De Landstand marcheert. ij LOTION MALWIDA 31 Stadsn ieuws FEUILLETON Roman van Else Wernecke Nadruk verboden 50 Een oogenblik denkt ze. dat zi zich dit maar verbeeldt, maar de samen stelling van het programma wiist er toch ook op, dat de kunstenaar veel minder voor keur schijnt te hebben voor de virtuositeit, die vroeger bii zijn optreden zoo sterk do mineerde. Marga vergeet althans tegen het einde van het concert de min of meer pijn lijke positie, waarin ze zich bevindt en is echt onder den indruk. De Carlsbergs blijven natuurlijk tot het allerlaatste toegiftje, dat het. op luidruch tige wijze van zijn waardering blijk ge vende auditorium opeischt. Merkwaardig, zoo ongelooflijk enthousiast die. gewoonlijk toch zoo nuchtere Denen kunnen ziin. En in deze toegiftjes onderscheidt Hofrichter zich weer door ziin verbluffende techniek en allerlei heksentoeren.11 Maar eindelijk zit Marga dan toch weer naast Tora in de blauwe sportcabriolet. waar het gevoel, van veiligheid nog schijnt te worden geaccentueerd door den stroo menden regen, die op de kap en tegen de voorruit klettert. „Gaan we nog niet, Tora?" vraagt Marga nerveus. De Deensche echter schudt ontkennend het hoofd. „We moeten nog op Papa wach ten", zegt ze. onafgebroken haar blik ge richt houdend op den uitgang van het con certgebouw, waardoor de bezoekers nog ateeas naar buiten stroomen. Eindelijk duikt ook meneer Carlsberg op, maar in plaats van zich naar zijn eigen wa gen te begeven, stevent hij, een omvangrijke paraplu boven zhn hoofd balanceerend, re gelrecht op de blauwe cabriolet af en tikt tegen het portierraampje. „Kom er uit, kin deren. We hebben zoojuist Egon Hofrichter gesproken hij bleek mama nog te kennen en hij heeft ons allen en nog een paar vrienden, uitgenoodigd in Hotel Esplanade een glas champagne met hem te drinken. Komen jullie gauw, het is hier recht te genover". „Ach, meneer Carlsberg", smeekt Marga met een benauwd gezicht, „wilt u mij ex- cuseeren? Ik voel me wat vermoeid en ik kan best alleen met de tram terug gaan". „Onmogelijk!" Meneer Carlsberg schudt zoowel ziin hoofd als de paraplu, zoo: at de druppels in 't rond spatten. „Ik heb meneer Hofrichter juist verteld, dat we een char mante landgenoote van hem in ons midden hebben. Kom gauw, kinderen, mama is er al". En hij verdwijnt, even haastig als hü gekomen is. in den stroom der zich huis waarts spoedende menschen. Wederom ziet Marga zich genoodzaakt- te genover zooveel vriendelijkheid de wapens neer te leggen en gelaten volgt zij Tora, die in haar lange avondjapon «over de natte straat glipt, in afwachting van de ver- schrikkelijke dingen, die komen zullen. In Hotel Esplanade is een kleine zaal ge reserveerd. waarin reeds verschillende groepjes menschen in een levendig gesprek gewikkeld ziin. Meneer Carlsberg komt de beide meisjes tegemoet en brengt haar naar Egon Hofrichter, die door een aantal be wonderaars omringd is. „Mijn dochter Tora", stelt meneer Carls-' berg voor. „Maak eens netjes een reverenc® mijn kind, een zoo beroemden kunstenaar zul je niet weer zoo spoedig de hand druk ken. En dat is onze lieve Duitsche logé juffrouw Marga Faust, de zuster van een mijner beste vrienden, deri directeur van de Faust fabrieken. V „O, neemt u me niet kwalijk neemt u me alstublieft niet kwalijk", zpgt Marga met een vuurrood hoofd in gruwelijke- ver legenheid. Tegelijkertijd maakt ook Egon Hofrichter een bijna verschrikte buiging en ook op ziin gezicht teekenen zich twee rooöe vlekken af. „Ach, juffrouw Faust, ik mag ik moet u mijn excuses aanbieden ik had er geen idee van Het is een ietwat raadselachtige scène en vermoedelijk zouden zij beiden nog een Eoosje zoo hulpeloos tegenover elkaar heb- en gestaan, als mevrouw Carlsberg niet met een paar conventioneele woorden de si tuatie gered had en een gesprek was begon nen, waardoof het Marga mogeliilc werd gemaakt zich met Tora, die ze ongegeneerd ij haar arm met zich meesleepte, tot bii de achterste groep in de zaal terug te trekken. Tora's lichte, grijze oogen staren haar verbaasd-vragertid aan, maar vóór Marga nog eenige opheldering vermag te geven, treedt een correct gekleede héér met grijs haar op haar toe en zegt buigend: „Eje- ström mag ik de eer hebben u aan tafel te geleiden Nog voor dit uit den loop van het gesprek blijkt, weet Marga. dat dit een lid" van de firma Ejeström A.G. is en er zou dus wel van een zeer gelukkig toeval kunnen wor den gesproken, ware het niet, dat bii het zich ontwikkelende en van haar kant voor zichtig en diplomatiek geleide gesprek, haar aandacht voortdurend wordt afgeleid door het feit, dat Egon Hofrichter schuin tegen over haar zit en haar herhaaldelijk tersluiks gade slaat. Had ik nu dien stommen bril maar niet thuis gelaten, denkt Marga verbitterd. Nu verbeeldt hii zich misschien nog, dat ik mezelf geweldig knap vind. En plotseling voelt ze zich in haar laag uitgesneden avondtoilet allerminst op haar gemak. (Wordt vervolgd.) „Jeugd." Gera. Concertgebouw. In 1892, toen Max Halbe zijn „Jeugd" gchreef, waren de problemen uit dit dram/ wellicht belangwekkend, belangrijk zelfs nu lijken die botsende hartstochten vat: «en naar gulzig leven snakkenden studen «n van een dogmatischen kapelaan ons min «f meer „vieux jeu", evenals het dreigende floodlot, dat door het stuk sluipt in de ge daante van een achterlijken boerenjongen. Dramatisch is dit werk zeker en het zou de moeite loowen, „Jeugd" nog eens te zien opvoeren op een goed geoutilleerd toonee], door een goed ensemble. De groote, holle Cnncertzaal is een al heel erbarmelijk mi lieu voor een stuk vol wisselende stem mingen met een kleine bezetting. Aan die 'bezetting ontbrak bovendien nogal wat. Louis Vervoorn slaagde er wel in, den gemoedelijken, rondborstigen pastoor Hop pe met levendige kleuren te schilderen en ook Jaap Engelberts gaf goed, doorvoeld spel, doch daarmee is alle beschikbare lof toegekend. Jan van Dommelen is niet de acteur, om een jeugdigen kapelaan uit t. beelden. Onze» ondanks bleven we gister avond in hem den stoeren speler uit meni: volksstuk zien. Miesje Hagens bedierf hei lieve Antje door veel te nadrukkelijke naïveteit, terwijl Alex Hock een zwakzinni gen Amandus te zien gaf, die eerder de lachlust dan het dramatisch medelijden der toeschouwers opwekte. De regie over dit gezelschap berustte bii Tonny Bok, die vergeefs streed tegen de ongerieven van het Concertgebouwtooneel.. M. SYBR. KOOPS „JACOB VAN LENNEP". De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" zal Zondagavond In den Stads schouwburg een herhaling geven van het blijspel „Kiki", onder regie van Joh. Kaart Jr. en J. van Dongen. Verduisteren van io.i9 tot 7.41 uur 2 Oct.: zon op 7.41. onder 19.17 uur maan onder 15.26, op 12.27 uur (L. K 3 Oct.: zon op 7.43, onder 19.15 uur maan op 0.13, onder 16.09 uur Opleiding tot onderwijzer. Da Costakweekschool Is opgeheven. In de Staatscourant van 12 Augustus j.l. is een besluit van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, we tenschap en kuituurbescherming gepubli ceerd, waardoor dertien bijzondere kweek scholen niet meer voor rijksbijdrage in aanmerking komen. De rechtstreeksche bedoeling van dit be sluit is om te komen tot een beperking van het getal onderwijzers. Het betreft hier een ingrijpende maatregel, al zijn niet alle kweekscholen, welke onder het be sluit vielen, met één slag verdwenen. Van deze dertien scholen zijn er negen doorge gaan zonder rijkssubsidie, maar in het al gemeen zonder eerste klasse, zoodat hier alleen den huidigen leerlingen gelegen heid gegeven wordt, hun studie te* vol tooien. Definitief opgeheven zijn de R.K. kweekschool voor onderwijzeressen te Maastricht, Groote Gracht 74, de Da-Costa- kweekschool te Haarlem, de Chr. kweek school te Leiden en de Chr. kweekschool te Sneek. De leeraren aan de dertien kweekscholen zijn in het genot gesteld van wachtgeld. Dit wordt echter niet uitbe taald gedurende den tijd, waarop zij aan een niet gesubsidieerde bijzondere kweek school verbonden zijn. Wel vereischt het successievelijk inge voerd wordende achtste leerjaar natuurlijk een grooter getal leerkrachten, doch dit kan worden opgevangen, gezien het groote surplus, dat vermoedelijk aanmerkelijk meer dan 5000 bedraagt. Bü de berekening hiervan is mede rekening gehouden met ve len, die weliswaar een anderen werkkring hebben gevonden, doch gaarne een betrek king bij het onderwijs zouden accepteeren. Bij de Rijkskweekscholen zal met 1 Sep tember 1943 een nieuw algemeen leerplan worden ingevoerd, waarin meer aandacht zal worden besteed aan de lichamelijke oefening en het zangonderwijs. Wat het eersté punt betreft, wordt nu reeds in de nieuwe richting gewerkt. Voor wat het tweede punt aangaat, is een commissie be noemd, onder voorzitterschap van den hoofdinspecteur voor het lager onderwijs. P. van Nes, welke zich zal belasten met de samenstelling van een leerplan voor het zangonderwijs. Ook in het teekenonderwijs zal verandering ckomen. De tot heden toe gepaste methodë' voldoet niet in alle op zichten. De kweekscholen hebben dit jaar geen eindexamen afgenomen in verband met de vorming van een vierde klasse, die met de zen cursu§ aan de bestaande drie klassen is toegevoegd. Door dit vierklassensysteem heeft men bereikt, dat de leerstof beter verdeeld en meer uitgesponnen kan worden, terwijl de practische opleiding op breederen basis kon worden gebracht. De secretaris-generaal heeft aan de Kweekscholen geschreven, dat wat de leer stof der verschillende vakken betreft, hij erop meent te kunnen vertrouwen, dat aan de problemen van het heden voldoende aandacht zal worden besteed. Met name heeft hij erop aangedrongen, dat bij de ken nis der natuur de algemeene beginselen der menschelijke rassenleer ter sprake zullen komen, terwijl bij de geschiedenis en de aardrijkskunde de plaats van Nederland in Europa en de verhouding van ons land tot het Duitsche volk en het Duitsche rijk sterk de aandacht verdienen. Bij de geschiedenis ware ook op de Germanen en him kuituur nader in te gaan. Het gaat naar de mee ning van den secretaris-generaal niet aan, de aanstaande onderwijzers onzer jeugd van deze in de toekomst zoo belang- ijke onderwerpen onkundig te houden. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de nieuwe dis tributiebescheiden is het morgen Vrijdag dè beurt aan de letters Q. T. U. X, IJ en Z PERSONALIA. - Te Amsterdam is geslaagd voor het exa men apothekers-assistente mej G. Aarts te Haarlem. De heer P. C. Vermeulen, theologisch candidaat te Haarlem, ontving een benoe ming als hulpprediker bij" de Ned. Herv. Ge meente van Rotterdam-Feijenoord. De. surnumerair der belastingen J. H. Kat Is ingevolge beschikking van den Secretaris-gene raal van het departement van financiën met in gang van 1 October ontheven van de waarneming van het hypoiheekkantoor te Haarlem. DE INZAMELING VAN KASTANJES EN BEUKENOOTJES Zaterdagmorgen as. om 7.50 uur, na de ochtendgymnastiek, spreekt over den zen der Hilversum 2 de heer J. Jaarsma, secre taris van den gemachtigde voor de inzame ling van kastanjes. Haarlemsche Rechtbank Bonnendiefstallen bij de firma Enschedé. Flinke straffen voor de daders geëischt. De 38-jarige,, drukker J. L. S., die sinds 1938 in dienst'was bij Joh. Enschedé Zonen Grafische Inrichting N.V., werkte bij deze firma op de drukkerij, waar de bonnen voor de levensmiddelendistributie worden vervaardigd. Hier had hij in November 1941 cenige vellen broodbonnen en in Maart '42 12 vellen aardappelbonnen weggenomen. Deze laatste bonnen had hij op geraffi neerde wijze verduisterd. Hij had zes vellen blanco-papier genomen, die door midden gedeeld op de grootte van de aardappelbon- vellen en bedrukt met de zwarte opdruk van de aardappelbonnen. Deze vellen legde hii op de stapel „overschot", waar de mis lukte bonvellen werden neergelegd en in- plaats hiervan kon hij nu twaalf vellén aardappelbonnen wegnemen. De mari zei, dat ae oorzaak lag in een volgens hem onrechtvaardige loonsverla ging en een achteruitzetting in zijn werk, die hij had gekregen omdat hij een fout had gemaakt. Later was hij weer terugge komen op de drukkerij en had hij weer meer loon ontvangen. Toch had hij toen weer bonnen géstolen. Naar de adjunct directeur van de firma, die als getuige voor kwam, mededeelde, had de man reeds ver schillende malen slecht werk geleverd en de fout, waarop hij loonsverlaging had ge kregen, had de firma een behoorlijke scha depost bezorgd. De officier van justitie noemde het ge pleegde misdrijf buitengewoon ernstig, om dat misbruik was gemaakt van een vertrou wenspositie en bovendien de bonnen in den zwarten handel kwamen.' Verdachte zei, dat hij door de loonsvermindering schade had «tvangen, doch van de 500, die hij voor bonnen had ontvangen, had hij slechts 100 gebruikt! Hij eisckte een gevangenis straf voor den tijd van twee jaar. De raadsman van verdachte vroeg uiter ste clementie. x De 33-jarige havenarbeider J. S. A. uit Amsterdam, hoorde voor het helen van 18 vellen gortbonnen, die hij van S. had ge kocht, een gevangenisstraf voor den tijd van een 'jaar en zes maanden tegen zich eischen. Vervolgens kwam de 22-jarige typograaf J. H. M., die eveneens bij de firma En schedé werkzaam was- geweest, voor. Ook hij had bonnen gestolen, en wel 2 vellen boter-, 16 vellen suikerbonnen en 25 vellen bonnen voor zware arbeid. Hij nam de vel len weg van de drukkerij, hoewel hij 07 een nuere al'deeling werkzaam was. Tegen hem werd een jaar en zes maanden geëischt De heler va a deze bonnen, de 20-jarige koopman A. B. hoorde eveneens een jaar en zes maanden tegen zich eischen. Uitspraak in deze zaken over veertien dagen. DRIE JAAR VOOR INBRAAK. Op 11 Augustus van dit jaar had de 51- jarige huisschilder R. B. zich tijdens de af wezigheid van den bewoner toegang verschaft tot een villa aan de Van Merleïaan in Heem stede, waaruit hij eenige koffers, kleeding- stukken en voorwerpen wegnam. De man had zich door inklimming toegang verschaft. Den 12en Augustus was hij nogmaals naar de villa gegaan, ditmaal gewapend met een sleutel van een der deuren, en hij had twee koffers vol met gestolen goederen weggehaald. Tijdens zijn terugtocht werd hij in den tuin van de villa staande gehouden door den tuin man, die hem vroeg wat hij deed. De man wist hierop geen antwoord, de politie werd gewaarschuwd en hij werd gearresteerd. De Officier van Justitie vroeg drie jaar ge- gevangenisstraf, rekening houdende met het feit. dat de man jeeds meerdere malen in de gevangenis had gezeten en schijnbaar niets daarvan geleerd had. Mr. J. O. Baron, de raadsman van verdach te, vroeg clementie, aangezien drie jaar wel erg veel was voor diefstal met braak. Tal van omstandigheden hadden er toe meege werkt. dat de man weer was gaan inbreken. Uitspraak over veertien dagen. 25 JAAR BIJ DE POST. Vandaag viert de heer M.^A. P. de Hilster, kantoorknecht der P.T.T. z"p zilveren jubi leum in dienst van het rijk. In den loop van den morgen ontving hij van verschillende zij den blijken van belangstelling. De heeren J. C. Smid, directeur en G. A. Kluunhaar, chef van de expeditie, bezochten den jubilaris in zijn woning en na een hartelijke toespraak, bood eerstgenoemde een oorkonde aan. Ook het jubileumfonds vaardigde een deputatie af en de heer De Hilster ontving een geschenk. JUBILARESSE IN DE FRANS HALS APOTHEEK. De Frans Hals apotheek aan het Frans Hal6plein was vanmorgen versierd ter eere van mejuffrouw C. P. de Bock, assistente, die haar zilveren jubileum vierde. Er heerschte een feestelijke stemming tijdens de huldiging, LAATSTE NIEUWS De ontvangst te Berlijn van Hitiers rede. De rede van den Führer bij de ópenin. /an de vierde Winterhulpactie wordt dooi :1e pers onder opschriften, welke de breedte- van een geheele pagina beslaan, als „De monstratie van den nardsten wil tot over winnen", „Niemand kan ons de overwin ning ontnemen", voor een deel reeds in ex- tenso gepubliceerd- In hun eerste com mentaren wijzen de bladen op het souve- reine overwinningsbewustziin, dat in iede- ren zin van de rede tot uiting kwam. De Führer. zoo verklaart de VÖlkische: Beobachter, heeft met zijn volk vertrouwe ijk de laatste dingen besproken, welke ach ter de groóte zichtbare oorlogsfronten staar en zijn figuren bewegen. Ooenhartig. ja zonder het te sparen heeft hij het vader land de hevigheid van den strijd en het lijden bijgebracht, die dezen oorlog van frontsoldaten eischt. De Führer heeft den winterveldtocht 1941/42 de zwaarste be- oroeving genoemd, welke het lot aan het Duitsche volk en zijn weermacht kon op leggen. Wie den oörlog zoo opvat, wie in staat is in hem meer dan een militaire en economische rekenproef te zien, die is torenhoog superieur aan een ziel- en geest- loozen. geheel in het materialisme ver strikten vijand. In politieke kringen te Berlijn consta teert men. dat het verslag over de gewel dige verrichtingen op militair en econo misch gebied: door Hitler m zijn rede ge geven, het beste feitelijke bewijs voor de mislukkingen van den tegenstander is. Bij zondere belangstelling toont men voor de mededeclingen over de ontginning van het veroverde Sowjetgebied. De Popoio di Roma schrijft: Hitier heeft op resultaten gewezen en voorspellingen aan den vijand overgelaten. De smadelijke nederlagen van den vijand bii ziin lan dingspogingen in Europa en Afrika hebben zijn onkunde als ook het feit bewezen, dat Duitschland en Italië waakzaam zijn en dat hun strijdkrachten steeds bereid zijn dergelijke jammerlijke initiatieven tot mis lukken te brengen. Hitier heeft niet over de toekomst gesproken. Daarover zullen d' toekomstige daden spreken tot de eind overwinning behaald is. De Pariische per*. De réde werdt door de Pariische ochtend bladen voor het meerendeel ln extenso ge publiceerd. De woorden van den Führer jvcr de ineenstorting van de burgerlijke -sveld en over de noodzakelijkheid van ee: Iksgc-meenschaD worden door de bladen -vv voren nebrro'i*. HOOFDPRIJZEN DER STAATSLOTERIJ f 1000 1863 3705 4046 16434 'f 400,-: 1738 4637 f 200,— 1643 3784 6984 15928 17921 f 100. G34.1 7920 11024 12368 14097 20309 waarbij haar door mevrouw Luining een ge schenk onder envelop en namens de collega's een broche werd aangeboden. Van kennissen en patiënten ontving zij bloemen, taarten, en vele schriftelijke gelulcwenschen. JUBILEUM K P. OLTHOFF. De heer K. P. Olthoff, hoofdcommissaris ter gemeente-secretarie vierde vandaag ziin zil veren jubileum in dienst der gemeente. Hij werd vanmoigen ontvangen door den burge meester. den heer S. L. A. Plekker, die een oorkonde aanbood. Op zijn afdeeling ontving de heer Olthoff vele blijken van belangstel ling. Zijn collega's zorgden er voor, dat de heer Olthoff een aangename herinnering aan dezen dag zal bewaren. De heer A. J. de Landme ter, waarnemend-gemeente-secretaris, over handigde een geschenk onder enveloppe, na mens het gemeentebestuur. Overeenkomstig den wensch van den jubilaris werd het jubi- leunf op sobere wijze gevierd. TERAARDEBESTELLING P. M. TICHELAAR. Gisteren werd in allen eenvoud op de be graafplaats aan den Vergierdeweg hef stoffe lijk overschot van den heer P. M. Tichelaar, een bekend persoon in de vakbeweging bij het P.T.T.-personeel, ter aarde besteld. In de aula werd, daar de directeur wegens ambtsbezigheden verhinderd was, het woord gevoerd door den plaatsvervangend directeur van het Post- en Telegraafkantoor, den heer Klunhaar. Deze schetste de grocte verdiensten die de heer Tichelaar aan den dienst had be wezen. Daarna sprak de voorzitter van de plaatse lijke vakvereeniging, de heer W. Flooren en nam op roerende wijze afscheid van den heer Tichelaar met wien hij vele jaren in de vak beweging had samengewerkt. Bij het ten grave dalen van de kist riep spreker hem namens de afdeeling en oud collega's, die aanwezig waren, een rust In vrede toe. Een broer van den overledene, die tevens woorden van troost had gesproken, bad daar na het Onze Vader waarna een schoonzoon dank bracht voor de belangstelling en de laatste eer aan den overledene bewezen. Generaal winterappèl in Alkmaar. Dat de Landstand marcheert, Is gisteren wel overduidelijk gebleken op den provin cialen landdag in den stedelilken muziektuin in Alkmaar. Daar waren ruim viffhonderd boeren en boerinnen uit alle deelen van Noordholland bijeengekomen om het generaal winterappèl bii te wonen, een aantal dal stellig «eel grooter geweest zou z«n. als de oogstwerkzaamheden niet velen haddgn thuis gehouden. Ook van officieele zijde was er belang stelling voor dézen landdag. Aanwezig waren o.a. mr. A. J. Backer, commissaris der pro vincie; cfr. Grünewald van het Rijkscommis sariaat; de heer Eggert als vertegenwoordiger van den Beauüragte van den Rijkscommis saris voor Noordholland en vele burgemees- tCIn den fraaien tuin was een spreekgestoelte met de emblemen opgesteld, alsmede het zeer geslaagde decor voor het openluchtspel „De StroopDor" een Texelsche boerderij zoo voortreffelijk uitgevoerd, dat men bij het be treden van den tuin den indruk kreeg, met een werkelijk bouwwerk te doen te hebben. Deze landdag begon na een kort welkomst woord van den plaatsvervangend boeren leider voor Noordholland, C. Koeman, met zang van een vrouwenkoor onder leiding van Jac. Jansen. Daarna betrad de provinciale boerenleider ,T. Saai het spreekgestoelte. Hij richtte een woord van bemoediging tot degenen, die zich hebben ingezet voor het belang van het volk en voor het belang! van den Nederlandschen boer in het bizonder en dankte zijn mede werkers voor hun 3teun in den vaak moei lijken strijd tegen domheid, onwil en ver keerd inzicht. De taak van den Landstand Is grootsch. Oiider de tegenwoordige zeer moeilijke om standigheden hebben de boeren, in den Land stand vereenigd, tot taak. het fundament te leggen voor de nieuwe boerenorde. Deze Landstand moest komen, want nu de zeis van den nieuwen tijd alles wegmaait wat dor en verrot, was in onze maatschappij, kon de boerenstand met al zijn gebreken niet blijven wat hij was. Gelukkig \yordt het aantal boe ren, dat zich bij den Landstand aansluit, steeds grooter. Wanneer men iets tegen den Landstand heeft, kan men dat toch zeker niet hebben tegen de idee van eenheid, tegen het verwerven van het boerenrecht en tegen het waken voor den hoereneer. Spreker zeide voorts, dat de organisatie in de dorpen zoo goed als voltooid is De dorps boerenleiders doen wat zij kunnen en de medewerking der burgemeesters is verbeterd Sprekende over de Landjeugd, zeide spre ker, dat men hieronder thans nog moet ver staan een keurcorps van jongeren, dat zich zijn roeping bewust is en dat definitief gebro ken heeft met het halfslachtige, dat de jeugd van het platteland de laatste Jaren door stad sehen invloed heeft gekenmerkt. Ook heeft de Landstand vooral de vrouwen noodig. De Landsvrouwen toonen een groote activiteit Met en door hun vrouwen zullen de boeren dezen winter doorkomen, een winter, welke zwaar zal zijn, al denkt de stedeling daar misschien anders over. Openluchtspel. Hierna begon de opvoering van het open luchtspel „De Strooppot", een zeer vrije be werking van een Texelsche volksoverlevering door den perschef van den Landstand, Fred Groot. Men heeft met veel genoegen gekeken naar dit alleraardigste spel, waaraan ongeveer tachtig perso'neft in achttiende eeuwsche klee derdracht medewerkten en men heeft hartelijk gelachen om de boerin, die de „gouden schij ven", afkomstig van een gestrand schip, haas tig in de strooppot wist te verbergen, toen de schout en zijn rakkers verschenen om het geld in beslag te nemen. Er werd vlot ge speeld. gezongen en gedanst en het was jam mer, dat het stuk zoo gauw afgeloopen was. Men had gaarne nog wat langer genoten van de kostelijke tafereeltjes. Fred Groot en de vervaardiger van het bizondér fraaie decor kregen aan het slot een welverdiende bloe menhulde. Na de pauze voerden jonge boeren en boerinnen aardige volksdansen uit, waarmee ij veel bijval oogstten. En daarna was het woord aan Boerenleider Roskam. Rede van den Boerenleider. In zijn met groote aandacht gevolgde toe spraak zei de Boerenleider, dat deze tijd bi zonder geschikt is, om zich te bezinnen op den tijd, die komt. Deze zomer bracht een goede oogst en het najaar veel vrucht. Thans wacht de bodem op het nieuwe zaad. En zoo is er voor de boeren steeds» veel te doen ploegen, eggen, zaaien en oogsten. Zij leven in gebondenheid van hun grond en deze ge bondenheid is hun».een hecht fundament In alles ervaren zij de hand van den Schepper Wiens kracht 'zij noodig hebben voor den zwaren 6trijd, die hen wacht voor den op bouw van ons vaderland. De strijd van den boer is zwaar. Dat weten niet alleen zij, die reeds tien jaren hebben gestreden voor een gezonde landbouwpolitiek en voor een rechtvaardige belooning voor het werk hunner handen De oorlog drukt zwaar op het boerenvolk; de pluimveestapel is ver nietigd, de varkensstapel is uitgemoord en het aantal koeien is zeer sterk verminderd Het crisis-apparaat werkt nog op volle capa citeit en de macht van het grootkapitaal is nog niet gebroken. En behalve de boeren zelf verstaat niemand iets van den schreeuw der boeren om recht. De kosten der bedrijfs organisaties stijgen' met den dag; de boeren worden gedwongen, koelen te leveren ver beneden de waarde. Maar de boeren strijden niet alleen voor -een betere prijzenpolitiek, zij strijden bovenal voor het behoud van hun boerenaard, die alleen buigt voor den Schepper. Maar ook bij hen zelf ligt de fout; vaak hebben zij hun boerenaard verloren of ver loochend. „Wij hebben, zoo zeide spreker, gevochten tegen de liberale landbouwpolitiek, die de boeren maakte tot hoorigen van binnen- en buttenlandsch groot-kapitaal. Na den tienden Mei 1940 was dit spel echter uitgespeeld; thans is het boerenbedrijf de ondergrond van bet maatschappelijk leven. Thans is de i kracht van het hoerendom niet meer tegen te houden, ook niet door hen, die hun oude positie daarvoor willen misbruiken. Het is onze taak, onkruid te wieden, trouw te ar beiden en te wachten op den zegen, die een maal zal komen. Vroeger hebben de boeren samengewerkt in het groot-Germaansche rijksverband en in het Oosten duizenden hectaren woesten grond herschapen in vruchtbare akkers. Onze boe ren hebben mede den grondslag geleg'd voor de grootheid van het Duitsche rijk Maar na den 80-jarigen oorlog hebben wij óns afge keerd van het Oosten en de boerengeest maak te plaats voor den kapitalistischen geest. Ook gingen duizenden boeren ten gronde in het land van den dollar Thans treedt het hoeren dom echter opnieuw naar voren in zijn ver jongde kracht. De Landstand wil voorgaan naar een volksgemeenschap, die duizend jaren stand houdt. In dit geloof zijn wij begonnen, in Gods vertrouwen hebben wij gearbeid en thans dragen wij de overwinning in ons hart." Na deze rede liet het vrouwenkoor zich nog eens hooren en daarna was wederom het woord aan den provincialen Boerenleider ■T. S a a I, die allereerst een beroep op allen deed. om elkaar te helpen en te steunen. Hij achtte het verheugend, dat thans paal en perk wordt gesteld aan het opdrijven der landprijzen en pachtsommen, doch betreurde het, dat de voorzitters van Land- en Pacht- kamers blijkbaar veel te veel juristen en te weinig menschep van de practijk blijken tc zijn. Hij hoopte, dat de boeren, ondanks de groote moeilijkheden, hieraan voor sommigen verbonden, hun plicht zouden doen ten aan zien van het omploegen van grasland tot bouwland, om de voedselvoorziening van het Nederiandsche volk te waarborgen Een der meest urgente kwesties, waarbij de Landstand is betrokken, is wel de reorgani satie. welke thans plaats vindt bij het bureau Voedselvoorziening in oorlogstijd. Er worden thans commissies gevormd, waarin dê boe ren. die positief met den Landstand samen werken. zitting moeten hebben. De vroegere organisaties passen niet meer in dezen dyna- mischen tijd. Nu is het woord en waar dat mogelijk is de daad aan den Land stand. die bouwt aan de eenheid van ons volk Spreker riep alle boeren op, aan die een heid mee.te bouwen, hun plicht te doen voor een beter Nederland, mee te werken aan het geluk der Germaansche volken en aan den opbouw van een gelukkig Europa. Zeer zware straffen voor zwarten handel in effecten. Hausse-speculatie aan banden gelegd. Wat is een redelijk koersniveau. In verband met de afkondiging der ver ordening, welke maatregelen bevat ter be teugeling van dé hausse speculatie op de effectenbeurs, werden aan net A. N. P. van ofl'icieele zijde enkele verklaringen gegeven naar aanleiding van vragen, welke met het oog op het doel en de eventueele gevolgen der verordening en eerste uitvoeringsbe- luit, naar voren zijn gekomen. Vooropgesteld dient te worden dat gene, wat reeds met nadruk in den commentaar van den secretaris-gene raal van het departement van finan ciën, mr. M. Rost van Tonningen werd betoogd, nl. dat de verordening vooral tot doel heeft de bescherming van den kleinen bonafide belegger. In dit verband dient er op gewezen te worden, dat de kleine belegger nog steeds de beste belegging in staatsfondsen kan vinden, daar hij hierin een beleggingsmo- gelijkheid met voor hem de minste risico's vindt, terwijl hij tegelijkertijd verzekerd is van een vaste regelmatig terugkeerende rente. Bovendien stelt de belegger op deze wijze zijn middelen ter beschikking van den staat, die daaraan yooral in dezen tijd dringend behoefte heeft. Voor die beleggers, die echter ook een gedeelte van hun gelden in aandee- leu willen beleggen, moet echter aan koop van fondsen tegen een redelijk koersniveau mogelijk zijn. Van een redelijk koersniveau wgs evenwel de laatste maanden geen sprake meer. Onder een redelijk koersniveau dient men dat koersniveau te verstaan, waarbij het rendement ongeveer overeenkomt met dat van staatsfondsen, waarbij dan eventueel nog rekening dient te worden gehouden met de speciale merites van een bepaald fonds. Wat de Indische fondsen betreft, waartoe ook een fonds als Kon. Olie gerekend moet worden, beoogen de genomen maatregelen niet alleen een einde te maken aan de voortdurende koersstijging, maar ook het tot stand brengen van een stabiel koers niveau op een lager peil. Dit verwacht men van overheidswege na de uitwerking dei- gepubliceerde maatregelen, wanneer n.l. het aanbod in deze fondsen de koersen op een lager peil zullen hebben gebracht. Het bezit van deze fondsen gaat onder de hui dige omstandigheden gepaard met groote risico's. Terwijl dit bezit bovendien sedert het uitbreken van den oorlog geen rende ment meer biedt en verder wat de toe komst betreft een thans in elk geval niet te berekenen politieke factor van onzeker heid bevat. Terwijl men voor de prijzen van goede ren en voor de loonen en salarissen reeds geruimen tijd een prijs- en loonstop heeft vastgesteld waardoor bijv. de prijzen voor de kosten van levensonderhoud op een be paald niveau gehandhaafd blijven, kende men voor de koersen van fondsen tot dus verre niet een dergelijke controle, hetgeen er toe heeft geleld, dat de aandeelenkoer- scn de laatste maanden vrijwel regelmatig omhoog gingen. Het is daarom te begrijpen temeer daar van de zijde der autoriteiten herhaal delijk reeds pp de mogelijkheid er van werd gewezen datde overheid er op staat, dat ook de koersen voor aandeelen binnen redelijke grenzen blijven. 'Dat werd uitgegaan van een limiet van 100.000.en niet bijv. van 50.000 waaruit reeds de conclusie werd getrok ken, dat de maatregelen nogal waren mee gevallen dient te worden toegeschreven aan het feit, dat men van overheidswege verwacht, dat bij vaststelling van een li miet van 100.000.reeds voldoende aan bod zal loskomen om het koersniveau op het gewenschte peil te brengen. Wat de mogelijkheid van den z.g. zwar ten beurshandel betreft, werd er op gewe zen, dat binnenkort de reeds gepubliceerde voorschriften nog niet een verordening zul len worden aangevuld, waarin de zwarte handel in effecten met zeer zware straffen wordt bedreigd. Bovendien beschikt de overheid over de bevoegdheid om de ban ken te verplichten tot het geven van een nauwkeurige opgave van alle effecten transacties met alle daarop betrekking heb bende gegevens, terwijl bij het verrichten van effectentransacties de laatste dagen reeds werd overgegaan tot het invoeren van den identificatieplicht. Als van de zijde van het belanghebbende publiek, waar men inmiddels den zin der verordening wel voldoende begrepen zal hebben, op de juiste wijze zal worden ge reageerd, waaraan op grond van de houding welke tot dusverre door het Nederiandsche publiek t.a.v. diverse overheidsmaatregelen werd genomen, door de betrokken autori teiten met wordt getwijfeld, kan worden verwacht, dat de jongste voorschriften het beoogde doel, n.l. een daling van het koers niveau voor bepaalde categorieën van aan- leelen en het stabiliseeren der koersen op on redelijk niveau, tot stand zullen bren gen. Zoo doet Winterhulp Een loodgieter, vader van vijf kinderen had met bij-steun een wekelpcsch inko men van f 23,80. De uitgaven aan huur enz. bedroegen f 5,13. Kleeren voor de kinderen waren er, als gevolg van een jarenlange werkloosheid van den man, nagenoeg niet meer. Met geld van Winterhulp ont ving dit gezin ondergoed, schoenen, jassen, een mantel voor de vrouw en een uitkee- ring in contanten. Bedenk, dat dit gèzin niet het eenige is dat medewerking behoeft. Wil Winterhulp kunnen blijven helpen aan dient ook met milde hand en een warm hart geofferd te worden. Winterhulp werkt niet voor zichzelf, doch voor al onze volksgenooten, ongeacht confessie of poli tieke overtuiging. OPROEP. De Hoofdinspecteur van Politie te Heen) slede verzoekt degenen, die o« Woensdag September j.l tussehen 11 en 12 uur vot. middag in het tramhuisje aan de Vallcenbuj gerlaan bij de Camplaan een ouden man, dj een flauwte had gekregen, hebben geholp« zich bekend te maken aan het politieburej de Raadhuisstraat. Burgerlijke Stand. HAARLEM 30 September ij BEVALLEN: 28 Sept., S. St.rijbls—Vreugdenh! 29 Sept. T. Fortgens—Smal, z.\ D. Maat Dreijer. z.t 30 Sept., C. M Holt—Hoogeboom, j J. J. Heringade Jong, d.; C M. Kerssens—Boo A. G. KoningMoser, d.; J. E. ZoonBerg, B. de Groot—Bakker, z. OVERLEDEN: 28 Sept.. N. van Sassenbi 80 J. Westerhoutpark; M. Böeree—Boeré, 81 Korte Zijlstraat; W. Cllteur, 72 j., Palmstraat; Sept., A J. van Gelder, 83 j., Grebbestraat; Klein, 83 J., Javastraat: P. H. de BruJJn, 90 Jansstraat; M. Kroes, 22 j., Heinsiuslaan; J. nia, 37 J., Hazepaterslaan. HEEMSTEDE JUBILEUM TH. M. SCHELLING. Vandaag herdenkt de heer Th. M. Schelling, hoofdcommies, chef der afdeeling financiën en onderwijs den dag waaróp hij 25 jaar ge leden in dienst der gemeente Heemstede trad. Woensdagmiddag na het beëindigen van den dienst had een bijeenkomst plaats van de ambtenaren op het raadhuis, waarbij de ju bilaris en zijn echtgenoote waren uitgenoo digd, om hem in intiemen kring- te huldigen. Namens het personeel voerde de heer N. Vos, gemeentesecretaris het woord, daarb'j als stoffelijk blijk van belangstelling aan biedend een fraai uitgevoerde smeedijzeren leeslamp. Mevrouw Schelling ontving een fraai bloemstuk. Hierna voerden nog vele-collega's het woord, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. Te zijnen huize ontving de jubilaris vele bloemen, o.a. van besturen en hoofden van Bijz. Prot. Scholen, van het personeel der gemeentebedrijven en van de Commissie tot wering van het schoolverzuim. Van de hoofden der openbare scholen kreeg de heer Schelling een fraaie potloodteekening van den teekenaar Van der Rost ten ge schenke, voorstellende het oude .en het nieuwe raadhuis. In de morgenuren bracht de burgemeester, de heer J. H. van Riesen en de gemeente secretaris de heer N. Vos den jubilaris een bezoek te zijnen huize, Valkenburgerlaan 7. In treffende bewoordingen heeft de burge meester zijn sympathie betuigd over de wijze, waarop de jubilaris in de afgeloopen 25 jaren zijn werkzaamheden heeft vervuld. Als stof felijk blijk van waardeering overhandigde de burgemeester hem namens het gemeentebe stuur de gebruikelijke enveloppe met inhoud. °l 1 w i OFFICIEELE MEDEDEELINGBJ TEELT VAN TUINBOUWGEWASSEN IN I94J. De regeeringscommlssaris voor de bodempn 51 ductie maakt bekend, dat voor het telen vi tuinbouwgewassen in 1943 de volgende bijzojL.- dere voorschriften zullen gelden: Cl a.) VOEDINGSGEWASSEN. Groenten en fruit onder glas.' Alle teeltvergunningen, welke in 1942 geld waren, blijven ln 1943 van kracht. Voor het vi warmen van een tuinbouwbedrijf moet de tej ln het bezit zijn van een vergunning, af ts gev door den rijkstuinbouwconsulent, binnen wit ambtsgebied het bedrijf is gelegen, In alle kast en warenhuizen, uitgezonderd speciale komkoi merkassen, moet voor het hoofdgewas een voa teelt van daarvoor in aanmerking komende grot tengewassen worden geteeld. Het telen van aai appelen onder glas Is verboden, tenzij in bepa 'n-r de gevallen in verband met cultuurtechnici omstandigheden de inspecteur van den tuinbot en het luinbouwonderwijs op voorstel van rijkstuinbouwconsulent vergunning voor teelt heeft verleend. Van de verplichting tot drijven van een voorteelt, wordt in het algeme geen ontheffing verleend, behalve voor kaai en/of warenhuizen, waarvan het grondoppervl geheel met een meer-jarig gewas is bezet, t telen van plantmaterïaal onder glas* wordt it^1 een voorteelt gelijk gesteld. Met het ultplant van tomaten onder glas mag niet worden bega ft nen voor 15 Maart 1943, Met het zaaien van ko: kommers mag niet worden bëgonnrf voor Januari 1943. Groenten In den vollen grond en vroege aai appelen. Alle vergunningen voor het telen van groent en/of vroege aardappelen, welke in 1942 geit waren, blijven in 1943 van kracht. Aangesloten bij de Nederiandsche Groenten- en Frultcentfl en bij de Nederiandsche Sierteeltcentrale, j) mede landbouwers, aangesloten bij de Landboui crisis-organisatie, kunnen bij de afdeeling tui bouw van de L. C. O. een aanvrage indtenetj c een teeltvergunning voor a. groentengewassen den vollen grond, b. vroege aardappelen n of zonder nateelt van groenten. Bovendibn kj nen landbouwers, aangesloten bij de L. C. O,,' de afdeeling tuinbouw van die organisatie aanvrage ihdlenen om een vergunning voor telen van groentengewassen, als nateelt na landbouwgewas, dat vroegtijdig wordt geoo| of is mislukt. Groentenzaden. De door den Nederlandschen Algemeenen Kt |fi ringsdienst voor groentenzaden erkende telt hj van groentenzaden kunnen voor eigen rekeni deze zade telen, mits de beteelde oppervlak v zoo spoedig mogelijk wordt opgegeven aan Nederiandsche Groenten- en Fruitceritrale. i den N. A. K. G. aangesloten zaadhandelaren m or gen met land- en tuinbouwers overeenkomst voor het telen van groentenzaden afsluiten. I zaadhandelaar Is verplicht deze overeenkomst U bij de Nederiandsche Groenten- en Fruitcentg te doen registreeren en wordt als de teler all gemerkt. Fruit in den vollen grond. Op de oppervlakte, welke rechtmatig wordt bruikt voor het telen van fruit in den volli tr; grond, mogen in 1943, voorzoover zulks mogel( ar is, groentengewassen wouden geteeld. De n Li groenten beteelde oppervlakte moet zoo spoed K£ mogelijk aan de Nederiandsche Groenten- en Fn centrale worden medegedeeld. Het voor 1942 ui fa' gevaardigde verbod van het inzaaien van gn tr den in boomgaarden met gras blijft voor 1943 v kracht. De teler ls verplicht op de gronden boomgaarden, voorzoover zulks naar het oord! van den rijkstuinbouwconsulent mogelijk land- of tuinbouwgewassen te telen. Ook deze met groenten béteelde oppervlakte moet spoedig mogelijk een opgave aan de Nederlati sche Groenten- en Fruitcentrale worden lnj zonden. el langen ,a e: b.) SIERGEWASSEN. Bloemen en planten. Op de in de teeltvergunning voor 1942 ven oppervlakten mogen ln 1943 groentengewi sen worden geteeld. Vóbrzoover de teler hiervo geen vergunning heeft van de Nederlandss! Groenten- en Fruitcentrale moet de met groenti UI beteelde oppervlakte zoo spoedig mogelijk swaï die centrale worden opgegeven. Voor het vu iet warmen van zijn bedrijf moet de teler in het M zit zijn van een vergunning, af te geven d# den rijkstuinbouwconsulent, binnen wiens aan gebied het bedrijf is gelegen. Van de tot het bedrijf behoorende kassen, renhuizen en bakken moet in 1943 ten minste. van de oppervlakte met groentengewasa ;r: worden beteeld met dien verstande, dat nimc|ot meer bloemisterij-gewassen (waaronder te v». staan alle gewassen, onverschillig of deze va den handel, voor zaadwinning, als grondst voor het eigen bedrijf of anderszins worden teeld) mogen worden geteeld dan de teeltvergui ning 1942 aangeeft. «- De voor de; teelt van groentengewassen l> stemde glasopstand, welke op 15 December if in; van siergewassen moet zijn ontruimd, wordt dot den rijkstuinbouwconsulent aangewezen. De i de vorige alinea genoemde verplichting gelt j niet: a. voor de op de teeltvergunn'.i 4 vermeit losse ramen, indien deze werkelijk als losse rata ,u worden gebruikt en niet als kas of ramenho1 b. voor bedrijven, waarvan de totale glasopstw ie' losse ramen uitgezonderd, minder bedraagt oi 250 M2. Van den werkelijk tot het bedrijf beh» renden open grond moet ln 1943 ten minste 80' .j van de oppervlakte met groentengewassen \vo\ f den beteeld. Deze verplichting geldt niet vo: n bedrijven van hoveniers en stadsbloemisten, wil voor de teelt van siergewassen gebezigde opprbt vlakte met inbegrip van glasopstand van tl vo hoogste 250 M2 minder bedraagt dan 1000 M2. vrijstelling van de verplichte inkrimping van! teelt van bloemisterijgewassen en de ontheffl gen van de verplichting tot het telen van groa tengewassen in 1942 zijn vanaf 15 December II vervallen. Op het telen van groentengewassen bloemisterij bedrijven zijn de voorschriften de teeltvergunning 1942 voor groenten van toept» jei sing. Het door kunstmatige warmte uit den rus! ,e toestand in groei of bloei brengen (trekken t er forceeren) van den daarvoor in aanmerking mende bol- en knolgewassen, heesters, valt planten en potplanten is gedurende het treks: o< zoen verboden tot het tijdstip, waarop met ./Vo trekken moet worden begonnen om het prodi;: öe van 1 Maart 1943 af te kunnen verkoopen. Hl voorhanden hebben en/of ter velling of op andü |]5 wijze verkoopen van in groei of bloei getrokfc producten, als ln de vorige zin vermeld, voot»1 Maart 1943 is verboden. Boomen en heesters. Op de in de teeltvergunning 1942 aangegevi oppervlakten mogen in 1943 groentengewasM worden geteeld. De teler is verplicht om den] zijn bedrijf vrijkomenden grond met daarvoorI aanmerking komende land- of tulnbouwgewM sen te betelen en waar mogelijk onder- of tul schenteelt toe te passen, zulks naar het oord# van den rijkstuinbouwconsulent. Voor zoover l teler geen vergunning heeft van de Nederlan sche Gr oenten- en Fruitcentrale moet als in i twee vorige zinnen vermeld, de met de groen» B] beteelde oppervlakte worden opgegeven aan V 01 noemde centrale. Voor het verwarmen van kt bedrijf moet de telers in het bezit zijn van gf vergunning, af te geven door den rijkstuinboui consulent, binnen wiens ambtsgebied het bedri ls gelegen. De teeltregeling voor boomkweeken gewassen blijft, gelijk aan die van 1942. Bloembollen. Op de ln de teeltvergunning 1942 aangegevi oppervlakten mogen ln 1943 groenten ge wassi worden geteeld. Voorzoover de teler geen vergt! ning heeft van de Nederiandsche Groenten- Fruitcentrale moet de met groenten bezette o? pervlakte aan de Nederiandsche Groenten- I Fruitcentrale worden opgegeven. Voor het vc L warmen van een bedrijf moet de teler ln M j bezit zijn van een vergunning, af te ge«en dod den rijkstuinbouwconsulent, binnen wiens ambt» gebied het bedrijf ls gelegen. De met tulpen hyacinten te betelen oppervlakte in het teci» jaar 1942/1943 bedraagt 100 van die van' n* teeltjaar 1941/1912, behoudens wijzigingen do» overschrijving van teeltvergunning. De met n»f- cissen te betelen oppervlakte in het tecltJtf 1942/43 bedraagt 83 '/o van die van het teeltjsï 1942/1942, met de verplichting om breede pad8 open te laten en behoudens wijzigingen dooi overschrijving van teeltvergunning. el pe' lei

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 6