Haarlemsche Courant Record-hoogte der Duitsche marine-successen 287e Jaargang No. 232 X x jlonnement p. week 0,2», p. maand l.m p. kwartaal 5,12, pin co p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentie 5—15 tw. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbel* prjjs. jdvertentleabonnementen ISOO m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer j dl He 5—15 nun. 1,20. Abonnement 1500 m-m. s cent p. m.m. pBfl Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur» J. V. BAÜDEWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Kennemer Editie Vrijdag 2 Octdfoor 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soenda< plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 154M. Redactie 10KO, Administratie 10721. U825, Soendaplein 12230. Postgiro Ul^S. Directie PB. A. MEE9 P. W. PEEREBOOM. Boreau IJmulden» Kennemerlaan 102. Telefoon M37. Deze maand gingen 161 Geallieerde koopvaarders met een fes. inhoud van 1.011.700 hrt. verloren. Terreinwinst in IV. Stalingrad. Pantsercorps onderscheidt zich in hooge mate. BRITSCHE AANVAL IN EGYPTE AFGESLAGEN. 600 gevangenen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht ,aakt bekend: In het gebied van den Kaukasus duren |e verbitterde gevechten om zwaar versterkte lenvelstellingen voort. Xe Stalingrad drongen de aanvallende roepen, gesteund door formaties van de ichtmacht, in verscheidene wiggen dieper het oordelijke gedeelte van de stad binnen, lerke vijandelijke infanterie- en pantser- trjjdkrachten, die aanvallen ondernamen ejen de Noordelijke grendelstelling, werden mder zware bloedige verliezen in tcgenaan- d* gallen afgeslagen, waarbij 98 pantserwagens, mecrendeels van Engelsche cn Amerikaansche lerkomsl, vernietigd werden. Bij deze gevechten heeft zich opnieuw een lantsercorps door ongewoon dappere houding oderscheiden. Dit corps heeft reeds de laat- te dagen van Augustus door een snellen op- jarsch van den Don tot de Wolga het verkeer p de rivier verhinderd, de verbindingen van talingrad naar het Noorden ten Westen van e Wolga afgesneden en de voorwaarden ge- chapen voor dep aanval op StaJingrad zelf. n wekenlange zware afweergeveehten heeft et deze belangrijke grendelstelling tegen er superieure vijandelijke strijdkrachten we- >n te behouden. De achterwaartsche spoorwegverbindingen an den vijand in het gebied van de beneden- n de midden-Wolga alsmede in het gebied m Moskou werden door de luchtmacht verdag en des nachts aangevallen. Ten [oordwesten van W o r o n e s j -verloor de ijand bij vergeefsche aanvallen in den sec- jreener divisie 25 pantserwagens. Bij R z j e f adden eigen aanvalsoperaties ondanks taaien (jandelijkeo tegenstand tot plaatselijke ver- etering der stellingen. Concentraties van den ijand werden door artillerievuur en lucht- anvallen uiteengedreven, zoodat de voorge- omen aanvallen in het geheel niet onderno- len konden worden. In het onherbergzame boschgebied rugge- ngs van den centralen frontsector werden oor Duitsche en Hongaarsche formaties ster- e benden samengedreven en vernietigd. Bij iringe eigen verliezen verloor de vijand G6 dooden, 1218 gevangenen alsmede een rij g^ot aantal zware en lichte wapens. In den Noordel ij ken frontsector wer- sterke vijandelijke strijdkrachten inge- oten en werden tegenaanvallen in de kiem esmoord. In Egypte sloegen troepen van het Duitsch-Italiaansche pantserleger een Britsche aanval af, die begon na een hevige voorbereiding door de artillerie. Een aantal pantserwagens werd kapot geschoten en er werden 200 gevangenen gemaakt. In de golf van Suez beschadigden ge- Khtsvliegtuigerr een groot koopvaardijschip ernstige wijze. Bij overdag ondernomen aanvallen door af- onderlijke Britsche bommenwerpers aan de st van het K a n a a 1 en bij nachtelijke sto- „igsvluchten in het gebied van de Noordzee rerden vier vijandelijke vliegtuigen neerge- :hoten. Duitsche vliegtuigen bombardeerden rerdag spoorwegwerken en bedrijven der ewapeningsindustrie alsmede militaire doe- en in verscheidene plaatsen van Zuid- en uidoost-Engeland. Voor de. monding van de Orinoco In de wateren voor Freetown, voor New foundland en in het centrale deel van den Atlantischen Oceaan brachten Duit sche duikbooten 12 vijandelijke koopvaar dijschepen met een totalen inhoud van 54.000 b.r.t. tot zinken. Daarmede hebben onze duikbooten In de laand September 126 schepen met een geza nenljjken inhoud van 769.200 b.r.t. tot zinken fbracht en het in Mei 1942 bereikte en tot usver grootste resultaat van een maand over- toffen. Nog 14 andere, koopvaardijschepen werden loor torpedotretfers beschadigd. In den strijd tegen de vijandelijke marine rerden door gd(Ökrachten boven en onder rater zes torpedojagers, twee hulpkruisers, Irie torpedomotorbooten tot zinken gebracht, Irie torpedojagers en talrijke torpedomotor- ooten beschadigd Een torpedomotorboot rerd buitgemaakt. In hetzelfde tijdvak ver nietigde de Duitsche luchtmacht 35 koop- laardijschepen met een gezamenlijken inhoud an 242.500 b.r.t. en beschadigde acht andere Bopvaarders. Aan vijandelijke oorlogsvaar- uigen bracht de luchtmacht een kruiser tot inken en met medewerking van kustbatte- jjen vijf torpedojagers, verscheidene bewa- üngsvaartuigen, een patrouilleboot en een vrij groot aantal motortorpedobooten. èls- aede landingsvaartuigen van allerlei aard. Daarmede heeft de Britsch-Amcrikaansctae teheepvaart in September alleen door Duit sche gevechtshandelingen 161 schepen met Hauptmann Marseille gesneuveld. Duitsche luchtacjiviteit boven Groot-Brittannië. Britsche bommenwerper bij Nederlandsche kust neergestort. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Woens dag in den loop van den middag opnieuw de reeds enkele dagen geleden gebombardeerde kogellagerfabriek van Chelmsford in het graafschap Essex aangevallen en bommen van zwaar kaliber neergeworpen op de fa- brieksinstallaties. Verscheidene verkeersknooppunten, fa- brieksinstallaties, alsmede bedrijfsinstallaties van overlaadstations in Zuid- en Zuid-Oost- Engeland kregen eveneens bomtreffers van rwaar kaliber. Omstreeks 13.00 uur vlogen lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen boven de Engelsche Zuidkust en wierpen in scheer- vlucht bommen op een reparatiewerkplaats van de spoorwegen. Een groote montagehal kreeg bomvoltreffers en stortte ineen. De openbare nutsbedrijven van een aan de Zuid kust gelegen stad werden eveneens met suc ces gebombardeerd. Des middags laat werd oen Britsch radiostation ten Noorden van Dungeness door de bommen van een plotse ling in scheervlucht aanvallend licht Duitsch gevechtsvliegtuig getroffen. Twee stalen mas ten en een gebouw van het radiostation stort ten ineen. Bij gewapende verkenning voor de West- fransche kust hebben Duitsche gevechts vliegers op 30 September twee Britsche bom menwerpers van het type Whitley na kort vuurgevecht neergeschoten. Bij een poging "na naar Nederlandsch gebied te vlie gen kreeg een Britsche bommenwerper van het type Vickers-Wellington zoo zware tref fers van het afweergeschut, dat hij spoedig, fa koers gezet te hebben naar zffe, neer stortte. een gezamenlijken inhoud van 1.011.700 b.r.t. verloren. Nog 22 andere koopvaardijschepen werden beschadigd. Hauptman Hans-Joachim Marseille, dra ger van de hoogste Duitsche onderschei ding voor dapperheid, heeft, onoverwon nen door den vijand, op het Noord-Afri- kaansche oorlogstooneel den vliegerdood gevonden. Vervuld van ontembaren aan- valsgeest heeft deze jeugdige officier in luchtgevechten 158 Britsche tegenstanders bedwongen. De weermacht betreurt het verlies van een waarlijk heldhaftigen strijder. In Egypte. Het Itallaansche weermachtbericht luidt als volgt: Vijandelijke door afdeelingen tanks gesteun de infanterie heeft Woensdagochtend stellin gen in den Zuidelijken sector van ons front in Egypte aangevallen. De aanval werd onder gevoelige verliezen voor den tegenstander af geslagen. Wij hebben ruim 600 gevangenen ge maakt. Een Britsch vliegtuig werd in luchtgevech ten door Duitsche jagers neergeschoten. Een ander toestel, dat door den afweer op den grond van Tobroek getroffen werd, was ge dwongen in het gebied van Marsa Loech een noodlanding te maken. De bemanning, zes onderofficieren werd gevangen genomen. Het bombardement der luchthaven Malta werd voortgezet. In de lucht boven het eiland ver nielden Duitsche jagers zes Curtiss-machines. Amerikaansche marine conferentie in den Stillen Oceaan. De verliezen op de vloot. Op een niet-genoemdc plaats in den Stillen Oceaan wordt een conferentie gehouden, waaraan wordt deelgenomen door den commandant der Pacificvloot. admiraal Niemitz, den commandant der Amerikaansche luchtvloot, luitenant- generaal Arnold en den commandant der luchtvloot in het Zuiden van den Stillen Oceaan, generaal Cornley. Het Amerikaansche ministerie van ma rine heeft medegedeeld, dat de marine sedert het uitbreken van den oorlog 22.300 man aan dooden en gewonden heeft ver loren. Het minister heeft voorts nog medege deeld, dat in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan twee Amerikaansche trans portschepen tot zinken zijn gebracht. Het eene door torpedo's, het andere door ge schutvuur. Verder heeft het ministerie -nog medege deeld, dat de George P. Elliott, die vroeger City of Los Angeles heette, op 8 Augustus bij een aanval van een Japansch torpedo vliegtuig in brand raakte en moest worden opgegeven. Er waren „geringe verliezen". Het kleine hulptransportschip Gregory is onlangs bij Guadalcanar door vijandelijk geschutvuur tot zinken gebracht. Het „grootste deel" der opvarenden is gered. Amerikaansche troepen in Congo en Zuid-Afrika. Dakar en Fransch West-Afrika wederom genoemd In verband met de groote belangstelling, die de Anglo-Amerikaansche oorlogvoering in den laatsten tijd voor den Belg. Congo en Fransch Equatoriaal Afrika aan den dag legt, heeft thans ook de Britsche premier voor West-Afrika, - Lord Swinton, een bezoek ge bracht aan de steden Leopoldville en Brazza- vill. Te Leopoldville had hij een ontmoeting met den minister van koloniën der uitgewe ken Belgische regeering, prof. Vleeschhouwer, die in samenwerking met den premier der vroegere Belgische regeering, Pierlot, den Belgischen Congo geheel in dienst van de geallieerde oorlogvoering heeft gesteld. Uit het N. Amerikaansche bruggehjofd Brazilië, Port Natal, dat reeds lang voor Brazilië in den oorlog trad, tot een lucht- steunpunt der V. S. was geworden, zijn de eerste Amerikaansche troepen in Belg. Congo aangekomen. Port Natal heeft op zijn beurt belangrijke versterkingen uit de V. S. ont vangen. Volgens een bericht van den Engel- schen dienst zijn er op 21 September Noord- Amerikaansche troepen in Natal aangekomen, (een provincie, die deel uitmaakt van de Z.- Afrik. Unie en gelegen is aan de Oostkust van Afrika). Dit bericht kan geen andere beteekenis hebben, dan dat Roosevelt thans ook belang stelling heeft vqör de haven van Durban (Port Natal), die van groot belang is voor dr scheepvaartroute om Kaap de Goede Hoop. In een artikel in het Chileensche blad Mcr- curio eischt luitenant-kolonel Castillo voor de bescherming van het Westelijk halfrond de bezetting van Dakar met Amerikaansche en Braziliaansche troepen om zoodoende een versperringslinie naar Brazilië te vormen Willen de Geallieerden geen half werk ver richten, dan moeten zij. zoo. meent Castillo, zich ook meester maken van Franseh- Marokko, dat een ideale basis vormt voor een lateren aanval op de Spilmogendheden via de Zuid-Europeesche landen. Fransch bezit in Afrika ter sprake in Senaat der V.S. Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft de democratische senator James Mead Donderdag in den Senaat verlangd, dat de Ver. Staten in sa menwerking met Brazilië en Groot-Brit tannië troepen zullen zenden om het Fran- sche steunpimt Dakar in West-Afrika te bezetten. De actie van Engeland tegen Ma dagascar, zoo zeide hij, moet voor de Ver. Staten een precedent zijn. In dit verband bekladde hij de Fransche regeering Vichy. De voorzitter van de Senaatscommissie voor de buitenlandsche politiek, senator Connally, leverde critiek op de uitlatin gen van Mead. Uitlatingen over de be trekkingen met andere landen, zoo zeide hij, moeten door de leden van het Congres vermeden worden, daar de diplomatieke en militaire betrekkingen thans „noogst ge voelig en gevaarlijk" zijn. Connally voegde waarschuwend hieraan toe, dat de Fransche regeering nog steeds een groote en machtige vloot bezit en dat bovendien een aanzien lijk Fransch leger in Afrika staat. Engeland voelt negerprobleem aan den lijve. De landing van Amerikaansche nègertroe- pen in Australië en Engeland wordt in de Amerikaansche pers geestdriftig begroet. Negers, zoo schrijft men. behooren tot de best uitgeruste en dapperste soldaten. Van Duitsche zijde wordt hiertegenover vastge steld, dat er reeds tijdens het eerste korte verblijf van negertroepen in Engeland en Noord-Ierland hevige vechtpartijen hebben plaats gevonden tusschen blanken en negers. Om herhaling hiervan te voorkomen, heeft men thans militaire posten ingevoerd, die uit zwarte en blanke manschappen bestaan. De aanleidin^tot deze vechtpartijen lag meestal i in het feit, dat de negers contact zochten met Engelsche meisjes. De Britten namen hieraan geen aanstoot, daar zij geen verschil maken tusschen blanke en zwarte Amerikanen, maar de Amerikaansche soldaten denken hier an ders over en dulden het onder geen voor waarde, dat zwarte soldaten met blanke vrouwen omgaan. Als eerste negercommandant is de Ameri kaansche brigade-commandant Benjamin O'David in Engeland gearriveerd Hij bevindt zich thans op een inspectiereis bij de Noord- Amcrikaansche negertroepen in Noord-Ier- iand en staat ter beschikking van den Ame rikaansche opperbevelhebber in Engeland, Generaal Eisenhower. De situatie te Stalingrad. In militaire kringen te Berliin zegt men omtrent den toestand te Stalingrad, dat de stad is ingesloten door een halven cirkel, waarvan de middellijn wordt ge vormd door de Wolga. Het Zuidelijke deel van dezen halven cirkel is bijna geheel in Duitsche handen, terwijl in het Noorden voornamelijk om de drie groote fabrieken aldaar, de arbeiders buurt Rykof, het zeer uitgestrekte abat toir cn de z.g. Spartakuswijk nog verbit terd wordt gevochten. Stalingrad zelf, aldus betoogt men voorts, is geen strategisch doel meer, doch nog slechts een naam voor een rookenden puinhoop. Het strategische doel, de afsluiting van de Wolga, is vol gens de militaire deskundigen al bereikt en daarom kan de Duitsche oorlogslei ding zich veroorloven haar aanvallen op de stad stelselmatig te blijven uit voeren, terwijl daarbij het bloed aan deze zijde opzettelijk wordt gespaard. 20 Britsche bommenwerpers neergeschoten. Zinlooze storingsvluchten boven Noordduitsch gebied. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht militair zinlooze storings vluchten boven Noord-Duitsch gebied onder nomen. Er werden enkele bommen neerge worpen uitsluitend op niet-militaire doelen, waardoor geringe schade werd aangericht. Door het geconcentreerde afweervuur van luchtdoel-artillerie en jachtvliegtuigen leden de Britten opnieuw zeer zware ver liezen. die ook ditfnaal in geen enkele ver houding staan tot de resultaten van den aanval. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in de- loop van gisteren uitgebreide storingsaanval len gericht op militaire en voor den oorlog belangrijke installaties in Zuid-Oost Enge land. Op verscheidene plaatsen werden bom en van zwaar kaliber neergeworpen. In den afgeloopen nacht hebben Duitsche nachtjagers en afweergeschut van het lucht- wapen en de marine volgens tot dusver ont vangen berichten 20 Britsche bommenwer pers boven het kustgebied van Noord-West- Duitschland neergeschoten. De neutralen over Hitiers rede. „Een man, die zeker is van zijn zaak." De Turksche pérs legt iri haar commentaren op de rede van Hitier den nadruk op het vertrouwen op de eindoverwinning. In dit verband wijst Son Dakika op de steeds toe nemende moeilijkheden der Sovjets, waarover Willkie met een „verbazingwekkende vrij moedigheid" gesproken heeft. Dergelijke moeilijkheden, zooals gebrek aan levensmid delen en steenkolen voor het begin van den winter bewijzen, naar het blad opmerkt, de doeltreffendheid van de slagen toegebracht door de strijdkrachten van de spil. Daarom heeft Willkie in Moskou zijn in Turkije ver kondigde meening, dat het tweede front reeds in Egypte bestaat bij het zien van „den ellen- digbn toestand van dezen grooten bondge noot" zoo plotseling veranderd, en verklaard, dat de factor tijd voor de vereenigde naties niet meer gunstig is en dat direct een tweede front in Europa gevormd moet worden Tasviri Efkiar verklaart, dat uit de rede van Hitier blijkt, dat hij zeker is van den toestand. De rede van de Führer wordt in de Argen- tijnsche dagbladen bijzonder uitvoerig gepu bliceerd. De massabetooging in het Sport- palast wordt uitvoerig beschreven. In de be richten wordt gewezen op den stormachtigen bijval, waarmede zoowel de Führer, als Rom mel, Keitel, Göbbels, Himmler en andere persoonlijkheden zijn begroet. De aankondi ging van den Führer. dat ook Stalingrad zal vallen, wordt naar voren gebracht, evenals de zin, dat Duitschland nooit zal capituleeren. De positie van Maisky. De hardnekkige weigering van Engeland om een tweede front op te richten, schijnt volgens berichten uit diplomatieke kringen te Stockholm den Sowjet-ambassadeur Maisky ernstige moeilijkheden te berokkenen. Er zijn in Stockholm nog niet bevestigde, maar uit in het algemeen welingelichte bron nen afkomstige berichten ontvangen, volgens welke Maisky binnenkort van zijn Londen- sche functie ontheven zou worden. Moskou zou van plan zijn Litwinof-Finkelstein tot Sowjet-ambassadeur in Londen te benoemen. Maisky zou dan naar Stockholm verplaatst worden, waar hij de reeds geruimen tijd ern stig zieke Sowjetgezante, mevr. Kolontai, zou moeten vervangen. Het plan tot ontheffing van Maisky uit zijn Londensche functie wordt beschouwd als nieuw teeken van teleurge stelde Russische hoop op een tweede front in 1942 en van spanning tysschen Amerika en Engeland aan den -eenen en Sowjet-Rusland aan den anderen kant. Myron Taylor bij Salazar. De Portugeesche minister-president dr. Salazar heeft Donderdag den specialen am bassadeur van Roosevelt bij het Vaticaan, Myron Taylor ontvangen. Naar men in welingelichte Portugeesche '-ringen zegt te weten, verliep het onderhoud, d l werd bijgewoond door den Amerikaanschcn gezant, in den conventioneelen vorm. Na nauwelijks twintig minuten verliet Taylor het St. Bento-Paleis weer. KORT NIEUWS De Spaansche regeering heeft een ere- diet van 75 millioen peseta verstrekt ter financiering van een onderneming, welke opdracht heeft gekregen tot het verrichten van olie-exploratiewerkzaamheden. Voorts werd voor mijnonderzoek een crediet van 8 millioen peseta verstrekt. Dc opening van het Kriegswintcrhilfswerk 19421943 De Führer spreekt. (Telefoto Weltbild-Stapf-Pax Holland m) Onlusten onder troepen in Noord-Ierland. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft het hoofdkwartier van de Amerikaan sche strijdkrachten in Noord-Ierland bekend gemaakt, dat er in den nacht van 30 Septem ber op 1 October in de straten van Arigna onlusten ontstaan zijn. De militaire politie heeft vele schoten moeten lossen om de orde te herstellen. Een soldaat is door messteken gedood en een andere ernstig gewond. Bur gers ^hadden aan de onlusten geen deel. Egyptische stad geëvacueerd. Nadat de chef van den Egyptischen ge- neralen staf de Egyptische troepen aan het Suezkahaal had ge'nrcpecteerd, is door de militaire gouverneur van het grensdistrict Je ontruiming gelast van de stad El Djad door de burgerbevolking. Regeeringsamb- tenaren en bedienden en arbeiders van de Egyptische en Britsche troepen, alsmede van de Kanaal-maatschappij blijven ach ter. Hun gezinnen moeten echter vertrek ken. Niemand mag den Oostelijken oever van het kanaal tot den 39Y2 lengtegraad dichter dan tot vijftig kilometer naderen Ongerustheid te Gibraltar. Sedert de laatste aanvallen, door Itali- aansche oorlogsschepen eti vliegtuigen op de vesting ondernomen, bevindt Gibraltar zich in een voortdurenden alarmtoestanc. Ingevolge de draconische aanwijzingen uil Londen zijn buitengewone voorzorgsmaat regelen genonjen. De vliegers moeten een dubbelen dienst doen en de lichte oorlogs schepen zoeken aanhoudend de zee af en laten op goed geluk dieptebommen vallen, in de hoop de duikbooten te treffen, die volgens Londen in de omgeving van de vesting op de loer zouden liggen. Gewapend incident tusschen Peru en Ecuador. Naar uit Quito wordt gemeld, is een Pe ruaansche kanonneerboot een haven van Ecuador binnengedrongen en heeft deze voor Peru in bezit genomen. De aanwezige schepen werden ondër bedreiging met de wapens gedwongen de haven te ontruimen. Tevens maakte de Peruaansche comman dant bekend, dat aan de Ecuadoriaansche schepen de toegang tot de haven slechts kon worden verleend, als zij zich in het bezit hadden gesteld van een vergunninf der Peruaansche autoriteiten. Volgens United Press stelt het Peruaan sche ministerie van buitenlandsche zaken een onderzoek in naar het incident. Groote toeneming van aantal ambtenaren in de V.S. Communisten in het bestuursapparaat. Naar uit de Ver. Staten wordt gemeld, heeft de uitbreiding van het ambtenaren corps te Washington een zeer grooten om vang aangenomen. Het aantal ambtenaren is van 1.545.000 ten tijtle van den aanva' ip Pearl Harbour gestegen tot 2.207.00C ?inde Juni 1942. Het Amerikaansche weekblad Time ver vacht, dat er in Juni 1943 rond 3 millioen ambtenaren zullen zijn. Volgens een bericht uit Washington heeft de afgevaardigde Dies bij het openbaar ninisterie opnieuw 19 staatsambtenaren ïangegeven. die lid zijn van comrmfnist- >che organisaties. Or.der hen bevinden zich irofessoren, journalisten, advocaten er technici, die op het oogenblik verantwoor- lelijke bestuursfuncties bekleeden DE OORLOGSSLACHTOFFERS IN ENGELAND. De Engelsche minister van binnenlandsche zaljfn, Morrison heeft in het Lagerhuis mee- eld, dat in de eerste drie oorlogsjaren bij luchtaanvallen op Groot-Brittannie 47.305 burgers gedood en 55.658 gewond zijn, van wie in Groot-Londen resp. 20 110 en 26.071. De Lord Mayor van Londen, Sir John Laurie heeft vrijwilligers verzocht mannen 2 wel als vrouwen zich op te geven voor een burgerwacht. De leden zullen de verplichting op zich moeten nemen om in geval van „in- •asiegevaar" zoolang in de stad te blijven tot het gevaar geweken is. De Lord Mayor zal commandant van deze burgerwacht zijn. STAAT VAN BELEG IN ARGENTINIë OPGEHEVEN. Bij het begin van de Vrijdag gehouden zitting heeft de Argentijnsche kamer van afgevaardigden met 77 tegen 56 stemmen besloten, dat de staat van beleg onmiddel lijk moet worden opgeheven. De Argentijnsche minister van buïten- 'andsehe zaken heeft den Spaanschen kan selier van den raad der Hispaniteit een telegram gezonden, waarin hij zijn dank uitspreekt voor de geestdriftige deelneming die Spanje getoond heeft voor het Hispano- Amerikaansche cultuurcongres in Salta in Argentinië. RUSSISCHE MILITAIRE ATTACHé TF SOFIA NAAR ISTANBOFL. De Sowjet-Russische militaire attaché te Sofia, generaal Ikonikoff is naar Istanboe' vertrokken. Met denzelfden trein is de Zweedsche militaire attaché te Koeibysjef uit Sofia vertrokken om naar zijn stand plaats terug te keeren. MENEMENDZJOGLOE HERSTELD. De Turksche minister van buitenlandsche zaken. Menemendzjogloe. is Woensdag avond de gast geweest van den Duitschen 'hirurg, die hem behandelt. Prof. dr Sauerbruch. Deze gaf een diner ter gele genheid van het herstel van ziin patienL iiea hij in een week tweemaal had g& opereerd. Bezoek van Mussert aan Amsterdam. Gewonde Duitsche en Nederlandsche soldaten toegesproken Gisteren heeft de leider van de Na tionaal-Socialistische" Beweging der Nederlanden een bezoek aan Amster dam gebracht. Mussert die vergezeld werd door zijn adjudant mr. dr. Kessler, werd aan de grens der gemeente ontvangen door zün gemachtigde in Noord-Hol land, den heer J. VV. de Ruiter. De tocht ging daarna allereerst naar het Kriegslazarett, waar naast ae Duitsche ge wonden» ook een aantal Nederlanders ver pleegd wordt uit de formaties van het Le gioen en de Waffen-SS, die aan het Ooste lijk front gewond zijn of ziek zijn gewor den. Oberstabsartz dr. Blackstein vergezel de den leider naar de zaal, waar zich een vijftigtal Nederlandsche en Duitsche ver pleegden hadden verzameld. Met ieder van de Nederlandsche mannen onderhield Mus sert zich eenige oogenblikken over hun frontinzet en hun herstel, om daarna in het Duitsch een korte toespraak te houden. De leider gaf daarin uiting aan de hoop, dat de gewonden na hun herstel den tijd zou den hebben om Nederland te bezichtigen, dat een goed Germaansch land is „Gij wilt, aldus Mussert, samen het Groot-Germaan- sche land, ja geheel Europa beschermen. Het is het tragische lot, maar ook-het hel- denlot van het Duitsche volk, dat het eigen lijk voor 90 allen arbeid daarvoor moet doen. Zonder nationaal-socialisme en zon der Adolf Hitler zou het bolsjewisme niet vernietigd worden. Daardoor wordt Europa gered en dat ook mijn volk gered wordt, dankt het aan de offerbe reidheid van Duitsche en NederJaiM- sche soldaten. Ik hoop, dat eens hon derdduizenden Nederlanders mee aan de grenzen van Europa zullen staan. Het Nederlandsche volk verstaat dit nog niet, maar zal het toch eens be grijpen. Mussert zeide vervolgens, dat hij het ge loof had, dat het gelukken zal het bolsje wisme en het kapitalisme verre te houden van Europa. Ons werelddeel gaat een gun stige ontwikkeling tegemoet. De ouderen zullen niet vergeten, dat dit te danken is aan de offerbereidheid van de jongere ge neratie. Met den uitroep „Sieg Heil" nam de leider afscheid. Een groote mand met fruit werd voer de herstellenden achter gelaten. Het verdere deel van Musserts bezoek aan de hoofdstad was gewijd aan een in spectie van den kring Amsterdam-Zuid. Een tweetal groepssteunpunten werd be zichtigd, waarna per auto naar het Concert gebouw werd gereden. Daar hadden zich intusschen eenige duizenden werkers uit den kring verzameld. In de groote zaal, die met nationale vlaggen, N.S.B.-vaandels en een schat van bloemen op bijzondere wijze was versierd, bevonden zich ook de familie leden van de mannen, die aan het front staan. In het gevolg van den leider bevon den zich nu ook de secretaris-generaal der N.S.B., C. J. Huygen en de organisatieleider M. Kardoes. De leider inspecteerde de voor het ge bouw opgestelde eereformaties van W.A. S.S. en Jeugdstorm, en werd bij zijn bin nenkomst in het gebouw aan de groepslei ders van den kring voorgesteld. Een korte herdenking van veertien leden van den kring, die in den strijd tegen 't bolsjewisme zijn gevallen, ging vooraf aan de rede van den leider, waarin Mussert. na een terug blik op de voorbijgegane jaren, richtlijnen taf voor den verderen striid. De bijeen- omst werd besloten met net zingen var het volkslied. V Niettegenstaande de duisternis werd de auto van den leider door vele honderden van zijn kameraden omstuwd, op den kor ten tocht van het Concertgebouw naar het kringhuis. Ook voor het kringhuis hadden zich zeer velen verzameld, die den leider voortdurend ovaties brachten. De .geestdrift steeg tenslotte zoo hoog, dat Mussert de bezichtiging van de kantoren moest onder breken, om wederom vele handen te druk ken. In een besloten bijeenkomst van de functionarissen sprak de leider tenslotte nog een kort woord, waarin hij hen aan spoorde om de geestdrift in stand te hou den. Ook bij zijn vertrek uit Amsterdam juichten zeer velen den leider nogmaals toe. Drie jaar voor pseudo- oorlogsinvalide. Op 17 September heeft voor de Bossche rechtbank terecht gestaan de 26-jarige machi nist A. K uit Amsterdam die in den afge loopen winter' eenigen tijd verblijf had ge houden te Best cn daar zich had uitgegeven voor oorlogsinvalide. Als zoodanig wekte de man, die zich erg ongelukkig voordeed, algemeen deernis op, zoodat verschillende dorpsbewoners hem ge durende een of meer nachten verblijf aanbo den Meestal bleek echter 's. morgens, dat de „invalide" reeds de beenen had genomen. Veelal met medeneming van kleedingstuk- ken of andere zaken op welker behoud men juist in dezen tijd ten zeerste prijs stelt. De officier van justitie, die de zaak uiter mate ernstig vond, had tegen den man 1 jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft in deze zaak vanmorgen uitspraak gedaan en den Amsterdammer veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Geen C.C.C.D., maar C.C.D. Met ingang van heden is de naam centrale crisis-controledienst (C.CCD.) gewijzigd in: Centrale Contróledienst (C.C.D.) lOUDE EN NIEUWE ORDE. Bs. Er gaat schier geen dag voorbij zonder dat een of andere naamlooze, maar echte en vermoedelijk met kruisje of kip penring gewaarmerkte Nederlander, ons een brief schrijft waarin aandacht gevraagd wordt voor een of andere maatschappelijke misstand. Steevast wordt hieraan de op merking verbonden: „ziedaar wat de nieuwe orde ons bracht; schrijf daar eens over, als je niet te laf bent, maar je zult het wel niet doen, want moed bezit je in het geheel niet." Dit is dan zoo ongeveer vrij, in fat soenlijk Nederlandsch vertaald, wat in deze epistels wordt gezegd; in werkelijkheid staat het er heel anders, met woorden die zich niet in een openbaar orgaan laten al- drukken en „versierd" met insinuaties or beleedigingen welks karakter slechts degene teekent die er gebruik van maakt. Opmerkelijk mag het heeten, dat vrijwel alle naamlooze schrijvers beginnen met het eigen ik voorop te stellen. Wat zij signa- leeren is „onrecht", dat zjj persoonlijk aan den ljjve ondervinden, het komt niet voor dat zoo iemand strijdt voor de belangen der gemeenschap, maar dat ligt dan ook zoo zeer voor de hand, dat wij ons daarover niet behoeven te verbazen; immers, het demo-liberale systeem, waarvoor deze ijveraars opkomen, is niet anders dan een tot grootste hoogte opgevoerd egocentrisme. Zij zien geen kans meer om zich uit te leven op een wijze, die alleen rekening houdt met het individu en voelen zich daar door gehinderd jn de (voordeelige) posilio welke zij tot dan toe hebben ingenomen. Het komt voor dat zij aandacht vra gen voor toestanden, welke reeds ja ren geleden bestonden en die, als ge volg van de oorlogsomstandigheden, nog wat verergerd zijn. Vele malen wordt inzooverre oorzaak en gevolg verward, dat zij het resultaat van eigen ge dragingen aan den nieuwen tijd probeeren te wijten. Het meeste treft net ons, dat begrip voor den toestand waarin ons land en ons volk zijn komen te verkeeren. ten eenenmale ontbreekt en, dat men eischeu stelt, alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Al deze ongemakken dan noemt men d«? nieuwe orde. waarmede men het beste in 'n fiksche scheldpartij kan afrekenen. In werkelijkheid doen deze schrijvers niet anders dan telkens en telkens weer demon- streeren hoe ver het met de oude orde weï gekomen was; want wat zij tegen ons aan voeren is niet anders dan de oude orde in haar onaangenaamsten vorm. Wij beleven nog steeds oude orde, waar in het Nationaal-Socialisme probeert ver betering te brengen, daarbij gehinderd door de oorlogsomstandigheden en vooral door 't fanatieke verzet van menschen, die er alles bij te verliezen hebben als er een maatschappij komt, waarin de belangen van de gemeenschap boven die van net individu worden gesteld. Aan hun zijde staan ook talloozen die er nog steeds niets van begrepen hebben en zich als een blinde laten leiden door gidsen, die slechts op eigen voordeel bedacht zijn. Het Nationaal-Socialisme zal pas tot zijn recht kunnen komen, wanneer in de rustige sfeer van na den oorlog het volk in staat wordt gesteld tot opbouwend werk en Ne derland zal zijn ingeschakeld in de groote Europeesche volkengemeenschap. Tot zoo lang is het volksmisleiding op misstanden te wijzen en dan te doe» alsof dét de nieuwe orde was. Jeugdstorm terug uit Milaan. Met den D-trein, die Donderdag om streeks twaalf uur op het Centraal Station te Utrecht arriveei'de, kwam dc keurgrocp van den Nationalen Jeugdstorm mede. die ons land heeft vertegenwoordigd op de Europeesche jeugdwedstrijden te Milaan. Ruim 48 uur hadden de stormsters en stor- mers achtereen in den trem doorgebracht. De ontvangst was uitbundig en allerharte lijkst. Officieel werden de deelnemers en hun leiders door stamheer Feenstra welkom geheeten. waarna vele handen werden ge drukt, want behalve instanties van oen Jeugdstorm, waren op het perron ook vele ouders, vrienden en kennissen van de jon gens en meisjes van de keurgroep aan wezig. Na de eerste begroetingen kwamen de verhalen los van: hoe het was geweest en wat zij allemaal hadden beleefd. In een kort onderhoud, dat wij mochten hebben met kompane De Dood-Koenen, opperstamheer Hazewinkel en opperkom- paan Van Aelst, bleek, dat de Jeugdstorm in Milaan een uitstekenden indruk had achtergelaten en over de prestaties was men. gezien het feit, dat voor deze keur groep een keuze was gemaakt uit 18.000 leden van den Jeugdstorm, in vergelijking met die van Duitschland. waar men een afvaardiging van honderd leden van de ruim 9 millioen had kunnen zenden bost tevreden. Het was immers te voorzien, dat men niet uit Milaan zou terugkeeren met eerste en tweede prijzen. Welnu, de prij zen, welke zij te Milaan in de wacht heb ben gesleept, zijn dan ook volkomen ver diend geweest. De Jeugdstormgroep, die Nederland te Milaan vertegenwoordigde, behoefde voor geen der deelnemende onder te doen, vertelde ons opperstamheer Haze winkel. Over de gastvrijheid van dc Italianen waren alle deelnemers opgetogen, en op onze vraag, welke deputaties op de Neder landers den besten indruk hadden gemaakt, klonk volmondig; de Duitsche groep. Wat de plannen voor de toekomst betreft, de leiding van den Jeugdstorm is vast voor nemens door te gaan met de training, met name reeds dezen winter voor het zwem men en het wielrennen. Wij hopen allen, dat wij bij de volgende jeugdwedstrijden in Breslau over nog meer en nog beter mate riaal zullen kunnen beschikken. De hoofdstormer Van Geelkerken bevindt zich. op uitnoodiging van den Italiaanschen minister voor de sport, nog in Italië. Nadat de deelnemers van elkaar afscheid hadden genomen, vertrokken zij ieder op eigen gelegenheid naar het ouderlijk huis, waar zij de eerste dagen nog veel te ver tellen zullen hebben over hun buitenland sche ervaringen. Aanmelding vrouwelijk kaderlid Jeugdstorm. Meisjes in den leeftijd van 18 tot 25 jaar, die het als taak voelen mede te werken in den Jeugdstorm, kunnen zich hiervoor nog melden tot 10 October 1942. Voor ieder meisje, dat den nieuwen tijd begrijpt is het een mooie eij grootsche opgave jeugdleidster te zijn en zoodoende mede to werken aan de vorming van onze meisjes tot flinke vrouwen, die zich bewust zijn van hun taak in huis en volksgemeenschap. ZWEEDSCHE KROONPRINS STEUNT OPGRAVINGEN IN ITALIë. De Zweedsche kroonprins Gustnaf Adolf, zelf archaebloog van naam. heeft 25.000 lire gegeven voor de uitvoering van een opgravingsplan, dat Zweedsche geleerden in Italië hebben ontworpen. Daar de Ita- liaansche overheid zeer welwillend tegen over de plannen staat, hoopt men binnen kort met de uitvoering te beginnen. Veel beloven, weinig gevenDe Neder landsche Volksdienst belooft niets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit u aan als lid.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1