Haarlemsche Courant landelijke stellingen in Zuidelijken ;ector geforceerd. )e Sovjet-maarschalk Sjaposjnikof. Gelegenheids-profiteurs en zwarte handelaren teisteren ons volk. - 587c Jaargang No. 235 - jonnement p. week 8,26, p. maand 1,13, p. kwartaal 8,42, pjflco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—is jju. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. y,y dveftentleabonncmenten isoo m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer r 4jüe J—I5 m.m. 1,20. Abonnement IMO m-m. s cent p. m.m pjlj.i Grafische Bedrijven Oamlate. WaA. Hoofdredacteur* J. v. BAüdewtns. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijn» dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Dinsdag 6 October 1942 Bureaux Haarlem i Grooto Houtstraat 93, BIJ kantoor t Soenda- plein 37. Tel. Directie 130*2. Hoofdredactie 15054, Redactie 10600, Administratie 10724. t482S. Soondapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PH. A- MEES P. W. PEEREBOOM. In September zijn den Sovjetvloten vernietigende slagen toegebracht. Duitsche positie in N. Stalingrad verbeterd- jjet opperbevel der Duitsche weermacht 2 Éalct bekend: jn het Noordwestelijk deel van den K a u- s en ten Zuiden van den Te rek hcb- tn Duitsche troepen gesteund door forma- P5 tbo het luchtwapen. den vijand uit kazc \I ut- en boschstcllingcn geworpen. Ten Noord losten van M o s d o k werd het gros van eer llijewistisch cavallerie-regiment uiteenge- k|fn. Verscheidene honderden gevangenen Drdcn binnengebracht. In de haven T o e a p s e hebben gevechts- iiegtuigen een Sowjet-tankschip van 7000 si beschadigd. In den strijd om Stalingrad hebben '•**1 formaties infanterie en tanks in naïeve ^samenwerking met luchtstrijdkrachten den strijd op korten afstand in hard nekkige huizengevechten nieuwe deelen van het Noordelijke stadsgebied ingeno- men. De bolsjewieken leden zware, bloe dige verliezen, 9 tanks werden vernield. Nachtelijke bomaanvallen werden gericht Sowjet-vliegvelden, artilleriestellingen en ■WJIoorwegtrajeeten ten Oosten van de Wolga. vergeefsche aanvallen op het brugge- Woronesj verloor de vijand gedu nde de beide laatste dagen 21 tanks. De eigen aanvallen ten Zuidoosten van hgt Imenmeer hebben ook Zondag goede deringen gemaakt. Plaatsen werden be- lormd en ingesloten vijandelijke strijdkrach- En werden vernietigd. Aan het front tusschen de boven-Wolga en ei Ladogameer hebben eigen stoottroer en een vrij groot aantal vijandelijke kazemat- en gevechtsposities vernield. Ook het luchtwapen heeft zijn aanvallen op [«landelijke .kazematten, tanks en troepen- DP.centraties voortgezet. In de F i n s c h e olf werd een mijnenveger door bomtreffers. schadigd. In den strjjd tegen de Sowjet-Unie heeft de lullsche marine in September op de Zwarte je door molortorpedobooten 24 schepen met fiamen 42.000 b.r.t., op de Oostzee een duik- d:k |ool cn een mijnenveger tot zinken gebracht. III. o het zelfde tijdsbestek bracht het luchtwa- '00 pjn op de Zwarte Zee, op de Wolga en op het adoganieer 11 koopvaarders tot zinken en be- Eindigde 26 schepen benevens een drijvend iW ok. Aan oorlogsvaartuigen werden een kanon- li eerboot. een torpedoboot. een mijnenveger een bewakingsvaartuig in den grond ge mord: 2 mijnenvegers, 3 kanonneerbooten ibewakingsvaartuigen werden vernietigd. Noor de Nederlandse he kust hebben ^mijnenvegers in den nacht van 3 op 4 Octo- bereen zeegevecht geleverd met Britsche mo- wlorpedobooten, die door doeltreffend artil- !rt rievuur verdreven werden. Bij de gevechten aan het Donfront is de ommandeerende generaal van een pantser- s, generaal der pantsertroep Freiherr von '^Jjangcrmann und Erlencamp, drager van het Ikenloof bij hel Ridderkruis van het IJzeren Kruis op 3 October in de voorste linie den leldendood gestorven. Zijde aan zijde met Hem viel de commandant van een Hongaar- iche divisie, kolonel Nagy, in den strijd om de rrijheid van Europa. SM In het Zuiden. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als olgt: „Zondag was het aan het geheele front in Igypte kalm, Duitsche jagers schoten in lucht- jevechten boven Malta een Spitfire neer. De torpedojager Libra onder -bevel van den luitenant-ter-zee 1ste klasse Carlo Brancia di Apricena heeft een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Het D.N.B. meldt: Naar uit Cyprus bekend wordt, is op den wagen van den Engelschen gouverneur van Cyprus een aanslag gepleegd. Verscheidene personen werden gearresteerd De dader is een werklooze mijnwerker. Hij verklaarde, dat hij de aandacht van de En- gelsdhe regeering wilde vestigen op den w hopigen toestand van de werkloozê mijnwer kers. Oud-tsaristisch officier belast met Russische legerleiding In verband met uit Zürich afkomstige berichten, als zou zich in het Sowjet- opperbevel een' mutatie hebben voltrok ken en maarschalk Sjaposjnikof de leiding het Sowjet-leger en tevens het volks commissariaat van Defensie op zich heb ben genomen, publiceert het Zweedsche blad Nva Dagligt AUehanda een levens- beschriiving van dezen maarschalk, waar uit blijkt, dat hij de ecnige overlevende officier van het oucje tsaristische leger is, die als Sowjet-militair tot; de hoogste ran gen is doorgedrongen. Dit bereikte hij na een meedoogenloozen iltnjd om de macht met maarschalk Toe- chatsjefski. Dfeze beiden ijijrigeerden en eon- tpireerden jarenlang tegen elkaar, werden gedegradeerd en soms naar afgelegen militaire istricten overgeplaatst, vanwaar zij dan weer «n de macht kwamen. I In den zomer van 1937 verkreeg Sjaposjni kof de overhand en legde zijn kaarten op tafel. Toechatsjefski werd" toen op grond van ihet door Sjapnsnikof geproduceerde materiaal [gearresteerd en tot den kogel veroordeeld Na l*ijn terechtstelling keerde Sjaposjnikof terug op zijn voormaligen post bij den generalen «taf. Destijds deed hij van zich spreken bij dc militaire onderhandelingen met Engeland en Frankrijk in den herfst van 1939. toen Si'a- Iposjnikof deel uitmaakte van de Sowjet-dele- fatie in kwestie. Zooals men weet, namen deze onderhandelingen spoedig een einde door het Dultsch-Russische pact. Sjaposjnikof is van adellijke geboorte en damt uit een familie met oude militaire tra" dities. Reeds op 36-jarieen leeftijd werd hij tot kolonel bevorderd. Hij wordt een zeer uit zonderlijk vlijtige en tot in de kleinste klei nigheden pedant? militair genoemd. Een bui- tonlandschc diplomaat heeft verklaard, dat zijn uithoudingsvermogen hardheid en fana- 'iekc overgave in militaire aangelegenheden I* opmerkelijke trekken van zijn karakter 'jn. Sjaposjnikof heeft steeds de strengste tucht fan zijn soldaten geëischt, maar bij hen geen bijzondere populariteit kunnen verwerven, 'ijn benoeming tot opperbevelhebber, aldus indtgt het Zweedsche blad. beteekent dat het Sowjet-opperbevel de soldaten nog harder tt meedoogenloozer zal aanpakken. De geestelijke eenheid van Spanje. Generaal Franco heeft het woord gevoerd tot 2300 functionarissen van de Falanx. De strijdvaardigheid van de Spaansche jeugd noemde Franco den veiligsten waar borg voor een groote toekomst van het Spaansche volk. Liberalisme en vrijmetselarij hebben de geestelijke eenheid van Spanje, die de Ka tholieke Koningen geschapen hebben, ver nietigd. De revolutionnaire leerstellingen der Falanx behoeven niemand af te schrik ken, want zij zijn gebaseerd op de begin selen der Christelijke kerk. Het communis me hebben wij afgewezen. De jongst^ ge schiedenis van Spanje heeft bewezen, dat wie in Rusland of in den Spaanschen vrij heidsstrijd zijn leven op het spel zetten, de waardevolste leden der volksgemeenschap zijn. in wie de schoonste vaderlandsche deugden zijn vereenigd. In het Sportpaleis te Berlijn werd Zondagmiddag het groote Oogstdankfeest gehouden waarbij Rijksmaarschalk Hermann Goering een redevoering hield. Overzicht tijdens de toespraak van den Rijksmaarschalk. (Telefoto Orbis/Holland Pax-Holland c) Verbitterde uiilatirtg van Stalin. Tegen Groot-Brittannië en de Yereenigde Staten. Stalin heeft *zich tegenover een Ameri- kaanschen journalist geuit over de „onvol komen en niet tijdige vervulling der verplichtingen die de Geallieerden op zich genomen hadden". In Duitsche politieke kringen worden Stalin's verklaringen opgevat als een be vestiging van de stelling, opgezet zoowel door den Führer als door den D.uitsehen minister van buitenlajidsche zaken, .dat de tijd voor Duitschland werkt. Overigens gelooft men te Berlijn, in Stalins uitlatin gen een zekere ontnuchtering, ja zelfs verbittering te kunnen lezen. Naar het Zweedsche blad Nya Dagligt AUe handa uit Londen verneemt, wordt -de ver bitterde uitlating van Stalin door welingelichte waarnemers in de Engelsche hoofdstad be schouwd als een poging van Sovjet-zijde om druk uit te oefenen op de Engelsche en Ame- rikaansche regeering. Stalin heeft zich met deze uitlating rechtstreeks tot het Britsche en Amerikaansche volk gericht. Het gevolg hiervan kan zijn een verscherpte eisch naar een tweede front van den kant der openbare meening. Daarentegen valt het te betwijfelen, zoo vprklaren de waarnemers, of Stalins woorden ook invloed zullen uitoefenen op de militaire besluiten van Engeland en de Ver. Staten. Naar de Daily Herald inmiddels meldt, is de hoofdredacteur van het in de Sowjet-Unie uitgegeven Engelsche propagandablad „De Britsche Bondgenoot" wegens de ernstige ontevredenheid der Sowjets over het eerste nummer van dit tijdschrift, vervangen. Het feit, dat in het tijdschrift uitslyitend foto's van Trafalgar Square te1, Londen en Britsche landschappen waren afgedrukt, terwijl een hevige strijd woedt om Stalingrad en de be volking schreeuwt om het tweede front, heeft en storm van verontwaardiging onder de Sowjets ontketend. Amerikaansch antwoord. Sumner Welles heeft inmiddels verklaard, dat hij de mededeeling van Stalin over de noodzakelijkheid van een tweede front met de grootste opmerkzaamheid heeft gelezen. De Amerikaansche regeering is van plan het Sowjetleger „allen mogelijken materieelen en physieken steun" te verleenen. Hulp van deze aard wordt de Sowjet-Unie in den „grootst mogelijken" omvang gegeven. Senator Reynolds, voorzitter van de com missie voor militaire aangelegenheden in den Senaat heeft in verband met Stalin's verkla ring dc Geallieerden opgeroepen vertrouwen te hebben en geloof in hun militaire leiders. De moeilijkheden der Britsche convooien in de Middell. Zee Een hooge officier van de Britsche marine heeft op de persconferentie in de Engelsche ambassade in Madrid verklaard, dat de scheepvaart voor de Geallieerden in de Middellandsche Zee door de activiteit der duikbooten en motortorpedobooten van Duitschland en Italië zoo moeilijk is gewor den. dat ieder convooi voor Malta door ten minste 50 eenheden der vloot en vier vlieg- uigmoederschepen beschermd moet wor- len. Doch zelfs in dit geval, dat een groote belasting vormt voor de vloten der Geal lieerden. kan geen convooi ongehinderd Malta bereiken, doch lijdt het in groote zee slagen. welke ongeveer vier dagen duren, niet alleen aanzienlijke verliezen aan vrachtschepen, doch ook aan eenheden der vloot. A m erika9 s sch ee psverlieze n en niemebouw United Press meldt uit Washington, dat Amerikaansche scheepvaartkringen het vol gende beeld geven van de scheepsverliezen en den nieuwbouw Geallieerde scheepsver- liezen in Juni 66. Juli 71, Augustus 68 en Sep tember 99 schepen, nieuwbouw der Ameri kaansche werven in Juni 38, Juli 32. Augus tus 34 en September 31. Deze »cijfers geven, wat de aantallen verloren gegane schepen betreft, de gebruikelijke verschillen met de veel hoogere Duitsche cijfers te zien, doch geven in elk geval, wat de cijfers omtrent den nieuwbouw betreft, een groot verschil te zien met de gebruikelijke Amerikaansche recordcijfers omtrent den nieuwbouw. Engelschen kapen twee Fransche schepen. De toestand op Madagascar, De Britsche vloot heeft de beide Fransche schepen „Maréchal Gallieni" en „Admiral Pierre C-uyan" opgebracht en in een Zuid- Afrikaansche haven geïnterneerd. Het staatssecretariaat voor koloniën heeft, een communiqué verspreid over de mili taire situatie op Madagascar, waarin gezegd wordt, dat vijandelijke strijdkrachten na hevige aanvallen het dal van de rivier de Sambaina zijn binnengedrongen en de ge lijknamige stad konden bezetten, De Fran sche strijdkrachten streven er naar, den Engelschen opmarsch zoo moeilijk mogelijk te maken. De operaties der Fransche troe pen worden door de medewerking der be volking aanzienlijk veifeemakkelijkt. In antwoord op de Verklaring van Chur chill over Madagascar, heeft de Fransche staatssecretaris van koloniën, gouverneur- generaal Bvevié voor de pers een uiteen zetting gegeven. Wanneer Churchill er ple zier in heeft, zoo verklaarde Brevié, om het heroieke verzet van de Fransche strijd krachten op het eiland -„symbolisch" te noe men welke opmerking door het Lager huis lachend werd geaccepteerd dan is deze opmerking alleen al pijnlijk met het oog op het feit, dat drie bataljons Fransche troepen zonder tanks en vliegtuigen ston den tegenover twee Engelsche brigades, welke op de modernste wijze waren uitge rust, die behalve over een sterke lucht vloot, ook de beschikking hadden over een heden der Engelsche marine. Men begrijpt in Engeland beter de capitulatie van 90.000 Engelschen voor 50.000 Japanners bij Sin gapore. Hetgeen Churchill echter verzwegen heeft, doch wat de geschiedenis eens zal vermelden, is het feit. dat de aanval op Ma dagascar een onrechtvaardigheid is cn door niets gerechtvaardigd kan worden. De Engelsche distributie en de duikbootoorlog. Hoewel de Britsche levensmiddelenkaarten slechts recht geven op levering voor zoover de voorraden voldoende zijn, heeft de Brit sche minister voor de voedselvoorziening ver klaard, dat de leveringen afhankelijk zijn van de mogelijkheid in hoeverre de zeewegen door de duikbooten al dan niet worden geblok keerd Men betwijfelt het daarom of de Brit ten het sinds een jaar geldende boterrantsoen van 2 oz. 56 gr per week) zullen kunnen blijven ontvangen. Het Engelsche vleesch- rantsoen, dat niet naar gewicht, doch naar geldswaarde wordt vastgesteld, nl. op 1 sh. 2 d. per weck, schijnt, naar de meening van agrarische kringen, ook niet meer gegaran deerd te zijn. Lord Winterton heeft in het Hoogerhuis erklaard dat het. een schandaal is, dat groote parken, zooals dat bij Wimbledon, nog onge bruikt blijven liggen. Het is van belang, dat deze plantsoenen ter beschikking van land bouw en veeteelt worden gesteld. Voorts zei Winterton. dat de tallooze em ployes van de hotels worden gerequireerd voor werk op het land De gasten moeten zich zelf dan maai" bedienen. betaalde kinderarbeid in diensl der Engelsche posterijen. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft de Britsche postmaster general een overeen komst getroffen met het ministerie var. onderwijs, krachtens welke schoolkinderen boven 15 jaar tien dagen voor Kerstmis ge bruikt kunnen worden voor het verrichten van werkzaamheden bij de posterijen, kinderen zullen dan 44 uur per week moeten werken en betaald worden in uurloon, over eenkomstig hun leeftijd en de plaats waar zij werken. Het departement van marine der V. S. heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaansche duik boot Grunion op den Stillen Oceaan over tijd is en verloren geacht moet worden. De Grunion is de vijfde duikboot, die na het begin van den oorlog is vergaan, is in De cember j.l. van stapel geloopen. had een wa terverplaatsing \-an 1526 ton en een beman ning van 65 koppen. Britsche storingsvluchten naar West-Du itschland. In den nacht van 5 op 6 October hebben Britsche vliegtuigen storingsaanvallen onder nomen op West-Duitsch gebied. Neergeworpen bommen veroorzaakten eenige schade in woonwijken. Een ziekenhuis werd getroffen. De vijand verloor bij deze militair zinnelooze actie eenige vliegtuigen. Willkie acht onmiddellijk offensief noodig. Naar uit Tsjoengking gemeld wordt, heeft Willkie tegenover persvertegenwoordigers daar verklaard, dat hij een „onmiddellijk: groot offensief" van Engeland en de Ver- eenigde Staten noodig acht. De Tsjoengki- neesche pers publiceert deze verklaring in grooten opmaak Volgens den Britschen berichtendienst heeft Wendell Willkie Maandagmiddag te Tsjoeng king opnieuw een onderhoud met Tsjang-Kai- Sjek gehad. Voorts had hij een bespreking met generaal Stillwell. Streng optreden tegen visschers, die voedsel voorziening schaden. Visschersschuit in beslag genomen. Harde maatregelen zgn noodig om ont duiking van de van overheidswege ten behoeve van onze voedselvoorziening ge stelde bepalingen tegen te gaan. Dezer dagen is weer het bewijs geleverd, dat er niet voor wordt teruggeschrokken de over treders van de voorschriften krachtig aan te pakken, wanneer hiertoe aanleiding be staat. Het is een bekend feit, dat de sluikhandel in aal en paling met alle macht wordt bestre den. Het is echter zeer moeilijk voldoende be wijzen in handen te krijgen. Het spreekt van- zeif, dat derhalve krachtig wordt ingegrepen, wanneer de overtreders eens op heeterdaad worden betrapt. Een dergelijk geval deed zich dezer dagen voor, toen controleurs van den centralen controledienst constateerden, dat een vis- scher te Wieringen met handelaars een af spraak had gemaakt om zijn visch buiten den afslag om te verkoopen. De man werd op hee terdaad betrapt en proces-verbaal werd tegen hem opgemaakt. De officier van justitie achtte dit geval der mate ernstig, dat hij de inbeslagneming van het schip gelastte. Het behoeft geen betoog, dat er tegen zal worden gewaakt, dat deze maatregel van nadeeligen invloed is op de vischvoorziening. Het is mogelijk, dat het schip aan een betrouwbaren visscher in ex ploitatie zal worden gegeven. Tweetal aanrandingen te Hilversum. In de afgeloopen week heeft in de wijk „Over 't spoor" te Hilversum tot tweemaal toe in het avondlijk duister een aanranding plaats gehad. In beide gevallen viel de bela ger een meisje van achteren 'aan en slóeg haar met een zwaar voorwerp op het hoofd. Beide slachtoffers, de 33-jarige mej. E. H. uit den Eemnesserweg en de 20-jarige mej. C. B. uit de Erfgooierstraat, die resp in den Eem nesserweg en den Laarderweg omstreeks elf uur des avonds op deze wijze werden aange rand, liepen ernstige hoofdwonden op. De recherche speurt thans naar den onverlaat. De nieuwe boterbon. Gedurende het tijdvak van 7 tot en met 18 October 1942 geven de met „Boter 51" ge merkte bonnen van de bonkaart voor voe dingsmiddelen elk recht op het koopen van 125 gram boter. Mr. H. A. Helb lid van den Ho ogen Raad. Het Rijkscommissariaat maakt bekend De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeft het lid van het vredegerechtshof mr. H. A. Helb, in Den Haag, benoemd tot lid van den Hoogen Raad Mr. H. A. Helb is te Batavia geboren. Hij heeft in Nederland gestudeerd en is in 1905 weer naar Indië teruggekeerd als rechterlijk ambtenaar. In 1906 werd hij o.a. tot onder voorzitter van den Landraad te Bandoeng benoemd, in 1907 tot voorzitter van den Land raad te Bagnil en 1911 tot voorzitter van den Landraad te Cheribon Koeningan. In Mei 1913 vertrok hij met verlof naar Nederland, waar hij werkzaam is geweest bij het Departement van Koloniën. In 1917 is mr. Helb weer naar de Oo'st vertrokken, waar hij in dienst trad bij de algemeene secretarie te Buitenzorg Het jaar daarop volgde zijn benoeming tot gou- vernements-secretaris, in 1921 tot eerste gouvernements-secretaris. welke functie hij tot 1929 heeft waargenomen, daarna is hij van 19311934 aan het departement van jus titie in Nederlandsch-Indië als hoofdambte naar voor de wetgeving verbonden geweest. In Februari 1934 werd mr. Helb uit 's lands dienst ontslagen onder dankbetuiging voor zijn diensten- Hij is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, officier in de orde van Oranje Nassau en Ridder in de Orde van het Legioen van eer. Vooral in de steden is de toestand ergerlijk. Reichsamtsleiter Gesandter Werner Daitz hield Zaterdag hier ter stede een inleiding over de sociale en economische wederge boorte van Europa. (Foto Peperkamp) Waarom werkt het publiek niet mee? Nog altijd terroriseert een groot aan tal onsociale elementen het Neder- landsche publiek en vooral dc kleine zielen zijn ma3r al te gewillige slacht offers. Onvermoeid is een klein legertje van crisisambtenaren en controleurs tegen prijzenknoeiers en zwarte han delaren in de weer, razzia's worden telkens opnieuw gehouden, steekproe ven genomen. «Doch al deze maatrege len kunnen slechts dan doeltreffend werken, wanneer het publiek zijn volle medewerking verleent. En deze mede werking is in vele gevallen helaas nog onvoldoende. Het klinkt overdreven, wanneer gecon stateerd moet worden, dat een groot deel var. het publiek, de huisvrouwen in de eerste plaats, zwaar te lijden heeft onder de gangstermethodes van onscrupuleuze winkeliers, waaronder de groentehande laren een voorname plaats inriemen. Gang ster-methodes in Nederland, het klinkt in derdaad overdreven. De werkelijkheid leert echter anders. Vooral in de groote steden worden practijken toegepast, die alle perken te buiten gaan en het aantal win keliers. die zich aan prijsopdrijving en wat nog erger is. aan brutale afpersing schul dig maakt, is legio. Overal is het beeld hetzelfde. Rijen ge duldig wachtende huisvrouwen, bezorgd voor hun huisgezin, begeerig om in ieder geval wat groente te krijgen en geweten- looze handelaren, die hiervan op een schandelijke wijze profiteeren. „Alstublieft twee bosjes peen, maar denk er aan, wordt u aangehouden, dan hebben ze elf center de bos gekost. Nu betaalt u een kwartje." Uien, die tien cent per kilo mogen kos ten. worden voor vijf en zeventig cent ver- kocBt. fruit komt alleen in handen van hen. die fantastische prijzen kunnen beta- ien. Een trosje druiven van nog geen twee Oproep oorlogsverslaggevers voor de Nederlandsche SS-PK. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede; Bij de SS-PK (Propaganda Kompanie) kun nen eenige radiosprekers, fotoverslaggevers en verslaggevers geplaatst worden, die na hun militaire opleiding genoten te hebben aan de verschillende sectoren van het front zullen worden ingezet aan de verschillende secto ren van het front zullen worden ingezet om middels radio, beeld en bericht, het Neder landsche volk ooggetuigeverslagen te geven van den grooten strijd in het Oosten. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, ^ienen zich zoo spoedig mogelijk, schriftelijk of persoonlijk, te melden bij het SS-Ersatzkommando Nederland, Stadhouders laan 132, den Haag. Japansche economische maatregelen op Java. Het Japansche militaire bestuur heeft de heropening bekendgemaakt van de Indische algemeene volkscredietbank, die haar zetel te Batavia heeft en omstreeks 67 filialen op ge heel Java, als een nieuwe stap om het finan- cieele herstel op Java te vergemakkelijken. Verwacht wordt, dat van dezen stap de in- heemsche bevolking, die' 80°/o van de ver strekte credielen heeft opgenomen, ten zeer ste zal profiteeren. Het Japansche militaire bestuur, dat eeni- gen tijd geleden de rubber-, koffie-, kina- en thee-ondernemingen onder controle van een speciale organisatie heeft gesteld, heeft thans de kapokondernemingen eveneens onder toe zicht van deze organisatie geplaatst. Deze organisatie zal binnenkort filialen vestigen in Bandoeng, Soerabaja en Semarang voor den aankoop van kapok. Ernstig ongeluk te Scheveningen, Kindje van twee jaar onder de tram. Op het Gevers Deynootplein te Scheve ningen is een vrouw, wonende aan de Dirk Hoogenraadstraat aldaar, met haar tweejarig dochtertje even na het uitstappen uit een motorwagen van lijn 9 gevallen. Het kindje, J. C„ geraakte onder den bijwagen, vermoe delijk juist op het oogenblik, dat de tram zich weder in beweging had gezet. Hoewel onmiddellijk werd gestopt, kon' niet meer worden voorkomen, dat het kind het linker beentje werd afgereden. Vrouw vermoord te Rotterdam. Politie verzoekt inlichtingen. Zaterdagmorgen omstreeks half acht is op den berm van den weg op de Waalhaven N.Z. te Rotterdam door werklieden het lijk gevon den van de 32-jarige gehuwde vrouw A. K.— P. A. G. De politie heeft het lijk in beslag genomen, terwijl dr. Hulst sectie heeft ver richt. Daarbij is komen vast te staan, dat dc vrouw door gewelddadige handelingen om het leven is gekomen. Zij was gekleed in een blauwen mantel, droeg een groen wollen overgooier, bruine kousen en imitatie slangleeren schoenen. Zij is omstreeks 1.50 m. lang en was bloots hoofds. Hun. die inlichtingen kunnen geven wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk te melden aan het hoofdbureau van politie te Rotterdam. Haagsche Veer. tweede etage, ka mer 21. telefoon 35010, toestel 188. Vreeselijk ongeluk op spoorbaan Amsterdam-Utreelit Bij Houten geschiedde hetzelfde. Op de spoorbaan AmsterdamUtrecht nabij Weesperkarspel heeft zich een vreeselijk on geval voorgedaan. In het late avondlicht werden 2 baansurveillanten doQr een passee- renden trein overreden. Eerst heden bij dag licht vond men hen langs de lijn. Het onder zoek wees uit, dat de een op slag gedood moest zijn. De ander was zwaar gewond en is door een voorbijkomende trein meegenomen naar Amsterdam om zoo spoedig mogelijk naar een ziekenhuis te worden vervoerd. Zondagmorgen heeft op de spoorbaan UtrechtDen Bosch, tusschen Utrecht en Hou ten, een tragisch ongeval plaatsgehad. In den loop van den ochtend, toen het op de baan nog erg mistig was, is een daar wacht loopen- de beambte, de heer W. J Rebergen. oud 44 jaar en wonende in de Jan v. Arkelstraat 42 te Jutphaas door een passeerenden trein aan gereden. De man is aan de gevolgen van ern stige verwondingen overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. i ons werd in een winkel verkocht voor niet minder dan tachtig cent. in werkelijkheid de priis voor een kilo. „Het is schandalig"', verzuchtte «#n huis moeder, „maar wat moet ik doeti? Betaal ik niet. of protesteer ik, dan krijg is heelcmaal niets meer. En zoo angstig zijn velen, dat zii gedwee aan de controlecronde ambtenaren verklaren, dat zii dc groenten voor normale prijzen hebben gekocht, waardoor alle controlemaatregelen waarde loos worden. En het euvel breidt zich uit, steeds bru taler worden de gangstermethodes, steeds moeilijker en zwaarder het leven voor de 'och al zoo zwaar beproefde HJtisvrouw. Bovendien-zün het niet alleen de' groente handelaren, die zoo optreden. In de betere wijken levert de melkslijter tegen een „fooi" van een rijksdaalder per week dage- lijks een halve liter gestandariseerde melk. Op wiens kosten dit gaat, behoeft niemand te vragen. Zoo zijn er voorbeelden te over. Het wordt daarom hoog tüd, dat het publick zün aphatische en angstige houding laat varen en ten volle mede werkt met de crisis-controle-ambtena- rcn. Angst voor de handelaren behoeft men niet te koesteren, daar zal wei voor gezorgd worden. Alleen wanneer ieder medewerkt, kan een einde ge maakt worden a3n een toestand, die niet alleen rampzalige sociale en eco nomische gevolgen met zich mede moet brengen, maar die bovendien ons volk onwaardig is. TARWE IN BESLAG GENOMEN. De Haarlemsche politie heeft proces-ver baal opgemaakt, terzake het onbevoegd voorhanden hebben van tarwe, tegen een 42-jarigen Haarlemmer. Inbeslaggenomen zijn 26 K.G. tarwe. PLUIMVEETENTOONSTELLING TE HAARLEM. Op 31 October en 1 November wordt in net gebouw van den H.K.B. in de Tempe- hersstraat een gecombineerde tentoonstel ling gehouden van pluimvee, konijnen en vogels, welke georganiseerd is door de sportfokkersvereeniging „Haerlem" en de Club van Volièrehouders en Vogelvrienden „Onderling Genoegen", afd. Haarlem van den Ned. Bond van Vogelliefhebbers. DE BEESTMENSCH. Bs. Van de verschrikkingen der Sovjet maatschappij was ons reeds vóór den oor log veel bekend, De geestelijkheid, die toen vijandig stond tegenover dit voorgeborchte der hel, kan er zich op beroemen, dat zij een goed deel der voorlichting voor haar rekening genomen had. Dat alles klonk niettemin voor velen nog ongelooflijk, omdat zij zich niet konden voorstellen, dat de mensch zich zoozeer tot beest verlagen zouen toch blijkt nu, dat wat wij toen van de Sovjet-Unie wisten, maar weinig was, vergeleken bij datgene wat in werke lijkheid schuil ging achter de onafzienbare gordels van versterkingen, die het rijk der ellende veilig moesten stellen voor buiten- landsche onbescheidenheid. Dank zij de Duitsche wapens is het thans aan millioe- nen Europeesche soldaten vergund achter deze linies te kijken. Wat zij daar gezien hebben, gruwelijker clan de af schuwelijkste nachtmerrie, heeft zoozeer op hen ingewerkt, dat zij met waar fanatisme strijden voor behoud van hun huis, hun ge zin en hun Inooie vaderland. Men krijgt een juisten indruk hiervan door de nieuwste uitgave van een geïllustreerde brochure „De Beestmensch", van „Storm" te Amsterdam. In deze brochure wordt aangetoond hoe het beestmensch gemeene zaak maakte met zijns gelijke, met als aanvoerder de eeuwige Jood, die hen begreep, die wist wat zij wil den, hun lusten en begeerten aanwakkerde eii op de menschheid los liet razen. De il lustraties, alle opgenomen in Rusland en onder de bolsjewistische krijgsgevangenen, spreken een taal die geen twijfel overlaat. Alleen reeds hun gezienten, karikaturen van het menschelijk gelaat, tot werkelijkheid geworden angstdroomen, zün als een vuist slag naar het edelste deel van alles wat goed is. Verbonden met het schuim der we reld, uitgezochte werktuigen voor massa moord, worden zij hier gesteld tegenover den mensen uit Nederland, Duitschland, Frank rijk, Spanje. Italië, Zwitserland. Zweden; tegenover den mensch der beschaving en duidelijk zien wij in eens voor ons de fron ten, waar wij behooren te staan. Ziedaar een brochure, die wij allen gezien moeten hebbenv willen wij nog het recht hebben om mee te kunnen spreken over onzen eigen tijd. De gruwelijkheid van het ge- bodene mag ons niet afschrikken, want de werkelijkheid is nóg afschuwelijker dan alles wat ons hier fragmentarisch wordt gebracht. In Engeland, dat ons aan het bolsjewisme heeft willen uitleveren, uitsluitend om zijn} eigen belang te dienen, weten de leidende kringen heel goed wat het bolsjewisme is. Daarpm wenschen ze met de Sovjet-Unie slechts in zooverre contact te hebben als ze deze bondgenoot rechtstreeks gebruiken kunnen. „Onder den druk der militaire gebeurte nissen in het Oosten wordt reeds in ernst de vraag gesteld, of het inderdaad nog een geallieerd belang is voor de misschien reeds verloren zaak van den Bolsjewisti- chen bondgenoot het groote risico van een invasie te gaan dragen en menichen. sche nen. oorlogsmateriaal en niet in de laatste plaats het prestige der Anglo-Amerikaan- sche mogendheden op het spel te gaan zetten. In de Engelsche beschouwingen van den .aatsten tijd is Stalipgrad in bepaalde op zichten de steen geworden, waaraan de vraag getoetst wordt, of de Sowjet-Unie nog een kaart is. waarop een riskante inzet ;edaan mag worden. .Alles wijst erop. dat de Britsche regee ring zich thans uit dezelfde overwegingen ook tegenover de Sowjet-Unie zal terug trekken op het koude standpunt eener pas sieve belangstelling. Zoo worden de eeuwigé klaagliederen van Moskou over de onvol doende materieele hulp der Anglo-Ameri* kaansche mogendheden reeds toegeschreven aan de omstandigheid, dat Londen aan de Sowjet-Unie de kostbare wapenen, die toch geen verandering meer kunnen brengen in de ongunstige militaire positie van het land. probeert te onthouden. De Britsche regeering wil deze liever reserveeren voor het geval Engeland wederom het voor naamste oorlogstooneel van Europa wordt", i'.dus bericht ons de D.a D. De vraag of de Sowjet-Unie. nu de beestmensch niet langer meer van nut is voor Engeland, spoedig zal worden afge schreven. dringt zich inderdaad met den 1ag meer op. Voor hen die zich. omdat de hoogste autoriteiten op dezen dwaalweg zijn voor gegaan. gedurende heel dezen oorlog met hun gedachten hebben bevonden aan het front, dat ons den beestmensch in zijn vol ste gemeenheid brengen wilde, wordt het nu de hoogste tijd. dat ook zij zich be zinnen. De brochure lezen is daartoe de beste in leiding.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1