Haarlemsche Courant Ten N.O. van Toeapse en aan Terek terreinwinst Amerikaansch slagschip tot zinken gebracht. Mussert spreekt tot vrouwen en moeders van frontstrijders. 287e Jaargang No. 236 onnement p. week 8,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, (ranco p. post ƒ3,73, losse nummers 6 cent, Advertentl8n J—is p.m- eUte m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele pr(]s. Adrertentleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemes pilde 3—13 m.m 1,20. Abonnement 1500 m.m B cent p. m.m jfltE.i Grafische Bedrijven Damtate. Woensdag; 7 October 1942 Wnd. Hoofdredacteur» J. V. BACOEWTXS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 83, Bijkantoor: 8oenda« plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie iïos». Redactie 10500, Administratie 1072*. 1u2s. Soendapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PH. A. MZES P. W. PEEREBOOM- Sovjet-strijdkrachten in N. W. Stalingrad omsingeld. Resul taten van slag bij liet Ladogameer vastgesteld. In Centralen m lector Sowjet-strijdkrachten omsingeld en vernietigd. Britsche storingsvluchten boven Nederlandsch gebied licht' Ma Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Kaukasusgebied wordt de Jrljand in een vorderenden aanval van hoogte ">l hoogte teruggeworpen. Ook Maandag ver- hü in weerwil van het verbitterde ver- ift in het gebergte ten Noordoosten van Toeapse en aan den Terek opnieuw krachtig versterkte hoogtestcllingen en ver- sterkte plaatsen. !n Stalingrad werden in hevige afzon- derüjke gevechten nieuwe vorderingen ge haakt Gevechtsvliegtuigen en vliegende tr. artillerie steunden de stormtroepen van het eger. Ten Noordwesten gelukte het nog een seede vijandelijke groep strijdkrachten te msingclen. Aan het Don front sloegen Roemeensche, Itóliaansche en Hongaarsche troepen verschei dene pogingen om de rivier over te steken en aanvallen van den vijand af. In den centra le n sector van het front werden bij succesvolle acties van stoot troepen talrijke vijandelijke kazematten en gevechtsposities vernield en de be manningen vernietigd of gevangen geno men. De eigen aanval ten Zuidoosten van het Ilmenmeer leidde Maandag tot belang rijke terreinwinst. Voor A f r 1 k a en voor de Zuid-Amerikaan-j ■f, cche kust brachten duikbooten vijf vijandelii- ie koopvaardijschepen met een gezamenlijken I 1 n'noud van 26.000 b.r.t. tot zinken, i Enkele Britsche vliegtuigen vlogen Maan-j dag overdag boven Noord-D u i t s c h en I West-Duitsch gebied Enkele brisantbommen I ichtlen slechts geringe schade aan. i Maandagnacht ondernam de Britsche lucht- cbjïmacht storingsvluchten boven Neder- Jandsch en West-Duitsch gebied. De bur- jerbevolking leed verliezen. In woonwijken van enkele steden ontstonden branden, mate- ktfneele schade en andere schade aan gebouwen. Volgens de totdusver entvangen rapporten werden vier der aanvallende bommenwerper., door nachtjagers en luchtdoelartillerie neer schoten. De slag bij het Ladogameer. Tijdens den vernietigingsslag ten Zuiden K van het Ladogameer werden in dagenlange hevige gevechten zeven bolsjewistische divi- lies vernietigd en daarenboven verscheidene andere divisies en brigades zwaar getroffen. De vernietigde divisies zijn de 19e en 24ste ardedivisie, alsmede de 191ste, 295ste, 265ste ji 294ste en 374ste infanteriedivisies. Zwaar etroffen werdeh de 16e, 24ste, 98ste en 122ste pantserbrigade, het 501ste en 507de pantser- lalaljon, alsmede dé 22ste. 23ste, 53ste, 137ste 140ste infanteriebrigades. Bij deze gevech- j leden voorts de 11e, 327ste, 372ste en 376ste lolsjewistische infanteriedivisies zeer zware miezen. it Na het zegevierende einde van dezen slag ,,1 ontwikkelde zich ten Zuiden van het Ladoga- 'Afmeer slechts nog stoottroep- en artilleriege- jechten, in het verloop waarvan op 4 Octo ber talrijke kazematstellingen en gevechts tics der bolsjewisten werden vernietigd. luchtmacht controleerde de bewegingen m de vijandelijke troepen en verijdelde door imaanvallen bolsjewistische aanvalsvoorbe- 'idingen. De centrale sector. In den centralen sector van het Oostelijke :ont is het kalmer geworden. Alleen tusschen le fronten heerscht leven. Overdag en des ichts gaan de verkenningstroepen naar den ,jand. In het gebied ten Oosten van Orel lemietigde een stoottroep 42 gevechtsposities. De bemanningen van ongeveer 80 andere ge vechtsposities werden bij een poging om de •jj bres te dichten, vernietigd. Bij aanvalsoperaties ten Zuidoosten van het Ilmenmeeer werden door superieure leiding en doelbewuste prestaties van de troepen be slissingen verkregen. Door omsingelende - bewegingen werden vijandelijke strijdkrachten in de bosschen in gesloten en vernietigd. Bruggehoofden wer den uitgebreid en plaatsen veroverd. In het Zuiden. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Vijandelijke verkenningstroepen, die Maan dagmiddag en Maandagnacht stellingen in den centralen sector van het Egyptische front aan delen, werden met bloedige verliezen afge slagen. Wij maakten een aantal gevangenen. Onze bommenwerpers hebben de vliegvel den Mïcabba en Halfar met bommen aange vallen. Antwoord aan Stalin? In diplomatieke kringen te Londen ver luidt, dat er binnenkort een officieel antwoord van Groot-Brittannië en de Ver. Staten op den eisch van Stalin naar een tweede front ♦erwacht kan worden. De minister van voor lichting z&i verklaard hebben, dat de Geal lieerden zich „in de naaste toekomst" met de voorbereidingen voor de oprichting van -een tweede front zouden bezig houden. KORT NIEUWS Volgens een bericht uit Gibraltar is daar Maandag een uit de Middellandsche Zee komende Amerikaansche duikboot nie' zware beschadigingen binnengeloopen. Bovendien zijn in Gibraltar Engelsche schipbreukelingen aan land gezet zonder dat bekend gemaakt" werd van welk schip zij afkomstig waren. 10 Na; 'V (on 10 Schipbreukelingen van s.s. Breedijk te Lissabon aangekomen. Met déh Clipper zijn tg Lissabon gister- [ochtend 14 leden der bemanning van de op •i den Atlantischen Oceaan vernietigde Ameri- kaansche tankboot Jack Charles aangekomen.' Met het Portugeesche schip Cubango, dat "uit de Afrikaansche koloniën kwam, arri veerden 28 schipbreukelingen, die in de nabij- heid der kust. van Liberia waren aangetrof- fen Achttien hunner behoorden thuis op het Engelsche schip Trevelley en de overige 10 wen schepelingen van het Nederlandsche U. Breedijk. [Uitgaven der V.S. overtreffen met 22 milliard begrooling. Naar de Britsche nieuwsdienst uit Washing- meldt, zijn de Amerikaansche oorlogs- lultgaven in het loopende financieele jaar I milliard dollar hooger dan de ramingen van April. De nieuwe raming is 22 milliard dollar 111 honger dan de oorspronkelijke begrooting jfRoosevelt in Januari. De voorzitter van de Senaatscommissie voor financiën. George, heeft in den Senaat verklaard, dat de Amerikanen volgens de wnhangige belastingvoorstellen het komende jaar meer dan 36.5 milliard doller aan belas tingen zullen moeten betalen, d.w.z. ee de van het nationale inkomen. Do ivaarschu u ingon van Göring Daily Mail raadt aan ze ter harte te nemen. De Daily Mail raadt den Geallieerden in oen Maandag gepubliceerd hoofdartikel aan op verstandige wijze aandacht te schenken aan de vele waarschuwingen, die de Rijks- ..niaarschalk heeft uitgesproken. Men kan er [If hijv. in Engeland niet aan twijfelen, dat. zoo- »lf Göring gezegd heeft, voor het Duitsche volk het gevaar van een hongersnood niet neer bestaat. De Duitschers hebben niet «lechts in vollen omvang de Oekraine, maar wk het Donetzbekken en de uitgestrekte paanvelden van den Don en aan den Koeban in hun bezit genomen. Wanneer Göring ver- Waart, dat, wie ter wereld overigens ook hon- ger zal lijden, Duitschland in de toekomst leen honger hebben zal. moet men in Enge land dat ook van hem gelooven. Hieruit vloeit voor Engeland voort, dat men zich geen verkeerde illusies mag maken over de weer- itandskracht van het Duitsche volk. Wanneer et een middel bestaat om de Duitschers in dezen oorlog op de knieën te dwingen, dan Winnen het slechts de wapens zijn en nooit •lechts een blokkade. Een zoo goedkoope jvertvinningsmogelijkheid bestaat voor En?' I»hd in dezen oorlog niet. De oogst der suikerbieten is begonnen. Binnen enkele weken zullen de suikerfabrieken weer met haar campagne aanvangen. (V.NP. Folkers Pax Holland c) Door Italiaansche duikboot. In een extrabericht maakt het Italiaansche hoofdkwartier bekend, dat de Italiaansche! duikboot „Barbarigo" onder bevel van kapi tein Enzo Grossi op den Atlantischen Oceaan een Amerikaansch slagschip van de „Missis- sippi"-klasse tot zinken heeft gebracht. Omtrent den ondergang van het slagschip deelt de Italiaansche radio nog mede, dat de torpedeering plaats had om 2 uur 35 min. des nachts en wel op 2.15 gr. Noorderbreedte en 14.25 gr. Westerlengte, t.w. op 330 zeemijl ten, Zuiden van Freetown (West-Afj^ka). De oor logsbodem werd door vier torpedotreffers van den Italiaanschen onderzeeër tot zinken ge bracht." Het bericht van het tot zinken brengen van een Amerikaansch slagschip der Mississippi- klasse heeft in politieke kringen te Washing ton veel opzien gebaard en op de persconfe rentie van gisteren tot talrijke vragen geleid. De vertegenwoordiger van het ministerie .■an marine weigerde echter zich uit te laten over dit bericht, zonder het overigens tegen te spreken. Ambassadeur der V.S. te Moskou naar Washington. De Amerikaansche ambassadeur te Mos kou, admiraal Standley, zal naar Wash ington vertrekken om ruggespraak te hou den met Roosevelt. Maandag heeft hij een onderhoud met Molötof gehad en waar- ;chijnlijk zal hij vóór zijn vertrek nog een bespreking met Stalin voeren. Standley heeft verklaard, dat net in hoofdzaak een bespreking van militaire vraagstukken en de Amerikaansche hulp aan de Sovjet unie betre" Stan:ley zal op zijn reis naar Washington vergezeld worden door den militairen en den vloot-attaché, die rechtstreeks geïnte resseerd zijn bij de ontwikkeling der mili taire samenwerking tusschen de Sovjet- Unie en de Vereenigde Staten. De leider van de Oost-Europeesche af- deeling van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken, Henderson, benoem5 tot plaatsvervanger van Standley tijdens diens afwezigheid. Henderson heeft destijds Churchill en Harriman naar Mos kou vergezeld en is sindsdien in de Sov jet-Unie gebleven. Het Amerikaansche ministerie van bui tenlandsche zaken defelt mede. dat de Ver. Staten, Engeland en de Sovjet-Unie een protocol hebben onderteekend met betrek king tot de legering van militaire uitrus tingsstukken. munitie en oorlogsmateriaal aan de Sovjet-Unie door Engeland en de Vereenigde Staten. Het protocol is niets anders dan een formaliteit voor de overeen komst, welke reeds verscheidene maanden van kracht is. Duitschers uit Kroatië terug naar het moederland. Tusschen Duitschland en Kroatië is een overeenkomst gesloten over de migratie van 20.000 verstrooid in Bosnië, Herzego- wina en Slowenië woonachtige Duitschers. Deze lieden hebben het recht al hun roe rende have en contanten vrij van douane rechten uit te voeren. Hun onroerend goed wordt voor het vertrek opgegeven en krach tens een speciale regeling ten volle vergoed. Vorderingen, schulden en rechten moeten zoo mogelijk voor het vertrek worden ge regeld. Het eerste transport vertrekt 15 Oct. De migratie geschiedt gratis. Churchill beantwoordt vragen over de Sowjet-Unie. Hij heeft nagedacht over de uitlating van Stalin. Churchill heeft in het Lagerhui^" ver klaard in antwoord op de waag, of de re geering geen verklaring had af te leggen omtrent de uitlatingen van Stalin over de noodzakelijkheid van een tweede front: Het is ons volkomen duidelijk, dat op het oogenblik van de Britsche regeering geen andere verklaring wordt verlangd dan die reeds zijn afgelegd. Hij zei voorts, dat hij natuurlijk heeft nagedacht over de verkla ring van Stalin. De Labour-afgevaardigde Bevan stelde toen de volgende vragen: Is het niet juist, dat de arbeiders in geheel Engeland over den eigenlijken inhoud van Stalins verkla ring spreken? Moet het Lagerhuis geen gelegenheid krijgen zich-met deze verkla ring bezig t.e houden? Beseft de premier de zeer ernstige gevolgen, die voor de oor logsproductie zouden kunnen ontstaan, in dien het gevoel veld wint, dat er een mis verstand tusschen de Sowjet-Unie en ons bestaat? Zal er niet zeer spoedig gelegen heid zijn om het publiek te dezer zake in te lichten? Churchill antwoordde: Ik heb aan de zooeven afgelegde verklaring niets toe te voegen. Het. Labour-lid Bellenger zei: Naar uit de verklaring schijnt voort te vloeien, bestaan niet de allernauwste betrekkingen inzake de coördinatie van de stafwerkzaamheden voor politieke doeleinden, zooals wij moes ten gelooven op grond van de rede van den premier na zijn terugkeer uit Moskou. Kan hij de verzekering geven, dat tusschen Rus land en Engeland een zeer nauwe samen werking in aangelegenheden van leidin bestaat? Churchill antwoordde: Ik heb niets na ders toe te voegen aan de zorgvuldig over wogen verklaring, die ik omtrent dit on derwerp heb afgelegd en ik zou het Lager huis dringend willen adviseeren op een tijdstip, dat stellig van belang is. deze aan gelegenheid niet te,overhaasten. Op den eisch van den Labour-afgevaar digde Clement Davies. dat Churchill zeer spoedig de mogelijkheid omtrent het hou den van een debat in overweging moes nemen, gaf de premier ten antwoord, da' hij het Lagerhuis zou uitnoodigen de re geering in het door haar ingenomen stand punt te steunen. Toen ook het Labour-lid McLean aan drong op een spoedige verklaring, kwam ie Speaker tüsschenbeide en verbood ver dere vragen. Stalin staat een interview toe De Moskousche correspondent van de Daily Express meldt omtrent het tot stand komen van het interview van Stalin met den correspondent van Associated Press Cassidy: „Een week geleden ontving Cassidy tele grafisch opdracht van zijn bureau te New- York Stalin schriftelijk om een interview te verzoeken met als uitgangspunt de in den brief geformuleerde vragen. Cassidy nam drie dagen tijd om de vragen te overwegen. Vrijdagavond om 21 uur werd de brief door een looper aan de zuidwestelijke poort van het Kremlin afgegeven. In den nacht van Zaterdag op Zondag om 1 uur, dus 28 uur later, wera Cassidy telefonisch door den perschef van het commissariaat van buiten landsche zaken, Palgoenof, gewekt. Mop perend begaf de Amerikaan zich door de duistere straten van Moskou naar het Krem lin, zonder te beseffen welk een sensatie hem te wachten stond. In gebroken Rus sisch antwoordde hij den wachtpost voor het Kremlin. Tenslotte stond hij met bleek gelaat voor Palgoenof, die slechts tot hem zeide: „Hier is het papier waarop u wacht". Het èntwoord van Stalin was op een groot wit papier zonder een of ander stempel met de machine geschreven en geadresseerd aan „Gospidin Cassidy". Weer particulier bezit in de Oostelijke gebieden. Liquidatie van het kolchozensysteem. In de door Duitschland bezette Russische gebieden waar de landbouw volgens het kol chozensysteem werd uitgeoefend en thans onder Duitsche leiding geleidelijk aan weder om normale toestanden worden ingevoerd, kan men natuurlijk niet onmiddellijk over gaan tot een omschakeling van het kolcho zensysteem naar het volledig herstel van het privaat bezit, aangezien hierdoor eerder een ontwrichting dan een verbetering van de productieverhoudingen tot stand zou worden gebracht. Eerst langzamerhand kan men tot het herstel van de volgens Europeesche be grippen normale eigendomsverhoudingen overgaan. In de eerste plaats kan dit geschie den in die gebieden, waar de bevolking zich ten volle bereid heeft getoond om met de Duitsche autoriteiten samen te werken. Den laatsten tijd kan steeds meer melding worden gemaakt van nieuwe toewijzingen van 'boe renhofsteden in de bezette Oostgebieden als belooning voor de medewerking van de boe renbevolking van de Oekraine. Onlangs ont vingen in Tschernigow bijna 400 boeren de oorkonden voor het hun toegewezen gebied. Op deze wijze wordt stap voor stap de Duit sche belofte vervuld, dat na de afschaffing van het bolsjewistische kolchozensysteem het land wederom in particulier bezit zal over gaan. In de Baltische landen is de veeteelt steeds van groote beteekenis geweest Estland heeft zijn varkensteelt met succes kunnen ontwik kelen en leverde de laatste jaren voor den oorlog bijna 400.000 varkens. Door de bolsje wistische heerschappij ging de varkensteelt aanzienlijk achteruit. Het Duitsche burgerlijk bestuur heeft een telling van den huidigen varkensvoorraad vastgesteld, welke 25 Sep tember j.l. heeft plaatgehad In Wit-Roethe- nië, waar steeds de pluimveeteelt van veel belang is geweest, is men van Duitsche zijde druk bezig met den wederopbouw van dit be drijf. Hiertoe vindt aanvoer van kuikens plaats, terwijl vóórts broedeieren'uit Duitsch land, Letland en Litauen worden ingevoerd. Tot het a.s. voorjaar hoopt men ongeveer 250.000 kuikens te kunnen leveren. Voorts worden boedstations voor eenden ingericht. Sowjet-plan voor inlijving van Bulgarije. Ook Turkije zou op den duur niet ontkomen zijn. Het Bulgaarsche blad Sora publiceert een rapport over de door den vrijheidsstrijd van Duitschland verijdelde plannen van Sowjet-Rusland om Bulgarije in zijn levensruimte te betrekken. Het blad publiceert verklaringen van een bolsjewistischen gevangen gfenomen generaal, die o.m. zegt. dat de kwestie der bezetting van Bulgarije door het Roode leger reeds in den zomer van 1940 was beslist. De bolsjewie ken zouden bij Warna aan land gaan, terwijl een ander deel van het Sovjet-leger door de Dobroetsja Bulgarije zou binnenrukken. Met behulp van het bolsjewistische leger zou dan de volledige inlijving van Bulgarije door Sowjet-Rusland voorbereid worden. Als hoog ste lasthebber zou de rechterhancf'van Stalin, Sjdanow, naar Bulgarije gezonden worden. Later zou men besloten hebben den Bulgaar George Dimitroff de leiding te geven. Het Roode leger zou in de vijf groote steden van Bulgarije garnizoenen leggen. Naar het blad verder schrijft, blijkt uit de uitlatingen van den bolsjewistischen gene raal, dat door dit plan ook Turkije niet zou zijn ontzien. In bijzonderheden zette de ge neraal in dit verband uiteen, dat men bij een zitting van den staf van het roode leger er over heeft gediscuteerd, of het doelmatig was ook aan de Bulgaarsch-Turksche grens gar nizoenen te leggen. Het Polit-bureau was echter van meening, dat men de Turken niet onnoodig voor hel - hoofd moest stooten. Het contingent van het Roode leger !n Bul garije zou sterk genoeg zijn om op een gege ven oogenblik Turkije ten aanzien van de Dardanellen onder druk te kunnen zetten. Het was hem. zoo wordt verder in dit blad ge schreven, bekend, dat het Polit-bureau het plan van den generalcn staf ten aanzien van Turkije had goedgekeurd. Deze onthullingen van een bolsjewistischen generaal vormen, zoo schrijft het Bulgaarsche blad, een nieuw bewijs voor de aanvalsplan nen van Sowjet-Rusland jegens Bulgarije. Willkie acht tijd der koloniale rijken voorbij. Roosevelt zou hem minister van buitenlandsche zaken willen maken. In een radiorede tot het Chineesche volk heeft Willkie verklaard, dat de tijd der koloniale rijken voorbij is. Het is de plicht der Ver. Staten te zorgen, dat China genoeg vliegtuigen en ander materiaal krijgt. In Washington wordt in i^eer sterke mate vermoed, dat Roosevelt net plan heeft Willkie tot mihister van buitenlandsche zaken te benoemen- Roosevelt is n.L van meening, dat de reis van Willkie naai Moskou boven alle verwachtingen succes vol is geweest en de spanning tusschen vVasningion en Moskou neett uoen men. Met het oog op de onlangs geblekc-n anti-Sowjetrussische sti-oomingen bij het ministerie van buitenlandsche zaken over weegt Roosevelt mutaties en wil hii met name den minister van buitenlandsche za ken, Huil, vervangen door den meer lin ialen Willkie. Een sigarenfabrikant uit Tsjoengking heeft alleronderdanigst aan Willkie een kistje sigaren overhandigd, die onder het merk „Willkie" in Tsjoengking in den-han del worden gebracht. De bladen publiceeren nog steeds kolom- menlange artikelen over Willkie. Ze ver melden, dat hij de Chineesche meisjes de verrukkelijkste schepseltjes ter wereld heeft genoemd, doch ook, dat colbert en boord nat waren van het transpireeren toen hij met deze lieflijke schepseltjes sprak. Slechts over één zaak, en wel juist over die. welke de grootste belangstelling ver diende. bewaart de pers het stilzwijgen, r..!. dat Willkie na het verkrijgen van een bij zondere toestemming van-, Tsjang Kai-sjek een langdurig onderhoud onder vier oogeir heeft eenad met den communistenleider Tsjou En-lai. AMERIKAANSCH GRAAN VOOR TURKIJE. Tusschen Turkije en de Vereenigde Staten werd dezer dagen te Ankara een overeenkomst onderteekend, waarin de Amerikaansche re geering zich verplicht tot levering van 200 000 ton graan. Het transport zal met Zweedsche schepen plaats vinden. (E.P.) ROODE ARMBANDEN TE SJANGHAI. Omstreeks 7000 nog te Sjanghai woonachtige onderdanen van vijandelijke staten hebben op 1 October op bevel der politie roode arm banden omgedaan Door dit bevel worden de onderdanen getroffen van de staten, die met Japan op voet van oorlog verkeeren of de diplomatieke betrekkingen hebben ver broken Voor zekere buitenlanders, wier re- geering naar Londen is gevlucht, kunnen evenwel volgens de Shanghai Evening Post uitzonderingsbepalingen worden toegestaan. Engelschen en Amerikanen, die verreweg het grootste deel der 7000 vijandelijke bui tenlanders vormen, dragen banden, die resp. k-an een E en een A zijn voorzien. N. S. V. O.-bijeenkomst te Utrecht. In een der zalen van het N.V.-huis werd een bijeenkomst gehouden voor de vrouwen, verloofden en moeders van de Nederlandsche strijders aan het Oostelijk front. De organisatie daarvan berustte bij de afdeeling *Hulp en Bijstand" van-de Nationaal-Socialisti- sche Vrouwen Organisatie. Na een kort begroetingswoord van de districtsvertegenwoordigster van „Hulp en Bijstand", nam de N.S.V.O.-leidster, mevr. O. de RuiterVan Lankeren Matthes het woord,;die er allereerst aan herinnerdé, dat reeds kor: na den oorlog van 1940 de eer ste vrijwilligers uit Nederland naar de Waffen-SS 2ijn vertrokken. Voor hen was het nog moeilijker dan voor de anderen die later zijn vertrokken, om de banden met het thuisfront in stand te houden. Vrijwil lig naar het front te gaan beteekent heel wat. De N.S.V.O.-leidster betoogde, dat van de vrouwen de toekomst van Nederland af hangt, de levenshouding van de Nationaal- Socialistische vrouwen moet een voorbeeld zijn voor de anderen. Nooit mag voor den frontsoldaat de terugkeer een teleurstel ling brengen. Zij wekte tenslotte haar kameraads- kes op te trachten zich in haar per soonlijk leven als Nationaal-Socialiste te gedragen. Iedere arbeid en iedere gedachte die op het volk is gericht, is nationaal-socialisme. Mussert spreekt. Mussert werd bij zijn verschijnen op het spreekgestoelte hartelijk toegejuicht. Hij De werkeloosheid van het Britsche leger. De speciale correspondent van de Dagens Nyheter, die onlangs uit Engeland isi terug gekeerd, schrijft dat de overgroote meerder heid van het Engelsche volk het ontmoedi gend acht, dat het voornaamste deel van de Britsche strijdkrachten, n.l het leger, nog steeds werkeloos blijft. Elke dag en elk uur toonen aan. dat de kwestie van het tweedéf; front voor den gewonen man een brandende kwestie is. Sir John Anderson heeft inmiddels in het Lagerhuis medegedeeld, dat de regeering be sloten heeft geen mijnwerkers aan het leger te velde te onttrekken om de dreigende kolen- schaarschte te voorkomen. De Engelsche minister van .productie. Oliver Lyttelton publiceert aan het einde der tach tig critieke dagen, een verklaring, waarin hij zegt, dat die dagen thans voorbij zijn en dat geen Engelschman ze opnieuw zou willen mteemaken. Hij spreekt verder over de ge vechten aan het Oostelijk front en In Noord- Afrika en verklaart, dat het Engelsche volk de productie moet verdubbelen om in elk op zicht voor de toekomst gereed te zijn. Duitsch oogstfeest in Zwitserland. Duizenden Duitschers te Zürich bijeen. Het dankfeest van den oo£st, dat in alle deelen van Groot-Duitschland op luisterrijke wijze is gevierd, heeft ditmaal ook in Zwit serland voor de daar woonachtige Duitschers plaats gehad. Naar verluidt waren hiertoe uit alle deelen des lands Duitsche volksgenooten naar Zürich gekomen. Met den Duitschen ge zant dr. Köcher vulden duizenden belang stellenden het fraai versierde stadion, waar gouwleider Dohle. de leider van de afd. bui tenland van de N.S.D.A.P., het woord voerde en o.a. de Italiaansche gasten begroette, die aan deze samenkomst deelnamen Bohle stelde'vast, dat de rechten en plich ten van Duitschers, die in het buitenland wo nen, sinds de overname van de macht door Adolf Hitler, een grondige wijziging hebben ondergaan. Niemand kan het den Duitschen volksgenoot kwalijk nemen, dat ook hij, die ver van zijn vaderland is, zich nauw met het Derde Rijk verbonden voelt, en de innerlijke behoefte heeft om dit gevoel van saamhoo- rlgheid op bepaalde oogenblikken tot uiting te brengen. In tegenstelling met vele andere landen, waar men dit niet wenscht in te zien, was Duitschland steeds toegankelijk voor na tionale gevoelens van anderen, die in Duitsch land wonen of tijdelijk werkzaam zijn. Bohle vatte deze tegenstellingen sabien in den zin „Wij Duitsche barbaren zijn toch betere demo craten dan vele anderen'Bohle herinnerde aan het tragisch einde van Gustloff en besloot zijn rede met de voorspelling „Duitschland omdat het Hitier volgt" Rantsoenen in Proteetoraat verhoogd. De Rijksprotector in Bohemen en Mora- vië maakt bekend: De uitbreiding van den grondslag der Duitsche voedselvoorzienmg door de resul taten in het Oosten maakt het mogelijk on- met ingang van de volgende levensmidde lenperiode op 26 October ook in Bohemen en Moravië de rantsoenen brood en vleesch weer te verhoogen tot den stand vóór dr beperking in het voorjaar van dit jaar. I MILLIOEN EXEMPLAREN* ..MYTHOS" Het boek van minister Alfred Rosenber „Der Mythos des zwanzigsten Jahrhun- derts" heeft een oplaag van een millioer exemplaren bereikt. Bommen op IVederlandsch gebied. 's-GRAVENHAGE, 6 Oct. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben de Britten wederom boven Nederlandsch gebied gevlo gen. Van de burgerbevolking werden 20 per sonen gedood en 13 zwaar gewond. Bovendien werd een groot aantal personen liaht gewond. Enkele personen worden nog vermist. - Eer. aantal gebouwen, waaronder twee zie kenhuizen, zijn vernield. Zoo doet Winterhulp! Een moeder moet met vier gezonde kinde ren door het leven met een inkomen van iets meer dan f 20 per week Geen wonder dat de vrouw oververmoeid raakte. Met geld van Winterhulp is een hulp in dit gezin geplaatst. Materiaal om het huis te onderhouden bleek niet meer aanwezig te zijn. Met geld van Winterhulp is dit aangeschaft Een eigen le dikant had de vrouw niet. Ook dit is nu met geld van Winterhulp gekocht. Bedenk dit. als over een paar dagen de rijwillige medewerkers van Winterhulp u vragen te offeren. stelde vast dat de Nederlandsche nationaal- socialisten, evenmin als hun Duitsche ka meraden, den oorlogstoestand van 1940 hebben gewild Het is niet onze schuld, al dus de leider, dat er hier geen nat.-soc. re geering bestond, maar de schuld van nen, die dit hebben tegengehouden. Wanneer men een oogenblik aanneemt dat de oorlog aan Nederland voorbij zou zijn gegaan en er dus geen bezetting was, dan zou het geen vraag meer zijn, waar het tweede frout zou worden gevormd. Dat zou natuurlijk hier geschieden aan de Nederlandsche kust. De oprichting van zulk een front in Nederland noemde Mussert het ergste wat ons vaderland nog zou kunnen overkomen. Het zou het sluitstuk van onze ellende zün. Zij, die daarop hopen zijn. vaak zonder dat ze het weten, de slechtste Nederlanders. Van 1920 tot 1936 zwelgde de wereld in pascifisme. Duizenden meenden iets goeds te doen door met een gebroken geweertje te loopen. Zij wisten niet dat tegelijkertijd in de onmetelijke vlakten van Rusland 180 millioen menschen de eenvoudigste levens behoeften moesten missen omdat alles werd ingesteld op de wapenfabricage. Het parool van bolsjewisten en joden was: wapenen in Rusland, het gebroken geweertje in Europa. Gelukkig is het nationaal-socialism'e en fascisme gekomen om Europa te bescher- men. Het is ontzaglijk moeilijk om den oorlog te winnen, maar het zal nog veel moeilijker zijn, om den vrede te winnen, want dat kan alleen door gerechtigheid. De vrouwen heb ben ook de taak daaraan mede te werken. Aannemende, dat de vrede op basis van rechtvaardigheid zal worden geves tigd, doe ik, aldus Mussert, al wat in mijn vermogen is, om Nederland zijn plaats te doen innemen. Wij willen een behoorlijk stuk van Europa worden dat zijn plicht doet en zijn recht eiseht omdat het zijn plicht doet. UITKOMST. Bs. Direct al bij de geboorte van den mensch komt het onderscheid. Het is niet overdreven, als wij vaststellen, dat van de wieg tot het graf verschil in de levensom standigheden bestaat, waardoor de persoon lijkheid wordt gevormd en dat dit verschil heel vaak beslissend is voor de mate waarin de mensch gelukkig of ongelukkig zijn zal. Eén ding hebben we echter allen, die tot dezelfde volksgemeenschap behooren. met elkaar gemeen, n.l. de taal, waarvan gezegd wordt, dat zij gansch het volk is en het vaderland." Wat dit vaderland betreft, daarmede is in de laatste vijf-en-twintig jaren demo cratie nog al wat gesold. Het behoeft ons dan ook nauwelijks te verwonderen, dat er omtrent het vaderland opvattingen gol den, die zóó volkomen tegen den natuur lijken gang van zaken indruischten, dat zii velen, die anders wisten, als een vloek in de ooren klonken. Daar was b.v. de opvatting dergenen, die den arbeider wilden winnen voor een strijd om louter stoffelijk gewin en hem de ideesbiibrachten. dat het vader land een schepping was voor den kapita list. Daar was ook het standpunt van den egoïst, die het vaderland overal voelde waar hü goed verdienen kon, waar hii het wél had. Talloozen waren doordrenkt van het gift van het communisme, zonder het zelf te wpten en te willen, in de rangen van hen die eerv gebroken geweertje op de revers droegen moest men hen vooral zoeken. Ook allertei geestelijke stroomingen hadden ^af reken >-v Jend met het begrip vaderland. Ons volk liet op dat gebied een verscheidenheid van kleuren en vormen zien, waarbij de kweekeriien van Aalsmeer in het niet zin- ten. De beter gesitueerde Nederlander ge loofde het wel; hij voelde zich bereisd we reldburger, of op z'n minst Europeaan en had voor den eigen bodem slechts een wel willend knikje over. De mindere man miste over het algemeen de binding aan vaderland en gemeenschap, klassenstrijd en tegenstel lingen vormden een beletsel, waar hij slechts in hooge uitzondering overheen kwam. Bij dit alles kwam, dat er werkelijk geen factor bestond, die het redelijk maakte, dat hierin verandering kwam; ons volk had verleerd terug te gaan tot de werkelijke bron van het volksbestaan. Ook de op ge zette tijden terugkeerende Oranjefeesten kon men den naam van vaderslandsliefde niet geven, zij toonden evenmin dat het volk een eenheid vormde; integendeel, want iedere partij vierde het feest op eigen ma nier en hield zich angstvallig gescheiden, zoodat men ze in aparte gelederen kon zien optrekkend De hospartiien in café's en stra ten. de voetzoekers-gooiende-jeugd waren menigeen eer een ergernis dan dat zii als demonstratie van nationale begrippen kon den worden aangemerkt. Ook nu nog. nu alle voorwaarden aanwezig zijn. die tot bin ding zouden moeten leiden, is dit volkomen gemis aan juiste begrippen inzake vader land en gemeenschap afwezig en staan groepen aan één front, die in wezen elkaar het levenslicht niet gunnen en onmiddellijk, als de kans daartoe schoon was. bereid zou den zijn daarvan blijk te geven. En toch zijn wij niet wanhopig omtrent de toekomst van ons volk. Toch gaan wij met vertrouwen de toe komst in. Omdat wij in het Nationaal-Socïalisme de groote mogelijkheid zien om een eenheid te «cheppen daar waar ze tot nog toe ontbro ken heeft. Het Nationaal-Socialisme met ziin leidend beginsel: „Voor het zedelijk en li chamelijk welzijn van een volk is noodig een krachtig staatsbestuur, zelfrespect voor de natie, tucht. orde. solidariteit van alle bevolkingsklassen en het voorgaan van het algemeen (nationaal) belang boven het groepsbelang en van het groepsbelang bo ven het persoonlijk belang" zal de uitkomst brengen. Want het brengt ons punt voor Dunt al datgene wat ontbroken heeft. Het Nationaal-Socialisme zal ons volk het ge loof in eigen kracht, het vertrouwen in eigen bloed en bodem schenken en het zal hereenigen wat gescheiden was, zoodra de volksgenooten begrepen hebben, dat men hun van de andere zijde tot nog toe be logen en bedrogen heeft, om daarmede het belang te dienen van enkele heerschende klassen en partijen. Dezelfde meerderheid waartegen wij in de kolommen van dit blad zoo vaak zijn uitgevaren, omdat zij zich in haar bene penheid van geest tegenover landgenooten, die in dezen moeilijken tijd een andere maar eerlijke opvatting huldigen over de wijze waarop het belang van land en volk het beste wordt gediend, od onrede lijke wijze gedragen, vereenigt diep in zich verscholen alles wat noodig is om dit lei dend beginsel der N.S.B. te maken tot een bron van kracht en herleving. Dit geloof geeft ons sterkte om. trots alle tegenkanting en dreigementen, het goede voor te staan. Eens zal de tijd komen, dat iedere Neder lander zich veilig geborgen weet in de ge meenschap van zijn volk en, dat hii het Nationaal-Socialisme oprechter zegent, dan dat hij het ooit in zijn futloosheid afge wezen heeft

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1