Haarlemsche Courant Miecentrum Malgobek in Duitsche handen. Britsche krijgsgevangenen uit Dieppe wederom geboeid. britsche terreur- ^anval op osnabrück Levendige verkenning in Noord-Afnka. 587e Jaargang No. 237 x x llfffrnemopt p. weck 0,26, p. maand 145, p. kwartaal 3,42, M ,nw P- port 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—13 B. /J,— «Ih:« m-m- 20 cent. Reclames dubbele prijs. Ivertentleabonnementen lsoo m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Ids 3—75 m.m. f 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Ij.t Grafische Bedrijven Damlate. Donderdag 8 October 1942 Wnd. Boofdredactenn t. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland VerschUnt dacelijks behalve op Zon- en feestdagen. Kennemer Editie Bureaux Haarlem; Groote Bontstraat S3. Bijkantoor; S oen da* plein 37. Tel. Directie I30S2, Hoofdredactlo 15054. Redactie 10600, Administratie 10724. 14*25, Soendaplein 12230. Postgiro 131MS. Directie PH. A. MEES P. W. PEEBEBOOM. Bureau fimoldeni Kennemerlaan t02, Telefoon 5437. )nderaardsche strijd ten Zuid-Oosten van Orel; Sow jets tassen tactiek uil den wereldoorlog toe. Zeegevecht voor de Vlaamsche kust. Het opperbevel der Duitsche weermacht laakt bekend: pln het Noordwestelijk deel van den K a u- isus hardnekkige gevechten in het ge- rgte. Ten Zuiden van den Terek heb- n formaties van het leger en de Waffen- fli S. bij uiterst moeilijke wcers- en terrein- istandigheden in harden strijd van man 5*, «n man de in een belangrijk petroleum- bied liggende stad Malgobek ge nten. Ten Noord-Westen van S t a 1 in g ra d ferd'Be ring om de ingesloten vijandelijke Hjdkrachten weer nauwer aangehaald, uitsche en Roemeensche luchtstrijdkrach- n hebben bolsjewistische vliegvelden en vitailleeringstrajecten aan weerszijden de Wolga met goed effect aangevallen. Ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer aakt de eigen aanval tegen taaien weer- ind in onbegaanbaar bosch- en moeras- •'jgiën goede voi-deringen. Duitsche forma- s duikbommenwerpers en Kroatische ge- ,i0<l chtsvliegers hebben een bijzonder aan- el genomen aan deze gevechten, i hevige luchtgevechten boven het eiland _lta hebben Duitsche jagers twee Brit- ie vliegtuigen zonder eigen verliezen intfcergeschoten. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten hebben in den nacht van 5 op 6 Octo ber voor de Vlaamsche kust een poep Britsche motortorpedobooten ont- moet. Een vijandelijke boot 'werd door een mijnenveger tot zinken gebracht, :ac een tweede door een mijnenzoeker in brand ggschoten endoor rammen tot zinken gebracht. Andere Britsche booten kregen in den strijd op korten nk afsand geschutstreffers. Door afzonderlijke Britsche vliegtuigen j storingsvluchten overdag boven het Wes- n van Duitschland neergeworpen isantbommen veroorzaakten slechts ge lige schade. Nachtelijke aanvallen van het Britsche luchtwapen waren gericht op Eflcord-West Duitsch gebied, vooral op de lad Osnabrück. De bevolking leed eluprliezen. Er ontstonden vernielingen en andschade, voornamelijk in woonwijken laan openbare gebouwen. Zes van de aan- fellende bommenwerpers werden neerge- t hoten. Onder den grond. Tijdens den veldtocht in het Oosten is er m menigte nieuwe strijdmiddelen in ge- uik genomen. Daarnaast heeft men ech- Er ook ftet nut der ervaringen var, vroegere rlogen niet vergeten. Tot dusver speelden to de gevechten af op de aarde en in lucht. Volgens de jongste beg-ichten van het op- i'bevel der weenrtacht is thans ook de nderaardsche strijd begonnen. Voor hot "Tei'st aan het Oostelijk front hebben de ivjets op 5 October ten Zuid-Oosten van >1 geprobeerd, om door ondei-mijrrtng en .jlosies wiggen te drijven in belangrijke uitsche heuvelstellingen. Gebruikmakend in de ervaringen van den vorigen oorlog, )nd men aan Duitsche zijde evenwel een jejtreffende tactiek om de bedoelingen in de Sovjets te doorkruisen. Het bedreigde terrein werd ontruimd en jrvolgens stelden zich achter de in gevaar ibrachte zone twee Nedersaksische com- ignieën infanterie voor den tegenaanval Na een hevig vuurgevecht kwam de xplosie, die de ontruimde Duitsche heuvel- telling deed ineenstorten. Terstond daarop iel de Sovjet-infanterie aan. Tevens drongen echter ook de Duitsche ompagnieën op. Aan den rand en in de iepte van den reusachtigen trechter, ont- taan door de explosie, kwam het tot een erbitterd gevecht, dat voortduurde totdat e vijand verdi-even en het geheele tefrein veer stevig in Duitsch bezit was. Aan den Wolchof. Aan. het bruggehoofd van de Wolchof is iet na felle gevechten, die zeven weken ge- ■21 Kabelballons boven Alexandrië. Engelschen zouden Egyptische stuwdammen willen opblazen. Het Italiaansche weermachtbericht luidt t lis volgt: L. „Levendige wederzijdsche activiteit van 111 erkenners en van de luchtmacht aan het Igyptische front. Het luchtdoelgeschut van Mn eenheid schoot een vijandelijk vliegtuig leer. Een ander toestel; werd door onze agers neergeschoten. Tijdens eert bomaanval van onze formaties erloor de vijand in luchtgevechten met rluitsche jagers boven Malta twee Spitfires. Twee vliegtuigen zijn van kiriigsoperaties niet teruggekeerd. t Het D.N.B. meldt: 'Volgens een bericht uit Egypte hebben de Britten Alexandrië voor verdedigingsdoel einden met een groot aantal kabelballons <r, (omringd. Bovendien zijn er jachtvliegtuigen Spitfires en Hurricanes aangekomen. |die oorspronkelijk voor Sovjet-Rusland be stemd waren. Door deze maatregelen van Britsche zijde llf wordt de stemming der bevolking er niet «ter op. Nog altijd liggen de dagen van login Juli in herinnering, toen duizenden inwoners gedwongen werden in overvolle 6n| treinen de stad te verlaten, en zoowel ci viele als militah-e ambtenaren hun familie eden naar den Soedan. Zuid-Afrika. Pa- lestina en Syrië zonden. Velen haastten lv zich toen hun bankrekening op te zeggen, anderen verkochten hun particuliei-e bezit ten voor een appel en een ei. Op de markt '«"«eg men allerlei waren te zien. die sinds lang niet meer te verkrijgen waren, de prij zen daalden tot een ongekend niveau. Mis schien. zoo hoort men thans achteraf vast stellen, was dit het eenige voordeel van de Kniek, die in toonaangevende kringen erschte. I In Egypte heerscht ongerustheid over de voorbereidende maatregelen der Britsche overheid om belangrijke installaties even tueel in de lucht te dóen springen. Men denkt hierbij in de eei-ste plaats aan den beroemden stuwdam van Assoean. die voor oe reguleering van den Niil van groote be tekenis is. duurd hebben, rustiger geworden. Zeven weken lang hielden de hier opgestelde Oost- Pruisische ti-oepen stand tegen de aanvallen der Sovjets, die het Duitsche bruggehoofd wilden opruimen. Met verscheidene honder den pantserwagens, gevechtsvliegtuigen en een massale hoeveelheid infanterie meenden de Sovjets de stellingen der Duitschers te kunnen indrukken: 81 maal vielen de Sov jets aan, maar alles was vergeefs. De vijand bereikte niets andei-s dan on- beteekenende plaatselijke terreinwinsten, die hij bij tegenaanvallen weer kwijt raakte. Drie Sovjet-divisies tirailleurs en een bri gade tirailleurs werden in deze gevechten volkomen .in de pan gehakt, terwijl boven dien 95 pantserwagens werden vei-nietigd. Britsche luchtmacht verloor in 9 maanden 1082 bommenwerpers. Minister Conti in de Duitsche geteisterde gebieden. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft de Britsche minister van luchtvaart, Sinclair, Woensdag in het Lagerhuis erkend, dat in de eerste negen maanden van dit jaar 1082 Britsche bommenwerpers boven Duitschland en Noord-Europa zijn verloren gegaan. In een officieel bericht van het Britsche ministerie van luchtvaart wordt toegegeven, dat de Britsche luchtmacht bij haar aanval op Osnabrück zes vliegtuigen heeft ver loren. Inmiddels meldt het D.N.B.Reichsge- sundheitsleiter dr. Conti heeft te Munster en Bielefeld redevoeringen gehouden. Daar bij vei-klaarde hij, dat de gezondheidsdienst in de geteisterde gebieden de groote proef op voortreffelijke wijze heeft doorstaan. Voor de door Britsche vliegers vei-nielde ziekenhuizen en herstellingsoorden zijn hulp-ziekenhuizen beschikbaar. Ziekenzalen en operatievertrekken in tegen bommen be veiligde gebouwen zorgen ervoor dat de hulp aan zieken tijdens eiken aanval door gaat. Na den oorlog zal de tuberculose met nieuwe methoden worden bestreden. In de zen oorlog vormen de besmettelijke ziekten geen gevaar. Ook de voedselvoorziening geeft geen aanleiding tot zorgen, daar men het dieptepunt ongetwijfeld te boven is ge komen. Japansch schip met gevangenen getorpedeerd. Meer dan duizend Engelschen omgekomen. Het Japansche transportschip Lisbon Maroe (7052 ton) met meer dan 1800 Britsche Australische krijgsgevaxxgenen aan boord, October in de Oost-Chineesche zee op weg naar een Japansche haven door een Ame rikaansche duikboot tot zinken gebracht. Onmiddellijk nadat de noodseinen van de Lisbon Maroe waren opgevangen, zijn Japan sche reddingsschepen naar de plaats des on- heils vertrokken. Zij slaagden -cr- in om ver scheidene honderden gevangenen aan boord te nemen, terwijl eenige zwemmend een in de buurt gelegen eiland wisten te bereiken. Een gering aantal Japansche officieren en soldaten van het tot zinken gebrachte schip omgekomen. Aangenomen moet worden, dat meer dan duizend Engelsche krijgsgevangenen bij het tot zinken brengen van het schip om het leven zijn gekomen. Publicatie der namen van tot zinken gebrachte schepen. Sinds 1 Juni 1941 verstrekt de Britsche ad miraliteit geen mededeelingen meer over de verliezen, die de Britsche koopvaardij sinds dien dag in den slag op de zeeën door aanval len van duikbooten lijdt. Het opperbevel van de Duitsche weermacht zet derhalve ter onderrichting Van het Brit sche volk en van de openbare meening der wereld de publicatie voort van de namen en inhoudsopgave der sinds dien dag tot zinken gebrachte Britsche schepen. Daartoe vermeldt het thans weer de namen van 12 schepen der Empire-klasse, die alle door Duitsche duik booten tot zinken werden gebracht. De komen de dagen volgen de namen van nog 12 vernie tigde Britsche vaartuigen. 154 Zweedsche schepen tot zinken gebracht. Meer dan tusschen 1914 en 1918. Drie jaar geleden moest de Zweedsche han delsmarine bekend maken, dat haar eerste schip was getorpedeerd. Sindsdien zijn 154 Zweedsche schepen met een totalen inhoud van 418 000 b.r.t. tot zinken gebracht. De waarde van deze schepen wordt op 300 mil- lioen Zweedsche kronen geschat. Hiermede wordt indirect toegegeven, dat het Zweedsche verlies aan tonnage thans reeds grooter is dan de verliezen in den vorigen wereldoorlog. De Zweedsche handelsscheepvaart verloor toen nl. 291.000 b.r.t. ter waarde van 221 mil- lioen kronen. Het aantal verlóren schepen omvatte toen weliswaar 280 vaartuigen, maar de gemiddelde tonnage van elk schip was ge ringer. Het aantal slachtoffers bedroeg in de jaren 1914—1920 794, terwijl dat in het drie tal afgeloopen jaren 892 omvat. De nieutve orde en Zwitserland. Is een neutrale houding te rechtvaardigen? (D.a.IJ.) De beschouwingen, welke Rijksminister Dr. Göbbels in „Das Reich" aan het wordende nieuwe Europa en de houding der neutrale landen gewijd heeft, zijn in de Europeesche landen niet onopge merkt gebleven. Zwitsersche bladen ver klaren, dat het verkeerd is te spreken van „wantrouwen" der neutralen, want zij meenen, dat juist bij de oorlogvoerende partijen een zekere eenzijdigheid en een gebrek aan begrip voor de positie der neu trale mogendheden geconstateerd moeten worden. Om de absoluut correcte neutrale houding van Zwitserland te bewijzen, wijst de Zwitsersche pers op het feit, dat het land noch tot het Atlantic Charter van het Anglo-Amerikaansche blok noch tot de door de Spilmogendheden geproclameerde Europeesche ordening toegetreden is. De houding van Zwitserland is dus in beide gevallen niet een demonstratie van wan trouwen, maar een bewuste niet-inmenging n de oorlogsplannen der oorlogvoerende partijen geweest. De bewijsvoering is volgens Duitsche op vattingen n;et in overeenstemming met de historische situatie, waarin het Europee- ;che vasteland zich thans en reeds geduren de vele jaren bevindt. Het Atlantic Char ter van Churchill en Roosevelt, dat be schouwd moet wopden als een op de toe komst gerichte propagandistische procla matie van buiten het Europeesche conti nent staande mogendheden, kan niet op een lijn gesteld worden met de Europee sche heroi-dening. Want de Europeesche 'lerordening is geen plan, geen belofte, maar een wordende en gedeeltelijk reeds verwezenlijkte realiteit, welke haar betee- 'cenis heeft voor alle Europeesche landen. De neutrale landen kunnen zich hier niet buiten stellen, want het gaat om een ge bied. waarin ook hun levensbelangen en irbeidsmogelijkheden wortel geschoten bebben. Het nieuwe Europa is geen feit. dat een neutraal land als een vreemde aangelegen heid mag beschouwen. Bovendien bestaat cr volgens de in Duitschland heerschende overtuiging geer neutraliteit, die zich, ter- wille van het neutrale principe, buiten oroblemen houdC welkè voor het eigen volksleven van het hoogste belang zijn. Een bewijsvoering, zooals die door de Zwitser sche pers gegeven wordt, wordt verdacht geacht, daar zij een houding verraadt, die reeds van den weg der wel begrepen neu traliteit afwijkt. Enzo Grossi tot kapitein bevorderd. Eenige, die twee slagschepen tot zinken bracht. HET RIDDERKRUIS VOOR ENZO GROSSI. 'De Führer heeft aan den commandant van de Italiaansche duikboot ..Bai-barigo", fregat- kapitein Enzo Grossi. het Ridderkruis v* IJzeren Kruis verleend. Zooals gemeld, heeft Enzo Grossi aan de kust van West-Afrika een Amerikaansch slag schip van de Mississippi-klasse tot zinken ge bracht. Grossi Is een der meest succesvolle Italiaansche duikbootcommandantec. Hij i 34 jaar oud. Kapitein-luitenant ter zee Enzo Grossi die twee Amerikaansche slagschepen tot zinken heeft gebracht, is bevorderd tot kapitein ter zee. De Duitsche bladen ruimen een groote plaats In voor berichten uit Italië, waar de extra tijding van het tot zinken brengen van een Amerikaansch slagschip door een Italiaansche onderzeeër groote geestdrift heeft verwekt. Alle Duitsche bladen publiceeren op de eer ste pagina een foto van kapt. ter zee Enzo Grossi, die door den Führer met het ridder kruis van het IJzeren Kruis is onderschei den. In de ïtaliaawhe marinekringon neemt aan, dat het slagschip van het type Mis sissippi, dat door de onderzeeër Barbarigo met 4 torpedo's in den grond werd geboord, de ..Idaho" is, daar de andere slagschepen der Missisippiklasse reeds eerder door de Japan ners ernstig zijn beschadigd. Op 21 Mei j.l. heeft Kapt. Grossi, eveneens aan boord van de Barbarigo en praktisch met dezelfde bemanning, het Amerikaansche slag schip „Maryland" tot zinken gebracht. Hij is zoodoende de eenige duikbootcommandant, die er in dezen oorlog in geslaagd is meer dan één vijandelijk slagschip te vernietigen. Zoowel van Italiaansche als van Duitsche zijde trekt men parallellen tusschen Grossi en von Zeddigen, den beroemden Duitschen duilcbootcommandant uit den vorigen oorlog, die het klaarspeelde met één slag drie vijan delijke slagschepen tot zinken te brengen. ZWARE STRAFFEN VOOR BELEEDIGING VAN OOST FRONTSTRIJDERS EN HUN FAMILIELEDEN De Höhere SS- und Polizei Führer te 's-Gravenhage deelt mede Het SS- und Polizeigericht heeft de Nederlandsche staatsburgers mevrouw S c h o 11 a r d, mevrouw Snikkers en Christian Oonk, allen uit Rotterdam, tot gevangenisstraffen van een jaar veroordeeld. Zü hebben in lui de en kwaadwillige gesprekken Neder landsche leden van de SS en van het vrijwilligerslegioen Nederland beleedigd en familieleden van hen met niet weer te geven woorden beleedigd. Het SS- und Polizeigericht zal onver biddelijk dergelijke vergrijpen vervolgen. Germaansche vrijwilligers, die schou der aan schouder met Duitsche soldaten in het Oosten tegen het bolsjewisme strijden, staan in dit opzicht onder de bijzondere bescherming van de eer der Waffen-SS. Hun meening laat ons volkomen koud. Ove rigens kan die meening niet zoo slecht zijn als de onze over I en. Wij hebben hen vol komen doorzien. Wij weten precies wat zij willen en wensch-m en concludeeren daar uit, dat wij met hen voorzichtig moeten zijn en hen niet verder vertrouwen dan wij hen zien. Hun oorlogsdoel hebben zij ons vaak genoeg openhartig verraden en wij nemen derhalve dus gemakshalve GBm, dat zij niets doen doch ook niets zeggen, wat met voor dat doel dienstig is. Bewoners van Opper- Karinthië worden Duitschers. (DaD) Met ingang van 1 October j.l. is aan de bewoners van Opper-Karinthië. dat, zooals men weet, uit den inboedel van het voormalige Joego-Slavië aan Duitschland werd toegewezen, de Duitsche nationaliteit verleend, in zoover zij als lid staan ingeschreven van den Kannthïschen Volksbond en als zoodanig blijk hebben ge geven van een positieve en onverdachte ge zindheid jegens het Groot-Duitsche Rijk. Aangezien in de afgeloopen jnaanden bijna heel de bevolking zich als lid van den Volksbond heeft opgegeven, hebben bijna alle burgers daar thans de x-echten en ver plichtingen verworven van de overige Duit sche staatsburgei-s. De ontploffing in de bagage van den Britsehen gezant. Proces te Istanboel begonnen. Het proces der eigenaars van het Pera Palace Hotel tegen den gewezen Engelschen gezant te Sofia en zijn gevolg wegens de ontploffing in hun bagage is te Istanboel begonnen. De eigenaars verlangden een schadevergoeding van 500.000 Turksche nonden. Deze eisch kon niet in behandeling ge nomen worden, daar de rechtbank besliste, dat de Engelschen niet volgens de wette lijke voorschriften waren gedaagd en zij verdaagde de zitting tot nader order. Grootste Sow jet-Russische tractor fabriek vernield. Van militaire zijde verluidt, dat de groote tractorfabriek Dzjei-zjinsky, de grootste in de Sovjet-Unie, door voort durende beschieting door de Duitsche artillerie in een puinhoop is veranderd. Nasleep van Britsche maatregelen tegen gevangen Duitsche soldaten. Engelscli dementi is bewuste leugen gebleken. Medfedeeling van Duitsch opperbevel. Het Duitsche opperbevel maakt in aan sluiting op het weermachtbericht het vol gende bekend: Na de, mislukte landingspoging bij Dieppe had een'buitgemaakt Engelsch bevel, waarin ist gegeven werd tot het boeien van Duit- _jhe gevangenen het opperbevel aer weer macht gedwongen om ter bescherming van de Duitsche soldateneer overeenkomstige maati-egelen aan te kondigen. Daarop verklaarde het Britsche ministerie van oorlog, op 2 September: „Met nadruk wordt ontkend, dat welken Duitschen ge vangene ook, de handen gebonden zijn. Ieder bevel van dien aard zal, wanneer het mocht zijn gegeven, herroepen worden". Intusschen zijn beide verklaringen van het Britsche ministerie van oorlog of wel lichtvaardige, ongecontroleerde beweringen, of bewuste leugens geblekert. Want uit het gerechtelijk verhoor van een Duitschen onderofficier, een ObergWreiter en .vijf soldaten, bene vens vijf mannen van de organisatie- Todt, die bij Dieppe tijdelijk in Brit sche gevangenschap waren geraak: en later bevrijd zijn, blijkt, dat zij allen tusschen 10 minuten en 1 1/2 uur ge boeid zijn geweest. Hun werden of wel de handen op den rug gebonden, aan wel de polsen, deels zelfs de afzonder lijke vingers, voor de borst samen gebonden. Afgezien nog hiervan, heeft zich een soortgelijke gebeurtenis voorgedaan op 4 October op het Kanaaleiland Sercq. Daar hebben in de vroege ochtenduren 16 En gelschen een Duitsch arbeidscommando, bestaande uit een onderofficier en vier man overvallen. Dezen werd. terwijl zü in hun hemd stonden en met een dun, maar zeer sterk, rond gevlochten touw geboeid wa ren. belet andere klcedingstukken aan te trekken. Zij werden naar hel strand geleid. Toen de Duitsche soldaten zich verweerden tegen deze ongehoorde behandeling, werden -ie onderofficier en een man met schoten en steken met de bajonet gedood. Een tweede soldaat werd gewond. Deze feiten zijn door de verklaringen van een pionier bevestigd, die er in slaagde in het handgemeen te ontkomen. Het onder zoek heeft uitgewezen, dat het boeien syste matisch was voorbereid. Daarmede bezit het Duitsche opper bevel der weermacht het ondubbelzin nige bewijs, dat beide verklaringen van het Britsche ministerie van oorlog van 2 September 1942 zijn afgelegd in strijd met de waarheid. Het opperbevel der weermacht ziet zich derhalve gedwongen last te geven tot het volgende: Van 8 October om 12 uur af zullen alle bij Dieppe gevangen genomen Britsche of ficieren en soldaten in de boeien geslagen worden. Deze maatregel blijft zoolang van kracht, tot het. Britsche ministerie van oor log bewijst, dat het in het vervolg ware verklaringen aflegt omtrent het boeien van Duitsche krijgsgevangenen, of dat het zich het gezag heeft verschaft om zijn bevelen bij de troep ook ten uitvoer te doen leggen. In het vervolg zullen alle terreur- en sabotagetroepen der Brjtten en hun hand langers. die zich niet als soldaten, maar als bandieten gedragen, door de Duitsche troe pen ook als zoodanig behandeld worden en waar zij optreden, meedoogenloos ln den strijd neergelegd worden. Beeld uit de film „Rembrandt", waarvan dezer dagen de première te Amsterdam is gegaan. R'emlxrandt (Ewald Balser) beschouwt het werk van den miskenden kunste naar Hercules Seghers (Paul Henckels). (Foto Terra) Leugens kunnen geen volk dooden. Dr. Göbbels over de Britsche propaganda. In een artikel in „Das Reich" schrijft dr. Göbbels omtrent de door de Engelsche be richtgeving toegepaste methode voortdurend onjuiste berichten aangaande Duitsche per soonlijkheden en toestanden te verspreiden, dat het ondoelmatig is deze onjuiste be richten van Duitsche zijde tegen te spreken. Het ministerie van propaganda zou daar door, en ongetwijfeld zouden de Engelschen dat gaarne zien, meer en meer een loochen apparaat worden in plaats van het Duitsche standpunt tegenover het Duitsche volk en de wereld te vertegenwoordigen. Overigens vergissen de Engelschen zich indien zij frieenen, dat wij ons over hen en hun looze streken ergeren. Wy zijn het een en ander gewend en op de plaats, waarop de Engel schen en hun kleine en groote joden hun giftpijlen richten, hebben wij reeds lang een ondoordringbare eeltlaag. Zoomin ais men met zwendelarijen soldaten kan doo den, kan men met leugens een stelsel of een volk dooden. Feiten kunnen vooral in den oorlog slechts door macht, soldaten er. wapens veranderd worden. Wie daarover in voldoende mate beschikt, behoeft de door de Engelschen toegepaste methode niet te gebruiken. Het is ons duidelijk, dat de En gelsche propagandisten ook uit deze ver klaringen gevolgtrekkingen zullen maken dat het er wel buitengewoon alarmeerend moet uitzien, wanneer wij ons met deze kwestie bezighouden. Deden wij het niet, dan zouden zij aan ons zwijgen dezelfde diepzinnige beschouwingen vastknoopen. Wantoestanden bij de groentevoorziening te Amsterdam. Gemeente neemt tijdelijk gesloten grosstefsbedrijven over. Een voorbeeld ter .navolging! Een der ernstigste feiten op het gebied van den sluikhandel is wel de knoeierij met groente en fruit. De ^prijsopdrijving op dit gebied heeft tot onvermijdelijk ge volg, dat de bevolking van de groote steden te weinig, vaak zelfs in het geheel geen groente kan verkrijgen. Alle groente, bestemd voor Amsterdam, moet worden aangevoerd over de centrale markt. Als tusschenschakel tusschen kweeker en kleinhandelaar treed*, de grossier op. die volgens een bepaald puntensysteem op de veiling hier en elders de groente koopt en weer verkoopt aan den kleinhandelaar In de tegenwoordige omstandigheden echter is de kleinhandelaar volkomen afhankelijk van zijn grossier en hier maken talrijke grossiers schromelijk misbruik van, door veel hoogere prijzen te verlangen, dan toegestaan is. Tot nu toe was het voor de inspectie van de prijsbeheersching zeer moeilijk derge lijke overtredingen feitelijk vast te stel len. Immers de grossiers vormden een kongsi en wee den kleinhandelaar die een geval van wat wjj gerust mogen noemen afpersing, ter kennis van de prijsbeheer sching bracht. Hü kon zijn zaak dan wel sluiten, want geen grossier was verder be reid, hem groente te leveren. Nederlandsche vrijwilligers - Opgelet. De Germanische Freiwilligen Leitstelle, Dienststelle Niederlande, deelt mede: Een groot aantal kameraden heeft door hun vrijwillige dienstneming lederen band met hun ouderlijk huis verloren, waardoor hun het harde lot ten deel viel volkomen van hun vaderland beroofd te zijn. Deze slachtoffers klagen er nu over, dat zij niet in de mogelijk heid zijn, hun verlof in het vaderland door te brengen. Het is onze eerste cn vanzelfsprekende plicht, hier onmiddellijk hulp te bicden. Hierbij wordt daarom bekend gemaakt, dat voor lederen vaderlandloos geworden verlof ganger de mogelijkheid geschapen is, door on derbrenging in tot dit doel speciaal ingerichte herstellingsoorden en tehuizen voor verlof gangers. hun verlof in het vaderland door te brengen. Alle betrokkenen dienen zich daartoe tot ;t SS-Ersatzkommando Niederlande. den Haag. Stadhouderslaan 132, te wenden, alwaar voor onmiddellijke onderbrenging dezer man nen gezorgd zal worden. ting Voor een bepaalden tijd, dan werden zijn punten verdeeld over enkele andere grossiers, en zijn klanten (kleinhandelaren) waren ge durende dien tijd afhankelijk van de gunst dezer grossiers. Nu heeft de inspectie van de prijsbeheer sching contact gezocht met het gemeentebe stuur van Amsterdam en de volgende rege ling is tot stand gekomen Zoodra een grossier wegens prijsopdrijving veroordeeld wordt en bij tuchtbeschikking ge dwongen is zijn zaak voor zes maanden of een jaar te sluiten, gaan zijn punten over aan de gemeente Deze heeft aan de centrale markt een bureau opgericht onder leiding van een ambtenaar van marktwezen, dat nu voor- loopig als grossier gaat optredert. Dit bureau koopt dus aan de verschillende veilingen de groente of het fruit, die beschikbaar is op de punten van den gestraften grossier en ver koopt deze dan aan de klan^n-kleinhande- laren van. dien grossier. Van het oogenblïk, d5t de gemeente dus deze grossierszaak heeft overgenomen kan de kleinhandelaar er kerd van zijn, regelmatig tegen normale prij zen van waren voorzien te worden. Het ner- soneel van den gestraften grossier gaat tijde lijk over in dienst van het gemeentelijk bu reau Na ommekomst van den straftijd kan de gestrafte grossier zijn zaak in den oorspron- kelijken omvang voortzetten, zoolang hij zich aan de prijsvoorschriften houdt. Op 1 October j.l. zijn de eerste tuchtbe- schikkingen volgens dit systeem genomen. Elf te Amsterdam handelende grossiers zijn voor zes maanden of een jaar uitgesloten en op 19 October a.s. gaan hun punten en daar mede hun geheele bedrijf- personeel incluis, tijdelijk over aan het gemeentelijk bureau. Tegen een aantal andere grossiers zijn tuchtbcschikkingen te verwachten Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat nu in het •ervolg tegen kleinhandelaren, die zich aan prijsopdrijving schuldig maken, ook onver biddelijk zal worden opgetreden, daar zij nu niet meer als excuus kunnen aanvoeren, dat zij tot prijsopdrijving gedwongen worden, i dat zij aan den grossier ook verhoogde prijzen moeten betalen. Beleediging der N.S.B. zwaar gestraft. In de zitting, welke de vrederechter mt Vermeulen Woensdag te Alkmaar hield, moest de landarbeider K. G. uit Anna Paulowna terechtstaan. G. had op 5 Juli in een café t£ Wieringen zich afkeurend over de N S B uitgelaten en had gezegd, dat in de oorlogs dagen leden van deze beweging op Neder landsche soldaten hadden geschoten. In het café waren twee leden van de N. S. B. aanwezig en dezen vroegen G of hij, wat hij zei, kon bewijzen. „Ja" had G gezegd, „dat kan ik". De beide anderen waren toen de Duitsche politie gaan halen, doch toen zc met deze- terugkwamen was G. reeds vertrokken Verdachte gaf het gevoerde gesprek toe maar ontkende te hebben gezegd, dat N S B 'ers op Nederlandsche soldaten hadden ge schoten. Hij had dat in zijn diensttijd ook niet ervaren. De beide overige café-bezoekers hielden als getuigen vol, dat G. den beleedigenden zin wel had uitgesproken. De Officier, die het ten laste gelegde dnende bewezen achtte, zeidc het noodig te achten, dat met kracht tegen dergelijke praat jes, als verdachte h3d verkocht, wordt opge treden. Spreker vorderde tegen G. een gevan genisstraf voor den tjjd van twee maanden. De vrederechter vond. hetgeen G. had ge zegd over de N. S. B„ een gemeene leugen, die. ook om de algemeene preventie, streng diende te worden gestraft. Hij veroordeelde verdachte conform den eisch. HEDENAVOND SPREEKT MAX BLOKZIJL OVER „VRUCHTEN DER LONDENSCHE PROPAGANDA". 's GRAVENHAGE. 8 October. Heden avond om 19.00 spreekt Max Blokzijl via -en zender Hilversum 1 in de serie bran dende kwesties over het onderwerp „Vruch ten der Londensche propaganda". DE GROOTE OMMEZWAAI. Bs. Wie z'n gedachten eens laat gaan over de toekomst van ons volk, ziet zich wet voor moeilijke problemen gesteld. Wij wil len het in dit verband niet bebben over den vorm van het nieuwe Nederland en zijn ver houding tot de overige landen van Europa, omdat tenslotte niemand van ons over concrete gegevens beschikt tenzij dan de wetenschap, dat wij alles verloren hebben wat wij bezitten en zullen moe ten zien weer een eigen plaats te veroveren in de volkengemeenschap en vertrouwen op het woord van den Führer: alsmede op het offer dat door onze mannen aan het Oostfront wordt, gebracht. Wél is van directe beteeken is (en dat hebben we zeer zeker in eigen hand) de houding, die ons^olk zal aan nemen, wanneer eenmaal de overwinning van Duitschland als een feit, als een werkelijkheid voor ons lift. Twee mogelijkheden liggen dan open. Wij kunnen ons stellen op het koppige stand punt, dat wij het zóó en niet anders gewild hadden en daarmede een tijdperk tegemoet gaan van onrust en van volkomen verlies der eigen plaats onder de volken. Dat zou trouwens een zeer beperkte mogelijkheid zijn, die alleen voor de ouderen onder ons zin had, want de jongeren zullen ongetwijfeld na eenige jaren van Nationaal-Socialisme tóch de andere rich ting uitgaan; intusschen echter zouden zij zich gesteld zien voor de schier hopelooze taak te herwinnen wat de ouderen verknoeid hebben en den achterstand in te loopen, die wij ongetwijfeld zouden hebben op de overige volken, welke tijdig de bakens verzei hebben. Wij kunnen ons ook plaatsen op het stand punt, dat wij er van moeten maken wat er van te maken valt. Dit beteekent, dat de meesten een grooten ommezwaai zullen moe ten maken en gaan medewerken aan datgene wat zij gisteren nog vervloekten. Deze ommezwaai zal velen moqjlijk vallen. Mot hun gedachten leven zij nog in een his torisch tijdperk, doch door hun handelingen zullen zij mede moeten gaan met het nieuwe. Velen zullen het op koopmanswijze aanpak ken. Het zijn deze die, zonder met de oogen te knipperen, morgen zullen beweren, dat zij altijd wel Nationaal-Socialistisch gevoeld hebben, maar om duizend-en-een redenen de consequenties niet aandurfden of aanvaarden konden. Anderen, de nuchteren en eerlijken, zullen ronduit voor hun vergissing uitkomen, maar daarmede zijn zij nog geen Nationaal- Socialisten uit overtuiging geworden. Hun medewerking mag gaarne aanvaard worden, op den duur zullen zij zelfs zeer bruikbaar zijn. maar de goede ^betrouwbare krachten rekruteert men zeker niet direct uit deze kringeiy. Naast hen zullen er ook velen zijn die, ondanks gedwongen medewerking, in den grond van hun hart steeds bereid blijven om een stok in het wiel te steken Tenslotte zal er altijd een categorie overblijven die voor het nieuwe volkomen ongeschikt is en zich zelf buiten alles stelt. Naast hen zullen we dan de werkelijke Nationaal-Socialisten heb ben, die zich volop geven en alles in het werk stellen om land, volk en gemeenschap te dienen. Het hangt er heelemaal van af in welke verhoudingen deze verschillende richtingen voorkomen, of het Nederlandsche volk in staat zal blijken de plaats te veroveren dit het toe komt. Een ding slaat evenwel vast, n.l. dat wij dit geheel in eigen hand hebben. Het is onze overtuiging, dat ons lot niet beslist wordt door de resultaten van den oorlog, noch door onze houding voordien, want als dót het geval was. dan zou alle moeite vergeefsch zijn. maar door de mate waarin wij in het nieuwe zullen opgaan Wanneer wij deze werkelijkheid voldoende tot ons hebben laten doordringen, dan is het zaak, dat ieder voor zich thans reeds maat regelen neemt onverschillig of wij nog op het Anglo-Amerikaansch-bolsjewistisch paard wedden, dan wel van het tegendeel overtuigd zijn opdat niet van ons gezegd zal kunnen worden, dat wij Nederland en de Nederland sche volksgemeenschap, toen het er op aan kwam. rustig in het moeras hebben laten weg zinken Wij dienen in ernst kennis te nemen van het Nationaal-Socialisme Niet op de manier zooals het ons afgeteekend wordt in de kringen der tegenstanders, maar eerlijk en zakelijk, door eigen studie en waarneming. Dat hadden we overigens reeds veel eerder moeten doen, want nu zijn velen tégen, zonder dat zij wer kelijk weten waar zij tegen zijn Door een eerlijke studie van programma cn beginselen zijn wij ook al blijven we er voorloopig nog buiten zoodanig voorbereid, dat de groote ommezwaai als hij straks komt. ons niet onvoorbereid treffen zal. Tot voordeel van land, vclk en gemeenschap.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1