Rheumatiekl De groote lijn der Duitsche politiek. Gezant Werner Daitz formuleert de drievoudige basis, waarop het Germaansche Rijk uitsluitend kan worden opgericht. Van Hendrik de Leeuw tot Adolf Hitler. Dinsdagavond heeft in de Deutsche Ober- schule te Amsterdam de heer Werner Daitz, gezant der Duitsche- regeering en ambtenaar bij het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn, voor den Hitler Jugendbann Nord- holland en een aantal genoodigden gesproken over het Duitsche Rijk en Europa. De -bijeenkomst werd geopend met zang uitgevoerd door de Hitler Jugend. In zijn inleiding wees Stammführer der H. J. Herbert Eggert er op, dat niet slechts de jeugd hier, maar in geheel Euorpa, zich aangordt voor de doorvoering der .Nieuwe Orde, en dat die van Duitschland daarom een zoo belangrijke plaats inneemt. De gezant ontvouwde in het begin van zijn met groot interesse gevolgde rede het histo rische beeld van de vier familievolken, elk in hun eigen ruimte, en de verstoring van het aldus bestaand evenwicht, dat na 1500 tengevolge van de groote ontdekkingen had plaats gehad. Engeland, dat voor dit tijdstip niet van zich had doen spreken, kwam als voorhoede van Europa in een leidende positie, waarin het op intellectualiseerende wijze bleek te kunnen besturen, maar niet in cos- mischen zin leiding bleek te kunifen geven. De Europeesche ruimte van den Oeral tot aan Gibraltar en van de Noordkaap tot gan de Noord-Afrikaansche kust omvatte ook het Oostelijk gebied. De revolutie, die thans door breekt, is niet iets primairs; ze is de expo nent van de noodzakelijkheid, een tegendruk te scheppen tegen de pressie der zich bewust wordende continenten, opdat Europa zijn plaats behoudt. Het eerst brak de nieuwe gedachte zich baan in Duitschland en Italië, want hier werd de nood het zeerst gevoeld. Daarom marcheert thans de As in de rij der Europeesche volken vooraan en daarom is het. vandaag de plicht van het Duitsche volk de oplossing van het Europeesch probleem tezamen met Italië principieel uit te werken en deze oplossing den anderen volken mee te deelen. Nog omstreeks 260 v. Chr. zaten er Ger manen aan den Oeral. In drie volksverhui zingen trokken 2ij in den loop der tijden uit deze ruimte weg. Zij, die naar Azië gingen, verdwenen, want een volkenfamilie dringt niet ongestraft een vreemde ruimte binnen. De Germaansche volksverhuizing naar het Westen hield echter stand. Na het verslaan van het Romeinsche Rijk waren de Germanen evenwel niet in staat er iets voor in de plaats te stellen, want het Germaansche bloed gedijt niet in de Middellandsche Zeeruimte. Een eseh wordt in het Zuiden krachteloos, zooals een oliepalm in het Noorden niet tot wasdom kan komen. Zoo staan vandaag het Nationaal Socialisme en het Fascisme in de beide ruimten naast elkander; vermengen zullen zij zich niet. Plm. 600, aan het einde der groote Weste lijke volksverhuizing is Europa in een chaoti- schen toestand gekomen. Intact gebleven was alleen de ruimte om de Noordzee. Voor hen, die woonden tusschen Elbe en Somme bleef niet anders over, dan zich wederom naar het Oosten te begeven, toen de expansie voor hen noodzakelijk werd. Het bevolkings overschot dezer landen heeft daarop geleid tot oprichting van het eerste Germaansche rijk van Duitschen oorsprong. Alleen dan is een wezen sterk als bet zijn levenswet vervullen kan. Nooit de ratio, al leen het karakter kan een wedergeboorte doen plaats hebben. Deze levenswbt nu voor dit rijk kan aldus worden geformuleerd: I. De basis moest behouden blijven: de lan den tusschen Vlaanderen en Petersburg. II. De m%taire levehshouding, d.i. met in zet van minimum aan krachten een maximaal resultaat verkrijgen. III. Oostelijk gerichte politiek-; het streven de Aziatische invloeden aan deze zijde van den Oeral te doen verdwijnen, De Zee-Germanen, uit het Noorden, kunnen worden beschouwd als de linkervleugel, het centrum, de Land-Germanen drongen syste matisch op en stichtten de eerste nederzet tingen,. van waaruit zij hun machtspositie ontwikkelden. Alleen de rechtervleugel bleef in gebreke; in de Middellandsch Zeeruimte heerschte nog steeds de wanorde. De Saliërs en de Staufen drongen dus daar binnen en trachtten er orde te scheppen, maar: en dit was de fout, ze bleven er. Zij richtten het Rijk verkeerd en al spoedig werd uit het Germaansche het Roomsche Rijk, waaraan ten grondslag lagen Romeinsche staatkunde, recht en het Christelijk geloof, zooals dat van Rome uitstraalde. Dit was de aanleiding tot de Kruistochten en daarop geraakte het oor spronkelijk Germaansche Rijk in verval. Dit Rijk heeft eenmaal omvat: Vlaanderen, Ne derland, Duitschland, de gebieden der Denen, Noren en Zweden. In 287 kleine eenheden vond tenslotte dit rijk zijn einde. De groote gedachte echter stierf niet uit en leefde voort in dezen -merkwwaardigen mensch Hendrik de Leeuw, die stichter was van München. Zijn historische figuur ver toont een grooten parallel met Adolf Hitler. Van Munchen uit ontplooide hij zijn macht, breidde deze uit met Noord-Italiaansche hulp, totdat opnieuw een, As geschapen was. Daar op rukte hij Zuid-Oost Europa binnen. Zoo nu werden de twee armen van de tang gevormd, die naar het Oosten grijpt in het Noorden van de Noord-Germaansche ruimte uit, in het Zuiden van uit den Balkan. Het Noorden en het Zuid-Oosten moeten door hel Rijk wor den gecontroleerd, wil het levensvatbaarheid- bezitten. Deze gebieden kunnen nooit meer uft handen worden gegeven. Onder Adolf Hitler ontstaat1 wederom hot Eerste Rijk met zijn drie elementen. Nog altijd geldt dezelfde levenswet. De Hanze en de Duitsche Orde zetten in dertijd Hendrik de Leeuws werk voort, en er ontstond een groote cultureele en economische uitwisseling. Daarmee heeft Engeland nooit iets te maken gehad. Tenslotte ging spr. in op de principes, welke den economischen wederopbouw van het nieu- de Europa, op de oeroude basis leiden om daarop een uiteenzetting te geven over En- AGENDA DONDERDAG 8 OCTOBER, Frans Hals Museum: Tentoonstelling Hulp werk Beeldende Kunst, 105 uur. Rembrandt Theater: Frederik de Groote. 2,30, 6,30 en 8,45 uur. Toegang alle leef tijden. Palace: A 101 S. O. S„ 2,00, 6,30 en 8,45 u. Toegang 14 jaar. Frans Hals Theater: Es war eine rauschen- de Ballnacht, 2,30, 6,30 en 8,45 uur. Toe gang 18 jaar. Luxor Theater: Kadetten, 2,30, 6,30, 8,45 u Toegang 14 jaar. Moviac: Marionetten, 2, 4. 7 en 9 uur. Toe gang alle leeftijden. VRIJDAG 9 OCTOBER. Gem. Concertzaal: H.O.V.-concert, 7,30 u Bioscopen: Middag- en avondvoorstellin gen. nieuw programma,* W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en stad: A. Overmeer Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B, Korsten. Heemstede. BInnënland: J. A. Steen Jr.. Zand- voort. Nieuws cn reportage voor Velsen en om- feving: J. J. E. van Baarsel, IJmuiden. Adver- ent.les D. A. J. Spek, Haarlem. Links; De eerste trein met fruit en groente uit de Oekraïne, een geschenk van den Rijkscommissaris voor de Oekraïne, Gauleiter Koch, aan de Rijkshoofdstad, is te Berlijn aangekomen. De groenten en het fruit zullen verdeeld worden tusschen de zieken huizen, fabriekscantines cn -keukens. (Atlantic/Boesig/Holland Pax Holland c) - Rechts: Iu een artilleriestelling voor Stalingrad is een korte middagpauze ingetreden, welke door de kanonniers benut wordt tot het gebruiken van een haastigen maaltijd. Kort daarop wordt het vuren voortgezef en een nieuwe hagel van granaten komt op de stad neer. (PK. Gehrmann Sch'./F. P.H. c) Haarlemsche Rechtbank BRAND OP DE PONT VAN VELSEN. Op de pont van Velsen is 19 Maart brand ontstaan doordat uit een porgat van een gasgenerator een aantal vonken spoot, en terecht kwam op een wagen, beladen met stroo. Het vuur verspreidde zich snel en liet gevolg was, dat de wagen vernield werd en het stroo verbrandde. Wegens overtre ding van art.. 158 (brandstichting) stond de bestuurder van de auto. de een-en-twintig- jarige P„ J. R. uit Alkmaar, voor de Haar lemsche rechtbank terecht. De officier van justitie eischte een gevangenisstraf van 500, Vandaag deed de rechtbank uit spraak en veroordeelde den chauffeur tot een geldboete van 100, subs. 30 dagen hechtenis. DIEFSTAL VAN TARWE. Wegens diefstal van tarwe uit een schuur m de Haarlemmermeer werd A.K. veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. DIEFSTAL VAN POSTPAKJES. Drie Amsterdammers waren enkele weken geleden met een bakfiets naar Zaandam ge reden en in een straat zagen zij een wagen, beladen met pakjes van de post. Zij reden dien wagen eenige straten vei-der en laad den den inhoud over. Later zijn zij in Am sterdam aangehouden. Wegens diefstal wer den de Amsterdammers veroordeeld tot ne gen maanden gevangenisstraf. BALEN RIJST GESTOLEN. Zondag 10 Mei bezochten vier Zaandam mers per schuit een groothandel, gevestigd aan de Zaan, Zij stalen één en twintig ba len rijst, welke in Amsterdam verkocht werden voor 5.000. De daders werden op gespoord en veertien dagen geleden ston den zij terecht. De rechtbank deed vandaag uitspraak en veroordeelde twee van hen, die reeds eenige vonnissen achter den rug hebben, tot een gevangenisstraf van één jaar en de laatste, die een blanco-strafregister had, tot een straf van acht maanden. Links: Binnenkort zal Winterhulp .Nederland haar eerste collecte land c) - Rechts: Het beste fokvee uit West-Friesland was aan in dit seizoen houden. Het aardige, lichtgevende molentje, dat gevoerd op de fokveekeuring, welke te wferingerwaard is het publiek zal worden aangeboden. (Polygoon/Noske Pax-Hoi- I gehouden. Een overzicht. (Polygoon/Kuiler Pax-Holland c) gelands verwoestenden arbeid t.a.v. de struc tuur der Europeesche ruimte in de afgeloopen 400 jaren. De 'joden hebben hierbij een rol vervuld van parasieten op de volkenfamilie, wier natuurlijke bescherming, de afgesloten ruimte, waarin zij leefde, tal van scheuren en wonden vertoonde. Onder leiding van den Führer worden deze scheuren gedicht en wonden geheeld. Daar mee is hij niet alleen de grootste Duitscher, maar tevens de grootste Europeaan. Nadat het krachtig applaus verstomd was, dankte Herbert Eggert den spreker en wees er op, dat van ons, die allen ons gezichtspunt moeten wijzigen, de jeugd het het makkelijkst heeft, daar zij niet wordt vastgehouden in oude, traditioneele voorstellingen. De nieuwe jeugd heeft de nieuwe leer in haar hart ge schreven en in haar vanen, waaronder zij de toekomst binnentrekt. Zang van de Hitier Jugend besloot den avond. Uitreiking van distributiebescheiden. De plaatselijke distributiediensten zullen op nader te bepalen tijdstippen gedurende het tijdvak van 11 tot en met 31 October 1942 tegen overlegging van de distributie stamkaart en tegen in ontvangstneming van een bon van het inlegvel, bonkaarten „Voe dingsmiddelen 12e ■periode 1942"-alsmede nieuwe aardappelkaarten uitreiken. Ook ditmaal zal weer onderscheid gemaakt worden tusschen stad- en landkaarten. De diensten zullen uitreiken: Aan houders van een inlegvel KI of Ll een bonkaart K109 en twee aardappel- kaarten N 109. Aan houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bonkaart K 209 en drie aardappelkaar ten N 109. Aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 309 en twee aardappelkaar ten N 109. Aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart K 409 en één aardappelkaart N 109. Houders van L-inlegvell'en ontvangen bovendien een toeslagkaart voor aardappe len N 209. Bij de vorige uitreiking moest het pu bliek in een aantal 'gemeenten een formu lier MD 32 invullen ter verkrijging van een aardappelkaart. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men een dergelijke verkla ring betreffende de hoeveelheid aardappe len, welke men in voorraad heeft, ditmaal niet behoeft af te leggen. Van volkstuin ders zullen de diensten in verband hier mede ook in het productiegebied geen aardappelbonnen meer inhouden. Voor zelf- verzorgers, d.z. in de eerste plaats al die genen, die meer dan 5 Are kleigrond of 10 Are zand- of veengrond met aardappe len bebouwen, geldt deze regeling uiteraard niet. De distributiediensten zullen der halve van zelf verzorgers voor aardappelen de verschuldigde aardappel'oonnen en van zelfverzorgers voor brood en vleesch on derscheidenlijk de brood- of de vleesch- bonnen inhouden. Van melkveehouders zullen de bonnen oor taptemelk en van kinderen van melk veehouders de bonnen voor melk worden 'ngehouden. Zij. die geboren zijn tusschen 5 October en 1 November van de jaren 1921, 1928 en 1938, moeten hun inlegvellen ruilen al vorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. De aan-dacht wordt er op gevestigd, dat men zijn kaarten uitsluitend kan afhaler 'oij den distributiedienst van de gemeente, waar men in het bevolkingsregister is op genomen. Een uitzondering kan slechts gemaakt worden voor schippers, woonwa genbewoners, gedetacheerde marechaus- see's, de vaste bevolking van kostscholen e.d. en voor hen. die ten gevolge van oor logsomstandigheden tijdelijk elders ver blijven. Voorts wordt er op gewezen, dat bij uit reiking van de bonkaarten het vakje K 5 van de distributiestamkaart zal worden af- gekruist, terwijl van het inlegvel die bon zal worden verwijderd, waarvan het num mer overeenstemt met het nummer der uitgereikte bonkaart voor voedingsmidde len. Het verdient aanbeveling, dat men ter stond bh' het in ontvangst nemen der kaar ten nagaat, of men alle bescheiden, waar op men recht heeft, heeft ontvangen, aan gezien latere reclames uiteraard niet in behandeling kunnen worden genomen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ 1000,— 2487. G024, 13359. 13473. 15720, 16475. 17887. 400.— 1734. 9092. 9552. 18079. 19191. 200,—: 1806. 18621. f 100—: 1098. 2424, 3271, 8635. 11149, 11266, 13647. 14155. 19691. 20087. Kuituurwaarden. v. H. Men vraagt wel eens, waarom in artikelen, beschouwingen en andere uitin gen van dezen tijd, herhaaldelijk zoo de nadruk wordt gelegd op de versterking en verdieping van het begrip voor de cultu reele waarden, die in het Nederlandsche volk leven en tot uiting zijn gekomen in vervlogen tijden. Hierop kan "men ant woorden, dat de nieuwe tijd een weder- erkenning van deze waarden en een nieuwe waardeering hiervoor en voor*het volks bezit, dat deze cultuurwaarden vormen, wil brengen. Het Nederlandsche volle bezit vele oude historische- en cultuurmonumenten, die tot uitdrukking brengen, wat vroeger in het volk leefde. Wanneer men de oude boerenhoeven in Twente en den Achterhoek ziet, komt men tot een erkenning van een eigen cultuur, nauw verbonden met den bodem, waarop zij tot stand is gekomen. Ook in de dorpen en steden kan men die monumenten uit het verleden vinden, in verwaarloosden en- verknoeiden toestand dikwijls, maar toch nog aanwezig! Die verwaarloozing -en verknoeiing en dikwijls zelfs vernieling van dergelijke monumen ten is geschied ifl tijden, waarin men geen begrip meer had voor het schoone dat het voorgeslacht 'had nagelaten. Men scheen' niet in te zien, dat in de eenv.oudige en ge zonde bouwstijlen uit vroeger eeuwen meer kracht en schoonheid te vinden was. dan' in vele scheppingen uit den tijd der verknoeiingen. Vooral de Nederlandsche bouwmeesters» uit het einde der vorige eeuw schenen nog slechts in imitaties van oude stijlen te 'kunnen leven, in navolging zonder begrip van het hoé en het waarom van die' oude stijlen, die gebaseerd waren op de vakbekwaamheid en de op gezonde tradities en ervaringen berustende princi pes van de oude gilde-bouwmeesters. In het begin van de 19de eeuw werden de gilden afgeschaft en daarmee trad een ver- valperiode in, 'die in de bouwstijlen tot uiting kwam. De nieuwe tijd wil het bewustzijn en de waardéering voor deze oude waarden en monumenten weer opwekken om tot het besef van de eigenheid van de Nederland sche cultuur te komen. Door de waardee ring, het begrijpen van de oude waarden en het doen herleven van de Nederland sche en oorspronkelijke scheppingskrach ten, wil men trachten de volkskracht te versterken en het volk zichzelf meer be wust te doen warden. Wanneer uitkeerjngen van het N. A. F. De centrale persdienst van het Nederland sche Arbeidsfront meldt: Van Maandag 5 Oc tober af worden uit de werkloozenkas van het, Nederlandsche Arbeidsfront, ook bij gedeel telijke werkloosheid, uitkeeringen verstrekt voor hen, die werkzaam zijn als diamantbe werker, kleermaker, meubelmaker, metaal bewerker, arbeider in een voedings- of ge- notmiddelenbedrijf, sigarenmaker, textiel arbeider. technicus, werkmeester of opzicht houder, dan wel als fabrieksarbeider in een ander beroep of bedrijf dan de hier genoemde. Bedoelde personen komen voor uitkeering in aanmerking, wanneer bij inkrimping van den normalen wekelijkschen werktijd, het aan tal werkuren in een werkweek met tenminste een vierde wordt verkort. Met inkrimping zullen voor het verkrijgen van uitkeering de volgende gevallen worden gelijkgesteld: Ten eerste het. geval dat een tot boven staande groep arbeiders behoorend lid van het Nederlandsche Arbeidsfront zonder te zijn ontslagen, door zijn werkgever yoor onbe- paalden tijd is weggezonden. Ten tweede het geval dat een lid zonder tè zijn oqtslagen door zijn werkgever, voor on- bepaalden tijd is weggezonden, doch zijn werkloosheid binnen het tijdvak van een werkweek valt en in totaal niet langer dan 5 dagen duurt. De hoogte van de uitkeering is afhankelijk van het aantal uren, waarmede de normale werkweek is verkort. Een verkorting van den werktijd, welke een vierde van den normalen wekelijkschen werktijd bedraagt, zal hierbij met een halven dag gelijk worden gesteld, terwijl voor elke verdere verkortfng, welke ten.volle een vierentwintigste deel van den normalen wekelijkschen werktijd bedraagt, een uitkeering verstrekt wordt gelijk aan die van een kwart dag werkloosheid. Ernstige dierenmishandeling door Zigeuners. Ambtenaar van O.M. te Utrecht vraagt waarom deze liedeu niet aan het werk gezet kunnen worden. Voor den Utrechtschen kantonrechter mr, Otten verschenen gisteren twee gebroeders L., zigeuners, gedomicilieerd in Driebergen, die zich hadden te verantwoorden wegens dierenmishandeling. Op 26 September j.l. waren zij uit Driebergen gekomen met een gespan. Het paard, dat voor den wagen liep, verkeerde echter in zulk een deerniswaar- digen toestand, dat een agent van politie niet aarzelde tegen de gebr. L. proces-ver baal op te maken en het kreupele dier in beslag te nemen. Het bleek, dat de hit zich reeds meer dan twee uur over den weg had voort gesleept en ondanks zweepslagen was het niet in staat harder dan stapvoets te loopen. En nu trok liet nog wel een leegen wagen, terwijl, zooals de koop lui verklaarden zü voor negotie naar Utrecht waren gekomen en dus zeker van plan waren weer naar Driebergen terug te keeren met een zwaardere vracht. Voor den kantonrechter verklaarden de verdachten, dat zij er geen erg in hadden gehad, dat het dier er zoo beroerd aan toe was. Volgens hen was de hit pas. kreupel geworden op den Biltschen straatweg bij het binnenrijden van de stad. De agent van politie, als getuige gehoord, verklaarde, dat het paardje, gelijk een ge raamte was en zoo zwak. dat het biina niet meer kon loopen. Ook de als deskundige gehoorde dierenarts merkte op, dat het dier tengevolge van een zeer slechten voedings toestand aan het einde van zijn krachten was. Het dier moet zeer veel pijn gehad hebben tengevolge van zijn kreupelheid. Uit het onderzoek op de veeartseniikundige hoogeschool was komen vast te staan, dat het dier onmogelijk meer voor eenigen ar beid zou kunnen worden gebruikt. De ambtenaar van het O.M. zeide in zijn requisitoir, dat men hier met een zeer ernstig feit had te doen. In het algemeen treedt de politie soepel op. daartoe dwingen helaas de oorlogsomstandigheden, maar dit geval kon toch beslist niet door den beugel. Er blijven slechts twee wegen over. of het dier moet op het abattoir worden afgemaakt of het moet pijnloos worden doodgemaakt op de veeartseniikundige school, opdat men het voor anatomische doeleinden kan ge bruiken. In het algemeen kan worden ge zegd. dat de zigeneurs weinig of geen gevoel voor dieren hebben. Zij springen er zoo roekeloos mee om; dat de dieren in de meeste gevallen geen leven hebben. Waar om b.v. deze twee verdachten niet per tram of trein naar Utrecht konden gaan in- plaats van als luie menschen zich door een wrak van een paard te laten sleepen, is onbegrijpelijk. Het is jammer, dat men in deze tüden niet eens wat strenger optreedt tegen zigeuners. Zij doen veelal niets en het zou wellicht aanbeveling verdienen om ze eens aan het "rerk te zetten. De ambtenaar concludeerde tot vernieti ging van het in beslag genomen paard en eischte tegen ieder der verdachten een geld boete van 50 gulden subs, vijftig dagen. De kantonrechter wees' vonnis en veroor deelde ieder der verdachten tot een geld boete van 35 gulden, terwijl het paard ver beurd werd verklaard. EERSTE LEDENCONCERT DER H.O.V. De Haarlemsche Orkestvereeniging zal morgenavond onder leiding van Marinus Adam in het Gemeentelijk Concertgebouw ÏVrL ee.r£& Ledenconcert van het seizoen 19421943 geven. Aan het concert, zullen drie solisten medewerken en een klein vrouwenkoor van het H.O.V.-koor. Het copcert wordt geopend met de uitvoering van het Stabat Mater van G. B. Pergolesi. voor solisten, vrouwenkoor en orkest. Eline Iiemrica zingt de sopraan- en Catherina Hessels de alt-partij in deze compositie. Hierna zal Theo van der Pas met begelei ding van orkest het A. dur concert no. 2-3 K.V. 488 van Mozart vertolken. Na de pauze wordt nog uitgevoerd de Symphonic in d. moll van Cesar Franck. Verduisteren van 19.04 tot 7.53 uur 9 Oct.: zon op 7.53, onder 19.02 uur maan op 6.41, onder 19.05 uur 10 Oct.: zon op 7.54. onder 18.59 uur maan op 7.55, onder 19.31 uur DAAR! Dat; is de titel van ons nieuw affiche en de roode pijlen wijzen naar Rusland, want daar is het dat de vrijheid van Europa bevochten wordt. Daar strijdt de Duitsche soldaat en zijn bondgenooten tegen de Sovjets, daar vernie tigen zij de machtige legers die Stalin gereed had staan om geheel Europa in de macht van het bolsjewisme te brengen. Daar in Rusland stri.jdën ook Nederlandsche mannen, die hun volk en vaderland bewaren willen voor de ellende die ook over ons volk zqu komeh, in dien de misdadigers-bènden van Stalin niet vernietigd zouden worden. Kerels van Neder land, ook uw plaats is in de gelederen van ons legioen. Meldt U aan bij het Vrijwilligers legioen „Nederland", Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. SPORT EN SPEL. BOKSEN Vijftigste partij van Hessels was een overwinning. Haarlemsche boksers debuteeren in het Concertgebouw. De jeugdige Haarlemsche bokser Hessels bokste Woensdag zyn vyftigste party en de strijd tegen den Hagenaar, VV. Groos, dien hy de vorige week eveneens ontmoet heeft, leverde een overwinning op. Ook dezen keer heeft de Haarlemmer het niet gemakkelijk gehad, want Groos is een moedig bokser, die uitstekend kan verdedi gen. Zijn aanval is echter minder goed in tegenstelling met die van Hesesels. Vooral in de eerste ronde was de Haarlemmer aan vallend, doch hij kreeg weinig kans rake klappen te geven. Daarna wachtte Groos eenige malen zijn kans af; dan was ook Hes sels op zijn hoede. De laatste ronde was het belangwekkendst, want nadat Hessels fel aangevallen had, volgde Groos. Tenslotte vergat deze de dekking en dat leverde veel voordeel op voor Hessels, die op punten won. De boksclub „De Ring", die dezen avond de wedstrijden in het Concertgebouw organi seerde, had haar leden in de gelegenheid ge steld uit te komen. Een lofwaardig besluit '.nderdaad, maar daardoor stonden de num-r ners nog niet alle op een hoog peil. Een uit zondering maakte wel F. Deys, die sedert zijn; debuut in het vorig seizoen goed vooruit is gegaan. Weliswaar raakte hij in de laatste ronde iets achter bij zijn tegenstander G. J. Giese, maar het resultaat was toch een over winning. In de partijen van twee maal drie minuten bokste hij met den besten stijl en verwierf daarvoor een extra-prijs. Bij Brouwer en Van Straaten zijn de vor deringen eveneens waar te nemen, doch aan routine ontbreekt het nog. Eerstgenoemde was langer dan Brakshove uit Den Haag en buitte dat uit. Van Straaten begon tegen Zweerman (Amsterdam) goed, maar later zak te hij iets af en verloor op punten. M. Post had het tegen H. van Soelen (Am sterdam), die meermalen uitgekomen is, niet gemakkelijk. Hij gaf zich echter niet gewon nen, maar moest toch het onderspit delven. Weliswaar had J. Visser een goede dekking, dochv tenslotte bleek zijn tegenstander W. Augustin (Amsterdam) sterker. De derde nieuweling Van de Wetering, genoot reeds een populariteit bij het publiek. Hij .moet echter nog veel leeren; de Amsterdammer was meer In den aanval en won. De andere partijen tusschen Amsterdam- ers en Hagenaars leverden evenmin goede partijen op. De uitslagen hiervan luidden Weltergewicht: L. Walraven (Amsterdam) wint van T. Snijders (Den Haag); A. Ringeling' (Amsterdam) wint van De Vries (Den Haag): lichtgewicht: W. te Nuyl wint van W. v d Busken (beiden Amsterdam); middengewicht J. Rietveld wint op punten van Urbanus (bei den Amsterdam). Zooals bekend is „De Ring"Voornemens een club voor jeugdige boksers te organiseeren Tot welke prestaties twee jongens in staat zijn, werd onder leiding van den instructeur den heer G. H. te Nuyl gedemonstreerd. Ver meld zij nog. dat Hessels ter gelegenheid van zijn vijftigste partij een bloemstuk ontving. TENNIS GESLAAGD TOURNOOI TE 's GRAVENIIAGE. Bij wijze van besluit van het seizoen werd !e Gravenhage een tennJstournooi gehouden, waaraan o.a. de beste nationale krachten deel namen. - - - war liance—DCO 2, 2 uur; Droste—Schoten 2, lot Hillinen 2—DSK,. 10.30 uur. AFD. 1 C: EDO 3—Stormvogels 3, 10 uur; 5—Geel Wit, 12 uur; VSV 3—OIV, 12 uur; DE n HFC 3, 12 uur. m" AFD. 2 A: Waterloo—Kennemers 4, 2 x. 4—WB 2, io uur; DEM 2—Kinhein» 3, Santpoort 3—Kennemers 5, 12 uur; Terrasvoet 'm IEV 2. 12 uur. 1 AFD. 2 B. H.eemstede—Hoofdd. Boys, 2 u Vogels 2—Spaarnestad, 10 uur; Vogelenzai Haarlem 6, 2 uur; WH—N. Vennep, 11 uur, C 5Alliance 2, 12 uur. AFD. 2 C: TÖB 2—TZB, 12 uur; Hillegom D RCH 6, 10 uur; Bloemendaal 3Zandvoortóiw ildi wen 5,^ 10 uur; Schoten 4—EHS 2, 10 uur; HB es Het tennistournooi, dat twee dagen in beslag nam, had een interessant verloop, waarin vooral Hughan zoowel in het heeren-enkelspel, als het gemengd dubhel zijn groote kracht u..- -ïstreerde. In'^e eerste ronde sloeg hij Panke vervolgens in de finale Zander, dié ln de - eerste ronde met eenige moeite Leembruggen had geslagen, op overtuigende wijze In twee sets te kloppen. Bij de dames zorgde het uitkomen vari de bekende Weensche tennisspeelster en ski loopster mevr. Doleschell voor een spelcale at tractie. Zij demonstreerde een klasse op zichzelf, hoewel opgemerkt kan worden, dat de jeugdige Jopie v. d Wal haar in de finale heel goed partij bood. Zelfs wist Jople v. d. Wal aanvankelijk het Initiatief te nemen, doch hier spraken op den duur de» routine en het uithoudingsvermogen ook nog een woordje mee. De aanvankelijk ver kregen voorsprong moest Jopie v. d. Wal tenslotte toch prijsgeven, waarna mevr. Doleschell voor goed het initiatief overnam en in de tweede set op overtuigende wijze won. De jeugdige Tinv Hoogeboom had in het enkelspel terstond een geduchte tegenstandster, mej. Hertzberg tegen over zich. Hoewel zij zich uitstekend weerde kon zij aan geen nederlaag ontkomen. Beter demon streerde zij haar aanleg bij het gemengd dubbel waarin zij tezamen met Hughan de eindoverwin ning wist te behalen. VOETBAI NEDERLANDSCHE VOETBALBOND Afdeeling Haarlem. Het wedstrijdprogramma voor Zondag 11 Octo ber luidt: AFD. 1 A: O. Gezellen 2—NAS, 2 uur; RCH 4— Spaarndam. 10 uur: Kennemers 3—EDO 4, 10 uur; /xr xi Beverwijk 2—TYBB 3, 2 uur. c (W. M.) AFD. l B: Concordia—Haarlem 3a, 2 uur; Al-2: DE DISTRIBUTIEBONS Artikel Bon Kaart Hoeveelli, Aardappelen 51 a Aard. 2 kg. 10 Aardappelen 51B Aard. 1 kg. 10 Beschuit 51 Resell. 75 gr. 10 Bloem 408 Lm. 411 Algen». 70 gr. 3] Boter Si Bot/Vet 125 gr. 1-3 2-01, 2-62 361, 3-62,4-61 Reserve 125 gr. 11 Brands t. 01 t.m. 05 BV 0,1. 02. 03, 04 KF Brood 51A 5lB Chocolade 51, 52 Cigarette» 51 B-rood V e-rsn Tabak si Cigar. Eenheidszeep 370 AJgem. 1 Toilet. 1 BrandsL 1 e&p. 3i Bram dat. 1 eenh. 30 Apr, Brood 40 0 gr, 10 M Gort 406 Havermout 405 Huishoudzeep 370, 371 Jam 4 03 Kaas 307 t.m. 3 99 Kofflesurr. 400 10 100 gr. 31 20 st. 10 20 st. 10 "aunts. ,31 •«■units. 31 Mal: 407 Melk Petroleum 02 Peulvr. 404 Rijst 4-57. 4-58 Scheerzeep M Sig; 51 Suiker 402 Suikerwerk 53. 54 Tab„k 51 Taptem. 1-57, 2-67 Vermicelli 4 07 Vleescli 51A 51B Zeep 370/412 Zeep M/N Algern. 25 0 gr. 31 Algeun. X 2-5 gr. 31 Alg. 80/90 gr. 31 Algen». 1 rawts. 31 Algem. 100 gr. 31 Algam. 250 gr. 28 Algam. 100 gr, 3i Melk 1 3/4 L. 10 Petr. 2 L. 31 .Algam. 125 gr, 31 Reserve 2-5 0 gr. 31 Tex (m) 45 gr. 31 Tabak 5 st. lo Algem. 1 kg. 31 Versn. 100 gr. 31 Tabak 2 5 gr. 10 Ras. 1 3/4 L. 10 Algam. 100 gr. 31 Vleesch 10'O gr. 1 Vleesch 50 gr. 1 Alg. 1 rants. i Ecnh,z. l rants. 3 ST' Voel U weer krachtiger - méér fit envrij van pijnen Juist nü moei ge zorgen voor weerstandsvermogen en hebt ge behoefte aan een ver sterkingsmiddel. Daarom begin vandaag nog de beroemde Kruschen. kuur. Kruschen is door zijn samen- stelling het bloedzuiverende verster kingsmiddel bij uitnemendheid. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld werken als een toni cum, ze oefenen een actieve, aan- sporende werking uit op lever, nieren en ingewanden. Reeds bij een kort maar regelmatig gebruik van Kruschen kunt U dat merken; Uw spijsvertering wordt beter, ge voelt U krachtiger, jeugdiger, ook meer fit en vrij van Rheumatische pijnen! Kruschen- het oude beproefde recept sinds 1889. Bij alle Apoth. en Drogisten 1.47, 0.76, 0 41. - N.V. Rowntree. -Haarlem 4, 12 uur. AFD. 2 D: EHS 3—TYBB 4, 12 UUlT HFC Schoten 3. 10 uur; -O. Gezellen 3—DIO 2, 12 Ripperda 2—Droste 2, 2 uur; Haarlem 5—RC AFD. 3 A: Santpoort 5Beverwijk 3, 12 DEM 4—IEV 3, 2 uu«; DEM 3—VSV 5, 12 O.I.V. 2—Terrasvogels 3, 12 uur, AFD. 3 B: Spaarndam 2—Stormvogels 5. 10 VSV 6—DEM 5, 12 uur; Santpoort 4—DEK 2, AFD. 3 D: NAS 2—Haarlem 7, 2 u HFC 6, 10 uur; EDO 7—WH 3, 10 uu AFD. 3 D: SV '34—O. Gezellen 4. 2 -HUllnen 3, 10 uur. AFD. 3 E: DSSH 2—Geel Wit 2, 12 uur; BK |fS mendaal 4EHS 4, 10 uur; Zandvoortmeeuwa -HBC 4, 12 uur. [Set Hi. ft f c eel AFD. 4 A: O. Gezellen 5—DEM 6, 12 uur; Stoi Jn vogels 6—Bloemendaal 5. 10 AFD. 4 B: TYBB 6—DEK 3, 12 uur; Schots -WH 4, 10 uur; DSK 4—Concordia 2. TZB 3—Haarlem 9, 2 uur. AFD. 4 C: Hoofdd. Boys-2—RCH 10, 12 HFC 7—DCO 4, 10 uur; NAS 3—Geel Wit 3, 12ui AFD. 4 D: VCV— Concordia 3, 2 uur; BSVÜY' Hillinen 5, 12 uur; N. Vennep 2—Hillegom 3, ll ZATERDAGCOMPETITIE. AFD. A: WIJ 1-VVBA, 3 uur; 'VEW—Tel Jot' We nia, 3 uur: SIZO—Johez, '4 uur;' Tw. Jeuii 6r' WIJ 2, 3 uur. Bu AFD. B: Bennebroek—VEW 2, 3 uur; Half* •Kennemerland 2, 3 uur; Johez 2—Kennemete 3 uur. AFD. C: WIJ 4—Concordia, 5 uur; KenneractA land 4—SIZO 2, 3 uur; ETO—Johez 3, 3.30 u:80(1 Havenmeeuwen—VEW 3, 3 uur. dammi PROVINCIALE BOND VOOR NOORD-HOLLAX Ni In verband met de concentratie in de sport, zal op initiatief van het bestuur van <J Nederlandschen Dambond op korten tam, worden overgegaan tot de oprichting van a HC provincialen districtsbond voor geheel Nooii usl Holland. Binnenkort zullen dus stappen worden gedaan om de bestaande districtsbonden I Noord-Holland (o.a. de Districtsbond Noord-Ei land, Amsterdamsche Bond, West Friesche Da bond e.a.) samen te voegen tot een. RADIOPROGRAMMA els, VRIJDAG 9 OCTOBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7-15 Heyn Kwartet (gr.). 7.30 B. N. O, Nieuwst richten, 7.40 Goeden morgen (gr.). 8.30 B. N O Ril Nieuwsberichten. 8.40 Zonderlinge zaken. 8.50 0.'Dus lcestconcert (gr.). 9.00 Bekend, maar steeds nteH'aa (gr.) 9.30—9.40 Spiegel van den dag opn.), UJ n); Amabilé-sextet. 10.30 Voordracht. 10.45 AmaöCI Z. sextet. 11.15 Septetconcert (gr 12.00 Almanil 12.05 Orkesf.concert (gr.). 12.45 B. N. O. Nieuw" en zakelijke berichten. 13.00 Musette-orkest. W Theo Uden Masman en zijiT dansorkest. 14.00 K» Wc niek der Nederlandsche zeehelden: Johan «i lot Galen, luisterspel \4.20 Otto Hendriks en 2Ü an orkest. 15.00 „Klaar voor opnameDraaio m gevarieerd filmprogramma. 16.45 B. N. O. Nieuwf - zakelijke- en beursberichten. 17.0 Vocale duettt met pianobegeleiding. 17.30 Hier is de poppes kast 18.00 Gerard van Krevelen en zijn- orkeit Ro soliste en gramofoonmuziek. 19.00 Neerlands ste van het Oostfront. 19.15 Walsencyclus G B'j - 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. Bit Vu nenlandsch zakelijk praatje. 19.50 Cello en piaN Vanai 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, 6 over.een lijnverbinding met de studio beschlt ken. 20.15 Om- en om-programma. 21.45 B. N. 0 Nieuws- en zakelijke berichten. 22.00 Zonnif V;si klanken (gr.). 23.00—24.00 Orkestconcert (gr-). JO HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymna Got tlek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Technische voorlidp ting. 8.15 Operetjtef ragmen ten (gr.). 8.30 B. N. 5 Nieuwsberichten. 8.40 Symphonie-orkest (gh). f Beroemde marsehen (gr.). 9.15 Vbor de huisvroul 9.20 Hef groote Amusementsorkest (opn.). lM *11 Godsdienstige uitzending. 10.30 Zang met pias; nai begeleiding. 11.00 Voor de kleuters. 12.00 Kinds koor ..De Krekels" (opn.). 11.30 De MelodlsIK en gramofoonmuziek. 12.30 Programma-overziet: 12.35 Berlijnsch Opera orkest (gr.). 12.45 B. N.flj Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00' Stréekcli tuur. 13.80 Orgelconcert. 14.00 Godsdienstige til!1 zending. 14.30 Groninger Orkestvereeniging a solist. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Variatie en ise tasie in de muziek (opn.). 16.45 B. N. O. NleuwS zakelijke en beursberichten. 17.OO Voor de jeu.?i 17.30 Zang. hobo, clavecimbel en Utrechtsd Strijkkwartet. 18.00 Wekelijksch sportpraatje. lW Marschmuziek (gr.). 18.30 B. N. O. NieuwsberlC* ten. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 B N. p.: W Jordaner vertelt over sociale nooden. 19.00 Til» liedjes (gr.). 19,15 ..Geweld", lezing. 10 30 „ExprB Amsterdam—Brussel, privécabine No. 17". luist» spel. 20.00 B. N, O. Holland's political asoeclt Voor de Radio-Centrales: „Aldoi Visconti "(gd Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, over een lijnverbinding met de studio beschlt1 ken. 20.1.4 Gesproken inleiding tot dc volgend uitzending. 20.25 Requiem van Verdl (gr.). 21a B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B, N. o. Lel da de staatslieden schrijven. 22.10 Avondwljdlhfi 32.20—24.00 Zie Hilversum I. 'si Ito;

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2