De groote lijn der Duitsche politiek. Vragen van den Tijd"| Rheumatiek L Gezant Werner Daitz formuleert de drievoudige basis, waarop het Germaansche Rijk uitsluitend kan worden opgericht. Van Hendrik de Leeuw tot Adolf Hitler. Dinsdagavond heeft in de Deutsche Ober- schule te Amsterdam de heer Werner Daitz, gezant der Duitsche regeering en ambtenaar bij het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn, voor den Hitier Jugendbann Nord- holland en een aantal genoodigden gesproken over het Duitsche Rijk en Europa. De bijeenkomst werd geopend met zang uitgevoerd door de Hitler Jugend. In zijn Inleiding wees Stammführer der H. J. Herbert Eggert er op. dat niet slechts de jeugd hier, maar in geheel Euorpa, zich aangordt voor de doorvoering der Nieuwe Orde, en dat die van Duitschland daarom een zoo belangrijke plaats inneemt. De gezant ontvouwde in het begin van zyn met groot interesse gevolgde rede het histo rische beeld van de vier familievolken, elk in hun eigen ruim tb, en de. verstoring van het aldus bestaand evenwicht, dat na 1500 tengevolge van de groote ontdekkingen had plaats gehad. Engeland, dat voor dit tijdstip niet van zich had doen spreken, kwam als voorhoede van Europa in een leidende positie, waarin het op intellectualiseerende wijze bleek te kunnen besturen, maar niet in cos- mischen zin leiding bleek te kunnen geven. De Europeesche ruimte van den Oeral tot aan Gibraltar en van de Noordkaap tot aan de Noord-Afrikaansche kust omvatte ook het Oostelijk gebied. De revolutie, die thans door breekt, is niet iets primairs; ze is de expo nent van de noodzakelijkheid, een tegendruk te scheppen tegen de pressie der zich bewust wordende continenten, opdat Europa zijn plaats behoudt. Het eerst brak de nieuwe gedachte zich baan in Duitschland en Italië, want hier werd de nood het zeerst gevoeld. Daarom marcheert thans de As in de rij der Europeesche volken vooraan en daarom is het vandaag de plicht van het Duitsche volk de oplossing van het Europeesch probleem tezamen met Italië principieel uit te werken en deze oplossing den anderen volken mee te deelen. Nog omstreeks 260 y. Chr. zaten er Ger manen aan den Oeral. Ih drie volksverhui zingen trokken zij in den loop der tijden uit deze ruimte weg. Zij, die naar Azië gingen, verdwenen, want een volkenfamilie dringt niet ongestraft een vreemde ruimte binnen. De Germaansche volksverhuizing naar het Westen hield echter stand. Na het verslaan van het Romeinsche Rijk waren de Germanen evenwel niet in staat er iets voor in de plaats te stellen, want het Germaansche bloed gedijt niet in de Middellandsche Zeeruimte. Een esch wordt in het Zuiden krachteloos, zooals een oliepalm in het Noorden niet tot. wasdom kan komen. Zoo staan vandaag het Nationaal Socialisme en het Fascisme in de beide ruimten naast elkander; vermengen zullen zij zich niet. Plm. 600, aan het einde der groote Weste lijke volksverhuizing is Europa ln een chaoti- schen toestand gekomen. Intact gebleven was alleen de ruimte om de Noordzee. Voor hen, die woonden tusschen Elbe en Somme bleef niet anders over, dan zich wederom naar het Oosten te begeven, toen de expansie voor hen noodzakelijk werd. Het bevolkings overschot dezer landen heeft daarop geleid tot oprichting van het eerste Germaansche rijk van Duitschen oorsprong. Alleen dan is een wezen sterk als het zijn levenswet vervullen kan. Nooit, de ratio, al leen het karakter kan een wedergeboorte doen plaats hebben. Deze levenswet nu voor dit rijk kan aldus worden geformuleerd: I. De basis moest behouden blijven: de lan den tusschen Vlaanderen en Petersburg. II. De militaire levenshoudirtg, d.i. met in zet van minimum aan krachten een maximaal resultaat verkrijgen. III. Oostelijk gerichte politiek het streven de Aziatische invloeden aan deze zijde vanj den Oeral te doen verdwijnen. De Zee-Germanen, uit het Noorden, kunnen worden beschouwd als de linkervleugel, het centrum, de Land-Germanen drongen syste matisch op en stichtten de eerste nederzet tingen,', van waaruit zij hun machtspositie ontwikkelden. Alleen de rechtervleugel bleef in gebreke; in de Middellandsch Zeeruimte heerschte nog steeds de wanorde. De Saliërs en de Staufen drongen dus daar binnen en trachtten er orde te scheppen, maar: en dit was de fout, ze bleven er. Zij richtten het Rijk verkeerd en al spoedig werd uit het Germaansche het Roomsche Rijk, waaraan ten grondslag lagen Romeinsche staatkunde, recht en het Christelijk geloof, zooals dat van Rome uitstraalde, Dit was de aanleiding tot de Kruistochten en daarop geraakte het oor spronkelijk Germaansche Rijk in verval. Dit Rijk heeft eenmaal omvat: Vlaanderen, Ne derland, Duitschland, de gebieden der Denen. Noren en Zweden. In 287 kleine eenheden vond tenslotte dit rijk zijn einde. De groote gedachte echter stierf niet uit en leefde voort in dezen merkwwaardigen mensch Hendrik de Leeuw, die stichter was van München. Zijn historische figuur ver toont een grooten parallel met Adolf Hitler. Van Munchen uit ontplooide hij zijn macht, breidde deze uit met Noord-Italiaansehè hulp, totdat opnieuw een As geschapen was. Daar op rukte hij Zuid-Oost Europa binnen. Zoo nu werden de twee armen van de tang gevormd, die naar het Oosten grijpt in het Noorden van de Noord-Germaansche ruimte uit, in het Zuiden van uit den Balkan. Het Noorden en het Zuid-Oosten moeten door het Rijk wor den gecontroleerd, wil het levensvatbaarheid bezitten. Deze gebieden kunnen nooit meer uit handen worden gegeven. Onder Adolf Hitler ontstaat wederom het. Eerste Rijk met zijn drie elementen. Nog altijd geldt dezelfde levenswet. De Hanze en de Duitsche Orde zetten in dertijd Hendrik de Leeuws werk voort, en er ontstond een groote «ltureele en economische uitwisseling. Daarmee heeft Engeland nooit Iets te maken gehad. Tenslotte ging spr. in op de principes, welke den economischen wederopbouw van het nieu- de Europa, op de oeroude basis lelden om daarop een uiteenzetting te geven over En- AGENDA DONDERDAG 8 OCTOBER. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Hulp werk Beeldende Kunst, 105 uur. Rembrandt Theater: Frederik de Groote. 2,30, 6,30 en 8,45 uur. Toegang alle leef tijden. Palace: A 101 S. O. S., 2,00, 6,30 en 8,45 u Toegang 14 jaar. Frans Hals Theater: Es war eine rauschen- de Ballnacht, 2,30, 6,30 en 8,45 uur. Toe gang 18 jaar. Luxor Theater: Kadetten, 2,30, 6,30, 8,45 u Toegang 14 jaar. Moviac: Marionetten,'2, 4, 7 en 9 uur. Toe gang alle leeftijden. VRIJDAG 0 OCTOBER. Gem. Concertzaal: H.O.V.-concert, 7,30 u Bioscopen: Middag- en avondvoorstellin gen. nieuw programma. W-n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns. Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. c. Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Overmeer Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B Korsten. Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr., Zand- voort. Nieuws en reportage voor Velsen en om geving: J. J. E. van Baarsel. IJmulden. Adver tenties D. A. J. Spek, Haarlem Links: De eerste trein met fruit en groente uit de Oekraïne, een geschenk van den Rijkscommissaris voor de Oekraïne, Gauleiter Koch, aan de Rijkshoofdstad, is te Berlijn aangekomen. De groenten en het fruit zullen verdeeld worden tusschen de zieken huizen, fabriekscantines en -keukens. (Atlantic/Boesig/Holland Pax Holland c) - Rechts: In een artilleriestelling voor Stalingrad is een korte middagpauze ingetreden, welke door de kanonniers benut wordt tot het gebruiken van een haastigen maaltijd. Kort daarop wordt liet vuren voortgezet en een nieuwe hagel van granaten komt op de stad neer. (PK. Gehrmann Sch./F. P.H. c) Haarlemsche Rechtbank BRAND OP DE PONT VAN VELSEN. Op de pont van Velspn is 19 Maart brand ontstaan doordat uit een pcfrgat van een gasgenerator een aantal vonken spoot en terecht kwam op een wagen, beladen met stroo. Het vuur verspreidde zich snel en het gevolg was, dat de wagen vernield werd en het stroo verbrandde. Wegens overtre ding van art. 158 (brandstichting) stond de bestuurder van de auto, de een-en-twintig- .larige P. J. R. uit Alkmaar, voor de Haar lemsche rechtbank terecht. De officier van justitie eischte een gevangenisstraf van 500. Vandaag deed de rechtbank uit spraak en veroordeelde den chauffeur tot een geldboete van 100, subs. 30 dagen hechtenis. DIEFSTAL VAN TARWE. Wegens diefstal van tarwe uit een schuur in de Haarlemmermeer werd A.K. veroor deeld tot een gevangenisstraf van ze; maanden. DIEFSTAL VAN POSTPAKJES. Drie Amsterdammers waren enkele weken geleden met een bakfiets naar Zaandam ge reden en in een straat zagen zij een wagen, beladen met pakjes van de post. Zij reden dien wagen eenige straten verder en laad den den inhoud over. Later .zijn zij in Am sterdam aangehouden. Wegens diefstal wer den de Amsterdammers veroordeeld tot ne gen maanden gevangenisstraf. BALEN RIJST GESTOLEN. Zondag 1.0 Mei bezochten vier Zaandam mers per schuit een groothandel, gevestigd aan de Zaan. Zij stalen één en twintig ba len rijst, welke in Amsterdam verkccht werden voor 5.000, De daders werden op gespoord en veertien dagen geleden ston den zij terecht. De rechtbank deed vandaag uitspraak en veroordeelde twee van hen, die reeds eenige vonnissen achter den rug hebben, tot een gevangenisstraf van één jaar en de laatste, die een blanco-strafregister had, tot een straf van acht maanden. Links: Binnenkort zal Winterhulp Nederland haar eerste collecte land c) - Rechts: Het beste fokvee uit WesT-Friesland was aan- in dit seizoen houden. Het aardige, lichtgevende molentje, dat gevoerd op de fokveekeuring, welke t? Wieringerwaard is het publiek zal worden aangeboden, (Polygoon/Noske Pax-Hol-1 gehouden. Een overzicht. (Polygoon/Kuiper Pax-Holland c) gelands verwoestenden arbeiè t.a.v. de struc tuur der Europeesche ruimte in de afgeloopen 400 jaren. De joden hebben hierbij een rol vervuld van parasieten op de volkenfamilie, wier natuurlijke bescherming, de afgesloten ruimte, waarin zij leefde, tal van scheuren wonden vertoonde. Onder leiding van den Führer worden deze scheuren gedicht en wonden geheeld. Daar mee is hij niet alleen de grootste Duitscher, maar tevens^e grootste Europeaan. Nadat* het krachtig applaus verstomd was, dankte Herberg Eggert den spreker en wees er op, dat van ons, die allen ons gezichtspunt moeten wijzigen, de jeugd het het makkelijkst heeft, «laar zij niet wordt vastgehouden in oude, traditioneele voorstellingen. De nieuwe jeugd heeft de nieuwe leer in haar hart ge schreven en in haar vanen, waaronder zij de, toekomst binnentrekt. Zang van de Hitier Jugend besloot den avond. Uitreiking van distributiebescheiden. De plaatselijke distributiediensten zullen op nader te bepalen tijdstippen gedurende het tijdvak van 11 tot en met 31 October 1942 tegen overlegging van de distributie stamkaart en tegen in ontvangstneming van een bon van het inlegvel, bonkaarten „Voe dingsmiddelen 12e periode 1942" alsmede nieuwe aardappelkaarten uitreiken. Ook ditmaal zal weer onderscheid gemaakt worden tusschen stad- en landkaarten. De diensten zullen uitreiken: Aan houders van een inlegvel KI of LI een bonkaart K 109 en twee aardappel- kaaiden N 109. Aan houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bonkaart K 209 en drie aardappelkaar ten N109. Aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 309 en twee aardappelkaar ten N 109. Aan 'houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart K 409 en één aardappelkaart N 109. Houders van L-inlegvellen ontvangen bovendien een toeslaglcaart voor aardappe len N 209. Bü de vorige uitreiking moest het pu bliek in een aantal gemeenten een formu lier MD 32 invullen ter verkrijging van een aardappelkaart. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men een dergelijke verkla ring betreffende de hoeveelheid aardappe len, welke men in voorraad heeft, ditmaal niet behoeft af te leggen. Van volkstuin- ders zullen de diensten in verband hier mede ook in het productiegebied geen aardappelbonnen meer inhouden. Voor zelf- verzorgers, d.z. in de eerste plaats al die genen, die meer dan 5 Are kleigrond, of 10 Are zand- of veengrond met aardappe len bebouwen, geldt deze regeling uiteraard niet. De distributiediensten zullen der halve van zelfverzorgers voor aardappelen de verschuldigde aardappelbonnen en van zelfverzorgers voor brood en vleesch on derscheidenlijk de brood- of de vleesch- bonnen inhouden. Van melkveehouders zullen de bonnen 'oor taptemelk en van kinderen van melk veehouders de bonnen voor melk worden ingehouden. Zij, die geboren zijn tusschen 5 October en 1 November van de jaren 1921, 1928 en 1938, moeten hun inlegvellen ruilen al vorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men zijn kaarten uitsluitend kan afhalen bij den distributiedienst van de gemeente, waar men in het bevolkingsregister is op genomen. Een uitzondering kan slechts gemaakt worden voor schippers, woonwa genbewoners, gedetacheerde marechaus- see's, de vaste bevolking van kostscholen e.d. en voor hen. die ten gevolge van oor logsomstandigheden tijdelijk elders ver blijven. Voorts wordt er op gewezen, dat bij uit reiking van de bonkaarten het vakje K 5 van de distributiestamkaart zal worden af- gekruist. terwijl van het inlegvel die bon zal woraen verwijderd, waarvan het num mer overeenstemt met het nummer der uitgereikte bonkaart voor voedingsmidde len. Het verdient aanbeveling, dat men ter stond bij het in ontvangst nemen der kaar ten nagaat, of men alle bescheiden, waar op men recht heeft, heeft ontvangen, aan gezien latere reclames uiteraard niet in behandeling kunnen worden genomen, rtOOFDPRMZEN STAATSLOTERIJ 1000,— 2487, 6024, 13350, 13473, 15720, 16475, 17887. 400.— 1734, 9002, 9552. 18079, 19191. 200.—r 1806. 18621. 'f 100.— 1098. 2424. 3271. 8635. 11149, 11266. 1S647, 14155, 19691, 20087. Kuituurwaar den v. H. Men vraagt wel eens, waarom in artikelen, beschouwingen en andere uitin gen van dezen tijd, herhaaldelijk" zoo de nadruk wordt gelegd op de versterking en verdieping van het begrip voor de cultu- reele waarden, die in het Nederlandsche volk leven en tot uiting»zijn gekomen in vervlogen tijden. Hierop kan .men ant woorden, dat de nieuwe tijd een weder- erkenning» van deze waarden en een nieuwe waardeering hiervoor en voor het volks bezit, dat deze cultuurwaarden vormen, wil brengen. Het Nederlandsche volk bezit vele oude historische- en cultuurmonumenten, die tot uitdrukking brengen, wat vroeger in het volk leefde. Wanneer men de oude boerenhoeven in Twente en den Achterhoek ziet, komt men tot een erkenning van een eigen cultuur, nauw verbonden met den bodem, waarop zij tot stand is gekomen. Ook in de dorpen en steden kan men die monumenten uit het verleden vinden, in verwaarloosden en verknoeiden toestand dikwijls, maar toch nog aanwezig! Die; verwaarloozing en verknoeiing en dikwijls zelfs vernieling van dergelijke monumen ten is geschied in tijden,- waarin men geen begrip meer had voor het schoone dat het voorgeslacht had nagelaten. Men scheen niet in te zien, dat in de eenvoudige en ge zonde bouwstijlen uit vroeger eeuwen meer kracht en schoonheid te vinden was, dan in vele scheppingen uit den tijd der verknoeiingen. Vooral de Nederlandsche bouwmeesters uit het einde der vorige eeuw schenen nog slechts in imitaties van oude stijlen te kunnen leven, in navolging zonder begrip van het hoé en het wéarom van die oude stijlen, die gebaseerd waren op de vakbekwaamheid en de op gezonde tradities en er.varingen berustende princi pes van de oude gilde-bouwmeesters. In het begin van de 19de eeuw wei-den de gilden afgeschaft en daarmee trad een ver- valperiode in, die in de bouwstijlen tot uiting kwam. - De nieuwe tijd wil het bewustzijn en de waardeering voor deze oude waarden en monumenten weer opwekken om tot het besef van de eigenheid van de Nederland sche cultuur te komen. Door de waardee ring, het begrijpen van de oude waarden en het doen herleven van' de Nederland sche en oorspronkelijke scheppingskrach ten, wil men trachten de volkskracht te versterken en het volk zichzelf meer be wust te doen worden. Wanneer uitkeeringen van het N. A. F. De centrale persdienst van het Nederland sche Arbeidsfront meldt: Van Maandag 5 Oc tober af worden uit de werkloozenkas van het Nederlandsche Arbeidsfront, ook bij gedeel telijke werkloosheid, uitkeeringen verstrekt voor hen, die werkzaam zijn als diamantbe werker, kleermaker, meubelmaker, metaal bewerker, arbeider in een voedings- of ge- notmiddelenbedrijf, sigarenmaker, textiel arbeider, technicus werkmeester of opzicht houder, dan wel ais fabrieksarbeider in een ander beroep of bedrijf dan de hier genoemde. Bedoelde personen komen voor uitkeering in ^aanmerking, wanneer bij inkrimping van den normalen wekelijkschen werktijd, het aan tal werkuren in een werkweek met tenminste een vierde wordt verkort. Met inkrimping zullen voor het verkrijgen van uitkeering de volgende gevallen worden gelijkgesteld: Ten eerste het geval dat een tot boven staande groep arbeiders behoorend lid van het Nederlandsche Arbeidsfront zonder te zijn ontslagen, door zijn werkgever voor onbe- paalden tijd is weggezonden. Ten tweede het geval dat een lid zonder te zijn ontslagen door zijn werkgever, voor on- bepaalden tijd is weggezonden, doch zijn werkloosheid binnen het tijdvak van een werkweek valt en in totaal niet langer dan 5 dagen duurt. De hoogte van de uitkeering is afhankelijk van het aantal uren, waarmede de normale werkweek is verkort. Een verkorting van den werktijd, welke een vierde van den normalen wekelijkschen werktijd bedraagt, zal hierbij met een halven dag gelijk worden gesteld, terwijl voor elke vérdere verkorting, welke ten volle een vierentwintigste deel van den normalen wekelijkschen werktijd bedraagt, een uitkeering verstrekt wordt gelijk aan die van een kwart dsg werkloosheid. Ernstige dierenmishandeling door Zigeuners. Ambtenaar van O.M. te Utrecht vraagt waarom deze lieden niet aan het werk gezet kunnen worden. Voor den Utrechtschen kantonrechter mr. Otten verschenen gisteren twee gebroeders L., zigeuners, gedomicilieerd in Driebergen, die zich hadden te verantwoorden wegens dierenmishandeling. Op 26 September j.l. waren zij uit Driebergen gekomen met een gespan. Het paard, dat voor den wagen liep, verkeerde echter in zulk een deerniswaar- digen toestand, dat een agent van politie niet aarzelde tegen de gebr. L. proces-ver- baal op te maken en het kreupele dier in beslag te nemen. Het bleek, dat de hit zich reeds meer dan twee uur over den weg had voort gesleept en ondanks zweepslagen was het niet in staat harder dan stapvoets te loopen. En nu trok het nog wel een leegen wagen, terwijl, zooals de koop lui verklaarden zij voor negotie naar Utrecht waren gekomen en dus zeker van plan waren weer naar Driebergen terug te keeren met een zwaardere vracht. x Voor den kantonrechter verklaarden de verdachten, dat zij er geen erg in hadden gehad, dat het dier er zoo beroerd aan toe was. Volgens hen was de hit pas kreupel geworden op den Biltsehen straatweg bij het binnenrijden van de stad. De agent van politie, als getuige gehoord, verklaarde, dat het paardje, gelijk een ge raamte was en zoo zwak, -dat "het bijna niet meer kon loopen. Ook de als deskundige gehoorde dierenarts merkte op, dat het dier tengevolge van een zeer slechten voedings toestand aan het einde van zijn krachten was. Het dier moet zeer veel pijn gehad hebben tengevolge van zijn kreupelheid. Uit het onderzoek op de veeartsenijlcundige hoogeschool was komen vast te staan, dat het dier onmogelijk meer voor eenigen ar beid zou kunnen Worden gebruikt. De ambtenaar van het O.M. zeide in zijn requisitoir, dat men hier met een zeer ernstig feit had te doen. In het algemeen treedt de politie soepel op, daartoe dwingen helaas de oorlogsomstandigheden, maar dit geval kon toch beslist niet door den beugel. Er blijven slechts twee wegen over. of het d]eï.rï°'e*; op liet abattoir worden afgemaakt of het moet pijnloos worden doodgemaakt op de veeartsenijkundige school, opdat men het voor anatomische doeleinden kan ge bruiken. In het algemeen kan worden ge zegd, dat de zigeneurs weinig of géén gevoel voor dieren hebben. Zij springen er zoo roekeloos mee om, dat de dieren in de meeste gevallen geen leven hebben. Waar om b.v. deze twee verdachten niet per tram of trein naar Utrecht konden gaan irt- plaats van als luie menschen zich door een wrak van een paard te laten sleepen. is onbegrijpelijk. Het is jammer, dat men in deze tijden niet eens wat strenger optreedt tegen zigeuners. Zij doen veelal niets en het zou wellicht aanbeveling verdienen om ze eens aan het werk te zetten. De ambtenaar concludeerde tot vernieti ging van. het in beslag genomen paard en eischte tegen ieder der verdachten een geld boete van 50 gulden subs, vijftig dagen. De kantonrechter wees vonnis en veroor deelde ieder der verdachten tot een geld boete van 35 gulden, terwijl het paard ver beurd werd verklaard. EERSTE LEDENCONCERT DER H.O.V. De Haarlemsche Orkestvereeniging zal morgenavond onder leiding van Marinus Adam in het Gemeentelijk Concertgebouw Ledenconcert van het seizoen 19421943 geven. Aan het concert zullen drie solisten medewerken en een klein vrouwenkoor van het H.O-V.-koor. Het concert wordt geopend met de uitvoering van het Stabat Mater van G. B. Pergolesi, voor solisten, vrouwenkoor en orkest. Eline Hemnca zingt de sopraan- en Catherina Hessels de alt-partii in deze compositie Hierna zal Theo van der Pas met begelei de van orkest het A. dur concert no. 23 K.V. 488 van Mozart vertolken, Na de pauze wordt nog uitgevoerd de Svmphonie in d. moll van César Franck. DAAR! Dat is de titel van ons nieuw affiche en de roode pijlen wijzen naar Rusland, want daar is het dat de vrijheid van Europa bevochten wordt. Daar strijdt de Duitsche soldaat en zijn bondgenooten tegen de Sovjets, daar vernie tigen zij de machtige legers die Stalin gereéö had staan om geheel Europa in de macht van het bolsjewisme te brengen. Daar in Rusland strijden ook Nederlandsche mannen, die hun volk en vaderland bewaren willen voor de ellende die ook over ons volk zou komen, in dien de misdadigers-benden van Stalin niet vernietigd zouden worden. Kerels van Neder land, ook uw plaats is in de gelederen van ons iegioen. Meldt U aan bij het Vrijwilligers legioen „Nederland", Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. SPORT EN SPEl. BOKSEN Vijftigste partij van Hessels was een overwinning. Haarlemsche boksers debxiteeren in het Concertgebouw. De jeugdige Haarlemsche bokser Hessels bokste Woensdag zyn vijftigste partij en de strijd tegen den Hagenaar, W. Groos. dien hij de vorige week eveneens ontmoet heeft, leverde een overwinning op. Ook dezen keer heeft de Haarlemmer het niet gemakkelijk gehad, want Groos is eer moedig bokser, die uitstekend kan verdedi gen. Zijn aanval is echter minder goed in tegenstelling met die van Hesesels. Vooral in de eerste ronde was de Haarlemmer aan vallend, doch hij kreeg weinig kans rake klappen te geven. Daarna wachtte Groos eenige malen zijn kans af; dan was ook Hes sels op zijn hoede. De laatste ronde was het belangwekkendst, want nadat Hessels fel aangevallen had, volgde Groos. Tenslotte vergat deze de dekking en dat leverde veel voordeel op voA Hessels, die op punten won. De boksclub „De Ring", die dezen avond de wedstrijden in het Concertgebouw organi seerde, had haar leden in de gelegenheid ge steld uit te komen. Een lofwaardig besluit inderdaad, maa? daardoor stonden de num mers nog niet alle op een hoog peil. Een uit zondering maalde wel F. Deys, die sedert zijn debuut in het vorig seizoen goed vooruit gegaan. Weliswaar raakte hij in de laatste ronde iets achter bij zijn tegenstander G. J Giese, maar het resultaat was toch een over winning. In de partijen van twee maal drie minuten bokste hij met den besten stijl en verwierf daarvoor een extra-prijs. Bij Brouwer en Van Straaten zijn de vor deringen eveneens waar te nemen, doch routine ontbreekt het nog. Eerstgenoemde was langer dan Brakshove uit Den Haag en buitte dat uit. Van Straaten begon tegen Zweerman (Amsterdam) goed, maar later zak te hij iets af en verloor op punten. M. Post had het tegen H. van Soelen (Am sterdam), die meermalen uitgekomen is, niet gemakkelijk. Hij gaf zich echter niet gewon nen, maar moest toch het onderspit delven. Weliswaar had J. Visser een goede dekking, doch tenslotte bleek zijn tegenstander W. Augustin (Amsterdam) sterker. De derde nieuweling Van de Wetering, genoot reeds een populariteit bij het publiek. Hij moet echter nog veel leeren; de Amsterdammer 'as meer ln den aanval en won. De andere partijen tusschen Amsterdam mers eh Hagenaars leverden evenmin goede; partijen op. De uitslagen hiervan luidden Weltergewicht: L. Walraven (Amsterdam) wint van T. Snijders (Den Haag); A. Ringeling (Amsterdam) wint van De Vries (Den Haag); lichtgewicht: W. te Nuyl wint van W. v. d. Busken (beiden Amsterdam); middengewicht: J. Rietveld< wint op punten van Urbanus (bei den Amsterdam). Zooals bekend is „De Ring" voornemens een club voor jeugdige boksers te organiseeren. Tot welke prestaties twee jongens in staat zijn, werd onder leiding van den instructeur den heer G. H. te Nuyl gedemonstreerd. Ver meld zij nog, dat Hessels ter gelegenheid van zijn vijftigste partij een bloemstuk ontving. TENNIS GESLAAGD TOURNOOÏ TE 's GRAVENHAGE. Bij wijze van besluit van het seizoen werd :e Gravenhage een tennlstoumooi gehouden waaraan o.a. de beste nationale krachten deel- Verduisteren van 19.U4 tot'7.53 uur 9 Oct.: zon op 7.53, onder 19.02 uur maan op 6.41, onder 19.05 uur 10 Oct.: zon op 7.54, onder 18.59 uur maan op 7.55, onder 19.31 uur (N. M.) Het tenmstournool, .dat twee dagen in besl'eg nam, had een interessant verloop, waarin vooral Hughan zoowel ln het heeren-enkelspel, a" het gemengd dubbel zijn groote kracht monstreerde. In de eerste ronde sloeg hij Panke om vervolgens ln de finale Zander, die ln d" eerste ronde met eenige moeite Leembruggen had geslagen, op overtuigende wijze in twee te kloppen. Bij de dames zorgde het uitkomen de bekende Weensche tennisspeelster en ski loopster mevr. Doleschell voor een speicale al tractie. Zij demonstreerde een klasse 'op zlchzet.. hoewel opgemerkt kan worden, dat de Jeugdige Jopie v. d Wal haar in de finale heel goed partij bood Zelfs wist Jopie v. d. Wal aanvankelijk het Initiatief te nemen, doch hier spraken op den duur de routine en het uithoudingsvermogen ook nog een woordje mee. De aanvankelijk ver kregen voorsprong moest Jopie v. d. Wal tenslotte toch prijsgeven, waarna mevr. Doleschell voor goed het initiatief overnam en in de tweede set op overtuigende wijze won. De Jeugdige Tinv Hoogeboom had in het enkelspel terstond een geduchte tegenstandster, mej. Hertzberg tegen over zich. Hoewel zij zich uitstekend weerde kon zij aan geen nederlaag ontkomen. Beter demon streerde zij haar aanleg bij het gemengd dubbel waarin zij tezamen met Hughan de eindoverwin ning wist te behalen. VOETBAI NEDERLANDSCHE VOETBALBOND Afdecling Haarlem. Het wedstrijdptogramma voor Zondag 11 Octo ber luidt: AFD. 1 A: O. Gezellen 2—NAS, 2 uur; RCH 4— Spaarndam. 10 uur; Kennemers 3—EDO 4, 10 uur; Beverwijk 2—TYBB 3. 2 DE DISTRIBUTIEBONN! Artikel Bon lvaart Hoeveel}), Aardappelen 51A Aard. 2 kg. io \ardappelen SIB Aard 1 leg, io Beschuit 51 Besch. 75 gr. 10' Bloem 408 t.m -111 Algem. 70 gr. 3i Botóg 5i B04/Vet 125 gr. I'S c j)at 2-151, 2-62 leer Braudst. oi t.m. o BV 01. 02. 03. 04 KF Brood 51A 51B Chocolade 5 1. 52 Cigarette» 51 lüenhcidszeei) 370 M Gort 406 Havermout 405 Huishoudzeep 370 371 Jain 403 Kaas 397 t.m. 399 Koffiesurr. 400 Maizenu 407 Melk 51 Petroleum 02 Peul vit. 404 Rijst 4-57, 4-58 Scheerzeep M Sigaren 51 Suiker 402 Suikerwerk 5 54 Tabak 51 Taptem. 1-57, 2-57 Vermicelli 407 Vleesch 51A 51B Zeep - 370/412 Zeep M/N 1 eenh. 31 nds>t. 1 eenh. 30 Apr, od -«-«O gr. lo j oa gr. lo jon s»n, 100 gr, 31 ak 2 0 st. io aa\ 20 st. lo sm, 1 rainits, 31 |t, te. 1 ra.mts. 31 stat em. 250 gr. 31 - em. 12 5 gr. 31 S0/S0gT. H(EJ Algem. 100 gr. 31 Melk 1 3/4 L. io Pëtr, 2 L. 31 45 gr. 31 6 st. 1( (j ,r( 1 kg. 31C ,r g 100 gr. 31 c jaa 2 5 gr. io r, igter 1 3/4 L. 10 1.-* 100 gr. 31 Voel U weer krachtiger - méér fH en vrij van pijnen. Juist nü moei ge zorgen voor weerstandsvermogen en hebt ge behoefte aan een ver sterkingsmiddel. Daarom begin vandaag nog de beroemde Kruschen> kuur. Kruschen is door zijn samen stelling het bloedzuiverende verster kingsmiddel bij uitnemendheid. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld werken als een toni cum, ze oefenen een actieve, aan sporende werking uit op lever, nieren en ingewanden. Reeds bij een kort maar regelmatig gebruik van Kruschen kunt U dat merken; Uw spijsvertering wordt beter, ge voelt U krachtiger, jeugdiger, ook meer fit en vri) van Rheumatische pijnenl Kruschen- het oude beproefde recept sinds 1889. Bij alle Apoth. en Drogisten 1.47, 0.76, 0 41. - N.V. Rowntree. de oek kri chtf ition k! Wal lianceDCO 2, 2 uur; DrosteSchoten 2, io Hillinen 2—DSK, 10.30 uur. AFD. 1 C: EDO 3—Stormvogels 3, 10 uur; 5—Geel Wit, 12 uur; VSV 3—OIV, 12 uur; DE) men HFC 3, 12 uur. AFD. 2 A: Waterloo—Kennemers 4, 2 uur;! Li, VVB 2, 10 uur; DEM 2—Kinheim 3, 12 t ku Santpoort 3—Kennemers 5, 12 uur; Terrasvost IEV 2, 12 uur. j AFD. 2 B: HeemstedeHoofdd. Boys, 2 uur; Vogels 2—Spaarnestad, 10 uur; Vogelenzat Haarlem 6, 2 uur; WH—N. Vennep, 11 uur; C 5—Alliance 2, 12 uur. AFD. 2 C: THB 2TZB, 12 uur; HiUegom RCH -6, 10 uur; Bloemendaal 3—Zandvoortmi wen 5, 10 uur; Schoten 4EHS 2, 10 uur; HB —Haarlem 4, 12 uur. AFD. 2 D: EHS 3—TYBB 4, 12 uur; HFC Schoten 3, 10 uur; o. Gezellen 3—DIO 2, 121 Ripperda 2—Droste 2, 2 uur; Haarlem 5—RC) k O.I.V. 2—'Terrasvogels 3, 12 i AFD. 3 B: Spaarndam 2—Stormvogels 6, 10 u VSV 6—DEM 5, 12 uur; Santpoort 4—DEK 2,1 AFD. 3 D: NAS 2Haarlem 7, 2 uur; DIO HFC 6. 10 uur; EDO 7—WH 3, 10 uur. AFD. 3 D; SV '34O. Gezellen 4, 2 uur; DS! Ira! .Hillinen 3. 10 i»"- - rp 'iel ar! AFD. 3 E: DSSH 2—Geel Wit 2, 12 uur; Bi; IJ mendaal 4—EHS 4, 10 uur; Zandvoortmeeuwa -HBC 4, 12 uur. t AFD. 3 F: BSM 2—Spaarnevogels 2, 2 uur; K md perd.a 3—EDO 6, 10 uur; DCO 3—Hillinen 4, It AFD. 4 A: O. Gezellen 5—DEM 6, 12 uur; ston ide vogels 6—Bloemendaal 5, 10 uur. AFD. 4 B; TYBB 6—DEK 3, 12 uur; Schotö -WH 4. 10 uur; DSK 4—Concordia 2, TZB 3Haarlem 9, 2 uur. AFD. 4 C; Hoofdd. Boys 2—RCH 10, HFC 7—DCO 4, 10 uur; NAS 3—Geel Wit 3, 12 in ipt! AFD. 4 D: VCV—Concordia 3, 2 uur; BSVI oe Hillinen 5, 12 uur; N. Vennep 2—Hillegom 3,1 ZATERDAGCOMPETITIE. AFD. A: WIJ 1—VVRA, 3 uur; VEW—Telefn, Tw. Jeugi het 3 uur; SIZOJohez, WIJ 2, 3 uur. AFD. B; Bennebroek—VEW 2, 3 uur; Halft j johez 2—Kennemerls Kennemerland 2, 3 l AFD. C: WIJ 4—Concordia, 5 uur; Kennera land 4—SIZO 2, 3 uur; ETO—Johez 3, 3.30 15 Havenmeeuwen—VEW 3, 3 uur. DAMM4» me PROVINCIALE BOND VOOR NOORD-HOLLA! ^e: r In verband met de concentratie in de <!i sport, zal op initiatief van het bestuur van Nederlandschen Dambond op korten ten worden overgegaan tot de oprichting van provincialen districtsbond voor geheel Noor Holland. Binnenkort zullen dus slappen wor' gedaan om de bestaande districtsbonden Noord-Holland (o.a. de Districtsbond Noord-H: land, Amsterdamsche Bond, West Frlesche Da bond e.a.) samen te voegen tot een. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 9 OCTOBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Heyn Kwartet (gr.). 7.30 B. N. O. Nieuw!) 'ichten. 7.40 Goeden morgen (gr.). 8.30 B. N. Nieuwsberichten. 8.40 Zonderlinge zaken. 8,50 0 kestconcert (gr.). 9.00 Bekend, maar steeds nle. (gr.). 9.30—9.40 Spiegel van den dag opn.), II Amabilé-sextet. 10.30 Voordracht. 10.45 Amaë sextet. 11.15 Septetconcert (gr.). 12.00 Almant 12.05 Orkestconcert (gr.). 12.45 B, N. O. NleuJ en zakelijke berichten. 13.00 Musette-orkest. II Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 14.00 Kü niek der Nederlandsche zeehelden: Johan ffl Galen, luisterspel. 14.20 Otto Hendriks en orkest. 15.00 „Klaar voor opnameDraala gevarieerd filmprogramma. 16.45 B. N. O. Nieuw zakelijke- en beursberichten. 17.0 Vocale duels 1 met pianobegeleiding. 17.30 Hier is de poppa kast 18 00 Gerard van Krevelen en zijn orka soliste en gramofoonmuziek. 19.00 Neerlands ste van het Oostfront. 19.15 Walsencyclus G ot' 19.30 B, N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N! O, Bi: nenlandsch zakelijk praatje. 19.50 Cello en plaf. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, 4 over een lijnverbinding met de studio besch'J ken. 20.15 Om- en om-programina, 21.45 B. N-t 61 Nieuws- en zakelijke berichten. 22.00 Zonnlj klanken (gr.). 23.00—24.00 Orkestconcert (gr.), HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnï hek. 7.50 Sportnieuws. 8-00 Technische voorlid ting. 8.15 Operettefragmenten (gr.). 8.30 B. N. i EI Nieuwsberichten. 8.40 Symphonie-orkest (gr.). 1 etk Beroemde marschen (gr.) 9,15 Voor de huisvrow n on Het groote Amusementsorkest (opn.), AFD. l B: Concordia—Haarlem 3a, 2 v begeleiding. 11.00 Voor de kleuters. 12 00 Kind), koor ,.De Krekels" (opn.), 11.30 De Melodlsli '1-: gramofoonmuziek. 12.30 Programma-overziet are! 12.35 Berlijnseh Opera orkest (gr.). 12.45 B. N.C Si Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Streekei nj tuur. 13.80 Orgelconcert. 14.00 Godsdienstige lil zending. 14 30 Groninger Orkestvereeniging solist. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Variatie en fó tasie in de muziek (opn.). 16.45 B. N. O Nieuw» u' zakelijke en beursberichten. 17.00 Voor de Jeu|i 17.30 Zang, hobo, clavecimbel en Utrechts! Strijkkwartet 18.00 Wekeliiksch sportpraatje. lU Marschmuziek (gr.). 18.30 B. N. O Nieuwsberlc» ten. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 B N. 0.:!> Jordaner vertelt over sociale nooden. 19,00 Fill» i0. liedjes (gr.). 19.15 „Geweld", lezing. 19.30 „Exptü Amsterdam—Brussel, privécabine No. 17", luistfe* spel. 20'.oo B N. O. Holland's political aspeoï Voor de Radio-Centrales: „Aldoi Visconti (gr) Vanaf 20.15 alleen voor de -Radio-Centrales, 4' over een lijnverbinding met de studio beschtt) ken. 20.15 Gesproken Inleiding tot de volgen® uitzending. 20.25 Requtffln van Verdi (gr.). Jt< B. N. O. Nleuwsberichtèn 22.00 B. N O. Lelde» de staatslieden schrijven. 22.10 AvondwljdW Al-22.20—24.00 Zie Hilversum I. Pl

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2