Haarlemsche Courant Sovjet-strijdmacht in den Kaukasus omsingeld en vernietigd Kennemer Editie 5 Spitfires boven Malta neergeschoten. Wat Winterhulp-Nederland voor ons volk deed. KORT NIEUWS !B7e jaargang fto. 242 x x demerit p. week o,2«, p. maand 1,15, p. kwartaal 3.G, MfcJpteo p. post 1,73, Ion* nummers e cent Advertentiin 3—li ts |p, J.— elke m.m. meer 30 cent Reclame» dubbele prU». jsptrtentleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer 3—15 tn-m. 1.20. Abonnement ISO# m.m. S cent p. m.m I Grafts cb* Bedrijven Domtate "Woensdag 14 October 1942 Wnd Hoofdredacteuri J. V. BADDEWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland VerschUnt darelUk* behalve op Con- en feestdagen Bureaus Haarlem: Groote Houtstraat S3. BQkanloori Soenda- plein 37. TeL Directie 13082. Hoofdredactie 150S«. Redactie 10000, Administratie I072t 14323. Soendaplein 12230 Postgiro 111353. Directie PB. A. MEES P. ff PEEREBOOM. Bureau tJmuldem Kennemerlaan 102. Telefoon 0437. rg landelijke uitbreek poging te Stalingrad mislukt. Gevechten 5 vn man tegen man met handgranaten en schoppen. Succes voor Spaansche Blauwe Divisie. Sotjet-landingspoging aan Zwarte-Zeekust verijdeld. Volgens berichten van het Duitsehe op- pbevel hebben de bolsjewisten den 12en liober met artillerie van allerlei kaliber, snaatwerpers en machinegeweren een „it trsperringsvuur gelegd om de aangevallen ae van Stalingrad. Vervolgens poogden SB(met pantserwagens in de puinhoopen it «rwaarts te komen. De ruïnes en uiteen- dagen ijzerconstructies werkten evenwel w pantserversperringen en de in elkaar schoten kelders als pantservallen. De tezamen met de pantserwagens op- ?K ikkende bolsjewistische .infanteristen ston- in spoedig weer alleen in den strijd. Pant- rafweerkanonnen, lilchtdoelartillerie en itoi ichinegeweren vuurden op hen. Ten slotte ««slisten handgranaten en schoppen in den rijd van man tegen man. De Duitsehe soldaten gaven geen duim onds prijs. Slagvliegtuigen vielen de te- jtrekkende bolsiewisten en de vijande- U se reserves met bommen en boordwapens a. De vijandelijke aanval stortte ineen. Het Duitsehe weermadhtbericht luidt als sa] fet: In het Noord-Westelyke deel van den Kaukasus werd in moeilijke bosch- jevechten opnieuw een vijandelijke rfrijdmacht ingesloten en vernietigd. Aanvalsvoorbereicingen der Sovjets verden elders door doeltreffend artil lerievuur verijdeld. Ten Zuiden van den T e r e k bleven vjj- aelijke tegenaanvallen, die door pantser- wens gesteund werd. zonder succes. Duit- 'w ie en Roemeensche gevechtsvliegers be- 1 :okten vijandelijke ravitailleeringssteun- 'H eten en transportbewegingen aan beide len van de Wolga met bommen van al- lei kaliber. De in het Kaukasische olie- iirum Grozny uitgebroken branden ïden door nachtelijke luchtaanvallen uit breid. In het gebied van S.t a 1 i n g r a d en aan front van den Don werden plaatselijke avalspogingen van den vijand door Duit- a :e, resp. Hongaarsche troepen in de kiem smoord. In den Centralen en Ndbrdelijken 1 etor van het Oostelijk front viel bij toe- mend slechter weer slechts activiteit van fillerie en verkenners, te constateeren. larbij de Spaansche Blauwe-divisie aan- illende Russen in een tegenaanval volko- m verdreef en hun zware, bloedige ver- szen toebracht. De luchtmacht bestookte H vijandelijke verkeèt op belangrijke J oorwegtrajecten in het Waldai-gebied en aatste voltreffers op lossfations. Op Malta bombardeerden formaties ie? ïitsche en Italiaansche gevechtsvliegers a rerdag en des nachts Britsche vliegvelden. f bombardementen hadden een sterke uit- m erking. Geringe actie in Noord-Afrika. t Italiaansche weermachtbericht luidt als ilgt: Aan het Egyptische front bleef het Maan- ag kalm. Onze jagers hel ben bij Tobroek m formatie Amerikaansche viermotorige iegtuigen opgevangen en slaagden er in een iervan brandend neer te schieten. Een ander jandelijk vliegtuig werd door Duitsehe ja- irs vernietigd, terwijl een derde toestel werd eergeschoten door het vuur van een onzer fetachementen genietroepen. Formaties luchtstrijdkrachten van de As ebben de hevige bomaanvallen op de vlieg den van Malta voortgezet. Verscheidene reien werden herhaaldelijk getroffen. Ir ïhtgevechten boven Malta verloor de vijan- ieiijke luchtmacht 15 Spitfires. Aan het Egyptische front wordt de toestand laatste week, naar in bevoegde Italiaan se kringen wordt verklaard, gekenmerkt "or een aanval van vrij sterke vijandelijke ïijdkrachten. Het doel van de op den mid- imsector van het front uitgevoerde actie was klaarblijkelijk op gericht het moreel der kitsche troepen te verbeteren. Deze poging •tte echter reeds in de voorste linies ineen r den tegenstand der Spilt roepen en door optreden der artillerie. De vijandelijke ttpaganda heeft, naar te «Rome verklaard wdt, den laatsten tijd weer getracht den tfruk te wekken, dat de aanvalsoperaties te laatste week aan het front van El Alamein •enals op eenige kuststeunpunten cn in het Qnenland beschouwd moeten worden als rorbereiding tot operaties van grooteren om lag. Deze propaganda wordt echter aan den ant der spilmogendheden op de juiste waarde ischat en slechts beoordeeld als onbetwijfel- sar teeken van de toenemende nervositeit an den kant van den vijand. Op het gebied van den luchtoorlog heeft het irloop der gevechten van 9 October opnieuw Sn ondubbelzinnige superioriteit van d< bchtstrijdkraehten der Spil getoond, tegen "'er die van het Engelsch-Amerikaansche bchtwapen. De jagers der Spil konden op- lieuw in uitgebreide gevechten hun superlori- dt bewijzen. In deze gevechten werden 56 njandelijke vliegtuigen vernietigd, waarbij Heen door het afweergeschut negen toestel- in vielen. Schending van het Roodc Kruis. In den oorlog ter zee spccialiseeren de En- lelsche vliegers zich na het tot zinken bren- len van het Italiaansche hospitaalschip op sn nieuw doel. Sanitaire afdeelingen, die dui- Wijk gekenmerkt waren door het Roode Kruis, zijn door Engelsche vliegtuigen aange- ullen. Bij dit barbaarsche optreden tegen italiaansche sanitaire afdeelingen hebben de kgelsche vliegers gebruik gemaakt van ma- ®inegeweren. Het gebruikelijke Britsche Dorwendsel. n.l het gebrekkige uitzicht en fe groote hoogte, die geleid zoudCn hebben te. een miskennen van het doel, houdt dus in li geval geen steek De aanval op de sani- 5're afdeelingen is door de Engelsche vlie- f-'S ongetwijfeld in koel overleg en met voor dachten rade ten uitvoer gelegd. Te zijner tjd zal dit ongehoorde optreden beantwoord •orden. In hevige luchtgevechten verloor de vij and 15 vliegtuigen, terwijl aan Duitsehe zijde tien toestellen verloren gingen. Britsche bommenwerpers ondernamen Maandagnacht storingsvluchten boven de Noord- en Oostzee, waarbij zonder re- ultaat enkele brisant- en brandbommen werden uitgeworpen. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Lichte Duitsehe gevechtsvliegtuigen vielen Maan dag in duikvlucht fabrieken eener stad aan de Zuidkust van Engeland aan. Aan de Zwarte Zee. Het Noordwesten van den Kaukasus en het front aan de Terek hebben ook Maan dag weer verbitterde gevechten aanschouwd De bergjagers die in het hooggebergte strij dend vorderen hebben dien dag volgent- het oppei'bevel der weermacht nieuwe, taai verdedigde hooggelegen stellingen genomen benevens dalen daarachter. Om het beloop der Duitsehe operaties te belemmeren probeerden de bolsjewisten met kleine afdeelingen te landen aan de reeds door onze troepen bezette kuststrook van de Zwarte Zee. In den nacht van 10 op 11 October naderden vijandelijke storm troepen in vijf booten de kust. Door licht signalen zochten deze booten contact met uiteengejaagde bolsjewieken die zich in kloven en struikgewas aan den oever der zee verborgen hielden. Toen viel de vijand uit zee en in den rug de Duitsehe versterkingen aan, terwijl te vens vijandelijke slagvliegtuigen de lan dingspoging steunden met hun schietwapens. In een handgemeen stelden de Duitsehe soldaten de verspreide bolsjewieken buiten gevecht gesteld en verijdel den toen de landingspoging door wel gericht kanon- en mitrailleurvuu.r. Na een gevecht van twee uur draaiden de door treffers zwaar beschadigde booten weer af, zonder dat de stormtroepen aan land had den kunnen komen. Meer dan één antithese in het- Geallieerde kamp. De eischen van Washingtons bondgenooten. Stalin heeft den ernstigen wensch, zoo meldt de Washingtonsche correspondent de Londensche Times, dat zijn militaire en politieke vertegenwoordigers bij de uitwer king der Geallieerde strategie nauwer be trokken worden. Met het oog op Japan richt Stalins wensch zich niet zoo zeer tot Amerika als wel tot de Engelschen. Ook de Chineezen hebben den «wensch uit gesproken, (jat zij een woordje zullen mogen meespreken. In hel bijzonder is Rusland ook ontevreden over de leveranties van oorlogs materiaal der democratieën. Vooral Amerika is zijn beloften niet nagekomen. Men wordt er zich steeds meer van be wust, dat de betrekkingen tusschen de Westelijke mogendheden eenerzijds en Sowjet-Rusland en in zekeren zin ook China anderzijds tot een probleem wor den. In de Ver. Staten schijnt de groote kwestie te zijn, of de productie van oorlogsmateriaal in de eerste plaats gereserveerd moet worden voor de uitrusting van de eigen strijdkrach ten te land, ter zee en in de lucht, hetgeen de meerderheid van de Amerikaansche mili tairen met de grootste beslistheid eischt, dan wel of men eerst wapenen moet leveren aan de bondgenooten. Een tweede kwestie is, in welke mate de Stille Oceaan gelijkgesteld moet worden aan het Europeesche oorlogstooneel, dan wel of hij secundair moet zijn. Ook de Chineezen eischen met steeds meer nadruk hulp, ofschoon men in Washington er van* overtuigd is, dat zoo'n hulp in grooteren omvang niet gegeven kan worden voor de herovering van Birma. In. gelijke mate wen- schen de Australiërs grootere hulpverleening van hun bondgenooten. Meer en meer wordt men zich in Engeland en de Ver. Staten er van bewust, dat de verhoging tusschen de Geallieerden niet is, wat zij moest zijn. In het bijzonder ontbreekt eensgezindheid om trent de richtlijnen eener gemeenschappelijke strategie. Willkie in Canada aangekomen. Reeds een nieuwe gezant van Roosevelt op weg naar China. Y^endell Willkie is op de terugreis van Tsjoenking-China naar de Ver. Staten aan gekomen te Edmonton in Alberta (Canada). Hij verklaarde daar het niet doelmatig te achten, in te gaan op de „voorbarige verkla ringen" die door bepaalde Amerikaansche ambtenaren zijn afgelegd met betrekking tot de meeningen, welke hij in de Sovjet-Unie had weergegeven ten aanzien van het tweede front. Wiilkie zeide. dat hij veel materiaal •erzameld heeft en bepaalde conclusies heeft kunnen trekken over de oorlogsinspanning •an de Ver. Staten De Britsche berichtendienst meldt uit New Delhi, dat de eenige blagen geleden aldaar aangekomen Amerikaansche deskundige voor Chineesche zaken, Owen Lattimore, var Roosevelt een speciale opdracht heeft ge kregen voor China. Hij is Maandagavond per vliegtuig naar Tsjoenking vertrokken. Tegenspraken en veelbeteekenend zwijgen Berlijnsch oordeel over rede van Churchi! en Roosevelt. Naar het oordeel van Berlijnsche politieke kringen verdienen de Maandag door Chur chill en Roosevelt gehouden redevoeringen minder de aandacht wegens hetgeen daarin gezegd is, dan wel wegens hetgeen zij verzwe gen. In* Churchills rede vallen vooral de vele tegenspraken op, vooral de schreeuwende tegenstelling tusschen de bewering, dat de maanden Augustus en September voor de ooi-logsinspanning der Geallieerden bemoedi gend geweest zijn en de vlak daarop afge legde verklaring, dat de Geallieerden „het zwartste oogenblik" van den oorlog bereikt hebben. In Roosevelts praatje aan den haard interesseert hier vooral de verklaring: „Voor dat ik onze nieuwe fabrieksinstallaties gezien had. had ik geen grondige voorstelling van het Amerikaansche optreden in den oorlog". Daar entegen hééft Roosevelt niets gezegd over de kwestie der inflatie, over de schulden van hef bedrijfsleven, over het uitzenden van Ameri kaansche troepen buiten het Westelijke half- rond. over de schaarschte aan grondstoffen en over de geweldige militaire nederlagen Noch de verklaringen van Churchill, noch die van Roosevelt worden te Berlijn schouwd als een nieuwe bijdrage voor den po- litieken of den militairen toestand. West-Duitsch gevangenkamp gebombardeerd. De Britsche luchtmacht heeft in den afgc- loopen nacht bomaanvallen gedaan op het Noord-Duitsche kustgebied. De Duitsehe af weer dwong het grootste deel van de aan- allende vliegtuigen tot boven zee terug te koeren. Lukraak neergeworpen brisant- en brandbommen richtten voornamelijk in woon wijken schade aan. De burgerbevolking leed verliezen. Een krijgsgevangenkamp brandde uit. Een procentsgewijs belangrijk aantal van de voor deze terreuraanvallen in den strijd geworpen Britsche vliegtuigen werd door Duitsehe nachtjagers en de luchtdoelartillerie neergeschoten. De Duitsehe oorlogslocomotiefgereed. In een Duitsehe locomotievenfabriek is thans de eerste z.g. „oorlogslocomotief" ge reedgekomen, waarbij volfeens de aanwij zingen van het Rijksministerie voor bewa- oening en munitie de grootste mogelijke be sparingen aan materiaal en arbeidstijd wer den verkregen. In vergelijking met het nor male locomotieftype werd aan de „oorlogs locomotief" met inbegrip van den tender 26 ton aan materiaal en 6000 arbeidsuren bespaard. Voortaan zal uitsluitend dit locomotief type vervaardigd worden, dat bii eenzelfde prestatievermogen geheel bestand is tegen vorstinvloeden en daarom vooral in het Oostgebied gebruikt zal kunnen worden. De nieuwe locomotief heeft met enkele even eens-geheel nieuw geconstrueerde wagons haar deugdelijkheid reeds bewezen tijdens een proefrit over een afstand van meer dan 5000 kilometer. In dit verband wordt voorts nog gemeld, dat de productie der Duitsehe locomotievenindustrie de laatste zes maan den is verdubbeld, terwijl een verdere stij ging te verwachten is. Het Europeesche postcongres geopend. Kederlandsche deelname. Zondag j.l. is het Europeesche postcon gres door den Duitschen minister van pos terijen, Ohnesorge. mede namens den Ita- liaanschen minister van verkeerswezen. HostVenturi geopend. Hij wees in zijn ede er o.a. op. dat de post als nauwelijks een andere instelling ter wereld er to'e ge roepen is het wederzijdsch begrip tusschen de volken, hun samenwerking en vooruit tang te dienen. Daarvan uitgaande hebben Ie Italiaansche en Duitsehe postbesture; in 1941 contact met elkander gezocht om le mogelijkheden na te gaan van een •erbetering van het P.T.T. verkeer in ge- xeel Europa. In den loop van een jaar kon den tusschen Duitschland en Italië. N e- derland, Finland, Denemarken, Kroa- ië. Hongarije. Roemenië. Slowakije. Bul- .arije en Noorwegen verdragen worden ge floten, die essentieele tarief verlagingen en ■creenvoudigingen in het wederzijdsch-; oost- en telegraaf verkeer inhielden. Met de overige landen zijn nog onderhande lingen gaande die eveneens succes beloven Ten slotte wees hij op de noodzakelijkheid an oprichting van een Europeesche P.T.T.- ereeniging. De volgens anciënniteit tot voorzitten van het congres gekozen Finsche directeur- generaal der posterijen, Albrecht, dankte de -prekers namens de vertegenwoordigers der 18 aan- het congres deelnemende lan den. Vele oorlogsblinden zullen weer kunnen zien. Zooals prof. dr. Löhlein de directeur van de oogenkliniek der Berlijnsche universiteit, in een radiotoespraak heeft medegedeeld, zullen oorlogsblinden, die hun hoornvlies waren kwijtgeraakt, weer in het bezit van hun gezicht worden gesteld. Men kan na melijk het hoornvlies overplanten van het oog van den een op dat van den ander, waarbij het onverschillig is. tot welke bloed groep de gever en de patiënt behooren. Met behulp van een klein siatkje bindvlies, dat na den terugkeer van het gezicht bii den lijder kan worden verwijderd, plant men het hoornvlies in het donkere oog.-over. Voor de oogartsen is deze" nieuwe behandeling van het grootste belang, omdat zii mede den weg opent tot vele nieuwe mogelijkheden. Argentijnsche radio-boodschap aan Spanje. De Argentljnsche minister van buitenland- sche zaken Guinazu heeft aan Spanje op den dag der Hispaniteit een radioboodschap ge richt. waarin hij uiting gaf aan den vasten wil van Argentinië om opbouwenden arbeid tc leveren tezamen met Spanje, dat in het historische uur evenals Argentinië alles in het werk stelt om den vrede voor het land te bewaren. De toestand in de wereld eischt. zoo zeide de minister ,dat de volken, die den zelfden weg gaan ën dezelfde idealen i heerlijken, zich aaneensluiten. Derhalve Argentinië de banden met Spanje, die in den loop der geschiedenis los geraakt zijn. weer aanhalen. Het toekomstige Hispano-Amerika- nismc zal geen holle phrase zijn, doch steunen op den bodem der werkelijkheid. De houding van beide landen op het gebied van de bui- tenlandsche politiek stemt met elkander overeen en de economische betrekkingen wor den versterkt. Een bewijs hiervoor is het jongste handelsverdrag met de Spaansche re geering. Officie,el contact tusschen Sow jet-Unie en Br.-Indië. Volgens een Reuterbericht uit New Delhi zendt de Britsch-Indische regeering een „de legatie van Hindoe-arbeiders" voor het voe ren van besprekingen naar de Sowjet-Unie Tevens is de Sowjet-Unie verzocht, een dele gatie naar Britsch-Indië te zenden. Het Reu terbericht zegt verder „De besprekingen, die betrekking hebben op de nieuwe politiek, hebben de bevordering der vriendschappelij ke beirekkingen tusschen Rusland en Indië ten doel". Eenzelfde politiek wordt gevolgd ton aan zien van Tsjoenking. Een hooge ambtenaa- van den voorlichtingsdienst der regeering zal zich binnenkort naar Tsjoenking begeven. Chineesche hoogleeraren en studenten zijn uitgenoodigd voor een bezoek aan Indië. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft de fabrieken van de Eastern Explosives Company en van twee dochtermaatschappijen overgenomen. Het "Witte Huis heeft medege deeld. dat de vicepresident der maatschappij, een civiel inspecteur van het leger en een civiel inspecteur der marine in deze fabrie ken zijn gearresteerd. Zij worden beschuldigd van het aannemen van steekpenningen. Duikhootoorlog langs Oost- en Westkust der V.S. Het departement van marine te Washington heeft medegedeeld, dat een Amerikaansche koopvaarder van middelbare tonnage aan de Westkust door een duikboot van de Spil tot zinken is gebracht De overlevenden zijn in een haven aan de Westkust aan land ge bracht. De Amerikaansche kustscheepvaart langs de Oostkust der Vereenigde Staten is tengevolge van den duikbootoorlog ineengeschrompeld tot een fractie van het normale verkeer. De Duitsehe duikbooten. die voor de Oostkust der Vereenigde Staten opereeren. krijgen vaak dagenlang geen enkel vijandelijk vracht schip te zien, zoodat zij vaak groote afstan den moeten afleggen, voor zij een Ameri- kaansch of Britsch schip ontmoeten. Dienten gevolge bereikt het tot zinken brengen van vijandelijke vrachtschepen in Amerikaansche wateren niet meer d^n het maximale peil van het voorjaar. Daarentegen vallen in andere wateren meer schepen dan tevoren ten offer aan de Duitsehe duikboolen. In ieder geval is het feit, dat de schepen tot zinken gebracht worden en niet de plaats, waar dit geschiedt, Van beslissende beteeke- nis Wanneer thajis het vijandelijke ravitail- leeringsverkeer gedwongen wordt tot nieuwe omwegen, is dit alleen reeds bewijs genoeg voor het effect van den duikbootoorlog. Smuts te Londen. De Zuid-Afrikaansche minister-president generaal Smuts, is Dinsdagavond te Londen aangekomen voor het houden van bespre kingen. De diplomatieke medewerker van Reuter schrijft o.a., dat het eerste bezoek van Smuts aan Londeq sedert het uitbreken van den oorlog ongetwijfeld van zeer groote beteekenis is, daar hem steeds advies is gevraagd over de grootere strategische vraagstukken. Het feit, dat hij het tegen woordige tijdstip gekozen heeft om naar Londen te gaan. een reis waarop Churchill en het Britsche kabinet onophoudelijk heb ben aangedrongen, legt den nadruk op de beteekenis van de besprekingen, die liem in Londen wachten. Dit bezoek, zoo beslujt de diplomatieke medewerker van Reuter, werpt een helder licht op de verklaring van Churchill, afge legd in Edinburgh: „Wij hebben een ernstig en moeilijk oogenblik in dezen oorlog be- eikt." 97 slachtoffers der bom aanvallen in Zuid-Limburg. De laaghartige aanval, door Britsche vlie gers op vreedzame woonwijken van Lim- burgsche mijnwerkers ondernomen, heeft slachtoffers geëischt, waarvan het aantal eerst thans als naar menschelijke bereke ning definitief vaststaand kan worden be schouwd. Door den dood van nog meer zwaargewonden is het aantal dooden tot 97 in totaal gestegen. Van de zwaargewonden, die thans nog in de ziekenhuizen liggen, kan worden verwacht, dat zij er het leven zullen afbrengen. De zwaarbepoefde Nederlandsche bevol king kan er zelcer van zijn, dat bij de eind afrekening met de Britsche oorlogshitsers deze post niet vergeten zal worden. RESERVE-KOLONEL ERINGAARD OVERLEDEN. Te Den Haag is Maandag*op 69-jarigen leeftijd overleden dr. J. C. Eringaard. oud wethouder van Deventer en .oud-reserve kolonel bij den motordienst. De begrafenis is vastgesteld op Donderdag a.s. om 13.15 uur op de algemeene be graafplaats te Den Haag. De directeur-generaal legt rekening en verantwoording af. Een beroep op aller medewerking In een vergadering in het Concertgebouw te Amsterdam heeft gisteravond de directeur van Winterhulp Nederland, de heer F. W van Vloten, een overzicht gegeven van de werkzaamheden in het afgeloopen seizoen Het is thans voor de tweede maal, aldus de heer Van Vloten, dat Winterhulp Neder land verantwoording aflegt over het Winter- hulpwerk in het afgeloopen seizoen. Met groote voldoening kan ik daarbij vast stellen, dat de resultaten die van het eerste jaar belangrijk overtreffen. Ondanks de tegenwerking en het voor oordeel van velen in den lande, bewogen zich de inkomsten in stijgende lijn, waardoor het mogelijk was een grooter b&irag uit te kee- ren dan in het eerste jaar het geval was De totale inkomsten beliepen, inclusief 267.617.56, zijnde het bij het begin van het vorige jaar aanwezige saldo in geld, 10.096.076,47. tegen rond 7.000.000.— in het eerste jaar. Zij werden verkregen door de bekende lijsten- en straatcollecten, waarvan er 12 werden gehouden. door giften in geld, bU elkaar 7.788-094.25 door giften In natura tot een waarde van 740.364.66 en door de opbrengst van de loterij van 1.300.000.—. Spr. bracht dank aan de 30.000 vrijwillige medewerkers, die onvermoeid er toe bijdroe gen de collecten te doen slagen, die ondanks koude en sneeuw met de roode collectebus op hun post stonden of huis aan huis de lijs ten ter teekening aanboden. Gaarne reken ik wederom op hun medewerking in het sei zoen dat voor ons ligt. De verzorging vond plaats in waardebons en contanten, voedsel en giften in natura. welke laatste bestonden uit levensmiddelen kleeding. huishoudelijke artikelen, en brand stoffen. In waardebons werd uitgekeerd een bedrag van rond 8 600.000.in contanten rond 290.000.—, in voedsel en giften in natura rond 673.000.—, totaal 9.563 000.—. De hierop vallende bedrijfsonkosten en sala rissen bedroegen £31.000.zijnde 3.46 pet van het totaalbedrag der uitkeeringen Gemiddeld werden per uitkeering 3-'4 mil joen menschen geholpen. Hiervan waren er 65.000 jonger dan 3 jaar. 70.000 van 3 tot en met 5 jaar, 162.000 van 6 tot en met 13 jaar, 72.000 van 14 tot en met 17 jaar. 385.000 18 jaar en ouder. Wat de grootte der uitkeeringen betreft, deze bedroeg 12.68 per .persoon tegen 7."~ in het eerste winterhulpseizoen. De gemiddelde uitkeering per gezin w f 50.De verdeeling der verzorging over de provincies en de steden Amsterdam, Rotter dam en Den Haag (in guldens) als volgt waardebons contanten natura totaal Groningen Friesland Drente Overijssel Gelderland Utrecht N. Holland Z. Holland Zeeland N. BrabanJ Limburg Amsterdam Rotterdam Den Haag 430.000 455.000 430.000 450.000 855.000 481.000 610.000 768.000 255.000 6.000 12.000 10.000 24.000 17.000 5.000 860.000 15.000 445000 11.000 990.000 23 000 1019.000 25.000 597.000 46.000 Buiten de gegevens over het winterhulp werk deelde de heer Van Vloten ook nog 19.000 38.000 49.000 56.000 56.000 38.000 74000 50.000 11.000 21.000 41.000 98.000 44.000 475 000 503.000 539.000 467.000 923.000 529.000 708.000 835.000 271.000 896.000 497.000 1111 000 1088.000 721.000 Bij onze vrijwilligers. Hier is een hoekje van de keuken in een opleidingskamp. Niet alleen is de moderne inrichting opvallend, doch speciale koks verzorgen hier het eten, terwijl de leider van de keuken zich regelmatig op de hoogte stelt van de kwaliteit. Het beste is nauwelijks goed genoeg. Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en he; Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de mogelijk heid-bestaat om dienst te nemen in een speciaal waëhtoataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS én het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS Neder land (Nederlandsche SS) willen toetreden 14 10.42 16.00 uur, Assen, Dienstgebouw Vaart, Zuidzijde. 15.1 (1.42. 11.00 uur, Zwolle. School Turf markt. 16.10 4? ii uur, Deventer, N.S.D.A.P., Park weg 2. 17.10.42 11.00 uur, Arnhem, Weverstr. 16b. 18.10.42 14.00 uur. Venlo, Deutsches Haus Emmastraat. 19.10.42 11.00 uur, Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 20.10.42 11.00 uur. Den Bosch. Hotel Noord- Brabant. Markt 45. 21.10.42 10.00 uur, Tilburg, Werkliedenver- eenigine. Tuinstraat 68. 2! 10.4? P7.00 uur. Rotterdam. Deutsches Haus. 22 10 42 10.'in uur, Amsterdam. School Iepenweg 13. 22.10 42 17.00 uur. Utrecht Wehrmachthei.Ti Mariaplein. 23.10.42 10.00 uur. Den Haag. Café den Hout Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42 11.00 uur. Amersfoort, Dienstge- gebouw Kapelweg. (SS P.K. Wagner-Re-H-P.H. c) Militaire commissarissen ook uit de Sowjet-marine. Naar Tass meldt, heeft het presidium var den Hoogen Raad der Sowjet-Unie de veror dening varv 9 October over de invoering var een volkomen uniform commando in he- Roode leger en de afschaffing van het insti tuut der militaire commissarissen uitgebreid tot de marine. Op alle oorlogsschepen, bij de staven, de vlootautoriteiten en op de krijgs scholen wordt derhalve het instituut van dt plaatsvervangende commandanten voor poli tieke kwesties ingevoerd. KWATERNIK GAAT HEEN. Bij verordening van den Pogiavnik Kroatië is de directeur van openbare orde en veiligheid, Eugène Kwaternik, ontheven van zijn ambt en tot zijn opvolger dr. Ludwig Zimpermann benoemd. Deze is hoofd der po litie te Agram geweest en is een bekend ad vocaat. De Hongaarsche minister van oorlog, generaal Nagy, is naar het Oostelijk front vertrokken om de Hongaarsche troepen daar ♦e inspecteeren. Dinsdag is te S^fia een Bulgaarsch-Ita- 'iaansch cultureel verdrag geteekend, dat inder meer inhoudt, dat het onderwijs in. het Ttaliaansch op de Bulgaarsche scholen zal •worden uitgebreid De Britsche minister voor het Midden- Oosten. Casey, heeft zich naar Irak bggeven Naar uit Londen verluidt zal hij vooral de steden Bagdad en Basra bezoeken. eenige van de prestaties van den Nederland- schen Volksdienst mede. Het ledenaantal is gegroeid tot ruim 25.000. De werkzaamheden an den N. V. D bewogen zich o.a. ook op het gebied van kinder- en moederuitzendin gen. terwijl tevens de schooltandverzorging ter hand werd genomen. In totaal werden er tot nu toe §407 kinderen uitgezonden, waarvan 8128 naar pleegouders in Duitschland. 295 naar tehuizen in Duitsch land. 100 naar pleegouders in Holland en 884 naar tehuizen in Holland. Dit jaar zullen nog 5000 kinderen worden uitgezonden. Het aantal uitgezonden moeders is tot nu toe 744. waarvan 150 naar Duitschland en 594 in Holland. De schooltandverzorging heeft zich buiten de behandeling tot taak gesteld om bij het volk het begrip te wekken, dat tandverzor- ging voor de jeugd onmisbaar is Daartoe erden voordrachten en lezingen gehouden en films vertoond. Er zijn thans 17 school- tandverzorgingskllnleken, welke over de ver schillende provincies van het land verdeeld zijn. Ook bij bominslagen heeft de N. V. D. zich ingezet en door directe hulp de eerste noo- den der getroffenen opgevangen. In totaal is hiervoor een bedrag van ruim 87.000.ver strekt. DOBROEDSJA WENSCHT BIJ BULGAtflJE TE BLIJVEN. In de stad Dobroedsja is het tot een be- ooging gekomen van de geheele bevolking uit de Dobroedsja. waarbij o.m. een reso lutie is aangenomen, welke behelst, dat de >estaande organisaties, die zich vroeger de .■nafhankelijkheid der Dobroedsja ten doel hadden gesteld, thans haar politieke acti viteit staken. De organisaties, die blijven bestaan, zul len waarschijnlijk in het vervolg slechts als jveldadigheidsvereenigingen optreden. SPEELGOED VOOR HET MISDEELDE KIND. Bs. Toen de Duitsehe soldaten Rus land binnentrokken, hebben ze uiteraard vele dingen opgemerkt, die anders waren aan in het eigen vaderland (en in de meeste Europeesche landen) en in zooverre als kenteekenend voor het regiem mochten gelden. Een dezer opvallende feiten was aet volkomen ontbreken vankinder speelgoed en van fabrieken of werkplaat sen die voor de vervaardiging daarvan conden zijn ingericht. De Sovjet-jeugd, die voor her grootste gedeelte bedelend langs ie straten zwerft, of vroegrijp door het leven zwalkt, mist wat het kinderleven tot kinderleven maakt, moet datgene ontberen waarin we ons geheele leven lang een her innering van geluk overhouden. Het kind schept ziin eigen fantastische wereld. Een pop of zelfs een beertje kan allerlei ge stalten aannemen en een boezemvriend voor Uw kind zijn. Een houten wagentje of een vliegtuig voert de jeugd door het paradijs der dagdroomen en stelt het kind m staat zich datgene te verbeelden wat de realiteit niet biedt en wat het noodig heeft om zijn zieleleven tot ontwikkeling te orengen. Het speelgoed leeft onder hun handen. Wie het kind zijn speelgoed ont houdt, schept daardoor de voorwaarden om het karakter reeds vroegtijdig te be derven, te misvormen. In den oorlogstijd hebben zich onder den druk der omstandigheden de toestanden zoodanig ontwikkeld, dat thans ook bij ons in bepaalde kringen een tekort aan speel goed dreigt te ontstaan. De invoer van speelgoed is n.l. sterk verminderd en de prijzen zijn verhoogd, waardoor het voor vele ouders, die in moeilijke omstandig heden verkeeren, schier ondoenlijk is hun kleintjes een vreugdevolle St. Nicolaas te bezorgen. Met het Russische voorbeeld voor oogen moeten wij vaststellen, dat wat ook de moeilijkheden mogen zijn het kind in geen geval daarvan de dupe mag worden en zeker niet het kind van ouders, die het i-eeds zooveel moeilijker hebben en wiens kinderen daardoor al zooveel moeten mis sen. Uitgaande van deze gedachte, heeft ie Nationale Jeugdstorm een nieuwe actie ingezet: de speelgoedactie, die zal moeten zorgen, dat er tegen St. Nicolaas voldoende speelgoed aanwezig is om ieder arm kind ?en geschenk aan te bieden. Daartoe echter is noodig dat het geheele volk zijn medewerking verleent. Ieder, die kinderen gehad heeft of nog heeft."zal op den rommelzolder en in de kasten nog wel wat oud speelgoed hebben staan, dat voor het doel geschikt is. Het doet er niets toe. wanneer dit speelgoed niet heelemaal gaaf meer is, want oud speelgoed wordt door de stormers en stormsters in de kwar tieren gerepareerd en geschilderd. Zelfs zij. die geen speelgoed ter beschik king hebben, kunnen, wanneer hun hart naar het kind uitgaat, in deze actie hun ieel bijdragen door het beschikbaar stellen van geld. kleeding. snoepgoed, snoepbon- nen, enz. En mocht het voorkomen dat ook dit niet binnen hun bereik ligt. dan kun nen zij zich verdienstelijk maken, door anderen te bewegen wél wat af te staan. Deze actie, die ingezet wordt onder het notto: „de jeugd voor de jeugd", behoeft zich heelemaal niet te beperken tot de leden van den Jeugdstorm. Iedere jongen, ieder meisje dat mee wil doen. kan zich inspan nen om de actie te doen slagen: hun hulp 's van harte welkom, zij zullen zoowel bij het inzamelen als bij de reparatiewerk- 'aamheden worden ingezet Adressen waar Toederen kunnen worden afgegeven en in- 'ichtingen worden verstrekt, zullen wij nog nader bekend maken. Wij weten dat deze actie niet nieuw is. Ook vroeger werd een dergelijke actie ge boerd. biiv door de padvinderij. De Jeugd storm wil op deze traditie voortbouwen, want nog nimmer ziin de omstandigheden oor de kinderen, die er van moeten profi teered zoo kommervol geweest. Ziedaar een gelegenheid, waarbij het Nederland sche volk zich in de jeugd als een werke- 'ijke eenheid kan toonen; men late de ge- 'egenheid niet ongebruikt voorbijgaan. Met politiek heeft defe inzameling niéts te ma ken. Het kind dat het speelgoed op St.- Nicolaasdag krijgen zal. denkt aan niets mders dan aan den goeden heilige en het spel. Op Zaterdag 17 October zullen de leden van den Jeugdstorm er op uittrekken om overal in den lande huis aan huis speel goed in te zamelen. Dat zal in de komende naanden nog eenige malen herhaald wor- 'en. Aan deze inzameling wordt kracht ujgezet door spreekkoren, Jeugdstorrrl- muzïek, luidsprekersinstallaties, enz. en n de laatste week worden ffi alle plaatsen ■an ons land tentoonstelVrgen gehouden -ar> hetgeen werd ingezameld. Het is nu tijd. dat men kasten en zolders *ens aan een grondige inspectie onder werpt. Als de kinderen op St. Nicolaas-dag hun zeschenk met glinsterende oogjes in ont- "angst nemen, dan moge dat voor ons den bartelijksten- dank zijn die wij hadden kun nen wenschen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1