il Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken Hachelijke sleeptocht van IJmuider trawler. BUBBELTJE EN KNOR De Sportkroniek aan liet woord. „Invasie in Velsen". Sa de vel? persstemmen, die wtj gisteren weer- i'vsn. mag de meenine van de Sportkroniek niel «ntbreken. Ir. A. van Emmenes, hoofdredacteur tin dit officicele orgaan van den Nederlandschen Voetbalbond, een goed voetbalkenner, schrijft U pder meer. ,,De overwinning op V.S.V. was eer. nip stukje werk. al dient erkend, dat de Vel- wel wat onder de verwachtingen geble- rijn. De balans sloeg ln technisch opzicht 0 jaklelijk naar de zijde van de Rotterdamsche f SD door. Het moge dan waar zijn. dat het n voorhoedespel (van Feijenoord) niet grootsch was. f >ft bleek dan toch goed genoeg om kansen te iciieppen en omte profiteeren van foutjes. J ;n de anders zoo hechte defensie van V.S.V. «rden gemaakt. Die verdediging was niet slecht. 0 r-iar t ch was het opvallend, dat ondanks het 0 a steeds ver doorgevoerde driebackspel „ga- 1} Kn" gemaakt werden. Ditmaal heeft het spll- f joppersPel het dus eens tegen zijn tegenvoeter r jfgelegd. maar de verklaring is gemakkelijk te inden: dc Feljenoorders speelden stuk voor stuk ft teisr dan hun tegenstanders' 0 oe beste spelers van de thuisclub waren de 0 aiddenspclers van een middenlinle kan men 0 piet spreken. Poulus deed veel en goed werk. ook Vin Osch kan aardig mee en De Vries liet tal vjn keurige staaltjes zien, al liet hij zich wel eens den bal ontfutselen ook. Het plaatsen bij de gastheeren was slordig: men poogde het spel open te houden, wat te waar- li iteren was, maar de bal kwam meestal voor de 0 voeten van een Feijenoorder. Vooral de voor- 0 joede faalde in dit opzicht". Over v. d. Lugt wordt onder meer gezegd: „Zoo was het her- optreden van dezen soms zoo productieven goal- «tter, evenals dat van Michel geen succes, wat S uiteraard van grooten invloed was op de pres ides van het geheel. Onder het opschrift „Invasie in Velsen" schrijft i. E. in zijn „cursiefje": „En zoo trekt de voetbalhorde het rustige [jmulden-Oost binnen. Het is een indrukwekken de sloet, die door de dorpsche straten naar het veld tijgt en de menschen voor de ramen kijken tr met 'n lodderoog naar, die zijn het wel gewend, nnds V.S.V. tot de groote, sterke clubs in den linde gerekend kan worden. Ki De V.S.V.'ers moeten anders heel wat werk verzetten ln deze drukte. Er kunnen menschen ;enoeg op het veld. zoo'n slordige 7500, maar het jverdekte tribunetje is klein, kleiner dan over eenkomt met het aantal lieden, die met min of neer goed recht naar een plaats daarin sollici- ueren. Een paar persbroeders kunnen er in het ifheel geen plaats in vinden en in afwachting 'on wellicht snoodc voornemens om het „hooger- e? te zoeken" gaan ze maar rustig zoo maar op iét gras langs den kant zitten. Hier en daar moet ce politie er aan te pas komen om de plaats- n rerdeeüng voor elkaar te krijgen. Secretaris «S; Voorzitter dokter Van Leusen houdt tegen alle 13 verdrukking in z"n goede humeur, 'n Typische "5 r.in. die Velsensche praeses. je weet nooit heele- a«T7, i-er of-le 'n grapje maakt als je met hem praten en voor alle zekerheid houd je ook maar aan de schertstoon. Misschien ook de cursivist Tijl Uilenspiegel na-zeggen, it-le het er naar gemaakt heeft...." VOETBAL-NIEUWTJES. J. M. van Leeuwen, lid van Vriendenschaar, leeft den Nederlandschen Voetbalbond om {verschrijving naar Santpoort gevraagd. H. Kaldenbach, lid van Santpoort, is door ie strafcommissie van den N. V. B.. blijkens ..jie Sportkroniek, voorloopig geschorst, in af- «achting van een nader te nemen beslissing, niks met ingang van 12 October. Damcompetitie D.C.IJ. De Boer en Diederiks wonnen. (Van onzen dammedewerker). de hoofdklasse-competitie van D. C. IJ. gaat om de leiding geducht spannen na de uitsla- van de vijfde ronde, welke Dinsdagavond Is Hipeeld. De Boer heeft feitelijk de beste papie- m, omdat deze twee overwinningen heeft be- ttld en een afgebroken partij met Diederiks Kft. welke remise wordt. Diederiks heeft nu, oor een overwining op J. v. Straten, 7 punten. Knals Dukel. Jaap Smit is ook in een zeer goe- I conditie: hij speelde een uitmuntende partij gen B. Dukel. Zelfs ln het eindspel verzuimde mlt een stuk winst, doch hij forceerde in het 41 itrdere verloop fraai remise. Wij laten allereerst de uitslagen volgen: Hoofdklasse: H. de Boer—J. Snel 2—0; B. Dukel—J. Smit -1; K. de Jong—Postma afgebr.; J. v. Straten ■H. Diederiks 0—2 en R. Hühl—H. Laros uitge leid. Eerste klasse: F. Dukel—T. Hoek 1—1; G. Vis- r—L. Koetsier 0—2; P. v. d. Velde—.T. Bal 2—0; Pij*. Jonker—A. Schager afgebr. en H. Schaap- Swier 20. Tweede klasse: J. Visser—G. Oldenburg 2—0; Waal—Riedeman 2—0 en D. Ott—v. Duyn 2—0. Wat' de afgebroken partijen betreft slaat de Mftoorzitter, K. de Jong, beslist gewonnen tegen Postma, hetgeen een zeer fraaie prestatie van Dt Jong is. In de eerste klasse staat Jonker op Wnst tegen A. Schagen. Wij laten hieronder den stand volgen: Hoofdklasse: 1. Diederiks Dukel H. de Boer Postma X. de Jong H, Laros Smit d. Heide lühl Straten Snel Eerste klasse: Dukel Hoek E. Schaap Velde l Koetsier Jonker Schager Bal gesp. gew. verl. pnt. 1 1 G. Visser turn Swier de tweede klasse hebben Hendriks. De Rooy e Wesselius zich door omstandigheden moeten cugtrekken. De partijen De Rooy—Oldenburg 0—2; v. Duyn I -Wesselius 0—2 en Wesselius—D. Ott 0—2 komen te.-door te vervallen. 3e stand luidt: Waal 4 4 0 0 8 a 1. Ott 4 3 10 7 J Isser 4 3 10 7 :htendahl 2 10 12 ets 3 10 2 2 U Menburg 3 0 0 3 0 iederman 2 0 0 2 0 W I. Duyn 4 0 0 4 0 Wat onze korfballers presteerden. Watervliet bezet goede plaatsen. Nu onze korfballers een behoorlijk aantal wedstrijden achter den rug hebben, is het de moeite waard om eens na te gaan wat er is gepresteerd. Het eerste twaalftal van Watervliet, dat met twee nederlagen is ge start, heeft zich aardig hersteld, waardoor er achtereenvolgens drie overwinningen werden behaald. In de kopgroep bezet het momenteel de derde plaats. Watervliet 2 begon met een nederlaag tegen het zeer sterke en ook thans nog on geslagen Haarlem 2. Sindsdien heeft deze ploeg zich eveneens flink geweerd, want de drie laatste wedstrijden werden gewonnen, zoodat de tweede plaats wordt ingenomen. Voor Watervliet 3 geldt: lest best. Dit twaalftal heeft op het oogenblik de leiding en zal het uiterste doen om afdeelings- kampioen te worden. Of het zal gelukken? In ieder geval is de kans er De ranglijstjes zien er als volgt uit: lste klasse H.K.B. gesp. gew. gel. verl. pnt. Oosthoek I 5 5 10 Animo Ready I 4 3 16 Watervliet I 5 3—26 Oosterkwartier IV 4 2 2 4 Aurora I 3 1 2 2 Nw. Flora I 4 1—32 T. H. B. II 5 5 0 2e klasse H. K. B. Haarlem II 4 4 8 Watervliet II 5 3 117 Animo Ready II 3 1 1 1 3 Aurora II 4 112 3 Nw. Flora II 3 1 2 2 Oosterkwartier V 2 1 1 1 Oosthoek II 3 3 0 3e klasse H. K. B. Watervliet III 4 3—16 T. H. B. III 3 2—1 4 Oosthoek III 4 2 14 Haarlem III 3 1 2 2 Stormvogels II 3 1 2 2 S. V. III 3 1 2 2 Jeugdige postzegelverzamelaars. Het ontbreekt het bestuur der Postzegel- vereeniging IJmuiden en Omstreken geens zins aan oorspronkelijke ideeën. In tegen deel, steeds worden er nieuwe plannen uit gewerkt. Zoo heeft men gedurende de zomermaanden voor de jeugd een prijs vraag uitgeschreven. Degenen, die de mooiste collecties zegels van Nederland en Koloniën bezitten, komen in aanmerking voor een belooning. Er is een aantal fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Ëen aantal jongelui zonden hun verza melingen reeds in. De jury zal waarschijn lijk bestaan uit de heeren P. H. Bakker te IJmuiden, A. P. R. Obermann te Driehuis en V. Ph. van der Kolk te Beverwijk. Het ligt in de bedoeling om den uitslag Zaterdag 31 October tijdens den gebruike- lijken clubmiddag der jeugdclub bekend te maken. De jeugdafdeeling blijkt in een groote behoefte te voorzien. Nu het seizoen begon nen is, komt dit weer eens duidelijk tot uiting. Zoo werd de eerste clubmiddag door niet minder dan één en vijftig jongelui be zocht, terwijl er tijdens het tweede samen zijn bijna zestig jongeren aanwezig waren. Kleine Kracht. Zooals we destijds reeds mededeelden kun nen de leden der C. M. V. Kleine Kracht het ontspanningsuurtje bijwonen, dat geregeld plaats heeft. Vele meisjes maken hiervan een dankbaar gebruik en er wordt naar harte lust geoefend. De heer Wirmeyer verzorgt het gymnastiek-onderwijs, terwijl ook mevrouw Speels haar medewerking verleent. Teneinde de ouders in de gelegenheid te stellen op hun beurt eens nader met de resul taten van dezen tak van ontspanning kennis te maken, bestaat het voornemen om voor hen aan het einde van dit jaar een „ouder avond" te organiseeren. Door zang en gym nastiek zullen de leden van hun kunnen blijk geven. In de groepen I en II der C. M. V. Kleine Kracht kunnen onmogelijk nieuwe leden worden opgenomen. Men moest dan ook reeds meisjes teleurstellen. Groep III maakte hier op tot dusver een uitzondering. Er werden twaalf nieuwelingen voor deze afdeeling in geschreven. JURY TURN WEDSTRIJDEN. Onze plaatsgenooten de heeren P. Dijkstra en A. Kraak vormen de jury voor de onder linge wedstrijden der Turnvereeniging Sant poort, welke Vrijdag in het oefenlokaal van School F aan de Burgemeester Enschedélaan te Santpoort worden gehouden. NA NEGEN JAAR! (Bij het aardappelrooien werd te Bakkum een negen jaar ge leden verloren gouden ring gevonden). Bijna negen jaar geleden. Werd een gouden ring verloren; 't Vele zoeken gaf geen vrede, 't Kleinood was niet op te sporen. Sinds de moed was opgegeven, Werd de ring bijna vergeten; Al ging soms de hoop herleven. Ais men weer iets dacht te weten, En na negen lange jaren, Was men in den tuin aan 't rooien, Toen eerst kon (hoe 't te verklaren') De bevroren hoop ontdooien. Bij de aardappels verraste Iets de druk werkende menschen, Waarop zij iemand vergastten. Met dc allerbeste wenschen. Deze zeide opgetogen Eindelijk mijn ring gevonden En de vinders, onbewogen. Vroegen of ze 't goed verstonden.... Spoedig kenden zij de reden. Het bericht verbaasden allen; Na den ring, zei men tevreden, Kan de oogst niet tegenvallen E. de Groot ten grave gedragen. Velen waren Woensdagmiddag op de Bij zondere begraafplaats aan de Havenkade ge komen. teneinde de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer E. de Groot bij te wonen. De overledene heeft tijdens zijn leven onder meer als directeur van de N.V Vis scherij Maatschappij De Hoop bekendheid verworven, hetgeen bij dit verscheiden dui delijk tot uiting kwam. Zoo zagen wij namens het bestuur der Reedersvereeniging de heeren J. Polderman, voorzitter; W. G. Meijboom. secretaris en F. P. Vermeulen, oud-secretaris. Verder merkten wij op de heeren C. Oud, directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf. I. Kuijper, havenmeester en J. H. Th. Eerman, adjunct-inspecteur voor de Scheepvaart en J. D. Heijkoop, oud-halchef. Aan de groeve nam de heer J. Bakker, als vriend en adviseur met een enkel woord af scheid. Spr. schetste den heengegane als een braaf, edel mensch. Vooral de achterblijvende kinderen kunnen dankbaar zijn voor het be zit van zoo'n vader. De heer Bakker besloot met de opmerking, dat de heer E. de Groot voor velen een lichtend voorbeeld is geweest Cand. J. Haitsma der Gereformeerde Kerk wees op de rust en den vrede, welke den overledene kenmerkten. Hierin schuilt het ge heim van den oprechte, welke in Jezys Chris tus verlossing heeft. Namens de familie sprak tenslotte een zoon zijn dank uit voor het medeleven van de vele vrienden en bekenden. Speciaal richtte spr. zich tot de vertegenwoordigers van de Reedersvereeniging, het Staatsvisschershaven bedrijf. de Scheepvaartinspectie, doctoren en vischhandelaren. Hiermede behoorde de plechtigheid tot het verleden. Raadsbesluit gewijzigd. De burgemeester heeft ter waarneming van de taak van den gemeenteraad besloten het Raadsbesluit van 18 Maart 1941, no. 6. te wijzigen. Hierbij werd aan de houders van benzinepompinstallaties, welke van overheidswege per 1 Januari 1941 waren of in den loop van die maand zijn afgesloten, voor den daarin Vermelden tijd en onder het daarin gemaakte voorbehoud, vrijstel ling verleend van de betaling van de door hen verschuldigde rechten, ingevolge de „Verordening op de heffing van rechten voor het gebruiken van of voor het hebben van werken en inrichtingen onder of op den openbaren gemeentegrond of het open baar gemeentewater". Het besluit is door den burgemeester ir dien zin gewijzigd, dat komt te vervallen „per 1 Januari 1941 waren of in den loop van die maand." OVERSCHRIJVINGEN. Blijkens de Sportkroniek hebben H. Twisk en J. Twisk den Nederlandschen Voetbalbond om overschrijving van Stormvogels naai R. C. H. gevraagd. P. Bruisschaert heeft ver zocht in het vervolg in plaats van voor Water loo voor V. S. V. te mogen uitkomen. Burgerlijke Stand. OVERLEDEN: P. D. Elmers. 5 j.. z. v. P. J. El mers. Corverslaan 114. Velsen-N.; J Engelhart, 77 j., echtgen. v. A. Numan, Rijksweg b 250. Sant poort; R. P. Oudhaarlem, 62 j.. ongehuwd, v Dalenlaan 47. Santpoort; E. de Groot, 74 j., wedr A. Boes, Spieghellaan 31, Velsen. Economische Rechter Een uitgebreide boterhandcl. De Officier van Justitie noemde m zijn requisitoir tegen den tuinder P. Bos uit Castricum, die 110 pond boter had ver- nandeld, den handel, waarbij Bos betrok ken was. zeer ernstig. Het betrof hier een gebreiden boterhandel, welke boter van diefstal afkomstig was. Tegen Bos werd drie weken gevangenis straf geeischt. De Economische Rechter veroordeelde den man tot twee weken. De los-arbeiders J. M. de Ligt en W. F. van der Aar uit Velsen hadden samen een aanzienlijke hoeveelheid boter verhandeld. Tegen De Ligt werd zes weken, tegen Van der Aar, die ook nog 5 blikken zachte zeep (eveneens van diefstal afkomstig) had verhandeld, zeven weken geeischt. De Rechter vonniste hen conform. Tegen den aannemer W. Berghuis uit Velsen, werd veertien dagen gevangenis straf geeischt voor koop van 35 pond boter van De L. en Van der A. Hij werd tot een week veroordeeld na een pleidooi van zijn verdediger mr. Junge. Mej. A. Bies uit Santpoort, die eveneens boter had gekocht, werd tot een week ver oordeeld. Er was 14 dagen tegen haar ge eischt. De koopman H. Smit uit Haarlem, d;e 19 poud boter had gekocht, werd tot een boete van f 100 (subs. 30 dagen) veroor deeld, conform den eisch. D. Dekker uit IJmuiden stond terecht, omdat hij zachte zeep zonder bon aan Van der A. had verkocht. Verdachte ontkende dit gedaan te hebben. Op grond van de ge tuigenverklaringen achtte de Officier het feit bewezen en hjj vroeg zes weken ge vangenisstraf. De Economische Rechter veroordeelde D. conform. De spoorlegger V. J. van Loon had van Van der A. twee blikken zachte zeep zon der bon gekocht voor eigen gebruik. Hier voor werd hij veroordeeld tot een boete van f 100 (subs. 30 dagen). Er was twee weken tegen hem geeischt. Vleesch. vet en een koe voorhanden. De constructieverver N. M. de Ruiter uit Beverwijk had op 22 April van dit jaar in zijn keuken vet, rundvleesch, afval van een geslachte koe en in zijn schuur een levenae koe voorhanden. Verdachte zei, dat hij van dit alles niets af wist; hij had zijn schuur verhuurd aan een zekeren Z. voor f 5 per week en deze had daar de koe neergezet. Volgens den Officier was het zeker dat De K. van dit alles iets wist en zelfs was het niet onwaarschijnlijk dat hij zich schuldig had gemaakt aan slachting. Hu vroeg een gevangenisstraf voor den tija van zes weken. De man werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. v VELSEN Dc beste atlileten van 1942. Weenink en Kaptein present! In De Athletiekwereld, het officieele or gaan van de Nederlandsche Athletiek Unie, wordt een overzicht gegeven van de tien beste athleten van 1942 op elk nummer. Hier in worden Joop Weenink van Suomi en J. Kaptein van het Beverwijksche D. E. M. ge noemd Weenink bezet een vierde, vijfde en zesde plaats, terwijl Kaptein eveneens niet slecht voor den dag komt. De bijzonderheden zijn ongetwijfeld interes sant. zoodat we er enkele ontleenen. Vijftienhonderd meter, gemiddelde presta ies. In 1941: 4 min. 10.5 sec. en in 1942: 4 min .71 sec. De ranglijst is aldus: 1 F. A. de Ruvter, Volewijckers. 4.00.2 2. W. Slijkhuis. Holland. 4.03.6 3. G. Kamps. A V G. '26, 4.07.4 4. H. W. van Olffen. Blauw-Wit, 4.08.7; 5. J. Weenink. Suomi. 4.10.6: 6. J. A. A. de Roode, Haarlem. 4.103; 7. H. Kalkman, Trekvogels. 4.10.4 8 M. Beckers, Sparta, 4.11.4 9. G. W. Dobbelaere, Marathon, 4.12.4; 10. M. Boesten, V. V. H.. 4 12.7. Drieduizend meter. gemiddelde prestatie. In 1942: 9 min. 13.93 sec. Hier is de lijst; 1 F. A. de Ruyter. Volewijckers. 8.38.8; 2. J Plat. Vitesse, 9.04.6; 3. W. J. Bakker. A.AC. 9.13.1 4 A. de Ruyter. V. et C., 9.15.1 5. W. F. Slijkhuis, Holland. 9.17.2: 6. J W gen ink, Suomi, 9.18.3 7. H: W. van Olffen. Bl.-Wit, 9 19 5 8 W. F. van Ede. C.D.A., 9.22.6 9. L. Meijers Sr., R.K. A.V.M., 9.24.3; 10. J. Lataster, A V O N., 9.24.8. Vijfduizend meter. gemiddelde prestatie. In 1941 16 min. 6.51 sec. en in 1942; 16 min. 3 87 sec. De ranglijst is als volgt: 1. W. F. Slijkhuis. Holland. 15.43.3; 2. W. J. Bakker, A A C., 15.56.3 3. J Lataster, A.V.O.N. 16.02 l J Weenink, Suomi, 16.09; 5. A. de Ruyter, V. et C., 16.10.2 6. D. Hagtingius, Haarlem. 16.11.1; 7. L. Meijers Jr., R.K. A.V M 16.15.2; 8. J. Meijer, Volewijckers, 16.189; 9. A. M. de Rooy, Pro Pgtria, 16.21.1; 10. D. Slegt, P.S.V.. 16.21.9. Polsstokhoogspringen, gemiddelde prestatie, ló 1941: 3.488 meter en in 1942: 3.545 meter. Ranglijst: 1. C. Lamorée, Haarlem, 3.8i 3. J. van Markestein. Pro Patria en J. Verkes, Haarlem, elk 3.75; 4. H. Hoven, Quick Gr., 3.65; 5. C. Gelens. K. en K„ 3.50; 6—11. J. v. Hamond, K. en K H. Kamps, A. V. G. 1926; J. Kaptein, D. E. M.; H Mulder, Blauw-Wit; H. G. Nijhof, H. G. V.; C. de Vries, S. V. V.; allen 3 40. BEVERWIJK Wiiiterprogranima van ,,'t Nut". Vier avonden en een cursus. Geen winter gaat er voorbij op het De partement Beverwijk van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen biedt den leden eenige avonden van ontspanning en cul- tureele waarde. Ook dit seizoen zal het Nut niet van deze goede gewoonte afwijken, maar opnieuw een viertal avonden organi seeren. Daarnaast heeft vorig jaar 't Nut een proef genomen met een leergang, welke eveneens veel belangstelling trok. Daarom is ook nu weer besloten een cursus te orga niseeren. Het seizoen wordt geopend, op Vrijdag 20 November met een vrooliiken Kunstavond De avond wordt verzorgd door Fritz Bouw meester en Dogi Rugani. In December wordt een bijeenkomst ge organiseerd, waarin de heer Verkruysen uit Haarlem een lezing zal houden over „Wan delingen en gondelvaarten door Venetië". De derde avond zal gewijd zijn aan de Zeesleepvaart. Hiervoor is de heer v. d. Hidde uit Maassluis uitgenoodigd. Het slot van het seizoen zal een filmavond zijn. Ver toond zal dan worden als hoofdfilm „Strijd om oen Himalaya". Voor deze bijeenkom sten zijn nog geen data vastgesteld, doch er zal zoo veel mogelijk getracht worden ze bij lichte maan te houden. De cursus zal vier Zaterdagmiddagen om vatten, te beginnen op Zaterdag 14 No vember. De leiding van dezen cyclus is we derom opgedragen aan den heer Otto van Tussenbroek, die vorig jaar ook reeds den cursus leidde. Het onderwerp is ditmaal" „Het zien van schilderuen". Al met al een aantrekkelijk programma, dat zeker weer veel belangstelling zal trekken. De wedstrijden voor Zondag. De N.V.B. heeft voor Zondag a.s. den wedstrijd SantpoortKennemers vastge steld, een strijd dus tusschen twee clubs uit de onderste regionen. D.E.M. ontvangt de leiders van haar af deeling, n.l. Schagen. Beverwijk heeft voor den zooveelsten keer een vrijen Zondag. De Kennemers 2 gaan weer zoo goed als zeker een nederlaag tegemoet tegen R.C.H. 2, dat aan den kop van het ranglijstje gaat. Wat verloren en gevonden werd. Aan het politiebureau zijn in de week van 5 tot en met 11 October de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: huissleutel, heerenriiwiel zonder banden grijze ceintuur van regenjas, roode porte- monnaie met inhoud, roode portemonnaie (ritssluiting) met inhoud, huissleutel, kou beitel. blauwe gabardine heerenjas met ge ruite wollen voering, portemonnaie met in houd. schooltasch met inhoud, blauwe vilten dameshoed, rozenkrans in etui. Lipssleutel. zwarte Dortefeuille met inhoud. Inlichtingen zijn te bekomen over deze voorwerpen op de bekende uren. Naar de 25000. In de maand September is het aantal in woners van Beverwijk met 51 zielen toege nomen. De bevolking vermeerderde door geboorte met 46 en door vestiging met 137 personen, totaal 183. Daarentegenvertrokken 124 personen en 8 burgers overleden. Op 1 October telde Be verwijk 22.608 inwoners, tegen 22367 op hetzelfde tijdstip in vorig iaar. Dik Trom op de planken. In het K.S.A.-gebouw heeft Woensdag middag het Haagsch Jeugdtooneel voor de Beverwijksche jeugd een opvoering gege ven van „Dik Trom". Het Haagsche gezelschapje heeft op heel eenvoudige wijze een paar streken van Dik Trom en zijn kornuiten voor het voetlicht gebracht Opgetogen leefde dan het jeug dige publiek met de gebeurtenissen op het tooneel mee. De Hagenaars speelden de bewerking van Kievit's boek vlot en gemakkelijk. Dik Trom, de dorpsveldwachter Flipse en Bruin- boon waren ongetwijfeld de typen, zooals de Beverwijksche jeugd zich hun helden uit Kievit's boek hadden voorgesteld. Ze keek echter vergeefs uit naar de heks, Va der Trom en andere figuren, die wij kennen uit dit boek. Voor de jeugd was het een bui tengewoon prettige middag. DEKZEIL IN VERKEERDE HANDEN. Bij de gemeente-politie werd aangifte ge daan van diefstal van een dekzeil vanaf een wagen, welke op het stationsemplace ment stond. CASTRICUM BEKENDMAKING. De Burgemeester van Castricum maakt bekend, dat in den nacht van 5 op 6 Octo ber 1942 in deze gemeente een kabel van de Duitsche Weermacht door tot nu toe onbe kende daders is doorgesneden. Met niet genoeg klem kan hii wijzen op 'net onverantwoordelijke van dergelijke laffe zinlooze aanslagen, welke het wel en .vee zijner gemeenteleden in ernstig gevaar brengen. HU stelt een ruime belooning in uitzicht voor de(n)gene(n). die aanwijzingen geeft, welke leiden tot arrestatie van de(n) da- der(s). De Generalkommissar für das Sicher- heitswesen heeft als represaillemaatregel bevolen, dat vanaf heden, voor den duur van voorloopig 4 weken, de betreffende ka belleiding door inwoners der gemeente wordt bewaakt. Diegenen die hun onbarmhartige haat te gen den nieuwen tijd zoo ver dreven, dat zü onlangs weigerden hun steentje bii te dragen tot leniging van den nood hunner behoeftige dorpsgenooten. worden thans in de eerste plaats opgeroepen. Castricum. 13 October 1942. De Burgemeester van Castricum. W. J. MASDORP. EEN VERHAAL VAN DE ZEE. Gevaarlijk spel. Den laatsten tijd kan men nogal eens op- .merken. dat kinderen deksels van straat- Puffen oplichten, de eene maal zonder een bepaalde reden, een anderen keer om er ^een bal of een dergelijk voorwerp uit te balen. Aan den Stationsweg is gebleken, dat dit niet zonder gevaar is. Een kind tilde net deksel van een put op, waarin een ba! was gerold, toen een ander een duw gaf .kreeg een knaapje het deksel op een der ringers, waardoor een top werd afgekneld. Een voorbijganger legde een noodverband aan en bracht het ventje naar de ouderlijke woning, waarna een dokter werd gewaar- Khuwd. MARKTBERICHT SCHKVENINGEN. De prijzen aan den vlschafslag waren voor tag 2 f4, slips f2,50, kleine slips f 1, tarbot f3,50 .>f6. griet 2 f2,50, pieterman f 1,50.* kleine rog i',50, horsmakreel f 0.40, makreel 2, f 0,55, wijting "80, kleine kabeljauw l f 1,50, groote mtddel- f3. kleine middelschol f2,50, schol 2 f 2. J f 0,80, schol 4 f 0,50. poon 2 f 1,20. bot f i, khar 1 f 0,60, schar 2 f 0.30, vischpuf f 0.10. alles P" kilo. Agenda IJmuiden. DONDERDAG 15 OCTOBER. Tnalia: Gezelschap Frits Schakels (cabaret) 7.30 uur. «ex: Geen voorstelling. De Pont: Geen voorstelling. VRIJDAG 16 OCTOBER, uialia; Het witte escadron, 7.30 uur. «ex: De weg naai geluk, 7.30 uur. 9e Pont: Merijntje Gijzens jeugd, 7.30 uur. DIENST DER APOTHEKEN. Fv®nd- en nachtdienst; Kennemer Apotheek ffijk aan Zeeërweg. We hebben de schroef verloren! schreeuwde een der opvarenden van de Sirene. De trawler werd wild door de krachtige zee heen en weer geslingerd en de schipper had dan ook verwacht, dat er, iets met de schroef moest zijn gebeurd. Hoewel hij dus met het ergste rekening had gehouden verraste de mededeeling hem onaangenaam. Schroef verloren De boot was nog vrij ver van IJmuiden. zoodat schipper Smit begreep gevaarlijke uren voor den boeg te hebben. Gelukkig was de kans groot, dat er een andere trawler zou komen opdagen. Het was op deze plaats nogal druk. De schipper, uiterlijk rustig, stelde de be manning op de hoogte van hetgeen .er zoo onverwacht was gebeurd. „Kalm blijven!" zei hij met zelfver- STORM OP ZEE (6) trouwen; „schroef verloren is nog niet al verloren!" Zijn woorden waren voor de meeste varensge zellen overbodig. Zij hadden immers in weinige jaren al veel meegemaakt. Ze had den gevochten tegen den gevaarlijken storm en de hooge zee. Daar waren er onder hen, die op het kantje af al eens den dans waren ontsprongen. Onbewogen bespraken zij wat hun waarschijnlijk te wachten stond. Intus- schen werden de noodige maatregelen geno men. Reeds spoedig verscheen er een boot. Het bleek een Fransch schip te zijn, dat vlug na derde. De kapitein bood aan de bemanning over te nemen, maar zijn hulp werd niet aan vaard. De opvarenden van de Sirene wisten, dat het een der laatste daden van een zee man is zijn schip te verlaten. Ze verkeerden niet in oogenblikkelijk gevaar. Welnu, dan wilden ze liever de kat uit den boom kijken. Het was te verwachten, dat er spoedig een IJmuidensche trawler in de buurt zou komen en dan zou de Sirene op sleeptouw kunnen worden genomen. Voor alle zekerheid bleef het Fransche schip in de nabijheid. De Zebra helpt. De Zebra keerde van de visscherij terug. De trawler had een volle reis gemaakt en de vangst was niet slecht, zoodat de opvarenden in hun nopjes waren Als het in IJmuiden op de markt wat wilde vlotten zouden ze niet met een leege portemonnaie bij moeder de vrouw komen. Ze zogen behagelijk de rook van bun restant t^bak ia ea zagen met ver langen uit naar het oogenblik. dat ze den wal weer onder hun voeten zouden hebben. Wanneer alles voorspoedig ging zouden ze 's Zondagmiddags thuis zijn. Een prettig voor uitzicht voor de visschers. die dan meestal op zee waren! De Zebra was op ongeveer vijftien mijl af stand van Terschelling toen de Sirene werd opgemerkt. De mannen kenden dezen traw ler natuurlijk. Een IJmuidenschen visscher behoef je van de booten in zijn eigen plaats niets te vertellen. Dadelijk begreep men. dat er iets niet in den haak moest zijn en de schipper liet zijn boot dan ook in de richting van de Sirene gaan. Er werd gepraaid en direct besloten het schip zonder schroef op sleeptouw te nemen. Toen er eenmaal een verbinding was tot stand gebracht kwamen er weldra enkele trawlers in de buurt, waar van er een wilde helpen. Schipper Visser van de Zebra meende echter, dat dit niet nood zakelijk was. De sleeptocht begon Iir stak een storm op. Op dc gebruikelijke wijze had deze zich aangekondigd, zoodat bfj lijds de noodige voorbereidingen waren ge troffen. Visser begreep dat zijn menschen het hard zouden krijgen te verduren. Angst had hy desondanks niet, aangezien hij in zijn be wogen leven al veel itad meegemaakt. Toch onderschatte hij den toestand niet. Al spoedig was de storm op volle kracht en h(j wist. dat de zee tusschen Terschelling tot voorbij Den Helder niet gemakkelijk ls. Het is een der gevaarlijkste plaatsen van de Noordzee, zoodat daar altijd oppassen is geboden. Nu was het risico grooter, omdat de Zebra een boot op sleeptouw had. Bovendien stond Visser duidelijk voor oogen, dat de menschen aan boord van de Sirene het niet gemakkelijk zouden hebben. Deze trawler was immers machteloos. Zonder schroef varende was de boot uitsluitend op de hulp van de Zebra aangewezen en als de sleeptros brak zou het er leelijk uitzien! De lijn was op den winch van de Zebra en aan de ankerkettig van de Sirene bevestigd Meer kon men er niet aan doen. Het was af wachten. of de lijn het in dezen geweldigen storm zou kunnen houden. De wind waf zeer krachtig en de zee werd steeds wilder Daar- prees schipper Visser zich gelukkig, dat het eerst tegen den middag liep. 's Nachts zou het nog veel gevaarlijker worden. Verbindingen verbroken! Hij gunde zich geen rust en dacht er ook niet aan zijn plaats „boven" te verlaten. Daar van kreeg hij geen spijt, integendeel. Want om twee uur dien middag brak de tros. Het was in een ommezien gebeurd. Snel werd alles in het werk gesteld om een nieuwe ver binding te krijgen, maar dit viel niet mee. De golven smeten de schepen heen en weer. Het was noodzakelijk, dat zij elkaar dicht nader den, maar daardoor ontstond het gevaar, dat de trawlers met elkaar in botsing zouden komen. Er moest echter een verbinding tot stand worden gebracht. Voor de mannen van de Sirene zag het er nu wel degelijk slecht uit. Met veel moeite gelukte het. Zoo goed mogelijk bleven de booten bij el kaar. Toen was er wéér een onheilspellend gekraak. Wederom brak de lijn! Nog meer inspanning vergden de pogingen om de ver binding te herstellen, maar ook ditmaal slaagde men er in. Een tijdlang bleef het goed gaan, maar om vijf uur kon er vooc den derden keer over ernstigen tegenslag wor den geklaagd: wéér had de tros het niet kun nen houden. Verbeten vochten de visschers tegen wind en golven, nog steeds gaven zij den moed niet op, er waren menschen in nood en die moesten, koste wat het kost, wor den geholpen. De gezichten waren strak, de handen waren hard, dc mannen hijgden van de krachtsinspanning. Doch de voldoening bleef niet uit. Weer werd de verbinding her steld! En wat nu? En 's nachts. De duisternis kwam. snel winnend, tot het volslagen donker was. Door het zwart-lijken- de water was er in het geheel niets te zien. Des te meer was er te hooren! De storm loei de dreigend, de zee zong een verderfelijk lied. Het zou een kwaad nachtje worden.... Driemaal was de lijn al gebroken. Het zou wel heel toevallig zijn, wanneer de tros nu stand hield. De ankerketting van het gesleepte schip brak! De lijn schoot los. De verbinding was voor den vierden keer verbroken! Het ge vaar was nu het grootst. Wel had de Zebra lichten op, maar door de duisternis en den storm leek het schip soms dichterbij te zijn d3n in werkelijkheid het geval was. De boo ten waren juist in de nabijheid van de zeer gevaarlijke Haaksgronden! Wonder boven wonder kwam Fortuna de mannen te hulp. Juist nu de nood het hoogst was liep alles mee. Het kostte niet zooveel moeite als de vorige malen om de verbinding te herstellen. En dat in den nacht! Het was, een goed teeken. Schipper Visser merkte op. dat een ongeluk, maar ook een geluk niet alleen komt Nog was de storm onheilspellend, nóg stuwden de golven de schepen met ont zettende kracht, nóg was men dicht bij de Haaksgronden. Maar thans zou het goed gaan nu waren storm en zee niet heer en meester meer, thans was vrouwe Fortuna bij de hand En het ging goed De verbinding bleef bestaan. Zonder noemenswaardige gebeurte nissen kwamen de beide trawlers voor dc pieren van IJmuiden En na een ingespannen, alles vergenden arbeid gedurende zeven-en- twintig, traag voorbijgaande uren, voeren zc de bekende, veilige haven binnen Hoe heb je het gehad, schipper? vroeg men aan schipper Visser. Och, zei deze rustig, het ging gewoon zooals het moest.... Teekenlng Hessels (Pax Holland m.i Kn,. AX Hfld hokb.n fwclri.» |0 <J*rvl /wlj K Opri oor>)/ lop«? w'j ir. f ko« i| JÓ") JA»» AAn boo»J I j iHk Kostprijsberekening in den tuinbouw. Een poging om in Kcnnemerland er toe te konten. Dinsdagmiddag 20 October wordt in de groote zaal van het veilinggebouw „Kcnne merland" een openbare bijeenkomst gehou den voor tuinders. Ir. J. G. W. Ignatius, Rijks- tuinbouwconsulent in Algemeenen Dienst, be last met economische en statistische aan gelegenheden in den tuinbouw, zal het doel en de methode van een juiste kostprijsbere kening voor tuinbouwproducten uiteenzetten. In de begeleidende, circulaire wordt nog opgemerkt, dat ook deze vorm van voorlich ting kosteloos geschiedt en dat de medewer king van tuinders alleen zal bestaan in het verschaffen van de noodige gegevens. Dat moet geschieden eenmaal voor het geheele bedrijf en verder geregeld, zoolang het kweekseizoen van het door den tuinder gekozen artikel (aardbeien, boonen, wortels, tulpen of eenig ander product onder glas of volle grond) duurt. Deze laatste gegevens betreffen: de bestede tijden, de verwerkte materialen. Het resultaat zal zijn, dat de tuinder na afloop precies krijgt medegedeeld, wat hem 1 K G. aardbeien, boonen. enz. heeft gekost. Dat is niet zoo eenvoudig, omdat in dezen kostprijs dingen begrepen zijn, waaraan meestal niet gedacht wordt, n.l. vaste lasten, ondernemersloon, bedrijfsbelasting, afschrij ving, enz Deze. kostprijzen, alsmede de opbrengsten in gewicht en geld, worden in statistieken verwerkt en in sprekende grafieken in beeld gebracht. Er wordt onder nummers gewerkt, zoodat alles strikt geheim bltjft. Geconstateerd kan dan worden of het aantal kilo's boonen per roe boven of onder het gemiddelde ligt en dat aan het product verdiend of verloren is. Voorts kan aan de hand van deze gege vens de tuinbouwvoorlichtingsdienst precies zeggen, waar de schoen wringt. Mogelijke fou ten in bemesting, variëteiten-keus, cultuur» methode, indeeling van het bedrijf, enz., kor tom of het bedrijf rationeel is. Overal in het land wordt reeds in alle vooraanstaande tuinbouwdistricten in deze richting met succes gewerkt. Kennemeriand mag hier zeker niet al6 één van de belang rijkste tuinbouwcentra achterblijven. Het vorig jaar is reeds een kleine groep tuinders begonnen. Deze worden binnenkort bijeen geroepen om de resultaten van hun werk te ernemen. Inenting tegen pokken. De waarnemend burgemeester van Be verwijk maakt bekend, dat op Dinsdag 20 October, des namiddags van 3 tot 4 uur. in het Witte Kruisgebouw gelegenheid zal be staan tot kostelooze inenting tegen pokken. Te Wijk aan Zee zal hiertoe gelegenheid gegeven worden op Woensdag 21 October, des namiddags 2 uur, ten huize van den arts W. Netelenbos. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat ingevolge de lnentings- wet 1939 het bewijs van inenting moet wor den overgelegd, vóórdat de kinderen den leeftijd van eén jaar hebben bereikt. Voor een juiste vermelding van de namen der kinderen dient men het trouwboekje of ge boortebewijs mede te brengen. LAAT UW SCHOORSTEEN VEGEN. De commandant van de brandweer, de heer G. K. de Bie. vestigt de aandacht op de verplichting tot het vegen der schoor- steenen. Indien zou blijken, dat het ont staan van brand aan een vervuilden schoor steen moet worden geweten, kan dit voor de betrokkenen ernstige gevolgen met zich brengen. OUDERCOMMISSIE SAMENGESTELD. Tot voorzitter van de Oudercommissie der Juliana van Stolbergschool is benoemd de heer R. J. Vos en tot secretaris de heer B. Zuidema. VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND* F,\ „VRIJE VEILING". Spinazie per kg 8—10: Natuursla per krop 2—2'.2; Andijvie per kg 5; Prei l per kg. 7. Raapstelen per kg. 7: Selderij per bos 2jPeterselie per bos 3; Knollen 1 per si. 8; Knollen 3 per stuk 2; To maten 1. 2. 3, 4 per kg 12—16; Tomaten kriel cn gescheurd per kg. 7; Pronkboonen per kg. II; Koolrabi l per st. 3; Chineesche kool per kg. 3: Roode kool per kg 3%: Witte kool per kg. 2.20; Bospeen per bos 4 80—6; Peen z. lof gew. 1 per kg. 7; Komkommers 1 per st. 11; Idem 2 per st. 8: Idem 3 per st. 5!ë. SPECIALE VEILINGEN VAN SCHORSENF.EREN. Evenals vorige jaren zullen door de Ver- eenigde Veilingen weer eenige speciale vei lingen van schorseneeren worden gehouden. SANTPOORT v. Egmond. in Santpoort-doel. Tegen De Kennemers brengt Santpoort Zondag het volgende elftal m het veld Van Egmond J. Nijssen cn Maarschalk: D. Nijssen. Tromp en Slok: Lunten, Kuypcrs, Bakkum. Gerrits en Wijker. Hieruit blijkt, dat men de verdediging van het doel heeft toevertrouwd aan den doelman van het tweede elftal Van Egmond, die ook Zondag weer zoo'n goeden indruk maakte. TOONEEL IN PROV. ZIEKENHUIS. In het Provinciaal Ziekenhuis zal Zaterdag 24 October door de gemengde tooneclvereeni- ging Ons Vermaak te Castricum een tooneel- uitvoering worden gegeven. Opgevoerd wordt „In Andermans Schoenen"^ een blijspel in drie bedrijven» van Dom de Gruijter. T.V.S. vergadert. De Turnvereeniging Santpoort houdt Maan dag 19 October een ledenvergadering In het Jeugdhuis aan de Burgemeester Enschedé laan. Er zijn belangrijke agendapunten, zoo komt bijv. een bespreking over hot technische winterprogramma aan de orde t en tevens wordt de voorbereiding van den grooten feest avond voor leden en donateurs behandeld. Verder kan nog vermeld worden het plan tot uitreiking van gymnastiek-diploma's. UITGEEST UIT HET POLITIERAPPORT. Door de politie werden bekeurd W. G wegens het rijden met zijn tweoen op een rijwiel en het niet voldoen aan het bevel tot fstappen: F. O. wegens het zich bevinden op straat in verboden tijd en in openbare dronkenschap.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3