Haarlemsche Courant !)0Wjetbunkers en andere stellingen n Kaukasus en centrum vernietigd. Duitsche duikbooten opereeren bij Kaap de Goede Hoop. De Zwarte Zeevloot en de Conventie van Montreux. loeien op Wight ebombardeerd. "Zware luchtactie in Noord-Afrika. Ondanks vooroordeel en tegenwerking is het Winterhulpwerk steeds gegroeid. SSTe Jaargang No. 245 A nement p. week J 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, 5 p. post 3,73, losse nummers 8 cent. Advertentlën 3—13 j,— elite m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele pr]ji. ftrientleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. man. Kennemer de 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. B cent p. m.m. ij j, Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur! J. V. BATTDEWVNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Dontïerdag 15 October 1942 Bureaus Haarlem: Groote Boutstraat 93, Bijkantoor: Soenda* plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15051, Redactie 10600, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Postgiro 13495X. Directie PB. A- MEES P. W. PEEREBOOM. tachtige activiteit der Duitsche luchtmacht in Noord-Af rika hoven Malta. In het Westen: Britsclie bommen op Kiel. Het opperbevel der Duitsche weermacht takt bekend: ja den Kaukasus, op den weg van jkop naar Tocapse, hebben onze troepen, iieund door formaties duikbommenwerpers jachtkruisers van het luchtwapen, nieuwe u'neercnde heuvelreeksen en bergstellingen stor'md cn ingenomen. Hierbij werden al ia in den sector van een divisie ruim 100 isterkte steunpunten ingenomen, a S t a 1 i n g>r a d en aan het front van den in zijn tegenaanvallen en oprukkende bewe gen van de Sowjets afgeslagen. Ten Oos- 'van de Wolga hebben gevechtsvliegtuigen idag troepen- en materiaaltransporten en nachts vliegvelden der Sowjets gebombar- rd. Op de Wolga is een koopvaarder van oiddelde grootte tot zinken gebracht. j, jan het front van den Don hebben Italiaan jagers zonder zelf verliezen te lijden vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, „den Centralen sector van het front lt! iiden bij de vernietiging van een vijandelijk anpunt 64 bunkers genomen cn een aantal iMgcncn binnengebracht. ,(Cp de Finsche Golf hebben jagers bij 1 eervluchten een bolsjewistische kanonneer- it in brand geschoten. de bestrijding van luchtsteunpunten op eiland M a 1 ta door Duitsche gevechts- Egtuigen zijn ook Dinsdag groote vernie len en branden teweeg gebracht. In felle atgevechten schoten begeleidende Duit- i jagers zonder zelf verliezen te lijden 13 ische jagers neer. Een eigen gevechtsvlieg- ging verloren. In Noord-A f r i k a zijn gedurende den eheelen dag gemotoriseerde groepen ïijdkrachten en tentenkampen van de ritten aan het centrale en het Zuide- te front van El Alamein blootgesteld ge- eest aan felle aanvallen van Duitsche üegerformaties. Duitsche jagers hebben Britsehe jagers bij een verlies van e eigen toestellen doen neerstorten. ritsche bommenwerpers hebben Dinsdag- ht het Noord-Duitsche kustgebied aange- !en. De bevolking leed verliezen. Door bri- t- en brandbommen ontstonden vooral in stad Kiel materieele schade en schade gebouwen. Nachtjagers en afweergeschut het luchtwapen en de marine schoten jens tot dusver ontvangen berichten 10 sndelijke toestellen neer. ichte Duitsche gevechtstoestellen hebben ïdag bij verrassende aanvallen voltreffers laatst op voor den oorlog belangrijke in flaties op het Engelsche eiland in het Ka li W i g h t. In de wateren ten Oosten van eiland is een groot drijvend dok door "Inmen beschadigd. oals in een extra bericht bekend gemaakt fcèbben Duitsche duikbooten opnieuw 18 pen (143.000 b.r.t.) tot zinken gebracht. Defensieve of offensieve oorlogs voering? In de Duitsche militaire berichten den strijd op het Oostelijk' front wordt dagen herhaaldelijk gesproken van itselijk begrensde gevechtshandelingen, tens is reeds enkele malen gewezen op de weersgesteldheid in den centralen en ordelijken frontsector. )p zich zijn deze feiten reeds van bijzondere [eekenis. Nog belangrijker worden zij ech- wanneer zij in verband gebracht worden de verklaringen van Adolf Hitler en Her- urn Görlng betreffende de immuniteit der lopeesche vesting en de verbetering van Europeesche oorlogs- en voedingspoten- J, Deze feiten zijn vooral voor de Britsehe Amerikaansche persbureaux aanleiding ge worden voor de verspreiding van artikelen, waarin beweerd wordt, da' de staten van het Pact van Drie thans van een offensief op een defensief overgegaan zijn en dat deze staten er zich thans toe bepalen, het veroverde ge bied te versterken. Generaal Smuts heeft zelfs bij zijn aankomst te Londen gesproken een nieuwe fase in den oorlog. Reuter ver kondigt dezelfde meening en de Engelsche pers schrijft dat thans voor de geallieerden het moment is aangebroken om van een de fensieve op een offensieve oorlogsvoering ovei te gaan. Deze meening kunnen de geallieerden ech ter niet handhaven, wanneer zij van alle om standigheden kennis genomen hebben. Ook de Duitsche oorlogsvoering is inderdaad afhan kelijk van de jaargetijden. Men mag echter vooral niet vergeten, dat de Spilmogendheden de Oekraïne en den Kaukasus niet veroverd hebben om defensief sterk te worden, maar dat zij ïn deze gebieden die vermeerdering van krachten gevonden hebben, welke noodzakelijk zijn, mede met het oog op de stijging van het. vijandelijk oorlogspotentieel, een beslissend overwicht te bewaren als voorwaarde voor een succesvolle offensieve oorlogsvoering. Vier Britsehe troepenschepen vernietigd. chip met Britsehe gevangenen getorpedeerd. evige aanvallen op Malta. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als i: Aan het Egyptische front hebben Duitsche Hrs in harde gevechten negen vliegtuigen ergeschoten. nog twee andere werden door :e afweer op den grond ten val gebracht, tvijandelijke luchtwapen heeft in den nacht a 12 op 13 October een aanval ondernomen Tobroek, in den loop waarvan een vlieg- getroffen door de afweer op den grond, >.ee stortte. Sterke formaties bommenwer- rs der Spilmogendheden hebben wederom vliegvelden van Miccabba en Halfar met thtbaar succes aangevallen. De begeleiden- L jagers leverden voortdurende luchtgevech- met sterke formaties Spitfires en scho- 19 van hen neer. Vier onzer vliegtuigen rden van hun vluchten naar den vijand ge rende de laatste twee dagen niet terug iar hun steunpunten. Dinsdagnacht hebben vijandelijke vliegtui- n bommen geworpen op Catania en het aatsje Gerbini met hun boordwapens be- K|gn. In het centrum van de Middellandsche Zee een schip met 400 Engelsche gevangenen n boord door een Engelsche duikboot ge cedeerd en tot zinken gebracht. Onze be aming, die alle krachten inspande bij de ddingsactie, heeft tot dusver 271 overleven- gevangenen gered. Een van onze op den Atlantischen Oceaan «reerende duikbooten is niet op haar basis iruggekeerd. Het staat vast. dat een groot iel der bemanning door den vijand gevangen genomen. De familieleden zijn op de hoog- gebracht. Malta. D.N.B. meldt: De zware bomaanvallen !n de Duitsche luchtmacht op Malta zijn op 1 October zonder onderbreking voortgezet, nder de bescherming van krachtige forma ts jachtvliegtuigen wierpen gevechtsvlieg- ligen en Stuka's zware en zeer zware bom en neer op Lucca, Halfar en La Venezia, Kinpunten van de Britsehe luchtmacht. Het Britsehe spervuur aan en boven de Mai mer kust werd zonder eenige aarzeling door t formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen en gers doorbroken. De voor de afweer opge ien formaties Britsehe Spitfires waren t?en deze aanvallen volkomen machteloos, ïolgens de totdusver ontvangen rapporten ioten Duitsche jagers zonder eigen verlie- O Dinsdag 13 Britsehe jagers neer. De rekening van de Geallieerden staat of valt met het aannemen van de mogelijkheid van een tweede frontvorming op het Euro peesche vasteland, in Afrika of in het Midden- Oosten. Van ondergeschikte beteekenis zijn de speculaties betreffende de uitwerking van een luchtoffensief. In dit opzicht kan Europa inderdaad met een vesting vergeleken worden. De Spilmogendheden bevinden 'zich in een situatie, die ze militair en economisch onaan tastbaar maakt. Elk strateeg moet er voor zorgen, dat het land, los van alle offensieve plannen, defen sief sterk genoeg blijft om Opgewassen te zijn tegen alle eventualiteiten. De staten van het Pact van Drie hebben met deze weldoordachte strategie thans het moment bereikt, waarop zij den oorlog niet meer kunnen verliezen. Zij, die de Duitsche toestanden kennen, kun nen verzekeren, dat men in Duitschland met deze situatie niet tevreden is, maar dat men den oorlog beslist wil winnen. Het zou een dwaling zijn om uit de militaire modulaties, welke het jaargetijde voorschrijft, te conelu- dceren, dat de Spilmogendheden, nu de juiste graad der defensieve kracht bereikt is, hun offensieve plannen zullen prijsgeven. Intus- schen ontneemt de thans bereikte status aan de Geallieerden elke kans op een succesvol offensief. Duitschland wint op alle fronten OOK NIEUWE GROOTE SUCCESSEN IN ATL. OCEAAN: Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt in een extra-bericht het vol gende bekend Duitsche duikbooten hebben opnieuw snelle kostbare vijandelijke troepentrans- portschepen vernietigd. Zij brachten voor Kaapstad tot zinken het Britsehe passagiers schip „Orcades" van 23.456 brt. en tusschen Freettown en Kaapstad het Britsch-Cana- deesche passagiersschip „Duchess of Atholl" van 20.119 brt. Deze beide voor het vervoer 9000 tot 10.000 manschappen en wapens ingerichte snelle schepen werden gebruikt voor het vervoer van troepen naar Egypte en het Midden-Oosten. In dezelfde wateren werden nog twee andere schepen van 17.425 brt. tot zinken gebracht zoodat de vijand voor de Westkust van Zuid-Afrika weer 61.000 brt. aan scheepsruimte verloren heeft. Hoewel aanhoudende uiterst zware na jaarsstormen de operaties sterk belemmer den, brachten andere duikbooten in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan in dagenlange uiterst felle achter volgingsgevechten 14 schepen tot zinken die deel uitmaakten van volgeladen en krachtig beschermde voor Engeland bestemde con- vooien. Deze veertien schepen hadden een gezamenlijken inhoud van 82.000 brt. Voorts beschadigden deze duikbooten twee andere schepen door torpedotreffers. Daarmede heeft de vijand de laatste vier dagen tusschen New-Foundland en Kaap de Goede Hoop door Duitsche onderzeebooten opnieuw 18 schepen verloren met een tota len inhoud van 143.000 brt. Bij de gevechten tegen de copvooien in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan heeft de duikboot van den luitenant ter-zee tweede klasse Trojer zich bijzonder onderscheiden. Uit een convooi bracht deze duikboot acht schepen met een gezamen lijken inhoud van 47.000 brt. tot zinken. houding van de plaats van bestemming der convooien". Admiraal Graaf van Cork laakte volgens den Britschen berichtendienst, dat de goederen in het transitoverkeer of in de docks duidelijk de aanduiding van de plaats van be stemming dragen. Een lid van het machine- kamerpersoneel van een zich op weg naar Malta bevindend schip heeft verklaard, dat de beplakking zoo duidelijk was, dat men het schip een ..zelfmoordschip" moest noemen. Admiraal Cork verklaarde, dat het schip dan ook heeft bewezen dit te zijn, daar het met honderd leden der bemanning, vergaan is. Admiraal Lord Chatfield verklaarde met be trekking tot de Duitsche luchtaanvallen op de convooien: „Ik heb er mij vaak over ver baasd, dat de vijand een dergelijke geconcen treerde strijdkracht juist op het goede oogen- blik bij elkaar kon hebben." Japansche versterkingen geland op Guadalcanal Volgens een extra bericht van den Brit schen berichtendienst uit Washington heeft de staf van de Amerikaansche marine Woensdagavond medegedeeld, dat de Ja- pansche oorlogsschepen het Amerikaansche vliegveld en het steunpunt op het eiland Guadalcanar (Salomons-eilanden) beschie ten en dat Japansche transportschepen aan de Noordelijke kust van het eiland verster kingen aan land hebben gezet. Het Amerikaansche ministerie van ma rine heeft voorts medegedeeld, dat in het Zuidelijke ceel van den Stillen Oceaan een Amerikaansche torpedojager* door de Ja panners tot zinken is gebracht. Zittingsperiode Lagerhuis wederom verlengd. Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp tot verlenging van de zittingsperiode van het parlement met 12 maanden in derde lezing aangenomen. Volgens dit ontwerp zal ook de ambtsperiode van het Lagerhuis in Noord- Ierland worden verlengd, indien het ontwerp daar wordt goedgekeurd. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, hebben Churchill cn Sir Stafford Cripps een bezoek gebracht aan de Britsehe thuisvloot. Himmler bij den Duce» De Reichsführer SS. en chef der Duitsche politie Heinrich Himmler, heeft een dezer dagen als gast der fascistische regeering een particulier bezoek gebracht aan Rome. Tijdens dit bezoek is de Reichsführer door den Duce ontvangen, die met hem een langdurig en hartelijk onderhoud heeft .gehad. Poging tot moord op vrouw. Haarlemmer in hooger beroep veroordeeld. Het gerechtshof te Amsterdam heeft i hooger beroep den 46-jarigen zeeman C. Dirks wegens poging tot moord veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van het geheele voorarrest en ter beschikking stelling van de regeering. De man had in den nacht van 28 Februari op 1 Maart van dit jaar in een logement in de Kleine Houtstraat te Haarlem de vrouw met wie hij samenwoonde, doch die niet lan ger betrekkingen met hem" wilde onderhou den, met een knipmes asngevaUen en tien steken toegebracht in hóófd en armen. E vrouw was eerst na geruimen tijd hersteld. Dg rechtbank te Haarlem had hem tot een zelfde straf veroordeeld. Rookverbod in de stadstrams. De directie van de N.Z.H. heeft besloten, dat het verboden is te rooken in de trams van de stadslijnen in Haarlem en Leiden, de lijn Haarlem—Hillcgom. de lijh naar Aerdenhout en de tramlijnen in Waterland. Dit besluit is genomen, omdat het aantal klachten van reizigers, wier kleedingstukken brandgaatjes vertoonden, toenam. Doordat de trams steeds viller worden, staan de reizigers dicht op el kaar en daardoor is het niet uitgesloten, dat vonken van de sigaren of sigaretten vallen. De regeling is niet van toepassing voor de lijnen AmsterdamHaarlemZandvoort Ha ar lem—Leiden. De directeur-generaal spreekt tot allen, die thans nog afzijdig staan W. H. N. zal eens ons geheele volk omvatten. Britsch—Turksch meeningsverschil over artikel 19, lid 4 Een indrukwekkende lijst. Omtrent de nieuwe successen der Duitsche duikbooten deelt het opperbevel van de Duit sche weermacht het volgende mede: Weer is het den Duitschen onderzeebooten gelukt, bijzonder snelle en kostbare vijande lijke troepentransportschepen te vernietigen. Het s.s. Orcades was gebouwd voor een snel heid van 22 zeemijlen, de Duchess of Atholl voor een van 18 zeemijlen. De Orcades was een heel modern, pas in 1937 gebouwd tropen- schip, dat behalve zijn groote inrichting voor passagiers, 11.800 ton aan vracht vervoeren kon. Het was een der snelste en grootste Brit sehe tropenschepen, dat juist om die eigen schappen voor een voorbeeldig troepen trans portschip doorging. De beide schepen konden tezamen 9.000 tot 10.000 soldaten vervoeren. In korten tijd heeft de vijandelijke troepen- transportvloot de volgende snelle passagiers schepen verloren. Orcades, 23.456 b.rt.. 22 zeemijl. Duchess of Atholl, 20.119 b.r.t., 18 zeemijl, Oronsay, 20.043 b.r.t., 20 zeemijl.' Type: Viceroy of India, 19.627 b.r.t., 18 zee mijl. Type: Reina- del Pacifico, 17.702 b.r.t., 19' zeemijl. Type: Derbyshire, 11.660 b.r.t., 15 zeemijl. Dit zware verlies van de vijandelijke trans- portvloot betreft schepen, die niet vervangen kunnen worden, daar schepen van dit soort noch krachtens het Engelsche, noch krachtens het Amerikaansche scheepsbouwprogramma nagebouwd worden. Met betrekking tot de Duitsche duikboot successen in de Afrikaansche wateren heeft de Britsehe nieuwsdienst Woensdagavond ver klaard, dat, naar men te Londen vernomen had, Duitsche duikbooten thans optreden in een nieuw operatiegebied bij Kaap de Goede Hoop. „Daar", aldus de Britsehe berichten dienst „kunnen de aanvallen sneller ten uit voer worden gelegd dan onze verdediging, zoodat de duikbooten daar „eenige" successen zullen kunnen behalen". Te Freetown zijn 249 opvarenden van een op den Atlantischen Oceaan tot zinken ge bracht schip aan land gebracht. De convooiverliezen van Engeland zijn in het Engelsche Lagerhuis door twee Britsehe admiralen geweten aan „gebrek aan geheim- Origineele Britsehe interpretatie. (DaD) In zijn ijver, aan de vloot der Geallieerden in geval van nood een uitweg uit de Zwarte Zee te banen, wijdt het Lon- densche blad „Daily Telegraph" een be schouwing aan de doorvaartbepalingen van ie Conventie van Montreux. Deze in 1936 met medewerking van Turkije, Groot-Brit- tannië, Frankrijk, de Sovjet-Unie, Japan, Roemenië, Griekenland. Joego-Slavië en Bulgarije tot stand gebrachte overeenkomst gaat. zooals bekend, ingeval Turkije in een conflict van derden neutraal mocht blijven, uit van het grondbeginsel, dat voor de oor logsschepen der strijdende partijen de door vaart door de zeestraten is verboden (ar tikel 19. lid 2). Artikel 19. lid 3, der conventie bevat eenige uitzonderingen op dezen regel, welke voornamelijk betrekking hebben op een Volkenbondsoorlog en dus niet niet ter zake doen. Artikel 19. lid 4, luidt: ..Onverminderd het in lid 2 vastgelegde doorvaartverbod hebben marinevaartuigen der oorlogvoeren de oeverstaten van de Zwarte Zee en van de oorlogvoerende niet-oeverstaten. welke van hun thuishavens zijn afgesneden, het recht deze op te zoeken". Zonder aan de beteekenis en aan de ontstaansgeschiedenis van deze bepa ling nog woorden te besteden, klampt de „Daily Telegraph" zich met beide handen aan deze clausule vast. „Is de Sovjet-Russische vloot in de Zwarte Zee na het verlies van haar steunpun ten in deze zee soms niet door de zee straten van haar thuishavens afgesne den?" zoo vraagt het blad. „Dan moet zij ook het recht hebben, de zeestraten ongehinderd te passeeren, om haar „thuishavens" Kroonstad of Wladiwo- stok te bereiken". Deze origineele interpretatie is, zooals te verwachten was, niet onaangevochten ge bleven. Bijzondere beteekenis kent men in Duitsche politieke kringen toe aan.de weer legging van Sadak in het Turksche blad „Akcham". Sadak heeft n.l. deel uitgemaakt van de Turksche delegatie te Montreux en wordt in alle kwesties, de conventie betref fende, als een der meest competente spre kers van de Turksche regeering beschouwd. Hij schrijft o.a.: „Het verdrag van Montreux is volkomen duidelijk en laat geen ruimte voor eenigen twijfel. Volgens artikel 19 mo gen marinevaartuigen van oorlogvoerende mogendheden in tijd van oorlog geen ge bruik maken van de zeestraten. Enkel die schepen, welke van hun uitgangsha vens zijn afgesneden, kunnen daarheen te- rugkeeren. Dat wil dus zeggen, dat een oor logsschip der Russische marine dat zich bij het intreden van Rusland in den oorlog in de een of andere haven van de Aegeische Zee bevond, het recht heeft, naar zijn steun punt terug te keeren. Hetzelfde gold voor een Britsch oorlogsschip, dat zich bij het uit breken van den oorlog in een haven van de Zwarte Zee zou hebben bevonden: het kon dan, ondanks het feit, dat Engeland een oorlogvoerende mogendheid is. naar de Mid dellandsche Zee varen". Nadrukkelijk wijst Sadak er op, dat artikel 19, lid 4, der con ventie, het verkeer van in de Zwarte Zee ge- stationneerde Russische oorlogsschepen met een haven als b.v. Wladiwostok niet toe laat. De verhandelingsprotocollen van Mon treux bevestigen de zienswijze van den Turkschen deskundige. Daaruit blijkt n.l.. dat het Britsehe ontwerp voor de Conventie in artikel 16. lid 5 en 6, dezelfde uitzonde ring van het doorvaartverbod zoodanig for muleert, dat elke twijfel omtrent de bedoe ling van deze bepaling is uitgesloten. In deze redactie heet het n.l.: „Wanneer het in de voorgaande leden van dit artikel bedoelde CUfers spreken een weliswaar dorre, maar tevens duidelijke taal en daarom was het goed. dat de landelijke leider van Winterhulp Nederland, de heer F. W'. van Vloten, bij de opening van het nieuwe derde seizoen van het winterhuljAverk in de hoofdstad een gedetailleerd verslag gaf over de uitkomsten van het vorige winterhalfjaar, een verslag, dat niet alleen een verheugend beeld gaf van den groei van dit werk door. en voor het volk —en daarmede ook goede verwachtingen voor de toekomst beloofde, maar dat ook en dit is we! zeer voornaam een definitieve weerlegging vormde voor de beweringen van de helaas nog al te tal rijke medeburgers, die zich niet alleen van hun volksplicht afzijdig houden, maar die zich zelfs niet ontzien, de meest boosaar dige geruchten over de besteding der bij W. H. N. binnengekomen gelden te ver spreiden. Het is thans voor de tweede maal, aldus begon de heer Van Vloten, dat Winterhulp Nederland verantwoording aflegt over het winterhulpwerk in een afgeloopcn seizoen. Met groote voldoening kan ik daarbij vast stellen, dat de resultaten die van het eerste jaar belangrijk overtreffen. Ondanks de te genwerking en het vooroordeel, van velen in den lande, bewogen zich de inkomsten in stijgende lijn, waardoor het mogelijk was een grooter bedrag tot uitkeering te brengen dan in het eerste jaar het geval was. De totale inkomsten beliepen 10.096 076, tegen rond 7.000.000.in het eerste jaar. Zij werden verkregen door de lijsten- en straatcollecten, door giften in geld, en in natura en door de opbrengst van de loterij. Buiten de gegevens welke wij gisteren reeds in ons blad publiceerden over het winter hulpwerk. gaf spreker ook nog eenige cijfers omtrent den Nederlandschen Volksdienst. Velen beseffen niet aldus vervolgde de heer Van Vloten dat achter deze droge getallen zoo ontzaglijk veel leed schuilt. Zij hebben het zelf nog veel te goed en hebben geen tijd om zich voor anderen te interes- seëren. En toch. er is zooveel geld en daad werkelijke hulp noodig: geen aalmoes, geen fooi, maar een offer, voor uw volk. voor uw vaderland. Tot de velen, die nog afzijdig staan en die spreker in drie groepen verdeelde, wilde hij nog een ernstig woord richten. Daar zijn de „anti's", die uit stijfhoofdigheid vijandig tégenover ons staan. Zij zien niet in, dat kop pigheid weliswaar een deugd kan zijn. als het een goede zaak betreft, maar dat het een ondeugd wordt, indien het een verkeerde zaak geldt. Laten zij bedenken, dat zij door hun handelwijze weigeren de helpende hand te reiken aan de honderdduizenden landgenoo- ten, die in armoede en ellende verkeeren. Tot degenen die meenen, uit christelijke overtuiging afzijdig te moeten blijven, zeide spreker, dat het bieden van steun aan den evenmensch juist een gewetensplicht is. Dan zijn er nog en dat is een groote massa die bang zijn voor elkander. Tot dezen richtte! de directeur-generaal van Winterhulp het vermaan, moed te toonen. De Nederlanders noemen zich zoo graag koning en keizer op hun eigen vierkanten meter. Welnu, toon dan, dat gij dat ook inderdaad zijt Spreker wekte de anti-menschen op, de haatgevoelens te laten varen en om te kee ren. Doet zooals uw hart u ingeeft, volgens eer en geweten en bedenkt, dat gij eens ver antwoording tegenover uw eigen volk zult moeten afleggen. Tot zijn trouwe medewerkers richtte de heer Van Vloten den oproep, steeds het ideaal: het volk te dienen voor oogen te houden. Zet u dubbel in, tracht er meer van te maken, niet voor u zelf. maar ten bate van uw behoeftige volksgenooten. De directeur-gencraa! eindigde met het vertrouwen uit te spreken, dat zij. die daartoe in staat zjjn, hun offers zullen brengen, en wel in die mate, dat het spoedig mogelijk zal zijn, dat ieder, die hulp noodig heeft, deze volledig kan krijgen. Reichsamtleiter Althaus, die vervolgehs het woord voerde, bracht de groeten en wen- schen over van het Duitsche winterhulpwerk. Het feit, dat de Führer steeds nu reeds voor de tiende maal zelf telken jare het winterhulpwerk heeft willen openen, bewijst, welke beteekenis dit werk in Duitschland heeft. Spr. was ervan overtuigd, dat ook hie» te lande de winterhulp eens dezelfde erken ning bij het volk zal genieten, als dit reeds jaren in Duitschland het geval is, want wat is er grootscher en schooner dan deze dienst aan het volk Ook in Duitschland is het begin klein en bescheiden geweest en onlangs heeft men het geweldige bedrag kunnen hoo- ren, meer dan 1.2 milliard Reichsmark. dat door het Duitsche winterhulpwerk is bijeen gebracht. Bij ons zoo vervolgde de Relchs- amtsleiter is de Winterhulp reeds lang boven het uitsluitend materieele uitgegroeid: het werk beteekent thans „hulp aan het volk zelf, aan moeder en kind, die de grondslagen van het volk vormen. Eens zal ook het geheele Nedcrlandsche volk achter Winterhulp staan, omdat dit werk uit het hart voorkomt. Spreker besloot met het aanhalen van de woorden van den FührerHet hoogste, dat God m\j gegeven heeft, is mijn volk en ik ken geen grootscher en trotscher werk dan dit volk te dienen. Na afloop der redevoeringen, welke her haaldelijk door luid applaus werden onder broken, werd de bijeenkomst gesloten. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum I, in de serie brandende kwesties over het onder werp: „Daar doe ik niet aan mee". KORT NIEUWS In Brazilië is krachtens een regeerings- verordening de censuur ingesteld en de ge heele pers voor den duur van den oorlog gelijkgeschakeld. In dit decreet wordt mede gedeeld dat alle persorganen, onverschillig van welk karakter, door dezen maatregel getroffen worden. doorvaartverbod van kracht wordt, is het aan ieder oorlogsschip van een beliigeren- ten niet-oeverstaat der Zwarte Zee, dat zich toevallig in deze zee bevindt, geoorloofd, zich naar de Middellandsche Zee te bege ven. Onder dezelfde omstandigheden is het aan ieder oorlogsschip van een oeverstaat der Zwarte Zee toegestaan, zich naar deze Zee te begeven", In de zitting van 8 Juli 1936 lichtte de Britsehe gedelegeerde, Mr. Rendel, de bedoeling van deze bepaling toe met de vol gende woorden: „Het doel van lid 5 en 6 bestaat daarin, de schepen van een oorlog voerenden staat, wien de doorvaart door de zeeëngten is afgesneden, den terugkeer naar het moederland mogelijk te maken". De verhandelingsprotocollen geven niet de minste aanwijzing, dat men later nog een andere uitzondering van het doorvaartver bod op het oog zou hebben. Artikel 19. lid 4, moet derhalve .dezelfde strekking hebben als de Britsché "formuleering. Een interpre tatie als de „Daily Telegraph" poogt te on dernemen, mist iederen rechtsgrond. Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en hei Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtoataillon. De opleiding vindl in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS Neder land (Nederlandsche SS) willen toetreden. 16.10.42 11 uur, Deventer, N.S.DA..P., Park weg 2. 17.10.42 11.00 uur, Arnhem, Weverstr. 16b. 18.10.42 14.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Emmastraat Bü onze vrijwilligers. Een kijkje in een der vele magazijnen, dikwijls direct achter het front. Van hieruit worden de jongens dage lijks verzorgd en dat het goed is, toont de foto. (SS P.K. Altstadt-O-H-P.H. c) 19.10.42 11.00 uur. Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 20.10.42 11.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord- Brabant. Markt 45. 21 10.42 10.00 uur. Tilburg, Werk liedenver- eeniging. Tuinstraat 63. 21.10.42 17.00 uur. Rotterdam, Deutsches Haus. 22.10.42 10.00 uur. Amsterdam, School Iepenweg 13. 22.10.42 17.00 uur. Utrecht Wehrmachtheim Mariaplein. 23.10.42 10.00 uur. Den Haag. Café den Hout Bezuïdenhoutscheweg. 24.10.42 11.00 uur, Amersfoort, Dienstge- gebouw Kapelweg. OORLOGSMISDADIGERS. Bs. Wie zich al mocht verbaasd hebben over het feit, dat Roosevelt er pas Maan dagavond toe overgegaan is het oorlogsdoel der Geallieerden te omschrijven, zal ook met eenige bevreemding gelezen hebben, dat het in de bedoeling ligt de leidende mannen van Duitschland, Italië en Japan, die naar hun meening voor tallooze daden van barbary verantwoordelijk zijn, te ar resteeren en voor een gerecht te brengen. Ieder, die deze uitlating ernstig neemt, zal zich niet zonder een zweem van ironie afvragen waarom de Geallieerden, als het nu toch om de werkelijke oorlogsmisdadi gers te doen is, niet alvast beginnen met diegenen te berechten die zóó voor 't grij pen zijn. Wij kennen leiders der Geallieer den, die meer schuld op zich geladen heb ben dan zij ooit in hun oorlogszuchtige fan tasie aan anderen zouden kunnen toeschrij ven. Het zou alleszins logisch klinken in dit verband, wanneer Franklin Roosevelt in een praatje bij den haard, terwijl Eleonore gezellig aan een paar sokken voor de neger- kindertjes zit te breien, mededeelde dat de grootste oorlogsmisdadiger en tiran aller tijden: Stalin, bij den kraag was gepakt en een plaatsje op den electrischen stoel ge kregen had. Er zijn stroomen bloeds van beschaafde mannen ei/vrouwen,.van chris tenen en geestelijken gevloeid sinds Stalin over Rusland heerscht en het was deze man die de enorme militaire machine opbouwde, welke geheel Europa onder den voet had moeten loopen. Ook met de arrestatie van zijn vriend Churchill zou Franklin geen kwaad figuur slaan, al was het alleen maar om de vele hulpvolken welke door hem in den oorlog gestuurd werden en die hun ver nietiging op deze wijze tegemoet zijn ge gaan. Het groote requisitoir tegen dezen leider, die de oorlog voorbereid heeft op een wijze waarover eens de geschiedenis een hard oordeel vellen zal en die de ver nietiging van burgerwoonhuizen en kui tuurobjecten als strijdmethode invoerde, doen wij hem dan nog cadeau. Een buitengewoon sympathieke geste zou Roosevelt echter bij het knapperend haard vuur kunnen doen door.... zich zelf aan te melden. De man die geheel zijn politiek er op ge richt heeft de erfenis van het Britsehe im perium over te nemen en te onzaliger ure moest ervaren, dat hij te ver gegaan was en dus óók zou moeten vechten, kan alles behalve zijn handen in onschuld wasschen. Het is Roosevelt, die gedacht heeft met een grooten mond, op Amerikaansche wijze, al les en allen te kunnen overbluffen en overi gens zonder strijd de vruchten van zijn politiek te plukken. Het is ook Roosevelt, aie met volle zeilen den oorlog ingestevend is zonder precies te weten wat hij aan zijn tegenstander Japan had. terwijl hij op geen stukken na van de werkelijke eigen kracht op de hoogte was. Bewijzen In Roosevelts jongste praatje bij den haard (zie ons nummer van Dins dag) komt de verklaring voor: „Voordat ik onze nieuwe fabrieksinstallaties gezien had, had ik geen grondige voorstelling van het Amerikaansche optreden in den oorlog." Hier wordt zonder blikken of blozen een bekentenis afgïflegd, die de wereld met af schuw vervullen moet. De man die jaren lang met den sabel gerammeld heeft, die een taktiek voerde, welke rechtstreeks op oorlog aanstuurde, erkent niet meer of min der, dan dat hij toen nog geen grondige voor stelling van hot Amerikaansche optreden in den komenden oorlog had. Dat is een schuld die hij op zich geladen heeft, waarvoor eens het Amerikaansche volk hem, nu hij zich zelf niet aanmeldt, want daar hoeft men niet aan te twijfelen, ter verantwoor ding roepen zal. Het is wel heel gemakkelijk zelf als oor logsdoel de vernietiging van Duitschland, Italië en Japan, alsmede hun bondgenooten, te stellen en toch anderen de schuld aan den oorlog in de schoenen te schuiven maar in de feiten kunnen geen duizend praatjes bij den haard Verandering brengen. Men deed er werkelijk beter aan eens de hand in eigen boezem te steken.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1