Stadsn leuws Het tooneel van vroeger Het dichtgenootschap Nil Volentibus Arduum. Hoezeer ons nationaal tooneel reeds in net midden der 17e eeuw aan het tanen ging, bewijst wel de oprichting van het dichtgenootschap „Nil Volentibus Arduum' in 1669. Het is onbegrijpelijk, dat in een decennium, waarin onze voorouders nog niets van hun volkszin en godsvrucht had den ingeboet eigenschappen die hun in het jongste verleden waren ingeprent, juist op de planken, door Breero, Hooft en Vondel de saletjonkers van „Nil" een kans konden grijpen. De leden stelden zich ten doel, de dicht kunst, die zich allereerst in den schouw burg uitleefde, grondig te hervormen en, dat doel trachtten zij te verwezenlijken door het schrijven en vertalen van treur spelen, alsmede door drang uit te oefenen op de regenten van den schouwburg. De heeren hadden genoeg van de blijspelen en kluchten, die in ronde bewoordingen het lief en leed van de burgerij in beeld brach ten. Dat zij zich terecht keerden tegen de schunnige kluchten van die dagen en tegen de monsterdraken van een Jan Vos. is een deugd die in het niet valt bij het onheil dat zij over ons tooneel hebben ge bracht en dat zich tot in de 19e eeuw deed gelden: de zoutelooze nabouw van alles wat Fransch en dus zwierig en hoofsch was. Zij wilden in gemeenschap werken, ge zamenlijk bijschaven, wat door den enke ling te groen of te grof was gemaakt. Eerlijk bekenden zij, vóór dien tijd af zonderlijk slechts „vodden" te hebben ver vaardigd. Nu. met het oog gericht op Frankrijk en den grootmeester Corneille zouden zij. gezamenlijk werkend, zevend en schavend, slechts meesterwerken leveren „Wij volgen de Fransche modellen na. wij nebben onze regels en wetten, waarvar we niet afwijken, we hebben een geraamte waarin een tooneelspel moet passen, en wie durft zeggen, dat onze tooneelstukken niet uitstekend zijn0" (J. H. Róssing). Slaagt een lid van „Nil" er niet in. een meester uit het zuiden na te volgen wei hij kan zich denzelfden roem verwerver door botweg zijn werk te vertalen Het vinden en „bewerken" van een Fransch drama heeft tot ver in onze historie even veel. ja meer waardeering geoogst dan het geven van eigen, oorspronkelijk werk! Nil Volentibus Arduum was het eerst* van de reeks dichtgenootschappen, die een onzalige eeuw lang onze taal en onze dichtkunst ten grave trachtten te brengen Zij hebben Vondel van het tooneel ge jaagd. het talent van jonge, oorspronkelijke tooneeldiehters in den kiem gesmoord slappe, geestelooze na-apers tot halfgoden verheven. Wel zeer sterk doet hun svsteerr van ..beschaving" denken aan dat der „précieuses ridicules", door Molière on sterfelijk belachelijk gemaakt! Wonderlijk, hoe een volk, dat een bloei periode van groot, waarlijk nationaal too neel achter den rug had, deze decadent e in zich opnam, hoe de invloed van „Nil' honderd jaar en meer heeft doorgewerkt. De schrijver en criticus A. L. Barbaz, overigens geen tegenstander van het ge nootschap. verhaalt in zijn „Overzigt van den staat des schouwburgs in ons vader land" in 1816 verschenen, van de belache lijke treurspelkleeding. gevolg van de zotte verfransching. die tot kort voor den Franschen tijd in zwang was: „Klugtig, inderdaad, is het in de afbeel dingen te zien. dat Achilles met gepoeder de paruik, lobben op de handen, witte zij den koussen, met rozen op de schoenen, en de engel Raphaël. in Gysbrecht, met ge kapt hair, dameszak en breeden hoepelrok, ten tooneele verschenen!" Het spreekt wel van zelf, dat Nil Volen tibus Arduum in zijn tijd tegenstand ge noeg ondervond. Tot de bekendste bestrij ders behooren de vurige, spitsvondige dr. Govert Bidloo en Thomas Asselijn. Van den laatste werd onlangs nog zijn popu lairste klucht, „Jan Klaaz of Gewaande Dienstmaagt" opgevoerd door slands eer-, ste gezelschap. Van „Nil" is sedert 1795 bij ons weten geen enkel stuk meer gespeeld Sic transit gloria. K. Heldere meteoor waargenomen Zondagavond j.l. Blijkens berichten, die in de laatste da gen in het Nederlandsih Meteorologisch In stituut werden ontvangen, heeft zich op Zondag 11 dezer te 21.34 een bijzonder hemelverschijnsel voorgedaan. Het wordt beschreven als een hel oplichten van den avondhemel gedurende eenige seconden door een meteoor, die een langen staart van rood-geel licht achter zich liet. Het licnt wordt aangeduid als dat van vollemaan: het licht was zoo fel, dat het in de steden o.a. Amsterdam duidelijk werd opgemerkt. De ontvangen berichten spreken alle van een verplaatsing van den meteoor van Zuid naar Noord of van Zuidwest naar Noord oost en ongeveer in het zenith op de lijn van den Melkweg. Schoolinzameling van oud papier en andere grondstoffen. Van links naar rechts: Duitsch spoorwcggeschut aan de Atlantische kust tijdens alarm. Van alle kanten snellen de kanonniers toe, om het geschut te bedienen. (P.K. Langhans T:anso-F-P.H. c) - In looppas trekken de bergjagers in den Kaukasus over het open veld. Boven de indrukwekkendheid der gletschers staat de harde werkelijkheid van den oorlog, welke zich openbaart in de gestalten van de bolsjewistische scherpschutters die vanuit hun schuilplaatsen opereeren. (P,K. Vielmetti-D.V.-R-P.H. c) - De molen aan den Rijksstraatweg bij den ingang van het dorp Holten, waarvan al sedert jaren twee wieken waren verwijderd, zal binnenkort worden hersteld. (Hartgerink Pax Holland c) Van links naar rechts: De pitten der zonnebloemen worden ook in ons iand prq^luctief I Dinsdagavond in het Concertgebouw te Amsterdam geopend met een groote bijeen- gemaakt. Wanneer de bloemkernen gedroogd zijn, worden de' zaden eruit verwijderd, komst. Een overzicht tijdens de rede van den landelijk leider, den heer F. YV. v. Vloten. (Polygoon-Kuiper Fax Holland c) - Het nieuwe seizoen van Winterhulp Nederland is (V.N.P.-De Haan Pax Holland c) Eerste prijs voor lagere school te Elburg. Aan de schoolinzameling van oud papier en andere grondstoffen georganiseerd op ini tiatief van het rijksbureau voor oude mate rialen en afvalstoffen, „Romea" te den Haag hebben in September 2228 scholen deelge nomen. Door genoemd rijksbureau worden elke maand prijzen uitgeloofd voor de scholen, die de grootste hoeveelheden afvalstoffen in leveren. Dc eerste prys in den wedstrijd in de maand September (f 50) werd gewonnen door de openbare lagere school te Elburg (hoofd de heer C. Eegdeman), met een ge middelde van 23.64 kg. per leerling. Ook een jongen vermist in Kerkrade. Sinds 9 October wordt te Kerkrade ver mist de 9-jarige knaap Van O. In de och tenduren verliet hij de ouderlijke woning, waarna hij niet meer is teruggekeerd. Vreeselijke daad van ontaarden vader. Kindje van vier weken vermoord. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is in het St. Jozef ziekenhuis te Eind hoven overleden het vier weken oud zijn de kindje van de familie A. wonende in de Var.enstraat, dat gistermorgen uit de ouderlijke woning werd vermist. De moe der liet aangifte doen bij de politie, waar op onmiddellijk een onderzoek werd inge steld. Dc vader, die zich naar zijn werk begeven had, scheen van het verdwenen kind meer te weten, 's Nachts te twee uur had de moeder het kind nog gevoed, 's Morgens om zes uur werd zij wakker gemaakt toen haar man zich weer te bed begaf, waarbij zijn kleeren an ders gerangschikt waren dan den avond te voren. De man moest dus in den nacht ge kleed het huis verlaten hebben. De politie heeft daarom den man op zijn werk aange-, houden en aan een verhoor onderworpen. Hij ontkende echter ten stelligste iets van het verdwenen kind te weten. Intusschcn zocht dc politie huis en om geving af en in een aan het huis grenzend schuurtje werd een afschuwelijke vondst gedaan. Dit berghok bevatte o.a. een ouden waschketel, welke tot vuilnisvat diende. Bij het openen van den ketel ontdekte men dekentjes, welke op het bedje van het kind gelegen hadden. Onmiddellijk werd het vuilnisvat leeggehaald. Onderin be vond zich het kind met een strop om den hals. De dader had getracht het kind op deze wijze van het leven te berooven, ver volgens de dekentjes op het lichaampje geduw d en den ketel met het deksel dicht afgesloten. Het kind, dat ongeveer zes uur in den ketel gelegen had, gaf nog teekenen van leven. De G.G.D. vervoerde het naar het St. Jozefzie kenhuis. Later is het echter overleden. De vader, die een psychopatischen indruk maakt, is gearresteerd. Hoe behandelen wij den oogst AGENDA DONDERDAG 15 OCTOBER. Groote Kerk: Orgelconcert 3 uur. Luxor Theater: „Een origineele ontkloo- ping". 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Alle leeft. Frans Hals Theater: „Es war eine rauschen- de Ballnacht", 2 30, 6.30 en 8.45 uur. Toe gang 18 jaar. Palace: Pepijn de Korte. 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Alle leeftijden. Rembrandt Theater: Ernst van 't Hoff met zijn 17 solistèn. Moviac: „Zijn tweede moeder Alle leeft. VRIJDAG 16 OCTOBER. stadsschouwburg: „Aimée" door het Am- sterdamsch Tooneel, 7.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellin gen. Nieuw programma. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns. Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C Derks. Haarlem Chef van Dienst en Stad: S. R Kuiper, Haarlem Sport en stad: A. Overmeer Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag Heemstede. Haagsch Redacteur: B Korsten Heemstede Binnenland: J. A. Steen Jr. Zaad- voort Nieuws en reportage voor Velsen en om eeving. J. J. E. van Baarsel. IJmuiden. Adver tenties D. A. J. Spek. Haarlem. van eigen tuin f Wie het voorrecht heeft een eigen tuin te bezitten zal nu bezig zijn de oogst binnen te halen. Oogsten is vreugdevol werk, men ziet resultaat van den arbeid en vooral in dezen tijd zullen de zelfverbouwde groen ten en vruchten zeer op prijs worden ge steld. Het gaat er nu om, de oogst goed te bergen, zoodat men er in de komende win termaanden nog wat profijt van heeft. Het bewaren van de meeste groenten verdient de voorkeur boven inmaken, daar men dan bijna de volledige voedingswaarde behoudt. Aardappelen moeten na het rooien een dag in zon en wind op het land drogen. Vervolgens worden die zieke en bedorven exemplaren uitgezocht. De beste bewaar plaats is in een kist in een droge kelder. De kist moet liefst een bodem van latwerk hebben voor de goede ventilatie. Bovendien moet zij hellend zijn en van onder een opening hebben, zoodat de onderste aard appelen het eerst gebruikt kunnen worden en de heele voorraad telkens even in be weging komt. Heeft men geen kist, dan kan de partij op stroo, een dikke laag kranten of turfmolm worden gelegd. De volkstuin der die op een bovenhuis woont, zal de aardappelen op zolder moeten bergen. Mits hier voortdurend geventileerd wordt en de aardappelen zoo nu en dan (eens in de drie weken) voorzichtig omgewerkt worden, kan dit ook wel. De bewaarplaats moet in ieder geval donker zijn, daar de aardappelen door de inwerking van het licht groen worden Aardappelen verdragen geen vorst, zij die nen dan afgedekt te worden met oude zak ken, gordijnen, enz. Zeer goed zijn ook los uitgelegde kranten. Uien moeten ook door en door droog zijn. De uien kunnen in bossen gebonden en op zolder opgehangen worden of daar in een mandje bewaard worden. In ieder geval droog en bij voorkeur in het donker. Zij verdragen geringe vorst. Winterwortelen, pastinaken. knolselderij en ramenas kan men het beste in een kistje met zand in de kelder bewaren. Men moet er voor zorgdragen dat zij vorstvrij staan. Prei wordt bij droog weer geoogst, waar na men de bladeren wat inkort. Daarna worden ze in een kist met aarde geplant, zoodat ze net zoover in de aarde staan als buiten het geval was. Een plaatsje in het licht is gewenscht, daar anders de bladeren spoedig geel worden en tot rotting over gaan. Prei verdraagt geringe vorst. Kool bewaart men het beste, door deze met stronk en al uit den grond te trekken, alle rotte bladeren te verwijderen en daar na omgekeerd aan een touw te hangen. Men dient ervoor te zorgen, dat de kool vooral goed droog wordt. Bij voorkeur wordt elke kool afzonderlijk opgehangen en wel zoo, dat zij de muur niet raakt. Is dit niet mogelijk, dan dient men de kool regelmatig te draaien. Geregelde controle is noodzakelijk, indien er rotte bladeren en rotplekken zijn, moet men deze met een scherp mes verwijderen. Men moet echter niet meer verwijderen en niet meer wonden maken dan noodig is. Is de kool reeds schoongemaakt en van den stronk ontdaan, dan legt men ze afzonderlijk op planken, doch steeds zoo droog mogelijk. Kool moet vorstvrij bewaard worden. Een kelder is voor het bewaren van kool in het algemeen ongeschikt. Tomaten. De laatste vruchten aan de struik laten zitten en de plant met wortel en al uit de grond trekken. De struiken op zolder ophangen. Groene tomaten.rijpen hierna nog. Geregeld controleeren en de zachte tomaten er af halen. Appels en peren. De vruchten stuk voor stuk nakijken en vruchten met zachte en rotte plekken direct verwerken. Een dunne :ranten op een rek of op de vloer :iden. Appels en peren op de kroon tjes neer leggen dat ze elkaar niet raken. De vruchten zoo koel mogelijk bewaren, aanvankelijk in droge atmosfeer. Geregeld controleeren en aangestoken en rotte vruch ten onmiddellijk verwijderen. Vorst ver dragen de vruchten niet zij moeten dan be dekt worden met kranten, zakke» of iets dergelijks. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Vrijdag de beurt aan de letters D en F. PAKKETTEN PAKKEN. De medewerkers van onze afdeeling ver zorgingsfonds weten wat het zeggen wil: pakketten pakken. Duizenden pakketten hebben zij reeds gepakt en zij zullen er nog vele duizenden verzorgen. Pakketten voor het Oostfront worden met zorg samenge steld, want zij zijn bestemd voor onze dap pere strijders, die ver van huis en haard op de bres staan voor een gelukkige toe komst van ons land en volk. Een pakket uit het vaderland. Kunt gii U voorstellen met hoe veel vreugde zoo'n pakket wordt ontvangen, met hoeveel waardeering de inhoud in gebruik wordt genomen? Indien U daarover even nadenkt, dan zult U geen oogenblik langer aarzelen, maar gaarne een financieel offer brengen. Pakkettten pak ken. Bij ons verzorgingsfonds behoort mee handen tekort te komen om alle pakketten geregeld verzendklaar te maken. Eerst dan zijn wij tevreden. Dus landgenoot, stort vee en geregeld op girorekening 432100 t.n Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen .Ne derland", Koninginnegracht 22. te 'sGra- venhage. Haarlemsche Rechtbank. BAKFIETS GESTOLEN. De 46-jarige Haarlemsche chauffeur J. de H. had op 8 Augustus j.l., om half acht des morgens een bakfiets gestolen, die bii de Koudenhorn stond. Hij nam de fiets mee naar de Zomervaart, waar hij de banden er af nam en ze te koop aanbood. De Officier van Justitie eischte een gevangenisstraf oor den tijd van een jaar. De raadsman van den verdachte, mr. L. V. Hoog. vroeg uiterste clementie in ver band met zijn moeilijke levensomstandig heden. Uitspraak over veertien dagen. TIEN JASSEN GESTOLEN. De 23-jarige chauffeur J. M. uit Benne- broek, had op 31 Juli j.l. 10 jassen gestolen uit een woning aan het Kannemerplein, omdat hij geen geld had. De Officier vroeg een jaar gevangenisstraf, rekening houdende met het feit. dat de jongeman bij de politie ongunstig bekend staat. Mevr. mr. E. van EekThiel vroeg de uiterste clementie. Uitspraak op 29 October. UITSPRAKEN. Bonnen gestolen bü de firma Enschedé. De 36-jarige drukker J. L. S. had bij de firma Joh. Enschedé Zonen Grafische In richting N.V. op de drukkerij waar hij werkte, eenige vellen brood- en aardappel bonnen verduisterd, respectievelijk in No vember 1941 en Maart 1942. Voor de aard- appelhonnen had hij zes blanco vellen ge nomen, die in twee gedeeld en de stukken gedeeltelijk bedrukt, zoodat zij eruit kwa men te zien als misdrukken. Deze vellen legde hij op de stapel „overschot". Tegen hem had de Officier van Justitie veertien dagen geleden een gevangenisstraf van twee jaar geëischt. De Rechtbank ver oordeelde hem hedenmorgen tot 1 jaar en 3 maanden. De 33-jarige havenarbeider J. C. A. uit Amsterdam hoorde voor het helen van 18 vellen gortbonnen, die hij van S. had ge kocht, een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar en zes maanden eischen. De rechtbank wees deze zaak terug naar den rechter-commissaris voor nader onder zoek. De 22-jarige typograaf J. H. M., die even eens bij de firma Enschedé werkzaam was geweest, had 2 vellen boter-, 16 vellen sui kerbonnen en 25 vellen bonnen voor zeer zwaren arbeid gestolen. Hij hoorde voor dit feit een jaar en zes maanden tegen zich eischen. Hdenmorgen werd hij tot 1 jaar gevange nisstraf veroordeeld. De 20-jarige koopman A. B., die van M. bonnen had gekocht, kreeg 10 maanden gevangenisstraf. Inbraak in Heemsteedsche villa. Tijdens de afwezigheid van de bewoners op 11 Augustus van dit jaar had de 51- jarige huisschilder R. B. zich toegang ver schaft tot een villa aan de Van Merlelaan te Heemstede. De 12de Augustus was hij weer naar de villa gegaan, gewapend met twee koffers, om nog meer voorwerpen te stelen. Hij werd door den tuinman aange houden. die hem vroeg wat hij deed. Een voldoende antwoord had hij niét. zoodat de politie werd gewaarschuwd, die hem arres teerde. De Officier van Justitie vroeg veer tien dagen geleden drie jaar gevangenis straf tegen hem. De rechtbank veroordeel de hem tot twee jaar. Diefstal en heling van roggemeel. Twee personen wisten in Heemstede rog gemeel te liggen bij een bakker en in Augustus trokken zij er eenige malen heen. Voor dit feit nebben zij voor de rechtbank terecht gestaan, die L. van B. uit Heem stede veroordeelde tot een gevangenisstraf van 1 jaar en L. G. v. d. P. uit Haarlem mermeer tot 8 maanden. P. S„ die wegens heling had terecht gestaan werd vrijgespro ken. A. S., die het meel een nacht bewaard had werd eveneens vrijgesproken. Fiets gestolen in de Gen. Cronjéstraa» Een meisje deed 22 Augustus, alsof zij ::genares was van een damesfiets, welke oor een etalage stond in de Gen. Cronjé- traat. Zij gaf het rijwiel aan haar vader, de 45-jarige stoker P. H. M. Deze werd •poedig aangehouden en wegens diefstal ïad hij zich te verantwoorden. De recht bank veroordeelde hem tot een gevange nisstraf van 1 jaar en 6 maanden. llulpbcsleller stal brieven met bonnen De hulpbesteller M. J. R., die in geldnood verkeerde, stal een aantal brieven, welke hij bezorgen moest; hij maakte ze thuis open en ze bleken bonnen te bevatten, welke hij verkocht. Veertien dagen geleden stond hij terecht en vandaag veroordeelde de rechtbank hem tot 1 jaar gevangenis straf. Vrouw stal een fiets. Omdat haar echtgenoot liever op bed bleef liggen dan te werken, trok de vrouw P. G. W. er op uit, om aan" de kost te komen. Zij huurde een fiets en verkocht die voor f45; ook stal zij elders een ring.' Wegens verduistering van de fiets werd zij veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf. HET OVERLIJDEN VAN PROF. DR. F. YV. A. KORFF. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van prof. dr. F. W. A. Korff, ker kelijk hoogleeraar aan de Leidsche Univer siteit, zal Zaterdag a.s. geschieden op de algemeene begraafplaats te Heemstede, des middags om drie uur, nadat om twee uur in de Ned. Herv. Kerk aan het Kerkplein te Heemstede een rouwdienst is gehouden. TOONEELGEZELSCHAP „DE BOHEMIëNS". Het Haarlemsch Tooneelgezelschap „De Bohemiëns" zal Zondagavond a.s. in den Haarlemschen Kegelbond een opvoering geven van Herman Burger's spel uit het visschersleven „Wreeder dan de Zee. Handelaren in persoons bewijzen gearresteerd. Inwoners van IJmuiden. De politie te Velsen heeft in samenwer king met de centrale recherche te Amster dam, eenige bewoners van IJmuiden ge arresteerd, die handel dreven in persoons bewijzen, welke tegen hooge bedragen wer den verkocht. De aanhouding geschiedde een woning in West, toen de IJmuide- naren eenige persoonsbewijzen aan een ge gadigde te koop aanboden. De persoons bewijzen zijn in beslag genomen en de han delaars naar IJmuiden op transport gesteld. Uit het onderzoek bleek tevens, dat een der gearresteerden zich schuldig had ge maakt aan het verhandelen van een vuur wapen, hetwelk door de politie in beslag werd genomen. In totaal zijn er tien per sonen gearresteerd. WAAR BLIJFT HET FRUIT. Door de Velsensche politie zijn in totaal 187 kisten met fruit in beslag genomen, die klaarblijkelijk voor den sluikhandel bestemd waren. DE ONGEVALLENWET VAN TOE PASSING OP DE RIJKSBRANDWEER. Bij besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van sociale zaken en van binnenlandsche zaken zijn, met te rugwerkende kracht tot 1 Augustus 1942, de bepalingen der Ongevallenwet 1921 van toepassing verklaard op degenen, die bij de rijksbrandweer in dienst zijn van den staat der Nederlanden. D.it geldt ook tijdens hun opleiding in Duitschland. SCHOOLCURSUSSEN OVER DEN ARBEIDSDIENST. Naar wij vernemen, zal gedurende het loopende cursusjaar voor de leerlingen van de hoogste twee klassen der scholen voor middelbaar en hooger onderwijs een uit eenzetting worden gegeven over doel en wezen van den Nederlandschen Arbeids dienst. In elke gemeente zal kunnen worden volstaan met het organiseeren van één lezing voor alle leerlingen, die daarvoor in aan merking komen, te zamen. DE DISTRIBUTIE VAN INSULINE. In verband met de invoering per 15 Oc tober 1942 van een rijksregeling ten aan zien van de distributie van insuline komen de bepalingen betreffende de verstrekking van dit geneesmiddel, die de commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfond sen, op 24 Januari 1942 heeft uitgevaardigd, te vervallen, behoudens het voorschrift, dat de kosten van het geleverde insuline, buiten de normale receptuur der artsen om, als bijzondere uitgaven ten laste komen van het algemeen ziekenfonds, waarbij de pa tient is verzekerd. DE DISTRIBUTIEBONS Artikel Aardappelen Aardappelen Beschuit Bloem 408 t.n Boter •61. Hoevceiifc 2 kg. 17 1 kg. 17 75 gr. 17 70 gr. 31 i 125 gr. 18 Koe oi h tut 3-61. Brandst. 01 t.m. 05 BV Brand**. 1 een.li. 3 01. 02. 03. 04 KK Bruiidsl. 1 eenh. 30 Apr. 52A Brood 400 gr. 175 1,1 52B Brood 50 gr. 17 5 51. 52 Versn. 100 gr. 31 52 Tabak 20 st. 17 370 AJgem. 1 ra.nts. M ToM-z. 1 rants. 5! r 400 Aligeni. 250 gr. 31 405 AJgem. Brood Chocolade Cigarette» Ecnheidszecp Gort Havermout Huishoudzeep Jam Kaas 397 t.m. Koffiesnrr. Maïzena Melk Petroleum 100 g ïlvr. Rijst 4-57. 4 Scheerzeep Sigaren Suiker Suikerwerk Tabak Taptcm. 1-58. 2-: Vermicelli 407 Al«< Vleesch Zeep Zeep 371 A.l'g. 80/90 gr. 31 403 Algem. 1 runte, 30 9 Algem. 4 00 Atgem. 407 AJgem. 52 Melk 02 Petr. 404 Algem. 5S Reserve M Tex (m) 52 Tabak 402 Algem. 53. 54 Versn. 52 Tabak 31 250 gr. 28 j 100 gr. 31 1 3/4 L. 17 2 L.,31 125 gr. 31 0 gr. 31 5 gr. 31 5 st. 17 100 gr. 31 1 25 gr. 17 1 3/4 L. 17 100 gr. 31 52A Vleesch 100 gr. 17 c 52B Vleesch 50 gr. 17 370/41 2 Alg. 1 ranta. 31Q M/N Eenh.z. 1 rants. Bonnen beteekencn voedsel mits er is Zorgt voor geld Steunt Wintertij?! Giro 5553. W* SPORT ÈN SPEL. HOCt jr PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Het wedstiljdprogramma voor de wedsti van Zondag a.s. luidt: Heeren: eerste kiss: HHYCAmsterdam: ersum—BMHC: TOGO—HDM; promotieklat L MHC 2—SOS; Zandvoort—HHYC 2: Strawbr*^ —Leiden: tweede klas: Kieviten—HBS; derde] HBS 2—HHYC 5; Alliance—LSV; HOC 4—fii BMHC 5Alkmaar 2: Amsterdam fiZandi vierde klas: BMHC 7—Alliance 3; Strawbe Li? 3Hermes; Alkmaar 4HBS 3. Dames: eerste klas: HHYCAmsterdam; versum—BDHC; SCHC—HDM; overgang Rood Wit 2—TOGO 2; BDHC 2—HBS; tweedei FIT—Zandvoort; THC—BDHC 4; Strawbern f Amsterdam 3; OK—Rood Wit 3; BDHC 3—Pfc 81' kio; derde klas: Ever SwiftKraaien CHC-a Zo Wit 4; BDHC 5—VVV: Ijsvogels—BDHC 6; av sterdam 4—Ever Swift 2; BDHC 7—Strawbei r vierde klas: OK 3—HBS 3; Zandvoort 2—FAl VOETBi i SANTPOORT WIJZIGT DE OPSTELLINO Na de minder goede resultaten heeft de commissie van ..Santpoort" besloten de ling van het eerste elftal te wijzigen. J. van mond, die dezer dagen in den wedstrijd 1 BPaaiiem 3 bijzonder op dreef was. zal het verdedigen. In de volgende opstelling zal Zo op eigen terrein tegen de Kennemers gesptlft'a worden: Doel: J. van Egmond. Achter: J. Nljssen en A. Maarschalk. Midden: D. Nijssen, C. Tromp, A. Slok. Vóór: B. Lunter, J. Kuypers, J. Bakkun, Gerrits en B. Wijker. !er ter BOKS! PAUL GOFFAUX ONTNEEMT GUSTAAF HO TWEE TITELS. l.° De kampioen van België zwaar en half z* gewicht Gustaaf Roth heeft in den jeugd "t Waalschen „klopper" Paul Goffaux zijn met f gevonden. Na een weinig fraai en strijd ovc -. ronden van 3 minuten heeft de jury met parigheid van stemmen Paul Goffaux tot naar op punten en daarmede tot Belgisch b pioen verklaard. DAMN Lik id KAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLUI jjjJ Zondag a.s. wordt de wedstrijd om het perse lijk hoofdklasse kampioenschap van Noord-I land 1942 (tevens voorwedstrijd om den meal ®- titel van den Nederlandschen Dambond) te Zi US dijk In de Sociëteit Parklaan voortgezet. Hetg [al gramma luidt: v.m. 10 uur: T. Postma (IJmuli UVl tegen J. v. d. Holst (Zaandam); Yme de Ji u (Haarlem) tegen B. Dukel (IJmuiden). N.m. 2.30 uur: J..v. d. Holst (Zaandam) den titelhouder P. J. van Dartelen (Zandvoj "6 (Haarlem) tegen T. Pos; St N^„ AKKERTJE RADIOPROGRAMMA n. u "i Verduisteren van 18.47 tot 8.06 uur 16 Oct.: zon op 8.07. onder 18.45 uur maan op 15.01. onder 23.54 uur 17 Oct.: zon op 8.07. onder 18.43 uur maan op 15.48, onder 1.02 uur VRIJDAG 16 OCTOBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Lichte gramofoonmuzlek. 7.30 Nieuwsberichten. 7.40 Ochtendstart (gr.pl.). I Ki B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Grapjassen grapbroeken, voordracht. 8,50 Viool en orkestI pl.). 9.00 Oostersche indrukken (gr.pl.). 9.30 gel van den dag (opn.). 9.40 Oostersche indruM (gr.pl.). 10.00 Gerard van Krevelen en kest. 10.30 Voordracht. 10.45 Gerard van Kred zijn orkest. 11.15 Viool, cello en piano. Almanak. 12.15 Licht orkestconcert (gr.pl.). B. N, O. Nieuws- en zakelijke berichten. 11 Het Amusementsorkest, soliste en gramol muziek. 14.00 Een goed verblijf in elk bedrijf, terspel. 14.20 Van alles wat (gr.pl.). 15.00 X voor opname Draalengevarieerd programma. 16.45 B N. O. Nieuws-, zakelijto- - beursberichten. 17.00 Afscheidsconcert door 1 bert Veen. piano met een afscheidswoord den Programma-Directeur der heer J. C. FJ 17.30 En hier is de Poppenkast. VI. 18.00 Oraw Harmonie-orkest en Orgelspel. 19.00 Neerl» stem van het Oostfront. 19.15 Marschen en mil liederen (gr.pl.). 19.30 B. N. O. NieuwsberdM 19.40 B. N. O. Binnenlandsch zakelijk pra» 19.50 Viool en plano. Vanaf 20.15 alleen voor Radio-Centrales die over een lijnverbinding de studio beschikken. 20.15 Otto Hendriks en: orkest. 21.00 Schlager na schlager (gr.pl. 1 21-45 Nieuwsberichten. 22.00 Afwisselend: „I lach een traan" (gr.pl.). 23.00—24.00 GevarW avondprogramma (gr.pl.). HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum 7.40 Ochtendgyms tlek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Technische voortt ting. 8.15 Berliner Philharmontker (gr.pl). 1 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 PianorhapsodM (gr.pl.). 9.00 Symphonie orkesten spelen wai (gr.pl.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Sym] orkesten spelen walsen (gr.pl.). 10 00 Gods_ tlge uitzending. 10.30 Symphonie orkest (gr? 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Kinderkoor (op 1130 Omroep Opera Orkest en solisten (op 12.30 Programma-overzicht. 12.35 OrkestcooB (gr.pl.). 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke) richten 13 00 Streekprogramma. 13.30 KamerO ziekprogramma. 14.00 Godsdienstige uitzends 11 14.30 Arnhemsche orkestvereenlglng en solist. U i!\ Voor de vrouw. 16.00 Weensch programma I pl.). 16.45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke en beunt richten. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Solisten, W van de Nederlandsche Bachvereeniging en Omroeporkest (opn 18.00 Het wekeiijksche sp« praatje. 18 15 Marschen en marschllederen (gr.jl 18.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 18 40 Spiegel» den dag 18.50 B. N. O.- De Jordaner vertelt OF sociale nooden. 19.00 Pusztaklanken (gr.pl.). U Hoe de W.A. groeide. 19.30 Will Glahé en Cgt, orkest (opn 20.00 B N O. Engelsche uit# ding- „Holland's political aspects. (Voor de H!C1 Centrales: Matrozenkoor gr.pl.). Vanaf 1 alleen vooi de Radio-Centrales die over een li binding met de studio beschikken 20.15 VI en plano (gr.pl.). 20 45 Richard Strauss-progt# ma (gr.pl,). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. Leidende staatslieden schrijven. n EO *-• «-tiutiiuc aiofl i .-ucuen otm ij veil. (U.5ö UUT L. K.) Avondwüdlng. 22.00—24.00 Zie Hilversum I. a r 'V1 U

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2