m De Nieuwe Tijd. X. Het is niet zonder reden geweest, dat in de besprekingen, die de laatste weken in deze korte reeks zijn verschenen, eenige aandacht is gevraagd voor de bronnen van het Nationaal Socialisme: Godsvertrouwen, Liefde -voor Volk en Vaderland, Eerbied voor den arbeid. Want zooals ik bij de in leiding daarvan reeds mocht opmerken Liever zouden wij nog tienmaal zooveel on verdiende verwijten aanhooren dan thans en tienmaal zooveel gruwelpropaganda slik ken, dan het verwijt moeten aanvaarden, dat het Nationaal Socialisme niet construc tief zou zijn. Want dat is de hoofdzaak. Wat zouden alle leuzen baten en waartoe zou alle ar beid dienen, als achter dit alles niet stond een welbewuste drang tot de daad, tot het werk van opbouw en herstel na veel, dat wij als afbraak en ont-stel hebben leeren zien De nieuwe tijd ontneemt ons veel. Waar om het ontkend, dat veel, dat ons dierbaar en vertrouwd was gworden, ons ontvalt? Banden breken doet pijn en er is moed 1100- dig om het oude huis te verlaten en den nieuwen weg te betreden. Wilt ge van mij aannemen, dat ook een N.S.B.'er dit gevoe len niet geheel vreemd is? Het is niet het geringste offer, dat menigeen gebracht heeft, het offer van het oude inzicht, oude overtuiging en oude gewoonte. Maar het offer is niet vergeefsch geweest. De nieuwe tijd moge ons veel ontnemen, hij brengt ons meer, dat is te zeggen: den opbouw van een nieuwe wereld. Dit is de schoonheid, die de Nationaal Socialist lederen dag opnieuw beleeft: mede te mogen werken aan het nieuwe, het wordende, het komende en dit; te doen' in het vertrouwen op de kracht van de constructieve waarden van het Nationaal Socialisme. En wie dit vertrouwen kent,, leeft voor de grootheid van dezen tijd' en bekreunt zich niet om de bijkomstigheden, waarmede onze tegenstanders ons zoo gaarne attaqueeren. Die bijkomstigheden zijn er, ik erken het en ik betreur het vaak, dat ze er zijn. Maar het gaat niet om bij komstigheden! Het gaat er niet om, of het Nederlandsche Nationaal Socialisme een Duitschen inslag heeft, zooals ook onze taal, onze kunst, onze architectuur, onze filosofie een Duitschen inslag hebben, het gaat er niet om, of men in onze zelfbewustheid, die reactie is op onze naiionale loomheid, een geweldsdrang vreest, het gaat niet om een dictator of een dictatuur, twee woorden die fij vergeefs in ons Programma zult zoeken, et gaat om de constructieve waarden van het Nationaal Socialisme. Gij, die nog nimmer een goed woord oyer hadt voor ons ideaal, tracht u eens voor één maal te realiseeren, dat wij, in deze jaren van tegenspoed, willen werken en bouwen, kon het zijn, samen met U! Het Nederlandsche Nationaal Socialisme is geworteld en verankerd in onze beste vaderlandsche tradities. Och, het is zoo ge makkelijk, met een paar machtspreuken het tegendeel tc beweren en het kwade voorbeeld heeft helaas reeds zooveel vrucht gedragen, als hadden wij niet reeds langer dan tien jaar ons leidend beginsel uitge dragen, dat immers spreekt van een krach tig staatsbestuur, zelfrespect der natie, tucht en orde, altemaal voorwaarden wier deug delijkheid immers geen sterveling in twijfel zal willen trekken, het" is zoo gemakkelijk, uit eigen kleine benepenheid te smalen op de wijze, waarop het groote doel wordt nagestreefd, het is zoo gemakkelijk, het hoofd af te wenden en een zinloos „Neen" en Neen" en nogmaals ,,Neen" te mompelen. Ons kan dit niet deren. Het is nu een maal onze volksaard en deze trek op zichzelf ontsiert ons volk niet dat de Nederlander zich niet spoedig gewonnen geeft, totdat hij de deugdelijkheid van het nieuwe heeft leeren inzien en er dan even sterk voor blijkt als eenmaal er tegen. Zoo zal het ook met het Nationaal Socialisme gaan. En wij.... het is meer gezegd, wij kunnen wachten. Nu heb ik U in een der eerste stukjes van deze reeks medegedeeld, dat het staatsideaal van het Nederlandsche Nationaal Socialisme is het scheppen van een zoo zuiver moge lijke harmonie tusschen de staatsidee en het staatsorganisme en dat het Nationaal Socialisme daarom streeft naar een voort durende bezinning op nieuwe waarden, die, als gevolg van het dynamisch karakter der samenleving zich steeds zullen blijven open baren. Welk is de voorwaarde voor die open baring? Zij wordt gevormd door een maat schappij van persoonlijk vrije, gewetens- vrije en godsdienstvrïje menschen, men schen, die de hooge waarde kennen van den vrijen wil. Welnu, het Nationaal Socia lisme hier te lande vermeldt als punt 15 van zijn program: Volledige godsdienst- en gewetensvrijheid met bescherming van den Christelljken godsdienst voor het in Europa gelegen deel van het Rijk. Daarmede garan deert het de vrije uiting van iedere gods dienst- en gewetensovertuiging. Daarmede waarborgt zij tevens, dat het staatsgezag nimmer de dienaar wordt van de een of andere kerkelijke richting. De meesten onzer zullen dit beginsel in zijn algemeenheid zeker kunnen aanvaar den. Het gaat bij de bedenkingen dan ook meer om de consequenties, bedenkingen, voornamelijk tegen den absoluten staat. Wil het Nationaal Socialisme den abso luten, den autoritairen, staat Wan neer hiermede bedoeld wordt, dat hetgeen de staat gebiedt onttrokken wordt aan het vrije oordeel zijner onder danen, dan schrijft men hiermede het Nationaal Socialisme bedoelingen toe, die noch naar de letter, noch naar den geest de hare zijn. Het Nationaal Socialisme beoogt geen maatschappij van slaven, maar van bezonnen, redelijk denkende en zede lijk voelende menschen. Absoluut en autoritairik zal u zeggen, wat abso luut en autoritair is in een staatsinrichting: het was een decimeeren van onzen vee stapel, opdat de margarinefabriek zou bloeien, het was de vernedering van tien duizenden volksgenooten tot „werkloozen- residu" en de broodroof van tienduizenden anderen, die onwaardig werden bevonden, stad en land te dienen, omdat zij de mis daad hadden begaan, hun land en hun volk te willen opheffen uit den ondergang, abso- AGENDA ZATERDAG 17 OCTOBER. Rembrandt Theater: „Piraten". 2.30, 630 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Palace: „Vrienden en Vrouwen". 2.00, 6.30 8.45 uur. Toegang 18 jaar Luxor Theater: „Het Testament". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Frans Hals Theater: „Quax de brokkenpiloot". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeftijden. Moviac: „Was ik maar nooit getrouwd". 2, 4, 7 en 9 uur. Toegang 18 jaar. ZONDAG 18 OCTOBER. Muzikzaal Brinkmann, Gr. Markt: Concert Ned.-Duitsche Kuituurgemeenschap, 3 uur'. Gem. Concertzaal: H.O.V.-concert, 2.15 uur. Stadsschouwburg- „Gasparone", 7 uur. Gem. Concertzaal: Variétéprogramma, 7.30 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 19 OCTOBER. Stadsschouwburg: „Gasparone", 7 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen, NACHTDIENST APOTHEKEN. Geopend van 's avonds 8 uur af: C. G. Loo- meyer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teyler-apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. Heemstede: Apotheek Schotsman Binnenweg 206, tel. 28320. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns. Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Stad. S R Kuiper. Haarlem Sport en stad; A Overmeei Heemstede Buitenland: J. C. van der Laag Heemstede Haagsch Redacteur: B Korsten Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr., Zaort- voort Nieuws en reportage voor Velsen en om geving J. J. E. van Baarsel, IJmuiden. Adver- n A. J. Spek. Haarlem. Links: Jonge duikbootcommandanten berichten van hun succes sen. Kapitanleutnant Walkerliiu? en Oberleutnant z.S. Hellriegcl, die In de vernietiging van het Engelsch-Amerikaansche convooi op den Atantischen Oceaan een beslissend aandeel hadden, ver tellen aan de pers over hun ervaringen. (Hoffmann-Stapf Pax Holland c) - Rechts: De meesterpianist professor Josef Pembaur maakt een tournee door ons land. Begeleid door den violist Jaap Emner zal de befaamde kunstenaar in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Den Bosch, Hilversum en Eindhoven concerteereri. (V.N.P.-Pax Holland c) Links: De suikerbietencampagne is in vollen gang. Voor het op laden bij de boerderij worden er zware netten over den wagen gelegd, waarvan de vier punten bij het lossen tezamen door een kraan worden opgetild. (V.N.P.-Folkers Pax Holland c) - Rechts: Het verleenen van e'fen onderscheiding op het slagveld van Stalin grad. De Führer verleende aan den Oberwachtmeister Karl Pfreundtner, die binnen 20 minuten negen vijandelijke pantser wagens op eigen initiatief vernietigde, het Ridderkruis bij het IJzeren Kruis. De uitreiking dezer hooge onderscheiding vond op het slagveld te Stalingrad plaats. Scherl/Fellinga Pax Holl.c) luut en autoritair was het dienstbaar maken van onze nationale belangen aan die van Londen en Washington en het verkwanselen van geld en goed aan onze bommengooiende „bondgenooten" van overzee. En toch kan ik mij de vrees voor den absoluten staat begrijpen, dé vrees, die de vraag stelt en blijft stellen: Wat zal het zijn: machtsstaat of rechtsstaat? Zal in den nieuwen staat het recht indentiek zijn met den staatswil of zal de staat zijn gezag ont- leenen aan het rechtsbewustzijn en de ge rechtigheid Welnu, ik zal u hierop een eerlijk ant woord geven: De Nationaal-Socialistisc'ne staat zal zijn een machtsstaat, zooals tot dusver iedere staat, van wereldrijk tot herdersrepubliek je, een machtsstaat is ge weest. Niet omdat het Nationaal Socialisme het dogma aanvaardt, dat macht récht is, niet omdat het regeeren wil uit de letter en niet uit den geest, niet omdat het Nationaal Socialisme den staat alleen bevoegd acht, de stem der gerechtigheid te vertolken, maar omdat wij weien, dat ook de Nationaal- Socialistische staat menschenwerk zal zijn. Wij zijn er van overtuigd, dat wanneer het rechtsbewustzijn de hoogste instantie zou vormen in de staatsorde de deur zou worden opengezet voor verwarring, wille keur en dwaling. Want het zedelijk oordeel zal altijd de vrucht blijven van subjectieve beschouwing en een staatsorde, die een oor deel, voortgekomen uit zulle een beschou wing als basis aanvaardt, is in zichzelf ver oordeeld. Maar hier komt de waarde van het Na tionaal Socialistisch staatsideaal naar voren. Hier vraagt het van den staatsman, dat hij een gezonde en welbewuste staatsrechtelijke ethiek bezitte. Hij moet leven in het be wustzijn, dat de staat heeft te zijn een macht, niet alleen ter handhaving van tucht en orde, maar een, die uit de evolueerende levenswaarden de wegen zoekt, waarlangs de maatschappij in zedelijke en redelijke banen wordt geleid. Want niet de macht óm de macht zoeken wij, maar de macht om allen voor allen te doen leven, niet een geestelijk of stoffelijk luilekkerland voor enkelen zoeken wij. maar de opvoering van het geestelijk en maatschappelijk peil der natie in haar geheeldat is de diepe zin van het Nationaal Socialisme. Aan. het einde gekomen van deze korte reeks beschouwingen moge ik releveeren aan het begin: Mogen zij ons hebben doen verstaan, dat in al deze dingen veel ons verbindt en weinig ons gescheiden houdt. Och, dan is het van zeer geringe beteeke- nis, of ze U tot Nationaal Socialist hebben gemaakt of niet, als maar één zaak U dui delijk is geworden: dat wij niet reactionair terugtasten, dat wij ons niet wenschen te vergrijpen aan redelijk of zedelijk bezit, maar dat wij, in levensmoed en levensloutering iets hopen te mogen bij dragen om ons land en ons volle te voeren tot de renovatie, tot den nieuwen dag, tol een blijde toekomst. D Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het Maandag de beur» aan het restant van de letter H vanaf Heer. HET STAAN NAAR HET PREDIKAMBT. Naar aanleiding van het feit dat de classis Haarlem der Chr. Geref. kerk het verzoek om den voorganger van de gemeente den Helder, den heer J. Rebel, leerend ouderling dezer ge meente op grond van art. 8 K.O. (singuliere gaven) te doen staan naar het predikambt., afwees kwam ter jongste vergadering dezer classis ter tafel een instructie van den ker- keraad van den Helder waarin- deze met den meesten aandrang de classis verzocht op haar besluit te willen terugkomen en haar mede werking te willen verleenen om den heer; Rebel opnieuw te onderzoeken om zoo tot het gewenschte doel te geraken. In verband met deze zaak waren er ter tafel brieven van den kerkeraad van Opperdoes en van den heer Rebel zelve. Na breedvoerige discussie sprak de classis als haar gevoelens uit dat de ker keraad van den Helder het recht heeft zijn voorganger opnieuw voor een onderzoek te presenteeren. „SCHOOL VOOR VROUWEN". Het Amsterdamsch Tooneel geeft op Dins dagavond in den Stadsschouwburg een volksvoorstelling van Molière's blijspel ..School voor vrouwen". HET WITTE KRUIS. De afdeeling Haarlem van de Noordhpl- landsche Verecniging „Het Witte Kruis" houdt Donderdagavond a.s. een algemeene vergadering in het Wijkgebouw, Nieuwe Gracht 90. Bioscopen Luxor: Het testament. Het testament" is de verfilming van een in Duitschland zeer bekend tooneelstuk „Der Meineidbauer" van Ludwig Anzengruber, dat dezer dagen onder den naam „Het acht ste gebod" hier ter stede werd opgevoerd, Het is niet gemakkelijk, om van een too neelstuk een goede film te maken, maar de .r Leopold Hainisch heeft alle moei lijkheden weten te overwinnen en een film gemaakt, die geen gefotografeerd tooneel is. Hij had het groote voordeel, te beschikken over de acteurs en actrices van de Tiroler .Exl-biihne"; die Anzengrubers stuk honder den malen hadden gespeeld en die ook voor de film de ideale vertolkers bleken te zijn van de figuren uit dit boerendrama, dat zich afspeelt temidden van de woeste natuur der Tiroler Alpen. Eduard Köck, dien men reeds kent uit .,Gier-Wally" en „In de schaduw der ber gen" geeft een prachtige typeering van den boer, die door een meineed in het bezit komt van de boerderij van zijn overleden stief broer, die haar aan zijn huishoudster en haar kinderen had vermaakt. Hij stoort zich er niet aan, dat deze in bittere armoede geraken en werkt hard om de boerderij tot bloei te brengen. Maar op zekeren dag keert zijn zoon, die weet dat zijn vader een meineed pleegde en daarom naar Amerika gestuurd werd, terug. Hij wil probeeren, goed te maken, hetgeen zijn vader misdreef en komt met dezen in con flict. Op een brugje boven een bergstroom ontstaat een handgemeen waarbij de vader zijn zoon in de diepte stort, om zich vervol gens bij de politie aan te geven als meineedige en moordenaar. Maar onderweg wordt hij door een steenlawine verpletterd. De zoon wordt! uit het water gered en vindt het geluk aan de zijde van de eenig overgebleven erfgename an de „Kreutzweghof". Een film van hoog gehalte, sober gespeeld door menschen uit het Tiroler Alpenland, welks schoonheid in tal van beelden tot uit drukking komt. Vooraf draaien de journaals, waarin men o.a. opnemingen ziet van den strijd om Sta lingrad. Een „Tobis-revue" bevat voorts aar dige variété-scènes uit de Scala te Berlijn. SJ. KUIPER. Rembrandt: Piraten Uit Italië is een film gekomen, welke op een hoog peil staat. Weliswaar geeft ze den indruk van echt ouderwetsch, doch dat komt doordat een onderwerp is gekozen, dat lang geleden actueel was en omdat er af en toe gevochten wordt op een wijze, waarvoor het bioscoopminnend publiek van vroeger veel belangstelling had. De ti tel „Piraten" zegt reeds, dat de toeschou wer hier te doen heeft met zeeroovers en dezen hebben hun arbeidsveld in de Uara- ibische zee. Vechten kunnen zij als de bes ten en in hun omgeving zijn zij berucht. Behalve het optreden van de zeeroovers vraagt een liefdesgeschiedenis ook de aan dacht. Daarvoor zorgen de dochter van den Groenen piraat, een der vooraanstaande leden van de bende en een zoon van een gouverneur, die wil trachten zijn familie tc toonen, dat hij ook tot goede dingen in staat is. Hij komt terecht op het schip der zee roovers, die denken in den jongeman een steun gevonden te hebben. Hij blijkt ech ter plannen te hebben, de bende te vernie tigen en in dat voornemen slaagt hij ten slotte. dank zij de medewerking van. d- dochter van den piraat. Het gaat in deze film niet om het ver haal, maar om de romantiek en de gevech ten. Bij het laatste verleent de vroegere boks-kampioen Primo Camera medewer king door als „wilde" op te treden. Itali- aansch temperament is waar te nemen en daardoor is een vlotte film ontstaan. A. OVERMEER Moviac: Was ik maar nooit getrouwd. Een jonge man wordt dooT vrouwen nage- loopen, in het bijzonder éér. koppig wezen, dat hem met alle geweld wil trouwen. Waar heen hij haar ook ontvlucht, zij weet hem te vinden. Slechts één weg schijnt open te staan voor een algeheele ontvluchting aan de vrou- wenplaag: het huwelijk. Doch ook hier ver schijnt de vervolgende vrouw weer en ver stoort het kalme water van de huwelijkszee. Vanzelfsprekend loopt in deze film alles toch nog goed af, na tal van verwikkelingen en komische scènes. Albert Matterstock, Paul Kemp en Kathe von Nagy spelen de hoofd rollen. v. HEYNINGEN. Palace: Vrienden en vrouwen. De titel van deze film had beter „Vrien den" kunnen luiden, want het is in de eerste plaats de vriendentrouw, waaraan deze le vensschets gewijd is. Men kan er uit leeren, dat ware vriendschap zware beproevingen kan weerstaan, zelfs als zij zich aandienen in den vorm van een gevaarlijkè jonge vrouw, die van de natuur alle charmen der dusge- noemde zwakke sexe heeft meegekregen. René Deltgen en Volker von Collande spe len hier als de eigenaars van een autogarage de vrienden in kwestie en Ruth Hellberg is het knappe, lichtzinnige kellnerinnetje, dal de tweespalt in de wereld brengt en een ja renlange vriendschap, mitsgaders een bloeiend bedrijf, dreigt te ruineeren. Het wordt een pakkende geschiedenis met interessante psychologische aspecten en hetj geval culmineert in den „zwarten" rit, welke! Hanne, een van het vriendenpaar, ten gerieve van het gevaarlijke meisje maakt met een' spinternieuwén wagen uit de garage. Die rit heeft een noodlottigen afloop, maar de uit eindelijke gevolgen zijn verheugend, n.l. eeri vernieuwing van het vriendschapsverbond. En film van gezonden, ongezochten inhoud, waarin om beurten ernst, luim en romantiek hun deel hebben. Behalve de genoemde per sonen moet Ernst Waldow genoemd worden, die als de auto-enthousiast Neuheusel voort durend voor de vroolijke noot zorgt. H! VOSKUIL. Frans Hals: Quax de brokkenpiloot. Opvase, de bureaulist van een dorpsver keersbureau, heeft bij een dicht-wedstrijd een gratis-opleiding op een vliegschool ge wonnen en meldt zich aan voor het gevaar lijke beroep, waarvan de perikels hem wei nig toelachen, vooral niet als hij met den instructeur zijn eerste vlucht heeft gemaakt. Hij ontvlucht dan ook zoo spoe.dig mogelijk het terrein, om, wanneer hij weer op zijn dorp is, te bemerken, dat hij zich door zijn opsnijden zoodanig vast heeft gezet, dat hij, willens of niet, toch zal moeten vliegen Tegen wil en dank keert hij terug om den cursus te volgen. Zijn onhandigheid is aan leiding tot duizend-en-een gevaarlijke maar hoogst vermakelijke scènes, waarvan hij in- tusschen dan toch zooveel leert, dat uit hem een werkelijke vlieger groeit. Ziedaar het gegeven waarin Heinz Rüh- mann weer op z'n best is en waarin hij ons lachen laat als nog nimmer tevoren, vooral wanneer de liefde hem tot „heldendaden" drijft en het stomme geluk aan zijn zijde is, of, wanneer hij den instructeur de haren ten berge doet rijzen door zijn capriolen. Deze film zal ongetwijfeld nogmaals het succes verwerven, dat reeds bij de eerste opvoering in Haarlem zijn deel was, J. V. BAUDEWYNS. FILMMIDDAG NED. FABRIKAAT. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" houdt Zaterdagmiddag 31 October in café restaurant Brinkmann een filmmiddag. Ver toond zullen worden „Zout",'„Vier jaarge tijden" en „Twee volken spreken". PERSONALIA. Voor het tijdvak van 1 October 1942 tol 1 September 1943 zijn aan de Rijkstuin bouwschool te Lisse wederom benoemd tol tijdelijk leeraar de heer A. J. Borggreve en tot tijdelijk leerares mevr. A. J. L. Boo gaard, beiden wonende te Haarlem. 490e STAATSLOTERIJ VIJFDE KLASSE ZEVENTIENDE LIJST Trekking van 16 October. 70 met premie van 3000 No. 13592. 100 No. 6420. PRIJZEN VAN 70. 3297 5292 5447 5778 6237 6537 6821 7472 7945 8164 9127 10848 12512 13652 14494 15686 16532 17853 19822 19862 19980 20147 21884 NIETEN 1095 1874 1955 2174 2635 2959 3167 3257 3687 4047 4512 4758 4848 5098 5377 5469 5722 6014 6047 6611 6667 6827 6910 7621 8267 8447 9091 9267 9308 '9391 9647 9959 10497 11351 11638 11720 11736 11798 12102 12147 12477 12607 12710 12849 13047 13422 13690 141.68 14638 15235 15260 15374 15487 15518 16087 16130 16159 16311 16360 16409 16659 17284 17371 17710 17842 18268 18595 18640 18933 18989 19027 20169 20317 20533 20859 In de vorige lijst staat: 9960 m. z. 19960; 9967 m. z. 19967. 18112 n. vervalt. 26000 K.G. appels in beslas genomen. De partij iveer onder handelaren verdeeld. Buiten tie veiling om verhandeld tegen te hooge prijzen. Vrijwel dagelijks vraagt de huisvrouw aan haar groentenleverancier of hij ook fruit heeft. Meestal luidt het antwoord ontkennend en als hij het gevraagde heeft, komt het in vele gevallen uit den zwarten handel. Een appel of een peer is vooral in dezen tijd een welkome lekkernij, dus de portemonnaie komt r den dag en moeder-de-vrouw betaalt een prijs, die dan ver boven den vastge stelde ligt. Een legertje van controleurs waakt tegen deze practijken, welke echter nog al te veel voorkomen. Deze week hebben ambtenaren van de economische afdeeling van de Beverwijksche gemeentepolitie en ambtenaren van den Cen trale Controledienst in hun strijd tegen den sluikhandel een prachtig succes geboekt, maar waaruit echter ook blijkt welke enorme om vang deze handel genomen heeft. By den groothandelaar In fruit, S. uit Be- verwijk, en bü enkele van zijn afnemers tc IJmuiden werden niet minder dan 36.000 K.G. appels in beslag genomen. Dit fruit was bui ten de bestaande voorschriften om in den handel gebracht. Het hoeft wel geen betoog, veel tc hooge pryzen hiervan het directe gevolg waren. De helft van den in beslag genomen voor raad is thans via den plaatselijken groot handel onder de kleinhandelaren uit Bever wijk en directe omgeving verdeeld. De restee- rende 13.000 K.G. zijn voorloopig opgeslagen in een koelhuis. Tegen S. is proces-verbaal opgemaakt, zoo dat hij zich voor den economischen rechter te Haarlem te verantwoorden zal hebben. Op bon 53 boter of rundvet. Gedurende het tijdvak van 19 tot en met 30 October 1942 geeft elke der met „boter 53" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen recht op het koopen van 125 gram boter. Zij, die gedurende het tijdvak van 7 tot! en met 10 October j.l. de bonnen „boter 53" bij den slager hebben, ingeleverd, ontvangen gedurende bovengenoemd tijdvak per bon 100 gram rundvet. Verordening tot bescherming van jeugdige personen te Hilversum. Voor kinderen beneden 16 jaar. In verband met de gevallen van vermissing van jeugdige kinderen in deze gemeente en ten einde herhaling daarvan zooveel mogelijk te bestrijden, heeft de burgemeester, jhr. mr. E. J. B. M. von Bönninghausen, heden een Verordening uitgevaardigd, waarbij hef: aan personen beneden 16 jaar verboden is zich alleen buiten de kom der gemeente of in bosschen of heide te begeven. Ouders en op voeders worden hiervoor verantwoordelijk gesteld onder bedreiging van belangrijke boete en hechtenisstraf. Voor kinderen beneden zestien jaar wordt in deze Verordening de voorwaarde geschapen, dat zü slechts naar buiten, ook naar de stille lanen buiten de kom der gemeente mogen gaan, mits zy begeleid zyn door minstens een ander van boven 16 jaar of twee anderen, afgezien van eiken leeftyd. Door dezen maatregel hoopt men tc bereiken, dat de ongure indivi duen minder gelegenheid krygen hun prac- tyken uit te oefenen. VERMISTE JONGEN TERECHT. De 17-jarige Victor J. van Laere uit An keveen, die sinds 24 September vermist werd, is opgespoord. De jongeman was per fiets van Hilversum naar Soest gegaan en van daar naar Maastricht, 's Nachts sliep hij bij de boeren. Met het lossen van turf heeft hij de eerste dagen eenig geld ver diend. doch toen dit op was, verkocht hij zijn fiets. In Venlo werd hij ontdekt bij controle in de logementen. Hij was na on- lenigheid met zijn vader weggeloopen. SPORT EIS SPEL. ZWEMMEN „Dc Waterratten". Arts W. H. Brouwer benoemd tot eere-lid. In de Vrydagavond gehouden vergadering van de Haarlomsche Zwem- en Poloclub „De Waterratten" is arts W. H. Brouwer benoemd tot eere-lid en tot leden van verdienste zyn benoemd de heeren W. Schroder. A. H. de Bruyn en J. M. Thuis. De bijeenkomst was georganiseerd ter gelegen heid van het twintig jarig bestaan en de belang stelling was groot. In het bijzonder waren vele oude leden aanwezig, over wier aanwezigheid de voorzitter, de heer G. Voogd zich speciaal ver heugde. Namens het bestuur lichtte hij een voor stel van het bestuur toe den heer W. H. Brouwer te benoemen tot eere-lid. Deze is reeds eenige laren medisch adviseur van de vereeniging en verricht zijn werk tot genoegen van het bestuur Nadat de vergadering het voorstel had goedge keurd. verscheen de heer Brouwer met zijn echt- genoote ter vergadering. De voorzitter bracht hem dank en bood hem het eere-lidmaatschap aan: daarbij voegde hij een klein glas-in-lood- raam, vervaardigd door den heer Huub de Ru. Hierna besloot de vergadering de heeren W. Schröder, A. H. de Bruyn en J. M. Thuis tot leden van verdienste te benoemen en bij de uit reiking had de heer Voogd gelegenheid de ver diensten te schilderen van deze heeren. Een oogenbllk werd de vergadering onderbro ken, om de heeren D, H. van Leersum, J. H Kemper, Th. van Koningsbrugge Sr., j. Bunge en dr. M. Mauritz en mevrouw B, J. Rouwen horst te herdenken, die allen een steun voor de club zijn geweest. Aanwezig waren ook de heeren De Klerk en C. H. Vrugt, leden van verdienste. Hun werd eveneens hulde en dank gebracht, waarna de heer De Klerk in dichtvorm de geschiedenis van DWR memoreerde en vele werkers huldigde. Het was voor den voorzitter een drukke avond, •ant hij was het meest aan het woord, om dank brengen; hij richtte zich tol ruim dertig da mes en heeren. die meer dan tien jaar lid zijn en overhandigde allen een jubileumspeldje. In de huldiging betrok hij in het bijzonder de hee ren J. H. van de Booren, secretaris en C. M. H 'an den Broek, penningmeester, die vele jaren een werkzaam aandeel in het bestuur hebben Verder werden de heeren van het tweede zeven- lal en de dames van het eerste zevental gehul digd in verband met successen behaald in het zomerseizoen. BOKSEN JO DE GROOT BOKST ONBETWIST TEGEN ROBINZIJN. Een drietal Belgen kwam Vrijdagavond in het Concertgebouw te Amsterdam in den ring tegen de Nederlanders Jo de Groot, G. Posno en Karei Bisschop. Maurice Robinzijn, een goedgebouwde knaap, bokste tegen den Rotterdammer Jo de Groot, onbeslist. Wel licht kwam de overwinning weliswaar aan De Groot toe, omdat hij soms iets in de meer derheid was, doch het verschil in dit bui tengewoon levendige gevecht, waarin beiden van een goede techniek blijk gaven, u ring. De partij tusschen A. Asseloos en G. Posno moest reeds in de vierde ronde wegens een oogblessure van den Belg gestaakt worden De Amsterdammer Posno won op punten. Bisschop bezorgde M. Verhavebeeke groote moeilijkheden en won op punten. Verduisteren van is-42 tot 8.09 uur 18 Oct.: zon op 8.09, onder 18.40 uur maan onder 1.02, op 16.27 uur 19 Oct.: zon op 8.11. onder 18.38 uur maan onder 2.14, op 16.59 uur 20 Oct.: zon op 8.13, onder 18.36 uur maan onder 3,27, op 17.29 uur DE DISTRIBUTIEBONS Artikel Aardappelen Aardappelen Beschuit Bloem -108 t.m. Boter Bon Kaart 53A Aard. Hoeveelh, i 2 kg-. 24 7II gr. 31c 2 5 gr. IS 0 Ni 3B Aard. 53 Besch. 111 Alsem. 51 Bot/Vet 12 2-61. 2-62 3-61. 3-62. 4-61 Reserve 125.gr. 11 Jj Brands t. 01 t.m. 05 BV Brandst. 1 eenh. 31 j 01, 02, 03, 04 KF Brandst. 1 eenh. 30 Apr,' >8 BV Brandst. 1 oen.h, 2S Feb-Lv, 53A Brood 400 gr. 24 o3B Brood 50 gir, 24 (feil 51, 52 Veu-sn, 10 0 gr, 31 y chtf 53 Taljak 53 Gig. Aligem, 07, Brood 24 e ie Ken holds zeep Go: M Tui la. Aligi de 41'. 31 flflOP 40 5 Alsem. 125 ga'. 31 pa 370. 371 Ails, 80/9 0 gr. 3l n - 31 .Jam -103 A.'lgem 1 rants. Kaas 307 t.m. 399 Algem. 100 gir. Kol'lies uit. 400 Algam. 250 gr. Maizeint 407 Al'giem, 1 00 git-. Melk 53 Meflilc 1 3/4 L. Petroleum a 02 Petr. 2 L. Peulvr. 9 404 Ailgein. 125 gr. Rijst 4- 57. 4-5S Reserve 250 gr. Scheerzeep M Tex. (n 45 gr. Sigaren 53 Tabailc 5 st. Suiker 402 Aligem. 1 kg. Suikerwerk 53, 54 Veu\sn. 1 00 gr. Tabak 53 Tabak 25 gr. Taptem. 1- 59, 2-59 Ree. - 1 3/4 L. Yermicelli 407 Al gem. 100 gT. Vleesch 53A Vleesch 10 0 gir. 53B Vleesch 50 gr. Zeep 370/412 Atg. 1 raimts. Zeep M/N Eeah.z. 1 rants. 31 o 31 c irga Bonnen beteckenen voedsel mits er gj id. is Zorgt voor geld Steunt Winterly jci; Giro 5553. aar VOEII HERSTELT HAARLEM ZICH? Na de minder goede resultaten hebben de ro broeken morgen gelegenheid zich te e stellen, Zij krijgen bezoek van 't Gooi, de t a" welke ook niet zoo goed op dreef is. Haart®" heeft echter getoond tot goede prestaties in s i'öo: te zijn en wij veronderstellen, dat de twi jss< overwinning geboekt zal worden. EDO trektj HBS en hoewel de Haagsche ploeg de lai ,i;€ plaats bezet, moeten de Haarlemmers oppas; Interessant belooft de strijd in Santpooit worden; het schijnt, dat de thuisclub plas heeft goed voor den dag te komen en dan a ZO De Kennemers oppassen. In Heetnstede konu udi FC bij de Racing op bezoek en vermoed; i zullen de gastheeren winnen. Aan de Spanjaardslaan verwachten wij overwinning voor HFC tegen de Terrasvogel! in Zandvoort voor de thuisclub, die bezoek van Halfweg. Spannend belooft de strijd St in; ten—TYBB te worden. Bloemendaal heeft ikk twee punten te behalen in den uitwedstrijd tev DTS, evenals Kinheim dat bij Helder op I(" zoek gaat.. Voor de vierde klas Is vastgesteld: Vliege Vogels—THB; O.G.—DSSH; Spaarnevogels—D sal bsm—DCO en EI-IS—Ripperda. H. B. C.—D. W. S. Zondagmiddag wordt ter gelegenheid van veertig jarig bestaan van H.B.C. te Heemst 9i een wedstrijd gespeeld tegen DWS uit Amsterd De gasten verschijnen volledig in de volgt opstelling: Doel: klein; achter: Walther en D. van Si H ken: midden: Caldenhove, Fanger en B. van Si st ken; voor: Kllffens, Slot, Heidenreich, Melc! en Buldfer. HBC: doel: Ketel; achter: Onland en Van Horst; midden: Van Roode, Kick Smit Veldt; voor: Peperkoord, Martin, Van der 1 den. Van Bakel en De Vlieger. RADIOPROGRAMMA jve ZONDAG 18 OCTOBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. ?e| 7.30 Het Zondagochtenconcert (gr.). 8.15 Hat: ie muziek (gr.). 8.30 De zin van het boer i^e 8.45 Berlijnsch Philharmonlsch orkest (gr.), [ed B.N O. Nieuwsberichten. 9.15 „Varietas Delecl ne voordracht. 9.30 Zondagmorgen zonder zor; 10.30 Deutsche Stunde. 11.30 De Stem der 11.45 Neerlands stem van het Oostfront. 12,M N. O. Nieuwsberichten en populair actueel priaai je. 12.15 Collegium Musica Divlna. 12.40 Uit I S' lijn: Het Dyitsche Volksconcert. 14.00 Omrc Tl symphonie-orkest en soliste. 15.00 Europees epi schrijvers in dezen tijd, lezing. 15.20 Omroeps t i phonie-orlcest. 16,00 Amusementsorkest en a, liste. 17.00 Het Zondagmiddagcabaret. 17.45 B,,r O. Sportuitslagen èn Oostlandpraatj. 18.00 Sp van den dag. 18.30 Melodieën uit een uitstalks z gevarieerd programma. 19.30 B. N. O. Nieu ,cc berichten. 19.50 Cello en clavecimbel. Vanaf I int alleen voor -de Radio-Centrales, die over ilar lijnverbinding met de Studio beschikken. Jen „De weg naar Bayreuth", voordracht met grai 'v. noonplaten. 20.30 Berlioz-Liszt (gr.). 21.15 K« i zang (gr.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. De Disco-Familie (gr.). 22.45 Instrumentale i ten (gr.). 23.15—24.00 Dansparket (gr.)) HILVERSUM II, 301.5 M. 7.20 9.15 Zie Hilversum I. 9.15 Voor de jei n 9.45 „Wagners Tristan en Isolde", voordracht i jm gramofoonplaten. 10:30 Studiodienst. 11.30 Gew ip muziek (opn.). 11.45 Cyclus „De kerk ln haar j de en heerlijkheid" (gr.). 12.00 B. N. O. Nieu y, berichten en populair actueel praatje. 12.15 gramma-overzicht. 12.20 Berlijnsch Opera Or! f V (gr.). 12.30 Een soldaat spreekt tot de jeugd. 1 It Viool en piano (gr.). 13.00 Nederlandsch Verh lei voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze vc er] ouders?". 13.15 „Licht en luchtig", gevarie .u programma. 14.00 „De glorie van den Arik A luisterspel. 14.20 Omroeporkest en solisten (opuc 15.00 Opera „Orfeo". 17.00 Nederlandsche boek schouw. 17.20 Jeugdconcert. 18.00 Melodlsten soliste. 18.30 B. N .O. Nieuwsberichten. 18.40 gel van den dag. 18.50 B. N. O. Militair overzicht. 19.00 De Nederlandsche taalclub. „Front en vaderland", gevarieerd prograi 22.00 B. N- O. Engelsche uitzending: „Dutch Ni Reel". Voor de radio-centrales: Zweedsche 11 jes (gr.). Vanaf 20.15 alleen voor de radio-cenl les, die over een lijnverbinding met de stil beschikken. 20.15 Om en om-programma. J Kwintetconcert (gr.). 21.45 B. N. O. Nieuws mi richten. 22.00 B. N. O. Militair overzicht. Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. MAANDAG 19 OCTOBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Koorzang (gr.). 7.30 B. N. O. Nieuwsberi ïn. 7.40 „Weg met de Maandagochtendstemmlilmi (gr.). 8,30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 geest; der poëzie", voordracht. 8.50 Sympho |n orkest (gr.). 9.00 Gevarieerd morgenconcert (f1 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.40 Gevarie Bm morgenconcert (gr.). 10.00 Gerard Lebon en l|r orkest. 10.30—10.45 Voordracht. 11.15 Symphoi mt orkest, (gr.). 11.30 Orgel en viool. 12.00 Almar. 12.05 „Daar, waar zich de Maros slingert", mt kaal programma. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zi lijke berichten. 13.00 Frans Wouters en zijn kest en gramofoonmuziek. 14.00 „Elck wat wl gevarieerd programma. 15.00 „Waar ligt het eil TI Madagascar eri waaróm spreekt men eros r, lezing. 15.15 „Elck wat wils", gevarieerd p Y_ gramma. 16.45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke beursberichten. 17.00 Cello en piano. 17.30Wijnim' besken. 18.00 Omroeporokest en soliste. 19.00 P (sc tiek weekpraatje. 19.15 SS-koor en orkest i den Duitschen Arbeidsdienst (opn.). 19.30 B. IS' O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. Internatior :hi zakelijk praatje. 19.40 Hadio-raadsel-rubriek. V af 2 Pl' .15 Rotterdamsch Phllharmonisch orkest cn st. 20.55 Liederen van Richard Strauss (gr.). I Rotterdamsch Phllharmonisch orkest en so GI 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Zarah Lt\g der en Tino Rossi (gr.). 22,30 Weet U nog |P welke films deze liedjes zijn? (gr.). 23.15—I i Muziek uit Midden-Europa (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Oehtendg) nastiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Actueel niet 2." voor boer en tuinder. 8.15 Symphonie-orkes (gr,), 8.80 B, N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Viool b« plano (gr.). 9.00 Orkestprogramma (gr). 9.15 V*v de huisvrouw. 9.20 Orkestprogramma (gr.). I Godsdienstige uitzending. 10.30 Operafragmen ig (gr.). 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Kinderlt (opn.). 11.30 Orkest Willy Kok en gr. 12.30 Pr. gramma-overzicht. 12.35 Aulikki Rautaws zingt (gr.). 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke richten. 13 00 Op bezoek bij de familie de B< 13.15 Vocaal en Instrumentaal programma. 1 Godsdienstige uitzenlng. 14.30 Symphonisch mr- dagconcert (gr.). 15.30 „De Nederlandsche KI 1 derdrachten", lezine. 15.45 Rina Ketty en Air, Visconti (gr.). 16.00 Orkestconcert, (gr.). 16.45 ior O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 1 Vr f het waar is weet ik niet", luisterspel. 1 Zang mei pianobegeleiding en pianovoordrac 18.00 Van heinde en verre klinkt het nieuws. 1 oc B N. O- Nieuwsberichten. 18.40 Spiegel van i dag. 18.50 Friesch praatje. 19 00 Marschen (s 19.15 Reeks „Geheimen van den tijd". I9.3n C róep-Pianotrto. Vanaf 20.15 alleen voor dc ra' centrales, die over een lijnverbinding met tl studio beschikken. 20.15 „Promenade", gevarie programma. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22n B. N. O. Politiek praatje. 22.10 Avondwijdll l: 22.2024.00 Zie Hilversum I. IWi eri m i N l;a< IS?

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2