Haarïemsche Courant Iware branden in de „Roode October" De moord te Driebergen. Tegen hoofdverdachte twintigjaargeëischt '287e Jaargang No. 248 x x IfiOnnement p. week 0,28, p. maand 1,15. p. kwartaal 3,42, panco p. post 3,73, losse nummers 8 cent. AdvertentlSn 3li p.m. 1,— elke num. meer 20 cent. Re cl. «mes dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer gdltJe 3—15 m-m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. cent p. m.m. 1)1] pltf.i Grafische Bedrijven Damlate. ïCnd Boofdredactenrt J. V. BAUDXWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Woensdag 21 October 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 03, Bijkantoor: Socnd» plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15054, Redactie 10609, Administratie 10724. 14825. Soendaplein 12230. Postgiro 134958. Directie PB. A. MEES - P. W- PEEREBOOM. Vliegende artillerie boven rle fabrieken ingezet. Nieuwe huizengroepen in IS. voorstad van Stalingrad in Duitsche handen. Vijandelijk verzet tot in riolen en slooten. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het dicht beboschte terrein van het West-K a u k a s i s c h e gebergte werd in weerwil van ongurfstigë weersomstandigheden prachtig vijandelijk verzet in kazematsteilin- gen gebroken. Aan den weg door den pas naar T o e a p s e werd de verbinding tusschen de beide aan valsgroepen, die ten Noorden en ten Zuiden den weg al strijdende hadden bereikt, op den weg zelf tot stand gebracht. In den sector van den T e r e k mislukten vijandelijke tegenaanvallen. In luchtgevech ten werden tien bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten. In de Noordelijke voorstad van Stalin- „rad ontrukten de Duitsche troepen den bolsjewisten nieuwe huizengroepen. De ge- vjchten tot zuivering van het fabrieksterrein van de kanonnenfabriek „Roode Barricade" duren nog voort. Vliegende artillerie bom bardeerde hoofdzakelijk de krachtig ver kerkte steunpunten van de fabriek „Roode Ootober". Formaties gevechtsvliegtuigen vernietigden |n het ressort van den benedenloop van de Wolga verscheidene tra/isporttreinen, een ileepboot en zes op den grond staande vlieg tuigen. Aan het D o nfront sloegen Roemeensche (toepen vijandelijke aanvallen af. Aan het front van El A 1 a m e i n vielen lichte Duitsche en Italiaansche gevechtsvlieg tuigen concentraties van Britsche tanks en auto's aan. Vergezellende jachtvliegtuigen en jachtkruisers schoten vier Britsche vliegtuigen neer. De strijd tegen de Britsche vliegvelden op Malta werd door Duitsche en Italiaansche luchtstrijdkrachten voortgezet. In Oost-E n g e 1 a n d heeft de Duitsche luchtmacht Maandag overdag uitgebreide aan vallen gedaan op militaire doelen en voor den oorlog belangrijke installaties." Stalingrad. Te Stalingrad hebben Maandag zware re genbuien de straten, die voor hèt grootste deel niet geplaveid zijn, volkomen door weekt. Tusschen de puinhoopen der verover de wapenfabrieken flakkerde de vijandelijke Btegenstand tuer en daar opnieuw op. Volgens berichten van het opperbevel zijn 'daarom Maandag de zuiveringsoperaties tegen de vij- jndelijke overblijfselen voortgezet. In riolen, ifwateringsslooten en dergelijke schuilplaat- jen houden zich betrekkelijk kleine vijande- "Jlijke troepjes verborgen. Met deze verspreidde strijders ontstonden in bet onoverzichtelijke puinveld van het ternein van de kanonfabrielc „Roode Barricade" hardnekkige gevechten. Ofschoon de vijande lijke groepjes, die voor pen verloren zaak strijden, gebruik maakten van ieder voordeel en elke dekkingsmogelijkheid temidden van ie vernielde fabrieksgebouwen werden zij joor onze soldaten aangepakt» en in de pan gehakt. De. Noordelijke voorstad. Grooteren omvang kregen -plaatselijke ge vechten om blokken huizen in de Noordelijke voorstad. De bolsjewisten in deze huizen wa ren overblijfselen der formaties, die bij den uitval der Duitsche troepen van het terrein der tractor- en tankfabriek Dzjerzjinskij irt Noordelijke richting, ten Westen van deze wig waren afgesneden. De luchtmacht kon bij deze zuiveringsge vechten vrijwel geen steun verleenen, daar het front zoo grillig verloopt. De duikbommenwerpers deden elders aanval len van zoo groote uitwerking, dat enkele ge bouwen tot op de fundamenten werden ver brijzeld en bij het instorten de geheele ..be setting bedolven. Ondanks de lage bewol king verschenen de slagvliegtuigen steeds op de plaatsen, waar de bolsjewisten hun in verwarring geraakte formaties trachtten te reorganiseeren en zij verstrooiden deze door brisantbommen en schietwapens. Toen 's avonds de laatste golven duikbom menwerpers naar hun hulpvliegvelden terug keerden, vormden groote stukken van de fa briek „Roode October" een vlammenzee. Sowjet-lnchtmacht. Ook Maandag vertoonden slechts enkele Matige actie in Egypte. Italiaansche luchtmacht schiet Britsch vliegtuig neer. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: Matige activiteit te land in Egypte. De luchtmacht van de As deed aanvallen op het achterwaartsche gebied van den vijand en beschoot met mitrailleurs concentraties ge motoriseerde voertuigen. Boven Tobroek bond luchtmaarschalk Guerriero Agostini alleen den strijd aan met een formatie viermotorige bommenwerpers. Hij slaagde er in, 'n vijan delijke machine brandend neer te schieten en twee toestellen te raken. Vier andere Britsche vliegtuigen werden vernield in luchtgevechten door Duitsche jagers. Overdag en des nachts werden herhaalde aanvallen ondernomen door formaties Ita liaansche en Duitsche vliegtuigen op de steun punten van Malta. Tijdens hevige luchtge vechten verloren de vijandelijke jagers twee toestellen, terwijl vier andere machines op den grond in brand geraakten. Twee vlieg tuigen zijn van de krijgsverrichtingen van dien dag niet teruggekeerd In het Oostelijke bekken van de Middel- lagdsche Zee heeft een van onze vliegtuigen tijdens een aanvallende verkennihgsactie van geringe hoogte een vrachtschip gebombar deerd, dat ernstig beschadigd werd. In een aanvulling op bovenstaand weer machtbericht deelt het Italiaansche opperbe vel nog het volgende mede: generaal Fede- rico Ferrari Orsi, aanvoerder van eèn leger corps aan het Egyptische front, is gevallen op het veld van eer. Generaal Orsi was een der meest gedecoreerde officieren van het Ita liaansche leger. Eenige dagen voor zijn dood had de Führer hem het IJzeren Kruis eerste klasse verleend voor de in dezen oorlog be wezen diensten. Generaal Ferrari Orsi is ge vallen aan het hoofd van zijn troepen op 18 October j.l. aan de meest vooruitgeschoven stellingen. Eiigeland leent de Y.S. oorlogsschepen. Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft Engeland opnieuw oorlogsschepen ter leen gegeven aan de V.S. ter bescherming van de koopvaardij in de wateren langs de Ameri kaansche Oostkust. Sowjet-vliegtuigen zich boven Stalingrad, zoo dat de patrouilleerende jagers slechts twee vijandelijke jachtvliegtuigen konden neer schieten. Het zwaartepunt lag voor de Duit sche luchtmacht op de spoorlijnen aan den benedenloop der Wolga. In luchtgevechten met de weinige Sowjet vliegtuigen, die zich nog lieten zien, schoten de Duitsche jagers van het escorte een vijandelijk toestel neer. De bolsjewisten verloren boven Stalingrad en aan den beneden-Wolga Maandag in totaal 10 toestellen. Arbeidsmoeilijkheden te Lissabon. Bij Engelsche tramonderneming. Uit Lissabon wordt gemeld, dat zich moei lijkheden hebben voorgedaan bij de tram maatschappij aldaar, die in het bezit is van een Engelsche firma, waarvan de zetel ge vestigd is te Londen. Niet alleen ondernam het trampersoneel pogingen tot stakingen, doch ook ontstonden er demonstraties tegen de Britsche onderneming. He* is een bekend feit, dat deze trammaat schappij haar personeel ware hongerloonen betaalt, terwijl de Engelsche directeuren sa larissen genieten, die overeenkomen met. de bezoldiging van een gezant of minister. De noodtoestand nam ten slotte zoo groote, vor men aan, dat het personeel weigerde nog langer te wachten op een besluit van het Por- tugeesche ministerie voor openbare werken, dat de lwvestie in onderzoek had genomen. Maandag hebben conducteurs, wagenbestuur ders en het personeel in de reparatiewerk- plaatsen de zitstaking afgekondigd. Overeen komstig de geldende wetten werden de sta kers gearresteerd. Hierdoor nam de verbnt- waardiging nog toe. De Engelsche directeuren en ingenieurs werden bij het binnengaan van het tramgebouw uitgejouwd en men riep hun toe: „Weg met Engeland" en „Weg met de vreemde uitbuiters". De bevolking van Lissabon heeft groote belangstelling voor de toestanden bij 9ie stads tramonderneming. Engelsche opmarsclipoging op Madagascar weer tegengehouden. Maarschalk Pétain raadpleegt leden der regeering. Een handvol Fransche soldaten houdt den opmarsch van aanzienlijke Engelsche strijd krachten op Madagascar tegen, aldus een mededeeling van het Fransche staatssecreta riaat van koloniën. Zelfs Londen heeft op dezen tegenstand moeten wijzen. Op 18 October hadden de Engelschen na hevige artillerievoorbereiding en een krach tig bombardement voor de vijfde maal ge tracht de Fransche stellingen ten Zuiden van Ambisitra te veroveren; ook ditmaal Engelsche stormloop tevergeefsch. De EngeL schen^moesten deze onderneming met aan zienlijke verliezen staken. Maarschalk Pétain had Maandag een onder houd met president Laval. Het staatshoofd ontving daarna Scapini, Fransch ambassa deur, in audiëntie. Tegen het einde van den voormiddag had de maarschalk een lang onderhoud met ad miraal Darlan, hoofd der land-, lucht- en zeestrijdkrachten. Tot slot werd ook nog ad miraal Platon, secretaris-generaal bij het ministerie van buitenlandsche zaken door het staatshoofd ontvangen. De staatsbegrafenis voor de slachtoffers van Le Creusot is op Dondei'dag bepaald. -- Welles' aanval op Argentinië en Chili. Chileensch kabinet zou zijn afgetreden. Associated Press meldt uit Bogota, dat het Amerikaansche gezantschap aldaar aan de Columbiaansche bladen een verklaring heeft verstrekt over de motieven van de jongste rede van den Amerikaanschen onderstaats secretaris Sumner Welles in Boston, waarin Argentinië en Chili werden aangevallen. In de verklaring wordt gezegd, dat deze rede eerst gehouden werd toen de Amerikaansche regeering alle andere middelen had gepro beerd. Volgens een Reuterbericht uit Santiago zou het Chileensche kabinet zijn afgetreden. Inzameling van nonferro- metalen in Engeland. Ook plannen voor synthetische rubber. In Engeland wordt oud non-ferrometaal in gezameld. Alle voorwerpen van koper, lood, zink, tin, messing, brons, aluminium en wit- metaal zijn dringend gewenscht. Hoewel herhaaldelijk werd gemeld, dat En geland de productie van synthetische rubber aan de Ver. Statén zou overlaten, waar op dit gebied omvangrijke plannen worden voor bereid en ten deele reeds in uitvoering zijn. zonder dat men echter binnen afzienbaren tijd hiervan een verlichting van beteekenis voor de zeer ongunstige rubberpositie der Geallieerden zal kunnen verwachten, wordt thans uit Londen gemeld, dat de commissie voor synthetische rubber van het Britsche ministerie voor de voorziening de oprichting van een eigen synthetische rubberindustrie in Engeland overweegt. Als beweegrèdenen voor dit plan wordt opgegeven, dat de pro ductie van synthetische rubber in de Ver. Staten tot dusverre nog zeer onbevredigend is geweest, terwijl bovendien het vervoer van1 Amerika naar Engeland steeds gevaarlijker worqlt. Naar voorts in het betreffende memo,- randum wordt medegedeeld, zal het echter nog 12 maanden duren voordat een bedrijf voor de vervaardiging van synthetische rub ber in werking kan worden gesteld. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is intusschen in New Delhi een conferentie ge houden, waarop het probleem der rubber is behandeld. Besloten werd een bureau op te richten, dat alle desbetreffende kwesties zal behandelen. De regeering van Br. Indië zou, naar op de conferentie werd voorgesteld, als eenige koopster van rubber optreden. Weereen Fransch dementi inzake West-Afrika. Door het Fransche ministerie van marine worden opnieuw de Engelsche berichten, dat duikbooten der Spilmogendheden in Fransch- West-Afrika geholpen worden, met nadruk tegengesproken. Verklaard wordt, dat de Fransche admiraliteit als gevolg van de vele onjuiste Engelsche berichten deze niet alle kan tegenspreken, doch dat - echter met het oog op den omvang van de onjuiste berichten in de laatste dagen medegedeeld moet wor den, dat alle geruchten hierover iederen grondslag missen. Hulp aan Sovjet-Unie uit voorraden in Engeland. Moskou oefent druk op V.S. De Engelsche minister van handel heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat kleeding- stukken, medicamenten en andere artikelen van dagelijksch gebruik naar Rusland zijn gezonden. „Al deze hulp", zoo zeide de mi nister, „moet onttrokken worden aan de voorraden, die voor de Britsche burgerbe volking aangelegd waren". Het ravitailleeringsprobleem in de'Sowjet- Unie is opnieuw in Washington en Londen in het brandpunt dér politieke belangstelling geraakt. Van Sowjet-Russische zijde doet men alles om de Engelschen en Amerikanen ertoe te bewegen, hun materiaal- en levensmidde lenleveranties te handhaven, daarbij heeft men gewezen op de geweldige gebieden, die erloren zijn gegaan. Groot-Brittannië, zoo meldt de Sunday Times, heeft tot dusver weliswaar gelijken tred gehouden met de jegens de Sowjet-Unie aangegane verplichtingen, doch men kan niet hetzelfde zeggen van de V. S. De Sowjet- regeering oefent derhalve een bijzonderen druk uit op Washington, opdat Amerika den materiaalleveranties aan de Sovjets voor taan een voorkeursrecht zal toekennen. Het probleem wordt echter bijzonder ingewikkeld omdat de lijst met namen van goederen, welke de Sowjèt-Unie dringend noodig heeft, van dag tot dag langer wordt. Naar Radio-Moskou inmiddels meldt, is te Moskou een vergadering gehouden van de leiders der textielindustrie in en rond Moskou. Op deze vergadering heeft de volkscommis saris voor de Sowjet-Russische textielindus trie, Akimof, o.a. verklaard, dat een groot aantal textielfabrieken beneden de plannen zijn gebleven. Het renteloos staan van ma chines in talrijke ondernemingen is tot dus ver nog niet opgeheven. Evenzoo nemen niet alle arbeiders deel aap den voor de textiel industrie voorgeschreven wedstrijd. De lei ders van enkele fabrieken, zoo zeide hij ver der, hebben in hun bedrijven nog niet die arbeids- en productiediscipline bereikt, welke in overeenstemming is met de situatie "In oorlogstijd. Britsche regeerin» krijgt oorlogscrediet van 1 milliard pond. De Britsche minister van financiën, Kingsley Wood, heeft in het Lagerhuis een nieuw oor logscrediet van een milliard pond sterling gevraagd. Tot dusverre, zoo, zeide hij, heeft Engeland 2V^ maal zooveel voor den oorlog uitgegeven, als in de eerst^ drie jaar van den vorigen wereldoorlog, n.l. meer dan 12 th'il- tiard pbnd sterling. Daarbij zijn niet begre pen de Britsche schulden, die hij de Ver. Staten gemaakt zijn en worden in het kader van de leen- en pachtwet. Het Lagerhuis heeft het oorlogscrediet toe gestaan. Smuts zal spreken voor Britsch parlement. LLoyd George is uitgenoodigd het voorzit terschap op zich te nemen in de bijeenkomst van de leden van Lager- en Hoogerhuis, waar in generaal Smuts zijn rede zal houden. George zal als eerste spreken en ook Chur chill zal later het woord voeren Deze bijeen komst is niet openbaar. De Britsche berichtendienst meldt, dat „in het belang van de Veiligheid" vanavond is besloten, de maatregelen voor de directe! transmissie van Smut's rede naar Zuid-Afrika en de rest van het buitenland te annuleeren, De rede zal op gramofoonplaten worden op genomen en later uitgezonden, zooals ook het plan was voor de Engelsche luisteraars. Smuts heeft den hoogen commissaris v Canada, Vincent Massey, in zijn Londensche woning ontvangen en heeft met hem een lang durig onderhoud gehad. Kloppartij in Spaansche bioscopen. In de bioscopen Capital en Metropol te Barcelona zijn enkele dagen geleden hevige scènes voorgevallen. Toen in een Engelsche film het tot zinken brengen van een Duitsche duikboot door een Engelsch oorlogsschip \^rd vertoond, uitten de Spaansche bezoe kers luide protesten. Zij brachten ovaties op Spanje en Duitschland. Verscheidene jonge falangistèn scheurden het linnen stuk en mis handelden enkele Engelschen, die ovaties op Engeland brachten. Elders verliepen gelijke protestdemonstraties ongeveer op dezelfde wijze. Hier werden echter ook nog Afge scheurde affiches verbrand, die aan den in gang de Engelsche film aankondigden. Daar de demonstraties ook den volgenden dag voortduurden, werd de vertooning van de film door de Spaansche autoriteiten verboden. Nieuwe Duitsche correspondentiestijl. Ter besparing van werkkracht en papier. Het tekort aan werkkrachten in Duitsch land is oorzaak, dat men de efficiency steeds verder doorvoert. Men is thans op de even practische als orgineele gedachte gekomen om een nieuwen stijl voor zakenbrieven in te voeren. Deze gedachte wordt van hoogerhand gesteund en bevorderd Men stelt zich daarbij op het standpunt, dat de loopende zakelijke correspondentie, die voor het overgroote deel uit aanbiedingen, bestellingen en verzoeken om informaties bestaat, ook per brief in tele gramstijl afgedaan kan worden. Het spreekt vanzelf, dat deze brief telegrammen goed doordacht moeten zijn en geen onduidelijk heden mogen bevatten, welke er tenslotte slechts toe zouden leiden, dat de geadres seerde weer moet vragen, wat men eigenlijk bedoelt, waardoor tenslotte uitsluitend meer romspslomp zou ontstaan. Als voorbeeld circuleert een origineele kenbrief van 127 woorden, die men in nieuwe stijl eerst tot 33 daarna zelfs tot 21 woorden beperkt heeft, zonder dat hierbij iets van den zakelijkën inhoud verloren ging Het spreekt vanzelf, dat er door deze nieuwe methode niet alleen bij het dicteeren en schrijven, maar ook bij het lezen der brie ven tijd wordt gespaard. Bij een groote Duit sche handelsonderneming, die dezen nieuwen stijl sinds eenigen tijd heeft ingevoerd, werd 'statistisch vastgesteld, dat de besparing aan tijd en dus aan werkkrachten bij het di?tee- ren, opnemen en lezen der brieftelegrammen 50% en bij het schrijven 35% bedraagt. Aanbevolen wordt brieven in de nieuwe stijl te voorzien van een stempel „korte stijl, ter besparing van werkkrachten en papier", le. om te voorkomen, dat een oude relatie zich gekrenkt gevoelt door het achterwege blijven van alle vroegere hoffelijkheids betuigingen 2e, Om voor deze nieuwe methode propagan da te maken. vrijwilligers. In doorgebracht. een prettige en goede kameraadschap wordt de vrije tijd Gezonde kerels, gezond van lichaam en geest. (SS P.K. Altstadt-Bi-H-PJI. c) Het slachtoffer wist te veel van zwarte-handel-praktyken. Deze week heeft de Utrechtsche recht bank een aanvang gemaakt met het proces tegen de drie daders van den moord te Drie bergen. De namen der verdachten zijn Slag boom, v. d. Neuf en Montijn. De meervoudige strafkamer van de recht bank werd gepresideerd door mr. Dorhout Mees. De officier van justitie was mr. Klein. De voorgeschiedenis van dezen moord be gint voor wat het gerechtelijk onderzoek betreft op Woensdag 17 December van het vorige jaar, toen arbeiders in het bósch van Waveren onder de gemeente Drieber genRijsenburg toevallig in een kuil het in verren staat van ontbinding verkeerende lijk van een tóen nog onbekend mansper soon vonden. Zij waarschuwden de^plaatselijke politie, die direct een onderzoelc naar de herkomst van dit door moord om het leven gekomen manspersoon instelde. Hoewel de vermis sing van dezen persoon nimmer bij de po litie was opgegeven, kwam uit een nader onderzoek vast te staan, dat men hier te doen had met het lijk van den, 18-jarigen Homkamp uit Utrecht. Verder brachf het onderzoek aan het licht, dat H, op 30 Sep tember van het vorige jaar met drie andere jongens 'ongeveer van zijn leeftijd het laatst in de gemeente Driebergen was gesigna leerd. Doordat de politie in de voering van het colbertjasje van den overledene een oud. vergeeld fototje vond, kwam men er na dagenlang speuren achter, nadat zelfs de jioiitie-instanties te Castricum en Krom menie er in gemoeid waren geweest dat men hier te doen had met het stoffelijk overschot van den 18-jarigen Hornkamp uit Utrecht. Bij de fam. H. werd navraag ge daan en toen bleek, dat een zekere Slag boom bij de familie was geweest om te ver tellen, dat de jonge H. naar Engeland was gevlucht en daar ook was aangekomen. Dit leugenverhaal geloofde men en zoo kwam het, dat van de vermissing geen aangifte bij de politie werd gedaan. Kort daarop kon Slagboom worden gearresteerd en na een aanvankelijke ontkenning gaf hij toe een der daders te zijn geweest van den moord op Hornkamp. Hij noemde ook den naam van een v. d. Neut. wonende te Loe- nen aan den Vecht, maar deze jongeman, melkslijter van beroep, was voortvluchtig. Na ijverig speuren wrist men hem echter te arresteeren op een boerderij 'te Blijswiik. Weldra was ook de derde dader gevat, want. toen de beide moordenaars den naam van Theo opgaven als medeplichtige, werd bin nen enkele dagen ook de 22-jarige Theo Montijn te Utrecht aangehouden en. na diens bekentenis medeplichtig te zijn ge weest aan den moord, evenals de twee an deren achter slot en grendel gezet. De motieven, welke deze daders tot den moord aanleiding hebben gegeven, waren gelegen in het feit, dat het vier tal zich ophield met den zwarten handel. Het slachtoffer Hornkamp wilde zich naar is komen vast te staan aan het drietal onttrekken, omdat het hem blijk baar te heet onder de voeten werd. Daar hadden de „vrienden" echter niet van terug. Zij wisten het H. zoo voor te stellen, dat zij gevieren door de politie op de hieleh werden gezeten en dat de eenige mogelijkheid was met een vliegtuig naar Engeland te vluchten. In dezen onzin ge loofde H. en zoo sprak men af gezamenlijk op een avond van den bewusten 30en September naar het bosch van Waveren te gaan, waar het vliegtuig zou klaar staan en des avonds zou vertrekken. Zooals af gesproken ging men naar het bosch en daar hebben de drie „vrienden" H. op afschu welijke wijze vermoord. Zij hebben ten overvloede zijn polsslagader doorgesneden. Zorgvuldig heeft men het lijk in een kuil gestopt op de plek, waar de arbeiders het lijk drie maanden later vonden. Onder doodsche stilte werden om even over twee "de drie verdachten binnengeleid naar de verdachtenbank, respectievelijk Slagboom, v. d Neut en Montijn. Alle drie maken een onverschilligen indruk. Eerst wordt verd. Slagboom gehoord. De president gaat met hem den moord uitvoerig na. En dan hooren we van Slagboom, dat zij reeds lang van plan waren Hornkamp om het leven te brengen, zij hadden last van hem hij wist te veel - en zij wilden hem maar liever kwijt zijn. Hij wist te veel van onzen zwarten handel, zei Slagboom. Op den avond van den 30sten September zagen de verdachten hun kans schoon. Ze zeiden tegen Hornkamp dat er in het Bosch te Driebergen een vliegtuig klaar stond, dat hen naar Engeland zou brengen. Hornkamp die ook bang was geworden van de politie, geloofde dat en zoo hebben ze met zijn drieën Hornkamp op afschuwelijke wijze vermoord. Uitvoerig vertelt Slagboom, hoe zij Hornkamp hebben gewurgd, de hersens hebben ingeslagen en tenslotte den pols ader hebben doorgesneden. Slagboom zegt aan het einde van het verhoor spijt te heb ben van zijn daad, met name vindt hij het verschrikkelijk voor de ouders van H. Hij heeft zeer veel berouw over zijn daad en is ervan overtuigd dat hij een flinke straf heeft verdiend. Vervolgens heeft de president v. d. Neut ondervraagd. Verd. doet zeer vreemd. Hij lacht maar zoo'n beetje voor zich uit en brengt tenslotte naar voren, dat hij zich van de zaak weinig of niets meer herinnert. De president leest dan de verklaring voor, welke verd. voor de politie heeft afgelegd en vraagt hem of het zoo is geweest. Verd. dat kan wel, ik weet het niet meer. De derde verdachte Montijn vertelt kalm, hoe de moord ^en uitvopr is gebracht. Hij erkent Hornkamp met een stok te hebben geslagen, nadat mén hem eerst met een strop had gewurgd. Na de stokslagen heb ben ze met zijn drieën den strop nog wat vaster aangetrokken, om toch maar zeker te zijn dat het slachtoffer inderdaad dood zou zijn. Eerst wilden zij Hornkamp aan een boom ophangen om den schijn te wekken dat hij zelfmoord had gepleegd, maar later vonden ze toch maar beter om het lijk on der den grond te stoppen. Ook Montijn heeft, diep berouw van hetgeen hij heeft misdreven. Hij zegt, dat hij zijn straf ge laten zal ondergaan. Uit de verschillende rapporten die over de verdachten zijn uitgebracht, blijkt, dat Slagboom wel leed aan een ziekelijke af wijking, maar dat hij overigens normaal is. Zijn uiterlijke onbewogenheid heeft den deskundige verbaasd. Het rapport van v. d. Neut zegt, dat verd. eigenlijk een groot kind is, een echte sul, die .zich gemakkelijk door een ander laat meesleepen. Verd. is verre van normaal en het is zeer wel mogelijk dat hij zich de daad te Driebergen niet goed meer voor den geest kan halen. Over Montijn zegt het rapport, dat hij uit een degelijk gezin stamt. Aanvanke lijk wilde hij bij de marechaussee komen, maar toen dat niet lukte, is hij de hou-vast in het leven kwijtgeraakt. Opmerkelijk is zijn zucht naar avontuur. Hij had een ver- valscht eergevoel en leed aan verhitte voor stellingen. Nadat de getuige-deskundige, de pro sector dr. B. J. Mansens, is gehoord, die over de doodsoorzaak verklaringen aflegt, is het woord aan den officier van justitie, mr. Albarda. Het requisitoir. Spr. staat uitvoerig stil bij de .beweeg redenen van den moord. Het staat volgens spr. volkomen vast, dat Slagboom de hoofd schuldige is. Bij hem hebben zich ook sexueele praktijken geopenbaard en hij was het, die op de idee kwam om Hornkamp te vermoorden. Er leefde een valsche roman tiek in verdachte en hij ging zich te buiten aan sexueel wangedrag. De officier eischte tegen hem een gevangenisstraf voor den tijd van twintig jaar. Daar v. d. Neut niet volkomen toereke ningsvatbaar is, eischte spr. tegen hem vijf jaar, terwijl de officier tegen Montijn acht jaar eischte. De verdedigers mr. Van Ravenswaay. mr. Van Heyst en mr. Wemmerslager van Spar- woude hebben ieder op hun beurt clementie voor hun cliënten verzocht. De rechtbank zal heden over veertien dagen uitspraak doen. ,,De werktuigen kunnen herwinnen wat (1e wapenen verloren." Laval richt zich tot de Fransche arbeiders. Laval heeft gisteravond over alle Fransche zenders tot de Fransche arbeiders gesproken. Hij herinnerde aan zijn oproep van 23 Juni. volgens welken Fransche arbeiders zich be reid moesten verklaren in Duitschland te werken. De geschiedenis leert, dat Frankrijk zijn redding altijd slechts in zichzelf heeft gevonden. De- hoogere belangen van het land eïsehen. dat Frankrijk op binnenlandsch po litiek gebied streeft naar ontspanning tegen over Duitschland. Men zegt wel eens, dal deze politiek berust op de edelmoedigheid van den overwinnaar. Ten aanzien daarvan kan gezegd worden, dat er sedert den wapenstilstand edelmoedige handelingen door den overwin naar zijn verricht. Laval herinnerde in dii verband aan de vrijlating van meer dan 600.000 krijgsgevangenen Niet minder waard is echter, dat de betrek kingen tusschen belde volken kunnen berusten op den blijvenden grondslag van het besef, dat zij gemeenschappelijke belangen hebben De gebeurtenissen die zich thans in de ge- heele wereld afspelen hebben slechts deze duidelijke beteekenis, dat Duitschland zich tegen het bolsjewisme heeft verheven. Het houdt dat bolsjewisme met al degenen, die aan zijn zijde vechten, in bedwang en- ver hindert het Europa te verslinden. Het is dui delijk, dat de bolsjewisten morgen de wetten van Europa zouden dicteeren, indien de Spil den oorlog zou verliezen. Laval sprak vervolgens over de Dultsch- Fransche overeenkomst betreffende de te werkstelling van arbeiders, over de uitwisse ling der krijgsgevangenen en over de voor deden, die door Duitschland aan Frankrijk zijn toegestaan, speciaal over de mogelijkheid voor de vrouwen van krijgsgevangenen om door arbeid in Duitschland aan de zijde van haar mannén te leven Tenslotte waarschuwde uaval het Fransche volk nogmaals voor de stemmen van haat en voor de illusie, die door vreemde elementen gevoed worden. „Het Is u gegeven met werktuigen te herwinnen, wat Frankrijk met de wapenen heeft verloren. Aan de bevelen der regeering moet om der wille van uzelf van de gevangenen, van het heil van Frank rijk gevolg worden gegeven." Winterhulp brengt licht in vele gezinnen. Steunt daarom Winterhulp. - Giro 5553. Keuringen voor de Waffen-SS en liet Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd tel worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans, de mogelijk heid bestaat om dienst te nemen in een speciaal waèhtbataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keurihgen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden die tot de Germaansche-SS Neder land (Nederlandsche SS) willen toetreden. 21.10.42 17.00 uur,v Rotterdam, Deutsches Haus. 22.10.42 10.00 uur, Amsterdam, School Iepenweg 13. 22.10.42 17.00 uur, Utrecht. Wehrmachtheiin Mariaplein. 23.10.42 10.00 uur, Den Haag, Café den Hout Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42 11.00 uur, Amersfoort, Dienstge- gebouw Kapelweg. Devonshire: „Toestand blijft ernstig". Het Britsch Indisch probleem in het Hoogerhuis. De Hertog van Devonshire heeft in het Engelsche Hoogerhuis een verklaring over den toestand in Britsch-Indië afgelegd. Hij zeide onder meer, dat de moeilijkheden voor de Britsche regeering nog niet voorbij zijn en dat de toestand in bepaalde distric ten ernstig blijft. De gevaarlijke onlusten bedreigen in hoofdzaak de verkeersmidde len. Er zijn echter geen teekenen, die er op wijzen, dat vijandelijke invloeden ^an het werk zijn. Nadat Lord Devonshire zijn verklaring had afgelegd, drong de leider der arbei- dersfractie, Addison, er op aan. dat cie re geering zich den agressieven toon van De vonshire niet eigen zou maken, maar alles zou doen om een vreedzame en vriend schappelijke toenadering|mogelijk te ma ken. De Markies van Salisbury keurde het af, dat men verdere maatregelen tracht te bewerken door druk op de regeering. Hij zeide, dat Engeland zich voor goed moet losmaken van de „politiek van pacificatie en keerde zich tegen iedere scheidsrechter lijke inmenging door de Vereenigde Staten of een andere onogendheid. De liberale burggraaf Samuel zeide. dat het „papegaaiengeroep", volgens hetwelk de Indische leiders eerst tot overeenstem ming moeten komen alvorens een stap voorwaarts gedaan kan worden, geen zin heeft. De uitdrukking .jdominionstatus" is hol en zonder beteekenis en moet worderi vèrvangen door een andere, zooals „natio- nalen status". De lord-kanselier. Lord Simon, die op het debat antwoordde, zeide. dat hij na mens de regeering duidelijk wilde verkla ren, dat het „het doel der regeeringspolitiek is, de Indiërs zelf, vrij van invloeden of bevelen uit het buitenland, het lot van hun land te laten vormen". Textielstaking. De correspondent van de News Chronicle meldt inmiddels zijn ervaringen opgedaan, tijdens een reis door. Indië van Ahmeda- bad, een textielcentrum van Indië. dat hier alle textielfabrieken gesloten zijn sedert de arrestatie van Gandhi en andere leiden de Indische nationalisten. De arbeiders zelf hebben Ahmedabad verlaten en zijn op het land gaan werken om daar in hun onderhoud te voorzien door mede te helpen bij het binnenhalen van den oogst. Doch ook wanneer de sta kers geen nieuwe bronnen van inkomsten vinden, worden zij door de Congrcspartij in het geheim gesteund. Derhalve kan de staking ondanks alle verlokkende pogingen Van de Britsche autoriteiten nog weken en maanden duren zonder dat de stakers een of andere schade of een ander nadeel hiervan ondervinden. Duitsch-Turksch goederen- ruilverkeer een succes. In antwoord op een vraag is in de Wil- helmstrasse medegedeeld, met betrekking tot den goederenruil tusschen Duitschland en Turkije, dat deze zonder eenige wrijving binnen het kader van het in October 1941 onderteekende verdrag verloopt. Het ver drag loopt den 31sten Maart 1943 af en stelt den goederenruil op 200 millioen Mark. Duitschland levert, vooral sedert het herstel van de spoorwegverbinding, regelmatig de door Turkije bestelde goederen, terwijl Tur kije omgekeerd de Duitschland bij verdrag toegezegde hoeveelheden goederen verzendt. Een aan Turkije door Duitschland verleend crediet van 100 millioen Mark dient in de eerste plaats bijzondere leveranties aan Turkije. De Duitsch-Turksche goederenruil beantwoordt aan de verwachtingen van bei de zijden. Het kader is zeer ruim genomen en overtreft zelfs den omvang van het gun stigste jaar voor den oorlog. Nieuwe partij in Canada. Mackenzie King somber gestemd. Dc Canadeesche minister-presidenj Macken zie King heeft bij het uitschrijven van een nieuwe oorlogsleening verklaard, dat de stand der groote slagen voor de Geallieerden zeer critiek is. Er kan niet worden aangenomen, dat de dingen een voor de Geallieerden gun stige wending zullen nemen. Dé afgevaardigde van het Canadeesche La gerhuis. Maxim Raymond, heeft een nieuwe partij opgericht en alle Fransch-sprekende Canadeezen opgeroepen om van zijn nieuwe Dartij een bolwerk te maken tegen het mobi- liseeren van Fransche Canadeezen voor den krijgsdienst in overzeesche gebieden. Cuba en Moskou „bondgenooten". De Cubaansche regeering heeft medege deeld, dat op grond van een in Washington geteekende overeenkomst diplomatieke en economische betrekkingen* met dc Sovjet- Unie zijn aangeknoopt. In een door den Cubaanschen staatssecre taris verstrekte verklaring wordt gezegd, dat Cuba en de Sowjet-Unie ..bondgenooten" zijn en dat zoodoende Cuba het eenige Ibero- Amerikaansehe land is. dat formeele betrek kingen onderhoudt met Moskou. De binnenlandsche toestand op Cuba ver keert opnieuw in een critiek stadium. Als ge volg van de aanvallen, van de zijde van pers °n publiek ondernomen op den president, Saidin. dreigt een regeeringserfsis De kranten en ook de radio beschuldigen de regeering-Saidin met speculanten gomee- ne zaak gemaakt en daardoor het volk aan den honger prijsgegeven te hebben, terwijl de leden der regeering reusachtige winsten maakten.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1