KLAROEN Niemeïjer's koffiesurrogaat smaakt als koffie ARBEIDSORDENING. ui. De „Betriebsführer" is de leider van het i,Betneb'\ wat alweer iets anders is dan hetgeen wij tot dusver onder „bedrijfs leider" hebben verstaan. Een bedrijfsleider wijdt zijn aandacht voornameliik aan de technische en economische mogelijkheden van de onderneming, die aan zijn leiding is toevertrouwd. Het overige komt in de twee de plaats. Maar tot dat overige behooren nu eenmaal de sociale voorzieningen, waar aan de nieuwe verordening zooveel belanj stelling heeft gewijd, waaruit volgt, dat c.^. Betriebsführer een taak zal vinden, uitge breider en meer omvattend dan te voren. Betriebsführer, dus „fiihrer", dus leider. Het leidersbeginsel wordt in de nieuwe ar- beidsordening bevestigd. Niet echter in de liberale beteekenis van „baas in eigen huis", doch in nationaal-socialislischen zin, d.w.z. een leiderschap, dat zijn sociale verantwoor delijkheid voelt en er blijk van geeft, zoo wel ten aanzien van den kring van werkers in de onderneming als naar buiten. Hier voor is opgemerkt, dat. met deze verorde ning voor het eerst het socialisme in de Nederlandsche wetgeving wordt betrokken. In overeenstemming hiermede kan men zeg- fen, dat deze verordening den eisch stelt, at in de toekomst ieder, die in een Betrieb. met het leiderschap is bekleed, socialist zij. Het behoeft weinig betoog, dat hiermede niet geringe veranderingen in de bedrijfs voering gepaard zullen gaan. Want de ideo logie, die aan deze verordening ten grond slag ligt, stelt de zorg voor de werkers- gemeenschap, de „Gefolgschaft" op de eer ste plaats en maakt hem tot een eersten plicht voor den Betriebsführer. Zij miskent ae verplichtingen, die hij heeft tegenover 't kapitaal, dat in zij bedrijf werd geïnvesteerd met, doch schenkt de zorg voor de sociale belangen der werkers den voorrang, $ok wanneer deze zorg technisch begrensd Wordt door de economische mogelijkheden der onderneming. Ook in de wijze waarop deze zorg het best wordt besteed geeft de nieuwe ge dachte den Betriebsführer richtlijnen. Di nieuwe sociale politiek toch gaat uit van jie grondgedachte dat wie de volksgemeen schap door zyn arbeid dient, van die volks gemeenschap kan vorderen, dat zij hem on der alle omstandigheden steunt en voor hem zorgt. De vraag is maar, op welke wijze van dien steun zal blijken en nu komt het er maar op aan, dat die sociale .zorg even als andere sociale wenschen en behoeften (wij somden er gisteren een aantal op) zoo veel mogelijk geschiedt door de werkers zelf. Men noemt dit met een voor de hand liggende benaming: het beginsel der zelf zorg. Het is dus de taak van den Betriebs führer, er voor te zorgen dat het binnen het raam der economische mogelijkheden allen werkers maatschapDelijk goed gaat en tevens leiding te geven bij de zelfzorg van de werkers in zijn bedrijf. En hiermede wordt al wat aan den ouden klassestrijd herinnert, definitief uitgeschakeld omdat de oude tegenstelling is geëlimineerd. Natuur lijk is hiermede niet gezegd, dat er zich in de toekomst geen spanningen zullen voor doen, maar in het kader van de verordening zullen deze verschillen worden opgelost, niet uitgevochten. De verordening stelt in iedere dnderne- ming een Betriebsführer tot een eisch. Wel nu, laat hij er dan ook zijn Eén man of vrouw die de eindverantwoordelijkheid draagt. Is er een meerhoofdige leiding Links: Zoo werden de Sovjets vernietigd. Een opname van den vernietigingsslag ten Zuiden van het Ilmenmeer. Het bevel tot den stormaanval op de Sovjctstelling is gegeven. Spronggewijs, iedere glooiing van het terrein benuttend, werken de infante risten zich vooruit. (SS P.K. Zeijmer O-H-P.H. c) - Rechts: De Maarschalk van Finland ontving onlangs veertien frontsoldaten, aan wie hü persoonlijk de hoogste onderscheiding van het Fin- sche leger, het ridderkruis van het Mannerheimkruis, uitreikte. In een korte toespraak dankte de maarschalk zijn mannen en onderhield zich daarop met ieder van hen. Suomen-Holland Pax Holland c) een onderneming, één persoon zij bekleed met het hoogste gezag in de arbeidsgemeen schap, is er een vennootschapsvorm, geen verdeeling van verantwoordelijkheid tus- sehen den directeur eh den president- of gedelegeerd commissaris. Heeft de onder nemer niet persoonlijk de leiding, geen be roep van den eigenaar op zijn vertegen woordiger en omgekeerd. Op deze wijze wordt vermeden, dat het begrip „Betriebs- fiihrer" en abstractie blijft, want daaraan heeft een werkgemeenschap allerminst be hoefte. Dat deze functionaris een plaatsver vanger kan stellen, die hem bij lange af wezigheid of andere verhindering vervangt kan natuurlijk nimmer bezwaar ontmoeten. Een enkel woord nog over de „Gefolg schaft". Het woord-(of misschien een Ver bastering er van) moet nog burgerrecht krijgen en menigeen zal vragen waarom het bekende „personeel" niet dienstig geacht werd. Gefolgschaft en .personeel dekken elkan der niet geheel. Onder het personeel van een onderneming van niet al te geringen omvang, treft mén al spoedig aan wat men wel gekscherend: „standen en standen" noemt. De halfwas voelt zit^h verheven boven den leerling en tusschen» den procu ratiehouder en den eersten bediende gaapt gansch een kloof. Anders gezegd: de ge meenschapsgedachte is niet onlosmakelijk verbonden aan het begrip „personeel". Het begrip „Gefolgschaft" daarentegen omvat een groep menschen, die door het een of ander saam verbonden zijn, een „stoet" of een „trein", om deze eenigszins plechtige woorden te gebruiken, een stoet edelen, een trein pelgrims. Ook hier heeft men een verzameling personen, onderling verschillend, maar die' toch allen iets ge meen hebben. In de ethische sfeer van de nieuwe op vatting van den arbeid nu vormen de wer kers uit een Betrieb op grond van hun samenwerking, die de onderneming tot een arbeidsgemeenschap verheft, zuil: een stoet van gelijk gerichten, gelijk gezmden, on derling verschillend, maar één in het pogen, een gemeenschappelijk doel te bereiken, een „Gefolgschaft". waaronder we dus. zooals ge ziet, meer hebben te verstaan dan een synoniem van het weinig zeggend „perso neel". Hiermede is met enkele woorden inge gaan op de beteekenis van drie nieuwe ter men in de wereld van den arbeid. Of ze zich zullen handhaven dan wel op de een of andere wijze vervangen worden, zal de toekomst leeren en is eigenlijk toch maar van geringe beteekenis. Niel het woord maar de gedachte en de strekking der nieuwe verordening is hoofdzaak. Over dit laatste in een slotartikel. D. AGENDA ZATERDAG 24 OCTOBER. Stadsschouwburg „Doornroosje" (kinder voorstelling) 2.15 uur. Piano-avond George van Renesse, 7.30 uur. Frans Hals Theater „Ik beschuldig", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Luxor Theater „Kora Terry", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Rembrandt Theater: „De Zondebok" (tooneel) 2.30 en 7.30 uur. Palace„Waar is Golowin 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Moviac „Dolpres weet wat zij wil", 2, 4, 7 en 9 uur. Toegang alle leeftijden. ZONDAG 25 OCTOBER. Stadsschouwburg: Kleinkunst-revue „De Bon te Rij", door het Centraal Tooneel, 2.15 uur* Bioscopen Frans Hals: 2.00. 4.15, 6.30 en 8.45 uur; Luxor: 1.30. 3.45, 6.30 en 8.45 uur; Rembrandt: 2JO. 6.30 en 8.45 uur; Palace: 1.30, 3.45. 6.30, 8.45 uur; Moviac: 2, 4, 7 en 9 uur. MAANDAG 26 OCTOBER. Bioscopen Middag- en avondvoorstellingen. NACHTDIENST APOTHEKEN. Geonend van 's avonds 8 uur af: Apotheek van Rijn. KI. Houtweg 15, tel. 10539; C. G Loomeïjer en Zoon, Zijl weg 34, tel. 12495 Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174 Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19. telefoon 12711. Heemstede I-Ieemsteedsche Apotheek, Bin nenweg 98. telefoon 28197. W.n. Hoofdredacteur: J. V, Baudcwyns, Haar lem Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F C. Derks'. Haarlem. Chef van Dienst cn Stad: S. R Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zand- pjj-oreken'n" 4S2100 t n Vei'ZOJ'gixlSsfO! sst.. ^rrrvTsssxsss. ïc ^5».^ iMsrjp- t uaariem negracht 22 te s-Gravenhage. Links: Reeds gedurende twee ja3r is men bezig met de restau ratie «van de Groote- of St. Laurenskerk te Alkmaar, welke her stellingswerkzaamheden in totaal niet minder dan vier jaar zul len vorderen. Een kijkje in de kerk. (V.N.P. De Haan Pax Hol land c) - Rechts: 75 jaar schaapherder. De 84-jarige H. de Wit te Bruntinge, gemeente Westerbork, die als 9-jarige jongen is begonnen met het hoeden van schapen, verricht deze taak thans 75 jaar. lederen dag nog trekt de krasse oude baas, bijgestaan door zijn trouwen hond, met zijn kudde over de wüdc Drentsche heidevelden. (V.N.P. Van Buiten Pax Holland c) „De zondebok De Komedianten in het Rembrandt-theater. Het gezelschap De Komedianten, onder lei ding van Johan Kaart, heeft hier al naam ge maakt door de vele kluchten waarmee het op geregelde tijden in het. Rembrandt-theater verschijnt en het dient gezegd, dat Kaart in derdaad de dolste weet uit te zoeken, tevens de kluchten waarin hij zelf een glansrol kan spelen. Ditmaal is „De Zondebok" van Hans Sturm het slachtoffer van zijn ge jongleer met woord en gebaar, een klucht die wel heel sterk doet denken aan de producten van wij len Blumenthal, Schwartz en Kadelburg. Zooals steeds zijn het twee schoonzoons, die elkander in de wielen rijden, zich voor elkan der uitgeven, daardoor dezelfde gevaren loo- pen, zich in het hol van den leeuw in dit geval in de appartementen van een charmante zwendelares wagen en op het nippertje aan een echtscheiding ontsnappen. En na tuurlijk is het de schoonmoeder, die den strijd aanbindt, in tegenwoordigheid van een maar half tot strijden bereiden schoonpapa. Johan Kaart weet, hoe hij zoo'n spelletje behandelen moet, om een volle zaal een avond te doen schateren. Dikke caricaturen doen in een Duitsche klucht geen kwaad en daar om is zijn Eckehard Bleibtreu gemakkelijk te waardeeren. Harry Boda staat hem verdien stelijk terzijde als de andere, niet onschuldig verdachte schoonzoon van een moeder, waar op Joh. BouwmeesterKluun ons met de noo- dige vinnigheid tracteert. Beppie Boda, Joh. Valk, Annie Langenaken en Joeki Broedelet. om slechts enkelen te noemen, spelen er eneens lustig op los, zoodat „De Zondebok" het volle pond krijgt! Het belooft dus' een week van succes te worden in hem Rembrandt-theater. M. SYBR. KOOPS. HAARLEMSCHE VENTERS IN VELSEN BEKEERD. De Velser politie heeft twee Haavlemsche venters bekeurd, die voor hout drie- tot vierhonderd procent te veel berekenden. Geboeide handen. Het zijn de vijanden van het nieuwe Europa geweest, die begonnen zijn met het boeien van de handen der krijgsgevange nen. Zij zijn het die deze schanddaden be gingen, juist gericht tegen de strijders die goed en bloed offeren om Europa te be vrijden van de boeien van het bolsjewisme, plutocratie en kapitalisme. Toch zal het boeien vap de handen van weerlooze krijgsgevangenen de overwinning van de dappere Duitsche legers en zijn bondgenooten niet kunnen tegenhouden. Daar staan de Oostfrontstrijders en dus ook onze Nederlandsche vrijwilligers ons borg voor. Die Nederlandsche vrijwilligers, ja, dat zijn kerels, waar wij op kunnen bouwen, die onze volle sympathie en steun dubbel en dwars waard zijn. Landgenoot, helpt u ons mede hen te bewijzen dat wij van het thuisfront met onze gedachten bij hen zijn? Stort dan geregeld een flinke bijdrage op ^jjM™" --7gingsfonds Koningin- WIL DE RIJKSPOSTSPAARBANK LEERT. DAT SPAREN GEEN KWESTIE VAN KUNNEN IS MAAR VAN WILLEN. WIE EENMAAL DEN WIL TE PAKKEN HEEFT OM GEREGELD IETS OPZIJ TE LEGGEN ZAL ERVAREN. DAT HIJ STEEDS GE MAKKELIJKER EN SNELLER ZIJN TEGOED VERMEERDERT. DE R'JKSPOST- A l SPAARBANK Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het Maandag de beurt aan de letters O en P. JUBILEUM A. J. VAN LOOY. Op 1 November zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat de heer A. J. van Looy, chef van de afdeeling plaatdrukkerij der N.V. Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrich ting te Haarlem, bij deze N.V. in dienst trad. Verduisteren van 18.28 tot 8.22 um 25 Oct.: zon op 8.22, onder 18.26 uur maan onder 9.23, op 19.33 uur 26 Oct.: zon op 8.23, onder 18.24 uur maan onder 10.29, op 20.03 uur Ledenconcert der H.O.V. Het Vrijdagavond-concert had een tamelijk heterogeen karakter. Voor hen die van af wisseling houden, kon het misschien bevredi ging gegeven hebben, maar zij die een con sequente opwaarts strevende lijn in een pro gramma verkiezen en dus aan concert als betrekkelijke eenheid de voorkeur geven, geven, zullen over den totaalindruk minder voldaan geweest zijn. Marinus Adam opende met een effectvolle vertolking van Weber's Oberon-ouverture. die bovendien een zeer passende inleiding was tot den hoofdschotel van het.programma: het vioolconcert in g kl. t. van Max Bruch, waarmede Lida Langerveld als soliste op trad. Dit dankbare romantische concert, dat reeds drie kwart eeuw een troetelkind der vioolvirtuozen is en om zijn pathetische kracht altijd grage hoorders vindt, genoot een loffelijke verklanking. De fraaie cantilene van het middendeel kan wel is waar voor namer klinken bij rustiger toonproductie dan de soliste voortbracht, en rhythmisch kon men het geheel steviger wenschen, doch technisch was de interpretatie overigens zeer bevredi gend en aan romantische charme 'was geen tekort. Hierna trad een tweede soliste op, n.l. de sopraanzangeres Trude Westerouen van Mee- teren, die de vijf Wesendonck-liederen van Wagner kwam vertolken. Na de pauze hoorde men deze zangeres bovendien nog in drie liederen van Wolf: Gebet, Verborgenheit en Der Freund. Om te kunnen overtuigen ontbrak het bij dit zingen aan een overwonnen kunstmatigheid. Wel waren er klankschoone momenten, maar dan vaak ten koste van den zinsbouw, die door een tekorf aan adembeheersching zijn groote lijn verloor. Vervolgens werd het publiek vergast op eec Kleine Suite voor orkest van Alex. Voor molen, een dandylike muziekje dat uitstekend zou passen in een of andere amusements gelegenheid, maar dat niet thuis hoort daar waar de muziek een kuituurfactor wil wezen. Ten slotte ging, evenals het vorige nummer hier ook voor 't eerst, een Hollandsche Rhap- sodie voor orkest en orgel (dit laatste be speeld door Jac. Zwaan) van Theo van der Bijl. Dit stuk maakte in al zijn ruigheid en kantigheid een goede kans rja de precieuse lunchmuziek van Voormolen. Van der Bijl heeft zijn rhapsodische stof voornamelijk ont leend aan het stoere lied Merck toch hoe sterek, waarvan hij de motieven stuksgewijs ontwikkelde. Iets vereenzaamd, omdat het niet tot ontwikkeling komt, klinkt dan in de trompetten het oude wijsje „La folie entre- prise du comte de Condé", waaruit ons Wil helmus ontstaan is, en als besluit is de meio lie van „Wilt heden nu treden" (ook zonder thematische verwerking) te pas gebracht. Over den vorm van een Rhapsoaie valt weinig te discussieeren, maar -verwerking van alle thema-materiaal mag men er toch in verwachten. Dat de componist dit slechts met één van de drie gebruikte melodieën deed, viel rr\ij wel eenigszins tegen. Een slot met het „Merck toch", dat hij werkelijk grondig onder handen genomen had, zou mij logischer geleken hebben. Maar hoe dan ook, men verwarmt zich steeds aan den fieren en betrouwvollen klank dier melodieën, waarin ieder vaderlander een hart hoort kloppen. JOS. DE KLERK. Bioscopen Frans Hals: ik beschuldig Mag een dokter een ongene%riijke patient uit zijn lijden helpen? De film „Ik beschul dig" geeft op deze vraag geen direct ant woord, doch slechts suggesties in een be- laal'de richting. Men kan het met de strek - :ing eens zijn of niet, vast staat, dat men hier met een in alle opzichten meesterlijke film te doen heeft, waarin Heidemavie Hat- heyer, Paul Hartmann en Mathias Wiemann voortreffelijk spel te zien geven. Moviac: Dolores weet wat. zij wil. Dit is een geschiedenis met on- waarschijnüjke( maar vermakelijké ver wikkelingen. Een wapenhandelaar zijn secretaresse komen in het gebergte terecht, bii een paar jongemannen, die er als echte bandieten uitzien. In werkelijk heid zijn het echter een beroemd zanger met zijn vriend, die een vacantie-uitstapje maken. Na veel verwikkelingen krijgt Do lores wat zij wil, n.l. den zanger. Het trio Heinz Rühmann, Ralph Arthur Roberts en Jenny Jugo zorgt voor een groot aantal vroolijke scènes en Louis Graveuze zingt, dat het een lust is. Luxor: Kora Terry Men kan Marika Rökk nog eens bewon deren in „Kora Terry", waarin zij een knappe prestatie levert door zoowel de zachtmoedige en vriendelijke Mara Terry als de frivole Kora Terry uit te beelden Men kan voorts genieten van imposante revuescènes, bekende „Schlagers", zooals „Pür eine Nacht voller Seligkeit" en van Peter Kreuder's muziek. Palace: Waar is Golowin. Een zekere Golowin heeft in het stadje Boguslawa een zwendelbanlc gehad en de gedupeerde inwoners in den waan gebracht, dat hij door zelfmoord uit het leven is heen gegaan. Een jonge medicus, die toevallii het stadje moet overnachten, blijkt een dubbelganger van den doodgewaanden zwendelaar te zijn, hetgeen tot voor hem onaangename complicaties leidt, maar op het laatste oogenblik wordt het misverstand opgehelderd en de echte Golowin krijgt zijn welverdiende straf. Een spannende geschiedenis met Carl Raddatz en Anneliese Uhlig in de hoofdrol len. Sj. KUIPER. SPORT EN SPEL. VOETBAl Voetbal-amateur- radioverslaggevers. Ned. Omroep organiseert een reportagewedstrijd. DE DISTRIBUTIEBONNEN Iloeveelb. t.m, 2 kg. 31 Oct, 1 kg. V Oct. 75 gr. 31 Oct, 70 gr. 31 Oot. 1-25 gr. 30 Oot, Artikel Bon Kaart Aardapi>clcn 54A Aaaxi. Aardappelen 3413 Aard. Beschuit 54 Besoh. Bloem 408 t.m. 411 A-lgem. Boter 53 Boiler 2-61, 2-62 3-61, 3-62. 4-61 Reserve 125 gr. 11 Nov^ Braiulst. 01 t.m. 05 BV Braindst. 1 c-e-nih. 31 Dec, 01, 02, 03, 04 KF Bratndi-'l 1 eemih, 30 Aipr. 06, 07, OS BV Breundst. 1 eenih. 2'8 Feflw. Brood 54A Brood 4 00 gir. 54B B-rood 50 gr. Chocolade 51. 52 Vorsn. 100 gr. Cigarette» 54 TVtbak 20 st. Eenheidsze pp 370 A Leem. 1 na, nits. M Tniü-z, mantis. Gflrt 406 Algem. 250 gr. "Havermout 405 Algem. 125 gr. Huishoud zx ep 370. 371 Alg. 80/90 gu\ Jam 403 Aigem. 1 ï-a.mts. Kaas 397 t.m. 399 AI gem. 100 gr. Kofficsurr. 400 Al gem. 250 gr. Maïzena 407 Atgem. 100 pr. rMelk 54 Melk 1 3/4 L. Petmleuiiit 02 Petr. 2 L. Peulvr. 404 Ailgeim. 125 gir. Rijst 4- 57. 4-5S Reserve 2-5 0 gr. Schecrzcep M Tex. (m 4 5 gr. Si garen 54 Ta'bak 5 st. Sniker 402 Ailgemi. 1 kig. Suikerwerk 53., 54 Versn. 100 gir. Tabak 54 Ta'bak 2 3 gr. Tapteni. 1- 60. 2-60 Res. 1 3/4 L. Verniieolll 4-07 Algem 100 gr. Vleosoh 54A Vlleesch 10 0 gr. 54F, VTeesch 50 gr. Zee p 370/412 Aflig.' 1 ra-ivts. Zeep M/iS' Eén li. z. 1 rants. ling, besloten een reportagewedstrijd te organl- seeren, waarin de amateur-radlb-verslaggevers elkaar voor de microfoon bekampen. Allen, die zich geroepen voelen, kunnen, mits zij Voldoende kennis van het voetbalspel bezitten, schrijven aan de afdeeling sport van den Neder- landschen Omroep. Postbus 2. te Hilversum. In den brief móet duidelijk tot uiting komen: 1. dat de adspirant radio-verslaggever voldoen de kennis bezit van het voetbalspel. 2. dat hij voldoende ontwikkeling heeft, om een vlot verslag te geven In goed Nederlandsch. De brieven worden in Hilversum geschift, zoo dat uiteindelijk 25 solliciaties, die den besten indruk maken, overblijven. De 25 sollicitanten, worden ingedeeld in de voetbaldistricten en wel als volgt: District 1 en 2. tien verslaggevers. District 3 vijf verslaggevers. District 4: vijf verslaggevers. District 5: vijf verslaggevers. De sportafdeeling van den Nederlandschen Om roep wijst in ieder district een wedstrijd aan in de eerste klasse, waarnaar resp. 10 en 5 Candida- ten toegaan, om aldaar, gedurende ca. 10 minu ten een reportage, van een deel van den wed strijd te geven. Deze reportage wordt door een aantal deskundigen met de koptelefoon afgeluis terd. Ieder reporter krijgt na zijn verslag var eiken deskundige een cijfer. Hij die het hoogste aantal punten behaalt, wordt door de deskundigen gezamenlijk aangewezen als de beste districts voetbalverslaggever. Deze distrlcts-voetbal-ver- slaggevers krijgen op een nader aan te kondigen tijdstip een wedstrijd te verslaan om het kampioenschap van Nederland, waarin de veree- niging uit zijn district is betrokken. Ook deze reportages worden wederom door deskundigen met koptelefoon afgeluisterd en beoordeeld volgens het bovengenoemde systeem, zoodat uiteindelijk de beste landelijke voetbalverslag gever overblijft. Deze beste landelijke amateur- voetbal-verslaggever krijgt dan t.z.t. de gelegen heid om voor de microfoon een oogegetuigever- slag te geven van een der kampioenswedstrijden. De inzending van de brieven wordt gesloten 30- October a.s. te 12 uur. LASTIGE STRIJD VOOR E.D.O. E.D.O. is op den goeden weg en daarom kan niet anders verwacht worden dan dat de ploeg morgen van Volewljckers wint. Gemakkelijk zal het echter niet gaan. omdat de Amsterdammers enthousiast spelen. Niet minder belangrijk wordt de strijd tusschen Ajax en Haarlem in Water graafsmeer. De clubs hebben vier punten na ze ven wedstrijden; mogelijk zal een gelijk spel het resultaat worden. V.S.V. gaat bij D.H.C. op be zoek. dat Zondag j.l. Feijenoord een punt af handig maakte. Met belangstelling ziet E.D.O. het resultaat van Stormvogels tegemoet, dat A. D O. op bezoek krijgt. Een gelijk spel is niet litgesloten. Van groot belang in district 1 is ook de wedstrijd D.W.S.—Hermes. In de tweede klas krijgt H.B.C. bezoek v F.C., waar twee gelijkwaardige ploegen elkaar zullen ontmoeten. De Kennemers kan op eigen terrein van Alkm. Boys winnen en dan staat de Racing voor een lastige taak in den uitwed strijd tegen O.S.V. T.Y.B.B.—H.F.C. is de belangrijkste wedstrijd in de derde klas. Welke club zal winnen is moei lijk te voorspellen; in ieder geval zal het aan sapnning niet ontbreken. Zandvoorlmeeuwen, dat bij Kinheim op bezoek gaat, moet bijzonder oppassen. Schoten zal vermoedelijk van Halfweg winnen. De wedstrijden voor Bloemendaal op eigen terrein tegen Helder en Terrasvogels uil tegen D.T.S. zullen moeilijkheden brengen voor de clubs uit deze omgeving. Het programma vermeldt: DISTRICT I: EDO—Volewijckers; Stormvogels -ADO; DWS—Hermes; DFCXerxes; Sparta— HBS. DISTRICT II: 't Gooi—RFC; Ajax—Haarlem VUC—Blauw Wit; Feijenoord—Emma; DHC—VSV. TWEEDE KLAS: HBCZFC; Kennemers—Alkm Boys; OSV—RCH; Alcm. Victrix—West Frisia; WFCSantpoort. DERDE KLAS: Succes—Beverwijk: TYBBH FC; HalfwegSchoten; KinheimZand voort meeuwen; Bloemendaal—Helder; .DTSTerras- vogels. VIERDE KLAS: IEV—USVU; Bergen—VVB- SSH—VI. Vogels; DIO—Onze Gezellen; DCO— Spaarnevogels; Ripperda—BSM; EHS—THB. RESERVE KLASSEN: Haarlem 2—DWS 2; H 2—EDO 2; AFC 3—Kennemers 2; HFC 2—WFC 2; VSV 2—Stormvogels 2; Watergraafsmeer 2— Bloemendaal 2; Zandvoortmeeuwen 2—RCH 3: Santpoort 2—HBC 2; Haarlem 3—TYBB 2; RAP 2 —Zandvoortmeeuwen 3. Uw RADIO defect? Bel op 14609 RADIO MOORS N.V. KRUISSTRAAT 38 VAN OUDS BEKEND ZWEMMEN Spannende inzet der zwemconipetitie. De zwemcompetitie is Vrijdag in Stoop's Bad begonnen, er heerschte vol spanning. Het be langrijkste nummer de 50' Meter borstcrawl voor heeren nieuwelingen bracht niet minder dan 55 zwemmers aan de start. Opvallend was dat ovei het algemeen door alle deelnemers een goede prestatie werd verricht. Er kan van een duide lijke verbetering worden gesproken ten opzichte van vorige Jaren. Ook nu waren er enkele uit blinkers, doch dit doet aan de algemeene presta tie der deelnemers niets af. Het was de „Haar- lem"-zwemmer C. Robanus die als nieuweling de fraaie prestatie leverde door de baan af te leggen in een tijd van 28.9 sec., dat hem stempelt als een der beste jonge krachten van zijn vereenl- ging. De tweede plaats werd eveneens door eer „Haarlem"-zwemmer ingenomen met den tijd van 31.1 sec. en de derde plaats was voor den, HVGB'er C. Koot met Si.4 sec. Een buitengewoon spannend verloop had het ummer 50 Meter rugslag dames. In de laatste serie waren de beste krachten van kring Haar lem ingedeeld als de dames A. Sevensma, M Jansen. T. Paanakker. I. Smit en T. Kamp. Hler- viel dan ook de beslissing voor de bezetting a de eerste drie plaatsen; mej. Smit werd winnaar. Bij de 3 x 50 Meter wisselslagestafette heeren nieuwelingen, welke werd verzwommen in 2 series, bleek dat de bezetting der eerste plaatsen ging tusschen de Velser Zwemvereeniging, HPC en Haarlem. Eerst in de borstcrawlbaan werd het pleit ten voordeele van laatstgenoemde vereeni- ging beslist toen Robanus op fraaie wijze H Nessen van HPC achter zich'liet. De.uitslagen waren: 100 M. borstcrawl heeren Nieuwelingen: 1. C Robanus (Haralem) 28.9 sec.; 2. N. N. (Haarlem) -I.I sec.; 3. C. Koot (HVGB) 31.4 sec. 50 Meter rugslag dames: 1. I. Smit (HPC) 39,5 sec.; 2. M. Jansen (Haarlem) 39.7 sec. 3. T. Paan akker (Haarlem) 41 sec. 3 x 50 M. wisselslagestafette heeren nieuwelin gen. 1. Haarlem in 1 m. 47.6 sec.; 2. HPC in 1 m. 51 sec.; 3. en 4. Haarlem 2 en VZV in 1 m. 51.6 scc 100 Meter rugslag heeren Junioren: 1. B. v. d Boogaerde (DWR); 1 m. 17.7 sec.; 2. L. ten Berge (DWR) l m. 23.9 sec.; 3. F. Dijkstra (HPC) 1 m.B. 26.5 sec. 31 Oct, 'P' 31 Oet,»0 31 Oct,?0! 3-1 Oc* Ui 31 Oot. 31 Oct, e£ 31 Oct. ie iel 31 Oct, 31 Oot. ies 31 Oct. 28 Not, p1- 31 Oct, a 31 Oct. 31 OctP* 31 Ooi 31 Oot,l.° 31 Dec. n? 31 Oct. Bonnen beteekenen voedsel mits er geld isZorgt voor geld Steunt Winterhulp Giro 5553. RADIOPROGRAMMA ZONDAG 25 OCTOBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.30 Het Zondagochtendconcert: OrkestcompoSI- ties (gr.). 8.15 Militaire orkesten spelen (gr.pl.). 8.30 De zin van het boer zijn. 8.45 Hongaarsche fantasie (gr.pl 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 9.15 Gewogen muziek, lezing. 9.30 Zondagmorgen zonder zorgen. 10.30 Deutsche Stunde. 11.30 De Stem der S. S. 11.45 Neerlands stem van het Oost front. 12.00 B. N. O. Nieuwsberichten en popu lair actueel praatje. 12.15 Orgelconcert en zang. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche Volksconcert. 14.00 Het Omroep-Symphonie Orkest en solist. 15.00 Europeesehe boekenschouw in dezen tijd. 15.20 Het Omroep-Symphonie-Orkest. 16.00 Opge wekt Zondagmiddagprogramma. 17.00 Het Zon dagmiddagcabaret, 17.45 B. N. O. 'Sportberichten en Oostlandpraatje. 18.00 Sport van den dag. 18.30 Otto Hendriks en zijn orkest, soliste en piano- soli. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.50 Het Utrechtsch Strijkkwartet. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnvei-binding met de studio beschikken. 20.15 „Octoberfeesten in de muziek en de beeldende kunst", voordracht met muzikale illustraties. 20.45 Het Utrechtsch Strijkkwartet. 21.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 U raadt welke zangeressen wij laten zingen (gr.pl.). 23.0024.00 Een slotdansje (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.30—9.15 Zie Hilversum I, 9.15 Wat een ge schiedenis om zoo'n boek, luisterspel voor de ieugd. 9.45 Uit den stillen bloemhof. 10.30 Studio- dienst. 11.30 Gewijde muziek (opn.). 11.45 Cyclus: ..De kerk in zonde en heerlijkheid" III. 12.00 B. N. O. Nieuwsberichten en populair actueel praat je. 12.15 Programma-overzicht. 12.20 Amusements orkest en solist. 12.30 Toespraak door den heer H J. Woudenberg. 12.45 Amusementsorkest en so list. 13.00 Nederlandsch Verbond voor Slbbekun- de: Wie en wat waren onze voorouders? 13.15 Amusementsorkest en solist. 13.40 Accordeonver- eeniging „Kunst door Studie". 14.00 Groot alarm uitslaande brand, luisterspel. 14.45 Pianovoor dracht. 15.00 Omroep-Operette-Orkest. 15.40 Ope rette-Ouverture (gr.pl.) 1G.00 De blinde van het kasteel „Guille". zangspel. 17.00 Nederlandsche boekenschouw. 17.20 Toskanlsche Rispetti van J. Röntgen. 18.00 Geaard van Krevelen en zijn orkest. 18.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.40 Spie gel van den dag. 10.50 B. N. O. Militair weekover zicht. 19.00 De Nederlandsche taalclub. 19.30 Hebt U dat gelezen?, bont programma. 20.00 B. N. O. Engelsche uitzending: „Dutch News Reel" (Voor de Radio-Centrales: Chansons gr.pl.). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 21.15 Het groote Omroeporkest (opn.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O. Militair overzicht. 22.10 'Avondwijding. 22.20—24.00 zie Hilversum I. MAANDAG 26 OCTOBER 1942. HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Berliner Lehrergesangverein (gr.pl.). 7.30 B O. Nieuwsberichten. 7.40 Lichte Ochtendklan ken (gr.pl.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.49 Geestelijke Perikelen, lezing. 8.50 Pianovoordracht (gr.pl.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). (9.40 Knusse klanken (gr.pl.). 10.00 Gerard van Kreve len en zijn orkest en soliste (opn.). 10.30 Voor dracht. 10.45 Septet Jonny Ombach en soliste. 11.30 Vocale duetten- met pianobegeleiding en pianosolo. 12.00 Almanak. 12.05 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zake lijke berichten. 13.00 De Melodistën en soliste. 14.09 Elck wat wils, gevarieerd progrmma. 15.00 Straatverlichting in vroeger tijd, nachtwakers brand. 15.15 Elck wat wils, gevarieerd program ma. 16.45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beurs berichten. 17.00 Viool met pianobegeleiding. 17.30 AvantiFascist.!! een herinnering aan den opmarsch naar Rome. 18.00 Het Omroeporkest en solisten. 19.00 Politiek weekpraatje. 1,9.15 Musette (gr.pl.). 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. Internationaal zakelijk praatje. 19.50 Ra-ra- ra?. Radio-raadsel-rubriek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbin ding met de studio beschikken. 20.15 Zang met pianobegeleiding. 20.45 Utrechtsch Stedelijk Or kest. 21 25 Jongens- en Mannenkoren zingen (gr. pl.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Disco- Variété (gr.pl.). 23.00—24.00 Gevarieerd zang- er orkestprogramma (gr.pl.). HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Actueel nieuws voor boer en tuinder. 3.15 15 minuten variété (gr.pl.). 3.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Groninger Orkestvereeniging (opn.). 9.00 Zang. piano, orgel en orkest (gr.pl.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Zang, piano, orgel en orkest (gr.pl.). 10.00 Gods dienstige uitzending. 10.30 Zang met pianobege leiding 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Kinderkoor (opn.). 11.30 Orkest Willy Kok en gramofoonmu ziek. 12.30 Programma-overzicht. 12.35 Groot or kest (gr.pl.). 12.45 B. N. O. Nieuws- en geldelijke berichten. 13.00 Op bezoek bij de Familie de Boer. 13.15 Balletmuziek (gr.pl.). 14.00 Godsdiens tige uitzending. 14.30 Kamermuziek: kwintetten (gr.pl.). 15.30 Voor de vrouw. 15.45 Pesenti en zijn orkest (gr.pl.). 16.00 Koorzang en planosoli (gr. pl.). 16.45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beurs berichten. 17.00 Of het waar is weet ik niet!, luis terspel voor de Jeugd. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Van.heinde en verre klinkt het nieuws. 18.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 B. N. O. Friesch praatje over actueele vra gen. 19.00 Marschmuziek (gr.pl.). 10.15 Reeks: „Ge heimen van den tijd". 19.30 Utrechtsch Stedelijk Orkest en soliste. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cenirales. die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20 15 Varia, gevarieerd programma. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 3. N. O. Politiek praatje. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. lell it 1 T..-! TRC kenl

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2