Haarlemsche Courant BRITSCH OFFENSIEF IN EGYPTE INGEZET Duitschers rukken „RoodeOctober" binnen De aanvaller overal teruggeslagen. De oogst van duizenden amateur-tabakkers is binnen. erl •OP 287e Jaargang No. 252 Abonnement p. week «je. p. mum a UU, p. kwartaal 1,12, franco p. poet 2,73, losse nummers cent AdvertentiCn J—II p.m. ft.— elke m.m. meer 19 cent Reclame* dubbele prjje. Advertentleabonnementen ISOO m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Idltle >—1» m.m. 1,20. Abonnement isoo m.m. cent p. mm Bltg.i Oransebe Bedrijven Damlate. WaO. Hoefdredacteort i. V. BAUBEWTXS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt daielUka behalve op Con- en feestdagen. Maandag 26 October 1942 Bureaux Haarlemt Groot* Houtstraat 93, Bijkantoor! Soeuda- plein 37. Tel. Directie 130*2. Hoofdredactie 1J0M. Redactie 10400, Administratie 14TI4, 14*25. 8oend*pl*ln 12230. Postgiro 11495* Directie PH. A. MEES - P. W. PEKREBOOM. Tegelijkertijd luchtaanvallen op de bevolking van Noord. Italiaansche steden; TurijnMilaanSavonaGenua. i De slag duurt voort Darlan maant te Dakar tot kalmte in komende dagen. Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt: Na een hevige voorbereiding door de ar tillerie heeft de vijand de sectoren ten Noorden en ten Zuiden van het front van El Alamein met sterke gepantserde en in- fanteriestrijdkrachten aangevallen. De te genstander. die overal werd teruggeslagen, leed zware verliezen. Vooral aan pantser voertuigen. waarvan er tot dusver al 4" iUn vernietigd. De slag duurt voort. De Britsclie luchtmacht steunde de actie te land met sterke formaties, maar stuitte overal op de luchtmacht der As. die 15 vij andelijke vliegtuigen neerschoot, welke In brand geraakten. Vier andere stortten neer. getroffen door luchtdoelartillerie. Tiidens een aanval op een Britsch oonvooi in het Oosten der Middelland- sche Zee heeft een onzer vliegtuigen een torpedojager getorpedeerd en tot zjnken gebracht. Nieuwe aanvallen zijn Zaterdagmid dag en Zaterdagnacht ondernomen op enkele min of meer belangrijke centra in Lombardije en Piemont en vooral op Milaan. Monza en Novara. Aanzien lijke schade werd aangericht, vooral als gevolg van brandbommen, aan huizen in de omgeving van Milaan, waar onder de bevolking 48 personen werden gedood en 254 gewond. Te Novara geen dooden en 10 gewon den. Tijdens een aanval op Savona waren ?r 35 dooden en 67 gewonden- De slachtoffers van den eersten aanva op Genua beliepen 34 dooden en 120 ge wonden, grootendeels licht. De brand weer deed overal wonderen bij de vervul ling van haar plicht. Drie vijandelijke bom menwerpers werden neergeschoten in de omgeving van Milaan.en vier viermotorige zijn in den aanval van den voorafgaanden nacht op Genua vernield. Het gedrag tier bevolking van Milaan en de andere centra kalm en gedisciplineerd. Bij een luchtduel boven Malta is een Spitfire ge- roffen en brandend neergestort. Zware luchtgevechten in Egypte. Aan het Noordafrikaansche front hebben Britsche bommenwerpers, die begeleid wer den door een groot aantal jachtvliegtuigen, den 25sten October wederom getracht dc Duitsche stellingen aan te vallen. Duitsche jagers sloegen de Britsche vliegtuigforma ties boven de voorste Alameih-stellingen uiteen, Uit een rij Britsche bommenwer pers schoten Duitsche jagers twee toestel len neer. Het derde zwenkte naar het Oos ten en kon ontkomen. Jagers van het type no. 109 waren er ntusschen in geslaagd verwarring te stich ten onder de Britsche jachtvliegtuigen. Zes daarvan werden in hevige luchtgevechten' neergeschoten en een „Curtiss" tot eer buiklanding gedwongen. Italiaansche vlieg tuigen namen met succes deel aan deze af weer- en aanvalsgevechten. Duitsche gevechtsvliegtuigen maakten van deze hevige luchtgevechten, die de 3ritsche jagers gebonden hielden, gebruik rm verrassende bomaanvallen te doen op -.tellingen van luchtdoelartillerie en cp auto's ten Noordoosten van Quor el Laban Twee stellingen kregen voltreffers. Alle Duitsche vliegtuigen, die aan de gevechten van Vrijdag hebben deelgenomen zijn op hun startplaatsen teruggekeerd. De bevelvoerende generaal van het vijf de Italiaansche luchteskader heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin hij namens den Duce het eskader, dat 20 October ijdens hevige luchtgevechten met supe rieure vijandelijke strijdkrachten eefi schit terende overwinning heeft behaald, die den vijand op het verlies van ongeveer vijf tig vliegtuigen is komen te staan, geluk- :ewenscht. Verklaring van Franschen opperbevelhebber. De opperbevelhebber der Fransche strijd krachten admiraal Darlan heeft Vrijdagmid dag Dakar verlaten en is per vliegtuig naar Rabat vertrokken, waar de resident-generaal Nogues hem verwelkomde. Tijdens de parade te Dakar hield Darlan een korte rede tot de bevolking, die hij de groeten van Maarschalk Pétain overbracht vermaande de komende dagen kalm en ge disciplineerd tegeipoet te zien. Hij gaf zijn absoluut vertrouwen in de houding van de bevolking van West-Afrika te kennen, die onder leiding van haar gouverneur Boisson de belangen van Frankrijk zal verdedigen. Bij zijn verblijf in Rabat is Darlan Zater dag door den Sultan van Marokko ontvangen. Hij voerde diepgaande besprekingen, met hem over den toestand. Frankrijk rekent op hulp en steun van Marokko. De Sultan antwoord de, dat Maarschalk Pétain zich kon verlaten op de absolute trouw van de bevolking. Ver volgens had de admiraal besprekingen met de leidende militaire persoonlijkheden van Marokko. In gezelschap van generaal Nogues heeft Darlan Zondag een bezoek gebracht aan Casablanca, waar een troependefilé werd ge houden. Na de havenwerken der stad be zichtigd te hebben, keerde Darlan naar Rabat terug. Het Italiaansche weermachts- bericht van Zaterdag Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag luidde: Aan het Egyptische front nog steeds groote activiteit van de luchtmacht. Tij- lens verschillende gevechen werden zeven vijandelijke vliegtuigen door Italiaansche agers, vijf door Duitsche en drie door 'uchtdoelartillerie neergeschoten. Twee 'eden der bemanning van een tweemotorig Amerikaansch vliegtuig, dat een der voor afgaande dagen was neergeschoten, werden gevangen genomen. Vijandelijke vliegtuigen vlogen Vrij dagnacht boven enkele streken van Piemont, Ligurië en Lombardije, en lieten brisant- en brandbommen vallen boven Turijn, Genua en Savona. Zij veroorzaakten niet erristige materieele schade in de beide eerstgenoemde ste den. doch ernstiger in de laatste. De tot nu toe bekend geworden slacht offers onder de burgerbevolking zijn: een doode en tien gewonden in Turijn, der den dooden en 46 gewonden te Savona en Vado in Ligurie. Het aantal slachtoffer: van den laatsten aanval op Genua be draagt "21 dooden en 121 gewonden. Vrij- '.agnacht heeft de vijandelijke, aanval op Genua geen slachtoffers geëischt. doch er zijn er wel een aantal gevallen als gevolg van het gedrang aan den ingang van chuilplaats. Naar het Zweedsche telegraafagentschap meldt, is bij den Engelschen bomaanval ip Genua het Zweedsche consulaat door bommen vernield. Naar het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken van de Zweedsche legatie in Rome verneemt zijn echter alle Zweden in Genua .behouder n in goeden welstand. Toestand van Deenschen Koning tamelijk ernstig. Lichte longontsteking opgetreden. Kort na middernacht is het volgende com muniqué over den toestand van Koning Christiaan van Denemarken gepubliceerd Nadat de toestand van den Koning den ge- heelen dag was gekenmerkt door groote moeidheid, trad om 19 uur een achteruitgang in. gepaard met snelle, onregelmatige werk zaamheid van het hart. Na een krachtig sti- muleerende behandeling viel tegen midder- Rectificatie. In ons artikel vajj nacht een geringe verbetering waar te nemen, n* jmaar de toestand blijft ernstig. De verbetering in den toestand van den Koning, die Zaterdagavond als gemeld tegen 12 uur intrad.,is 's nachts blijven bestaan. De ochtendtemperatuur bedroeg 39.1 Met de koorts is een betrekkelijk lichte longontste king opgetreden. DE VECHTENDE SOLDAAT WINT Bs. Wij allen herinneren ons nog, als ware er geen wereldrevolutie en geen wereldoorlog tusschengekomen, hoe de de mocratie haar tijd verdeed aan praten. Iedere krant bracht ons weer het relaas van tientallen vergaderingen, waarin menschen. die tevreden waren met zich zelf, het woord voerden. Wat zij te zeggen hadden Zij hadden alles te zeggen, al bespraken zc nimmer de belangen der algeheelc volks gemeenschap. Wat zij bereiken wilden Zij streefden allen eenzelfde doel na en toch vormden zij samen geen eenheid, wat nog al natuurlijk is, omdat zij allen tenslotte zich op kosten van de anderen wenschten te ver rijkenVeel, zeer veel ook spraken zij over de politiek. Eén partij moest het algemeen ontgelden: de Nationaal-Socialis- tische. maar niettemin kon men niet zeg gen, dat zij in hun gezamenlijken aanval stonden als een eenheid van geest en hart, want onderling hadden ze elkaar even graag verscheurd, als ze het den gehaten eenheids tegenstander wilden doen. Bereikten zij resultaten Zeker, dat hebben ze: vele zelfs, maar geen blijvende. Den tegenstander hebben ze afbreuk gedaan waar mogelijk, •zij hebben zooveel laster en leugen ver spreid, dat het een wonder heeten mag. w dat hij er niet onder bezweken is. Nog an dere resultaten werden hun deel, daarvan zouden persoonlijke bankrekeningen kun nen getuigen. Zelfs voor den man in de werkverschaffing hebben ze wat gedaan, maar dit alles vermocht niet de werkloos heid, die onze op arbeid voor het bestaan aangewezen bevolking in haar greep gevan gen hield, op te heffen. Ondanks alle pra ten werd *e toestand steeds ongunstiger. Men zou heele lange lijsten kunnen opma ken van allerlei dingen waarover gepraat werd, van ..resultaten" welke men bereikt heeft: van het schandaal te Oss tot tallooze verwikkelingen die de werelden der financiers en politieke hengelaars in op schudding brachten, of, om eens iets anders te noemen, de maatregelen die landbouw en veeteelt moesten „beschermen". Men heeft ondanks neen door alle praten ook veel niet bereikt, waarvarl men deze men schen van het woord een verwijt maken moet. Ook in, de kringen waar men tusschen vier muren spreekt is veel gepraat, onein dig veel; heeft men veel bereikt en veel niet: de oorlog met Duitschland is daar een kenteekenend gevolg van. Toch vormde ons land geen uitzondering in den kring der democratieën. Het praten kende menxiveral, 't werd ook elders naar stig bedreven en 't is nog altijd een der voor naamste factoren, die het mogelijk maakt, dat het energiek handelende Duitschland steeds zijn tegenstanders vele stappen voor is. De praatmanie was o.a. een der oorzaken, dat men een vol jaar en meer liet voorbij gaan, alvorens aan het „tweede front" werd gedacht en een goed gedeelte van de zoo noodige scheepstonnage op den bodem dei- zee ligt, zonder dat ze voor veel noodzake lijker doel kon worden ingezet. Het nieuwste op dit gebied vernemen wij thans uit eën bericht van de V.P.B. Daarin wordt melding gemaakt van de mededeeling van den Engelschen radiospreker Hudson, volgens dewelke het voeren van debatten in het vervolg tot de opleiding der Britsche soldaten behooren zal. Onder leiding dei- officieren moeten de manschappen onder linge debatten voeren over onderwerpen als Britsch-Indië, Dieppe, tweede front enz. Hudson verklaarde, dat deze discussies zeer nuttig zijn, omdat de soldaat moet weten waarvoor hij strijdt. Bovendien worden de manschappen aldus tot ..burgers met ver antwoordelijkheidsgevoel" gevormd. Wij mogen over de hier gesignaleerde on wetendheid der soldaten niet verbaasd zijn, want het is nauwelijks anders denkbaar bij een partij, waarvan een der leiders durft te verklaren, dat hij vóór hij de wapenfabrie ken had bezocht, niet op de hoogte was van de mogelijkheden die voor zijn land in den oorlog openstonden. Wèl mogen wij langs de neus weg vaststellen, dat daarentegen de Duitsche soldaten, evenals onze mannen aan het Oostfront, drommels goed weten waarvoor zij vechten. Zij hebben geen on derling debat noodig om tot „burgers met verantwoordelijkheidsbesef" te worden ge; vormd. De overwinning zal daarom hun deel zijn. Debatteerende soldatenEr is niet zooveel fantasie voor noodig om ons terug te denken in den tijd. dat werkloozen en niets doenden zich op de Groote Markt rond onze borden schaarden; toen werd er nog eens gepraat. Men praatte in alle landen der democratieën honderd-uit en de Jood had het hoogste woord. Intusschen bouwde het jonge Duitschland een volksgemeenschap op. welke in staat bleek de Angelsaksische macht, die de oorlog opnieuw met honger- blokkade dacht te winnen, gevoelige sla een toe te brengen en op haar eigen eiland in te sluiten. Vechtende soldaten, die weten waarom rij strijden, zullen dezen oorlog winnen. Zaterdag slaat: Men versta ons goed signaleeren hier niet het feit. dat men he ijl geloof bracht er nog minder da' ïede- het uitsluitend oor rigen geloof deed. De aandachtige lezer zal begrepen neb ben, dat wij bedoelden dat .ieder uitsluitend aan het eigen geloof deed. Roosevelt ook naar Londen Mevrouw Roosevelt „inofficieel ambassadrice". In politieke kringen in de Engelsche hoofdstad wordt, naar Svenska Dagbladet uit Londen verneemt, verklaard, dat me vrouw Roosevelt twee brieven van den Amerikaanschen president heeft meege bracht. De eene zou voor den Engelschen Koning en de andere voor den Engelschen ministerpresident bestemd zijn. In deze brieven zou Roosevelt den wensch en het plan te kennen hebben gegeven in een niet te ver verwijderde toekomst zelf een be zoek aan Londen te brengen. De zender Schenectady heeft verklaard, dat mevr. Roosevelt als „inofficieel ambas sadrice" van de Ver. Staten in Engeland kan worden aangeduid. Met haar aanpas singsvermogen kan men mevr. Roosevelt, aldus de zender, de „typische Amerikaan- sche" noemen en als zoodanig zal zij den Engelschen zeer bevallen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is mevr. Roosevelt aan het einde van haar verblijf van twee dagen in het Buckingham Palape begonnen met een bezoek aan den Amerikaanschen Washingtonclub in Lon den. Am. vlootcommandant in Zuid-Pacific vervangen. Reuter meldt uit Washington, dat admi raal Chormley ontheven is van zijn post als opperbevelhebber der Amerikaansche vlootstrijdkrachten in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan. Tot nieuwen opperbevelhebber is aan gewezen vice-admiraal William Halsey. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft Halsey dit voorjaar de operaties in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan geleid. Het departement van marine ver klaart de wisseling op dezen post als een „routinekwestie". Volgens een Ameri kaansch persbureau is de wisseling een gevolg van de voortdurende critiek, dis in de Ver. Staten geoefend werd op de ope raties bij de Salomonseilanden. RIJKSCOMMISSARIS EERELID VAN WEENSCHE ACADEMIE. In een feestvergadering van de Weensche Academie van Beeldende Kunsten, ter ge legenheid van haar 250-jarig bestaan, heeft de rector, dr. Popp, de benoeming tot eere lid der academie bekend gemaakt van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-In- quart, alsmede van Rijksminister Rust, Rijksleider Baldur von Schirach en General- musikdirektor dr. Furtwangler BEKENDMAKING. De burgemeester van Bloemendaal maakt bekend, dat door tot dusverre onbekende daders wederom sabotagehandelingen zijn gepleegd, n.l. het vernielen van kabels der Duitsche weermacht. Als gevolg hiervan heeft de Commissaris- generaal voor de Veiligheid de volgende voorloopige represaillemaatregelen gelast: Alle kabels van de Duitsche weermacht In de gemeente Bloemendaal zullen geduren de acht weken dag en nacht bewaakt moe ten worden. (Deze maatregel is reeds Vrij dag j.L ingegaan.) Dc tijd, waarin inwoners der gemeente Bloemendaal zich niet in de open lucht mogen bevinden, wordt voor den tijd van twaalf weken vervroegd van 24.00 uur tot 20.00 uur. Deze maatregel is Zaterdag j.l. ingegaan. DE EVACUATIE. Mededeelingen zullen bijtijds worden verstrekt. Men wachte kalm af. DEN HAAG. 26 Oct. Officieel wordt medegedeeld: Gebleken is, dat het onlangs in de Ned. Staatscourant voor bepaalde deelen van het land gepubliceerde Vesti- gings- en Verhuisverbod en de desbetref fende mededeeling aan de pers, onder de bevolking in het kustgebied bezorgdheid hebben doen ontstaan. In verband hiermede wordt er op ge wezen, dat bij tijds zal worden mede gedeeld. wie voor een evacuatie in aanmer king komt. zoodat een ieder rijkelijk ge legenheid zal hebben, de vereischte maat regelen te nemen. Men wacht dus kalm af en probeere niet, onverwijld ergens ander- in het land een nieuw onderkomen te vin den, waarbij de mogelijkheid bestaat, dat men niet voor evacuatie in aanmerking komt en men derhalve onjuiste maatregelen zenomen heeft. Lichte marine-eenheden forceeren de haven van Toeapse Domineer ende hoogte bij de stad genomen. Extra bericht: 16 schepen met 104.000 brt. Churchill in een gevangenis wagen. De Bisschop van Gibraltar, die op door reis te Lissabon heeft vertoefd, heeft Journalisten ontvangen om hun zijn in drukken uit Malta mee te deelen, waar hij drie maanden heeft verblijf gehouden. De bisschop verklaarde o.a.. dat La Valetta in tegenstelling tot het platteland zoo goed als totaal is verwoest. De bur gerbevolking leeft vrijwel onder den grond. De kerkvorst deelde mee, dat Churchill op de terugreis uit Moskou een tusschen- landing heeft gemaakt te Gibraltar. Daar er op het vliegveld geen andere vervoer- gelegenheid bij de hand was, was hij met den gevangeniswagen afgehaald. Lang had Churchill zich daartegen verzet, maar tenslotte had hij zich geschikt. Volgens den bisschop stond die gevangeniswagen niet voor niets op het vliegveld wHMwmmssmitsmpms Met zorg worden de Kerstpakketten voor de mannen der' Nederlandsche SS aan het Oostelijk front verpakt. Er is voor gezorgd, dat het de mannen aan niets ontbreekt. (Polygoon-Meijer Pax-Holland c) In Druten wordt de tabak gefermenteerd. Groote drukte, gebouwen gerequireerd. Nu de oogst van tabatc dit seizoen op de zgn. „aiven" na vrijwel weer ten einde is, is het moment aangebroken van de broeiing of fermentatie, het geen dit jaar in het oude Maas en Waalsche tabakscentrum Druten in nog veel grooteren omvang zal geschieden dan vorig jaar reeds het geval was. Behalve de tabak van de beroepstelers welke verplicht aan de overheid moet worden afgeleverd en de nicotinetabak die dit jaar voor het eerst op meer uit gebreide schaal werd verbouwd, begint thans ook de stroom van amateurs ta bak binnen te vloeien. Speciaal de fermentatie van bet door duizenden amateurs in den lande zelfge- teeld product eischt uiteraard heel wat or ganisatie vooraf. Maar, naar de heer P. J. M. Albers die ook dit jaar de vele ama teurs weer zooveel mogelijk terwille zal zijn ons verzekerde, zijn zoodanige maatregelen genomen, dat de stroom bin nenkomende amateurstabak, die de ko mende weken te wachten staat, niet te bo- venmachtig zal worden. De moeilijkheid begint al bij de poste rijen. Doch geen nood. De Drutensche postbode heeft reeds wagens laten aanruk ken, om de aflevering van de tallooze pak ketten normaal te doen verloopen. Terstond na aankomst wordt de ta bak van haar verpakking ontdaan en wie nog niet weet dat er ook nog een verpakkings-vraagstuk bestaat kan hier in Druten de bewijzen geleverd zien. Zoo zien we de omhulsels van vermicelli en motor-oil, van koek en waschpoeder, van Telefunken, choco lade en paardenkoekjes aangewend, om het product, waaraan maandenlang alle zorgen en moeiten besteed zijn, zoo gaaf mogelijk in Druten te doen arriveeren. De variatie is bijkans even rijk als in het register van amateur-tabakkers. waarin we boeren en baronnen, doktoren en grond werkers, geestelijken en politiemannen, sigarenmakers en sigarenfabrikanten, tim merlieden en ingenieurs als een ideale werkgemeenschap broederlijk bijeen vin den Nadat de ingekomen tabak is gewogen en de aanwezige bosjes zijn geteld, worden deze gegevens nauwkeurig geregistreerd. Zij die individueel naar Druten inzen den ontvangen terstond een ontvangstbe wijs. Nieuwe amateurs die om practische redenen tot kringen of groepen vereenigd zijn en collectief inzenden ontvangen dut via hun resp. kring- of groepleiders. In een volgende afdeeling wordt de ta bak, indien deze te nat blijkt te zijn, nog eenigen tijd te drogen gehangen; in het an dere geval wordt deze in afwachting van de fermentatie in zgn. „putten" geplaatst. Door deze putten, kleine stapels met ope ningen in net midden, wordt voorbroeiïng voorkomen, welke aan de tabak afbreuk zou doen. Zoodra er voldoende tabak bij een is wordt de tabak in een andere afdee ling gedeponeerd, waar de beginstapel wordt opgezet. Het fermentatieproces is hiermede begonnen. Verschillende kleine stapels worden later weer tot een grooteren stapel vereenigd. Momenteel ziin de eerste beginstapels van amateurstabak reeds op gezet. Het behoeft geen betoog, dat voor dit doel bii den te verwachten toevloed van tabak, welke beduidend grooter is dan vorig jaar. in Druten verschillende gebou wen zijn gerequireerd. Wat de kwaliteit van de ingezonden ta bak betreft, voorzoover deze nu reeds kan worden beoordeeld, deelde de heer Albers ons mede, dat deze ook dit jaar niet be vredigend is. Er zijn natuurlijk uitzonde ringen, naar gelang de zorg aan de eigen teelt besteed. De tabak van de „tweede of derde ja ars", die dus vorig seizoen al wat ervaring hebben opgedaan, is uiteraard be ter dan van nieuwelingen; zeker wanneer de teeltmethode van ir. Slits zoo goed mo gelijk is gevolgd. Maar er zijn onder de ge bruikte variëteiten nog te veel rustica's. welke ten eenenmale ongeschikt zijn. Het is te wijten aan het slechte tabakszaad en aan de minderwaardige plantjes welke in den handel werden gebracht. Meer een heid wat betreft variëteit en voorlichting is in de toekomst noodzakelijk, willen de amateurs betere resultaten bereiken, De heer Albers deelde nog mede. dat het kerven van de amateurstabak, waarnaar vele amateurs reikhalzend hebben uitge zien, dit jaar onder bepaalde voorwaarden vrii zeker weer zal worden toegestaan. De vijandelijke verliezen te Stalingrad. Het Duitsche weermachtbericht van Za terdag luidde: „In den Westelijken Kaukasus wint tie aanval van Duitsche en Roe meensche troepen in moeilijke bosch gevechten steeds verder terrein. Ten Noord-Oosten van Toeapse werd een domineerende berg genomen en in weerwil van vijandelijke aanvallen ge houden. Twee Sovjet-koopvaardijschepen werden oor de kust van den Kaukasus door bom men zwaar beschadi^É- Kustartillery» van het leger vernietigde aan de Z^sSkust van de Krim een motor torpedoboot van den vijand. Duitsche motortorpedobooten vielen de haven van Toeapse aan. plaatsten in den nacht van 22 op 23 October twee torpedotreffers op een. door torpedo jagers beschermd, binnenvarend vijan delijk oorlogsschip en beschadigden de haveninstallaties. Na een gevecht met vijandelijke motor torpedobooten keerden de eigen booten on beschadigd in hun steunpunt terug. In Stalingrad gingen formaties in fanterie en pantserwagens opnieuw tot den aanval over en wierpen den vijand in hevige huizengevechten uit verschillende reeksen straten, veroverden het grootste deel van de fabriek „Krassnyj Oktjabr" en drongen tot de Wolga door. De vijandelijke stellingen lagen onder den bommenhagel van de onafgebroken aan vallende gevechtsvliegtuigen en Stuka's. die bovendien overdag en 's nachts vijandelijke artilleriestellingen op de eilanden in den Wolga en ten Oosten van den stroom be stookten. In het Noorden der stad mislukten vrij zwakke vijandelijke ontlastingsaanval- len. Ten Zuid-Westen van K a 1 o e g a stortte een plaatselijke aanval der bolsjewisten in het geconcentreerde afweervuur met bloe dige verliezen ineen. Aan de overige deelen van het Oostelijke front succesvolle eigen stoottroepacties. Zware luchtaanvallen werden in den Cen- tralen sector van het front gedaan op vijandelijke troepen, welke gereed stonden, transportbewegingen en het ontladen van bolsjewistische troepen. Aan het Egyptische front nog steeds levendige activiteit in de lucht. De vijand verloor tien vliegtuigen. Door gebruik te maken van de weersom standigheden herhaalde de Britsche lucht macht Vrijdag met enkele vliegtuigen haar >toringsaanvallen op Noordwest-D u it s c h gebied. De bevolking leed verliezen. De ma terieele schade was gering. Bij het naderen van de kust der bezette gebieden verloor de vijand overdag en Vrijdagnacht vier vliegtuigen. De Duitsche luchtmacht bestookte over dag militaire doelen en voor den oorlog be langrijke installaties in Zuid-E n g e 1 a n d. De „Roode October". Na een voorbereidend bombardement door vliegtuigen en artillerie waren Duitsche troepen overgegaan tot een verrassenden aanval op het in het Noordelijke stadsdeel van Stalingrad gelegen fabriekscomplex „Roode October". De verrassing was volkomen en het re sultaat van den aanval was. dat het groot ste deel van het fabriekscomplex kon wor den bezet. Dat de Duitsche troepen de fa briek, het derde groote bolwerk in het Noor delijke deel der stad hebben kunnen bin nendringen, is grootendeels de verdienste v.an de Duitsche artillerie en de luchtmacht, die het vuur der vijandelijke kanonnen te niet deden. De thans aan den dag tredende verzwakking der bolsjewieken is een ge volg van de zware verliezen, die de vijand de laatste dagen geleden heeft. Deze ver liezen der bolsjewisten zijn, naar te Ber lijn bekend wordt, wat het aantal betreft, in het geheel niet meer te schatten. Na de verovering van een van de groote bewape- ningsfabrieken in het Noordelijke deel van Stalingrad waren 6.073 doode bolsjewisti sche soldaten geteld. Dit aantal, waarbij de gedoode burgers niet zijn inbegrepen, geeft echter bij benadering niet het werkelijke verlies aan gesneuvelden weer. omdat on telbare bolsjewisten onder de instortende muren in hun gevechtsstanden bedolven werden. De voortdurend toenemende bloe dige verliezen der bolsjewisten hébben in den laatsten tijd, volgens verklaringen van gevangenen, geleid tot een hand over hand toenemen van deserties en zelfverminkingen. Er ziin bevelen buitgemaakt van hooge bol sjewistische commandoposten, waarin met den meesten nadruk op gewezen wordt, deze defaitistische golf door het toepassen van de zwaarste straffen te stuiten. De haven van Toeapse. De strijd in het gebied van Toeapse is. nu de Duitsche en verbonden troepen zich meester hebben gemaakt van een deze ha ven beheerschenden berg. in een beslissend stadium gekomen. Bolsjewistische oorlogsschepen zijn. zoo als het weermachtsbericht meldt, de hav binnengeloopen en daarmede wordt een *ipje opgelicht van den sluier, die geruim en tijd de Zwarte-Zeevloot heeft omhuld. Dat deze schepen thans hun schuilhoek hebben verlaten, kan twee redenen hebben: het kan de bedoelingzijn. dat zij van de haven uit aan den strijd om Toeapse deelnemen, of wel hebben zij tot taak. troepen aan boord te nemen en naar veiliger oorden over te brengen. Hoe het ook zij, in: elk geval blijkt er "it. «at de bolsjewisten de bedreiging van Toeapse niet onderschatten. Het weermachtsbericht van Zondag Het Duitsche weermachtsbericht 1 Zondag luidde: In het Westen van den Kaukasus heb ben Duitsche en Roemeensche troepen met doeltreffenden steun der luchtmacht nieu we bergruggen stormenderhand ingenomen. Tegenaanvallen van den vijand werden onder bloedige verliezen afgeslagen. In den strijd om Stalingrad zijn in hardnekkige afzonderlijke gevechten op een hal na alle overgebleven ge- bouwen der fabriek Roode October, uitgebreide stellingen en huizenblokken en de Noordelijke voorstad Spartakofka op enkele afzonderlijke huizen na in genomen. Het stedelijke en fabrieksterrein, dat den vorigen dag was veroverd, werd van vijan delijke overblijfselen gezuiverd. Ontlas- tingsaanvallen bezweken De zware lucht aanvallen op de vijandelijke steunpunten te Stalingrad en de Sowjft-etappe ten Oos ten van de Wolga gingen met onverminder de kracht voort. Aan het Donfront hebben Roemeen sche troepen verscheidene vijandelijke aan vallen afgeslagen. Roemeensche luchtstrijd krachten richtten haar aanvallen op vijan delijke stellingen en treinen. Op het Ladogameer heeft in den nacht van 21 op 22 October een formatie Duitsche en Italiaansche oorlogsvaartuigen onder escorte van de Duitsche en Fmsche luchtmacht een plaatselijke actie uitgevoerd tegen de door de bolsjewisten bezette kust Een landingsafdeeling vernielde een vuur toren en maakte gevangenen. Op de terug reis werden onder voortdurende gevechten met vijandelijke kanonneerbooten felle luchtaanvallen afgeweerd en door Jagers en luchtdoelgeschut 21 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. In Egypte is de vijand over een breed front na hevige voorbereiding door de ar tillerie met sterke formaties Infanterie en tanks en met medewerking van tal van vliegtuigen tot den verwachten groot- scheepschen aanval overgegaan. Op het oogenbllk zijn verbitterde gevechten aan den gang. De vijand heeft tot nu toe 20 vliegtuigen en talrijke tanks verloren. Op Malta hebben lichte Duitsche ge vechtsvliegtuigen weer talrijke bommen ge plaatst op de vliegveldinstallaties van Luc ca en Venezia. Bij vluchten naar de bezette Westelijke gebieden en bij de heen- en terugreis naar Noord-Italië heeft de Britsche luchtmacht door den Duitschen afweer 11 vliegtuigen verloren, waarvan meer dan de helft vier motorige bommenwerpers. Zaterdagnacht heeft de Duitsche lucht macht bomaanvallen gedaan op voor den oorlog belangrijke installaties in eenige ste den van Oost-E n g e 1 a n d. Alle toestellen keerden op hun basis terug. Zooals bekend gemaakt bij extra bericht hebben Duitsche duikbooten. ofschoon nog steeds herfststormen de operaties bemoei leken. In zware gevechten uit krachtig be veiligde convooien en In hardnekkige af zonderlijke achtervolging in het Noorden van den Atlantisehcn Oceaan, in de Noor delijke IJszee, bij de Canadecsche kust, bij Trinidad, voor den Congomond en bU Kaapstad 16 schepen van 104.000 t. en een torpedojager tot zinken gebracht. Drie an dere schepen en een andere torpedojager werden door torpedotreffers beschadigd. Het opperbevel heeft wederom twintig namen medegedeeld van de lange lijst van sedert den eersten Juni 1941 tot zinken gebrachte schepen. Deze twintig schepen hadden een gemeenschappelijken inhoud van 92.965 b.r.t. Herhaalde schendingen van Zwitsersch luchtruim. Steeds scherper protesten fe Londen. Britsche aanvalshandelingen op onbezet Frankrijk. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn weer Engelsche vliegtuigen over Zwitsersch gebied gevlogen. Te Bern duurde het luchtalarm eenige uren. De luchtdoelartillerie trad her haaldelijk in werking. Ook in andere Zwitsersche steden werd luchtalarm gegeven. Naar het Zwitsersche politieke departe ment mededeelt, is den Zwitserschen ge zant te Londen in antwoord op zijn pro test den 22sten October een nota van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken ontvangen, waarin wordt verklaard, dat het vliegen van eenige Britsche vlieg tuigen in het Zwitsersche luchtruim ten Zuiden van het Dodenmeer in den nacht van 19 op 20 October „bij vergissing" was geschied. Verder wordt verzekerd, dat de Britsche luchtmacht ernaar streeft niet boven Zwitserland te vliegen. Het is, zoo wordt verder gezegd, echter „helaas" niet steeds mogelijk onbedoelde schendingen van neutraal gebied te vermijden. De Zwitsersche gezant te Londen heeft opdracht ontvangen, steunend op de hem onlangs gegeven verzekeringen, een nieuw nog levendiger protest te doen hooren te- »en de schendingen van het Zwitsersche 'uchtruim door Britsche vliegtuigen be gaan op den 22sten en 23sten October des avonds bij hun aanval op Noord-Italië door op dén heen- en terugweg over uit gestrekte gebieden van Zwitserland te vliegen. Het politieke departement deelt mede. dat de Zwitsersche gezant te Londen op grond van de nieuwe, ernstige schending van het Zwitsersche luchtruim door dc Britsche luchtmacht op Zaterdagmiddag en Zaterdagavond opdracht heeft gekregen een des te soherper protest in te dienen. Boven Fransch gebied. Naar te Vichy verluidt, vloog Zaterdag middag een groot aantal Britsche vliegtui gen over het onbezette Fransche gebied. Zij werden waargenomen in de streek van Chateauroux, Montlucon. Vichy. Roanne en Annecy. Op verschillende plaatsen kwam het tot duidelijke aanvalshande- lingen. Te Montlucon moeten verscheidene vlieg tuigen zich van hun eskader hebben afge scheiden en mltrailleursalvi liebhen gelost in de buurt van station en kazernes. Te Domerat, departement Alller. werden een goederen- en een personentrein met ma chinegeweren beschoten. Een machinist werd gewond. De Fransche regeering heeft teggn dezen aanval energiek geprotesteerd. Over de aanvallen. Zaterdagmiddag door Engelsche vliegtuigen op het onbezette Frankrijk ondernomen, ziin nadere bijzon derheden bekend geworden Bii Annecy liet een vliegtuig een bom vallen, die in het water terecht kwam. Een deel der Engel sche vliegtuigen vloog zoo l^g over Mont lucon, dat de bewoners de inzittenden kon den zien. De opwinding onder de bevolking was aanzienlijk. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum 1 in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Do roode bus en ik

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1