Haarlemsche Courant Britsche landing bij Mersa Matroe verijdeld. Bergstellingen ten N.O. van Toeapse veroverd. Gemeenschappelijke bijeenkomst van N.S.D.A.P. en N.S.B. te Nijmegen 287e Jaargang No. 253 Abonnement p. week 0,28, p. maand f 1,15, p. kwartaal 1,42, franco p. post s',73, losse nummers 8 cent. Ailvertentlën JIJ tn.m, ƒ3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prjja. Advertentleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Kdltlo 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. s cent p. m.m. Cltf.i Grafische Bedreven Oamlate. t)ins<lag 27 October 1942 Wné. Hoofdredactenrt J. V. BAUDEWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland VerschUnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Bureau* Baarlemt Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soenda* plein 37. Tel. Directie 13082. Hooftfredactle 15054. Redactie 10600, Administratie 10724. 14825. Soendaplclo 12230. Postgiro 131958. Directie PB. X. MEES P. W. PEEREBOOM. Nieuwe hevige aanvallen aan Egyptische front afgeslagen. Vijand verloor 104 tanks. Canadeezen, Nw. Zeelanders, Zuid- Afrikanen, Polen, Grieken en Gaullisten in den strijd. Ju 87's en Stuka's grijpen in. Het Italiaansche weermachtberlcht luidt als vcjlgt: Aan het Egyptische front zijn nieuwe en hevige aanvallen van den vijand, gesteund door pantserstrijdkrachten, mislukt. Het aan tal vijandelijke tanks, dat vernield werd, be draagt 104. Italiaansche en Duitsche lucht- formaties hebben kampementen en opslag plaatsen achter de Britsche linies gebombar deerd; 14 toestellen werden door jagers van de Spil neergeschoten tijdens luchtgevechten. Een poging van den vijand om in den rug van onze linies, in de zone van Mersa Matroe, te landen is te niet gedaan door snelle tusschenkomst van gevechtsvlieg tuigen, die de talrijke met troepen bela den motorbooten dwongen de actie te la ten varen en rechtsomkeert te maken. Een vaartuig vloog in de lucht, na door een bom te zijn getroffen. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. Een deel der bemanning is ge vangen genomen. De familieleden zijn op de hoogte gebracht. Boven Malta werden 3 Spitfires, die tracht ten onze bommenwerpers op te vangen, in zee geschoten, getroffen door escorteerende jagers. Tijdens lüchtoperaties boven het ge- vechtsgebied der Middellandsche Zee zijn 4 Britsche toestellen door het Duitsche lucht- wapen neergeschoten. zijde met de gebruikelijke uitvluchten geant woord. In Berlijnsche politieke kringen vraagt men zich af, of de bevoegde Zwitsersche instan ties het bij dit antwoord zullen laten. Duitsche luchtmacht i actie. Duitsche duikbommenwerpers hebben Zon dag een grootscheepschen aanval ondernomen op de krachtig versterkste stellingen in de nabijheid van El Roewaizat. In talrijke groepen uit verscheiden richtingen stortten de Ju 87's zich op tanks en kolonnes voertuigen der Britten, die hier klaar stonden. Ontploffingen tus- schen de pantserwagens deden meters- hooge zandfonteinen opspuiten, die zich vermengden-met den donkeren rook en de felle vlammen van brandende voertui gen, munitiedepots en benzineopslagplaat sen. Formaties Britsche jagers, die zich probeer den te verzetten" tegen deze doeltreffende Stuka-aanvallen op het front van El Alamein, werden door de Messerschmits in hevige luchtgevechten gewikkeld, zoodat de duik bommenwerpers de aangewezen doelen onge hinderd konden bereiken. Gevechtsvliegtuigen van. het type Ju richtten dag en nacht doeltreffende aanvallen op vurende batterijen, auto's en troepencon centraties in de nabijheid van het front. In de vroege ochtenduren vielen Duitsche ge vechtsvliegtuigen station en emplacement van El Alamein aan. Den geheelen dag streden Duitsche en Ita liaansche jagers aar. het Noord-Afrikaansche front tegen numeriek verre superieure Brit sche formaties. De jagers handhaafden zich niettemin tegenover de Britten en schoten er zes neer. Staalkaart van volken. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De Engelschen hebben in Egypte hun offen sief ingezet met een sterke troepenmacht, voornamelijk bestaande uit Canadeezen, Nieuw-Zeelanders, Zuid-Afrikanen, Polen, Grieken en Gaullisten. Het is mogelijk, dat hun strijdkrachten na de vernietigende nederlaag, die het achtste leger, indertijd heeft geleden, aanzienlijk ver sterkt zijn. Daartegenover staat, dat ook Maarschalk Rommel allen tijd heeft gehad om zijn stellingen te versterken. Verandering van tactiek. De stelling van El Alamein, die van de kust in Zuidelijke richting naar de Catarra-vallei loopt en omstreeks 60 km breed is, is over een groote diepte met veldfortificaties versterkt en de strijd, die thans aan den gang is, ver schilt in zooverre van dien, welke zich bij vroegere offensieven in de Libysche woestijn afspeelde, dat toen de gevechten zich heen en weer bewogen en talrijke omtrekkende be wegingen werden gemaakt, waarmede soms weken verliepen, terwijl thans de ERgelschen met sterke pantserstrijdkrachten op de Duitsch- Italiaansche stellingen aanstormen, waarbij van druk op een bepaald punt der linie niet kan worden gesproken, daar het zwaartepunt van den strijd nu eens in het Noorden, dan weer in het midden of in het Zuiden ligt. De situatie kan als het ware van uur tot uur verwisselen. Men heeft echter te Berlijn groot vertrou wen in de veldheerseigenschappen van Rom mel, van wien bekend is, dat hij er niet van houdt, zich aan een star operatieplan te hou den, doch in moeilijke situaties bliksemsnel Weet te handelen en te improviseeren. Eén ding kan echter omtrent de gebeurte nissen in Egypte gezegd worden en dat is, dat de verrassing, die in dezen oorlog zulk een groote rol speelt, den Engelschen niet ge lukt is. De samenhang met aanvallen op N.-Italië. De groote Engelsche aanval in Egypte en de gelijktijdige luchtaanvallen op steden in Noord-italië toonen aan. dat de Engelschen hun oude lievelingsplan weer ter hand hebben genomen, n.l. te beproeven een beslissing van den Europeeschen oorlog van het Middelland sche Zeefront te forceeren. Nu de Britsche Terreinwinst ten i\. van Stalingrad en bij Noworossisk. Den vijand verhinderd den Don over te steken. De sterkte der Britsche strijdkrachten in Egypte, Duitsche militairen leggen er den na druk op, dat de huidige gevechtshandelin gen In Egypte het begin vormen van een Britsch offensief eD dat de vijand zijn hiervoor opgestelde strijdkrachten raamt op een millioen man, duizend pantserwa gens en een enorm aantal vliegtuigen. Bij de Britsche actie ter hoogte van Mersa- Matroe, die door het optreden der lucht- rAcht van de As op zee verijdeld werd, is naar de meening van bevoegde Berlijnsche kringen sprake van een poging om in den rug te geraken van het Duitsch-Italiaan- sche front bij El Alamein. Of deze poging met sterke strijdkrachten of slechts met storingstroepen ondernomen werd Kan moeilijk gezegd worden, daar het den vij andelijken formaties niet is gelukt, de kust te bereiken. Zwaarste luchtaanval van den oorlog op Port Darwin. Geallieerde aanvalspoging op Honkong. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is Port Darwin door 12 Japansche vliegtuigen aangevallen. De Japanners hebben met vier formaties van elk drie vliegtuigen den groot sten nachtelijken aanval genomen, dien het gebied van Port Darwin tot dusverre heeft ondergaan. De aanval moet twee uur hebben geduurd. Naar Domei meldt is Zondagmiddag boven Honkong een formatie van acht vijandelijke vliegtuigen van groot type verschenen. Van groote hoogte werden verscheidene brandbom men neergeworpen, die slechts onbelangrijke schade aanrichtten. Toen de luchtafweer be gon te vuren en Japansche jagers opstegen, keerden de vijandelijke vliegtuigen af en vlo gen in Noordwestelijke richting weg. De Japansche jagers zetten de achtervolging voort, schoten een vijandelijk vliegtuig neer en dwongen een tweede vliegtuig brandend te landen. De Japansche luchtbeschermings maatregelen, die met het oog op de te ver wachten luchtaanvallen sinds lang getroffen waren, hebben schitterend voldaan. Het ge drag der bevolking is voorbeeldig geweest. Een tweede bomaanval op Honkong ondernomen om 1 uur 30 des nachts. Vier vliegtuigen wierpen eenige bommen neer, doch werden verdreven door het vuur van de Japansche afweer. Slagschip „Marat" zwaar getroffen. In het Westen: bommen op Torquay Sea ford en Eastbourne. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: „Ten Zuidoosten van Noworos- s i s k werden taai verdedigde steun punten van de bolsjewisten stormen derhand veroverd. Duitsche bergtroepen veroverden in hardnekkige gevechten nieuwe, belang rijke bergstellingen ten Noordoosten van Toeapse. Formaties jacht- kruisers bestookten in scheervlucht de vijandelijke stellingeh. Kroatische jagers schoten 5 Sovjet-vlieg tuigen neer. In den geheelen sector van het front mislukten plaatselijke tegenaanvallen en aanvallen onder zware verliezen voor den vijand. Een vijandelijke gevechtsgroep werd uiteengedreven. In Staling rad vernietigden de aan- valstroepen vijandelijke haarden van ver zet en veroverden, verscheidene huizenblok ken. Ten Noorden van de stad werd de aan val in een andere voorstad voortgezet. Ontlastingsaanvallen uit Zuidelijke en Noor delijke richting stortten, deels in gevechten van man tegen man, totaal ineen. Gevechtsvliegtuigen hielden de artillerie van den vijand ten Oosten van de stad m onafgebroken aanvallen in bedwang. Duit sche jagers schoten 27 vijandelijke vlieg tuigen neer, waarbij een eigen vliegtuig verloren ging. Onze troepen verijdelden aan het front aan den Don vijandelijke pogingen om deze rivier over te steken. In den Centrale n en Noorde lijken sector wederzijdsche activiteit vaD stoottroepen. Duitsche en Roemeensche ge vechtsvliegtuigen vielen overdag en des nachts het ravitailleeringsverkeer vamden vijand op spoorlijnen en wegen aan. Zware artillerie van het leger plaatste in de baai van Leningrad verscheidene treffers op het bolsjewistische slagschip „Marat". Ontploffingen en branden werden waargenomen. In „Wasp" in Stillen Oceaan tot zinken gebracht. Een ander vliegtaig-moederschip zwaar beschadigd. Roosevelt confereert met Leahy en King. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft Maandag medegedeeld, dat het Ameri kaansche vliegtuigmocderschip Wasp verloren gegaan. De Wasp liep in 1939 van stapel en mat 14.200 ton. Het vliegtuigmoederschip werd op lo sep tember in het Zuidelijke deel van den Stillen Oéeaan na een aanval door een Japansche duikboot tot zinken gebracht. Negentig per cent van de bemanning zou gered zyn. In het officieele communiqué wordt gezegd Het vliegtuigmoederschap bleef nog vijf uur na den aanval met slagzij liggen en zonk op een tijdstip, waarop geen vijandelijke strijd krachten meer in de buurt waren. Om deze reden bleef de publicatie van het verlies zoo lang achterwege daar de mogelijkheid be stond, dat de vijand nog niets wist van het verlies. De Wasp had tezamen met de in he' - Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan aan landingspogingen in Noordwest-Europa mis- wezige vlootstrijdkrachten tot taak de troe- lukt en de Engelsche terreuraanvallen Noord- en West-Duitschland zonder eenig materieel en moreel resultaat zijn gebleven, zien de Engelschen thans geen anderen uit weg meer dan hun strijdmiddelen weer tegen Italië in te zetten. Het front van de As in Noord-Afrika slaat echter even stevig als het Italiaansche thuis front, waar de Britsche luchtterreur zonder uitwerking gebleven is De bevolking van Milaan, Genua en Savona heeft een houding aan den dag gelegd, die ge lijk is aan de houding der bevolking van Keulen, Lübeck, Hamburg, Bremen, Rostock, Münster en andere Duitsche steden. In Berlijnsche kringen acht men het bijzon der opmerkelijk, dat evenals bij de terreur aanvallen op Duitschland, de Britsche terreur aanvallen op Noord-Italië geen kerken en zie kenhuizen gespaard hebben. Zwitserland. In dit verband wordt ook op het feit gewe zen, dat de Britsche vliegers oudergewoonte hun doel genaderd zijn onder bescherming van het neutrale Zwitserland. Britsche eska ders bommenwerpers vliegen tegenwoordig boven Zwitserland als gold het de natuurlijk ste zaak van de wereld Een neutraal land wordt daarmede zoo behandeld alsof het het opmarschgebied van Britsche luchtvloten is. Op het protest van de Zwitsersche regeering in Londen tegen de nieuwe schending oder neutraliteit en souvereiniteit is van Engelsche penversterkingen en de ravitailleering Guadalcanar te beschermer?. Het communique voegt hieraan nog toe, dat drie torpedo's de Wasp in de buurt vgn de kruitkamer en van de petroleumtanks troffen, waardoor zware branden ontstonden. Toen na vijf uur alle hoop op redding van het schip moest wor den opgegeven, heeft een Amerikaansche torpedojager het vliegtuigmoederschip door 'torpedotreffers tot zinken gebracht. Volgens Radio-New-York heeft president Roosevelt Maandagmiddag admiraal Leahy, zijn persoonlijken stafchef, en admiraal King, commandant van de Amerikaansche vloot, bij zich ontboden op het Witte Huis. Naar verluidt, is deze conferentie waar schijnlijk gehouden om een overzicht te krij gen van dqn oorlogstoestand, in het bijzon der over den toestalid in den Stillen Oceaan In de buurt der Salomons-eilanden is, naar de Britsche berichtendienst voorts meldt, een Amerikaansche torpedojager tot zinken ge bracht en een vliegtuigmoederschip zwaar beschadigd. De verloren gegane torpedojager is de Porter. Deze werd zooals gemeld, bij de Salomons-eilanden in den grond geboord. Het Amerikaansche departement van ma rine deelt mede, dat de verliezen aan Ameri- kaansch marinepersoneel sedert het deelne men van Amerika aan den oorlog, met inbe grip van den slag bij Pearl Harbour 16.000 man bedragen. Tot heden zijn 4454 dooden, 1592 gewonden en 9765 vermisten opgegeven. Egypte werden bij de overal r--'-"osf o' 'P v-ai scheepschen Britschen aanval den vija id dusver werden 104 tanks als vtiiuecigd opgegeven. De gevechtenduren vooi't. BEKENDMAKING. Keuring der lichtingen 1904 en 1905. Alle manlijke Rijksduitschers der lich tingen 1904 en 1905 ook degenen die reeds door „Wehrersatzdienststellen der Hei mat" zijn opgeroepen, gekeurd, of aan wie dispensatie of uitstel gegeven is moeten zich als volgt voor de 'keuring melden: a) Uit de provincies Zuid-Holland en Zeel.and in: Den Haag, school Frederik- straat 28: 9/11/1942 's morgens 8.30 uur de letters AJ. op 10/11/1942 's morgens 8.30 uur de letters KS. op 11/11/1942 's morgens 8.30 uur de letters T—Z. b) Uit de provincie Noord-Holland in: Amsterdam-O., school Iepenweg 13: op 12/11/1942 's morgens 8.30 uur de letters AJ. op 13/11/1942 's morgens 8.30 uur de letters KQ. op 14/11/1942 's morgens 8,30 uur de letters RZ. c) Uit d.e provincies Friesland, Gronin gen, Drente en Overijssel bij de Wehr- machtskommandantur Zwolle, Rojensingel 13: op 16/11/1942 's morgens 8.30 uur de letters AO. op 17/11/1942 's morgens 8.30 uur letters PZ. d) Uit de provincies Gelderland, Utrecht en Noord-Brabant in: Eindhoven, school Don Boscostraat 18. op 19/11/1942 's morgens 8,30 uur de letters AH. op 20/11/1942 's morgens 8.30 uur de letters IR. op 21/11/1942 's morgens 8.30 uur, de letters S—Z. e) Uit de provincie Limburg bij de Wehrmachtkommandantur Maastricht, Vrijthof 46. op 23/11/1942 's morgens 8.30 uur de letters AE. op 24/11/1942 's morgens 8.30 uur de letters F—H. op 25/11/1942 's morgens 8.30 uur de letters IL. 's morgens 8.30 uur de Alle arbeidskrachten worden gemobiliseerd. 's morgens 8.30 uur 's morgens 8.30 uur op 26/11/1942 letters MP. op 27/11/1942 letters Q—S.. op 28/11/1942 letters TZ. Zij, die ,voor deze aanmelding in aan merking komen moeten hun identiteits bewijzen en drie pasfoto's in het formaat 37 bij 52 mm, in burgerkleeding, zonder hoofdbedekking, meebrengen. Zij, die een bril dragen moeten het recept voor hun bril meebrengen. Joden behoeven niet te verschijnen. Aan hen, die zich moeten melden wordt het reisgeld 3 e klasse tegen vertoon van het reisbiljet bij de aanmelding terugbe taald. Voorts krijgen zij bij afwezigheid uit' hun woonplaats van langer dan acht uur geld voor verteringen. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, De commissaris-generaal voor de veiligheid, w.g. RAUTER. S.S. Gruppenfuehrer en luitenant- generaal der politie. BELANGRIJK Verzending van Kerstpakketjes voor de Waffen SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkom'mando Nederland deelt ons mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen-SS en het Legioen, die een veldpostnummer heb ben, mogen alleen verzonden worden met de T, j speciaal voor Kerstpaketten verstrekte ze- Aanvallen van de Duitsche en Italiaan^ Zulassungsmarken Deze zegels ■rio liinhimofhr t-innttian -7ir»n rttrprrino pn - - -- sche luchtmacht richtten zich overdag en 's nachts op gemotoriseerde formaties van den vijand. Messerschmitt-jachtkruisers schoten 4 vliegtuigen van het type Beau- fighter neer. Een vijandelijke landingspoging in den nacht van 23 op 24 October in het gebied van Mersa Matroe werd door het snelle ingrijpen van gevechtsvliegtuigen reeds op zee verijdeld. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen be stookten met goede uitwerking vliegveld installaties op de eilandvesting Malta. Ook aan de Engelsche Zuidkust vie len lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen Zon dag overdag voor den oorlog belangrijke installaties op verschillende plaatsen met succes aan. Bommen op Engelsche doelen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben naar het D.N.B. aanvullend verneemt, de haven installaties van Torquay aan den Westelij ken oever van de Lyme-baai doeltreffend bestookt. Waargenomen kon worden, dat verschseidene opslagplaatsen instortten en een der fabrieksinstallaties zwaar werd be schadigd. Des middags begonnen Ju-68 machines storingsvluchten te ondernemen. Door zware bewolking konden zij overgaan tot aanvallen m scheervluchten en wierpen hun bommen van een hoogte van 30 M. op kazernes bij Seaford. In de nabijheid ge legen inrichtingen, die voor den oorlog van belang waren, kregen eveneens zware tref fers. Bij een aanval op Eastbourne werden voltreffers waargenomen in het Westelijk deel der stad, die een omvangrijken brand veroorzaakten. Zonder verliezen keerden de Duitsche toestellen terug. Er werden ;een Britsche jagers ontmoet. 354 dooden le Genua. Volgens de definitieve telling van het aantal slachtoffers van den Engelschen luchtaanval op Genua bedraagt het aantal dooden 354, voor het meerendeel ouden van dagen en kinderen. Redevoeringen van Hanptdienstleiter Schmidt en van Geelkerken. Men make zich geen illusies omtrent Nederlandsch-Indië. Alarm bij het pantserafweerkanon in Stalin grad. De vijand trachtte in deze straat weer aan te vallen. Snel wordt de bedekking van het geschut verwijderd, om de Sovjets warm te ontvangen. den aan de soldaten uitgereikt en door hen hun familieleden toegezonden. Zij zijn dus nergens anders verkrijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelijk om Kerstpak ketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1.000 gram of 2.000 gram. Voor 1.000 gram moet men dus één zegel en voor 2.000 gram twee zegels opplakken. Voor de vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noodig en kunnen de pakjes zonder zegels verzonden worden. Het is van het grootste belang, dat de Kerstpakketten vóór 30 No vember a.s. aan de post ter verzending afge geven zijn. Van 10 November tot 25 December 1942 is het niet mogelijk, pakketjes te verstu ren zonder zegels, welke zwaarder zijn dan 20 gram. Voor 10 November en na 25 December 1942 kunnen pakjes zonder zegels tot 100 gram verzonden worden Door deze regeling is er voor gezorgd, dat alle kamefaden ook werkelijk met Kerstmis Uw gave aatvangen. De pakjes moeten als volgt geadresseerd worden: An das SS-Ersatzkommando Nederland Den. Haag, Stadhouderslaan 132 te zenden aan: Rang: Naam: v.. Veldpostnummer of adres Het SS-Ersatzkommando verzoekt de Ne derlandsche bevolking, zich precies aan deze regels te houden, daar, gezien het groote aan tal Nederlandsche vrijwilligers, alleen op deze wijze een geregeld Kerstpakkettenverkeer mogelijk is. Scheveiiingsche flame ging verhuizen. Koffers ter waarde van f 2000 verdwenen. Dader aangehouden. Een dame te Sciheven'irwren wMcle verhuid- zen; dioch kom mioenJijk een. verhiudaeir vta- d>en. Zij meende een oplossinig- hiiervoor pc- voinden tie heibben, toen zij een Jomgimeinscih "KUg rijden met een traituspoiptrijwieil, waar op eenip huisraad laig. Zij Meld den jbng'e- ■niftin aam en viroeg: of hij haar bo-edöl zou 'tummen overbreneemDeze gflinsr er oip im en beloofde voor het tramsporf te zorgen. Aam_ ■ainikelijk wilde de diaime mieegaain met de 'itvkfiieits, d-ooh ter eflfdw urne was zij ver hinderd. waarop hot joininmomsch de reis aü- 'een ondernam. Na eeniwen tijd bleek ec.h- 'er, dat het vrachtje, bestaande uit 4 kof fers mat kleediin.gMliukken.. l-evensmikldeflen 'n?.,. tezamen voor een waaide van f 2000, iiieit aan de niieoiwe woning: was aangekomen De dame gdng hierop naar de recherolie> dlie •en onderzoeik imsteMe, Het getokte, den po- ."Xieimajranjem te weten te komen, wie de •iracht vervoerd had en zij kmn die ldenit.iteit ■am hef jomgmemsch vaststellen. Het bleek ten 1'6-Jarige loopjongen, W. L, te zijn. Rij 'vuisaoekding werd echter Mots van d*> omt- reemdie goederen aangetroffen. Na een lang "orhoor viefl die loopjoncon tenslotte door le mand en bekende de koffers te hebben oergegeven aan den 2S-jariigen petroleum- entér M. W. Ten huize van la a,tstgenoem- le werden dam ook nagenoeg aiWe goederen ïamgefroffen. Beiden zijn im bewaring ge steld. KORT NIEUWS Op 25 dezer te ongeveer 8 uur is de 29-jarige houwer J. H. Schroyen in een pij ler van staatsmijn Hendrik door afvallend gesteente getroffen, en met het hoofd be kneld geraakt tusschen een luchtleiding en de scherpe kant van een schudgoot. Hij Ongeveer 1400 mannen en vrouwen uit de rijen van N.S.D.A.P. en N.S.B., die het leiderscorps der districten Overijsel en Gelderland vormen, waren te Nijmegen in een vormingsbijeenkomst vergaderd. Ha kenkruis en wolfsangel gaven naar buiten uitdrukking aan een gemeenschappeiyken wil, terwijl de bruine en zwarte unifor men in kameraadschappelijke rij getuig den van de strijdvaardige lotsgemeen- schap. Kreisleiter Weibeler opende de bijeenkomst met een herdenking van de beide leidende partijgenooten in het Arbeitsbereich, die in het Oosten gevallen zijn, Siegfried Sommer en Hermann Lindenburger. Ook herdacht hij den in Gent overleden leider van de Vlaamsche nationaal-socialisten, Staf de Clercq. De leider der hoofdafdeeling vorming van de N.S.B., van Genechten, zeide uit de groote verrichtingen, waarop het Nederlandsche volk in het verleden kan wijzen, de zekerheid te putten, dat het ook bij de volbrenging der nieuwe taak niet zal falen. Men mag zich echter niet langer doof houden voor de wer kelijkheid en zich overgeven aan illusies, men moet eindelijk rekening houden met de feiten. Europa moet zich thans op zichzelf bezinnen. Zooals de vaderen eens niet gewacht hebben op het einde van den tachtigjarigen oorlog, maar hun land in orde brachten, zoo mogen wij thans niet het einde van den oorlog af wachten, maar moeten wij onverwijld den opbouw van Europa aanpakken. Hun, die in dit land nog steeds hopen op een overwinning van Engeland, hield spreker voor, dat een overwinning van Engeland niet alleen het einde van Duitschland, maar ook dat van Nederland zou beteekenen. dat in zijn wel vaart nauw met Duitschland verbonden is. Rede Hauptdienstleiter Schmidt. De leider van het Arbeitsbereich, Haupt dienstleiter Schmidt, schetste in duidelijke en ondubbelzinnige woorden den eisch, welke uit het parool „Koers Oost" volgt voor onze generatie, en wel voor Duitschers, zoowel als voor Nederlanders. Hij herinnerde eraan, dat het denkbeeld om het gemeenschappelijke vormingswerk van dezen winter aan de vraag stukken van het Oosten te wijden, is uitge gaan van den kameraad Sommer, die intus- schen op het veld van eer is gevallen. Som mer, die zelf uit Oost-Pruisen kwam en als oud nationaal-socialist heeft gestreden, heeft nog in zijn laatste publicatie getuigd, dat de weg naar het Oosten, die eens door de jonge nat.-sociaïïsten werd ingeslagen, .gevolgd moet blijven. Onder de plichten, welke voor het Neder landsche volk uit den tegenwoordigen toestand voortkomen, noemde Hauptdienstleiter Schmidt het volledig gebruik der arbeids kracht in den vrijheidsstrijd van Europa. „Ik geloof, dat het een gerechtvaardigde eisch is, dat, wanneer de Duitsche arbeider, de Duit sche boer het zwaard opneemt, marcheert en vecht, de Nederlandsche arbeider en de'Ne derlandsche boer hun plicht doen en de plaats innemen, die vrij geworden is door den Duit- schen soldaat. Bij de taak, die in het Oosten wacht, gaat het niet om koloniseeren in den ouden zin van het woord, niet om een onder drukken, maar om het vormen van een groote werk- en prestatiegemeenschap met de daar levende volken, waarbij echter zuiver houden van het ras hoogste gebod is. Wij willen im mers geen pan-Europeanen, maar wij willen den mensch behouden, zooals hij geschapen is. De leider van het Arbeitsbereich liet er geen twijfel over bestaan, dat hij als lasthebber van den General-Bevollmaechtigte für den Ar- beitseinsatz in het bezette Nederlandscha ge bied alle beschikbare werkkrachten zal mo- biliseeren. Hij verklaarde onder luiden bijval: dat op het jeugdcongres te Weenen tot uit drukking is gekomen, een der opmerkelijk ste successen van den strijd, dien Adolf Hitler voor Europa voert. Het kernvraagstuk, dat den Nederland- schen nat.-socialisten ter oplossing is gege ven, definieerde spreker met de duidelijke formule: het is niet onze eerste taak de macht in Nederland over te nemen, maar de negen millioen menschen In dit land met hart en ziel te verbinden aan de geweldige wor steling onzer dagen. Hij noemde de gedachte ondraaglijk, dat hier negen millioen men schen zich afzijdig en onverschillig houden, terwijl aan de overzijde van de grens negen tig millioen menschen voor de toekomst van Europa alle lasten op zich nemen. Bij deze gelegenheid kwam hij ook te spreken over de laatste groote redevoering van den Rijks maarschalk en zeide slechts te willen hopen, dat alle nationaal socialisten in Nederland tegenover de gemeenschap hun plicht had den gedaan. De rijksmaauschalk is echter verantwoordelijk voor 90 millioen en heeft den zwarten handel in de bezette gebieden aan de kaak gesteld. De nationaal socialisten mogen derhalve niet nalaten ook in deze kwestie een voorbeeld te geven en den Ne- derlandschen boer in zijn strijd om het brood te ondersteunen. Van Geelkerken waarschuwde de Ne derlanders er voor, zich nog illusies te maken over Nederlandsch-Indië. Nu daar geen werkkrachten meer haar weg kun nen vinden is het de plicht van de tegen woordige generatie, voor de komende geslachten een nieuwe leefruimte in het Oosten van Europa te ontsluiten. Deze toekomst geldt den strtfd der Nederland sche nat.-socialisten. Wie vond of kocht een jongensfiets in omgeving van Hilversum De oomimiissmris vatn poiMtle te Hliilivcvsu'm ueraoekf hen. die In de la.-vtste maandiem een jongensficits crevomiden otf gekocht hebben, hSorvam aangifte te doen aam zijn hu meant, zulke in verband met het omderaoek naam de vermistte kneupen. Mocht bij een en amdier heling, verztufm vrun aangifte of een andere stratfbame handeling hebben plaarts gevon den, diam wwdit stiraffeloosheid verzekerd. Eagelsclie olieinstallaties bij Mosoel in brand. Uit Bagdad wordt gemeld, dat sinds 19 October de groote Britsche petroleuminstal- laties te el Kaiyara, gelegen aan de spoor lijn Bagdad-Mosoel, ongeveer 40 km. ten Zuidwesten v^n Mosoel, in brand staan. De installaties van :het olieterrein ten Wes ten van het station el Kaiyara hebben een aanval ondergaan van de Arabische op standelingen. (P.K. Herber-Sche-F-P.H. c) werd op slag gedood. „Het spreekt vanzelf, dat ik er voor zal zorgen, dat ook de jeugd, die nog nooit een schop in handen heeft gehad, aan het werk komt". In dit verband kondigde Haupt dienstleiter Schmidt aan, dat op 1 Januari 1943 een vierde deel van een geheelc lich ting der Nederlandsche jeugd tot den Ar beidsdienst zal aantreden. Voor het pionierswerk, dat de Jeugdstorm en de W.A. bij de organisatie van den Neder- landschen Arbeidsdienst gepresteerd heeft, vond hij woorden van hartelijken dank. Den genen, die vreezen voor de christelijke op voeding van hun kinderen, hield hij het po sitieve christendom voor oogen, dat tot uiting komt in de offervaardigheid voor de gemeen schap, bijvoorbeeld steeds weer in de hulp verleening bij Engelsche luchtaanvalléh. Als lichtend voorbeeld noemde hij hier de schit terende gemeenschapsprestatie bij den laat- sten Engelschen piratenaanval in het Zuiden van het bezette Nederlandsche gebied. Men behoeft niet bezorgd te zijn: de jongens, die uit den arbeidsdienst of van werk in Duitschland terugkeeren, hebben niets slechts geleerd, veeleer hebben zij hun armen gestaald en zijn zij sterk en ge zond geworden. De aanmatigende houding van Engelsche kringen, die zeggen, dat zij Duitsche mannen ter verantwoording willen roepen, laakte Hauptdienstleiter Schmidt in scherpe bewoor dingen. Voor de lichtzinnige stjrijdmethode der Engelschen, die hun bommen lukraak op de weerlooze burgerbevolking werpen, stelde hij de Duitsche vergelding in het vooruitzicht: „De tijd zal komen, dat ieder, die bommen op de burgerbevolking heeft geworpen, ter ver antwoording wordt geroepen". Wanneer de oorlog harder wordt naarmate hij langer duurt, dan is het Duitsche volk den Führer dankbaar, dat hij geen twijfel heeft laten be staan aan ons vast besluit de smadelijke be handeling onzer krijgsgevangenen te vergel den. „De tijd zal komen, dat wij tegenover iederen Engelschman zullen optreden met de zelfde hardheid en meedoogenloosheid, waar mede een Duitsch krijgsgevangene werd be handeld, onverschillig of hij zich in gevan genschap bevindt bij de bolsjewieken dan wel bij de Westelijke plutocraten. ..Als thans de Westwall tot den Atlan- tischen Oceaan vooruitgeschoven is, moe ten de volken, die onder bescherming van dien wal leven, beseffen, dat de Duitsche soldaten, die daar de wacht betrokken hebben, de eenige garanten van hun le ven zijn. Het oogenblik zal komen, waar op ook de Nederlandsche jeugd een vol ledige bijdrage tot den grooten strijd zal moeten leveren. Hauptdienstleiter Schmidt besloot met getuigenis af te leggen van de Duitsch-Ncderlandsche gemeenschap. die gebaseerd is op de nat.-socialistische gedachte. Door flezc gemeenschap zal het groote Germaansche rijk verwezenlijkt worden, dat ieder arbeid en brood geeft. Rede van Geelkerken, De plaatsvervangende leider der N.S.B.. Van Geelkerken, noemde het groeien van een Europeesch saamhoorigheidsgevoel, zooals HET ROMMELT IN AFRIKA. Bs. Dat het Engelsche offensief in Afrika „losgekomen" is. zal wel niemand, die aandacht aan den loop der gebeurte nissen heeft geschonken, als een verrassing op het dak gevallen zijn. De troepen van de Spilmogendheden zijn zooals uit de eer ste berichten bleek door den aanval niet overrompeld en bovendien was reeds ge noegzaam gebleken, uit het bombardement van Malta, dat ook zij hun voorzorgsmaat regelen hebben genomen. Het is natuurlijk onmogelijk eenige voorspellingen omtrent dezen strijd te doen, wél echter kan men zeggen, dat het verloop van den strijd zich begint af te teekenen en dat men niet al leen in Duitschland met gespannen aan dacht de verrichtingen volgt. Van Duit sche zijde heeft men reeds gewezen op de omstandigheid, dat voor een dergelijk of fensief langdurige voorbereidingen noodza kelijk zijn cn dat men die, in verband met de plaatstelijke situatie, onmogelijk ge heim houden kon. Het luchtwapen heeft zich al lang er van overtuigd welke voor-, nemens de vijand had; van deze kennis is een ruim gebruik gemaakt. De uiterst be langrijke verliezen welke de Britten ge leden hebben bU hun laatste terugtocht zijn thans weer opgevuld door den aanvoer van versterkingen uit Irak, Iran, Palestina en van de Kaap de Goede Hoop, terwijl het niet onwaarschijnlijk is dat nog andere legerafdeelingen aan den strijd zullen deel nemen. De Britsche persberichten spreken in dat verband van fantastische cijfers, maar men is gewend van die zijde de gege vens met propagandistische voortvarend heid te verstrekken, zoodat eenige voorzich tigheid ten deze zeker niet ongewenscht mag heeten. Intusschen staan de Britten werkelijk voor geen lichte taak. De Duit sche en Italiaansche stellingen zijn ver sterkt door uitgestrekte mijnvelden, welke zullen moeten worden opgeruimd, alvorens van een wezenlijke „opmarsch" sprake zou kunnen zijn, maar zelfs als die oprui ming geschied is. dient men er rekening mede te houden, dat de troepen van gene raal Rommel over aanzienlijke verster kingen en onafzienbare hoeveelheden mate riaal beschikken om de El Alameinstelling te verdedigen. De eerste aanvallen der Britten zijn mis lukt, evenals de landingsoperaties bij Mersa Matroe, daarbij is gebleken, dat gebruik werd gemaakt van de beste troepen waar over rhen de beschikking had, maar ook dit maal bevonden de Britsche soldaten zich niet in de voorste linies. Als men nu en dan eens een echte Britsche soldaat ont moet, dan is dat een gebeurtenis. In dezei aanval staan troepen uit Polen, Afrika en Frankrijk, benevens Australische en Zuid- Afrikgansche z.g. elite-troepen. De Ameri kanen hebben zich nog heelemaal niet laten zien, maar het is bekend, dat zich vele Amerikanen in Egypte bevinden, waar zij alsnog wordenopgeleiden zich waar schijnlijk mét hun Engelsche wapenbroe ders in debat bevinden, opdat zij straks zul len weten waarom zij vechten. Het krijgstooneel in Afrika belooft, als de voorteekenen niet bedriegen, zeer belangrijk te worden, kan zelfs een beteekenis krijgen, welke de Britten zelve niet verwacht zul len hebben; op de gebeurtenissen in Rus land blijven zij echter zonder invloed. De geallieerden strijden hier geheel voor eigen doeleinden en Stalin zal verder om z'n tweede front moeten blijven zeuren. Van Duitsche zijde geeft meri toe dat het Brit sche offensief den opzet van een grooten veldslag heeft en dat men dus kennelijk een bijzonder doel schijnt na te streven; maar generaal Rommel, die zooiets wel eens meer hij de hand heeft gehad, is klaar en zal ook ditmaal zijn geheele persoonlijkheid inzetten.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1