Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken VEISERBEEK, rijk lusthof BUBBELTJE EN KNOR Hengelsport en wedstrijdvisschen. D.C.IJ.'s kranige zege. Onze damfhers wonnen onbedreigd. Zooals we gisteren reeds hebben n"xic- edeeld heeft D.C.1J. de eerste kracht- neting voor de hoofdklasse ••competitie ran Noordhollind, met 155 gewonnen. 4 3 [ierdoor is direct op de tegenpartij, het [oncurreerende Oosterkwartier, een nuttige oorsprong verkregen. Over dezen belang- ijken wedstrijd schrijft onze dammedewer- er nog: B. Dukel had wel een zeer gemakkelijke aak; doordat W. de Jong verstek liet gaan, noest C. H. Beek invallen. Na een half uur ep Beck in door Dukel in de stelling ge- evlochten slagzetten. Daarmee kreeg j.C.IJ. -de leiding. Na een uur had M. A. [uhl een stuk winst veroverd. De tegen- peler zag van verder verweer af, waar oor D.C.IJ. met 40 voorstond. Aan bord 10 ontwikkelde zich een fraaie trijd. Hoewel beide dammers nog 15 stuk en op het bord hadden, wist F Dukel inj en volgendén* stand 3127 als „positie-j ot. et" te spelen. -- Zwart: 3. 6, 8, 10. 11, 12, 13, 14. 15, 16, 8, 19. 21, 23, 26. Wit: 25, 27, 28, 30, 32. 33, 35, 37. 38, 39, ot.h, 42, 43, 46, 48. 3t. Ademlooze spanning heerschte er in de =t. aal, want de vele toeschouwers analyseer- "h ren 3127 als een fout, doordat v. Duyn elegenheid kreeg op dam te komen. De josterkwartier-speler nam de combinatie, och toen bleek eerst met. recht, dat Dukel en stand „meesterlijk" had berekend. Na et nemen van de combinatie wist. Dukel en keurigen slagzet in den stand te vlech- en, die hem de party in eens deed winnen, let was een fraaie prestatie van dezen in- raller, waarmee D.C.IJ. haar voorsprong ot 60 vergrootte. Toen kwam haar eenige verliespartij aan lord 7. Snel tqxeeiv'e met een niil de steil ing verkeerd, waardoor Schijvenaars ge- egenheid kreeg eenvoudig een stuk te win- len. Daarna moest Snel capituleeren (62). Gelukkig stond D.C.IJ.'s voorzitter. De ong, reeds gewonnen, na winst geforceerd e hebben, door krachtig middenspel (82). Daarna volgde de remise aan hef- vierde lord: 9—3 voor D.C.IJ.! Aan bord zes werd verreweg de mooiste iarti,j gespeeld. Rustig, kalm en welover- egd bouwde Ligjhart een volgens de tech- lische begrippen kansrijke aanvallende lankspelpositie op. Hiertegen kon-v. d. Pelt liet op en toen deze zich dan ook na drie lur spelen gewonnen gaf, was D.C.IJ. zeker fan de zege. Aangezien Suyk nog remise speelde en 'ostma met zijn remise wel iets meer kreeg lan 'hem toekwam, was de stand 135 voor ).C.IJ. Toen was het eerste bord nog in vollen strijd gewikkeld. De Jong had na ecompliceerd openingsspel het nadeel ge negen. Met zwart kon Laros stukken plaatsen op je veldén 37 en 32. In het eindspel offer- ie hij twee stukken: hij liep door naar dam )n won het „afspel" knap. D.C.IJ. won dus na 4\'z uur spelen geheel inbedreigd met 155. Zondag wordt het tournooi voortgezet. Prestaties der Strawberries. Wat Zondag de aandacht vroeg. Uit hetgeen we gisteren over de hockey- ilub Strawberries meldden kon men 'af- eiden, dat er verscheidene wedstrijden zijn litgesteld. Wat de prestaties betreft, het weede dameselftal blijkt eindelijk wat op dreef te komen. Zondag speelde het tegen "Sver Swift gelijk (11). De krhehten wa- 'en aardig verdeeld, hoewel de Aardbeien heel wat kansen misten. De rust ging in met een 10 voorsprong van Ever Swift In de tweede helft zetten de Strawberries [link door en Gerda Andela zag er kans to'- tijdens'een mooien aanval het vijandelijk'7' doel te doorboren. Ook de achterhoede der groen-witten deed aardig werk. vooral de buitenspelval werd met veel succes ge hanteerd. Verder speelde het vijfde- en het zesde dameselftal, welke ploegen achtereenvol gens van H.B.S. 5 en Z.H.C. 2 verloren. Het tweede elftal der heeren maakt blijkbaar een inzinking door. Zondag moest het zelfs te Zandvoort van ZH.C. 2 een nederlaag incasseeren, hetgeen niet haJ behoeven Ie gebeuren. Bovendien munt*' dc wedstrijd niet door fraai spel uit. Het ;ing er nogal ruw ice. De ruststand was 10 voor Z.H.C. 2. Kort daarop wis{ Brunink gelijk te maken, maar Zandvoort scoorde nogmaals, zoodat het einde me* 21 kwam. Het derde heerenelftal bracht het e~ beter af. door in een vlotten -wedstrijd mc+ 4—0 van B.M.H.C. 6 te winnen. Het zesdr elftal had minder in de melk te brokke- en, het verloor te Zandvoort eenige punt- aan ZH.C. 4. DE KLOK „TERUG". (In den nacht van 1 op 2 November zullen de klokken van 3 op '2 urn- worden teruggezet). De klok wordt straks teruggezet. Een uur zullen we winnen. Dan zal (dus even opgelet!) De wintertijd beginnen. De zomertijd heeft afgedaan Tot Maart en gaat stil henen Hij neemt, hoewel niet erg spontaan, Met deze maand de beenen. Wij brave menschen van de klok, Zullen straks niet verzuimen Den wintertijd, nog zonder wrok, Een plaatsje in te ruimen Het zel-besluit wekt geen verzet (We kunnen langer slapen!), We geven daarom niet belet Al roepen we: „te wapen" ..Nu klokwaarts!" 't Is een plechtigheid. Die iedereen moet eeren. Want anders zal men met veel spijt Den juisten tijd ontberen. De zomertijd is gauw voorbij. Ik uit de hoop bij deze, Dat het verzetten ('t hóórt er bij) Een goede „zet" zal wezen! SANTPOORT Uitreiking distributiebescheiden. Woensdag Santpoort-Station. De inwoners van Santpoort. Station moeten de nieuwe distributiebescheiden Woensdag in De Toorts aan den Duinweg halen. Zij ont vangen de levensmiddelen- en aardappel- kaarten voor de twaalfde periode en (voor kinderen van drie maanden tot drie jaar) vier vitamine-tabletten, Het uitreikingslokaal is van negen tot twaalft en van twee tot vijf uur geopend. G. A. HUYKMAN f Te Driehuis is in den leeftijd van 57 jaar overleden de heer G. A. Huykman, oud administrateur der Deli Maatschappij. De heer Huykman, die in 1927 uit Ned. Indië repatrieerde, vervulde hier te lande geen functies op maatschappelijk terrein. De teraardebestelling is bepaald op Don derdag 29 October op de begraafplaats Westerveld, na aankomst van trein 14.47 uur. WAAR HET VERLEDEN SPREEKT WAT VELSEN'S OUDSTE LEGENDE OVER DEN NAAM ZECT. Overgedragen door voorname lieden. Jeugdige bioscoopbezoekers verwijderd. Zij waren nog geen achttien jaar. Tijdens de voorstellingen in Bióscoo- De Pont heeft de politie Zondag eenige jongelui moeten verwii deren, daar deze nog niet de vereischte leeftijdsgrens van achttien jaar hadden bereikt. Nogmaals vestigt men er dan ook de aandacht op, dat deze rolprent uitsluiten'' gedraaid wordt voor personen, die aan deze voorwaarde voldoen. Let op de rijwieltassclien Dieven hadden te Santpoort succes. Het onbeheerd achterlaten van rijwielen, welke voorzien zijn van pakjes of tasschen, ~dt den dieven een welkome gelegenheid hu*n praktijken uit te voeren. Dit moest i dezer dagen weer eens ondervinden. Van twee fietsen werden te Santpoort de rijwieltasschen ontvreemd. De dieven wisten met ih-un buit te ontkomen, Het ge lukte de politie nog niet om hen te arres teeren. Cabaretavond. De directie van het Thalia-Theater orga niseert Donderdag een cabaretavond, waar aan vele artisten zullen medewerken. Naa-M Kees Schouten en zijn solisten treedt Arno Klein als conferencier op. Verder zal „San- Li-Foo" met haar Oostersche Geheimen voor het voetlicht komen, terwijl de 6 Djinny's Hawaiians voor de noodige afwis seling zullen zorgen. Marian en Lia Snel ontbreken evenmin. MARKTPRIJZEN SCHEVENINGEN. De vischprijzen aan den afslag te Sehevenm- ^Schot*4°f ^5^" vfijïing ongestript f 0.80, wijting Prijzen*geröokteS v?schgefileerde sprot'f3 per kg., gezouten bliek f 3,60 per 3 kg. Kent ge Velsen's oudste legende? Kort nadat WUlebrord was geland liet hij een van de zijnen, Engelmundus, in deze stre ken achter om het Christendom te predi ken. .Tuist in dien tijd was de zomer on barmhartig'. warm, zoo heet, dat er ten slotte geen versch water meer was te vin den. De bewoners der duinen waren ten einde raad en zochten iets of iemand, waarop zij de schuld van deze natuurstraf zouden kunnen schuiven. Engelmundus, in het bosch loopende, werd door de onrede lijk geworden menschen bedreigd. Maar hij bad, bad zoo vurig als het hem moge lijk was en liet zijn staf op den grond vallen. En er was een groote vreugde. Want op deze plaats ontsprong een beek, een beek, rijk aan helder, frisch water, de Velser beek Het is al zoo lang geledenWat is waar? Waar begint de fantasie? En toch moet naar de zoo wonderlijk ontsprongen beek onze heerlijke natuurschat, het park Velserbeek, zijn genoemd. Velserbeek.... hoeveel zegt deze naam! Is het aantal te tellen van hen, die daar gezonde ontspanning hebben gevon den na een tijdlang hard te hebben gewerkt? De rechtgeaarde Velsenaren hebben mooie en dierbare herinneringen aan het.park. Heerlijk oord van rust en vrede, Kleur en gloed en blijden zang; als wij in uw lusthof treden, juicht ons hart in lichten gang. Blijheid,, vreugde schalt ons tegen uit de diepte van het woud; 't reine licht op alle wegen 'toovert ons een hof van goud. Twijfelt men nog aan de waardeering van den buitenlandschen journalist Rido Montagne, die eens met een groot gezelschap Velserbeek bezocht en aan het gemeentebestuur een „ode aan Velserbeek" zond? Velen zijp er, die hun gevoelens nooit onder woordefl hebben ge bracht en toch dankbaar aan den tijd, in het park doorgebracht, terugdenken. Neen, Vel serbeek was niet alleen het oord van de jon gelui, die er in de laatste jaren zoo gaarne hun pantoffelparades hielden. Dat in de laat ste plaats! Echte liefhebbers van de natuur weten, dat het park groote mogelijkheden biedt, dat er prachtige boomen en planten zijn, ook van verre en dit alles door deskun digen naar beste weten is verzorgd. Geschied- kenners vertoefden er graag, omdat er his torische gedachten worden. opgeroepen, niet alleen door den naam, maar ook1 en vooral door hetgeen er is bewaard. Voeg daarbij het groote aantal menschen, dat er louter heen ging om temidden van de natuur te zijn, denk aan de gezinnen, waarvoor Velserbeek dikwijls het eenige uitstapje beteekende, en ge zijt het met ons eens, dat Velserbeek niet maar een „park", maar een zeer bijzonder bezit is! De geschiedenis. En wat weet ge dóar nu van? Laten we de geschiedenis eens gaan be zien Wanneer men liet hotel Velserbeek bekakt krijgt men onwillekeurig den indruk, dat dit eens een mooi hecrénhnis is geweest. Er heb ben dan ook vele voorname families gewoond. De historie hebben we niet geheel kunnen nagaan, maar reeds in 1639 vinden wig er en ander over vermeld. In dat jaar werd het landhuis met het park door den Amsterdam- schen koopman Jeremias van Collen gekocht, er een aanzienlijk bedrag voor betaalde, namelijk f 7500. Zestig jaar later werd het eigendom van een anderen Amsterdamschen patriciër, Hen drik ter Smitten. Het was dus geruimen tijd. dezelfde hand geweest, hetgeen bewijst, dat de bekoorlijkheid reeds toen groot was. Trou wens, de meeste bewoners hebben er hun geheele leven doorgebracht. In 1761 werd 'het, intusschen belangrijk beter verzorgde landgoed door de weduwe van Abraham van Hoboken, vrouwe Anna Schelt.us, gekocht. De volgende eigenaar was jhr. Edzart van Burmania en Bakkeveen, die het park rond het hute weer aanmerkelijk deec uitbreiden. Daarna is het onder meer over gegaan aan een oud-kapitein van de Oost- Indische Compagnie, Frans Jacob Berg, die tot zijn overlijden bleef. Het werd eigen dom van- de familie Goll van Frankenstein. Jhr. Johan Goll van Frankenstein was een man, die veel voor kunst voelde en een mooie gelegenheid kreeg om een deel van zijn in zichten ten opzichte van de natuur te ver' zenlijken. Door zijn toedoen werd begonnen met het aanleggen van een wandelpark rond het heerenhuis, maar ontijdig moest het werk blijven rusten door zijn verscheiden in 1785. Zijn zoon kende echter zijn liefste wenschen en gaf daarom last, dat het plan volledig moest worden uitgevoerd Inderdaad was alles bij zijn overlijden in 1821 gereed. Velser beek was een prachtig bezit geworden, dat op de schouders van de volgende eigenaren de verplichting legde er al hun zorg aan te wijden. Het kwam in het bezit van den gou verneur van Noord-Holland, E. L. Baron van Tuyll van Serooskerken. We kunnen ons wel voorstellen wat er zooal onder de'oude boomen van Velser beek is voorgevallen, Denken we alleen maar aan de jachtpartijen en festijnen waarvan dikwijls werd gewaagd. Onwil lekeurig voelde men die oude sfeer aan, wanneer men in het park wandelde. Hoe veel foto's zijn er gemaakt van het ty pische „Janneeverhuisje", op welker plaats een gebouwtje heeft gestaan, waar „jan- neever" en brandewijn verkrijgbaar waren. Het is-niet toevallig, dal we hier een open ruimte aantreffen: dat weten wij, wanneer we onze gedachten de vrije teugel geven. Dan zien we hoe de knechten zich aan een ochtenddrank te goed deden, om het wach ten op de voorname deelnemers aan de jachtpartijen te korten. En liefhebbers van natuur kijken van de boomen de oude voornaamheid af. En zijn ïr. Velserbeek vele zeldzame boomen en planten gekweekt, waaraan aanzienlijke kosten waren verbonden. In het laatst der negentiende ei heeft de familie Van Tuyll van Serooskerken veel gedaan om de natuurschatten niet alleen in stand te houden, maar ook uit te breiden. (Slot volgt). v. B. PERSONALIA. Onze vroegere plaatsgenoot broeder Sim-, plicius (in de wereld P. Duyn) viert blijkens Kerkelijke Mededeêlingen heden te Rome zijn zilveren professiefeest» als religieuse broeder in de Orde der Capucijnen. Dieven hadden een schaap „gevonden". Maar de politie gelooft niet aan dergelijke presentjes. Vooral tegenwoordig denkt niemand er aan een schaap te verliezen, ook al heeft men zijn schaapjes op het droge weten te krijgen. En daarom geloofde de Velser politie de beide arrestanten niet, die zoo'n dier in een zak achter op een fiets ver voerden en na de aanhouding vertelden het beest te hebben gevonden. De politie en twee ambtenaren van den C. C. D. hielden Woensdagmorgen op den Amsterdamscheweg te Velsen achter dochtig een oogje in het zeil. Ze wisten immers, dat hun medeburgers soms graag door de mazen van het net glippen en het noodzakelijk is een feit „op heeler- daad" vast te stellen. Hun aandacht werd getrokken door twee wielrijders, die in totaal drie zakken bij zich hadden. „Afstappen gelastten de dienaren van de wet. Twee zakken waren met uien gevuld, maar de derde had blijkbaar een anderen inhoud, want het had er veel van weg, dat deze ietwat bewoog De speurzin van de politie werd opgewekt. De zak werd opengemaakt en men vond een levend schaap Het gebeurt niet eiken dag dat iemand zoo'n beest op den bagagedrager van zijn fiets vervoert en daarom werd er on raad vermoed. „Waar komt dat vrachtje vandaan werd aan de mannen, die broers bleken te zijn, gevraagd. Zij antwoordden, dat zij de uien van een onbekende hadden ge kocht. „En het schaap „Dat hebben we gevonden", vertelden de aangehoude nen zonder blikken of blozen. „Gaat u dan maar even mee De gebroeders werden naar het hoofd-' bureau van politie gebracht, waarna de politie een onderzoek ging instellen. Reeds spoedig bleek, dat de uien van een bouwland aan den Genieweg te Velsen waren ontvreemd en het schaap van een erf aan denzelfden weg was gestolen. De politie had zooveel waardeering voor de gave van de arrestanten om mooie verhaaltjes te vertellen, dat zij besloot hen maar een tijdlang bij zich te houden BEVERWIJK Diefstal opgehelderd. Ook de heler geverbaliseerd. Door de recherche van de Beverwljksche gemeentepolitie zijn thans de daders opge spoord van een onlangs in een fabriek alhier gepleegden diefstal, waarbij een groote partij ledige tubes ontvreemd werden. Het bleken- vier jeugdige fabrieksarbeiders uit deze gemeente te zijn. Tegen den 25-jarigen kapper C. M. K. te Beverwijk werd proces-verbaal opgemaakt wegens opzettelijke heling van deze gestolen tuben. Prijsnoteering van 26 October 1942. Spinazie per kg. 8; Natuursla per krop 2; An dijvie per kg. 4>5—5; Raapsteeln per kg. 7; Sel derij per bos 2!1; Peterselie per bos 3; Knollen E per st. 8; Knollen 3 per st. 2; Tomaten 1, 2, 3, 4 per kg. 16; Tomaten klier en gescheurd per kg. 7; Bloemkool 1 per st. H'.-j; Bloemkool 2 per st. 81G; Bloemkool 3 per st. 5!!:; Boerenkool per kg. 3: Stoksnijbóonen per kg. 20; Pronkboonen per kg. li; Koolrabi 1 per st. 2!jChineesche kor;', per kg. 3; Roode kool per kg. 3.70; Savoye kool per kg. 4Yj; Witte kool per kg. 2.30; oBspeen per bos 7; Peen z. lof gew. 1 per kg. 7. Deze zeldzame wortel, in den vorm van een hand, werd door een tuinman te Diepen- heim bij het rooien gevonden. (Hartgerink-Pax Holland c) Teekenlng Hessels (Pax Holland m.) Agenda IJmuiden, DINSDAG 27 OCTOBER. Thalia Heimkehr, 7.30 uur. Rex Circusgasten, 7.30 uur. De Pont Schoonpapa knapt het- op, 7.30 u. Vereenigingsgebouw, Kalverstraat Derde tooneelavond V. V. IJ. WOENSDAG 28 OCTOBER. Thalia Heimkehr, 7.30 uur. Rex Circusgasten, 7.30 uur. De Pont Schoonpapa knapt het op, 7.30 u Vereenigingsgebouw, Kalverstraat Vierde tooneelavond V. V. IJ. DIENST DER APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst Kennemer Apo theek, Wijk aan Zeeërweg. WAT WEET U ER VAN? Ook in Velsen en omstreken zijn vele hen gelaars, die er van houden langen tijd aan den waterkant geduld uit te oefenen, om op den duur in het bezit van een hoeveelheid ,visch",te komen. Wat weet de buitenstaander er van Ern stige zaken houden ook de hengelaars bezig, onder meer de vraag wat de voorkeur ver dient wedstrijdvisschen of hengelsport. In het officieele orgaan van den Algemeenen Hengelaarsbond, die te Beverwijk afdeelïn- gen heeft, lezen we er een interessante be schouwing over. Aanleiding was een vraag van een Bever- wijkschen hengelaar, die niet aan wedstrijden wenscht mede te doen, omdat hij een afkeer heeft van „massamoord op jonge visch". Verder schrijft hij „Het meerendeel der leden, dat in bedoel de wedstrijden uitblinkt, heeft zich gespecia liseerd in het verschalken van heel kleine vischjes: silk drie nullen, een microscopisch klein haakje, een topeind als een breinaald en dan maar „visschen", liefst op 15 of 20 c.M. water. Meer malen gebeurt hèl. dat de controleurs druk werk hebben om aanteekening te hou den van de gevangen „visch". Protesteert men l tegen eeen dergelijke manier van visschen. dan wordt betoogd, dat het juist zoo'n groote kunst is deze kleine vischjes'te vangen. Zeker, ik wil direct aannemen, dat het een groote mate van oefening vereischt om in dit soort hengelen „grootmeester" te worden, maar mij Lukt het nu eenmaal niet. Met den besten wil kan ik niet inzien, waarin het sportieve ele ment schuilt. Wedstrijdvisschen, prachtig Maar dan ook alleen op bovenmaatsche visch. Laten de vereenigingen voor die leden, welke op het concoursen zoo gecharmeerd zijn, wedstrijden uitschrijven in het vangen van stekelbaarsjes en dan nog liefst in een of ander afgesloten stukje water, Red. maar laten zij wegblijven met hun vischgerei van drie nullen uit water, waarin jonge visch aan het groot worden is. Zulks, zou aan den vischstand, die toch al niet zoo rooskleurig is, en waaraan zooveel ten koste -wordt gelegd, ten goede kunnen komen." De redactie van hét orgaan voegt er aan toe: „Onze lezers kennen ons oordeel over „con coursen". In zeer veel gevallen is dit soort van tijdverdrijf hengelsport is het ook in de verste verte niet te noemen weinig an ders dan een verkapte loterij, waarin tegen over het zich getroosten van het koopen van een lot (de betaling van het inschrijfgeld) een behoorlijke kans bestaat op' het winnen van een kostbaren prijs. Ja zelfs hebben wij a! meer dan eens de uitwas geconstateerd, dat om geldprijzen werd geconcourst Het pro fessionalisme in de hengelsport, zou een bui tenstaander gauw geneigd zijn te zeggen. Afgezien nog van de excessen, die hier en daar soms nog voorkomen bij een concours, is het verder zoo jammer, dat de buitenstaan der juist altijd het geconcours van aan paal tjes „gebonden" hengelaars krijgt te zien en gauw geneigd is te denken, dat zulk tijdver drijf met trompetsignalen nu hengelsport heet. Goddank is de ware hengelsport heel wat anders en gelukkig ook houden lang niet alle hengelsportvereenigingen zich uitsluitend met concoursen bezig. De besturen van hengel sportorganisaties hebben tegenwoordig heusch wel beter werk te doen. Dit alles neemt niet weg, dat het wel eens leuk kan wezen wanneer een vereeniging een wedstrijd houdt voor haar leden. Maar laat zij dat dan doen met minder formalisme, dus zonder paaltjes, zonder trompetten of andere lawaai-instrumenten, zonder allerlei „vaste" signalen, zonder controleurs en wat dies meer zij. Laten de leden op een bepaald punt aan het water samenkomen op een vastgesteld tijdstip, daarna een behoorlijken tijd gaan vis sen op bovenmaatsche visch, ongeacht welke en ongeacht welk aas men wil gebruiken en laten de leden daarna weer samenkomen op hetzelfde punt en de visch inleveren, Zek-er, er is kans op fraude, maar die bestaat altijd. Na afloop van zoo'n gezelligen dag op of aan het water, kunnen de leden samenkomen In de een of andere zaal, waar het bestuur aan de winnaars passende prijzen kan uitreiken, welke uitsluitend betaald worden uit de ver- eenigingskas. Vooral geen buffetten, kachels of medailles Zoo'n dag en avond kan goede vruchten af werpen voor het vereenigingsleven en zelfs geen anti-propaganda tegen de hengelsport wezen, indien de wedstrijd wordt gehouden langs den openbaren weg. In dit verband moge nog gereleveerd wor den, dat onze grootste en waarlijk goed geor ganiseerde afdeeling Amsterdam (meer dan drie duizend leden j) zich principieel tegen het houden van concoursen heeft uitgesproken." Dc draverijen te Alkmaar. Woensdagmiddag wordt het draverijseizoen in deze streek besloten met kortebaandrav rijen te Alkmaar. In totaal zullen drie drav rijen, een A-. B- en C-draverij .gehouden wor den. waarvoor de volgende paarden staan In geschreven Gretha Bascom 690 M„ Faust B. Fleetness T 700 M„ Fred McClyo K.'710 M. Dorian. Eduerd Anvil. Belsie O, Diana Norton, Elisa beth. 720 M„ Colombinc- S„ Donum Vita, Du mas Hanover, Bovhe Norton, Blériot. Carla Scott. Cavalcade. Bèlanville, Douglas H Bon Esprit. 730 M„ Dienares, Zampa van N. Z., Xaverius, Wladimir, Crack, 740 M„ Zora, Ciamphie Scott 750 M. Anzolor. Welkom. IJ Kernei, Claudy O,. Boblchon, 760 M Sena tor Norris 770 M„ Atlouez, Xerxes 780 M. Van deze 34 paarden staat alleen Gretha Bascom op den minimumafsland. De 3-jarige zal echter nog te kort aanvangssnelheid heb ben om een rol van beteekenis te spelen. De .ongste vertegenwoordiger van stal De Vlie ger heeft op 700 M. een kans, wanneer hij in een gunstige serie loot. Fred McClyo K. zal het veel zwaarder- hebben dan twee weken ge leden. Of het hengst je deze fraaie verrich ting zal herhalen blijft de vraag. De kans- paarden staan echter op 720 en 730 meter. Op 720 M. staat Diana Norton wel het gunstigst. Van de 10 paarden, die op 730 M. starten, zijn er velen met wie ter dege rekening gehouden moet worden. Donum Vita. Dumas Hanover, Carla Scott, Cavalcade, Douglas H. en Bon Esprit is een zestal, waarvan er zeker één of meerdere ln de finale zal komen. Van de paarden, die meer dan 730 meter moeten loopenfc komen o.i. alleenCiamphie Scott en Bobïchon in aanmerking. Ciamphie Scott heeft een buitengewoon snelle start en kan hierdoor reeds gauw de belasting op de andere deelnemers inloopen. B.obichon heeft reeds meerdere malen bewezen, dat hij op de kortebaan een gevaarlijk tegenstander is. Op 780 M. komt ook Allouez nog even in de re kening, temeer waar deze flyer momenteel uitstekend in vorm is. De genoemde paarden zullen in de drie dra verijen wel tot de finalisten behooren. hoewel natuurlijk verrassingen niet uitgesloten zijn. Al met al beloven het echter zeer spannende courses te worden. De begrootingen van Het Witte Kruis. De plaatselijke afdeeling van de Noord- Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" hield Maandagavond onder voorzitterschap van den heer C. Dingier Sr. een ledenverga dering, welke de traditie getrouw zeer slecht bezocht was. De voorzitter drukte hierover dan ook in zijn openingswoord zijn spijt uit. Bij de bestuursverkiezing werden de dames Heynis en Raadsveld en de heeren Th. W. Reijnders en Bakker herkozen. Tot afgevaar digden naar de algemeene vergadering wer den mevr. Wagter en de heer Bakker be noemd. Tot léden van de kascommissie wer den aangewezen de heeren De Groot, B. Zui- dema en v. d. Wegen. De penningmeester, de heer Th, W. Reijn ders, bood hierna de begrootingen van de -erschillende afdeelingen aan. Voor het badhuis is het aantal civiele baden voor 1943 hooger begroot. De bcgrooting sluit in uitgaaf met 8865.93, w.o. een bedrag van 1219.71 voor afschrijvingen, en in ontvangst met 3869. Het nadeelig saldo wordt dus geraamd op 2996.93'. De kosten van verpleging in sanatoria voor T B.C.-patiënten worden geraamd op f J2.100. Met een toeneming van het aantal patiënten is geen rekening gehouden, om deze begroo ting nog niet meer te bezwaren. De afdeeling T. B. C.-bestrijding sluit, be groot in uitgaaf met 15.456.67. in ont vangst met f 2536.67. Het begrootte nadeelig saldo is 12.920. De afdeeling Wijkverpleging wordt begroot ln onvangst met 3009.85 en in ontvangst met f 1839.85, zoodat er een nadeelig saldo over blijft van 1170. De afdeeling Kraamverzorging Is begroot ln uitgaaf met 2125 en in ontvangst met 1200, waardoor er een nadeelig saldo res teert van 925. In verband met de te ver wachten minder gunstige financieele draag kracht van de bevolking zijn ook hier de tariefgelden als inkomsten lager geraamd. De begrooting van de Vereeniging sluit ten slotte in uitgaaf met 3367,34 en ln ont vangst met J 3167.34, waardoor deze begroo- tingsrekening een nadeelig saldo te zien geeft van 200. Aan contributie is wederom een ontvangst van 3000 begroot. Alles wijst er echter op, dat wanneer geen meerdere nieu- e leden worden gewonnen, de inkomsten jn contributie zullen verminderen. Dit .zou de.4 te meer te betreuren zijn nu ?n steeds meerdere bemoeienis van dc kruis verenigingen wordt gevraagd en door de verslechtering van de algemeene omstandig heden in het belang van de volksgezondWtid ook wordt vereischt. Daarom doet hét bestuur met des te meer klem een dringend beroep op de bevolking om lid te wórden van de vereeniging en voor zoover zij dit reeds zijn, door een vrijwillige contributie-verhooging. de inkomsten van de ereenïgïng te versterken. Is hier iets van U hij In de week van 19 tot 26 October zijn aan het bureau van politie de volgende gevon den voorwerpen aangegeven: Blauwe kindermuts, mantelceintuur, doublé damesarmband, sleutelring m. sleutels, rozen krans, grijze koni.inenhuid, legitimatiebewijs Hoogovens. Inlichtingen zijn te bekomen op de daarvoor vastgestelde uren. CASTRICUM CASTRICUMSCHE HOCKEY CLUB. Doordat C. H. C. met 3—0 een onbedreigde zege op Alliance 3 behaalde, hebben de Cas- tricummers hun positie wederom verbeterd. Met. 5 gespeelde en gewonnen wedstrijden gaan zij thans fraai aan den kop van hun afdeeling met de zeer goede doelcijfers 17—2. Met uitzondering van een kleine periode in de tweede helft had Alliance niet. veel in te brengen. Vooral vóór de rust liet C. H. C. een vlot spel zien, dat in twee goede doel punten resulteerde. Na de hervatting ver slapte het spel evenwel, zoodal Alliance zich wat meer kansen kon verschaffen zonder nochtans gevaarlijk te worden. Een zeer ver diende zege voor C. H. C. derhalve, die nog grooter had kunnen zijn, indien de voorhoede productiever was geweest. Het eerste dameselftal van C. H. C. verloor met 10 van het tot nu toe ongeslagen zijnde Ever Swift. Het was een wedstrijd, waarin C. H. C. zeker een gelijk spel had verdiend, doch noch het geluk noch de scheidsrechters waren erg op de hand der Castricumsche dames. Omdat de Opstelling thans heel wat beter klopte, w.as dit toch een nederlaag met perspectieven. Het tweede heeren-elftal sleepte het eerste puntje in de wacht door een 11 gelijk spel tegen het sterke Alkmaar 5. terwijl het twee de damesteam van C. H. C. met 30 tegen Alliance 2 ten onder ging. TRAINING VITESSE. De training voor de leden van Vitesse zal hedenavond een aanvang nemen. Zij woFdt gehouden in de zaal van café Beentjes: voor de junioren van 78 uur en voor senioren van 89 uur. DIEFSTAL VAN AARDAPPELEN. Ten nadeele van den tuinder B. alhier, is een groote partij aardappelen, welke op het land waren ingekuild, ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. RIJWIEL ONTVREEMD. Bij de politie werd aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, hetwelk bij hei R.K. kerkgebouw was neergezet. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. WINKELDIEFSTALLEN. Door de politie alhier is tegen een in woonster van Bakkum procés-verbaal op maakt wegens winkeldiefstallen. Het gilde der wijnproevers. (Van .onzen Parijschen correspondent) Zeven en veertig personen te Pariis. niet meer en niet minder, hebben wettelijk het recht zich wijnproever van professie te noemen. Hei zijn de „courtiers-gourmets- piqueurs de yins". en ze zijn vereenigd in een organisatie, die haar 630-jarig bestaan kan vieren. Hetgeen wel niet met water zal geschieden. In 1312 namelijk regelde Philips dc bchoqnc eens en. voor altijd de positie der bemiddelaars en daaronder ook de make laars in wijn, want van het nroevcn alleen xon men niet leven. Jan de Goede ging een schrede verder. De koning, die onder an dere kwaliteiten die van wünkenner bezat, was verontwaardigd over den slechten wun, dien men in de Parijsche taveernen P schenken, water met een wiin- merk. Op 30 Januari 1350 werd een gilde van wijnproevers opgericht, de vorst be paalde. eat er zestig wijnproevers wettelijk zouden worden erkend. Zij warén voortaan verantwoordelijk Een vergissing kon ein digen aan de galg. Men mocht de gevaar- luxe functie niet overdoen aan derden, een wetsartikel specificeert, dal de wijnproe vers hun taak ir persoon vervullen ten ge rieve var het algemeen, law j'i11 ,de Veertiende, decreteerde ln it>.2, dat de „jurés-courtiers" gehouden waren den wyn bij aankomst te proeven, ten einde vast te stellen „dat hij van goed gehalte en loyaal is. dat er geen water bij oen wijn is gedaan of een andere minder waardige vloeistof en onder den rechtma- tigen naam wordt verhandeld". In geval de wnnrechters een vervalsching ontdekten waren zij verplicht zoowel den naam van den kooper als dien van den verkooper on de justitie aan te brengen, opdat beide .tonder worden bestraft. Bleven de wijn proevers zelve in gebreke dan liepen zij ge vaar door opperproevers uit' het gilde te worden betrapt en in dat geval kende de Zonnekoning geen genade. Het beroep was goed beschermd: de kui pers en wijntappers, die-zich in 1673 en lbi5 aan wijnproeverij schuldig maakten, stonden voor het gerechtshof te Pariis te recht en werden zwaar beboet „opdat de lust hen zoude vergaan zich wederrechtelijk aan het beroep des wijnproevers te ver grijpen". Niettemin werd him toegestaan twaalf muids ongecontroleerde wiin per jaar voor eigen gebruik te bestemmen, het geen overeen kbmt met 3216 liter! De Fransche revolutie van 1783 maakte ook aan deze legislate een einde, doch Napoleon zou haar in eere herstellen. In 1813 werd de „Compagnie des courliers- gourmets-piqueurs" gereorganiseerd: de keizer stelde het aantal wijnproevers op vijftig vast._Zij waren belast met de con trole, waaraan niemand zich onder eenig voorwendsel kon onttrekken, dienden als bemiddelaars tusschcn koopers en verkoo- pers en hadden getrouwelijk de kwaliteit, het jaar en de herkomst aan te geven, op poene van uit hun functie tè worden ge zet. Verschillende malen werd nog de naam van het gilde gewijzigd, maar de functie der heeren wijnkeurders bleef bestaan tot op den huidigen dag. Men zou denken, dat het beroep van wijnproever onder de tegenwoordige re stricties te lijden heeft. „Niets is minder waar," verzekerde' ons de heer Roques, president der vereeniging. man met een patriarchalen baard en oogen. die tintelen als jonge wijn in een glas van kristal. „We zijn nog immer dc eenig erkende deskuh- digen, ieder doet een beroep op oris, van ie douane tot het ministerie van handel. Alle wettig gecontroleerde wiin gaat over onze tong: de naam „wijnproever" trou wens is eigenlijk verkeerd, want wij proe ven niet slechts, we kijken ook naar de klaarheid van den wijn en we ruiken om den geur te bepalen. Neen, het is waar luk geen sinecure en zelfs niet immer een, plezier. En vergeet u niet onze verant woordelijkheid: onder de ambassadeurs van Frankrijk neemt de wUn een voor aanstaande piaats in." r. Meer dan ooit h^eft Frankruk behoefte aan goede gezanten, schreef onlangs een redacteur van l'Oeuvre, en hii heeft geluk. De faam van den Franschen wiin, de Bor deaux en de Bourgogne, de Champagne van Reims, al die meren en al die sporten is ze ook niet te danken aan het werk van het gilde der wijnproevers? T. o. SLUITING VORMINGSWEEK. Zondagavond heeft na afloop der kerke lijke plechtigheden een buitenkerkelijke bijeenkomst plaats gehad in de zaal van café Beentjes. Eenige zangnummers als mede een tooneelstuk op godsdienstig ge bied werden gepresenteerd. Door pater w. Toebosch s.m.m. van Egmond werd een rede gehouden. Verder werd het woord gevoerd door pastoor Goes, alsmede door kapelaan v. d. Zalm. De avond had een goed verloop. SLACHTOFFERS VAN IEPENZIEKTE. Verschillende boomen aan den Alkmaar der- en Beverwijkerstraatweg zullen we gens iepenziekte binnenkort gerooid wor den. UITGEEST OOGST VAN DE STRAAT. Twee zilverbons van 2.50: zakdoek met punt geknoopt, waarin eenig klein geld; portemonnaie met inhoud. Verloren: bruine portefeuille mei 75, persoonsbewijs en diverse foto's. Inlichtin gen aan het politiebureau. UIT HET POLITIERAPPORT. Terzake rijden zonder licht werd tegen J. v. B. proces-verbaal opgemaakt. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Aagje, d. v. K. Reyne en M. Schram te Marken-Binnen; Agatha Guur- truida, d. v. C. Vrouwe en M. G. Acquoy; Tourentius Maria, z. van C. Zonnevelat en J. Tvvatilfhoven: Cornelis Jacobus, z. van J. de'Graaf en G.-Acquoy. Ondertrouwd: W. Balvers en M. C. Osen- darp, beiden .alhier; Johannes Teeling en Johanna Cornelia Heynis, beiden alhier. Voor den Politierechter. Broodbonnen vervalscht. De 41-jarige schilder A. R. S. uit Haar lem had in Mei van dit jaar broodbonnen vervalscht. Hij had geldige B-bonnen 27 overgeschilderd met dé letter A on daarop de resten van de B. met plakkaatverf weg gemaakt. Hij had dit gedaan om zijn vrouw aan meer brood" te helpen. Zij was een jaar •ang onder doktersbehandeling geweest en had geen extra-toewij zingen kunnen krij gen. De vrouw had eenige van die bonnen by een bakker ingeleverd en eenige aan haar schoonzuster overhandigd, die daar ook brood op haalde. De schilder met zijn vrouw en haar schoonzuster stonden voor den Politierechter terecht om zich voor dc vervalsching en de inlevering van valsche bonnen te verantwoorden. De schilder [{reeg een maand en de beide vrouwen tien lagen gevangenisstraf, conform de eischen. Costuum van den Nederlandschen Arbeidsdienst verduisterd. De 18-jarige opperman A. van E. uit Heem- stede had bij den Nederlandschon Arbeids dienst gediend en hij was na hei beëindigen van zijn diensttijd met zijn costuum aan naar huis gegaan om daar van klceding te verwis selen. Hij gaf het costuum aan zijn moeder ter verzending, die het weer ar.n Van K 's oude ren broer gaf, om het verpakte costuum weg te brengen naar het postkantoor Deze 23- larige N. van E„ eveneen? opperman, gaf dit arbeids-costuum aan een jongen, die het voor hem zou verkoopen. Voor deze verduistering van eigendom van den Staat der Nederlanden werd N. van E. veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, conform den eisch.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3