tfieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken Sportieve verscheidenheid in de gemeente Velsen BUBBELTJE EN'KNOR Belangstelling neemt nog geregeld toe Snuffelend in oude kranten troffen wij een ■richt aan over de beoefening van „een euwe sport" in de gemeente Velsen. Het is d<y moeite waard het eens aandach- te lezen. „Sinds eenigen tijd wordt in ze plaats een sport beoefend, die voor velen n nieuwigheid schijnt te zijn, doch die bij dere beschou\ying tot een van de oudste kken van sport in ons land gerekend kan jrden", aldus Het Dagblad van 20 Juli 1927. ij bedoelen hier het aloyde Friesche kaat- Eiken Woensdagavond en Zondagmorgen men op het voetbalterrein van de Vel- nsche sportver. „W.F.C." een tiental leden n de sedert eenigen tijd bestaande Friesche reeniging deze sport zien beoefenen. Waar t kaatsen in Friesland algemeef beoefend urdt hoopt men door een voortdurende oefe- ng en onderlinge wedstrijden deze sport ook er burgerrecht te doen verkrijgen." Dit bericht lezend staat ons voor oogen, it het niet is gelukt fret kaatsen ook in de meente Velsen populair te laten worden, aarvoor kunnen verscheidene factoren te, rde worden gebracht. In ieder geval is er liter toch wel iets bereikt, want korten tijd leden hoorden we tijdens een vergadering n een nieuwe Friesche vereeniging, het ttige Frysk Selskip, bij de rondvraag de enschelijkheid naar voren brengen om weer legenheid te geven dezen tak van sport te oefenen. Het bestuur heeft toegezegd er ndacht aan te zullen wijden en het is dus et onmogelijk, dat we te zijner tijd iets plannen hooren. j en ander vestigt intusschen onze be- ngstelling op de vele sporten, die in de ge- eente Velsen populair zijn geworden of dit oedig zullen zijn. Er zijn maar weinig spe- i, als we het eens zoo mogen noemen, die :r nog geen aanhangers hebben gevonden, it is waar, dat bijvoorbeeld korfbal nog >eds rpet de aandacht heeft, welke het ver ent, "maar toch is er langzamerhand een rheugende kentering op tfe merken. De ge- eente Velsen bezit twee korfbalvereenigin- n, het Velsensche Watervliet en het Sant- lOrtsche Sport Vereent. Deze trekken ook liten de gemeente terecht belangstelling. Het laat zich aanzien, dat ook de Vel- jenaren en vooral de jongeren onder hen, meer voor dezen tak van sport zullen gaan gevoelen. Heeft Sport Vereent jarenlang wedstrijden voor scholieren georgani- leerd, thans doet Watervliet in dit op zicht goed werk. Onlangs hebben we nog medegedeeld, dat er door de meisjes en jongens veel animo aan den dag wordt gelegd, hetgeen ook tijdens de profwed strijden tot uiting is gekomen. De in het vooruitzicht gestelde competitie moet nog beginnen, maar reeds staat vast, dat Wa tervliet er in slagen zal velen tot zich in het bijzonder en het korfballen in het al gemeen te trekken. Het actieve bestuur verdient dit, want alle tegenslagen ten spijt is het steeds in de weer om de aan trekkelijke plannen te doen slagen. Mogen de hoofden van scholen zooveel mogelijk hun medewerking blijven verleenen. Het gevolg zal immers zijn, dat de scholieren meer in de buitenlucht komen en tevens hun lichamen stalen. Honkbal geniet minder bekendheid dan orfbal, maar ook hier zijn veranderingen op In het voorbije zomerseizoen is de hockey- ub Strawberries het werk van Duvianen, een ecifieke honkbalverecniging, welke eenige ren geleden echter ter ziele ging, ter hand nemen. Hoewel we niet kunnen zeggen, beoefening en de belangstelling een hooge ucht zijn gaan nemen (dat mochten we ook et verwachten), is het geenszins overdreven anneer we opmerken, dat er flinke resul- ten zijn bereikt. Ook volgend jaar zal Straw- ;rries aan honkbal doen en men kan er van aan, dat de vereeniging dan, gesterkt door lar eerste ervaringen, dikwijls van zich zal jen spreken. Wanneer men den naam Strawberries Hemt denkt men natuurlijk in de eerste aats aan hockey. De Aardbeien hadden bij iin oprichting alleen dezen tak van sport het oog. Wanneer we nagaan wat er zoo- is gepresteerd moeten we waardeering voor !t werk van Velsen's eenige hockeyclub ibben. De bestuurders hebben het waarlijk et gemakkelijk gehad, want hun wachtte en volkomen nieuwe taak. Met geestdrift jn ze echter aan den slag gegaan en hierdoor as het hun mogelijk veel goeds tot stand te 'engen. Op het oogenblik heeft Strawber- es meer actieve leden dan ooit te voren, atgeen het aantal elftallen wel heel duide- |k bewijst. Zonder terrein. Het is jammer, dat er juist nu zoo weinig .'legenheid tot oefenen is. In den zomer ibben de Aardbeien hun terrein moeten issen en hoewel alles werd geprobeerd om 3 beschikking over een nieuw veld te krij- !n (er is waarlijk niets onbeproefd geble- ïn!) kon men er maar niet in slagen. Op ïn dtiur zal deze toestand natuurlijk funest jn, maar de Strawberries hopen op de toe- imst. Het komt er nu op aan te roêïen met riemen, die men heeft. En al staat er een erke stroom, de Aardbeien zijn er van over- igd te kunnen volhouden. Aan geestdrift allerminst gebrek en dat is een belangrijke ictor! We zouden in herhalingen treden wanneer e ook in deze beschouwing een uitvoerige teenzetting over waterpolo zouden geven, enoeg zij het nog even te conslateeren, dat belangstelling aanmerkelijk is toegeno- en door de voortvarende wijze, waarop de eiser Zwemvereeniging haar uitstekende lannen heeft weten uit te werken. Onlangs ebben we nog betoogd, dat er meer aandacht )n de zwemsport behoort te worden ge zonken. We vertrouwen er op, dat dit bin- enkort zal gebeuren. Thans handbal. Voor dezen tak van sport is Jmond geregeld paraat. De Velsensche ver eniging heeft in dit seizoen al enkele malen aandacht op zich gevestigd en zorgt er al- is voor, dat de belangstelling ook hier steeds eneemt. Zoowel de dames als de heeren iven er intusschen blijk van in korten tijd eel te hebben geleerd, zoodat IJmond zich ok in het verdere gedeelte van dit seizoen el niet in een vergeten hoekje zal ophouden. Over athletiek hebben we in de achter ons ggenfle maanden eveneens veel geschreven, et jonge Suomi heeft geen schuilevinkje fspeeld! Bovendien konden we de oprichting an een aparte damesvereeniging begroeten, ie de verwachting rechtvaardigt, dat ook op it gebied veel goeds zal worden gedaan, oorloopig zijn de heeren zeker nog de baas, Baar of de leden van het zwakke geslacht dit zullen blijven tolereeren is een open vraag. Het wielrennen moet in IJmuiden nog steeds verstek laten gaan. Enkele IJmuidena- ren namen aap wedstrijden deel, maar tot een evenement in eigen plaats kwam het nog niet. Toch werd de gemeente niet geheel vergeten. Te Beverwijk en Velsen-Noord werden im mers wielerwedstrijden gehouden, die veel be langstelling trokken. Voetbal trekt nog altijd de meeste kijkers. Was het V.S.V.-terrein bij den wedstrijd tegen Feijenoord geheel uitverkocht, ook an dere krachtmetingen mochten zich in een druk bezoek verheugen. Voetbal zal nog lan gen tijd iedere week- op onze aandacht beslag leggen, in tegenstelling tot de wandelsport, die haar winterslaapje is tegemoet gegaan, evenals de kanosport. Vele vereeniglngen z(jn in de gemeente Vel sen aan den slag om haar tweeledig doel te bereiken. In de eerste plaats wordt aan vele inwoners de gelegenheid geboden tot gezonde lichaamsoefening en daarneven verschaffen zij ontelbare kijkers genoegeljjke uren, waar van men over het algemeen geen spijt be hoeft te hebben. Het is verheugend, dat de vereenigingen stand houden en daardoor on- omstooteljjk toonen, dat zij alleszins levens vatbaarheid bezitten! Economische Rechter CLANDESTIENE SCHAPENSLACHTING. A. Wies uit de Haarlemmermeer en J. J. Kok was ten laste gelegd, dat zij tezamen eenige schapen hadden geslacht. Voor dit feit werden zij beiden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch. „Onbemiddeld" gezin kocht groote hoeveelheid vlcesch. Juffrouw G. Paalman uit Velsen-Noord had op 27 Mei van dit jaar 36 kg. rundvleesch voorhanden in strijd met de geldende voor schriften. Zij had het zonder bon gekocht f 1 per pond. In zijn requisitoir vroeg de Officier zich af, hoe de vrouw, die volgens de politie onbemiddeld was evenals haar echt genoot, zooveel vleesch tegelijk had kunnen koopen. Bovendien was, toen de politie het huis van verdachte binnenkwam voor een on derzoek, een man bezig met het uitbeenen van vleesch. De Officier vond de omstandigheden vreemd en zij gaven hem te denken. Aange zien het in dit geval een vrouw betrof, wilde hij het nog met een geldboete afdoen en hij vroeg f 100 (1 maand) en verbeurdverklaring van de 36 kg. vleesch. De Economische Rech ter vonniste conform. Clandestien vleesch gekocht. De 40-jarige fabrieksarbeider N. J. Timmer uit Beverwijk h#d op 3 Juni j.l. rundvleesch in voorraad, dat hij van een onbekende zon der bon had gekocht. De Economische Rech ter veroordeelde den man tot een maand ge vangenisstraf en verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen vleesch. De eisch was even eens een maand. Clandestien vleesch gekocht. B. de Wildt, een opperman uit Beverwijk, had niet minder dan 80 kg. vleesch in voor raad, afkomstig van een frauduleuze slach ting. Hpt'vleesch bleek ontzettend vies te zijn en volkome?» ongeschikt voor de consumptie. Tegen den man werd 6 weken gevangenisstraf geëischt. Hij werd tot één maand veroordeeld. Oplettendheid noodzakelijk. In ons blad van gisteren heeft men kun nen lezen, dat kruimeldieven te Santpoort hebben geopereerd. Van twee onbeheerde rijwielen ontvreemdden zij de fie'tstasschen. Deze feiten vestigen er weer eens de aan- da'cht op, boe verkeerd het vooral onder dé huidige omstandigheden is zich onachtzaam te toonen. Wanneer men geregeld de staatjes der gevonden voorwerpen bestudeert, weet men dat er herhaaldelijk distributiebescheiden worden verloren. Reeds dikwijls is er de aandacht op gevestigd, dat dit verlies on herstelbaar is, aangezien er geen andere distributiebescheiden ter vervanging mo gen worden uitgereikt. Het gevolg is, dat de verliezer en zijn gezin gedwongen zijn ge durende eenigen tijd zonder bonnen te leven. En het behoeft zeker geen uiteenzet ting wat dit beteekent. Den laatsten tijd vernemen we weer ge regeld van rijwieldiefstallen. Het aantal is gelukkig niet zoo groot als in deze ge meente wel eens het geval is geweest, maar toch verdient het. aanbeveling voorzichtiger te zijn. En om de rijwielen zelf en om de banden zien de zwijntjesjagers naar een goede kans uit en wanneer deze zich een maal voordoet, aarzelen zij niet er van te profiteeren. „Opgelet!" blijft een leuze, die iedereen geregeld voor oogen dient te houden. De Moerberg. Teneinde de gezellige .avonden voor honderden kinderen te bespoedigen, heeft het bestuur der Speeltuinvereniging De Moer berg besloten om voortaan tweemaal per week >n groep kinderen uit te noodigen. Zoo zal het jonge volkje thans Woensdag en Donderdag van het feestprogramma kun nen genieten Olympia paraat. Het bestuur der Gymnastiekvereniging Olympia heeft besloten om de leden in gelegenheid te stellen deel te nemen aar, gymnastiekwedstrijden van den Kennemer Turnkring. Reeds thans kan in dit verband worden medegedeeld, dat de dames hiervan een dank baar gebruik zullen maken. Waarschijnlijk zullen de komende ontmoetingen in Haarlem worden gehouden. In Veilige Haven. Het bestuur der Speeltuinvereniging In Veilige Haven is geenszins van plan om bij de pakken neer te zitten. In tegendeel, er wordt achter de schermen druk gewerkt en ooral de heer Reek beschikt nog steeds over het gebruikelijke enthousiasme. Zoo zijn de voorbereidingen voor het Sint Nicolaasfeest in vollen gang. terwijl men het eerste lustrum der Mondorgelclub I. V. H. niet onopgemerkt wil laten voorbijgaan. Agenda IJmuiden. WOENSDAG 28 OCTOBER. halia: Heimkehr, 7.30 uur. lex: Circusgasten, 7.30 uur. Ie Pont; Schoonpapa knapt het op, 7,30 'ereenigingsgebouw, Kalverstraat: Vierde tooneelavond V. V. IJ. DONDERDAG 29 OCTOBER. halia: Cabaretavond, ex: Geen voorstelling. 'e Pont: Geen voorstelling. Tereenigingsgebouw, Kalverstraat: Concert Juliana van Stolberg. DIENST DER APOTHEKEN. .vond- en nachtdienst: Kennemer Apotheek Wijk aan Zeeërweg. VINDINGRIJK (De politie hield twee mannen aan, die te Velsen een schaap vervoer den, dat zij naar ze vertelden! hadden gevonden. Het bleek na tuurlijk te zijn gestolen.) De mannen waren „vindingrijk" En vonden het daarom als blijk Van speurzin overdreven, t Dat hun na !t leuke vondst-vgchaal Een duidelijk proces-verbaal W' Voor 't schaapje werd gegeven. Het was immers zoo knap bedacht, Maar sterk is wie het laatste lacht, En dat was de politie De mannen keken op hun neus, Want zij verkeeren nu toch heusch In een lastige positie. Had de politie hen geloofd, Dan was haar wèl een kool gestoofd, Die haar nog lang zou heugen Maar nu alles werd uitgevischt Bleek het verhaal aldra beslist Een doodgewone leugen. De dieven hebben nu den tijd Om nog heel vaak met zeer veel spijt Van het verhaal te droomen. Zij krijgen in hun cellen tjians Een nog niet gewaardeerde kans Om óp verhaal te komen Twee IJmuidenaren in Westelijk elftal. Kraak en Poulus naar „technischen dag". Naar wij vernemen zijn twee IJmuiden- sche voetballers uitgenoodigd om uit te ko men in het Westelijk Elftal dat Zondag 8 November op den z.g. technischen dag te Groningen tegen het Noordelijk Elftal zal spelen. Het zijn Kraak van Stormvogels, die het doel zal verdedigen, en Poulus van V.S.V., welke als rechtshalf is opgesteld. Beide spelers hebben zich reeds dikwijls onderscheiden en meer dan eens werd dan pok de opmerking gemaakt, dat zij nogmaals een plaats in een vertegenwoordigend elf tal waard zouden zijn. Hun verkiezing be wijst, dat IJmuiden nog steeds over talrijke, goede voetballers beschikt. Het spreekt als vanzelf, dat ook hier met belangstelling naar den wedstrijd wordt uitgezien. Het eerste concert. Toen we eenigen tijd geleden het ver- eenigingsleven onder de loupe namen,maak ten wij de conclusie, dat er geen reden was om veel concerten te verwachten. „Juliana van Stolberg" te IJmuiden-Oost is de eenige muziekvereeniging, die zich in dit opzicht actief toont. Het bestuur heeft zeker moei lijkheden moeten overwinnen om zijn voor nemen uit te voeren, maar er kon toch worden'besloten om een concert te doen plaat hebben. Dit zal Donderdagavond in het Neder- landsch Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat te IJmuiden-Oost worden gehouden. De belangstelling van de zijde van het publiek blijkt aan de verwachtin gen te voldoen, zoodat niemand er aan zal twijfelen, dat er een behoefte aan een der gelijke uitvoering is. Voor het bestuur van „Juliana van Stolberg" is het prettig, dat de waardeering voor haar werk zoo duide lijk tot uiting komt. Pluimveehouders in de vergaderzaal. Ledental in een jaar verdubbeld Een verheugend verschijnsel is de f ©stadige groei van de Kennemer luimveevereeniging zooais de voorzit ter de heer R. de Boer, in zijn openings woord tijdens de in het Veilinggebouw 't Centrum te Beverwijk gehouden ver gadering kon constateeren. Het leden tal, dat een jaar geleden nog slecht3 twintig bedroeg is sterk vooruitgegaan en bedraagt thans ruim veertig. De vergadering werd goed bezocht. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. De secretaris, de heer H. Groen, die afs af gevaardigde de belangrijke N.W. Bonds vergadering had bezocht, bracht hiervan verslag uit. Hij deelde mede, dat het ver- eenigingsvoorstel tot vorming van een hech- teren band tusschen de aangesloten pluim- veevereenigingen met algemeene stemmen was aangenomen. Voorts kon worden ver meld, dat de voorzitter der vereeniging als vice-voorzitter van den N.W. Bond van Pluimveevereenigingen was gekozen. Van den plaatselijken bureauhouder van de Landbouw Crisis Organisatie te Alk maar, den heer Cornet te Beverwijk, was op een desbetreffende vraag bericht inge komen, dat voorzoover hem bekend is, aan konijnenhoudex's door de erkende groothan delaren in fourage een baal stroo mag wor den verkocht, hetgeen voor de leden zeker verheugend is. Besloten werd deel te nemen aan de pluimveetentoonstelling te Zaandam op 21 en 22 November, welke als bondstentoon- stelling van den N.W. Bond door de ver eeniging Fauna aldaar wordt georganiseerd. Zondag 22 November zullen de leden ge zamenlijk deze tentoonsteling bezoeken. In zake de kwestie van het eventueel uitreiken van wisselbekers werd besloten, deze voor- loopig niet beschikbaar te stellen, daar de tijdsomstandigheden een gelijken kamp on mogelijk maken. De wisselbekers worden voortaan slechts eigendom indien zij drie maal achtereen of vijfmaal in-totaal door denzelfden deelnemer zijn gewonnen. Vervolgens werden de heeren A. P. Piro- vano en H. van Riessen als tatoueerders herbenoemd. Een nieuwe regeling is dat tatoueerders na 1 Januari 1943 niet meer als zoodanig mogen fungeeren, indien zij niet zijn voor zien van een legitimatiekaart met foto, af gegeven door den raad van beheer, Welke tevens een inschrijvingsnummer op deze kaart plaatst. Burgerlijke Stand. Geboren: B. J. Witteman, d., Rijksweg 316, Santpoort. J. Zwart, z., Pr. Hendrikstraat 57, IJmuiden. E. de Roon, d., Beverwijk. H. v. Gooi, z., Meidoornstraat '23, IJmuiden. L. v. Heest, d., Brederoodscheweg 98, Santpoort.. W. v. Ammers, d., Laurillardlaan 21, Sant poort. A. J. v. Veen, z,, Rijksweg 515, Sant poort. M. v. d. Oever, d., de Wetstraat 28 rd., IJmuiden. Th. Pronk, d., Schoonoortstraat 30, Velsën-N. Overleden: G. v. d. Meijs, 75 j., wede. v. P. v. Zutphen, Kortenaerstraat 2, IJmuiden. G. A. Huijkman, 57 j., echtgen. v. J. Enschedé, Hofdijklaan 33, Driehuis M. I. C. Brugman, 76 j„ wede. v. W. C. v. Dommelen, de Ruy- terstraat 82, IJmuiden. W. Brachter, 24 j.. on gehuwd, Meidoornstraat 8, IJmuiden. J. G. v. Meijer, 33 j., echtgene. v. M. de Bruijn, Ver loren v. Themaatlaan 4, Velsen. ?t Gaat goed met IJmond. Een tweede twaalftal in aparte competitie. Dc Vclser handbalvereenlging IJmond mag zich in een steeds grooter belangstelling ver heugen, niet alleen door haar verrichtingen de competitie, maar ook door de gestadige uitbreiding van het aantal leden. Waren er reeds een dames- en een heeren elftal, thans kon worden overgegaan tot de samenstelling van een tweede heerenelftal. Dit zal aan de competitie deelnemen. IJmond kan dus. evenals eenige Haarlemsche clubs, er op bogen, dat er een tweede elftal speelt. In verband met de samenstelling van IJ- mond-heeven II heeft het bestuur van de af- deeling Haarlem en omstreken besloten een derde klasse te vormen, waarin het tweede IJmond-elfta! zal spelen tegen H.O.C. II, Bato II, O.S.S. II en B.G.V. II. Deze elftallen worden uit de huidige com petitie genomen, zoodat in de tweede klasse zeven elftallen zijn overgebleven, namelijk Rapiditas, Bato, H.O.C., B G.V., O.S.S., Con cordia II en IJmond I. De strijd is voor deze clubs nu veel zwaarder geworden. De nieuwe indeeling brengt-Tn den stand der overblijvende verc-enigingen geen wijzi ging, IJmond behoudt dus de derde plaats met 2 punten verschil op den leider, Rapidi tas' gevolgd door Bato I De stand in de tweede klasse is: gesp. géw. gel. verl. punt. v.—t. Rapiditas '5 4 0 1 8 42—25 Bato I 5 3 1 1 7 40—31 IJmond I 5 3 0 2 6 51—18 O.S.S. I 5 3 0 2 6 42—34 H.O.C. I 4 2 1 1 5 31—20 Concordia II 3 2 0 1 4 18—27 B.G.V. 4 1 0 3 2 10—18 Het is te hopen dat IJmond II in de derde klasse even goede resultaten zal behalen als het eerste elftal van de heeren en dat der dames in de tweede klasse. Dit zal de veree niging ongetwijfeld ten goede komen. Postzegelvereniging. Nieuwe voorzitter benoemd. De heer A. P. R. Obermann Jr. te Driehuis is tot voorzitter der Postzegelvereeniging IJmuiden en Omstreken benoemd. In een der zalen van het St.. Fideliusgebouw te IJmuiden-Oost zullen de verzamelaars Vrijdag wederom bijeenkomen. Verrassende uitslagen bij D.C.IJ. Onderlinge damcompetitie voortgezet. (Van onzen dammedewerker). De ronde der onderlinge D. C. IJ.-competitie van Dinsdagavond werd gekenmerkt door zeer verrassende uitslagen. Wie had kunnen vermoeden, dat De Jong in een fraaie paxjtij van Postma zou winnen De afgebroken partij tusschen Postma en Smit bleek door eerstgenoemde zoo goed aan een analyse te zijn onderworpen, dat deze bij het uitspelen zeer sterke en wel haast voor het bord onlo gische zetten deed. Verder deed zich in de eerste klasse het zeldzame feit voor, dat de beide leiders, T. Dukel en T. Hoek, op gedecideerde wijze een nederlaag leden. Hiervan heeft H. Schaap, die niet speelde, het meeste profijt, want nu staat hij met 5 gesp. 7 punten wel het beste. Ook Waal verrichtte een mooie prestatie door zijn afgebroken partij van Ott te win nen. Hij gaat zeer fraai, onbedreigd aan den kop. Hieronder volgen de uitslagen Hoofdklasse: LarosDiederiks 2—0 K. de JongT. Postma 20; B. DukelJ. Snel 20. H. de BoerH. A. Huhl, uitgesteld; J. Smit— T. Postma 02 en J. v. StratenJ. Smit 0—2. Eerste klasse T. Dukel—Jongen 02 chagen—-Jonker 02; Kc 20 en HoekJ. Bal 02. Tweede klasse: J. Waal—D. Ott 2—0; Beels Lichtendahl 11Risdeman—Oldenburg 12; BeetsVisser, afgebroken. Het is opmerkelijk, dat slechts één partij in remise eindigde. Hierdoor is vast te stellen, dat de spelers met groote vechtlucht strijden. Eike plaats, die men op de ranglijst behaald, telt voor het volgende speelseizoen bij het opstelleh en het uitkomen der tientallen de Bondscompetities. KIND BIJ AANRIJDING GEDOOD. In de Willebrordstraat te IJmuiden-Oost heeft zich gisteravond omstreeks zes uui een tragisch ongeluk voorgedaan, waarvan het 3-jarig kind van den heer M., wonende in de Lagerstraat het slachtoffer werd. Het stapte achter een paard en wagen om den rijweg over en liep tegen een van den an deren kant komende vrachtauto op. Het ge volg was, dat het kind het achterwiel over het hoofd kreeg, waardoor het op slag werd gedood. VOETBALSCHEIDSRECHTERS VOOR ZONDAG Voor de wedstrijden, waaraan clubs uit Velsen en, Beverwijk, deelnemen, zijn de volgende scheidsrechters aartgesteld: HBS—Stormvogels (N. J. Twis'terling); VSV— t Gooi (C. A. van Asperen); Santpoort-Alcm. Victrix (Theo Bosch); DEMSucces (H. Bloem berg): Terrasvogels-TYBB (M. Seubring); Scho- ten-Kinheim (A. J. Grootegoed); Uitgeest—IEV (W. Goudswaardt); VVB—Alkmaar (W. J. Lin den); RCH 3—Santpoort (L. A. van den Burg); Stormvogels 2—Helder 2 (H- Nievaard); Kenne- mers 2—HFC 2 (M. J. A. de Jong); WFC 2—VSV 2 (Th. Hoogebo^jp. soneel, maar ook met anderen, een hechte vriendschapsband te vormen, hetgeen door allen wordt gewaardeerd. Als blijk van er kentelijkheid bood spreker namens de col lega's-timmerlieden een prachtige ets van den Groninger Martinitoren aan, benevens een fraai boekwerk. De jubilaris dankte voor de uitgesproken •aardeering. In zijn woning aan dc Smidt van Gelder straat was de belangstelling zeer groot ter wijl vele bloemstukken en andere geschen ken bewijzen van vriendschap vormden. Ouderlingen Geref. Kerk. Diensten beginnen nu te drie uur. Door de steeds toenemende uitbreiding van de Gereformeerde Kerk werd besloten het aantal ouderlingen van zes op acht te brengen. De verkiezingen hadden tot resultaat, dat de heeren H. Zuidervaart en P. Verhoog aan dit college werden toegevoegd. Voorts heeft het kerkbestuur besloten om in verband met de beëindiging van den zomer tijd op 2 November, dc middagkerkdiensten, welke tot nu toe om vijf uur begonnen, met ingang van '"Zoildag 1 November om 3 uur te houden. .1 BEVERWIJK ONTWIKKELINGSDAG VOOR TUINBOUWERS. In het Kennemer Theater Is gisteren de jaarlijksche ontwikkelingsdag voor tuinders gehouden. Voor het eerst was hieraan ook een tentoonstelling verbonden. Op deze bij eenkomst merkten wij o.m. op Ir. W. v. d. Plassche* inspecteur van den tuinbouw, ir. W. G. v. d. Helm, rijkstuinbouwconsulent, r. Walda van de afdeeling Tuinbouw Voor lichtingsdienst, dr. Molhuyzen van de Neder- landsche Handelskamer, de heer Van Stijge- ren van den Plantenziektekundigendienst, de heer Nolet van het departement van Sociale Zaken en mej. Luykx en haar medewerksters van den Huishoudelijken Voorlichtingsdienst ten plattelande. Ir. van der Helm opende de bijeenkomst met een kort welkomstwoord, waarin hij zijn teleurstelling uitsprak over de geringe op komst. Hij hoopte echter dat op de komende dagen de belangstelling grooter zou wezen, ook van de zijde der tuindersvrouwen en dochters. Mej. Luykx sprak vervolgens een aanspo ring tot de aanwezigen om propaganda te maken voor de expositie, die een groote be langstelling zeker waard is. Woensdag is de tentoonstelling geopend voor tuindersvrou wen, Donderdag voor de dochters en Vrijdag voor een ieder, die er belang in stelt. Na een overzicht gegeven te hebben van het geëxposeerde, deelde zij mede, dat het de bedoeling is cursussen te organiseeren op het gebied van de voeding en van oud nieuw te maken. De heer J. C. Muyen hield hierna een zeer belangrijke lezing over het onderwerp „Een goede waterregeling is een streekbelang". Hij begon met te zeggen, dat de tuinders in dezen tijd voor vele moeilijkheden staan op het ge bied van mestgebruik, zaad, ziektebestrijding, vervoerproblemen, enz. Deze problemen ken den zij in andere jaren niet in die mate. Er zijn echter ook moeilijkheden, waaraan tuinder als eenling niets kan doen, doch welke samenwerking vereischen om deze tot een op lossing te brengen. En dit probleem is wel een goede waterhuishouding in deze streek. In den zomer hebben de tuinders te kampen met droogte en in den winter met het ver drinken van den grond. In dit verband her innerde spr. aan de mislukking van den aard beienoogst in 1941, wat hoofdzakelijk te wijten as aan de toenemende last van droogte. Andere gronden hebben weer veel last van het overtollige water met alle gevolgen van dien, n.l. lastig spitten, een koude grond, dichtslaan van den grond, uitspoeling van mest, enz. Een slechte stand van het gewas ln den zomer is vaak terug te brengen op deze oorzaken. De watergangen en beken dienen dan ook goed open en schoon gehouden te worden. Eenige jaren geleden werden van gemeentewege' in Heemskerk de "beken uit- VELSEN Uitreiking distributiebescheiden. Velsen Noord aan de beurt. De inwoners van Velsen-.Noord zijn van Donderdag tot en met Zaterdag in de ge legenheid de nieuwe distributiebescheiden in ontvangst te nemen. Zij ontvangen levens middelen- en aardappelkaarten voor de twaalfde periode, benevens voor kinderen van drie maanden tot drie jaar vier vita mine-tabletten. De uitreiking geschiedt in het Vereenigingsgebouw aan den Wijker- straatweg, dat van negen tot twaalf- en van twee tot vijf uur is geopend, 's Zater dagmiddags uitgezonderd. D. Blok jubileerde. Onder groote belangstelling herdacht de heer D. Blok Dinsdag zijn uitgesteld zilve ren jubileum bij de Papierfabriek. Hij werd 's morgens op het kantoor der fabrieksdirectie ontvangen, waar hij bij ontstentenis van den heer J. Smit, procu ratiehouder, werd toegesproken door ir. M. van der Lee, in tegenwoordigheid van de heeren ir. R. Dufour en P. J. J. Elmers, resp. bedrijfsingenieur en chef van de af deeling bouwen. Ir. Van der Lee compli menteerde namens de directie op hartelijke wijze en overhandigde het gebruikelijke geschenk in enveloppe. In de timmerwerkplaats, omringd door collega's en anderen, richtte de heer Elmers zich tot den jubilaris. Spreker getuigde van een groote waardeering voor het door den heer Blok verrichte werk. De heer H. J. Fidder schetste hoe de heer Blok er steeds op uit is tusschen het per- Teekening Hessels (Pax Holland m.) In de gistermiddag gehouden ontwikke lingsbijeenkomst voor tuinders heeft ir. W. G. van der Helm, rijkstuinbouwconsu lent, medegedeeld, dat uit het onderzoek naar de ziekten in de aardbeien is komen vast te staan, dat de aardbeienmijt zeer veel schade kan aanrichten. De mijt is rtiet te dooden door een bespuiting, maar wel is gebleken dat het insect is te dooden door de planten vóór het planten te gas sen. Deze wijze van ontsmetting is voor een tuinder zoo goed als onmogelijk en daarom bestaan er plannen om in het a.s. voorjaar de aardbeiencentra' te bezoeken met een wagen met gaskisten. Op deze manier zal dan getracht worden de aard- beienplanten te ontsmetten. gediept, maar jammer genoeg bepaalde men zich alleen tot de hoofdafvoeren. Toch viel er toen reeds een verbetering te bespeuren. Ook de greppels in het land vragen hun onderhoud. Greppels geven echter verlies aan land, wat voorkomen kan worden door een draineersysteem. 'Voor groententuinders is dit een ideale oplossing. De droogte kan bestreden worden door af- zanding en bevloeiing van de betrokken landerijen. In Egmond worden reeds vele velden bevloeid. Het afzanden brengt bezwa ren met zich mee, want het land kan niet direct gebruikt worden voor bepaalde artike len, terwijl het bovendien een veel grootere bemesting vraagt. Ook "heeft het alleen doel, wanneer het gezamenlijk gebeurt. Hel be- vloëiingssysteem is kostbaai-, maar met de toepassing hiervan behoeft men niet in één jaar een teelt te missen. Economisch is het wanneer ook dit door eenige bedrijven ge zamenlijk zou worden toegepast. Is echter op een andere manier de water huishouding in deze streek niet te verbete ren Bij de beantwoording van deze vraag stelde spr. voor over te gaan tot de stichting van een zoogenaamden bovenpolder, waarin al naar gelang de behoefte water in en uit gelaten kan worden. Dit kan bereikt worden door het slaan van sterke pompen aan den duinrand en het aanleggen van toe- en afvoer kanalen. Als dit bereikt zou kunnen worden dan zou een ideale toestand geschapen zijn. Het is een grootsch plan, aldus spr., maar het kan zeker verwezenlijkt "worden wanneer de tuinders uit Kennemerland eendrachtig de handen in elkaar sloegen en eensgezind hiertoe pogingen in het werk stelden. Een Rijkssubsidie zou wellicht hiervoor te ver krijgen zijn. De kosten van de uitvoering wegen lang niet op tegen de groote voor deden, die er aan verbonden zijn, al zou het alleen maar zijn om de oogstzekerheid. Aan het slot van zijn betoog hoopte spr. dat het plan in vruchtbare aarde zou vallen en dan het nog eens zou komen tot een vast waterpeil in deze streek, in het belang van den tuinbouw en voedselvoorziening. Vervolgens behandelde de heer Muyen in het kort de voordeelen van grondonderzoek en een juiste bemesting. Hierbij deelde hij mede, dat de Amsterdamsche bagger, welke vorig jaar in zulke groote hoeveelheden op Kenneruerland's tuinen is gebracht, niet aan de verwachtingen beantwoord heeft. Ir. v. d. Helm merkte tenslotte nog op, dat het probleem van een goede waterhuishouding in deze streek geweldig groot is en dat het daardoor ook in het geheel aangepakt dient te worden. Hij zegde hierbij zijn medewer king toe. Drs. W. J. Maan hield hierna een causerie over „Ziekten en Zaaizaadontsmetting" en merkte hierbij op, dat het selecteeren min of meer de taak voor een proeftuin is. Hij hoop te dan ook, dat de streek Kennemerland nog eens de beschikking over een proeftuin zou krijgen. De tentoonstelling. Onder deskundige leiding werd na deze bijeenkomst tenslotte de tentoonstelling, waar van Beverwijk de primeur van ons land heeft, bezichtigd. De expositie is feitelijk een groot prentenboek, daar zij geheel bestaat uit ta bleaux. Op duidelijke en bevattelijke wijze Langs IJmuidcns Straten. Dc Gebroeders Met hun tweeën waren ze met een kinder wagen in do weer, waarin nog een kleine hummel zat. De één, een klein kereltje met een krullebol, trok aan den wagen en de ander, een halve turf kleiner met een lap op z'n broek en een scheur er naast, duwde. Het ging zwaar, want de wagen had vermoedelijk wel meer dan één baby in den loop der jaren onder de kap gehad en misschien nog wel één van de twee. die het vehikel voortbewogen. Een rubberbandje was er af, dc kap was niei meer, de wieltjes stonden wat scheef en b;j iedere wenteling piepte het ding, venijnig scherp. Tusschen den trekker en duwer vlotte het niet best, want de één verweet den ander, dat hij niet duwde of trok. Alleen dc klelpe in de karos had plezier in zijn uitje, dat dc twee jongens zooveel zweet en hoofdbrekens kostte. „Je trekt er niet an. Zoo kommc we nooit vooruit." „Kijk eerst is naar je eige Je hangt er op, inplaats dat je dauw". Even ging het dan weer goed, maar opnieuw moest het hart gelucht worden. Schel klonken de kijvende jongensstemmen; ze zweetten nis paarden, kleine druppels hadden blanke spoor tjes op hun snuiten achtergelaten, die smo&« zelig waren. Pieken haar vielen over hun voorhoof den en telkens werden met een driftig gebaar de weerbarstige lokken weer opzij gestreken. „Ik zal het tegen moeder zeggen", schreeuw de de kleinste, toen de grootste een bedreiging uitte. Voor moeder was ontzag, want dc grootste nam het touw weer op cn sleurde het piepende karkas voort, terwijl de kleine duwde. De vrede was niet van langen duur; de trek ker betrapte op heeterdaad den duwer, toen hij stilletjes op den wagen hing. Woedend gooide hij het touw neer en ging vlak voor zijn lotgenoot staan. „Nou zie ik het toch zelf." „Watte?", werd dood-onschuldig gevraagd. „Dat je weer op die brik hing". „Nietes". „Welles". „Nietes". De hoofden werden rooder naarmate het „nietes" en „welles" harder werd uitge schreeuwd. Een oud juffie bleef slaan, in af wachting van de dingen, die komen zouden. „Hier heb je wat", schreeuwde de grootste en gaf „Nietes" een schop voor zijn gescheur de broek. Aan huilen en schreeuwen geen gebrek, van de weeromstuit huilde het ventje ln den wagen ook mee. Toen achtte het juffie den tijd 'gekomen om in te grijpen. „Kwaaie jongen, mag je dat" en dreigend stak zij een perkament-wijsvingertje de hoog te in. ,,'t Is toch m'n broertje", was het veront waardigd bescheid. „Kom we gane" en verbluft bleef het juffie achter. „Die jeugd toch. Foei!" C. B. zijn hier verschillende onderdeelen van den tuinbouw in beeld gebracht. Ook voor de huis vrouwen valt hier veel te genieten, want een groot deel van de tentoonstelling is ingeruimd voor huishoudelijke zaken, voeding, kleeding, hygiëne, kleuterzorg, enz. Voorts wordt door eenige tableaux de aandacht gevestigd op het prachtige werk dat de Kruuvereenigin- gen verrichten. Voorts worden tal van prac- tisehe wenken gegeven. Het is een tentoon stelling. die elk wat wils biedt, en een bezoek dan ook ten volle waard is. De wedstrijden voor Zondag. De N.V.B. heeft voor De Kennemers voor Zondag den moeilijken uitwedstrijd tegen Z.F.C. vastgesteld, D.E.M. ontvangt Succes, dat nog steeds ongeslagen is en Zondag Be verwijk nog een 43 nederlaag bezorgde. De andere derde klasser, Beverwijk, krijgt één van de zwakke zusjes op bezoek, n.l. G.V.O. Zal het de eerste overwinning van de Wijkers worden? De Kennemers 2 spelen in het Sport park tegen H.F.C. 2. Voor Zondag 15 November zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: De Kennemers H.B.C., K.V.V.—Beverwijk, D.E.M.G.V.O, en De Kennemers 2V.S.V. 2 f 25 JAAR BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Op Zaterdag 31 October is het 25 jaar gele den, dat de heer B. Metselaar, overwegwach ter aan den Kouden Horn, in dienst kwam bij de Nederlandsche Spoorwegen. HET BROEIEN VAN BLOEMBOLLEN. Elke broeier, die voor het seizoen 19421943 glas te verwarmen heeft, moet hiervoor toe stemming hebben en dient daarvoor in het bezit te zijn van een vergunning, afgegeven door den Rijkstuinbouwconsulent. CASTRICUM BUITENKERKELIJKE FEESTAVOND. Ter gelegenheid van de sluiting der vor- mingsweek werd voor de ouders der deel nemers in de concertzaal van den heer Beentjes een buitenkerkelijken feestavond gegeven. Kapelaan v. d. Zalm hield een rede op -godsdienstig gebied. Verder werden er eenige zangnummers gezongen, ook werd er een tooneelstukje opgevoerd. Een en ander is goed geslaagd. UITGEES1 SCHAAKCLUB LASKER. De uitslagen van de voor de onderlinge competitie gespeelde partijen luiden als volgt: D. PeijsJ. Schipper 01. J. Bonkcnburg P. Meijer 10. F KievitA. Vermeulen 10. W. EckhartB. Postma1" \'v—Vz. J. Bonken- burgH. Kievit 1—0. C van Staveren—J. Meijer 1—0 E. van Twuijver—C van Twuij- ver 10. C. v. d. Kommer-'Verhuijs 10. J. VermeulenA. Speijker 01. UIT KAF VAN BLAUWMAANZAAD ZAL MORPHINE WORDEN BEREID. In de geneeskunde wordt als pijnstillend middel morphine gebruikt, dat als zoodanig onovertroffen Is en door de artsen als onver vangbaar wordt beschouwd. liet voornemen bestaat om thans ook in ons land morphine te bereiden uit het kaf van het blauwmaan/.aad. In de zaaddoozen van dit oliehoudende gewas komt, nadat het zaad er door dorsching uit is verwijderd, n.l. nog een zeer geringe hoe veelheid van het alkaloid morphine voor. Dit jaar zal voor het eerst het kaf van den bin- nenlandschen blauwmaanzaadoogst voor de bereiding van morphine worden gebruikt. Aan het rijksbureau voor genees- en verband middelen is vergunning verleend tot het koo pen en ontvangen van dit kaf. In de provin cies Groningen. Friesland. Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant zijn daartoe commissionairs aangesteld. In de overige provincies zal het kaf niet worden verzameld. .In een officieele publicatie, die nadere bij zonderheden voor de telers e.d. inhoudt, dringt het bedrijfsschap voor hooi, stroo en ruw- voeder op medewerking van alle betrokkenen aan. Kortheidshalve zij naar bedoelde publi catie verwezen. ARCHITECT JOS. VAN GROENENDAAL OVERLEDEN. Op 73-jarigen leeftijd is te Maastricht overleden de architect Jos. van Groenendaal een bekend kerkenbouwer in Brabant en Limburg. Ook bouwde hij tal van patro naatsgebouwen en ziekenhuizen, o.a. het doofstommen-instituut in St. Michielsgestel en het St. Elisabethsgesticht te Amsterdam,

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3