Haarlemsche Courant ïritsche frontaanvallen op El Alamein mislukt Zeeslag in Zuid-Pacific duurt voort. Terreinwinst ten Oosten van Toeapse - 87e Jaargang No. 255 Sc Sc, tir innement p. week 0,28, p. maand 14s, p. kwartaal 3,12, ico p. post 3,73, losse nummers 8 cent AdvertentKn 3—18 i.m- 3,— elke m.m. meer 20 cent Reclames-dubbele prijs, idvcrtentteabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer dltte 3—12 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 8 cent p. m.m. [ltc.i Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur» 3. V. BATTDEw y.n'S. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdaeen. Kennemer Editie Donderdag 29 Öctoïïer 194*2 Bureaux Haarlemt Groote Houtstraat 83, BUkantoon Soenda* plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15054, Redactie 10600, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Postgiro 13495$. Directie PR A_ MEE9 P. W. PEEREBOOM. Boxean iJmoldeni KennemerUan 102, Telefoon M37. een pogingen lot omsingeling. Diilsdag 53, in totaal 300 vijandelijke tanks vernietigd. 'jondenAchtste leger andhaaft zijn positie. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: 'Aanvallen en tegenaanvallen van pant serformaties en infanterie zijn elkander van weerszijden opgevolgd, in het bijzon der in den Noordelijken sector van het Egyptische front. Een belangrijke, met groote verbetenheid nstreden positie bleef in onze handen na (11e gevechten. De vijand verloor Dinsdag tanks, die vernield of buitgemaakt werden, ijdens levendige gevechten boven de slag werden 21 Britsche toestellen neerge- hoten, 11 door Italiaansche jagers en 10 or Duitsche. Een twaalfde stortte, getrof- o door afweerbatterijen, neer. Vjjf onzer legtuigen zijn niet teruggekeerd van de peraties. De A.N.P,-correspondent te Berlijn meldt: De Engelschen zijn er tot dusver niet in ge- aagd in den strijd om de stelling van El Ala- eenig voordeel te behalen, dat van be- issenden invloed is op het verdere verloop gevechten. De berichten uit Egypte ma- uitsluitend gewag van frontale aanvallen de stelling van El Alamein en tot dusver irdt niets vernomen omtrent operaties, die )p wijzen, 'dat de Engelschen door omtrek- •nde bewegingen willen trachten, de Duit- :he en Italiaansche troepen van verschillen- kanten aan te vallen. Deze frontale aanvallen spelen zich nog steeds af in het voorterrein van de hoofd verdedigingslinie. die zelf nog niet bereikt is. In dit voorterrein trachten de Engel schen moeizaam zich een weg te banen, jhetgeen hun op groote verliezen komt te istaan, getuige het feit, dat zij in de eerste |Vier dagen van den strijd reeds meer dan 300 pantserwagens hebben verloren. Deze verliezen tellen voor de Engelschen es te zwaarder, daar de aanvoer van nieuw ïateriaal den langen weg om de Kaap moet olgen, terwijl Maarschalk Rommel het voor- eel heeft van de kortere ravitailleerings- Tinie over de Middellandsche Zee. Zoo de Engelschen al op een snelle door raak door de stelling van El Alamein had en gehoopt de groote troepenmacht, die ij voor het offensief bijeen hebben gebracht, rltfiaakt dit waarschijnlijk dan kan ree'ds ians gezegd worden, dat deze opzet is mis- ikt. De troepen van Rommel hebben den ersten stoot opgevangèn en tot dusver goed tand weten te houden. Zoo er al op grond van de laatste berichten an dit gevechtsterrein van eenige wijziging esproken kan worden, dan is deze volgens 1 nilitaire kringen eerder in het voordeel van jjle Duitsch-Italiaansche troepen dan in die an hun tegenstanders. Britsche persstemmen. De militaire correspondent van de Times Soemt de officieele Britsche verklaring over Engelsche offensief in Noord-Afrika zeer aconiek, aangezien daarin niets anders staat dat het achtste Britsche leger zijn posi- ie handhaaft, zoo wordt uit Londen ge- neld. Men mag derhalve aannemen, zoo gaat de Times verder, dat het communiqué der Spil- Dr. Göbbels 45 jaar. Vandaag viert de Duitsche minister van propaganda dr. Göbbels zijn 45sten ver- aardag. Alle Berliinsche bladen schenken tan dit feit bijzondere aandacht en vesti- ;en er de aandacht op. dat dr. Göbbels in je worsteling om het bestaan van de Duit- che- natie op een van verre zichtbare en verantwoordelijke plaats staat. Paul Joseph Göbbels werd geboren te Reydt in het Rijnland op 29 October 1897. lij stamt uit een R.K. geslacht. Zijn vader was bedrijfsleider. Ten gevolge van een ichaams'gebrek maakte hij niet als soldaat den eersten wereldoorlog mee; met niet .8 ninder energie echter heeft hij zijn leven ingezet voor den wederopbouw en de nieu- m sve vorming van het Duitsche Rijk. Tot mogendheden volgens hetwelk haar voor naamste verdedigingslinies niet doorbroken zijn, juist is. Men weet, zoo gaat de correspondent ver der, dat de Duitsch-Italiaansche verdedigings stelling diep geëehelonneerd is, zoodat een heele reeks sterke fortificaties moet worden ingenomen, voor men de hoofdstellingen be reikt. Ook mag men niet over het hoofd zien, dat de troepen der Spilmogendheden hun versterkingen vele maanden lang grondig uit gebreid hebben. Onder deze omstandigheden kan men van Britsche zijde, zoo hij al moge lijk is, slechts een zeer langzamen opmarsch verwachten. Ook in een redactioneele beschouwing waar schuwt de Times er voor snelle successen van het Noord-Afrikaansche offensief te verwach ten. Rommel beschikt n.L tusschen de zee en de moerassen van Katara over een na tuurlijke verdedigingsstelling, die ster ker is dan alle fortificaties, die hij vroe ger in Noord-Afrika heeft bezet. Voor de Britsche troepen is het nog steeds nadeelig dat zij ravitailleering en verster kingen langs den langen weg om den Kaap de Goede Hoop moeten aanvoeren, zonder de toegangswegen door de Middellandsche Zee te beheerschen. Terwijl de Daily Herald klaagt over de ka righeid van de van het gevechtsfront van het Britsche achtste leger aankomende berichten, schrijft de Daily Express in een hoofdartikel, dat men geen hooggespannen verwachtingen mag laten opkomen ten aanzien van het ïwe Britsche offensief bij het publiek in Groot- Brittannië. Verbetering in toestand van Deensehcn Koning. Bloedtransfusie toegepast. Woensdag is over den gezondheidstoe stand van den Koning het volgende commu niqué uitgegeven: De verbetering in den toestand van den Koning is gedurende den nacht belangrijk toegenomen. De Koning beeft een goede en bijna ongestoorde nachtrust gehad. De al-j gemeene toestand was tegen den ochtend" zeer goed. De eetlust is beter en de voor uitzichten zijn gunstiger, hoewel er nog reden tot eenige ongerustheid bestaat. Naar verder verluidt, is in den loop der behandeling van den Koning een bloedtrans fusie verricht. Japanscli bombardement op Port Darwin. Weer Amerikaansche vliegtuigen boven Honkong. Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft het Geallieerde hoofdkwartier in het Zuid-Westelijk deel van den Stillen Oce aan medegedeeld, dat Japansche bommen werpers Port Darwin hebben gebombar deerd, waardoor schade werd veroorzaakt. Woensdag is Hongkong opnieuw door vij andelijke vliegtuigen aangevallen. Nadat de aanvallende Amerikaansche bommenwer pers en jachtvliegtuigen door Japansche ijachtvliegers waren verdreven, vluchtten de vijandelijke machines in Noord-Westelijke richting. Zij lieten eenige bommen vallen, die echter geen schade aanrichtten. Een vij andelijk toestel werd neergeschoten. Zuidoostwaarts van het Ilmenmeer wordt de tegenstander steeds weer terug gedrongen en de infanterie blijft de bolsjewisten steeds weer op de hielen volgen. (P.K. v. d. Becke-HH-St-P. H. c). Raad voor Stille Zuidzee te Washington bijeen. TOKIO: Vijandelijke hoofdmacht vernietigd. Dr. Göbbels de Duitsche Rijksminister van volksvoorlichting en propaganda. (Sandau-HH-St.-P.H. c) 1922, het jaar, waarin zijn promotie zijn President Roosevelt en de oorlogsraad voor de Stille Zuidzee hebben in het Witte Huis den toestand in het Zuidwesten van Jen Stillen Oceaan en in het midden-Oos ten besproken. De Nieuwzeelandsche gezant te Washing ton. Nash, die de besprekingen bijwoonde, verklaarde na afloop, dat men meer den ladruk had gelegd „op de werkelijkheid Jan op optimisme". Hoewel de zeeslag in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan nog aan den gang is en hèt totale resultaat der operaties derhalve nog niet te over zien valt, kan reeds thans gezegd wor den naar men in Japansche marine kringen verklaard dat hier sprake is van een der grootste zeeslagen sinds I het uitbreken van den oorlog. 1 De vijand had hier gepoogd om met de sterkste strijdkrachten een offensief te- i gen de Salomonseilanden en de aldaar ge- 1 concentreerde Japansche marinestrijd- i krachten te ontketenen, teneinde in dit ge bied een beslissing te forceeren. Deze po ging is volkomen mislukt. Het Dinsdag door het Keizerlijke hoofdkwartier uitge geven communiqué duidt op den zwaren =lag, dien de vijand reeds op den eersten dag van den strijd geleden heeft. Reeds thans kan geconstateerd wor den. dat de hoofdstrüdmacht van den vijand vernietigd is. Men'wijst er hier voorts op, dat het Ame rikaansche offensief in het geheel niet als studiën afsloot, studeerde hij aan zeven een verrassing kwam. Er waren van Ja- universiteiten algemeene en literatuurge schiedenis en wijsbegeerte. Nog als stu dent sloot hij zich te Miinchen aan bij de „Völkische" beweging. Vervolgens was hij werkzaam op journalistiek gebied; in 1924 jverd hij redacteur van de ..Völkische Frei- heit" te Düsseldorf. In hetzelfde jaar trad hij op als gouwleider van de gouw Rijn land der N.S.D.A.P. Tengevolge van zijn publicistische en organisatorische werk zaamheden werd Göbbels in 1925 door de Fransche militaire overheid uit het bezette Rijnland verbannen. Kort daarop werd hij gouwleider van Berlijn Mede door de groo te bekwaamheden van Göbbels is de partij in enkele jaren tot de grootste partij in zijn gouw uitgegroeid. In 1928 werd hij lid van den Rüksdag, het volgend jaar maakte hii deel uit van den Berlijnschen gemeenteraad m werd door den Führer benoemd tol Rijksleider voor de propagan da over de gehele vnrtij. In 1933 werd Göbbels. na de machtsovername, benoemd tot Rijksminister van Volksvoorlichting en propaganda. Van ziin werken noemen wij: Der unbe- kannte SA.Mann, Kampf um Berlin, Signal zum Aufbruch, en Wege ins dritte Reich. pansche zijde dienovereenkomstige toebe reidselen getroffen. Systematisch en vol gens strategische plannen waren de vloot- en luchtstrijdkrachten over verschillende punten verdeeld en deze strategie heeft mede bijgedragen tot het succes van den eersten dag. In een interview verklaart de vroegere bevelhebber der Japansche zeevloot, ad miraal Suetsoekoe. dat de zeeslag in het Zuiden der Stille Zuidzee van groote be- teekenis is. De overwinning moet des te hooger gewaardeerd worden, daar de strijd geleverd is op duizenden kilometers van het moederland. Ontzaglijke voorberei dingen, de beveiliging van de ravitaillee- ring over reusachtige afstanden en ver standige strategie zijn noodig om zulke resultaten te kunnen behalen. Bijzondere verdiensten heeft zich ook bij dezen slag het Japansche luchtwapen weer verworven. „EEN PASTOOR UIT BRABANT SCHRIJFT". Hedenavond om 19.00 spreekt Max Blok zijl, via den zender Hilversum 1, in de serie brandende kwesties, over het onderwerp: „Een pastoor uit Brabant schrijft". De reden der Japansche luchtaanvallen. Beauftragte Unger naar Mecklenburg. Soivjettroepen aon Terehfront omsingeld. Drie koopvaarders in Kaspische Zee vernietigd. In het Westen: luchtgevechten boven Frankrijk De Engelsche onderkoning van Indië is terstond na het bekend worden van den Japanschen luchtaanval op het Oostelijke grensgebied van Britsch-Indië naar New- Delhi teruggekeerd. Nog denzelfden dag vond een bespreking plaats met de militaire leiding. Naar militaire kringen te Tokio over den Japanschen luchtaanval op Chittagong en Tmsoekia verklaren, heelt het Japansche luchtwapen hier een zwaren slag toege bracht aan de vijandelijke luchtbases, vai: waar de Engelschen, resp. de Amerikanen steeds weer trachtten het opbouwwerk in Bui-ma door luchtaanvallen te storen. Het Japansche luchtwapenTieeft tot dus ver afgezien van vergeldingsmaatregelen om de Indische bevolking te sparen voor de geve en van dergelijke militaire operaties, aangezien de Indiërs niet beschouwd wor den als vijanden van Japan. (Jezien het optreden van den tegenstan der kon de huidige reactie echter niet lan ger vermeden worden. Daar komt bij, dat volgens ontvangen berichten generaal Still- well zoowél. als generaal Wavell bij de be- S rekingen der laatste dagen bepaalde annen voor de operaties tegen Burma hebben uitgewerkt. De huidige slag van het Japansche luchtwapen zoo verklaren de ge noemde kringen ten slotte, zal den vijand wel des te zwaarder getroffen hebben, daar zijn voorbereidingen aanzienlijk gestoord zijn. De zender van New Delhi deelt inmiddels mede. dat een aanzienijlke formatie Japan sche bommenwerpers en jagers op 25 Octo ber het Amerikaansche vliegveld van Di- brugarh in Assam heeft aangevallen. Nu het droge jaargetijde in Assan weer nadert, begint men zich in Geallieerde krin gen meer en meer bezig te houden met het vraagstuk der herovering van Burma. Toen Willkie zich nog in Tsjoengking bevond, drongen zoowel Tsjang-Kaisjek als Dr. Kung er bij hem op aan, hiertoe een poging te ondernemen, daar volgens hen de Burma- weg. zoowel voor offensieve als defensieve operaties een belangrijke sleutelpositie is. Ook de Britsche pers houdt zich met deze kwestie bezig. Onder het opschrift „De Brit sche mislukking in China" stelt de News Chronicle vast. dat het sterk verminderde Engelsche prestige in Tsjoengking slechts kan worden hersteld door herovering van den Burmaweg. Nieuwe Japansche ambassadeur te Rome. Sjinrokoero Hidaka. tot dusver gezant te Nanking, is benoemd tot ambassadeur Rome. Tevens wordt bekend gemaakt, de vroegere minister van financiën, Staro Issjiwata, als adviseur van het departement van buitenlandsche zaken is toegevoegd aan de nationale regeering in Nanking. DE KOEPEL VAN DE SINT PIETER. De Paus heeft goedkeurig gehecht aan het voorstel van professor Nicolosi, den bouw meester die belast is met het toezicht op de Sint Pieter. om den koepel van de Sint Pie- terskerk te voltooien volgens het door Mi chelangelo ontworpen plan De werkzaam heden volgens het oorspronkelijke bouwplan van Michelangelo, die r.a den oorlog ter hand zullen worden genomen, zullen worden uit gevoerd door het kerkelijke bouwbedrijf van de St. Pieter. Voor de 16 door Michelangelo vastgestelde profetenfiguren zal een prijsvraag worden uitgeschreven. W. UNGER. (Foto Peperkamp) De Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Noord-Holland, de heer W. Unger legt, zooals wij reeds meldden, met ingang van 1 November as. zijn functie neer, om gehoor te geven aan een uitnoodi- ging van den Rijksjeugdleider en ae leiding van de Hitler-jeugd in het gebied Mecklen burg op zich te nemen. Deze vereerende op dracht plaatst de heer Unger in een functie die hem niet vreemd is. Hij kwam reeds vroeg, n.l. in 1927 in de Nationaal-Socialis- tische Beweging en heeft de Hitler-Jugend in Mecklenburg opgebouwd. De heer Unger. die op 9 Februari 1909 geboren werd, is lid van den Duitschen Rijksdag. Als infanterie- officier heeft hjj in Frankrijk aan den strijd tegen de Britten deelgenomen en werd zwaar gewond. Zijn verdienste werd erkend door onderscheiding met het IJzeren Kruis I en II, alsmede door het St'urmabzeichen. In Haarlem heeft de heer Unger op 15 Januari van dit jaar de taak op zich men, waaruit hij thans afscheid neemt en men kan niet anders zeggen, dan dat hij er in geslaagd is, gedurende den betx-ekkelijk korten tijd van zijn ambtsbezigheid, een bijzondere plaats in te nemen. Als Mecklen- burger (dus Neder-Duitscher) is het hem bijzonder spoedig gelukt den weg-tot de Nederlaodsche bevolking te vinden. Er is veel overeenkomst tusschen onze provincie en Mecklenburg, speciaal wat het landbou wende deel betreft. Zoo ontstond er spoedig een contact, dat een werkelijk hartelijk karakter had en dat de verhoudingen ver diepte; zoo was het mogelijk een weder zij dsch vertrouwen te vestigen en de alge meene zaak naar behooren te behartigen. Ook ten aanzien van de pers was de ver houding goed, ja uitstekend; er bestond een wederzijdsch begrijpen en een werkelijk vruchtdragende samenwerking. Wij zullen den heer Unger steeds met waardeering gedenken. Moge het hem goed gaan in zijn nieuwe functie Dc feesten te Rome. Telegrammen van den Führer, deelneming der N.S.D.A.P. De groote tentoonstelling der Fascistische Revolutie te Rome is plechtig door Musso lini geopend. De duce werd door de menigte geestdriftig begroet. Voor zijn aankomst was de delegatie van de N.S.D.A.P. onder lei ding van den biizonderea gevolmachtigde van den Führer voor den twintigsten ver jaardag van den Marsch naar Rome. dr. Ley. in het tentoonstellingsgebouw aangekomen. De Duce begroette na zijn aankomst den gevolmachtigde van den Führer. waarna de plechtige opening van de tentoonstelling begon. Ter gelegenheid van den 20sten verjaar dag van den Marsch naar Rome heeft de Führer den Koning en Keizer Victor Ema nuel en den Duce in hartelijke woorden ge stelde gelukwenschtelegrammen gezonden. De Italiaansche minister van onderwijs, Bottai, die 20 jaar geleden aan den marsch naar Rome heeft deelgenomen, heeft in een radiorede die dagen herdacht. O.m. zeide hij, dat het Italiaansche volk na 20 jaar fascisme in al ziin sociale groepen tot een nieuwe eenheid is saamgesmolten. De partij-secretaris minister Vidussoni heeft den Duce mededeeling gedaan van de getalsterkte der partij, die 27.376.000 man lijke en vrouwelijke Italianen omvat. Sedert het aan de macht komen zijn er in de fas cistische beweging 34.322 dooden gevallen en 50.435 gewonden: 17.643 zwarthemden ontvingen een onderscheiding. Darlan te Mers el Kebir. Categorische verklaring van generaal Nogues. Admiraal Darlan heeft zich van Oran naar Mers el Kebir begeven, teneinde op de heldenbegraafplaats de graven te be zichtigen van c.e Fransche matrozen, die op 3 Juli 1940 bij den overval van de Britsche vloot op de Fransche eejihedén in de haven van Mers el Kebir hun leven hebben ver loren. De admiraal begaf zich vervolgens naar de pier. waar hij zich ter plaatse de, verschillende phases ran den strijd liet uiteenzetten. „Ieder aanvaller in Marokko, die hoopt prettig ontvangen te zullen worden, moet een harde teleurstelling verwachten", aldus de resident-generaal van Marokko, gene raal Nogues. „Onze kusten zijn evenzeer versterkt als ie West-Afrikaansche en wij hebben goede troepen. De inboorlingen zullen bij den ge- ringsten oproep uit hun dorpen afdalen. Marokko' zal met onverbiddelijke energie Verdedigd worden op grond van een drie voudige opdracht, n.l. het bevel van den Maarschalk, het belang van het land en den wil van de Marokkanen. Zwitserland—Engeland. Van officieele Duitsche zijde wordt mee gedeeld: Tijdens de vergadering van Dins dagochtend heeft d.e Bondsraad kennis ge nomen van de rapporten over de herhaalde ernstige schendingen van het Zwitsersche' luchtruim coor de Royal Air Force gedu rende de laatste dagen en de getroffen maatregelen. De raad zal op deze zaak terugkomen, zoodra het resultaat van het energieke pro test is ontvangen, dat de Zwitsersche ge zant te Londen opdracht heeft in te dienen bij de Engelsche regeering. „ChHi blijft neutraal." Verklaring van minister van buitenlandsche zaken. Vorderingen te Stalingrad. Dementi inzake bericht over wópenstilstandsverzoek. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Ten Zuidoosten van Noworosslsk heb ben Duitsche troepen na dagenlange zware gevechten een domineerende hoogte veroverd. In het geveebtsgebied ten Oosten van Toe apse werd een bergstelling stormenderhand genomen, die door talrijke kazematten was versterkt en hardnekkig verdedigd werd. Alle tegenaanvallen van den vijand werden bloe dig afgeslagen. In hetzelfde geveebtsgebied bestreed df luchtmacht de stellingen van den vijand, als- Belasting in de V.S. op spoor kaartjes en telefoongesprekken Op grond van de door president Roose velt onderteekende belastingwetten, welke in het komende jaar naar raming 9.7 mil liard dollar zullen opbrengen, zullen met ingang van 1 November a<s. in de Ver. Sta ten nieuwe belastingen worden geheven op spiritualiën, sigaretten, spoorwegkaartjes, telefoongesprekken, telegrammen enz. De jaarlijksche belastingontvangsten zullen hierdoor stijgen tot ongeveer 25 milliard dollar. Hier staat echter tegenover, dat de oorlogskosten der Ver. Staten momenteel ongeveer 80 milliard dollar per jaar be dragen. Inmiddels worden nieuwe belas tingen voorbereid, welke 6 milliard dollar moeten opleveren. 75 pCt. van Argentijnsche handelsvloot geresèrveerd voor vaart op V.S. president van de Argentijnsche koop vaardijvloot, vice-admiraal Stewart, RHP.als mede "de directeur-generaal Bares zijn, na gedurende verscheidene weken in de V. S., Columbia en Peru. te .Buenos Aires langekomen. Ofschoon de bijzonderheden over het resultaat der te Washington ge voerde besprekingen nog niet bekend zijn, verklaren de bladen, dat een principieele overeenkomst is bereikt en dat deze alleen nog door de beide regeeringen goedge keurd moet worden. Volgens deze overeen komst zou 75 procent van de Argentijnsche koopvaardijvloot voor het handelsverkeer met de Ver. Staten gebruikt worden. De resteerende 25 procent zou gereserveerd worden voor het verkeer met Chili, Peru, Columbia en Mexico. Het v.erkeer met de V. S. zou voorts voor het grootste deel ge schieden via de route over den Atlantischen Oceaan. Slechts enkele schepen zouden de Westelyke route nemen en Los Angeles aandoen. De Argentijnsche staatsspoorbedr ijver ontvingen, naar voorts wordt gemeld, op dracht voor de vervaardiging van 15 loco motieven tegen den prijs van 18 millioen pesos. Het Europeesche Jeugdverbond. Bijeenkomst te Rome van werkgemeenschap pers en propaganda. De samenkomst ram de leiders der Euro peesche jeugdhewiegóngen in Weenen, all- waar toit de stichting: vam het ..Buroqxeesoh Jcu-gidverbomd" werd besloten., its nóet bij een uiterlijke demonstratie gebleven. Diep Is ingegaan op de versohUHen'de problemen van het je-ugdiieven. GeregeM znMen de werkgemeenschappen bijeen komen oim het contact tusschen de jeugdorganisaties steeds hechter te doen worden. Zoo wordt 27, 28 en 29 October Rome een bijeenkomst gehouden van de werkgemeenschap pers en promganda. Het oornaamste punt vam bespreking is het o.p o richten Jvuroipeesch Jeugxkijdsahrif't N'ieuv-Euiro.nadtnt in gToote oplage over geheel Europa, venspa-eid zal worden. Als vertegen-woordiiger vam den notfonsulen jeugdstorm neemt aam de bijeenkomst, te Rome deel de kompaan H. A. Goedihart. medewerker aan de aideehng pers van den jeugdstorm. Ook de wenk commissies film en rndiio zuilen te Rome besprekingen voeren. Eerst genoemde werkoom-misssie is samengesteld vertegen woordng&rs ran Roemenië. Vlaanderen en Nederland. DE OPBOUW IN GRIEKENLAND. De Grieksche minister-president Tsolakog- loe heeft medegedeeld, dat de Duitsche spe ciale gevolmachtigde gezant Neubaeher en de Italiaansche speciale gevolmachtigde d' Agostino in Athene zijn aangekomen om in nauwe samenwerking met de Grieksche regeering en de bezettingsautoriteiten te wer ken aan de economische en finaneieele vraag stukken ter verbetering van de levensvoor- vaarden yan het Grieksche volk. mede stad- en havengebied van Toeapse. Een koopvaardijschip van 6.000 b.r.t. werd door bomtreffers beschadigd. Ten Westen van de Terek maakte dc eigen aanval ook Dinsdag goede vorderingen en leidde tot omsingeling van vijandelijke strijdkrachten. Tc Stalingrad drong de Duitsche aan val ten Oosten van de broodfabriek tot aan de Wolga door en bracht daarmede een vrij groot huizengebied, dat door den vijand sterk bezet was. ten val. Formaties van de luchtmacht grepen met goede uitwerking in deze gevechten in. Ten Zuiden van de stad sloeg infanterie in zware gevechten herhaalde ontlastingsaanvallen van de Sowjets af. Op spoorlijnen en aan de Kaspische Zee leed de vijand door de Duitsche aan vallen zware verliezen. Elf Iransporttrel- nen werden vernietigd. Drie koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 3.000 b.r.t. werden tot zinken ge bracht,, een tankboot, een koopvaarder en twee befoakingsvaartuigen werden In brand geworpen, resp. beschadigd. Aan het front" van de Don sioegen Roe- meensehe troepen, door hun eigen gevechts vliegtuigen goed ondersteund, den vijand naar de Donvlakte terug. De hevige, maar succesvolle afweergevech- ten in de stelling van El Alamein duren oort. Vooral in den Noordelijken sector leidden de wederzljdsche aanvallen en tegen aanvallen tot' een verbitterden strijd van de infanterie en pantserformaties, waarbij een bijzonder fel omstfeden belangrijk hoogtepunt uiteindelijk in eigen handen bleef. De vijand verloor daarbij opnieuw 53 pantserwagens. In hevige luchtgevechten schoten Duitsche en Italiaansche jachtvliegers 21 Britsche vlieg tuigen neer. Een toestel werd door de lucht doelartillerie neergehaald. Bij vluchten boven de kust vi\n West- Frankrijk werden Dinsdag drie Britsche vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten. Op den avond van 27 October vlogen eenige lichte bommenwerpers onder bescherming ■an het sterk mistige weer het Noord-D u i t- s c h e kustgebied binnen en veroorzaakten eenige verliezen onder de bevolking. Overi gens ontstond er slechts geringe schade aan gebouwen. Dc zender Londen heeft Dinsdagavond be kend gemaakt, dat de Duitschers door be middeling van het Roode Kruis het voorstel gedaan zouden hebben voor een wapenstil stand te Stalingrad van vier dagen. De onder handelingen zouden echter mislukt zijn. Het opperbevel van de Duitsche weermacht verklaart hieromtrent, dat deze bewering een der gebruikelijke leugens van de Britsche re geering is, waarmede zij de niet te stuiten in eenstorting der verdediging van Stalingrad zoekt te verdoezelen. Bij zijn aankomsl te Montevideo verklaar de Fernandez, de nieuwe Chileensehe minis ter van buitenlandsche zaken, dat hij de neutraliteitspolitiek van den president van de republiek zal voortzetten. Kerstpaketteri voor de SS-mannen aan het Oostelijk front. Honderden paketten gaan van hand tot hand. vrachtauto na vrachtauto wordt geladen. Be kistjes zul len de mannen aan het Oostelijk front eenige blijde oogenblikben bezorgen. (Polygoon-Meijer Pax Holland c). TIJD VAN BESLISSINGEN Bs. lederen dag weer blijkt uit den stroom van brieven die ons bereikt, dat er zeer velen zijn die zich de oogen uitwrijven en dan. met een stem, waarin de verbazing doorklinkt,'afvragen waarom wij zoo recht op den man afgaan en datgene wat gezegd moet worden onverbloemd zeggen. Een der gelijke openhartigheid is hun in dezen tijd niet aangenaam. Veel, heel veel, vooral wat betreft de sociaal-economische aangelegen heden, zouden zij liever bedekken met den mantel der democratische „liefde", want zii begrijpen wel, dat de wind anders al te veel in de zeilen van het Nationaal-Socialistische schip geblazen wordt. Aan den anderen kant komen zii in conflict met hun in den loop der jaren ongemerkt-aangekweekte liefde voor het Angelsaksische en stemt het niet aangenaam, wanneer een derde aan toont, dat een goed deel van hun opvattin gen verkeerd was. Voornamelijk echter dient men in het oog te houden, dat bij velen diep achterin het onprettige gevoel oprijst, dat het toch heusch niet zoo vreemd zou zijn indienja. indien Duitschland dezen oorlog eens won. Dan staat wanneer alles gaat zooals de anti's het nu probeeren Nederland, als arm kustland, dat niet eens zijn goeden wil kan aantoonen. tegënover (niet in) de samenwerkende landen van het Groote Germaansche Rijk en dan zullen wij het dubbel moeilijk hebben om er nog iets van te maken. Kijk, dat besef werkt bepaald op het humeur, temeer, omdat er tóch geen sprake van zün kan, dat men het eenmaal ingenomen standpunt laat varen. Er zijn vele 'actoren die daartoe in den weg staan, de voornaamste echter kan men onder een ge- meenschappehiken noemer plaatsen: Natio- naal-Socialisten ziin tot nog toe als „land verraders" verguisd, daar kan men zich ze ker niet onder gaan scharen: Nationaal- Socialist zijn beteekent het offer brengen der vriendschap en van vele voordeelen en bovendien eischt Nationaal-Socialist worden, op een oogenblik waarop het gevaar nog heusch niet van de lucht is, van de meesten meer karakter dan zii nu eenmaal bezitten. Ziedaar in het kort aangegeven waarom zoo velen zich pijnlijk verbazen over het tempo, dat wij van hen vragen. „Doe het wat langzamer a^p!" is hun goed gemeen de raad; liefst zóo langzaam, dat onze rust niet meer gestoord wordt en dat wij op onze mentaliteit uit het verleden door kunnen vegeteeren. Dat juist kan nu niet de bedoeling ziin. De oorlog gaat verder, de Nationaal-Socialis tische revolutie ontwikkelt zich verder. Het groote gebeuren, dat de wereld een ander aanzien geven zal, blijft niet stil staan, al zou dat velen onder ons wellicht aangena mer zijn. Nederland, ons aller vaderland, kan zich de weelde niet permitteeren straks hulpeloos te staan in de branding. Men dient in het oog te houden, dat er zooveel voor ons veranderd is. dat het, zelfs als En geland dezen oorlog nog winnen kon. on mogelijk zal blijken de draad weder op te vatten waar wij hem hebben laten vallen en de kous verder af te breien. Men moet zich realiseeren. dat wü over mannen dienen te beschikken, die straks ook in staat zullen blijken omdat ztf van den juisten geest oezield zijn en het vertrouwen der leiding gevende instanties bezitten om voor het vaderland op te komen, om ons arme mis leide volk tenslotte toch daar te brengen, waar het behoort En nu weten wij wel, dat niet ieder tot deze taak geroepen is. maar wij zijn er van overtuigd, dat zeer velen wél over de gaven beschikken om hun plicht ten deze te vol brengen. Daarnaast is het zaak hen die zich buiten de politiek willen houden, tóch te overtuigen, want zij moeten het thuisfront vormen, waardoor de strijders in de voorste linie zich gesteund weten. Aan het Oostfront staan mannen die voor Nederland vechten. De bolsjewisten vragen met of het ons in dezen tiid misschien minder schikt. Wanneer het van hun afhangt dan zal het zoo spoedig mogelijk gedaan zijn met onze maatschappij, met onze kerken, met onze kuituur: ook onze mannen kunnen zich niet afvragen of het tempo de thuis- olijvers misschien te hard gaat. Het is nu eenmaal een tiid van beslissingen, zoowel op maatschappelijk terrein als op het siagveld en de praktijk heeft uitgewezen, dat de overwinning het deel is van den soldaat die door een dynamisc'nen geest wordt be zield en met elan zijn strijd voert.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1