Ni. Nieuwe Staatsleening op komst. Jai Een Sovjet-station wordt in stormaanval genomen. Over de rails trekken de man schappen verder het station binnen. (P.K. Plenik-Atl-H-P. H. c). HET TOONEEL VAN VROEGER. In en na den Franschen tijd. Dat een Stadsschouwburg aan particulie ren verpacht wordt, zooals in onze stad sedert 1933 het geval is, is niet iets van dezen tijd alleen. Kort nadat ons land bij Frankrijk was ingelijfd (1810) zag het ste delijk bestuur van Amsterdam geen kans meer, de teugels Can den Stadsschouwburg stevig genoeg in handen te houden, om geen al te zware verliezen te lijden. De acteurs Andries Snoek en Theodoor Majofski ver klaarden zich bereid, tezamen met de nog heden beroemde Johanna Wattier de direc tie op zich te nemen en twee commisssïTs- sen met een secretaris, van stadswege be noemd, naast zich te erkennen. Het tooneel stond er in, die dage florisant voor. Al had keizer Napoleon, tij dens zijn bezoek aan deze gewesten, blijk gegeven van zijn belangstelling, door de voorstelling van Phaedra" met Johanna Wattier in de titelrol, bij te wonen zijn prefecten en ambtenaren bekommerden zich al heel weinig om de Hollandsche drama tische kunst. De nieuwe directie, op haar plaats gekomen uit nood, zag zich al dade lijk verplicht, een groot aantal spelers te ontslaan en de jaargelden der blij venden tc verminderen. Om tegemoet te komen aan de zorgen van vele acteurs van naam, zouden bij tijd en wijle benefice-voorstellingen worden ge geven. Een milde geste van de directie, dit weldra in een euvel verliep, daar de acteurs kans zagen, „benefice-reprezentatiën" te hunnen bate te forceeren. Om te kunnen schitteren bij hun jubilea, die uit den grond gestampt werden, kozen zij bij voorkeur dc woeligste, meest opvallende stukken, zoodat het toch al niet smaakvolle repertoire ver meerderd werd met een enorm aantal dra ken en melodrama's. Toch schijnt het, dat genoemd drieman schap later veel goeds tot stand heeft ge bracht in het Amsterdamsche theater. Wel licht heel't het zijn dwaling ingezien en eer. t gezonde nationale ge voel doen ontwaken. Een feit is, dat we om streeks 1816 een waardiger repertoire vin den dan vóór 1795. Men stelle daaromtrent echter zijn ver wachtingen nog niet te hoog. Het publiek van heden is op ieder gebied van de re- creëerende kunst verwend en stelt terecht hooge eischen. Dat uit het begin der vorigi eeuw had zich met minder tevreden t< stellen. Daarbij komt de, op zijn zachtst uitgedrukt, zonderlinge smaak der promi nenten. Bilderdijk noemde Schiller een woesteling en een dolleman, van Shake speare zeide hij, dat deze „wel talent" had. doch zijn onderwerpen ruw en smakeloos behandeldeEn van den bijna tot god heid verheven Tollens is bekend, dat hij alleen drama's kon waardeeren, waarin een Hollandsche stad vergeefs belegerd werd. Men vertoonde elk speelseizoen tien of twaalf treurspelen, gewoonlijk ieder jaar dezelfde, die zelden aangevuld werden met een-nieuw. Het heeft hier geen zin, de titels te noemen van die eindeloos doorgespeelde stukken. Wat zeggen ons namen als „Bever ley", „Blaise en Babet"? De groote schat van ons vaderlandsch repertoire lag onaan geroerd. Van Vondel kende men op zijn best enkele gevleugelde volzinnen. Niet zon der reden is de schouwburg, een goede eeuw Seleden, wel eens vergeleken met een vrek, ie kasten vol fraaie kleeren heeft, maar vrijwillig in een kleurloos, afgedragen pakje rondloopt. Het zou lang duren, eer die slaap door een ontwaken gevolgd werd. AGENDA DONDERDAG 29 OCTOBER. Groote Kerk: Orgelbespeling 3 uur. Tuinzaal Concertgebouw: „Een muziekavond ten huize van Frederik de Groote", 7 u. Frans Hals Theater: „Ik beschuldig", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Luxor Theater: „Kora Terry", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Rembrandt Theater: „De Zondebok" (too neel). 2.30 en 7.30 uur. Palace: „Waar is Golowin?", 2.00. 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Moviac: „Dolores weet wat zij wil", 2, 4, 7 en 9 uur. Toegang alle leeftijden. VRIJDAG 30 OCTOBER. Groote Kerk: Herdenking Kerkhervorming 3.30 uur. Bioscopen: middag- en avondvoorstellingen. Nieuw programma. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar- Jem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Dcrks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R Kuiper, Haarlem. Sport en stad: A. Overmeer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag Heemstede. Haagsch Redacteur: B Korsten Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zand- voort. Nieuws en reportage voor Velsen en om geving: J. J. E. van Baarsel, iJmulden, Adver- jenties; D. A, J. Spek, Haarlem, Koers van uitgifte zou 991 °lo bedragen. Naar wjj ter beurze vernemen, zou Maandag a.s. het reeds lang verwachte prospectus van de nieuwe staatsleening worden gepubliceerd. De leening zou zijn van het 3V£ pet t.vpe met een looptijd van twintig jaar. Verder zou het totaalbedrag zijn ge fixeerd op 1 milliard gulden, waarvan dan 600.000.000 zou moeten worden vol- teekend door de particulieren en de res- tcerende 400.000.000 door de vennoot schappen. De koers van uitgifte zou 99V-* pet bedragen, terwijl aan de leening tevens belceningsfaciliteiten zouden zijn ver bonden. Ten slotte kan nog worden op gemerkt. dat deze leening weder wordt geëmitteerd „met den stok achter de deur", d.w.z. dat, indien het totale be drag niet zou worden volteekend, er een gedwongen leening zou worden uitge geven met aanmerkelijk minder gun stige voorwaarde^. De geruchten, welke de laatste dagen om trent een nieuwe staatsleening hardnekkig den kop opsta"ken, zijn thans bewaarheid geworden. Hoewel de schatkist, wanneer het om op te nemen gelden gaat. voor de financiering van de loopenóe behoeften, geen groote moeite heeft met het onderbrengen van schatkistpapier, welke methode, in het licht van de noteeringen op de geldmarkt, geens zins duur kan worden genoemd, is de vlot tende schuld geleidelijk aan toch tot een groote hoogte gestegen en volgens de laatste cijfers, weergevende den stand van 's Rijks kas, opgeloopen tot 2.957.395.000,waar van 251.000.000.rechtstreeks bij de Ne- 'erlandsche Bank is ondergebracht. Wan neer hierbij wordt gevoegd 128.861.000. aan zilverbons in omloop, dan komt men tot een totale vlottende schuld van ruim drie milliard gulden. Wat de aflossing op de vlottende schuld aangaat, kan men zich dienaangaande toch geen geweldige voorstellingen vormen, al thans niet wat de sommen betreft, welke op de open markt geplaatst zijn. Het bii de bank ondergebrachte schatkistpapier ten be- loope van omstreeks een 250.000.000. wordt natuurlijk afgelost, evenals de dag gelden. welke tusschen de aankondiging van en de storting op de nieuwe leening waar schijnlijk door het agentschap van het mi nisterie van financiën zullen worden opge nomen. Hierbij kan worden opgemerkt, dat verleden jaar. hangende de 3V2 pet leening. waarvoor de storting op 15 November moest geschieden, het bedrag als opgenomen dag- geldleeningen althans volgens de cijfers per 7 November 1941, niet minder dan f 255.950.000.beliep. Wanneer thans met een overeenkomstige som rekening wordt gehouden, dan zou uit de opbrengst van een nieuwe leening van 1.000.000.000.niet veel meer dan de helft overblijven voor af lossing van het in de open markt geplaatste schatkistpapier, dat thans 2.706.396.000, bedraagt. De voorwaarden voor het onderbrengen van een grootscheepsche leening zijn overi gens niet slecht. Zeer groote kapitalen toch liggen nog braak. Hierbij dient in aanmer king te worden genomen, dat sinds langen tijd aan de beleggihgsmarkt geen nieuw materiaal in den vorm van leeningen is toe gevoerd. Daartegenover zijn nu en dan wel enorme bedragen afgelost, in welk verband slechts behoeft te worden gewezen op de verplichte aflossingen op de bestaande staatsleeningen. Men mag dan ook veron derstellen. dat voor de gelden, welke van de groote en kleine beleggers tezamen zullen worden gevraagd, genoegzaam middelen be schikbaar zijn. Dit klemt temeer, omdat de diverse bepalingen en voorschriften ten aanzien van de beurs de aandeelenmarkt. alles bij elkander, niet aantrekkelijker heb ben gemaakt. HOOFDAFDEELING VOLKSVOORLICH TING EN PROPAGANDA IN HET RIJKS COMMISSARIAAT. De leider van de hóofdafdeeling volks voorlichting en propaganda in het Rijks commissariaat te Den Haag, Gauamtsleiter H. Gemand, is door den Rijksminister voor volksvoorlichting en propaganda met een nieuwe taak belast. In zijn plaats is benoemd Gauhauptamts- leiter Oberregierungsrat Max Stampe, lei der van het Reiehspropagandaamt en Gau- hauptamt propaganda der N.S.D.A.P. in Danzig-Westpruisen. DIPLOMA LAGER ONDERWIJS DUITSCHE TAAL Ten einde het onderwijzend personeel, dat niet de bevoegdheid bezit, voor het geven van lager onderwijs in de Duitsche laai, in de gelegenheid te stellen zich voor dit onderwijs verder te bekwamen, zijn in verschillende plaatsen van ons land van wege het rijksschooltoezicht applicatie-cur sussen ingesteld, voor welke cursussen ln onderwijskringen groote belangstelling be stond. In de staatscourant is thans opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, weten schap en kuituurbescherming, waarbij is bepaald, dat aan hen, die regelmatig een applicatiecursus hebben bezocht, aan het einde van den cursus een diploma wordt uitgereikt, indien blijkt, dat zij het onder wijs met vrucht hebben gevolgd. Dit diploma Vferleent den bezitter tot 1 September 1943 de bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de Duitsche taal aan scholen voor gewoon en voor voortge zet gewoon lager onderwijs. DE ARRESTATIE VAN DEN BURGEMEESTER VAN HEEMSKERK. Naar wjj vernemen is de burgemeester van Heemskerk, die Zaterdagmorgen door de marechaussée op het station te Bever wijk werd gearresteerd in verband met het vermoeden dat door hem fraude is gepleegd, naar Haarlem overgebracht en ter beschik king van de justitie gesteld. Wethouder J. van Duivenvoorde treedt thans op als waarnemend burgemeester van Heemskerk. Hel gebruik van kunst- en persstoffen in de industrie. Een lezing voor ingenieurs en technici. Te allen tijde, zoolang de menschen hun strijd om het bestaan voeren, is het steeds zoo geweest, dat de mensehelijke geest mogelijk heden en wegen uitdacht en vond, waar dc natuur zelve hem hulp voor zijn levensonder houd weigerde of waar de natuurlijke hulp bronnen op een goeden dag opdroogden. Deze noodzakelijkheid om de natuur steeds weer nieuwe geheimen te ontfutselen, nieuwe krachten te mobiliseeren en nieuwe hulp bronnen te ontsluiten, is wel nooit ernstiger en dringender geweest dan in ons tijdperk der techniek. De grondstoffen, die voor den technischen arbeid nu eenmaal de bases leveren, zijn daar moeten wij ons bij neerleggen slechts in beperkten omvang in den grond aanwezig. Taak van den technicus is het derhalve, wan neer hij zich in hooge mate bewust is van zijn verantwoordelijkheid tegenover zijn tijd en de toekomst, om het gebruik van deze grond stoffen en vooral van de zeldzame metalen aldus te leiden, dat met het geringste ver bruik de grootst mogelijke prestaties worden bereikt. Een belangrijke hulp bij het bezuinigen op deze schaarsche metalen heeft dc chemicus en technicus geleverd door de creatie en ont wikkeling van de kunst- en persstoffen. Hoe jong dit nieuwe gebied der techniek ook nog is, zoo groot en. belangrijk zijn de successen, die reeds konden worden bereikt. Het gaat er thans echter om, niet te blijven staan op den eenmaal ingeslagen weg. Het is de plicht van den technicus, iedere mogelijkheid om nieuwe gedachten en inspiraties in zich op te nemen, ook uit te buiter. en zelf nieuwe wegen voor de verdere ontwikkeling te zoe ken. Een dergelijke gelegenheid om nieuwe er varingen te hooren en voor zijn beroep ten nutte te maken, wordt voor iederen technicus en ingenieur geboden op Vrijdag a.s. 30 Sober, waar in een bijeenkomst der N.S.B.D.T. des middags om 14.30 in de Tivolizaal Utrecht, Kruisstraat 1, Dr. Ing. Kraemer het rijksrainisterie voor bewapening en muni tie te Berlijn aan de hand van lichtbeelden zal spreken over het thema „Het technisch ge bruik van kunst- en persstoffen." Met deze lezing gaat een kleine expositie gepaard van technische producten op het ge bied van de kunst- en persstoffen. Alle technici en ingenieurs in Nederland worden voor deze betooging uitgenoodlgd. De reorganisatiegevolmachtigden der 1 derlandsche indust'rie zullen hier gelegenheid hebben zich grondig te verdiepen in de ge bruiksmogelijkheden der kunst- en persstof fen in de practijk. Ned. Bank geeft 150.000 voor Winterhulp. De Nederlandsche Bank heeft aan Winter hulp een bedrag van 150.000.ter be schikking gesteld als bijdrage tot het wel slagen van het winterhulpwerk in de ko mende maanden. Het reeds aanzienlijke bedrag van 100.000.dat Winterhulp het vorig jaar van de Nt 'erlandsche Bank mocht ontvan gen, werd dus dit jaar met 50.000.ver hoogd, een verheugend voorbeeld, dat goede navolging moge vinden. 5000.— OP EEN WINTERHLLPLOT GEWONNEN. Een fabrieksarbeider van de N.V. Junker rijwielen te Apeldoorn heeft op een lot in de loterij van Winterhulp 5000 gewonnen. Hij heeft inmiddels het geld op het hoofd kantoor van de W. H. N. te 's-Gravenhage kunnen incasseeren. AMSTERDAMSCHE POLITIE VERZOEKT OPSPORING. De chef van het bureau kinderpolitie te Amsterdam, verzoekt opsporing van Gerar- dina Pennink, oud 15 jaar, dfe sedert 24 Juli j.l. wordt vermist. Zij is 1.65 m. lang, heeft donker haar en een bleeke gelaatskleur, flink postuur. Ook wordt namens de ouders de opsporing verzocht van Cornelis Fenenga, oud 18 jaar. die sedert 13 October j.l, wordt vermist. Hij is pl.m. 1.72 m. lang, heeft blond haar, blauwe oogen en een bol gezicht, draagt een bril, blauwe gabardine regenjas, blauwe col bertjas, grijze plusfourbroek, blauwgrijze kousen met paarsige ruit en lage zwarte schoenen met houten zolen. VOORZITTER VAN DEUTSCH-NIEDER- LaNDISCHE GESELLSCHAFT. Tot voorzitter van de Deutsch-Niederlandi- sche Gesellschaft is benoemd pg. dr. Karl Ritter von Halt, leider van de vakgroep lichte athletiek in den Rijksbond voor lichamelijke oefeningen alsmede bedrijfsleider en be stuurslid van de Deutschebank. NIEUWE WETHOUDERS TE UTRECHT. Naar wij vernemen zijn met ingang var» heden officieel als wethouders der gemeente Utrecht benoemd Dr. F. Breedvelt tot wet houder van onderwijs, kunstzaken, musea bioscopen en archieven; ir. D. Dekker, to! wethouder van gemeentewerken en architect L. Quere" tot wethouder van openbare werken en volkshuisvesting. De post wethouder van sociale zaken valt voorloopig onder den burgemeester, den heer C. van Ravenswaay, die tevens onder zijn beheer neemt de financiën en het veiligheidswezen. OPGAVE VAN LAND TOEBEHOOREND AAN RECHTSPERSONEN. De Ned. Staatscourant van heden bevat een besluit van den secretaris-generaal van land bouw en visscherij, waarbij wordt bepaald dat alle rechtspersonen, die land in eigendom hebben, dat gebruikt wordt, bestemd is of geschikt voor landbouw in den zin van art. 1 van het pachtbesluit. verplicht worden di' i land voor 1 December a.s. bij de directie voor den landbouw op te geven. Vennootschappen onder firma en die bi.i' wijze van geldschieting worden mede al; rechtspersonen beschouwd. Niet nakominr wordt beschouwd als overtreding'en word gestraft met hechtenis van ten hoogste ze- maanden of geldboete van ten hoogste f 10.000 Installatie heemkunde onderwijscommissie. Dinsdag heeft de secretaris-generaal van het departement van opvoeding, weten schap en kuituurbescherming, prof. J. van Dam, ten departemente een heemkunde onderwijs-commissie geïnstalleerd, welke tot taak heeft te onderzoeken of de toepas sing van de heemkundegedachte bu hei lager onderwijs. Ulo en in het V.H.M.C- mogelijk en gewenscht is. en voorts zal dienen na te gaan. hoe een eventueele toe passing zal moeten plaats vinden. Zij beslaat uit onderwiiskrachten bii ver schillende deelen van het land en werk zaam bij het lager, zoowel als bij het mid delbaar onderwijs. Voorzitter is de heer G. A. van Schaik, secretaris de heer B. Veurman, beiden te Haarlem. In zijn installatieredë wees prof. dr. J. van Dam er op, dat er in alle lagen cn kringen der bevolking een groeiende be langstelling valt waar te nemen voor alles wat in ethisch opzicht verband houdt met aard- en ontwikkeling van land en volk. Door sommige onderwijskrachten is onaf hankelijk van elkaar en tot voor kort zon der officieele aanmoediging, reeds veel goeds bereikt bii het brengen in het on derwijs van elementen, waarin de liefde en de belangstelling voor het eigene; meer in het bijzonder voor de eigen woonplaats en de streek waarvan men deel uitmaakt, tot hun recht kwamen. De officieele instanties ziin hier met het aanvaarden van de nieuwe opvat tingen trager geweest dan de overeenkom stige in de ons omringende landen, me! name België en Duitschland, waar mer reeds jaren voor den oorlog een leerplan had aanvaard, dat de heemkundige consti tutie tot> grondslag had. Dezen achterstand kan de commissie door haar werkzaam heden helpen verkleinen. In zijn antwoord zette de voorzitter' der commissie uiteen, welke plannen de com missie bii haar werkzaamheden denkt te olgen, waarbij hij er den nadruk op legde, dat zij verbinding zal zoeken met degenen die reeds metterdaad of in woord en ge schrift voor het heemkundeonderwijs goed werk hebben verricht, om te komen to' een goed uitvoerbaar plan. dat zoo spoedig mogelijk aan den secretaris-generaal worden voorgelegd. Het huispersoneel en de ziektewet. Nu in den loop dezer week de werkgevers en werkgeefsters van huispersoneel voor de taak staan zich bij de postkantoren raden van arbeid te voorzien van een for mulier voor de aanmelding van hun huisper soneel ten behoeve van de ziektewet is de vraag acuut geworden welke werknemers nu eigenlijk als huispersoneel zijn te beschouwen. Het besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken spreekt van personen, die bij een particulier in loon dienst zijn voor het verriehten in diens huis houding van huiselijke of persoonlijke dien sten, en hetzij bij den werkgever inwonen, hetzij wekelijks ten minste vijf dagen in dienst van denzelfden werkgever plegen werkzaam te zijn. Dit laatste dient zoodanig te worden opge vat, dat ook het huispersoneel, dat op vijf da gen per week gedurende een gedèelte van den dag. b.v. enkele uren. in dienst van een werk gever is, onder de ziektewet valt. Uit het vorenstaande volgt, dat het begrip „huispersoneel" meer omvat dan alleen de dienstmeisjes. Ook huisknechts, juffrouwen van gezelschap, huishoudsters, huisbewaarders, particuliere chauffeurs vallen er onder. Daar naast kunnen zich nog verschillende twijfel gevallen voordoen, waarvan het moeilijk is een volledige omschrijving te geven. In al dergelijke gevallen is het echter in het wel begrepen belang van alle betrokkenen, dat tijdig op de voorgeschreven wijze aan gifte doet, waarbij men dan 'tevens van zijn twijfel kan doen blijken. Ieder twijfelgeval wordt uiteraard nauwkeurig bezien. In elk geval drage men zorg, dat de aan gifte van huispersoneel voor de ziektewet ge durende de eerste week van November in het bezit van de raden van arbeid komt, terwijl het personeel zelf niet dient te verzuimen zich aanstonds voor de verplichte verzeke ring bij een algemeen ziekenfonds melden. Een werkgever, die een beroep of bedrijf uitoefent en huispersoneel in dienst heeft, dat zoowel in de huishouding als voor het be roep of bedrijf werkt, behoeft geen aangifte te doen. Echter moet hij van 1 November af het ge- heele loon op de loonlijst van zijn beroep of bedrijf vermelden. Heeft zulk een werkgever evenwel ook personeel in dienst, dat uitslui tend voor de huishouding werkt, dan moet hiervoor uiteraard de normale weg van aan gifte bij de raden van arbeid worden gevolgd Tenslotte zij nog opgemerkt, dat een re geling in voorbereiding is, krachtens-welke voor het huispersoneel de verrekening van de premie voor de ziektewet, die by dc ra den van arbeid 1.7% bedraagt, eenmaal per jaar zal geschieden. Het ligt in de be doeling de premie te heffen van het geld- loon, vermeerderd met dc waarde van kost en inwoning. KORT NIEUWS Onder groote belangstelling is gister middag te Anjum ter aarde besteld de in de vorige week te Leeuwarden overleden motor- drijver van de reddingsboot „Insulinde" Klaas Reinigert. De N.Z.H.R.M. was vertegen woordigd door den voorzitter en den secre taris, de heeren H. Tegelberg en H. de Booy, die beiden aan het graf woorden van waar deering en troost hebben gesproken. Namens de familie dankte de zoon van den over ledene voor de betoonde belangstelling. Ver schillende bloemstukken en kransen dekten de baar. Het algemeen Rijksarchief te Den Haag zal met ingang van 2 November a.s voor loopig op Maandag, Vrijdag en Zaterdag .voor het publiek gesloten zijn. De cultureele overeenkomst tusschen Japan en Thailand, die sedert geruimen tijd was voorbereid is in Tokio onderteekend. DE DISTRIBUTIEBONNEN Haarlemsche Rechtbank. UITSPRAKEN. Diefstallen b(j dc gasfabriek. Een 29-jarige bankwerker C. J. O., was in dienst van een firma bezig met herstellings werkzaamheden aan een gashouder van de Haarlemsche Gasfabriek. Hij had in dezen werktijd van een mede-arbeider een fiets ge stolen en bovendien zou hij een eleetro-molor hebben willen verduisteren, die toebehoorde aan de Gasfabriek. De Officier van Justitie had veertien dagen geleden een jaar en zes maanden tegen den man geëischt. C. J. O. werd hedenmorgen conform dezen eisch ver oordeeld. Bakfiets gestolen. De 46-jarige Haarlemmer J. de K., van be roep chauffeur, had op 8 Augustus j.l. een bakfiets gestolen, die bij den Koudenhorn stond. Voor dit feit was veertien dagen gele den een jaar gevangenisstraf tegen hem ge ëischt. De Rechtbank veroordeelde hem he denmorgen tot 8 maanden gevangenisstraf. Tien jassen gestolen. Tegen den 23-jarigen chauffeur J. M. uit Bennebroek was veertien dagen geleden een jaar gevangenisstraf geëischt voor een dief stal van 10 jassen uit een particuliere woning. De Rechtbank veroordeelde d.en jongeman tot 5 maanden gevangenisstraf. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Vrijdag de beurt aan de letters Q, T, U, X, IJ en Z. MISSA TRIUM PUERORUM. Onze stadgenoot Albert de Klerk, Jan Mul en Herman Straegier componeerden tezamen een mis, die zij onder den naam „Missa Trium Puerorum" opdroegen aan hun oud leermeester Hendrik Andriessen ter gelegen heid van zijn 50sten verjaardag. Deze com positie zal Zondag a.s. voor het eerst worden uitgevoerd in de Bossche St. Janskathedraal door de Schola Cantorum der St. Jan. Boekaankondiging. Ueberseepost, Bij J. J. Arnd, Leipzig C 1, Johannis- platz 7b, verschijnt het Duitsche economi sche blad Ueberseepost. Over de geweldige productieverhooging van de Duitsche industrie in het derde oor logsjaar is tot nu toe weinig bekend ge worden. Weliswaar komt deze productie verhooging in de eerste plaats de bewape ning ten goede, anderzijds echter streeft het Rijk ernaar, het goederenverkeer met de overige Europeesche landen verder op te voeren. In de jongste aflevering van het hierboven aangekondigde export-tijd schrift wordt een interessant overzicht ge geven van de Duitsche industrieele capaci teit in het vierde oorlogsjaar. De lezer vindt in 400 bladzijden, verlucht met een aan- deels in verschillende kleuren uitge voerde illustraties, een beeld van de langrijkste Duitsche prestaties in de diverse industrie-groepen. Het is niet doenlijk alle artikelen aan een bespreking te onderwer pen; belangstellenden echter wordt op aan vraag en onder opgaaf van hun branche een proefexemplaar van het tijdschrift toege zonden. 5553 Kent Gij reeds dit getal Het is het gironummer van Winterhulp SPORT EIS SPEL. DAMMEN PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Voor de hoofdklasse competitie van, den Ne- derlandsehen Dambond, district Noord-Holland zijn voor Zondag a.s. de volgende ontmoetingen vastgesteld: „Wormerveer" I tegen „Stabiel" I (Santpoort); R.K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo" I tegen .Zaandam" I; „IJmuiden" I tegen Haarlemsche Damclub I. KORFBAL Artikel Aardappelen Aardappelen 06. 07. Of Brood Chocolade 5: Oigaretten Ecnhelds/.ecp Bon Kaart Iloeveelh. t.n 54A Aard. 2 kg. 31 Oc 54B Aard. 1 kg. 31 Oc Beschuit 54 Bosch. 75 gr. 31 Oo Bloem 408 t.m. 411 Algem. 70 gr. 31 C Boter 53 Bo'ter 125 gr. 30 Oc 2-61, 2-62 3-61. 3-62. 4-61 Reserve 125 gr. 11 Nol Brandst. 01 t.m. 05 BV Brandst. 1 eenh. 31 Dei 01. 02. 03. 04 KF Brandst. 1 eenh. 30 Apr. BV Brandst. 1 eenh. 2S Febr. 54A Brood 400 gr. 31 Oc 54B Brood 50 gr. 31 Oo 52 Versn. 100 gr. 31 Oo 54 Tabak 20 st. 31 Oc( 370 Algom. 1 ra,mts. 31 0« M Tol te. 1 ran ts. 31 Oo IN Gort 406, Algem. Havermout 405 Algem. Huishoudzeep 370. 371 Alg. 80/90 gr. 31 Oc •Jam 403 Algem. 1 ramts. 31 Oo( Kaas 397 t.m. 399 Algem. 100 gr. 31 Oc* Koffiesurr. 400 Algem. 250 gr. 2S Not Maizena 407 Algem. 100 gr. 31 Oct Melk 54 Melk 1 3/4 L. 31 0« Petroleum 02 Petr. 2 L. 31 Qot Peulvr. 404 Algem. 125 gr. 31 Oct Rijst 4-57, 4-58 Reserve 250 gr. 31 Oc, Scheerzeep Sigaren Suiker Suikerwerk Tabak Taptem. l-i Vermicelli Vleesch Zeep Zeep M Tex. 54 Tabak 402 Algem. 54 Versn. 4 Tabak 0 Res. 407 Algem. 54A Vleesch 2-1 45 gr. 31 Dec 5 st. 31 Oct 1 kg. 31 Oct 100 gr. 31 Oct 25 gir. 31 Oct 1 3/4 L. 31 Oci 100 gr. 31 Oct gr. 31 Oct 54B Vleesch 50 gr. 31 Oct 370/412 Alg. 1 rants. 31 Oct M/N Benh.z. 1 rants. 31 Oct Bonnen beteekenen voedsel mits er geli isZorgt voor geld Steunt Winterhulp Giro 5553. WATERPOLO HAARLEMSCHE PLOEGEN SAMENGESTELD. De Keuzecommissie van den Kring Haarlem ,'an den N. Z- R. B. heeft voor het krlngenzwem. feest, dat Zondag 1 November in het Sportfond, senbad zal worden gehouden haar ploegen als volgt samengesteld: Heeren: E. Vrught (HPC), A. J. Braam (HPC J. .Seubring (DWR), P. Swler (VZV), Boogaerde DWR), J. Kollerie (DWR) ei Geest (HPC). Dames: L, Schulte (Haarlem), w. Complet (D WR), E. Kloots (HPC). C. Kraft (Haarlem), H. Zieren (DWR), mevr. v. d. Boeren (DWR) en G. Zieren (DWR). Voor de heerenploeg zijn de spelers J. Stammes en M. Mauritz van HPC reserve, terwijl bij dc da- mesploeg mej. P. v. Daatselaar (Haarlem) ïserve is. De heerenploeg speelt tegen het Utrechtsche vental en de dames zullen het opnemen tegen de Amsterdamsche ploeg, welke zeer sterk is. HOCKET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Het programma van den Ned. Hockeybond vermeldt de volgende wedstrijden: HEEREN: eerste klas: BMHC—HOC: TOGO- LAREN; HDM—Amsterdam; HHYC—Hilversum; overgangsklas: Zandvoort—Strawberries; BMHC •HDM 2; tweede klas: HBS—Leiden 2; BMHC -VVV; derde klas: Leiden 2—HBS 2; BMHC -Alliance: Hurley—Zandvoort 2; Strawberries -Alkmaar 2; Alliance 2—BMHC 5; vierde klas: Strawberries 3—HBS 3; BMHC 7—BMHC 6; Al liance 3—Hermes. DAMES: eerste klas: BDHC—HOC; HHYC—Hil versum; SCHC—Rood Wit; HDM—Amsterdam; overgangsklas: Rood Wit 2—Victoria; HBS—Be Fair; BDHC 2—Amersfoorttweede klas: BDHC FIT; Alkmaar—Zandvoort.; Rood Wit 3—Straw berries; Amsterdam 3—BDHC 3; Kraaien—Rood Wit 4; BDHC 5—Ever Swift; Ever Swift 2-BDH C 6; Strawberries 2—Amsterdam 4; Ijsvogels— HBS 2; vierde klas: HBS 3—OK 3; Strawberries 3—Hermes. BOKSEN bov< II NOVEMBER WEDSTRIJDEN IN HET CONCERTGEBOUW. De Haarlemsche boksclub „De Ring" organi seert Woensdag 11 November in het Concertge bouw voor den tweeden keer in dit seizoen boks wedstrijden voor amateurs. Alles werkt op Uw zenuwen Ge voelt U slap, lusteloos en terneer geslagen. Hoofdpijn, moeheid stram in armen en beenen iederen dag dezelfde klachten. Dat alles kan wijzen op onzuiver bloed. Duizenden menschen die zich nu weer monter voelen en welgemoed, hadden eens dezelfde klachten.... tot zij Kruschen probeerden. Toen voelden zij hun vroegere levenslust en energie weder- keerenl Mevr. van H. te Den Haag schrijft: ik uitstekende resultaten bereikte met het geregeld gebruik van Kru schen.... voelde mij traag en loom, gepaard aan pijn in de gewrichten.... nu voel ik mij opgewekt en flink". Neem óók regelmatig Kruschen en over enkele weken zult ge voelen dat ge allengs weer de oude wordt. Jan ite Am 'rasech Caroli zuster Zich n actrict gisseu: met. n en Eb .broer, Zijn de ovi den T door ren te vader, rij-ma beken Aan melen den g Boubf rollen derlat het St Caroli Spele; Zijr schoo en Bt Bij de ee naar [ezels roopr rnonu (Bom van I Domr ge teli Als schap Hij v de tc onder ten to Amst de vi Santj seur van de to B, Roza Dom: iubil Nog de v door tjes" De neel, Dit toen ston< de a beke Hol! Chri pone man den (wa; Med van Don: avor hij iiete V; die Verduisteren van I8.I8 tot 8.31 uur 30 Oct.: zon op 8.31, onder 18.16 uur maan onder 14.06, op 22.55 uur 31 Oct.: zon op 8.32, onder 18.14 uur maan onder 14.46, op 23.52 uur N.K-B.-PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. Sport Vereent trekt Zondag naar Amsterdam m aldaar tegen de reserves van Westerkwartlei te spelen. Gezien de prestaties van beide twaalf tallen, zou men allicht geneigd zij om voor de Santpoortenaren een overwinning te voorspellen. Voorts zijn ln dezelfde afdeellng vastgesteld Amstelodamum—Amsterdam Zuid en Ooster park—DE. D. 2, welke wedstrijden wel door de thuisclub gewonnen kunnen worden. Oosterkv, artier heeft vrij en in de derde klasse is de wedstrijd Haarlem—Meervogels van het programma afgevoerd, aangezien „Meervogels" zich uit den N.K.B. heeft teruggetrokken. Hier is verder slechts één wedstrijd vastgesteld, en wel tusschen de nummers 1 en 2 van de rang lijst, t.w. O.K.V.Koog Zaandijk 3. Een span nende wedstrijd kan worden verwacht, wij ver moeden, dat de grootere routine van Koog Zaan dijk ten slotte zal zegevieren. In de derde klasse D vraagt in de eerste plaats e wedstrijd Stormvogels—Togo de aandacht. Willen de Hillegommers niet verder op Ooster- icwarUer 2 achterraken, dan moeten zij den wed- i >trijd tegen Togo winnen. Wij achten hen daartoe i wel in staat. Oosterkwartier 2. nummer 1 van de afdeeling. speelt tegen Sport Vereent nummer laatst van de afdeeling. Ongetwijfeld .al Oosterkwartier met goede cijfers kunnen -winnen. In de derde klasse E speelt T.H.B. reeds de re- urnmatch tegen Olympus ln Amsterdam. De wedstrijd in Aerdenhout eindigde ln een gelijk jspel (1—1). Na dien hebben de The Haarlem Boys [betere successen geboekt dan Olympus, zoodat er goede hoop is, dat T.H.B. ook thans minstens ?én puntje uit Amsterdam medebrengt. In deze afdeeling zijn nog vastgesteld Amster dam Zuid 2—D.T.V. 2 en Allen Weerbaar 2— Swift 3. Amsterdam Zuid zal ongetwijfeld van D.T.V. 2 verliezen. De tweede wedstrijd is reeds een return wedstrijd; de eerste wedstrijd eindig de in een 4—2 overwinning voor Swift 3. Allen Weerbaar zal thans deze nederlaag wel wreken, en de overwinning behalen. HANDBAL DERDE KLA9SE HAARLEM Het bestuur der afdeeling'Haarlem en omstre ken van het Nederlandseh Handbalverbond heeft besloten èen derde klasse te vormen, waarin zul- en uitkomen H.O.C. 2. Bato 2. O.S.S. 2. B.G.V. 3 »n IJmond 2. In de tweede klasse blijven over Rapiditas, Bato. H.O.C., B.G.V., O.S.S.Concor dia 2 en IJmond 1. Dc stand van deze ploegen wordt niet gewij zigd en is dus als volgt: Een Duitsche waarnemingspost bij Garet- E! Himeimat, het Zuidelijk, segment van het EI Alamein-front. (P.K. Mittelstadt-We-rPo-P. H. c). Rapiditas Bato 1 IJmond 1 O. S. S. I O. C. 1 Concordia 1. G. V, 5 42—25 40—31 51—18 42-34 31—20 18—27 10-18 RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 30 OCTOBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Ouverture (gr.pl.). 7.30 B. N. O. Nieuwsbe richten. 7.40 Vroeg in den morgen (gr.pl.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten 8.40 Alleen voor lief hebbers, lezing. 8.50 Zang en orkest (gr.pl.), 9.00 Semi populair programma (gr.pl.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.40 Seml populair program ma (gr.pl), 10.00 Orkest Joan Lancé. 10.30 Voor dracht. 10.45 Orkest Joan Lancé. 11.15 Bach-Schu- bert-programma (opn.). 12.00 Almanak. 12.05 Harmonie orkest (opn.). 12.45 B. N. O. Nleuws- en zakelijke berichten. 13.00 Piano.' Theo Uden Masman en zijn dansorkesten gramofoonmu- ziek. 14.00 Luisterflits: De arrestatie van schele Gerrit. 14.20 Otto Hendriks en zijn orkest. 15.00 Klaar voor opnameDraaien! gevarieerd film programma. 16.45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.00 Zang met pianobegeleiding. 17.30 De Poppenkast. 18.00 Spaanseh programma: ..Jasmijn". 18.30 Orgelconcert. 19.00 Neerlands stem van het Oostfront. 19.15 Marschen en Marsch- llederen (gr.pl.). 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O Binnenlandsch zakelijk praatje.' 19.50 Twee fluiten en viola d' amore. Vanaf 2(H5 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijn- -erbindmg met de studio beschikken. 20.15 Operette fragmenten (gr.pl 21.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 21.45 B. N. O. Nieuwsbe richten. 22.00 Op ten dans (gr.pl.). 23.00—24.00 De laatste klanken (gr.pl.). HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Technische voorlich ting. 8.15 Vlotte klanken (gr.pl8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Orkestmuziek van Franz Schubert (gr.pl.). 9.00 Lichte discopotpourri (gr, pl.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Lichte disco potpourri (gr.pl.). 10 00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Kwartet-concert (gr.pl.). 11 00 Voor de kleu ters. 11.20 Kinderkoor met pianobegeleiding (opn.). 11.30 Orgelconcert. 12,00 Pusztaklanken (gr.pl.). 12 30 Programma-overzicht. 12.35 Guus Jansen en zijn rhythmisch kwartet (gr.pl.). 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Sti eekprogramma 13.15 Haarlemsche Orkest ver- ceniging. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Haarlemsche Orkestvereeniglng en solisten. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Viool met pianobegeleiding, zang met pianobegeleiding en pianosolo. 16.45 B. N, O. Nieuws-, zakelijke en beursberichten. 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Fluit, viool altviool en cello. 18.00 Het weekelljksche sportpraatje. 18.15 Marsch- muziek (gr.pl.), 18.30 B N. O. Nieuwsberichten. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 B N. O. De Jor- daner vertelt over sociale nooden 19.00 Mar schen en marschliederen (gr.pl 19.15 Hoe de W. A. groeide. 19.30 Gevraagde platen. 20.00 B. N. O. Engelsche uitzending: Holland's political aspects (Voor de Radio-Centrales Heroert Ernst Groh zingt gr pl Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Luisterspel „De Slangenbezweerder". 20.45 Beethoven—Brahms (gr.pl.). B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O, Leidende staatslieden schijven. 22.10 Avor»<l* 2wijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I, colli spa; tant te i zijn wer toe. ook mei E sfee ste He' taa het T IJn om ter ver

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2