VELSERBEEK, Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken Jan van Dommelen. Spannende belevenissen van DICK RENOOY BUBBELTJE EN KNOR Et S IN MEMOR1AM: Jan van Dommelen werd 28 April 1878 te Amsterdam geboren en behoorde tot een rasechte tooneelspelerslamilie. Zijn vader, Carolus van Dommelen, was acteur, zijn zuster Carolina van Dommelen zullen velen Zich nog uit Royaards' tijd herinneren als actrice van de eerste orde en later als re gisseuse; zijn broer Flits maakte indertijd met niemand minder dan Sarah Bernhard en Eleonora Duse tournées en de andere 0c, .broer, Louis, is nog steeds een actief acteur. Zijn veertigjarig tooneeljubileum vierde de overledene in 1936 en hij werd toen in den Haarl^mschen schouwburg spontaan door velen gehuldigd; hij woonde sinds ja ren te Santpoort, waar wijlen zijn schoon vader, de heer C. de Vries, van de Vissche- rij-maatschappij „Shamrock" een groote bekendheid genoot. Aan vele gezelschappen is Jan van Dom melen in dön loop der jaren reeds verbon den geweest. Ik noem o.m. het gezelschap Bouber (waarin hij in tal van prachtige rollen schitterde), de vereemging Het Ne- derlandsche Tooneel, gezelschap v. d. Lugt, het Schouwtooneel, gezelschap Royaards en Dot Caroline van Dommelen-ensemble, de Jonge -^Spelers, enz. LO Vier jubilea bij de Papierfabriek. Twee arbeiders met pensioen. In de maand November zullen bij de Papierfabriek niet minder dan vier personen hun vijf-en-twintig-jarig jubileum herdenken. De heer C. Luttikhuizen, werkzaam in de afdeeling electricienswerkplaats, opent de reeks op 4 November, gevolgd door den heer P. Mulder, die onder de afdeeling buiten- ploeg ressorteert, maar sedert eenigen tijd bij de Hoogovens is ondergebracht en op 5 No vember ziin zilveren dienstverband herdenkt. Op 15 November jubileeren de heeren L Otte, welke in de papierfabricage werkzaam is, en P, Brijker, reeds vele jaren chef van de teekenkamer der mechanische werkplaats. Voorts zal de heer P. Verkooyen, die meer dan dertig jaren aan het bedrijf heeft door gebracht en arbeider in het kookhuis der cellulosefabrieken is, 6 November den pen sioengerechtigden leeftijd bereiken, terwijl dit op 11 November het geval is met den heer Janson, werkzaam in d.e Houtstoffabriek. OVERSCHRIJVING Blijkens de Sportkroniek heeft A. J. Mor- cus óm overschrijving van V. G. S. naar I.E.V. gevraagd. Zijn opleiding genoot hij op de tooneel- school van Bouberg Wilson, Jan C. de Vos en Betty Holtrop van Gelder. Bij het Nederlandsche was hij indertijd de eenige der jongeren, die de groote reis naar Parijs mocht meemaken, waar het gezelschap in het Theatre Fransais ,.De koopman van Venetië" opvoerde en het moment, waarop ik naast den grooten Louis (Bouwmeester) op de planken van het Huis van Molière stond", vertelde de heer Van Dommelen mij eens, „zal voor mij onver getelijk blijven." Als regisseur van dilettantentooneelgezel- schappen was hij een veel gevraagd leider. Hij voerde de regie o.m. bij Amicitia Juncti, de tooneelclub der gymnasiasten, de oud- onderofficierstooneelvereeniging, de Studen- tentooneelclub, de St. Josephsgezellen te Amsterdam, St. Genesius te Overveen en de vereeniging „Jan van Dommelen" te Santpoort. Ook was hij eenige jaren regis seur van „Jacob van Lennep" en daarna van „Cremer", beide te Haarlem, alsook van de tooneelvereeniging „Varia" te IJmuiden. Bij „Varia" volgde hij den heer A. P. Roza als artistiek leider op. Onder Van Dommelën's regie speelde „Varia" o.m. het jubileumseizoen van het 35-jarig bestaan. Nog leven bij de toenmalige toeschouwers de voorstellingen, in de puntjes verzorgd door Van Dommelen, voort van „De Jan tjes" en „De vrouw in het spel". De overledene had behalve- aan het too neel, zijn hart aan de filmkunst verpand. Dit dateerde reeds uit het „ver verleden", toen de film nog in haar kinderschoenen stond. Toen, 1920, had hij door zijn werken de aandacht getrokken van den eens zoo bekenden Maurits Binger, den stichter der Hollandia filmfabrieken. Met Louis C. Chnspijn werkte hij daar samen en „com poneerde" films. Een der eerste was „De man zonder hoofd", een griezelfilm van den eersten rang, Schakels, Het heksenlied (waarin hij resp. Pancras Duijf enbroeder Medardus speelde) en de eerste Op Hoop van Zegen-film, die alle in dien tijd veel opgang hebben gemaakt. In zijn latere jaren filmde en speelde Van Dommelen bij voorkeur kinderfilms: De avonturen van Dik Trom en Pietje.Bell, die hij in de omgeving van Spaamdam lieten afspelen. Van Dommelen was een tooneelspeler. die alle rollen aankon, een karakterspeler en typeur van den eersten rang; daaren- boven een man van groote beminnelijkheid en eenvoud, wïen evenals velen van zijn collega's tegenslagen en zorgen niet ge spaard zijn gebleven. Desondanks bleef hij de rustige, vriendelijke, bescheiden en zachtmoedige mensch, die zich in de wereld van het beroeps- zoowel als van het dïlet- tantentooneel veel sympathie heeft weten te verwerven en van wienzij, die onder zijn leiding en naar zijn aanwijzingen ge- Werkt hebben, veel hebben mogen leeren. A. J. VAN DER WEIJDEN. Zwemmende motorrijders. lederen Woensdag een oefenavond. De motorgroep zwemt, tenminste de leden en hun dames doen ijverige pogingen daar toe. Het was een goed idee om deze sport ook voor de leden der Motorgroep Kenne- merland in te schakelen. Er heerschte Woensdag een gezellige sfeer in het Velserbad, want reeds de eer ste maal was de belangstelling bevredigend. Het ligt dan ook in de bedoeling om voor taan geregeld iederen Woensdagavond in het bad deze gezonde sport te beoefenen. Bij T.V.IJ. Door de afdeelingen der Turnvereenigïng IJmuiden wordt er ook onder de huidige omstandigheden normaal geoefend. De in teresse voor de turnsport is nog geenszins verflauwd. Verder kan nog worden medegedeeld, dat het bestuur in November de jaarvergade ring zal houden. Er zal een nieuwe pen ningmeesteres worden gekozen. Hoe de dammers er voorstaan. 35 Jaar lief en ïeed. Het echtpaar J. Kruiswijk en C. Kruis wijkv. d. Kommer herdenkt Zaterdag 7 November den dag, waarop het vdor vijf en dertig jaren in het huwelijksbootje stapte. Beiden zijn nog volkomen gezond en welgemoed. De bruidegom werd 10 October 1883 in onze gemeente geboren en zijn echt- genoote aanschouwde op 4 Februari 1889 het levenslicht. In zijn jeugd was de heer Kruiswijk op zee in zijn element, doch reeds spoedig kwam hy (op drie-en-twintig-jarigen leef tijd) in dienst bij den Vereenigden Steen kolenhandel, waar hij ruim dertig jaren tot ieders voldoening werkte. Duidelijk mocht hij dit ervaren tijdens zijn vijf-en- twintig-jarig jubileum. Nog slechts enkele jaren geleden had de heer Kruiswijk een café aan het Konings plein. In de eenvoudige gezellige woning aan de Ruyterstraat 134 kan het echtpaar met dankbaarheid op de af te sluiten periode terugzien. Van de vier kinderen, waarmede het bruidspaar werd verrijkt, bouwden er drie reeds hun eigen gezin. Stellig zullen zij allen op het bruilofts feest niet ontbreken. ALS EEN KAMPIOEN VERTELT. Ondanks pech kranige prestaties. Hier ziet men Dick Rcnooy na het beëindigen van de Internationale Drie Daagsche in 1938, waarin hij van sportieve vastberadenheid blijk gaf en zelfs op het laatste gedeelte Hoofdklasse. B. Dukel Postma Smit Laros Diederiks De Boer De Jong v. d. Heijde Hühl v. Straten Snel Eerste klasse. Koetsier Schaap v. d. Velde Dukel Hoek Bal Jonker Visser P. Swier Tweede klasse. Waal Visser Ott Lichtendahl Beets Oldenburg v. Duin Riedeman gesp. gew. rem. verl. pnt. Agenda IJmuiden! DONDERDAG 29 OCTOBER. Thalia: Cabaretavond, 7.30 uur. Rex: Geen voorstelling. De Pont: Geen voorstelling. Vereenigingsgebouw, Kalverstraat: Concert Juliana van Stolberg, 7.30 uur. VRIJDAG 30 OCTOBER. Thalia: Mijn neef uit Dinges. 7.30 uur. Rex: 2 Meisjes en een man, 7.30 uur. De Pont: Hartstocht, 7.30 uur. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: Kennemer Apotheek Wijk aan Zeeërweg. nog een fraaie prestatie wist te leveren. (Slot). We zien hen niet meer de kranige motorrijders, waarvan slechts de num mers bij de snelle wedstrijden zijn te onderscheiden. -De motorsport ondergaat een periode van rust. De enthousiaste liefhebbers kunnen zich niet verheugen over ter reinwedstrijden, T.T.'s, of „zooveel Daagschen". want voorloopig staan de machines lusteloos op stal. Wat dit voor de energieke rijders beteekent, is moeilijk weer te geven. Ongeduld helpt hen echter niet, integendeel hun pa rool blijft afwachten. Gelukkig toonen de motorrijders zich in dit opzicht vaardig. Zij beschikken over een goed humeur, zoeken naar nieuwe mogelijkheden en dolen in het onmetelijke rijk der herinneringen en indrukken, dat de geschiedenis en de ontwikkeling der motorsport in zich bergen. Zoo zal bij voorbeeld elke motorrijder zijri weder waardigheden kunnen vertellen, doch het valt te betwijfelen of deze wel steeds inte ressant zouden zijn. Boeiende verhalen. Als vanzelfsprekend vormt de populaire Dick Renooy hierop een uitzondering;, want als deze „crack" in een gemakkelijken stoel temidden zijner vele wedstrijd-tro peeën van zijn belevenissen gaat verha len, dan zouden er boekdeelen van geschre ven kunnen worden. In zijn pogen fonkelt nog de geestdrift, zoodat men onwille keurig intens opnieuw de avonturen on dergaat. Reeds konden wij enkele bijzonder heden over hem mededeelen. doch we aar zelen niet om nogmaals iets over dezen bekenden rijder te schrijven. Zoo vroegen wij aan den heer Renooy of de motorsport werkelijk zoo gevaarlijk is als men wel veronderstelt. Algemeen bestaat immers de meening, dat de*motor- sport een soort waaghalzerij is. Weliswaar valt het niet te ontkennen, dat een zekere behendigheid als eerste voorwaarde geldt. Een motorrijder moet snel kunnen hande- 'en en over sterke zenuwen beschikken doch deze liefhebberij is niet zoo gevaarlijk als de acrobatiek. De heer Renooy merkte hierbij op, dat er in het gewone verkeer de grootste gevaren voor de motorrijders bestaan. Her. aantal ongelukken op der openbaren weg overtreft nog steeds dat der motonvedstrijden. In dit opzicht too nen 'jonge rijders soms een jeugdigen overmoed, waardoor zij wel eens risico nemen. Over het algemeen echter kan de motor sport uitstekend worden beoefend, mits de rijders geen roekelooze experimenten on dernemen. Alhoewel de gevaren van deze sport dus eenigszins meevallen, zal elke motorrijder zijn uithoudingsvermogen dienen op te voeren. Hel is immers niets bijzonders om met een snelheid van honderd kilometer oer uur door de mulle zandwoestenij te kunnen rijden. De echte motorrijder, die een dergelijke prestatie volbrengt, moef evenwel met het geluk rekening houden. Avonturen! Na deze korte uiteenzetting vertelde Dick Renooy weer een en ander over zijn tochten. Zoo memoreerde hij een aardig voorva1 ■an de Dumonceaurit in 1937. Tijdens dezen tocht door geheel België had men met een groote regenval ie kam- oen. Er ontstond een flinke bergstroom die bii «en bergpas dwars over den rijwev een grillige geul als het ware had uitge- knaagd. Met een vaart van zeventig kilometer kwam Dick Renooy aansnellen en hij zag zich onverwachts voor deze gevaarlijke hindernis geplaatst. Uitwijken was onmo gelijk, zoodat het obstakel met koelbloe digheid „genomen" moest worden. Van zelfsprekend was het met motor en berij der een rare „bokkensprong", doch Dick Renooy hield het op de wielen. In de rust bleek het evenwel noodzake lijk om de velgen met een smeedhamer recht te slaan, want zelfs de dikke achter as was verbogen. Het is slechts een sim pel feit, waaruit echter het verrassende, onberekenbare element der motorsporl blijkt. Ja, het zijn niet alleen de glorierijke kampioenschappen, welke Renooy popular maakten. We wezen er een vorig maal reeds op, dat vele tochten niet anders dan treffende staaltjes van vaardigheid en ithoudings vermogen waren. Alhoewel er (foto archief H.C.) orestaties gelouterd door de pech en uit eindelijk was het succes er niet minder om. Tijdens de driedaagsche van 1938 door Duitschland, Nederland en België werden de terreinrilten onder zeer moeilijke om standigheden verreden en vooral 'in Duitschland ging de tocht door uitgestrekte moddermassa's. In dit gebied moest Dick Renooy het weer eens ontgelden. Er kwam onder het rijden een tak tusschen de ketting, waardoor deze brak en in de mod derbrij werd geslingerd. Na eenig zoeken CURIOSITEIT (Een tuinman te Diepenheim vond bij het rooien een worte' in den vorm van een hand). Mijn „hand" er op 't Bericht is waar. Al lijkt 't een mop. En klinkt het raar. Een tuinman, die „Handig" moet zijn. Kreeg sympathie Voor zijn domein. Omdat hij daar, Een wortel vond. Waarvan hij raar. Te kijken stond. De wortel leek Precies een hand. Wie er naar keek, Zei: in ons land Werd nimmer nog Zoo'n vondst gedaan Hoe kan nu toch, Zooiets bestaan Ik weet niet of De wortel was Voorzien van lof Wèl wist ik ras. Dat menigeen, ■Uit alle macht. Spontaan meteen „Wortellof" bracht kon dit eltvel worden hersteld, doch wel dra werd onze rijder opnieuw beproefd, nu door een lekken band. Lastige reparatie. Hoe moest deze echter gemaakt worden? De standaard zonk immers in den weeken bodem weg. Het gelukte evenwel om de machine schuin met de startpedaal tegen een stronk te laten steunen, waardoor de reparatie kon geschieden. Inmiddels was de buitenband met modder gevuld, doch uiteindelijk kwam alles weer voor elkaar en kon de expeditie, zij het met strafpun- ten, worden voortgezet. Het besluit van deze driedaagsche was een bergachtig snelheidscircuit te Spa met veel bochten. Door de verbogen pedaal verliep het star ten in den stroomenden regen niet bijzon der vlot. De meeste rijders -avaren reeds op dreef, doch ook Dick Renooy's taaie vol-, harding triomfeerde. Onverschrokken zette hij het gashandel geheel open om het niet meer voor de finish dicht te draaien. Met zijn drië-en- half P.K. machine behaalde hij het hoogste gemiddelde, honderd km per uur. als mede de snelste ronde. Dit waardige be sluit van zoo'n onfortuinlijken tocht ken merkt de capaciteiten van dezen motor rijder. We meenden juist met deze, onopge smukte flitsen uit Renooy's afwisselend re laas eenigszins een juisten indruk te kun nen geven van de motorsport, haar emotie- en haar vooraanstaande personen. Het is typisch, maar pech beteekendc, blijkbaar voor Renooy altijd een aanmoedi ging tot een nieuw succes, waarvan hii er reeds zoovele tientallen behaalde. Zijn overwinningen maakten hem „groot", doch zijn energie vormde de schakels hiertoe. Thans snorren de motoren niet meer. Eenmaal zal Dlck Renooy opnieuw de gas- handels hanteeren: de machine zal dende ren en wellicht zal hii voor nieuwe verras singen zorgen! DE V Jeugdige verzamelaars. De onderlinge competitie- van D.C.ÏJ. De jeugdafdeeling der Postzegelvereniging IJmuiden en Omstreken wordt gekenmerkt door een flinken bloei. Er dient te worden vastgesteld, dat de activiteit der oudere ver zamelaars door de animo der jongeren wordt overtroffen. Het nut van deze leerzame lief hebberij wordt beter beseft en daarom heerscht er iederen Zaterdagmiddag een levendige drukte in het St. Fidelisgebouw. Er wordt gehandeld en geruild, doch ook de oudere bestuursleden ontbreken niet. Zij zijn het, die over de noodige ervaringen be schikken, zoodat de jongelui steeds van hen waardevolle inlichtingen en raadgevingen kunnen ontvangen. Tien Jaren Oud Kath. Besturenbond. Welke resultaten er werden geboekt De Oud-Katholieke Besturenbond, waarbij alle plaatselijke Oud-Katholieke vereenigingen zijn aangesloten en welke ten doel heeft het saamhoorigheidsgevoel dezer vereenigingen te bevorderen, als mede de Oud-Katholieke belangen in den ruimsten zin te behartigen, bestaat 30 October tien jaar. De bond kan ongetwijfeld met voldoe ning op zijn werkzaamheden terugzien, daar de vereenigingen in goede samen werking zijn verhonden, waardoor vaak de gcheele Oud-Katholieke gemeente door de leden kon worden bereikt. De oprichting had plaats in de destijds voor vergaderingen veel gebruikte leeringkamcr van het kerkgebouw aan de Bloemstraat. Tot de stichting werd besloten door vertegen woordigers van het Vereeniglngsgebouw- comité. 9e damesvereeniging „Samenwer king". het kerkbestuur, de afdeeling IJmuiden van de vereeniging „Oud-Katholiek Onder steuningsfonds, de Vereeniging van Jonge Oud-Katholieken D. G. S., het kerkkoor, de O. K. Zangvereeniging Crescendo, de O. K. Kiesvereeniging en de O. K. Begrafenisver- eeniging. In deze vergadering werden benoemd tot voorzitter wijlen de heer P. Gravemaker Jr. en tot secretaris de heer P. C. Tol, die deze functie nog steeds verricht. Mej. G. Krab werd penningmeesteresse. Pastoor L. Rinkel stond den bond als gees telijk raadsman bij. Het bestuur heeft slechts weinig wijziging ondergaan. De heer A van Pel werd in 1934 voorzitter tot October 1940. op welk tijdstip kapelaan A C van de Poll de leiding overnam, gevolgd door den heer }V. D. Wil jouw in Maart 1941. Mevr. Ph. van Kleef—De Rooy werd 31 October 1938 als penningmeesteresse gekozen. Door bemiddeling van den Oud-Katholie ken Besturenbond kon in 1934 voor de kin deren der gemeente een grootsch Kerstfeest worden georganiseerd, waaraan niet minder dan 350 jongens en meisjes deelnamen. Een jaar later werd de O. K. Zondagsschool op gericht, welke toen gehouden werd in het gebouw aan de Fultonstraat. In hetzelfde jaar traden als lid van den bond toe de O.-K. Vrouwenvereeniging Sursum Corda en de af deeling IJmuiden van het O. K. V. V. Vereenigingsgebouw. Een buitengewoon moment was de opening van het O.-K. Vereenigingsgebouw aan de Kanaalstraat op 5 November 1935, welke ge volgd werd door ccn druk bezochte en voor- declige bazar ten behoeve van dit gebouw. Vervolgens vormde de bond de centrale van de Oud-Katholieke gemeente, toen pastoor Rinkel in 1937 wegens vertrek r Dordrecht onze plaats ging verlaten en hem Kinderen moeten opletten. Korten tijd geleden hebben wij er de aandacht op gevestigd, dat de onacht zaamheid van de kinderen op den open baren weg niet van gevaar is ontbloot. Dikwijls komt het voor, dat zeer jonge meisjes en knapen onverwacht de straat oversteken zonder ook maar eenigszins op het verkeer te letten. Nu moge het waar zijn, dat er aanmerkelijk minder auto's dan vroeger rijden, het blijft nood zakelijk op te letten. In ons blad van gisteren hebben wij medegedeeld, dat een driejarig kind te IJmuiden door een vrachtauto Is over reden en gedood, toen het achter een paard en wagen om den rijweg wilde overgaan. Dit vestigt er nogmaals de aan dacht op. dat de ouders hun kinderen onder het oog dienen te brengen, dat deze steeds goed moeten oppassen. Voorzich tigheid blijft en vooral voor de kleu ters, die toch al zoo weinig besef van gevaar hebben de moeder van de porceleinkast. Teekenlng Hessels (Pax Holland m.) UIT HET VERLEDEN VAN EEN PARK. door aankoop van gemeentewege gered- HOUTHAKKERS HADDEN REEDS VELE REUZEN GEVELD. (Slot.) Velserbeek liep gevaarEen industrie- concern was er in geslaagd het landgoed, te koopen en zag een goede kans om een be hoorlijke winst te maken. Dichtbij is im mers het Noordzcckanaal, dat de mogelijk heid tot goedkoop vervoer biedt. Aan den anderen kant is dc spoorweg in de directe nabijheid zoodat er zélfs twee gemakkelijke transportgelegenheden zijn. En bovendien waren aan alle zijden bevolkingscentra. De houthakkers kregen handenvol werk. Boom na boom werd doorgeknauwd en viel in de volle lengte op den ouden grond. Enkele tonnen gouds aan stammen was Velserbeek reeds spoedig armer geworden. De toestand was zeer bedenkelijk. De zakelijke geest had geen ontzag voor het lusthof, dat ten onder zou zijn gegaan, wanneer de wet tot behoud van natuurschoon niet op den duur als een rem had gewerkt. Gelukkig won bij het gemeentebestuur de overtuiging veld, dat het landgoed niet langer in handen van zakenlieden mocht blijven. En in 1924 werd de gemeente dan eindelijk heer en meester. Hoe het mogelijk was, dat de houthak kers in Velserbeek aan den slag gingen? Omstreeks 1917 deed een crisis haar invloed gelden. Het gevolg was, dat de gemeente in 1918 in de gelegenheid werd gesteld het landgoed te koopen. Voor 525.000 zou Velsen eigenaar worden van „de buiten plaats Velserbeek en bijbehoorende gronden voorzoover gelegen ten westen van den straatweg HaarlemBeverwijk, tezamen groot 94 H.A.". De gemeenteraad kwam 12 November 1918 bijeen en achtte den koop prijs te hoog, waarna er een bod van j 450.000 werd gedaan. De eigenaar ver kocht het landgoed toen aan de heeren C. Alberts, te Amsterdam en P. N. Kluft te Haarlem. Zes lange jaren Het gemeentebestuur had zich door het groote bedrag laten weerhouden, maar kreeg al spoedig reden om den nu onvermijdelij- ken gang van zaken te betreuren. De ver nietiging van het prachtige natuurschoon voor oogen houdende, zag het met veel belangstelling uit naar een gelegenheid, om alsnog eigenaar van Velserbeek te worden. Zes lange jaren gingen voorbijEn steeds werd begrepen, dat het landgoed van groote beteekenis voor de toekomstige ont wikkeling der gemeente-was. Intusscnen ging het. met het concern, dat O irnouamgs vermogen waren, zunoewei el miuaseiieii King nel mei nei win Cl li, uai dus geen prijs werd behaald, waren de Velserbeek in bezit had, niet naar wensch. Het einde van den wereldoorlog begunstig de zijn zaken niet, waardoor tenslotte tot ontbinding werd overgegaan. Het verheu gende gevolg was, dat het landgoed te koop werd aangeboden 6 November 1924 deelden burgemeester en wethouders den raad mede, dat de hee ren Alberts en Kluft het landgoed en toe- behooren, toen nog een oppervlakte van bijna 85 H.A. beslaande, aan de gemeente voor 450.000 wilden overdragen. De koop som zou vóór of Op 2 Januari 1925 moeten zijn betaald. De mogelijkheid bestond bij de N.V. Bank van Nederlandsche Gemeenten een leening van 500.000 tegen den koers van 100 pCt. en een rente van 6'A pCt. per jaar, op onderhandsche schuldbekentenis, met een looptijd van ten hoogste vijftig jaren aan te gaan. Terecht werd het des betreffende voorstel van B. en W. grondig bestudeerd. Het kwam 12 November 1924 in behandeling. De heer R. G. Rijkens. toenmaals burge meester van Velsen, hield een kernachtige rede, waarbij we even moeten stilstaan. Hij zette uiteen telkens stemmen uit den ge meenteraad te hebben gehoord, die er de aandacht op vestigden, dat het bezit van Velserbeek door de gemeente, gewenscht werd geacht. Steeds heeft het college van burgemeester en wethouders de aandacht op deze aangelegenheid gericht gehouden. „Als de raad overtuigd is van het wensche- lijke van het bezit, dan zou ik willen vra gen: spreekt er niet te veel over, maar staat allen als één man achter B. en W., die dit voorstel hebben gedaan en waarvan ook ik persoonlijk gaarne met het oog op de toekomst van onze gemeente de verant woordelijkheid durf te aanvaarden. En als ik nu toch even over de materieele zijde spreek, dan zal het voorloopig niet meer zijn dan om uwe aandacht te vestigen op het feit, dat onze naburen het hebben aan gedurfd om voor circa 8 H.A. een 170.000 te betalen, terwijl wij in het bezit kunnen komen van circa 85 H.A. prachtig park en veel bouwrijpen grond voor 450.000. Is dat alles eerst in ons bezit, dan zullen we in overleg met elkander trachten daarvan te maken het mooist en voordeeligst wat er van te maken is Gemeente-eigendom: De korte uiteenzetting van den burge-i meester maakte den gewenschten indruk. Er werd bijna niet meer gesproken en het voor stel werd zonder hoofdelijke stemnvng aan genomen. De gemeente was heer en meester over Velserbeek geworden. Het is aardig nog even aan een typisch voorval te herinneren. Toen het besluit eenmaal was genomen, las de burge meester een brief voor, die met een mand bloemen was aangeboden. In het epistel werd gezegd: „Naar aanleiding van ,uw besluit tot den aankoop van hej buiten „Velser beek", zou ik gaarne deze kleine bloe menhulde willen aanbieden, overtuigd als ik ben, dat namens duizenden en duizenden uit onze gemeente te doen. Ik hoop (wij duizenden hopen), dat uw besluit datgene zal brengen, waarop Uw Raad natuurlijk zijn besluit fun deerde, namelijk welvaartl in onze ge meente. Laat in ieder geval deez' kleine hulde eens een bloempje mogen zijn in Uw Raadkamer, als dank voor dat gene wat u voor het gemeentebelang doet. - Een Gemeentenaar". De feestelijke opening van het park had 28 Maart 1925 plaats. Daarnjiede werd een periode van hard werken ingeluid. Het heerenhuis, dat in een vervallen staat was komen te verkeeren, werd verpacht aan den heer H. J. Hegger, die er een café-restau rant inrichtte. Het bleek noodzakelijk te zijn verscheidene open plekken van het park te „vullen" en reeds spoedig werd dan ook tot den aanleg van paden en het plan ten van boomen besloten. Op 17 Februari 1926 werden' door burgemeester Rijkens de eerste lindeboomen geplaatst. Dit was van bijzondere beteekenis. Men moet niet vergeten, dat er tot dan toe nog niet voor openbare parken van eenige be teekenis was gezorgd. Nu de bevolking snel was toegenomen en zich nog steeds uit breidde, had het publiek dringend behoefte aan een goede gelegenheid, om temidden van de natuur verpoozing te zoeken. Daar om gelukte het den heer Rijkens het mooi- te gedeelte van het landgoed voor openbaar wandelpark, te doen reserveeren. De Nederlandsche Spoorwegen beijveren zich steeds, ondanks dc moeilijke tijds omstandigheden, de outillage van het be drijf te verbeteren. Bij wijze van proef zijn in de nieuwe electrischc treinen ver sterkingsinstallaties gemonteerd, waar mede zoowel de conducteur als de wagen bestuurder voor de reizigers belangrijke mededeelingen goed verstaanbaar kunnen omroepen. De bestuurder in zijn cabine, van waaruit hij mededeelingen met be hulp van de microfoon door den geheelen trein kan omroepen. (Polygoon-Persbureau Industria- Pax Holland c) Exploitatie-plan De toenmalige directeur van openbare werken en bouw- en woningtoezicht, de heer E. Brader, zelf een natuurliefhebber, hield daarmede steeds rekening bij het uit werken van een exploitatie-plan. Hij slaag de er- in een schets te vervaardigen, die iedereen bevredigde.Werd dus tot den nood- zakeliiken woningbouw besloten, de zeker heid bestond, dat het natuurschoon zou worden gespaard. We zouden nog veel van Velserbeek kun nen vertellen, maar dit zou ons te ver voe ren. Toch moeten we nog constatecren. dat er enkele jaren geleden een aanzienlijke verbetering is gekomen door het onderhan den nemen van den ingang bij het dorp Velsen. Het oude koetshuis is gesloopt, maar daar staan vele verbeteringen tegenover: dank zij ook het werk van den Plantsoenen dienst. die goed geleid vakkundig en gaarne zijn zorg aan Velserbeek heeft ge wijd. Daardoor is het mogelijk, dat het park, wanneer het eenmaal weer kan wor den opengesteld, velen aangename ont spanning zal schenken. v. B. een waardevolle huldiging ten deel viel. Eveneens was de bond dc aangewezen weg om steun te verleenen bij de aanschaffing van dê luiklok in den toren van het kerk gebouw. waartoe pastoor Th. Moleman. die Inmiddels geestelijk raadsman was geworden, het initiatief had genomen. Het jaar 1940 ge bruikte de bond om op groote schaal mede te werken aan de steunverleenlng voor de Rotterdamsche slachtoffers. In de bijeenkomsten traden o.m. als spre kers op de zeereerw. heeren J. v. d. Oord, Th. Bakker, wijlen prof. dr. C. G. van RTel, Th. Moleman, M. A. Zwart, P. J. Jans en E. WiJ- ker, alsmede de heer H J. Hijzen, terwijl verder nog medewerking gegeven werd bij de jubileumfilm van de vereeniging O.-K. O. F. Tenslotte zij er aan herinnerd, dat de af deeling van het Vakverbond en de zangver eeniging Crescendo niet meer bestaan. Uit het bovenstaande blijkt, dat de Besturenbond zeer veel in het belang der Oud-Katholieka gemeente heeft gedaan. BEVERWIJK Belgische shag in beslag genomen. Door rechercheurs van de economische afdeeling van de gemeente-politie werd een 18-jarige loopjongen uit Beverwijk aange houden. die in twee handkoffers een groote hoeveelheid ongebanderolléerde Belgische shagtabak vervoerde. De shagtabak werd in beslag genomen. Naar de herkomst hlervdn wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Handel in persoonsbewijzen. Terzake het verhandelen van persoons bewijzen is door de recherche van de Be- verwijksche gemeentepolitie aangehouden een 25-jarig los arbeiaer uit Velsen. De man is aan het bureau van politie ingeslo ten. Verduistering van kleeding.' Door de gemeentepolitie te Koog aan de Zaan is aldaar, op verzoek van de politie te Beverwijk aangehouden als verdacht van verduistering van distributiebescheiden en kleedingstukken, de 33-jarige arbeider C. R., gedomicilieerd te Beverwijk. Na verhoor door de politie kon hij uit arrest worden ontslagen: GEREFORMEERDE KERK. Wegens het eindigen van den zomertijd zullen de middagdiensten in de Gerefor meerde Kerk, welke tot heden om 5 uur begonnen, met ingang van 1 November om 3 uur 's middags beginnen. NED. CHRISTEN VROUWENBOND. De afdeeling Beverwijk van den Ned. Christen Vrouwenbond houdt op Woensdag ,4 November een vergadering, waarin ds. A. J. Bronkhorst zal spreken. MANNENKOOR „ZANGLUST". Door het samenvallen van het concert van de Beverwijksche Harmoniekapel met dat van het Mannenkoor „Zanglust heeft het bestuur van laatstgenoemde vereeniging besloten het concert uit te stellen. TOONEELVOORSTELLING. Op Dinsdag 3 November za! het tooneel- ezelschap „De Rotterdammers" in het K. A.-gebouw een opvoering geven van het tooneelspel in drie bedrijven „Oordeel Gods" bewerkt en onder regie van Joh. Steenber gen Jr. Tot de medespelenden behooren Gerard Robbers, Joh. van Overbeeke, Stin- ny Stein, Mia Horna en Ada -pülewaard. ARIE VOORN NAAR PARIJS Eenigen tijd geleden heeft de Beverwijk sche amateur wielrenner Arie Voorn een aanbieding ontvangen om in het Sportpaleis te Antwerpen eenige wedstrijden te rijden. Thans heeft Voorn ook eenige contracten ontvangen om dit winterseizoen in Parijs eenige wedstrijden te rijden tegen Fransche amateurs. In beide gevallen hangt echter nog steeds het starten af van toestemming van de Ned. Wielren Unie. BEVERWIJKSCHE VERZAMELAARS. De Beverwijksche leden der Postzegel vereniging IJmuiden en Omstreken komen Maandag 9 November in het Witte Kruis- gebouw aan de Baanstraat te Beverwijk bijeen, waar de belangen van hun leerzame ljefhebberij zullen worden behartigd. Het ligt in de bedoeling om elke veertien dagen in deze gemeente een dergelijk samenzijn te organiseeren. VAN DE KENNEMERS NAAR TUBANTIA G. Halenbeek heeft het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond, blijkens de Sportkroniek, om overschrijving van De Kennëmers naar Tubantia gevraagd. CASTRICUM NAAR C. S. V. De Sportkroniek deelt mede, dat J. Ade laar van G. H. B. (afdeeling Amsterdam) den Nederlandschen Voetbalbond heeft ver zocht voortaan voor C. S. V. te mogen spelen. SANTPOORT GEEN CULTUREELE FILMS. Dezer dagen hebben wij ons tot de com missie tot vertooning van cultureele films gewend met de vraag of ook in dit seizoen weer films in het Jeugdhuis zullen worden vertoond. Het. antwoord luidde dat deze voorstellingen dit seizoen niet zullen plaats hebben.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3