ENE KELLER'S DUBBELE LEVEN. Stadsnieuws Rechtsbijstand N FEUILLETON Door FRED ANDREAS. erigens was het dat niet, wat hem ge maakte. Het wss veel meer de kwestie, ïi) rekening moest houden met de moge- eid bü Witte, een jong meisje aan te en, een leerlinge van den professor. Op meisje was dr. Dael bij de eerste en ;e ontmoeting, die nauwelijks meer dan vluchtige kennismaking was geweest, als schooljongen verliefd geworden. HOOFDSTUK III. Verliefd op het eerste gezicht, el had elf jaar geleden zijn vrouw ver- Ze was bij de geboorte van haar eerste gestorven en had haar man. dien ze alles lief had, in een toestand van looflijke eenzaamheid achtergelaten. leefde in de fabriek of in zijn huisje den rand van de stad innerlijk verstard, jeetje zelfzuchtig en boven alles gemak- ;ig. Met de weduwe, die zijn huishouden was hij vooral daarom tevreden, omdat et huis in orde hield, maar hemzelf met liet. Professor Felix Witte een school- id, door Dael tien jaar geleden toevallig :gevonden, was bijna de eenige, met wien jmgang had. Witte was een beroemd ist met een Europeeschen naam. Een paar geleden was hij tot professor benoemd ras toen met een veel jongere, bijzonder vrouw getrouwd, uit een oude officiers- üe en daarom wellicht een beetje vor- k, wat dr. Dael niet in haar waardeerde, 'el hij haar anders graag mocht. >or het echtpaar Witte was hij dan ook het jonge meisje voorgesteld, dat hij n hoopte en toch vreesde terug te zien. voordat hij aan" haar was voorgesteld, hij al verliefd. Het mooie meisje, een ou'w Irene Keiler, als Dael haar naam linste goed verstaan had, nam geen no- van hem, maar dat vond hij juist goed. had het telkens over „wij" en Dael ver- •rstelde zonder meer. dat ze veel met idinnen uitging. Met tien zinnen had het e meisje hem grondig veranderd en toen pstond en afscheid nam, had hij moeite, niet te verraden. iijn lievelingsleerlinge", zei Witte ter ver- ng, toen ze weg was. „Een zeer begaafd je. En verdraaid eerzuchtigdat is wel aan te zien mevrouw Witte voegde eraan toe: ,.Ze tak bij onsik had er heelemaal niet gedaoht, dat u haar nog niet kende, Dael jel had moeite zich gewoon te houden. Hij ipelde maar wat, dronk een heel glas achter elkaar leeg en voelde ergens in binnenste een bitter-zoet brandend ver- sn. t verlangen verliet hem niet meer, hoe f hij zichzelf ook voorhield, dat het "t>e- elijk was. Het beeld van juffrouw Keiler zich niet uit zijn hoofd verdrijven. Voort- ;nd hoorde hij haar warme, v°Ne stem. haar grijsblauwe oogen en goudblonde n voor zich. j was veel te verlegen om later ook maar geringste verklaring aan de Witte's te ■n. De angst, belachelijk te worden, be lde hem naar zijn meening ervoor het in lelijkheid te zijn. Ook heden nu hij er ning mee houden moest, het meisje te »n ontmoeten, was hij nog steeds vast- oten, zijn gevoelens te bestrijden. Hij vond zelf veel te oud om nog eens lief te dur- hebben. HOOFDSTUK IV. Het verjaarsdiner. s Witte's woonden schuin tegenover de iekschool. Dael was opzettelijk vroeg ge ien. omdat hij de gedachte, zijn vriend aller oogen een meerschuim pijpje te ten overhandigen, zoo mal vond. Feitelijk kte het hem dan ook, de zaak in de gang Is af te doen en Witte scheen echt in zijn k met het cadeautje. ïoed, dat u zoo vroeg komt," meende Thea, Dael voor zijn bloemen bedankt te heb- i kunt u ten minste keus maken chen twee dames Ceus maken, mevrouw vroeg Dael ge- okken. Üs tafeldame natuurlijk, niet om mee te wen. Wie zal het zijn: baronnesse Klip- berg of juffrouw Keiler )an kies ik baronesse Klippenberg," voordde Dael meteen, „met jonge meisjes t ik niets te beginnen Waar Irene Keiler is heel aardig. U kent r immers Ja, ja, dat weet ik, mevrouw. Maar ze is jong ennu jaals het de baronnes kunnen zijn." Jitstekend." ea Witte liep de eetkamer in om de kaart- bij de borden te leggen. Ze kreeg twaalf ten. ndertusschen kwamen de eerste gasten. :ter Lohman, de huisarts der familie Witte, luitenant, tegen wien Thea jij en jou zei die blijkbaar familie was, een professor zijn vrouw, die er als toekomstige Beet- _n uitzag, en ten slotte baronesse Klip- berg, een bekende figuur in de uitgaande eld, die hoffelijk genoeg was, te doen of zich Dael nog herinnerde. Ze betrok hem tond in een gesprek en verontschuldigde i, dat ze maar twee uur blijven kon, om- ze met den nachttrein naar Baden-Baden jst, waar den volgenden morgen de eerste rdenrennen gehouden werden, „en daar et men toch bij zijn, niet 2" Natuurlijk, baronesse," antwoordde Dael Opeens stelde hij zich voor, hoe baronesse ppenberg den volgenden dag met de an- dames om het hardst zouden rennen en daarna viel het hem in, dat het om paar- rennen ging. Er waren nog enkele gasten, er meer juffrouw Keiler en de officier justitie Gobel, met wien Witte en Dael mlang op school geweest waren verder drie voor Dael onbekenden. Ze kwamen 't na elkaar en juffrouw Keiler het laatste. (Wordt vervolgd) De directeur van het prophylactisch in- tuut te Hsingking, dr. Asahi Katto, heeft nieuwe geneeswijze ontdekt voor de st. welke in 90 der «evallen gunstige sultaten oplevert. De behandeling kan eneens toegepast worden voor longont king en venerische ziekten. Dc Nederlanjdsche Spoorwegen beijveren zich steeds, ondanks de moeilijke tijds omstandigheden. de outillage van het be drijf te verbeteren. Bij wijze van proef zijn in de nieuwe electrische treinen ver- sterkingsinstallatics gemonteerd, waar mede zoowel de conducteur als de wagen bestuurder voor de reizigers belangrijke mededeelingen goed verstaanbaar kunnen omroepen. De bestuurder in zijn cabine, van waaruit hij mededeelingen met be hulp van de microfoon door den geheelen trein kan omroepen. (Polygoon-Persbureau Industria- P9x Holland c). Kermispret op het Wilsons- plein. Op het Wilsonsplein viert op het oogen- blik de kermisvreugde hoogtij. Het is wel geen uitgebreide kermis met stoomcarrous- sels, luchtschommels, cake-walks, auto racebanen en dergelijke, maar dat neemt niet weg, dat vooral de jeugd zich er toch kostelijk kan vermaken. Want voor de kin deren is er geen grooter genoegen denkbaar dan éen ritje in zoo'n echt ouderwetsche draai- of zweefmolen. Men moet maar eens gaan kijken, hoe de kleinen genieten van deze attracties, waarvan er een tweetal op het Wilsonsplein staan opgesteld. Gister middag was de drukte er overstelpend en zoowel de draai- als de zweefmolen wer den na iederen rit bestormd door steeds weer nieuwe draailustigen, die eerst een poosje hadden staan kijken naar al dit vroolijke gedoe. En niet alleen de jeugd had plezier, ook de ouderen voelden zich weer jong en menigeen, die reeds lang de kinderschoenen ontgroeid was, kon verleiding niet weerstaan, om toch ook nog eens een keer een paardje in den draai molen te beklimmen en een ritje mee te maken, of in de schiettent zijn geluk te beproeven. Dit featste kan men ook doen bij het welbekende rad van avontuur van Winter hulp, dat natuurlijk niet ontbreekt op het Wilsonsplein. Zoo verschaft deze kermis-in-zakfor- maat aan velen een paar genoegelïjke oogenblikken. En een winkel in feestarti kelen in de buurt maakt goede zaken, want voor de jeugd is de kermis pas volmaakt wanneer zij schrille geluiden kan ontlok ken aan hel gekleurde toeters of zich kan tooien met vreemd uitgegroeidè reuk organen of uitzonderlijke hoofddeksels. GEVONDEN VOORWERPEN. Actetasch met inh.. Stadhuis, Afd. Gem. belas tingen; album. Piek, Billïtonstraat 21; badpak, Boerigter, Veenbergplein 33; bankpapier, v. Daa- len, Van Nesstraat 57; das. v. d. Eynden. Keizer Karelstraat 3tf; foto. Mars, Soendastraat 8; handschoen, v. Norde, Doelstraat 40; kinderkap je, v. Norde, Doelstraat 40; halsketting, Giers, Molukkenstraat 59; horloge, Meulenbroek, v. Wlckevoort Crommellnstraat 11; koffer met inh.. Bijster, Voorduinstraat 54; muts, Klaassen, Oosterstraat 26; portemonnaie met inh., Tromp. Casteleijnstraat 2; portemonnaie met inh., Tromp. Nieuwe Gracht 54; pijp. Stevens, Ternatastraat 13. portemonnaie. Goosen. Spaarndammerweg 4; portemonnaie, de Jong, Beukenstraat 19; por temonnaie met inh., Mohr, Vcrgierdeweg 211, rijwiel, Thuis, Gasthuisstraat 34 id ring, de Jongh, Voorzorgstraat 4; sokken, Groot veld (fa. Beijnes), Stationsplein; schoentje, Hoetmer, Gen. Cronjéstraat 37; tasch met inh., Bureau van Po litie, Smedestraat 9; vulpotlood, Lammers, Tuin wijklaan 27. TE DUUR AANMAAKHOUT. De Haarlemsche politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 38-jarigen brandstoffen- handelaar. die papieren zakjes aanmaakhout, inhoudende ongeveer twee kilo, voor dertig cent verkocht, hoewel de vastgestelde prijs 0.37V2 per tien kilo bedraagt. VERPLEEGDEN WEGGELOOPEN. De commissaris van politie justitioneele dienst A te 's Gravenhage verzoekt bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van Jan Johannes de Groot, geboren te 's Gravenhage 5 Februari 1928, en van Antoon Rolf de Groot. geb. te 's Gra venhage 29 September 1927, beiden wonende Beetsstraat 309 alhier. Het signalemeent van eerstgenoemde luidt- middelmatige lengte, flink postuur, donker krul lend haar. draagt blauw colbertjasje, donkere korte broek, grijze kousen en lage zwarte schoe nen. Hij is achterlijk. Het signalement van eerstgenoemde luidt: middelmatige lengte, blond haar, draagt bruin colbertcostuum, bruine kousen en hooge zwarte werkschoenen. Beide jongens werden op 8 September j.l. in de Kessler-stichtlng aan de de la Reyweg 522 alhier ondergebracht. Zij blijken vandaar op 9 Sep tember j.l. te zijn wcggeloopen, onbekend waar heen. Vermoedelijk hebben zij een onderdak ge vonden bij familie. Haarlemsche Rechtbank Een varken in Velsen gestolen en spoorloos verdwenen. Den 22-jarigen chauffeur G. van E. uit Jloemendaa] was ten laste gelegd, dat hij n den nacht van 2 on 3 April een varken jestolen zou hebben uit e£n schuur van een veehouder te Velsen. De verdachte ont kende hardnekkig den diefstal begaan te ïebben. Volgens een der getuigen, een kan jer uit Santpoort, was Van E. in den nacht an den diefstal bij hem geweest om hem jen varken te brengen, dat volgens af spraak me! den broer van dezen getuige by lem zou worden gebracht. Ook de vrouw van den kapper had den chauffeur gezien De verdachte ontkende bij dit echtpaar ge weest te zijn. De Officier van Justitie wees op de getuigenverklaringen, waaruit Week dat de chauffeur den volgenden morgen bezoek had gehad van den kapper. Deze had het reeds geslachte varken den nacht van aanbieding geweigerd, doch wilde het by nader inzien toch wel voor een derde koopen. Verdachte zei op de zit ting, dat hij met dezen getuige slechts over sigaren of cigaretten had gesproken. De Officier meende dat de ten laste gelegde diefstal bewezen was en vroeg een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De raadsman van Van E., mr. S C. v. d. Wall meende dat diefstal niet bewezen was. daar de getuigenverklaringen zeer zwak waren. Hij vroeg vrijspraak op grond van gebrek aan bewijs. WEER EEN GROENTENHANDELAAR BEKEURD. Wederom is een groentenhandelaar bekeurd wegens prijsopdrijving. Hij verkocht appelen van 26 cent per kilo voor 80 cent per kilo en witlof van 40 cent per kilo voor 60 cent per kilo/- In beslag genomen zijn 126 kilo witlof. AD^E-D AG -KERK Bij d>e<n kerkdienst van de Aille-Dag-Kerk op Vrijdag a.s. zullen als voorvingers spre ken Ds. van der Waal en De. SpKethoff. De dienst begint te half vier en met, zooals abusievelijk Ln de advertentie stond, te half vijf. JAN VAN DOMMELEN TEN GRAVE GEDRAGEN. De teraardebestelling van den bekenden acteur en regisseur J. v Dommelen geschiedde Donderdagmiddag op de begraafplaats De Biezen te Santpoort in allen eenvoud. Onder de talrijke vrienden, bekenden en collega's merkten wij op vertegenwoordigers van het gezelschap Kleinbloesem te Den Haag, waar van de verscheidene deel uitmaakte, de heer D. v. Roon namens het tooneelensemble voor de jeugd, terwijl de heer W Goossens het Willem Goossens Volkstooneel vertegenwoor digde. Met dit gezelschap zou de heer v. Dom melen binnenkort een tournee aanvangen. Verder was „Santpoort's Bloei" vertegen woordigd door den heer J. H. Visser. Voorts gaven vrijwel alle leden der vereeniging „Jan van Dommelen" van hun belangstelling blijk. Overeenkomstig den wensch van den over ledene werd aan de groeve, die door talrijke bloemstukken bedekt was, niet gesproken. Een zoon dankte voor de betoonde belang stelling. LAATSTE NIEUWS Veiligheidsmaatregelen rond Lord Linlithgow. De Engefeche omd-er-kommEr van Britsch- Ind-ië. Lord LtoiiMthgmv, Ive-eft in die afgeloo pen dagen het noordwestelijk grensgebied e lms pee beerd "o<m zich op d>e hoogte te stel len vam het vepdiediigtingswerk tegen Afgha nistan en jmn en na te gaan in hoeverre de opstanden aan de Noord-Westolijke grens de defensieve mogelijkheden hebben be in vloed. Hij bezocht o.m. Queitn. Zijn bezoek we-d «reng geheim geho-uden en door de poflitie waren maatregelen genomen om een eventueole aanslag vrijwel onrmogeHijk te maken. In d-e stad Qnctta waren een paar hiomderd ingezetenen kori-f voor de aankomst van dien Onder koning naar de gevangenis gebracht. Critiek in dé V.S. op militaire berichten. Regeering gaat eigen blad uitgeven. De New-Yorfksche oorrespomdenit van de Manchester Guardiiain meldit. dat de Ame- rine-aiutoriteiten zeer lang waohten met het bekend maken van eigen verliezen. Dat men leger en vloot afzonderlijke berfcnehten over de operatiies laat uitgeven, heeft bovendien reeds geleid tot conflicten en tegenstrijdag- heden. De samenwerking tussohen de on- derdleelen der Amieriikiaamsohe weermacht laat n>og veel te w ensch em over. waardoor de ongflinlsatóe van dien oortlog ernstig benadeeld wordit. De correspondent van de Da til v Telegraph te New ^York meldt aan zijn blad. dat de uitgeverijen der Amenikaa/nschc tijdschrif ten Editor en Publisher melden, dut de re- geering te Washington vam plan is binnen kont een officieel dagblad uit te geven. Proefnummers zijn reeds gedrukt. Het b zelf heeft men dien naam „American Re porter" gegeven. De reden voor het uitgeven van een Ame-rfknansch regeerim gsbka d liiigit in bet feit, dat volgens opvatting van Washing ton de Amerikaansohe dagbladen niet be- amtwoorden aan de efechen weflko aan hen gesteld werden bij de publacat&e ran regeo- ringsberiohten KORT NIEUWS De Noorsche minister dr. Gulbrand Lun- de, de chef van het Noorsche departement voor cultuur en volksvoorlichting, is van nacht met zijn vrouw bij een auto-ongeluk aan de Romsdalfjord om het leven gekomen. Met eén boodschap van den gouverneur- generaal van Honkong werd na een onder breking van ruim 10 maanden de telegra fische verbinding tusschen Shanghai en Honkong wederom geopend. Door de her vatting van deze verbinding zijn thans vrij wel alle telegrafische verbindingen van Shanghai naar het Zuiden- hersteld. De bescherming van den ingenieurstitel. Een bezwaarschrift tegen de nieuwe regeling Zooals bekend is op 25 Sept. j.l. door den secretaris- generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescher ming in overleg met zijn ambtgenooten van de departementen van Landbouw en Vissche- rij en Justitie het besluit genomen inzake de bescherming van den titel vati ingenieur. Het Nationale Dagblad van gisteren publi ceert thans een bezwaarschrift van Prof. Mr. J3r. van Genechten (Hoofd van het Opvoe- Pdersgilde). Ir. W. L. Z. v. d. Vegte (Hoofd afd. Technische Zaken van het Hoofdkwartier der N.S.B.), Ing W A. Herweyer (Gildeleider van het Technisch Gilde) ën Ir. G. de Gelder, (Leider van de hoofdafdeeling Beroepsvorming en Bedrijfsleiding van het N.A.F.) tegen het genomen besluit. Nadat de adressanten op verschillende pun ten van hun waardeering voor de nieuwe re geling hebben blijk gegeven schrijven zij ten aanzien van de vaststelling van de titulatuur o.m. Het spijt hen zeer, dat gij, alvorens deze maatregelen te treffen, het niet noodig hebt geoordeeld het advies van nationaal-socia- listische ingenieurs in te winnen en U te verstaan met de leiding van het „Tech nisch Gilde in Nederland", welke organi satie evenals gij de bescherming van den titel van ingenieur nastreeft en dat reeds in 1940 opt lijk en positief ten aanzien van die titel-bescherming in punt van haar doelstellingen heeft uitgesproken: „Het doen vaststellen en het werkelijk doen bescher men van de titulatuur (ook die der archi tecten); het verleenen van een ingenieurs titel aan afgestudeerden van de ingenieurs scholen, thans bekend als Middelbare Tech nische Scholen, het verleenen van den in genieurstitel aan die personen, die door hun technisch werk bijzondere diensten aan de volksgemeenschap hebben bewezen". Indien U hen had geraadpleegd, zouden zij U hebben gewezen op het feit, dat de An gelsaksische aanduiding, waarbij de naam van het onderwijsinstituut in afgekorten vorm achter den naam van den afgestudeer den wordt geplaatst, in Nederland zeer on gebruikelijk is en dat in de Germaansche landen in Europa voor de opleiding steeds de aanduiding wordt gebruikt, welke be staat uit een symbolische titelafkorting vóór den persoonsnaam. Ondergeteekenden betreuren dezen gang van zaken, omdat zij meenen, dat de met betrekking tot den Nederlandschen inge nieur met een middelbaar-technische op leiding getroffen maatregel in strijd is met het belang van ons volk en wel omdat deze maatregel belemmerend werkt op de inscha keling van deze ingenieurs in het Europee- sche technische leven en in het Oosten. Uit Uw besluit is niet op te maken of een Nederlandsche afgestudeerde van een Duit- sche ingenieursschool of daarmee gelijk staande instelling van technisch onderwijs in Duitschland, het recht heeft de in Duitsch- land wettelijk beschermde aanduiding Ing. vóór den naam te plaatsen. In het door U genomen besluit worden degenen, die zich aldus aankondigen, met strafmaatregelen bedreigd, doch het lijkt hun volkomen on mogelijk de door ondergeteekende hier boven genoemde groep technici te verbinden ook in de toekomst de betiteling Ing. als verkorting te blijven gebruiken. Overigens zijn ondergeteekenden van mee ning, dat ook thans nog dus vóór het verstrijken van den door U aangegeven fovergangstermijn een goede oplossing mogelijk is, vooral, indien in gemeenschap- Delijk overleg voor elk van de drie hier boven genoemde groepen technici een ge lijksoortige, wettelijk onderscheidbare titel aanduiding wordt gekozen. Het door elkaar gebruiken van de veel op elkaar gelijkende symbolische titelafkortingen dr., drs. en dra. heeft in de praktijk nimmer tot ver warring aanleiding gegeven en indien zulks goed geregeld en omschreven wordt, zijn geen moeilijkheden van het dooreengebrui- ken van de titels ir. (voor academisch inge nieur), Ingr. (voor geregistreerd ingenieur) en Ing. (voor middelbaar ingenieur) te vree- De eenzijdige bevoordeeling van de aca demici, welke uit de op 25 September 1942 bekend gemaakte regeling voortvloeit, ach ten zij in strijd met den geest van den tijd, waarin wij thans lev^n. Ondergeteekenden nemen derhalve de vrijheid op het onge- wenschte van een deel der bereids getrof fen maatregelen te wijzen èn geven U met nadruk in overweging Uw besluit alsnog in de door hen bedoelden zin të wijzigen. Adressanten zien zich gaarne in de gelegen heid gesteld hun voorstellen nader toe te lichten en geven uiting aan hun vertrouwen, dat de secr.-generaal zich daartoe bereid zal verklaren. Liberia als rubber gebied. In verband met de landing van Ameri- kaansche troepen in Liberia wordt uit New- York gemeld, dat Amerika in deze neger republiek belangrijke economische be langen heeft. De Firestone Tire and Rubber co. bezit in Liberia uitgestrekte rubberonderne mingen en installaties voor de verwerking van rubber. De Firestone is momenteel nog de eenige Amerikaansche maatschappij, welke nog over eigen grondstofbronnen beschikt. De rubberproductie van Liberia bedroeg in 1940 7000 ton. Franco riclit zich tot zijn generaals. Ter gelegenheid van een manoeuvre heeft generaal Franco een rede gehouden. Hij erklaarde, dat hij 25 jaar lang als officier in dienst der weermacht staat en tot dusver steeds in trouwe vriendschap met zijn ge neraals heeft verkeerd. Bovendien rekent hij het mede tot zijn voornaamste taak het Spaansche volk en de weermacht tot een enkel sterk blok te maken, dat ieder ge vaar van buiten- en elke binnenlandsche cri sis vermag te trotseeren. Aangezien bepaalde deelen der Ameri kaansche pers Spanje steeds weer beschul digen van steun aan de Duitsche duikbooten in den strijd tegen de Geallieerde vloot, heeft het Spaansche ministerie van buiten- landsche zaken opnieuw een protestnota gepubliceerd. Vredegerechtshof. Beslissingen over noodweer en overmacht. v Noodweer. Het Vredegerechtshof heeft P. B te Lek- kerkerk. die door den Vrederechter le 's-Gra- venhage (Rotterdam) ter zake van mishan deling van een politieken tegenstander was eroordeeld tot een gevangenisstraf van acht dagen, van alle rechtsvervolging ontslagen. Het Hof overwoog daarbij het volgende Met betrekking tot de vraag of verdachte getuige Stam met een ploertendooder of een dergelijk •oorwerp heeft geslagen voor- dan wel na dat deze getuige zijn mes tegenover ver dachte getrokken had, heeft het Hof uit de verklaringen der verschenen getuigen de feitelijke toedracht niet kunnen vaststellen.' Tegenover de verklaring van getuige Stam. dat hij zijn mes trok, nadat .verdachte hem met een ploertendooden had geslagen, staan de verklaringen der andere getuigen, dat zij omtrent vorenbedoelde feitelijke toedracht niets hebben waargenomen, alsmede de mede- deeling van den verdachte, dat hij getuige Stam met een ploertendooder sloeg, nadat deze zijn mes getrokken had. Het Hof moet derhalve uitgaan van de omstandigheid, dat verdachte en getuige Stam dreigend tegenover elkander stonden. De eer ste met een ploertendooder of dergelijk voor werp. de tweede met een mes. Bij dezen stand van zaken is het Hof van oordeel, dat het letsel, dat de een den ander, in het onder havige geval verdachte aan getuige Stam heeft toegebracht, geacht moet worden te zijn geschied uit noodzakelijke verdediging van eigen lijf tegen oogenblikkelijke wederrechte lijke aanranding. Het Hof aanvaardt derhalve verdachtes beroep op noodweer. OVERMACHT. Voorts heeft het Hof het door den Vrede rechter te Utrecht uitgesproken vonnis, waar bij C. van K., aldaar, die wegens mishan deling terecht stond en van rechtsvervolging werd ontslagen, bevestigd. Het Hof verwierp het door den Vrederech ter aanvaarde beroep op noodweer en stelde een beroep op overmacht daarvoor in de plaats. Het Hof overwoog 'daarbij het volgen-' de: Uit de verklaringen der voor het Hof ge hoorde getuigen en de mededeelingen van den verdachte is komen vast te staan, dat in de stadswijk, waarin verdachte de hem bij dag vaarding ten laste gelegde mishandeling van getuige Mulder heeft gepleegd, te dien tijde en de overige dagen groote onrust heerschte in verband me? een uitgesproken vijandige gezindheid en houding der bevolking tegen over de leden der N. S. B., tengevolge waar van kort te voren een lid dier beweging door een messteek van een onbekenden dader was gewond. Het Hof is dan ook van oordeel, dat ver dachte, die zelf behoorde tot de N. S. B., en zich onder deze omstandigheden met een dolk wapende en tijdens een volksoploop op plaats en tijd als bovenbedoeld daargelaten wat de onmiddellijke oorzaak daarvan was en of hij zelf of zijn kameraden op dat oogenblik daadwerkelijk ernstig werden bedreigd met dit wapen om zich heen sloeg, daarbij iemand treffend, in zooverre geacht moet worden tot deze daad door overmacht te zijn gedrongen, alR hij onder dergelijke omstandigheden aan zijn drang tot zelfbehoud, die hem deed han delen als vorenbedoeld, redelijkerwijs geen weerstand kon noch behoefde te bieden. De voedingswaarde en het gewicht van brood. Sinds jaar en dag wordt ln ons land brood afgeleverd in eenheidsstukken van 400 en 800 gram, halve en heele brooden Aangezien een rantsoen brood onder de huidige distributie bepalingen officieel vastgesteld is# op 100 gram, komt de broodverbruiker tot de con clusie, dat hij voor bonnen die recht geven op 400 gram brood ook inderdaad een brood moet ontvangen, dat 400 gram weegt. In deze opvatting ligt evenwel een bron van narig heid met den bakker, want het is niet zoo, dat men voor een half brood 400 en voor een heel brood 800 gram aan gewicht kan eischen. Voor beantwoording van de Vraag of de cpn- sument „aan zijn trek" komt, is namelijk niet het gewicht beslissend, maar de hoeveelheid van de droge stof, die in het brood is ver werkt. Eerst als een onderzoek naar de sa menstelling van het brood uitwijst, dat de bakker den broodverbruiker aan droge stof (dat zijn dus alle vaste stoffen in het brood, behalve water) te kort heeft gedaan, is er reden voor beklag van den consument en tot optreden tegen den bakker. De voedingswaarde. De droge stof in het algemeen dus het meel bepaalt de voedingswaarde van het brood; droge stof en water samen bepalen het gewicht. Men zal zich dus wel kunnen voorstellen, dat een half brood ongeveer 400 gram moet wegen en een heel brood ongeveer 800 gram, omdat het vochtgehalte in de sa menstelling van het brobd kan en mag schom melen, al naar er meer of minder vocht in het brood is verwerkt. Natuurlijk wil dat niet zeggen, dat het mag voorkomen, dat voor 400 gram aan bonnen een brood van b.v. 300 gram mag worden geleverd. Dat verschil is al te groot! Maar het is wèl zoo, dat afwij kingen van den norm van 400 gram niet altijd overtredin en van de wettelijke bepalingen omtrent de samenstelling van het brood be- teekenen. Men zou het ook zoo kunnen zeg gen; Een brood van minder dan 400 gram kan aan de eischen van voedingswaarde vol doen, een brood van meer dan 400 gram biedt geen zekerheid, dat de bakker aan de voor schriften heeft voldaan. Taak der deskundigen. Beoordeeling van de samenstelling van het brood en daarmede bepaling van het gehalte aan droge stof. liggen buiten het vermogen van den broodverbruiker-leek. Dat is een taak, die ligt op het terrein van de deskundi gen, met name van de controleurs van den Keuringsdienst van Waren. Deze zijn belast met de zorg voor de naleving van de in de Warenwet-1919 (en het daarop berustende Broodbesluit-1925) gestelde regelen omtrent de samenstelling van het brood. Wettelijke bepalingen en contróle samen beschermen den broodverbruiker. Aan de officlccle in stanties en haar vertegenwoordigers moet de broodverbruiker het overlaten, te waken voor de voedingswaarde van het brood Hij zelf kan er alleen op toezien, dat hij ongeveer zijn gewicht aan 400 of 800 gram brood ont vangt. Dat de consument daarnaast kan toe zien op de kwaliteit van het brood (gescheurd, te nat. verbrand) Is zonder meer duidelijk. BEVERWIJK Belgische shag in beslag genöiiien. Door rechercheurs van de economische afdeeling van de gemeente-politie werd een 18-jarige loopjongen uit Beverwijk aange houden, die in twee handkoffers een grootu hoeveelheid ongebanderolleerde Belgisehe shagtabak vervoerde. De shagtabak werd in beslag genomen. Naar de herkomst hiervan wordt door dc politie een onderzoek ingesteld. Handel in persoonsbewijzen. Terzake het verhandelen van persoons bewijzen is door de recherche van de Be- verwijksche gemeentepolitie aangehouden een 25-jarig los arbeiaer uit Velsen. De man is aan het bureau van politie ingeslo ten. UMUIDEN Vijfhonderd pakjes boter gestolen. In den afgeloopen nacht is ingebroken in een melkfabriek aan den Wijk aan Zeeërwcg te IJmuiden. De buit bestond uit niet minder dan 500 pakjes boter van een kwart kilogram De daders hebben zich waarschijnlijk toegang verschaft door een venster, waarvan een ruit gebroken was. DRIE VARKENS ONTVREEMD. Uit een schuur aan den Duin en Kruid- bergerweg te Driehuls zijn in den afgeloopen nacht drie varkens ontvreemd. Te oordeelen naar de achtergelaten bloed sporen en deelen van de varkens kan met zekerheid worden gezegd, dat de dieren ter plaatse zijn geslacnr! De varkens wogen onge veer 30 Kg. per stuk. Cf BIOEMENDAAL ONTSPANNINGSMIDDAG. De tweede ontspanningsavond te Bloe- mendaal, die Zondagavond j.l. gehouden zou worden, kon wegens bijzondere omstan digheden niet doorgaan. Zij zal thans Zon dagmiddag a.s. in hotel „Vreeburg" gehou den worden. VERGADERING NED. PROTESTANTEN BOND. Op Zaterdag 31 Oct. a.s. nam. half vier zal de Ned. Protestanten Bond, afd. Bloe- mendaal, een ledenvergademg houden in het kerkgebouw. Op de agenda komt o.a voor: aanwijzing van afgevaardigden ter al gemeens vergadering van den N. P. Bte houden op 6 November e.k. te Utrecht, en verkiezing van 2 bestuursleden wegens het periodiek aftreden van ce heeren S. Huynink en J. A. v. Ryswijk, die beiden herkiesbaar zijn. Na de vergadering zal dra F. W. Rap- pold uit Alkmaar een lezing houden ovei Taak en plaats van den Ned. Protestanten bond in het Vryzinnig Protestantisme. HEEMSTEDE VERGADERING TUINLIEDEN. Woensdagavond hield de onderlinge tulr.lie- denvereeniging „Aerdenhoui" een vergadeiinc in het Volkskoffiehuis. Er werden eenige belang rijke mededeelingen gedaan over het kweeken van witlof, waarna de heer J. Kemeling. ama teur-bioloog. een causerie hield over natuur schoon. dit aan de hand van zijn bekende verzameling schelpen, vlinders, eieren en hout soorten. Htj gaf een beeld van de groote ver scheidenheid van vormen en kleuren, en deert daarbij een beroep op de aanwezigen om als d* tijd weer eens geschikt is om te komen tot hr uitwerken der plannen voor een natuurhistorisch Kennemerland. daarvoor propa- die als bloemist vele landen had bereisd, een beeld van wat men in het buitenland met onzr bloembollen doet. Na deze inleiding werden vel' vragen gesteld, en door inleider beantwoord. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: B. Silvis en E. J. V. Ewljk. G. A. M. Tlggers en H. M. v. Sitteren: A. J. v. d Ploeg en H. Th. Haagen; C. v. Rijn en C, Rothert. GETROUWD- G H. Nleuwenburg en H. v d Heijden; J. A. M. v. d Gaag en M. Th. Stelnhoff. BEVALLEN: E. Andreaa—Horn, d.; Z.. Woud- Knaap. d.; N. Phiüppo—Bonkenburg, d.; M. J Mol—Heijker, d. OVERLEDEN: C. C. GregoriJ, 89 j„ wed. van W. A. Arriöns, P. de Hooghstraat 28. Twee woningen door bommen vernield. Eén doode, verscheidene gewonden. Tengevolge van het neerwerpen van bom men door Britsche vliegers boven Neder- landsch gebied zifrt, naar officieel wordt medegedeeld, wederom twee woonhuizen nagendhg vernield, andere zwaar. resp. licht beschadigd. Onder de burgerbevolking zijn een doode en verscheidene zwaar-, resp. lichtgewonden te betreuren. Burgerlijke Stand. HAARLEM, 28 October Bevallen 24 October: C. H. Kef-Meij, d. 27 Oct G. Ridder-van Ravcnsberg, z. G. W. Kiekens- de Kruif. d. A. Koolj-Vrij, 7.. A. Noort-Dalm. z. C. M. Vermeulen Wlndsant-Nelis, z. J. Hout- kooper-Scherp. d. Overleden 26 October: H. Starreveld-MoolJ. 73 J„ Hazepaterslaan. M. van Houten, 74 J.. Lange Wijngaardstraat. A. E Hagens-Strecker, 62 j., Burg. Boreelstraat. 28 Oct.: J. de Zwaan, 73 J., Schotersingel. Ondertrouwd 28 October: E. Dalman en M. H. Poulen; G. H. Pronk en L. C. van Wijk; J. Vis en J. Reef; C. J. van Steel en A. Koster; P. de Haan en A. Blesma; R. O. H. Frencken cn J. M. G. Clous; J. Kramer en W. Anker; W. F. Heijink en G. ~Santlng; J. Klsjes en C. H. Bakx; J Meijer en F. G. van Essen; A. J. Goossens en H. J. C. Kok; A. C. A. Bussing en G. W. Roskam; G. T. M. W H. Dammers en D. J. C. Harmsen; L. W. Kuljk en C. J. van Eijk; J. F. A. Rosenberg en M E. A. Pekelharing: J, van Horlck en C. Stol- voort; W. Kokmeljer en J. Hardon; J. H. C. Hei.lnen en W .L. van Otterdljk; C. Meijers en M. Blei; P. J. Oostwouder «n H. M. Koole; S. J. van Bockhooven en E. D. Schaap; K. Janson en J. J. de Vlieger; W. Koster en A. T. C. van Dijk; <3. A. J. Blokker en M H. Kensen. Vooruitbetaald per m.m. 8 ct. Niet vooruitbet. p. m.m. 10 ct Werkzoekenden en aangebo den betrekkingen bij vooruit betaling per m.m6 ct. Niet vooniitbet. p mm. 8 et. minimum 6 m.m. Kleino Zakenannonces Afkomstig van handel en be drijf. Vooruitbet. p. m.m. 12 ct. minimum 6 m.m. max. 30 m.m. 'ersoneel gevraagd Voor Huishouding Gevr. een fl. HULP IN DE UISH. v. d of d. en n. Wipper- eln 13, H'stede. DAGMEISJE gevr. van in klein gezin. Nieuwe racht 62, le et. Gevr. voor de morcenun n S-l een NET MEISJE voor :hte hulsh. werkz.h., lft. niet •n. 15 jaar. Wagenweg 6 2. Gevr. fl YERSTELXAAISTKR etjes kunn. werken. Iepenrode- raat 4 (Bosch en Vaart). Gevraagd een FIJMv MFISJF oor halve dagen. P.O. Zondags rij. Jan Gijzenkade 107. Gevraagd te Heemstede NET R.K. MEISJE als noodhulp ge durende de maand November, v. g. v. Mevr. P. Peeperkorn, Bleekersvaartweg 39. NET DAGMEISJE gevr. van 8.30 tot 1 u. Zondags vrij. Aanm Luciferstraat 23. na 7 u. 's av. V ERSTKLN A A JSTER gevr oor 1 dag p. w. Br. 4124. NAAISTER gevr. voor eenlg werk. Paul Krugerstr. 48, H.N Mevrouw Van Scherpenborg, Ruysdaelweg 5. Overveen, vraagt voor begin November FLINKE HULP van 8-2 uur, v.g.g.v. Voor direct een FLINK MEIS JE gevraagd Hoog loon. Rest Munninks, Groote Markt 10. Gevr. per 1 Nov. R.K. MEISJE i. d. en n.. v.g.g.v n ben. 20 j Hoog sak. huis. verkeer. Zond rij. Adres Zijlweg 167. Telef 14821. - NET DAGMEISJE gevraagd ■an 8-4 uur, zelfst. kunnende -erken, v.g.g.v., hoog loon. Zond rij, gezin 2 pers. Kloppersin gel 71. WERKSTER gevraagd voor 's Zaterdagsmiddags. Adres Con cierge Raad v. Arbeid. Gevr. zoo spoedig mogelijk een bekwame COSTUUMN AAISTER uitsluitend voor 't vermaken van dames en kinderkleeding. z. g. g-. o. zich aan te melden! Brieven Bronsteeweg 3. Net»pers. zoekt HUISHOUD STER, 50 jaar. Br. 4096. NET MEESJE of WERKSTER gevr. voor de ochtenduren, boven IS J. Warmoesstraat 20 Gevr. NET MEISJE van 9-4 uur. Aanm. G-S uur. Mevr. Hel- ,der, Blspincklaan 20. Bl'daal. Gevr. DAGMEISJE van half 9 tot half 1 in kl. gezin. Narcissen- laan 4, b. d. Zandv. Allee, Heem stede. Gevr. in kl. R.K. gezin FLINK MEISJE v.g.g.v. van 8.30-4 uur Goed loon en behandeling. Ael- bertsbergstraat 96. Haarlem. Gevr. ZELFST. MEISJE v. d en n., goede beh. Mevr', v. d. Zwaan, Gonst. Huygenalaan 14 bij stat. H'stede-Aerdenhout. Gevr. ASSISTENTE IN DE HUISH. m. huis. verk. van half 9-5 Aanb. na 6 u. v. Hogendorp- straat 10. Gevr. een MEISJE v. lichte bezigheden van 9-12.CO of een werkster voor Donderdagmorgen en Vrijdagmorgen. Buitenrust laan 19. NET MEISJE gevr. v. 9-1 uur Kastercumv Brouwersvaart 126 Per 1 Dec. gevraagd flink degelijk MEISJE of hulp d huish. Werkster aanwezig. In o' extern. V.g.g.v. Br. 4086. NETTE WERKSTER gevr v 2 dg. p. w. Mevr. Wilms Floet. X Stationsweg 10, Bloemendaal. Mevr. Dop, Duindoornlaan 10 Hrl. Z.W. vr flink MEISJE van 9-3 of werkster 2 a 3 ocht. p. Aanm. liefst 5-6. Tel. 27436. MEISJE gevr. netjes kunn erken, van S.30-4 uur of j. werkster voor Dinsdags en Vrij dags. Br. 4083. Gevraagd NAAISTER voor vermaken van japonnen en jon- genskloeding. Mevr. Thomassen. Lambrecht v. Dalelaan 52, Overv Gevr flinke WERKSTER de ochtenduren. Adres: Jaquet. Clematislaan 18. Aerdenhout. Voor direct gevr. HULP i. tl. Hl'ISH., eenlgszins met verple ging bekend. Camphuyscrlaan 3 list.-Aerdenhout. NET MEISJE gevr. van 9 tot half 1. Zondags vrij. Aanm. na C uur. Zomerluststraat 8. Gevr. HULP IN HUISHOU DING bij echtpaar op leeftijd van 9-1 uur. Zondags vrij. Badhuis straat 30 zw. Gevr. NET MEISJE, niet jon ger dan IS j. voor Maandag. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag van 9-12.30. Adres Joh. Bos boomlaan 1, Heemstede. VooP de morgenuren gevr. HANDIG MEISJE. Tetterode straat 122. Gevr. flinke WERKSTER, één dag per Week. J. A. Koning, Hee- renweg 21 B Heemstede, Gevr. FLINK DAGMEISJI hoog loon, Barrevoetestraat 17 Voor Bedrijf WORTKIjRÓblEHS gevr bij H. Dames, Houtvaart 12. Aankomende WAGENMAKER timmerman of meubelmaker ge- Nleuwe Groenmarkt 11, Hrl. KAPSTER gevr. Thoolen. Marnixstraat 129, Tel. 2 3138. Gevraagd flinke SCHOEXM. KNECHT of noodhulp. Br. 4128 Gevr. JONGEN voor loop- en inkelwerk. ongev. 15 j. D. v Looy, Rijksstraatweg 244. SMIDSLEERL. of halfwas en flinke loopjongen of loopknecht r. Lennings, Stoofsteeg 1. NETTE LOOPJONGEN gevr die goed kan fietsen. N.V. Kant. boekh. Anton Bosse. Barteljoris- straat 12. NETTE JONGEN gevr. voor tuinaanleg en onderhoud, 15 a 16 j. Kleverparkweg 98. Plaatsing agb aan net jong- mensch om in het DROGlsTVAK te worden opgeleid. Drog. Van Eden, Gen. Cronjéstraat 49. Nette FL. BEZORGER ge vraagd om bestellingen per bak fiets weg te brengen. Aanmelder 's middags 1.30-2.30 uur. Langr Begijnestraat 20 (ingang portiek^ Puddingpoederfabrlek kar eenige fl. NETTE MEISJE1- plaatsen op de verpakkingsaf- deeling. Leeftijd 14-21 Jaar. Hoog loon. Br. 4100. Gevr. bescli. MEISJE om in het kappersvak te worden opge leid Dameskapsalon Tiny, Slacht huisstraat 14 rd. Personeel aangeboden Voor Huishouding B'.z.a. NETTE WERKSTER v. Woensd. en Donderö. Br. 4142 B.z.a. nette juffr. 30 j. voor HULP IN DE HUISHOUDING voor 2 Nov. Br. 4141. NET MEISJE b.z.a. voor huis- h. Liefst bij kinderen In Hrl. N Br. 4133. Nette juffr. zoekt plaatsing als HUISHOUDSTER, 56 jaar Br. 4132. Jonge geh. vrouw vr. half Nov WERKHUIZEN, alle dg. Br. 4130 B.z.a. nette WERKSTER, alle iagen vrij. Br. 4118. NET R.K. MEISJE, 2S j.. b.z.a om oude dame te verzorgen en de huish. op zich te nemen. Bek met verpleg.ing. event, d en n. Liefst Hrl. of omg.. v.g.g.v. Br. 4110. B.z.a. beschaafd MEISJE als hulp in de huishouding, 19 jaar. Intern, daar waar hulp aanwezig- Is. Br. m. opg. v. loon enz 4109 WERK STER (-alleen), 3G j., b a. bij N.S.B - of Duitsch gez. v. Maand.. Donderd. en Vrijdag Liefst bij tramhalte. Br. 41 OS MEISJE b.z.a. voor d. en n.. geen katoen dr. Liefst centrum. Br. 4107. —B.z.a. FLINK MEISJE, 15 j v. d. d., v.g.g.v. 1 Jr. Hulsh.sch. Br. no. 4106. Voor Bedrijf MEISJE IS J. zag zich gaarne geplaatst in winkel. Br. 4131. Iemand met veel vrijen tijd vraagt THUISWERK, onver schillig wat. Br. 4119. Bekw. CHAUFFEUR b.z.a Houtgas, Die&sel en Benz. dipl Br. 4111. Huizen gevraagd HITS OP STAND te huur of t.- koop gevr. geschikt voor pension Br. lett. D. boekh. Lorenz. Zand- voort. Huizen aangeboden Geril. WOONHUIS huur eentr. stad. Te bevr Schegchal- straat 39 ben. vanaf 's morgens 10 uur. Kamers gevraagd Voor dlreot sjgvraagd- gestoff. KAMERS met gebruik van keu ken. Br. 4 009 Jongedame vraagt gemeubil. ZIT-SLAAPKAMER in Haarlem Alleen m. gebr. van avondeten. Br. 4008 Te huur gevr. 2 KAMERS met gebr. v. keuken, liefst omgeving Spaame. Brieven 4006 Gevraagd: gem. ge«t. of o-ngem. GF.D. VAN HUIS met keuken. Bloemhofstr. 9 rood. Bur, KRANEVELD, Zijlweg 21 (bij Zijlbrug) Behandeling van dagvaardin gen, contracten, schuldregeling, informaties, enz. Kant 95 uur; 'sav. 79 uur. Advies f 1, Heer zoekt WEEKEIND VER BLIJF ln stil gezin. Br. 4007 Jong echtpaar zoekt GEM. KAMERS met vrije keuken in Haarlem. Br. 4 004 Dukacher. 22 j. in Nedert.. lft. 56 J.. zoekt KAMER m. str. w. m. pens. of ontb. p. 12 in Haar lem, Heemstede of Benr.ehroek. Br. 4003 Gevr. per 1 Nov. ruime gem. Of gestoff. zrr-SLP.K. met eenv. dc-g. pension omg. Plein of Wa genweg. Br. 4 002 Flinke juffrouw zoekt ZTT- SLAAFKAMER genegen een beetje behulpzaam te zijn. Br 4001. Kamers aangeboden Beschaafd gezin biedt gem. KAMER MET PENSION !n Haar Iem-Ztiid aan heer of dame b. b. h. h. Br. 4 012 Te huur: rjbZIT-SLAAPKA- MER.S v. nette jomg-en of meisje met stookgel. Br. 4011

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3