Haarlemsche Courant Verscheidene Sovjet divisies in Tereksector uiteengeslagen. Felle Britsche aanvallen bij El Alamein duren voort. De stad Naltsjik genomen. SflYe Jaargang No. 256 Abonnement p. week «6, p. maand 14*. P- kwartaal f franco p. post 3,73, losse nnmmeri cent. Advertentlfin S—18 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent Reclames dubbele prU». Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 315 m.m. f,20. Abonnement lsoo m.m. 5 cent p. m.m Ultg.t Grafische Bedrijven Damlate. Nieuwsblad voor Noord-Holland Wnd. Hoofdredacteur! S. V. BACDEWYN8. Vrijdag 30 October 1942 Bureaus Haarlemi Groote Houtstraat 03, Bijkantoor: Soenda* plein 37. Tel. Directie 13032. Hoofdredactie 15051, Redactie 10S00, Administratie 1072*. U325. Soendapleln 12230. Postgiro 13*95». Directie PH. A. MEES - P. W. PEEREBOOM. VerschUnt dagelijks behalve op Zon- Overzicht van de oorlogsontwikkeling op het strijdtooneel in Noord-Afrika gedurende den oorlogVijf offensieven. Verbeten weerstand van de As. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: De hevige veldslag, die sedert vijf dagen geleverd wordt aan het front van El Alamein, heeft ook Woensdag nieuwe en felle aanvallen van den vijand ge zien, waartegenover de strijdkrachten van de Spil een verbeten weerstand boden. Wij hebben nog eenige tiental len pantserwagens vernield en verschei dene honderden gevangenen gemaakt. Tijdens doeltreffende aanvallen in scheer- vlucht hebben Italiaansche en Duitsche luchtformaties mitrailleurvuur en bombar dementen gericht op troepenconcentraties en strijdmiddelen in linies van den tegen stander. Twee Britsche vliegtuigen werden neergeschoten door Duitsche vliegers, twee andere door afweerbatterijen. De vliegvelden Luka en Ta Venezia zijn gebombardeerd door de luchtmacht van de Spil. Een Spitfire vloog in brand, getroffen door Duitsche jagers. Een formatie viermo torige Liberator-machines, die trachtte de haven Navarrino aan te vallen, is opge vangen door onze jagers en werd geiwongen haar bommen in zee te laten vallen: een vij andelijk vliegtuig, herhaaldelijk getroffen, stortte brandend in zee. Bij Koninklijk decreet is de Prins van Piemont benoemd - tot Maarschalk van Italië. De'offensieven in Noord-Afrika Voor de vijfde maal zijn de strijdkrachten der Britten en der Spilmogendheden op het Noord-Afrikaansche oorlogstooneel thans op elkaar gestooten. Dit vijfde treffen staat nog sterker in het teeken der concentratie van zwaar oorlogsmateriaal dan de vooraf- faande, waarbij ook telkens geconstateerd on worden, dat de beide partijen met beteir materiaal, met meer pantserwagens en zware artillerie en met meer manschap pen voor den strijd aangetreden waren dan in de voorafgaande veldslagen. Terwijl ech ter totnutoe de Cyrenaica het steeds weer omstreden en tenslotte door het Duitsch- Italiaansche pantsercorps definitief' in, bezit genomen slagveld geweest is, woedt de nieuwe veldslag in de El Alameinstelling, direct voor de poorten van de Nijldelta. De nieuwe slag is het derde Britsche of fensief, dat dezelfde ver verwijderde stra tegische doelen heeft als het offensief van 1941, dat den Britten duizenden pantserwa gens en stukken geschut en tienduizenden manschappen gekost heeft. Het eenige resul taat van het vorige offensief was echter, dat de Britten enkele maanden later verder dan ooit van hun strategische doelen ver wijderd waren. 1940 Toen de Italianen er in herfst 1940 in ge slaagd waren om door middel van een ver rassenden aanval tot Sidi Barrani op te ruk ken, concentreerde generaal Wavell, die het opperbevel in Egypte had, een zeer sterk pantserleger, waarmede hij op 9 December 1940 den aanval op de Italiaansche stellin gen bij Sidi Barrani begon. In harde ge vechten werden de Italianen teruggeslagen. Op 5 Januari viel Bardia. Tobroek werd in gesloten en op 25 Januari genomen. Op 6 Februari viel Benghasi en op 9 Februari werd de Britsche aanval bij El Agedabia aan de westgrens van de Cyrenaica tot staan gebracht. Generaal Wavell trof daar zijn voorbereidingen om het offensief voort te zetten en Tripolis te bereiken. Het tegenoffensief. Maar reeds op 31 Maart begonnen de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten on der leiding van generaal Rommel, die in- tusschen met zijn pantserleger op 't Noord- Afrikaansche oorlogstooneel verschenen was een tegen-offensief, dat in den verbazing- wekkenden korten tijd van veertien dagen de troepen der Spilmogendheden tot aan de grens van Egyote bracht. Op 4 April viel Benghasi en op 13 April werd Tobroek om singeld. Twee dagen later viel Solloem. In de sterke grensstellingen van Egypte kreeg de strijd èen stationair karakter, stellingenoorlog werd hoofdzakelijk gevoerd in de Halfaya-pas en in het fort Capuzzo. Achter dit front werd de belegering vaD Tobroek voortgezet. Na een maandenlange voorbereiding, waarin de kracht van het achtste leger, dat met vele pantserwagens voorzien was, aan merkelijk versterkt was, begon de opvolger van generaal Wavell, generaal Auchinleck, op 18 November 1941 een nieuw groot offen sief. Zooals later gebleken is, wilden de Britten daarmede het Duitsch-Italiaansche Solloemfront doorbreken, Tobroek ontzet ten en via' Tripolis tot aan de grenzen van Tunis oprukken. In hardnekkige gevechten, welke gekarakteriseerd werden door krach tige en succesvolle tegenoperaties der Duit sche en Italiaansche strijdkrachten, werd de groote Britsche aanval, die op een front van 150 K.M. breedte geopend werd, afgeslagen. Tot den tweeden December verloren de Britten 814 pantserwagens en 9000 gevan genen/ Daar het front tusschen het omsin gelde Tobroek en de van het zuiden opruk kende Britten zeer nauw werd, werd gene raal Rommel gedwongen tot zijn beroemden strategischen terugtocht. Op den 20sten De cember had hij zich systematisch van zijn vijanden bevrijd. Met zijn volledig-intact zijnde troepenmacht bereikte hij op 29 December Agedabia, waar de strijd weer een stationair karakter kreeg. Reeds op 22 Januari begon Rommel een tegen-offensief, dat een totalen ommekeer bracht in de gevechtssituatie. Op 30 Januari werd Ben ghasi bereikt en op 7 Februari kwamen de gevechtshandelingen in het gebied van Ain el Gazala, ten westen van Tobroek, weder om tot stilstand. H^t groote offensief. Na een zorgvuldige voorbereiding trad generaal Rommel op 26 Mei voor een nieuw groot offensief aan, dat hem binnen vier weken onmiddellijk voor de/Nijldelta bracht. De Duitsch-Italiaansche aanval stootte op zeer sterke Britsche stellingen, die boven dien beschermd werden door kilometers diepe mijnenvelden. Eerst op 11 Juni, toen Bir Hacheim, de zuidelijke hoeksteen van het Britsche verdedigingssysteem viel, werd de aanval met het eerste groote taktische succes bekroond, dat aan de Duitsche en Italiaansche troepen de noodige bewegings vrijheid bracht. Op 13 Juni ontwikkelde de aanval der Spil-strijdkrachten zich in noor delijke richting. Op 21 Juni werd Tobroek bestormd en op 25 Juni werd het oude stel lingssysteem Capuzzo-Solloem-Halfaya-pas genomen. Op 30 Juhi viel Mersa Matroe en op 1 Juli werd begonnen met den aanval op de El Alameinstelling. In deze stelling wer den hardnekkige gevechten geleverd met de zoo juist gearriveerde Britsche versterkin gen, die een tegenoffensief begonnen, dat op de dappere houding der ver van hun basis strijdende Duitsche en Italiaansche soldaten strandde. Sedert Augustus heeft generaal Alexan der, die generaal Auchinleck opgevolgd was, weer zeer groote versterkingen ontvangen, waarmede hij thans zijn offensief is be gonnen. Darlarf over de verdediging van Dakar. Wat zal komend halfjaar brengen Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft, ad miraal Darlan zich tegenover een Fwij- schen journalist geuit over de indrukken, 'die hij tijdens zijn inspectiereis heeft opge daan. Hij zeide o.m. „Dakar heeft zich al eerder tijdens den Gaullistischen aanval van 1941 tegen vijandelijke aanvallen met succes verdedigd en kan zich tegen even- tueele nieuwe aanvallen nog veel beter te weer stellen." Op de vraag of Dakar van het vasteland uit voor aanvallen bereikbaar is, antwoordde Daflan: „Om Dakar te berei ken, moet er een lange route worden afge legd. Mt een geïmproviseerde expeditie valt er daarom weinig te bereiken. Overigens kan zulk een tocht uitsluitend in de zes maanden van het droge jaargetijde \yorden ondernomen, dus *n de periode, die thans aanbreekt. Op den weg over land moet dan met allerlei onaangename verrassingen re kening worden gehouden." Strijd in Zuid-West China wederom ontbrand. 0 Groot Japansch succes in Noord-Honan. Naar Domei uit Hankau meldt, hebben Ja- pansehe strijdkrachten, die in het gebied 15 K.M. ten Oosten van Jotsjau in Noord- Honan nieuwe operaties tegen de overblijf selen van de Tsjoekineesche strijdkrachten ter sterkte van 3000 man zijn begonnen, in zes dagen tijd deze vijandelijke strijdkrachten totaal in de pan gehakt. De vijand liet 1280 dooden op het slagveld achter. De Japansche troepen maakten gevangenen en behaalden een aanzienlijke buit aan wapens en munitie. Naar van de Japansche basis in Fransch- Indochina wordt gemeld, heeft de luchtmacht sinds 20 October met vrij groote formaties hevige bomaanvallen gedaan op vijandelijke steunpunten in Zuid-West-China. o.a. Mengtse ten Zuiden van Koenming, en richtte schade aan bij militaire installaties. De Japansche aanvallers ontmoetten slechts weinig vijande lijke toestellen, waarvan er één werd neer geschoten. Na een vrij langdurige rustpoos zijn de Japanners nu dus weer begonnen met offen sieve operaties tegen het Chineesche leger in de Zuid-Westpunt van China. Pétain ontvangt Fransclie kardinalen. Generaal-vcldmaarsclialk Rommel en generaal-veldmaarschalk Kesselring tijdens een bespreking in de Alamein-stelling. (P.K. Otto-P.B.Z.-R-P.H. c) Maarschalk Pétain heeft achtereenvolgens den aartsbisschop van Parijs, kardinaal Su- hard, en den aartsbischop van Lyon, kardi naal Gerlier, ontvangen. Om 13 uur woonden de Maarschalk, Laval eh de kardinalen een parade bij, waaraan infanterie, afdeelingen der marine en der luchtmacht en de garde van den Maarschalk .deelnamen. De kardinalen stonden tusschen Staatshoofd en premier. Na de parade gaf Pétain een lunch, waar aan de belde kardinalen, de Apostolische nuntius, mgr. Valeri. de minister van justitie. Barthelemy, de minister van onderwijs. Non- nard. en de Fransche ambassadeur bij. het Vaticaan, Berard, aanzaten. JAPANSCHE OPPERBEVELHEBBER OP BORNEO OMGEKOMEN. Naar thans bekend wordt, is de opperbevel hebber der Japansche expeditiestrijdkrachten op Borneo, luitenant-generaal Markies Tosji- nari Maeda, 5 September bij een vliegongeluk aan de Noordkust van Serawak omgekomen. Tot zijn opvolger is de gewezen vice-minis ter van oorlog en chef van de legerstafsehool, luitenant-generaal Masataka Janawaki be noemd. De overledene is om zijn groote ver diensten posthuum tot generaal bevorderd. 7000 gevangenen, groote buitNieuwe slagen tegen ravitail. de^tLi"ta^nco^Tn4tor°rvaS' d™wu- leeringsscheepvaart op de Kaspische Zee. Terreinwinst in jmentedTimgOngeveer 20'km van1Twap», stormloop te Stalingrad. Duitsche troepen nog 20 k.m. van Toeapse- Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Westen van den Kaukasus heb ben de Duitsche troepen vijandelijke tegen aanvallen afgewezen op de bergstellingen. de laatste dagen veroverd, waarbij zii doel treffend werden gesteund door de lucht macht. Kroatische jagers schoten 6 Sovjet vliegtuigen bij één eigen verlies neer. Ten Westen van den Terek hebben Roemeensche bergtroepen tezamen met Duitsche bergjagers de door den vijand krachtig versterkte en taai verdedigde stad Naltsjik stormenderhand ver overd. De ten Noord-Oosten van Nalt sjik ingesloten vijandelijke striidkrach-. ten werden in den strijd vernietigd of gevangen genomen. Daardoor zijn binnen vier dagen verschei dene Sovjet-divisies uiteengeslagen, tot nu toe meer dan 7000 gevangenen gemaakt en stukken geschut. 38 tanks en een groote hoeveelheid ander oorlogstuig buitgemaakt of vernietigd. Te Stalingrad hebben onze troe pen na den afweer van verscheiden tegenaanvallen andere deelen van het industrieterrein en blokken huizon stor menderhand veroverd. Ontlastingsaanvallen van sterke, door tanks gesteunde vijandelijke strijdkrachten op de Duitsche stellingen ten Zuiden van de stad bezweken zooals tot dusver nog steeds onder zeer zware verliezen voor den vijand. Afgezien van sterke activiteit boven de stad bombardeerde de luchtmacht bij dag en bij nacht vijandelijke vliegvelden, batterijsteilingen en transportbewegingen. Ingiet Noord-Westen van deKaspi- s c h e Zee zijn twee vrachtbooten van 3000 t. in totaal tot zinken gebracht, benevens twee tankbooten en vijf an dere vrachtschepen in brand gestoken of zwaar beschadigd. De vijand verloor Woensdag 44 vliegtuigen. Twee eigen toestellen worden vermist. De verbitterde worsteling in Egypte heeft zich op den viifden dag van den af- weerslag nog verhevigd. Ondanks de zwaar ste aanvallen en ongewoon groot munitie- verbruik kon de vijand als gevolg van de dappere afweer der Duitsch-Italiaansche troepen geen successen behalen. Vele hon derden gevangenen werden 'gemaakt. De aanvallen op de vliegvélden van Malta werden voortgezet. In Zuid-Oost-E n ge 1 a nd hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen Woensdag aan vallen gedaan op industrieel®, verkeers- en haveninstallaties. Stalingrad. Om de nieuwe doorbraak naar den Wolga te verbreeden hebben de Duitsche troepen zich op 28 October naar het opperbevel van de weermacht meedeelt al vechtende verder een weg gebaand door het industrie gebied van Stalingrad. De bolsjewieken probeerden door tegenaanvallen deelen van het Dinsdag geleden terreinverlies terug te krijgen. De aanvallen konden echter in, het Duitsche afweervuur en onder de bommen der vliegende artillerie hun doel niet be reiken. Duitsche infanterie zette den weer vluchtenden vijand achterna en veroverde stormenderhand fabriekshallen en huizen blokken. Verscheidene vijandelijke kaze matten werden vernietigd. De bommen der Duitsche gevechtsvliegtuigen stelden de vij andelijke batterijen aan den Oostelijken oever van den Wolga buiten gevecht. Duit sche jagers bonden den strijd aan met bol sjewistische vliegtuigen. Zij bewezen op nieuw hun superioriteit door 1^ vijandelijke machines neer te schieten. Vier' andere toe stellen stortten neer in het vuur der lucht doelbatterijen. De zware verliezen der bol sjewieken aan vliegtuigen dwongen den vijand, zijn aanvallen op 28 October met verzwakte ondersteuning van vliegers uit te voeren. De vijand meende dit zwakkere optreden der vliegers te kunnen goedmaken door versterkingen van de infanterie en van de pantserstrijdkrachten. Geen der her haalde aanvallen leidde echter tot het ge stelde doel. Zij mislukten alle onder zware verliezen voor den vijand in het afweervuur en onder de bommen der Duitsche vlieg tuigen. Het nieuwe Kaukasus-offensief. Hoewel het Britsche offensief in Noord- Afrika naast het bereiken van speciale strategische doelen pok gericht is op een ontlasting van het Sovjet-Russische front, is het oorlogstooneel op den KaukasuS se dert Zondag volkomen gewijzigd. In het Duitsche weermachtbericht van Dinsdag wordt een serie succesvolle operaties in den Zuidelijken sector opgesomd, die bewijst, Jat de Duitsche troepen hun winterkwar tieren op den Kaukasus nog lang niet be trokken hebben. Terwijl in Stalingrad het Duitsche lucht- wapen in samenwerking met de zware artil lerie de bombardementen op de laatste Sovjetsteunpunten voortzet en de pionieren en infanteristen de haarden van verzet uit den weg ruimen, zijn de verbonden legers op den Kaukasus op alle belangrijke oor- logstooneelen tot krachtige aanvallen over gegaan. Dank zii een aanmerkelijke verbetering in de weersgesteldheid konden bü Toeapse Ook in het Oostelijk deel van den Kau kasus, in het gebied van den Terek, hebben de Duitsche en Roemeensche troepen de laatste twee dagen aanzienlijke vorderingen gemaakt. Geestelijke vader der Spaansche falange herdacht. In speciale edities schrijven de Spaansche bladen over den dag, waarop José Antonio negen jaar geleden de politieke en geestelijke fundamenteele trekken der Spaansche falange heeft geproclameerd. De partijminister Ar- rese schrijft in een hoofdartikel, dat José Antonio een jeugd aan een levensdoel heeft geholpen, een jeugd, die tot dien tijd de Amerikaansche padvinders naaapte en ver slonsde in de American bars. Een volk. dat zich uitleverde aan de democratische levens opvatting is. naar Me minister schrijft, even zeer aart den ondergang gewijd als een mil- lionair, die een slachtoffer is geworden van verkwisting. De secretaris-generaal van de falange, de Oostfrontstrijder Mora Figueroa, noemt het door José Antonio negen jaar ge leden ontwikkelde program het fundament, waarop het nieuwe in jarenlange gevechten tegen het bolsjewisme hard geworden Spanje zijn toekomst heeft gebouwd. Weer Engelsche luchtaanvallen op Fransche visschers. In de laatste dagen zijn opnieuw Fran sche visschersbooten aan de Kust van den Atlantischen Oceaan door Engelsche vlieg tuigen met bommen en mitrailleurs be stookt. Zoo is een vischkotter op 25 October tijdens het visschen door een Britsch vlieg tuig met drie bommen aangevallen, die vlak by het vaartuig in zee terugkwamen. Op 27 October werd dezelfde kotter opnieuw1 eerst met mitrailleurvuur en vervolgens met vier bommen bestookt, waardoor zware beschadigingen ontstonden. Een andere vis- schersboot werd op 25 October eveneens door een Britsche bom getroffen en zwaar beschadigd. Deze aanvallen van Britsche vliegers golden ongewapende Fransche vaartuigen, die werken in het belang van de voedsel voorziening van bet volk. Eénuit Stalin's garde. „Jefimowitsch Gregorow. oud 35 jaar. geboren 17.8.1907 te Le ningrad. monteur bii de Kirow- fabrieken aldaar, gehuwd." In den nacht van 28 op 29 September meldde hij zich bij onze voorposten, die .aan den Newa dc wacht houden. Geen nacht gaat voorbij, of er melden zich overloopers. Dan eens tien. maar som mige nachten over de honderd. ""it welke overwegingen? De motieven zijn zeer uiteenloopend. Er zijn er en dat is verreweg het gros die zóó murw zijn geworden door ons artillerievuur, door onze granaatwerpers, door onze lichte en zware machinegeweren en vóór alles coor de vernietigende en demoraliseerende Stu- ka-aanvallen, dat ze, het hopelooze van den strijd inziende, hun stellingen bii nacht verlaten om den riskanten tocht door nie mandsland het gebied tusschen de beide fronten te ondernemen. Dat overloopen is een uiterst gevaarlijke onderneming. Zii, die het wagen, loopen de kans van twee zijden onder vuur geno men te worden. In het duister kan men niet zien of het vriend of vijand is en de roep „Heil Hitler" is reeds meerdere malen door de Sovjets misbruikt om een laffen over val te plegen. Anderen loopen over, omdat ze dagenlang niet te eten hadden. Ook zijn er, die zich niet langer als vee willen laten opdrijven door de politieke commissarissen, die dag en nacht gereed staan om het fatale nekschot te lossen op iederen man, die hun op de een of andere manier als „onbetrouwbaar" of „verdacht" voorkomt. De belangrijkste groep is wel die, waartoe zii behooren, die niet meer gelooven kunnen in de leugens van hun leiders, omdat zii zien dat de werkelijkheid zoo geheel anders is. Wel vertellen hun „frontkranten" over groote overwinningen, over rijken buit. over heele legercorpsen die vernietigd zou den zijn, over bataljons, die zich overge geven zouden hebben. Vertellen met vetge drukte koppen, dat de Duitsche legers aim het einde van hun krachten zijn, dat er daar hongersnood zou wezen, dat de Sov jet-luchtmacht het luchtruim beheerscht. Maar de werkelijkheid ondervinden zij dag nacht aan den- lijve. Zij weten, dat tot nog toe de overwinningen niet aan hun, maar ceze zijde geboekt werden. Zij weten dat de Germaansche legerscharen steeds verder naar het Oosten dringen, dat de hechtste bolwerken: Woronesj, Rostow. Se- bastopol verloren gingen. Zii weten, dat de Germaansche soldaat tot in den Kaukasus is doorgedrongen en dat ook het laatste bolwerk in het Noorden. Leningrad. met de sterke vestingwerken van Kronstad ten ondergang zijn gedoemd. En m e t haar het systeem. Het systeem, dat vijf en twin tig jaar lang bloed en tranen, nameloos leed, armoede en terreur, barbarij en sla vernij gebracht heeft, een systeem dat den heilstaat beloofde, maar tot een bittere ont goocheling heeft geleid. Ook voor Jefimowitsch Gregorow. eens onderofficier in Stalins garderegiment, een uitgelezen schaar, samengesteld uit ver knochte partijmannen. Met z'n vijftienen zijn ze in den nacht van Maandag op Dinsdag gevlucht, in het duister van een maanloozen nacht Nu worden ze verhoord door den tolk. Interessante mededeelingen. Van de ruim drie en een half millioen in woners. welke Leningrad eens telde, zim er nog slechts 600.000 over. De overigen, bijna drie .millioen, zijn in den afgeloopen winter geëvacueerd. Eigenlijk, is dat een zacht woord voor massamoord, die hier achter verscholen gaat. De voedselpositie was zoo hachelijk geworden, dat hongersnood voor de deur stond. Weken en weken duurde de uittocht over de bevroren vlakte van het Ladoga-meer. Bij duizenden en tienduizenden zijn ze om gekomen. de burgers van Leningrad, die geloofden dat er tijdens het transport voor hen gezorgd zou worden. Gregorows vrouw, moeder van zes kin deren, behoefde den tocht niet te onder nemen. Haar was een ander lot beschoren. Zij werd in een der vier vrouwenbataljons, die in Leningrad mee ingezet worden, op genomen. Moeders van groote gezinnenhet mocht wat „Wie zal voor de kinderen zorgen?" Dui zendmaal heeft Gregorow zich deze vraag gesteld, ofschoon hij het antwoord weet. Sterven zullen ze van den honger, niemand zal er zich om bekommeren. Wat telt een leven in dit land. dat nooit anders dan den knoet, dan deportatie, dan moord en terreur gezien heeft? Twaalf jaren droeg Gregorow het partij insigne, hij kent het beulsvak door en door. Nu is hij zelf het slachtoffer geworden, nu het te laat is. Ontgoocheld, verbitterd: een van de vele millioenen, die gehoopt hadden, het avondland te kunnen overweldigen, te kunnen rooven en plunderen, te kunnen moorden naar hartelust. En het zou ook gelukt zijn. wanneer de Germaansche soldaat niet op het aller laatste moment was aangetreden, om Europa oor den ondergang te bewaren. S S.-oorlogsverslaggever C. VAN DER HEYDEN. 3 I, in het I-rans Hals Musum te Haarlem zijn de gobelins van het Nijmeegsehc raadhuis onder leiding van mcj. dr. G. T. van IJsselstein gerestaureerd. Het eerste stuk Is dezer dagen gereed gekomen, zoodat het raadhuis binnenkort weer in het bezit van zijn wandbekleeding zal zün. (V.N.P. De Haan Pax Holland c) Het Zwitsersche protest te Londen. Officieus Britsch en Duitsch commentaar. Inzake het protest van de Zwitsersche regeerihg tegen het vliegen boven Zwit- sersch rechtsgebied door Britsche vliegers verklaart. Reuter, dat Zwitserland al bij vorige gelegenheden heeft geprotesteerd toen het „meende", dat Britsche vliegtuigen boven Zwitserland gevlogen hadden op weg naar Noord-Italië. De Britsche regeering heeft toen geantwoord, dat aan de bestuur ders was opgedragen elke schending van het Zwitsersche luchtruim te vermijden, doch dat „sdms wegens de weersgesteldheid en andere omstandigheden de bestuurders wel licht niet altijd de voorgeschreven route »ouden kunnen volgen". Het is opvallend, dat te Berlijn in het geheel geen notitie genomên wordt v^n het protest. Dit is des te opmerkelijker, omdat men juist te Berlijn den laatsten tijd zeer veel belangstelling getoond heeft voor de neutraliteit van Zwitserland. Dit zwijgen zal waarschijnlijk wel een gevolg zijn van het feit. dat de Wilhelmstrasse het protest van Bern uitermate slap genoemd heeft. Duitsche politici zien geen aanleiding meer om nader op de neutraliteitspolitiek van Zwitserland in te gaan, zoolang dit land geen. actieve militaire maatregelen tegen ziin neutraliteitsschendingen neemt. Britsche ravitailleeringsraad bijeen. De ravitailleeringsraad van het Britsche Rijk (Commonwealth Supply Council) heef: zün eerste zitting gehouden. Voorzitter is de Britsche minister voor productie. Lyttle- ton. Australië wordt vertegenwoordigd door Bruce. Nieuw Zeeland, Zuid-Afrika en Zuic Rhodesia door hun hooge commissarissen in LorfÖen. Sir Ramaswaree vertegenwoordigt Jndië. De Ver. Staten hebben geen zetel in den raad. Zij zullen zich rapport doen uit brengen over de besprekingen. HET ONBEGRIJPELIJKE. Bs. Engeland zet in Noord-Afrika alle oeschikbare krachten in. Het achtste Brit- ;che leger beschikt weer over geweldige jtrijdkrachten, voorzien van Amerikaansche strijdmiddelen. Men loopt storm op de Duit sche linies, uit alles krijgt men. naar de D_A.D. meldt, den indruk, zooals trouwens in Duitsche militaire kringen te Berlijn wer*d verklaard, dat het alternatief: buigen of barsten is gesteld: hel verlies van 350 pantserwagens spreekt overigens voor zich zelf. De situatie wordt tot op dit oogenblik nog volkomen beheerscht door de afweer- successen der Spil-troepen. waarbij als zeer opmerkelijk valt te vermelden, dat het pantserwapen der Duitsche en Italisfansche legers nog steeds niet in den strüd gewor pen is. De Britten staan voor een moeilijke op gave, die niet alleen het uiterste vergt van dun strijdkrachten, maar hen bovendien ook voor geheel nieuwe tactische problemen heeft gesteld, in verband met het feit, dat ie El Alameinstellingen door de natuur lijke steunpunten der Caterra-vallei prach tig worden beschermd. De veldheers-be- kwaamheden van Generaal Rommel zijn er voorts een waarborg voor. dat den Britten nog menige onaangename ervaring wacht; ook al baseeren zij al hun verwachtingen op het gebruik van massale hoeveelheden troe pen en materiaal. Er is in dat opzicht bii de Geallieerden nog maar weinig veranderd, zij hebben niets geleerd uit de ervaringen, die Generaal Rommel hen met ziin beweeg lijke tactiek reeds bij herhaling heeft voor gelegd en zij moeten op het slagveld even veel mislukkingen incasseeren als op het terrein der politiek. De oorzaak voor dezen gang van zaken moet men zoeken in de verstardheid van de strategie der democratieën, die niets begrij pen van den nieuwen geest, welke den te genstander bezielt en kracht geeft. Dezer dagen heeft dr. Diètrich een nieuw artikel in zijn serie doen verschijnen, waar in eenzelfde conclusie wordt getrokken, om dat ook hij vaststellen moet. dat de nieuwe tijd met ancere maten meet dan door de democratieën worden aangelegd. Dr. Diet rich wijst er bp hoe vele ijdele verwach tingen der democratieën reeds in rook zijn vervlogen en geeft als ziin meening te ken nen. dat oordeelkundige kringen in de ge- heele wereld met recht de vraag dienen te stellen: waardoor en waarmede wil Enge land eigenlijk dezen oorlog nog winnen? Bet antwoord op de vraag waarin de sprook jesachtige strategie der democratieën en het probleem der ontplooiing en concentra tie van haar krachten bestaat, wordt, naar de Reichspressechef verklaart, steeds dui delijker hoe meer men in de geheimen van hun „geestelijke"' oorlogvoering door dringt. Zij verwachten de overwinning op het gevechtsterrein van de zwakke gemoede ren. Dat is het veld. waarop onze vijanden in zalige gedachtenis aan lord Northcliff en den vorigen wereldoorlog zich ook in dezen oorlog nog sterk voelen. Zij zien nog maar een ding mogelijk voor hun overwinning, nl. het doel om het Duitsche volle van bin nen uit te verzwakken om het moreel en geestelijk te vermurwen en te breken. Dat s het oorlogstooneel, waarop zii tot de be slissing van plan zijn te vechten. Ook op dit front strijden de geallieerden echter volgens verouderde begrippen. Mijn probeert een reeds lang verloren oorlog alsnog te winnen en demonstreert daarbij een verbijsterende begripsverwarring over de stuwende krachten van den nieuwen tijd. Het woord van Generaal Rommel, die aan de pers verklaarde, dat de geschiedenis zich nog eens verbazen zou over de (ver houdingsgewijze) werkelijk geringe mid delen waarmede in Noord-Afrika de suc cessen der spiltroepen werden bereikt, blijkt hier van groote beteekenis. Het zijn inderdaad niet de massa's van strijders en strijdmiddelen, noch de van ouds beproefde methoden, die den gang van dezen oorlog en de ontwikkeling, der Nationaal-Socialistische revolutie bepalen; maar het is de dynamische geest van het Nationaal-Socialisme. De democratie zal dat te laat ervaren. Paraat tegen landingen uit de luelit. Einde van de inspectiereis van den weermachtsbevelhebber. De weermachtsbevelhebber in Neder land, generaal der vliegers Fr. Christiansen heeft Donderdag zijn inspectiereis door de veelvuldige versterkingswerken in het Ne- derlandsche gebied voltooid. Grootscheepsche militaire oefeningen, die in het achtcrwaartsche gebied gehouden werden en waaraan alle onderdeelen van de weermacht deelnamen, gaven den weer machtbevelhebber en zijn gezelschap de zekerheid, dat de intensieve voorberei dingen voor den afweer van vijandelijke valschermjagers en landingstroepen uit de lucht zoover gevorderd zün. dat elk vijan delijk optreden uit de lucht onvoorwaarde lijk veroordeeld zal zijn te mislukken als gevolg van de afweerkracht der troepen van alle wapens, die den laatsten tijd zijn versterkt. Een belangrijke dag voor den Jeugdstorm. Installatie en défilé. Morgen, Zaterdag 31 October, zal het een zeer belangrijke dag voor den Jeugdstorm van Haarlem zijn. Dan toch heeft de in stallatie van verscheiden stormers en storm- sters in diverse rangen plaats, een plech tigheid, die door niet minder dan 800 a 1000 leden van den Jeugdstorni zal worden bijgewoond. Deze installatie zal worden gehouden op de Ged. Oude Gracht, des middags 3 uur. De troep zal daartoe in carré worden opgesteld ter hoogte van het kan toorgebouw van „Winterhulp", Ged. Oude Gracht 47. Voor het publiek zal gelegen heid zijn, de installatie bij te wonen. De leiding der installatie berust bij den Staf leider Quispel. Ze half twee Zaterdagmiddag verzamelen kader, stormers en meeuwen zich op het Stationsplein, vanwaar te twee uur een marsch wordt ondernomen langs de Rozen straat, het Kenaupark, Kinderhuisvest, Raaks. Ged. Oude Gracht. Muziek zal in den stoet niet ontbreken. Ter plaatse van de installatie zal de vlag van den Nationalen Jeugdstorm worden geheschen cn het woord worden gevoerd. Het tweede gedeelte van den middag is gewijd aan een défilé. Daartoe begeven de stormers zich naar het Plein, waar de op stelling vooi het défilé, dat op de Groote Houtbrug plaats heeft, wordt voorbereid. Een en ander zal te kwart voor vijf plaats hebben, waarna een marsch door de stad, die te zes uur op het Stationsplein eindigt, den middag besluit. Qngetwyfeld zal het fleurig tafereel van ongeveer duizend Jeugdstormers en -storm - sters met hun vlaegen. trommen en trom petten groote belangstelling trekken. Morgenthau terug naar «1e V.S. De Amerikaansche minister van finan ciën. Morgenthau. die een bezoek aan Lon den heeft gebracht, is Donderdagavond met een Clippervliegtuig van Lissabon naar de Ver. Staten vertrokken. Tijdens zijn oponthoud te Lissabon is hn door den Portugeeschen minister-president dr. Salazar ontvangen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1