Stadsnieuws Minder op de rookerskaart fl Tentoonstelling in Kunsthandel Leffelaar. Werken van Mevr. A. G. Luttge Deetman en J. M. Luttge. Hoewel mevrouw Luttge Deetman en haar echtgenoot meestal gezamelijk hun werken exposeeren en daardoor ook meestentijds in één adem genoemd worden, zou het toch on juist zijn hieruit de gevolgtrekking te maken, dat beider kunst niet van karakter verschilt. Oppervlakkig beschouwd heeft hun arbeid hier en daar ongetwijfeld eenige overeen komst. Zij hebben weieens dezelfde modellen, de rangschikking van figuren en stillevens vertoont soms eenige gelijkenis en zelfs de kleuren verraden nu en dan een weinig ver wantschap, maar in 't algemeen zijn de schil derijen en teekenlngen van de schilderes kleuriger en spontaner van toets dan die var den schilder. Men voelt hieraan dat deze twee kunste naars veel van temperament verschillen. Het werk van mevrouw Luttge is gepassioneerder en zooals in den aard van de vrouw ligt ook bekoorlijker dan dat van haar echtge noot. Luttge's kloek gebouwde composities hebben veel critisch overleg en zorgvuldigen arbeid gevergd. Van vroegere tentoonstellingen zal men zich herinneren dat de twee reislustige kunste naars langen tijd in Italië vertoefd hebben. Door den oorlogstoestand zijn ze genood zaakt in eigen land te blijven, maar dit heeft de ontplooiing van hun kunst niet in den weg gestaan. Men krijgt zelfs den indruk dat hun kleuren door het atmosferische Hollandsche licht een dieperen en fijneren toon gekregen hebben. Mevrouw Luttge Deetman is met het ros sige meisje, dat zij eenige malen geschilderd heeft, bijzonder gelukkig geweest. Door hun ongedwongen gratie en frissche natuurlijkheid weten de schilderijen en studies met meisje het hart van den beschouwer te nen. Van welk een zeldzame charme getuigt het schilderij van dit jonge vrouwtje liggend op een Sofa in een wit satijnen ondèrjurk, die blankgrijs in de lichte schaduwpartijen voortreffelijk harmonieert met de zachte kleu righeid van sofa en interieur. De stofuitdruk king en de sierlijke toets van deze visie ver dienen nog eens extra geprezen te worden. Zoo gaf dit meisje de schilderes tal van typische momenten in 't penseel. Men ziet haar in nonchalante houding ver diept in een romannetje, een paar maal treft men haar aan in zwierig bruidstoilet en een ander geestig geschilderd doek, waarop zij zich in losser klccdij met de poes amuseert zou men terecht „katjesspel" kunnen noemen. Een der beste portretten, die ik ooit van mevrouw Luttge gezien heb, is ongetwijfeld het sprekende jongensportret, waaruit U de le venskracht ^il 't ware tegemoet treedt. Van de overige werken herinner ik aan het verdien stelijk geschilderde naakt, eenige levendig ge schetste babykopjes en aan een paar schil derijen, die zij in Italië vervaardigd heeft. Jaap Luttge's kracht schuilt in de kranige wijze waarop hij zijn tafereelen componeert en in het kundig en gevoelig weergeven der details. Het palet van Luttge is koeler van toon dan dat van zijn echtgenoote. Er spreekt een 17e eeuwsche voornaamheid uit zijn een- voudigen, gezonden stijl, die zooals in het schilderij met den lezenden rooker aan den Delftschen Vermeer doet denken. De weer gave van het licht, dat zijdelings door het hooge venster naar binnen dringt, de typee ring van den rooker, de kom met vruchten op den voorgrond in het omfloerste licht en voor al de grijze achtergrond met het spiegeltje en het statig geplooide olijfgroene gordijn ge tuigen van Luttge's echt Hollandsche kleur gevoeligheid en realiteitszin. Dit laatste kan men ook zeggen van het forsch gebouwde stilleven met den- witten pot. Hoe expressief staat die pot in de ruimte en hoe goed is hier het grijs en wit en het deftige blauw van eenige doeken gecombineerd met den edelen, blanken toon van het kloeke voorwerp. Van de overige werkeo noem ik bet knap gedetail leerde „Figuur achter tafel", het portret van den schipper en eenige stillevens. De tentoonstelling, die een frisschen indruk ma^kt is tot. 7 November geopend. Ook des Zondagsmiddags kan men haar bezichtigen. JAN D. VOSKUIL. GOUDEN JUBILEUM BOOMKWEEKE- RIJEN J. ABBIXG ZONEN. Het zal 1. November a.s. 50 jaar geleden zijn dat de 'bekende boomkweekerijen van firma J. Abbing Zonen werden opge richt. Op bescheiden schaal opgezet door wijlen den heer J. Abbing op een der terreinen van „Beerschoten" te de Bilt. groeide in korten tijd door energieke leiding het be drijf zoodanig uit dat omgezien werd naar een grooter terrein met omgeving voor uit breiding. Dit werd gevonden onder de ge- meent» Zeist, in de onmiddellijke nabij he a van station Driebergen, waarheen het be drijf allengs werd overgebracht en in 1904 voltooid. Dit is de plaats waar ook heden de uitgestrekte kweekerijen nog gelegen zijn en velen die wel eens van Utrecht naar Arnhem gereisd zijn. hetzij per trem, auto of anderszins, zullen hierop met welgeval len het oog hebben gericht, vooral op de mooie modeltuinen aan den Rijksstraat weg. Neem n AKKERTJE De Nederlandsche Pijnstiller AGENDA VRIJDAG 30 OCTOBER. Groote Kerk: herdenking Kerkhervorming. 3.30 uur. Palace: „De scheidingsreis". 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Frans Hals Theater: „Künnemann neemt het er van", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Toe gang 18 jaar. Luxor Theater: „Lajla", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Rembrandt Theater: „Tosca", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Moviac: „Artistea". 2, 4. 7 en 9 uur. Toe gang 14 jaar. ZATERDAG 31 OCTOBER. Gebouw H.K.B.: Tentoonstelling van pluim vee. konijnen en vogels. 919 uur. ConcertzaalMuziek-variété-programma. 7.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. W.n. Hoofdredacteur: J V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Overmeer. Heemstede Buitenland: J. C. van der Laag Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten Heemstede. Binnenland- J. A. Steen Jr., Zand- voort. Nieuws en reportage voor Velsen en om geving: J. J. E. van Baarsel, IJmulden. Adver- tenUes: D. A. J. Spek, Haarlem, Strijd om Stalingrad. Luchtafweerbatterij tusschen de puinhoopen der stad. (P.K. Bauer Altvater-Atl-H-P.H. c) Een Muziekavond bij Frederik de Groote. De fiog frisch in de herinnering liggende demonstratie op oude muziek-instrumenten. die de Haagsche museum-conservator Dirk Balfoort verleden jaar voor de Necer- landsch-Duitsche Kuituurgemeenschap paf. werd nu op de jongste uitvoering van het zelfde genootschap aangevuld door een in scène gezet historisch kamerconcert bij den Grooten Frits op Sans-Souci. Aangevuld zeg ik. want het was als het ware de prac- tische toepassing van veel wat op de vo rige conferentie theoretisch aangetoond was. Met deze demonstratie in een geromanti seerd kader te zetten, naar authentieke ge gevens, die wij over de huisconcerten van den muzieklievenden Pruisischen Vorst be zitten, kon ook de onontbeerlijke sfeer ge schapen worden, waarin het karakter der instrumenten uit dien tijd, alsmede de mu ziek waarvoor Frederik een speciale voor liefde koesterde, op voortreffelijke wijze tot hun recht komen. Zoo werd aan in een synthetisch 18e eeuwsch decor en in kleederdracht van dien tijd gemusiceerd en gezongen. Frederik de Groote was zelf van de partij, en nam aan de uitvoering deel als bespeler van de dwarsfluit, het instrument waarop "hij, als leerling van Quanz, naar het schijnt een groote vaardigheid verworven had en waar voor hü heel wat etudes, sonates en con certen componeerde. Van een dezer. n.l. het Derde Concert, werden door G. v. d. Hoek. die den muzikalen koning voorstelde, tw deelen uitgevoerd, met begeleiding van strijkinstrumenten en clavecimbel. Het wekte verwondering hoe goed de heer v. d. Hoek zich de speelwijze van het primitieve instrument eigen gemaakt heeft; hij kwam er practisch nagenoeg toe de woorden van den inleider, den heer Balfoort, die gewaar schuwd had voor de onvolkomenheden in zake zuiverheid van intonatie op het oude speeltuig, te logenstraffen. Merkwaardiger nog mocht de realisatie van de fluitpartij heeten in het aanvangsdeel van de trio sonate uit „Das Musikalische Opfer" van Joh. Seb. Bach, welk stuk om zijn toonaard (c. kl. t.) bijzonder riskant is op een instru ment. dat geen hulpkleppen bezit voor de wijzigingsteekens. Het speet ons. dat we dit prachtige stuk niet in zijn geheel te hooren kregen, temeer, omdat het thema van Fre derik de Groote, waarop het zijn ontstaan dankte, pas in het tweede en in het vierde deel een rol speelt. In ieder geval heeft G. v. d. Hoek het bewijs geleverd, dat op de primitieve fluit van Quanz heusch zuiver en clankschoon te musiceeren was. Verder zagen we Frederik ook als toe hoorder bij de vertolkingen van de leden van zijn kapel en hoe hij het sein gaf tot bet applaus. Met hem luisterden wij naar den prachtig volumineuzen en warmge- t in ten zang van de sopraan Maria Ballings, die aria's van Ariosti en van Graun (Fre- derik's hofkapelmeester) ten gehoore bracht. In het eerste stuk werd zij gesecon deerd door Kees Panman op de viola d'amore, waarvan men de geluidskwaliteit bijzonder kon waardeeren. Daar de cellist van de geïmproviseerde kapel verstek liet gaan. moesten wij de aangekondigde cello sonate van Marcello missen en konden ook een paar deelen uit een kwartet-symphonie van C. Ph. Em. Bach niet doorgaan. Maar er was nog te luisteren naar het vaardige spel van André Rodenhuis, die op clavi chord, tafelpiano en clavecimbel, composi ties van C. Ph. Em. Bach, Fasch en Chr. Nichelman ten gehoore bracht. Dan waren er nog de violisten Rietveld en Polman, die evenals de heer Panman op instrumenten van oud-Hollandsche viool bouwers speelden. In zijn inleiding had Dirk Balfoort de beteekenis dezer instrumentma kers belicht en vooral den Amsterdamschen luthier Hendrik Jacobs geprezen ais ce evenknie van Amati. Natuurlijk viel deze muziekavond bij Fre derik de Groote bij het aanwezige publiek goed in den smaak, getuige het spontane ap plaus, dat telkens opklonk. Het was trouwens niet alleen een gezel lige, maar ook een artistiek hoogstaande, smaakvolle en leerzame avond. JOS. DE KLERK. RECTIFICATIE. In het overzicht van de Muziektijdschrif ten van cW maand citeerden wij uit Caeciiia en De Muziek de opmerking van den redac teur, die den nieuwen dirigent der H.O.V.. Drs.'Arend Koole interviewde, als z'ou deze de eerste in ons land zijn, die het doctoraal exartien in de "muziekwetenschap gedaan heeft. Terecht wordt er ons door een lezer >p gewezen, dat dit niet juist is. daar ook Je dirigent L. C. Walther Boer. niet alleen dit examen deed, doch ook met zijn disser- "tie over het Waalsche chanson den doc- rstitel vecwierf. Natuurlijk was ons dit bekend, maar het viel ons op dit oogenblik niet in. anders hadden wij de vergissing van den interviewer aanstonds rechtgezet. Het gebeure dan nu: eere wien eere toekomt. J. de K Dr. Colin Ross spreekt over Afrika. Zooals reeds gemeld bevindt zich Dr. Colin Ross thans in ons'Iand om over het onderwerp „Der \Veltpolitische Kampf um Afrika" eenige •oordrachten te houden. Slechts weinigen kennen Afrika zoo goed als Dr. Colin Ross. Eens doorkruiste hij met zijn familie gedurende 13 maanden dat wereld deel van Kaapstad tot Cairo en sindsdien be zocht hij nog menigmaal deze gebieden. On langs keerde hij terug van een tocht door Noord-Afrika, waardoor hij in de gelegenheid is over recente gebeurtenissen te vertellen bovendien 'zullen zijn woorden worden ge ïllustreerd met door hem zelf opgenomen, in teressante kleurenfoto's. Bij het uitspreken van den naam Afrika denken wij jn de eerste plaats aan woestijnen, oerwouden, 'ongastvrije gebieden, waarin zich de Europeaan slechts ongaarne waagt. Dr. Colin Ross doet zijn toehoorders echter hier in meer zien. Hij voert hen in gedachten door Marokko. Algiens en Tunis, hij toont hun de bekoring van exotische stéden, de pracht van de subtropische natuur en economische cen tra van de zuidkust der Middellandsche Zee in verband met de wereldpolitiek. Het is aan het initiatief van de N^er- landsch-Duitsche Kuituurgemeenschap tt danken, dat Dr. Colin Ross op zijn tournée door Europa ook in Haarlem de belangstelling voor het „Zwarte Werelddeel" levendig zal houden. Zondagmiddag om drie uur spreekt bjj in hotel „De Leeuwerik". Water, en verwarmings- leidingen in leegstaande huizen Aftappen is noodzakelijk. Nu de mogelijkheid bestaat, dat hier en daar perceelen tijdelijk onbewoond zullen staan, is het van belang er de aandacht op te vestigen, dat de centrale verwarming en de warmwatervoorziening moeten worden afgetapt voordat het huis verlaten wordt, daar anders bij het invallen van de vorst groote schade aan deze installaties kan ontstaan. Het water uit de centrale verwarm inga-» installatie moet op het laagste punt worden afgetapt. Vooral ahn den ketel en aan de laag gelegen leidingen onder de vloeren moet bijzondere zorg worden besteed, op dat hierin geen water blijft staan. Bij het aftappen moeten alle radiatorkranen en eventueel aangebrachte luchtkraantjes ge opend worden, daar anders niet al het water kan wegloopen. De luchtkleppen en de rookschuif van den ketel moet gesloten worden en zoo mogelijk moet men de plaat ijzeren verbinding tusschen ketel en schoorsteen verwijderen. Waar dit moge lijk is, dient de ketel inwendig ingevet te worden, vooral indien het een geslagen ijzeren ketel is. Afgewerkte olie van auto mobielen hiervoor is zeer geschikt. Waterleidingen moeten, nadat alle kra nen geopend zijn, afgetapt en doorgeblazen worden. Is een warmwater-installatie aan wezig, dan moet er voor gezorgd worden, dat er in den boiler en in het vulreservoir geen water blijft staan. Het water uit de zgn. stankbochten onder waschtafels en closets moet of worden af getapt of worden vermengd met een hand vol keukenzout. Uit geysers dient het wa ter te worden verwijderd. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Zaterdag de laatste dag. Alsdan kunnen degenen, die ®m geldige re denen niet in de gelegenheid waren de kaar ten af te balen, zulks alsnog doen. Verduisteren van 18.16 tot 8.33 uur 31 Oct.: zon op 8.32, onder 18.14 uur maan onder 14.46, op 23.52 uur 1 Nov.: zon op 8.34, onder 18.12 uur maan onder 15.20 uur. (L.K. 8.18 uur.) Om langer toe te komen De eene week: één rantsoen De andere week: twee rantsoenen. Toen het „Gheurig kruyt taback" in de lijst van distributieartikelen werd opgeno men, beteekende dit een uitkomst voor tal- looze rookers, die geen kans pieer zagen tegen redelijken prijs aan wat tabak, siga ren of cigaretten te komen. Ondanks som bere voorspellingen is de tabaksdistributie zeer bevredigend uitgevallen. Men kon zijn bonnen regelmatig „gehonoreerd" krijgen. Weliswaar is dit bij ons Nederlandsche dis tributiestelsel gelukkig nog altijd regel, doch in dit geval was het meer dan menigeen verwachtte. Het was echter algemeen' be kend. dat het er om ging het restant van de voorraden te verdeeien. Hoe lang de voorraad nog zou strekken, was niet op enkele weken nauwkeurig te schatten, doch volgens deskundigen zou het omstreeks De cember wel afgeloopen zijn. Gelukkig is er nog voldoende tabak ingevoerd om de fabricage nog gerul- men tijd, zij het in beperkte mate, te kunnen voortzetten. De geruchten, als zou de sigarenindustrie eind 1942 door gebrek "aan grondstoffen gedwongen zUn te stoppen, zijn dan ook ongegrond. Het is echter niet mogelijk op denzelf den voet als tot dusver door te gaan. Aangezien de rookers het in hfit algemeen op priis stellen, dat de distributie zoo lang mogelijk wordt voortgezet, is thans in over leg met de vakgroep tabaksverwerkende industrieën en het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten besloten, op de rookers kaart voortaan om de andere week slechts één rantsoen beschikbaar te stellen in plaats van twee. Dit geldt voorshands alleen voor de rookerskaart, dus niet voor de sigaretten- kaart. De dames behouden nog hun gebrui kelijke rantsoen. De nieuwe boterbon. Gedurende het tijdvak van 31 October tot en met 11 November 1942 geven de met „Boter 56" gemerkte bonnpn van de bon kaart voor voedingsmiddelen elk recht op het koopen van 125 gram boter. De nieuwe week- en maandjjonnen. Voor het koopen van de gebruikelijke noeveelheden brood, beschuit, vleesch, aard appelen en melk zijn voor de volgende week aangewezen de bonnummers 56. Taptemelk zal verkrijgbaar zijn op bon 56 taptemelk, terwijl voor rookartikelen zoowel voor dames en heeren 1 rantsoen bon R9 is aangewezen. Voor het tijdvak van 1 November tot en met Zaterdag 28 November zijn geldig ver klaard de volgende bonnen: 417 voor suiker, 418 voor jam. 419 voor 125 gram peul vruchten, 420 voor 125 gram havermout. 421 voor 125 gram gort, 422 voor 125 gram gemengd meel. 423 voor vermicelli, enz. 424. 425 en 426 voor kaas. 427. 428. 429 en 430 voor bloem, 4-66 en 4-67 reserve voor rijst (kinderen tot 4 jaar), 56 en 57 versnape ringen voor chocolade. 58 en 59 versnape ringen voor suikerwerk. Ten slotte is van 31 October tot 11 No vember boter verkrijgbaar op bon 56. Bonnen beteekenen voedsel mits er geld is Zorgt voor geld Steunt Winterhulp Giro 5553. Geldige bonnen in de week van 1 Nov. t.m. 7 Nov. Elk der volgende bonnen GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: 1 NOV. T M 7 NOV. 1942 4 Rants. y2 Rants. 1 Rants. 1 Rants. V2 Rants. 2 K.G. 1 K.G 144 Liter Wi Liter 1 Rants. 1 Rants. 1 NOV T/M 28 NOV. 1942 56A BROOD 56B BROOD 56 BESCHUIT 5CA VLEESCH 56B VLEESCH 56A AARDAPP. 5GB AARDAPP. 56 MELK 56 TAPTEMELK R-9 TABAK R-9 SIGARETTEN. 417 ALGEMEEN 418 ALGEMEEN 419 ALGEMEEN 420 ALGEMEEN 421 ALGEMEEN 422 ALGEMEEN 423 ALGEMEEN 424 t/m 426 ALGEM. 427 t/m 430 ALGEM. 4-66. 4-67 RESERVE 56. 57 VERSNAP. 58, 59 VERSNAP. 1 K.G. 1 Rants. 125 Gram 125 Gram 125 gram 125 gram 100 Gram 400 Gram 1 Rants. 250 Gram 100 Gram 100 Gram 4 OCT. T/M 28 NOV. 1942 400 ALGEMEEN |250 Gram. 31 OCT. T/M 11 NOV. 1942 j Brood of gebak Beschuit, brood of geb. Vleesch of Vl.waren Aardappelen Aardappelen Melk Taptemelk Tabak Sigaretten Suiker Jam Peulvruchten Havermout Gort Gemengd Meel Vermicelli enz Kaas Bloem, brood of gebak Rijst Chocolade Suikerwerk Kofflesurrogaat Beschikbaar per persoon: - ss "2 S3 II a In ttfdvak van één week: 5 18 22 18 Rants. 4 - - - Rants. 1% 3 3 3 Rants. 2 4 KG. 1 1 1 KG. 5 Vi 3¥? Liter. m IV, Liter. 1) 1 Rants. 2) 1 Rants. In tijdvak van vier weken 1 1 1 K.G. 1 1 1 1 Rants. 125 125 125 125 Gram 125 125 125 125 Gram 125 125 125 125 Gram. 125 125 125 125 Gram. mo 100 100 100 Gram aon 300 300 300 Gram 4 4 4 4 Rants 500 Gram 200 200 200 200 Gram 200 200 200 200 Gram In tijdvak van acht weken 250 250 250 250 Gram Gemiddeld per week: 56 BOTER V2 Rants. Boter ....™..w 871/2 175 175 146 Gram. 13 SEPT. T/M 11 NOV. 1942 2-61. 2-62 RESERVE •A Rants. 3-61, 3-62 RESERVE V2 Rants 4-61 RESERVE V? Rants. GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk de volgende bonnen Geeft recht op het koopen van Van Tot en met 02 Petroleum 01 t/m 05 B.V. Brandst. 06 t/m 08 B.V. Brandst. 01. 02 03. 04 K-F. Brandst. M Textiel (Mannen) 2 liter Petroleum 1 eenh Brandstoffen 1 eenh. Brandstoffen 1 eenh. Brandstoffen (geen anthraciet) 45 gram Scheerzeep 23 Aug 1942 11 Mel 1942 16 Oct. 1942 diverse data 1 Sept. 1942 11 Oct. 1942 31 Dec 194? 28 Febr. 1943 30 Apr. 1943 31 Dec 1942 DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNEN KORT NIET MEER GELDIG: Na Za^prdag 31 Oct.: 54 Brood; Beschuit, Vleesch, Aardappelen, Melk, Tabak. 60 Re serve (Taptemelk). 51 t/m 54 Versnaperingen 397 t/m 399, 402 t/m 411 Algemeen, 57, 58 Reserve (Rijst), 53 Boter. De geldigheidsduur van de volgende bonnen Is verlengd: t/m Maandag 30 Nov.: 412, 413 Algemeen (Zeep), N-Eenheidszeep, Waschpoeder, Toi letzeep. De bonnen, waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdag wordeD gebruikt met uitzondering van den bon voor vleesch vleeschwaren en aardappelen 1) Mannel. personen van 18 jaar en ouder. 2) Vrouw, personen van 25 jaar en ouder. Besluit van de secretarissen- generaal der departementen van binnenl. zaken en waterstaat. Betreffende het wegruimen van sneeuw en het bestrijden van gladheid op den openbaren weg. Op grond van par. 1 der verordening nr. 23,1940 en in overeenstemming met de par. 2 en 3 der verordening nr. 3/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied wordt bepaald: Artikel 1. De zorg voor het wegruimen van sneeuw op den openbaren weg, voorzooveel het be lang van het verkeer op den weg dat eischt, berust: Met betrekking tot rijkswegen by de di rectie van den Rijkswaterstaat. met betrekking tot provinciale wegen bij den commissaris der provincie, en met betrekking tot de overige wegen by den burgemeester. Artikel 2. Onverminderd het bepaalde in het vorig artikel is de hoofdbewoner of hoofdgebrui ker van een binnen de bebouwde kom ge legen gebouw of gronderf verplicht: 1) De sneeuw en het ijs van het voor of langs het gebouw of gronderf gelegen ge deelte van het openbaar voetpad weg te ruimen en bij gladheid dat weggedeelte met stroefmakende stoffen te bestrooien en bestrooid te houden; 2) Te zorgen, dat de sneeuw en het ijs by dit wegruimen van den orienbaren weg worden verwijderd, dan wel worden ge bracht op den uitersten rand van het open baar voetpad, zoodanig, dat het verkeer hiervan geen hinder ondervindt en vol doende openingen worden uitgespaard voor hét afvloeien van dooiwater en tramrails, tram- en autobushalten, zoomede brand en rioolputten vry'bliiven. Artikel 3. Indien er meer hoofdbewoners of hoofd gebruikers van een gebouw of gronderf zijn, rust de in het vorig artikel bedoelde verplichting op een ieder van hen. Artikel 4. 1) Ingeval van uiterste noodzaak kan de burgemeester, wanneer de bijstand der plaatselijke beambten en de hulp van vrij willigers en andere beschikbare werk krachten ongenoegzaam zijn, inwoners zij ner gemeente tijdelijk tot het doen van persoonlijke diensten ten behoeve van het wegruimen van sneeuw en het bestrijden van gladheid op den openbaren weg op roepen. 2) De diensten mogen niet worden ge vorderd van a) vrouwen; b) personen beneden 16 jaar en boven 50 jaar; 3 e) personen, die in het openbaar belang plichten hebben te vervullen, welke hen verhinderen zich van de diensten te kwij ten; d) personen, die blijkens een geneeskun dige verklaring niet in staat zijn de dien sten te verrichten. 3) De dienstèn mogen van de opgeroe pen personen «worden gevorderd gedurende ten hoogste zes uur per etmaal, gedurende ten hoogste drie achtereenvolgende dagen. 4) De opgeroepenen zijn verplicht de za kelijke aanwijzingen van. de met de leiding van het wegruimen van sneeuw en het bestrijden van gladheid op den openbaren weg belaste personen op te volgen. Artikel 5. Het is aan anderen dan openbare licha men verboden: 1) Voor het verwijderen van sneeuw of ijs van den openbaren weg gebruik te ma ken van zout of andere bijtende stoffen, tenzij dit geschiedt op of in de onmiddel lijke nabijheid van tramrails, wissels, brandkranen of brand- of rioolputten; 2) Sneeuw of ijs op andere openbare plaatsen te storten dan die, welke de bur gemeester daartoe heeft aangewezen. Artikel 6. 1) Hij, die handelt in strijd met een bij of krachtens de artikelen 2 en 4 opgelegde verplichting of met het bepaalde in artikel 5, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes weken of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. 2) De in het vorig lid strafbaar gestelde feiten zijn overtredingen. 3) Indien een in lid 1 strafbaar gesteld feit wordt begaan door of vanwege een rechtspersoon, wordt de strafvervolging in gesteld en de straf uitgesproken tegen hem die tot het feit opdracht gaf of die de fei telijke leiding had by het verboden doen of nalaten. Artikel 7. Dit besluit, hetwelk wordt aangehaald s „sneeuwruimingsbesluit", treedt in werking met ingang van den dag. volgende op dien zijner plaatsing in de Nederland sche Staatscourant. SPECIALE VERGUNNING VOOR TWEEDMANTELS EN -JASSEN EN VOOR WINTERMANTELS EN' -JASSEN. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat de termijn voor het aanvragen van speciale vergunningen voor tweedjassen en tweedmantels, welke op 31 October 1942 zou afloopen. tot nader order is verlengd en dat met ingang van 1 November 1942 aanvragen voor speciale vergunningen voor wintermantels en win terjassen kunnen worden ingediend. Slechts indien men een zoodanige speciale vergun ning verkregen heeft, kan men tegen af gifte van die vergunningen van een be paald aantal punten een dezer artikelen aanschaffen. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat na 31 October 1942 geen speciale vergunningen voor demisaisons meer kunnen worden aangevraagd. Bovengenoemde aanvragen mogen uit sluitend worden ingediend op formulier MD 102 bij den distributiedienst der ge meente, waar de aanvrager in het bevol kingsregister is ingeschreven. INWISSELING VAN SPECIALE VERGUNNINGEN VOOR KERAMISCHE PRODUCTEN TEGEN SPECIALE PUNTEN De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat met ingang van 1 November 1942 de gelegenheid wordt opengesteld om bij de distributiediensten de in omloop zijnde speciale vergunningen voor keramische producten, voor zoover daarop wegens verschillende omstandighe- De echte, ouüe den nog geen artikelen konden w orden aan- geschaf' punten. geschaft, in te wisselen tegen speciale Men is verplicht hiertoe opnieuw een aanvrage bij den plaatseliiken distributie- dienst op formulier MD 33301 in te die nen, onder bijvoeging der verloopèn spe ciale vergunningen. Het betreft hier de vergunningen MD 58, MD 59 en MD 60, die in geval van huwe lijk, eerste inrichting, brand of verwoesting door oorlogsgeweld zyn uitgereikt voor het aanschaffen van de in de vergunningen genoemde artikelen. De speciale punten geven recht op het aankoopen van wille keurige bij den detailhandel verkrijgbare keramische artikelen. SPORT EIS SPEL. ZWEMMEN ZWEMCLUB „HAARLEM". Voor de op Zaterdag 7 November en Zondag November te houden nationale zwemwedstrijden te Amsterdam, ter gelegenheid van het 50-Jarlg bestaan der zwemvereeniging het „Y", komt bo venstaande vereeniging met de volgende ploeg: uit. Op Zaterdag: 100 M. borstcrawl dames: me; T. Kamp. 200 M. schoolslag hecrên; M. Spaander man en J. Bakker 3x50 M. wisselslag estafette voor heeren: F. Maus (rugs!.), M. Spaanderman (schoolsl.). en J. v. Merkesteyn (borstcr.). Op Zondag: 100 M. rugslag dames: T. Paan- behoeft in geen huisge zin te ontbreken, want STARK kan nog altijd in de bekende primo kwo- liteit worden geleverd. Grootq tube Al leen moet U voor iedere nieuwe tube een leegeoude tube met dop inleveren I akker en A. Jansen. 100 M. rugslag heeren: F. Maus. 200 M. schoolslag darner H. v. d. Zon en C. Kraft. De estafette S x 50 M. borstcrawl voor dames: C. Kraft. T. Paanakker, A. Jansen, T. Kamp en C. V. Daatselaar. De estafette 10x50 M. borsterawlestafette voor heeren- A. Hoogland, P. Koonings. J. v. Merke steyn, E. Badan. H. Smits. C. Robanus, R. Kult, G. Jongert. w. Mathot. G. Koonings. De wedstrijden worden gehouden in het Sport- fondsenbad te Amsterdam-Oost. Kampioensparade in het Sportfondsenbad. De inschrijvingen voor het Vierkringen- zwemfeest dat op Zondag 1 November in het Sportfondsenbad door den Kring Haarlem wordt gegeven, zijn van dien aard, dat alle factoren aanwezig zijn om een prachtig zwem feest te verwachten Op de 100 M. borstcrawl dames zal Rie van Veen in het strijdperk tre den tegen Bep van Schaik, die in de laatste weken steeds de zege wist te behalen, zonder dat Rie van Veen echter van de partij kon zijn door een beenblessure. De drievoudige kampioen J. v, Merkesteyn zal aan den start verschijnen, hetgeen beduidt dat hij na de Kampioenschappen voor de eerste maal op de korte baan tegen de prominente zwem- van den Zwemband zal uitkomen. De kring Haarlem heeft inmiddels in B. v. d. Boogaerde van D.W.R. een zwemmer gekre gen, die weieens voor een verrassing kan zorgen. Molenaar van kring Amsterdam en Ramack van kring Rotterdam hebben echter getoond van gelijke kracht te zijn, zoodat een bijzondere spanning om dit nummer heerscht. t)e clou van den middag zal echter onge twijfeld gevormd worden door het nummer schoolslag dames. De Kampioene van Neder land Wil Haverlag van kring het Gooi zal hierbij in één serie uitkomen met de kampioe ne 1941 Tony Bijland terwijl eveneens de 13- jarige zwemster Nel van der Vliet van kring het Gooi in ingedeeld. Een ander glansnummer Is de 100 mtr. rug slag heeren. De kampioen Ph. van Schouwen van krimg Amsterdam, de tweede prijswinnaar dé Geest, de Haarlemsche coming-man, die op het zwemfeest van H.P.C. in Groenendaal Van Schouwen reeds versloeg in den schitte renden tijd van 1 m. 10 sec., de derde ge plaatste J. C. Scheffer uit Amsterdam en ten slotte de oudkampioen P. Metman eveneens uit kring Amsterdam zijn ingeschreven. Zal de Geest ook nu weer voor de verrassing en een Haarlemsche overwinning zorgen? Bij de estafettes, zoowel dames en heeren, zal het aan spanning niet ontbreken. De Haar- emsche ploeg is favoriet voor de 4 x 200 mtr. borstcrawl, doch of zij ditmaal tegen de Am- «terdamsche ploeg zal winnen is een open vraag. De Nederlandsche kampioen schoonsprin- gen N. v. d. Voort komt tegen de afgevaar digden van de Kringen Amsterdam, Rotter dam en Utrecht—het Gooi. HANDBAL HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Het programma voor Zondag luidt: Dames. Eerste klasse: Zeeburg—Rapiditas; Con cordia—'Tonido. Tweede klasse: O.S.S. 2—B.G.V.Bato—Rapl- ditas 2; Ymond—H.O.C.; H.C. 2—O.S.S. Heeren. Eerste klasse: Achilles—Concordia. Tweede klasse: Concordia 2—Ymond; Rapidl- tas—O.S.S.; H.O.C.—B.G.V. Derde klasse: B.G.V. 2—O.S.S. 2; Ymond 2— H.O.C. 2 De Rapiditas-dames krijgen Zondag haar sterksten tegenstander te bekampen, daar zij den strijd aanbinden tegen Zeeburg, dat nog onge slagen de leiding heeft Willen de Haarlemsche dames nog een woordje mee spreken, dan dienen zij te winnen. Hoewel het een zware opgave is, behoort het niet tot de onmogelijkheden. Er mag in leder geval in de hoofdstad een felle strijd verwacht worden. De Concordia-dames ontva gen Tontdo en moe ten de punten izen binnen te krijgen om de 2de plaats te blijven bezetten. Wij vermoeden, dat de rood-witten hiertoe in staat zijn, hoewel To nido niet onderschat moet worden. Dit hebben de Amsterdamsche daems tegen Rapiditas be wezen. De Concordia-heeren treden in Utrecht tegen Achilles -in het veld en wanneer de Haarlem mers even enthousiast spelen als tegen Niloc kan er een spannende kamp vexwacht worden met goede kansen op een overwinning. In de plaatselijke tweede klasse is bij de heeren een wijziging aangebrachi waardoor thans de reserve elftallen. uitgezondefd Concordia 2, in een aparte afdeeling zijn ondergebracht. De wed strijden in de afdeelingen zullen hierdoor zeker aan spanning winnen. Bij de dames gaat de belangstelling uit naar de ontmoeting Ymond—H.O.C., daar het de Haar lemsche dames In Velsen zeker niet makkelijk zal vallen haar ongeslagen record te handhaven. RADIOPROGRAMMA ZATERDAG 31 OCTOBER 1342. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Wiener SSngerknaben (gr.pl.). 7.30 B. N. O. Nieuwsberichten, 7.40 Marsch en Lied (gr.pl.). 8.30 N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Het einde van het begin, lezing. 8.50 Orkestconcert (gr.pl.). 9.00 ftaliaansche zangers, afgewisseld door orkest (gr.pl.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9:40 Italiaansche zangers afgewisseld door orkest (gr.pl:). 10.00 Solisten .(gr.pl.). 10.30 Je zou er over heen lezen. 10.45 Orkest Rentmeester. 11.30 Viool pianobegeleiding. 12.00 Almanak. 12.05 Een strijkorkest. 12 45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Amusementsorkest en soliste. 13.45 Reeks Arbeidsdienst: ..De dienstbode". 14.00 Strijkorkest (gr.pl.). 14.30 Eurpeesche tijdschrif- tenschouw. 15.00 Bonte middag. 16.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 17.00 Koorzang fgr.pl. en opn.). 17.30 Luisterflits „Afbetaling". 18.00 Gregor Serban en zijn Roemeensch orkest pianospel. 18.40 Gramofoonmuziek. 19 00 Als ik 'qor 't zeggen had 19.15 Piano en viool (gr.pl.). 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. De wereldmeening uit den aether geplukt 19.50 Zoo als het klokje thuis tikt. tikte het voordien in den klokkenwmkel. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Omroep-Symphonie- Orkest (opn 20.53 Rotterdamsch Phüharmonisch Orkest (opn.) 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Luchtige avondklanken (gr.pl.). 23.00—24.00 Operette-programma (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas- ek. 7.50 Berlijnscre Staatsopera Orkest gr.pl.). 8.00 Brandende kwesties (opn.). 8.15 Klassieke gra mofoonmuziek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Gitaar- en fluitspel (gr.pl 9.00 Musette or kesten spelen (gr.pl.). 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.30 Musette orkesten spelen. 10 00 Godsdienstige uitzending. 10.jü Improvisatieconcert door Ne derlandsche orgelisten (opn.). 11.00 Voor de jeuqd. 11.20 Malrozenkoor (gr.pl 11.30 Licht orkestcon cert (gr.pl.). 12.30 Programma-overzicht. 12.35 Pianosoll (gr.pl.). 12.45 B. N. O. Nieuws- en zake lijke berichten. 13.00 Bloembollencultuur. 13.15 Cooncertgebouworkest. 14.00 Hoe groeide de Her vorming?, klankbeeldenreeks. 14 45 Concertge bouworkest en soliste. 15.30 Voor de jeugd. 16 00 Otto Hendriks en zijn orkest en solist. 16.45 B. N. Nieuws- en zakelijke berichten. 17.00 Voor de blimenschippers. 17.15 Marschmuziek (gr.pl.). 17.30 Met'schaar en ellemaat, reportage. 17.45 Orgelspel. 18.00 De N. S. B. antwoordt. 18.15 Or gelspel. 18.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.40 Spie gel van den dag 18.50 B. N. O. Groningsch praatje. 19.00 Groeten aan Nederlandsche zeelie den. 19.30 Als het weerhuismannetje uithuizig wordt: Cabaret-revue. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20 15 Van de eene melodie de andere, (gr.pl.). 21.45 B. N. O. Nleuwsberich- 1. 22.00 B. N. O. Militair overzicht. 22.10 Avond wijding. 22.20—24,00 Zie Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2