fpÈTRIE£C2 IRENE KELLER'S DUBBELE LEVEN. Rede van Dr. K. Keyer op de eerste bijeenkomst van den Raad v. d. Volksgezondheid. NASSAU-BANK N.V. MOLEST VERZEKERINGEN DAMIAATJES Rechtsbijstand GcdOudcQrochisi^^RSy HAARLF-iyi *^y-?W.38.*o EFFECT ENtfcOURONS LIPS'SAFE-INRICHTING FEUILLETON Door FRED ANDREAS. Dael, die zich juist met mevrouw Klippen- berg over een driejarig renpaard onderhield, zag het jonge meisje nauwelijks bij haar binnenkomen. Ze was in het wit, in een wit zijden japon, die haar gebruinde huid prachtig deed uitkomen. Ze scheen ook anders,gekapt, wel wat feestelijker dan dat misschien voor de gelegenheid paste. Ze ging het eerste naar Thea toe om zich voor haar laatkomen te verontschuldigen, waarbij ze weer die min achtende hoofdbeweging maakte, die reeds bij hun eerste ontmoeting aan Dael was opge vallen. Thea groette haar opvallend vriende lijk en stelde haar vervolgens als laatste aan de andere gasten voor. Toen ze voorbij Dael kwam, groette hij haar en werd vormelijk bedankt. Doch even later scheen juffrouw Keiler zich te herinneren, dat ze hem meer gezien had en gaf hem nog een vriendelijk knikje. Hij kreeg het warm bij dat laatste knikje en had bijna steun gezocht op den schouder der baronesse in plaats van op de leuning van haar stoel. ,.'n Mooi meisje 1" prees baronesse Klip- penberg, naar juffrouw Keiler kijkend. ,.Ja," antwoordde Dael met droge keel. Men ging aan tafel. Irene Keiler zat recht tegenover hem. Aan haar rechterhand had ze Gobel, die zich voornamelijk vóór de spijzen Interesseerde en aan haar linker dokter Loh- man, die door haar nabijheid net zoo gedrukt scheen te worden, als Dael het In zijn plaats geweest zou zijn. Lohman was wel geneesheer en getrouwd, doch opeens vertoonde hij den onzekeren oogopslag van een jongen student en Dael betwijfelde, of iemand, die Lohman in dezen toestand zag, zich eraan wagen zou, zich door hem' van den blinden darm te laten opereeren. Zoodra men van tafel was' opgestaan, zette professor Witte een paar nieuwe platen met dansen op dén gramophoon en in den neven- gelegen safon hoorde men reeds eerste schui felende passen. Dael stond op dat oogenblik ietwat afwezig bij tafel en wilde juist iets totaal onbenulligs tegen de barones zeggen, toen een volle stem achter hem vroeg: „Danst u niet, dr. Dael Hij draaide zich met een linksche buiging naar juffrouw Keiler om: „Het spijt me heel erg voor u, juffrouw Keiler. Ik heb in geen vijftien jaar meer gedanst". „Dan wordt het toch hoog tijd." Lachend ging ze hem naar den salon voor, waar de luitenant reeds met de vrouw van Gob§l rondzwierde. Dael keek snel naar de voeten van den officier: de danspas scheen eenvoudig te zijn, misschien maakte hij zich niet eens bespottelijk, als hij Aarzelend legde hij den arm om het mid del van Irene Keiler en begon te dansen. Na enkele maten voelde hij zich weer zeker. „Ziet u nu wel", prees Irene hem „het gaat nog heel goed. Alleen in uw schouders bent u nog een beetje stijf." „Niet alleen in de schouders, ook van bin nen in mijn ziel, om zoo te zeggen Beiden lachten. „U moet een mooi huis aan het meer hebben", zei Irene. „Als ik u was. zou ik daar wat roeien en zwemmen." j „Mijn huis ligt heelemaal niet aan het meer', antwoordde hij verbaasd. „Niet Maar men kan toch op het meer roeien, ook al woont men er -niet vlak aan." „Ja, daarin hebt u eigenlijk gelijk", zei Dael. Opeens bemerkte hij, dat hij al gemakke lijker en zekerder danste. Ook Irene scheen dat te bemerken en vermakelijk te vinden, want ze glimlachte. Ik sta er verbaasd over," begon Dael na een poosje, over mijn vriend en u, juffrouw Keller. Ik had zoo gedacht, dat hij en u en iedereen, die iets met de muziekschool te maken heeftalles minachtten, wat minder plechtig is dan een symphonie van Beethoven of een klassiek piano-concert. Moderne dans- platen...." „Ik vind ze heerlijk", onderbrak ze hem 'droogweg, „en niet alleen voor de afwisseling.'1 Eigenlijk had hij een uitvlucht of soort verontschuldiging voor dien smaak in dansen verwacht en stond verbluft door haar open hartigheid. Doch Witte zelf hield veel van die geraffineerde rhythmen en instrumentatie wellicht hadden de beoefenaars der hooge kunst een dergelijke verpoozing noodig. Bij het omzwaaien trok hij Irene een beetje te heftig mee en hun gezichten raakten el kander bijna. Hij zag, dat ze sleéhts enkele centimeters kleiner dan Hij was. Er steeg een fijne geur uit haar haren op. Onwillekeurig trok Dael haar dichter tegen zich aan, met een onbewust inbezitnemend gebaar. Hij wilde en hij moest haar h^f>ben, ondanks allen tegenstand. Verbaasd bemerkte Irene zijn vasteren greep en maakte zich zachtjes los. Dr. Dael voelde, dat hij een kleur kreeg, toen Irene zijn houding verbeterde en den vorigen afstand herstelde. Hij had zich bijna verontschuldigd voor zijn onbedoelde vrij postigheid. „Professor Witte heeft me verteld," begon Irene om een einde te maken aan hun beider verlegenheid, „dat u een chemische fabriek hebt en „Ja, een kleine, antwoordde hij, dankbaar voor die afleiding. „Door mijn grootvader opgericht. Wilt u het bedrijf soms eens be kijken Stelt u er belang in Ze scheen te aarzelen. „Jatoch wel", zei ze éindelijk, „bij gelegenheid. Misschien samen met de Wittes, als u dat schikt." „Heel gaarne." De beperking, dat ze voorstelde samen met Witte te komen vatte hij niet als persoonlijk bedoeld op. „We fabriceeren ook een bekend middel tegen hoofdpijn, „Novalin", misschien hebt u het zelf wel eens gebruikt Och, nee, u hebt natuurlijk geen last van hoofdpijn Irene zweeg een poosje en zei toen lachend: „Ik bezorg mezelf geen hoofdpijn dr. Dael." (Wordt vervolgd). Het sorteeren van zaai-aardappelen (poters), welke in het komende jaar weer een nieuwe oogst zullen opbrengen. (Polygoon Kuiper Pax Holland c) Wat is de leiding van de volksgezondheid in Nationaal-Socialistischen zin. Verschillende vraagstukken toegelicht. Dr. K. Keijer, leider van het Medisch Front, hoofdafdeeling Volksgezondheid der N.S.B. (Foto V.N.P. Pax Holland c) Dr. K. Keyer, leider van het Medische Front heeft een rede gehouden bij de eerste bijeenkomst van den Raad voor de Volks gezondheid, waaraan het volgende is ont leend Als alles behouden bleef, behalve de volksgezondheid, is alles verloren. Als alles verloren ging, behalve de volksgezondheid, is alles nog aan wezig voor den wederopbouw. Met deze woorden verklaarde de leider der nationaal-socialistische beweging der Nederlanden den raad voor de volksgezond heid voor geïnstalleerd. Wat is leiding van de volksgezondheid in nationaal-socialisti- schen zin De doelstelling is 1. Zorgen voor de zuiverheid van het ras. 2. Zorgdragen voor een gezond ras door het instellen van een jeugdcontróle in pro- phylactischen zin, die reeds begint voor de geboorte en eindigt na de vervulling van den dienstplicht. 3. Een geneeskundig apparaat scheppen, dat in de toekomst dusdanig werkt, dat ar beidskracht zoo lang mogelijk in stand wordt gehouden en na ziekte of ongeval met alle ons ten dienste staande middelen zoo snel mogelijk valide wordt gemaakt. 4. Al die maatregelen treffen die indirect noodig en van invloed zijn op de volksge zondheid om een lichamelijk en geestelijk gezond en sterk volk te krijgen. Alleen dan is het sana mens sano in corpore verwezen lijkt. De uitwerking van dit programma dient te geschieden als boven werd aangeduid: in nationaal-socialistischen zin. Wat wil dat in de eerste plaats zeggen? Voorloopig bundeling van alle krachten op geneeskundig gebied die zich voor dat doel willen inzetten. Daarnaast door opvoe ding de jeugd in dezen zin groot te brengen, om dit arbeids.apparaat te kunnen uitbrei den en voor de toekomst van den geheelen inzet van alle geneeskundige arbeidskrach ten tot dit doel verzekerd te zijn. Ieder kan zich dus dat onderdeel van het arbeidsterrein, dat hem ligt, kiezen naar vrijen wil: maar aan den staat de plicht, om door het vestigingsbesluit te regelen, hoe veel artsen op den duur voor goede me dische arbeid per ..hoofd van de bevolking noodig zijn, welke specialisten en in hoe groot aantal er v«or baanbrekende medi sche opbouwarbeid benoodigd zijn. Daardoor heeft de staat ook de plicht, om op dit aantal reeds reguleerend in te wer ken bij het vaststellen van het aantal stu denten aan de verschillende faculteiten van de universiteit. Verder aan den staat de plicht, om de welwillende krachten in té schakelen in een groot medisch productie-apparaat en i jeugd in deze doelstelling op te voeden. Juist voor iemand, die een positie als arts wenscht in te nemen, is zeer zeker belang- rijk, de mate van vakkennis die hij mede- brengt, om zijn beroep uit te oefenen, maar men vergete niet, dat juist voor dit beroep i de gaven van hoofd en hart van zoo on- 1 schatbare waarde zijn bij de behandeling van de zieken, dat zij een integreerend be standdeel vormen, om iemands individueele geschiktheid te bewijzen. Het is helaas een vaststaande waarheid, dat onder de verderfelijke invloeden van het marxisme, hetwelk een ontkenning be- teekent van alle ethisch religieuze waarden. er in het huidige artsencorps menigerlei 1 raracaves schuilen, waarover de medisphe hoogleeraaren aan de universiteiten, die •ruimschoots de gelegenheid hadden deze individuen te bestudeer-en. een boekje zou den kunnen opendoen. Zefs min of meer krimineele typen zijn onze gelederen bin nengeslopen. Ik hoef daarbij-slechts te wijzen op hen. die zich voor geld leenen tot het minderwaardige werk van aborteur en anderen minderwaardigen arbeid, die slechts door geldzucht wordt ingegeven; maar het is de taak van den nationaal- socialistischen staat, deze menschen te signaleeren en te verwijderen en te zor gen", dat met de grootste zorgvuldigheid een nieuwe generatie gekweekt wordt met behoorlijke erfbio'logische eigen schappen. De voeding van ons volk. Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad zal ziin actie moeten richten op: 1. Het verzekeren van- het zoo doeltref fend mogelijk gebruik van de beschikbare levensmiddelen met het drieledige doel: a. de volkskracht ongerept in stand te houden; b. verspillen te voorkomen en c. een harmónischen bouw van onze volkshuishouding te steunen. 2. Een stelselmatige voorlichting en propaganda, die de voedingsgewoonten van de bevolking zoodanig beïnvloedt, dat daar door ook in de verdere toekomst een zoo volwaardig mogelijke voeding verzekerd blijft Bijzondere aandacht zullen we besteden aan de mijnwerkers, die dan ook door Rijks maarschalk Göring als de menschen wor den beschouwd, die den zwaarst denkbaren arbeid verrichten en die dan ook onze bij zondere zorg behoeven. Niet alleen moet de onsociale behandeling der mijnwerkers, zelfs gesteund in de wet, onder de loupe geno men worden, doch ook en niet in het minst moet de hygiène in de mijnen bevorderd worden en dient de waardeering voor de zware taak van den mijnwerker tot uit drukking te komen in zijn pensioen, dat nu nog slechts een jodenfooi is. Even belangrijk is de grondige rheuma- bestrijdïng. welke niet alleen primaire men schen plicht (dus sociaal) is, doch ook eco nomisch van groot belang. Het is op een na onze duurste ziekte, berekend naar de uit betalingen van ziekengeld. Het fondswezen. Tot slot wil ik een korte opmerking maken over de huidige ontwikkeling van het fondswezen, welke in lijnrechte tegenstelling staat tot wat het natio- naal-socialisme in werkelijkheid be- Ernstig ongeluk op de Groote Markt. 17-Jarige jongen onder «de tram. Hedenmorgen omstreeks kwart over elf heeft zich op de .Groote Markt een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij de 17-jarige A. v. B. uit Haarlem zwaar gewond werd. Tezamen met een vriend wilde hij een rij dende tram verlaten, doch beiden kwamen te vaiien. waarbü v. B. onder den bijwagen terecht kwam. Hel voorste wiclenstel is hem daarbij over de beenen gereden. Ver volgens werd hjj om en om gerold en door het achterste wielenstcl gegrepen. Doordat de bestuurder krachtig remde, werd voor komen, dat hij ook hierdoor werd over reden. Omstreeks genoemd tijdstip zijn de beide vrienden, de 17-jarige P. en de eveneens 17-jarige Van B.. beiden woonachtig te Haarlem en leerlingen van de Middelbare Technische School alhier, op de Groote Markt in de tram gestapt. Zij wilden naar het Soendaplein rijden. Toen de tram zich echter in beweging had gezet, schijnt een der passagiers gezegd te hebben, dat de tram slechts tot het station reed. Hierop verlieten de beide jongens den wagen. Zij sprongen van het voorbalcon van den bij wagen, doch deden dit nogal onhandig, n.l, door tegen de rijrichting in te springen. Het gevolg was dat beiden kwamen te val len. P. krabbelde onmiddellijk overeind, doch een jaspand van Van B. \ver<j door de tram gegrepen. Hij werd onder den bijwagen gesleurd. Het vreeselijke gegil werd onmiddellijk door den conducteur van den motorwagen gehoord en deze waar schuwde terstond den bestuurder om te stoppen. Het .bleek daarna, dat Van B. vastge klemd lag onder het achterste wielstel. On middellijk werd hulp ingeroepen en nadat personeel van de remise den wagen had op gevijzeld, kon hij worden bevrijd. Hij blee! er zeer ernstig aan toe te zijn. Eén been was nagenoeg afgereden, terwijl het andere been verbrijzeld was. Voorts had hij nog zware inwendige kneuzingen bekcinen. Per ziekenauto is hij in hoogst ernstigen toestand naar het Elizabeth's Gasthuis over gebracht. Het gebeurde veroorzaakte vanzelfspre kend veel beroering onder het publiek. De politie zorgde onmiddellijk voor een goede afzetting. Het tramverkeer ondervond door het ongeluk een beduidende vertraging. Onbetrouwbare verhuizers. Bij inbraak op heeterdaad betrapt. In den nacht van Woensdag op Donderdag j.l. zijn door een surveilleerenden agent twee personen betrapt, terwijl zij bezig waren zich toegang te verschaffen tot een onbewoond perceel op den Koninginneweg alhier. Het bleken'te zijn een 22-jarige chauffeur en een 24-jarige los-werkman. beiden wonende te Bennebroek. Een van hen had tevoren tijdens de verhuizing geholpen bij het overbrengen van den inboedel naar bedoeld perceel en was thans, aangelokt door hetgeen hij hierbij had gezien en wetende, dat het huis nog onbe woond was, teruggekomen om te probeeren zich één en ander van den inboedel toe te eigenen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Armband, Koning, KI. Houtstraat 83 zw.; broche, Klein Poelhuls, Plantsoenlaan 8. Bloemendaal; couponkaart. Blokker, Lange Begijnestraat t; doosje, Scheffer, Nieuwe Gracht 47; bankpapier. Stroet, "HUlegommerdijk 336. Hillegom: hand schoen. Konijn. Lod. v. Deyssellaan 212; hand schoenen. Duys. Koninginneweg 36; handschoe nen. de Wijs. Dr. Schaepmanstraat 46: handschoe nen. Leuven, Dorreboomstraat 20; poes. Worvers, Spaarnwouderstraat 15: portemonnaie, Heenk. Gr. Houtstraat: portemonnaie met inhoud. Smit. Tetterodestraat 108; schoentje, Jocherns. Vooruli- gangstraat 4; sleutels. Bureau van Politie, Sme- destraat 9: taschje met inhoud. Bureau van Po litie. Smedestraat 9; tasch, E. Bohr, Weth. Roo- denburgstraat 29. Zijlstraat 61, Telef. 12779, Haarlem Gaarne verstrekken wi| vrijblijvend alle ge- wenschte inlichtingen over oogt. Men kan dit aanduiden als een voortzetting van het oude Marxisme, uit het vorige demoliberale stelsel, hetwelk leidt tot communisme en ambtenaren- staat, maar dat met het nationaal socia lisme niets te maken heeft, hetwelk niet alleen eischt, een behoorlijke be hartiging van de volksgezondheid, maar daarnaast den nadruk legt op de waar de van het individu in maatschappe- lijken zin. De taak van den wetgever is zeer terecht, zooveel menschen als mogelijk is. tegen alle ziekte-risico's te verzekeren. Maar hierbij vindt dan ook zijn taak haar begrenzing. De garantie voor een behoorlijke behartiging van de volksgezondheid kan slechts in me dische handen berusten. Daartoe wordt aan den commissaris voor het fondswezen toegevoegd een raad van bijstand, bestaande uit enkele artsen, die op het gebied van het fondswezen deskun dig kunnen worden geacht. De commissaris heeft de plicht, wat het medische gedeelte betreft, deze adviezen te aanvaarden, de financieele mogelijkheden er van te overwegen en het geheel langs wettelijken en ambtelijken weg tot uitvoe ring te brengen. BEKENDMAKING. Gravenhnge, 30 October. Officieel wordt medegedeeld Op het verbod der intcrlocalc meubeltransporten kan een uitzondering ge maakt worden voor de verhuizing uit bet. kustgebied ingeval vóór den 28en October aan een verhuisfirma opdracht tot verhuizing gegeven was en voorts vóór den 28en October de nieuwe woning gehuurd was. Hetzelfde geldt voor een verhuizing naar het kustgebied. Wanneer de verhuizing drin gend noodig is en een vergunning verstrekt is overeenkomstig de verordening van 15 en October inzake de vestiging. Verzoeken tot verhuisvergunningen onder de boven aangeduide voorwaarden moeten schriftelijk met nadere motiveering worden ingediend bij de centrale leiding van den autobeyrschtingsdienst te Den Haag, Bcnoor- denhoutscheweg no 6. Het verstrekken van dc vergunning geschiedt schriftelijk via het departement van waterstaat. Personen, die uit het kustgebied geëvacu eerd worden en voor wie bovenstaande voor waarden niet gelden, moeten het verzoek tot het beschikbaar stellen van transportmidde len indienen bij den agent van don uuto- bevrachtingsdienst in hun woonplaats. Voor de bewoners van Den Haag en Schevcningen bevindt zich het kantoor van den agent in het gebouw aan den Hofweg no. 9. ^,Nederlandsche SS" wordt „Germaansche SS in Nederland." „Volk en Vaderland" van 30 dezer bevat de volgende mededecling Namens den leider maak ik bekend, dat met ingang van 1 November 1942 overeen komstig den wensch van den Rcichsführcr S. S. de naam „Nederlandsche S. S. wordt gewijzigd in „Germaansche S. S. in Neder land". i Het feit, dat de S. S^en Germaansche orde is. die in ieder der Gennaansche landen haar taak heeft te vervullen, wordt door het in voeren van dezen naam tot uitdrukking ge bracht. Utrecht, 26 October 1942. De voorman der Germaansche S. S. in Nederland: O. L. J. L. JANSONIUS, S.S. Öpperstormleider en Stafchef. Cacao voor kinderen. Evenals vorig jaar zal ook dezen winter wederom cacao met suiker beschikbaar wor den gesteld voor kinderen van 0 tot en met 13 jaar. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 28 November a.s. zullen de met „reserve 3-65" en „reserve 4-65" gemerkte bonnen der bonkaart voor voedingsmiddelen elk recht geven op het koopen van 150 gram cacaopoeder met suiker. Evenals vorig jaar dient men dezen bon gedurende de eerste week der periode, der halve van 1 tot en met 7 November 1942, bij den winkelier in te leveren. Gedurende de derde en vierde periode, derhalve van 15 tot en met 28 November 1942, zal deze vervolgens de cacao afleveren. Voorwaarden der nieuwe 3V2 leening Nederland. Omtrent de nieuwe 3% pet. Staatsleening Nederland, waarvan het prospectus op 3 No vember a.s, zal verschijnen, wordt nog nader gemeld, dat ingeval het bedrag van 600 mil- Iioen, waarop door het publiek moet worden ingeschreven, niet wprdt volteekend, de uit gifte van een gedwongen leening zal plaats vinden. Deze zal een rente dragen van twee procent uit te geven tegen pari. De delging zal door inkoop beneden pari geschieden. Het bedrag der aanslagen in een eventueel uit te geven gedwongen leening zal het dub bele bedragen van de in te schrijven sommen volgens aanslagen. Onderstaand volgen nog enkele aanvullin gen betreffende de nieuwe 3% Pet. leening Nederland. De coupons der leening vervallen per 1 Juni en 1 December. De leening is aflosbaar in twintig gelijke termijnen voor het eerst in 1943, per 1 December, waarvan de uitloting plaats vindt in Octobe^. Natuurlijke personen vrijwaren zich voor een aanslag in de gedwongen leening door in te schrijven in de vrijwillige leening volgens onderstaande tabel zuiver vermogen in te schrijven bedrag 20.000—60.000 400 4- 100 voor elke 5000 boven de 20.000 60.000—100.000 1200 100 voor elke 4000 100.000—200.000 2200 100 voor elke 3000 200.000—500,000 5500 100 voor elke 2000 500.000—800.000 20500 100 voor elke 1500 800.000 en meer 40500 100 voor elke 1000 De in artikel 2 van het besluit op de ven nootschapsbelasting 1942 bedoelde belasting plichtigen vrijwaren zich voor aanslag in een gedwongen leening door in de vrijwil lige leening voor een bedrag in te schrijven gelijk aan drie ten honderd van het zuiver bedrijfsvermogen. Institutioneele beleggers. De binnen het rijk gevestigde niet in arti kel één der beleggingswet genoemde maat schappijen, fondsen en instellingen vrijwaren zich voor een aanslag in een gedwongen lee ning door deel te nemen in de vrijwillige leening voor een bedrag dat gelijkstaat met acht ten honderd van de gezamenlijke waarde hunner bezittingen volgens de laatste balans. HEEMSTEDE HERMAN SNIJDERS 83 JAAR. Zondag 1 November wordt de heer Herman Snijders, eere-voorzitter van de Vereenlgmg tot Behartiging van de Belangen van Slechthooren- den. wonende te Heemstede, 85 jaar. De heer Snijders is van 1882 tot eind 1922 leeraar gowees' aan de R. H. B. S. te Middelburg en heeft zijn groote gaven gegeven aan landelijke en plaatse lijke vereeniglngen op onderwijs- en op politiek-, sociaal- en cultureel terrein. De heer Snijders is de laatste van zevenbroers, tot wie o a. be hoorden wijlen de vroegere commandant van leger en vloot, generaal Snijders en andere be kende figuren. Burgerlijke Stand. HAARLEM 30 October 1343. BEVALLEN: 79 Oct.. F. J. van der F.ljnde—de Meijer, z.: Oct.. M. J. Vallenduuk—Braak, z.; N. A. p. Steir.stra—Alkema, z.; G. M. Vlaarkamp Schagen d.. P. van der Reep—Bruins, d.: P Lijnzaat—Berends. J. Verbeek—Schulpzand. 30 Oct.. M. J. van der Vcldt—Dijkmans. d. OVERLEDEN: A. Klok.' 69 Glasblazer- straat; C. E A. J., 27 d., z. v. A. C. Rappard. Hazepaterslaan. OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEELINGEN AFLEVERING CONSUMPTIE AARDAPPELEN", De P.I.C.A. voor Noord-Holland maakt er be langhebbenden nogmaals or attent, dat de V.B, N A. slechts consumptie aardappelen van de te lers afneemt binnen het kader der voor directe behoefte benoodlgde hoeveelheden. Er dient dus rekening te worden gehouden met het feit. dat een gedeelte dezer aardappelen ook gedurende den winter zal moeten worden bewaard en der halve door de betrokkenen onder wlnterdek moet worden gezet. - DE PROVINCIALE TNKOOPCENTRALE VAN AKKERBOUWPRODUCTEN VOOR NOORD-HOLLAND. Teneinde alle onzekerheid weg te nemen wordt bekend gemaakt dat vet afkomstig van hulsgeslachte varkens, niet behoeft te worden ingeleverd. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. SCHENKINGEN VAN AARDAPPELEN AAN LIEFDADIGE INSTELLINGEN E. D. EN VER STREKKEN VAN AARDAPPLEN ALS LOON IN NATURA. De P.I.C.A. voor N.H. deelt mede. dat met In gang van 1 November a.s. een regeling In wer king treedt, inzake schenkingen aan diaconieën, liefdadige instellingen e. d. en het verstrekken van aardappelen, als loon in nature, aan arbei ders. in dienst zijnde bij aardappel verbouwende boeren. Belanghebbenden gelleven zich voor inlich tingen te wenden tot den P.B.H. van hun district. Ingeschreven als Persbericht No. 139. TUINBOUWTEELT VERGUNNING. De produgtlecommissarls voor den tuinbouw en de ooftteelt maakt bekend, dat telers van war- moezerijgewassen de volgende uitzonderingen kunnen toepassen bij het telen van producten, welke op de teeltvergunning zijn vermeld: Geheele of gedeeltelijke omwisseling van war- moezerijgewassen anders dan onder glas in vroege aardappelen met nacultuur, is zonder meer toe gestaan. Omwisseling van vroege aardappelen met nacultuur in warmoezerljgewassen anders dan onder glas. Is evenwel niet geoorloofd. Verder is toegestaan om bepaalde producten, welke op de vergunningen met name zijn ge noemd, te verwisselen. De totale oppervlakte mas echter niet meer bedragen dan de vergunning von: de verschillende producten aangeeft. Voor he' betelen van een grootere oppervlakte met groen ten en vroege aardappelen dan de vergunr.inr vermeldt, kan een aanvrage worden ingedienr bij de afdeeling tuinbouw van de provinrl; tandbouw-crisis-organisatie. HCISSLACHTING VARKENS. In de periode van 1 November 1942 tot l Fc bruari 1943 kunnen wederom door den Plaatse lijken Bureauhouder machtigingen worden afge geven voor het slachten van varkens In huis- slachting. Bij de berekening van het vlecsch waarop de zelfverzorger recht heeft, wordt uit gegaan van een rantsoen van 750 gram per per soon per .week, behalve voor kinderen beneden 4 jaar, voor wie het rantsoen 375 gram per week bedraagt. Deze rantsoenen gaan in per 1 No vembcr a.s. zoodat zij ook van toepassing zijn op de nog uitstaande bonnenschuld van degenen, die het vorig seizoen geslacht hebben. Ten aanzien van Instellingen geldt het nor male burgerrantsoen. Zooals bekend is mocht het gewicht van huls- slachtingsvarkens uitgezonderd dat van afgc- meste fokzeugen, de 150 kg. niet overschrijden Inmiddels is besloten om tot 1 December a.s. een maximumgewicht toe te staan van 175 kg. jr plaats van 150 kg., zoodat ten aanzien van dc zwaarste huisslachtingsvarkens. die wellicht d- 150 kg. hebben overschreden, de gelegenheid tot slachten geboden wordt, zonder dat de eigenaar In overtreding is. Machtigingen tot slachten dienen bij den P. B. H. te worden aangevraagd op een daartoe vast gesteld formulier. Men dient daarbij de ver gunning tot het aanhouden van een huissjaeh- tingsvarken te overleggen, terwijl per verstrekte machtiging f 0,25 verschuldigd is. Geen machtiging wordt uitgereikt aan het hoofd van een gezin. Indien hij of eenlg ander lid van het gezin dan wel eenig bij dat gezin in wonend persoon het slagersbedrijf uitoefent, dan wel er zich op toelegt van slachtdieren afkomst ir vleesch te verkoopen- Bovendien kan een machtiging slechts worden uitgereikt indien de georganiseerde aan zijn contractverplichting heeft voldaan. Heeft een georganiseerde meer dan één varkcnsmestcon- tract afgesloten, dan kan het eerste hulsslacli- tingsvasken geslacht worden, nadat het eerste contractvarken geleverd is enz. In verband met het feit, dat van verschillende- contracten de leveringstermijn na 1 Februari 1943 valt, zal in deze gevallen ontheffing worden verleend van den slultlngstermijn 1 Februari 1943 en deze datum verschoven worden tot na levering van het contractvarken. De eisch da' het hulsiachtlngsvarken. uitgezonderd afgemeste fokzeugen. maximaal 150 kg. lerend mag wegen op den datum van slachting blijft voor deze ge vallen van kracht. Er zal dit seizoen niet meer aan huis kunnen worden geslacht doch men zal zich dienen te wenden tot een abbattolr of tot de slagers; voor de daartoe vastgestelde dagen wende men zich tot zijn P. H. B. Ingeschreven als Persbericht No. 140. Vraag en Aanbod Vooruitbetaald per m.m 8 ct. Niet voorultbet p. m.m 10 ct. Werkzoekenden en aangebo den betrekkingen bij vooruit betaling per m.m 6 ct Niet voorultbet. p m.m. 8 cl minimum m.m Kleine Zakenannonces Afkomstig van handel en De- drijf. Voorultbet. p. m.m. 12 ct minimum 8 m.m max. 30 m.m Lessen Voor bijwerken leerling lagere school 2e klas eenige uren per week DES GEVRAAGD. Mevr Waiters, L. v. Dailemlaan 40. DANS EN TAPDANS. Privé- clubjes tot 6 personen voor iecle- ren leeftijd. Dansschool Th. Dom. ker-l-o. KI. I-Iouitaür. 106. Tel. 11)352 Groote zaail te hu-ur voor Zondag avond. Ook voor vast. SCHOONHEIDSSPECIA LIST (E) Manicure. Pédicure, Liohaamsm aesageWetensch. opl. u'itgebr. praktijk. Vr. prosp. Ria de Korte. Nic. Witsenstreat 5, Amsterde' Tel. 36132. INDOOF -<""RATNING voor voet bailers "hockeyers door ge oefend tfAdner. Br. 4260. LEO HAZELZET, pianist, plia- noleeraar. Vraagt condities. Scho- terboschstraat 10. Haarlem-X. DEITSC1I, Engelsoh. Fransch. Practiso.h cn snel onderwijs. Clubs voor beginners en gevorderden. H. E. C. viam dier Werff, Leen-ares M. O. Führhoipstraat 3. Personeel gevraagd Voor Huishouding Gevr. nette WERKSTER te H'stede, 3 x p. w. S.30-12.30. Br. 4310 Gevr, voor de ochteudureni of van 9-3.30 een net FLINK MEIS JE. Adr. Rl'daalschevveg 12 2. bij: de Mediaan. Bloemendnal. Gevraagd: een flinke WERK STER voor halve darren. Aamimel- den Prlnsessekade '39. Gev-r. voor dilreot: NET DAG MEISJE v. g. g. v. vniLn 's mor gens 8.30 tot 5 uur. Zich aan te melden "s av. na 7 uur of schrif telijk. Mevr. Janssen. Gr. Hout straat 151. NET MEISJE gevraagd. Leef tijd 14-17 jaar. Lieven de ICey- laan 15, Heemstede. Gevr. v. d. en n. R.-K. METS- JE in kl. geai-n omg. Heemstede. Br. no. 40 Dam (ley p.oekliH'st. NET J. MEISJE gevr. voor hudsihoudiing en hulp bij zieke 9-6 uur. Bloemhofstr. li zwart. MEISJE.'GEVR. 8.30-2 U. bov, 16 j. hoog loon. v. K i lisbergen- plein 3. HELDER DAGMEISJE voor dir. of later gevr. in kl. gez. van s;.30-5 uur goed 1-oon en ruim kostgeld. Werkster aanw. Aamm. na 5 uur 's middags. Heemst. Dreef 157. DAGMEISJE 14-16 j. van 9-2 uur. AerdenhouL Zonnebioem- Mevr. Rührup Zaanenlaan 74. vraagt NET DAGMEISJE. FL. MEISJE gevr. va.n 9-12 uur kl. gez. v. 2 pers. alleen v. bovenhuis. Adres Zijlstraat 27. NET MEISJE gevr. 's mor gens van S.39-12.30. Garenko- kerskade 61. MEISJE GEVR. v. Ochtend of middag. Hoog loon, goede be- handelilmig. Sllmgolamdtflaam 11 Heemstede. Gevr. HULP IN HUISH. of n. Dagm. Zaanenstr. 6. Mevr. Boogoird, Jac. v. Ruys- diaelilaam 36. Heemstede, vraagt 1 Dec. NET MEISJE voor dag en nacht, dat zelfst. kam koken en werken. NET METS.TE gevraagd van 8.30-5 uur of van S.30-7 u. Mevr v. Doorn. Gen. Cronjéstr. 71, Hirl. Mevr. Weetcrwoudrt, Grens'nan 22 (haRe Bentveld) vraagt in ge zin 111. 3 kleine kind. DAGMETS- JE van 9-5 of ochtendmeisje v. 9-1. wasch buitenshuis. Hulp aan wezig. Gevr. NET HOLL. MEISJE zelfst. kunnende werken, van S.30-5 uur. Zond. vrij. Goed loon. Vadkeniburgerlnan 6. H'stede. Voor Bedrijf Gevraagd in fietsenstaHililng: NETTE MAN voor Zondag. Ke naustraat 14 rood. Fabriek van geschilderde en laqué meubelen vraagt JONGEN ter opleiding voor meubelschilder Br. 4312. IEMAND GEVRAAGD voor het catalogiscéren van een leesbi bliotheek. Br. 4311 Sportfondeenbad Haarlem BADJONGEX gevraagd, leeftijd 18 jaar. Eerste ktas maatzaak vraagt bekwame NAAISTER en LEER LING. Br. 4341 KAPSTER of AANKOMEND gevraagd, O. Hoffmann, Midden weg 126. Personeel aangeboden Voor Huishouding Mefeje vraagt eenige XAAI- HUIZEN. A. J. Knopper, Frieda- laan 8, Zwanenburg. NET MEISJE, pas van school, zoekt lichte huish. bezigheden, liefsit centrum. Br. met loon 42S9 B. z. a. MEISJE v. 14 jaar v. 8.30-12 v. Wchte huis. bez. en boodsch. Br. 4288 NETTE WERKSTER b. z. a. voor 4 heele dagen. v. g. g. v. Br. 4334 JONGEDAME. 17 j. b. z. a. voor huishouden of winkel. Brie ven 4333 Voor Bedrijf Ie KAPSTER h. z. a. geheel zelfst. kunm. werken. Br. 4314 bur. van dfit blad. Jongeman, oud 22 j. zag zich gaarne geplaatst als HUIS KNECHT. Brieven 4 292 B. z. a. jong VERTEGEN WOORDIGER in be ziit Alg. Abonnement. Br, 4291 Huizen gevraagd Jong echtpaar zoekt klein BE NEDENHUIS of BOVENETAGE, vrije keuken. Br. 4275 HUIS TE HI ER GEVR, of ge deeltelijk We-fst H.-N. Adres Ven- neperweg 460, N.-Vennep. Jongelui die wensch en to trou wen zoeken een WONING ook genogen samenwoning, liefst zoo spoedig mogelijk. Br. 4202. Huizen aangeboden EENIGE HUIZEN voor geld belegging aangeboden. Br. 4335 Kamers gevraagd Juffrouw vraagt ZIT-SLAAP KAMER m. stooIvgeJ, liefst omg, Maa-ia-Stdcht. Br. 4276. Verpleegster vraagt met No vember een gestoff. KAMER m,et licht, en gebruik rem telefoon Omgev. Linderaliaaii-VerspTonck- weg. Br. 4263. Gevraagd: door dame om gem. ZIT-SLA.APKAMER met kabinet of kookgelegenheid in kl. gezin, straat en zonzijde. Centrum. Brie ven 4204 Kamers aangeboden Te huur: ZIT-SLAAPK. gem. met verw. bij 't Stuyvesamtpl. Br. 4264 Twee ongemeub. IXEEXL. KAMERS te Z. a am gob. mooi uit zicht. evtl. m. middagm. aan be.1. Dame Heer of Echtpaar. Br. 4206 Te huur per 1 Nov. S KAMERS niet vrije keuken en een gezelilige Zolderkamer, oang. Wagenweg Br. 4205 Huisraad gevraagd Te koop gevr. GR. KACHEL voor werkplaats. Br. 4207 Huisraad aangeboden TE KOOP: 21 M2. en 15 M2. balatum en pl.m. 20 M2. bruin. 17 M2. groen. 12 en 10 M2. grijs vast tapijt. 7.25 M. blauw. 3.65 M. terra moq. en 4.70 M. 3.50 M. en 2.2 5 M. cocos looper, mooie em. haardkachel, divan m. kleed tafelkl.. overgordijnen en trap roeden. Duvenvoordestr. 21. 2 x bellen. TE KOOP: kristal glasservies en linnen onibljtlaken met bor- duurzijde, beide ongebruikt. Br. .4267. Te koop: VULKACHEL z. g. a. n. gr. capaciteit. KDoostersbr, nö. 59. Te koop: emalile KOT/EN FOR NUIS, Colensostmci.t 27 zw. Te koop aamgeb. z. g. a. n. eiken SCHRIJFBUREAU. Te be- zlcht. na 7 uur Gas thuis vest 31rd. Te koop aangeboden aan par ticulier. SLAAPKAMEUBLE MENT. best. uit lits-jumeaux. 1 nachtkast, tafel, 2 st„ spiegelkast en 1 Godin haard. Te bez. voor 12 v. d. Vim-nestra at 8. AANGEBODEN: 1 vu ik., di van m. kl. 1 p. bed. gordijnen vloerk!. tafelkl. Wolstraat 12. Te k. 1 p. H. LEDIKANT met spiraal. Gruttostraat 45. TE KOOP: 2 stoeltjes en kin dertafeltje. en spiesel. Nic. Beets- straat 19 zwart. Hrl. OPKLAPBEDDEN agb. 2 en I pers. m. o. z. ombouw. Te zien na 6 uur. v. D trven voord es tr. -14. TE KOOP: salon, huiskamer, gordijnen, vloerbedekking, enz. modern. Te bez. Lcidschevaart 542. Zondag 4-5 uur. Te k.: KLETNE KAOTTEL (vuurduvel) z. g. a. n. Wafld. Pyr in ontJ. 2 6, Overveen. Agb.: een ENG. LEDIKANT twijfelaar. iets#besch. Te bevr. Havenstraat 36. H'stede. ben. :uss. 7-9 uur. Muziet 'nstrumenten Nieuwe GRAMOFOO.NPLA- TEX op elk gebied, van part. te koop, vanaf 90 cent. Schouwbroe- kerstraat. 7 (boven) Heemstede Ook Zondag. Te koop: mooie cóken PIANO voke toon. ivoor klavier. Waiter. Hooimarkt 24. ZWARTE PIANO lc koop agb. merk „Schönieber" Stuttgart. Adres Kortolaan 22. Heemsbede. MUZIEKINSTRUMENT TE VERKOOPEN? baat naar een vakman, die het naar waarde weet te taxeeren, en wij betalen de"' hoogste waarde. Ook rullen en repareeren. Onthoudt ons adres Muziekh. Joh. Kiekens, Smede straat 27. Alleenstaande daurt© vraagt te. gen goeden prijs ter overname -MODERN TOESTEL ran bekend merk. Br. met aanb. en omschr. 4217 A'orpleegster vraagt moderne RADIO. Br. 4315. Muziekonderwijzer vraagt DUITSCHE PIANO te koop pl.m. f 3 a 400. Br. 4336. GOED HUISORGEL voor ver dere studie gevr. Br. prijs, regis ters. merk 4294. Rijwielen - Auto's TE KOOP GE VIL: motorrij wielen. autopeds rijwielen, bom den 2S x 1 1/2. goeden prijs. Kl. Houtstraat 102. Hrl. Diversen ORNAMENT- EN STAAF- LIJSTEX. blank, ook p. M. Gier straat 53. „Moderne Kunst" WIL HEER m. 1. jas, vinder v. dubb. schooitasch 27 Oct. li Burg. Sandbergstr. deze teg. bel bez. Kleverparkweg 62. BEGIN VAN DE WEEK knippen, wasschen. ondulecrer of watergolven 70 ct. Damo- iiengt uw handdoek mede s.v.p Kapsalon W. v. d. Beeke, Gcd. O Gracht 51. Tel 20701. RUIME BELOOXIXG root degene die 'n paar H. handschoe nen gevonden hcéft. \rermoede- 'ijk m de bus van Hrl. N. of op den Rijksstraatweg. J. G. Kruger. Voorhelmstraat 16 zw. Bur. KRANEVELD, ZUlwe* 21 (bjj Zijlbrug) Behandeling van dagvaardin gen, contracten, schuldregelmg, informaties, enz. Kant 95 uur; 'sav. 79 uur. Advies f 1, BERG PLAATS VOOR IN- BOEDELS, 115 M3. droge zol derruimte beschikbaar. Br. 4319. BERGING VAN INBOEDELS X. F. Roozen. Rollandspad 3. Hrl. West. WIE RUILT z.g.a.n. zw. s. pumps „Bally" 41-42 en z.g a.n. k. sch. 27 v. sch. m. lag. h. of j. sch. 30. 31 of 32. Tel. 16843. Begijnehof 4A rood. TE KOOP 1 haardkachel en pl. en 1 kinderjasje 8 j. Gevr J. sell. m. 36; M. sch. m. 35. Na 6 u. Landzichtlaan 5S, H'stede WIE HUILT 1 1. Manchester broek en con rijbroek v. Jongen 17 jaar voor een knap gedragen costuum 17 J. Zuidpoldorstr. 77. IN RUIL AGB. bl. gab. regen- m. m. 38-40 Sn g. st. voor dito Eg. linnen. Adr. bur. v. d. '%lad. WIE RUILT een paar dames laarzen m. 36 in pr. staat voor een paar dito m. 38 of 39. Adres bur. v. d. blad. Diversen te koop gevr. JOS. v. «1. BERG, Brecstr. 18, Tel. 21030. koopt alles en overal. Meubelen, kleeding. zolderopr., enz. Gram. pl. f 1 per K.G. Tc koop gevr. EMMER VUL KACHEL. vloerkleed, schllder- •ttuk, sier vazen, wandborden. Br. met prijs 4298.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3