Weer ruim honderdduizend ton tot zinken gebracht. Britsche pantseraanvallen op El Alamein zonder resultaat. Vijandelijke verliezen te Stalingrad: 6000 dooden op één dag. 287e Jaargang No. 257 x x 1 Zaterdag 31 October 1942 Abonnement p. week 0.26. p. maand U», P. kwartaal S.C, 1 f\ 1 11 1 Bureaux Haarlemi Groote Hoautraat »3. BOlcantoor: Soenda* franco p. post 3.73. losse nummers 6 cent Advertenttén 3—15 H Sjj WB S I I I J R S JB S JB Sf Mm I M_ P,eln M-Tel- Dlr®cö® "OK. Hoofdredactie 15054, Redactie 10600, tn-m. 1.- elke m.m. meer 20 cent Reclame, dubbele priJ». Mk A A A AAA W A A A A A Administratie 1*724. ItSJi. soendapleln 12230. Posltfro 1MM. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer «r. IJl 1% T J Tl tl J Directie PB. A. HEES P. W. PEEREBOOM. Editie J—15 m.m- ƒ1.20. Abonnement 1500 nun. 5 cent p, m-m. IX16UW8UlQCt VOOT IXOOrCt'llOllCinU ©ltg.i Grafische Bedrijven Damlate. Wnd- Hoofdredacteur! J. p. BAOPEW v.VS. Verschijnt dadelijks behalve op Zon- en feestdagen- Lit een vijandelijk convooi in het IX. van den Atlantischen Oceaan werden negenelders zes schepen tot zinken gebracht. Beschouwing van dr. Dietrich. Het opperbevel van dc Duitsche weer macht maakte gistermiddag in een extra- bericht bekend: Een groep Duitsche duikbooten heeft in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan onder de zwaarste weersomstandig heden een aanval gedaan op een naar En geland varend volgeladen conyooi en on danks de sterke afweer in hardnekkige her haalde aanvallen overdag en des nachts ne gen schepen met tezamen 68.500 b.r.t. tot zinken gebracht. Andere schepen werden door drie torpedotreffers beschadigd. Verder brachten onze duikbooten op de toevoerwegen naar Engeland en Amerika zes schepen met tezamen 32.425 b.r.t. tot zinken. Daarmede verloor de vijandelijke ravi- tailleeringsschecpvaart weer 15 schepen met tezamen 100.925 b.r.t. Operaties tegen an dere convooien zijn aan den gang. Onder de vijftien tot zinken gebrachte schepen bevond zich een groote tweepij'per vén me^r dan 12.000 b.r.t., die ontplofte na een torpedotreffer. Het stoomschip, dat zonk. nadat nog eenige hevige ontploffin gen hadden plaatsgehad, had oorlogsmate riaal aan boord •Een andere duikboot kreeg voor de Ame- rikaansche kust het stoomschip „West Ke- bar" voor de lanceerbuizen. Dit schip had een lading mangaanerts aan boord en was van Takoradi aan de Afrikaansche Goud kust naar New York onderweg. Het mat 5.620 b.r.t. en zonk-binnen enkele minuten. Het stoomschip „Primrose Hill", dat van Engeland naar Freetown aan de kust van West-Afrika voer, bevatte vliegtuigen, die langs dezen grooten omweg naar het front in Noord-Afrika moesten worden gebracht. Het was zwaar bewapend, mat 7.600 b.r.t. en maakte reeds na de eerste torpedotreffer zware slagzij. Na een nieuwen aanval stak het achterschip hoog boven water en spoe dig verdween de koopvaarder in de golven. Artikel van Dietrich. „Amerika is een mythe", de superiorileil van zijn oorlogspotentieel is legende en hel KLEINE ONGEMAKKEN. Bs. Wie zich in de kringen der anti's beweegt kan vele argumentaties hooren waarvan het de moeite zou loonen ze als nog vast te leggen. Inderdaad, wat mei hier vindt is niet een gedachtengang, die door onafwendbare logica pakt, maar de kleinheid en engheid van geest zoozeer typeert, dat het zonde ware. indien het na geslacht, wanneer het eenmaal zijn vonnis over hen vellen zal. deze bijzonderheden moest missen. Men hoort uitlatingen die getuigenis afleggen van een volkomen ge brek aan politiek inzicht, van een hopeloos losgeslagen zijn van het anker der beken de Nederlandsche nuchterheid, maar wat het ergste is: er wordt zooveel gebruik ge maakt van kleingoed, dat men zich moet afvragen of deze menschen wel ooit in staat zijn geweest zich boven het alledaag- sche, bestaande in den prijs van de boter en den smaak van hun sigaartje te verhef fen en of wij hen dus vroeger niet onbewust veel hooger hebben aangeslagen dan de maat. waartoe zij in werkelijkheid be- hooren. De klachten die men telkens en telkens weer uit dezen hoek moet hooren, zijn bijna steeds van materieelen aard. Iedere ver mindering welke men zich moet getroosten iedere inkrimping van datgene wat men op den langen duur als een natuurlijke zaak is gaan beschouwen, geeft aanleiding tot gemopper en een scheldpartij op alles wat Nationaal-Socialist of Duitsch is. Het komt eenvoudig bij hen niet op zich in te denken dat Nederland zich als bezet land in den oorlog bevindt en dat wij op dit oogenblik een volk zijn, dat alles verloren heeft en op den koop toe tegenover den bezetter in groote meerderheid een vijandige houding willen aannemen: alsof wij daardoor en daarmede onze positie konden verbeteren. Er is in deze kringen niemand die piekert over oorlogsrecht, over datgene wat daar aan voor bezette landen verbonden is en vervolgens eens nagaat hoeveel beter wij het in werkelijkheid hebben dan het wel zou kunnen zijn. zonder dat iets tekort ge daan werd aan algemeen erkende interna tionale regelen. Nog nooitihebben we een anti ontmoet, die eens eerlijk een vergelijking maakte t-us- schen den toestan :i in den vorigen oorlo* (toen we geen bezetting hadden, maar de O.W.-ers vrij spel kregen) en thans. Wie in den vorigen oorlog in België heeft vertoefd kan getuigen, dat de voedseldistributie, in dat land georganiseerd onder Amerikaan- sche auspiciën, niet in de schaduw kon staan van wat wij hier thans hebben, nóch wat de organisatie, nóch wat de hoeveel heden, nóch wat de kwaliteit betreft. En ook thans is de toestand in België en Frank rijk aanzienlijk slechter dan bij ons. De- zélfde menschen, die zoo mopperen op het. kleine, aarzelen als zii er de gelegenheid toe hebben, geen oogenblik om den zwarten handel in de kaart te spelen en zij vragen zich nimmer af of zij misschien daardoor zelf de voornaamste oorzaak van het on gemak zijn. Neen, toch niet, de N.S.B.-ers en de Duitschors hebben de schuld. In hoofdzaak gaat het hier om menschen, die geen notie hebben van het begrip offeren, voor wie de liefde in de maag begint en in de maag eindigt. Het groote, dat daarbuiten ligt. is hun onaangenaam, daar het hun zoete rust stoort. Vraag hun niet het offer te begrijpen, dat de man brengt, die zijn gezin achterlaat en zich naar het Oostfront begeeft, waar hij zijn leven inzet; vraag hun zelfs niet iets tot zich door te laten dringen van het begrip ..gemeenschap die nen". Het is meer dan zij verwerken kunnen en willen. De groote fout schuilt hierin, dat deze menschen het in de democratische maatschappij, waarin zij de bevoorrechten waren, te goed hebben gehad. Maar geen mensch kan zoo verstokt zijn, dat hij ten slotte niet zou kunnen begrij pen. dat het nu meer dan ooit een eisch van zuiver eigenbelang is een sterke gemeen schap te bezitten, omdat anders ook de eigen positie wordt ondermijnd. De tijd zal een maal komen waarin ook zij zich, niet langer a oh tend de kleine ongemakken, zullen in zettend voo-' de gemeenschap van het eigen volk: voor Nederland. Wij meenen zelfs te kunnen vaststellen, dat er groei is naar deze richting en dat het aar tal der mopperaars met den dag af- arsenaal dqr democratie een kinderschrik beeld voor angstvallige Europeanen". Met deze woorden leidt rijksperschef dr. Die trich een nieuw artikel van zijn serie in, waarin vooral de tonnageslag wordt be- handéld. Dr. Dietrich wijst er op, dat sedert het begin van den oorlog tot en met Sep tember van dit jaar van de ter beschikking van de V.S. en Engeland staande totale handelstonnage ter grootte van 42 millioeri b.r.t. in het geheel 24.2 millioen b.r.t. door hun tegenstander in den grond is geboord, waarvan door Duitschland alleen 21.3 mil lioen b.r.t. en dat het in hetzelfde tijdsbe stek aan Engeland en de V.S. volgens eigén berichten slechts gelukt is 7.1 millioen b.r.t. te vervangen door nieuwe schepen. Wanneer men rekening houdt met ver dere verliezen door beschadigingen, mijnen en normale slijtage, wordt de stand van de den Engelschen en Amerikanen ter beschik king staande handelstonnage, nog belang rijk slechter. Op de vraag, hoe groot de thans dentegenstanders ter beschikking staande totale koopvaardij tonnage is, geefl de Rijksperschef het volgende antwoord: „Rekening houdende met alle tot dus ver officieel bekend geworden gegevens, staan hun nog ten hoogste 21.4 mil lioen b.r.t. ter beschikking voor him verkeer. Deze scheepsruimte is nog juist voldoende om naast hun tot het uiterste beperkte naakte levensbehoefte de reeds bestaande wijdvertakte opera tiegebieden te ravitailleeren en in stand te houden. Reeos thans moet de voor de voeding van het Engelsche moederland gebruikte scheepsruimte ten gunste van oorlogstrans porten voortdurend beperkt worden. Voor nieuwe grootscheepschc militaire acties zijn bij deze tonnagepositie de voor waarden niet meer vervuld. Hoe geweldig de V.S. en Engeland zich ook mogen inspannen om het bereiken van de crisis uit te stellen, de effectieve vermin dering van de wereldtonnage zal volgens Dietrich aanhouden en daardoor hun po sitie voortdurend meer doen achteruitgaan. De rijksperschef citeert vervolgens enkele opmerkelijke Britsche stemmen over de uitwerking van den duikbootoorlog in 1914/'18, waaronder de volgende uitlating van Winston Churchill in de Sunday Pic torial \.,n 12 Januari 1919: Mag ik het zeggen? Wij zijn er maar op het kantje af doorheen gekomen. Naarmate we meer over den strijd vernemen, des te beter zien we in aan welk een kleinen, dun nen, gevaarlijken draad ons succes heeft gehangen. Maar een beetje meer en de duikbootoorlog zou ons allen door den honger tot overgave hebben gedwongen. Het was een soort wedloop tot het laatste toe. Dietrich eindigt, met de volgende bewoor dingen: Wanneer in dezen oorlog de crisis voor de Angelsaksische scheepvaart bereikt is. vermag thans niemand te z.eggen. Maar onze tegenstanders kunnen overtuigd zijn, dat Duitschland ditmaal zijn geweren geen vijf minuten te vroeg aan -den kant zet. Paraat tegen landingen uit de lucht. - Einde van de inspectiereis van den weermachtsbevelhebber. De weermachtsbevelhebber in Neder land, generaal der vliegers Fr. Christiansen heeft Donderdag zijn inspectiereis door de veelvuldige versterkingswerken in het Ne derlandsche gebied voltooid. Grootscheepsche militaire oefeningen, die in het achterwaartsche gebied gehouden werden en waaraan alle onderdeelen van de weermacht deelnamen, gaven den weer machtsbevelhebber en zijn gezelschap de zekerheid, dat de intensieve voorberei dingen voor den afweer van vijandelijke valschermjagers en landingstroepen uit de lucht zoover gevorderd zijn dat elk vijan delijk optreden uit de lucht onvoorwaarde lijk veroordeeld zal zijn te mislukken als gevolg van de afweerkracht der troepen van alle wapens, die den laatsten tijd zijn versterkt. De klok een uur terug. 's-GRAVENHAGE. 31 October. Er wordt aan herinnerd, dat in den nacht van Zondag op Maandag de klokken een uur moeten worden teruggezet. Dertig jaar oorlogsvliegerij. Het is thans dertig jaar geleden, dat (wee Bulgaarsche officieren-vliegers voor het eerst in de wereldgeschiedenis een vliegtuig voor oorlogsdoeleinden hebben gebruikt. Met een "Duitschen tweedekker, een Albatros, voorzien van een Argus-vlieg tuigmotor van 100 pk. en gefabriceerd te Berlijn-Johannesthal, waar de beide Bulgaren hun opleiding hadden gehad, ondernamen zij een belangrijke ver kenningsvlucht in den Balkanoorlog, die in den herfst Van 1912 was uitge broken. Nederlandsche vrouwen en meisjes De Germanische Freiwilligen Leitstelle, Dienststelle Niederlande. deelt ons mede De mogelijkheid bestaat er thans ook voor Neder landsche vrouwen en meisjes om zich als ver pleegster in te zetten. In aanmerking komen: verpleegsters, hulp verpleegsters en leerlingverpleegsters. Voor een uitstekende opleiding wordt zorg gedra gen, terwijl de voorwaarden van dienstneming uiterst gunstig zijn. Zij, die hiervoor in aanmerking .wenschen te komen, dienen zich schriftelijk of persoon lijk te melden bij het SS-Ersalzkommando Nederland, Stadhouderslaan 132, Den Haag. Een felle storm, waarbij de wind een snelheid bereikte van 117 km. per uur, ge paard gaande met zware regen, heeft gewoed boven het gebied van de Taag. Verscheidene schepen zonken. Een der gezonken schepen was geladen met 600 balen suiker. Liberia legaliseert samenwerking met V.S. Darlan tevreden over defensie van Dakar Déat: Frankrijk bemiddelaar tusschen Europa en Afrika Naar de ..Daily Herald" meldt heeft Li beria een wet aangenomen, waarin de sa menwerking met de Vereenigde Staten is vastgelegd. Den president der republiek, dr. Barclay, zouden vérgaande volmachten zijn verleend, die tot zes maanden na af loop van den oorlog van kracht blijven. Admiraal Darlan is inmiddels van zijn reis naar Dakar en Noord-Afrika weer in Vichy aangekomen. Hij heeft deelgenomen aan den ministerraad. Darlan heeft een verklaring afgelegd tegen over een vertegenwoordiger van het blad Radio Journal. Daarin zeide hij. dat hij thans aan het einde van zijn inspectiereis zijn vol ste tevredenheid over dat wat hij gezien heeft tot uiting kan brengen. Ter gelegenheid van tien 20sten verjaardag van den Marsch naar Rome heeft Mus solini de groote speciale tentoonstelling der fascistische revolutie plechtig geopend. De Duce arriveert ter opening van de expositie. Rechts naast hem dr. R. Le.v, bijzon der gevolmachtigde van den Fiihrcr. (telefoto Scherll-Fellinga-Pax Holland c) Gevecht tusschen lichte eenheden in het Kanaal. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: De vijand heeft wederom onze stellingen aan het Egyptische front aangevallen met belangrijke pantserstrijdkrachten zonder cenig resultaat te behalen. Eenige aanvan kelijke infiltraties werden snel ingedijkt en opgeheven door de dappere troepen der Spil, die, na verbeten gevechten, 39 tanks vernielden, waarvan er 13 verwoest wer den door één Duitsch bataillon, dat zich bijzonder heeft onderscheiden. De luchtmacht der Spil heeft^ herhaalde malen de ontplooiing van den vijand aange vallen en bommen en mitrailleurveur gericht op groepen strijdmiddelen en troepenconcen traties. Duitsche jagers hebben drie toestel len neergeschoten tijdens gevechten. Een dubbele ontschepingspoging by Mersa Matroe werd te niet gedaan, dank zij onmid dellijke tusschenkomst der defensie en lucht- formaties. De vijand leed aanzienlijke verlie zen. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Hoewel het Engelsche offensief in Egypte reeds zes dagen aan den gang is, zijn de En gelschen nagrfioeg nog even ver van hun doel verwijderd als bij het begin, en zooals zij zelf toegeven, is het eerste stadium van den strijd nog niet eens ten einde. Ondanks de hevigheid hunner aanvallen, die de laatste dagen in het bizonder op den Noor delijken vleugel van de stelling van El Ala- mein waren gericht, zijn zij op geen enkel punt verder gekomen dan het voorterrein, waar zij zich door de mijnenvelden en prik keldraadversperringen moeten werken en voortdurend door artillerie bestookt worden. Doorbraakslag- Wat zich op het oogenblik in Egypte af speelt, is een doorbraakslag, die in beteeke- nis kan worden vergeleken met de grootste doorbraakpogingen in dezen oorlog, zooals de strijd om de Maginotlinie, die om de Metaxas- linie, en. om een recent voorbeeld te noemen de doorbraak door de verdedigingswerken van Stalingrad. De Engelschen zelf spreken van een der geweldigste krachtinspanningen van het Em pire en aan Duitsche zijde onderschat men de sterkte van den tegenstander dan ook geens zins. Men beseft hier volkomen, dat er Enge land veel aan gelegen is Noord-Afrika in handen te krijgen, ongetwijfeld om van daaruit het tweede front te kunnen ope- Engelschen trachten doorbraak te forceeren in een offensiefdat zekere tijdsgrenzen heeft. Gouverneur van Libye vol lof over den Duit- schen soldaat. Dubbele landingspoging bij Mersa Matroe mislukt. KAART va N PE LT Liberia de. voorpost van het leger der V.S. in Afrika. Links boven het Fransche kolo niale centrum Dakar. De houding en het intensieve medeleven der bevolking met de gebeurtenissen ma ken de uitspraak van maarschalk Pctain tot waarheid, dat het imperium verdedigd wordt. Het tweede nationale congres van den Ras- semblement National Populair is intusschen te Parijs geopend met een zitting van de ver tegenwoordigers uit de onbezette zone en de koloniën. Tegenover de vertegenwoordigers uit de on bezette zone verklaarde Marcel Déat de lei der der beweging o.m.: „Gij zult tijdens uw verblijf in het bezette Frankrijk zien, dat wij hier martelaren noch slaven zijn. Onze be trekkingen met de bezettingsmacht zijn har telijk en hoffelijk." Hij riep zijn aanhangers op het streven van Laval naar samenwerking met Duitschland mét alle kracht te steunen. Ter gelegenheid van de opening van het congres verklaarde Déat nog. dat by den op bouw van een nieuw Europa Frankryk zich moet laten gelden als het land, dat het best geschikt is om als bemiddelaar op te treden tusschen Europa cn Afrika. Doelende op de Angelsaksische bedreiging van Dakar onder luide toejuichingen: „De Pwj.J| ..HP!klaarde hy neemt. Dat is. bij alles, het hoopgevende iniregeering van Laval is vastbesloten de Fran- dezep moeilijken tijd. sche vlag hoog te houden". door artillerietreffers beschadigd werden. Bij aanvallen overdag van zwakke strijd krachten van het Britsche luchtwape.i op do kust der bezette Westelijke gebieden en in de Duitsche bocht, benevens bij nachtelijke storingsaanvallen boven het Duitsche kust gebied zijn vier vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. Stalingrad. De bolsjewistische verliezen te Stalingrad zyn dc laatste dagen ongelooflijk hoog. Op een dag zyn dc laatste weck herhaaldelijk meer dan GOGO gesneuvelde bolsjewisten in verwoeste fabrieken geteld. De eigenlijke verliezen zijn evenwel pas te overzien bij het opruimen van puinhoopen en muurresten. want vele duizenden bolsjewisti sche verdedigers zijn omgekomen in stellin gen onder gebouwen, die door de kracht der Duitsche bommen instortten In tegenstelling hiervan zijn de Duitsche verliezen gedurende zes dagen straatgevech ten opmerkelijk laag geweest en worden da gelijks geringer naarmate het terrein van den aanval ineenschrompelt. Na zes dagen strijd: geen frontwijziging. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In de bergen ten Noorden en Zuiden van den weg naar Toeapse zijn tegen aanvallen van 'den vijand afgeweerd. Vijandelijke strijdkrachten in den T e- reksector, welker ravitailleeringswegen door den aanval der Duitsche en Roc- meensche troepen verbroken waren, heb ben tevergeefs getracht naar het Oosten door te breken. In Stalingrad is de aanval met steun van duikbommenwerpers voortgezet en hel in de laatste gevechten veroverde terrein ge zuiverd. Veren en booten van den vijand op de W o 1 g a lagen onder doeltreffend vuur onzer artillerie. Ten Zuiden van de stad zijn ook Donderdag door tanks gesteunde ontlastingsaanvallen voor de eigen linies ineengestort in het vuur van alle wapens en onder de bomaanvallen van het lucht wapen Op de Kaspische Zee heeft het lucht- wapen Donderdagnacht negen vijandelijke transportschepen vernietigd, waaronder zeven tankschepen. Aan het front langs den Don hebben Roc- meensche troepen een vijandelijken aanval uiteengeslagen en een aantal gevangenen bin nengebracht. In het gebied ten Zuiden van O s t a s j k o f heeft het luchtwapen troepenconcentraties en transportbewegingen van den vijand be streden. Twaalf met troepen en materiaal zwaar be zette plaatsen werden voor het grootste deel vernield. In het hooge Noorden zijn zware lucht aanvallen gericht op vijandelijke troepenkam pen en op stad en Jiaven van Móermansk. Aan het Egyptische front is ook Don derdag de Britsche aanval mislukt dtc na een hevigen artillerie- en pantserslag met sterke infanteriestrijdkrachten de doorbraak trachttr te bevechten. Tijdelijke inbraken werden door de verbeten strijdende Duitsch-Italiaansche troepen opgeheven. 39 tanks van den vyand werden vernietigd Een Duitsch bataillon grenadiers, dat der voornaamslen last van den stryd droeg, schon' 13 van de 39 Britsche tanks kapot. Een or twee plaatsen ten uitvoer gelegde landings poging in het gebied van Mersa Matroe is door afweergeschut en duikbommenwerpers i verfjdeld. In uc.i van /.ouuas up .liaandag In den nacht van 28 op 29 October heb- zal de klok een uur worden teruggezet, ben Duitsche beveiligingsstrijdkrachten I waarmede de boeren en plattelandbewoners met Britsche motorforpedobooten een ge- j ten zeerste rcba3t zullen zijn. Een Wal- vëcht geleverd in het Kanaal, in den 1 cherensche boerin zet de klok een uur loop waarvan drie vijandelijke booten I achteruit. (V.NJ?. Zeijlemaker Pax Holl. Duitsche verliezen opmerkelijk laag en dagelijks nog dalende. Krachtige steun der Roemenen in verscheiden sectoren. Zoolang dc strijd nog volkomen onbeslist is, toont het Duitsche opperbevel zich, getrouw aan zijn tactiek, uiterst zwijgzaam en waagt zich niet, zooals de Engeischen gaarne doen, aan optimistische voorspellingen. Juist deze beknoptheid der Duitsche mede deel ingen heeft bij dc. Engelschen, een onmis-, kenbare ongerustheid doen ontstéan, temeer daar dezen de juistheid ervan niet kunnen tegenspreken, Reeds begint men van Engel- sphe zijde het volk voor te bereiden op een langen duur van do gevechten. Het is echter duidelijk, dat de Engelschen hun aanvallen, die zij nu eens op dit, dan weer op dat punt van de verdedigingslinie herhalen en wel met een tot dusver onver minderde hevigheid, niet tot in het oneindige kunnen herhalen. Het is aan te nemen, dat voor de bestor ming der Duitsch-Italiaansche stellingen de beste troepen bijeengebracht zijn. Hun valt de zwaarste taak toe, een bres te slaan in de verdedigingslinie. Indien echter deze troepen steeds met be bloede koppen worden teruggeslagen, moet het offensief op den duur geleidelijk kracht verliezen, temeer daar het ravitaillee- ringsvraagstuk met het verstrijken van den tijd een steeds belangrijker rol ^»aat spelen Omtrent de reserves, die de Engelschen- tijdens de langdurige voorbereiding bijeen hebben weten te brengen, is natuurlijk weinig te zeggen, doch hoewel aangenomen kan worden, dat zij voorgeruimen tijd toe reikend zijn. stellen zij voor den tijdsduur van het offensief zekere grenzen. De verdedigingslinie is geen aaneengesloten front, doch zij bestaai uit een stelsel van steunpunten, waarvan het geschut volgens een bepaald vuurplan alle deelen van de ver dedigingszone .bestrijkt. Overal wordt gebruik gemaakt van flankeerend vuur, zoodat een doorbraak den aanvaller vaak geen voordeel brengt, dooh hem integendeel van de overige troepen afsnijdt. Rommel laat 'de Engelschen aanstormen op een linie van vuurspuwende verdedigingswer ken, hetgeen zij doen met de aan hun aard eigen verbetenheid. Tot dusver echter met het eenige gevolg, dat zij in het hevige vuur van de afweerbatterijen zware verliezen hebben geleden. De Duitsch-Italiaansche samenwerking. In een interview, dat de maarschalk van Italië en gouverneur van Libye. Bastico, aan een Duitschen oorlogscorrespondent in het Italiaansche hoofdkwartier heeft verleend, be handelde hij het optreden der Duitsche solda ten aan het Llbysche front en het algemeen gedrag der Astroepen in de volgende be woordingen: De Duitsche soldaat heeft bewezen, dat hij zónder moeite de groote bezwaren van het klimaat kan verdragen en dat hij kans ziet zich in korten tijd aan de bijzondere omge ving te gewennen. Ook op-dit terrein zijn zoowel in aanval als verdediging zijn soldateske eigenschap pen. die reeds aan alle fronten van de Afrikaansche woestijn tot aan de IJszee haar deugdelijkheid hebben bewezen, aan den dag getreden. Juist onder deze omstandigheden is de kame raadschappelijke geest onder de soldaten var beide weermachten schitterend gebleken. In elk geval komt het haast dagelijks voor. dat tactische groepen, samengesteld uit onder deelen der beide legers, in den strijd worden geworpen. De soldaten der As hebben zich terstond één gevoeld en het samenleven en het dage- lijksch contact hebben de banden van broe derlijke kameraadschap nog versterkt De strijd tegen den gemeenschappelijken vijand, de nukken van het klimaat en de moeilijk heden van het terrein bewerken, dat ook mannen van %*erschillende naties kans zien zich verstaanbaar te maken in de internatio nale soldatentaal. De eenstemmigheid der op vattingen heeft bij elk troepenonderdeel, ook als de woorden ontbreken, de volmaakte sa- 'menwerking mogelijk gemaakt. Over de samenwerking tusschen de beide generale staven zei Bastico: In aanmerking genomen, dat het opperbe vel van het Duitsch-Italiaansche tankleger staat onder het Italiaansche Commando Su premo, hebben de beide generale staven altijd samengewerkt en deze samenwerking ge schiedt absoluut volgens dezelfde richtlijnen en dezelfde oogmerken. GERUCHTEN OVER NIEUWEN ZEESLAG IN STILLE ZUIDZEE. Geallieerde troepen in het nauw op Guadalcanar. Massale Japansche landingen op het eiland. Het Zweedsche blad Aftonbladet ver neemt uit Londen, dat aldaar en te Washington geruchten de ronde doen, al» zou een nieuwe zeeslag tusschen Ameri- kaanschc en Japansche oorlogsschepen ten Noorden van dc Amerikaansche steun punten op de nieuwe Hebriden en de Fidzji-eilanden gaande zy&. Volgens te Londen ontvangen berichten zouden voorts de Japanners kans hebben gezien door dc Amerikaansche stellingen op Guadalcanar heen te breken. Naar de Londensche correspondent van Stockholms Tidningen meldt, zijn de Geal lieerde troepen op Guadalcanar samengedre ven op een 10 K M. lange en 5 K.M. breede landstrook en reeds van drie kanten door Japansche troepen omsingeld. De Japanners, die bij de operaties van de zwaarste wapens gebruik maken, beheerschen het luchtruim boven de Zuidelijke Salomonseilanden. Steeds nieuwe massale landingen van Ja panners op Guadalcanar duiden er op. dat zij ook de zee in dit gebied beheerschen. Mac Arthur doet wat hij kan om den druk der Japanners weg te nemen. De correspondent te Sydney van een Lon- densch blad constateert, dat het bezit van Guadalcanar de beheersching der Salomons eilanden en daarmede van het geheele Zuid- Westelijke deel van den Stillen Oceaan be- teekent Zou Guadalcanar vallen, dan zou een nieuwe crisis in het opperbevel van den Stillen Oceaan onvermijdelijk zijn. De marine-medewerker van United Press, admiraal Stirling, noemt het wel de belang rijkste taak van den nieuwen opperbevel hebber der Amerikaansche strijdkrachten in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan, admiraal Halsey, het initiatief weer in han den te krijgen, dat de Amerikanen reeds kort na de verovering van een deel van het eiland Guadalcanar verloren hebben. De Ver. Staten zijn nog altijd in het defen sief. Het ziet er naar uit, alsof de Amerikaan sche zeestrijdkrachten sterk ingekrompen zijn en een strijd met den vijand probeeren te vermijden. 140 (looden te Milaan. Het aantal dooden ten gevolge van den Britschen luchtaanval van Zaterdag j.l. op de stad Milaan, is gestegen tot 140. De slacht-^ offers zijn meerendeels ouden van dagen, kinderen en werklieden. BEKANNTMACHUNG. M usterung der Geburtsjahrgange 1904 und 1905. Alle mannlichen Reichsdeutschen der Ge burtsjahrgange 1904 und \905 auch die- jenigen, die bereits durch wehrersatzdienst- stellen der Heimat erfasst. gemustert. unab- kömmlich oder zurückgestellt worden sind haben sich zur Musterung wie folgt zu mel den: a) Aus den Provinzen Südholland und See- land :n Den Haag, Schule, Frederikstr. 23 am 9.11.1942 vorm. 8.30 Uhr. die Buchstaben A—J; am 10.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben K—S; am 11.11.1942 vorm. 8.30 Uhr. die Buchstaben T—Z. b) Aus der Provinz Nordholland in Am- sterm-O., Schule, Iepenweg 13 am 12.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben A—J; am 13.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben K—Q; am 14.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben R—Z. c. Aus den Provinzen Friesland, Groningen, Drente und Overijssel bel der Wehrmacht- kommandantur Zwolle, Rojensingel 13 am 16,11.1942 vorm. 8.30 Uhr. die Buchstaben A—O; am 17.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben P—Z. d) Aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nordbrabant fn Eindhoven, Schule, Den Boscostr. 18 am 19 11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben A—H; am 20.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben I—R; am 21.11.1942 vqrm. 8.30 Uhr die Buchstaben S—Z. e) Aus der Provinz Limburg bei der Wehr- machtkommandnntur Maastricht N. Martens- port 2 am 23.11,1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben A—E; am 24.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben F—H; am 25.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben I—L; am 26.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben M—P; am 27.11.1942 vorm. 8,30 Uhr die Buchstaben Q—S; am 28.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben T—Z. Die Meldepfllchtigen haben Ausweispapiere und 3 Passbilder 37—52 mm in bürgerlicher Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillentrager das Brillenrezcpt mitzubringen. Juden haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld klasse gegen vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zurückerstattet. Sie erhalten fer- ner bei elner Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehrgeld. Den Haag. den 26. Oktober 1942. Der Rcichskommissar für die besetzten Niederlëndischen Geblete Der Generalkommissar für das Slcherheitswesen gez RAUTER SS-Gruppenführer und General- leutnant der Polizel.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1