VIJF MILLIARD PRODENT PRODENT' i ARBEIDSORDENENG. f (Slot) De dag van morgen is van onmiskenbare beteekenis voor den Arbeid in Nederland. Op l November 1942 immers treedt de verordening op de ordening van den Arbeid in werking en naar verwacht mag worden wordt hiermede een tijdperk van arbeids- vrede ingeluid en een jarenlange periode van conflicten en nog eens conflicten als gevolg van een onzaligen klassenstrijd ai- gesloten. Arbeidsvrede, dat is de groote oe teekenis van deze Arbeidsordening. Niet langer is de arbeid afhankelijk van de «temming in het kamp der arbeiders of in dat der werkgevers. Hun aandeel aan hei productieproces immers wordt thans over koepeld door de verbondenheid, die deze ordening beoogt en die de tegenstelling wegvaagt. Want voor alle persoonlijke De- langen en alle groepsbelangen staat bij al len arbeid voortaan het algemeen beiang, dat de gemeenschap heeft bij eerlijke, ge zonde, ononderbroken werkzaamheid. Nu zal niemand verwachten dat Maan dag 2 November ons een gansch nieuwe ordening brengt. Er zal nog aan veel ge wend moeten worden en er zal nog veel vooroordeel overwonnen moeten worden. Het eerste is begrijpelijk, want gewoonten legt men niet dadelijk af en traditie is een tooyerwoord en het verleden bracht mis schien wel eens een teleurstelling, die niet dadelijk vergeten wordt. Het tweede is onbegiypelijK. Want als er in de jaren die achter ons liggen één verlangen werd ge hoord dan is net wel de wensch dat een maal de tijd mocht aanbreken, waarin alle Nederlanasche arbeiders vereenigd mochten zijn in groot verband, dal den arbeider in zijn arbeid verheft tot de hoogte, waarop hij als medewerker aan het groote produc tieproces recht heeft. En wanneer de gele genheid daartoe thans geschapen is valt het niet gemakkelijk in te zien, waarom deze zoo lang verbeide poging miskend moet worden en het streven tegengewerkt. In- tufschen, het is meer gezegd, de tijd zal hier zijn werk moeten verrichten. Het regeeringsapparaat zal in dezen veel ten goede kunnen werken. Hier komt *le beteckenis van de functie van den ge machtigde voor den Arbeid" naar voren. Zooals men weet is zijn benoeming op zeer korten termyn te wachten en met hem treedt een geheel nieuwe figuur in de Ne- derlandsche wereld van den arbeid naar voren. Bij hem toch berust in feite de wet gevende macht en de uiteindelijke beslis sing, al brengt zijn taak mede, dat hij in onafgebroken contact blijft met den leider van het Nederlandsch Arbeidsfront. Beidei werk immers zal noodzakelijk uit dezelfde socialistische levensbeschouwing moeten voortkomen. Van groot belang is ook de aanstaande benoeming van een Raad van Bijstand, die den Gemachtigde ter zijde zal staan bij de bestudeering van principieele vraagstuk ken. Deze Raad zal uit tien tot twintig leden bestaan en een even groot aantal leiders van bedrijven ais leden van de volgman- sehap moeten bevatten. In zijn arbeid wordt de Gemachtigde overigens bijgestaan door een niet in de verordening genoemd aantal „lasthebbers" welk instituut het col lege van Rijksbemiddelaars overbodig maakt, welk college dan ook vandaag op houdt te bestaan. Tot de voornaamste werkzaamheden van den Gemachtigde zal in de naaste toekomst te rekenen zijn het regelen van arbeids voorwaarden, die voor ondernemingen en groepen van ondernemingen als minimum voorwaarden gelden. Nu de oude collectie ve contracten Komen te vervallen ligt het voor de hand, dat hierin op korten termijn zal worden voorzien. Worden hiermede de belangen van de bedrijfsgroepen in haar geheel veilig ge steld, daarnaast zal voor ieder „betrieb" een nadere, interne regeling moeten worden getroffen door den Betriebsführer in over leg met den socialen Voorman, een rege ling, waarvoor door den Gemachtigde alweer richtlijnen zullen worden gegeven. Dit alles, deze wettelijke regelingen en voorschriften zijn stellig van groot belang. Intusschen zal ook hier de geest het van de letter moeten winnen. Want het belang van deze Arbeidsordening zal een duistere zaak blijven voor wie het groote Doel van dit alles niet doorgrondt en dat doel is, kort en goed, de arbeidsbetrekking uit de sfeer van het zuivere persoonlijke belang op te heffen en te plaatsen tot en in hel algemeene kader der volksgemeenschap. Techniek en sociale voorziening mogen geen conflicten meer veroorzaken, maar. met erkenning van "wederkeerige waarden, a OHoratmae m rvERHXEWNOS MAATSCHAPPIJ^ AFDEELING A. Sedert de oprichting der Maatschappij, op 10 Juli 1940, werd in de afdeeling A. verzekerd aan woonhuizen, in boedels, inventarissen, boerderijen, enz. (tot een maximum van 50.000.voor een totaal van GULDEN verdeeld over meer dan 500000 objecten. Vraagt inlichtingen bij iSw uw Assurantie - Bezorger AGENDA ZATERDAG 31 OCTOBER Stadsschouwburg: „De Zondaar" door het Amsterdamsch Tooneel, 7.30 uur. Gebouw H.K.B.: tentoonstelling van pluim vee, konijnen en vogels, 9-19 uur. Gem. Concertzaal: muziek-variétéprogram- ma, 7.30 uur. Palace: „De scheidingsreis", 2.00, 6.30 en' 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Frans Hals Theater: „Künnemann neemt het er van", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toe gang 18 jaar. Luxor Theater: „Jajla", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Rembrandt Theater: ,Tosca", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Moviac: „Artisten". 2, 4, 7 en 9 uur. Toe gang 14 jaar. ZONDAG 1 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Madame Bovary" door het Amsterdamsch Tooneel. 2 en 7.15 uur. Gebouw H.K.B.: tentoonstelling van pluim vee, konijnen en vogels 9-19 uur. Bioscopen: middag- en avondvoorstel lingen. MAANDAG 2 NOVEMBER Bioscopen: middag- en avondvoorstel lingen. NACHTDIENST APOTHEKEN Geopend van 's avonds 8 uur af: Bosch en Vaartapotheok. Bosch en Vaartstraat 26. tel. 13290; Apotheek Florijn, Groote Hout straat 78, tel. 10500; H. Remmers en Zn.. Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder-Apo theek, Jan Gijzenkade 181* tel. 23821. W.Ti. Hoofdredacteur: J V. Baudewyns. Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R Kuiper, Haarlem. Sport en stad: A. Oyermeer. Heemstede Buitenland: J. C. van der Laag Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr Zand voort. Nieuws en reportage voor Velsen en om- eevlng J. J- K. van Baarsel. IJmulden. Adver- toaMer- P A. 7 Spek. Haarlem. Een Duitsche zware granaatwerper strijdt vijandelijke machinegeweernesten In Stalingrad. (P.K. Heine-D.V.-R-P.H. c) zakelijke voorwaarde is voor de welvaart van een volk. En hier komt ook ten aanzien van deze ordening de waarde van het lei dersbeginsel weer naai' voren: De onder nemer is, onder controle van den Staat, leider van zijn bedrijf, niet uit hoofde van zijn bezit, maar krachtens zijn verantwoor delijkheid voor de hem door de verordening opgelegde verplichtingen. Hij leidt, in de superieure beteekenis van het woord, zijn volgmanschap en deze twee, leider en volg- manschap, vormen in hun gemeenschappe- lijken dienst aan het volk de bedrijfsge- meenschap, waarin een volstrekte kame raadschap heerscht, een kameraadschap, die in trouw en vertrouwen haar grond slagen vindt, een kameraadschap, die, bij behoorlijke plichtsvervulling, slechts ge lijkwaardige bedrijfsgenooten kent. Waar deze kameraadschap wordt beleefd verdwijnt de anonymiteit binnen de be- drijfsgemeenschap, die tot dusver zoo me nigen toegewijden werker tot een nummer degradeerde en wordt ieder lid, dat vlijtig, eerlijk en trouw zijn krachten geeft aan het algemeen welzijn weder een persoonlijk heid, die in haar geheele menschelijke waarde wordt erkend. Moge dit de toekomst brengen: een we reld van den arbeid met waardeering voor den werker, met inzicht in de groote waar heid, dat het algemeen belang voorgaat ho ven groeps- en persoonlijk belang, met trouw aan het bedrijf en aan de bedrijfs leiding, met overtuiging dat geen levens geluk mogelijk is, dat niet betaald werd met eerlijken, toegewijden arbeid De eer ste November 1942 zal dan voor ons land en voor zijn werkers een beteren tijd in luiden! D. Brandstoffen-regeling voor degenen, die moeten evacueeren. De secretaris-generaal van het departement an handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat de volgende regeling is getroffen ten aanzien van de voorziening met vaste brandstoffen voor degenen, die moeten eva cueeren. Bjj cva^ialie builen de woongemeente kunnen de brandstoffen, die in het bezit van de te evacueeren personen zyn, niet worden meegenomen, doch moeten deze worden achtergelaten in hel huis. dat men verlaat, behoudens in de gevallen voor zien in de laatste alinea van deze mede- dceling. De geëvacueerden zullen evenwel in hun nieuwe woonplaats opnieuw worden bevoor raad. Hierbij wordt een onderscheid gemaakt voor de bevoorrading op de bonnen 01BV t/m 05BV., die reeds langen tijd geldig zijn en waarop vrijwel iedereen brandstoffen heeft ontvangen en de bonnen 06 BV t/m 08 BV waar zulks in het algemeen niet het geval is. In verband hiermee zullen de distributie diensten van de gemeenten waar men na eva cuatie is ondergebracht, aan iederen geëva cueerden houder van een brandstoffenkaart ter vervanging van de bonnen 01 BV t/m 05 BV rantsoenbonnen, elk voor een eenheid vas te' brandstoffen, verstrekken. Hierbij zal voor aanvragen, die uiterlijk 30 November zijn in gediend 5 bonnen, voor aanvragen ingediend van 30 November t/m 31 December drie bon nen en voor aanvragen na 31 December 1 bon worden verstrekt. Dit houdt verband met de omstandigheid, dat door het vorderen van het stookseïzoen uiteraard met minder brand stof kan worden volstaan. Wat. de bonnen 06 BV t'm 08 BV betreft geldt het volgende. In vele gevallen zullen de verbruikers deze bonnen nog niet bij hun kolenhandelaar hebben ingeleverd en beschik ken zij dus nog over deze bonnen. Zij kunnen dan op deze bonnen in de gemeente, waarheen zij worden geëvacueerd de vaste brandstoffen betrekken, zoodat het niet noodig is in dit ge val speciale maatregelen te treffen. Indien de verbruiker evenwel de bonnen 06 BV t'm 08 BV dan wel een gedeelte hiervan bij zijn ko lenhandelaar heeft ingeleverd, Joch hierop nog geen brandstof heeft ontvangen, dient hij aan zijn handelaar hiervan een verklaring te vragen. Met deze verklaring dient de verbrui ker zich te wenden tot den distributiedienst van zijn oorspronkelijke woongemeente Deze dienst zal dan rantsoenbonnen, elk voor 1 een heid vaste brandstoffen, afgeven voor ieder der bonnen 06 BV t/m 08 ï?V, die de verbrui ker reeds aan zijn handelaar had afgegeven. Voor degenen, die geëvacueerd worden en die op kamers of in pension woonden en dus niet in het bezit van een DV kaart voor brandstoffen zijn, geldt de regeling, dat zij bij den distributiedienst van de gemeente, waar heen" zij worden geëvacueerd een bon voor de laatste maand kunnen verkrijgen. Bovenstaande regeling is niet van toe passing voor de gevallen -waarin het een normale verhuizing betreft, of waarin b(j evacuatie het vervoer van den geheelen inboedel van het te verlaten huis is toe gestaan. In deze gevallen is het meene men van de brandstof n.l. ook geoorloofd. NED. ÏTERV. GEMEENTE. Het Classicaal Bestuur van Haarlem heeft besloten tot instelling van een Classicale Com missie voor den arbeid onder de jonge lid maten. Deze commissie zal handelen in op dracht van het Classicaal Bestuur en bestaat, uit de volgende leden, twee vertegenwoordi gers van het Classicaal Bestuur, Ds. Ch. de Bcus en de heer H. J. Voors, ouderling: Ds. J. de Vries, Ds. J. H Hanneman, Ds Drost. Mej. T. Peelt, Dr. W. J. Berkelbach van der Sprenkel, Mej. E Visser. De arbeid van deze Commissie vormt een onderdeel van het breede werk van .Gemeente Opbouw", dat door de Synode is ter hand genomen. De bedoeling van deze commissie is om in de Classis Haarlem leiding en voorlichting te geven aan het werk onder jonge lidmaten. Binnenkort zal door het Classictal Bestuur tot alle kerkeraden een brief woraen gericht, waarin over de bedoeling en werkwijze van deze commissie mededeelingen gedaan zullen Ook verlaging van het versnaperingenrantsoen. Extra versnaperingenrantsoen voor kinderen met St, Nicolaas. Afzonderlijke bon voor gemengd meel. De secretaris-generaal van' het departement van landbouw en visscherij maakt in verband met de aanwijzing der nieuwe bonnen voor voedings- en genotmiddelen voor het tijdvak van 1 tot en met 28 November a.s. het vol gende bekend. Tegelijk met het tabaksrantsoen ondergaat ook het versnaperingen-rantsoen een ver laging. Deze verlaging wordt bereikt, doordat men met de op de thans aangewezen bonnen 56, 57, 58 en 59 verkrijgbaar gestelde hoeveel heid van 400 gram niet vier weken doch zes weken moet toekomen. De geldigheidsduur van genoemde bo'nnen loopt derhalve niet, zooals in de gepubliceerde bonnenlijst is ver meld, tot en met 28 November a.s., doch tot met 12 December a.s. Nadien zullen voor het tijdvak van 13 tot en met 26 December dit is dus voor een periode van twee weken, twee bonnen, elk rechtgevende op 100 gram versnaperingen,* geldig worden ver klaard. Een en ander beteekent dus, dat het versnaperingsrantsoen voor het tijdvak van 1 November tot en met 26 December, dit is dus een periode van acht weken, wordt terug gebracht van 800 gram op 600 gram. Voorts kan thans reeds worden medege deeld, dat voor kinderen van 0 tot 14 jaar, ter gelegenheid van Sin,t Nicolaas, op nader aan te wijzen bonnen een extra rantsoen van 200 gram versnaperingen beschikbaar zal worden gesteld. Evenals vorige maal zijn wederom afzon derlijke bonnen aangewezen, ter verkrijging van havermout en peulvruchten. Bon alge- :n 419 geeft recht op het koopen van 125 gram peulvruchten, en bon algemeen 420 geeft recht op het koopen van 125 gram havermout. Tenslotte is naast een bon voor gort e.d. een bon aangewezen, waarop uitsluitend ge mengd meel mag worden afgeleverd. In ver band hiermede geeft bon algemeen 421 recht op het koopan van 125 gram gort, gortmout, gortbloem, .grutten, gemengd meel, aardappel- tapioca of aardappelmeelvlokken, terwijl bon algemeen 422 uitsluitend recht geeft op het koopen van 125 gram gemengd meel. f,. zorgt voor Uw gezondhetdt I Een goed gebit Is de eerste eisch voor 'n goede gezondheid. I 's Morgens en 's avonds.(maar I vooral 's avondsI) poetsen met Prodent tandpasta, welke het I dispergon tegen tandsteen be vat. is van het grootst© belang voor Uw tanden I NV PRODEN TA worden. De verplichte openstelling van winkels in de komende wintermaanden. In verband met het vervallen, op 2 No vember 1942, van den zomertijd, is met betrekking tot de regeling inzake de ver plichte openstelling van winkels de moge lijkheid in het leven geroepen om wegens bijzondere bezwaren, uit de naleving der verduisteringsvoorschriften voortvloeiende, ontheffing van bedoelde verplichting te verkrijgen voor de werkdagen, vallende in het tijdvak van 2 November 1942 tot 1 Fe bruari 1943. Deze ontheffing, welke door den burgemeester kan worden verleend, kan ten hoogste op het tijdvak van 16 tot 17 uur betrekking hebben, doch kan ook, naar gelang van het tijdstip van zonsondergang, tot een kleiner tijdvak worden beperkt. Het ligt evenwel in de bedoeling, dat de ontheffing slechts in geval van werkelijk groote bezwaren, als hierboven bedoeld, zal worden verleend. Voorts wordt er nog eens met nadruk op gewezen, -dat bij de laatstvoorgaande wij ziging van de régeling inzake de verplichte openstelling van winkels de z.g. middag pauze is komen te vervallen. Tenzij zulks door den burgemeester, in geval van bij zondere omstandigheden, is toegestaan, is het dus (behoudens de bestaande vrijstel ling voor den Maandagmorgen voor andere dan levensmiddelenwinkels volstrekt ongeoorloofd een winkel tusschen 10 en 17 uur voor het publiek gesloten te hebben. inkrimping briefpostbestelling Geleidelijk in het geheele land. Van 2 November a.s. af zal in Den Haag slechts tweemaal per dag briefpostbestel ling plaats vinden, een in den morgen en een in den middag. De morgenpost zal men er wat later ontvangen. De nieuwe middag post in Den Haag komt tusschen de vroe gere middag- en avondbestelling in. zoodat er op de meeste kantoren nog juist kennis van genomen zal kunnen worden. Geleide lijk zal over het geheele land, daar, waar thans 3 bestellingen van briefpost per dag plaats vinden, dit aantal met één worden verminderd. Overal waar twee buitenbestel lingen worden uitgevoerd, worden deze tot één teruggebracht. Het uur. waarop de overgebleven bestellingen z,ullen uitgaan, zal plaatselijk zoo gekozen worden, dat zoo veel mogelijk met de belangen der geadres seerden wordt rekening gehouden. De redenen, die tot dezen maatregel heb ben geleid, zijn o.a. een tekort aan geschoold personeel; de verkeersmoeilijkheden in het winterduister; wence dwingen tot een vereenvoudiging van den dienst. Men zal begrijpen, dat P.T.T. niet dan in uiterste noodzaak tot deze inkrimping is overgegaan. Vertrouwd wordt, dat het publiek ook bij dezen nieuwen maatregel begrip zal toonen voor de bijzondere moeilijkheden, waar mede het P.T.T.-bedrijf in dezen tijd te kampen heeft. Werktijd in de mijnen verlengd Van Maandag a.s. af wordt in de Lim- burgsch,e mijnen door de ondergrondsche mijnwerkers' 8 3/4 uur per dag gewerkt, gelijk dit reeds lang in het Duitsche rijk geschiedt. ONDERHOUDSWERKZAAMHEDEN AAN ZENDER HILVERSUM 1. De persdienst van den Nederlandsehen om roep meldt. Wegens noodzakelijke onder houdswerkzaamheden zal de zender Hilver sum 1 gedurende vier dagen. n.l. vanaf Maandag 2 November tot en met Donderdag 5 November niet te beluisteren zijn. De pro gramma's over de radio-centrales vinden nor maal doorgang. RADIOPRAATJES MAX BLOKZIJL OVER HILVERSUM 2. De persdienst van de Nederlandsche om roep meldt In verband met de onderhouds werkzaamheden aan den zender Hilversum 1. zullen de radio-praatjes van Max Blokzijl op Maandag 2 en Donderdag 5 November .a.s. om 19.00 uur over den zender Hilversum 2 wor den uitgezonden. W ees zuinig mét gas en electriciteit. Iedere Nederlander heeft den. plicht uiterste zuinigheid te betrachten bij het ge bruik van gas en electriciteit. De kolenpositie is tengevolge van de bijzonder omstandighe den waarin wij leven, zorgwekkend, doch wanneer ieder zijn krachten er aan geeft om noch gas noch electriciteit te verspillen, zul len de moeilijkheden zeker niet onoverkome lijk blijken. Het is dus niet noodig, dat men zijn volle rantsoen verbruikt. Wij weten wel: „Gezelligheid kent geen tijd", maar die gezel ligheid zal er waarlijk niets minder om zijn, wanneer U des avonds in de huiskamer een lamp minder laat branden. Het electriciteits- en gasverbruik is gerantsoeneerd op 75"/o en daarmede dient men niet alleen bij de uitoefe ning van zijn beroep, doch ook in vrijen tijd rekening te houden. Het gemak dient den mensch. Maar weet U wel, dat juist nü dat gemak tot verwaarloo- zing van Uw plicht kan leiden, indien U on- noodig gas en electriciteit verbruikt? Ljat vooral niet onnoodig licht branden in gangen en portalen. Zet Uw radiotoestel af, indien U toch niet luistert. Ret warmwaterverbruik voor koken, wasschen en baden kan worden beperkt door de aansteekvlammetjes onder keuken- of badgeyser niet voortdurend te la ten branden. Voor het zetten van thee of kof fie gebruike men niet meer water dan noodig is. Indien men éénmaal per dag het vaatwerk afwascht in plaats van drie keer, bespaart U 2/3 op het verbruik van electriciteit of gas, dat U anders voor de verwarming van het water noodig heeft. Vooral op het gasverbruik in de keuken zie de huisvrouw toe. Het mag nu zoo langzamer hand wel bekend genoeg zijn, dat men voor het bereiden van den maaltijd sterk op het warmwaterverbruik (dus op gas en electri citeit) kan bezuinigen, door de groenten en aardappels met zoo weinig mogelijk water op te zetten en bij het koken de deksels steeds op de pannen te houden. Zoodra damp uit de pan of ketel komt, kan de gasbrander op „klein" worden gezet, of indien men electrisch kookt, de knop op O gedraaid. Wanneer U deze richtlijnen in acht neemt, verricht U niet alleen een dienst aan de ge-» meenschap, maar bevordert U ook Uw eigen' i. belang, want overschrijding van het rantsoen1^ bezorgt U een boete en wellicht ook afsnijding van den toevoer. Binnenkort rundvet op bon 58 Op de bonnen „58" van de boterkaart, welke geldig zullen zijn gedurende het tijdvak van Dinsdag 24 November 1942 tot en met Zater dag 5 December 1942, zal desgewenscht rund- vet verkrijgbaar zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij, die rundvet wenschen te ontvangen, dienen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, desgewenscht tegen ontvangst bewijs, in het tijdvak van Woensdag 4 tot en met Zaterdag 7 November 1942. Zij, dit gedurende bovengenoemd tijdvak bon 58 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uitsluitend de artikelen, ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aange wezen. Uiteraard mag eerst een aanvang wor den gemaakt met de aflevering van het rund vet op 24 November 1942. BONAANWIJZING HONDEN- EN KATTEN BROOD. Voor de periode van 1 tot en met 30 No vember 1942 wordt op bon no. 1 van de voe- derkaart voor honden volgens dezelfde nor men als voor de voorgaande periode honden brood verkrijgbaar gesteld. Op bon no. 1 van de voederkaart vooi hondenbrood (groep K) wordt voor de periode van 1 tot en met 30 November 1942 D/2 Kg. kattenbrood verkrijgbaar gesteld. Gedurende het tijdvak van 1 November 1942 it en met 30 November 1942 geeft elk der met de woorden „Generator-anthraciet elfde periode" gemerkte bontjen recht op het koo pen van één hectoliter (max. 75 Kg.) anthra- cietnootjes IV of V, terwijl gedurende het zelfde tijdvak elk der met de woorden „Gene rator-turf tiende periode" gemerkte bonnen recht geeft op het koopen van 50 stuks bag- gerturf. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. De plaatselijke distributiediensten zullen op nader te bepalen tijdstippen gedurende het tij'dvak van 8 tot en met 28 November a.s tegen overlegging van de distributiestamkaart en tegen in ontvangst neming van een bon van het inlegvel, bonkaarten „voedingsmid delen 13e periode 1942", alsmede nieuwe aard- appelkaarten uitreiken. Ook ditmaal zal weer onderscheid gemaakt worden tusschen stad- en landkaarten. Aangezien evenwel met in gang van 29 November a.s. een wijziging wordt gebracht in de verdeeling in stad- landgebied zal het in sommige gemeenten kunnen voorkomen, dat men inplaats van stadkaarten landkaarten of in plaats van landkaarten stadkaarten ontvangt. De diensten zullen uitreiken Aan houders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K 110 en twee aardappelkaar- ten N 110 aan houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bonkaart K 210 en drie aardappel- kaarten N 110 aan houders een bonkaart kaarten N 110 aan houders een bonkaart kaart N 110. Houders van L-inlegvellen ontvangen bo- •endien een toeslagkaart voor aardappelen N 210. Zij, die geboren zijn tusschen 1 en 28 No vember van de jaren 1921, 1928 en 1938 moeten hun inlegvellen ruilen, alvorens hun bon kaarten in ontvangst te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men rijn kaarten uitsluitend kan afhalen bij den distributiedienst der gemeente, waar het bevolkingsregister is opgenomen. Een uitzondering kan slechts worden gemaakt voor schippers, woonwagenbewoners, gede tacheerde marechaussee's, de vaste bevolking van kostscholen e.d. en voor hen, die ten gevolge van oorlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven. Voorts wordt er op gewezen, dat bij uit reiking van de bonkaarten het vakje K 6 van de distributiestamkaart zal worden afgekruist, terwijl van het inlegvel die bon verwijderd zal worden, waarvan het nummer overeen stemt met het nummer der uitgereikte bon kaart voor voedingsmiddelen. Het verdient aanbeveling, terstond bij het in ontvangst nemen der kaarten na te gaan. of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, inderdaad ontvangen heeft, aangezien latere reclames uiteraard niet in behandeling, kunnen worden genomen. inlegvel K 3 of L 3 en twee aardappel van een inlegvel K 4 of L 4 K 410 en één aardappel- ZAKENLIEDEN OPGELET. Ja, wij zijn er van overtuigd, U hebt het druk. De bijzondere omstandigheden maken het zakendoen voor U niet gemakkelijk en de moeilijkheden eischen Uwe volle werkkracht Maar wat denkt U, waarmede zoudt U het nu nog druk hebben Ln zaken, indien het bolsje wisme over Europa en dus ook over ons land was gekomen? Denkt U zich eens even dien chaos in, een noodtoestand waarin van za kendoen geen sprake zoy kunnen zijn. Waar mede wij maar willen zeggen, dat ook gij veel verschuldigd zijt aan die dappere strij ders in het Oosten, want zij zijn het die maakten dat U nog steeds zaken kunt doen. En als goed zakenman betaalt U ook in dit geval uw schuld door het fonds te steunen dat zorgt voor onze Oostfrontstrijders. Zakenlieden opgelet. Hel gironummer is 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22 te Gravenhage. Luitenant-generaal Seyffardt 70 jaar. Op Zondag 1 November a.s. zal luitenant- generaal H. A. Seyffardt, commandant van bet Nederlandsch Vrijwilligers Legioen, den 70-jarigen leeftijd bereiken. Luitenant-generaal H. A. Seyffardt, ge boren 1 November 1872 te Breda, stamt uit een militair geslacht, afkomstig uit Duitsch- land. Zijn bet-overgrootvader,geboren in 1723 te Erbach in Nassau, was in 1748 Faehnrich in het voor den dienst in de Nederlanden opgerichte „Regiment te voet no. 14 Baden Baden". In 1778 was hij kolo- nel-comman'dant van het regiment Hessen- Darmstadt, tevens stadcommandant van Kampen. Zijn overgrootvader, geboren in 1761 te Erbach, werd.luitenant-kolonel van den generalen staf, belast met de werving in Zwitserland. Zijn grootvader, in 1830 we gens de verdediging van de hoofdwacht te Antwerpen tegen de Belgische opstande lingen benoemd tot ridder der militaire Willemsorde, stierf als majoor-comman dant der troepen in Curacao. Zijn vader diende als artillerie- en als generale staf officier en was later minister van oorlog. Na zijn lagere- en middelbare school opleiding werd H. A. Seyffardt'in 1888 ca det der artillerie aan de koninklijke mili taire academie. In 1892 benoemd tot 2e luitenant der vesting-artillerie, diende hij daarna achtereenvolgens als instructeur aan de arffflerieschietschool en als leeraar in de artillerie-wetenschap aan de K. M. A. Na van 1905 lot 1908 als leerling te zijn gedetacheerd bij -de hoogere krijgsschool, diende hij daarna afwisselend bij de veld artillerie en in den generalen staf tot zijn benoeming in 1926 tot kolonel-comman dant der le artillerie brigade. Als kapitein was hij in 1920/21 gedurende een jaar ge detacheerd geweest bij de Fransche artil lerie en had daarna als majoor een hooge- ren tactisch-artilleristischen cursus gevolgd te Metz. In 1928 benoemd tot generaal-majoor, commandant der le divisie, trad hij een jaar later op als chef van den generalen staf, werd in 1930 luitenant-generaal in 1934 gepensionneerd. Na zijn pensionneering«trad hij in de ja- •en 1934 en 1935 in tal van belangrijke plaatsen op in de vergaderingen van het Verbond voor Nationaal Herstel om de noodzakelijkheid te betoogen de Neder landsche weermacht uit haar verval op te heffen en om te protesteeven tegen de nog steeds voortdurende afbraak van het leger door de ministers Colijn en Deckers. Ook kwam hij als voorzitter van de afdeeling Den Haag van dat verbond in een vergade ring in October 1935 met kracht op tegen de onverantwoordelijke daad van onze re geering om zich als haantje de voorste aan te sluiten bij de sancties tegen Italië. In Juli 1941 nam hij op verzoek van Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart de taak op zich tot het vormen van een Neder landsch vrijwilligerslegioen voor den strijd tegen het bolsjewisme. PROF. GOEDEWAAGEN SPREEKT OVER KUNSTCRITIEK. In zijn serie radiolezingen „Op den steiger" zal prof. dr. T. Goedewaagen, secretaris generaal van het departement van volksvoor lichting en kunsten, -Zondag 1 November a.s. te 15 uur over den zender Hilversum 1 spre ken over „Kunstcritiek". TENTOONSTELLING VAN PLUIMVEE, KONIJNEN EN VOGELS. In de groote zaal van den H.K.B. staan honderden kooien met vogels, pluimvee en konijnen. Een groote gecombineerde ten toonstelling van pluimvee, konijnen en vo gels, die op 31 October en 1 November in deze zaal gehouden wordt en is georgani seerd door de Sportfokkersver. Haerlem en de Club van Volièrehouders en Vogelvrien den „Onderling Genoegen". Een grootsch-op- gezetteexpositie, waarop men de mooiste exemplaren uit den lande kan bewonde- en. Fokkers hebben hun krachten beproefd en dikwijls .verrassende resultaten bereikt, vogels, die nooit eerder of zelden in volières geboren worden,.-hebben- zij- in leven weten te houden en op weten te fokken. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Kuurt lloe»colli. M>U Aardappelen r, u Aaiwl, 2 kg. 7 Nov. Aardappelen 36 B Aa-ivl. 1 kg. 7 Nov. Beschuit öt; Beeoh 7 5 gr. 7 Nov. Bloem 427 t.m. -130 Alyam. 70 gr. 2<S Nov. Boter 56 Boit/Vet 125 gr. 11 Nov. 3-61. 3-624-01 Reserve 125 gr. 11 Nov. Brandst, 01 t.m. 05 B-V Brainidst. 1 oeitvh31 Dec 01 t.m. 0-1 KF 1 een.h. 3>0 Ajw. '43 ö'G t.-m. 08 BV .1 eenih. 2>8 Fetbr. '43 Brood 56A Rirood 400 S't'. 7 Nov. 5«B Brood 50 gir. 7 Nov. Chocolade 5 6. 57 Versan. 100 gr. 12 Dec. Clgu rellen no Oiig'a,r. 20 st. 7 Nov. R9 Taibak 20 st. 7 Nov. I'xm) heldszeei» 412 418 AJfféim. rants. 30 Nov. NT Ecnth.z. ramus. 30 Nov. Gein. Meel 42.2 Algie.ni. 125 gir. 2'8 Nov. Gort 421 A'ligteim. J 2 5 gr. 2'8 Nov. Havermout 420 A teen n. 125 gr. 28 Nov. •htm 4 IS A teem. 50 0 gr. 28 Nov. Kans 4'24 't.m 4.26 A teem. 100 gr. 2S Nov. Koffiesurr. 4 00 A teem. 250 gr. 2.8 Nov. Melk 56 Melk 13/4 L. 7 Nov. 1'enlvr. 419 Al.ge.ni, 12'5 gr. 28 Nov. Hijst 4-66. 4-67 Reserve 250 gtr. 28 Nov. Scheerzeep M Text, (m 45 gr. 31 3>ec, sigaren It-9 TVtibn.k 5 sit. 7 Nov. Suiker 417 Aligieim. 1 kig. 28 Nov. Suikerwerk 5 ,59 V etnen. l'OOgir, 12 Dec. Tabak 56 Ttnbaik 2 5 gr. 7 Nov. Tapiem. 56 Ta.pteim. 3/4 L. 7 Nov. Toiletzeep N Toiiil.z. 75 gr. 30 Nov. Nov. Vermicelli 4.23 Aligem. 100 gr. 28 Vleesoh 56 A Vle-ciseh 100 gr. 7 Nov. 50B Vteesoh 5'0 gr. 7 Nov. Was oh poeder N "Waechip.l ra'n.ts. 30 Nov Bonnen beteekenen voedsel mits er geld isZorgt voor geld Steunt Winterhulp 1 Giro 5553. in thuiswedstrijden, zal het in Zaandam op het terrein van ZFC spannend worden. Dan kan van Santpoort, dat Alcmarla Victrix op bezoek krijgt succes verwacht worden. RCH heeft vrij en verder zijn vastgesteld: West FrlsiaKFC en Alkm. BoysWFC. HFC zal het niet gemakkelijk krijgen tegen Halfweg, evenals Schoten, dat bezoek krijgt van Kinheim. Zandvoortmeeuwen kan zich handhaven na den strijd tegen Bloemendaal en in den kamp Terrasvogel&^-TYBB hebben de bezoekers de beste kans. De Noordelijke clubs ontmoeten elkaar in Helder. Afdeeling l Kennem. 3 7 Kmheim 2 6 Spaarnd. 7 NAS 6 0. Gezell. 2 7 TYBB 3 6 EDO 4 6 RCH 4 5 Bev. 2 6 Afdeeling 1 E Schoten 2 fi H'lem 3a 7 Droste 5 DSK 6 Z.v.meeuwen 4 1 1 11 6 3 119 Concordia 6 3 1 2 9 DCO 2 6 2 0 2 8 Hillinen 2 6 2 t 13 7 Alliance 6 1 13 5 Afdeeling 1 C: 0 4 4 DEK 7 5 1 2 3 2 VSV 3. 7 5 1 15 1 Stormv. 3 7 3 2 HFC 3 6 3 f 0 l io Geel Wjt 6 2 s 1 2 9 ÖIV 6 2 117 RCH 5 7 2 t 0 3 6 EDO 3 6 1 t Swaalf grafteekens Symbolen van de genegenheid der nabestaanden Kleverlaan 58 Hrl. Kennemerlaan 2c IJm RADIOPROGRAMMA ZONDA 1 NOVEMBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.30 Het Zondagochtendconcert (gr.). 8.15 Har- nouaen en op weten te loKKen Kleine zangers, inlandsche en tropische berichten. 9.15 „Wij en de wereld", voordracht. 9.30 Zondagmorgen zonder zorgen. 10.3 kleine vogels, prachtig van kleur en tee- kenirig, rijstvogeltjes, geelgorsen, vinken, leeuweriken, kortom alle soorten ziet men vertegenwoordigd. Zelfs kleurkanaries ont breken niet. Ook onder het pluimvee en de konijnen ziet men alle mogelijke soorten vertegen woordigd; meermalen bekroonde dieren en nog jonge, onvolwassen tentoonstellings exemplaren zitten in bonte rij in hun hok ken. Een vierhonderd-tal prijzen is voor deze tentoonstelling uitgeloofd, waaronder een aantal hoofdprijzen. Deze zijn aan de volgende dieren-eigenaars uitgereikt: Pluimvee: de beste haan G. J. Niihuis uit Enschede en de beste hen J. C. Kuijken uit Haarlem; konijnen (groot ras): G. Krom kamp uit de Wieringermeer: (middensoort) J. Veenman uit Amsterdam: (kleine rassen) Zonsveld uit Haarlem en (dwergrassen) J. Kol uit Voorschoten. De prijs voor de kort- harigen werd toegekend aan een exemplaar toebehoorende aan J. Scholte uit Haarlem COMMISSIE INGESTELD. De Bisschop van Haarlem heeft een com missie ingesteld tot welke kerkbesturen, ge stichten en kloosters zich kunnen wenden om advies en hulp in geval van een evacuatie. Secretaris van deze commissie is rector H. M. van Spanje, Brouwersgracht 24 te 's-Gra-, venhage. SPORT EN SPEL DAMMEN DERDE KLASSE KAMPIÖENSCHAP VAN HAARLEM. De jaarlijksche wedstrijd om het persoonlijk derde klasse kampioenschap van Haarlem zal Dinsdagavond 3 November in het clublokaal van ..D. O. S.", „Spoorzicht", Stationsplein, aan vangen. Voor dezen wedstrijd hebben de volgen de spelers ingeschreven: H. Leuvener en P. van Nunen (beiden van Damclub „Kijk Uit"); J. Til- lemans en A. Hermsen (belden van Damvereeni- ging „D. O. S.)"; P. van Dijk (Haarlemsche Damclub) en G. Willemse en J. H. M. Janus (bei den van de R.K. Dam- en Schaakclub ,.St. Bavo' e Heemstede). KWARTET-WEDSTRIJDEN OM DEN „OOSTERKW ARTIER"-WIS SELBEK ER. De jaarlijksche kwartet-wedstrijden om den .Oosterkwartier"-wisselbeker zullen dit jaar op 18 November a.s. aanvangen. Aan deze wedstrijden zullen de vier sterkste spelers van de volgende Haarlemsche vereenl- gingen deelnemen: Damclub „Oosterkwarticr", Haarlemsche Dam club, Damclub „Haarlem", Damvereenlging „D. O. S.", Damclub „Het Noorden", Damclub „Kijk Uit", R.K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo" (Heemstede), Haarlemsch R.K. Damgenootschap en R.K. Damclub „T. E. P." Als wedstrijdleider zal fungeeren J. H. Meure (Haarlemsche Damclub). VOETBAl Programma voor Zondag. Haarlem is op den goeden weg zich te her stellen en de vraag is thans of de derde over winning in successie behaald zal worden Ge makkelijk zal het niet gaan. omdat VUC. dai Zondag j.l. Blauw Wit klopte, op bezoek komt In ieder geval kan er op gerekend worden, dal de roodbroeken zich tot het uiterste zullen in spannen. EDO besluit de eerste helft met een bezoek aan Hermes ln Schiedam. Voor beide ploegen een belangrijke ontmoeting, bezetting van de bovenste plaatsen. Voorspellen is moeilijk, doch in ieder geval zal het aan spanning niet ontbreken. ADO kan op eigen terrein van DFC winnen en dat beteekent dan, dat de Haagsche club het eerste deel der com petitie goed afsluit. Stormvogels zal een zware dobber hebben aan HBS; de andere IJmuiden- sche cjub VSV ontvangt 't Gooi en kan haar posi,tie verbeteren. Het programma der eerste klassers luidt: DISTRICT I: ADO—KFC: Xerxes—DWS: Her mes—EDO: VolewijckersSparta; HBS—Storm vogels. DISTRICT II: VSV—'t Goo; RFC—Ajax. Haarlem—VUC; Blauw Wit—Feljenoord: Emma •DHC. I11 de tweede klas krijgt HBC bezoek van OSV, dat op het oogenbllk de leiding heeft: een moeilijke opgave voor de ploeg van Smit. Als Verduisteren van 18.16 tot 8.33 31 Oct.: zon op 8.32, onder 18.14 uur maan onder 14.46, op 23.52 uur 1 Nov.: zon op 8.34. onder 18.12 uur maan onder 15.20 uur - L.K. (1 Nov. 8.18 uur L.K.) De Kennemers in denzelfden vorm speelt als Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. c.—.. .~v Deutsche Stunde. 11.30 De stem der S S 1145 Neerlands stem van het Oostfront 12.00 B. N. O. Nieuwsberichten en populair actueel praatje. 12.15 Leden van het Nederlandsch Kamerkoor. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche volksconcert. 14.00 Utrechtsch Stedelijk Orkest en soliste. 15.00 „Op den steiger", door Prof. Dr. T. Goedewaagen. 15.15 Omroepsympho- nie-orkest. 16.00 Musette-orkest, solist, septet Jonny Ombach en soliste. 17.00 Zondagmiddag cabaret. 17.45 B. N. O. Oostlandpraatje en Sport uitslagen. 19.00 Sport van d. dag. 18.3» Melodieën uit een uitstalkast. 19.30 B. N. O. Nieuwsberich ten. 19.50 Strijkkwartet en zang met pianobege leiding. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cen trales. die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 21.15 Dlek Willebrandts en zijn dansorkest. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 De dansschool thuis (gr.). 23.00—24.00 Prettige herinneringen aan dezen dag (gr). HILVERSUM II. 301.5 M. 7.30—9.15 Zie Hilversum I. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 „De instrumenten van het orkest", voor dracht met muzikale illustraties. 10.30 Studio- dienst. 11.30 Gewijde muziek (opn.). 11.45 Cyclus „De kerk in zonde en heerlijkheid" (gr.). 12.00 B. N. O. Nieuwsberichten en populair actueel praatje, 12.15 Programma-overzicht. 12.20 Om roeporkest. 12.30 Een soldaat spreekt tot de jeugd. 12.45 Omroeporkest en solist. 13.00 Nederlandsch Verbond, voor Slbbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders?". 13.15 Omroeporkest en solist. 14.00 De Groenlandvaarders, luisterspel. 14.40 „Middelpunt: Accordeon" (gr.). 15.00 „Rigoletto", opera. 16.45 Pianosoti (gr.). 17.00 Nederlandsche boekenschouw. 17.20 Cello en piano. 18.00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 18.30 B. N. O. Nieuwsberichten.' 18.40 Spiegel van den dag. 10.50 B. N. O. Militair weekoverzicht. 19.00 De Neder landsche taalclub. 19.30 Front en Vaderland. 20.00 B. N. O, Engelsche uitzending: „Dutch News Real". Voor de radio-centrales: Elisabeth Schu mann en Herbert Ernst Groh (gr.). Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 20.15 Salon orkest. 21.15 Mozart-programma (gr.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Militair over zicht 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hil versum I. MAANDAG 2 NOVEMBER^1942. HILVERSUM I, 415.5 M. Het programma is alleen te beluisteren via de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 7.15 Zuld-Afrikaansche liedjes (gr.). 7.30 B. N .O. Nieuwsberichten. 7.40 „Vogeltjes, die vroeg zingen" (gr.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 „Te wapen", voordracht. 8.50 Planovoordracht (gr.). 9.00 Gevarieerd mor genconcert (gr.). 9.30 Spiegel van den dag. (opn.). 9.40 Gevarieerd morgenconcert (gr.). 10.00 Will Glahé en zijn orkest (opn.). 10.30 Voordrach... 10.45 Orkest Willy Kok. 11.30 Orgelconcert. 12.00 Almanak. 12.05 Theo Uden.Masman en zijn dans orkest en gramofoonmuzlek. 12.45 B, N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 De Melodis- ten en gramofoonmuziek. 14.00 „Regenboog", ge varieerd programma. 15.00 „Het gezin in de dierenwereld", lezing. 15.15 „Regenboog", ge varieerd programma. 16.45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.00 „Allerzielen" (gr.). 17.30 Limburgers oude stedewapens, klank beeld. 18.15 Amusementorkest en de 10 Vroolijke Meisjes. 19.00 Politiek weekpraatje. 19.15 Hans Jungherrs accordeon-orkest (gr.). 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. Internationaal zakelijk praatje. 19.50 Ra-ra-ra, radio-raadsel rubriek. 20.15 Etudes symphonïques. Schumann (gr.). 20.45 Utrechtsch Stedelijk Orkest en solist. 21.30 Zang en piano (gr.). 21.45 B. N. O. Nieuwsbe richten- 22.00—24.00 Soirée' musicale (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7,50 Sportnieuws. 8.00 Actueel nieuws voor boer en tuinder. 8.15 Berlljnsch Philharmonisch orkest (gr.). 8.30 B. N, O. Nieuwsberichten. 8.40 Symphonie orkest (gr.). 9.00 Balletmuziek (gr.). 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Balletmuziek gr.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Viool en piano (gr.). 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Meisjes koor (opn.). 11.30 Musette orkesten spelen (gr.). 12.00 Orgelconcert. 12.30 Programma-overzicht. 12.35 Scala-orkest (gr.). 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Op bezoek bij de fami lie de Boer. 13.15 Operette-klanken (gr.). 14,00 Godsdienstige uitzending 14.30 Symphonie concert (gr.) 15.30 „De Nederlandsche kleerderdrachten", lezing. 15.45 Planosoli. 16.00 Licht klassiek con cert (gr.). 16.45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17-00 „De strooppot", luisterspel voor de jeugd. 17.30 Instrumentaal en vocaal pro gramma 18.00 Van heinde en verre klinkt bet nieuws. 18.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.40 Spiegel van den dag. f8.50 B. N. O Frlesch praatje. 19.00 Politiek weekpraatje. 19.15 Marsch- muziek (gr.). 19.30 Omroep Planotrio. Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 20.15 „Va ria", gevarieerd programma. 21.45 B. N o. Nieuws berichten. 22.00 B. N. O. Politiek praatje. 22.10

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2