Haarlemsche Courant In October 111 schepen (720.575brt) vernietigd. Duitsch-Italiaansche tegenaanval in Egypte. Duitsche duikbooten in Indischen Oceaan. 287e Jaargang No. 258 x x Abonnement p. week 0,2*. p. maand 1,1», p. kwartaal 3.4J, franco p. post 8,73, losse nummers I cent. Advertentiën 3—18 m.m. elke m.m. meer 26 cent. Reclames dubbele prijs. AdvertenUeabonnementen 1500 m.m. U cent p. mms. Sennemer Editie 1li m.m. 1.20. Abonnement 1560 m.m. I cent p. man. tTUf.i Grafische Bedrijven Damlate. tVnd Hoofdredactenrt J. V. BAUDEWTN'S. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Kennemer Editie Maandag 2 November 1942 Bureaux Haarlemi Groote Boutstraat S3. Bijkantoor: Soendx« plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie IWJ4, Redactie 10600, Administratie 10724. 14825. Soendaplctn 12230. Postgiro 134958- Olrcctie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Borean tJmnldeni Kennemerlaan 102; Telefoon (437. Nieuwe Britsche aanvalsactie gebroken. Sedert begin van het offensief 2000 Britsche gevangenen binnengebracht. ITALIAANSCH LAZARET BESTOOKT Duitsche Roode Kruis- vliegtuigen beschoten. Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidt: Felle gevechten zijn opnieuw begonnen in den Noordelijken sector van het Afrikaan- sche front, waar de tegenstander nieuwe aan vallen tot ontwikkeling bracht met uitge- breiden steun van gepantserde afdeelfngen. De terstond bedwongen Britscbe actie werd vervolgens gebroken door een energieken tegenaanval. Talrijke tanks werden vernield en 200 ge vangenen werden binnengebracht. Het aantal krijgsgevangenen, dat tijdens den huldigen slag in onze handen is gevallen, bedraagt 2000. Italiaansche en Duitsche formaties duik bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen heb ben den tegenstander zware verliezen toege bracht door zonder ophouden concentraties 'van troepen en strijdmiddelen te bombardee ren en herhaalde malen aanvallen te richten op de centra achter het front. Tijdens lucht gevechten hebben Duitsche jagers zeven toe stellen neergeschoten en een achtste gedwon gen binnen onze ftrties te landen. Een negen de vijandelijke machine viel. getroffen door het afweergeschut, brandend neer. Twee Roode Kruis-schendingen. In den ochtend van 13 October hebben, naar Stefam meldt, Britsche luchtstrijdkrachten een aanval met bommen en mitrailleurvuur van geringe hoogte gericht op een Italiaansch veldlazaret in den centralen sector van het front in Afrika, ofschoon het lazaret ver ach ter de gevechtslinies lag en duidelijk het ken- teeken van het Roode Kruis droeg. Twee gewonde soldaten werden gedood, drie soldaten, die juist behandeld werden, werden gewond. De operatietent van een ander, veldlazeret werd door een Britschen luchtaanval vernield. Het Internationale Informatiebureau meldt: de ernstige Britsche schendingen van de Ge- neefsche conventie duren voort. Nadat reeds herhaaldelijk berichten-zijn gegeven over aan vallen op Duitsche Roodekruisvliegtuigen, centrale verbandplaatsen. lazaretten en an- derc onder bescherming van het Roode Kruis staande inrichtingen, vernemen wij thans egn nieuwe ernstige inbreuk op het volken recht. Op 15 October 1942 is een tweetal Duit sche Roodekruisvliegtuigen door onge veer acht tweemotorige Britsche vliegtui- gen waarschijnlijk ja^chtkruisers van het type Bèaufighter, boven de Middelland- sche Zee aangevallen. Het betreft de beide Roodekruistoestellen met de kenmerken C.I.O.T. en V.D.Z.A. Deze Roodekruistoestellen droegen duidelijk Zichtbaar de kenmerken van de Geneefsche conventie aan weerszijden van den romp, aan den boven- en den onderkant van de vleugels en aan beide kanten van de stuurvlakken. .Zij vlogen zonder eenige begeleidende bescher ming van Afrika naar Kreta. Bij een aanval in vijf malen op de C.I.O.T. kreeg het toestel zware treffers. De piloot verloor zijn linker hand, zoodat het toestel, zwaar beschadigd, slechts tenauwernood de Zuidkust van Kreta kon bereiken en daar een noodlanding moest maken. Van het andere toestel, de V.D.Z.A., ont breekt sedert het oogenblik van den eersten aanval der Britsche jachtkruisers ieder spoor. Alle naspeuringen zijn vergeefsch geweest. Op 16 October meldde de onder Britsche con trole staande zender van Cairo in het door; Reuter verspreide communiqué uit het mid den-Oosten woordelijk: „Onze jagers scho ten een JU 52 neer boven zee ten Zuiden van Kreta'". Aangezien volgens het ingestelde onderzoek op 15 October 1942 geenerlei an dere aanvallen op Duitsche transportvlieg tuigen zijn gedaan en ook op 15 October 1942 geen enkele JU 52, behalve het Roodekruis- toestel. vermist wordt, bevestigt het officieele Britsche communiqué deze ernstige inbreuk op de Geneefsche conventie door het Britsche luchtwapen. Noord-Italië. Van toonaangevende Italiaansche militaire zijde wórdt ten aanzien van de luchtaanvallen op Italië, vooral op Genua en Milaan het vol gende verklaard: De verklaringen van de Engelsche pers en van de Engelsche radio in verband met deze aanvallen zijn rijkelijk voldoende om den Italianen de ware gevoelens ^e toonen, die Engeland steeds jegens de bewoners van het Apenijnsche schiereiland heeft gekoesterd. Alles wettigt de conclusie, dat Engeland met zijn luchtaanvallen op Piemont, Ligurië en Lombardije in de eerste plaats het moreel van het Italiaansche volk heeft willen treffen. Het beste bewijs hiervoor vormen de mitrail- leuraanvallen der Engelsche vliegers op klei ne Italiaansche" dorpen, waarin beslist geen militaire doelen te vinden waren. De Italiaan sche bevolking, die daags na de vijandelijke aanvallen het werk op de scheepswerven, in de fabrieken en kantoren rustig hervatte, heeft den vijarid het beste antwoord gegeven. Het persbureau „Corrispondencia" dat nauwe betrekkingen onderhoudt met het Va- ticaan, houdt zich in een opzienbarend artikel over het opschrift „waarom de Westminster Abdij en St. Pauls kathedraal er nog staan" bezig met ds Britsche luchtaanvallen op ker ken. De Duitschers. 'zoo wordt in dit artikel ge zegd. hebben zich altijd moeite gegeven, ka thedralen te ontzien, ook wanneer deze sele- gen waren in het centrum van het oorlogs gebeuren. Voorbeelden hiervan zijn Rouaan en Amiens. Waar de Duitschers zich genood zaakt gezien hebben vergeldingsmaatregelen tegen Engelsche steden als b.v. Canterbury te nemen, zijn de kathedralen gespaard ge bleven. In het streven den Ver. Staten en de Spwjet-Unie bewijzen te leveren voor zijn militaire activiteit,, verlaagt Engeland zich echter ertoe, tot terreur over te gaan, daar het met eerlijke wapens geen successen kan behalen. Maar de As heeft een woordje mee te praten en wanneer zij toeslaat, slaat zij hard. Engeland heeft zich aangeboden als slcunpunt en wann voor de terreur, die door zijn bondeenoo'en gewenscht wordt. Enge land echter, en niet Noord-Amerika. zal de gevolgen van deze gehoorzaamheid aan de bevelen van zijn bondgenooten te bespeuren krijgen. Officieel wordt tenslotte h»k«*-v: r-m.-iki- het aantal dooden bij den Britschen lucht aanval op Milaan is gestegen tot 143. waarbij zich tien niet-geidentificeerde slachtoffers be vinden. Ook twee buitenlanders werden ge dood. Turkije dichter dan ooit bij oorlogstooneel Zorgelijke rede van president Incunoe. Bij de opening van het Turksche parle ment heeft de president Ineunoe, voor de afgevaardigden van de groote nationale ver gadering een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de vergadering dit jaar bijeen komt onder omstandigheden, die vooral vastbeslotenheid en wil tot leiding van hei lot van het volk vragen. Ook in het komen de jaar zullen wij, aldus Ineunoe, loyaal' en strikt de over de geheele wereld bekende richtlijnen van onze nationale politiek in het binnenland en naar builen handhaven. Vervolgens wees de president er op, dat Turkije thans dichte^ bij het tooneel van dezen wereldoorlog is gekomen dan ooit sedert het uitbreken daarvan. Een „wind van verwarring en moreel lijden" waait thans over Turkije en overschaduwt de wer kelijke krachten en de solide positie van Turkije. Dit feit kan een volk echter ziek en zwak doen schijnen. Om die reden is het vereischt, dat de groote nationale ver gadering ernstig de mogelijkheid van een aanval op Turkije onder de oogen ziet, die den een of anderen dag kan geschieden" uit een richting, die men niet kan weten en om voorwendsels, die eveneens onbe kend zijn. De gedragingen van een gewetenlooze handelswereld en het ongeluk van een duurte, die verre alle gerechtvaardigde gronden te boven gaat, hebben het land in nood .gebracht. De regeering zal echter de middelen bekend maken om dit alles te ver helpen. Het ergste kwaad is1 de vergiftigende atmosfeer, waarmee men sedert twee jaar in het openbaar bezig Is om de inspannin gen der Turksche regeering te dwarsboo- men. Het eenige middel is echter met alle krachten diegenen te helpen, die een open baar ambt. bekleeden en in de eerste plaats de regeering. De president keerde zich ver volgens tegen dc speculanten en die politici, die al deze moeilijkheden als een buiten gewone gelegenheid zien om hun politieke hartstochten te bevredigen en van wie men niet weet voor welke vreemde natie zij werken. Het is thans noodzakelijker dan ooit ons dappere, waardevolle leger gereed te hou den. Wij zijn op een tijdstip aangekomen, waarop wij alle ontberingen evenzeer op den koop toe moeten nemen als wanneer wij in den oorlog waren gekomen. Vervolgens werd de president door de groote nationale vergadering herkozen. Generaal-veldmaarsohalk Rommel beves tigt zijn valscherm voor een vliegtocht aan het front. (PK Krempl HH/St P.H. c) Duitsche pantsergrenadiers voor! Een tegen aanval in den slag om Rsjev. Van zijn wagen uit leidt de commandant der pantsergrena diers den aanval. PK Kühn-Trans/R. P.H. c) De Paus spreekt tot Portugal. Paus Pius XII heeft voor den zender van het Vaticaan een toespraak in het Portu- ;eesch gehouden ter gelegenheid van den :5sten verjaardag der verschijning van de H. Madonna van Fatima. De Paus vermaan de allereerst alle Portugeezen dankbaar te zijn jegens de Madonna, waaraan het land zooveel weldadigheid dankt, n.l. het herstel van de orde in Portugal, de uitschakeling van het roode gevaar en hei behoud van den vrede. Tenslotte zond de Paus een ge bed op tot de Madonna, waarin hij in den aanvang van dit vierde oorlogsjaar voor alle menschen een beroep deed op Haar Moeder hart om voor de menschen het groote ge schenk van den vrede te behouden, welke het herstel van het Rijk van Christus op aarde, gebouwd op Gerechtigheid, Waarheid en Barmhartigheid, bespoedigt. Tenslotte gaf de Paus al zijn hoorders den Apostoli- schen Zegen. Waar zijn de evacuatiebureaux gevestigd? Officieel wordt medegedeeld: De benaming van de (gewestelijke) bu reaux vluchtelingenzorg is met ingang van heden gewijzigd in „Evacuatie bureau". In verband me» verschillende ingekomen vragen worden de adressen van deze bu reaux nog eens gepubliceerd: Evacuatie bureau Noord-Holland, geves tigd te Alkmaar, St. Laurensstraat 3. Evacuatie bureau Zuid-Hollarid. geves tigd te 's Gravenhage, Jan van Nassaustr. 80 Evacuatie bureau Zeeland, gevestigd te Middelburg, Gortstraat 30- Evacuatie bureau Noord-Brabant/Lim burg, gevestigd te Breda, Baronielaan 97. Evacuatie bureau de drie noordelijke pro vinciën. gevestigd te Groningen Oude Eb- bingestraat 47. Evacuatie bureau Midden Oost, gevestigd te Arnhem, Cronjéstraat 10. „OUDERS. KINDEREN EN DE NIEUWE TIJD". Hedenavond spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 van 19.00 tot 19.15 in het politiek weekpraatje over het onder K inderen en de nieuwe tijd". De weermachtberichten van Zaterdag Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend: „Bij Naltsjik hebben Duitsche en Roemeen- sche troepen den verstrooiden vijand vernie tigd en een belangrijken rivierovergang ge forceerd. Te Stalingrad is door acties van stormtroe pen nieuw terrein gewonnen. De vijand heeft tengevolge van zijn groote verliezen den val ten Zuiden van de stad gestaakt. Formaties gevechtsvliegniigen hebben op nieuw een aanval gedaan, op de spoorlijnen ten Noorden van Astrakan. Italiaansche en Hongaarsche troepen sloegen aan de Don po gingen van den vijand om de rivier over te steken af. Aan de rest van het Oostelijk front is de situatie ongewijzigd. Eigen stormtroepen verwoestten een vrij groot aantal kazematten en gevechtsstellingen der bolsjewieken maakten gevangenen. De luchtmacht bestreed in het bronnengebied van de Wolga concen traties, transportbewegingen, opslagplaatsen van den etappedienst en industrieele instal laties. die ver in het achterland van den vij and waren gelegen. Op het Laöogameer zijn 4 vrij groote sche pen, bestemd voor de voorziening van Le ningrad, door bommen tot zinken gebracht en 3 vrachtscheepjes beschadigd. Bomaanvallen op Leningrad veroorzaakten branden De luchtaanvallen op Moermansk zijn dag 7 nacht voortgezet. De bolsjewieken verloren 29 en 30 October 134 vliegtuigen. Aan dit suc ces hadden Roemeensf-he en Hongaarsche iachtvliegers deel. Acht eigen toestellen keer den niet terug. In Egypte heeft de vijand Vrijdag zijn groot- scheepschë" aanvallen niet voortgezet. Een plaatselijke Britsche aanval mislukte. De Duitsche en Italiaansche luchtmacht bestreed gemotoriseerde strijdkrachten en reserve colonnes van den vijand. Acht Britsche vlieg tuigen werden neergeschoten. Zooals bij extra-bericht bekend-gemaakt, heeft een groep Duitsche. duikbooten in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan onder de zwaarste weersomstandigheden een aanval gedaan op een naar Engeland varend volgeladen convooi en ondanks de sterke af weer in hardnekkige herhaalde aanvallen overdag en 's nachts 9 schepen met tezamen 68.500 b.r.t. tot zinken gebracht. Andere sche pen werden door drie torpedotreffers bescha digd. Verder brachten onze duikbooten op de toevoerw'cgen naar Engeland en Amerika zes schepen met tezamen 32.425 b.r.t. tot zinken, Daarmede verloor de vijandelijke ravitaillee- ringsseheepvaart weer 15 schepen met teza men 100.925 b.r.t. Operaties tegen andere con- vooien zijn aan den gang. Het Italiaansche weermachtbericht van Za terdag luidt als volgt: Aan het Egyptische front trad Vrijdag een pauze in den slag in. Gevechten tusschen af- deelingen verkenners en artillerieduels ken merkten den dag. Enkele lichte pantservoer tuigen, die een aanval op onze achterhoede probeerden te ondernemen, werden terstond gesignaleerd en vernietigd. Formaties jagers van de As traden krachtig op tegen de bedrijvigheid der vijandelijke luchtmacht en schoten in den strijd 7 Brit sche toestellen neer Een ander vijandelijk vliegtuig stortte neer, getroffen door lucht afweergeschut. De spoorlijnen tusschen El Alamein-en Hamman werden met succes door onze formaties gebombardeerd. In het Oostelijk deel der Middellandsche Zee hebben Italiaansche vliegtuigen een aan val gedaan op twee zeilschepen met hulp motorvermogen, waarvan er een tot zinken werd gebracht. TOESTAND VAN DEENSCHEN KONING VEEL VERBETERD. De toestand van den Deenschen Koning is de laatste dagen steeds beter geworden. Zijn krachten en ook zijn eetlust nemen gelijkmatig toe. Zijn nachtrust was goed. De ademhaling was bijna onbelemmerd, hoesten en slijmvorming verminderen tem peratuur en pols waren normaal. GEALLIEERDEN VERLOREN IN PACIFIC IN 2% MAAND 22000 MAN. Washington geeft verlies van tweede vliegtuigmoederschip toe. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft bekend gemaakt, dat een Amerikaansch vliegtuigmoederschip op 26 October in de nabijheid van de Santa-Cruz-eilanden. op 260 zeemijl ten Noorden van Guadalcanar is aan gevallen en door bommen van den vij and tot zinken is gebracht. De naam van het vliegtuigmoederschip wordt niet bekend gemaakt. Naar in het communiqué verder wordt gezegd, betreft het hetzelfde gevecht, waarbij ook de Ame- rikaansche torpedojager Porter tot zinken is gebracht. De woordvoerder van de Japansche am bassade Hirota, heeft medegedeeld, dat de oorlog in den Stillen Oceaan na dejapan- sche overwinning in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan in een nieuw stadium is gekomen. Tsjoengking en Australië dienen niet te vergeten, dat de verbinding met hen alleen door de macht ter zee gewaar borgd kan worden. Hij voegde hieraan toe: „de 'dagen van Australië zijn ge teld". Volgens niet overdreven schattingen, zoo gaat Domei verder, bedraagt het aantal doo- de en vermiste Amerikaansche zeesoldaten en vliegers in de periode van 7 Augustus tot 26 October 22.000. De hierdoor ontstane bres kan niet met één slag worden gedicht het is logisch, dat het maanden, ja zelfs jaren zal duren voordat nieuwe zeesoldaten en vliegers zijn opgeleid, die hun taak dan met eenig succes zullen kunnen beginnen. De grootste slag voor de V.S. in de jongste zeeslagen is dientengevolge niet het verlies van schepen en vliegtuigen, doch vooral het verlies van 22.000 man. De kritiek op de leiding der Amerikaan sche operaties op en bij de Salomons-eilan- den neemt intusschen voortdurend toe. Men vraagt zich in de Ver. Staten af. zoo schrijft Time, of het offensief wel goed is voorbereid en uitgevoerd en of de ver antwoordelijke leider voor de troepen op1 Guadalcanar wel voldoende kansen op suc ces heeft gewaarborgd. Deze bezwaren zijn onlangs door het lid van de militaire commissie van het Huis an Afgevaardigden, John Costello, met de volgende woorden weergegeven: „Ik weet niet. of door den gemeenschap- pelijken vloot- en legerkrijgsraad tot de invasie op de Salomons-eilanden besloten is. Eén ding is echter zeker, n.l. dat de kri tiek niet verstommen mag over de vraag, of het plan niet beter uitgewerkt had kun nen worden, dan in de laatste twee maan den gebleken is." Verhooging cler rantsoenen in Italië. Dank zij Italiaansche boeren en samenwerking met Duitschland. Onder voorzitterschap van den Duce is de Italiaansche regeerïngscommissie voor de levensmiddelenvoorziening en priiSvorming bijeengekomen. De minister van landbouw, Pareschi zeide, dat de landbouwproductie een bevredigenden stand heeft bereikt, hoofdzakelijk dank zij den onvermoeiden arbeid van de Italiaansche boeren. Ten slotte legde de minister den nadrqfc op de vruchtbare samenwerking tusschen Duitschland en Italië, ook op het gebied van de levensmiddelenvoorziehing. Daarop keurde de commissie eenige ver anderingen in de levensmiddelenvoorziening van het Italiaansche volk goed. Het dagelijksche broodrantsoen voor jeugdige personen van 9 tot 18 jaar wordt van 150 tot 200 gram verhoogd. Het rant soen aan brood, dat voor de arbeiders tot dusver dagelijks 150 gram bedroeg, wordt eveneens tot 200 gram verhoogd. Hierdoor stijgt het broodrantsoen voor eenvoudige ar beiders tot 300 gram. voor zwaren arbeid tot 400 en voor zeer zwaren arbeid tot 500 gram per dag. Onveranderd blijft de maancfelijksche toe slag van 500 gram levensmiddelen voor Zuid-Italië en de eilanden. Op grond van een Duitsch-Italiaansche overeenkomst zal in December eeri extra rantsoen aardappelen worden uitgereikt. In de groote steden en in de gebieden zonder landbouwstreken in het achterland krijgt iedereen tien kilo aardappelen boven de van de nationale productie afkomstige aard appelen. Weer Turksche schepen op de Zwarte Zee. De scheepvaartautonteiten hebben beslo ten toestemming te geven tot de scheep vaart op de Zwarte Zee voor alle Turksche schepen van 400 tot 2050 ton, welke koers zetten naar buitenlandsche havens. Duitsche marine schiet 18 schepen uit convooi bij Canarische eilanden weg. In de afgeloopcn iveek kwart niillioen brt geallieerde tonnage naar den bodem der zee Generaal Seyffardt 70 jaar. Toegesproken door Mussert. Luitenant-generaal H. A. Seyffardt, commandant van 't vrijwilligerslegioen Nederland, heeft Zondag onder vele biüken van belangstelling zijn zeven tigsten verjaardag mogen vieren. Des ochtends heeft in het gebouw van he hoofdkwartier van het legioen het hieraan werkzame personeel den generaal zijn ge- lukwenschen aangeboden, hetgeen verge zeld ging van de overhandiging van een fraaie kleurenfoto (portret van den jubila ris). Verscheidene bloemstukken getuigden van de sympathie, welke voor generaal Seyffardt wordt gekoesterd. De Rijkscommissaris. Rijksminister Seyss- Inquart, had langs schriftelijken weg den jubilaris zijn hartelijkste gelukwenschen doen toekomen en daarbij de hoop uitge sproken, dat generaal Seyffardt in volle ge zondheid ook ih de toekomst op zoo breede wijze als tot dusver zijn volk moge dienen. Ter receptie verschenen van Duitsche zijde o.a. de SS-Grup?penführer Rauter, de Beauftragte van een Rijkscommissaris voor de provincie Zuidholland, dr. Schwebel, de commandant van de Erganzungssielle der SS en van Nederlandsche zijde de leider der N.S.B.. ir. Musseri, de president van net Vredegerechtshof, dr. Carp, de president van het economisch gerechtshof, mr. Sluyter- man. het lid van den hoogen raad. mr. Helb de b«"'g<»meester van LuiL-generaal H. A. SEYFFARDT (Polygoon archief Pax Holl. c) dr. H. Westra met echtgenoote, de waar nemend commandant van den Haagschen W. A., heerban Henken e.a. De leider van de N.S3. sprak den jubi laris o.m. als volgt toe: Generaal Seyffardt is vandaag 70 jaar, aldus Mussert. Onze generaal, zoo mag ik wel zeggen, want een tweede hebben we niet in onze gelederen. De leider zeide he' op prijs te stellen een enkel woord tot den generaal te kunnen spreken. Tot hem wordt in den regel zoo weinig gesproken. Gene raal Seyffardt is een man, die stil zijn gang gaat en zijn werk doet voor ons volk en ons vaderland. Wat hij gedaan heeft, zal eens als een grootsehe daad in de geschiedenis wor den opgeteekend. Het is niet eenvoudig om alleen te willen staan als eenige opperofficier van de voormalige Neder- r-tT»'Uil Rivieren in Tereksector overschreden. Sovjetlanding ten N. van Stalingrad mislukt. Zware luchtaanval op Canterbury. Het DuitschQNiweermachtsbericht van Zon dag luidt: In het gevcchtsgebied van T o e a p s e is het gelukt in verscheidene vijandelijke stellingen door te dringen. Tegen aanvallen van den vijand weiden af geslagen. Voor Toeapse werd een af- vaardijschip der Sovjets van 3000 b.r.t. door Domtreffers tot zinken gebracht. Ten Westen van T e r e k liepen onze aanvalstroepen, op voortreffelijke wijze door de luchtmacht gesteund, de stel lingen van den vijand omver en wier pen dezen ver terug, waarbij zij ver scheidene rivieren overtrokken. Twee pantsertreinen werden door leger en luchtmacht vernietigd. Op de Kaspische Zee weiden we derom negen vrij groote transport- en vrachtschepen, onder welke vier tank schepen. in brand geworpen of tot zinken gebracht. Ten Zuiden van Stalingrad her nam de viiand zonder eenig succes zijn tegenaanvallen. Een poging om ten Noorden van de stad met verscheidene Sovjetbataljdns over de Wolga te trek ken mislukte volkomeft. Een aantal groote booten werd tot zinken gebracht, het gros der vijandelijke strijdkrachten vernietigd of gevangen genomen. De artilleriestellingen van den viiand aan den Oosteliiken oever van de Wolga wer den mét bommen en boordwapehs bestookt. Ten Noorden van Astrakan werden der tien transporttreinen door bommen getrof- tien Een petroleum-treïn brandde uit. Aan het tront den Don sloegen Ita liaansche troepen opnieuw vijandelijke pogingen af om troepen over de rivier te zetten. Hongaarsche jachtvliegers schoten tijdens begeleidende bescherming van e:gen ge vechtsvliegtuigen vier Sovjetvliegtuigen neer. Ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer stortten tegenaanvallen van den viiand on der het effect van het i:i den strijd bren gen van formaties van het leger en van de luchtmacht ineen. Op het Ladogameer verloor de viiand een vrachtschip en een sleepboot door bomtreffers. Een motortor pedoboot werd beschadigd. Moermansk werd opnieuw overdag en des nachts uit de lucht aangevallen. In Egypte ging de vijand opnieuw met sterke pantser- en infantrie-strijdkrachten tot den aanval over. Hij werd r.a zware ge vechten door tegenaanvallen tot staan ge bracht. De slag duurt voort. Duitsche. en Italiaansche duikbommen werpers en lichte gevechtsvliegtuigen brach ten deh Britten in om-erbiddelijke aanval len groote verliezen toe. Op de Middellandsche Zee bracht een duikboot een transport-zeilschip tot zin ken. Een gering aantal Britsche vliegtuigen drong onder bescherming van het wolken dek overdag in de bezette gebieden in het Westen., in de Duitsche bocht en tot aan de Noord-Westelijke grens van het rijk door. Door uitgeworpen bommen ontstond op eenige plaatsen materieele schade. Zeven vliegtuigen werden neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië on dernam de luchtmacht Zaterdagnacht in erscheidrnc golven vergeldingsaanvallen de stad Canterbury. Dc ten deele in scheervlucht uitgeworpen bommen ver oorzaakten belangrijke vernielingen door brisant- en brandeffect. Jachteskaders der begeleidende bescherming schoten drie Britsche vliegtuigen neer. Andere gevechtsvliegtuigen bombardeer den militaire doelen op verscheidene plaat sen in het Zuid-Oosten van het eiland, waaronder Dover. Twee extra-berichten. Zooals door een extra-bericht is mede gedeeld hebben Duitsche duikbooten on danks de aanhoudende hevige herfststor men hun operaties tegen vijandelijke con- vooien op den Atlantischen Oceaan voort zet- Zaterdag heeft een groep Duitsche on derzeeërs ter hoogte van de Canarische eilanden kans gezien contact te krijgen met een vijandelijk convooi, dat van het Zuiden naar Engeland voer. Bij het invallen van de .duisternis vielen onze booten het krachtig bevei ligd convooi concentrisch aan en ver nietigden tot den ochtendschemer 14 schepen van 101.000 b.r.t. in totaal, ge laden met kostbare grondstoffen uit Afrika. Verder is in een extra-bericht medege; deeld: Bij de jacht op vijandelijke transport schepen zijn Duitsche duikbooten voor dc eérste maal in den Atlantischen Oceaan doorgedrongen In de Tandwate ren van den Indischen Oceaan. Ver ten -.Oosten van Kaap Agulhas, do Zuidelijke landtop van Afrika, evenals in de wateren van Kaapstad, hebben zij acht schepen met in totaal 52.518 b.r.t. in den grond geboord. De restanten van het in den nacht van 30 op 31 October ter hoogte van de Canarische eilanden zwaar getroffen convooi zijn ook verder het doelwit geweest van onze duikbooten, die van de volledig uiteengeslagen formatie nog vier schepen met 'n inhoud van 30J31 b.r.t. wegschoten, zoodal het totale succes, bij dit convooi, alleen bereikt, stijgt tot 18 schepen met een inhoud van 131.131 b.r.t. Daarmede hebben onze duikbooten den vijand weer een schade toegebracht van 82.649 b.r.t. scheepsruimte der koopvaardij en in de laatste zes dagen op ververtakte operatiegebieden 11 schepen met ruim een kwart niillioen b.r.t. van de Engclsch- Amerikaansche koopvaardijvloot vernietigd. Dc balans van October. In den strijd tegen de Engelsch-Ameri- kaansche transportvloot heeft de marine in de maand October 111 schepen van in totaal 720.575 b.r.t. tot zinken gebracht. Dit succes is in de eerste plaats te danken aan den onvermoeibaren strijd der duikbooten. Tien schepen werden door torpedo treffers be schadigd. De luchtmacht bracht twee koop vaardijschepen van tezamen 10.000 b.r.t. tot zinken en beschadigde e^n groot koopvaar dijschip en een dryvend dok. De Engelsche oorlogsvloot verloor in den zelfden tijd een torpedojager, twee bewa- kingsvaartuigen, zeven motor torpedobooten en door'luchtaanvallen twaalf landings booten. Spreker zeide overtuigd te zijn, dat gene raal Seyffardt evenals hijzelf wel eerst goed nagedacht heeft, alvorens mede te werken om Nederlandsche jongens naar het fronl te laten'gaan. We hebben sindsdien het eer en ander geleerd, zeide Mussert en hij her innerde aan de Mei-dagen van 1940. Thans is de grootje worsteling aller tijden aan den gang. In Rusland wordt een strijd ge voerd op leven en dood. Al wat ons nu zoo duidelijk is, was ons nog niet zoo helder toen generaal Seyffardt begon met het legioen. Men kan Nederlander of Duitscher zijn, Noor of Zweed: Europa moeten wij zien als een geheel, als een vesting. Wordt die vesting aangevallen, dan moeten we die als Europeanen verdedigen. De leider sprak er zijn leedwezen over uit/dat geen opper officier en zelfs weinig officieren en onder officieren generaal Seyffardt gevolgd zijn. Voorzoover zij, die niet volgden, dachten hun land en volk beter te kun nen dienen met een beetje saboteeren en een beetje kankeren, hen heb ik af geschreven aldus spr. We moeten ge loof en vertrouwen in de toekomst heb ben. Als we eens als Germanen naast elkaar staan, zullen we zien, dat het goed geweest is. De daad van generaal Seyffardt, zoo be sloot Mussert, is een groote daad van een opperofficier, en daarvoor zeg ik u dank namens ons volk. Met een kort woord antwoordde generaal Seyffardt, dat hij. hetgeen de leider gezegd had, in grootcn dank aanvaardde. 1)E KLOK VAN LLOYDS. Bs.-Men behoeft er zich geen illusies over te maken: de klok van Lloyds wordt te Londen niet meer geluid. Ware dat wel het geval, dan stellen wij ons voor; daj, haar geluid weldra zóózeer op,de zenuwen der Britten zou gaan inwerken, dót zij toch als defaitistisch element moest worden uitge schakeld. Inderdaad het laatste extra- bericht spreek» weer van 82.649 brt,, die getorpedeerd zijn. In de laatste zes dagen hebben de Duitsche duikbooten den vijand op wijd vertakte operatiegebieden een slag toegebracht, welke dubbel doorsloeg, n.l. 41 schepen met ruim een kwart miliioen brt. De klok, die deze fatale gebeurtenissen melden zou, moet wel, al was zij nog zoo welluidend, hatelijk klinken in de ooren van eiken Brit en van de velen die zich onder hun hulpvolken wensehen te scharen. Toch zou deze klok, wanneer zij alleen het verlies aan Engelsche handelsschepen aankondigde, nog lang geen volledig beeld "[even van de scheepsruimte, die naar den lodem van de zeeën verhuist. De geallieer den verliezen vele oorlogsschepen waarvan door hen nimmer mededeeling wordt ge daan, of, die men pas veel later schoorvoe tend toegeeft. Zooals uit de berichtgeving in dit blad blijkt, heeft hei Amerikaansche ministerie van marine thans het verlies van een tweede vliegtuigmoederschip bij do Santa-Cruz-eilanden bekend gemaakt; zon der evenwel den naam te noemen. Men zal zich herinneren, dal in de Japansche be richten van vier vliegtuigmoederschepen sprake was. Door nu geen namen mede te deelen, ondervangt men de bekendmaking der overige schepen, want het kan ziowel het eene schip als het andere zijn en wie nu een vliegtuigmoederschip mist, moet maar denken, dat het in dit geval het niet bij naam genoemde betreft. Dat het maar ge lukkig is, dat de Lloyds-klok in dezen oor log niet luidt, en zeker niet voor dc gezon ken oorlogsschepen blijkt ten overvloede nog uit dc schatting van het aantal doode en vermiste Amerikaansche militairen, n.l. 22.000 in de periode van 7 Augustus tot 26 October. Deze 22.000 man deden dienst op sche pen, maar nergens is van geallieerde zijde vermeld op welke schepen. De woordvoer der van de Japansche ambassade Hirota stelde vast dat de dagen van Aftstralic en Tsjoengking geteld zijn en hij kon zulks doen. omdat vaststaat, da» de verbinding met hen alléén door de macht ter zee ge waarborgd is, terwijl de geaHieerden eiken dag weer verder op zee verslagen worden. Na de Japansche overwinning in het Zui delijk deel van den Stillen Oceaan is de oorlog daar in een nieuw stadium gekomen. Niet alleen daar echter! Ook Engeland krijgt klappen. Het is niet langer meer de belegeraar van Europa, maar werd zelf ook tot belegerde. Geen convooi is nog veilig en de verliezen zijn zóó hoog, dat zij tenslotte hun gewicht wel moeten doen gelden op het oorlogspotentieel van de Britten en op het moreel van een bevolking, die altij'd gedacht heeft, dat de rest vpn de wereld er voor h»ar was. De klok van Lloyds zou. wanneer zij nog luidde een somberen klank hebben, de klank der doodsklok van het Empire. Wat de woordvoerder der Japansche re geering vertelde ten aanzien van de Ame rikaansche strijdkrachten: ..zij zijn als ver raste eenden ontdekt en doodclijk getrof fen" geldt ook voor ieder convooi. dat tracht Engelaad te bereiken, of de Engel sche steunpunten "van hCt noodige te voor zien. Met der. nagalm van deze klok nog in de ooren -blijven de Joodsche omroepers voor den emigranten-zender te Londen hun laat ste wanhopige pogingen aanwen den om ons volk te misleiden. Als de Engelsche vliegers bommen gooien boven burgerwoningen of boven doelen met welker, vernietiging men tenslotte uitsluitend de burgerbevolking zou dupeeren. dan pogen zij dezen terreur goed te maken met de mededeeling. dat het noo- dig is voor de.overwinning De overwinning! Terwijl de I.loyds-klok zwijgt in oogenblikken waarin haar stem. tot berstens toe geluid, als een waarschu wing aan de wereld behoorde te klinkén. Wie den zin van hilar zwijgen verstaat, zet zijn toestel af.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1