Mogelijkheden in Afrika. 7 WANDGEDIERTE Zuiveringsonderneming „Radicaal" De traditie van den Nederlandschen kolonisator en den ISederlandschen zeeman moet worden voortgezetzoowel in het algemeen Europeesch belang als in dat van Nederland zelf Voordracht van Dr. COLIN ROSS. Nederland vormt geen eiland, dat zich naar keuzeaan de zijde van Europa of van Amerika kan plaatsen, maar hgt behoort tot het Oude wereld deel, en zelfs de beslissing van dezen oorlog, hoe die ook moge uitvallen, kan deze waarheid niet veranderen. Het Nederlandsehe volk is een volk van groote politieke traditie, een volk van zeelieden en van groote kolonisa toren en nooit zal een macht ter wereld de feiten der geschiedenis kunnen wij zigen. Moet. nu de tijd der kleine vol ken overal ter wereld voorbij is, en in ieder continent de groote ruimten ont staan, de vlag van Nederland voorgoed worden gestreken en is het Nederland sehe volk gedoemd een kleine onbetee- kenende groep te worden in de groote massa der naamloozen Er is een betere weg. Een weg voor Nederland, dat zich bewust is een deel te zijn van Europa en dat zijn kolonisatorswerk ten bate van Europa en daarmee van zichzelf wil voortzetten, waar bij kolonist en zeeman* hand in hand zul len gaan. Dr. Colin Ross, de bekende wereldreizi ger. met wien het Haarlemsch publiek ver leden jaar reeds.kennis heeft gemaakt, wees dien weg tijdens een voordracht, welke hij gisteren in „De Leeuwerik" onder auspiciën van de Nederlandsch-Duitsche Kuituurge meenschap, Werkgemeenschap Haarlem, voor een geheel bezette zaal heeft gehouden. Onder zijn gehoor bevonden zich de Stadt- kommandant van Haarlem, de commissaris der provincie, de burgemeester van Haar lem, vertegenwoordigers van de Duitsche weermacht, de N.S.D.A.P., van Nederland sehe officieele en partij-instanties, enz. Colin Ross gaf Haarlem de primeur van dezen voordracht, die hij in andere plaat sen van ons land en ook elders hoopt te houden. „Ik ken", aldus spreker, „het prachtige werk, dat §ij in Indië hebt verricht, uit eigen ervaring. Maar ik ben de meening toegedaan, dat Uw arbeid ginds voor het Westen voorgoed verloren is. Eenige tien tallen jaren geleden heb ik over Azië ge schreven, dat dit continent aan het ont waken was. De krachten, die daarbij in werking komen, zijn zoo enorm, dat geen andere macht ter wereld ze zal kunnen stui ten. Het zijn de krachten, die tot ontplooiing geraken in Japan, in China en in Britsch- Indië. Amerika heeft het op zichzelf gemakke lijk. want hei vormt een afgerond geheel, aan weerszijden begrensd door oceanen Wanneer het imperialisme van Washington thans nog aanstormt tegen de Jftpansche strijdkrachten rond de Salomonseilanden en wanneer Amerikaansche troepen naar Zuid-, Midden-r en Noord-Afrika worden gestuurd, dan gaan deze ondernemingen het kader der Amerikaansche ruimte te buiten en juist daarom zijn zij gedoemd tenslotte op niets uit te loopen. Is de tijd der kolonisatie voorbij? Voor Europa niet. Want ons continent had de merkwaardige eigenschap, dat het niet nauwkeurig kon worden begrensd. Dit is het geval met den Oostkant, maar in nog sterker mate met het Zuiden. Wie aanneemt, dat de Middellandsche'Zee een scheiding vormt, negeert de wereldge schiedenis, die ons immers juist leert, dat rond deze itee eenmaal een rijk ontstond, dat de toen bekende wereld in zijn geheel omvatte, terwijl de rest van Europa nog in duister gehuld was. Het bleek, dat de Mid- dellandsche Zee eerder een verbinding, een verkeersweg tusschen Noord fen Zuid, tüs- schen Oost en West vormde, dan een schei ding, en aat men de eigenlijke scheiding moest en nog steeds moet zoeken in -de groote woestijn, die Noord-Afrika van de rest van dit werelddeel afsnijdt. Het Noor den verschilt dan ook essentieel van het Zuiden, zoowel wat de samenstelling der bevolking als wat de geologie betreft. Spr. wenscht dan ook de ruimte, welke Europa en Noord-Afrika omvat, aan te duiden met Groot-Europa, temeer, daar ook uit het oogpunt der grondstoffen bezien, Noord-Afrika Europa tot een sluitend economisch geheel zal kunnen maken. Waar Azië en Amerika op zichzelf staande eenheden gaan vormen, zal Europa op Afrika zijn aangewezen, zoo wel wegens zyn natuurlijke verbinding met het Noordelijk deel van dit conti nent, als om der wille van de nood zakelijkheid een zoo krachtig mogelijk gesloten geheel te vormen temidden der andere continenten. Het gebied nu ten Zuiden van de Sahara is aldus spr.. te beschouwen als het toe komstig kolonisatiegebied voor Europa. Welke rol de Europeesche volken bij het beheer van dit gebied zouden spelen is een vraag van de tweede orde. Hoofdzaak is, dat Afrika Europa in zijn geheel ten goede komt. Nochtans zal deze vraag „van de tweede orde" te zijner tijd van groot belang worden en dr. Colin Ross ziet in deze kwes tie een groote mogelijkheid voor Nederland. In het verloop van zijn voordracht heeft •spr. gelegenheid gevonden- in te gaan op zijn ervaringen, opgedaan tijdens zijn jong ste reis door Noord-Afrika, waar hij de Fransche en de Spaansche gebieden bezocht, Aaft de hand van fraaie, naar eigen opna men vervaardigde lichtbeelden in kleuren toonde hij verscheidene monumenten, wel ke in Noord-Afrikaansche steden en stadjes herinneren aan Europeesche tijden. Spanji en Portugal, aan met begin der zestiendi eeuw machtig genoeg om dit gebied weer tot de Europeesche ruimte te doen terug- keeren, heboen dit werk moeten staken omdat hun kolonisten naar het pas ontdek te nieuwe werelddeel wegtrokken en de belangstelling voor Afrika's Noordkust snel daalde. De Fransche maarschalk Liautey was het vooral, "die in den jongsten tijd op groot- scheepsche wijze heeft gepoogd harmonie te scheppen, tusschén Europa en het Afri- AGENDA MAANDAG 2 NOVEMBER. Palace: „De scheidingsreis", 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Frans Hals Theater: „Künnemann neemt het er van", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toe gang 18 jaar. Luxor Theater: „Lajla", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Rembrandt Theater: ..Tosca", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Moviac: „Artisten", 2, 4. 7 en 9 uur. ^Toe gang 14 jaar. DINSDAG 3 NOVEMBER. Bioscopen: Middag- en Avondvoorstellingen W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R Kuiper, Haarlem. Sport en stad: A. Overmeer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr., Zand- voort. Nieuws en reportage voor Velsen en om geving: J. J. E- van Baarse!. iJmulden. Adver tenties: D. A. J. Spek. Haarlem. kaansche Westen, en die daarin, voor een goed deel, is geslaagd. Met lof sprak Colin Ross over de Fransche maatregelen in Ma rokko, 'waardoor werd bewerkstelligd, dat de Marokkanen geregeerd worden door hun landslieden, de sultan nog steeds de eerste persoonlijkheid irf den staat is, en toch steeds de macht blijft berusten bij den resi dent-generaal, die m den schaduw van den vorst verblijft. Anders is het gestéld met Algiers, dat zoover tot het moederland is getrokken, dat het niet meer ressorteert onder het departement van koloniën, maar onder binnenlandsche zaken en weer anders met Tunis, waar weliswaar de Bey nog altijd in functie is, maar niet meer kan worden gewaardeerd als een centrale figuur. Tenslotte sprak dr. Colin Ross nog over de geografische en ethnologische merkwaar digheden der Atlasgebieden, om zijn vooi- dracht te besluiten met een beeld van de verkeersmogelijkheden en -moeilijkheden in de'Sahara. De spreker, die was ingeleid door mr, De Koek van Leeuwen, Nederlandsch voor zitter van de Werkgemeenschap Haarlem der Nederlandsch-ÏDuitsche Kuituurgemeen schap, oogstte een dankbaar en langclurij applaus van zijn toehoorders. Dr. Haupt- mann, de tweede Duitsche voorzitter dei- Werkgemeenschap Haarlem, sprak het slot woord in deze geslaagde bijeenkomst. Handhaving van hét loon- en •salarispeil. Elke verandering van de bestaande loon- en salarisnormen, welke niet berust op een rechtsvoorschrift, is verboden. Het verordeningenblad nog 29 bevat het volgende besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken tot handhav ing van he loon- en salarispeil: ARTIKEL 1. Tot handhaving van de thans geldende loonen en salarissen is elke verandering van de bestaande loon- en salarisnormen en van andere regelmatige uitkeeringen, evenals elke verhooging van belooning van arbeid door een uitkeering in eens. welke niet berust op een rechts voorschrift, waaronder begrepen een rege ling van arbeidsvoorwaarden, of op een reglement van het Betrieb, verboden. ARTIKEL 2. Voor nieuw opgerichte on dernemingen of afdeelingen van onderne mingen, alsook voor nieuw te werk gestel den moeten de loonen en salarissen tot grondslag worden genomen, welke voor ge lijksoortige ondernemingen of arbeidsver houdingen gelden. ARTIKEL 3. De»voorgaande bepalingen zijn van overeenkomstige toepassing op huisarbeid. ARTIKEL 4. De gemachtigde voor den arbeid is bevoegd binnen den kring van zijn bevoegdheid beschikkingen uit te vaar-: digen tot uitvoering en aainvulling van 'net bepaalde in de artikelen 1 tot en met 3. ARTIKEL 5. Afwijkingen van het bepaal de in de artikelen 1 tot en met 3 zijn slechts geoorloofd met schriftelijke toestemming van den gemachtigde voor den arbeid. ARTIKEL 6. (1) Hij die de bepalingen van dit besluit of de door den gemachtigde voor den arbeid uitgevaardigde beschik kingen opzettelijk of door schuld overtreedt of tracht te.ontduiken, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren en geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen. 2) De bij het eerste lid strafbaar ge stelde handelingen zijn misdrijven. (3) Een vervolging wordt slechts ingesteld op verzoek van dén gemachtigde voor den arbeid. (4) Acht de gemachtigde voor den arbeid een strafvervolging op grond van het eerste lid niet noodzakelijk, dan kan hij een ad ministratiefrechtelijke straf opleggen. Met betrekking tot de administratiefrechtelijk strafprocedure zijn de bepalingen van arti kel 17 der verordening no. 114/1942 betref fende de ordening van den ai'beid van toe passing. ARTIKEL 7. Dit besluit is niet van toe passing ten aanzien van den overheids dienst. ARTIKEL 8. Dit besluit treedt in werking op 1 November 1942. De ordening van den arbeid. Eerste uitvoeringsverordening. Met ingang van 1 November treedt _de verordening nr. 114/1942 over de ordening van den arbeid in werking. Op denzelfden dag is het begrip collectief arbeidscontract uit de sociale politiek verdwenen en heeft laats gemaakt voor het nieuwe begrip rege- ing van arbeidsvoorwaarden. Daar even wel niet in uiterst korten tijd alle collec tieve arbeidsovereenkomsten kunnen wor den-omgewerkt in regelingen van arbeids voorwaarden, is het noodig het recht der collectieve arbeidscontracten door over gangsbepalingen in het recht van regelin gen van arbeidsvoorwaarden te doen over gaan. Om deze reden bepaalt de uitvoerings- verordening, dat alle loqpende collectieve regelingen blijven gelden als regeling van arbeidsvoorwaarden in den zin van par. 10 van verordening nr. 114/1940, tot zij worden opgeheven door den gemachtigde voor den arbeid. Dringend beroep op het reizend publiek. In verband met de sterke overbe zetting der treinen wordt een drin gend oeroep gedaan op het publiek, slechts dan op reis te gaan, indien het strikt noodig is, teneinde hen, die beslist moeten reizen, minder bezwaarlijk te maken. SPORT EIS SPEL. VOETBA1 Haarlem—V.U.C. 3-5. Roodbroeken verloren onnoodig. Aan spanning, emotie, goed spel maar helaas ook aan kostbare fouten in de Haarlem verdediging, heeft het in dezen wedstrijd niet ontbroken, waardoor ten slotte beide pun ten onnoodig verloren gingen. Het is mogelijk, dat het uitzicht van doel man De Vries belemmerd werd, want anders is het niet te verklaren, dat een onschuldig boogballetje van rechtsbinnen Bonder na 3 minuten in het Haarlem-doel verdween. Bonder viel na dit doelpunt uit en werd ver vangen door Rouss. Goede aanvallen van de Haarlem-voorhoede volgden, waarbij de veel fouten makende scheidsrechter Haarlem een strafschop onthield toen de bal voor het V.U.C.-doel werd weggeslagen. Na een goeden voorzet van Hartman kreeg Koning den bal vrij, maar zijn kopbal was onvoldende ge richt en ging over de lat. Bij een pass door het midden stond V.U.C.'s middenvoor ge heel vrij van zijn bewaker en de-uitloopende De Vries werd gepasseerd, 02. Haarlem gaf zich niet gewonnen en na een door Koning genomen hoekschop kopte De Winter fraai in cn nog in dezelfde minuut werkte Van der Hulst zich door de verdediging en van 02 was het 22. Haarlem voelde de kans en bleef aanvallen, maar toen bij een V.U.C.-aanval Verhappen den bal bij een poging om terug te spelen aan Brandes toespeelde was het V.U.C., dat onverwacht opnieuw een voorsprong nam. De Harder, zeker de beste speler van het veld, wilde laten zien, dat de Hagenaars ook op normale wijze kunnen scoren en snel naar binnen komende vloog zijn schot onhoudbaar voor De Vries naar den bovenhoek waar Verhappen den bal wegsloeg. Het bleek slechts uitstel, want den strafschop schoot De Harder in. Rust 24. Behoudens zeer gevaarlijke snelle uitvallen an V. U. C„ waarbij bijna voortdurend De Harder op den voorgrond trad, was Haarlem nu sterk in den aanval. Toen v. d. Hulst hierbij scoorde had de scheidsrechter juist voor een overtreding gefloten maar uit den strafschop schoot Bakker no. 3 in het V.U.C. doe!, 34. Een snelle uitval van De Harder bracht echter den eindstand op 3—5. Hermes—E.D.O. 0—1. E.D.O. met de hakken over de sloot. Doelpunten beslissen en dank zij het feit, dat E. D. O. in de laatste minuut van den wedstrijd tegen Hermes D. V. S. na baan brekend werk van Spek den Schiedamschen doelman verschalkte, zijn de Haarlemmers met de hakken over de sloot uit den strijd gekomen. Schijvenaar c.s. hebben echter dit seizoen nog niet zoo zwak gespeeld als wel in deze belangrijke ontmoeting, waarin vrij wel alle rood-zwarten beneden hun nor male kunnen bleven en alleen Wille uit blonk. De Haarlemsche doelman heeft bergen werk moeten verzetten en in de" moeilijkste situaties redding moeten brengen, terwijl de voorhoede van de Haarlemmers er slechts sporadisch aan toe kwam om den jeugdigen Hermes-doelman, die in de eerste vijf minu ten eenige bijna fatale blunders maakte, aan den tand te voelen. Was er aanvankelijk nog eenige aanvals- kracht in de E. D. O.-voorhoede te bespeuren, geleidelijk aan drong het enthousiast spelende Hermes de Haarlemmers geheel op eigen helft terug. Odenthal en Schildwacht werden her haaldelijk door Lengkeék en Borani gepas seerd en zoo ontstonden onophoudelijk ge vaarlijke rrtomenten voor het E. D. O.-doel, die dank zij het talentvolle optreden var Wille konden worden bezworen. Diegenen uit het Haarlemsche kamp, die na rust een herboren elftal in het veld ver wachtten, werden vrij spoedig teleur gesteld. Een conflict tusschen Van der Sluis en Lex Janse leidde tot een vrijen schop even bui ten het strafschopgebied. Het keiharde schot van Janse werd door Wille meesterlijk tot hoekschop verwerkt en weinige minuten later voorkwam de Haarlemsche doelman een zeker doelpunt van Lengkeek. Een enkele maal wist E. D. O. zich uit de verdediging los te maken, maar steeds weer riepen Van der Have, Van der Moer en Van Buitenen onze stadgenooten een halt toe en verplaatsten het spel met verre trappen naar de andere helft, waar uiteindelijk Wille er weer aan te pas moest komen om den grooten druk te weer staan en een waarschijnlijke nederlaag te voorkomen. Zoo naderde onder groote span ning en nog sfeeds met blanken stand het einde. Talrijke bezoekers verlieten reeds danig teleurgesteld het veld. toen E. D. O. op rechts een aanval ondernam. Spek speelde zich handig vrij en plaatste den bal hoog over den uitloopenden doelman voor het doel, waar Hirs het Ieder opving en maar voor het inloopen had (1 Dat was voor Hermes, dat óverwegend in den aanval was geweest en alleen al op grond daarvan de meeste aanspraak op een over winning mocht maken, de genadeslag. Nog eenmaal moest Wille ingrijpen. Toen klonk het eindsignaal en had E. D. O. de punten binnen. RANGLIJST EERSTE KLASSE. D. O. 9 6 1 2 13F.oord 9- 7 1 1 15 A. D. O. 9 5 3 1 13B1.-Wit 9 7 0 2 14 H.D.V.S. 8 5 0 3 10V. V. S. 9 6 1 2 D. W. S. 8 3 3 2 9D. H. C. 9 6 1 2 13 D. F. C. 9 3 3 3 9V. U. C. 9 3 2 4 Volew. 7 3 1 3 7R. F. C. 9 4 0 5 Stormv. 9 2 3 4 7"t Gooi 9 2 2 5 H. B. S. 9 3 0 6 6Haarlem 9 3 0 6 Xerxes 8 2 1 5 5Ajax 9 2 0 7 Sparta 8 1 3 4 5Emma 9 117 RANGLIJSTJES 2E EN3E KLASSE. OSV 9 6 1 13 HFC 9 6 2 14 W.-Frisia 8 6 0 12 Zdv.meeuw. 8 5 212 ZFC 8 5 1 11 Schoten 9 4 2 10 Alc. Victr. 8 4 2 10 TYBB 9 4 2 10 KFC 8 4 1 9 RCH 8 3 2 8 Kinheim 8 4 1 9 HBC 7 2 2 6 Helder 5 1 3 5 WFC 7 2 2 6 Halfweg 8 1 3 5 Kennemers 8 2 1 5 Bloemend. 9 0 5 5 Alk. Boys 7 1 1 3 Terrasvog. 7 1 2 4 Santpoort 8 1 1 3 DTS 6 1 2 4 De tweede klassers. De spannende strijd tusschen de kampioens- candidaten duurt onverminderd voort. O.S.V. en Z.F.C. hebben tegen H.B C. resp. de Ken- nemers een veer moeten laten, doch West Frisia klopte haar mede-candidaat K.F.C. met 21. De Enkhuizer club heeft nu de minste verliespunten. De situatie is evenwel zoo, dat zelfs R.C.H. en H.B.C. nog niet kansloos zijn. De blauwzwarten hadden een vrijen middag. H.B.C. ontving O.S.V. Dit is een sensationeele strijd geworden na de rust. Dank zij van der Linden, die voor de rust doelpuntte en Drayer had H.B.C. een 20 voorsprong en scheen veilig. Daarna werden het enthousiasme en de wil om te winnen van O.S.V. zoo mogelijk nóg grooter, waarvoor H.B.C. moest wijken. Binnen een kwartier hadden de Zaankanters den achterstand in een 3—2 voorsprong om gezet. Het borrelde en bruiste in dezen strijd, waarbij sommige spelers en een deel van het publiek te ver gingen. O.S.V. bleef sterker tot eenige minuten voor het einde. Een bal, die door H.B.C. aanvankelijk tegen den paal werd getrapt, werd wederom ingeschoten, waarbij hands werd gemaakt. Smit schoot feilloos in (33). Eenige seconden voor tijd kreeg Drayer nog een kans, die niet te missen scheen, doch niettemin ongebruikt bleef. Santpoort zit in het hoekje waar de slagen vallen. Thuis werd met niet minder dan 6—2 van Alcmaria Victrix verloren. Hierbij is de achterhoede niet vrij uitgegaan, doch het ge brek, waarop de club telkens strandt, is toch de voorhoede, waarin thans Bakkum ontbrak. Voortdurend is Santpoort in den aanval ge weest, was in het veld dus over het geheel genomen de sterkste, doch de kansen werden niet waargenomen, waarna de kentering kwam. Molenkamp gaf Santpoort de leiding, doch met ferme schoten brachten de bezoekers 'oor de rust den stand op 1—2. 10 minuten na rust vergrootten zij zelfs den voorsprong. Moltnkamp maakte hierop zijn tweede doel punt. Santpoort bleef sterken druk op het Alcm. doel uitoefenen tot een kwartier voor tijd. Daarna zagen de Alkmaarders kans van Egmond nog driemaal het nakijken te geven, waarbij éénmaal via J. Nijssen. De Kennemers hebben zich op het zeer slecht bespeelbare Z.F.C.-terrein uitstekend tegen de Zaandammers geweerd, zij waren zeker niet de minderen. De Wijkers begonnen in een flink tempo en namen de leiding door C. Albers. Z.F.C. kwam na dit doelpunt eenigs- zins in de meerderheid: de Kennemers-aeh- terhoede kreeg vele problemen op te lossen, waarbij zij tweemaal moest wijken voor de harde schoten van van Marie c.s. In de twee de helft profiteerde Jos. Albers op tactische wijze van een onjuist opstellen van doelman Dijkstra. Over diens hoofd schoot hij den ge lijkmaker in het net (2—2). De Kennemer" hadden een invaller voor Six. De derde klassers. H.F.C. heeft de eerste helft der competitie goed afgesloten met een zege op Halfweg (3—2). Het moet ons evenwel van het hart, dat het H.F.C.-spel geen grootschen indruk op ons heeft "kunnen maken. Het ver schil in het veld tusschen beid,e ploegen was zóó groot, het aantal kansen, dat H.F.C.'s binnentrio voor de fust om zeep bracht zóó talrijk, dat wij het werkelijk als een groot gebrek beschouwen, dat de rust met een ma- geren 10 voorsprong, die op rekening van Ligtensteiri" kan worden geschreven, inging. In de tweede helft gaven Boot en van Oord hun club zelfs de leiding Toen vlotte het wat beter bij H.F.C. Door Hóek en de Nijs werd het een 32 zege. Gentis werd bijzonder bij H.F.C. gemist. Invaller Gerbranda was er to taal uit. De Zandvoormeeuwen waren even als H.F.C. niet in vorm. Zij ontvingen Bloe- mendaal. De rust ging in met een 21 voor sprong, eindstand 42. De Zandvoortmeeuwen misten hun beide backs. Voor hen doelpuntten van Loon (2). Keesman en Schuiten, terwijl de veteraan Hunter de twee tegenpunten van Bloemendaal maakte. Het Bestuur van T.Y.B.B. heeft tegen enkele harer spelers strenge maatregelen genomen. Mede tengevol ge hiervan verscheen de club van Van Turn hout met niet minder dan 8 invallers tegen de Terrasvogels. Dat er niettemin gelijk werd gespeeld, is een compliment aan het adres der invallers'waard. Huneker gaf T.Y.B.B. de lei ding, Waarna de Jonge driemaal achtereen voor de thuisclub doelpuntte. De veteraan Put en van der^Eem uit een strafschop brach ten de partijen weer op gelijken voet. Hune ker bracht den stand zelfs op 34. Wel na men de Terrasvogels, die G. van Gelder zagen uitvallen, hgt spel in handen, doch daar Ger- rit Metten bijzonder in vorm was, bleef het bij één doelpunt van Röbken. Schoten deed weer van zich spreken door de sterke Kin- heim-ploeg met 32 te verslaan. De geel zwarten behouden nu hun kleine kans, ter wijl ook Kinheim, ondanks deze nederlaag, nog geen onoverkomelijken achterstand heeft. zwemmen de distributiebonnen Vierkringen-zwemfeest, Uitslagen. Zaterdagmiddag: had op de Ge<L Oude Gracht de Installatie van 280 stormsters en stormers bij den Jeugdstorm plaats. (Foto Peperkamp) DISTRICT I. DISTRICT II. ADO—DFC I—1 Derde klasse A: Xerxes—DWS 2—3 Westerkw.—Alphen H.-DVS—EDO 0—1 3—1 HBSStormvog. 62 HillinenBI, Zwart DISTRICT II. 4—3 VSV't Gooi 32 WassenaarLugdunum RFC—Ajax 6—3 10—0 HaarlemVUC 35 Vierde klasse A: Emma—DHC 2—4 ZLC—Vogel 0—3 DISTRICT III. VVSB—Docos 10—1 Tubant.Heracl. 23 AlphiaLDWS 21 AGOVV—Go Ahead 2—1 HOCKEY HEEREN QuickEnschedé 00 Eerste klasse. DISTRICT IV. Westen. LongaMaurits 21 Togo—Laren 12 NOAD—PSV 2—0 BMHC—HOC EindhovenSpekhol- HHIJCHilvers. 32 zerheide 11 Promotieklasse A: BVV-MVV 3—1 BMHC 2—HDM 2 1—5 NACWillem II 13 Zandv.Strawberries DISTRICT I. 3—1 Tweede klasse A: RijswijkSOS 12 HBC—OSV 3—3 Victoria—Leiden 5—1 ZFCde Kenn. 22 Tweede klasse B: Alk. Boys—WFC 3—4 Kieviten—HOC 2 5—2 Santp.—Alc. Vic'. 2—6 HBS—Leiden 2 2—0 W -Frisia—KFC 2—1 Tweede klasse C: Derde klasse A: A'dam 4THC '25 01 KVV-HRC 3—2 Derde klasse C: DEM—Succes 3—3 Leiden 3—HBS 2 2—8 QSC—Beverwijk 4—0 HHIJC 5—HOC 4 3—2 Derde klasse B: HDS—LSV 6—2 Terrasvog.TYBB BMHC 4Alliance 44 2—11 HFCHalfweg 3—2 Derde klasse D: SchotenKinh. 32 HurleyZandvoort 2 De Zandv.meeuwen2—0 Bloemendaal 42 Alkm.' 3—A'dam 6 4—1 Helder—DTS 2—0 Strawb. 2—Alkm. 2 Vierde klasse C: 23 Zeevogels—Vitesse '22 Alliance 2—BMHC 5 0—1 1—1 CSV—ADO 1920 0—0 Vierde klasse E: Vierde klasse F: Alkmaar 4—CHC 12 THB—DSSH 5—3 VI Vogels—DIO 4—1 DAMES HOCKEY Gezeli.DCO 46 Eerste klasse. Sp.vog.Ripperda 12 Westen. Res. eerste klasse: SCHC—Rood Wit 2—5 IIVC 2—BI. Wit 2 3—3 BDHC—HOC 3—1 Ajax 2— Haarl. 2 3—0 HHIJC—Hilvers. 2—2 DWS 2—H'sum 1 3I Overgangsklasse A: AFC 2—ZFC 2 2—1 RMHC—Togo 0—0 Res. tweede klasse A: HHIJC 2—Kieviten Stormvog. 2—Helder 2 o_2 52 Overgangsklasse B. EDO 2—AFC 3 3—6 A'dam 2—Kameleon De Kennem. 2HFC 2 50 04 (20 minuten voor BDHC 2Amersfoort het einde door den 11 scheidsrechter ge- LarenBHV 7—1 staakt). Tweede klasse B: WFC 2—VSV 2 3—1 BDHC 4—FIT 2—4 Res. derde klasse C: Hurley—THC 2—4 De Volewijckers 4Tweede klasse C: Watergr.meer 2 34 OKGPC 08 Bl'daal 2-^Zandvoort- A'dam 3BDHC 3 10 meeuwen 2 13 Derde klasse C: RCH 3—Santp. 2 5—2 Kraaien—Rood Wit 4 HBC 2—Haarl. 3 2—0 2—2 Res. derde klasse F: Dc'rdc klasse D: de Zandv.meeuwen 3Strawberr. 2A'dam 4 Oranje Zwart 2 51 10 ADW 2O VVO 3 3—2 Vifrde klasse E: DOSS 2—Watergr.- OK Kraaien 2 6—2 meer 3 08 Vierde klasse F: SCA 2—RAP 2 1—4 FIT 2—IJsvog. 2 6—1 Kampioenen zwommen in het Sportfondsenbad. Het Vierkringenzwemfeest. dat Zondag middag in het Haarlemsche Sportfondsenbad door den Kring Haarlem werd gegeven, heeft de verwachtingen niet teleurgesteld. Er heersehte spanning op de verschillende num mers en door de groote variatie kwar~ aan de verveling niet toe. Bij de 100 M. borstcrawl dames werd Bep van Scha ik eerste met ongeveer een meter voorsprong op haar rivale Rie van Veen. die nog niet geheel in vorm was en thans voor het eerst sedert de vele overwinningen van haar stadgenoote, tegen haar uitkwam. Zij had n.l. den laatsten tijd rust moeten houden voor een beenblessure. Bep van Schaik had juist in dien tijd overwinning op overwin ning behaald en zich alS een goed en fel zwemster doen kennen. Op de 200 M. schoolslag dames ging de strijd tusschen de zwemsters Wil Haverlag, kampioene van Nederland, Tonny Bijland. kampioene 1941, en de 13-jarige Gooische zwemster Nel van der Vliet. Jopie Waalberg. die op dit nummer ook uit had willen ko men, had verstek laten gaan. Wil Havering wist reeds xna het eerste keerpunt vóór te komen en dien voorsprong steeds meer te ver- grooten. Met een behoorlijk verschil tikte zij vóór Tonny Bijland aan. Nel v. d. Vliet werd, zoo jong als zij is, derde; een zemster met toekomst Bij de heeren ging S. Moolenaar uit Am sterdam met de eer strijken op de 100 M. borstcrawl. Hij werd met een miniem ver schil gevolgd door A. v. d. Boogaerde en H. A, Ramack. De Nederlandsehe kampioen J. van Merkesteijn zwom dit nummer niet mee, daar hij hiervoor niet in vorm was, gevolg van 5 weken rust. P. J. van Schouwen wist op de 100 M heeren rugslag weer eerste te worden vóór zijn overwinnaar van het H. P. C.-zwemfeest in Groenendaal. De vier maal honderd meter borstcrawl- estafette voor de dames'bracht geen verras sing. Rotterdam werd verdiend eerste. Bij de vier maal tweehonderd meter heeren borst- crawl-estafette werd Haarlem in 10 min. 11.6 sec. eerste met een behoorlijken voorsprong op Amsterdam, dat tweede werd. F. de Geest, die als eerste startte maakte reeds meteen door een flink tempo in te zetten, dat Haarlem een stuk voor kwam en zijn beide volgers Marwitz en A. v. d. Boogaerde ver grootten den afstand, die hen van de Amster dammers scheidde, hetgeen voor den laatsten wemmer, Van Merkesteijn, die op dit num mer wèl uitkwam, een voordeel was, daar hij op de laatste honderd meter begon af te zak ken, zoodat Moolenaar van Amsterdam kon inhalen. Het verschil bleek echter reeds te groot te zijn en Van Merkesteijn kwam als eerste aan. Tot besluit van het programma werden een drietal waterpolowedstrijden gespeeld tus schen de Rotterdamsche en de Utrechtsche dames, en de Haarlemsche en Amsterdam- sche. De Rotterdamsche dames moesten het onderspit delven tegen de veel sterkere en bovendien beter spelende Utrechtsche schoo- nen. Evenzoo ging het met de Amsterdam- schen, die van de veel beter spelende Haar- iemschen verloren. De wedstrijd tusschen de heeren van Utrecht en die van Haarlem liet een duidelijk over wicht van de Utrechtenaren zien, die veel beter samenspeelden, minder ruw werkten en technisch sterker waren. De 21 over winning van de Utrechtenaren was dan ook verdiend, al was zij zwaar bevochten omdat de Haarlememrs het hen niet gemakkelijk maakten. Uitslagen. 100 M. borstcrawl dames: 1. B. van Schaik (Amsterdam) in 1 min. 7.5 sec,; 2. R. van Veen (Rotterdam) in 1 min. 9.6 sec. en 3. A. Wierma (Utrecht) in 1 min. 11.7 sec. 100 M. borstcrawl heeren: 1. S. Moolenaar 'Amsterdam) in 1 min. 2.7 sec.; 2. A. v. d. Boogaerde (Haarlem) in 1 min. 2.9 sec. en 3. H. H. Ramack (Rotterdam) in 1 min. 3 sec. 200 M. schoolslag dames 1. W. Haverlag (Utrecht) in 3 min. 2.8 sec.; 2. T. Bijland (Utrecht) in 3 min. 4.6 sec. en 3. N. v. d. Vliet (Utrecht) in 3 min. 11.4 sec. 100 M. rugslag heeren 1. P. J. van Schou wen (Amsterdam) in 1 min. 11.2 sec.; 2. F. de Geest (Haarlem) in 1 min. 12.9 sec. en 3. J. C. Scheffer in 1 min. 13.5 sec. Schoonspringen heeren: ,1. N. v. d. Voort (Haarlem) met 60.24 pnt. 2. H. J. v. d. Putten (Rotterdam) met 49.70 pnt. en 3. Th. Helwos (Amsterdam) met 42.10 pnt. 4 maal 100 M. borstcrawl-estafette dames I. Rotterdam in 4 min. 55 sec. 2. Amsterdam in 5 min. 1.16 sec. 3. Utrecht in 5 min. 13 sec en 4 Haarlem. 4 maal 200 M. borstcrawl-estafette heeren: 1. Haarlem in 10 min. 11.6 sec. 2. Amsterdam in 10 min. 15.8 sec. 3. Rotterdam in 10 min. 25 sec. en 4. Utrecht. Waterpolo dames: RotterdamUtrecht 52: HaarlemAmsterdam 52. Waterpolo heeren: Haarlem—Utrecht I2. HOCKrv DRIE HAARLEMSCHE OVERWINNINGEN. B.M.H.C. is op den goeden weg, hoewel het niet moeilijk was. Zondag van het bezoeken de H. O. C. te winnen. In de eerste helft ging de strijd gelijk op, waarbij de thuisclub echter beter spel vertoonde. Gedoelpunt werd er echter niet. Na de hervatting was Bloemen daal het beste op dreef en vele malen brak de voorhoede door. A. de Roos zorgde voor een voorsprong van 2—0, waarna Breiten- stein en B. Schmeink nog doelpunten (40). Door een 2—1 overwinning op T.O.G.O. be houdt Laren de leiding. Rood Wit deed wat van de ploeg verwacht werd; met 5—2 werd Van S.C.H.C. gewonnen en staat ongeslagen aan de leiding. B.D.H.C. komt ook opzetten en boekte op eigen terrein de tweede overwinning, thans op H. O. C. HANDBAL DE CONCÖRDIA-DAMES BLIJVEN WINNEN. Ook in den wedstrijd tegen Tonido heb- de Concordia-dames de punten behaald en zich hierdoor op de tweede plaats kunnen handhaven. De rood-witten hebben het echter lang niet cadeau gekregen, daar vooral in de eer ste helft de gasten zoo enthousiast partij gaven, dat de hechte verdediging der thuis club het vaak zwaar te verduren had. In de tweede helft lukte het in de Haar lemsche aanval dankzij een obzetting in de opstelling, veel beter. Vooral de aanvallen over den linker vleugel waren gevaarlijk en leverden dor goede schoten van mej. J. Stuij een drietal doelpunten op. Kort voor het e inde wisten de Amsterdamsche meisjes een verdiend tegenpunt te scoren, waardoor het einde een 31 zege voor de thuisclub bracht. In de tweede klasse behaalde Rapiditas op eigen terrein een groote overwinning op O.S.S. Met 141 bleven de zwart-witten in de meerderheid en verdiend, want de Zandvoorters gaven vooral in de voorhoede zulk een zwak spel te zien, dat de Haarlem sche verderiging steeds met succes kon in grijpen en tevens meerdere malen de eigen aanval goed kon steunen. Het haperde bij de gasten hoofdzakelijk als gevolg van het sleche plaatsen, waardoor nagenoeg alle aanvallen tot mislukken gedoemd waren. De Rapiditas-aanval toonde haar schotvaar digheid in een aantal goede doelpunten, waar de Zandvoort-doelman weinig aan kon doen. De Concordia-reserves konden het zelfs tegen een onvoltallig Ymond niet tot een overwinning brengen. Wel wisten de rood- witten aanvankelijk een 30 voorsprong te verkrijgen, doch de Velsenaren herstelden zich hierna zoodanig dat zij tenslotte een 95 zege bevochten. De H.O.C.-heeren waren iets sterker dan B.G.V. en wonnen dan ook met 62 den wedstrijd, die aan beide zijden doro ruw heden ontsierd werd. Bij de dames leden de H.O.C.-reserves tegen O.S.S. een 110 nederlaag, terwijl de Rapiditas-reserves eveneens tegen Bato met 40 het onderspit dolven. Bon Artikel Aardappelen Aardapj>elen 56B Beschuit 3C Bloem 427 t.m. 430 Boter 56 :-'52 Ivaart Aard. Aard Beseh Alfwii. Bot/Vet Hooveelh. t.in. 2 kg. .Nov: 1 kc. 7 Nov. 75 gr. 7 Nov. 70 gr. 28 Nov. 125 gr. 11 Nov. 3-61. 3-62, 4-61 Reserve 125 gr, 11 Nov. Brandst. 01 t.m. 05 BV 01 t.m. 04 KF 06 t.m. OS BV Brood BraTklst. 1 ee-ti'h31 Dec 1 een.h. 30 Apr. '4 3 1 eenih. 2S Fcbr. '43 Chocolade Ciga rotten Gem. Meel Gort Havermout Jam Kaas 424 Lm. Koffiesurr. Melk Peulvr. Hijst 4-66. Scheerzeep Sigaren Suiker Suikerwerk 53 Tabak Taptem. Toiletzeep Vermicelli Vleesch Wasch poeder 56A Brood 400 gr. 7 Nov. 56B Bnood 50 gr. 7 Nov. Veran. 100 gr. 12 Dec. R9 Oigar. 20 st. 7 Nov. RD Tabak 20 st. Nov. 413 Alge/m. 1 rants. 30 Nov. N Eeii'h.z, 1 rawts. 30 Nov. 422 A,!ige.m. 125 sr. 28 Nov. 421 A'ligeim. 125 sir. 28 Nov. 420 A/Lgienn. 125 gr. 28 Nov. 418 A'ligtim, 500 gr. 28 Nov. 426 Aigiem. 100 gr. 28 Nov. 400 Algem. 250 gr. 28 Nov. 56 Melk 13/4 L. 7 Nov. 419 Algem. 125 gr. 28 Nov. 4-67 R esem e 250 g>r. 2S Nov. M Text.(m 4 5 gr. 31 Dec. R-9 Taibak 5 at. 7 Nov. 417 AJigem. 1 kg. 2S Nov. 1 .59 Ver.sn, 100 gr. 12 Dec. R-9 Tajbak 25 gr. 7 Nov. 56 Tag>tem. ,3 3/4 L. 7 Nov. N Todil.z. 75 gr. 30 Nov. 423 AJgem. 100 gr. 28 Nov. 56A Yieesch 100 gr. 7 Nov. 56B Vieesoh 50 gr. 7 Nov. X Waschip.l rants. 30 Nov Bonnen beteekenen voedsel mits er geld isZorgt voor geld Steunt Winterhulp Giro 5553. Zwendel met persoonsbew ijzen. Diefstal en poging tot vervalsching. In de maand September werd in de ge meente Velsen een fiets met rijwieltasch ontvreemd waarin zich t.wee persoonsbe wijzen bevonden. Een van deze bewijzen is inmiddels door de politie opgespoord. Uit het onderzoek bleek, dat twee in woners van de gemeente Velsen zich in verbinding, hadden ge.steld met een te 's Gravenhage wonende Jodin. Deze betaal de veel geld voor een der bewijzen en liet foto's maken, opdat een der aangehoude nen het bewiis zou kunnen vervalschen. De Jodin liet zich door ,een der daders, die zich voor rechercheur Uitgaf, van Den' Haag naar Amsterdam ontvoeren en ver trouwde hem een bedrag van f 1009 als mede eenige juweelen toe. Het geld en de juweelen konden worden opgespoord. In totc^l werdenx 5 personen gearresteerd. Reorganisatie politievereenigingen. De commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen maakt bekend dat krachtens een door hem op grond van de Verordening 41'I941 van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsehe ge bied tot herordening van de niet commer- cieele vereenigingen en stichtingen van 28 Februari 1941 genomen besluit alle ver eenigingen, lichamen, instellingen, stichtin gen, fondsen, enz, in Nederland, onafhanke lijk van hun rechtsvorm en rechtspersoon lijkheid, voor zoover zij werkzaam zijn ter behartiging van de belangen van allen, die behooren of geacht worden te behooren tot de Nederlandsehe politie, hieronder begrepen het administratief personeel, en voor zoover zij geen openbaar lichaam zijn, met ingang van 1 November 1942 zijn aangesloten bij den kameraadschapsbond der Nederlandsehe po litie, terwijl haar werkzaamheden vanaf dien datum onder toezicht zijn gesteld van den bondlcider van den kameraadschapsbond. De besturen van vorenbedoelde vereenigin gen, enz. zijn verplicht voor aanmelding hun ner vereenigingen, enz. bij den kameraad schapsbond der Nederlandsehe Politie. Ko ninginnegracht 104 te 's-Gra\-enhage, zorg te dragen, ondér toezending van een afschrift aan den commissaris voor niet-commer cieele vereenigingen en stichtingen. afdee- ling 1, Waalsdorperweg 72, 's-Gravenhage. Wij verdelgen radicaal alle ongedierte. Cen. Cronjéstraat 135, Tel. 11657 RADIOPROGRAMMA DINSDAG 3 NOVEMBER 1942. HILVERSUM I. 415.5 M. Het programma is alleen te beluisteren via de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 7.15 Coro Belmonte" (gr.). 7.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.40 Frissche och tendwandeling (gr.), 8.30 B. N. O. Nieuwsberich ten. 8.40 Van tijd tot tijd. voordracht, 8.50 Ber- liinsch Philharmonisch orkest (gr.). 9.00 Dubbel concert van Joh. Seb. Bach (gr.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.40 Wiesbadener Collegium Mu- sicum (gr.). 10.00 Orkest Willy Eberlé. 10.30 Van daag gedenken wij Hubertus. den schutspatroon der jagers. 10.45 Orkest Willy Eberlé. 11.15 Orkest Malando en solist. 12.00 Almanak. 12.05 Stafmu- ziek van de Haagsche politie. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Beroemde operazangers en -zangeressen (gr.). Als intermez zo: Pianovoordracht (gr.). 14.00 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 15.00 „De nachtwacht", klank beeld. 15.20 Arnhemsche Orkestvereeniglng en so list. 16.45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beurs berichten. 17.00 ,.De lichte toets", cabaretpro gramma. 18.00 „De stad zonder naam", luisterspel. 18.30 Collegium „Musica Dlvtna". 19.00 Neerlands stem van het Oostfront. 19.15 Marschen en marschltederen (g*.). 19.30 B. N. O. Nieuwsbe richten. 19.40 B. N O. Twentsch praatje. 19.50 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 20.15 Amuse mentsorkest en soliste. 21.15 Musette en Ha- waiianspel (gr.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten, 22.00 Uit Fransche revues en Duitsche flims (gr.). 23.00—24,00 „En daarna(gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 Revue-orkest (gr.). 8.00 Politiek week- praatje. 8.15 Orgelspel (gr.). 8.30 B. N. O. Nieuws berichten. 8.40 Pianosoli (gr.). 9.00 Orkest Emanuel Rambour en soliste (opn.). 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Orkest Emanuel Rambour en soliste opn.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Strijk trio (gr.). 11.00 Vrouwenmozaïek. 11.20 Kinderkoor (opn.). 11,30 Weensch Philharmonisch orkest en solist (gr.). 12.15 Uit Neerlands Gouwen. 12.30 Programma-overzicht. 12.35 Dultsch Opera Orkest gr.). 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berich ten. 13 00 Wat doet de Directie van den land bouw. 13.15 Otto Hendriks en zijn orkest en soliste. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.50 „Melodiën uit een uitstalkast" (opn.). 15.30 Voor de zieken. 16.00 Frans Wouters en zijn orkest 16.45 Nieuws-, zakelijke en beursberichten. 17.00 voor de jeugd. 17.30 De Melodisten en gramofoon muziek. 18.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.40 Spiegel van den $ag. 18.50 B. N. O. Gesproken binnenlandsch overzicht. 19.00 Landmans Lust 19.30 Dlck Willebrandts en zijn dansorkest. 20.00 B. N. O. Engelsche uitzending: Holland and the economie reorganisation. Voor de radio-centrales Francisco Canaro en zijn tipica-orkest (gr.). Van af 20.15 alleen voor de radio-centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Amsterdamsch Kamermuziekgezelschap. 21.00 Zang met pianobegeleiding en toelichting. 21.30 Piano en orkest (gr.). 21.45 B..N. O. Nieuwsbe richten. 22.00 B. N. O. Militair overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum 1. Verduisteren van 17.12 tot 7.37 uur 2 Nov.: zon op 7.36, onder 17.10 uur maan op 0.53, onder 14.50 uur 3 Nov.: zon op 7.38. onder 17.09 uur maan op 0.58, onder 15.17 uur

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2