Tweede faze van den strijd in Egypte ingezet. Rommel zou versterking hebben ontvangen. Alagir ten Westen van de Terek veroverd. 287e Jaargang Nö. 259 x i WW Dinsdag 3 November 1942 Abonnement p. week 0,1$, p. maand 1,11, p. kwartaal 3,0, I 1 1 Bureau* Baarlemi Groote Houtstraat $3, BUkantoor: Soendas franco p. post ƒ1,71. lone nummer. 0 eent. Advertenüto l-U 9 W W ^9 9 I W 11 (f II 1 plein Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15050. Redactie 10W0, m.m. ƒ3,— elke m.m. meer 20 cent Reclames dobbelt prijs. ■Bk Bk BL Bk Bk ^8^ Bk Bk WHk Bk V» Administratie 1072*. 14825. Soendaplelo 12230. Postjlro 13(33$, Advertentieabonnementen 1500 m.m. U cent p. m.m. Kennemer mr. «r Editie 15 m-m. UO. Abonnement 1500 m.m. I eent p. mms. NieUWSOlad VOOr NoOrd'Holland Dlrtcfl# PÖ. A. HEES P. W. PEEREBOOM. Dltg.i Grafische Bedrijven Damlata. Wn<L Hoofdredacteort A V. BAÜDEWTNS. Verschijnt dagelljk» behalve op Zon- en feestdagen. tvClUlCTI1CT EültlC Bureao Lïmoldem Kennemerlaar, 102, Telefoon M37. Bij tegenaanval van de As 100 Australiërs gevangen genomen. Zondagnacht wederom Britsche landingspoging mislukt. Het pantserlèger nog niet aan bod. Het Italiaansche weermachtbericht "luidt als volgt: In den Noordelijken sector van het Egyptische front hebben de verdere ont wikkeling en de gunstige tegenaanval, ontketend door de Astroepen, de gevan genneming van een 100 Australiërs en de vernietiging van meer dan 40 motorvoer tuigen ten gevolge gehad. Nieuwe aanvallen op onze stellingen in den- telfden sector, vporafgegaan en gesteund door artillerievuur, werden terstond afgeslagen. Een landingspoging Zondagnacht achter onze linies ondernomen, werd eveneens onmiddel Ujk verijdeld. Raliaansche en Duitsche vliegtuigen hebben herhaaldelijk en met succes aanvallen gedaan op de vijandelijke linies. Duitsche jagers scho ten vier toestellen van den tegenstander neer en beschadigden talrijke op den grond. De Times schrijft „De strijd aan hèt front in Afrika wordt gekenmerkt door een buitengewoon krachtig artillerievuur. Na consultatie met zijn verdedigingsstaf heeft veldmaarschalk Rommel belang rijke versterkingen, vooral artillerie, aan den strijd doen deelnemen. Intusschen meldt de A N.P.-correspondent te Berlijn: Met de hervatting na een dag var betrekkelijke rust van het Engelsche offen sief, is de tweede faze van den strijd om de stelling van El Alamein begonnen. De eerste ronde is op een voor de Engelschen weinig bemoedigende wijze geëindigd. De taktiek der aanvallers is dezelfde als ln de eerste faze van den strijd. Wederom is het een aanstormen op de Duitsch-Italiaan- sche stellingen. waarvan er vele indertijd door de Engelschen zelf zijn aangelegd en die daarna*door de strijdkrachten van de Spil nog verder zijn versterkt. Tot een pantser slag, zooals die bij vorige offensieven aan het Noord-Afrikaansche front is geleverd, is het nog niet gekojnen. Trouwens, het is aan te nemen, dat Rommel er voorloopig mee zal volstaan, de aanvallen, die, den Engelschen op zulke hooge verliezen komen te staan, af te weren en niet de veilige beschutting zijner verdedigingsstellingen zal verlaten om het op een pantserslag te laten aankomen. Tot dit laatste bestaat vooralsnog geen aanleiding, daar de thans door Rommel gevolgde tactiek de Engelschen dwingt tot een strijdwijze, die veel van hun krachten vergt. In de Wilhelmstrasse werd verklaard, dat fcqt Duitsch-Italiaansche pantserleger nog volkomen intact is. Waar de Britten er in ge slaagd waren plaatselijke successen op de steunpunten der Spil te boeken, is het terrein thans weer gezuiverd. Het zwaartepunt van den Britschen aanval lag wederom op de Noordelijke flank. Het Britsche opperbevel past ook in de tweede faze van den strijd dezelfde taktiek uit de eerste dagen van den strijd toe, n.l. den massieven opmarsch tegen de Duitsch-Italiaansche linie. De verliezen, WILLKIE STELT VOOR CONTACT MET VICHY TE VERBREKEN. Roosevelt eischt nieuwe volmachten. De Amerikanen en Fransch West Afrika. Tegenover journalisten heeft Wendell Willkje Zaterdagavond gezegd, dat hij het noodzakelijk vindt dat Amerika de diplo matieke betrekkingen met Vichy verbreekt. Naa'r de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft Roosevelt aan het congres verzocht een wet op te stellen, waardoor hij gemachtigd v^prdt voor den duur van den oorlog alle handelsbelemme ringen, invoerrechten, accijnzen en andere bepalingen op te heffen, welke op de een of andere wijze het vrije verkeer van oor- logsmaterieel, van leveranties, personen, eigendom en inlichtingen tusschen de Ver. Staten en de overige verbonden naties zou den kunnen belemmeren. In het Zondagochtendblad van de Ber liner Börsenzeitung schrijft de militaire me dewerker van dat blad, kapitein Ritter von Schramm, een interessant artikel over de militaire situatie in Afrika. In dit, bericht legt de schrijver er den nadruk op, dat Duitschland, Italië en Japan weliswaar op een geweldig lang front strijden, doch stra tegisch gezien nog steeds op een binnen- landsch front blijven. Hun levensruimte is nog steeds een operatiegebied, dat zich laat uitbreiden. Fransch-West-Afrika. Dan toont de kapitein aan hoe een granaat, die in Afrika wordt afgescho ten, van het Roergebied, waar hij wordt vervaai-digd, tot aan het Afrikaansche front een afstand van ongeveer 3000 km moet afleggen, terwijl de afstand van de Amerikaansche industrieplaats Bethlehem tot het Afrikaansche front 12000 km bedraagt. De landing der Amerikaansche troepen in de negerrepubliek Liberia toont duidelijk aan, dat de Geallieerden trachten hun weg te verkorten. Hierdoor-wordt thans West- Afrika bedreigd. Het is duidelijk, dat het in de bedoeling der Geallieerden ligt. Ma rokko. Tunis en Algiers te veroveren, doch hiertoe is'het noodzakelijk, dat de Franschen in deze gebieden met vliegende vaandels naar de indringers zullen overloopen. Zij hebben, aldus kapitein Von Schramm, reden dij niet te doen en zoowel Maarschalk Pé- tain als admiraal Darlan hebben onomwon den verklaard, dat dit niet zal gebeuren. Wanneer zij Madagascar zoo hardnekkig verdedigen, dan zullen zij zeker niet de kernpunten vên hun koloniale rijk, dat tot nu toe voor den oorlog gespaard is gebleven, aan de verwoesting overgeven om het voor goed te verliezen. Zoo heel vast schijnen de Geallieerden niet op De Gaulle te reke nen. anders waren zij niet. eerst een offen sief begonnen van hun oude bases in Egypte uit. De militaire medewerker van de Berliner Börsenzeitung eindigt zijn artikel met de vaststelling, dat. het Afrikaansche land ope ratiemogelijkheden van zeer bijzonderen aard oplevert, doch alleen dan. wanneer men over goede operatiebases beschikt en de kunst van het opereeren volledig be- heerscht. De Asmogendheöen in Afrika beschikken over deze bases en maarschalk Rommel heeft meer dan eens bewezen, dat hii ook de kunst van het oorlogvoeren verstaat. welke heb achtste Britsche leger tijdens deze bestormingen geleden heeft, worden in Duit sche militaire kringen bijzonder hoog ge noemd. Duitschland een probleem, ook zonder Nat.-socialisme Veelbeteekenende woorden van Eden. De Engelsche minister van buïtenlandsche zaken, Eden, heeft op een conferentie der Schotsche vakvereënigingsleiders een rede gehouden, waarin hij onder meer zeide, dat de oorlog op het punt staat een nieuw karak ter aan te nemen. Het Britsche rijk kan zich niet terugtrekken uit zijn positie als wereld- mogendheid. Het ergste aller problemen, waarmede En geland te kampen heeft, noemde Eden Duitsch land. Hij verklaarde, dat het nationaal-socia- lislische Duitschland geen toeval is maar een symptoom. Geen Engelschman mag dit na den oorlog vergeten. Ook als het nationaal-socia- lisme niet meer bestond, zou Engeland zich nog steeds voor het „Duitsche probleem" ge plaatst zien. Het Duitsche en het Europeesche probleem kunnen allen worden opgelost, in dien Engeland daaraan den noodigen tijdy en de noodige aandacht wijdt. Het zou het top punt van krankzinnigheid zijn, aldus ver klaarde Eden, wanneer wij ons in dit opzicht illusies zouden maken, zooals wij na den vorigen oorlog deden. Na den ooi-log moet het Duitsche probleem behandeld worden, tot een •olledige oplossing bereikt is. Berlijnsch commentaar op de rede van Ineunoe. In de Wilhelmstrasse hecht men bijzondere beteekenis aan de verklaring van den presi dent der Turksche republiek, Ineunoe, dat ook ten aanzien van de vijandelijkheden in 1943 Turkije in het belang van zijn nationale veiligheid denkt te volharden in zijn neutra liteitspolitiek. In dezelfde kringen heeft de aandacht ge trokken, dat de president heeft gezegd om trent de inwendige vijanden van het land. Sedert langen tijd heeft men, zoo wordt te Berlijn verklaard, uit Bevoegden mond niet zulke scherpe woorden gehoord tegen specu lanten, oorlogswinstmakers e.d. Men acht het niet uitgesloten, dat de president van den staat heeft gedacht aan ernstige gebeurtenis sen uit het verleden, toen hij het gevaarlijke drijven van deze duisterlingen geeselde. Engeland aan het einde zijner arbeidskrachtenreserve. Uit Londen wordt gemald, dat in de Engel sche ijzer- en staalindustrie thans 13.5 pet. van het totale aantal arbeiders uit vrouwen beslaat. Het zal noodzakelijk zijn in de toe komst nog meer mannelijke arbeidskrachten door vrouwen te vervangen. Ditzelfde geldt voor de scheepsbouwnijverheid, waar tot dus verre nog slechts weinig vrouwen werkzaam zijn. In een te Cardiff gehouden rede heeft de Engelsche minister van binnenlandsche zaken, Herbert Morisson, inmiddels meegedeeld, dat „Engeland thans aan de grens van zijn be schikbare arbeidskrachtenreserve is geko men". Organisatorisch kunnen nog verbeterin gen worden aangebracht. -,e U-boot-bunkers ontstaan aan de Atlantische kust. In naarstigen arbeid ontstaat bunker na bunker, waarin de Duitsche U-booten na terugkeer van vijandelijken tocht een veilige haven vinden. (P.K. Wenig-DV-R-P.H. c) Volgens Britsch minister wordt 80 pCt. van wapenproductie uitgevoerd. 600 oorlogsschepen ter bescherming. Over den omvang der Britsche oorlogspro ductie heeft de Britsche minister van binnen-1 landsche zaken, Morrisson medegedeeld, dat ongeveer tachtig procent van hetgeen de En gelsche industrie aan oorlogstuig vervaardigt naar overzeesche landen wordt gezonden. Hierbij wordt gebpóik gemaakt van convooien, voor welker bescherming permanent zeshon derd oorlogsschepen en hulpoorlogsbödems in de vaart zijn. Mönroeleer en werkelijkheid. In een brief deelt ge-.eraal Marshall, de chef van den Arnerikaanschen generalen staf, den opperbevelhebber dér Amerikaan- sche zeestrijdkrachten, admiraal King, mede, dat het aantal Amerikaansche strijdkrachten dat thans in landen overzee staat, 800.000 be draagt. De Nieuwzeelandsche minister van lands verdediging, Jones, heeft intusschen medege deeld, dat het Nieuwzeeinnd'-'-he leger op de eilanden in den Stillen Oc 1 onder Arae- rikaansch opperbevel wordt geplaatst, zoo meldt de Britsche berichtendienst. Churchill spreekt tot Engelsche steenkpolarbeiclers. Volgens den Britschen berichtendienst hgeft de voorzitter van den mijnwerkers- bond van Zuid-Wales verklaard, dat de rede die Churchill Zaterdag tot 3000 mijnwerkers heeft gehouden, de arbeiders volkomen heeft overtuigd van de ernstige crisis in de steenkoolproductie. Men mag deze rede niet beschouwen als een rhetorisch gebaar, aldus de voorzitter. De productie moet onverwijld vergroet worden. In een geheime zitting, waarbij geen jour nalisten werden toegelaten en de aanwezigen geheimhouding moesten beloven, is Zaterdag te Plymouth door gedelegeerden van de Brit sche mijnwerkersvakbonden, werkgevers en werknemers, beraadslaagd over de boodschap van Churchill waarin deze aanspoort, de pro ductie nog meer op te voeren. Op deze ver gadering is ook het woord gevoerd door den Zuidafrikaanschen premier, maarschalk Smuts. Joodsch commonw ealth bepleit. Adhaesie van Sumncr Welles en Willkie. Volgens den Britschen berichtendienst hebben de senatoren Wagner en Thomas tijdens een door het Amerikaansche Jood- sche comité bijeengeroepen massavergade ring gepleit voor het uitroepen van een ioodsch commonwealth. Ook Willkie sprak ten gunste van een joodsch nationaal te huis in Palestina. De rabbijn Wise ver klaarde, dat de joden op'de vredesconfe rentie vertegenwoordigd moeten zijn.' Voor een afvaardiging van rabbijn heeft Cordell Huil. staatssecretaris bü hét mini sterie van buitenlandsche zaken, verklaard dat hii hun verzoek tot oprichting van eer joodschen staat in Palestina zou onder steunen. Winter van verschrikking Zweedschc beschouwing over wat de Sowjet-Unie wacht. De „winter van verschrikking", dien de Sovjet-Unie als gevolg van het succesvolle Duitsche zomeroffensief tegemoet gaat, wordt beschreven door het Zweedsche blad Nya Dagligt Allehanda, dat hierin o.a.-zegt, dat de komende winter in velerlei opzicht zal gelijken op den vreeselijken oorlogs winter van 1919/1920. Honger en koude zulten het lot van de Sovjetbevolking zijn. De Sovjet-Unie be schikt na het verlies van haar steenkool- gebieden in de Oekraine nog slechts over haar kolenproductie in Azië ten bedrage van ongeveer 60 millioen ton, dus over minder dan een derde van de Duitsche kolenpro ductie. Hieruit blijkt niet alleen de onmo gelijkheid om buiten hout en turf brand stof te verkrijgen, doch dit kolengebrek zal stellig ook een vernietigende uitwerking hebben qp het reeds in een chaos verkee- rende verkeerswezen en zal de levensmid- delenvoorziening van uitgestrekte gebieden op het spel zetten. Zelfs het feit, dat de bevolking van de Sovjet als gevolg van de Duitsche verove ringen merkbaar ineengekrompen is. be- teekent in deze omstandigheden weinig of niets. De Sovjet-Unie1 bezit nog altijd ruim tweederde van haar bevolking. Het is ook zeer de vraag, of er in de Sov jet-Unie ten Oosten van den Wolga levens- middelenvoorraden van beteekenis aan wezig zijn. Waarschijnlijk zijn die reeds den vorigen winti» opgebruikt. Zelfs de En* gelsch-Amerikaansche bondgenooten be schouwen de gegevens van de Sovjets over de beweerde gewaarborgde levensmiddelen- voorziening met den grootsten twijfel. Het lijdt geen twijfel, zoo besluit het blad. dat de komende winter in de Sovjet-Unie ver schrikkelijk zal zijn. Niemand kan weten, welke gevolgen dit feit op den oorlogstoe stand zal hebben. Japansche officieren in civiele ambten. Een der belangrijkste Keizerlijke decre ten. die Zondag jn werking zijn getreden, bepaalt voor-officieren der Japansche weer macht, dai zij zonder afscheid te nemen uit den actieven dienst civiele posten kunnen bekleeden en wel in het ressort van het nieuwe ministerie van Groot-Oost-Azië. Hierdoor kan een nauwe samenwerking tusschen burgerlijk bestuur en weermacht tot stand worden gebracht, die vooral m de bezette Zuidelijke gebieden onvoorwaar delijk noodig wordt geacht. Er bevinden zich reeds onder de nieuwe buitengewone gezan ten voor China twee opperofficieren. Hongaren bereiden wintcrstellingen voor. De Honvedminister, die dezer dagen van een bezoek aan het Oostelijke front is te ruggekeerd,'schrijft dat de Hongaarsche troepen bezig zijn met de voorbereiding hunnèr wintel-stellingen. Dezen winter zal ie vorst hen in voltooide stellingen vinden, hetgeen een groot voordeel beteekent ver geleken met verleden jaar. Vervolgens schrijft Nagy over de land- bouwwerkzaamheden achter het front, waarbij hij er den nadruk op legt, dat de ravitailleering der troepen onberispelijk i Ook hun verliezen zijn buitengewoon ge ring. hetgeen o.m. zijn oorzaak vindt in het feit. dat Hongarije alles in het werk stelt' om ten aanzien van moderne oorlogvoering in ieder opzicht op de hoogte te zijn. Japanscli ministerie voor Oost-Azië in werking. Rede van minister Aoki. Kazoeo Aoki, die op 17 September als mi nister zonder portefeuille zitting heeft geno men in het kabinet-Tojo, is officieel benoemd tot chef van het ministerie voor groot Oost- Azië. Het ministerie is gisteren formeel in het leven geroepen en is zijn werkzaamheden begonnen. Na de installatie van Aoki, in tegenwoor digheid van den Tenno en den premier, in de Phenixzaal van het Keizerlijke paleis, heeft Aoki voor de pers dè volgende verkla ringen afgelegd Deze opbouwoorlog heeft de oprichting ten doel van een nieuwe orde, die zal berusten op moraal en recht, en waarin een groot Oost-Azië zal worden verwezenlijkt, waar alle landen en volken der groot-Oost-Aziati- sche sfeer de hun toekomende plaats zullen innemen en waarin Japan hef middelpunt zal vormen. Om dit doel te kunnen verwezenlijken is het onvermijdelijk, dat een systeem vervol maakt wordt, dat noodig is om dezen oorlog te winnen. De snelle versterking en aanvul ling der voor de voortzetting van. den oorlog dienende krachten der natie wordt derhalve het meest urgente gebod van het oogenblik. De taak is zoo groot, dat zij in de geschie denis haars gelijke niet vindt. Daarom is het noodig naar buiten de ons met de verbonden en bevriende mogendheden verbindende ban den te versterken en naar binnen de eenheid van het volk van 100 millioen verder te ver stevigen, zoodat de totale kracht van alle individueele inspanningen en de ontembare In 80 verordeningen en regeeringsdecreten is de instelling van het ministerie geregeld. Talrijke bestuursorganen verdwijnen hier door of ondergaan ingrijpende wijzigingen. Zoo nebben het ministerie van overzeesche zaken en de bureaux voor Chineesche en Mandsjoerijsche aangelegenheden opgehouden te bestaan. Het ministerie heeft vier afdee- lingen algemeene zaken, Mdndsjoerijsche kwesties, Chineesche kwesties en Zuidzee gebied. Talrijke aangelegenheden gaan ,van buitenlandsche zaken naar het nieuwe mini sterie over. Instelling 'van plaatselijke verdeelingskantoren voor den groentenh an del Ccntröle op de verdeeling van groenten. Reeds geruimen tyd. «ijn aanvoer en verdeeling van de groenten onbevredigend te noemen. Dit is hoofdzakelijk gevolg van den bijzonderen aard _vau deze producten, die aan spoedig bederf onderhevig zijn. Een gevolg daarvan is weer, dat de sluik handel zich gemakkelijk van de groenten meester kan maken, terwijl een eenigszins billijke vgrdeeling over de consumenten met moeilijkheden van allerhanden aard te kampen heeft. Het bedrijfschajp voor groenten en fruit heeft thans bij verordening afgekondigd in het heden verschenen voedselvoorzienings blad een regeling geschapen, die ten doel heeft de verdeeling van de groenten vaster in de hand te nemen. Men hoopt door deze regeling te bereiken, dat-de sluikhandel in groenten tot een minimum zal worden terug gebracht en dat een betere verdeeling van de beschikbare voorraden over ien handel en bij de consumenten bewerkt wordt. Contactcommissarisscn. De nieuwe regeling gaat uit van de grond gedachte, dat de geheele loop van het product van teler tot consument moet kunnen worden nagegaan en vastgelegd. Daartoe worden in de eerste plaats aan alle veiHngen contact commissarissen aangesteld, die o.m. tot taak hebben de verdeeling van het product^op de veiling met dc veilingleiders té behandelen'. Voorts zijn de handelaren en commissionairs op de veiling verplicht de hun toegewezen hoeveelheden bij de commissarissen te mel den onder mededeeling van de plaats, waar heen zij deze producten denken te zenden. Tenslotte kunnen de'contactcommissarissen beoordeelen, of de transportcapaciteit aan een veiling wel economisch wordt benut Plaatselijke verdeelingskantoren. Naast deze controle bij de veiling is natuur lijk noodig controle in het consumptiecentrum. Deze controle zal geschieden door z.g. plaat selijke verdeelingskantoren. die van de con tactcommissarissen bij de veilingen opgave ontvangen van de hoeveelheden producten, welke naar die plaatsen zijn verstuurd. Alle handelaren in een plaats of gebied. Waar een verdeelingskantoor is gevestigd, moeten de door hen op de veilingen verkregen producten bij de*kantorep aanmelden, zoodat vastgesteld kan worden, of niet tijdens het transport de producten een andere bestemming gevonden hebben dan daaraan op de veiling was ge geven. Voorts zal het verdeelingskantoor de aange melde goederen moeten verdeden over den kleinhandel, waarbij de grossier blijft inge schakeld. De plaatselijke verdeelingskantoren worden samengesteld uif een ^rossierleider, een kleinhandelaar en zoo mogelijk een amb tenaar van de gemeente, waar de verdeeling plaats heeft. Strenge overheidscontrole. Met deze regeling kan men er dus van verzekerd zijn, dat de groenten billijk over de kleinhandelaren worden verdeeld. Voor de eerlijke verdeeling door den kleinhandelaar is de medewerking noodig van het publiek, terwijl strenge over- heids-contrólc op den verkoop mogelijke ongerechtigheden zal moeten voorkomen. Het is duidelijk, dat een regeling, als hier boven omschreven, met de noodige sancties moet zijn omkleed. Zoo dreigt uitsluiting voor grossiers en kleinhandelaren, die óf wel goe deren in den sluikhandel doen verdwijnen óf wel op andere wijze een billijke verdeeling in hun eigen voordeel trachten te voorkomen. De nieuwe regeling is op 1 November in werking getreden. Belangrijk verkeerspunt in Duitsche handen. Terreinwinst bij Toeapse. Sowjet-landing ten Noorden van Stalingrad vetijde Het. Zuidelijk deel van het front in de Sowjet-Unie met verloop van de frontlijn. Vijand geeft verlies van Naltsjik toe. Het opperbevel yan de Duitsche weermacht maakt bekend: In een zware maar succesvolle worste ling om kazematstellingen ten Noorden van de lijn naar Toeapse heeft de in fanterie in moeilijk bergterrein verdere vorderingen bevochten. Deelen van den vijand werden ingesloten en vernietigd, verscheidene tegenaanvallen afgeslagen. Ten Westen van de Terek wierp dc eigen met élaif uitgevoerde aanval in uiterst moei lijk terrein den hardnekkig strijdenden vijand over talrijke beeksectoren terug. De stad Alagir werd ingenomen en daarmede de belangrijke Ossietische heerweg afgesloten. Het luchtwapen ondersteunde de gevechten van het leger en viel troepenkwartieren en spoorweginstallaties der stad Ordjonikidze (Wladikawkas) aan. Ten Zuiden van Stalingrad zijn nieuwe door afzonderlijke tanks ondersteunde aan vallen van den vijand mislukt. Ten Noorden van de stad hebben de Sowjets wederom zonder succes getracht 'te landen. Twee kanonneerbooten eii ver scheidene groote landingsbooten werden in den grond geboord, een kanonneerboot werd beschadigd en verscheidene honder den gevangenen werden binnengebracht. Roemeensche gevechtsvliegers hebben spoor wegtrajecten in den sector van den Don doeltreffend met bommen bestreden. In den centralen en Noord ëlijken frontsector wederzijdsche activiteit van ver- kennings- en stoottroepen. De tegenaanval de# Duitsch-Italiaansche troepen in den Noordelijken sector van het front bij El Alamein is Zondag voortge zet en heeft den binnengedrongen vijand on der uiterst zware verliezen, vooral bij een Australische divisie, teruggeworpen. Aanval len van het Duitsche en Italiaansche lucht wapen werden vooral gericht op batterijstel lingen van den vijand. Door bomtreffers werd een vrij groot aantal kanonnen tot zwijgen gebracht- Ter begeleidende bescherming opge stegen jagers schoten zonder eigen verliezen vier Britsche vliegtuigen neer. In den tijd van 11 tot 31 October verloor het Britsche luchtwapen 306 vliegtuigen, waar van 187 boven de Middellandsche Zee en Noord-Afrika. In dienzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 88 eigen liegtuigen verloren. De Tercksector. Van de gevêchten aan het Oostelijke front trekken die ten Westen van de Terek de aandacht, welke thans geleid hebben tot de inneming van Alagir. Hoewel het verkeerd, zou zijn, wan een nieuw offensief te spreken, zijn de aanvallen der Duitsche en verbonden troepen in dezen sector onmiskenbaar in hevigheid toegenomen. De Ossietische Heirweg, die thans voor dc bolsjewisten versperd is, vormt één der twee voor wagens berijdbare wegen, die over het Kaukasus-gebergte naar het Zuiden voeren' hij loopt in Zuidwestelijke richting naar Koe tais. De andere, de Groesinische Heirweg loopt van Ordjonikidze naar Tiflis. Deze wegen leiden langs diepe afgronden en steile bergwanden en zijn betrekkelijk gemakkelijk te versperren, zoodat het strategisch belang ervan niet.overschat moet worden. De aanvallen, die de bolsjewisten nog van tijd tot tijd ter ontlasting van Stalingrad ondernemen, hebben volkomen hun kracht :er lor en. Aan de pogingen die de bolsjewis ten hebben ondernomen, om door het over zetten van troepen over de Wolga, aan de nog overgebleven verdedigers van Stalingrad erlichting te brengen, hecht men in militaire kringen te Berlijn niet de geringste betee kenis. Ten hoogste kunnen op deze wijze eenige bataljons naar den Westelijken oever an de Wolga worden overgebracht, dochi deze kunnen op den strijd in het gebied van Stalingrad geen noemenswaardigen invloed meer uitoefenen Volgens een extra-bericht van den Engel schen nieuwsdienst uit Moskou, hebben de Sowjets in hun legerbericht van gisteravond het verlies van Naltsjik toegegeven. De beide postzegels, die van heden af ten bate van het Vrijwilligerslegioen Neder land verkrijgbaar worden gesteld. (Foto Schimmelpenningh) VOOR HET VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. Bs. Luitenant-generaal Seyffardt, com mandant van het Vrijwilligerslegioen Ne derland heeft dezer dagen een toelichting aan ce pers gegeven, waaruit ohikt. dat de uitgifte van legioen-postzegels beoogt geld te verkrijgen, dat gebruikt zal worden te^ behoeve der propaganda voor het legioen. Behalve aan de propaganda-doeleinden heeft deze uitgifte van postzegels nog een ander doel. Het is n.l. van groot belang voor eiken man. die zich naar het Oostfront begeeft, dat hij zich innig verbonden weet met het thuisfront. Niet alléén in ideëelen zin. maar ook voor wat het materieele betreft. Zoo zal de fronfczorg tweemaal per jaar. n.l. in het .voorjaar en met Kerstmis, pakketten naar het front zenden, bevattende alle kleinig- heden, die het leven van den soldaat in Rusland veraangenamen. Zoo'n pakket kost gemiddeld 10.Elke zending zal onge veer tien duizend pakketten omvatten. Om- aat echter de frontzorg ook de Nederland- schlr .vrijwilligers, die in de Duitsche weer macht dienen, dergelijke pakketten zendt, zullen in totaal per half jaar 20.000 pak ketten noodig zijn en dient men dus over era bedrag van twee ton te beschikken. Wat van ons gevraagd wordt is een klei nigheid, vergeleken bij liet groote offer, dat deze mannen brengen. Zij. die hier vei- lig achtergebleven zijn, in het bezit van een betrekking, waardoor zij rustig in hun onderhoud kunnen voorzien, mogen dat wel eens bedenken. Hetzelfde geldt echter ook voor de velen, die niet gaarne zouden zien. dat van hun kerk een paardenstal, een dans zaal of een bioscoop werd gemaakt. De velen voor wie het leven ook thans nog alleszins waard is geleefd te worden, omdat hun grootste zorg er in bestaat op veilige wijze de interest van hun geld binnen te krijgen, ot hun zaak aan den gang te houden, doen er goed aan eens te bedenken wat er ge beuren zou, indien de bolsjewisten eens in de gelegenheid waren Europa met hun hor den te overstromen. Door hun afziidige houding laden al deze echte, onvervalschte, „gezonde^ Nederlanders willens en wetens een groote schuld zich. want er is-ook in hun kringen niemand, die er aan twijfelt, aat een overwinning van Rusland de bols- jewiseering van Europa tengevolge hebben Bolsjewiseering beteekent in de- aller eerste plaats hun eigen ondergang; men behoeft zich daaromtrent geen illusies te ü1 tAileen het feit dat fcmand behoord heeft tot de z.g. bourgeoisie is onvergeeflijk VP°£ heerschers van het Kremlin. Be zit hebben beteekent in Rusland, dat men als vijand wordt behandeld. Wie zich onder de intellectueelen mag scharen, kan er op rekenen, dat hij en zijn nakomeling- 5giap in de bolsjewistische „maatschappij" voor. uitroeiing bestemd zijn. Ook de kleine man hoeft zich van de samenleving onder bolsjewistisch regiem nfcts voor te stellen, want juist alles wat het Nederlandsehe gezinsleven kenmerkt en voor het al Ier i. grootste deel zijn geluk uitmaakt, is dan uit den booze. De vrijheid van geweten een argument waarmede men in dezen tijd zoo gaarne schermt, al heeft die in het verleden heel andere vormen gehad dan de meesten het zich voorstelden is onder de bolsje wisten volkomen uitgeschakeld. Europa onder bolsjewistisch regiem beteekent: het ondergaan van onze kuituur, van geheel onze maatschappij in een zee van bloed en tranen. En toch doen de voorzichtigen, die zich buiten alles houden, evenals de anti's niet anders dan den oorlog rekken en de,kansen op een dergelijken gang van zaken ver- grooten. Zij vergrooten de verwachtingen van de tegenstanders, die Europa reeds bij voorbaat aan den bolsjewistischen slokop nebben verkocht. De uitgifte van Legioen-zegels schenkt hun thans een mogelijkheid om deze schuld :n beperkte mate af. te doen. Van hen- wordt natuurlijk méér verwacht, want alleen een resoluut kleur bekennen en medewerking naar vermogen kan worden oesehouwd als nakomen van den plicht welke op ieder van ons. die nog prijs stelt op het behoud der beschaving, worden ge teld Intusschen is dah toch de gelegen heid geopend om de^en eersten stap ',e doen en zich in het thuisfront achter de moedige mannen te plaatsen, voor wie zelfs het offer voor het leven niet te groot was. Men late de gelegenheid niet ongebruikt voorbijgaan, opdat later niet blijke, dat de voorzichtigheid van thans in wezen een zeer noodlottige kortzichtigheid is ge weest. Geruchten over aftreden van Macarthur. Te Londen doet het gerucht de ronde, dat generaal Macarthur, de Amerikaansche opperbevelhebber der Geallieerde strijd krachten in den Zuidwest Pacific, binnen kort zijn post zal verlaten. Deze geruch ten zijn echter niet officieel bevestigd In militaire kringen te Londen wijst men op uitlatingen van de „New Ydrk Times" en de ..New York Herald Tribune", volgens weike de jongste rede van Macarthur ten doel zou hebben gehad, zijn opvolger bü de Australi sche regeering in te leiden.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1