Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken Zonder kolen in den storm. BUBBELTJE EN KNOR Onvolledig D.C.ÏJ. bleef H.D.C. de; baas. Opmerkelijke wedstrijd met prettige gevolgen. (Van onzen dammedewerker) In de annalen der Damclub IJmuiden zal wel geen wedstrijd voor. de hoofdklasse- competitie van den Nederlandschen Dam- bond voorkomen, waarin het eerste tiental op zoo'n spannende, sensationeele wijze een overwinning kon behalen als Zondag op de Haarlemsche Damclub. Het is waar. dat de jaarlijksche ontmoetingen voor de compe titie met de Haarlemmers steeds kracht metingen van den eersten rang zijn geweest, doch de wedstrijd, die D.C.IJ. Zondag in haar. clubgebouw heeft gespeeld, is wel zeer verwonderlijk verloopen. Door deze overwinning heeft het D.C.IJ.- tiental niet alleen een zeer lastigen tegen stander afgeschud, doch tevens energiek de leiding genomen, terwijl het zich gelijktijdig definitief heeft geplaatst voor de nieuwe hoofd-klasse-competitie (19431944). Het begin was voor de IJmuidenaren te leurstellend. Er bleek inzake de opstelling en het aanvangsuur van den wedstrijd een misverstand, tusschen den competitie-leider van D.C.IJ. en meester Ligthart te zijn.ont staan. Ligthart verscheen niet op het aan vangsuur. Toen eèn half uur van den speel tijd was verstreken, besloot het D.C.IJ.- bestuur invaller T. Dukel op te stellen. De Haarlemmers waren geheel volledig, ter wijl D.C.IJ. dus twee invallers telde. Wij laten hieronder de uitslagen volgen: D.C.IJ. H. D. C. H. LarosJ. B. Sluiter20 B. DukelP. J. v. Dartelen11 C. SuykP. M. Meure 2—0 H. de BoerH. v. Lunenburg11 P. PostmaTh. v. Amelung20 F. Dukel—A. Miedema 02 J. SnelJ. W. v. Dartelen 02 M. A. HuhlJ. v. Looy02 K. de Jong—D. Schrijnemakers 2—0 T. HoekF. W. Meure l\-l gesp. gew. gel. verl. pt. V. t. 4 2 1 1 5 51. 29 2 2 0 0 4 26 14 1 0 1 0 1 l'O 10 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 6 14 1 0 0 1 0 5 15 1 0 0 1 0 2 18 Totaal 11—9 voor D.C.IJ. Wedstrijdleider was de heer Beets, die de kunst om dergelijke zware wedstrijden te beheerschen, uitstekend verstaat. De stand is voor zoover bekend aldus: £?psn. ppw H. D. C. IJmuiden St. Bavo Zaandam Wormerveer O.kwartier Stabiel In deze wedstrijden geven de speleio nu, vui- komen. Elke zet, elke punt kan van belangrijke waarde zijn. Daarom duurde het ook gerufmen tijd. voor er „schommelingen" aan één der bor den ontstonden. Het eerst was dit aan bord drie het geval. Op listige wijze had Suyk allerlei han dige slagzetten en damcombinaties in zijn partij weten te vlechten. Eén daarvan werd Meure noodlottig en Suyk behaalde fraai dam. Wel hield Meure zich nog krampachtig vast aan het overblijvend materiaal, doch hij "moest zich uit eindelijke gewonnen geven en daarmede had D. C. IJ. de leiding. Deze voorsprong wa? van korten duur. F. Dukel bleek namelijk niet tegen het geraffineerde spel van Miedema opgewassen te zijn en hij verloor. Als excuus geldt, dat F. Dukel slechts een uur speeltijd had voor zijn 45 zetten, zulks coor het lncldent-Ligthart. D. C. IJ.'s voorzitter is als wedstrijdspeler «tee«Js uitmuntend op dreef.~Enthousiast en met den wil te winnen verwerkt hij zijn partijen, hetgeen tot navolging noodt. Ook thans wist hij een prachtige, zeer diepe damcombinaüe te ne men. en hierdoor gaf hjj D. C. IJ. opnieuw de leiding 4—2. Toen stond Snel. d:e hopeloos naar zijn vorm liep te zoeken, reeds een-stuk achter, v. Dartelen had dan ook geen moeite om de partijen weer op gelijken vott te brengen (44). In een boeien de, levendige partij speelden de beide meesters aan bord twee remise, zoodat de stand 5—5 werd Daarna kwam de sensatie H. de Boer had keurig voordeel behaald en in het eindspel was Situatie als .volgt: Zw.: de Boer 4 st.6, 13, 15. 32. Wit: Lunenburg 3 St.: 14, 28, 45. De Boer was aan zet. Als knap speler heeft deze heel wat moeilijker eindspelen gewonnen. Nu faalde hl) op onbegrijpelijke, verbazingwek kende wijze door 32—37 te spelen. Ineens was "het offer verloren 15—20 14x25 32—37 25—20 37—41 20—15 41«6 enz. enz. Hierdoor ontging D. C. IJ. •en voorsprong (65). Postma won regelmatig en bezorgde IJmuiden weer de leiding. Hoek aan bord 10 en M. A. Hühl aan 8 stonden zeer slecht. Alleen Laros had tegen Sluiter in een respect afdwingende posi ticpart ij, voordeel behaald. MERKWAARDIGE VERRASSING. Toen volgde een merkwaardige afloop der partij M. A., HilhlJ. v. Looy. Eerst In het ver gevorderde middenspel kwaro het tot verwikke lingen. Hühl offerde twee stukken en verschafte zich toegang tot dam. Na dat v. Looy winnend voordeel had verzuimd, kon Hühl remise forcee- ren. In ademlooze spannlg wachtten de toeschou wers op de zetvan Hühl. Deze gaf zich .In eens gew.onnen, terwijl het spel beslist reniise was! Dat was een teleurstelling voor de D. C, IJ.'ers,. die hun zwaar bevochten voorsprong op nieuw 'zagen verloren gaan (8—8). Er was tevens een zwarte vlek op den overigens teschnlsch zoo goed gespeelden wedstrijd, geworpen. Nadat Hoek's tegenstander In het eindspel het sterkste tegenspel verzuimde kon Hoek remise forceeren (9—9). Op dit oogenblik was nog alleen de partij Laros—Sluiter aan den gang. Laros had D. C'. IJ.s lot in handen! Was het een wonder, dat de wedstrijdleider maatregelen moest nemen, opdat de twee dam mers ongestoord konden spelen? Een prachtig, hoogstaand spel ontstond in het volgende partij- fragment: Wit, Laros: 22. 26, 28, 33, 34, 36. 39. 43. Zwart, Sluiter: 6, 11, 15, 17. 21, 24, 25, 30. Laros was aan z.et en speelde 22—18! De omstanders meenden, dat 43—38 sterker was. Na de voortzetting van Laros volgde een eindspel, waarin Laros drie stukken voordeel krgeg. Dit' spel gaf Sluiten echter eerst na 5'j uur spelen gewonnen. Daarmede had D. C. IJ. een 'goede 11—9 overwinning behaald. K.C.IJ. aan de studie. Een aantal leden der Kanoclub IJmui den is thans begonnen met het in studie nemen van het tooneelstuk Robbedoesje, een blijspel in drie bedrijven. Dit spel is geschikt voor acht personen, welke vrijwel allen goede bekenden zijrt uit het vorig seizoen. Zooals gewoonlijk is de regie toever trouwd aan den heer A. P. C. Dekker tc Driehuis, waardoor men een goede uitvoe- ning zal kunnen verwachten. Bedrijvige vereenigiugeii. Ledental blijkt dikwijls toe te nemen. Toen wij bij het begin van-dit seizoen de verwachting uitspraken, dar*er in het ver- eenigingsleven over het algemeen weinig bedrijvigheid zou worden getoond, hielden we rekening met 'het voorafgaande jaar. Verschillende omstandigheden hebben toen immers tot gevolg gehad, dat het aantal ver gaderingen zeer werd beperkt. De bestuur ders zagen in. dat het noodzakelijk was na te gaan hoe het in eigen kring was en alles in het werk te stellen om den grondslag zoo stevig mogelijk te doen zün. In de eerste plaats moest het reeds bereikte worden ge consolideerd en" daarn^ kon zij het op bescheiden schaal weer aan propaganda worden gedacht. In dit seizoen blijkt eveneens op deze wijze te worden gewerkt en dikwijls is het gelukt verdienstelijke resultaten te berei ken. De vereenigingen. die doorwerken, hebben veelal niet over gebrek aan belang stelling te klagen, hetgeen bewijst, dat er behoefte aan den arbeid is. Het ledental kon dikwijls flink worden opgevoerd, 'hetgeen veelzeggend is., aangezien alles op een een voudige manier dient te worden aangemoe digd. Om te beginnen met een vereeniging. die we tot dusver weinig hebben genoemd de Kennemér Pluimveevereeniging is er in geslaagd om haar aantal leden in een jaar te verdubbelen. Zooals bekend zal ziin is deze gewoonlijk in hoofdzaak achter de scher men aan den slag. hetgeen ook wel wen- schelijk is. De leden worden zoo nu en dan voor een belangwekkende vergadering bij een geroepen en toonen dan steeds het werk van het bestuur óp prijs te stellen. De Ken- nemer Pluimveevereeniging heeft een groot arbeidsvéld en nog steeds heeft zij een mooie tajik. Men kan er van op aan, dat rustig op den ingeslagen weg wordt voort gegaan. De schaakclub Kijk Uit! heeft in korten tijd eveneens talrijke nieuwe leden geboekt. Hierdoor was men genoodzaakt op een flin kere ruimte beslag te leggen, hetgeen den gang van zaken ongetwijfeld ten goede zal komen. Nog niet zoo lang geleden was het voor de schakers moeilijk meer menschen te trekken. Aangezien zij hebben volgehou den is het verheugend, dat hun werk zoo duidelijk wordt beloond. We meenen te mo len verwachten, cat de groei zal aanhou- len en zoo aldus aan velen „ontspanning door inspanning" zal worden gebracht. V.V.V.; de. voetbalvereeniging. mag zich ook al jn een opmerkelijke belangstelling verheugen. Dat bleek vooral tijdeps de too- neelavonden, die zoo druk werden bezocht, dat het noodzakelijk was nog een vijfde voorstelling te doen plaats hebben. Het is verbazend, dat ook deze al spoedig was uit verkocht. Dit zal wel reden voor V.V.IJ. zijn, om een ander stuk in studie te gaan nópien! De jeugd. De postzegel vereeniging beweegt zich op een geheel ander gebied, maar hier geldt eveneens, dat zij loon'naar werken krijgt. Een verstandige daad was indertijd de op richting van een jeugdafdeeling. In korten tijd hadden zich verscheidene nieuwelin gen aangemeld en thans is het 's Zater dagsmiddags steed$ druk in het Patronaats gebouw. De ouderen komén 's Vrijdags avonds tezamen. De bi|eenkomst.en worden steeds door een aangename stemming ge kenmerkt. die een goe. e belofte inhoudt voor de toekomst We moeten er nog even aan 'herinneren, dat. er nu ook. de noodige aandacht aan het tot dusver vergeten Be verwijk wordt geschonken. De werkzaam heden zijn hierdoor belangrijk uitgebreid, maar hef streven doet de bezwaren, die er zeker wel eens zullen zün. overwinnen. Letten we thans op de speeltuinvereeni- gingen. In Veilige Haven heeft in de afge- loopen maandeu weer veël voor de. kinderen gedaan, die er dan ook dankbaar aan terug denken. Op het oogenblik is alle belangstel ling op het komende Sint Nicolaasfeest ge richt. Bij De Moerberg wordt de aandacht getrokken door de gezellige avondjes voor de jeugd, die gere'geld in het clubhuis wor- en gehouden. Het is niét mogelijk steeds een groot aantal meisjes en jongens bijeen te laten komen, maar een »v lotte regeling HARINGSURROGAAT. (Twee vischventers verkochten te Wormerveer vaatjes „Hollandsche haring", diebliek bleken te be vatten). Het heeft iets weg van surrogaat: ..Hollandsche haring", langs de straat Verkocht, bleek puf te wezen. Wie al te graag zijn goede geld Voor prljsopcrijvers nedertelt Moet voor bedrog wel vreezen. Elk „haringvat" bevatte bliek. Het vischje is wel sympathiek. Nu groote broers ontbreken. Maar als van „haring" wordt gewaagd. Dan wordt er, wijl het piet behaagt. Vreemd op den neus gekeken' Het was een „goede visscherij" Voor beide venters, die reeds blij Aan zaakuitbreiding dachten. Maar ditmaal vingen zij toch.bot En deze vangst kan straks hun lot Naar 'k meen heusch niet verzachten. De venters»zeggen thans beslist: We hebben achter 't net gevischt. En dit verdient vermelding. De bliek kon. juist door 't vele geld Geen „opgeld" doen. db rechter velt Zijn vonnis als „vergelding" Sint kondigt zich aan. Toch feest bij In Veilige Haven. Hoewel de tijdsomstandigheden dit niet gemakkelijk maken, is het. juist thans nood zakelijk. dat er zooveel mogelijk ten be hoeve van de kinderen wordt gedaan. Het bestuur van de speeltuinvereeniging In Veilige Haven heeft er reeds dikwijls blijk van gegeven dit in te zien en toont het thans wederom. Op veler verzoek werd de mogelijkheid bestudeerd om ook dit jaar een Sint Nicolaasfeest te organiseeren. Er waren vele.bc-zwaren. doch ten slotte werd bepaald, dat het in ieder geval doorgang zal vinden. Het ligt in de bedoeling om het feest Zaterdag 12 December in het Neder- landsch Hervormd Verenigingsgebouw aan de Kalverstraat te IJmuiden-Oost te doen plaats hebben. Natuurlijk mogen bij een Sint Nicolaas feest versnaperingen niet ontbreken. In dit opzicht zou de distributie echter als spel breker kunnen optreden. Het bestuur heef. een middel gevonden om deze moeilijkheid te ondervangen, door tot de ouders van de deelnemend! kinderen het verzoek te rich ten een B-bon van de broodkaart en een snoepbon voor elke jongen of meisje uit het gezin beschikbaar te stellen; deze zal het bestuur Zaterdag van drie tot vijf uur in het clubgebouw in ontvangst nemen. Het is te verwachten, dat de plannen zullen sla gen en aldus vele kinderen een aangena-" men middag zulleh hebben. maakt het mogelijk allen in een kort tijds bestek uit te noodigen. Vrij en Blij is een periode van rust ingegaan, maar zal zeker weer van zich doen spreken, wanneer de tijd daarvoor rijp wordt geacht. Andere jeugdvereenigingen zijn Kleine Kracht en Jong Geluk, die al vele pluimpjes hebben gekregen, we behoeven er ditmaal niet langdurig bij stil te staan, omdat we er onlangs nog over hebben uitgeweid. Genoeg zii het er de aandacht op te vestigen, dat er Se noodige voortvarendheid wordt aan den dag gelegd. "et Frysk Selskip Fpyske Trou weet het ziin leden eveneens naar den zin te maker- Binnenkort wordt er een tooneelavond ge houden. welke zeker als een evenement kan worden beschouwd Het bestuur bestaat uit mensehen, die veel voor hun vereeniging over hebben en altijd iets oorspronkelijks weten te bedenken. De bijeenkomsten wor den daarom geregeld door een prettige sfeer gekenmerkt. Hetzelfde mag van de Motorgroep Ken nemerland woi-den gezegd/Hoeveel aardige denkbeelden heeft het bestuur van deze ver eeniging in weinige maanden weten uit te werken. Steeds legt weer iets nieuws beslag op aller aandacht. We zijn er van overtuigd, dat de leden hun motorgroen niet gaarne meer zouden willen missen. Zooals we heb ben gemeld is de ontspanning veelzijdig. Niet alleen worden er leerzame lezingen gehouden, maar bovendien wordt er ni gezwommen, terwijl binnenkort een demon stratie van jiu jitsu zal worden gegeven. We zien dezen avond met belangstelling tegemoet. - Ook de .Kanoclub IJmuiden heeft plan nen: al vergt de verwezenlijking daarvan logisch meer tijd. De eerste avond in dit seizoen moei nog komen, maar lang zal deze wel niet meer op zich laten wachten. K.C.TJ. heeft op dit gebied een goeden naam verkregen en zij zal zeker haar best doen om dezen niet te verliezen. Over de Damclub IJmuiden en de Gei enfokvereeniging kan men dikwijls bij zonderheden in ons blad lpzcn. zoodat we er ditmaal verder het zwijgen toe kunnen doen. Goed bezien wordt er on vereenigings- .ebied, dus nog behoorlijk in IJmuiden ge werkt. Het is te hopen, dai dit zoo zal blij ven voortgaan. De vereenigingéh slagen er immers in den ,menschen op gezonde wijze enkele aangename uürtjes te bezorgen, waarbij er doorgaans tevens voor wordt gezorgd, dat er iets wordt geleerd. Dit ver ïent aanmoediging. TOONEELAVOND UITGESTELD. Tn het Thjlia-Ijheater zou Donderdag he* bekende spel Levensavond voor het voet licht worden gebracht. Door omstandighe den kan de voorstelling echter niet door gaan. Het verhaal van een gevaarlijke reis. De Moorberg. De gezellige clubavondjes, welke twee maal per week in het clubgebouw aan de Cornells Drebbelstraat worden gehouden, kunnen steeds een flink sutftes worden ge noemd. Voor dc heeren Van Urk, v. d. Veen en Arends beteekent dit natuurlijk een groote voldoening, want zij zijn steeds de hoofdpersonen van elk samenzijn. Zoo heeft de heer Arends weer een nieuwe collectie goocheltoeren voor de jeugd vertoond, waarbij onder anderen een ring in een appel belandde. Ook de overige heeren hebbep telkens iets nieuws op hun programma. Het aantal zitplaatsen kon met vijftien worden uitgebreid, zoodat deze week weer honderd zeventig kinderen de ^Moerberg- avondjes kunnen bijwonen. Agenda IJmuiden. DINSDAG 3 NOVEMBER. THALTA- Mijn neef uit Dmges, 7,30 uur. REX: Twee meisjes eft één man, 7,30 uur. DE PONT: Hartstocht. 7,30 uur. ZAAL v. d. LEM, Zeeweg: Bijeenkom?: Motorgroep Kennemerland. WOENSDAG. 4 NOVEMBER THALIA: Mijn neef uit Dinges, 7.30 uur. REX: Twee meisjes en één man, 7,30 uur. DE PONT' Hprtstpcht, 7,30 uur. VEREENIGINGSGEBOUW, Kalverstraat Vijfde tooneelavond V.V.I.T, DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apo theek, Koningsplein. Het stoomschip zoy 's morgens om acht uur uit Rotterdam vertrekken. Den avcvnd tevoren hadden de opvarenden nog de hoop, dat de reis normaal zou -erloopen. Tweehonderdtachtig mijl had de boot voor den boeg. De bemanning had dezen af stand zoo vaak afgelegd, dat zij er vol komen aan gewend was geraakt en er dan ook in geen enkel opzicht tegen op zag. Toen dc zeelieden den morgen van uitvaren te Rotterdam kwamen, wisten zij echter, dat\e reis, niet zoo voorspoedig als vele andere zou verloopen. Er hing ^een dikke mi^t, die het onverantwoorde lijk maakte het zeegat uit te gaan. De kapitein was waarachtig nieT in d wolken door het tijdverlies. Maar hij was va den ouden stempel en weigerde daarom om alleen ter wille van den kostbaren tijd de geenszins denkbeeldige gevaren te trotseeren. Hij besloot dus te wachten tot het zicht beter zou* worden. De uren gingen traag voorbij en de stemming de zeelieden werd niet beter op Voorals nog gaf niets reden' voor veronderstelling, dat het spoedig moge lijk zou zijn uit te varen. Ce dag werd korter. 'S Avonds om streeks negen uur werd de nevel eindelijk wat dunner en toen besloot de kapitein het maar op te wagen. Er waren reeds vele, uren verloren gegaan en men kon niet lan- er blijven wachten. Op den Nieuwen Waterweg was het niet gemakkelijk het schip voortgang te doen ma ken. Het zicht was nog zoo slecht^ dat op passen noodzakelijk» was. Inderdaad werd de ereischte voorzichtigheid in acht genomen, doch men kon niet voorkomen, dat de boot ongeveer ter hoogte van Poortershaven even den grond raakte Met schip voer na een kort oponthoud door en bereikte zonder verdere stoornissen de zee. Hier achtte de kapitein het echter gewenscht naar Rotterdam terug te keeren, opdat de bodem van zijn boot ta kunnen worden onderzocht. Woensdagmorgens negen uur kon het vaartuig weer naar buiten gaan. .Alles gelukkig, in orde bevonden. De mist was in- tussehen verdwenen, zoodat eindelijk weer aan een behoorlijke reis kon worden gedacht. Op zee was het echter -niet kalm. De wind begon steeds meer op te steken en het was niet overdreven wart neer er rekening met een storm werd gehouden. De kapitein stond bekend Hls een voorzich tig zeeman. Hij liet dan ook alles in gereed heid brengen om volledig voorbereid te zijn wanneer zijn gevoelens werden bewaarheid. Zijn mannen hadden reeds zoo vaak slecht weer meegemaakt, dat zij geen aanwij'zingen noodig hadden. Rustig deden zij hun werk, hoepel ze zoo en dan voor oogen hielden, dat 'ze ditmaal wel over tegenslag te klagen hadden De wind werd allengs krachtiger. Naar mate het tegen den avond liep kondigde de storm zich steeds duidelijker aan. En enkele uren later was het dan eindelijk zoo ver. De kapitein stond zijn plaats niet meer af. De bemanning was bij de hand om plotselinge opdrachten dadelijk te kunnen uitvoeren. Storm Wie dacht er nog aan op een groot schip te zijn De boot werd als een notedop heen en weer geworpen. Bar slecht was het weer geayorden TweeKènderd tachtig mijl was het bestek geweest. Daar zouden er heel wat bij komen. Niets wees er op. dat de storm van korten duur zou zijn, integendeel. Maar gelukkig was de boot alleszins zeewaardig. De zee mocht-hoog zijn. en de "wind mocht al zijn grillen trachten bot te vieren het schip hield stand. Toch was er geen denken aan een behoorlijke snelheid te krijgen en dat was het wat den kapitein de meeste zorgen gaf. De reis had een dag moeten in beslag nemen. Daarmede was rekening gehouden bij het laden der kolen; er was zelfs ruim vol doende. De storm moest waarlijk niet te veel vertraging brengen, want dai^.... De kapitein wilde er nog niet aan denken: de hoop is heel wat waard. Vier dagen later Nóg hield de storm aanSteeds had dc boot rondgezwalkt en de tijd vloog voorbij, zonder dat het doel in zicht was had de reis nu al viermaal langer geduurd dan deze ge heel 'in beslag had moeten nemen Er waren ontzettend veel kolen verstookt. Dat kon niet anders in het harde gevecht tegen de woe dende elementen De machinisten waren pes simistisch geworden. Ze zagen den voorraad leelijk slinken. Het kon zoo niet door blijven gaan. De toestand werd al te gevaarlijk. Er moest hulp komen De kapitein besloot hiertoe: Daadloos werd om sleepboot-assislentie gevraagd Gebrek aan kolen Zijn op 52 graden Noorderbreedte en drie graden Oosterlengte -Hulp dringend noodzakelijk Hollandsche sleepbooten voeren uit. Voilé kracht was de opgave. Eerder dan hij had verwacht zag dc kapi tein een sleepboot naderen. Deze moest in de buurt zijn geweest. Inderdaad was het vaar tuig juist het lichtschip Haaks gepasseerd toen het bericht werd opgevangen, Direct werd de koers gewijzigd. De andere sleep booten kwamen derhalve (bulten hun schuld) te laat. Het kostte bijzonder veel moeite een ver binding tot stand te brengen. De hooge zee liet hajir invloed gelden. Doch na een uur hadden de herhaalde pogingen succes. De sleepreis kon beginnen Zonder bijzondere avonturen werd IJmuiden bereikt. v. B. CIRCUS-ROMANTIEK. Enkele maanden geleden heeft IJmui den zichj voor het eerst na langen tijd weer eens in het bezoek van een circus kunnen verheugen Ook Uitgeest zou worden „aangedaan" en met belangstel ling zagen de inwoners van" het dorp de gala-openingsvoorstelling tegemoet. Het circus had vertraging, maar het kwam toch zoover, dat men de tent zag op slaan. Nieuwsgierig keken de menschen naar het drukke gedoe van de artisten, die toonden ook te kunnen werken cn velen namen zich voor de gelegenheid om weer eens in de bekende „sfeer" te zijn. niet ongebruikt voorbij te laten gaan. Maar de tent was niet sterk en toen er wind stond kon zij het niet bolwer ken. Aan tegenslag was dus waarlijk geen gebrek. Toch zouden er nog voor stellingen worden gegeven. Thans is de groep artisten echter voor. de winterperiode uiteen gegaan en de tent is verdwenen. De inwoners van Uitgeest- kunnen zich verpoozen met deze circns-romantiek: het circus kwam. maar de voorstellingen bleven achter wege Van alles wat bij Watervliet. Zege, gelijk spel en nederlaag. De voor Zondag vastgestelde competitie wedstrijden van de korfbalvereenigmg Wa tervliet hebben doorgang kunnen vinden. Het eerste twaalftal speelde een uitwed strijd tegen Oosthoek 1 en toonde weer. dal het heel wat in ziin mars heeft. Er werd gewonnen op een wijze, die aan duidelijk heid weinig te wenschen overlaat. De eind stand was 25. Het tweede- twaalftal speelde eveneens uit en wel tegen Animo Ready, maar het sloeg een ander paadje in dan de dames en heerdn van het eerste, want er werd met 41 verloren. Er waren invalsters voor drie der -beste speelsters. De productiviteit was ver te zoeken, voornamelijk, doordat de invalsters met den wispelturieen bal geen raad wisten. Anirrm Ready had reeds dadelijk een kleine vêldmeerderheid. vooral door beter middenvakspel. Vtrte kansen werden echter niet gebruikt, behalve twee dan, welke den stand' op 20 brachten. Na de rust wisten -de gastheeren hun voorsprong al spoedig te vergrooten. waar na mei. Meyer het eenige tegenpurit maakte (3—1). Watervliet was na de vakverwisse ling doorloopend in den aanval, doch ver zuimde haar meerderheid in doelpunten uit te drukken. Animo Ready scoorde nogmaals. Watervliet 3 ontving Stormvogels 2. met een geliik Spel 1—1als resultaat. Christ. Geref. Kerk. De diensten van de Christ Gereformeerde kerk te IJmuiden zullen voortaan 's Zon dags te tien en drie uur beginnen. Woensdagmiddag drie uur \yordt er in de kerk aan de Marconistraat een dankstond voor het gewas en de visscherij. benevens een bidstond gehouden. In de plaats van den heer F. Schaap, die zich wegens zijn ouderdom niet herkiesbaar stelde, is de heer IT. van Oosten als ouder ling aangewezen: deze heeft de benoeming aanvaard. Loonen bii Panierfabriek verhoogd. De directie van de Papierfabriek heeft 15 October vergunning gevraagd om de duurtetoeslag van vijf procent voor het per soneel op weekloon te mogen verhoogen tot tien procent, met een maximum van 3.— en een minimum van 1.50 per week voor mannelijke gehuwde arbeiders van 21 jaar en ouder en voor het overige personeel naar evenredigheid. Tevens werd goedkeuring verzocht voor de invoering eener gewijzigde undertoeslagregeling. waarbij aan arbeiders boven 21 jaar en ouder respectievelijk bii 3. 4. 5 of 6 of meer kinderen 1, 1.50. ƒ2 en ƒ2.50 per week zou worden uitbetaald De directie te Amsterdam heeft aan het personeel medegedeeld, dat deze verzoeken zijn afgewezen In de plaats hiervan is toegestaan voor hen, die op weekloon werken, de loonen te verhoogen, echter met dien verstande, dat de huidige 5 procent duurtetoeslag gelijk tijdig wordt ingetrokken. Voor het geheele personeel bij Van Gel der Zonen N.V. mogen de volgende loons- verhoogingen per week naar leeftijd worden toegeppst. Voor alle mannelijke en vrouwe lijke arbeiders per week bij 14 jaar /"0.50, 15 jaar ƒ0.60. 16 jaar ƒ0.70, 17 jaar ƒ0.80, 18 jaar f 0.90. en 19 jaar ƒ1.voorts de vrouwelijke arbeiders van 20 jaar ƒ1.10 en 21 jaar en ouder ƒ1.20 per week. Voor dc mannelijke arbeiders van 20 jaar ƒ1.25. voor 21 jaar 1.50. 22 jaar 1.75. 23 jaar '224 jaar ƒ2.25 en voor 25 jaar en ouder 2.50, Deze loonsverhogingen zijn volgens de mededeelingen dei- directie ingegaan op Maandag 2 November en worden voor het eerst uitbetaald op 11 November. Zaterdag 31 October is de verrekening van de 5 procent duurtetoeslag In verband met bovenstaande verhoogipgen geëindigd, zoodat hiervan op 4 November de laatste betaling plaats heeft. Jeugdige postzegelverzamelaars. Het bestuur der jeugdafdeeling van de Postzegelvereeniging IJmuiden en Omstre ken beschikt over de noodige activiteit en weet het vereenigingsleven zoo aantrekke lijk mogelijk te maken. Zaterdag zal er tijdens den gebruikelijken •ruilmiddag in het St. Fidelisgebouw een verloting worden gehouden, waarvoor niet minder dan vijf-en-twintig mooie prijzen beschikbaar werden gesteld. Zoo vermeldt de lijst verscheidene dure series Nederland- sche zegels, terwijl evenmin een keurig ze gelalbum van Nederland en Koloniën ont breekt. Deze verloting is een gratis attractie voor de leden, want iedereen zal een lot ontvan gen. Als vanzelfsprekend worden dan ook alle jongelui om half drie verwacht. ..Eind goed, al goed" dachten athleten. Suomi weerde zich te Hilversum geducht. Over de successen van de heeren-athle- tiekclub Suomi tijdens den door de Gooische Athleti'ek Club georganiseerden propagan- daloojj over 5 km. „Dwars door Hilversum", kunnen wij. nog de volgende bijzonderheden vermelden. Behalve Joo"p Weenink, die als A-klasser tweede werd achter Wim Slijkhuis, startten in de C-klasse de Suomeezen G. van Dool, Jaap van Wijngaarden en Arn. van Veen. Deze werden bij den start bijna geheel achteraan in het groote peloton geplaatst, waardoor zij eenige meters verschil bij voorbaat op de voorsten moesten inloopen om aan den kop te komen. Dit is Van Dool en Van Wijngaarden op prachtige wijze ge lukt. waardoor zii respectievelijk tweede en derde werden. Zoowel in de A-klasse als in de B- en C- klasse werd voor de 5000 meter gelijk ge start. Nadat ongeveer een kilometer «ras af gelegd lagen Slijkhuis. Weenink en Van Wijngaarden geheel alleen aan den kop. tot Slijkhuis een zeer felle tusschenspnnt in zette, even later gevolgd door Weenink en Van Dool. De laatste bleek in zeer goeden vorm te zijn. Van Dool werkte zich onbe rispelijk naar vorenjen -passeerde Van Wijn gaarden. om daa.roWgezamenlijk mei dezan de eindstreep tegemoet te gaan. In het to taal-klassement eindigden Van Dool en Van Wijngaarden-respectievelijk als de nummers 7 en 8. De Suomeezen plaatsten zich zoo voortreffelijk, dat wanneer een vijfde Su- omi-man had deelgenomen, ongeacht of deze als laatste zou zijn binnengekomen, de vereenigingsprijs aan Suomi ten deel geval len zou zijn. Voorwaar fraaie successen, die voor het komende seizoen (na 1 Maart 1943) goede verwaohtingen in zich sluiten. Dc strijd met dc sticks. Hoe 'de Strawberries zich weerden. Erg fraai was het resultaat der hockeyclub Strawberries dezen Zondag niet. De meeste wedstrijden werden uitgesteld en van de ont moetingen. die wel doorgang vonden, werden er, terwijl heel wat anders verwacht werd. ■erloren. Met het tweede dameselftal gaat het den goeden kant op. Werd verleden week het eerste puntje binnengesleept, nu werd met 10 van Amsterdam gewonnen. De door Strawberries in de eerste helft uitgeoefende lichte veldmeerderheid, leidde tot een doel punt van Jo Veuger; na de rust waren de krachten gelijk verdeeld en bleven de beide verdedigingen meester van het terrein Strawberries I heeren leed Zondag een even onverwachte als verdiende nederlaag tegen Zandvoort I. Reeds spoedig na het begin nam Zandvoort met een mooi doelpunt de leiding, terwijl wat later door een misverstand tus schen backs en keeper een tweede goal volg de. 'Nu trok een aantal Strawberries aanval len de aandacht, maar de hechte verdediging van Zandvoort, en als laatste instantie diens doelman, die een buitengewoon goeden dag had. voorkwam tegenpunten. Na de rust het zelfde beeld, een verwoed aanvallen van Strawberries en gevaarlijke uitvallen van Zandvoort; een daarvan leverde nog een doel punt op. Een ware belegering van het doel der gast heeren, die een fraai doelpunt van Maters uit een voorzet van Schaap opleverde, ver mocht de zege van Zandvoort echter niet meer in gevaar te brengen (3—1). Het tweede heerenelftal speelde een aan- trekkelijken wedstrijd tegen het sterke Alk maar 2 en verloor met 3—2. Alle doelpunten kwamen na de rust, eerst de drie van Alk maar, waarop een groot offensief van d» Aardbeien volgde, die ondanks vele gemiste kansen twee goals het licht deden zien. beide van den rechtsbuiten De Nobel. Het zesde elftal speelde een niet onver- dienstelljken wedstrijd tegen C.H.C. 2, waarbij laatstgenoemd elftal eenigszins geflatteerd won (4—1). VOORTAAN: VAN GELDER ZONEN N.V. De directie van -de N.V Ver Papierfabrie ken der firma Van Gelder Zonen, gevestigd te Amsterdam, heeft aan het personeel mede gedeeld, dat de naam der onderneming Is ge wijzigd in Van Gelder Zonen N.V. SANTPOORT Jan Visser ten grave gedragen. De R.K. S. V. Santpoort heeft bij het verscheiden van Jan Visser een harer be- mindste spelers verloren. Duidelijk kwam dit Maandag bii de uitvaartplechtigheden tot uiting. Onder de vele vrienden, bekenden er clubgenooten merkten wij namens het be stuur der R.K. S. V. Santpoort de heeren Nijssen. Spanjaard, v. d. Heyden, Molen kamp en Handgraaf op. Nadat "s morgens in de kerk van de H. Engelmundus te Driehuis door kapelaan J. Th. Rosier een H. Mis was gecelebreerd, waren het clubgenooten, die hun overleden sportmakker naar de R.K. Begraafplaats droegen. Onder de bloemstukken was een groote krans der R.K. S. V. Santpoort, een stille hulde aan Jan Visser. PERSONALIA. Aan de Rijks Universiteit te Utrecht pro moveerde onze plaatsgenoot de heer W. de Boer, tot Mr.- in de rechten. Langs het lijntje. Een kwestie van wennen. Doelpunten komen soms raar ter wereld en zoolang voetbal voetbal blijft zal dit wel blijven bestaan. Bij D.E.M.- Succes verschenen zelfs twee van zulke gedrochten op het scoringbord, waar bij de scheidsrechter zijn onmisbare medewerking moest verleenen. De eer ste keer werd doelman Pels met bal en al in het doel gekegeld, waarbij echter de vraag rees ot de bal de lijn gepasseerd was. De arbiter sloeg van het middenveld af dit gevecht gade, blies plotseling op zijn klaroen en wees naar net midden. Protesten van D.E.M. en verwonderde gezichten van Succes, waar allerminst succes op te lezén was. Berouw komt na de zonde, anders had de 23ste man nooit en te nimmer het derde doelpunt van D.E.M. toege kend. De doelman ving n.L een booge voorzet op: Schram rende als een stormram door de verdediging, torpe deerde op zoo'n zachtzinnige wyze den doelman, dat hij achterover in de touwen viel. Heel Succes stond op de achterste beenen, wapperde met de armen in de lucht en draaide om den scheidsrechter Heen met dezelfde zoete verwachting in zich als zoemende vliegen rond de suikerpot. Het scheids rechterlijke suikerpotje werd echter een «alpotje, dat de Wieringers bitter smaakte. De Wijkers mochten zoodoende oven van het zoet der overwinning snoepen, maar één minuut voor het einde nam de Sucees-middenvobr de D.E.M.'ers deze smaak uit den mond dóór gelijk te maken. Smaken, verschillen zegt men en wilt u dan ook wel gelooven, dat de 33 melange de Successers beter smaakte dan D.E.M. Het is ook geen wonder, want het was Succes vierde gelijke spel in deze competitie en D-E.M.'s eerste. Het is dus zuiver een kwestie van wen- neh, evenals de bezoekers reeds aan het lage sDelpeil in deze fflasse wennen C. B. AANGENOMEN. Naar wij vernemen heeft de heer J. Blonet. eand. der Geref. Kerkent in Hersteld Ver band), hulpprediker te Santpoort, het door de gemeente van Harkema Op Einde op hem uitgebrachte beroep, aangenomen.. Cand. Blo- net zal dus binnenkort Santpoort verlaten. VELSEN LABOR ATORIUMPERSONEEL VOETBALDE NIET. De voetbalwedstrijd welke Zaterdagmid dag op Watervliet tusschen het laborato- riumpersoneel van de Papierfabriek en de Mekog zou plaats hebben, kon wegens bij zondere omstandigheden geen doorgang vinden. Dit beteekent echter geen afstel, daar het de bedoeling is deze interessante kamp op een nader te bepalen datum te doen spelen. BEVERWIJK T u indersvereeniging ,,Keiinenierlan<r'. Vandaag houdt de Coöp. Tuinderpver- eeniging „Kennemerland" in het veilingge bouw aan de Breestraat een ledenvergade ring. De agenda bevat o.m. een .bestuurs verkiezing wegens afjreden van de heeren J. van Duivenvoorde. N. Commandeur en H. Zomerdijk. Het bestuur stelt voor. de overeengekomen aftreding van het geheele bestuur wegens de fusie met de Coöp. Groenten- en Fruitveiling „Vrije Velling" uit te stellen tot de jaarvergadering, doch nu de drie open plaatsen te laten beze-ten door de heeren R. W. A. Muyen, E. Swier- stra en B. Hagen Sr. Dit is eveneens een voorstel van het bestuur van de „Vriie Veiling". Voorts wordt den leden machti ging gevraagd voor een geldleenlng bil de R.K. Land- en Tuinbouwbank en de Boeren leenbank „Wijk aan ,Zee en Duin", voor aflossing van bestaande hypotheken, crcdlc- ten en leeningen en voor de overneming van de bezittingen der „Vrije Veiling". JAARVERGADERING VAN „TURNLUST". De Bevcrwijksche Gymr^stickvcrcenlglng „Turnhist" houdt hedenavond in de Menno- zaal haar jaarvergadering. De agenda ver meldt o.a. een bespreking over de winter- campagne en een bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de dames D. van Geenhuizen—Tabak en J. Waterdrinker cn den heer A. Schaap. BENOEMING. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Opvoeding, Wetenschappen en Kunsten is met ingang van den datum waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden, benoemd tot vast leeraar aan de Rijkstuinbouwwinterschooi te Hoorn de heer J. Dragt. onderwijzer aan de openbare U.L.O.-^rchool, alhier. CANDID ATEN VOOR HET KIESCOLLEGE Donderdag 5 November bestaat in de con sistorie van de Ned. Hervormde Kerk van Beverwijk gelegenheid tot het stellen van candidaten voor gemachtigde in het Kies college. Aftredend zijn de heeren J. H. van Leeuwen, E. ter Hoeve en H. F, Schutter. Tevens ziin er drie vacaturen. CASTRICUM DIEVEGGE AANGEHOUDEN. g Door de recherche uit Alkmaar is een meisje uit deze gemeente aangehouden wegens diefstal van geld te Alkmaar. 50 JAAR DRANKBESTRIJDER- „De blauwe stem", orgaan van den Alge- meenen Ned. Geheel- Onthoudersbond bevat een waardeerend artikel, gewijd aan den heer H. E. Kaspers, te Santpoort, die in October vijftig jaar actief drankbestrijder Is geweest De heer.Kaspers, die lid Is van den A.N.G. O.B. was van 19261937 administrateur van ,De Geheel Onthouder". Daarnaast heeft hij zijn hart verpand aan de corportage en in menig artikel legde en legt hij nog getuigenis af van zijn principe. Voor dit alles wordt hem in het hierboven vermelde orgaan lof en dank gebracht. Teeke^!ng Hessels Wax Holland t C.S.V.—A.D.O. (0—0). Het zit de Castricumsche Sportclub dit seizoen niet mee. Ook nu weer neeft zij zich tevreden moeten stellen met een gelijk spel, hoewel de bezoekers slechts met 10 man speelden en het spel nog geen drie minuten oud was, toen een zeker' doelpunt door een A.D.O.-speler met de handen den bal uit zijn doel keerde, uitbleef. Direct na den aftrap zaten beide partijen flink op den bal en toen De Haan net leer goed vrijspeelde en den doelman was ge passeerd werd zijn schot door een speler van A D.O. met de handen uit het doel gehouden. De penalty, die hierop gegeven wej'd, werd goed gestopt, zoodat dit een teleurstelling voor de thuisclub is. Hoewel aan beide zijden goede aanvallen werden opgezet, kwam de rust met blanken stand. Na de hervatting was het vooral A.D.O. die den toon aangaf, maar het schot der voorhoede faalde vaak en de S.C.V.-doel- man wist zich steeds ed op te stellen om het gevaar te bezwei- Maar ook de thuisclub brak vaak ge vaarlijk door waarbij vooral De Haan op de mldvoorplnats opviel. Geen van beide ploegen wist echter te doelpunten zoodat het einde kwam met 09. WARME MAALTIJDEN. Door de Centrale Keuken worden deze week dagelijks 504 warme maaltijden be reid, bestaande uit stamppot vor hen die te werk zijn gesteld in de Provinciale Duin terreinen. VITAMINE-TABLETTEN. Woensdag zullen voor hen, die hiervoor in aanmerking komen, wederom, vitamine tabletten worden uitgereikt ten gemeente- huize. afd. sociale zaken. UITGEEST UITGEESTERMEER NATUUR MONUMENT. In verband met het besluit waarbij het Uitgeesterméer tot natuurmonument is ver klaard. ziin op grond van artikel 5. 2e lid, de openbare lichamen, rechtspersonen en ieder natuurlijk persoon verplicht aan den president van den Rijksdienst voor het Na tionale plan of aan h'et door hem daarmede te belasten bureau op verzoek tijdig van voorgenomen grondnankooüen en uitvoering van werken mededeelig te doen en alle ge- Vraagde gegevens te verstrekken.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3