i! V/ Ir Nieuws uit I Jmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken nets uit voortuintje ontvreemd VERGEELDE BLADZIJDEN... UIT BEVER WIJK. Omzet aan Ver. Veilingen beduidend lager. BUBBELTJE EN KNOR Vijf IJmuidenaren in Haarlemsch Elftal Arie Schoorl middenvoor. 'V (Van on2en voetbalmedewerker). Dat de IJmuider voetballers ondanks het feit. dat Stormvogels m de onder ste regionen huis en V S.V. tot dusverre vooral in haar thuiswedstrijden niet de kracht ontwikkelt van haar kampioens jaar, toch nog in trek zijn, moge blij ken uit het feit, dat in het Haarlemsch Elftal, hetwelk Zondag op het H.F.C.- ierrein te Haarlem tegen het Haagsche elftal speelt, niet minder dan 5 IJmui- denaren zijn gekozen, t.w. de Stormvo gels Schoorl en Schippers en de V.S.V.- ers Sterk. Balvers en Van Zand. Dit percentage zou nóg hooger geweest zijn, wanneer Kraak, Poulus en De Zooals echter bekend mag heeten, zijn Vries beschikbaar waren geweest. eerstgenoemde twee spelers in het Westelijk Elftal gekozen, terwijl De Vries, naar wij vernemen, als reserve voord it elftal is aangewezen. Lag de verkiezing van Sterk voqt de hand wij zouden in het rayon Haarlem werkelijk geen beter linksbuiten kunnen aanwijzen het aanwijzen van de andere vier IJmuidenaVen was voor ons niet zoó vanzelfsprekend. Daar komt ten opzichte van Balvers en Schoorl nog bij, dat ze ge kozen zijn op plaatsen, die ze in hun club niet innemen: Balvers bezet n.l. Zondag de rechtsbinnen- en Schoorl de middenvoor plaats. Uit de verkiezing van spil Schoorl tot middenvoor valt te concludeeren, dat het aantal goede aanvalsleiders in ons rayon niet groot is. Dat de technisch goed onderlegde Bal vers ook als rechtsbinnen voldoening zal schenken, staat voor ons vast. In plaats van naast Sterk staat hij nu naast Van ZanU wiens verkiezing in ver band met z'n nof maar kort verblijf in ons rayon wel even extra mag worden aange stipt. Uit een V.S.V.-oogpunt bekeken, mag deze proefneming ongetwijfeld als interes sant worden aangemerkt. Tenslotte nog de ODstelling van Schip per. Zijn verkiezing zal, wie hem den laat- sten tijd zag spelen, of wie las wat Br. in zijn „Wij zagen"-artikeltjes over dezen stoeren Stormvogelsback schreef, zeker niet verwonderen. Vergissen wij ons niet, dan is het Schippers eer«te verkiezing in een vertegenwoordigd elftal. We hopen, dat zijn optreden zulk een voldoening zal schenken dat^iet niet tevens de laatste keer zal zijn. Dammende agenten verloren. Maar het gaat toch steeds beter. Een aantal leden der Politie Sportver- eeniging Velsen bond dezer dagen weer eens den strijd aan tegen een combinat'e der Santpoortsche damclub Stabiel. Er werd aan negen borden gespeeld en de uit slag kon iets beter genoemd worden dan tijdenst de vorige ornmoeting. Des ondanks kregen de agenten nog een 108 neder laag te incasseeren. De leer van „het leer". Maandagavond hield de heer G. J, Bre merkamp uit Santpoort in het clubhuis der Alkmaarsche Boys te Alkmaar een voetbalcauserie voor de leden dezer ver- eeniging. De heer Bremerkamp behandelde o.m. de lichamenlijke conditie der spelers, den clubgeest, concentratie, sportief optre den tegenover tegenpartij en scheidsrech ter, „kick and rush", de techniek van het voetbalspel enz. Door omstandigheden, buiten den wil van den spreker liggend, kon deze z'n causerie niet voleindigen. De Boys-voorzitter zeide echter in zijn dankwoot;d, dat hij den heer Bremerkarrip gaarne in de gelegenheid zou stellen zulks alsnog op een volgende bijeen komst te doen. Distributicnieuws. De bonkaarten voor voedingsmiddelen K 110 tot en met K 410 en de aardappelen- kaarten N 110 en N 210 zullen in het tijd vak van 927 November worden uitgereikt en wel voor de zelf verzorgers van 9 tot 12 November en voor de niet-zelfverzorgers van 16 tot 27 November. De uitreikingen zijn steeds van 9 tot 13 Uur en van 13,30 tot 16 uur. Zij hebben plaats te Castricum in het Kringbureau. Dorpsstraat 72, te Limmen in het Parochie huis „St. Maarten" en te Uitgeest in het Distributiekantoor Bonkenburg. Bonkaarten bijzonderen arbeid. Tegelijkertijd zal de uitreiking van bon kaarten voor bijzonderen arbeid (zwaren, zéér zwaren en langdurigen arbeid) ge schieden. Bij het afhalen dient een volledig ingevuld en onderteekend formulier te worden ingeleverd, hetwelk uitsluitend ten kantore van den Distriibutiedienst ver krijgbaar is en vóór de uitreiking moet worden afgehaald. Derhalve zal geen ge legenheid bestaan om tijdens de uitreiking formulieren in te vullen. Na-uitreiking. Personen, die door nalatigheid verzuimd hebben de bonkaarten op de voor hen vastgestelde data af te halen, kunnen deze uitsluitend te Castricum op Woensdag 2 December van 912 uur bekomen. Burgerlijke Stan3. Geboren. K. Schaap, z., de Ruyter- straat 196. IJmuiden; N. A. Lemmers. 7.. Hofgeest 8. Santpoort: H. J. Wouts. *1.. J. P. Coenstfaat 117, IJmuiden; C. Koelemeij, z„ Beverwijk; M. Koning, d-, Edisonplein 3. IJmuiden; tj\ Spaanderman, z., Hagelinger» weg 288, Santpoort; A. F. A. Reijhhart, z„ Verl. v. Themaatlaan 16, Velsen: A. de Reus, d„ Fr. Naereboiitstraat 24, IJmuiden; M. Groen, d„ Wijk aan Zeeërweg 32, IJmuiden. Bussen olie ontvreemd. .We hebben er reeds eerder de aandacht op gevestigd, dat de dieven alles kunnen gebruiken. Nu er behoefte aan talrijk? artikelen is, weten zij er wel weg mee eji het is dan ook lastig de ontvreemde goe deren op te sporen. Dezer dagen werden er ten nadeele van een te IJmuiden-Oost wo nenden schilder enkele bussen ruwe lijnolie ontvreemd Het is een schadepost, welke de politie thans te niet poogt te doen: WIJZIGING TREINENLOOP. Blijkens het eerste wijzigingsblad op de Reisgids der Ned. Spoorwegen zijn de trei nen. vertrekkende 8.12 en 8.46 uur van IJmuiden en om 7.30 uur vah- Haarlem, vervallen. Agenda IJmuiden. WOENSDAG 4 NOVEMBER. THALIA: Mijn neef uit Dinges, 7,30 uur. REX: Twee meisjes en één man. 7-30 uur. DE PONT:'Hartstocht. 7.30 uur. VEREENIGINGSGEBOTTw Kaiverstraat 1: Vijfde tooneelavond V.V.IJ. DONDERDAG 5 NOVEMBER. THALIA: Miin n°ef uit Dinges, 7,30 uur. REX: Geen voorstelling. DE PONT: Geen voorstelling. DIEBENASYL. IJmu derstraatweg: Leden vergadering Volksonderwijs. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apotheek, Koningsplein. LATE AARDBEIEN! (Te Bennebroek heeft iemadÉ de tweede maal in dit seizoen aardbeien geplukt). Gebeurde het maar eens „engros", We zouden dc-ze weldaad zoo Op prijs weten te stellen' Maar het is slechts een zeldzaamheid. De aardbeien zijn tot mijn spijt Gemakkelijk tc tellen. De zomer komt weer voor mijn geest, De aardbei is toen goed geweest En kon ons vaak bekoren. Hoe smaakte ons de boterham, Die rijkbeladen voor ons kwam. En niemand kon verstoren. Die tijd was al te gauw voorbij Vóór we het wisten moesten wij De aardbei reeds gaan missen. Maar troostten wij ons toen maar vlug - De aardbei komt eens weer terug. En hier past geen vergissen! De vrucht heeft, eerder dan verwacht, Door 't milde najaar vreugd' gebracht, Hoewel niet overvloedig, 't Gebeurde weliswaar wat „laat", Maar-toch was deze vrucht paraat Bravo, aardbei, tot spoedig! Knecht zou even een karweitje - opknappen. Terloops nam hij levensmiddelen mede. Een inwoner van IJmuiden-Oost moest voor zijn patroon eenige werkzaamheden verrichten in een woning te Santpoort. Hii werd nogal hartelijk ontvangen, want het is nu eenmaal zoo, dat men voor den winter graag alles in orde heeft. De knecht deed wat van Hem werd verlangd, dus: zijn werk. Maar geheel vrijwillig nog iets meer, wat echter allerminst, op prijs werd gesteld. Hij eigende zich namelijk eenige levensmidde len toe. De politie moes* er aan te pas komen en zij wist wat haar te doen stond. De zaak werd flink onderzocht en de man werd aangehouden. Van het Wolchow-front. De geheel uit hout gebouwde „Wolchow-express" dient voor het transport van boomstammen. (P.K. Freckmann-Transo-F-PJL c) Vergeten Krabbels Per fiets over hef Noordzeekanaal! Het reportersboekje is zoo n dierbaar bezit wanneer je het noodig hebt Welke gewaar worden heeft de verslaggever, die een onderhoud met een technicus heeft gehad over nieuwigheden, en alles zeer nauwkeurig en voorzichtig heeft genoteerd, als hij ont dekt zijn aanfeekenboekje te hebben ver loren Zijn alle blaadjes volgekrabbeld dan verhuist het kleinood naar de prullemand, als het tenminste niet toevallig op een ver borgen plaatsje of in een, verscholen la van een schrijfbureau terecht komt. In het iaatste geval dan is men er jaren later blij om. Want al die oude krabbels bestudeerend. leest men weer van dingen, die men reeds lang was vergeten en toch als Interessant beschouwt We hebben enkele oude reportersboekjes gevonden. En we lazenLaten we er eens iets van vertellen Het Noordzeekanaal heeft dikwijls in het middelpunt van de belangstelling der IJmui- denareiv gestaan. En dat behoeft niet te ver wonderen, want velen hadden er hun brood winning aan te danken. Zee, havens er kanalen behooren bij IJmuiden. dat aan „het water" 2ijn ontstaan heeft te danken. Is hel dan vreemd, dat veler aandacht opeen waterfiets werd gericht Nederland is immers het land van de fiets. Waarom zou men wel door IJmuiden straten en niet over het Kanaal kunnen rijden Gedroomd is het dikwijls, maar gebeurd... neen, zeggen de jonge IJmuidenaren, dat zou al te dwaas zijn. En tochWanneer we de krabbels in een oud reportersboekje ontcijferen, dan lezen we iets over eenwaterfiets! heer Vermeer te Velsen had zich al dikwijls afgevra'agd of het niet mogelijk zou zijn het Noordzeekanaal per rijwiel over te steken Hij heeft lang nagedacht en is berekeningen gaan maken. Meten en passen was nood zakelijk, maar tenslotte riep hij toch Eureka Hij had het gevonden En zoo kon het gebeuren, dat de verbaasde IJmuidenaren iets vreemds op het Kanaal zagen. Ze bleven staan en-vergaten, dat tijd geld is. De wonderen waren waarlijk de we reld nog niet uit Daar ging een fiets over het water De heer Vermeer heeft menige proeftocht gemaakt. De eerste constructie beviel hem nog niet erg. Hij maakte een andere water fiets en „reed" ook daarmede. Het ontbrak er slechts aan, dat hij er tevens mee langs de wegen snelde. De waterfiets is vergeten. Maar er Is een tijd geweest en deze ligt nog niet^ver achter ons, dat er te IJmuiden dikwijls over werd gesproken. Daar waren er. die groote ver wachtingen hadden. De waterfiets zou popu lair worden. Het ging er om de kosten zoo veel mogelijk te drukken. Een rijwiel vooi den burgerman moest het worden. De waterfiets zou Nederland veroveren dachten sommigen. Het is niet gebeurd. Wan neer we een water moeten oversteken maken we nog. steeds van een veer gebruik. Maar wat niet is, kan nog wel eens komen. Neder land op de fiets, op de waterfiets We zullen dat oude reportersboekje maar zuinig bewaren. Wie weet Zesde V.V.IJ.-avond. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van het Y.V.IJ.'-bestuur om In het Gouden Haantje, de bekende klucht, viermaal voor het voetlicht te brengen. Van overdreven optimisme bleek geen sprake te ziin. want verleden week was het zelfs noor zakelijk tot het geven van een vijfde voorstelling te besluiten. Deze trekt heden de aandacht. Hiermede is nog niet aan alle wenschen vol daan en daarom zal Zaterdag de zesde too neelavond worden gehouden. Ook deze heeft plaats in het Nederlandsch Hervormd Ver- eenigingsgebouw aan de Kalverstraat te IJmuiden-Oost. Uit het geschiedenisboek van het vereenigingsleven liet is niet altijd een prettige bezig heid in vereen igingsarch ie ven te snuf felen. Men houdt immers steeds voor oogen hoeveel moeite het kost iets op te bouwen en hoe spoedig dit door een onbedachtzaamheid kan worden ver nietigd. De meeste vereenigingen hebben wel een tijdperk medegemaakt waarin het niet'voor den wind ging. Dan kwamen de klachten, die bij den voorspoed in het niet verzonken, reeds spoedig los en werden veel van het be leid van den voorzitter gevergd. Wanneer men vele vergaderingen van een bonte reeks vereenigingen heeft bijge woond, kost het weinig moeite voorbeel den aan te halen. Maar ook bij het lezen in de archieven' verneemt men dingen, die thans wel eens óe lachlust opwekken, die er toen toe leidden, dat de stemming tijdens een belangrijke bijeenkomst verbitterd werd. Mogen de vereenigingen, die nog ge regeld vergaderingen houden, van hetgeen zich Vroeger heeft afgespeeld, het noodige leeren! Intusschen geven de verslagen in de ver- eenigingsarchieven een typischen indruk van den geest, die de vergaderingen in IJmuiden vele jaren geleden wel eens ken merkte. We lezen bijvoorbeeld: „Als een koude douche werkte de uitla ding van <?en heer X. die zegt zijn functie „als bestuurslid neer te leggen. De voor zitter ontraadt dit en zegt niet te zullen „accepteeren, tracht X te bewegen en hier- „mede bezig zijnde interrumpeert de heer „li zoo iets als laat maar gaan! Met de „gebezigde uitdrukking van IJ verlaat' X „de zaal, zeggende: nu dan ga ik!". De vergaderingen hebben gedurende de laatste jaren wel een zakelijker verloor gehad. De IJmuidenaren kregen een rui meren blik en gingen beseffen, dat men ook in het vereenigingsleven van geven en nemen moet weten. Het kon nog gebeuren dat iem3itd in ziin opwinding iets zeide dat niet door den beuzel kon. maar dan kreeg hij al spoedig spijt van zijn woor den en de voorzitter was zoo verstandU den storm in het traditioneele glas water rustig te bedwingen. De krachtige taal is echter gebleven en dat is waarlijk niet te betreuren, hoewel ook hier-overdriiving schaadt. Een voorbeeld9 In een oud jaarverslag lezen we over den riechten tijd. dien een vereeniaing, de activiteit va» het bestuur ten soijt, medemaakt. De secretaris schreef; „Nog een jaar en onze vereeniaing za' „tien jaar bestaan. Zal het wezentje het „tot zoolang nog kunnen uithouden? Zoo „ja, dan dient een andere geest onder de „leden te komen. Mocht hef echter, onder „deze benarde omstandigheden, zijn ziek „lichaam nog steeds blijven voortsleepen „dan was het, volgens miin inziens, maar „beter het direct (schrik niet lezeres!) den „nek om' te draaien, om zoodoende een .einde aan dit armzalig bestaan te maken Als deze woorden geen diepen indruk op de laksche leden hebben gemaakt, velke dan wel9 Eens (het is al weer vrij lang geleden) wond een lid zich tijdens een rumoerige vergadering dusdanig od, dat het geen blad meer voor ziin mond kon nemen. Ziehier wat de secretaris moest noteeren: „Hierna, bij het punt bestuursverkie- „zing, vraagt de heer Z. nog even het „woord. Hij zegt reeds 16 jaar deel uit te „maken van het bestuur, doch nog nim- „mer iets dergelijks te hebben meegemaakt „en zeg* dan ook, hoewel het hem spijt „zoolang er zulke koelies onder de lede" „zijn, als bestuurslid te moeten bedanken." Dat gaf een hachelijke consternatie! Ver baasd en zeer beleedigd vroegen de leden zich af of zij dat nu wel goed hadden ver staan. Een van hen stond op en verzocht den heer Z. het woord „koelies" terug te nemen, „daar hier allen menschen zijn en geen koelies." Verschillende leden, zoo le zen we, loopen reeds weg. enkele met den uitroep: „Schrap mij maar!" En later had men alleszins reden om spijt van dezen gang van zaken te hebben Het was echter gebeurdErg prettig is zoo'n bijeenkomst in de laatste plaats voor degenen, die de vereeniging met veel moei te en zelfopoffering hebben opgericht... Wanneer wé zoo in de archieven speuren, lezen we steeds weer aankondigingen en beschrijvingen van concerten op het Wil lemsplein. De muziektent, die in een al te vervallen staat was komen te verkeeren, is weliswaar afgebroken, maar nog steeds i kunnen wij ons levendig voorstellen hoe het bij die openluchtuitvoeringen was Ontegenzeggelijk was er behoefte aan. want IJmuiden, dat zich zoo snel had uit gebreid, verlangde naar den tijd, toen de plaats nog volkomen een dorpsch karakter had. De concerten op het Willemsplein werden nog in deze sfeer gehouden. In een oud verslag lezen we, dat een mannenkoor had besloten zich in bedoelde muziektent te doen hooren. Door het zeer ongustige weer moest men evenwel van zijn voornemen afzien. Het verslag zegt: „Het concert moest n:et in de muziektent, ioch zonder orde of regel in de riiksvisch ial worden gehouden, waar een talrijk pu bliek stond opeengepakt en de jeugd zoo luidruchtig was. dat het voor een liefheb ber-niet mogelijk bleek, op eenigen af stand, iets van den zang te genieten. Tot bijwoning van openluchtuitvoeringen schijnt het IJmuidensche publiek in door snee nog niet rijp, hetgeen men steeds er '.hans weer duidelijk moest constateeren.'" Hoeveel waardeering zou de bevolkin" thans voor een dergelijk concert toonen. Maar het is te laat. IJmuiden heeft de kans laten voorbijgaan. v. B Oppassen blijft de boodschap Hoevel malen is nu reeds gewaar-chu^ •egen het optreden der zwijnt'esj-g?~ iedereen weet zoo langzamerhand, rat de - elke kans gebruiken en dat het voor d politie niet eenvoudig is de gestolen fietser. ,-n de daders op te sporen. - Bovendien moet het bekend zon. dat vol gens een gemeenteverordening de rijwielen niet onbeheerd mogen worden achtergela ten, wanneer een behoorlijk werkend s'o1 ontbreekt. Slechts op ö?"e wijze '"an et optreden der dieven worden tegen-egarn Dezer dagen moe*: iemand tijdens bet spreekuur bii een dokter komen. Het wa pen dame, die haar fiets onafgesloten i' het voortuintje plaatste. Toen zij terug kwam, moest zij tot haar schrik vaststellen dat een onbekende zich van haar eigendom meester had gemaakt. De bruine boonen moesten drogen. Maar ze waren spoedig verdwenen. Iemand te Santpoort was in het bezit van een hoeveelheid bruine boonen, die te dro gen moesten worden gehangen. Hi.i begreep, dat er een oogje in het zeil diende te worden gehouden, maar dit bleek niet steeds moge lijk te zijn. Daardoor kon het gebeuren, dat de b.oonen zonder meer verdwenen. De politie werd van het gebeurde in ken nis gesteld en kwam dadelijk in actie. Ze vatte verdenking op tegen een inwoner van IJmuiden, die voor alle zekerheid werd gearresteerd. De man heeft nog niet bekend. Accordeonclub in zakformaat. Muzikantjes van In Veilige Haven jubileeren. Onder dev ier bekende speeltuinvereeni- gingen in onze gemeente neemt In Veilige Haven een vooraanstaande plaats in. Het is niet alleen de heer P. C. Reek. die als de populaire „Oom Piet" met rusteloozen ijver voor „zijn" kinderen steeds iets nieuws verzint. Integendeel, deze vereeniging kan op meer harde werkers bogen. Zoo denken we ditmaal in het bijzonder aan den heer P. v. d. Braber Jr., den diri gent van de mondorgelclub I.V.H. Reeds Bijna dertig jaren beoeftn hü de muziek; onder meer maakte hij deel uit van- het strijkorkest Euphonle. waarbij hij tevens zitting had in het bestuur. Als vanzelfsprekend berust de leiding van de mondargelclub by hem ;n goede handen. Er wordt geregeld serieus geoefend en herhaaldelijk mochten de jongelui tij dens hun uitvoeringen succes oogsten. Ook traden zij soms voor andere vereenigingen op. Onder de huidige omstandigheden bleef het gezelschap niet voor allerlei vraagstukken gespaard. Daar was bijvoor beeld het instrurrfentenprobleem, waar mede de vijf en veertig jongelui te kampen hadden. Het werd een lastige kwestie: spe len of niet' Maar men hield voor oogen, dat de mondorgelclub weldra haar eerste lustrum zal vieren. Na alierlei vergeefsche pogingen bleef een gunstig resultaat niet achterwege, zoodat er weer volop zal kun nen worden gespeeld. Het mocht namelijk gelukken om vijftig nieuwe mondorgels te bemachtigen en. hoe wel de nieuwe en de oude irrctrumenten nogal verschillen, is het voor den heer v. d. Braber en zijn gezelschap een uitkomst, dat het vijfjarig bestaan binnenkort mèt muziek zal kunnen worden gevierd. Men heeft teeds thans het voornemen om op Zaterdag 28 November een jubi leum feestavond te organ iseeren. ScHöuw over de wateren. >fc burgemeester der gemeente Velsen, waarnemende de taak van burgemeester en wethouders, deelt ons mede, dat de schouw de wateren zal worden gevoerd voor het noordelijk- en midden deel der gemeente (Velsen-Noórd, Velsen en Driehuis) op Maan dag 23 November 1942. en voor het zuidelijk deel (Santpoort en Santpoort-Station) Dinsdag £4 November 1942. Onderlinge competitie D.C.IJ. Slechts één remise. Er zijn Dinsdagavond fotaai 14 partijen ge- ipeeld, doch slechts één eindigde in remise En dat was nog een afgebroken partij tus- schen H. de Boer en H, Diederiks, die,voor de hoofdklasse van 'groot belang was. Doordat er overigens zeer onverwachte uit slagen waren te noteeren, is in de ranglijst een geduchte verandering gekomen. Wij laten hier de uitslagen volgen Hoofdklasse: H. de Boer—H. Diederiks 11 DukelH de Boer 2—0..R. Hühl-8j. Smit 02. K. de JongH. Laros 02. T. Postma- Diederiks. afgebr. J. SnelJ. van Straten 0—2. Eerste klasse L. KoetsierJ. Bal, afgebr VisserA. Schagen 20. P. v. d. Velde— Hoek 02. Pum SwierT. Dukel 20. Tweede klasse H. v. DuynFiedeman 20. Visser—Waal 20. OldenburgBeels, afgebr. D. OttRiedeman 2—0. CASTRICUM DIEFSTAL. Door een inwoner van Bakkum werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal var. een partij aardappelen welke op het land wa ren ingekuild. Bij denzelfden eigenaar werd een op het land staande schelf citroenboonen ontvreemd. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Medegedeeld in tuindersvergadering. Waarschuwing van den voorzitter. Overheid zal niet blijven toezien: In^het veilinggebouw aan de Breestraat heeft de Coóp. Tuindersvereeniging ..Kenne merland" G A. gisteren onder voorzitterschap van den heer J. P. Nijssen een ledenvergade ring gehouden. In zijn openingswoord herin nerde de voorzitter aan de vrijwillige fusie met de „Vrije Veiling", waardoor de deuren voor ledenwinst wijd zijn opengezet. De ver wachte groei is gekomen want 90 nieuwe leden zijn reeds toegetreden. In de toekomst zal blijken dat dit moment voor „Kennemer- land" van historische beteekenis geweest is Spr. was er van overtuigd, dat nog een groo- tere stroom van nieuwe leden, die nu nog een afwachtende houding aannemen, door dt nieuwe doelstelling van de vereeniging ge prikkeld. zouden toetreden. Over het verloop van de fusie was de voor zitter zeer dankbaar gestemd, daar alles zon der eenige inmenging van buitenaf vlot loopen is. Het was een groote stap rjaar een eenheid voor alle tuinders in Kennemerland. Vroeger waren er vijf veilingen en nu nog slechts twee. Vobrts herinnerde spr. er aan, dat „Kenne merland" haar financieele basis zoodanig heeft kunnen veranderen, dat er geen provisie meer geheven behoeft te worden om oude schulden af te lossen, maar dat slechts de ge wone afschrijvingen op het bankcrediet moe ten worden afgelost. Alle overblijvende gel den kunnen dus worden besteed aan de ver laging der veilingprovisie, het ejenige en naas te doel der vereeniging. Hoe grooter dus de omzet, hoe lager de provisie. De onkosten gunnen niet veel meer stijgen, al zou de om zet verdubbelen. Als allen medewerken zou de veiling kunnen komen tot een provisie van 3 4 pet. Het vorige jaar kon reeds 2 pet. aan de nieuwe leden worden terug betaald en bij eenzelfden omzet was dat dit jaar reeds ook verzekerd. Het is jammer, dat de omstandig heden voor 1942 weer nienwe moeilijkheden brachten, waardoor de omzet lager zal uit komen. De zwarte handel. Door den lageren omzet komt echter tijde lijk een streep door de rekening. Het bestuur heeft echter op tijd maatregelen genomen om deze stroppen op te vangen De emballage- huurregeling verzacht n.l. de emballagever- llezen, de opbrengt der niet geveilde slof fen voorkwam venies op de aardbeienman den, de loonenrekenlng is sterk bezuinigd, terwijl daarnaast de gebouwen grootere in komsten opleverden. Overdadige angst voor deze tijdelijke moeilijkheden hoeft men dus niet te hebben. Over de verlaging van den omzet merkte spr. nog het volgende op De omzet blijft beduidend lager dan vorig jaar. De bepaling dat de tuinders 2Vo K-G groenten mogen verkoopen aan particulieren buiten de veiling om. is gezien van den kant der bevolking in eigen omgeving heel mooi en het is te wenschen dat het zoo mag blijven Wij wonen hier in een zeer bevolkte streek en daarom wordt hier- nogal wat van de tui nen verkocht De tuinders moeten echter be denken dat het mo.et blijven: de bevolking helpen en zorgen dat het niet het karakter van zwarten handel gaat aannemen. De tuinder heeft tot taak de bevolking te voeden en wel op de wettelijke geregelde wijze. Wanneer van dien wettelijken regel wordt afgeweken zal dat zichzelf op een ge voelige wijze wreken, want de overheid zal niet lijdelijk blijven toezien. Het »gaat hier niet om den omzet voor de veiling, want de veiling ls voor de tuinders en niet andersom. Het bedrijf zal zich wel zien te bedruipen en aanpassen aan de gewijzigde omstandig heden. Ook bij het wijzigen der teelten moe ten de tuinders er rekening mee houden dat er weer andere normale tijden zullen komen Laat brieven met bonnen aanteekenen Klachten over ontvreemdt bescheiden. Reeds dikwijls heeft men berichten kunnen lezen, waarin melding werd ge maakt van diefstallen bij „de post". In IJmuiden werd tot dusver geen open baarheid aan dergelijke vergrijpen ge geven, doch thans ontvingen wij van de politie duidelijke bijzonderheden. Enkele personen deden aangifte, dat zij brieven hadden veSonden, die hun oestemming niet hadden bereikt. De in houd bestond onder meer uit distribu- tiebeschèiden. Wanneer het bericht van de ontvangst uitbleef werd er ge ïnformeerd en steeds bleken de ge adresseerden in het geheel niets te hebben ontvangen. Veelal was verzuimd de brieven „aangeteekend" aan de Posterijen toe te vertrouwen Hoewel het niet altijd diefstal voorkomt, verdient dit toch aanbeveling. In ieder- geval moet het publiek zeer voorzichtig zijn! WCVl C UUIlIiaiv lljuc, tuiitti v-. w»...,v,._w jo tCJI ciliwc ^CIVUILldl. daarom zooveel mogelijk met de gebruike-' De crematie van het stoffelijk.overschot plaats hebben op Vrijdag 6 November, aankomst van tcein 14.16 uur. lijke teelten doorgaan. Tenslotte uitte spr. den wensch, dat deze eerste vergadering na de fusie een nieuw tijdperk van bloei voor de vereeniging zou inluiden. Hij spoorde daar óm alle leden aan, daaraan eendrachtig mede te werken. Alvorens tot de bestuursverkiezing over te gaan bracht de voorzitter dank aan de schei- Spaniiïng rond den voetbal. De afdeeling der gelijke spelen. De spanning in de derde klasse A. is na Zondag nog meer toegenomen doordat K.V.V. zich door de overwinning op H. R C. ook bij de leidersgroep heeft gevoegd. Schagen en Succes gaan nog steeds na zes wedstrijden, w.o. echter niet minder dan vier gelijke spelen, ongeslagen aan het hoofd. Zelfs D.E.M kan nog een rol van beteekepis spelen wan neer zij den achterstalligen wedstrijd wint. "Beverwijk heeft nog steeds niet haar ouden vorm van de vorige compeititie teruggevon den en staat met drie punten achterstand op de laatste plaats. De stand in deze afdeeling is als volgt Schagen 6 2 4 0 8 15—5 Succes 6 2 4 0 8 16—12 Zaandijk 5 3 1 1 7 10—7 K. V. V. 6 2 3 1 7 10-6 Q. S. C. 6 2 3 1 7 12—9 H. R. C. 7 2 2 3 6 19—19 D. E. M. 5 1 2 2 4 9—14 G. V. O. 5 1 1 3 3 4—16 Beverwijk 4 0 0 4 0 9—17 In de vierde klasse C begint wat teekening in den strijd «te komen door de overwinning van Vitesse op Zeevogels. De Castricummers gaan thans met één punt voorsprong en met één wedstrijd minder gespeeld aan den kop an hun afdeeling. A. D. O. verspeelde een puntje door het puntlooze gelijke spel tegen C S. Vdat de punten hard noodig heeft. Meer wedstrijden werden er niet gespeeld, zoodat de stand thans als volgt is tiende bestuursleden van „Kennemerland", n.l. de heeren J. van Duivenvoorde, M. Com mandeur en, H. Zomerdijk, die allen vele :aren eerstgenoemde zelfs 26 jaar In het bestuur zitting hadden. Nooit hebben zij b(J net vervullen van hun vaak moeilijke functie de persoonlijke belangen nagestreefd, maar altijd hebben zij dc belangen van de vereeni ging en die van de leden naar vermogen ge diend. Spr. hoopte, dat de opvolgers hun voet sporen zouden drukken. In de drie vacatures werden hierna tijdelijk benoemd de heeren R. W. A. Muyen, E. Swierstra en B. Hagen, allen van de „Vrije Veiling". De vergadering verleende het bestuur mach tiging tót het aangaan van geldleeningen bij de Land- en Tuinbouwbank en bij de Boeren leenbank „Wijk aan Zee cn Duin" voor aflos sing van bestaande hypotheken, credietcn en leeningen en voor overname van bezittingen der Vrije Veiling. Voorts werd ma^Jitiging verleend tot het verstrekken van 2e hypothe caire dekking op de eigendommen der ver eeniging, voor deze leeningen f De vergadering werd hierna gesloten. K. Steyn overleden. Oud-tvethouder van Beverwijk. Gisternacht is na een langdurig ziekbed op 67-jarigen leeftijd overleden de heer K. Steyn, oud-wethouder van Beverwijk. Dé heer Steyn genoot door zijn functies In het openbare leven vee! bekendheid en ach ting en alleen daarom al zal het heengaan van dezen verdienstelijken Beverwijker door velen betreurd worden Dc overledene kwam reeds op jeugdigen leeftijd als bloemkweeker naar Beverwijk. In het bloemlstenbedrijf was de heer Steyn dan ook een zeer bekende per soonlijkheid. Meer dan 25 jaren dreef hij In onze plaats een bloemenkweokerij. Als echte organisatieman nam hij een zeer werkzaam aandeel In het vereenigingsleven en niet al leen in zijn vak- en standsorganisaties. Im mers van 1919 tot 1940 was hij onafgebroken lid van den gemeenteraad. In de jaren 1929 tot 1935 was de heer Steyn wethouder van Sociale Zaken. In deze periade werd htj meermalen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Als wethouder had de overledene een zeer drukken werkkring, maar daarnaast bekleedde hij in het openbare leven nog eeni gen functies. Zijn warme belangstelling gaf hij aan het werk van den Bond voor Stnats- pensionneering, waarvan hij jaren achtereen voorzitter was. De Bond vond in hem een dor grootste pro pagandisten voor zijn beginselen Zijn werk zaamheden ook ten aanzien van de plaatselijke afdeeling, welke onder zijn leiding tot één van de grootst^in den lande uitgroeide, wa ren zeer aanzienlijk en bezorgden hem een bekendheid, die ver over de enge plaatselijke grenzen reikte. Op tallooze vergaderingen en bijeenkomsten trad hij als spreker op. om door zijn overtuigend woord de massa te be- geesteremvoor den strijd tegen „Oud en arm". Niet alleen deze vereeniging had zijn belang stelling, maar ook de Openbare Leeszaal had in hem moeilijk een beteren voorzitter kun nen denken. Tot aan zijn dood vervulde hij deze functie. Zijn grootste bekendheid genoot hij onge twijfeld als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Honderden bruidsparen heeft de heer Steyn in deze functie in den echt vereenigd. Toen hij in 1940 wegens gezondheidsredenen voor het raadslidmaatschap bedankte, heeft hij nog geruimen tijd deze functie vervuld, totdat de ziekte hem voor goed aan het ziek bed kluisterde. Aan een werkzaam en een welbesteed leven is een einde gekomen. zal Vitesse 7 6 0 1 12 19—10 Zeevogels 8 5 1 2 11 21—9 U. S. V. U. 8 5 1 2 11 21—12 I. E. V. 8 5 0 3 10 24->-22 A. D. O. 7 3 2 2 8 24—9 V. V. B. 6 2 2 2 6 11—12 Bergen 6 2 1 3 5 12—16 C. S. V. 7 1 1 5 3 8—19 Uitgeest 6 0 2 4 2 6—15 Alkmaar 7 1 0 6 2 '10—43 Van een kip tot fietstasch. Aan het politiebureau ziin in de week van 26 October tot 2 November de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: bruine oortemonnaie met inhoud, portemonnaie met rozenkrans, sportj-jem, ceintuurt bruine portemonnaie met. inhoud, bewijs lidmaat schap Algemeen Ziekenfonds, pakje met twee baby-truitjes, dameshandschoen, één gulden, blauwe ceintuur, rekenboekje, fiets- tasch met inhoud, rechterhandschoen, bruine portemonnaie met inhoud. Voorts zijn er op de daarvoor vastgestelde 'uren inlichtingen te bekomen over een kip. Teekening Hessels (Paz Holland m.) r d' ill, V, poor-t J Nieuws van de veilingen. Zooals bekend is er door de veilingb^stur'en een nieuwe regeling getroffen voor het aan voeren van producten, waarbij bepaald is hoeveel K.G. en-'of stuks kisten van een be paald artikel moeten inhouden. Voor het ar tikel boerenkool is hierin thans een wijziging gebracht.lDe kisten moeten niet meer 10 K G., maar 8 K.G. boerenkool bevatten. Voorts is door de veiling besloten na vier uur 's middags geen aanvoeren meer te ver werken, dit in verband met de vroeg invallen de duisternis. De bloemenveiling begint deze week reeds om twee uur. De boonenoogst 1943. 546.000 boonenstokken besteld. Eenigen tijd geleden bestond er bij de Ver- eenigde Veilingen voor de tuinders gelegen heid aanvragen in "te dienen voor het verkrij gen van boonenstokken voor den boonenoogst in het seizoen 1943. Van deze gelegenheid om deze stokken collectief aan te koopen is een zeer druk gebruik gemaakt. Naar wij verne men zijn er totaal niet minder dan 546000 boonenstokken besteld. Het veilingbestuur zal alle pogingen In het werk stellen dit groote kwantum af te leveren, santpoort WIJDINGSSAMENKOMST. In de consistorie der Ned. Herv. Kerk heeft hedenavbnd een wijdingssamenkomst plaats. Spreker is ds. R. H. Oldeman. DRIEHUIS FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. In het Crematorium der Vereeniging voor Facultatieve Lijkversbranding werden gedu rende October honderdtien personen verascht. CREMATIES cn GODSDIENST In het orgaan der Vereeniging voor Fa- kele interessante gegevens aan omtrent den godsdienst der overledenen, welke in het afgeloopen kwartaal werden gecre meerd. Drie en tachtig van hen behoorden tot de Nederlandsche Hervormde Kerk, twaalf tot het Luthersch Genootschap, twaalf tot de RemonstraiHsche Gemeente, twaalf tot de Doopsgezinde Gemeente en zestien tot an dere godsdienstige richtingen. Verreweg het meerendeel, namelijk honderd zes en vijftig van hen, waren niet aan een kerk genootschap verbonden. DRUK BEZOEK AAN CREMATORIUM. De gebouwen en terreinen der Vereeni ging voor Facultatieve Lijkverbranding werden in het hfgeloopen kwartaal door niet minder dan 589 personen bezocht. Blijkens een nadere mededeeling bedroegen deze aantallen achtereenvolgens in de maanden Juli 129. Augustus 316 en gedurende Sep tember 144. VEREEN. FACULTATIEVE LIJK VERBRANDING. Blijkens de gegevens van de Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding bedroeg het ledental 1 Juli 20.947 1 October waren er 21.248 personen ingeschreven. In -het afge loopen kwartaal steeg het aantal leden dus met 301. EXCURSIE NAAR CREMATORIUM. In het afgeloopen kwartaal werden er naar de terreinen en gebouwen der Ver eeniging voor Facultatieve Lijkverbranding niet minder dan twaalf excursies georgani seerd. In de maanden Juli, Augustus en Sep tember werden namelijk achtereenvolgens 3, 6 en 3 gezelsijhappen rondgeleid.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3