Nieuws uitlJmuiden, Velsen en omstreken Houtboot door vliegenden storm overvallen! UIT BEVERWIJK. BUBBELTJE EN KNOR Het speeltuinwerk en - zijn beteekenis. Zaadeters uit het Hooge Noorden. Wat de dammers bezig houdt. Spanning bij D.C.IJ. In do hoofdklasse begint nu eenlge le'ekening te komen. B. Dukel heeft op alle spelers een voorsprong, doch Postma. J. Smit en H. Laros wachten op een misstap. Voor de onderste plaats Is nu wel uitgemaakt, dat Hühl. Snel. v. Straten en vermoedelijk De Jong de degradatie-candi- daten zijn. Met tien gespeelde wedstrijden is de competitie voorbij. In de eerste klasse gaat het na de uitslagen van Dinsdagavond eerst recht spannen. Koetsier staat in zijn afgebroken, partij met J. Bal ver loren, daardoor is de strijd weer geheel ,,open" geworden. De tweede verrassing was. dat F. Dukel in een regelmatig gespeelde partij in Pum Swier zijn meerdere moest erkennen, hetgeeri van laatstgenoemde een zeer fraaie prestatie is Ook In de'tweede klasse had men niet verwacht, dat Visser van Waal zou winnen. Daardoor is de spanning tusschen Waal. Visser en Ott weer ge ducht toegenomen. Wij laten hieronder den stand der deelnemers volgen: Hoofdklasse gesp. gew. rem. verl. pnt. B. Dukel 8 5 3 0 13 J. Smit 7 4 1 2 T. Postma 7 112 9 H. Laros 6 4 0 2 8 H. Diederlks 6 2 3 1 7 H. de Boer 4 2 11; K. de Jong 6 2 0 4 4 H. v. d. Heijde l 0 l o i R. Hühl 4 0 13 1 3. v. Straten 6 114 3 3. Snel 5 0 0 5 0 Eerste klasse: T. Hoek 8 4 "2 2 10 L. Koetsier x) 6 4 0 2 8 P. v. d. Velde 7 4 o 3 f T. Dukel 8 3 2 3 8 H. Schaap 5 Bal l G. visser x) 6 Jonker 6 Swier 6 Schagen 7 Aangenomen is, dat de afgebroken partij Bal- Koetsier door eerstgenoemde is gewonnen. Hei krachtsverschil is al heel gering, want zelfs hebben G. Visser en Jonker nog kans op de bo venste plaats. Tweede klasse: gesp. gew. gel. pnt. verl J. Waal 6 5 0 1 l( Visser 6 4 2 0 l( D. Ott 6 4 1 1 'E Uchtendahl 4 2 l 1* f Beets 5 2 12c Oldenburg 5 1 0 4 2 H. v. Duyn 6 114/ Riedcman 6 0 0 6 Dinsdagavond wordt het tournooi voortgezet. f Schouw der wateren. Voorschriften der Politieverordening. Zooals we gisteren hebben gemeld, zal er binnenkort in onze gemeente een schouw over de wateren worden gehouden. De voorschriften der Algemeene Politieveror dening bepalen het volgende: Art. 6. Onder ..wateren" worden ver staan: de beken, slooten en verdere natuur lijke of kunstmatige watergangen met de daarbij behoorende heulen en duikers, welke dienen tot afv oer van het water van meerdere erven of terreinen of langs open bare wegen zijn gelegen. Art. 54. Met boete van ten hoogste vijf tien gulden of hechtenis van ten hoogste drie dagen wordt gestraft de eigenaar, huurder of beheer'der van een perceel, die niet heeft zorggedragen, dat tot zijn perceel behoorende wateren, heulen en duikers in goeden staat worden onderhouden. Art. 55. Met boete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen wordt gestraft de eige naar, huurder of beheerder van een per ceel. die, na daartoe door den burgemeester te- zijn aangeschreven, vóór den door hem bepaalden datum niet heeft zorggedragen, dat de herstellingen en verbeteringen aan wateren, heulen en duikers tot dat perceel behoorende, door hem noodig geoordeeld tot het verkrijgen van een goeden waterafvoer of in het belang der openbare gezondheid zijn- aangebracht. Art. 56. Minstens tweemaal per jaar zal over de wateren een schouw worden ge houden op daartoe door dén burgemeester vast te stellen tijdstippen. De herschouw geschiedt binhen veertien' dagen na de gewone schouw. Art. 57. Dé wateren zullen op den bodem minstens 2 d.M. breeder moeten zijnrdan de eerste zich benedenwaarts bevindende heul of duiker._ De bodem van het water moet minstens 5 c.M. beneden de lijn. welke den bodem der opvolgende heul verbindt, lie gen: de heulen of duikers moeten minstens 5 d.M. breed en 6 d.M. hoog zijn. De burgemeester noodigt de schouwplich- tigen uit om in het belang van den goeden waterloop en ter voorkoming van moeilijk heden te willen medewerken tot een richtige Uitvoering der voorschriften. VOETBAL ZATERDAG-JUNIOREN. Voor Zaterdagmiddag zijn dc volgende wed strijden vastgesteld: AFD. F: Stormvogels bTci rasvogels, 3 uur VVBOIV a. 3 uur. VSV bSantpoort a. 3 uur AFD. G: Stormvogels a—VSV e. 3 uur; VSV VSV f. 3 uur; SVV d—Stormvogels c. 3 uur; Sant poort b—OIV b. 3 uur. AFD. H: KInheim aIEV a. 3 uur: Kennemers a—Kennemers b, 3 uur; DEM a—DEM b, 3 uur; KInheim b—Beverwijk a, 4 uur. AFD. I: Beverwijk c—Kennemers c, 3 uur: IEV c—Beverwijk d, 3 uur. Vergeten Krabbels 133 Minuten bonloos rooken. „Tabakssurrogaat.zal men misschien direct hebben gezegd, toen men het op schrift boven dit stukje las. 133 Minuter; rooken zonder bon dat moeten wel bo.ombladeren, beetwortelblaadjes of eer gemoderniseerd Edel-Sortie zijn ge<veesii De hartstochtelijke rooker, die zijn rant soen gehalveerd zag, wéét zijn weetje. Maar het is wel degelijk tabak. Waar? Het spijt ons de nicotine-vereerders te moeten teleurstellen. Het is jaren geleden gebeurd, toen de tabaksfirma's nog op halve en eed enkele maal op^ieele kran tenpagina's beslag legden, om tot de hee- ren der schepping het beleefde verzoek te richten alsjeblieft dat nieuwe merk siga retten van vijftien cent te probeeren We lezen het in een oud reportersb'aadjt. Op verkreukelde blaadjes staan haastig ge maakte krabbels, waarvan het ontcijferen moeite kost. Maar nu we iets hebben ge lezen herinneren we ons weer goed, wan neer en waar het is gebeurd. Wanneer"' In 1938. En waar? In het „Witte Gebouw" aan de Zuidzijde. Daar werd een rookwedstrijd gehouden' Op een middag in Mei werd het gebouw gesloten voor iedereen, die niet tot de deel nemers behoorde. Nu, er waren gegadig den te over. Deze kregen elk een ouder wetsche, lange Goudsche pijp ten geschen ke en hun werd tevens Verzocht aan witte tafels te willen gaan zitten. Vervolgen? hadden allen vijf gram tabak in ontvangst te nemen en daarna werd door den wed strijdleider medegedeeld, dat het er om ging wie zijn pi.ip het.'langste brandend zou kunnen houden. Te 3,21 uur werd het startsein gegeven en het rookspel begon met verwoed trekken door sommigen er. kalm rooken van de meesten. De taak bleek minder gemakkelijk te zijn, dan velen hadden gedacht. Na een uur hadden reeds 27 deelnemers den wedstrijd gestaakt. Om 4.41 uur waren er nog slechts neger rookers over en de spanning stee^ voort durend. Geregeld kwamen er „uitvallers" en te 5.17 uur waren er enkel drie perso nen voor vuurgebrek gespaard gebleven. Het Nederlandsch record stond'op 3,12 uur. „Kampioen"' van IJmuiden were iemand die er 2,13 uur over deed. We stellen ons voor hoe het zou zijn als er thans nogmaals zoo'n wedstrijd zou worden gehouden. Geheel IJmuiden zou deelnemen.... NOVEMBER. De kachel ziet er heel goed uit, Zij kan niet meer ontbreken. Al heb 'k me. zorg mijn winterbuit Aan brandstoffen bekeken. Hoe glanst zij nu zij wederom Door niemand wordt vergeten. Ik heersen wanneer ik straks weer kom, Dat heeft ze steeds geweten. Ik kijk haar onderzoekend aan, Ze snort met weLbehagen. „Een schep erbij?" Ietwat ontdaan Hoor ik haar er om vrdgen... Ik tuur ook even naar de klok, Die zich eens kon verzetten. Ze werkt weer doorben zonder wrok. Omdat we op haar 'letten. De slinger zjjaaait bedrijvig om Den juistenvfijd te meten. Soms zorgt een klokslag lijk een grom, Dat we haar niet vergeten. November is weer in het land. Uit alles moet "het blijken; We kunnen binnenkort charmant Het nieuwe ja'ar inkijken! De dagen worden korter thans; Het licht wil niet lang blijven. Mijn zoontje is (hij ziet zijn kans!) Aan Sinterklaas gaan schrijven Zwaar bepakt trekken de bergjagers dicht achter elkander door het steile, met rots blokken bezaaide gebied, waar men zich slechts voet voor voet een weg banen kan. (PK. Dr. Rieder DV-R. P.H. c) Vogels aan den wandel. Ook een ontspanningsavond in zicht. Velen zullende meening zijn toegedaan, dat de wandelsport haar Winterslaapje doet. Dit blijkt echter nog niet het geval te zijn. want er worden weer tochten aangekon digd. De IJmuider wandelsportvereeniging De Stormvogels legt daarvoor de gebrui kelijke bedrijvigheid aan den dag en het laat zich dan ook aanzien, dat den leden vele prettige uren wachten. Zondag zullen de tippelaars weer de Iioodige kilometertjes gaan afleggen, voor Je reeks herfsttochten van den bond. De tweede marsch wordt dan te Alkmaar ge hóuden over een afstand van omstreeks vijf-en-twintig kilometer. De start 'ge schiedt van het hotel Kinheim aan het Sta tionsplein te Alkmaar af. 15 November zul len de voeten wat langer in beweging blii- ven, want op dien dag Wordt te Leiden over een afstand van dertig kilometer geloopen. Deze tocht wordt georganiseerd door de vereeniging „Zuid-Hollandsche". afdeeling van den Nederlandschen Wandelsportbond. Vertrokken wordt bij „Oud Hortuszichf' aan de Witte Singel te Leiden. De laatste herfstserietocht, die 22 Novem ber te Alkmaar plaats heeft, zal een bii- zondër karakter dragen. De deelnemende Stormvogels zullen IJmuiden 's Zaterdags verlaten. Zij gaan per trein naar Schoor! waar de nacht in een -der jeugdherbergen zal worden doorgebracht. Den volgenden dag vertrekt men naar hotel Kinheim te Alkmaar, waar voor den laatsten tocht over vijf-en-twintig kilometer zal worden ge start. De Stormvogels hebben dus allerminst reden om over gebrek aan afwisseling te klagen. Het bestuur is steeds in de weer om aantrekkelijke plannen uit te werken. Zoo ligt het nu ook in de bedoeling binnen kort een feestavond te organiseeren, waar voor toestemming is verkregen en een ge varieerd programma is samengesteld. Alles zal worden beproefd.om de bijeenkomst te doen slagen. Clubavond Motorgroep. Opnieuw kwamen de leden der Motor- groep Kennemerland in hun vertrouwde clubgebouw aan den Zeeweg bijeen. De opkomst was zelfs bijzonder groot, zoodat de heer R. Giesberts, voorzitter, kon vast stellen, dat het enthousiasme der leden geen wijziging heeft ondergaan. Als gewoonlijk heerschte er de gebrui kelijke, gezellige stemming, waarbij de humor van den voorzitter steeds weer aller belangstelling had. Deze avond was geheel gewijd aan ontspanning en ',zoo mocht het gelukken om een biljart-Competitie te be ginnen. De leiding is toevertrouwd aan den heer J. jie Haas. Voorts werd er gekaart en het ligt in de bedoeling om tijdens een volgend samenzijn voor deze liefhebberij eveneens serie-wedstrijden te drganiseeren. Zooals gewoonlijk draaiden de wijzers van de klok te vlug en men kan dus weer. op een welgeslaagden avond terugzien. EEN VERHAAL VAN DE ZEE. Kranig optreden van marconist. S.O.S.!Het kón niet verkeerd Zijn be grepen. Er was een schip in nood. Bedril' igheid aan de Hollandsche kust! In enkele plaatsen trotseerden in stijve kleeren ge hulde mannen den kraefrtieen wind. Mar conisten luisterden, het gezicht strak. S.O.S.! Zwijgend hielden de opvarenden van de reddingboeien zich strijdvaardig. Ieder oógenbhk kon hun worden gelast er op uit te trekken, de branding in. de hooge golven tegemoet. ,,'t Wordt me 'n nachie wel!" zei iemand in een wachtkeet. Het stoomschip Hollandia mat ruim ze ventienhonderd ton. Het wa$ met een la ding hout uit Skanvik in Zweden vertrok ken. De hooge dek last had den kapi tein al eens het hoofd doen schud den. Neptunus zou er ditmaal maar eehs zijn gemak van moe ten nemen, want nie mand was op een Stormpje gesteld. .De reis was toch al niet oorspoedig geweest en allen aan boord verlangden naar het oogenblik, dat ze aan wal zouden stappen om een paar dagen niet aan de zee te denken. De kapitein keek naar de lucht, die er niet zoo rooskleurig uitzag. Hii was geen pessimist, maar wilde toch ook niet de hoop ader van zijn .gedachten laten worden. Hoon is best, als je je op het ergste hebt voorbereid. Maar als de volken zwarte kop ijen hebben én de wind rare nukken heeft, als de zee eigenaardig doet "en het schip onder je voeten je, schijnt te willen vertel len, dat oppassen geboden is, a kijk, dan is een gewaarschuwd man er twee waard en moet je niet wachten. Alles klaarmaken, gelastte de kapitein. - D'r kan wel 'n= een storm komen Hij had zichzelf wel op den schouder kunnen kloppen een paar uur later. Geluk kig maar, dat de boel in orde was. Alleen die hooge deklast De wind werd he viger en dezee kreeg .gekke koppen. Dat deugde niet. Het voorspelde weinig goeds. Afwachten!. Maar spoedig was daarvangeen sprake meer. Het schip geraakte in een vliegenden storm. Wild gierde de wind om de logge boot. die den moe; reeds leek te verliezen. De Hollandia werd wispelturig heen en weer geslingerd, steeds heen. en weer. vlugger, gevaarlijker. Oppassen! schreeuw de de eeitte stuurman. De deklast gaat erken! Het onvermijdelijke was gebeurd. De last was al te hoog voor dezen storm. Eenigen i.id was er niets verkeerds te bespeuren geweest. Maar nu was er geen twijfel meer mogelijk. De boot ging leeli.ik slagzij maken. Ze kon nauwelijks weerstand blijven bieden.. Krachtig gaf de kapitein uiting aan zijn !edachten. Het "luchtte even op. maar red ding bracht het niet. Dat begreep de-kapi tein zelf maar al fc goed. Hij gaf den mar conist Opdracht om hulp te seinen. S.O.S.! Schip in nood! In tusschen kapten de ma trozen de sjorringen van den deklast. Met een luiden smak viel een groote hoeveelheid hout ovc-boord. Het kikkerde de mannen •vat op Maar het was een voorloopige op lossing. We! kwam de Hollandia wat over- :ir-\ doch even later was er een groot on heil: de achtermast knaote af en plonsde mèt de antenne in zee. De situatie was nu het gevaarlijkst. Er konden géén noodsei nen meer via de radio worden gegeven. Zwijgend stonden de opvarenden gereed om ;ets te doen. maar vooralsnog konden ze zeinig uitrichten. Wat wachtte hun? Zou- ep ze het ondanks alles „redden"? Vragen, die zonder antwoord bleven Radio-Scheveningen had gedurende eeni gen tiitj verbinding met het schip gehad. Eensklaps was deze verbroken. Het voor spelde niet veel goeds. Alle schepen in de nabijheid werden te hulp geroepen. De ge dachten gingen uit naar den zwaren strijd •an de bemanning der Hollandia. Aan boord van deze boot werd met man ■n macht gewerkt om haar te behouden. Hooge zeeën werden od het ontredderde schip geworpen. De slagzij was intusschen vijf en veertig graden geworden. Daarom werd besloten den geheelen deklast te kap pen. Er wei-den tevens vuurpijlen afgesto ken. Maar hulp bleef uit. Er moest weer een radio-verbinding komen. De jonge marconist aarzelde niet langer. De uiterst gevaarlijke omstandig heden ten spijt ging hii probeeren een nieuwe antenne te maken. Het kostte Hem oneindig veel moeite. Dikwijls dacht hij niet verder te kunnen. Doch ten slotte bracht hii een verbinding op den voormast. Een prachtig bewijs van zijn koelbloedig heid had hij daarmede geleverd. Het aller ergste onheil was afgewend. 's Nachts om één uur kon hij weer zijn S.O.S. verspreiden. Hij kreeg contact met Blavandradio op de Westkust van Dene marken, die het bericht naar Scheveningen doorgaf. Moeilijke uren wachtten echter nog. De storm blééf zijn kracht op het schip be proeven. Tegenslag was er alleszins. De sjorring van den deklast was in de schroef geraakt, zoodat er slechts langzaam kon worden gedraaid. Gelukkig kwam de schroef spoedig weer vrij en toen kon met volle kracht naar IJmuiden worden gevaren, 's Zondagsavonds was de Hollandia er. „Da's dat!" zei iemand in een wacht keet. v.-B. Man van steiger gevallen. Doodelijk ongeval te Vclscn-Noord. Vroeg in den middag heeft zich gisteren bij het P.E.N.-bedrijf te Velsen-Noord een doodelijk ongeval voorgedaan. De 52-jarige A. J. S- wonende te I.Tmuiden- Oó£^ was op een steiger van 24 M. hoogte aan het werk. Door onbekende oorzaak is hij gevallen waardoor hij zoo ongelukkig op den grond terecht kwam dat Dr. L. J. M- Büller slechts den dood kon constateeren. De arbeidsinspectie heeft bij haar onder zoek vastgesteld dat het ongeval niet aan een teohnische fout is te wijten. Volendam blijft Volendam. Klankbeeldenreeks over de Zuiderzeeplaats. Ondanks alle omscholing en industrialisatie als gevolg van de droogmaking van de Zui derzee blijft Volendam nog altijd Volendam Dit zal den lezers duidelijk worden, wanneer zij morgenmiddag om een uur de klankbeel den reeks over dit pittoreske plaatsje hooren over den zender Hilversum II, zoo schrijft ons de persdienst van den Nederlandschen Om- A*1 is er geen haring meer te vinden, toch is de visscherij in deze plaats nog van betee- kenis. Dit kan men hooren bij het bezoek aan den vischafslag en een pajingrookerij. Van zelfsprekend komen de merkwaardige bijna men en dc eigenaardige kleeding van de Vo- lendammers in deze radio-uitzending' ter sprake en brengen de luisteraars een bezoek aan het museum Spaanders. Dc afdeeling „Kleinkunst" van den Nederlandschen Om- roeo zorgt voor muzikale opluistering met ge deelten uit ..Mooi Juultje", de bekende ope rette van Jan Lemaire. Teraardebestelling A. Vos. Zeer velen hadden zich Woensdagmiddag op de Bijzoniafere Begraafplaats te IJmuiden verzameld, teneinde de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer A. Vos bij te wonen. De overledené. welke den leeftijd van zes en zeventig jadr heeft bereikt, behoorde tot de bekende IJmuide- naren en heeft geruimen tijd zijn kracht voor de N.V. Vereenigde Koelhuizen en Ijs fabrieken gegeven. Namens dit bedrijf merkten wij op ce heeren K. H. Tusenius. directeur, R. van der Veen. procuratiehouder, D Ruig,' expe ditie-chef en H. Puchée, bedrijfsleider, als mede verscheidene oudere leden van het gïrsoneel. De heeren W. Doevendans, P. J- akker en vele vrienden en bekenden toon den eveneens hun medeleven. Aan de groeve'herdacht de heer K. H. Tu senius dén verscheidene als een mensch mei- bijzondere kwaliteiten. De heer Vos be hoorde tot de oudsten van hel personeel der fabriek en op hem dreef eigenlijk het be drijf. Spr. wekte de achterbli,ivenden op om niet al te treurig te zijn bij 'het beëindigen van dit mooie, arbeidzame leven. Voorts schetste de heer Tusenius de jarenlange sa menwerking. waarbij de heengegane steeds zijn taak met fernst vervulde. Mocht ei- echter eens een verschil van^inzicht zijn, dan wist de heer Vos met tact op te treden. Een van zijn kenmerkende eigenschappen was zijn trouw, waardoor hii zich een groo- ten kring van vrienden wist te verwerven. De heer Tusenius bracht ten slotte dank voor den verrichten arbeid en gaf de ver zekering. dat een nieuw geslacht de tra ditie zal voortzetten. Vervolgens wees ds. L. H. Erdman, Ned. Hervormd predikant, op de vele gemeente leden. die zich rond de groeve hadden op gesteld. Namens "hen en den kerkeraad uitte spr. zijn erkenning voor de toewijding en ijver, welke de heer Vos- op het kerkelijk terrein tcor.de. Als lid van het kiescollege vervulde hii een belangrijke taak. terwijl hij ook voor de kiesvereeniging trouw heeft gewerkt. Ds. Erdman noemde een over ledene met zijn karaktervastheid „den man op zijn plaats". Nadat spr. het lievelingslied van den heer Vos, „Rust mijn ziel. Uw God is Koning" had gelezen, dankte een zoon voor het mede leven. SANTPOORT Zondag speelt Terrasvogels. Hoewel Zondag als een rustdag wordt be schouwd is er voor Terrasvogels, welke eenigszins op de andere clubs in de derde klasse ten achter is geraakt, toch nog een wedstrijd vastgesteld. De Santpoorters gaan op bezoek bij Helder. TWEE BEVERWIJK-SPELERS GESCHORST. Blijkens de Sportkroniek heeft de Straf- ïómmissie van den Nederlandschen Voet balbond met ingang var. 30 October j.l. T. Vessies en J. van der Steen, leden var Beverwijk, voorloopig, ir, afwachting van jen nader te nemen beslissing, geschorst. VEREENIGDF VEILINGEN „KENNFMERLAND" EN „VRIJE VEILING". Prijsnoteerlng van 4 November 1942. Spinazie per kg. 10; Andijvie per kg. 4'1—S; Prei 1 per kg 7; Selderij per bos 21 -jPeterselie per bos 3; Knollen 1 per st, 8; Knollen 3 per st. 2Vi', Tomaten 1. 2. 3. 4 per kg. 25: Bloemkool 1 A per st. 14; Bloemkool 2 per stuk 8'-; Boerenkool per kg. 3; Pronkboonen per kg. li; Koolrabi 1 per st. 3: Chineesche kool per kg. 2';. Savoye kool per kg. 4.70; Bospceu per bos 7;,Peen z. lof gew. I per kg. 7: Herfst- en Met rapen per kg CASTRICUM C.S.V.—Vitesse ongeldig. Blijkens de Sportkroniek is de 4 October* gespeelde competitie-wedstrijd C. S. V.' Vitesse (21) op verzoek van Vitesse on geldig verklaard, zulks ingevolge artikel 11 tweede lid van het reglement competitie wedstrijden. C. S. V. SPEELT. Zondag zal C.S.V. voor de competitie een uitwedstrijd tegen Uitgeest spelen. UITGEEST UITGEEST VERSUS C. S. V. Door den Nederlandschen Voetbalbond is voor Zondag de wedstrijd UitgeestC. S. V. vastgesteld. Waarschuwing voor luchthartige verbruikers. Verdeelt Uw electriciteitsrantsoen zoo economisch mogelijk. Er zijn nog altijd menschen, die er maar op los leven. Zij hebben geen zorgen voor den dag van morgen, en zij denken dat het eind de lasten wel zal dragen. Dezulken komen bedrogen uit. wanneer het hun electricileitsrantsoen geldt, want het gemeentelijk of provinciaal electrisch bedrijf houdt geen rekening met deze verkwisters, die gespeend blijken te zijn van eiken ge meenschapszin. Zij benadeelen trouwens zich zelf, want bij overtreding van het rant soen, gaan zij onherroepelijk „op den bon". En dit is geen distributiebonnetje: een zware boete, die van 50 pet. tot 300 pet. van teveel verbruikte varieert en in vele gevallen zelfs afsnijding van den toevoer met zich meebrengt. Bezint derhalve eer gij begint, en maakt bij den anvang van elke verbruiksperiode een verdeeling op. vólgens welke u het rantsoen, dat u is toegewezen, denkt te besteden Wanneer u alleen thuis,is, laat dan niet het licht in alle kamers en op de gangen en por talen branden. Doet ook niet, alsof u voor u alleen een verlichting van de geheele kamer noodig hebt, doch zoekt een hoekje uit, w; in u onder het schijnsel van een kleinere lamp even goed en misschien nog wel zoo best van uw lectuur of patience-spel kunt genieten en als u uw schaakpartner op be zoek hebt, ook dan kunt gij volstaan met een schemerlampje of een hoeklampie. Weest niet kwistig in dezen tjjd, waarin de gemeenschap van u verwachten mag, dat u bijdraagt tot de algemeene bezuiniging op het electtriciteitsverbruik. De kolenpositie laat nu eenmaal niet toe, dat geheel Neder land een onbeperkte verlichting toepast. Er moet bezuinigd worden. Controleer dus eens per dag of eenmaal per twee of drie dagen den electriciteitsmeter, en zorg vooral daar mee te beginnen bij den aanvang van een nieuwe periode. Al naar gelang het gebruik meer of minder is dan het evenredige deel van het rantsoen, zal men meer of minder zuinig met het toegestane quantum moeten omspringen. Het zou toch waarlijk niet pret tig zijn, wanneer u uw vrienden of kennissen in een duistere woning zal moeten ontvangen: want het electriciteitsbedrijf gaat onverbid delijk tot. afsluiting van den toevoer over. wanneer u hardnekkig verzuimt bijtijds de noodige maatregelen te treffen. Controleer uw verbruik regelmatig. Op die manier vermijdt U ongemak en bewijst u niet alieen uzelf, maar ook de gemeenschap een grooten dienst. Troepen der V.S. in Syrië en Palestina. Naar de Engelsclie nieuwsdienst' uit Je ruzalem meldt, moeten in Palestina en Sy rië Amerikaansche troepen zijn aangekomen. Teekening Hessels (Pax Holland m.) V U- hoor.ïk do larvvk:») /Wi dl» Jeroen-, C,e.. jv\ Va,nC|ïn r, (ik dacht fcv s niet Onaar mijn vriend d c K»pifcvir» hoef t no S fccuh «jOfd te Mi fk m if! Veel goeds in belang der kinderen tot stand gebracht. De speeltuinvereenigingen zijn zoo lang zamerhand een belangrijke plaats gaan in nemen Velen zijn hiervan doordrongen, doch zij geraken reeds zoozeer aan den hui- digen gang van zaken gewend, dat zij deze onuitputtelijke flron van ontwikkeling en ontspanning der opgroeiende jeugd als het ware verwaarloozen. Het speeltuinwerk is voor hen iets gewoons geworden, zoodat wanneer er problemen ziin op- te lossen de belangstelling wegkwijnt. In dit opzicht kan men' in onze gemeente gelukkig een gezonde bedrijvigheid waarnemen en voor al het werk van In Veilige lip ven en De Moerberg mag niet onvermeld olijven. Vele dames en heeren gunnen zich hierbij geen rust en wellicht zullen de jongeren nog eens met dank en waardeering aan deze op offeringen terugdenken. Het speeltuinwerk heeft een beginperiode gehad, waarvan men meestal vrijwel nooit iets vernomen heeft. Ons bereikte, een interessante brochure van 'de Nederlandsche Unie van Speeltuin Organisaties en hierin geeft de heer J. du Bots, voorzitter, een daideli.ike uiteenzet ting. De oorsprong. De speeltuinvorm vond haar oorsprong in den strijd der Amsterdamsche arbeiders, om niet alleen het levensgeluk voor hen. doch ook voor hun gezinnen te verhoogen. "Den grondslag leverde de Amsterdammer J U. Klaren, wiens streven het was, de arbeiders zelf voor hun kinderen in den speeltuin aan het werk te zetten. Voorgaande pogingen, met steun van bemiddelden, om de jeugd te helpen, hadden geen resultaat, doch dank zij het doorzettingsvermogen' van dezen pionier, kon een gunstig resultaat niet uit blijven. De vereeniging „Oosterspeeltuin". die 17 Juni 1900 door dertien leden werd opgericht, kon 23 April 1902 reeds haar eersten speeltuin aan de Czaar Peterstraat openen» waarvan toen de jeugd van vijf tienhonderd gezinnen kon profiteeren. Het werk verbreidde zich over het ge heele land en uiteindelijk kwam ook de er kenning van wetenschappelijke zijde. Dit werk van de ouders bloeit ook thans nog en zoo telt Amsterdam dertien speeltuinen, waar ongeveer vijftienhonderd mannen en rouwen belangeloos een actief aajid^el in de ontspanning der jongeren nemen. Tienduizenden kinderen zijn in deze ver eeniging opgenomen en de' opzichters, die voor hun arbeid eenïge vergoeding ont vangen. toonen meestal als kindervrienden veel enthousiasme. Elders werden speel*- tuinen van overheidswege ingericht, waar bij vooraanstaande stadgenoo'.en in de be sturen zitting hebben. Aan de ouders is hierbij geen enkel aandeel in de leiding en het werkprogramma gelaten, zoodat er on danks de gunstige omstandigheden toch nog iets van den oorspronkelijken opzet van het speeltuinwerk verloren gaat. Van de vereenigingen, waarvan de ouders het initiatief hamen, kan met voldoening worden 'geconstateerd, dat talrijke gemeen ten den arbeid ondersteunen. Dit geldt in het bijzonder voor Amsterdam, doch ook voor Leeuwarden. Arnhem. Den Helder. En schede. Zaandam. Haarlem en andere plaat sen. Het valt niet te ontkennen, dat ook in onze gemeente wel stappen in deze richting zijn gedaan, doch,alles geschiedde slechts in be perkte mate. Dat de bekende plaatselijke vereenigingen zich desondanks konden handhaven is dan ook uitsluitend te danken aan het energieke optreden der organisato ren en dc medewerking der ouders, die een luist inzicht toonden. Geen slecht figumr. In ons land zijn wellicht t vee honderd vijftig speeltuinen, zoodat Velsen met haar vier vereenigingen geen slecht figuur slaat: doch er kan nog meer bereikt worden. .Is het niet droevig, dat het bestuur der speel- tuinvereeniging De Moerberg haar feeste lijke clubavondsjes bijna moesten afgelasten wegens het tekort aan enkele banken en dat In Veilige Haven soms te veel moeite heeft om een doeltreffende ruimte te be machtigen voor haar uitvoeringen0 Men zal kunnen opmerken, dat allé moeilijkhe den ten slotte toch worden overwonnen, doch de organisaties kunnen zich niet ge heel voor hun taak inzetten en uiteindelijk wordt de jeugd dus de dupe. De beteekenis van het speeltuinwerk dient dan.ook nog beter te worden begre pen, want eigenlijk berust het zuiver onder de „kinderbescherming". Het heeft naast zijn opvoedkundige waarde (welke aanvul lend is.) de mogelijkheid door spel en be weging de harmonische lïchaamsontwikke- ling te bevorderen. Nuttige bezigheden ^er- hoogen de gezondheid. De samenwerking der ouders en kinderen bij dezen arbeid hebben een socialen invloed en stimulee- ren het saamhoorigheidsgevoel. Baldadig heid en tuchteloosheid moeten plaats ma ken voor de liefde voor het goede en het schoone. waarbij de levensverhouding tus schen mensch en maatschappij zich tevens gunstig ontwikkelt. We gaven slechts enkele beknopte bijzon derheden, doch ze toonen het "nut van het speeltuinwerk. Op velerlei gebied ontbreekt in onze gemeente hieraan nog veel en men zou haast kunnen denken, dat het doel nim mer geheel verwezenlijkt zal kunnen worden Zoover mag het echter niet komen, want over het algemeen zijn de goede wil en het enthousiasme aanwezig. Mannen als Oom Piet, en Oom Henk kunnen immers opge togen van hun kinderen vertellen en de namen I.V.H., De Moerberg. Kindervreugd en Vrij en Blij. hebben nog steeds een ver trouwde. warme klank voor vele gezinnen Men mag echter nimmer tevreden zijn; zoo dient de afwerking nog verbeterd te worden. De mondorgelclubs geven hierbij reeds een goed voorbeeld. Mogelijk zouden ook in Velsen met steun der betrokken instanties de nuttige bezig heden kunnen worden uitgebreid, Jjet peil der uitvoeringen worden verhoogd en de ontspanning meer in het kader der alge meene ontwikkeling worden gegeven. Een en ander is echter een zaak van tact. begrip en geleidelijkheid. Het bloeiend speeltuinwerk in onze ge meente is de waarborg, dat men niet bij de pakken neerzit en steeds worden er in deze richting vorderingen gemaakt. Skandinaviërs te gast bij de Hollandsche bessen. Bij duizenden zijn zij'weer overgetrokken in de eerste helft van October, de trekvogels uit het hooge Noorden, die ons land aandoen op weg naar het land rond de Middellandsche Zee. waar zij den winter zullen doorbrengen in voedselrijke en warme gebieden. In lange fronten hebben we de kieviten zien trekken over de polders bij Spaarnwoude, de scharen bonte kraaien en rocken hebben we langs den binnenduinrand zien trekken, luidkras-. send en slordig vliegend naar kraaienaard. Maar het allermeest hebben we toch, achter Santpoort, in de vlakte der geestgronden naar Sassenheim en overal in de zandige binnen- duingronden bij Blocmendaal, Driehuis en Westerveld de zaadetertjes uit het hooge Noorden gezien. Al die kleine zangvogels, die eigenlijk op weg waren naar Les Landes in Frankrijk, met hun zacht zeeklimaat en voed selrijke moeraslanden. of naar de Rhónedelta. hebben zich laten verleiden, hier in de buurt van de binnehduinen drie. vier dagen te blij ven hangen en voor zeer vele nakomers, ver rast door den zaadrijkdom die dit jaar buiten^ gewoon groot was. is de tijd van scheiden nog immer niet aangebroken. De wandelaar, die zijn route kiest door het merkwaardige land schap van duintjes cn bloembollenveldjes, groentenkweekerijtjes en volkstuintjes, dat we bij elkaar de geestgronden noemen, die zal honderden van die zaad* en bessenverslinders uit het hooge Noorden kunnen waarnemen. Prachtige vogels zijn daaronder! Vooral de vele soorten vinkachtigcn, die ons thans met een bezoek vereeren. zijn ware prachtdiertjes. En nummer een is wel de keep, die ook wel Spaansche bokvink, eikelvlnk, kweevink heet. Een waar juweel, vooral het mannetje! Oran jebruin is de borst, gemarmerd bruin .is de rug en lichter, heel teer grijs, is de onder zijde. Het wijfje U's stemmiger, mist het uit bundige oranje van de borst. We hebben alle kans. zeker in de omgeving der bosschen langs den binnenduinrand. dat we dit jaar een aar dige troep keepen bij ons te gast zullen hou den, den heelen winter door. want het is meer vertoond, dat in goede beukenootjes- jaren, en zulk een jaar beleven wij thans, do keepen er niet toe schijnen te kunnen beslui ten, verder te trekken. Immers, de voedsel voorraad is dan groot genoeg! In de vlucht zij'n de keepen door hun felwitten stuit goed te herkennen. Anders zou men ze vrij gemak kelijk met een vink kunnen verwarren. Ook de puttertjes. die bonte zangers met hun geel. rood en zwart zijn in de buurt van Haarlem al we#r gezien, al zijn zij dan \ecl minder algemeen dan de keep en die andere algemeene herfstgast van de geestgronden, de kneu. Dat zijn gezellige vogels, altijd pratend tegen elkaar met zachte knuttergeluidjes als zij vliegen, altijd even gezellig bij elkaar. Mooi is vooral het roode petje van het man netje, en, thans minder dan in het broedsei- zoen, zijn roodbruine borst. Och. er zijn er nog zoo veel meer! Frater- tjes, die maar eenvoudig bruingrijs zijn, sijs jes. bijna onwezenlijk teere vogeltjes met eei groenen weerschijn over hun kleed, ringmus* schen die zooveel van de gewone huismus- schen weg hebben maar een brutalen witten ring rond den keel hebben,, barmsijsjes, vin ken, noem maar op! Al die zwervers uit het hooge Noorden, broedvogels van de Skandi- navische naaldbosschen, van de wouden in de Baltische staten en Oost-Pruisen, doen nu een aanval op de bessen van Geldersche roos en vlier, van Kardinaalshoedje en duindoorn. Maar ook de zaadplanten. de meides. de zu ring, de zonnepitten enzoovoorts laten zij niet met rust. Een sterke concurrentie ondergaan zij van de zijde der lijsterachtlgen, ook al trekkers als koperwieken en kramsvogels, maar die kleine, watervlugge vinkachtigcn komen best aan hun trek! Bovendien kunnen de lijsters, als het er op aan komt, nog wormen gaan zoeken in den polder en die kunst ver staan de vinkachtigcn nu weer niet. Drukte en leven is er nu genoeg langs den binnenduinrand en op al die woeste, verlaten plekjes met zaadplanten die in de streek rond Haarlem zoo veel voorkomen. De wandelaar, die nu vogelaar wordt, heeft heel wat te zien! Aanslag op kazerne in Noord-Ierland. De I.R.A. bindt den strijd weer aan. Nadat de Iersche nationalisten Engeland den oorlog hebben verklaard, is Maandag de eerste aanslag van de I.R.A, op een Britsche kazerne in Noord-Ierland ge pleegd. naar blijkt uit een bericht van United Press uit Belfast. Enkele Iersche nationalisten wierpen een bom naar een fabrieksgebouw, dat als ka- zernè voor Britsche troepen dient. De bom ontplofte evenwel buiten het gebouw en verbrijzelde slechts de ruiten, zonder iemand te verwonden. Militairen.en politie zijn nü op zoek naar de Ieren. De voor den lerschen vrijstaat en Noord- Ierland bevoegde kardinaal Mac Rory heeft kortgeleden, naar het tijdschrift meldt, voor Amerikanen een redevoering gehouden, waarin hij uiteenzette, dat men als Ier nauwelijks 'meer met' gedifld kon toezien, hoe de Britsche en Amerikaansche soldaten tegen den wil van het Iersche volk het Noorden van het eiland overstroomden. Hij zelf was Ier en gevoelde hetzelfde als zijn landgenooten. De regeering van Ierland heeft de emi gratie van Iersche landarbeiders naar Enge land en Schotland verboden, aangezien Ier land het volgende jaar alle beschikbare krachten aan net werk moet stellen om den levensmiddelentoestand in het land 4e ver- betesfcn. Ook de verhuizing van het land naar dé stad is in Ierland verboden. x Burgerlijke Stand. HAARLEM. BEVALLEN: 3 Nov.. M. Breeci-Oud. d.; A. H. Koer—Bongeid A. Bok—Alberda. z.\ A. M. C. Keur—Traksel, z.; M. C. van Dam—van Nieuwenhoven. z.; 4 Nov., H. M. J. Krouwels— Truijens. z OVERLE Menger, Groot Heiligland: Hagestraat; j. a. van Eerden. 81 J.. Witte Hee- renstraat; L. J. van der Wende. 39 J., Maerten van Heemskerkstraat; II. H. Rosiesdc Vries. 71 J.. Cederstraat; N. Singer—May, 03 J., van Bere- steijnstraat: E. de Graaff—Vermeer, 79 Hoo- gerwoerdstraat. ONDERTROUWD; 4 Nov.. J. H. J. Bijster en P. de Kam; P. C. van Leeuwen en H. J. Mast; C. H. BarleeVs cn .1 B Hollander; B. Ran en H. P. Louweren?; F. J. Jansen en S. G. Jonker; J. M. Boerée en B. A. Ltjnzaat; D. de Moolj en H. Jan sen; A. F. Kolstee en C. J. M. Kruijdcnberg; C. C. de Brce cn A. M. van Gent; J. D. van DiJck en M. Daemon; II. Klljn en K. Heeren; P. M. van der Zon en H. J. Huibers: J. J. van den Iloven en J. M. Cornet; W. N. Lutgerlnk en E. Marcliand; a. G. LagerweiJ en M. Cornet; Hl H. Gloerich en •t. C. E. Boeree; F. B. van Rijn en H. J. Hartog; W. Brouwer on A-. J. Rusting; M. H. Pamhuizen en N. Bartels; J. Beeres en T. J, ter Metz. Agenda IJmuiden. DONDERDAG 5 NOVEMBER. Thalia: Mijn neef uit Dinges (film), 7.30 u. Rex: Geen voorstelling. De Pont: Geen voorstelling. VRIJDAG 6 NOVEMBER. Thalia: Verlaten (film). 7.30 uur. Rex: Twee in een wereldstad (film). 7.30 u. De Pont: Brand op den Oceaan (film). 7.30 uur. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apotheek, Koningsplein.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3