Haarlemsche Courant Mussert richt zich tot het Nederlandsche volk Weer 168.000 ton voor de Geallieerden verloren gegaan. Verbitterde pantserstrijd in N.-Afrika. Gelooven, trouw* blijven, doorzetten 287e Jaargang Nö. 262 Abonnement p. week 6,28, p. maand 1.15. p. kwartaal S.tt, franco p. post 3,73, loss* nummers cent. AdvertentJPn 3li tn.m. 3,elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertenüeabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kencemer Editie 515 m.m 1.20. Abonnement 1500 m-m. t cent p. m.m. Dltf-J Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur» t. V. BAUDEWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelUk» behalve op Zon- en feestdagen. Vrijdag 6 November 1942 Bureaux Raarlemi Groote Houtstraat 03, Bijkantoor: Soendse plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie IS0S4. Redactie ÏOSOO, Administratie 10724. 1482S. Soendapleln 12230. Postgiro 13495», Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Duitsche marine vernietigt 26 schepen der vijandelijke koopvaardij. Terreinwinst in Kaukasus en te Stalingrad mij In 20 dagen 615 Sovjet- 2 vliegtüigen vernietigd. ve<j Het opperbevel van de Duitsche weer- Lnfacht deelt mede: In den westelijken Kaukasus heeft 3elidc infanterie, na hevige tegenaanvallen te -j... hebben afgeslagen, vijandelijke stellingen 'stormenderhand genomen. Gevechtsvliegers z"hebben in de haven van Toeapse drie koop- vaardijschepen met een gezamenlijken in- frfhoud van 5800 ton vernietigd. De vijandelijke aanvoer werd door ge- vechtsvliegers aangevallen. In het gebied P van A 1 a g i r worden verbitterde aanvals- gevechten geleverd tegen den vijand, die vJIzich hardnekkig verdedigt. De luchtmacht je i bombardeerde troepenconcentraties en op slagplaatsen der bolsjewisten in het gebied tusschen de rivieren Koema en Terek en DJ treinen ten zuiden van Astrakan. In Stalingrad werden met succes stormtroepoperaties ondernomen.Een vijan- 3- delijk steunpunt werd bezet, vijandelijke nb| aanvallen werden afgeslagen/Bewakings- seij af deelingen van het leger aan de Wolga n brachten een vrij groote rivierboot tot zin- or1ken. Luchtaanvallen werden gedaan op vij andelijke steunpunten, Westelijk van de ut; bocht van de Wolga en op batterij stellingen ten Oosten van de rivier. Aan het Don- rivier over te steken door Italiaansche troe pen verijdeld. In den Centralen en den Noor delijken sector vernietigden Duitsche stormtroepen een aanzienlijk aantal vijan delijke gevechtsstellingen met de bezetting. Plaatselijke aanvallen van den vijand mis lukten. Gevechtsvliegers bombardeerden in weerwil van het zeer slechte weer een be langrijk aanvoer- en verkeerscentrum der bolsjewisten. toni Van 10 tot 31 October zijn aan het Oostelijk front 615 vijandelijke vlieg tuigen vernietigd, waarvan 535 in luchtgevechten en 61 door afweerge schut der luchtmacht. De rest werd op den grond vernield. In dezelfde periode gingen 56 Duitsche vliegtuigen verloren. De slag in Egypte duurt aan het ge- ijheele front voort. Het Duitsch-Italiaansche pantserleger biedt tegen de massale vijan- cojdelijke aanvallen den uitersten tegenstand. calIn enkele sectoren werden de eigen troepen j in overeenstemming met de plannen op Ch, voorbereide tweede stellingen terug ge- ^at trokken. Af deelingen gevechtsvliegers on- ur dernamen voortdurend bomaanvallen op de j>Ó Britsche pantserafdeelingen en artillerie- d stellingen. Op 3 en 4 November schoten la^Duitsche en Italiaansche jachtvliegers in ld verbitterde gevechten met een numeriek f j sterkeren vijand dertig vliegtuigen neer. 54qVier eigen vliegtuigen worden vermist. IA5 In de Noordelijke IJszee heeft de lucht- eerinracht een koopvaarder van 7000 ton tot ,nti zinken gebracht en twee groote vrachtsche- ïveipen beschadigd. 8_5 Extra bericht. Zooals in een extra-bericht is medege- t 4,deeld, hebben Duitsche duikbooten tijdens rOOJDe munitiegordels voor de boordkanonnen der vliegtuigen worden met pijnlijke nauw- i «keurigheid nagezien en voor het inladen jj.o gereed gelegd. (PK. Meinhold DV/R P.H. c) Slagen tegen Sowjet- koopvaardij van groote beteekenis. a Voor het eerst heeft het Duitsche opper- j bevel een maandoverzicht gepubliceerd van 'de door het luchtwapen vernietigde han- 'dels-*en oorlogsschepen der Sovjet-Unie in de maand October. Tot dusver waren de be- haalde successen steeds afzonderlijk ge zameld. In militaire kringen te Berlijn is men Ar3van meening. dat de publicatie van het ""jmaandoverzicht een bijzondere beteekenis heeft. Daar het maandoverzicht betrekking :'Y?| heeft op de operaties tegen de scheepvaart Sop de Zwarte Zee. op de Kaspische Zee. op 1/1 den Wolga en op het Ladogameer, wordt verondersteld, dat het Duitsche opperbevel met dit bericht den nadruk heeft willen leggen op de ernstige verzwakking der Sovjet-Russische transportvloot. Het is op- .vallend, dat van de 33 vracht- en tank-, •j schepen, die tot zinken gebracht werden. verreweg het grootste deel getroffen werd t I op de Kaspische Zee en op den Wolga. Nu de strijd in den Kaukasus. in het ver- "2 loop waarvan de Ossietische heirweg ver dij sperd werd, ook den Groesinischen heirweg 1 '7 dreigt af te snijden, is het scheepvaartver- °- .1 keer over de Kaspische Zee voor de op. den 1 Kaukasus.-strijdende Sovjettroepen van zeer !pre| groote beteekenis geworden. De transport- vloot, waarover de Sovjet-Unie op den Wolga en op de Kaspische. Zee kan beschik ken. is zeer beperkt; haar "verliezen kunnen door nieuwbouw slechts in-kleine mate aan gevuld worden. De decimeering der trans portvloot op de Kaspische Zee moet. volgens Duitsche opvatting, een vernietigende uit werking hebben op de strijdkracht van het bolsjewistische Kaukasusleger. T-Tl operaties over uitgestrekte gebieden, van de Noordelijke IJszee tot in de wateren ten Zuiden van Madagascar, na cle groote suc cessen der laatste dagen in onvermoeiden aanvalsgeest den vijandelijken transport- vloten opnieuw de zwaarste verliezen toe gebracht. In het Noorden van den Atlantischen Oceaan kregen zij bij de hardnekkige ach tervolging opnieuw contact met de resten van het voor Engeland bestemde convooi, dat met oorlogsmateriaal en levensmiddelen geladen was en waaruit reeds zestien sche pen met een gezamenlijken inhoud van 94.000 ton tot zinken waren gebracht. Zij brachten van dit convooi weder om zes schepen met een gezamenlijken inhoud van 37.000 ton tot zinken en beschadigden twee schepen door tor pedotreffers. Andere duikbooten hebben tijdens de achtervolging van alleen varende schepen in de Noordelijke IJszee bij het Jan Maysn- eüand, in het Noorden van den Atlantischen Oceaan, bij St. John, in het equatoriale ge bied, bij het eiland Fernando Noronha, in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan, voornamelijk in de wateren bij Kaapstad, en in het randgebied van den Indischen Oceaan ten Zuiden van Madagascar, twin tig schepen met een gezamenlijken inhoud van 131.000 ton tot zinken gebracht. Een dezer schepen is ten onder gegaan met de bemanningen van vijf tot zinken gebrachte schepen, die in de beschikbare reddingsbooten geen plaats konden vinden Hierdoor heeft de vijand opnieuw 26 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 168.000 ton verloren. Een deel dezer schepen was, geladen met oorlogs materiaal, vooi het front in Noord-Afrika bestemd. Het opperbevel heeft de 22ste 'lyst gepu bliceerd met namen van schepen sedert den len Juni 1941 tot zinken gebracht. De 21 daarin genoemde schepen hadden een ge zamenlijken inhoud van 76.629 brt. De pu blicatie wordt voortgezet. De bouw van snelvarende vrachtschepen werd langen tijd door de Britsche scheep vaartautoriteiten als de beste oplossing voor het tonnageprobleem beschouwd. De Engel-' sche scheepsbouwindustrie heeft dan ook de vervaardiging van dergelijke vrachtsche pen ten koste van den bouw van langzamer varende schepen geforceerd doorgevoerd. De tot dusverre met dit type bereikte resul taten hebben echter bewezen, dat deze sche pen over minder nuttige ruimte beschikken, daar de machines meer plaats innemen en meer brandstof moet worden meegevoerd dan bij de langzamer varende schepen. Reeds uit deze overwegingen worden de practische voordeelen der snelvarende sche pen van problematisehen aard. Hierbij komt dan nog een veel, langere tijd van aan bouw, daar de Engelsche scheepsmachine industrie zich slechts langzaam aan de tech nische eiachen der meer gecompliceerde motoren blijkt te kunnen aanpassen. Sowjet-offensief beraamd in midden-sector. Bolsjewisten gebruiken dum-dum-kogels van Britsch fabrikaat. Van gezaghebbende militaire zijde wordt vernomen, dat in Rzjef, Kalinin en Wol- chof een aantal Sovjets is overgeloopen. %Deze overloopers hebben verklaard, dat de Sovjets in deze sectoren tot een offen sief zullen overgaan. Dit offensief zou Zaterdag, zeven November, op den ver jaardag van de stichting van het roode leger, plaatsvinden. Hoewel men te Berlijn deze verklaringen met de noodige reserve behandelt, wijzen concentraties van troepen en meer dan de gebruikelijke aanvoer van oorlogsmateriaal aan deze fronten er op. dat men aan de .over zijde" iets van plan is. Deze concentraties worden reeds gedurende eenige dagen door de Duitsche luchtmacht bestookt. Naar het opperbevel meedeelt, bracht de vierde November in het industriegebied van Stalingrad levendige gevechten tusschen stoot troepen. In het ruïneveld hadden de bolsje wieken een vrij groot steunpunt gemaakt. In felle gevechten kon deze belangrijke stelling genomen worden. De bolsjewieken onderna- nen daarop talrijke tegenaanvallen om het •erloren steunpunt te heroveren, doch deze aanvallen werden afgeslagen. De Duitsche artillerie nam op verrassende wijze de plek aan den Oostelijken oever van de Wolga onder vuur, vanwaar de vijand de laatste dagen zijn landingspogingen had on dernomen. Een Wolgasleepboot van 300 ton werd getroffen en verdween terstond in de diepte. Dqitsche duikbommenwerpers bestook ten de concentratie* vijandelijke automobie len op béide oevers van de Wolga. Voltreffers vernielden talrijke automobielen en groote hoeveelheden oorlogsmateriaal. Inmiddels deden torpedovliegtuigen aanvallen op het verkeer tusschen de beide oevers, en wel zoo intensief, dat slechts geringe strijdkrachten van den vijand' de rivier konden oversteken. Andere gevechtsvliegtuigen bewaakten het transportverkeer op de spoorlijnen aan den benedenloop van de Wolga en vernietigden daarbij vier groote transporttreinen. In den sector der 223e Duitsche divisie aan het Oostelijk front is aan de hand van ver wondingen vastgesteld, dat de Russen dum- dum-projectielen gebruiken. Een buitgemaakte kist met dumdum-munitie droeg als blijk van herkomst het teeken van een Britsche muni tiefabriek. Roosevelt eisciit tollinie met Engeland. In een boodschap aan het Congres heeft president Roosevelt de opheffing van alle douane- en handelsgrenzen tusschen de Vereenigde Staten en En geland geëischt voor den duur van den oorlog. Voorts is het noodzakelijk, aldus de pre sident, ter bespoediging van de Ameri- kaansche transporten van oorlogsmateriaal ook vreemde schepen in te schakelen. De Britsche minister van productie. Oli ver Lyttleton, is te Washington aangeko men. In zijn gezelschap bevonden zich zijn Amerikaansche collega, Donald Nelson, de uitvoerder van de leen- en pachtwet, Har- riman, alsmede een aantal hooge Britsche ambtenaren van het ministerie van pro ductie én hooge militairen. Lyttleton zal te Washington besprekingen voeren. Rationalisatie der Japansche Pers. Groote wijziging in courantenwereld van Ned.-Indië. Een nieuwe groote taak wacht de Japansche pers. De groote Japansche bladen gn het persbureau Domei zullen n 1. alle bladen over nemen in de veroverde gebieden van hét Zui den, verschijnend in het Japansch en ten deele ook die welke in andere talen uitko men. De militaire autoriteiten onder wier toe licht deze overneming plaats vindt hebben zich het recht voorbehouden om te beslissen over de plaats van verschijnen, de opening van filialen e.d. Het Zuiden wordt in vier gebieden in gedeeld: het dagblad Asahi neemt Java voor zijn rekening. Nitsji-Nitsji de -Phi- lippijnen, Jomioeri en Hotsji Burma en Domei Malakka, Sumatra en Noord- Borneo. Het persbureau Domei zal zijn taak vervul len met behulp van de bladen die tot dit bureau behooren of althans erdoor gecontro leerd worden. Practisch zijn dit alle belang rijke Japansche couranten met uitzondering van de drie eerstgenoemde groote dagbladen, Asahi, Nitsji-Nitsji en Jomioeri. Ten aanzien vaiv bladen in andere talen hebben de militaire autoriteiten zich voorbe houden om al naar de plaatselijke omstan digheden te beslissen. Het staat echter reeds vast, dat verscheidene bladen, die vroeger Engelsch of Nederlandsch eigendom waren, door de Japansche bladen zullen wor den overgenomen. Maleische, Indische, Chi- neesche en andere couranten zullen pas in Japansch bezit overgaan na een zorgvuldig onderzoek en slechts wanneer de overneming economische of andere redenen dringend gewenscht is. Dat in een groot land als Japan de pers in handen is -van slechts vier groote onderne mingen, vindt zijn bijzondere oorzaken in de organisatie van de Japansche courantenwe reld, waar men als tegenwicht tot de dagblad pers een uitgebreide pers aantreft van week en maandbladen waaronder met een op laag van meer dan een millioen exemplaren die door verschillende firma's worden uit gegeven. Teneinde de gedachte te bevorderen van dienst aan de gemeenschap is dezen zomer een Japansch persverbond opgericht ter be handeling van alle kwesties die de pers be treffen. Bovendien werden de redactioneele medewerkers "geregistreerd en werd een op leidingskamp voor jonge journalisten geopend. In elk opzicht heeft de Japansche pers zich dus op haar nieuwe taak voorbereid. Britsche geste tegenover Tsjoenking. Uit Tsjoenking wordt gemeld: De ambas sadeur van Groot-Brittannië heeft aan den minister van binnenlandsche zaken het Britsch voorstel tot een overeenkomst inzake het afstaan var. de Britsche exterritoriali- teitsrechten in China overhandigd. Op haar reis naar Tsjoenking zijn de leden v"an de Britsche parlementaire missie in New Delhi aangekomen, zoo meldt dé Britsche be richtendienst. De Tsjoenkineesche minister van buitenland sche zaken Soong heeft medegedeeld, dat hij van pl%n is binnenkort naar Groot-Brittannié en eventueel naar de Sovjet-Unie te gaan. ZWEEDSCHE RIJKSDAG IN GEHEIME ZITTING BIJEEN. Woensdag is een geheime zitting van den Zweedsehen Rijksdag gehouden. De mi nister vaq buitenlandsche zaken. Günther, heeft een overzicht gegeven van Zweden's internationale positie. Doriot eisckt Duitsche hulp voor Fr. West-Afrika. Engeland recruteert negers op zijn gebied en in de Congo. De eerste zitting van het vierde Nationale congres van de Fransche volkspartij is te Pa rijs geopend. Ongeveer 6500 gedelegeerd^ uit geheel Frankrijk en uit het koloniale rijk wa ren aanwezig. Bij het begin der vergadering werden telegrammen gestuurd aan Maar schalk Pétain en minister-president Laval. Hierna hield de oprichter en leider van de Fi'anschc volkspartij Doriot een rede, waarin hij de beginselen op het gebied van de bin nen- en buitenlandsche politiek van zijn par tij opnieuw definieerde. RU zijn verklaring dat Frankrijk met Duitschland tot overeenstemming moet komen om Fransch-West-Afrlka en Marokko doel treffend te kunnen verdedigen, werd poriot door de toejuichingen der vergadering het spreken belet. Sprekende over de betrekkingén van Frank rijk met Italië, verklaarde Doriot, dat. wan neer Frankrijk in het nieuwe Europa» is op genomen, de oplossing van alle vraagstukken niet moeilijk kan zijn. De Times meldt inmiddels in een bericht van den specialen correspondent in Lagos (Nigeria) over de reis van den Britschen mi nister van staat, Lord Swinton door de West- Afrikaanfiche koloniën van Engeland en dooi de Belgische Congo, dat Lord Swinton zich in Lagos heeft uitgelaten pver zijn indrukken. Bij al de opbouwwerkzaamheden, die door hem en zijn bestuur moeten worden verricht, is het vervoer de remmende factor. Tenslotte heeft Lord Swinton zich op waardeerende wijze uitgeltten over de strijdlust van de inboorlingen, die zich in grooten getale op de Britsche recru- teeringsbureaux aanmelden voor den mili tairen dienst. Zij zijn bijzonder geschikt voor de artillerie, zoodat voor dit wapen nog slechts enkele blanke officieren nood- dig zijn. Mexico's troepen ook naar andere werelddoelen. V.S. zullen de wapens leveren. De Daily Mail meldt uit Mexjeo City, dat het eerste Mexicaansche expeditiecorps naar overzee is gezonden. Indertijd heeft de Mexicaansche president, Machado, ver klaard dat geen Mexicaansche soldaat een ander dan het Ameriljaansche continent zou betreden, maar. zooals men 'in politieke kringen in de Mexicaansche hoofdstad op merkt, indien een geallieerd land niet actief aan den oorlog deelneemt, heeft het, na den oorlog, ook geen recht van spreken. Volgens berichten uit de Mexicaansche hoofdstad zijn de V. S. begonnen met Mexi co van oorlogsmaterïeel te voorzien. Daar er op het oogenblik in Mexico een groot tekort aan arbeidskrachten bestakt, zal hel Amerikaansche materiaal door Amerikaan sche fabrieken in Mexico worden gemon teerd, terwijl de montage van vliegtuigen op de Mexicaansch-AiTierikaansche grens zal plaatsvinden. De gereedgekómen toestel len zullen door Noord-Amerikaansche pi loten verder het land in worden gevlogen. In vredestijd is het leger van Mexico 70.000 man sterk. De Amerikaansche re geering heeft tot dusver 300 hotels met in totaal 35000 kamers in beslag genomen. Deze hotels zullen als kazernes worden in gericht. De meeste dezer hotels bevinden zich in groote badplaatsen, zooals Miami Beach in Florida. Rommel behoudt vrijheid van handelen. Het Italiaan^he weermachtbericht luidt als volgt: Woensdag vonden van den vroegen och tend tot laat in den avond in het woestijn gebied tusschen El Alamein en Fuka bloe dige gevechten plaats van onze pantser strijdkrachten en infanterie met soortge lijke, vijandelijke eenheden. Na buitenge woon hevigen tegenstand trokken de Itali- aansch-Duitsche troepen zich in nieuwe stel lingen in het Westen terug. De vijandelijke verliezen aan manschappen en materiaal zijn groot. Onze verliezen zijn ernstig. Jagers van de Spil voerden hevige ge vechten met de numeriek sterkere lucht macht van den vijand, 26 vijandelijke toe stellen werden in verscheidene gevechten gedurende de laatste twee dagen neerge schoten. Onze gevechtsvliegtuigen vielen met bommen van geringe hoogte gepantserde vijandelijke strijdkrachten aan en beschoten deze met mitrailleurvuur. Luchtaanvallen op Tobroek en Benghazi eroorzaakten aanzienlijke schade. Er zijn verscheidene dooden en gewonden onder de Libysche bevolking. De goede vorderingen van de Duitsche aanvallen aan' alle bewegelijke sectoren van liet front in het Oosten worden op het oogenblik overschaduwd door de gebeurte nissen op het Egyptische oorlogstoon cel. Steeds opnieuw vallen de Engelschen met superieure middelen aan troepert. tanks en vliegtuigen aan. behalen hier en daar ter reinwinst. ondanks het heldhaftige verzet van de Duitsch-Italiaansche verdedigers, zonder echter het operatieve doel van hun aanval tot dusver bereikt te hebben. Wanneer het Duitsche opperbevel meldt, dat de troepen van het Duitsch-Italiaansche pantserleger in enkele sectoren volgens de plannen op ce voorbereide tweede verde digingsstellingen zijn teruggetrokken, dan beteekent dit met het oog op de ervaringen van vroegere offensieven op dit oorlogs- tooneel geenszins een beslissing ten gunste van de Engelschen. De leiding van het Duitsch-Italiaansche pantserleger kan wel iswaar niet overal plaatselijke partieele successen van Britsche tanks verhinderen, doch zij heeft vanzelfsprekend met de hui dige activiteit van den vijand in haar eigen operatieve plannen rekening gehouden en is totaal vrij in haar besluiten. Er kan natuurlijk nog niets worden ge- Het voorbeeld. In een Russische frontkrant van 10 Oc tober hebben de Russen een oproep aan hun troepen gepubliceerd. Deze oproep, luidt In den frontsector van Leningrad heb ben dapperheid en taaiheid van een fascistische divisie onzen opmarsch belet. Kameraden, soldaten van het Roode Leger neemt een voorbeeld aan deze fascisten. Een belangwekkend hoofdartikel in ,Volk en Vaderland". Alleen het nationaal-sociglisme kan dit volk van den ondergang redden. In „Volk en Vaderland" van deze week komt een belangwekkend artikel voor van de hand van den leider der N.S.B., onder den titel „Gelooven, trouw blijven, door zetten." Na een opsomming te hebben gegeven tran hetgeen zich gedurende de mobilisatie in 1939 en 1940, alsmede in de Meidagen van 1940. hqeft afgespeeld, zegt de leider o.m.: „Sindsdien zijn 2ya jaar voorbij gegaan en in dien tijd is het met ons volk nog steeds bergafwaarts gegaan, hollend. Wat de ge vluchte regeering niet aan goud naar Amerika had verscheept, of zelf medegenomen, werd door Duitschland gevorderd. De voorraden verdwenen als sneeuw voor de zon door ge controleerde en oncontroleerbare aankoopen. Veel van wat moeizaam in reeksen van iaren was opgebouwd, ging te gronde. Geest er lichaam het hart en de maag, zij werden hun kerend. Toen werd aan ons volk de grootste slag toegebracht, dien het ooit moest aanvaarden, n.l. de oorlogsverklaring aan Japan, die in korten tijd de bezetting van geheel Indië ten gevolge had. Dat was te danken aan de „ac tiviteit" van de gevluchte heeren in Londen. Hoeveel duizenden van ons volk daarbij te gronde zijn gegaan, weet nu nog niemand onzer. Van het Nederlandsche imperium, met inbegrip van het moederland, is sindsdien geen vierkante km. meer onbezet. Dan voert Duitschland de arbeidsdienst- plicht in voor alle bezette gebieden en tien duizenden en nogmaals tienduizenden worden gedwongen hun gezin, hun vaderland te 4 laten om in dén vreemde te werken" Na er dan op gewezen te hebben, dat de Duitsche weermacht rekening moet houden met de mogelijkheid van een Engelschen in val, vervolgt Mussert: „Het Duitsche bestuur kan zich beper ken tot het in verdediging brengen van de kuststrook en zich niet bekommeren om de bevolking, die daar woont. Die be volking zou dan tusschen de strijdende partijen komen en vernietigd worden. Om dit te voorkomen, daarom zijn nu maat regelen van evacuatie beraamd door de Duitsche bezettingsoverheid in samenwer king met de burgerlijke autoriteiten. Natuurlijk zit van beide jijden de wil v om deze kleine volksveriiuizing zoo min mo gelijk onaangenaam te ftoen zijn. Niettemin zal dit voor tienduizenden een groot leed en een groote opoffering zijn, Dit staat nu weer als nieuwe beproeving, tegelijk met den zeer moeilijken winter, ons volk te wachten.. „Wat wij te doen hebben is dit: ons niet van de wijs laten brengen, ons nationaal-socia- lisme trouw blijven, zooals wij dit op leven en dood waren tot Mei 1940. Wat ons kwetsl en dat is heel wat, en.wat ons hindert en dat is nog meer, beschouwen als iets dat over gaat, dat wij ook nog mede moeten nemen in onzén zwaren bultzak en bovenal trouw en eerlijk met elkander staan als een geheel in de N.S.B.. de eenige strijdformatie waarop volk en vaderland rekenen kunnen. Wie de N.S.B. verzwakt, valt het. vaderland in den rug aan, wie de N.S.B. versterkt, doet het -beste wat een goed vaderlander doen kan. Zoo is het, ook al begrijpen honderdduizen den dit nog niet, ja al denken zij dikwijls het tegendeel. Er z\jn vele Nederlanders, die meenen dat eert* over winnend Duitschland een Duitschland zal zijn dat an dere volken en speciaal die welke tot de Germaan- sche volkeren familie behoo ren, wil knechten. Ik geloof, wat de Fühi^r mij geschreven heeft, n.l. dat het zijn wensch is dat de geest van mij en mijne kameraden zou vaardig worden over het geheeie volk en fje geest van mij en mijne kameraden ligt duidelijk en klaar in onze bronnen eo in den tekst van mijn redevoering op den Goudsberg, die zoo juist als brochure verschenen is. Ik geloof, dat de Führer en de Ducc. na het bolsjewisme en het Amerikanisme te hebben overwonnen, hier een rechtvaardig Europa zullen maken, waarin ieder volk in vrijheid zal kunnen leven tot heil van allen, die het belang van het algemeen stellen boven het belang der on- derdteelen. Wij behouden het geloof: \vy blijven trouw: wij werken door, onverstoorbaar, stoer. Het nationaal-socialisme is toch dc eenige moge lijkheid tot herrijzenis van ons volk in een nieuw en beter Europa. Troepen der As trekken in enkele sectoren op nieuwe stellingen terug. Hevige luchtgevechten boven strijdtooneel. Argentinië verdedigt zijn neutraliteit Hoewel de zitting van de in'ter-Ameri- kaansche politieke -verdedigingscommissie, Dinsdag te Montevideo gehouden, geheim wordt gehouden, verluidt uit die stad, dat de vergadering stormachtig was en dat de Argentijnsche gedelegeerde onmiddellijk daarna per vliegtuig naar Buenos Aires is vertrokken. In aanwezigheid van president Castillo en hooge officieren heeft de commandant van het Argentijnsche schoolschip Puerre- don opnieuw uitdrukking gegeven aan^den wil van het corps officieren om de neutra liteit en de souvereine rechten van Argen tinië in den zin van Castillo te verdedigen. Woordelijk verklaarde de commandant: „Gii moogt met vergeten, dat gij tot een land behoort, dat zich kenmerkt door eerlijke oriënteering op internationaal gebied en dat zich daardoor de waardeering van de geheeie wereld heeft verworven. De oorlog is niet naar ons overgesprongen, omdat dit in strijd is met onze nationale belangen en ons gevoel." GENERAAL MENDIGAL TE RABAT. Voor; een inspectie van de te Rabat ge- stationneerde afdeeling der Fransche ko loniale luchtmacht is de opperbevelhebber der Fransche luchtstriidkrachten in Noord- Afrika, generaal Mendigal. aldaar aangeko mén. Op het vliegveld werd hij begroet door den bevelhebber der luchtstrijdkrachten van Marokko. Om den band tusschen het Fransche moe derland en de koloniën te versterken, zal de eerstvolgende trekking van de Fransche nationale loterij te Dakar, de hoofdstad van Fransch-West Afrika worden gehouden. De opbrengst van deze trekking zal aan West- Afrika ten goede.komen. BELANGRIJK Verzending van Kerstpakketjes voor de Waf f en SS en het Legi ïoen. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen-SS en het Legioen, die een veldpostnummer heb ben, mogen alleen verzonden worden met de speciaal voor Kerstpaketten verstrekte ze gels. z.g. Zulassungsmarken Deze zegels wor den aan de soldaten uitgereikt en door hen aan hun familieleden toegezonden. Zij zijn dus nergens anders verkrijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelijk om Kerstpak ketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1.000 gram of 2.000 gram. Voor 1 000 gram moet men dus één zegel en voor 2.000 gram twee zegels opplakken. Voor de vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noodig en kunnen de pakjes zonder zegels verzonden worden. Het is van het grootste belang, dat de Kerstpakketten vóór 30 No vember a.s. aan de post ter verzending afge geven zijn. Van 10 November tot 25 December 1942 is het niet mogelijk, pakketjes te verstu ren zonder zegels, welke zwaarder'zijn dan 20 gram. Voor 10 November en na 25 December 1942 kunnen pakjes zonder zegels tot 100 gram verzonden worden. Door deze regeling is er voor gezorgd, dat alle kameraden ook werkelijk met Kerstmis Uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt geadresseerd worden: An das SS-Ersatzkommando Nederland Den Haag, Stadhouderslaan 132 te zenden aan: Rang: Naam: Veldpostnummer of adres Het SS-Rrsatzkommando verzoekt de Ne derlandsche bevolking, zich precies aan deze regels te houden, daar, gezien het groote aan tal Nederlandsche vrijwilligers, alleen op deze wijze een g<tfegeld. Kerstpakkettenverkeer mogelijk is. zegd omtrent het verloop van den strijd, zoolang niet een belangrijke ravitaillee- ringsbasis van bezitter verwisselt. Pas aan het einde van den slag evenals bij den strijd ter zee kan de uitslag worden vastgesteld, doch zoover is het nog niet. De Engelsghen zijn. wat troepen, pantserwagens en vliegtuigen betreft, numeriek in de meerderheid en het terugtrekken van een deel der Duitsch-Italiaansche troepen kan dan ook als tactische manoeuvre worden gezien. In deze strategie heeft Rommel zich altijd een ware, meester getoond. Ook de Engelschen weten dit en in hun verklarin gen omtrent het verloop van den strijd sdiijneri^ij dan ook nog zeer voorzichtig té zijn. Waar de tweede verdedigingslinie precies ligt, is natuurlijk een militair geheim. Een feit van belang is, dat de positie van Rom mel veel gunstger is dan bij overige gele genheden. op grond van het achter hem lig gende gebied, waar hii kan steunen op ver schillende goede verdedigingslinies, zooals die van Mersa Matroe en de Halfayapas, terwijl ook dc voorwaarden voor een vlot verloop van de ravitailleering aanwezig zijn. Von Th om a gevangen. Aan het Noord-Afrikaansche front heb ben de Britten, naar het D.N.B. verneemt, op verscheidene plaatsen sterke pantser wiggen voor den aanval óp de Duitsche stel lingen in dsn strijd geworpen. Bii een dezer aanv'al brachten zij op een smal gebied meer dan 100 zware tanks in het gevecht. Om dezen aanval af te slaan, stormde Ridder kruisdrager generaal Ritter von Thoma aan het hoofd van zijn tanks naar voren voor een tegenaanval. In de verbitterde worste ling werd generaal Ritter von Thoma met zijn commandowagen. die diep in de vijan delijke formaties was doorgedrongen, afge sneden en geraakte in de walm en stofwol ken van het strijdgewoel van zijn tanks on gemerkt in gevangenschap. De Duitsche tanks, die den generaal waren gevolgd, sloegen den Britschen tankaanval af. Te Ankara is de revisie begonnen van het proces tegen de Turken Soeleiman qp Abdoer Rahman alsmede tegen de Russen Pawlof en Kornilof, die betrokken waren bij den bomaanslag op den Duitschen ambassa deur Von Papen. EEN DRAMA VOLTREKT ZICH. Bs. De toestand wordt van dag At dag erger voor Frankrijk. Aan den eenon kant heeft het nog steeds rekening te houden met het woelwerk van vele agenten der gealli eerden in het onbezette gebied cn van ver schillende partifbn, die geen afstand hebben kunnen doen van de politieke begrippen welke het land aan den ondergang prijs geven,V aan den anderen kont staat het machteloos, militair volkomen lamgeslagen m ieder opzicht en moet het toezien hoe de vroegere bondgenooten probeeren het ko loniale rijk ten eigen bate te liquideeren. Tegenover dit alles staat een reeds zeer sterke partij van mannen, die begrepen heb ben. dat, wanneer Frankrijk in het nieuwe Europa opgekomen is. de oplossing van alle dringende vraagstukken niet langer moei lijk kan zijn. Zij willen vooruit in de rich ting van een samenwerking met Duitsch land en hebben zich ingezet voor den strijd tegen het bolsjewisme. Hei volk. geslingerd tusschen deze polen, krijgt nog steeds niet de rust. die het noo dig heeft om het werk v.an den opbouw te beginnen. Herhaaldelijk is gebleken, dat de regeering te Vichy op hartelijke en oprechte wijze met Duitschland wenscht samen te werken en er niet tegenop ziet af te rekenen met de ontbindende krachten. Zoo meldde dezer dagen nog een S.P.T.-bericht» dat door 'het Fransche ministerie van binnen- landsche zaken de arrestatie van een groot aantal Fransche communisten werd be vestigd. De arrestatie werd uitgevoerd door de Fransche politie in samenwerking met de Duitsche amoriteiten. Onder de gearres teerden bevonden zich de bedrijvers van zeer belangrijke sabotagedaden. De leider van de Fransche politie in hét bezette ge bied. Bousquet heeft aan deze arrestatie een groot aandeel gehad. Ook in politiek op zicht is veel geneigdheid tot samenwerken te vinden. De Fransche Volkspartij'houdt thans eeq congres te Parijs, waarin de op richter en leider Doriot gesproken heeft. Het groote gevaar waarin Fransch-West- Afrika en Marokko verkeeren. door de be dreiging van geallieerde zijde, heeft dezen leider er toe gebracht een verklaring af- te leggen, dat Frankrijk met Duitschland tot overeenstemming iqpet komen om dit kolo niale gebied doeltreffend te kunnen verde digen. In aansluiting op deze rede zomede partij telegrammen van toewijding aan maarschalk Pétain en aan Laval. Buiten Frankrijk ziin nog tal van flemen- ten werkzaam, die het land op genade en ongenade willen overleveren aan de ge allieerden, die alle koloniën zouden willen laten bezetten door Amerika en Engeland en volkomen vreemd staan tegenover de nooden van hun land. Bij alle „overwin ningen". welke, de geallieerden op hun vroegere bondgenooten behalen, ziin zii het, die in groote mate mede verantwoordelijk moeten worden gesteld. Frankrijk moet de schuld, die het op zich heeft geladen na Versailles, wel duur betalen! De opbouw van een volksstaat en fle samenvatting van alle energieën, zooals Doriot die zich voor stelt is nog ver en daartusSchen ligt nog de lange lijdensweg, die land en volk zul len hebben af te loopen, wanneer de geal lieerden hun zin krijgen, want deze kun nen alle koloniën (en in het bijzonder de rijke gebieden ir> West-Afrika en Marok ko) uitstekend gebruiken (er, uitbreiding van het eigen bezit, ter vestiging van eigen steunpunten en als springplank, om verder in Afrika op verovering uit te gaan. Met Frankrijk, dat in alle opzichten zwak staat en zich zelf niet verdedigen kan, wordt afgerekend, het is een gemakkelijke prooi, het vormt een douceurtje, welks mogelijk heid zelfs Roosevelt zich aan het bbgin van den oorlog niet zal hebben voorgesteld, maar dat niettemin gretig en zonder scru pules wordt aanvaard. Hier voltrekt zich het noodlot van de zwakkeren, die binnen het machtsbereik van Amerika en Engeland gekomén ziin: altijd wanneer deze beiden den oorlog nog win nen. Zoo niet. dan heeft Doriot, die het heil van zijn land ziet binnen hot verband der samenwerking in het nieuwe Europa, het. bij het goede eind en dan zal ten slotte geen macht ter wereld in staat 'ziin te ver hinderen. dat het Fransche volk zich zelf te rugvindt in de eenige doelstelling, die steeds goed en juist was. zoowel voor Frtmkrijk als voor Nederland en voor de overige lan den van het continent: de samenwerking.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1