agenda: Het Europeesche Jeugdverbond heeft grootsche plannen. De nieuwe bonnen. I ft Waterleiding en vorstschade. Men neme reeds thans maatregelen ter bescherming van den meter en de leidingen. Met het oog op den naderenden winter vestigt de directeur van het Gemeentelijk Waterbedrijf Haarlem de aandacht op hel volgende: Tijdens de periode van hevige vorst in den vo- rlgen winter is gebleken, dat in vele gevallen niet wordt voldaan aan de desbetreffende voor schriften van het Waterbedrijf. Zoo is o.m. het navolgende bepaald: Iedere gebruiker Is verplicht tc zorgen voor het vorstvrU houden van den watermeter en de binnenleiding. Schade toegebracht aan den watermeter door vorst of anderszins is voor rekening van den gebruiker. Water dat verloren is gegaan uit door vorst veroorzaakte lekkage of door openstaande Iccgloopkranen moet worden betaald. Door thans reeds maatregelen te nemen, kar men zich vrijwaren tegen groote schade en veel ongemak In den komenden winter, want tijdens de vorst zal hèt Waterbedrijf weinig hulp kun nen bieden. DE WATERMETER. Er moet onderscheid gemaakt wprden tusschen watermeters geplaatst buitenshuls in een meter- put en watermeters geplaatst binnenshuis. Voor .de watermeters geplaatst buitenshuis in een mcterpui geldt het navolgende: Bescherm den watermeter rn de hoofdkraan ln den meterput door het aanbrengen van eer goed aansluitend houten tussehendeksel, voor zien-van een handvat, waardoor rondom den wa termeter èn de hoofdkraan een isoleerende luchtlaag wordt opgesloten. Een tussehendeksel kan men eiken winter op nieuw gebruiken. Andere afdekkingen geven veel al spoedig tot vervuiling aanleiding en moeten op verlangen van den meteropnemer door den gebruiker worden verwijderd^ Men kan het tussehendeksel bovendien afdek ken met een zak. gevuld met stroo, hooi of der gelijk materiaal. Men bedenke hierbij dat deze opvulling geen warmte geeft, doch alleen de af koeling van den watermeter o.a. tegengaat en dat deze opvulling en het tussehendeksel direct na het verstrijken van den winter uit den meier- put verwijderd moeten worden. Verder moet er op gelet worden, dat het bo vendeksel den meterput goed afsluit tegen oen wind. want meestal wordt de bevriezing van den watermeter veroorzaakt door tocht. Watermeters, welke binnenshuis zijn geplaatst onder den vloer, moeten worden voorzien van een overal goed sluitende omtlmmerlng. Voorkom', in dit geval onnoodige afkoeling ei tocht onder de vloeren door het dichtmaken var kieren en luchtroosters, in hel bijzonrer bij dor pels van deuren waar de wind op staat. Watermeters die bevriezen omdat zij onvol doende beschermd waren, zullen niet vervangen worden. DE HOOFDKRAAN BIJ DEN WATERMETER Overtuigt u reeds nu of de hoofdkraan wel goed afsluit. Indien dit niet het geval is, geeft- daarvan dan onmiddellijk schriftelijk of tele fonisch No. 10279 of 11834 kennis aan het kantoor van het Waterbedrijf, Kampersingel No. 4. Thans heeft het.Waterbedrijf nog gelegenheid de hoofdkraan te herstellen, doch tijdens een vorstperiode zal hiervoor vermoedelijk geen ge legenheid meer zijn. Voorts dient men te bedenken, dat het blijven druppelen van de ieegloopkraan verlies betee ken t'van water, dat betaald moet worden. 0 LEEGLOOPEN/BINNENLEIDING. Laat. waar de toestand dit noodig maakt, tij dens uorst de geheele binnenleiding zoo vroeg mogelijk 's avonds leegloopen. (Water in voor raad nemen!) Dit laten leegloopen dient als volgt te geschieden. a. sluit de hoofdkraan. b. opent de ieegloopkj-aan en alle tapkranen en trekt de closetbakken door (Indien eventueel zakken in de leiding aanwezig zijn. zal meestal het water hieruit zoo goed mogelijk door door blazen van de leiding, dienen te worden ver wijderd). c. overtuigt u daarna of de leegloopkraan geen water blijft geven en dus de hoofdkraan goed afsluit, is dit laatste niet het geval (zie onder b), dan zal in vele gevallen de leegloopkraan geslo ten moeten worden totdat de hoofdkraan door het Waterbedrijf hersteld is. d. bij hel weder in gebruik nemen van de bin nenleiding is het eerste werk de leegloopkraan goed te sluiten, daarna moeten de openstaande tapkranen worden gesloten en dan pas moet de hoofdkraan worden geopend. Het Is absoluut noodzakelijk, ter vermijding van onnoodige moeilijkheden, om direct hierna de ln de binnenleiding opgesloten lucht gele genheid te geven om te ontwijken, door de hoogstgelegen tapkranen enkele minuten te openen. Mocht vlak «hter den watermeter geen Ieeg loopkraan aanwezig zijn. dan Is men verplicht deze terstond door een erkenden waterlitter (loodgieter) te laten aanbrengen. LIGGING VAN BINNENLEIDINGEN. Ten aanzien van de binnenleidingen is ln de herordening bepaald, dat. deze zoodanig gelegd en onderhouden moeten worden, dat zij"niet aan vorst zijn blootgesteld en geheel geledigd kun nen worden. Om een vorstvrije ligging van de leidingen te verkrijgen moeien deze^iiet tegen en vooral niet ïn buitenmuren gelegd worden. Het wegwerken van de leidingen in de muren ls verkeerd, want een lekkage is dan moeilijk te vinden en zal veelal groote reparatiekosten ver oorzaken. Aan het begin van leidinggedeelten (aftakkin gen). welke weinig gebruikt worden of in onver- Sarmde gedeelten van het huis liggen, behoort :n gemakkelijk bereikbare stopkraan met leeg- 2o«pkraan te worden aangebracht, opdat bij vorst deze leidingen buiten gebruik gesteld en geheel geledigd kunnen worden. Veranderingen in de binnenleidingen moeten door een erkenden waterlitter verricht worden. Vooraf dient deze goedkeuring te vragen aan het Waterbedrijf, Kampersingel 4. telefoon 10279. Men kan onnoodige afkoeling in de rujmten, waar leidingen liggen voorkomen, door het dicht maken van kleren bij ramen en deuren, in het bijzonder bij dorpels van deuren waarop de wind staat. Brengt tijdens vorst van eenige beteekenis ruimten, waarin leidingen aanwezig zijn, behoor lijk in verbinding met plaatsen, waar regelmatig gestookt wordt, in het bijzonder gedurende den nacht, of verwarmt deze rechtsteeks, Indien zulks mogelijk ls. De gebruiker dient er aan te denken, dat in den komenden winter bij bevriezing van de binnen leiding of den watermeter, het Waterbedrijf, voorzoover daartoe overigens verplicht, zoolang de vorst duurt praktisch geen hulp zal kunnen bieden om weer over water de beschikking te ver krijgen en dat na de vorst spoedige hulp zeer af hankelijk is van het aantal te behandelen gevallen. Het nemen van de hiervoor vermelde maat regelen ls dus geheel in het eigen belang van iederen verbruiker. JAN HBNSEN'S ZANGKLASSE VOOR DE RADIO. De zangklasse van Jan Hensen zal morgen, Zaterdag tusschen vijf uur en half zes voor de radio optreden. Gezongen 'zullen worden „Wilt heden nu treden" door mevr. Oudhui zen met koorbegeleiding; „O. Heer. die daar des Hemels tente spreidt". „Sanctus" van Jan Hensen, „Meerfey" van Schumann, 5-stem- mig a capella. „Avondlied" van B. Sweers; „Elfendans" van M. C. v. d. Roovaart, „Lente sprookje" van E. WettigWeissenborh. Kompaan H. A. Goedhart vertegenwoordigde ons land in Rome. Op de Donderdag gehouden persconfe rentie voor sportjournalisten op het depar tement van volksvoorlichting en kunsten te 's Gravenhage hield-4e heer H.A. Goedhart, leider van het bureau persreorganisatie van de afideeling perswezen van het departe ment van V. en K. een interessante inlei ding over het Europeesch jeugdverbond. Jn ziin .functie van kompaan bij den Na- tïonalen Jeugdstorm heeft de heer Goed hart als vertegenwoordiger van Nederland op de verleden week in Rome gehouden eer ste bijeenkomst van de werkgemeenschap pers. film en radio van dit jeugdverbond deelgenomen aan de verschillende bespre kingen en bracht hierover thans eenige na dere mededeelingen. Jong Europa staat thans, aldus de heer Goedhart, in het brandpunt der belangstelling. Groote Europeesche per sonen spreken over de jeugd en haar toekomst, terwijl het Europeesche jeugdverbond op verschillende manie ren van zich laat hooren en een groote activiteit op velerlei terreinen aan den dag legt. De jeugd 'van Europa heeft zich ingezet voor de nieuwe orde en bewijst dit zoowel aan de fronten als thuis. VRIJDAG 6 NOVEMBER. Gem. Concertzaal; H.O.V.-ledenconcert. 7.30 uur. Rembrandt Theater; „Wiener Blut", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar Palace: „De verstokte vrijgezel", 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Frans Hals Theater: „Tot ziens, Franziska" .2 30/6 30 en 8.45 .uur Toegang 18 jaar. Luxor Theater: „Een stem uit den aether" 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leef tijden. Moviac: „Ave Maria", 2„ 4, 7 en 9 uur. Toe gang 18 jaar. ZATERDAG 7 NOVEMBER. Stadsschouwburg: „De IJsheiligen" door het Amsterdgmsch Tooneel, 7.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. W.n. Hoofdredacteur: J V. Baudewyns. Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem. Cbef van Dienst en Stad: S. R Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Overmeer Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten Heemstede. Binnenland' J. A. Steen Jr., Zand- voort. Nieuws en reportage voor Velsen en om geving: J. J. E. van Baarsel, IJmulden. Adver tentiesD. A. J. Spek, Haarlem. De Technische Noodhulp in een der groote steden hield in verban^ met het eenjarig bestaan grootsch opgezette oefeningen.. Vrijwilligers slaan een noodbrug over een oude gracht. (j. van Khgn Pax Holland- m) Uitwisseling van radio-programma 's en films. Het nieuwe Jeugdtijdschrift „Nieuw Europa". Voor de volgende week zullen de gebrui-, keiijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk, taptemelk en tabak (thans weer twee rantsoenen) verkrijgbaar zijn op de bpnnen no. 57. Distributie van kindervoedsel. Wat er verkrijgbaar zal zijn. Het is van groot, belang, dat voedingsmid delen, die spéciaal voor kleine kinderen ge schikt zijn, ook werkelijk alleen aan kleu ters en zuigelingen ten goede komen. Tot dusver waren verschillende speci fieke voedingsproducten voor kinderen nog „vrij", hetgeen langzamerhand is gaan be- teekenen, dat ze dikwijls niet te verkrijgen' waren en wel eens een minder gewenschte bestemming kregen. Menige moeder zal daarom met voldoening verneipen, dat de hieronder genoemde voedingsproducten voortaan uitsluitend verkrijgbaar zullen zijn op melk-, beschuit- en/of rijstbonnen. Hetgeen voortaan op beschuit- bon verkrijgbaar is. Volgens bekendmaking van het departe ment van landbouw en visscherij zal men met ingang van 8 November a.s. tegen in levering van beschuitbonnen behalve de artikelen, die men daarop reeds verkrijgen kon, per bon hetzij 100 gram melksuiker, hetzij 100 gram voedingssuiker in .poeder- vorm, hetzij 125 ^ram voedingssuiker in vloeibaren vorm kunnen koopen. Daarnaast zal men in den vervolge de z.g. „kinder biscuits" ook uitsluitend op beschuitbonnen kunnen verkrijgen en wel 75 gram per bop. Deze speciale ,;kinderbiscuits" zijn in ver band hiermede niet meer op de brood- en bloembonnen verkrijgbaar. Voorts zal men tegen inlevering van twee beschuitbonnen tezamen met een melkbon kunnen verkrijgen 1.4 L. gecon denseerde karnemelk met bloem en suiker; of 1.4 L. gecondenseerde karnemelk met bloem zonder suiker, of 1.4 L. geconden seerde karnemelk met voedingssuiker, of 1.4 L. gecondenseerde karnemelk „d" of 1.J4 L. eiwitmelk. Tenslotte zal men kindermeel, behalve op den rijstbon, zooals tot dusver het geval was, ook kunnen koopen tegen inlevering van beschuitbonnen, met dien verstande, dat men op drie beschuitbonnen 250 gram kindermeel zal kunnen knopen. Hetgeen voortaan op rijstbon en melkbon verkrijgbaar is. Op één rijstbon, tezamen met één melk bon kan men 350 gram farine lactee be trekken. Voorts zullen in den vervolge de verschillende soorten kindermelk en baby- yoghurt, welke tot nu toe zonder bon ver krijgbaar waren, uitsluitend gekocht mogen worden tegen inlevering van melkbonnen, met dien verstande, dat men 1.'/ L. kinder melk of yoghurt zal kunnen koopen tegen inlevering var. één melkbon. Tenslotte kan men per melkbon een bus van 225 gram karnemelkpoeder betrekken. Op rijstbon te verkrijgen maizena, zuivere tarwebloem of als kindervoedsel bereide gerstebloem. Met ingang van bovengenoemden datum zal het voorts niet meer mogelijk zijn mai zena (maïszetmeel) te koopen op den voor maizena of vermicellj. aangewezen bon. Op deaen bon zal men derhalve uitsluitend puddingpoeder en zetmeelproducten, als mede vermicelli e.d. kunnen verkrijgen. Maizena zal men daarentegen in den ver volge uitsluitend op den voor rijst aange wezen -bon kunnen verkrijgen en wel 250 gram per bon. Voorts zal men op den rijst bon, behalve de artikelen, die men ook voordien reeds op dien bon kon betrekken, ook kunnen koopen; of wel 250 gram zui vere tarwebloem, of wel 250 gram speciaal als kindervoedsel bereide gerstebloem. In verbgnd hiermede wordt er op gewezen, dat zuivere tarwebloem niet op de bloem bonnen verkrijgbaar zal zijn. Het is verheugend, dat ook in Nedbrland groote belangstelling bestaat voor de jeugd en dit onderwerp vele persorganen bezig houdt. In de houding van de jeugd zien wij een toevoer van frissche kracht, die -het oude Europa sneller zal doen voortgaan op den weg naar aaneensluiting. Deze samenwer king zal de Europeesche volksgemeenschap ten goede komen. Op 14 September j.l. werd te Weenen het Europeesche jeugdverbond opgericht en het is volkomen juist, dat de jeugd van Europa thans reeds de ouderen voorbij is gesneld om den band van kameraadschap, eensgezindheid en waardeering te smeden. Van 24 tot 27 September 1942 wapperden in Milaan de vlaggen van Europa. De jeugd uit bijna alle landen was daar tezamen ge komen om te strijden om het kampioen schap van de Europeesche jeugd. De Ne- derlandsche jeugd heeft gevochten als leeuwen en de resultaten hiervan zijn u allen bekend. De nationale jeugdstorm heeft laten zien. dat er in de toekomst met de jeugd van Nederland terdege rekening gehouden moet worden. Thans eindigde Ne derland in het landenklassement als 7e. Maar het volgende jaar, wanneer de wed strijden te Breslau zullen worden gehou den, dan kan geen genoegen meer worden genomen met de 7e plaats. Het is uw taak om dit de jeugd van' Nederland duidelijk te maken. Alle uit blinkers op sportgebied, zoowel jongens als meisjes, moeten zich aansluiten bij den jeugdstorm, want alleen door den jeugdstorm zal het mogelijk zijn zich te meten met de besten van geheel Europa. Nu kwam een deel der Nederland- sche jeugd bijeen, het volgend jaar zal de geheele jeugd vertegenwoordigd moeten zijn. De vorige week waren de Europeesche landen te Rome aanwezig. De werkgemeen schap pers, film en radio, welke gemeen schap staat onder leiding van Italië ik moge u er aan herinneren, dat Nederland het onderdeel kuituur behandelt'— heeft m Rome de mogelijkheden besproken om te komen tot een gecombineerde internatio nale jeugd propaganda. Ik had de eer Nederland te mogen ver tegenwoordigen en ik kan u zeggen, dat ik zeer voldaan ben over hetgeen daar-werd oereikt. Met alle belangen der Europeesche landen werd rekening gehouden en de wijze, waarop de werkzaamheden geschiedden, kenmerktan zich dooi- een recht harteliiki kameraadschap. v Het congres werd officieel geopend door den vice-commandant van de G.I.L., Bona- mici. In zijn warm begroetingswoord wees hu op de verstrekkende verantwoordelijk heid van de taak der vertegenwoordigers. Na'.at de deelnemers aan den vice-comman- dant Bonamici waren voorgesteld en de of- ficieele groeten waren overgebracht, werd .der bijeenkomst opgedragen aan prof. Eugenio Canepo. De eerste dag werd besteed aan de bespreking van het Europeesche .jeugd tijdschrift: „Nieuw Europa". Dit blad zal om de twee maanden verschijnen en hieraan zullen alle landen hun me dewerking verleenen. Een belangrijk besluit, is, dat het blad in alle -talen van het continent zal verschijnen, dus ook m het Nederlandsch. Het formaat van het blad is ongeveer gehik aan dat van „Berlin—Rom—Tokio", doch het zal veel meer illustratiemateriaal bevatten. De inhoud zal zoo zijn. dat het blad met alleen voor de jeugdleiders, maar voor geheel jong Europa bestemd is. dus voor allen, die zich jong voelen. Reeds thans is men met de eerste redac tioneel-technische zaken begonnen, zoodat de verschijningsdatum niet ver meer is Op het gebied van de radio heeft het Europeesche jeugdverbond een speciaal ra- diointwisselingsnrogramma uitgewerkt en aangenomen, hetwelk den radio-omroepen zal worden aangeboden. In dit radio-programma zijn alle Europeesche landen ingedeeld. In de practijk zal het dus hierop neerkomen, dat Nederland op bepaalde tijden Duit- sche, Italiaansche, Spaansche en andere programma's voor de jeugd uitzendt, terwijl daarnaast die landen Ncderland- schc programma's zullen geven. Ook ten aanzien van de film is besloten te ko men tot een uitwisseling. Men achtte het technisch nog niet uit voerbaar om een soort Europeesche Wo- chenschau te maken over de jeugd, doch wel is het mogelijk gebleken, documentaire films van eigen productie uit te wisselen. Deze uitwisseling heeft o.m. ten doel de er varingen. die ieder land over de verschil lende arbeidsonderdeelen heeft opgedaan, ter kennis van andere landen te brengen. De deelnemers aan het congres waren in den ioop dezer degen de gasten van den mi nister van kuituur en propaganda. Pavolini en den minister van corporatiën. Ricci. De slotbijeenkomst te Rome werd bijge woond door den eere-president van het Europeesche jeugdverbond. üen secretaris der fascistische partij, Vidussoni. Aan het slot van de bijeenkomst werden door alle vertegenwoordigers telegrammen verzon den aan hooge functionarissen, o.a. aan de Duitsche jeugdleiders Baldur von Schirach en Axmann. Zijn Nederlanders goede soldaten? SS-PK. Er was eens een tijd, waarin gezaghebbende" personen en kringen de meening verspreidden, dat de „Nederland- sche soldaat een nobdzakelijk kwaad was". De publieke opinie ging natuurlijk nog ver der; „soldaat zijn, is niets voor een Neder lander, een goéd soldaat wordt hij nooit, dat zit 'm niet in het bloed Op het oogenblik staan een groote tien duizend Nederlanders in het. Oosten als vrijwillige soldaten aangatreden. In het Kederlandsche legioen, bij de SS-Standarte Westland, in de recrutenkazernes van Duitschland strijden, of wachten op den dag hunner inzet, deze duizenden landge- nooten en wij willen ditmaal een kiemen greep doen uit onze ervaringen en herinne ringen met en aan den Nederlander „die het nooit tot een goed soldaat brengen kon". Aan de Myus, het smalle riviertje tus schen Taganrog en Rostof, hebben twee Nederlanders opdracht gekregen de laatste uren van den nacht een machinegeweer nest bezet te houden, dat een stuk voor de andere stellingen gelegen is. Bij het aan breken van den dag hooren de posten in de andere stellingen schieten en schreeuwen in en rond het machinegeweernest der twee Nederlanders. Zij schieten te hulp .en vin den een van de twee, uit tal van wonden bloedend, bewusteloos op den bodem van het nest. Bijgekomen onder de behandeling van den dokter, vertelt de gewonde, dat hij en zijn kameraad plots overvallen wa ren door een tiental sovjets, die den gan- schen nacht daar ginds in dien granaat trechter op de loer gelegen moeten hebben. Het was blijkbaar hun opdracht gevange nen mee te voeren om deze uit te kunnen hooren over de sterkte en de plannen van onze afdeeling. „Voordat ik goed begreep, wat hun bedoelingen waren, hadden.zij mijn' kameraad al te pakken en toen neb ik met den kolf «van mijn geweer zoo lang om me heen geslagen tot ik niet meer kon." ^En je kameraad?" vraagt de compagnie chef„Ja, die moet tien meter verder in dien kuil daar liggen. Hij riep nog, dat hij in geen geval levénd iii de stellingen der sovjets gesleept zou worden. Hij moei de handgranaat, die hij steeds onder aijh mantel droeg, nog afgetrokken hebben, voordat ik onder de slagen der sovjets in elkaar zakte, hoorde ik een harden knal. In den aangeweeen kuil vond men het lijk van den tweeden Nederlander, ih de eene hand de lont van de handgranaat, die hij inderdaad afgetrokken had. Om hem heen lagen zeven verminkte sovjets, dooden en zwaargewonden. De bataljon-„spiess" staat Wolchow- front gebogen over een brancard, waar op een negentienjarige jongen ligt, een Verduisteren van 17.05 tot 7.44 uur 6 Nov.: zon op 7.43, onder 17.03 uur maan op 4.31, onder 16.31 uur 7 Nov.: zon op 7.45, onder 17.02 uur maan op 5.47, onder 16.57 uur 3e v&epett fafUMuit! Nederlander, die slechts vier dagen aan het front is geweest. Zijn linkerbeen is zoo ge kwetst, dat de beensplinters boven het vleesch uitsteken. Een half uur heeft het vervder van den gewonde uit de gevechts linie naar hier geduurd en zijn gezicht is vertrokken van de ondraaglijke pijn. „Arme kerel", zegt de Spiess, „wat zul jij een pijn hebben". „Ja", antwoordt onze landgenoot, „maar het is veel erger, dat ik nu al, na vier dagen pas, van het front weg moet." Verbluft bekijkt de Spiess even de gezich ten rondom hem en bromt dar\ wat voor zich uit: Het zijn toch kerels, die Neder landers*. In een kazerne is een groep Nederlan ders pas twee weken in opleiding. Twee weken van de lange dril-periode, die den recruten de hardheid geven moet, die zij noodig hebben om de plaatsen in te kun nen nemen van hen, die vielen in den alles van lichaam en geest vragend en strijd tegen de sovjets. Eiken avond is vooral de groep van den meest-barschen opleidings- officier der kazerne doodop. Dezen avond legt deze zelfs beslag op het eenige vrije uurtje van het einde van den ontzettend langen dag. Niets is hem goed genoeg, niets deugt er. Den volgenden morgen bevindt zich de groep met denzelfden officier in het bosch op het excercitieterrein. Het is nog sche merdonker, maar de nieuwe dag van hol len en draven, zwoegen en klimmen is al begonnen. Dan vraagt de officier opeens, of er in de gezamenlijke broekzakken nog voldoen de sigaretten voor allen zijn. „Wij doen namelijk dezen morgen eens/ heelemaal niets" zegt hij „niets dan luieren en rooken", „Ja, ja", lacht hij de verbaasde gezichten toe, „ik wil jullie dezen morgen iets ver tellen van de maanden, voordat ik deze verwonding kreeg, die mij dwong het front te verwisselen voor deze ople^dingskazerne." „Welnu, laat ik jullie dan vertellen, dat ik de laatste weken van mijn verblijf aan het front het bevel voerde over een afdee ling, die ongeveer uitsluitend uit Nederlan ders bestond, en ik zal ronduit zeggen, dat dit een heerlijke tijd was. Prachtsoldaten die Nederlanders. Er vias in mijn afdeeling niet alleen de geest en discipline van een keurtroep, maar er was ook de hartelijke oprechtheid van kameraden onder elkaar. Wanneer wij zoo'n dag van zware gevech ten en zegevierend voorwaarts marcheeren achter den rug hadden, zaten wij vaak bij elkaar en zongen de liederen, die wij ken den. Wij konden alles verdragen samen, alles. Mijn afdeeling was er een van man nen van staal en de Nederlander, die mij als laatste de hand gaf, toen ik gewond op de brancard lag, zo» mij dit: „Als u straks weer in de kazerne bent, wilt u er dan vooral voor zorgen, dat mijn landgenooten als recruten fbinstens even hard aangepakt worden als de anderen? Wij, Nederlanders aan het front hebben namelijk slechts één doel, en dat is, te too- nen dat wij minstens gelijkwaardig zijn aan den beroemden Duitschen söldaat. Niet al leen de Duitschers, maar ook de Nederlan ders zelf zullen de overtuiging moeten heb ben, dat ons Nederland eerste-klas-soldaten opleveren kan Npderland kan er van overtuigd zijn, dat zijn vrijwilligers bij het legioen en de prachtige divisie, waarin de saamhoorigheid van het nieuwe Europa in strijd tot 't i^itar- ste, in bloed en pijnen, bevochten wordt, die prachtige divisie van Duitschers en Nederlanders, Vlamingen, Denen en Noren, soldaten zijn van den eersten rang. Moed, rust in het nemen vap beslissingen, door zettingskracht en geestdrift, taaiheid en kameraadschap vindt men bij onze mannen aan het Oostfront in die mate, dat zij reeds enkele malen gemeld werden in de officieele berichten van het oppercommando van de Duitsche weermacht. De Nederlandsche soldaat staat naast ziin Duitschen kameraad, zijn bloed is goed. De tienduizend in Sovjet-Rusland bewijzen dit eiken dag. SS-oorlogsversIaggever ANTON VAN BREUGEL. SPORT EIV SPEL. KORFBAL Bonnen beteekenen voedsel mits er geld isZorgt voor geldSteunt Winterhulp Giro 5553. Geldige bonnen in de week van 8 Nov; t.m. 14 Nov. Elk der volgende bonnen 8 NOV. T M 14 NOV. 1942 57A BROOD 57B BROOD 4 Rants. Yz Rants. Brood of gebak 5 18 22 18 Rants. 57 BESCHUIT 1 Rants. Beschuit, brood of geb 4 Rants. 57A YI.EESCH 57B VLEESCH 1 Rants. V2 Rants. Vleesch of VI.waren IY2 3 3 3 Rants. 57A AARDAPP. 57B AARDAPP. 2 KG 1 KG." 2 i 1 6 4 1 K.G. K.G. 1& Liter IYx Liter 5y* 3 Yz 57 TAPTEMELK Taptemelk IVA m Liter. 57 TABAK 'l Rants. Tabak 1) 2 Rants. 1 NOV T/M 28 NOV. 1942 417 ALGEMEEN 1 K.G K.G. 418 ALGEMEEN 1 Rants. 1 419 ALGEMEEN 125 Gram 125 125 420 ALGEMEEN 125 Gram 125 125 125 125 421 ALGEMEEN 125 gram 125 422 ALGEMEEN 125 gram 125 125 12,5 423 ALGEMEEN 100 Gram 100 100 100 100 Gram. 424 t/m 426 ALGEM. 100 Gram Kaas 427 t/m 430 ALGEM. 1 Rants. Bloem, brood of gebak 4 4 4 4 Rants. 4-66, 4-67 RESERVE 250 Gram. Riist 500 Gram 3-65, 4-65 RESERVE 150 Gram Cacao met suiker 150 150 Gram. I, NOV. T'M 12 DEC. 1942 56, 57 VERSNAP. I 100 Gram - 58, 59 VERSNAP. 1100 Gram 4 OCT. T/M 28 NOV. 1942 400 ALGEMEEN 1250 Gram. 31 OCT. T/M 11 NOV. 1942 56 BOTER l/2 Rants. -13 SEPT. T/M 11 NOV. 1942 2-61, 2-62 RESERVE V, Rants. 3-61, 3-62 RESERVE Yz Rants. 4-61 RESERVE V9 Ranis. i>Chocolade I Suikerwerk I Koffiesurrogaat Beschikbaar per persoon: In tijdvak van één week: NED. KORFBALBOND, AFD. HAARLEM. Oosthoek heeft zich. van de nederlaag tegen Animo Ready, nog niet kunnen herstellen en ver loor opnieuw op eigen terrein. Watervliet was gedecideerd sterker en won met S—2. Weliswaar behoudt Oosthoek nog de leiding maar het heeft thans evenveel verliespunten als nummer 2 Animo Ready en slechts één verliespunt minder danWatervliet. Oosterkwartier 4 en Nieuw Flora hebben beide maar twee verliespunten neer dan de leiders, zoodat er weer volop ipanning is. Nieuw Flora l won maar ternauwer nood met 3—2 van het toch wel heel zwakke T. H. B. 2. Zondag krijgen de roodwilten bezoek van Aurora en zullen uit een ander vaatje moe ten tappen, willen zij een kansje behouden'. Oosterkwart Ier 1. dat nog slechts vier wedstrijden heeft gespeeld ontvangt Watervliet en is waar schijnlijk tegen de Velsenaren niet opgewassen. Animo Ready zal het op eigen terrein met T. H. 2 wel klaar spelen, al behoeft het geen mor.s- -overwinning te worden als ln den uitwedstrijd. een overwinning komt Animo Ready gelijk in punten met Oosthoek en kan door beter doelge- mtddelde de leiding overnemen. De overige uitslagen zijn: •Tweede klasse: Animo Ready 2—Watervliet 2 1—1; Nieuw Flora 2Oosthoek 2 63. Derde klasse: Watervliet 3—Stormvogels 2 —1; Haarlem 3—Haarlem 4 4—2 Het programma voor de tweede en derde klasse luidt: Oosthoek 2—Aurora 2; Nieuw Floga 2—Haar lem 2; Stormvogels 2—Oosthoek 3; Sport Vereent 3—T. H. B. 3. HOCKEY H.D.M. OP BEZOEK BIJ B.M.H.C. De Zondag te spelen wedstrijd B.M.H.C.—H.D.M. van groot belang, daar de clubs na vijl wed strijden evenveel punten hebben en ongeveer ge lijk staan met het leidende Laren, dat één wed strijd meer heeft gespeeld en twee punten voor staat. Aan spanning zal het dus 'ln Bloemendaal niet ontbreken; mogelijk geeft het voordeel van eigen terrein den doorslag. In de dames-competitie zal Rood Wit vermoe delijk ongeslagen blijven; de dames ontvangen in Heemstede H H.Y.C, B.D H.C. is op den goeden weg. maar of ze op eigen terrein van H.D.M.. dat de tweede plaats bezet, zal winnen, is wel moeilijk, omdat de achterstand slechts één punt is. HANDBAL RAPIDITAS—CONCORDIA. Het programma voor Zondag luidt: Dames. Eerste klasse: Rapiditas—Concordia, 2 uur. Tweede klasse: Concordia 2—O. S. S. 2, 9.30 uur; B. G. V.—H. O. C. 2, 9.15 uur; O: S. S. H. O. C. 2.15 uur; Ymond—Rapiditas 2, 3.15 uur. Heeren. Eerste klasse: ConcordiaAttila 10.30 ur. Tweede klasse: O. S. S.—B. G. V. 3.15 uur; Ymond—Rapiditas 2.15 uur; Bato—H. O. C. 2.15 uur. Derde klasse: Bato 2—Ymond 2 3.30 uur; H. O. C. 2—0. S. S. 2 2.30 uur. De belangstelling zal Zondag uitgaan naar den traditloneelen plaatselijken wedstrijd tusschen Rapiditas en Concordia. De damesploegen behoo- ren meestal tot de leidende groep en ook dit jaar staat er aan weerskanten weer veel op het spel, zoodat er een spannende kamp verwacht mag worden. De Concordia-dajjies hebben tot nu toe slechts één wedstrijd verloren en wel tegen het leidende Zeeburg, terwijl de zwart-witten reeds vier verliespunten geboekt hebben. Niet temin achten we beide elftallen van gelijke kracht en is een voorspelling onmogelijk. De Concord:a-heeren krijgen het Stichtsche Attila op bezoek, waarvan gewonnen kan en ook moet worden, willen de rood-wltten zich ten minste niet in ernstig degradatiegevaar begeven. lang in verband met de leiding in deze afdeeling. Inu de overige wedstrijden geven we de thuis clubs de beste kansen. Bij de heeren beloven de wedstrijden Ymond—Rapiditas en Bato—H. O. C. een spannend verloop te zullen krijgen. BOKSEN LUC VAN DAM—FLURY. Aangezien het relsvisum van den Zwltserschen bokser Flury niet tijdig in orde gemaakt kon. worden, heeft promotor Th. W. Verbeek, in over lég met het hoofdbestuur van den N. B. B. be sloten, den internationalen bokswedstrijd in het Concertgebouw te Amsterdam, welke oorspron kelijk was vastgesteld op Vrijdag 6 November a.s. uit te stellen tot Vrijdagavond 13 November aanstaande. VOETBAL NED. VOETBALBOND (onderafdeeling Haarlem). RANGLIJSTJES. Afdeeling 1 A: Z.v.meeuwen 4 Kennem. 37511 11 63036 Kinheim 2 7 5 1 1 11 Concordia 6 3 0 3 6 Spaarnd. 7 4 1 2 9 Hillinen 2 7 2 1 4 5 NAS 6 4 0 2 8 OCO 2 6 2 0 4 4 O. Gezell. 2 8 3 1 4 7 \lliance 7 115 3 EDO 4 7 3 0 4 S Afdeeling 1 C: TYBB 3 6 2 1 3 5 PEK 7 5 1 1 11 RCH 4 5 0 2 3 2 /SV 3 7 5 1 1 11 ev. 2 7 0 1 6 1 5t.vogels 3 7 3 2 2 8 Afdeeling 1 B: ïFC 3 6 3 0 3 6 H'lem 3 a 8 5 1 2 11 Ceel Wit 6 2 2 2 6 Schoten 2 7 5 0 2 10 DIV 6 2 0 4 4 Droste 5 3 117 SCH 5 7 2 0 5 4 DSK 6 3 0 3 6 EDO 3 6 1 0 5 2 GROOTE BELANGSTELLING VOOR AMATEUR RADIO-VERSLAGGEVER. Bij den Nederlandschen Omroep zijn vele brie- en ingekomen van voetballiefhebbers, die zich aangemeld hebben als amateur-radlo-verslagge- ver op te treden. Ook in Haarlem wonen veel lief uebbers envtinarbij zijn er. die trouw iederen iondag een wedstrijd bezoeken. Besloten is het .antal candidaten. dat een proef van bekwaam-' leid mag 3fleggen, te verdubbelen. Twintig can- Jidaten worden opgeroepen in de districten 1 en 2 en tien in de andere districten. In tijdvak van vier weken In tijdvak van zes weken: In tijdvak van acht weken 250 250 250 250 Gram. Gemiddeld per week: >87'/a 175 175 146 Gram. Boter Boter Boter GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk dery volgende bonnen Geeft recht op het koopen van Van Tot en met 03 Petroleum 01 t/m 05 B.V. Brandst. 06 t/m 08 B.V. Brandst. 01, 02, 03. 04. 05. K.F. Brandst. M Textiel (Mannen) 2- liter Petroleum 1 eenh Brandstoffen' 1 eenh. Brandstoffen 1 eenh. Brandstoffen (geen anthraclet) 45 gram Scheerzeep' I Nov. 1942 II Mei 1942 16 Oct. 1942 diverse data 1 Sept. 1942 9 Jan. 1943 21 Dec. 1942 28 Febr. 1943 30 Apr.' 1943 31 Dec 1942 DE VOLGENDE BONNEN ZI.IhkBINNEN KORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 7 Nov.: 56 Brood^Beschuit, Vleesch, Aardappelen, Melk, Taptemelk. R-9 Tabak, Sigaretten. De geldigheidsduur van de volgende bonnen Is verlengd: t/m Maandag 30 Nov.: 412, 413 Algemeen (Zeep), N-Eenheidszeep, Waschpoeder, Toi letzeep. De bonnen, waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdsp worden gebruikt met uitzondering van deD bon voor vleesch vleeschwaren en aardappelen. 1) Mannel. personen van 18 jaar en ouder. Sport-ailerlei Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Boksbond heeft besloten van 1 Januari 1943 af de medische sportkeuring verplicht te stellen voor alle wedstrijdboksers, zoowel profs als ama teurs. De keuring van de deelnemers op den wed strijddag blijft gehandhaafd. Op aanwijzing van de A. P. P. E. te Rome, zal de bokswedstrijd tusschen Jan Nicolaas en Proietti op 18 November a.s. in Den Haag. uit sluitend door een neutralen scheidsrechter, n.l. den Belg Marcel Falony, zonder juryleden wor den geleid. RADIOPROGRAMMA ZATERDAG 7 NOVEMBER 1942 HILVERSUM I, 415.5 M) 7.15 Kinderkoren uit verschillende landen (gr.). 7.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.40 Dieren kijken u aan (gr.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 „Parade", voordracht. 8.50 „Najaar" (gr.). 9.00 VrOolijke afwisseling van zang en spel (gr.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.40 Vroolijke afwis seling van spel en zang. 10 00 Gerard van Kreve len en zijn orkest. 10.30 Bent u het er niet mee eens? een praatje op den Zaterdagmorgen. 10.45 Orkest Joan Lancé. 11 30 Viool en piano. 12.00 Almanak. 12.05 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Herdenking van Paul Lincke's geboortedag (gr.). 13.45 De Arbeidsdienst in Duitschland. 14.00 Pianovoordracht. 14.30 Europeesche tijdschriften- schouw. 15.00 Bonte middag te Goes. 16.45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke en beursberichten. 17.00 Jan Hensen's dameskoor. 17.30 „Woeker", luister spel. 18.00 Molconi-kwartet en solist. 18.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 19,00 Als ik 't voor 't zeggen had. 19.15 Pianospel. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. De wereldmeenin? uit den aether geplukt. 19.50 Een Hanzestad op de Veluwe. reportage. Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Omroepsymphonie- orkest (opn.). 21.20 Kleine composities van groote meesters (gr.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Ontmoeting met.... (gr.). 23.00—24.00 Film melodieën (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 Berlijnsch Opera-orkest (gr.). 8.00 Bran dende kwesties, lezing (opn.). 8.15 Eén kwartier vertier (gr.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Symphonie orkest (gr.). 9.00 Kees Veening en zijn gezelschap (opn.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 Kees Veening en zijn gezelschap (opn.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Kamermuziek (gr.). 11.00 Voor de jeugd. 11.20 Kinderkoor (opn.). 11.30 Componisten dirigeeren eigen werk (gr.). 12.30 Programma-overzicht. 12.35 Pianovoordracht (gr.). 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berich ten. 13.00 Met de Texelsehe visschers op stap. reportage. 1315 Het groote Omroeporkest (opn.). 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Gooisch strijkorkest en solist. 15.30 Voor de Jeugd. 16.00 Amusementsorkest en solist. 16.45 B.N.O. Nieuws- !en zakelijke berichten. 17.00 Voor de binnenschip pers. 17.15 Adalbert Butter en zijn orkest (gr.). 17.30 Het Arbeidsfront roept u tezamen, vraag gesprek. 17.45 Orgelspel. 18.00 De W. A bestaat 10 jaar. 18.15 Orgelspel. 18.30 B. N. O. Nieuwsbe richten. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 B. N. O. Groningsch praatje. 19.00 Groeten aan Nederland sche zeelieden. 19.30«iNederiandsche volksklanken. Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken 20.15 Van de eene melodie in de andere (gr.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Militair overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. „Controleert Uw gas- en Electriciteits- verbruik geregeld."

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2