h Stadsnieuws De Nederlandsche Oostcompagnie biedt velen een goede toekomst. Zin en beteekenis van den „Dag der Nederlandsche Politie". Ledenconcert der H.O.V. Wanneer ik mij ni# vergis, was het voor <ic tweede maal dat op een H.O.V.-pro- gramma een werk voorkwam van den in 1915 aan het Russische front gesneuvelden Duitschen comoonist Rudi Stephan. die be schouwd wordt als de merkwaardigste baanbreker van de nieuwe muziek in zijn land. Ditmaal was het de Musik in einen Satz für Orchester. een stuk dat op een muziekfeest te Jena in den zomer van 1913 de algemeene aandacht op den toen 26- jarigen componist vestigde. En waarlijk, deze van alle iidèlheid en laat romanitschen zwier gespeende muziek, klinkt nu nog, drie decenniën later, als een bewust idioom van den nieuwen tijd. Stellig is het. dat die stomme verdwaalde kogel den slechts twee weken: als militair ingelijfden Rudi Stephan, Duitschland van zijn geniaalst begaafden jongeren componist, die geroepen scheen om den leider van de nieuwe generatie te worden, beroofde. Na het beluisteren van dit merkwaardige jeugdwerk, kunnen we volmondig onderschijven wat Dr. Karei Hol! van deze kunst getuigd heeft: Stephan breekt in den geest, maar gedeeltelijk oók reeds w.at den klank betreft rriet de roman- „ticlc en het naturalisme en wendt zich tot „nieuwe gevers", hij streeft natft- een nieuwee, hardere, eenvoudigere muzikale taal, die een adaequate uitdrukking ver leent aan den steeds harder en eenvoudiger wordenden geest van onze grondig veran derde en nog steeds veranderende maat- ichappfj en die, in tegenstelling met de ideologisch en programmatisch zoozeer aan buiten.-muzikale momenten en doeleinden gehouden muziek uit het einde der negen tiende eeuw, uitsluitend eigen wetten volgt. Na het Concertino voor piano en orkest van Honegger, uit 1924. muziek van 6f>eelsch en badineerend karakter en in* zijn Ragtïme-rhythme ietwat koketteerend me; het modieuse element der Jazz-invasie. klonk ons de boeiende muziek van Rudi Stephan toe als een krachtig en gezond ver maan om de moderne muziek niet als een onderhoudend klankenspel van min of meer grappige invallen, maar als een serieus be toog van een ernstig gestemd kunstenaar te nomen. Rudi Stephan steekt zijn gevoel niet weg; hij kan nog waarachtig elegisch en innig zijn. nog troisch en verheven, nog gespierd en krachtig; zijn modernisme» is niet aangevreten door de degenereerende music-hall-sfeer. die de generatie van het „aprés la guerre" rare parten zal spelen. Het is geloof ik. niet te veel gezegd dat de door Adam prachtig £ereali#?erde parti^uor van Rudi Stephan. het concert, dat overigens een tamelïik slappen indruk maakt, redde en uiteindelijk het slot ervan op een hoog plan plaatste. Over de rest kunrfen we-kort zijn; vooraf ging de Londensche symphonie "(no. 104) in D van Haydn, die de noodigé puntigheid mistte: daarna hoorden wij het. zelden ge speelde pianoconcert in C (K. V. 415) van Mozart en. het Concertino van Honegger. beiden met Jphan de Molenaar als solist, wiens .spel zich doorgaans niet boven een xVlakke' interpretatie verhief Het orkestwerk van Rudi Stephan maak te zooals gezegd, den avond goed. Marinus Adam zal er goed aan doen 'dit stuk weer eens gauw op een programma- te zetten. JOS. DE KLERK. Gerliart Haiipfmann- hprfleïiknig. N.D.K. organiseert herdenkingsfeesten. 15 November herdenkt de Duitsche too neelschrijver Gcrhart Hauptmann zijn 80en verjaardag. Dit is ook voor de Nederlandsch -Duitsche Kuituurgemeenschap aanleiding; geweest om algemeene herdenkingsfeesten te organiseer en. waarin zij den talentrijken schrijver hujdigt. Ten deele doet zij dit met de opvoering van een tooneelstuk, waartoe zij de op dracht gaf aan het Noordhollandsch tooneal, dat onder regie van Jan C. de Vos een .op voering brengt van „Rose Bernd", een dei- stukken van den jubilaris, ten deele ook in een avond, waar dr Knifiler, directeur de Deutsche Obcrschule in Amsterdam en de heer F. Primo, hoofd van de afd. Thea ter en Dans, bij het Dept. van Volksvoor lichting en Kunsten, zullen sprekén over Hauptmanns daden en leven. Hieraan is een voordracht ïiit de werken van den schrijver verbonden, waartoe men Heinz Lorschei'dt, een der tooneelspelers van het „Deutsches Theater in den Nieder- landen" bereid heeft gevonden. De tooneeluitvoering te Haarlem heeft plaats op 14 November. H.O.V. VOLKSCONCERT. Op het Volks-coneert dat de Haarlemsche Orkestvereeniging op Dinsdag 10 November a.s. te 7.30 uur in de Gemeentelijke Con certzaal zal geven, zal als soliste optreden Maria QuintSoholten, sopraan. Zij zal met orkestbegeleiding een aria van Mozart en 2 Ijederen van Jos. Jongen zin gen. Het concert, dat onder leifling staat van Marinus Adam, Wordt geopend met de Symphonie in D. gr. terts No. 104 van Jos. Hayan. Hierna vervolg? Maria QuintScholten, met orkestbegeleiding, met „Exultate Jubi late" van W. A. Mozart. Na de pauze wordt het programma voort- fezet met „Introductie en Scherzo" van dr. 'eter van Anrooy. Daarna zingt de soliste twee liederen van Jos. Jongen. Dit is een 'eerste uitvoering. Tot slot wordt uitgevoerd „Wiener Drei- vierteltakt" van Dr. Joh. Wagenaar. Verduisteren van tot 7.46 uur 7 Nov.: zon op 7.45, onder 17.02 uur maan op 5.47, onder 16.57 uur 8 Nov.: zon op 7.47, onder 17.00 uur maan op 7.06, onder 17.JJ8 uur (16.19 uur N.M.) AGENDA ZATERDAG 7 NOVEMBER. Stadsschouwburg: „De IJsheiligen" door het Amsterdamsche Tooneel. 7.30 uur. Gem. ConcertgebouwVariété-programma. 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Wiener Blpt", 2,30, 6,30 en 8.45 uur. Toegang W jaar. Palncc: „De verstokte vrijgezel". 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Frans Hals TheatcT: „Tot ziens. Franziska", 230. 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar Luxor Theater: „Een stem uit den aether", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeftijden. Moviac: „Ave Maria", 2, 4, 7 en 9 uur. Toe gang 18 jaar. ZONDAG 8 NOVEMBER. Stadsschouwburg: 2.15 uur: Asschepoetster" door Haarl. Kinderoperettekoor. 7.30 uur: „De Landlooper", door „Onderling Genoe gen". Gom. Concertzaal: 2.30 uur: Kinderfeest. 7.30 uur: „Het achtste gebod" door „De Haghespelers". Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 9 NOVEMBER. Bioscopen: Middag- erf avondvoorstellingen. NACHTDIENST APOTHEKEN. Geopend van 's avonds zeven uur af Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, teief. 10378 Begemann ën Sneltjes, Kruisweg 30. tel. 10043: Mamlx-Apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525 Heemstede Heemsteedsche Apotheek. Bin nenweg 98. tclef. 28197. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns. Haar lem Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad F. C. Derks, Haarlem Chef van Dienst en Bin nenland: S. R Kuiper, Haarlem Sport en Stad A. overmecr, Heemstede. Buitenland: J. c. van der Laag. Heemstede. Haagscb Redacteur: Korsten. Heemstede. Stad en reportage: J Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velscn en omgeving: J. J. E. van Baarsel, iJmul- den. Advertenties: D. A. J. Spek, Haarlem. Voor den Politierechter. Een bruiloftsklucht in Aalsmeer De kastelein van een bij Aalsmeer ge legen kroegje vierde feest: hij was in den echt getreden met een Aalsmeerschë schoone en had tal van gasten in zijn café genood om dit heuglijk feit te vieren. Een aantal, inwoners der gemeente Aalsmeer, waarvan eenige tot de stamgasten van het cafétje behoorden, waren aangelokt door het vroolyk feestrumoer in het etablisse ment en wilden weten wat daar aan dt hand was. Erin mochten zij niet, doch aan gestoken door de vroolijkheid van 's kaste- ïein's gasten, wilden ook zij hun deel neb ben van de vreugde. Een keldertje lag onder het cafétje, een aan verroeste hengsels han gend raampje versperde den toegang, doch voor de Aalsmeerders was dit geen bezwaar. Zij forceerden het en twee hunner kropen door het nauwe gat naar binnen om daar waar de kastelein zijn voorraad had op geslagen weg te halen wat voor het feest vieren noodzakelijk was: wijn, bier. kaas en croquet jes. Gewapend met deze lekkernijen trok het troepje den weg op en zoo vierden zij het huwelijksfeest van den kastelein. Edoch, het feesfnad een nasleep. De kas telein ontdekte den diefstal, vond het niet erg, doch desalniettemin werd de zaak toch aan de politie opgegeven, met als gevolg, dat de Aalsmeersche jongemannen voor den Politierechter moesten verschijnen. Hun gerechte straf zouden zij niet ontgaan en toen de eerste der feestvierders voor de groene tafel verscheen, vroeg de Officier van Justitie, die dacht met een ernstige diefstal te doen te hebben, een maand ge vangenisstraf. Verdachte's raadsman, mr. S. C. van der Wall, gaf toen een gloeiende schildering van het gebeurde in dien feest- nacht en vroeg een geldboete, daar het hier toch geen misdadigers betrof. Het was; slechts een kwajongensstreek. De Officier streek toen zijn hand over het hart en reduceerde zijn eisch tot een boete van ƒ15 (subs. 9 dagen) tegen ieder der jongelieden De Politierechter kon zich hiermee vereeni gen en met dit vonnis, dat als waarschuwing voor een volgenden keer kon gelden, keer den zij terug naar hun dorp. Bioscopen Rembrandt: Wiener Blut. Muziek en wals zit den Weeners in het bloed. Dat is geèn nieuws en een, operette film, die de toelichting wil zijn op deze reputa'tie kan dan ook weinig verrassende .elementen bevatten, betergezegd: Willy Forst is er niet in geslaagd, in de door hem geregisseerde film „Wieper Blut" iets an ders te leggen dan het oude, onbezorgde, muzieklievende en danslustige Weenen, dat we uit zoo menige operette-film kennen, het Weenen van de verblindende pracht ih de feestzaal in het paleis, van de aanstekelijke gezelligheid in het Prater en andere pret- wijken. Maar het scenario, dat hem ten dienste stond bood Willi Forst ruim gelegenheid, toch maar weer een oer-gezelüge film op stapel te zetten, waarin de moeilijkheden, waartoe verwisselde personen aanleiding geven afwissèlen met de grollen van een paar huisknechts, die een groteske dronke mansscène opvoeren of met feestgelagen in de Hofburg. geraffineerd en ensceneering en costumes. Want de film speelt ten tijde van het Weener Congres en zelfs de groote Metiernich verschijnt te midden der ihtri- geerende diplomaten en hun zij het op ander terrein complotteerende dames.- Willy Fritsch,Paul Heinckels, Hans Moser, Theo Lingen,-'Maria Holst en ande ren verleenen aan de film ,een daverend tempo, waartoe de walsmuziek van Johan Strauss natuurlijk niet weinig bijdraagt. IF. C. DERKS. Fraiis Hals: Tot ziens, Franziska Dit is een romantische geschiedenis van de liefde tusschen een filmoperateur van ;ensationeele wereldgebeurtenissen en een meisje uit een klein stadje. De filmopera teur zwerft door de geheele wereld en zijn geliefde ziet hem slechts af en toe. Einde lijk keert hij naar huis terug;, omeen oproep te vinden voor den militairen dienst. En weer zegt hij: Tot ziens, Francisca Een opvallend goede film, waarin Ma rianne Hoppe en Hans Söhnker op voor treffelijke wijze de hoofdrollen spelen. Moviac: Ave Maria In deze film speelt Bërijamino Gigli de rol van den gevierden tenor Tino Dossi, die gekweld wordt door verdriet over een ongelukkige liefde. Als er een andere vrouw in zijn leven komt, leidt dit tot een nieuwe teleurstelling, want zij blijkt een handlang ster van een afperser'te zijn. Maar na vele moeilijkheden overwint de liefde tenslotte toCh. Behalve Gigli spelen in deze film Kathe von Nagy, Paul Henckels en Harold Paul sen de belangrijkste rollen. LuxorEera stem uit den aether Het „Wunschkonzert", dat in Duitschland zoo populair was, vormt het hoofdthema van deze onderhoudende film, die ten deele een documentaire is, want zij geeft een beeld hoe de radio de schakel vormt tus schen vaderland en front. Daarnaast is er nog een eenvoudige liefdesgeschiedenis met Ilse Werner en Carl Raddatz als hoofd figuren. SJ. KUIPER. Palace: De verstokte vrijgezel De bekende schrijver van liefdesromans Freüo d'Marana, is onder zijn eigen naam verliefd geworden op een meisje en zal met haar in het "huwelijk treden. De jongedame in kwestie heeft echter een hartgrondigen hekel aan de romans, die onder den schuil naam d'Marana zijn geschreven, doch zij is onkundig van het i'eit dat die romanschrij ver dezelfde is als haar Ernst Schroder, die goeie paardenliefhebber. Schroder houdt veei van haar en ziet zijn geluk verdwij nen, wanneer zij het geheim van zijn twee de leven te weten zou komen en hij pro beert haar tot na het huwelijk onkundig te houden van dit feit. Het lukt hem tot twee dagen voor het huwelijk. Een theater-direc teur, een vriend van hem, heeft zijn schuil plaats ontdekt. Een ex-liefde van d'Marana begint hem te achtervolgen en dan begint het lieve leven Ralph Arthur Roberts, de., thans over leden Duitsche filmkomiek, speelt de rol van- den schrijver; Theo Lingen is zyn huis knecht die' hem in nog grooter moeilijk heden brengt. v. HEYNINGEN Vleesch op rantsoenbon vleeschwaren In den vervolge kan men op den bon „één rantsoen vleeschwaren" behalve een rantsoen leeschwarerf. ook 100 gram vleesch. been in begrepen, of 150 gram paardevleesch, been inbegrepen, verkrijgen. Dader van den moord in de Koestraat te Amsterdam voor de rechtbank. Bekend type uit donker Amsterdam. Tien jaar gevangenisstraf geëischt. Op 13 Maart van dit jaar werd in een woning in de Koestraat te Amsterdam het lijk gevonden van een 39-jarige publieke vrouw. Bij onderzoek bleek deze vrouw vermoord te zijn. Het was aanvankelijk een duistere historie en het viel de politie niet gemakkelijk na te gaan in welke richting de dader moest worden gezocht." Enkele dagen na den moord werd inge broken bij een kapper. Er werd daar voor ongeveer 100 aan sigaretten gestolen. De kapper koesterde verdenking tegen een man en hij stelde de politie op de hoogte. Inderdaad bleek deze man te hëbben in gebroken. De sigaretten had hij echter reeds'verkocht en de 100.die hij er voor ontvangen had, waren al weer uitge geven. Hij had daar o.m. een leeren ja: voor gekocht. De politie, wetende dat er bij den' moord in de Koestraat een leeren jas verdwenen was, bekeek die jas eens nauw keurig en ontdekte 'dat het kleedingstuk afkomstig was van de vermoorde vrouw. Hoe kom je aan die jas? informeerde de politie. Gekocht bij den opkooper S., ver telde de inbreker. De opkooper werd hier na aan den tand gevoeld.Hij herinnerde zich de jas te hebben gekocht van een onbe kendenjongeman, die hem bovendien een textielkaart had verkocht. De textielkaart werd naar den distributiedienst gezonden, die kon mededeelen dat de kaart aan iemand uit de Commelinstraat behoorde. Toen men dezenNnan naar de kaart vroeg, vertelde hij dat zijn textielkaart verdwe nen was en dat hij er de kleinzoon van zijn hospita van verdacht het stuk te hebben gestolen. De politie nam dezen knaap een verhoor af en spoedig viel hij door de mand. Hij bekende ruzie met de vrouw te hebben gekregen en haar toen te hebben vermoord. Hij had niet de bedoeling gehad te moorden, zoo beweerde hij. De vrouw was tijdens de 'woordenwisseling gevallen. Zij begon toen te gillen. Daarop had de jongen haar een prop in de mond gestopt. Zij verweerde zich echter desondanks hevig, waarop de jongen een mes hdd gegrepen en haar had doodgestoken. De moordenaar had daarop het huis verlaten en een leeren jas. een paar kaplaarzen en vier gulden meegenomen. Eenige gouden rïpgen en een bedrag van 38 bleken later ook verdwe nen te zijn. De jongen heeft echter stei volgehouden daarvan niets af te weten. Vandaag stond de 19-jarige moordenaar W. L. G. van Ewijk, terecht voor de vierde kamer van de rechtbank te Amsterdam, gepresideerd door mr. C. Briet. De jongen bleek, ondanks zijn jeugd, een weinig gunstig verleden te hebben. Hy was aanvankelijk bij zijn grootouders in huis geweest, doch zijn gedrag maakte het nood zakelijk dat hij een gestichtsopvoeding kreeg. Den laatsten tijd had hij ergens an ders zijn intrek genomen. Ter zitting vertelde de jongen hoe hij tot zijn daad gekomen was. Hij had dien avond een bioscoop bezocht en was na afloop in donker Amsterdam terecht gekomen. Hij was toen in contact gekomen met de vrouw. Er was ruzie ontstaan met de reeds ge noemde gevolgen. De officier van justitie, mr. dr. P. Kleene, begon in zijn requisitoir met uiting te geven aan zijn waardeering voor het voortreffelijk speurderswerk dat de politie heeft verricht. De officier achtte een zware straf nood zakelijk, hoewel hij, in verband met den jeugdigen leeftijd niet de maximum straf wilde vragen. Hij eischte wegens zware mishandeling, den dood tengevolge heb bend, een gevangenisstraf voor den tijd van tien jaren. De zorg voor de arbeit en hun gszit i. De loonregeling. Uw RADtt) defect? Bel op 14609 RADIO MOORS N.V. KRUISSTRAAT 38 VAN OUDS BEKEND Met ontzaglijke offers aan goed en bloed zUn de gebieden in het Oosten vrij ge maakt voor den inzet van arbeidskrachten. Door de exploitatie daarvan kan niet al leen de voedselpositie van Europa veilig worden gesteld, maar ook het bedrijfs leven onafhankelijk worden gemaakt van andere werelddeelen. Alle volkeren van Europa worden tot dezen arbeid opgeroe pen wie achterblijft verspeelt een eer volle plaats in de Europccsche samen leving. Daarom is het zaak dat ook Ne derland zijn aandeel levert. Achter iederen Nederlandschen werker staat daarom thans de Nederlandsche Oost Compagnie! Dit Is ongeveer de strekking van een propagandageschriftje. onder den titel „Het Oosten roept" uitgegeven door de N.O.C. Zooals men zich herinnert was de werving van arbiedskrachten voor de Oostelijke gebie den aanvankelijk naast enkele andere instan ties in handen van den zgn. werkdienst Hol land. Toen de N.O.C. als monopolie-orgaan onder toezicht van de overheid, belast werd met de 2org voor den economischen inzet zoowel van particulieren als firma's en in September den arbeid van den werkdienst overnam, was haar eerste werk te komen tot een coördinatie van alle organisaties, die zich met uitzending van arbeidskrachten bezig hielden. Waar'het hier een hoogst belangrijke zaak zoowel voor Europa als Nederland be treft, namelijk den opbouw en uitbouw der gebieden in het Oosten, nam zij totrichtlijn, dat het er niet om gaat zooveel mogelijk man nen uit te zenden maar in de allereerste plaats zoo bekwaam mogelijke mannen, vaklieden. Het aanzien van Nederland is hiermee ge moeid. Daartoe was het, o.a. met jiet oog op de parallel verloopende werving van arbeids krachten voor de. verwezenlijking van hel Duitsche vierjarenplan, noodig zekere voor rechten te verwerven op de Nederlandsche ..arbeidsmarkt". Van een arbeidsreserve kan niet meer worden gesproken. De N.O.C. slaag de hierin door een nauwe samenwerking met het rijksarbeidsbureau. In aansluiting hierop zijn door hear thans drie belangrijke punten voor de werving voor op gesteld: le. de uit te zenden man moet de noodige vakbekwaamheid bezitten; 2. hij moeb goed gezond zijn, en 3. zijn verzorging zoowel als die der ach terblijvende familieleden mag niets te wen schen overlaten. Hij moet zich over hen geen kopzorgen behoeven te maken. Wat leeftijd en gezondheid van den man betreft, heeft de N.O.C. zich op het standpunt gesteld dat over het algemeen alleen mannen niet ouder d§n 45 jaar voor uitzending in aanmerking komen Hun ccnstitutie moet zich kunnen aanpassen aan voeding, koude enz. Derhalve werd aan een uitwendige lichame lijke keuring door de doktoren der geweste lijke arbeidsbureaux nog een doorlichting verbonden, welke in den Haag geschiedt. De N.O.C.' stelt voorop dat de verzorging zoowel van den man als van de achterblijven- den niets te wenschen mag overlaten. Wat hemzelf betreft: er zijn drie loonklassen al naar gelang zijn bekwaamheid. In ieder ge- al wordt aan alle vrijwilligers in den werk dienst Holland een 60-urige werkweek gega randeerd, waarvan 48 uur op basis van 70 cent per uur en de overige 15 procent boven dit 'oedrag. Voor nacht- en Zondagsarbeid wordt 50 procent extra uitgekeerd. In de Oekraine ontvangen de gehuwden bovendien een schei- dingsgeld. De mannen zijn verzekerd volgens de Duitsche sociale wétten. Voorts wordt er voor gezorgd, dat het hun ten aanzien van de voeding aan niets ontbreekt. De N.O.C. keert aan de achterblijvenden een voorschot uit. Aan het einde van de week van vertrek ontvangen zij direct een week loon op basis van 60 uur. Zij zijn dus niet aangewezen op ondersteuning. Verder is de afdeeling „personeel" voort durend diligent om in ieder bijzonder geval steun te kunnen bijlen. De voorbereidingen voor een transport. Hoe verloopen nu de werving en uitzen ding? In de eerste plaats heeft men te maken met hen. die eigener beweging solliciteeren. Zij ontvangen een vragenlijst, waarin tal van. bijzonderheden-omtrent hun werkkring, loon, onderwijs, diploma's, vervulling van militai- en arbeidsdienstplïcht worden gevraagd, o.m. ook het beroep van den vader. Dit opdat men zich reeds eenig denkbeeld kan over den sollicitant, diens al of niet landelijke afkomst enz. Deze gegevens worden overgebracht op een stamkaart. Hiernaast heeft men de categorie diergenen, die bij de arbeidsbureaux op de mogelijkheden van een uitzending via de N.O.C. zijn gewe zen. Qok zij vullen na bereidverklaring de lijst in. Alle gegadigden eenmaal geclassificeerd naar beroep, gaan de lijsten via het rijksarbeids bureau" naar de gewestelijke bureaux, die nu nagaan of er geen beletselen zijp om voor uitzending in aanmerking te komen, inlichtin gen inwinnen omtrent gedrag, en het uitwen dig medisch onderzoek laten instellen. Na doorlichting in den Haag en ontvangst van een bewijs van goed gedrag, wordt de man nu aan de hand ook van een eigenhan dig geschreven levensloop, ingedeeld en het contract geteekend. Na mededeellng Öaarvan aan het rijksarbeidsbureau kan betrokkene met een transport de reis aanvaarden. Voor eventueele aanvulling van kleeding en schoei sel worden extra-toewijzingen verstrekt. De N.O.C. die in October met de uitzendin gen begon, heeft in drie weken tijds thans in de uitzending van 137 personen bemiddeld. Tot heden vertrok tweemaal per week een transport. Ook komende week zullen er weer vertrekken,, o.a. een van werklieden en een met boeren. Hen centrale punt van aankomst is Rowno. De mannen, in uniforme werkkleeding gesto ken, worden daar overgenomen door den kerkdienst Holland van het Ostministerie en vervolgens als groep, volgens de werkzaam heid waarvoor zij zijn ingedeeld, ingezet bij den bouw van huizen, bedrijven, kracht installaties enz. De* Nederlandsche Oost Com pagnie verliest hen hier niet uit het oog doch blijft op alle mogelijke wijzen hun belangen behartigen. Zij draagt er zorg voor dat het doel ideëel zoowel als practisch wordt be reikt en blijft op de bres staan voor de uit gezondenen en hun verwanten. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Kaart Aardappelen 57A Aa.rd. Aardappelen 57B Aard. Beschuit 57 Bcsoh. Bloem -127 t.m. 4 30 Aligevin. Boter Hoeveelh. t.m 2 log; 14 Noi? 1 kg, 14 N- 7 5 gr. J 4 N. 70 gr. 2S N. Bot/Vet 125 gr. 11 No* -61, 2-C2 r62. 4-61 Reserve 125 gr. 11 Noi 3-61. 3 Brandst, 01 t.m. 05 BV Brandst. 1 oenh. 31 1 01 t.m. 04 KF 1 eenh. 30 Apr. 1 06 t.m. 08 BV 1 eernh. 28 Fol Brood 57A Brood 400 gr, 14 No- 5713 Brood 50 gr. 14 'Xo\jv Cacao 3-65, 4-65 Reserve 150 gr. Ctgaretten 57 Taiba'lc 20.si. Chocolade 56, 57 'Versn. '100 gr. 12 Detjva Ecnbeidszccp 412, 413 Algem, 1 rants. 30 Noijd N Eenh.z. 1 rants. 30 No- Gem. Meel 422 Alge-m. 125 gr. 28 Nol Gort 421 Aigem. 125 gr. 28 No- Ilavermont 420 Algem. 125 gr. 28 No- Jam 418 Algom. 500 gr. 2S Noi Kaas 424 t.m. 426 Algem. 100 gr. 2S No- Koffiesurr. 400 Algem. 250 gr. 2-S Noi Melk 57' Melk 1 3/4 L. 14 No- Peulvr. 419 Algem. I25.gr, 28 Noi Rijst Scheerzeep Suiker Suikerwerk 58 Sigaren Tabak Taptemelk Toiletzeep Vermicelli Vleesch Wasch poeder 4-66, 4-67 Reserve 250 gT. 28 Noi M Text.Cm.) 45 gr. 31 417 Algem. lieg. 28 No-J ,59 Voran. lOO-gir. 12 De® 57 Tabak 5;st. 14 No 57 Tabak 25 gr. 14 NVjioi 57 Ta-plein. 1 3/4 L. 14 No* I N Todl.z. 75 gr. 30 Noèoi 423 Algem. 100 gr. 2S Noiei 57A Vleesch 100 gr. >4 X'owta 57 B Vleesch 50 gr. 14 Nowaï N Waechip.l rants. 30 Nobei Bij de zuivering van het terrein in de vol komen vernielde voorsteden van de fel om streden stad Stalingrad. (P.K.Rothkopf O/H P-H-c), SPORT EN SPEL. BOKSEN Hessels bokst tegen Snijders. Het is niet gemakkelijk voor den Haarlemmer Hessèls een tegenstander te vinden en toch mag zijn naam niet ontbreken op het program, dat Woensdagavond a.s. in het Concertgebouw word! afgewerkt, onder leiding van deboksclub „De Ring". Snijders uit Den Haag is uitgenoodigd tegen Hessels te boksen en in liem zal de Haar lemmer een moeilijken tegenstander hebben. Snijders is reed_s* eenige malen in Haarlem uit gekomen en het publiek kent hem als een moe dig bokser, dié hard kan slaan. Hessels moet daarom oppassen, dat hij niet k.o. geslagen wordt: De andere Haarlemsche boksers, die tot de b- er c-klas gerekend moeten, worden krijgen T.eide- naars tegenover ztch. Deys bokst tegen Marijs. Brouwer tegen Heiisden, Jansen=-tegen Horree en Van de Weteringen tegen Alpa. Voor de eerste maal in ons land op 14November Het is helaas niet te ontkennen, dat in ons land tie verhouding tusschen liet volk en de Nederlandsche politie lan goren tijd in verschillend opzicht veel te wenschen overliet. Van de zijde van het publiek was en is er nog steeds een opvallend gebrek aan begrip voor de hoogst belangrijke dienen.de taak van dit overheidsorgaan. Op zichzelf behoeft dit verschijnsel niemand te bevreem den. Voor een deel verricht de politie haar taak immers op preventieve wijze. Het is niet aangenaam, wanneer men in het openbaar een waarschuwing of een bekeuring krijgt. GEMEENTE KOOPT GROENTEN AAN VOOR DEN WINTER. De burgemeester van Haarlem heeft over wogen, dat het wenschelijk is om evenals in den vorigen winter een reserve-voor raad stapelgroenten aan te leggen, teneinde een eventueele stagnatie in de voedselvoor ziening in de gemeente te voorkomen. Teneinde de kosten, aie voortvloeien uit het opslaan van de groente, te bestrijden, heeft de Burgemeester besloten een bedrag an 4000 beschikbaar te stellen. NED. HERV. GEMEENTE. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft besloten dit college uit te brei den met 4 ouderlingen en 4 diakenen. Aan gezien er nog twee vacatures zijn, moeten er derhalve 6 ouderlingen gekozen worden. Voor dat deze verkiezing kan plaats heb ben, zal het eerst het kiescollege moeten worden uitgebreid met 16 nieuwe leden, waartoe Dinsdag 24 November a.s. verkie zingen zullen plaats vinden. 12y2 JAAR DIAKEN. In de „Mededeel in gen van de Ned. Herv. Gemeenten in de Classis Haarlem" herdenkt Ds. Van Elden-'t feit, dat Dr. A. H. de Vries op 1 November j.l. 12V-2 jaar ais diaken en secretaris van het bestuur hier ter stede heeft gefungeerd. W. A.-COMMANDANT ZONDERVAN VOOR DE RADIO. Vandaag van 18.0018.15 uur zal over den zender Hilversum 2 de commandant der W. A., mr. A. J. Zondervan, ter ge- legenheid van den „dag der oude W. A." corpsen op pleinen en straten plaats vinden, spreken. er zal hier en daar ook gelegenheid tot het Meil moet echter begrijpen, dat de po litieman daarmede niet anders dan zijn plicht doet, zijn plicht tot bescherming dei- gemeenschap, tot bescherming van anderen, van onze en hunne kindeven wellicht. On der de moeilijke omstandigheden van thans zet hij zich in alle stilte en bescheidenheid in voor ziin volk. Dag en nacht, bij regen en bittere koude is "nij in de steden en op het platteland op zijn post. Dank zij hem kunnen wij rustig slapen Dag en nacht staat hij klaar, wanneer wy hulp behoeven en niet zelden riskeert, hti voor onze vei ligheid en ter bescherming van ons bezit zijn leven. In waarheid en in de nobelste beteekenis van het woord wil de politie niet anders dan ziin: vriend en helper van het volk. Om deze zinvolle en schoone opgave te doen beseffen en tevens den politieman zelf in de gelegenheid te stellen oo bijzon dere meer positieve, en voor het publiek be grijpelijke wijze, bet dienende van ziin taak tot uitdrukking te brengen, is thans 'ngestejld „De dag der Nederlandsche poli- Je". welke vooïtaan ieder jaar zal worden gehouden. Dit jaar voor het eerst en wel op 14 November. De actie naar buiten. Op dezen dag zal de politieman in ons ge heele land getuigen van zijn geest van paraatheid en van ziin wel om slechts de vriend, helper en beschermer van ziin volk te ziin. De politie zal zich daartoe onder het volk begeven, zij zal door marsehen en sportwedstrijden haar lichamelijke ge traindheid bewijzen, zij zal maaltijden voor kinderen uit-behoeftige gezinnen organi- seeren en ook gezellige kinderraiddagen, Voorts zullen er in verschillende groote ge meenten concerten van politie muziek- bezichtigen van politïebureaux worden ge geven. Er zullen zijn: politiehonden demon straties, sportdemonstraties door politie mannen. En dan zal de politie, overal, in stad en land. er op dezen dag met de collectebus van Winterhulp op uittrekken, ten einde den nood van vele behoeftigen te kunnen lenigen. Aan deze collecte zullen ook de hoogste politieautoriteiten deelnemen en de totale opbrengst er van zat op passende wijze door een deputatie bestaande uit, po litiemannen van alle rangen, aan de stich ting Winterhulp worden aangeboden. Dit wat betreft de actie naar buiten. Tydens corpsavonden, welke in aanslui ting hierop worden gehouden en waarin nnder het corps zelf wordt gecollecteerd, zal vooral op het symbolieke van den dag der Nederlandsche politie worden gewezen. De agent en het kind. Dc programma's van de verschillende steden voor den dag der Nederlandsche po litie zijn ontworpen en zullen worden uit gevoerd door de politiemannen zelf. Wan neer men kennis neemt van de verschillende ontwerp-progvamma's. dan beseft men wel heel duidelijk, hoe goed de politie de diepe beteekenis van haar opgave onder ons volk begrijpt. Hoe zij doordrongen is van haar olicht.- te dienen en te helpen. En speciaal hoezeer zij doordrongen is van haar opvoe dende taak ten aanzien der jeugd. Zeer zin vol wordt het essentieele van dezen dag be licht door een affiche, voorstellende een agent met een kind. Hoewel natuurlijk een groote lijn is uit gestippeld. zou het gemakkelijk geweest zijn voor de organisatie van dezen dag be paalde dingen voor te schrijven. Men heeft evenwel afgezien van een schablone-viering om den corpsen gelegenheid te geven eigen initiatief te ontplooien en té toonen wat er in hun midden leeft. Daarbij zijn de moge lijkheden lang niet overal dezelfde. Deze zijn b.v. voor de gemeente veldwacht en de over het platteland verspreide marechaus sees. die ook meedoen, anders dan die van een stedelijk corps. Van hetgeen de verschillende corpsen doen. kunnen en willen wii hier geen voor beelden geven. Een uitzondering moge ech ter worden gemaakt voor het programma, ontworpen door een politiecorps uit een onzer groote steden, door te wijzen op drie onderdeelen daarvan. Op 14 November zal dit politiccorps ge heel op eigen Initiatief en bekostigd door het gezamenlijk personeel het peetvader schap op zich nemen van een aantal daar toe door de politiemannen zelf aangewezen gezinnen. Het geheele corps zal gedurende den komenden Winter voor deze gezinnen zorgen: Het zal er op toezien, dat het dezen behoeftigen gezinnen aan niets ontbreekt. In deze geste vindt het dienende en zorgen de karakter van de taak der politie wel een zeer nobele expressie. Doch daar blijft het niet bij. Eveneens op 14 November zal deze po litie een inzameling houden van gedragen win ter kleed ing, haar door de stichting Win terhulp opgegeven. En ten slotte zal dit corps een kindermaaltiid organiseeren, waaraan duizend arme kinderen zullen wor den onthaald op soep. stamppot met een bal gehakt, ijs en fruit. Ook dit alles wordt door de politiemannen zelf bekostigd. Voorts zal op 14 November van 11.45 tot 12.30 uur door de radio een reportage over het politie opleidingsbataljon te Schalkhaar worden uitgezonden. Moge ons geheele volk dit prachtige voor beeld van de politie ter harte nemen. Moge het zich op den 14den November op den dag der Nederlandsche politie, bezinnen op de taak, die de politieman in alle bescheiden heid voor de gemeenschap verricht en dit tot uitdrukking brengen in een ruime gift. gedeponeerd in de collectebus. Dan zal aan den eigenlijk toch zeer mooien Hollandschen naam voor den politieman de diender nieuwe zin en beteekenis: worden gegeven. Het programma voor Haarlem luidt als volgf le. Van 11 tot 12 uur geeft de Haarlemsche Politie Muziekvereeniging een concert op de Groote Markt. 2e. Van 14 tot 15 uur wordt, door het politie corps een marsch, met muziek, gemaakt door de stad. langs de volgende wegen Smede- straat, Groote Markt, Jansstraat. Jansweg Stationsplein. Rozenstraat. Kenaupark langs Ordnungspolizei, Parklaan, Kruisweg, Kruis straat, Barteljorisstraat, Groote Markt (hier wordt gedefileerd voor de Duitsche autori teiten en den Burgemeester), Koningstraat Gierstraat. Groote ^putstraat, Groote Markt. Zijlstraat, Nieuwe Groenmarkt. Krocht, Sme- destraat. 3e. Van 15 tot 16 uur wordt op het terrein der H. F. C. aan de Spanjaardslaarr een demonstratie met politiehonden georgani seerd. Deze interessante demonstratie is tegen betaling voor het publiek toegankelijk. 4e. Van 8 tot 17 uur zal door de politie den gecollecteerd ten bate van „Winterhulp Nederland". Het programma van de Zand- voortschc Politie voor den „Dag der Politie". Op „den dag der Nederlandsche Politic' zal het geheele politiepersorteel met inbegrip van de superieuren van 9 tot 5 uur collec teeren voor „Winterhulp". Des avonds zal het gezamenlijke personeel een. bioscoopvoorstel ling in de Hollandia-Bioscoop bijwonen. Bonnen beteekenen voedsel mits er gelj^a isZorgt voor geldSteunt WinterhulpF Giro 5553. Een spannende strijd kan verwacht wordefiui tusschen Kanon (Amsterdam) en Appel (Defnc Haag), beiden uit de klas zwaargewicht; Poppönt (Amsterdam) en Meurer (Den Haag), die al twi.' keer onbeslist boksten, ontmoeten elkaar weer en verder vermeldt het programma: Pits (An sterdam)—Ley ten (Den Haag); Delsen—Urlanu c (beiden Amsterdam), Usbrandy (AmsterdamMlva Alewijn (Den Haag en Slaap (Amsterdam)—Vooifep bij (Den Haag). j£c Bin ste! Technische dag. Twee wedstrijden op het terrei%ef van H.F.C. Evenals verleden jaar organiseert de Nedei^1 !3ndsche Voetbalbond een technischen dag e programma vermeldt niet minder dan zu, v twintig wedstrijden. De belangrijkste zijn wel d districtswedstrijden in Groningen en in Bredaïjk- Vastgesteld zijn Noord—West en Zuid—Oost. Dfc- heer A. van der Aart uit Haarlem zal als leider van het westelijk elftal optreden. In Haarlem worden op het terrein van H. F. l twee wedstrijden gespeeld. Om twaalf uur komehet de vertegenwoordigende elftallen van de afde«" hngen Ilharlem en Leiden tegenover elkaar om twee uur het Haarlemsch elftal en de ploeL der Haagsche tweede en derde klassers. We zijL. geneigd overwinningen voor de KtenrlernschT elftallen te voorspellen, doch het is te begrijpeiran dat de Haagsche ploeg zich zal inspannen tegeftaj het Haarlemsch elftal, dat uit tien eerste kla&en -trs bestaat. Verder nemen eenige spelers uit deze omgevini r deel aan het westelijk elftal en aan bondselfc_„, tallen. fre' Het programma van den N. V. B. Is uiteraard beperkt. Voor de clubs uit Kennemerland zijp« vastgesteld: D. E. M.—Beverwijk; Helder—Teifiet rasvogels; D. T. S.—Zand voortmeeuwen; E. T. Cfclot Constatius; LijndenOntwaakt; Kennemers feer: —Helder 2; H. B. C. 2—Zandvoortmeeuwen Zand voortmeeuwen 3—S. C. A. 2. T mui raai Kot Slui RADIOPROGRAMMA ZONDAG 8 NOVEMBER 1942. hilversum t. 415.s m. l,ad 7.30 Zondagochtendconcert (gr.). 8.IS Harmonil v muziek (gr.pl.). 8.30 De zin van het boer zijn. 8.4 Chorkameradschaft der staatlichen AkademlPvï für Muslk, Berlin (Gr.pl.). 9.00 B. N. O. Nieuw#00- berichten. 9.15 Heldenvereerlng, lezing. 9.30 QJtpifh Hendriks en zijn orkest. 10.30 Deutsche Stunddiad 11.30 De Stem der S. S. 11.40 Neerlands stem vaNu het Oostfront. 12.00 B. N. O. Nieuwsberichten e»v,pi populair actueel praatje. 12.15 Orgelconcert. 12.4"# Uit Berlijn: Het Duitsche Volksconcert. 14.00 Hs;, Amusementsorkest en Duo Bacfoli. 15.00 Euror!a5 peesche schrijvers in dezen tijd. 15.20 Het RönJ}ou< genkwartet en clavecimbel.-16.00 Het Concertgrfen, bouworkest o.l.v. gastdirigenten (opn.). 17.00 Heheei Zondagmiddagcabaret. 17.45 B. N. O. Oostlandj-eei praatje en sportuitslagen. 18.00 Sport van den daJptT1 18.30 Theo Uden Masman en zijn dans orkest, el r,. Otto Hendriks en zijn orkest. (Vanaf 19.15 alleeL- voor de Radio-Centrales, die over een iijriverbinP111 ding met de studio beschikken). 19.30 B. N. opeet Nieuwsberichten. 19.50 Zang en plano. 20.lfc<"" Utrechtsch Stedelijk Orkest (opn.). 21.15 Gerarfc van Krevelen en zijn orkest. 21.45 B. N. O. Nieuwi berichten. 22.00 Danswijzen (gr.pl.). 22.50—24.0b Nachtconcert (gr.pl). T HILVERSUM II, 301.5 M. P?rc 7.30—9.15 Zie Hilversum I. 9.15 Zes Jongen*'-11" luisterspel voor' de jeugd. 9.45 Uit den stillefiarij bloemhof. 10-30 Studlodienst. 11.30 Gewijde mufeavt ziek (opn.). 11.45 Cyclus: De kerk in zonde èfilm heerlijkheid. V. 12.00 B N. O. Nieuwsberichten ei.an populair actueel praatje. 12.15 Prógramma-oveii,„ zicht. 12.20 De Melodisten en soliste. 12.30 Toet spraak door den heer H. J. Woudenberg. 12.#310 De Melodisten. 13.00 Npderljindsch Verbond vooFono Slbbekunde. 13.15 De Melodisten en soliste. 14.«eek Copra, luisterspel. 14.45 Pianovoordracht (gr.pl jhel 15.00 Omroep-Operette-Orkest en solisten. l5.ijjt-.-> Thé Musical (gr.pl.). 16.15 Omroep-Opereïte-Oiwp£: kest en solisten. 17.00 Wat lezen wij dezen winter K boekbespreking. 17.20 Viool en piano. 33.00 Dictan Willebrandt en zijn dansorkest. 18.30 B. N. qPete Nieuwsberichten. 18.40 Spiegel van den dag. 18.a(l Ju B. N. O. Militair weekoverzicht. 19.00 De Nedeiaari landsche Taalclub. (Vanaf 19 15 alleen voor d(z. e< Radio-Centrales die over een 'lijnverbinding m<£pn de studio beschikken). 19.30 Rond de PyreneètCT,* muzikaal programma. 20.00 B. N. O. Engelse!®- uitzending, of Lichte Vioolsoli (gr.pl.). 20,15 oraFrv roeporkest, solist en gramofoonmuziek. 21.15 Sera nades (gr.pl.). 21.45 B, N. O. Nieuwsberichtert 22.00 B. N. O. Militair overzicht. 22.10 Avondwijl ding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. tij 3 H' %ocl maandag 9. november 1942. hilversum i, 415.5 m. 715 Zw-eedsche klanken (gr.pl.). 7.30 B. N Nieuwsberichten. 7.40 Ochtendklanken (gr 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8 40 Homo rockensis, lezing. 8.50 Orkestconcert (gr.pl.). Instrumentale soil (gr.pl.). 9.30 Spiegel van üt dag (opn.). 9.40 Instrumentale soli (gr.pl.). 10.» Een halfuurtje Musette (gr.pl.). 10.30 Voordracht 10.45 Gerard Lebon en zijn orkest. 11.30 Zang el plano. 12.00 Almanak. 12.05 Klaas van Beeck i zijn orkest. 12,45 B. N. O. Nieuws- en zakèlijl berichten. 13.00 Omroeporkest, soliste en granu foonmuzlek. 14.00 Het muzikale stalenboek. 15.( November slachtmaand, lezing. 15.15 Het mi zikale stalenboek. 16 45 B. N. O. Nieuws-, zakt lijke- en beursberichten. 17 00 Kwintetconcej 17 30 Scheppende kracht Kunstenaars der B rok, klankbeeldenreeks. 18.00 Kamerorkest (gi pi.). 18.15 Otto Hendriks en zijn orkest en solist! 19 00 Politiek weekpraatje. Vanaf 19.15 allee! voor de Radio-Centrales die over een Jijnverbinj ding met de studio beschikken. 19.15 Walsenl cyclus: M (gr.pl.). 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten; 19.40 B. N O. Internationaal zakelijk praatje— V .50 Ra-ra-ra, Radio-Raadselrubriek. 20,15 Grol LES nlnger Orkestvereeniging en soiist. 20.55 Compoip m ntstensplegel. 21.10 Groninger Orkestvereenlgnfl 21,45 B. N, O. Nieuwsberichten. 22.00 Uit welkf operette is dat ook weer? (gr.pl 23.00—24.00 MuJ",,,"i ziek. Muziek, Muziek (gr.pl.). Iterbi hilversum ii. 301.5 m. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7,40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 Sportnieuws, a.oo Actueel nieuws voo ober en tuinder. 3.15 Vroolijk spel en zang (gr pl.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Piano e: soli (gr.pl.). 9 00 Bont, zooals het loof in dei herfst (gr.pl.). 9.15 Voor de hutsvrouw. 9.20 Bont zooals het loof in den herfst (gr.pl.). 10.00 Gods dienstige uitzending. 10.30 Symphonie concer (gr.pl.). 11.00 Voor de "kleuters. 11.20 Kinderkoo (opn.). 11.30 De Melodisten en gramofoonmuzielt 12.30 Programma-overzicht. 12.35 Bar Trio (gr.pl. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten 13.00 Op bezoek bij^ie Familie de Boer. 13.15 So praan. viola da gamba en clavecimbel en gramo om£ fobnmuziek. 14.00 Godsdienstige uitzending. 10 Sant Beethovenconcert. 15.30 Voor de vrouw. 15.4 Karl Schmlt—Walter zingt (gr.pl.) 16.00 Licht klassieke orkestwerken (gr.pl.). 16.4S B N. O Nieuws-, zakelijke en beursberichten. 17.00 Voo: de jeugd. 17.30 Zang met pianobegeleiding. 18.0 Van heinde en verre klinkt het nieuws. 18.30 8 N O. Nieuwsberichten. 18 40 Spiegel-van den dag 18.50 B. N. O. Groningsch praatje. 19.00 Marsch- muziek (gr.pl). Vanaf 19.15 alleen voor Radio-Centrales die over aen lijnverbinding de studio beschikken. 19.13 De N. S. B. antwoordt rif.,,, 19.30 Het Nederlandsch Strijkkwartet en piano 20.15 Varia, gevarieerd programma. 21.45 B. N. O Nieuwsberichten. 22.00 B. n. o. Politiek praatje 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. HOI blna Th. M.O. 1) cxan pleir (ped Wet-. -Spor Anis

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2