Haarlemsche Courant De N.S.D.A.P. Duitschlands dragende kracht. AMERIKAANSCHE TROEPEN IN FR. N.-AFRIKA GELAND Partij en weermacht smelten samen. - Doeltreffende voorzorgen voor den winter. - Het doel te Stalingrad bereikt. )e Nederlanders en het Oostland. Duitsche uitvinders zorgen 'voor af doende vergelding voor Britsche luchtaanvallen. - Rol der Joden in geheel Europa uitgespeeld. - De ge beurtenissen in Fransch Afrika. leldengedenkdag e München. Vichy verbreekt betrekkingen met Washington. Antwoord van Pétain: te wapen! Darlan op zyn post in Noord-Af rika. S7e Jaargang No. 264 x boanemcnt p. week «>25, p. maand 145. p. kwartaal ran co p. post 3,73, losse nummers 6 cent. AdvertentlSn 3—is urn. ft,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prys. dvertentleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer dltie 315 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. S cent p. m.m. Ittp.t Grafische Bedrijven D ami ate. Wad. Hoofdredactettr» Z. V. BAUDEWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Maandag 9 November 1942 Bureaux Haarlem: Groot* Boutstraat 03. BUkantoori 5oendas plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15054. Redactie 10600, Administratie 10724. t4825. Soendapleln 12230. Postgiro 134358, Directie PB. X. MEES P. W. PEEREBOOM. J REDE VAN HITLER. toen anders dan de positie van mijn bui- ïtenlandsche vijanden van heden. Thans wordt de strijd militair gevoerd. Be Engelschen zeggen: Wij hebben nog geen oorlog verloren. Zij hebben echter reeds vele oorlogen verlóren, maar zij heb ben eiken oorlog uitgestreden tot aan hun laatsten bondgenoot. Zoo staan de zaken en dat onderscheidt wellicht de Engelsche wijze van oorlogvoering van die van ons. De Führer herinnerde in dit verband kracht, de Nationaal-Socialistische Partij en haar geweldige organisatie. Hij heeft er ook geen begrip van, wat deze beweging sindsdien gepresteerd heeft, hoe zij door haar prestatie ons volk heeft gewonnen en socialistische gedachten, vrij van alle belangenzwendel en alle leugen tirades, heeft verwezenlijkt, zooals geen andere staat dat ook maar bij benadering aangevat, laat staat bereikt heeft. Ik ben gerust over eiken Duitscher, die thans in het CJosten strijdt en terugkeert. Ik kan hem vragen: bezie onze instellingen, vergelijk onze haardsteden en onze sociale instellingen met hetgeen gij daar gezien hebt, het lot van den Duitschen boer met dat van den Sovjet-boer, en zeg mij dan uw oordeel: wie heeft het beter gedaan en wie heeft het eerlijker bedoeld? Nog nie mand is teruggekeerd, die uiting heeft kun nen geven aan een andere opvatting dan deze: hls er één nationaal-socialistische staat verwezenlijkt wordt, dan is dat alleeh in Duitschland. Dat is ook een reden, waarom de andere wereld, voor zoover zij in het bijzonder kapitalistische belangen vertegenwoordigt, tegen ons optrekt. Het is een concern, dat zich thans nog aanmatigt de wereld te kun nen regeeren volgens zijn privé-kapitalis- tische belangen en haar zoo noodig ook te kunnen mishandelen. Als eenige dagen ge leden Eden verklaarde: „Wij Engelschen hebben ervaring in het regeeren", dan kan men daarop slechts antwoorden; niet in het regeeren, maar wel in het uitbuiten en het uitplunderen. Als er in een land, dat met 46 millioen zielen over een oppervlakte van 40 millioen vierkanten km. beschikt, bij het begin van den oorlog 2\2 millioen werkloozen zijn, waar blijft'dan de kunst van het regeeren? En als Eden verder zegt: „Wij Engelschen hebben een fijn in stinct voor ideëele en materieele waarden", dan kan men daarop antwoorden: de ideëele waarden hebt gij vernield en de materieele gestolen. Staat na staat, volk na volk, stam na stam wordt onderdrukt en tot onderdaan gemaakt en daarin zijn zij het volkomen eens, deze uitplunderaars, of zij nu met den marxistischen of met den kapitalistischen mantel rondloopen. Een handvol zeer rijke lieden van joodsche en niet-joodsche afkomst bepalen het lot der wereld. Het ontstaan der beweging Duitschland heeft een voorbeeld gezien van de capaciteit dezer lieden in het regee ren. Want toen in 1918 het Duitsche rijk ineenstortte, wendde zich het Duitsche volk in zijn verblinde hoop tot hen. Zij konden het misschien een weg wijzen, die het uit zijn nood zou bevrijden. Dat was het democfatische Duitschland, niet het nationaal-socialistische. Want wij zouden immers niet gekomen zijn als niet Duitsch land op deze wijze was uitgeplunderd. Zij hebben immers getracht, ook van Duitsch land een Indië te maken. Zij hebben het iqnmers ook bij ons klaargespeeld dat 7 millioen menschen geen verdiensten had den, dat 7 millioen anderen slechts voor de helft van den tijd werkten, dat tienduizen den boeren van hun oude hofsteden ver dreven werden, dat handel en bedrijf -tot stilstand kwamen, dat van sociale maat regelen geen sprake meer kon zijn. Als nu Roosevelt komt verklaren, dat Europa met Amerikaansche methoden gered moet wor den, dan kan ik slechts zeggen: hij had zijn eigen land moeten redden en dan had hij niet aan dezen oorlog moeten beginnen. Het wasdoelmatiger geweest, wanneer hij de 13 millioen Amerikaansche werkloozen had gered, inplaats van de wereld in dezen oorlog te storten. Maar hij deed dat, omdat hij het met zijn eigen problemen niet klaar kon spelen en omdat hij evenals zijn Engelsche bondge noot op roof uit ging om materieele re denen. Want ideëele waarden kent hij evenmin als de Engelschen. Uit dezen regeerkunst van onzen tegenstander en uit de afschuwelijke ?;evolgen in ons Duitschland is de Na- ionaal-Socialistische beweging lang zamerhand ontstaan. Indien zij Duitschland toen, namelijk werkelijk gelukkig gemaakt zouden heb ben, zou ik geen reden gehad hebben om mij dag aan dag, week aan week, maand na maand en jaar na jaar aan dezen arbeid te wijden. Nauwelijks was de samenzwering van joden, kapitalisten en bolsjewisten in Duitschland uit den weg geruimd, of de andere wereld begon weer met een om singeling. Voor den wereldoorlog was het de Keizer, thans ben ik het die moet wor den omsingeld. Er is slechts één onderscheid: het kei zerlijke Duitschland was in zichzelf volko men vervallen, de Keizer was een man, die bij het verzet tegen deze vijanden elke kracht miste. In mij hebben zij thans een tegenstandèr, die aan het woord „capitu ieeren" in het geheel niet denkt. Het was altijd reeds zoo sinds ik een jongen was. Toen was het wellicht een on deugd, maar over het algemeen was het toch wellicht een deugd van mij om de ge woonte te hebben altijd het laatste woord aan mij te houden. Mijn tegenstanders kunnen er van overtuigd zijn, dat ik deze gewoonte nog bezit. Het Duitschland van vroeger heeft 3 kwartier na twaalven de wapens neei'gelegd. Ik heb principieel altijd vijf minuten na twaalven opgehouden. Dat hebben tien jaar geleden mijn binnenland- sche vijanden gemerkt. Natuurlijk was de De hoofdstad der Beweging eerde^ Zondag de nagedachtenis der 16 Natio-" naal-Socialisten, die op 9 November 1923 voor het Nationaal-Socialistische Rijk hun leven hebben gelaten. De Führer, die dezen dag doorbracht te midden van zijn oude strijdgenooten, hield een rede, die door den groot- Duitschen omroep werd uitgezonden. De Führer zeide, dat Duitschland, wan- :er in 1933 de partij met in het binnenland overwinning had behaald, een machte- oze staat zou zijn gebleven met een leger m 100.000 man en onvermijdelijk gedoemd a in zichzelf te verkwijnen. In dienzelfden jd was er in het Oosten reeds een kolos igestaan, die slechts één gedachte had: dit vakke, luie, defaitistische en verscheurde uropa onder den voet te^-loopen. Indien onze strijd toen niet verloopen as, zooals hij verloopen is, zou niet de acht in de wereldgeschiedenis zijn opge- aan, die in staat kon zijn zich tegenover izen kolos te plaatsen. Thans weten wij, at er dan waarschijnlijk geen Europa meer >u zijn. Het sprak toen voor ons vanzelf, at deze overwinning onder alle omstandig- eden moet komen en zal komen. Dat is de irertuiging, waarmee ik thans voor u sta, e overtuiging die mij nooit heeft verlaten, idert ik als onbekend man den strijd aan aardde voor de ziel van deze stad en aama voor de ziel van mijn volk. En thans a ik op precies hetzelfde standpunt: net ut of de Voorzienigheid zal de overwinning >ven aan degenen die haar het meest ver- ienen. Wij hadden die overwinning reeds in 1918 unnen behalen, maar toen had het Duit- che volk haar niet verdiend; het had zich elf verloren en was zichzelf ontrouw ge- lórden. Dezelfde tegenstanders. Hitier verklaarde, dat van een compromis if van een vredesaanboed geen sprake kan ijn, er is maar één mogelijkheid: de strijd ot aan de beslissing. Geen volk heeft meer successen kunnen ioeken dan het onze. Wat wij in de laatste irie jaar tegenover een geheele wereld an vijanden aan wonderbaarlijks tot stand lebben gebracht, is eenig in de geschiede- lis. Daaraan wordt ook niets veranderd door iet feit* dat er in die jaren natuurlijk meer- nalen crises zijn geweest. Ik herinner aan ie groote crisis in Noorwegen, toen wij ons noesten afvragen, of Narvik gehouden kon vorden. Wij hadden een grenzeloos ver- rouwen noodig om toen niet te versagen n dit vertrouwen is beloond. Ver van het ■aderland, nauwelijks door een veilige ver- linding verbonden, streed de kleine groep )uïtsche helden. Tenslotte moest zij Narvik elfs ontruimen. De tegenstanders jubelden, naar dank zij de dapperheid en den fana- ieken wil kwam aan het eind toch de zege. Wanneer wij dezen geheelen tijd nog eens 'oorbij ons geestesoog laten gaan, zijn wij lewust van één feit: wij staan tegenover dezelfde tegenstanders, die wij steeds reeds tegenover- ons hadden. De tegenstanders in den grooten oorlog waren dezelfde van hans. Slechts één ding onderscheidt den huidigen tijd van dien van toen: het dui- lelijke begrip van den achtergrond van de landelwijze dezer tegenstanders en de in- usschen behaalde successen, die in de we.- eldgeschiedenis eenig zijn. Waarom strijden wij thans op zoo grooten .afstand? Omdat wij het eigen vaderland willen beschermen, omdat wij den oorlog zoover mogelijk van de grenzen van het Duitsche rijk verwij derd willen houden en het willen be sparen, wat thans enkele Duitsche ste den moeten doormaken. De tegenstan ders echter zijn dezelfde. Achter hen staat nog steeds dezelfde macht, de internationale jood. Het is wederom geen toeval, dat deze krachten, die indertijd in het binnenland tegen ons samenspanden, ook thans in het buitenland elkander hebben gevonden. Te beginnen met het hoofd van dit internatio nale vrijmetselaarslegioen, Roosevelt en zijn joodsche braintrust, tot aan het jodendom in „Reincultuur" in het bolsjewistische Rus land". Het is eveneens geen toeval, dat de zelfde staat, die toen geloofde Duitschland door een golf van leugenpropaganda tot in- storting te kunnen brengen, ook thans weer een man met dezelfde opdracht naar voren brengt. Toen heette hij Wilson, thans is het Roosevelt. Het toenmalige Duitschland, zon der krachtige nationaal-politieke opvoeding en eenheid, zonder eenig besef van het joodsche probleem en zijn gevolgen, is aan dien aanval ten offer gevallen. Het is echter de groote vergissing van onze tegenstanders, dat zij zich thans voorstellen, dat dit zich zal herhalen. Wanneer wij toen .wellicht het beste georganiseerde volle -ter wereld waren, dan is dat thans zonder twijfel in nog sterkere mate waar. De dragende kracht. Indien iemand zich verbeeldt, dat de andere wereld dit volk aan het wankelen kan brengen, dan kent htf niet de dragende positie van mijn binnenlandsche vijanden aan de geweldige geschiedenis die Duitsch land achter zich heeft, en wekte hierbij de herinnering op aan Frederilc den Groo ten, wiens positie, naar hij zeide, met den toestand van heden vergeleken kan wor den. Wij bezitten thans, zoo verklaarde hij hierbij o.a., na den toestand te hebben vermeld, waarin Frederik de Groote zich vaak bevonden heeft, ver aan de gren zen vooruitgeschoven overal onze bolwer ken en onze troepen en daarom moet ik nu reeds zeggen dat onze tegenstanders bij ziende zijn wanneer zij zich inbeelden, dat zij mij door iets, wat dan'ook, zouden kun nen imponeeren. Ik weet heel precies, dat de strijd zeer zwaar is, want dat is wel licht ook het verschil tusschen mij en een man als Churchill. Vredesaanbiedingen De Führer herinnerde in het verdere ver loop van zijn rede aaneen boek dat Sven Hedin dezer dagen heeft doen uitgeven, waarin deze woordelijk het aanbod voor Polen citeert dat de Führer destijds aan de Engelschen heeft gedaan. Ik kan de Voorzienigheid slechts dankbaar zijn, zoo zeide de Führer, dat zij dit alles anders geleid heeft. Wanneer dit aanbod destijds zou zün aan genomen, zou Danzig Duitsch geworden zijn en zou overigens alles bij het oude zijn gebleven. Wij zouden in het binnenland aan ons herstel hebben voortgewerkt, maar dan zou uit het Oosten via Polen het bolsjewis me ons overvallen hebben. Dat het niet zoo ver gekomen is. heb ik te danken aan hen, die dit aanbod destijds hebben afgewezen. Drie jaar geleden kon ik dat toen nog niet vermoeden. Ik heb toen opnieuw de hand uitgestrekt voor vrede, maar men heeft haar afgewezen. Ik was genoodzaakt een nieuwen veldtocht en nog een te onderne men. In 1940 heb ik nog eens geprobeerd dp hand te bieden voor den vrede. Zij werd weer afgewezen. Daarmede^ was voor mij de zaak afgeloopen, want elk vredesaanbod werd door deze tegenstanders als zwakte uitgelegd en daarmede ten naöeele van het Duitsche rijk beoordeeld. Ik zou in mijn plicht tekort geschoten zijn, indien ik daar mede was voortgegaan. Wanneer de hee- ren van tijd tot tijd zeggen, dat er door ons weer een vredesaanbod gedaan is. dan doen zij dit slechts om hun eigen lieden een beetje moed in te blazen. Van ons gaan geen vredesaanbiedingen meer uit. Het laatste woord is In 1940 gesproken. Thans spreken alleen nog de wapenen. Het Jodendom. Ook een andere macht heeft inmiddels moeten beleven- dat Nationaal-Socialisti sche voorspellingen geen holle frazen zijn het internationale Jodendom, de macht aan wie wij al dit onheil te danken hebben. Ik heb in een Vergadering van den Rijks dag verklaard wanneer het jodendom zich verbeeldt, een internationalen wereld oorlog te kunnen ontketenen om het Euro- peesche ras uit te roeien,, dan zal dat de uitroeiing van het jodendom in Europa be- teekenen. Deze golf zal zich tot buiten Europa over de geheele wereld verspreiden. HA internationale jodendom zai in zijn ge heele duivelsche gevaar aan de kaak gesteld worden. Daar zullen wij, Na- tionaal-Socialisten, voor zorgen. Geheel Europa heeft dit gevaar ingezien. De eene staat na de andere sluit zich bij onze wetgeving aan. (Vervolg op vag. 2) Generaal Giraud. Naar aanleiding van het van Britsche zijde om agitatorische redenen verspreide bericht, als zou geenraal Giraud het opper bevel over de Fransche strijdkrachten in Xoord-Afrika op zich genomen hebben om de bezetting coor de Amerikanen te steu nen, meldt Havas-Ofi. dat men in bevoegde kringen te Vichy dit bericht volkomen ver zonnen noemt. Generaal Giraud bevindt zich in Frankrijk. v De Fransche omroep heeft Zondagmid dag den tekst gepubliceerd van een schrij ven van Giraud aan Pétain. waarin Giraud den Maarschalk de verzekering ^an zijn loyaliteit geeft, Dit schrijven is gedateerd op 4 Mei van dit jaar. Giraud herinnert er aan. dat Pétain hem op de hoogte had ge steld van zijn politiek jegens Duitschland en hij verklaart zich met die politiek niet slechts accoord. maar geeft den Maarschalk tevens zijn eerewoord als officier, dat hü niets zal ondernemen, dat het werk van Pétain, Darlan of Laval zou kunnen bena- deelen. Generaal Giraud beroept zich op zijn .loopbaan, die den waarborg geeft, dat' hij zijn belofte van loyaliteit zal houden. Madagascar. Brevié: Wij zijg vervuld van smart en trots. De Fransche minister van koloniën, Brevié, heeft de volgende boodschap ge richt aan de bevolking van Madagascar: „Nu na een strijd van twee maanden de laatste verdedigers van Madagascar hun wapens moeten neerleggen, buigt het vaderland het hoofd voor hen die hun leven gegeven hebben. Wij zijn vervuld van smart en trots. Onze harten zijn met hen vereenigd en wij zullen alles in het werk stellen om u zooveel mogelijk nog de stem van 't vaderland alsmede woor den van genegenheid en troost te laten hooren." Roosevelts voorwendsels. Het Witte Huis publiceert over de landingsooeraties in de Fransche ko loniale gebieden een verklaring, waarin wordt gezegd, dat deze operaties zijn geschied, om een „invasie van Afrika door Duitschland en Italië voor te zijh". Bovendien verleent deze landing aan de Sowj et-Unie een „doeltreffende tweede fr#nt-hulp-" De Amerikaansche zaakgelastigde te Vichy, Tuck heeft Zondagochtend om negen uur een bezoek gebracht aan Maarschalk Pétain om dezen officieel den tekst van de boodschap van president Roosevelt te overhandigen. Maarschalk Pétain heeft hem onmiddel lijk den tekst van zijn antwoord doen toe komen. Met de grootste verbazing en met leed wezen heb ik in den afgeloopen nacht van de agressie van uwe troepen op Noord- Af rika gehoord. Ik heb uw boodschap ge lezen, Gij beroept u daarbij op voorwend sels, die door niets gerechtvaardigd worden. r- U dicht uwe vijanden voornemens toe, die nooit in de daad kunnen worden omgezet. Ik heb steeds verklaard, dat wij ons ko loniale rijk zullen verdedigen indien men het zou aanvallen. U wist ook, dat wij het tegen iederen aggressor zouden verdedigen, wie het ook zou zijn. U wist, dat ik mijn woord gestand zou doen. Ons koloniaal rijk had ik voor onzen rampspoed, toen jk om wapenstilstand ver zocht, weten te bewaren en gij zijt het, die in naam van een land, waarmede ons zoo vele herinneringen en vriendschapsbanden verbinden, tot een zoo wreeden. niets- ontzienden stap overgaat. Frankrijk en zijn eer staan op het spel. Wij zijn aange vallen, wij zullen ons verdedigen. Zoo luidt het bevel, da* ik gegeven heb." Na het bezoek van den Amerikaanschen zaakgelastigde Tuck is om 11.00 uur onder voorzitterschap van Pétain een buiten gewone ministerraad bijeengekomen. Na^r men Zondagavond te Vichy ver nam. zijn de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Frankrijk verbroken. Generaal Weygand, vroegere comman dant der Fransche troepen in Noord- Afrika, is te Vichy aangekomen. VRAAGGESPREK MET IR. VAN DER VEGTE. De persdienst van den Nederlandschne Omroep meldt: Dinsdagmorgen 10 Novem ber brengt zender Hilversum 1 om 10.30 uur een vraaggesprek met ir. W. L. Z. van der Vegte, directeur generaal van de P.T.T.. in de serie: „U kent hen, maar kent U hen ook?" DE NEGENDE NOVEMBER. Hedenavond om 19 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum 1, in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „De ne gende November". In het Concertgebouw werd Zondagniorge* door de Ortsgruppe Haarlem der N. S. D. A. P. een Heldenehrenfeier gehouden. (Foto Peperkamp) DE HOOIKIST IS UW SPAARPOT. Na herhaalde mislukte pogingen gingen Zondagochtend vroeg de legers van Eisenhower op verscheiden plaatsen in Algiers en Fransch Marokko aan land Oproep van Vichy aan het Fransche volk. Duikbommen werpers boven Casablanca. De gevechten begonnen. Gouver neur Chatel: Het leger zal zijn plicht doen Zondagmorgen vroeg meldde de Britsche berichtendienst, dat Ameri kaansche leger-, vloot- en luchtstrijdkrachten op talrijke punten aan de kust van Fransch Noord Afrika waren geland en dat de Amerikaansche troepen „in de naaste toekomst" door Britsche troepen zouden worden versterkt Volgens een ander bericht van den Engelschen nieuwsdienst waren ook in Fransch West Afrika Amerikaansche troepen aan land gegaan. Tenslotte werd medegedeeld, dat de Amerikaansche lan dingstroepen onder het commando staan van den Amerikaanschen generaal Elsenhower. De eerste berichten over de landingspogingen hebben in de Fran sche hoofdstad veef emotie verwekt De Franschen werden in de eerste uitzendingen van de Fransche radio Zondagochtend van de gebeurtenissen in kennis gesteld. Een door Maarschalk Pétain tot het Fransche volk gerichte boodschap werd om 8.30 uur via de radio verspreid. Nadat in den loop van den dag een buitengewone ministerraad te Vichy was gehouden, werd Zondagavond officieel medegedeeld, dat de regeering de betrekkingen met de Vereenigde Staten van Amerika had verbroken. Algiers. Het Fransche ministerie van voorlichting deelde Zondagochtend vroeg mede: Om 3.30 uur had in de buurt van Algiers na een hevig bombardement een landings poging plaats. Om 4.00 uur werden vijande lijke motortorpedobooten afgeslagen. Er heerscht volkomen rust. Andere pogingen werden op verscheide ne andere punten in Noord-Afrika onderno men, vooral bij Oran. Zij stieten overal op onze kustverdediging en bleven zonder succes. Admiraal Darlan en generaal Juin zijn ter plaatse en leiden de operaties. Zij hebben overeenkomstig het door Maarschalk Pétain gegeven bevel de vereischte maatregelen genomen. Havas-Ofi meldde uit Algiers: In de' stad zelf hoort men kanon- en mi- trailleurvuur, dat afkomstig is van de ge vechten, welke zich ten Oosten en ten Wes ten van de stad schijnen af te spelen. De actie begon om 3.15 uur en nam bij het krieken van den dag in hevigheid toe. De telefoonverbindingen van het net van Al giers. waren onmiddellijk verbroken. Om 3.35- uur gaven de sirenes alarm. De ver keersmiddelen hebben over het algemeen hun diensten gestaakt. Om 9.00 uur waren de telefoon- en telegraafverbindingen in de stad hersteld. Ook de rust was bijna geheel en" al teruggekeerd. Om 10.30 hoorde men nog steeds in de> omgeving der stad kanon- en mitrailleurvuur. Volgens berichten, die in den loop van den ochtend werden ontvangen, werden om 7.30 uur door Amerikaansche troepen en- Engelsche schepen in Algiers en in de om geving landingen uitgevoerd. Verscheidene dezer aanvallen werden afgeslagen, vooral in de haven en bij het station van de admi raliteit. Het scheen alsof landingen met sterke strijdkrachten waren voorbereid. Om 10.30 uur is op de reede van Algiers tusschen de kustbatterijen. een Fransch aviso en een Amerikaanschen torpedojager, die in een voor de kustbatterijen ongunsti- gen hoek de haven had weten te bereiken, een verbitterd gevecht geleverd. Deze tor pedojager had troepenafdeelingen aan land gezet Intusschen gelukte het een batterij den torpedojager onder vuur te nemén. Deze riep daarop de manschappen van land terug en nam koers naar zee. nadat de boot met de forten en het intusschen ter plaatse ver schenen aviso een vuurduel had geleverd. De torpedojager werd weliswaar verschei dene malen getroffen en vertoonde zware slagzij, doch het gelukte hem toch nog te vluchten door een kunstmatig nevelgordijn te leggen. De stad en de admiraliteit wer den door verscheidene granaten, afkomstig van dezen torpedojager, getroffen. Er vie len geen slachtoffers. De toestand te Algiers had te 12.20 uur geen merkbare verandering ondergaan. Een officieel bericht is niet gepubliceerd. De kr welke tegen 11 uur was ingetreden. Hl verstoord door het naderen van vijf Amerikaansche vliegtuigen uit de richting Middellandsche Zee. Deze wierpen in duik vlucht verscheidene bommen bij de admi raliteit. Een der toestellen werd neergescho ten dóór het afweergeschut, dat in actie kwam. Elementen, die van een torpedojager aan land waren gekomen, beproefden een ma noeuvre--tegen de admiraliteit. Een oogen- blik beheerschten zij den toestand, doch toen werden zii in een tegenaanval gevan gen genomerf. De Amerikaansche tordedo- Konokrfë Sierra tcon.. Monrovia- Liberies De Fransche bezittingen in Noord-Afrika (horizontaal gearceerd) en het Egyptisch Libysche strijdgebied. jager, die er in geslaagd was de haven van Algiers te verlaten, wend op een afstand van ongeveer 10 mijl uit de kust aange vallen en moet gezonken zijn. Eenige gebouwen, die Zondagochtend be zet waren door aanhangers der afvallig heidsbeweging, waren des middags weer in de macht der autoriteiten gekomen. De te genstand aan de landingsplaatsen en in dc omgeving van Algiers duurde voort. Aidmiraal Darlan beveiligt het contact met de regeefing. Het ziet er naar uit, dat de Engelschen en Amerikanen aanzienlijke strijdkrachten In het vuur hebben gebracht. Deze Strijd krachten zouden volgens de eerste ramin gen 140.000 man bedragen. De gouverneur-generaal Chatel heeft tot de bevolking van Algiers een oproep ge richt, waarin hij o.m. zegt: De belofte, welke gegeven werd om dit gebied tegen iederen aanval te verdedigen, zal vervuld worden. Ik ken de loyaliteit van de bevolking van Algiers. Eensgezindheid en trouw aan het vaderland wordt van al len verlangd. Het leger van Noord-Afrika zal zijn plicht doen. A Oran. Bij den aanval op de haven van Oran zijn twee Engelsche of Amerikaansche korvet ten tot zinken gebracht. Ten Oosten en Wésten van Oran ziin ge vangenen gemaakt. Arzeu. een klein kust- plaatsje ten Oosten van Oran. is voor het grootste deel bezet en de toestand is ver ward. Ten Westen van Oran is een landing uit gevoerd bij Segalto. Bousfer is bezet. Troe pen uit Oran gingen in het Oosten en Wes ten tot tegenaanvallen over. In Tunis viel Zondagmiddag niets van een aanval te bespeuren. Marokko. In Marokko is een belangrijke lan ding uitgevoerd in Safi. Men maakt ook melding van een tamelijk grooten aan val op Fedahle en van een aanval op Mehdia. In een telegram meldt de resident-gene raal van Marokko Noguex dat het den vij and is gelukt, aanzienlijke strijdkrachten aan land te zetten in Safi, waar gevochten wordt. In Boe-Snika, 40 kilometer \|an Ca sablanca, was eveneens een landing aan den gang. De separatistische beweging in Casablanca werd in de kiem gesmoord. Generaal Be- thouand, die naar de afvalligen was over- geloopen, is gevangen genomen. Met uit zondering van één bataljon, gehoorzamen alle troepen aan de bëvelen van den maar schalk., Casablanca is Zondagochtend door duik bommenwerpers zwaar gebombardeerd. Generaal Nogoues heeft in Marokko den staat van beleg afgekondigd. Van officieele Fransche zijde wordt mede gedeeld. dat ce door de Britsche propa ganda verspreide berichten over een zooge- naamden Gaullistischen opstand in Noord- Afrika op geen enkele wijze met de feiten overeenstemmen. Alleen op enkele plaat sen, zooals b.v. in Rabat, is getracht ten gunste van de Engelschen en Amerikanen te demonstreeren. Deze pogingen zijn ech ter onmiddellijk in de kiem gesmoord. In Marokko heerscht volkomen rust. In Madrid heeft het bijzonder de aandacht (Kaart archief H C 1 getrokken, dat de Engelschen de Fransche ^rwaari arcmei xl. U) radio-uitzendingen sterk storen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1