TECHNISCHE VOETBALDAG. Hevige gevechten in Fransch Marokko Alle pijn verdwenen! IRENE KELLER'S DUBBELE LEVEN. X»M. 5 laat. kfle-e. Jaar, Ta. wdtfoj stuk De uitslagen van de Zondag gehouden wed- itrijden van den Technischen dag luiden DistrictswedstrijdenNoord—Wést 2-j4 Raad Zuid—Oost 2 2. Amsterd. 2e en 3e klassersRotterd. 2e en 4 j Se klassers 42. bej, een non. 32LS 1 st. Haarlemsch elftal te sterk voor Hagenaars. Afsleelingselftal wint met 3—1. Amst. afd. elftalHaagsch afd. elftal 6—2. N.-Holl. elftal—Amsterd. Jeugdelftal 5—2. N.-Holl. afd. elftalUtrechtsch afd. elftal Rotterdamsch elftal—Amsterd. elftal 04. zHv Haarl. afd. elftal—Leidsch afd. elftal 31. .nitets Haarl. elftal—Haagsche 2e en 2e klassers pita Dordr. afd. elftalRotterd. afd. elftal 16. Nijmeegsen elftalHilvers. elftal 14. ON- Twentsch elftalBonds-elftal 4—5. vern, Twentsch afd. elftal—Zwolsch elftal 12. W. Achterhoeksch elftalZutphensch elftal 12 AmersfoortschTwentsch 2e klasse 32. 'S en W.-Brabantsch elftalZeeuwsch elftal 20. Geldersch elftalBondselftal 17. Friesch elftal—Zwolsch elftal 43. vdltJ Friesch - Drentsch jeugdelftal—Groninger a. n,|cugdelftal 16. d. Wedstrijd tusschen twee Prlesche jeugd- halc elftallen, wint a met 9—3 van b. Goudsch elftalLeidsch elftal 13. Haagsch elftalDordrechtsch elftal 34. Utrechtsch elftalEiïldhovensch elftal 43. DeventerApeldoorn 22. Noord-LimburgZuid-Limburg 2—3. Het Ingooien. De bedoeling van den technischen dag is sweg \let alleen gegevens te verzamelen, omtrent iet spelersmateriaal in den lande, maar ook spr.tim met de deelnemers een technisch praatje wit ;e houden. Was het onderwerp verleden jaar ïtjaa iet nemen van strafschoppen, voor dezen dag werd het nuttig geacht een korte beschou- 1LE- wine te houden over het ingooien van den e en bal, van de zijlijn af. 'Voor de spelers van ken, iet afdeelings-elftal van Haarlem sprak de ckeyheer H. Scheen en 1 de spelers van het Haarlemsch elftal de heer G. J. Bremerkamp. In hun inleiding vertelden beiden, dat ook dit onderdeel in ons land een betere ver zorging kan verkrijgen. Nog steeds ziet men. zélfs door eerste klas-spèlers, zondigen bij ingooien. Er gaat geen wedstrijd voorbij, waarbij de scheidsrechter niet genoodzaakt s straf toe te kennen, omdat verkeerd werd •ma-jngegooid. hetzij door onkunde en onbekend loos, beid met de regels, hetzij door non-chalance van den speler, die den bal moet ingooien. Van groot belang is, dat bij het ingooien de speler op beide voeten moet staan hij moet zich op of achter de zijlijn bevinden en lij dient den bal over 't hoofd met beide armen app-ln te werpen. Na deze drie punten nader •oei-» uiteengezet te hebben, werd herinnerd aan se het voordeel, dat gebleken is, als een elftal over middenspelers beschikt, die ver kunnen ingooien. Oefenen is daarom van groot be lang en dit onderdeel moet dan ook op het wekelijksch óefenprogram een vaste plaats krijgen. Van belang is het, dat de speler leert boven het hoofd schijnbewegingen te maken met den bal ook deze schijnbewegingen kun- toe bijdragen, de tegenpartij in de war te sturen. Tracht steeds te werpen naar den speler, die de gunstigste positie inneemt, am den bal verder te dirigeeren, was een raadgeving. Gooi nimmer in een opeenhooping van spelers; dit beteekent doorgaans toch iphouden van het spel. Snel ingooien is van 1 belang en nooit dient afgewacht te worden, totdat iedereen, ook de tegenpartij zich heeft opgesteld. Oefenen op ingooien met den spil en een aantal voorhoedespelers verdient aan beveling. Eigen èlftalspelers moeten onge veer kunnen weten, hoe de ingooier zal han delen. Ze kunnen zich daarop instellen en zullen zich met een snelle beweging reeds uit de dekking vrijgemaakt hebben en in Staat zijn den bal mee te nemen, voordat de spelers van de tegenpartij zich van gevaar bewust zijn geworden. Haarlem wint van Lelden. Om twaalf uur begon op het zijterrein van H. F. C. de wedstrijd tusschen de elftallen van de afdeelingen Haarlem en Leiden en de Haarlemmers behaalden een verdiende 3—1 overwinning.' Reeds na een minuut was de stand 1—0 in het -voordeel van Haarlem door toedoen van Keur (Stormvogels). Nog voor 'de rust vergrootte deze den voorsprong. Na de hervatting kwam Leiden er beter in en rechtsbinnen Waasdorp (U.S.V.) verkleinde den achterstand. Haarlem was echter beter op dreef en tenslotte bracht Keur den stand op 3—1. Groot overwicht van het Haarlemsch elftal. De wedstrijd Haarlemsch elftal ftgen de Haagsehe tweede en derde klassers heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. De oor zaak lag niet alleen in het feit, dat de Hage naars zwakker waren, maar vooral de terrein omstandigheden speelde een woor'dje mee, waardoor snel voetbal niet mogelijk was. Hiervan hadden vooral de Haarlemmers hin der. In het begin zag het er naar uit, dat een aantrekkelijk partijtje te zien zou zijn. De Hagenaarswaren immers hét beste op dreef en trojeken ten aanval. Zij vonden ech ter de verdedigers in goeden vorm en deze konden steeds ingrijpen. Er werd een kort spel gedemonstreerd, dat echter te ver werd doorgevoerd. Toen de Haarlemmers daarna ingespeeld raakten, verplaatste het spel zich naar de andere zijde, waar Sterk zijn ploeg de lei ding bezorgde. Hij kreeg den bal goed toe gespeeld va« Schoorl, waarna hij er-snel van doorging en hard inschoot. Van Zand leverde kort daarop een fraai stukje, dat hij met een doelpunt besloot, doch de scheidsrechter ken de het wegens buitenspel niet toe. Haarlem bleef den toon aangeven, waarbij de vftor- waartsen af en toe individueel goed spel ver toonden. Doordat de Hagenaars zwakker waren, konden zij zich meer veroorloven dan in competitiewedstrijden en af en toe* leek Balvers een goochelaar. Eens kopte hij fraai uit een voorzet van rechts in, doch de bal ging over. Van Zand stelde Schoorl in de gelegenheid den stand op 20 te brengen en Balvers zorgde er voor, dat met rust een 3—0 voorsprong bereikt was. De Haarlemmers voelden, dat zij veel ster ker waren en dat had tot gevolg, dat zij in de tweede helft meer een demonstratie gaven dan serieus spel. De voorhoede was het eer ste kwartier dan ook het meest aan het werk doch daartegenover stond, dat de gasten hard werkten, om doelpunten te voorkomen. In het bijzonder was de spil Holtappel van Quick op dreef en hij slaagde er eindelijk in zijn voorwaartsen aan het werk ^e zetten. Kort hierop doelpuntte Scheffer van Quick tegen. Over het algemeen ondernamen de Haarlem mers meer aanvallen en Balvers en Schoorl drukten het overwicht uit in doelpunten (51) In het laatste deel van den strijd vatten de Haarlemmers hun taak kalmer op. waarvan Busker gebruik maakte; zijn schot fraai (5—2). Al stak het Hharlemsche elftal als ploeg boven de Hagenaars uit. toch waren er wei nig uitblinkers.- In de voorhoede waren de spelers van V. S. V. Van Zand. Balvers en Sterk het beste op dreef. Het was duidelijk waar te nemen, dat Balvers wat onwennig was op de rechtsbinnen plaats en vaak trok hij naar den linkerkant, waar Sterk was op gesteld. Schoorl verrichtte nuttig werk en Biesbrouck was het minst in vorm De mid denlinie vormde het beste deel van de ploeg en zorgde voor een goede verbinding tusschen achter- en voorhoede. Het was noodig de backs een handje te helpens omdat die niet altijd constant speelden. Odenthal was goed in het afnemen van den bal. doch met plaat sen had hij eenige moeite Schijvenaar en Van Gooi speelden een kalme partij en deden hun plicht, als het noodig was. De backs Schipper en Van Onland begonnen goed. maar zakten daarna af; van belang was het niet. omdat de Hagenaars niet altijd gevaarlijk waren en te veel volhardden in kort spel. lm IJMUIDENAREN WAREN DE SCHUTTERS. In het afgeloopen weekeinde hebben drie vertegenwoordigde elftallen van Haarlem den strijd aangebonden, waarbij de spelers uit IJmuiden een belangrijke rol hebben gespeeld. In deze wedstrijden werden tien doelpunten gescoord en de makers waren spelers uit de clubs van IJmuiden. Zaterdagmiddag maakte Wapenaar van V. V. IJ. de doelpunten in den strijd tegen de combinatie van Haarlem 2 en 3 Keur van Stormvogels nam de drie doel punten vogr zijn redening in den strijd van het afdeelings-elftal tegen Leiden en Balvers van V. S. V.. Schoorl van Storm vogels en Sterk van V. S.-.V. doelpuntten in den wedstrijd tegen de Haagsche twee de en derde klassers, resp. twee, twee en éénmaal. doel stond de E. D. O.-spg^er Wille, die wei nig moeilijke ballen te verwerken kreeg. Moest hij optreden, dan was hij paraat Indien over drie maanden weer een tech nische dag gehouden wordt, dan hopen we weer een Haarlemsch elftal te zien spelen, doch dan tegen een sterkeren tegenstander Wij vermoeden.- dat het publiek zulks even eens op prijs zal stellen, want dezen middag was het in grooten getale naar de Spanjaards laan getrokken, zoodat blijkt dat het belang stelling heeft voor ontmoetingen van het vertegenwoordigd elftaL Scheidsrechter k.o. Het gebeurt altijd, dat de scheidsrechter een wedstrijd staakt, doch in dezen wedstrijd' moesten de spelers den strijd onderbreken, omdat het leek, dat de scheidsrechter k.o. ge slagen was. Schijvenaar schoot den bal tegen hem op, waardoor .hij viel en bleef liggen. Spoedig was hulp aanwezig om hem weer op de been te brengen en de strijd kon worden hervat. De scheidsrechter kreeg een hartelijk applaus, toen hij weer liet beginnen. Zaterdagmiddag-elftal verliest Als er weer een technische dag gehouden zal worden, zullen de elftallen der Zaterdag middag-competities in den lande ook inge schakeld worden. Ter voorbereiding speelde daarom een Haarlemsch elftal Zaterdagmid dag op het terrein van Kennemerland tegen een ploeg, bestaande uit zeven spelers van Haarlem 2'^en vier van Haarlem 3. Het ver tegenwoordigend elftal, dat weliswaar met 42 verloor, heeft geen ongunstig resultaat geboekt. Het nam tegen de verhouding in een 20 voorsprong, door toedoen van Wape naar (V.V.IJ.), maar met de rust was de stand gelijk. Na de hervatting ging de strijd ge'.iik op; Haarlem kon echter beter doel punten, waardoor de eindstand 42 voor de Haarlem-combinatie werd. r ZWEMMEN Jubileumwedstrijden van het IJ Het tweedaagsche zwemfeest van Tiet IJ nam Zaterdagavond in het Sportfondsenbad- Oost een aanvang. De eerste wedstrijden brachten weinig spanning. tengevolge van het ontbreken van concurrenten voor enkele kopsti^kken. Een. uitzondering vormde slechts de 3 maal 50 meter wisselslag estafette hee- ren. waarirf R. Z C. zwaren tegenslag van H. P. C. had te overwinnen en slechts 1/10 sec. eerder over de eindstreep kon gaan. De voornaamste uitslagen waren r 100 meter borslcrawl dames 1 Bep van Schaik (Meeuwen) 1 min 8.5 scc 2. Thea Snoeks (A.D.Z.) 1 min. 11.8 sec. 3. A. Wier- na (U.Z.C.) 1 min 12.5 sec. 200 meter schoolslag hecren1. P. Kruit hof (R.Z.C.) 2 min 53.4 sec. 2. D. C. van Séven- ter (Merwede) 2 min. 59.8 sec. 3. Guus Ger- kens (Dc Ham) 3 min 1.8 sec. 400 meter borslcrawl heeren: 1. A van den, Bogaerde (DWR.) 5 min. 24 2 sec. 2 F de NoordWest 24. Ruim een uur heeft het Noordelijke dis- tricts-elftal het bestaan een reeds in de derde minuut genomen 10 voorsprong, toen mid- voor Pais een door rechtsbinnen Jonkman van de linksbinnen plaats gegeven pass, langs doelman Kraak schoot, te behouden. Het tot de laatste plaats toe met toeschou wers gevulde Be Quick-stadion leefde geheel mee met den prachtigen strijd, die beide elf tallen te aanschouwen gaven. Van krachts verschil was tot een half uur voor het einde geen sprake. Wel speelde West iets beter voetbal en viel vooral het goede plaatsen van de Westelijke spelers op, maar Noord gaf zich met inzet van alle krachten, waarbij alleen het spel van Abe Lenstra beneden de ver wachting bleef. De Westelijke middenlinie was superieur aan die van Noord. Vooral spil Kuppen speel de doordacht voetbal. Kick Smit zorgde na rust, uit een' door Poulus aangegeven bal voor den gelijkmaker, waarna Van der Vegte uit een hoekschop van De Harder voor een 1—2 voorsprong zorgde. Even keerde de span ning terug toen Abe Lenstra doelman Kraak met een kopbal verraste (2—2). West kwam echter steeds beter in zijn spel en Kick Smit wist doelman Van Dorst, die de beste speler van het veld was. tot twee keer toe te pas- seeren. Derde klassers. Groote nederlaag; voor .Terrasvogels. De Terrasvogels trokken met vele Invallers, 'fv°or G van Gelder en J. Bunschoten, naar Helder om de club van dien naam partij te geven. Niet alleen de vele invallers, doch ook het veld bleken een hinderpaal voor de Sant poorters te zijn' om hun gewone spel te ont plooien. Konden de bezoekers zich ternauwer nood staande houden, met de gastheeren was dit niet het geval. Zij speelden een, de omstandighe den m aanmerking genomen, goeden wedstrijd Douma kwam handen en voeten te kort om dc vele schoten uit zijn doel te houden. Hij werd zevenmaal-gepasseerd, driemaal voor de rust en viermaal daarna. Halaas kon de gebroken aanval van de Terrasvogels hier niets tegenover stellen zoodat het een smadelijke 7—0 nederlaag werd. Deze kan reeds a.s. Zondag worden gewroker. want dan komt Helder naar Santpoort. De Zandvoortmeeuwen ondernamen een ver- geefsche reis naar DTS, doordat een telegram niet op tijd aankwam. Dank zij de hulpvaardigheid der Nederlandsche Spoorwegen werden de spelers echter in Alkmaar gewaarschuwd. De ranglijst ziet er thans als volgt uit: gesp. gew. gel. verl. pnt. 28-11 Zeegevechten tusschen Arzew en Oran. Algiers bezwijkt voor overmacht. T. Y. B. Schoten Helder Kinheim Terrasvogels 1 12 3 10 25—12 31—26 23—25 17— 22—20 18-26 16—30 10—19 16—23 UITSLAGEN VAN ZONDAG. Door den Technischen dag was het aantal wed strijden beperkt. De uitslagen luiden: Derde klas: DEM—Beverwijk 1—2; Helder—Terrasvogels 7—0. Vierde klas: ADOZeevogels 3-r2; ETOCor.stan- tius 6—1. Reserve klassen: Hilversum 2—ZFC 2 2—0: HBC 2—Zandvoortmeeuwen 2 11: Zand voortmeeuwen 3—SCA 2 106. HANDBAL RAPIDITAS WINT VAN CONCORDIA. In de eerste klasse dames is de plaatselijke ont moeting Concordia—Rapiditas geëindigd in een 43 zege voor laatstgenoemde, hoewel direct ge zegd moet worden, dat de thuisclub hiermede wc! iets meer heeft gekregen, dan verdiend werd daar beide partijen volkomen tegen elkaar waren opgewassen; de rood-witten hadden zeker een gelijk spel verdiend. J3e Rapidï tas-dames danken deze overwinning voornamelijk aan haar gelukkig begin, 'toen zij door enkele misverstanden een 2—0 voorsprong hadden verkregen. Tn de tweede klasse behaalden de Bloemendaal- sche dames volgens de verwachting een royale 90 zege op de H. O. C. reserves. De Rapidltas-reserves werden in Velsen door iJmond met een 40 nederlaag naar huis ge stuurd. hoofdzakelijk tengevolge van de geringe schotvaardigheid der Haarlemsehe voorhoede Bij de heeren toonde Rapiditas zich wederom van de goede zijde door ook de tweede ontr ting tegen IJmond met flinke cijfers te win Dat het 9—3 zou worden zal in de eerste helft niemand gedacht hebben, daar er weinig kracht' verschil te bespeuren viel en de Velsensche vei dediging de doelpunten zeker niet cadeau gaf. Na een 3—2 voorsprong voor de Haarlemmers bracht de tweede helft echter zoo'n Rapiditas overwicht, dat de aanvankelijk op 3—3 gebrachte stand met regelmatige tusschenpoozen tot 93 kon worden opgevoerd. Hierin had de Rapidiaan Eek een zeer werkzaam aandeel, daar hij niet hinder dan vijf doelpunten voor zijn -ekening De Bloemendalers hebben !n den uitwedstrijd :egen O. S- S. voor een verrassing gezorgd, door den Zandvoorters op eigen veld een i3 nederlaag toe te brengen. WATERPOLO WEDSTRIJDEN IN VELSERBAD Zondag zijn in het Veiserbad te Velsen de vol gende wedstrijden gespeeld: Heeren: VZV— Nereus 5—3: VZV 2—DWR 2 4—2: VZV 3—Water trappers 04: HVGB 2—Haarlem 2 2—1; dames VZV—HPC (HPC niet opgekomen); Watertrap persDWR 2 0—3. 20 tabletten 50 ct. Zakje 2 tabletten b ct. Geest (H.P.C.) 5 min. 25.2 sec. 3. J. Keiler 5 min. 36.8 sec. Schoonspringen heeren: le deel verplichte sprongen: 1. A. Zomer (H.V.G.B.) 58.53 pnt. - Cl. de Goede (A.D.Z.) 46.03 pnt. 3. N. der Voort (H.P.C.) 45.73 pnt 3 maal 50 meter wisselslag heeren: 1. R. Z. 1 min. 36.7 sec. 2. H. P. C. 1 min. 36.8 sec H. Z. en P.~C. 1 min. 37.9 sec. Zweedsche wisselslag estafette dames: 1 D. Z. 6 min. 58.6 sec. 2. Meeuwen 7 min. 6.5 sec. 3. Robben. De uitslagen van Zondag waren 400 M. borstcrawl dames: 1. Bep van Schaik (Meeuwen) 5 min. 40.3 sec. 2. T. Burggraaf ('t IJ) <5 min. 40.8 sec. 3. A. Veldhuijzen (Rob ben) 6 min. 2 sec. 100 M. borstcrwal heeren: 1. S. Moolenaar ('t IJ) 1 min. 1.5 sec. 2. K. Hoving (R.Z.C.) 1 min. 2.1 sec. 3. A. van Bogaerde (D.W.R.* 1 min. 2.9 sec. 100 M. rugslag dames: 1. fet van Feggelen (Meeuwen) 1 min. 16.6 sec. 2. G. Galliard (A.D.Z.) 1 min. 19.6 sec. 3. M. van Dijk (A.D Z.) 1 min. 21.3 sec. 100 M. rugslag heeren: 1. Van Schouwen (D.J.K.) 1 min. 10.4 sec. 2. F. de Geest (H.P.C.) 1 min. 11.4.sec. 3. J. P Metman ('t IJ) 1 min 11.9 sec. 200 M. schoolslag dames: 1. #Vil Haverlag (Robben) 3 min. 4 sec. 2. M. van Vliet (Rob ben) 3 min. 10.5 sec. 3. G. Jellema (A. D Z.) 3 min. 12.5 sec. 5 maal 50 M. borstcrawl estafétte dames 1. De Meeuwen 2 min. 48.2 sec. 2. A. D. Z. 2 mm. 48.7 sec. 3. IJ 2 min. 56.6 sec 10 maal 50 M. vrge slag estafette heeren 1. IJ 4 min. 56 sec. 2. Haarlem 5 min. 4.8 sec. 3. Z. A. N. 5 min. 18.2 sec. Schoonspringen dames: Totaaluitslag: I R Muijtjens (A.D.Z.) 85.84 pnt. 2. J. van En gelen (H D.Z. 84.46 pnt- 3. T. van Dongen (N.Z.C.) 75.89 pnt. Schoonspringen heeren: Totaaluitslag: 1. Cl. de Goede (A.Z.) 105 44 pnt. 2. A. Zomer (H.V G.B.) 100.93 pnt. 3. N. van der Voort (H.P.C.) "3.70 pnt HOCKEY EEN GELIJK SPEL VAN LAREN. De wedstrijden B.MHC-DHM en Amsterdam— HOC gingen niet door. Wel speelde Laren, doch speelde l—l tegen HHYC. hetgeen een verbete ring beteekent voor BMHC. Laren heeft een voor sprong van dne punten en twee wedstrijden teer gespeeld dan Bloemendaal en HDM. Hil- ersum—TOGO eindigde eveneens gelijk (l—l) In de derde klas zijn gespeeld: Zandvoort 2— Alkmaar 3 4—2: Amsterdam 6-»Alliance 2 34: Alkmaar 2—Hurley 3—0 In de damescompetitie eindigde de strijd Hil- ersum—SCHC in een 2—2 spel. In deze omge- ing ging alleen de wedstrijd Ever Swift 2—BD HC 7 door; de gasten wonnen met 31. LAATSTE NIEUWS. In de uitzending van vanochtend meldde dc Fransche omroep, dat op alle punten in Noord-Afrijca den Amerikaanscljen strijd krachten tegenstand wordt geboden, met uit zondering van Algiers, waar de wapenen rusten. Havas-Ofi meldt uit Gtesablanca, dat het Amerikaansche vlooteskader bij het begin van den Zondagmiddag den strijd heeft afgebroken. De aan de Atlafttisehe kust van Marokko gelande zwakke Ameri kaansche strijdkrachten'' worden overal in toom gehouden Er is Fransche versterking onderweg. In Marokkowaren Zondagochtend hevige gevechten gaande. Ter hoogte van Casablan ca wordt fel gestreden De Fransche troepen streven ernaar de landingstroepen bij Safi Fedala terug te slaan. Tusschen Arzew en Oran zijn zeegevechten gaande. Laval heeft den gouverneur -generaal van Fransch West-Afrika, Boisson, het antwoord van Pétain aan Roosevelt doen toekomen en daaraan toegevoegd- „Bereidt U-op alle even tualiteiten voor. De Maarschalk en de rege&- ring rekenen op U". Boisson heeft hierop ge antwoord: „Wij hebben onze alarmvoorberel- dingen sedert hedennacht genomen. De maar schalk en dc regeering kunnen op ons reke nen Wij zijn bereid". Reuters speciale correspondent in he' „hoofdkwartier der Geallieerde strijdkrach ten in Noord-Afrika" meldt dat de Britsche vloot bij de operaties voor Algiers en Oran twee „kleine" schepen heeft verloren Fedala. Volgens den zender-Vichy is in een com muniqué medegedeeld, dat zwakke Geallieer de strijdkrachten zijn geland bij Fedala en op een ander punt. Er ontstond een gevecht met de Fransche troepen dat bij het invallen van de duisternis werd afgebroken. In Tunis hebben admiraal Estava en de generéal Barreau, langdurig beraadslaagd over de maatregelen, die ogenomen moeten worden met het oog o$ mogelijke gebeurte nissen. Generaal Barreau heeft daarop een dagorder uitgevaardigd, waarin onder meer gezegd wordt: „Onze plicht is zeer eenvou dig: het bevel van den Maarschalk gehoor zamen". Algiers. Uit Algiers wordt gemeld: Zondagavond is tusschen den opperbevelhebber in Noord-Afrika, die handelde met machti ging van admiraal Darlan en den bevel hebber der Amt;rikaan&he landingstroe pen overeengekomen, de gevechtshande lingen te staken. Deze staking der ge vechtshandelingen betreft slechts de strijd krachten die de stad Algiers bezet houden. Uit Algiers wordt vernomen, dat krachtens het verdrag van wapenstilstand de Fransche troepen met hun wapens naar de kazernes terugkeeren waar zij moeten blijven, terwijl tevens vanaf Zondagavond 10 uur de Ameri kanen de bescherming der stad op zich nemen. Krachts het wapenstilstandsverdrag zal de burgerpolitie haar dienst hervatten Omtrent de redenen voor de staking der vijandelijkheden meldt Havas-Ofi o.m.: Amerikaansche stormtroepen waren voorzien van automatische wapens en In aantal en ma teriaal oneindig veel sterker Bij hun aanval werden zij gesteund door mitrailleurwagens en zelfs door tanks. Voor de poorten der stad zelf had zich een tankgevecht ontwikkeld De Fransche tanks waren echte verre infe rieur aan het moderne materiaal van den vijand. Deze werd bovendien gesteund door de over de stad vliegende vijandelijke vlieg tuigen en door het geschut van het zwar« vlooteskader. Naar radio Paris mededeelt, zijn de Fran sche troepen in de stad gedwongen geweest den strijd te staken door het meedoogenlooze .optreden der Amerikaansche en Engelsche landingsstrijdkrachten ten aanzien van burgerbevolking" Men heeft de burgers niet tijdig uit de gevaarlijke zone kunnen verwij deren, zoodat de Fransche militaire autoritei ten gedwongen waren een wapenstilstand overeen te komen en de stad tot open stad te erklaren. Overigens bieden de Fransche troepen in Noord-Afrika volgens de bevelen den indringers nadrukkelijk tegenstand. Gortpap uitsluitend op den worth on. Tot en met 28 November a.s kan men gort- nap uitsluitend betrekken op den voor gort e d aangewezen bon „algemeen 421" Tegen Inlevering van bon ..algemeen 422" aangewezen voor gemengd meel. kan men derhalve geen gortpap verkrijgen Aangezien bon „algemeen 421" recht geeft op het koopen van 125 gram gort e.d. kan men tégen inlevering van genoemden bof tezamen met de noodige taptemelkbonnen In plaats van vier liter, slechts twee liter gortpap koopen. Doodelijk ongeval in de Frans Halsstraat. Een juffrouw uit de tram gevallen. Zaterdagavond j.l. omstreeks zes uur, is in de Frans Halsstraat bij de Kennemer- straat een, ernstig ongeluk gebeurd met doodelijken afloop. Op het voorbalcon der tram stonden eenige dames, waaronder een 25-jarige juffrouw uit Haarlem. Deze juf frouw viel door een beweging van den wagen en op straat, waarbij zij zoo ernstig werd gewónd, dat zij aan de gevolgen' van dit ongeval is overleden. De andere dames, die op hetzelfde tram- voorbalcon stonden, worden verzocht zich rnet spoed voor het verstrekken van inlich tingen te vervoegen aan het bureau van politie, Smedestraat 9, te Haarlem. INBRAAK IN EEN SIGARENMAKERIJ. De recherche heeft op Vrijdag 6 Novem ber j.l. een 49-jarigen koopman aangehou den, die bezig was met in te breken in een sigarenmakerij aan de Brouwersvaart. HELING VAN GOUDEN SIERADEN. Een 27-jarige koopman werd aangehou den als verdacht van heling van van dief stal afkomstige gouden sieraden. De siera den zijn inbeslaggenomen. Klantenkaarten voor groenten. Nieuwe regeling treedt 29 November in werking. Teneinde de mogelijkheid tot een billijke erdeeling van groenten te scheppen, is be sloten met ingang van 29 November a.s. in de steden Amsterdam, Rotterdam, 's-Graven- hage. Utrecht en Haarlem en haar otngeving oor groenten een „klantenbinding" voeren. Deze regeling zal In de eerste plaats gelden •oor stapelgroenten. De bedoeling van deze klantenbinding is te voorkomen, dat bepaalde verbruikers, zoo als thans voorkomt, hun inkoopen bij meer dan één handelaar doen en zich op die wijze een onevenredig aandeel van den beschik baren voorraad van bedoelde groenten ver schaffen. Van 29 November af zal men echter deze groenten uitsluitend kunnen betrekken van den handelaar bij wien men tevoren een bepaalde daartoe aangewezen bon van de dezer dagen uit te reiken z.g. klantenkaart heeft ingeleverd. De handelaar zal worden bevoorraad aan de hand van het aantal door hem van zijn klanten ontvangen bonnen Hij krijgt op die wijze de beschikking over een hoeveelheid groenten, welke hem in staat stelt, al zijn klanten een evenredig aandeel in de voor de geheele stad en haar omgeving beschik bare hoeveelheid te geven. Door-deze regeling kan natuurlijk niet be reikt worden, dat iedere verbruiker tot in grammen nauwkeurig dezelfde hoeveelheid zal ontvangen, hetgeen trouwens, gezien den aard van ^e aangegeven producten, in het algemeen ook niet mogelijk en billijk zal zijn Wel zal echter de klantenkaart een waar borg zijn tegen het misbruik, dat de hande laar den eehen klant regelmatig bevoordeelt boven den ander. Het tijdvak, gedurende hetwelk de bonnen, •an de klantenkaart geldig zullen zijn, zal namelijk zeer kort worden gesteld, bijvoor beeld op een week. zoodat men desgewenscht op zeer korten termijn van handelaar kan veranderen. De hJmdelaren hebben er zeer <eel belang bij, voor een billijke verdeeling over hun klanten te zorgen, aangezien zij. indien zij daarbij In gebreke blijven, klanten zullen verliezen en dientengevolge hun be voorrading en daarmede dus hun omzet, zul len zien verminderen. Bovendien is het mogelijk, de bonnen der verschillende gezinsleden over meer dan één handelaar te verdeelen. De handelaars zijn verplicht voor de door hun ontvangen bonnen van de klantenkaart een ontvangstbewijs af te geven, terwijl zij voorts een klantenlijs* moeten aanleggen en bijhouden. Iedere han delaar is verplicht de hem door zijn klanten aangeboden bonnen aan te nemen en deze klanten in zijn klantenlijst in te schrijven. De distributiedienster, van de hieronder ge noemde gemeenten zullen gedurende het tijd- van van 8 tot en met 28 November, behalve de bonkaarten voor voedingsmiddelen en aard- appelkaarten. de bovenbedoelde zoogenaamde '■'antenkaarten uitreiken. Tot de gemeenten. waar klantenkaarten voor groenten zullen worden uitgereikt, be- hooren o.a. in deze omgeving: Amsterdam, Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem, Heem stede. Velsen. ZANDVOORT BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zandvoort maakt het volgende bekend: Op verzoek van den Weermachtsbevel hebber in Nederland, heeft de Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied in verband met de uitbreiding land inwaarts van de kustverdediging en mede in het belang van de burgerbevolking de gedeeltelijke ontruiming van de gemeente bevolen. Het gebied dat voor ontruiming in aan merking komt is o.a. de qeheeïe gemeente Zandvoort. Aan de verplichting tot evacuatie is niet ónderworpen een klein aantal personen met gezinnen, wier verbli>f in het te'ont ruimen gebied volgens van hoogerhand ge geven richtlijnen dringend noodzakelijk is. Van deze personen zal mijnerzijds daarvan ten spoedigste mededeeling worden gedaan Alle overige personen dienen het voren omschreven gebied te verlatéh. Voor dege nen, die niet daadwerkelijk en volledig in het arbeidsproces zijn ingeschakeld, is het uiterste tijdstip van ontruiming bepaald op 30 November 1942. Degenen onder deze groep personen, die zelf voor een eigen evacuatie-adres kunnen zorg dragen, doen zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op 14 November 1942. daarvan ter gemeente secretarie (afdeeling Bevolking) in per soon mededeeling. Eigen evacuatie-adressen zijn Voor deze groep niet toegelaten in de provinciën Zeeland, Zuid-Holland. Noord-Holland, in de provincie Utrecht in het gebied ten Westen van de spoorlijn Hilversum-Utrccht (de gemeente Utrecht inbegrepen), de Vaartsche Rijn en 't "Merwedekanaa! tot aan de Lek. alsmede in de provincie Noord brabant in het gebied ten westen van de gemeenten de Werken c.a.. Dussen, Geer- iruidenberg, Oosterhout. Teteringen. Breda 'deze gemeente inbegrepen) en ten Wésten an de Mark tot aan de Belgische grens. De overige af te voeren personen van deze groep worden in het tijdvak van 20 November 1942 tot 30 November 1942 door de zorg van de Commissie Burgerbevol-1 king in nader aan te wijzen gemeenten in de provinciën Friesland en Groningen on dergebracht. Voor degenen, die daadwerkelijk en vol ledig in het ai-beidsproces zijn ingescha keld. is de uiterste termijn van ontruirhine bepaald op 31 December 1942. Zij die zelt voor een evacuatie-adres kunnen zorgen, doen zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op 20 November 1942, daarvan ter ge meente-secretarie (afdeeling Bevolking) In persoon mededeeling. Ook voor deze groep mogen de eigen evacuatie-adressen niet gelegen zijn in de hiervoor omschreven gebieden. Een uitzondering op dit laatste wordt alleen toegelaten, indien de belanghebben den ten genoegen van den Directeur van het Evacuatie-bureau Noord-Holland aan- toonen. dat de uitoefening van hun beroep of betrekking alleen mogelijk blijft, indien het eigen evacuatie-adres komt te liggen in het gebied, waarvoor het vestigingsver bod geldt. De overige personen van deze groep wor den in den loop van de maand December met hun gezinnen eveneens door de zorg van de Commissie Burgerbevolking in na der aan te wijzen gemeenten in de provin ciën Friesland en Groningen ondergebracht Voor zieken, invaliden en dergelijke personen wordt een afzonderlijke regeling (etroffen welke nader zal worden bekend gemaakt. Mededeelingen omtrent den datum van ertrek. de wijze van vervoer van personen en goederen, mede te nemen bagage en huisdieren, geldelijke voorzieningen en be wakingsmaatregelen t. a. v. te ontruimen woningen enz. zullen ten spoedigste wor den verstrekt. De Commissie Burgerbevolking met haar organisatie regelt in overleg met de bur gemeesters de uitvoering van de evacuatie. De aanwijzingen van deze autoriteiten zijn stipt op te volgen. Niemand vertrekke alvorens zijn Per soonsbewijs en distributie-stamkaart ter verandering te hebben aangeboden. Een ieder die zich niet aandeze aan wijzingen houdt, stelt zich aan zwai'e straf fen en dwangmaatregelen bloot. Zoodra de omstandigheden zulks we der toelaten, zullen de geëvacueerde per sonen weder naar hun woonplaatsen kun nen terugkeeren. Te zijner tijd zal hiervan mededeeling worden gedaan. BENNEBROEK HET KERKELIJK GESPREK. De kerkeraad der Geref. kerk van Bennebrock heeft aan den kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente hier ter plaatse een ultnoodiging gezon den tot een samenspreklng over het kerkelijk vraagstuk. Van den Ned. Herv. Kerkeraad kwam echter een schrijven in meldend dat het z. i. thans niet de tijd is om over het kerkelijk vraag stuk te theologiseeren. De Ger. kerkeraad be sloot zich opnieuw met een schrijven tot zijn Herv. collega te wenden. Ik gevoelde mij als herboren. Dc Heer OM. te K. schrijft, d d. 23-l-'41i „Met mijn 8) jireo leed ik un een buitenge woon pijnlijken ssnval van ischias.Niets hielp, zoodat ik tenslotte al leen nog kromgebogen, leunende op een stok, rondkroop. Van slagen was geen sprake. Toen nam ik Uw Ovaaltjcs: reeds den eersten dag ver minderden de pijnen en sliep ik 6 uren. Ik ge voelde mij den volgenden morgen als herboren en reeds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uk voorzorg neem ik ook verder nog Ovaaltje* en beveel deze iedereen ten zeerste aan." Bij rheumatick, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjcs van liet Trincral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Originecle verpakking van 20 tabletten slechts 60 as. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trioexal Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam. SPAARNDAM Ds. H. J. PLAGGEMARS NEEMT BEROEP AAN. tfJaar wij vernemen, heeft ds. H. J. Plag- femars, Herv. predikant te Hansweert, het eroep naar Spaarndam aangenomen. Ds. PlaggemaYs studeerde van 1929—1934 aan de Rijksuniver siteit te Utrecht waar de colle- ?es van prof. 'looy (thans overleden) in de N. T. vak ken en die van pr^. Roels in de "algemeene psychologie zijn bijzondere aan dacht hadden. Van Dec. 1934 tot Maart 1936 was hij hulp- fsp -A prediker der N. ra gemeente te Terneuzen standpl Sluiskil. Van 1 Maart 1936 af was hij pre dikant der N. H. gemeente te Hansweert In deze periode heeft ds. Plaggemars zich, naast zijn pastoralen arbeid inzonderheid beziggehouden met den arbeid voor het Ned. Jong. Verbond in Zeeland, in welke provincie hij lid was van de provinciale commissie van dit Verbond. Ds. Plaggemars, die 33 jaar is. was in Utrecht o.m. bestuurslid der Theol. facul teit van het toenmalige Utrechtsch Stud. Corps. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN VERZOEKEN OM INLICHTINGEN VOOR TOEPASSING LOONREGELING. De instantie, belast met de uitvoering der re geling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden voor werknemers in het hotel-, restaurant café-restaurant-. café- en cafétarlabedrijf. deel: mede. dat verzoeken om inlichtingen voor de toe passing van deze loonregeling, zoowel van de zijd der werkgevers als van die der werknemers ge richt moeten worden aan het ioonbureau voor het hotelbedrijf. Korte Voorhout 6, 's Graven- hage. TAB AKSDISTRIBUTIE. Zooals bekend moeten detaillisten de bonnen tig stuks Op deze regelnig wordt thans een uit zondering gemaakt, wanneer gedurende het tijd vak van een week slechts een bon voor tabaks artikelen wordt aangewezen. In dit geval dienei. detaillisten de bonnen in de week na afloop van den geldigheidsduur bij de diensten in te leverer. met een minimum van twintig stuks. In verband hiermede dienen zij derhalve de bonnen „Tabak R 9" gedurende de week van 9 tot en met 14 November a.s. met een minimum van 20 bonnen ln te leveren. FEUILLETON Door FRED ANDREAS. „Drommels 1" bromde Gobel halfluid en dacht erbij, dat die Pranser tijdens zijn leven een niet met een tang aan te pakken sujet moest geweest zijn. Op den achtergrond van de zaak gaf verder het laatste proces-verbaal eenig licht Het bevatte de verklaring van den chef de récep- tion van Pranser's hotel. Deze had verklaard, dat Pranser. die steeds met den vroegtrein uit het Zuiden gekomen was. In den laatsten tijd steeds door een zeer elegante jonge dame, die sedert dien als juffrouw Keiler geïdenti ficeerd was. In de hal van het hotel werd opgewacht. Gewoonlijk ontbeet ze dan met hem in het restaurant, vaak in gezelschap 'an Pranser's zakenvrienden. Ditmaal echter, den dag voor zijn dood, had Pranser de jonge dame niet In de hal afge wacht. Hij was regelrecht naar zijn kamer gegaan, zonder In de hal naar haar om te zien. had boven ontbeten en had den geheelen dag geen bezoek, van juffrouw Keiler gehad. In den voormiddag had zich echter een an dere jonge dame door hem bij Pranser laten aandienen. Hij kon zich haar naam met den besten wil ter wereld niet herinneren en wist ook niet meer of die naam met een S. begon, hij meende eigenlijk van niet. doch kon zich vergissen. Daarentegen wist hij nog vrij nauwkeurig, zoo verklaarde hij verder, hoe die jongedame eruit zag Ten hoogste twee en twintig jaar oud. tamelijk klein, met rood haar, bleek, met lichte doch talrijke zomersproeten. Haar wenkbrauwen waren bijna kleurloos en niet geverfd Ze droeg een eenvoudig zomer japonnetje. lang zoo elegant niet als juffrouw Keiler. Haar lichaamsbouw kon hij Riet an ders dan mager en hoekig beschrijven. Doch het gezicht was. afgezien dan van die kleur- looze wenkbrauwen knap en de neus scheen hem een beetje gebogen toe. Gobel moest er om grinniken. Dat w,as goed beschreven. Men zag er terstond het geoefende oog van den hotelbediende uit. De jonge dame heette het verder, was tame lijk opgewonden en zat een kwartier lang mét mijnheer Pranser in de hal te praten. Einde lijk ging ze alleen weer weg en Pranser bleef ongewoon onrustig achter, beet zich voortdurend op de lippen en drentelde ver strooid door de hal heen en weer. Wat was dat voor 'n meisje vroeg Gobel zich verwonderd af. Was het werkelijk die juffrouw S., die aan Pranser de boodschap gezonden had. niets te ondernemen, voordat hij haar gesproken had Was dat een bevel of een rahd geweest Of een waarschu wing Duldde die raadselachtige telefonische boodschap op zelfmoordof was het een waarschuwing voor Irene Keiler HOOFDSTUK IX. Vraagstukken doemen op. Dr Dael was precies om tien uur bij Gobel en moest zelfs nog een kwartier wachten, voordat deze verscheen. Innerlijk verkeerde Dael nog ln een opgewonde stemming. Doch hij. meende, zooveel zelfbeheersching te heb ben dat hij zich. tegenover den tot spot ge- neigden vriend, niet belachelijk zou maken. Bij zijn komst bleek Gobel niet bijster mededeelzaam. „De bijzonderheden zijn natuurlijk ambts geheim", zei hij kortaf „en verder ja ik kan natuurlijk niet al te uitvoerig zijn, Dael." „Houd je haar voor schuldig 7" vroeg Dael benauwd. Gobel bedacht zich even „Neen", ant woordde hij. „eigenlijk niet. Naar de stukken te oordeelen, zie ik haar morgen vrijgelaten. Het voornaamste is. dat ze geen motief had, voor zoover ik kan nagaan." „De toelagen van dien Pranser houden na natuurlijk op „Ja. die houden op Ik heb er nog eens met den commissaris over getelefoneerd. Pranser had een bedra'g voor haar onderhoud en stu diekosten bij een bank gedeponeerd en in geval van zijn dood gaat dat geld naar de familie terug." Dael dacht na .In elk geval ts {Jat een dui delijk bewijs, dat zü hem niet vermoord heeft." zei hij. „Neen Het wijst er slechts op. dat zij hem niet meegelokt heeft om hem te vermoorden. Dat heeft trouwens nog niemand op die ma nier beweerd Maar waarom kan ze hem niet in een driftbui naar beneden gegooid hebben? Misschien hebben ze werkelijk ruzie gehad-" Dat was zoo Doodslag uit drift werd niet door het gebrek aan motieven uitgesloten, maar ook niet bewezen. Ze dronken zwijgend het glas rooden wijn. dat Gobel had laten brengen Eindelijk zei Dael „Dan komt ze dus morgen of over morgen vrij als er zoo weinig bewijzen legen haar zijn." Gobel schudde aarzelend het hoofd. „De voorhanden gegevens zijn zeker niet genoeg om een aanklacht wegens doodslag te recht vaardigen Maar het onderzoek wordt voort gezet- En het ziet er naar uit. dat er nog wel iets voor den dag zal komen." „Bijvoorbeeld 7" „Dat ze een anderen vriend had en daarop ruzie met Pranser gekregen heeft Misschien heeft die andere, die haar zeker nader stond, op zijn beurt niets van Rranser geweten en als Pranser nu gedreigd zou hebben, dien iongeman te lijf te gaanmet wat ver beeldingskracht kun ie allerlei veronderstel lingen maken." „Onzin viel Dael uit „Ze heeft geen an der gehad. Zooals Ik en Witte en zijn vrouw haar kennen, die zeer bevriend ..Geen mensch kent een ander door en door, Dael Waarom kan juffrouw Keiler zich niet in stilte schadeloos gesteld hebben? Kun je haar daarvan soms niet verdenken ..Ze heeft. geen andergehad." brom de Dael bijna nijdig. Den volgenden morgen werd Irene opnieuw .•erhoord. (Wordt vervolgd). VERBRUIK AANMAAKTURF DOOR INDUSTRIE Ingevolge de in de Staatscourant van 6 No vember '.942 opgenomen aanvulling van de brandïtoffenbschlkklng 1939 no. 1, is het aan groot- midden- en klelnlndustrieverbruikers ver boden aanmaakturf voorhanden te hebben, te verbruiken en te koopen. Tot l December '1943 mogen de aanwezige voorraden nog worden ver bruikt onder voorwaarde, dat van de grootte dezer voorraden voor 15 November 1942 schrifte lijk wordt kennis hgegeven aan den directeur van het rijksbureau. Voor het voorhanden heb ben en verbruiken na genoemden datum moei een lndividueele vergunning aan d«m dlreeteu* worden gevraagd.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 5