Nieuws uit IJmuiden, Velsen en omstreken Schip in nood m het Hooge Noorden! UIT BEVERWIJK. Chr. Gymnastiekvereen. „Hercules 1 5 jaar. BUBBELTJE EN KNOR O IN i (Van onzen voetbalmedewerker). Stormvogels cn V.S.V. hebben precies de helft van hun' aantal competitie-wedstrijden er op zit ten. Is dit een punt van overeenkomst, een groot verschil is er in het aantal veroverde winstpun ten: V.S.V. legde n.l. beslag op 13 punten, ter wijl <ie Stormvogels er slecht 7 bU elkaar konden rappen! Door dit vrij poovere resultaat staan de Vogels er allesbehalve gunstig voor. Scheen het aan vankelijk. dat de blauwhemden althans II.B.S mogelijk onder zich zouden houden, twee achter eenvolgende overwinningen hebben de Hage naars aardig op gang geholpen, zoodat ze nu nog maar één verliespunt meer dan de Stormvogels hebben. En als de wijze, waarop H.B.S. tegen üormvogels speelde, een belofte voor de toe- [omst Inhoudt, dan lijkt 't ons maar een kwestie ran korten tijd. of de Hagenaars zijn de Vogels voorbij gestevend. Dan blijft de hoop nog ge vestigd op Sparta cn Xerxes, die evenveel verlies- ;unten hebben als onze plaatsgenooten lerh Stormvogels heeft inderdaad dit seizoen geen ierke ploeg. Het is in ons blad reeds tot in den ireure gezegd, dat vooral de voorhoede niet vooi 'iaar taak berekend is. De aanvalsleider, de man. lie naar links en naar rechts z'n centers diri geert. mankeert, er is geen enkele schutter van eteekenis aan te wijzen, de stevige doorzettei loet al evenzeer met een lantaarntje gezocht worden en dan vind je hem nóg niet en geen der leden van het quintet heeft genoeg tech- cenl nische capaciteiten, om individueel wat tot stand trijste kunnen brengen. De'12 doelpunten in 9 wed- 340_ strijden zijn daar, om één en ander te bewijzen. Dat er desondanks toch nog twee overwinningen 11 drie gelijke spelen' werden behaald, is voo' een groot deel te danken aan de verdediging, Vl. J die, mits zij de juiste taktiek toepast, in «staat Is, het de voorhoeden der diverse tegenpartijen lastig genoeg te maken. Dat Kraak in den be- angrijken wedstrijd tegen H.B.S. desondanks m ii den; oorzaak in het feil, dat vooral aanvoerder Schoorl speelde op een wijze, zooals hij in het ilgemeen al niet, maar zeker niet op het groote H.B.S.-terrein, had moeten spelen. Door zljü. iterk mede optrekken achter de voorhoede nog af i th Bai ^Vogels e aan. - - gevolg, dat dan de buitenspelers van H.B S. vrij Ban spel kregen. Zoo konden om beurten èn Van dei Vegt en de vleugels van H.B.S. een partij voet bal spelen. zooals zij dit seizoen nog niet ge daan hadden. De zware nederlaag tegen H. B. S. is .ogels een bittere pil geweest. Toch kan zü haar nut hebben, als de Vogels er deze leering uit trekken: In het vervolg het zwaartepunt op de YïCL verdediging leggen. Spil Schoorl moet als ge woonte aannemen, zün mede-halfbacks in den rug te zien en zich slechts zoo nu en dan eens naar voren wagen, om één zijner befaamde schoten te lossen. En hiernaast moeten de Vogel: rich gaan toeleggen op schieten, het in vlug tem po zuiver en laag „plaatsen" vin den bal en zich den met ■edst enl Utree m pit DE VOETBAL BALANS. IJmuider eerste klussers hebben zorgen V. S. V.: „Hoe worden wij kampioen?" STORMVOGELS: „Hop ontwijken wij de laatste plaats?" „Vragen, die aan de hand der tot dusver geboekte resultaten kunnen worden beantwoord. STEEDS: ZWAKKE VOORHOEDE. ScbvrU opstellen. lij- n H de I >hili J. H ■int lerts elen B. ij en IJmuidenaren in Westelijk Elftal. Kraak en Poulus voldeden aan verwachtingen. (Van onzen voetbalmedewerker) Zooals men in ons blad heeft kunnen le gen, heeft het Westelijk Elftal na een span- nenden wedstrijd met 42 over het Noor delijk Elftal gezegevierd. We hebben den leider van het Westelijk Elftal, den heer A. v. d. Aart, naar zijn' indrukken omtrent de vertegenwoordigers van ons rayon, den V.S.V.'er Jan Poulus en den Stormvogel Piet Kraak, gevraagd, en zijn oordeel over hen luidde onverdeeld gunstig. Poulus had de Noordelijken laten genie ten van zijn groote technische capaciteiten. Verdedigend viel hij keer op keer op en ook zijn plaatsen van den bal was weer uit stekend, zood'at de voorhoede van hem trouwens ook van Kuppen grooten steun ondervond. Kraak heeft lang zooveel niet te doen gehad als zijn collega in het Noordelijk doel, wat echter allerminst beteekent, dat hij werkeloos heeft kunnen toekijken. Het tweede doelpunt was voor een keeper als Kraak zeker te houden geweest, maar daar naast had hij ook weer goed doelmanswerk verricht. Zooals altijd was Kraaks fraaie stijl ook hier opgevallen. D.G.S. .weer bijeen. De Vereeniging van Jonge Oud-Katholie ken D.G.S. zal Woensdagavond in het Ond- Kath. Vereenigingsgebouw haar maande- üjksche vergadering houden onder leiding van den heer J. Wijker, voorzitter. Na de gebruikelijke notulen, zullen de ingekomen stukken worden behandeld en mededeelin- gen worden gedaan* Overigens kenmerkt het eerste gedeelte dezer bijeenkomst zich door besprekingen van de agenda der alge- meene vergadering van den Bond van Jonge Oud-Katholieken in Nederland.welke Zondag middag in de Sociëteit Ons Genoe gen te Krommenie wordt gehouden. Daar aan voorafgaande zal voor deze belangrijke vergadering een afgevaardigde worden be noemd. In de serie „10-minu.ten-praatjes" zal mei. A. Visser spreken. Vervolgens ligt het in het voornemen van den heer J. Wijker om aan de hand van ontdekkingsverhalen iets over Borne' te vertellen. De vergadering wordt besloten met de finale van de sjoelcomoetitie, welke op de clubavonden werd gehouden, waarna de prijsuitreiking zal volgen. Watervliet had vrij. Niet alleen de voetballefs hebben Zondag tenminste wat de competitie ,betreft vrij gehad, ook onze korfballers hebben van een welverdiende rust kunnen genieten. Wel was de wedstrijd Oosterkwartier 4 Watervliet 1 vastgesteld, maar deze kon niet doorgaan. Intusschen hebben de Velsenarenzich kunnen bezinnen op hetgeen er tot nu toe is georesteerd. Ongetwijfeld hebben zij de aandacht od zich weten te vestigen en hel laat zich aanzien, dat dit ook in de komende maanden het geval zal zijn. PERSONALIA. Bij den dienst van den Rijkswaterstaat i: met ingang van 1 December 1942 eervol ont slag verleend aan den machinist-stoker bij het stoompontveer te Velsen in'vasten dienst ter standplaats Velsen J. v. d. Veen. iveten wel. dat dit een zware opgave is allerminst onze meening, dat dit alles even één-twee-drie aan te leeren is, maar reeds het pogen zal verbetering brengen OM DE EEREPLAATS- De V.S.V.'ers hebben geen zorgen aan hun hoofd omtrent de onderste plaats, doch hun speelt de bovenste plaats door hun brein. Leek het er na. de nederlaag tegen D.H.C. op. dat de gedachte aan de eervolle plaats wel uit net ho.ofd gezet kon worden, nu Fetjenoord Zondag eer week geleden vrij onverwachts Blauw Wit': meerdeheid moest erkennen, zijn de vooruitzich ten voor de V.S.V.'ers in eens weer heel wat gunstiger geworden: Twee pimten achterstand op de leiders vormen tenslotte toch geen onover- komenlijke hinderpaal om alsnog den begeerden titel in de wacht te sleepen. Toch had V.S.V. er nóg gunstiger voor kunnen staan; als zij in haar thuiswedstrijden in het al gemeen en in dien tegen Feijenoord in het bij zonder, beter gespeeld had. Als we bedenken, dat de Rottefdammeres het nu pas m het Sta dion te Amsterdam tegen Blauw Wit niet konden bolwerken, terwijl V.S.V. op datzelfde terrein de Amsterdammers als het ware overspeelde, dan wil het er-bij ons niet in, dat de roódwitten tegen Feijenoord kansloos hadden behooren te zijn, zooals zij nu, achteraf bekeken, toch feitelijk 'jn ge-Veest. Over het geheel de bezoekers dezer wedstrij den kunnen *t getuigen zijn de ontmoetingen der V.S.V.'ers op eigen terrein zeer tegengevallen. Kan ten opzichte van andere clubs gesproken •orden van terrein-voordeel, het spelen op eigen schijnt voor D. Vries c.s. eerder een nadeel te zijn. We hebben over de mogel[jken oorzaak van één en ander onze gedachten laten gaan en meenden werkelijk een oplossing van het geheimzinnige raadsel gevonden te hebben. Ook met anderen be spraken we het feil en nu zelfs een speler van V.S.V. en waarlijk niet de eerste de beste - gelijk gaf, aarzelen we niet onze meening „zwart op wit" neer te schrijven: De huidige ploeg van V.S.V. kan haar spel op het niet al te igroote eïgeii terrein niet genoegzaam ont plooien. De buitenspelers worden te gemakkelijk bewaakt en een speler als Van der Kuyl heeft in enkele uilwedstrijden getoond, dat hij zeker )t een behoorlijke partij voetbal in staat is. 'anneer hij ruimte om zich heen heeft. En dan is er nog wat. In het kampioensjaar werd het stopperspll-systeenj, \vat het verdedi gend gedeelte betreft, tot ln de perfectie geveord. In het midden stond Ab ae Vries een rots en de belde backs waren als regel de vleugelspelers der tegenpartij de baas. En wat dit laatste betreft, zijn er dit seizoen wedstrijden geweest we denken vooral aan dien tegen D.H.C. dat dit niet het geval ls geweest. KANSEN NIET VERKEKEN. Maar desondanks en nietegenstaande het feil. dat Michel en Broek niet geregeld beschik- haar waren en" reserve-doelman Akkerman zelfs heelemaal niet zijn de kansen op het bezetten van de bovenste plaats door V.S.V. nog lang niet •erkeken. Op de voorhoede van Fetjenoord na 5 die van V.S.V. de productiefste van alle Wes telijke clubs. Als V3n der Lugt nu eens zijn ouden vorm terugvond, en het midvoorvraagstuk dus was opgelost, dan zou deze liine zeker haar steentje tot een eventueel kampioenschap kun nen bijdragen. Blijft dan efver de verdediging. Vijftien tegen- punten. in 9 wedstrijden is zeker niet slecht, maar E.D.O. "D.W.S.. Feijenoord. Blauw Wit. Volewijckers en D.H.C. zijn daar om te toonen, dat het nog beter kan. Vooruit dan, V.S.V.'ers, de tanden op elkaar gezet. Enlaat ons in de tweede helft eens wat goeds op eigen terrein zien UIT! (Toen de ambtenaar van den bur gerlijken stand te Halsteren een hu welijk zou voltrekken antwoordde de bruidegom- bijde beslissende vraag: „Ik zie er toch maar liever van af", waarop hij vlug verdween). Het paar stond voor den ambtenaar; Het bruidje keek Wat ernstig naar Den man. die haar zou huwen. Al was dan haar geduld beloond. Hij had haar al te vaak getoond Het huwelijk te schuwen. Ze waren pas in ondertrouw. Toen hij reeds blijk gaf van berouw; Had hij het maar vermeden! Het jonge bruidje echter wist Hem met veel moeite zeer beslist Toch nog te overreden. Maar nu hij voor de vuurproef stond En nog een kruimel moed hervond Is hij gaan deserteeren. Verwachtend, dat hij 't ja-woord gaf. Hoorde men: „ik zie er van af". De bruid moet hem ontberen Het is een wel wat vreemd geval. Dat wel. zoo ik maar hopen zal. Niet dikwijls zal gebeuren. Het is bij 't paar voor altijd „uit". Hij heeft het bij /Ie bruid verbruid. Maarzal hij dit betreuren? Huishoudelijke voorlichting en gezinsleiding. Het werk der commissie. Hoewel de moeilijkheden in dit seizoen niet gering bleken te zijn, heeft de Commis sie voor Huishoudelijke Voorlichting haar taak met de gebruikelijke voortvarendheid hervat. Weliswaar konden niet alle te organisee- ren cursussen worden gehouden, doch het valt niet te ontkennen, dat de eerste resul taten er mogen zijn. Zoo worden de lessen in het naaien door een behoorlijk aantal dames gevolgd en met voldoening kon de secretaresse, mevrouw W. SnoekGabel, vaststellen, dat de op komst voor deze lessen uitstekend genoemd mag worden. In het gebouw aan de Casem- brootstraat verwerken de dames als gewil lige leerlingen de zoo bij uitstek nuttige leerstof. De commissie heeft echter nog meer pij len op haar boog; zoo heeft zij het voor nemen om binnenkort een voorlichtings cursus in koken, te geven, waarbij een lee- rares te Haarlem het deskundig onderricht zal verzorgen. Omtrent hef slagen van dit plan is nog niets bekend, doch stellig zullen de huis moeders van de geboden gelegenheid een dankbaar gebruik weten te maken. VELSEN Tafeltennis-competilie begonnen. De tafeltennisvereniging HOTAC is Za terdag gestart in de bondscompetitie. De uitslagen waren als volgt: HOTAC I—HOTAC II 9—1 HOTAC III—T.O.G. V 9—1 Voor a.s. Zaterdag zijn de volgende wed strijden vastgesteld: HOTAC I—Barna II, Shot IV—HOTAC II, Shot V—HOTAC III en Shot II—HOTAC (dames). VOOR HET KIESCOLLEGE. Na den kerkdienst der Ned. Hervormde meente op Zondag 15 November zullen de verkiezingen plaats hebben van vijf leden voor het Kiescollege. Periodiek aftredend zijn de heeren H. A. van der Gïessen, P. van der Meulen, F. J. F. van der Plas en M. Versluis. Wegens de be noeming van den heer L. T. Kooien tot ouder ling zal voorts moeten worden voorzien in de vacature, ontstaan door deze benoeming. EEN VERHAAL "VAN DE ZEE. Visschen in het hooge Noorden! Daar denkt de zeeman niet licht over, want hij weet door eigen ervaringen of verhalen van bekenden, dat het daar niet „uitsteekt'. Op zichzelf is de visscherij iets, dat veel van booten en bemanningen vergt. Het lijkt wel eens romantisch, wanneer men er, zoo als in deze reeks ver tellingen, een en an der over leest. Maar de zeeman ziet het anders. Hij weet, dat je dag en nacht in touw moet zijn, wan neer de zee, de storm of de vangst dit van je verlangen. Er is dan geen sprake van rozegeur en maneschijn, in tegendeel: er moet worden gewérkt, flink en lang achtereen, harder dikwijls dan aan land. Zoo is het od de Noordzee en m nog om vangrijker mate is het in het hooge Noor den het geval. Laat ons ditmaal vertellen van de moeilijke reis, die een IJmuidensche stoomtrawler er eens heeft gemaakt Agenda IJmuiden. DINSDAG 10 NOVEMBER. Thalia: Verlaten (filml, 7.30 urn- Rex' Twee in een wereldstad(furrri, 7.30 u. De Pont: Brand op den Oceaan (tilm). -30 Zaal v. ^d. Lem: Bijeenkomst Motorgroep Kennemei-'land. WOENSDAG 11 NOVEMBER. Thalia: Verlaten (film)'. 7.30 uur Rex- Twee in een wereldstaat 1 urni.30 u. De Pont: Brand op den Oceaan (film) 7.30 DIENST APOTHEKEN. Avond en nachtdienst: Kenncmcr Apotheek Wijk aan Zeeërweg. De uitreis was kalm geweest en aan boord was de stemming alleszins rustig gebleven. De boot was den dag voor Kerstmis uitge varen en natuurlijk hadden de opvarenden de noodzaak, die daartoe 'leidde, betreurd. Iedereen is met Kerstmis graag thuis, bij moeder de vrouw en de kinderen, de voe ten warm bij de kachel ert een kerstboom nabij. Maar de zeeman weet wat offeren is. En zoo had de, bemanning van dezen trawler het lichtfeest ten spijt, zee gekozen. De mannen haddden zich tenslotte geschikt en tochtoch was hun stem ming kalmer, vrvdiger dan anders. Onwille keurig gingen hun gedachten naar huis. Ze vroegen zich af hoe he< daar zou zijn en hoopten spoedig te kunnen terugkeeren. Maar zou deze reis ook verder wel voor spoedig verlooöen? Het zou verkeerd zijn daar al te zeer op te rekenen. In het hooge Noorden pleegt de storm nogal eens van -üich te doen spreken. Den 27en December kwam de trawler op de visehgrónden. Het was de bedoeling direct te saan visschen, maar dit bleek •liet mogelijk te zijn. Nog denzelfden dag begon het te stormen. Reeds spoedig werd door een kustwacht geseind: windkracht 10De mannen begrepen, dat zij zware uren voor den boeg hadden. Toen reeds moesten zij al hun krachten inspannen om voldoenden weerstand te kunnen bieden De storm werd steeds heviger. Aan alle kanten werd de trawler door huizenhooge golven omgeven, die met kracht tegen het schip sloegen er. de situatie uiterst gevaar lijk deden worden. Een uitdrukking van ernst lag op de ge zichten van alle opvarenden. Er waren menschen bij, die wel veertig jaren op zee hadden gezwalkt en dus heel wat hadden meegemaakt. Stuk voor stuk waren de mannen het er over eens. dat zij nog nooit last van zulk zwaar weer haddden gekre gen. En wat was er te doen Het gewone drijven kwam niet van pas. omdat het ge- heele schip beslist in weinige oogenblikken onder water zou zijn geraakt, wanneer daartoe werd overgegaan. De trawler had het zelfs zoo te kwaad, dat er geen hulp zou kunnen worden verlfecnd. als er iemand over boord zou worden geslagen. Het ge vaar, dat de boot zou zinken, was geens zins denkbeeldig De schipoer was gelukkig voor zijn taak berekend. Stoer stond hij op zijn. post. het gezicht hard, maar niet angstig. In hem woedde het. Wanneer de storm lang zou aanhouden, vreesde hij het ergste. Maar eerste eisch was. dat zijn mannen den moed niet zouden verliezen. Ze moesten vertrou wen hebben in het uiteindelijke resultaat het gevepht met den storm;'ze dienden een kans tot levensbehoud te zién om daar voor met inzet van al hun kracht te kun nen vechtenEn het voorbeeld van den schipper had de gewenschte uitwerking. Zijn menschen lieten zich niet verslaan; ze waren strijdlustig en wilden dat toonen! Maar overdreven optimisme moest wor den tegengegaan. En dat geschiedde toen er een zware golf oversloeg en drie ruiten van de brug vernielde. Het gevolg was. dat er een matroos werd gewond. De man stond aan het stuurrad en kon dit niet los laten. De glasscherven drongen in zijn han den en zijn gezicht Twee uur lang hielden de mannen moe dig vol. Nog weigerden zü aSn te nemen, dat de storm lang zou duren. De schipper, de stuurman en een matroos stonden rustig op de brug. 't Is beestenweertje, schipper! merk.e de matroos juist op, toen er opnieuw een krachtige golf over den trawler werd' ge slagen. Er klonk een onheilspellend gekraak •bij het angstwekkende gebulder van den wind. De schipper, geen gevaren, tellende, vreesde iets verschrikkelijks en stelde daar om inderhaast een onderzoek in. De ree ling bleek te zijn vernield. JSen ruit van de brug.was ingeslagen, Een ijzeren water- keering van tien centimeter dikte aan dek was gekraakt. De scheepsboot was stukge- smeten. De ijzeren kap van de machine kamer bleek te zijn vermorzeld. Het dek was ontzet. Enkele leidingen der machine waren gebroken. De boordvuren vóór op den kap waren verbogen Het .was een ontzettend beeld. Het goede schip was op deerniswekkende wijze ge havend. Een monsterhand leek den traw ler te hebben opgenomen en wild weer neergesmeten. Hoe zou deze verwoeste boot het langer tegen den storm Kinnen uit houden houden Aan IJmuidenaren kan men wel iets^ overlaten! Acht-en-vijftig uur lang heeff ae bemanning van den zoo geteisterden trawler gestreden, tot zij doodelijk ver moeid waren. Van aflossen was geen sprake Ieder was, zonder zich rust te gunnen, in actie. Eindelijk kwam ae storm tot bedaren. Het was geen uur te vroeg. De mannen konden eenvoudig niet meerDe schipper gelastte hun even rust :e nemen. De ge varen waren immers voorbij. Al spoedig werd echter weer aangepakt, want de trawler diende een veilige haven te gaan opzoeken. Zoo kwam de trawler weer „thuis", ge havend enzonder visch. De opvaren den hadden meer gedaan dan hun plicht en waren er in geslaagd hun schip te be houden. Maar hun beurzen bleven plat! Het visschersleven „romantisch"? Vraag een zeeman maai* eens er iets van te vertellenv. B. P. Verkooyen met pensioen. De heer P. Vc-rkooyen, die meer dan dertig jaren bij de Papierfabriek is werkzaam ge weest, heeft wegens het bereiken van den >ensioengerechtigden leeftijd het bedrijf ver aten, echter niet zonder afscheid van de be drijfsleiding en de kameraden van de afdee- ling te, hebben genomen. Door'de laatsten is hem in het schaftlokaal der cellulosefabriek een' vriendschappelijke huldiging bereid, waarbij vele arbeiders van hun belangstelling blijk gaven. De tolk van de kookhuisarbeiders en ander personeel, de heer G. van der Velden, schetste de in den loop der jaren ontstane vriend- ichapsbanden met den vertrekkende, die steeds een goed kameraad is geweest en met opgewektheid zijn bezigheden verrichtte. Namens allen wenschte spreker den heer Verkooyen nog vele jaren,van goede gezond heid om van een welverdiende rust te kunnen genieten. Als blijk vstn erkentelijkheid en waardee ring voor de ondervonden vriendschap over handigde spreken- den heer Verkooyen kleurets van den Wijkertoren, waarmede deze zeer was ingenomen. SANTPOORT Goliaiulicapt Terrasvogels verloor. Zeer tot hun verwondering ontvingen de Terrasvogels geen bericht van afkeuring van het Helder-terrein. Met een bezwaard hart over den toestand van het veld werd de reis naar 't hooge Noorden aanvaard en toen men op het terrein arriveerde, bleek die vrees niet ongegrond. De meening van den scheidsrech ter was dan ook. dat hei niet voor een voet balwedstrijd geschikt was. doch in verband met de verre reis, welke de Vogels gemaakt hadden, wenschte hij niet tot afkeuring over te gaan. Waren Röbken c.s dus gehandicapt door het terrein, ze waren het ook door het ont breken van Dotima en Van Gelder, dié ge blesseerd waren, Klumper, die naar elders vertrokken was en Bunschoten, die den trein had gemist. Nieuwe gezichten waren Pelle- mans, Voorting en Van Vliet. Het verloop van den wedstrijd is ondanks' de vele doelpunten gauw verteld. De Helder- schen tippelden over het veld, alsof er var geen gladheid sprake was, lieten, beter dan de Vogels zulks deden, meer den bal het werk doen en betrokken ook hun vleugels in het spel. Rust. 3—0. Na de rust hetzelfde spelletje met dit schil, dat het houtwerk van het Heldersehe doel nóg meer een Santpoortsch tegenpunt, ,dat zeer verdiend "zou zijn geweest, want Terrasvogels hield dapper vol in den weg stond dan daarvoor. i Helder, dat o.m. de ex-Stormvogels Krab en Booy in de gelederen had. scoorde nog 4 doelpunten en won dus met 70. DE KERK ROEPT! In aansluiting op ons bericht, de bijzondere samenkomst van Woensdagavond betreffende, kunnen we nog berichten dal deze zal worden gehouden onder het motto: ,,De Kerk roept 1" Het onderwerp, waarover ds. G. Oldeman van Culemborg zal spreken is getiteld: zin van den religieusen twijfel". Er zal wor den begonnen om half acht. POSTKANTOOR. Het hulppostkantoor aan de Hoofdstraat is thans geopend van 's Maandags tot en met Vrijdags van 8.305 uur en 's Zaterdags van 8.30—3 uur. DRIEHUIS BIJBELCURSUS. Er zijn in verschillende gedeelten van onze gemeente bijbelkringen gevormd, waarvan de leden geregeld bijeenkomen. Het blijkt, dat evenals in het vorige seizoen de belang stelling voor een dergelijke bijbelstudie be vredigend genoemd kan worden. Ten huize van den heer Snoek, Mamixlaan 3, zal Don derdag op het bekende uur weer een schrift gedeelte wordeil behandeld, UITGEEST Economische Rechter. De slagersknecht A. Degeling te Uitgeest, had trouwplannen, maar aangezien zijn in komsten niet zoo heel groot waren en de boel tegenwoordig zoo duur is, zag hij geen kans om zich flink in de spulletjes te zet ten, tenzij hij de gelegenheid kreeg, om een extraatje te verdienen. En die gelegen heid kwam. Vah eenige spaarcenten kocht hij twee koeien, prachtbeesten, zooals hij zelf zeide, en deze slachtte hij 's nachts in een schuurtje, dat hij gehuurd had. Alles zou goed zijn afgeloopen als de slachter niet één domheid begaan had. Hij verliet de schuur in den vroegen ochtend, terwijl het nog lang geen 4 uur was en dus werd hij aangehouden. Met als gevolg, dat de clan destiene slachting ontdekt werd. Negen rrwanden was het oordeel van den Officier en den rechter en mr. Schuurman, raads man van verdachte, kon er niets afkrijgen, hoewel deze een krachtig pleidooi hield t. v. de wittebroodsweken GOEDKOOPE LEVENSMIDDELEN. Goecikoope levensmiddelen zijn deze week te verkrijgen bij Groen, Langebuurt 71 (onver mengde margarine) en S. Degeling, Scheve!- straat 16 (bak- en braadvet). UIT HET POLITIERAPPORT. Tegen S. P. Druljfs te Oost-Knollendam werd proces-verba al opgemaakt wegens duistering van melk ten nadeele van D. Kos ter te Marken-Binnen. Hoe de vereeniging tot bloei kwam. Als onder- afdeeling begonnen. Een gelukkige keus. Sinds jaren is Beverwijk in Jict gelukkige bezit van drie bloeiende en krachtige gym nastiekverenigingen, welke ieder in den loop der jaren veel en goed werk ten aanzicu van de lichamelijke opvoeding hebben verricht. Onder dit drietal neemt dc Christelijke Gym- astiekvereohiging „Hercules", die dezer da gen 15 jaar bestond, zeker een eervolle plaats in. De oprichting van de jubileeren.de vereeni ging in 1927 wijkt eenigszins af bij die van andere vereenigingen, want aanvankelijk wa? '„Hercules'' een onderafdeeling. In die jaren bestond n.l. een bloeiende jongemannen vereeniging, die toen naar alle kanten een gezonde activiteit toonde. In die vereeniging groeide langzaam de behoefte om naast, de geestelijke ook de lichamelijke ontwikkeling te bevorderen. Bij plannen bleef het niet en zoo richtte de Jongemannenvereeniging een onder-afdeeling gymnastiek op. De verwach tingen van de oprichters werd verre over troffen, want de afdee.ling gymnastiek mocht zich direct in een groote belangstelling van de jeugd verheugen. Aanvankelijk bestond „Hercules" alleen uit heerenleden, doch reeds twee jaren na de oprichting werd een dames- afdeeling opgericht en deed het zwakke ge slacht de intrede, Onder leiding van enkele leden werd op de wekelijksche oefenavonden langzamerhand het turnpeil opgevoerd, zoo dat in Maart 1931 het bestuur het aandurfde voor het eerst in het openbaar de presta ties der leden te laten zien. Deze eerste uit voering werd een groot succes. Niet minder dan 22 donateurs, 24 adspiranten en drie leden traden na dezen avond tot de gelederen toe. Ook dat aantal adspiranten werd hierna zoo, dat naast de bestaande afdeelingen ook een groep adspiranten werd opgerichfy Daar look het ledental verder bleef groeien én het verlangen naar .een deskundig leider steeds grooter werd, werd in Mei 1931 de heer C. P. Nieuwenweg, leeraar M. O. Lichamelijke Opvoeding, aan de vereeniging verbonden. Na eenige maanden als leider van de dames- en adspiranten-afdeelingen te zijn op getreden, werd hij op 14 September 1931 tot directeur benoemd. De keuze bleek zeer goed geweest te zijn. Immers door de wijze, waarop de lieer Nieuwenweg de zaken van de jonge vereeniging aanpakte, was van dien aard, dat het niet anders kon of „Hercules" moest groeien en bloeien. Heel veel is de vereeni ging dan ook aan haar directeur verschul digd. Bij zijn 10-jarige dirécteursjubileum is dit trouwens ook gebleken( Op 1 Augustus 1932 sloot „Hercules" zich aan als gewestelijk lid bij het Ned. Chr. Gym nastiek Verbond. Hierdoor kwam zij in con tact met vele zusterverenigingen uit den kring Amsterdam en omstreken. Van dien datum af behoorde „Hercules" tot de vaste deelneemsters aan de adspirantendagen en wedstrijden van den bond en het behoeft wel geen betoog, dat de kennismaking met de prestaties van andere vereenigingen geen De stadbeiaardier F. Timmermans bespeelt voor het eerst sinds langen tijd het carillon van het Rotterdamsche raadhuis, nadat dit Klokkenspel een algeheele restauratie heeft ondergaan. (Kramer Pax Holland c) slechten invloed heeft gehad. Het beste bleek d!t wel uit dc jaarlijksche uitvoeringen, die niet alleen op een steeds beter peil kwamen te staan, maar ook steeds meer belangstel ling gingen trekken. Zoo groot werd die zelfs, 'dat twee avonden achter ejkaar georgani seerd moesten worden. De onderafdeeling „Hercules" was echter ,al eenige jaren lang haar moedervereeniging ontgroeid cn telde vele tientallen leden moer. In September 1936 viel dan ook het besluit zich van de Jongemannenvereeniging af te schelden. Ook daarna streefde de leiding er naar do vereeniging steeds meer uit te breiden. „Hercules" was dan ook één van do eerste vereenigingen. welke een kleuterafdeeling op- richte. Deze jongste loot aan dén Hercules- stam is in den loop der jaren tot grooten bloei gekomen. „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", zegt een spreekwoord. „Her cules" heeft die jeugd en kan gedachtig aan dit spreekwoord onder leiding van haar direc teur en het nijvere bestuur, dat bestaat uit de heeren Jac, Tabak, voorzitter; J. v. d. Waa. L. Offerhaus en de dames R Swalvè en N. Kriek, met vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Fraaie positie van „Vitesse". D.E.M., Beverwijk en G.S.V. in het gedrang. „Beverwijk" behaalde Zondag haar eerste overwinning ten koste van D. E. M., dat thans ook in een slechte positie komt te verkeeren. Wel staat haar plaatsgenoote nog op de onder ste plaats, doch met één wedstrijd minder gespeeld. Ook de dgrde candidaat voor het roode lantaarntje G. v. O. kan D. E. M voor bij streven 'als zij den achterstalligen wedstrijd wint. De stand in deze afdeèling, waarin het Langs het lijntje. Die honderden langs het lijntje, die gekomen waren om D.E.M.Beverwijk en wat aardig voetbal te zien, zün be drogen uitgekomen, want noch Bever- noch D.E.M. „bakte" er iets van. Het eenige wat in deze derby niet ger rantsoeneerd was, was de spanning rond en in het veld. In het veld gedemon streerd door 22 slecht spelende voet ballers en één man, die vanwege den hoogen atmosferischen druk op spelers zenuwen als een machinist de manometer van hei toelaatbare controleerde. Langs de krijtlijnen was echter nie mand die het grillige en nukkige mon ster „publiek" in bedwang hield. Het bruiste en kookte als een wilde zee, brulde als een Noordwester en floot éls een schip in, den mist. Achtenswaardige huisvaders tenminste zoo ken ik en anderen hen, verkeerden ins den ban der spanning en met .al de gevolgen daarvan. Waarom stond die man op het eind van zijn sigaar te kauwen als. een koe op een lijnkoek Waarom zei hü een woord tegeh den scheidsrechter, wat hij zelfs niet "tegen zijn jongste zou zeggen als die met een scheur in zijn hroek zou thuis komen? Waarom grabbelde hij geregeld zijn gouden „knol" uit zijn vestje? Waarom hief hij beide handen in wanhoop in de lucht? Waarom? Omdat hü D.E.M.-supporter was. Waarom stond een ander in zijn eentje mee te voetballen en de glimmende neu zen van zijn schoenen kaal te trappen tegen een paaltje van de afrastering? Waarom brulde hij als een bezetene? Waarom glundétde hij zoo? Waarom? Omdat hü Beverwijk-sup porter was.- Waarom deden al die anderen zop gek? Omdat zü tot één van beide kan ten behoorden. Waarom in dit stukje zoo weinig over den wedstrijd? Omdat de heele wedstrijd één groote en angstige vraag opleverde voor de supporters. Want waar moet het heen rood- en blauw-ivitten? Zoo spelend naar de onderste plaats, heeren C. B. Schagen 6 2 4 0 8 15—5 Succes 6 2 4 0 8 16—12 Zaandijk 5 3 1 1 7 10—7 K. V. V. 6 2 3 1 7 10—6 1 Q. S. C. 6 2 .3 1 7 12—9 H. R. C. 7 2 2 3 6 19—19 D. E. M. 6 1' 2 3 4 10—16 G. V. D. 5 1 1 3 3 4—16 Beverwijk 5 1 0 4 2 11—10 In de vierde klasse C. behield het Heems- kerksche A. D. O. haar kans door op eigen terrein de concurrent Zeevogels met 3—2 te kloppen. Hiermede bewezen de Heemskerkers een grooten dienst aan Vitesse, dat thans pp stevige wijze de leiding in handen heeft ge nomen, temeer daar de wedstrijd C. S. V. Vitesse, die op 4 October j.l. werd gespeeld en Vitesse's eenige nederlaag werd, door de strafcommissie van den N. V. B. op verzoek van Vitesse ongeldig is verklaard. De Cas- tricummers zijn door deze beslissing nog steeds ongeslagen gebleven. Voor C. S. V. heeft het echter minder prettige gevolgen ge had. want-zij nestelt nu weer op de laatste plaats. De wedstrijd Uitgeest—Bergen werd uitge steld. De stand ln deze afdeeling is thans als volgt Vitesse U. V. U. 8 Bergen Uitgeest Alkmaar Candidaten voor het Kiescollege. In de consistoriekamer heeft de candi daatstelling plaats gehad van zes leden van het kiescollege der Ned. Hery. Gemeente. De namen vah de volgende heeren: wer den ingediend: E. ter Hoeve en H. F. Schut ter, aftredend; D. den Ouden, J. Welbe dacht, C. J. Kuyl en D. H. Tresssel. De heer J. H. van Leeuwen, eveneens aftredend, stelde zich in verband met zijn hoogen leeftüd niet meer voor een herbenoeming beschikbaar. De wekelijkselie lijst. In de week van 2 tot 9 November zijn aan het politiebureau de volgende gevon den voorwerpen aangegeven: bruine porte- monnaie met inhoud, penhouder, zwarte portemonnaie met inhoud, twee jute zak ken, bruine kinderschoen, bruine porte monnaie met inhoud, -kinderportemon- naietje met inhoud, sportriem, R.K. kerk boekje, heerenrijwiel. blauwe ceintuur, parapluie. fietstasch, deksel van een melk bus. doublé armbandhorloge, bruine por temonnaie met inhoud, oorbel, blauwe ceintuur, damestaschje met inhoud, huis sleutel. kinderceintuur. Inlichtingen worden alleen gegeven op de daarvoor vastgestelde dagen en uren. Teekenlqg Hessels (Pax Holland m.) I 0 12 18—8 2 11 21—12 1 3 H 23—12 2 10 27—11 I 3 10 24—22 2 6 11—12 3 5 12—16 4 2 6—15 I 6 2 10—43 5 1 6—18 VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMEftLAND" EN „VRIJE VEILING". Prlj'snoteerlng van 9 November 1942. Spinazie per kg. 10; AridljvJc per kg. 4!5—5; Prei 1 per kg. 7; Raapstelen per kg. 7; Selderij per bos 2!i; Peterselie.per bos 3; Knollen 1 per st. 8; Knollen 3 per st. 2L-Tomaten bonken per kg. 12Ü18; Boerenkool per kg. 3: Pronkboonen per kg. 11; Koolrabi 1 per st. 2)ï; ChJnecsche kool per kg. 2'.i; Savoye kool per kg. 4.70; Bospeen per bos 7; Peen z. lof gew. l per kg. 7. Komkom mers 2 per st. lllfi; Idem 3 per st. 814; Idem 4 per st. 3; Ramenas per kg. 6.40. SCHAAKCLUB „WEENINK". De clubavond van de Schaakclub „Wee- nink" wordt niet heden, maar Donderdag 12 November in het Witte .Kruisgebouw gehouden. Daarna worden zij echter weer normaal op de Dinsdagavonden gehouden. BRIDGECLUB „SANS ATOUT". Voor den Ned. Bridgebond speelde team 2 een wedstrijd met het volgende resultaat: J. DilG. Tabak en A. HoogeboomA. Bloemendaal winnen met 52 tegen 50 rtvp. van Haarlem-Noord 2: C. Boeree—W. Noordman en N: Noordhofv. d. Bolle. CASTRICUM Voor tien Economischen Rechter. Voor den Economischen Rechter te 'Alk maar stond terecht de 40-jarige winkelierster mevr. StlemeerVader, wonende Burge meester Mooyétraat, alhier. Deze had ln Fe bruari een stél textielgoederen aan een klant afgeleverd en nog wel zonder textielpunten. Verdachte zeide de punten veertien dagen tevoren reeds te hebben ontvangen. Boven dien wilde ze beweren dat zo geheel te goe der trouw was geweest en dat ze zoo onschul dig was als een pasgeboren lam. Maar toen deed Mr. Meyer een boekje open en de damo kon niet ontkennen. Mr. Feitsma noemde het een schandaal, wat' er in sommige winkels geschiedt. De winke liers maken al te dikwijls grof misbruik van hun bevoorrechte positie. Spr. is van plan t.z.t. sluiting der zaak te vorderen, als aan dit euvel geen paal en perk wordt gesteld. Nu vroeg hij f 200 boete. Mr. Meyer was het met den Officier geheel eens, doch hij verhoogde de boete tot f 300. WETHOUDER TURKSTRA. Naar wij vernemen zal wethouder Turk stra, tevens locó burgemeester, voortaan op treden als wethouder van Sociaie Zaken, dit in verband met de overdracht van het Gasbedrijf aan Beverwijk, van welk be- drijf de heer Turkstra voorheen wethouder was. Hij is op het terrein van Sociale Za ken geen onbekende: in het oude college van p. en W. maakte de heer Turkstra reeds deel uit van het bestuur van Maat schappelijk Hulpbetoon. Ons is ook be kend. dat de heer Turkstra zich het lot aantrekt der menschen, die in de werk verruiming zijn. DIEFSTAL. Door den veehouder C. Poel werd bii de politie aangifte gedaan van diefstal van ec'n schaap, hetwelk zich in de weide bevond. De politie stelt een onderzoek in. 55-JARIGE ECHTVEREENTGÏNG. Het echtpaar Pieterse, wonende Oude Haarl. weg, herdacht in alle stilte zijn 55- jarige echtvereeniging. Beide oudjes zijn nog kras en genieten een goede gezondheid. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester is voor een ieder te spre ken: eiken Dinsdag van 9—12.30 en van 13.30— 17.30 uur ten Raadhuize en 's avonds thuis alleen voor dringende zaken. UIT HET POLITIERAPPORT. Door de politie werd een 16-jarig meisje afkomstig uit Amsterdam aangehouden, welke na onaangenaamheden in de ouderlijke wo ning uit vrees niet durfde terug te keeren. Door de politie is zy aan haaf ouders terug- gegeven.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3