Haarlemsche Courant )uitschland bezet Zuid-Frankrijk en Corsica ventueel samengaan der |)uitsche en Fransche legers Toenemende strijd in Fransch Marokko. Krachtige marine-actie der As langs Noord Afrikaansche kust Pétain neemt opperbevel op zich T erreinwinst bij T oeapse en in Terek-sector. V 287e Jaargang No. 266 X x >rj ibonnement p. week 0,2$, p. maand IJi, p. kwartaal 3,(2, I a r*nco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. AdvertentlCn 3—1* p.m. 3.— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prfjg. kdvertendeabonnementen isoo m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer jltle 3—13 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. I cent p. nun. ak pitt-' Grafische Bedrijven Oamtate. Wn<L Hoofdredactenn 1. BAUDEWTK8. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. WopnsHag 11 November 1942 Bureaux Haarlemi Groote Houtstraat *3. Bijkantoor! Soenda* plein 37. Tel. Directie 13M2. Hoofdredactie 1S0S4, Redactie 10600, Administratie 1072». US2S. Soendaplein 12234- Postgiro 13193». Directie PH. A, MEES - P. W. PEEREBOOM. Motief: In Zuid-Europa moet herhaling van gebeurtenissen als in de Fransche koloniën worden voorkomen. Pétain eti de regeering voortaan vrij zich elders in Frankrijk te vestigen. Fransche bestuursorganen blijven intact. .Mi bief van Hitier aan Maarschalk Pétain De Fiihrer heeft aan het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, den volgenden brief geschreven, die van ochtend vroeg door den Franschen om roep gepubliceerd is „Mijnheer de maarschalk. Sedert den dag, dat het lot mij riep, mijn ojk te leiden, heb ik er eerlijk naar gestreefd en betere verstandhouding met Frankrijk ot stand te brengen, zelfs onder groote op- fferingen van den kant van Duitschland. DuiiMs deze pogingen vruchteloos bleven, was zat lat niet mijn schuld. De oorlogsverklarin- cn, die op 3 September 1939 door Enge- 1 and "en Frankrijk aan Duitschland werden J ezonden, hebben mij en het Duitsche volk 5 dieper getroffen, omdat Engeland, noch 4 gankrijk hiervoor een motief had, dat ook i naar eenigszins gerechtvaardigd was. De i nelle en voor Frankrijk ongelukkig verloo- s ien veldtocht ontnam mij echter niet de i ;edachte, de tot standbrenging van een itere Europeesche solidariteit althans voor i ie toekomst nog open te laten. In dezen geest heb ik niets in de wapen- iilstandsvoorwaarden ingevoegd wat met et in de preambule aangëkondigde oog- 5 aerk in strijd zou zijn of in haar geest niet 5 mvoorwaardelijk noodzakelijk zou zijn. Jet Duitsche rijk heeft dan ook van de jenmalige zwakheid van Frankrijk geen ;ebruik gemaakt om tot afpersing over te s aan, maar slechts geëischt, wat een over- s rinnaar in een dergelijk geval gedwongen 5 5 te eischen, n.l. de beveiliging van het f ücces, dat is den waarborg, dat de wapen- tilstand niet een voorbijgaande episode eteekent, maar het practische einde van en oorlog en' ten slotte dat deze wapen- ei lilstand onder geen omstandigheden ten- e, evolge van zijn mildheid tot een slechter rraien van de militaire positie van het Hmsche Rijk mag leiden, in geval deze nr >nd |J jjgo j la®' ior'log voortduurt dooi; de hardnekkigheid J8-! an den vroegeren bondgenoot van Frank- ijk. Duitschland heeft in dien tijd geen •ischen gesteld ten aanzien van de Fransche n lorlogsvloot, het heeft ook niet in het minst b< ngegrepen in de souvereiniteit der Fran- vi che regeering over haar koloniale rijk. el( In de hoop den oorlog toch nog naar 1C'' Europa te kunnen brengen, zijn Engeland cn Amerika thans begonnen Fransche ge- icu' bieden in West- en Noord-Afrika aan te vallen en ze te bezetten. Frankrijk is van rijn kant niet in staat op den duur aan lezen aanval weerstand te bieden. Duitsch land en Italië kunnen echter onder geen ,tst beding er bij toezien, dat hier het wapen- stiktandsverdrag een effect krijgt, dat op As den duur tegen de beide staten moet zijn vol gericht. oo Door nauwkeurige waarneming van d" bewegingen der Amerikaansch-Engelsche •m troepenformaties benevens van een aanta' 1 riet meer te betwijfelen berichten, hebben de Duitsche en Itaïiaansche regeering ver- ici-ü Bomen, dat het eerstvolgende doel van de :oo kitsch-Amerikaansche invasie Corsica en !ad Zuid-Frankrijk zelf moeten vormen. EL Daarmede zijn de voorwaarden en grond- ftij slagen van het wapenstilstandsverdrag buiten de schuld van Duitschland en Italië ;n opgeheven. De Duitsche en Itaïiaansche 21 regeering zijn onder deze omstandigheden overeengekomen terstond maatregelen te nemen, om op de meest doeltreffende wijze de voortzetting der Engel^ch-Amerikaan- sehe aanslagen tegen te gaan. Ik heb de eer U, Mijnheer de Maar schalk, onder deze omstandigheden tot mijn leedwezen te moeten mededeelen, dat vl) ik tot afweer van het ons dreigende gevaar mij gedwongen heb gezien in overeenstem ming met de Itaïiaansche regeering mijn troepen bevel te geven langs den snelsten vcg door Frankrijk heen de Middellandsche ieekust te bezetten en ten tweede deel te nemen aan de bescherming van Corsica tegen den dreigenden aanval der Ameri kaansch-Engelsche strijdkrachten. Ik ben tot dezen stap vooral gedwongen geworden door de houding van een Fran schen generaal, die tijdens zijn krijgsgevan genschap een ziekte simuleerde en om die reden dank zij de hem verleende facili teiten, er in slaagde te ontvluchten en die, in strijd met de mij gegeven verzekering, cat hij op eerewoord tegenover U, Mijnheer de Maarschalk, gebonden was in dienst van de Angelsaksische invasiemogendheden, thans wederom niet alleen tegen Duitsch land. maar zelfs tegen zijn eigen land be sloten heeft te strijden. Ik mag U derhalve te dezer plaatse me dedeelen, Mijnheer de Maarschalk, dat het optreden der Duitsche troepen niet gericht is tegen U als hoofd van den staat en eer biedwaardig aanvoerder van dappere Fran sche soldaten uit den wereldoorlog of tegen de Fransche regeering, evenmin tegen al die Franschen, die den vrede wenschen en die het vooral willen vermijdén, dat hun eigen schoone' land nogmaals oorlogstooneel wordt. Ik zou U in dezen zin ook willen ver zekeren, dat het binnenrukken der verbon den troepen in Frankrijk niet gericht'is te gen de Fransche weermacht, maar dat ik nog steeds in de hoop leef op een goeden dag tezamen met haar Europa en het aan Europa behoorende Afrikaansche bezit 4e verdedigen tegenover de Angelsaksische rooverscoalitie. Ten slotte zal dit binnenrukken niet ge richt zijn tegen het Fransche bestuur, waar aan ik hoop, dat het zijn taak. zooals tot dusverre zal vervullen, want het eenige doel van ons optreden is slechts te verhin deren, dat zich de Noord-Afrikaansche tóp- standen plotseling ook zouden herhalen aan de Zuid-Europeesche kust. Ik voel mij voor mijn volle en in breede- ren zin voor geheel Europa er voor verant woordelijk daartegen voorzorgen te treffen. Want het opgaan van dit vasteland in een nieuwen oorlog zou slechts kunnen leiden tot de vernietiging van alle Europeesche staten en vooral van de geheele Europeesche cultuur. Ik zou U daarbij nog.de verzekering willen geven, Mijnheer me Maarschalk, dat ik, op hetzelfde oogenblik. dat de toestand in de Middellandsche Zee zoo zeer verbeterd is, dat van een in ge vaar komen der in het wapenstil standsverdrag vastgelegde belangen van Duitschland niet meer kan worden gesproken, vastbesloten ben mijn troe pen terstond terug te brengen achter de oude demarcatielijn. Evenzeer zou ik U, mynheer de Maar schalk, tenslotte nog -willen verzekeren, dat gij en uwe regeering zich van nu af Maarschalk Pétain heeft gisteren te 12.3( uur het volgende besluit uitgevaardigd: „In afwezigheid van admiraal Darlan neem ik met ingang van heden het opperbevel over de «trjjdkrachten te land, ter zee en in de lucht op my. Voor het oogenblik is er slechts één parool: (lat ieder in orde, rust en discipline zijn plicht doet." Nadat bekend was geworden, dat maarschalk Pétain het opperbevel over alle strijdkrach ten van Frankrijk op zich had genomen, heb ben de in Vichy aanwezige ministers ver zocht door hem te worden ontvangen, Bij deze ontvangst gaven zij den chef van den staat de verzekering van hun vertrouwen en loya liteit. In een communiqué van het Fransche mi nisterie van inlichtingen van Dinsdagavond spreekt de regeering te Vichy haar genoeg doening uit over de houding der Fransche bevolking. Hierna wordt in het communiqué gewaarschuwd tegen het verspreiden onware en tendenzieuze berichten. aan in geheel Frankrijk vrij en ongehin derd kunt bewegen, want ik heb mij in dertijd tegen de verplaatsing der regee ring naar Versailles alleen uitgesproken omdat ik vreesde, dat dan door de vijan delijke propaganda steeds slechts zou zijn beweerd, dat gij. Mijnheer de Maarschalk, en uwe regeering van uw vrijheid zoudt zijn beroofd en onder die omstandigheden niet meer in staat waart uwe zaken te be hartigen. Nadat nu door de boven geschilderde omstandigheden Duitschland en Italië ge dwongen zijn ter bescherming van de door de wapenstilstandsverdragen vastgelegde belangen op te_ treden tegen de dreigende Engelsch-Amerikaansche mvasie en daar mede ook de grenzen van het overige Frankrijk te bezetten, vervalt deze reden voor het blijven van de Fransche regee ring in Vichy. Ik zou derhalve van dit oogenblik ge bruik willen maken om U mededeeling te doen van het intrekken van dit totdusver geldende voorbehoud. Ik kan begrijpen hoe zwaar u, mijnheer de Maarschalk, het lot van uw land treft. Slechts mag ik u verzoeken te denken aan het lot van mijn eigen volle, dat sedert jaren een het zónder zijn schuld opgedron gen oorlog heeft te voeren en ook thans slechts onder den drang der hardste nood zakelijkheid de boven medegedeelde be slissing heeft moeten nemen. Ik spreek de hoop uit, dat het niet sléchts om deze reden niet komt tot eën nieuw bloedvergieten tusschen Frankrijk en Duitschland, maar dat integendeel door dezen stap tegen de vredesverstoorders van buiten het continent een toenadering tus schen de Europeesche volken tot stand zal komen. Duitschland is derhalve vastbesloten om, zoo eenigszins mogelijk, zijde aan zijde met de Fransche soldaten de grenzen v^n hun land en daarmede ook de grenzen van de Europeesche cultuur en beschaving te ver dedigen. Wat de Duitsche troepen kunnen doen om dit doel door hun houding en standpunt jegens het Fransche volk en zijn soldaten te dienen, zal geschieden. Ik zou u echter, mijnheer de Maarschalk, nog willen verzoeken, dat ook de Fransche regeering op dit uur alles in het werk stelt, wat in staat is om spanningen uit jlen weg te 'ruimen en een verloop zonder wrijving van dezen stap, die ook in het belang van Frankrijk noodzakelijk is, kan waarborgen. Terwijl ik uitdrukking geef aan mijn op rechten eerbied, blijf ik, mijnheer de Maar- .schalk, uw toegewijde Adolf Hitler. Duitsche en Fransche vliegtuigen vallen vijande lijke doelen te Algiers aan. O ran na hevig verzet gevallen. Casablanca bedreigd. In Tunis heerscht rust. Hospitaalschepen te Gibraltar. Algiers. De telegrafische verbinding tusschen Al giers en Frankrijk is weer hersteld. Cor respondenten van Fransche bladen kunnen sedert Maandagmorgen 10.00 uur weer met hun bureaux telefoneeren. Maandagmiddag zijn, naar Havas-Ofi meldt, zes Iroepentransportschepen der Geallieerden dé haven van Algiers bin nengekropen. Tezelfdertijd, dat de Amcrikaansche troe pen, waarbij zich^ook Engelsche afdeelin- gen hadden aangesloten, landden, werden de luchtaanvallen van Duitsche duikbom menwerpers op de haven en de voor anker liggende schepen steeds veclvuldiger. Tegen 15 uur deden twee Duitsche bommenwer pers een aanval op een transportschip dat troepen aan land zette. Officieel wordt bekendgemaakt dat bij de ontscheping van Geallieerde troepen te Algiers, Fransche duikbom menwerpers ondanks het sterke afweer- vuur in eenige golven aanvallen op de transportschepen hebben gedaan. Op twee Amerikaansche schepen is brand uitgebroken. De gouverneur-generaal van Algerie. Chatel, is weer in Algiers aangekomen, wordt te Vichy officieel bekendgemaakt. Chatel heeft zijn ambtsbezigheden weer ter hand genomen. Zoodra de chef van den Franschen staat het bericht had ontvangen over de aankomst van den gouverneur-generaal, heeft hij hem een telegram gezonden, waarin hij hem op nieuw zijn vertrouwen tot uitdrukking brengt. De Fransche resident-generaal van Al gerie heeft bekendgemaakt, dat in tegen stelling tot Amerikaansche en Engelsche berichten, tot op dit oogenblik geen opera ties t¥n Oosten van de baai van Algiers zijn geschied, maar dat aan dit deel der-.Alge- rijnsche kust volkomen rust heerscht. Tunis. De resident-generaal van Tunis stelt, vol gens het communiqué van Vichy, vast, dat tot nu toe nog geen Geallieerde landingen aan de kust van Tunis hebbeh plaatsgevon den. De toestand in Tunis is rustig. Generaal Barreau heeft het bevel over Constantine en Tunis, generaal Noques de verdediging van de lijn Rabbat-Oran op zich genomen. Havas-Ofi meldt inmiddels uit Algiers: Om 17.15 uur gisteravond werd in Algerije en Tunis alarm gemaakt. In Algerije kwam de luchtdoelartillerie in actie. Oran. In de berichtenuitzending van 12.30. uur gisterniiddag gaf de Fransche omroep een overzicht van den toestand in Noord-Afrika Volgens den omroeper was toen nog de stad Oran in Fransche handen. De Franschen hadden opzettelijk de haven versperd. De Maandag begonnen wapenstilstands onderhandelingen waren mislukt door de onaanvaardbaarheid der Amerikaansch-En gelsche voorwaarden. Maandagavond was echter te Vichy be kendgemaakt, dat alle strategisch belang rijke punten van Oran en omgeving door Amerikaansche troepen waren bezet. Slechts het militaire vliegveld Senia bevond zich toen nog in handen der Fransche ver dedigers. Tenslotte werd aan Fransche zijde toe gegeven dat de Amerikaansche troepen Dinsdagochtend kans gezien hadden met een aanzienlijke strijdmacht in Oran binnen te dringen en de stad te bezetten. Gibraltar. Uit Algeciras wordt gemeld, dat vijf oceaanschepen, door het Roode Kruis als hospitaalschepen gekenmerkt, Dinsdagmid dag komende van den Atlantischen Oceaan in Gibraltar ziin aangekomen en na korten tijd weer in dezelfde richting vertrokken Verscheidene koopvaardijschepen in de ha ven van Gibraltar zijn eveneens als hospi taalschepen in dienst genomen en van Roode Kruis-teekens voorzien. Marokko. In Marokko zetten de Fransche troe pen den tegenstand voort. Zij konden zich meester maken van de inheemsche wijk van Mehdia. Radio Vichy meldde Maandagavond, dat de Amerikaansche troepen het ge bied van Mehdia met zwaar artillerie vuur en uit de richting Segala komen de tanks hadden aangevallen. Zeven kilometer ten Oosten van Casablanca werd hevig gevochten. Voor Casablanca waren verscheidene Amerikaansche schepen tot zinken gebracht. De Fran sche strijdkrachten maakten daar tal rijke gevangenen. Het Geallieerde hoofdkwartier in Fransch Noord-Afrika, maakte bekend, dat de haven Safi, bij Casablanca en het dorp Segala, 20 K.M. ten Noordwesten van Casablanca door de Geallieerde troepen waren bezet. Voorts werd gemelfl, dat in Casablanca hevige gevechten waren ontbrand, nadat de Fransche autoriteiten aldaar de door gene- raal-majoor Patton aangeboden wapenstil stand hadden geweigerd. Een vijandelijke colonne, die uit de rich ting Fedala kwam, werd door hevig artil lerievuur voor de stad opgehouden. De ver dediging werd versterkt door het middel zware geschut van de „Jean Bart". Óp dat oogenblik kruisten op zee drie torpedoboo ten en vijf transportschepen. De Fransche zender Rabat heeft Dinsdag medegedeeld, dat in de nabiiheid van Port Lyautey tware gevechten zijn ontstaan en dat de situatie te Casablanea dreigend is. De aanvallers hebben de stad, zonder reke- BEKANNTMACHUNG. Musterung der Geburtsjahrgange 1904 und 1905. Alle mannllchen Relchsdeutschen der Ge burtsjahrgange 1904 und 1905 auch die- jenigen, die bcreits vor oder wahrend des Krieges gedient haben, oder durch VVehr- ersatzdienststellen der Heimat erfasst, gemus- tert, unabkömmlich, bereitsgestellt oder zu- rückgcstellt worden sind haben sich zur Musterung wie folgt zu melden: a) Aus den Provlnzen Südholland und See- land in Den Haag, Schule, Frederikstr. 28 am 9.11.1942 vorm. 8.30 Uhr. die Buchstaben AJ am 10.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben K—S; am 11.11.1942 vorm. 8.30 Uhr. die Buchstaben T—Z. b) Aus der Provinz Nordholland In Am- sterra-O., Schule, Iepenweg 13 am 12.11.1942 vorm 8.30 Uhr die Buchstaben A—J; am 13.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben K-Q; am 14.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben R—Z. c. Aus den Provlnzen Friesland, Groningen, Drente und Overijssel bel der Wehrmacht- kommandantur Zwolle, Rojensingel 13 am 16,11.1942 vorm. 8.30 Uhr. dje Buchstaben A—O; am 17.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben P—Z. d) Aus den Provlnzen Gelderland, Utrecht und Nordbrabant in Eindhoven, Schule, Den Boscostr. 18 am 19.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben A—H; am 20.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben I—R; am 21.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben S—Z. e) Aus der Provinz Limburg bel der Wehr- machtkommandantur Maastricht N. Martens- port 2 am 23.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben A—E; am 24.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben F—H; am 25.11.1942 vorm. 8 30 Uhr die Buchstaben I—L; am 26.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben M—P; am 27.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben QS; am 28.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben T—Z. Die Meldepflichtigen haben Ausweispaplere und 3 Passbilder 37—52 mm in bürgerlicher Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillentrager das Brillenrezept mitzubringen. Juden haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3. klasse gegen vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zurückerstattet. Sie erhalten fer- ner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden eln Zehrgeld. Den Haag. den 26. Oktober 1942. Der Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Gebiete Der Generalkommissar für das Sicherheltswesen gez RAUTER SS-Gruppenführer und General- leutnant der PolizeL Fransche ambassadeur te Washington vertrekt. Ook Mexico verbreekt de betrekkingen met Vichy. Naar de Britsche nieuwsdienst uit Wash ington meldt, heeft de Fransche ambassadeur in de V.S., Henry Haye, zijn koffers gepakt. Hij bracht een bezoek aan Huil èn Sumner Welles en diende een laatste protest in na mens de Fransche regeering. De telefoonver binding met de Fransche ambassade was af gesneden. Het personeel d.er Amerikaansche ambas sade te Vichy evenals de hier geaccrediteerde Amerikaansche journalisten, zullen naar Pau worden gebracht, waar hun bewaakte wonin gen zullen worden aangewezen. De Amerikaansche staatsburgers zullen later tegen de Franschen uit de Vereenigde Staten worden uitgewisseld. Mexico heeft eveneens zijn betrekkingen met Frankrijk verbroken Deze stap wordt ermede gemotiveerd, dat de regeering-Laval niet heeft toegestemd in de bezetting van Noord-Afrika. SOWJET-STUDENTEN IN ENGELAND. Naar Tass uit Londen meldt, is een Sowjet- studentendelegatie in Engeland aangekomen om aan het „internationale jeugdcongres" dat 14 November geopend wordt, deel te nemen. Tot deze delegatie behoort ook' Ludmilla Paflitsjenko die inAmerika gevierd is als vrouwelijke franc-tireur. De Sowjetdelegatie heeft n.l. eerst in de Ver Staten vertoefd. Voltreffers van torpedoes en bommen op Geallieerde kruisers en transportschepen. Een oorlogsschip iti brand, een ander in de lucht gevlogen. 11 November. Alle openbare plechtigheden voor den elf den November zijn heden door een oproep van de Fransche regeering verboden. De dachte aan de dooden, zoo wordt in dezen oproep gezegd, die bij de verdediging van het Fransche koloniale rijk hun leven hebben gegeven en aan hen, die dit offer heden en in de toekomst brengen, verbiedt alle uiter lijke plechtigheden. De elfde November moet een dag van innerlijke concentratie zijn. Iedere betooging op straat van partijen of andere organisaties zal worden onderdrukt. Naar Reuter meldt, zal dit jaar ook in En geland op wapenstilstandsdag geen plechtig heid bij den cenotaaph worden gehouden. Ook de twee minuten stilte zullen niet in acht 'worden genomen. De regeering is van meening, dat „onder de tegenwoordige om standigheden" het wenschelijk is, dat even eens de andere plechtigheden, die op dezen dag gewoonlijk in Engeland worden gehou den, vervallen. ning te houden met de bevolking, onder hevig vuur genomen. Een sterke Ameri kaansche afdeeling is in de nabijheid van de stad tegengehouden en met mitrailleurvuur uiteengedreven. Omtrent de gevechten meldde de Daily Telegraph, dat de vlootbotsingen ter hoogte van Casablanea veel ernsti ger waren geweest dan de gevechten te land. De Marokkaansche radio deelde gisteren mede, dat generaal Nogues zijn hoofdkwar tier van Rabat naar het binnenland heeft verplaatst. De bestuursautoriteiten blijven echter voorloopig nog in Rabat. De resideerende generaal in Marokko heeft bevestigd.-dat bij Agadir en Mogador geen Amerikaansche landingsoperaties wa ren uitgevoerd. De sultan van Marokko had het aanbod van generaal Noques om Rabat in het belang van zijn eigen veiligheid te verlaten, afge wezen, hoewel de stad werd gebombardeerd. Generaal Noques meldde Maandagmiddag reeds aan de Fransche regeering dat de strijd in Marokko in hevigheid was toege nomen. De leiders der Mohammedaansche geloofs gemeenschap in Marokko hebben via radio- Rabat een oproep gericht tot de inlandsche bevolking, waarin deze wordt aangespoord zich aan te sluiten bij den strijd tegen de Engelsche en Amerikaansche indringers, daar deze de bondgenooten zijn van de god- loozen te Moskou. Vijand verloor in het Westen 20 vliegtuigen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: - Bij plaatselijke gevechtshandelingen in het gebergte tusschen Noworossijsk en T o e a p s e werden enkele hoogten ver overd en op verscheidene plaatsen vijan delijke aanvallen afgeslagen. In den T e r e k sector beïnvloedden bijzon der moeilijke weer- en terreinomstandigheden de aanvalsgevechten van de Duitsche en Roe- meensche troepen. In weerwil van krachtige tegenaanvallen werden in hevige gevechten vorderingen gemaakt Ten Noordoosten van "osdok werd in een hevigen sneeuwstorm een cavalerieregiment der bolsjewisten en een andere vijandelijke Strijdgroep in een eigen aanval uiteengeslagen. In Stalingrad activiteit van stoot troepen. Aan het Don front sloegen Roemeensche troepen den aanvallenden vijand in een tegen aanval terug. Stoottroepen vernietigden ten Noordwesten van Wpron£sj een aantal vijandelijke kazematten met de bezetting. In den'Centralen en den Noorde lijken sector van het front zetten sterke formaties gevechtsvliegtuigen in geconcen treerde aanvallen den strijd tegen het vijan delijke ravitailleeringsverkeer voort. Volle stations werden vernield, verscheidene trei nen en opslagplaatsen van levensmiddelen getroffen. Des nachts wierpen gevechtsvliegers-instal laties van het station Toropez in brand. In Noor d-A f r i k a hebben de Duitsch- Italiaansche troepen zich verder naar het Westen verplaatst. De achtervolgende vijand werd in bev>ge achterhoedegevechten opge houden. Duitsche jachtvliegtuigen schoten vijf Britsche jagers neer. Eskaders gevechtsvliegtuigen en duik- booten hebben bij de aanvallen overdag en des nachts, die zich over een grooten afstand uitstrekten, op de Amerikaansch- •Britsche vlootstrijdkraphten en transport schepen voor de Fransche Noord-Afri kaansche kust nieuwe successen behaald. Gevechtsvlieaers wierpen een kruiser ii brand en beschadigden een anderen kruiser door bomtreffers. Bovendien werden acht groote koopvaardijschepen, waaronder een passagiersschip van 19.000 b.r.t. en een trans portschip van 10.000 b.r.t. verscheidene malen zwaar getroffen. Duikbooten brachten een groo^ troepentransportschip van 14.000 b.r.t. tot zinken, beschadigden een troepentrans portschip van 18.000 b.r.t. door twee torpedo- treffers en vernietigden een korvet. In een nachtelijken aanval op een bescherm de formatie kruisers werden twee vijandelijke oorlogsschepen getorpedeerd, waarvan er één in de lucht vloog, terwijl de ondergang van het andere schip door de sterke rookontwik keling niet kon worde* waargenomen. Britsche bommenwerpers wierpen Dinsdag nacht brand- en brisantbommen op enkele plaatsen in Noord- en Noordwest Duitschland. De bevolking leed geringe verliezen. Bij deze aanvallén en bij aanvallen ovêr- dag op de kust van de bezette gebieden in het Westen verloor de vijand twintig vliegtuigen, waaronder ook verscheidene viermotorige bommenwerpers. Batterijen verdragend geschut van de Duit sche marine en het leger beschoten Dover, Folkestone, vijandelijke batterijstellingen aan de Kanaalkust es doelen In het KanaaL Het Itaïiaansche weermachtbericht. Het Itaïiaansche weermachtbericht luidt: In Egypte werd in hevige gevechten stand gehouden tegen den vijandelijken druk op de Itaïiaansche en Duitsche afdeelingen, die bc zig zijn met bet betrekken van nieuwe stel lingen. Bij luchtgevechten werden door Duitsche jagers vijf Engelsphe vliegtuigen neergescho ten. Bezuiniging op gas en stroom noodzakelijk. Controleert geregeld het verbruik. In dezen tijd is bezuiniging op het gas- en electriciteitsverbruik een roodzakelijke voor waarde voor het gebruik ervan. Dat wil zeg gen: als ge uw rantsoen overschrijdt, volgt onverbiddelijk een hooge boete en het spook van de afsnijding komt om den hoek kijken. Zonder licht te zitten, is uiterst onaangenaam, maar zonder gas beteekent geen warm eten, geen warme dranken enz. Als uw woning met gas of electriciteit wordt verwarmd, kan „zonder" zelfs beteekenen. dat ge in de kou moet verblijven. Men moet steeds op zoodanige wijze bezui nigen, dat men met zijn rantsoen toekomt. Met een beetje goeden wil en met ecnig over leg behoeft dit geen onoverkomelijke bezwa ren met zich te brengen. De huisvrouw is vol doende in haar vak onderlegd om te weten waar en hoe zij de noodige bezuiniging kan toepassen. Het is nu welhaast overbodig ge worden de Nederlandsche huisvrouw er op te wijzen, dat de groenten en aardappelen met zoo weinig mogelijk water moeten wor den opgezet en de spijzen gekookt met het deksel, op de pan. Even vertrouwd is zij ge worden met de gewoonte om het gas pas aan te steken, wanneer de pao is opgezet. Dat dc spijzen zoo vlug mogelijk aan den kook wor den gebracht, spreekt vanzelf. Eens per dag afwasschen inplaats van twee of driemaal is eveneens een gewoonte, welke in tal van huisgezinnen reeds wordt gevolgd. Bezuinigen heeft steeds' een onaangenamen klank, doch in dit geval beteekent het slechts bevordering van eigen belang. De overheid heeft den plicht de verbruikers te wijzen op de mogelijkheden, die er bestaan om tot belangrijke besparing op het verbruik van gas en electriciteit te komen. Afsnijding van den toevoer bij overschrij ding van het toegemeten rantsoen brengt een gezin in moeilijkheden, doch het is de straf op een onverantwoordelijk verbruik in tijden, waarin de grootste zuinigheid nu eenmaal onvermijdelijk is. Controleer daarom gere geld uw gas- en electriciteitsverbruik. Wie geregeld gas. en electricltelts verbruik controleert, kan tijdig zelf ingrijpen. In het Westen der Middellandsche Zee wer den de aanvallen van de luchtmacht der Spil op de Engelsch-Amerikaansche vlootstrijd- krachten met succes voortgezet. Maandagnacht hebben vijandelijke vliegtui gen brisant- en brandbommen laten vallen in de omgeving van Cagliari, waar éenige scha de ontstond in de woonwijk van Uta. Er i« een doode en zes personen werden gewond. Het D.N.B. deelt mede: Het gros van de Duitsche en Itaïiaansche pantserstrijdkrach ten, dat over het uitgestrekte gebied tusschen Tobroek en het front was verdeeld, gaat thans door concentratie een ernstige bedreiging vormen voor den verderen Britschen op- marsch. DE TRAGEDIE VAN FRANKRIJK. Bs. In Frankrijk speelt zich op dit oogenblik een tragedie af, die eenig is in de geschiedenis van het Fransche volk. Aan den eenen kant_bevindt zich daar def grijze maarschalk Pétain. wiens eerlijkheid boven iederen twijfel vernéven staat; een man wien het belang van zijn vaderland heilig is en d»e over alle persoonlijke intrigues heen, niet anders ziel dan de ééne groote ge dachte: Frankrijk van leegbloeden, van den ondergang te rédden. Aan den anderen kant zijn daar gedeelten van het volk. losgeslagen, zonder leiders, geslingerd tusschen twee po len. Velen, die tot nog toe met hart en ziel aan de geallieerden geknechts waren, die een voudig het vermogen missen om den werke- lijken toestand in te zien. blijven trots alles wat er gebeurd is en nog gebeurt, drijven naar den terugkeer tot een tijdperk, dat af gesloten werd op het oogenblik van Frank- rijks capitulStie. Anderen kunnen zich niet verhef fen boven het klein-persoonlijke en talrijk zijn zij, die beïnvloed worden door on- Fransche en dus onvaderlandsche tenden- zen. De uitlating van Cordel Hull, die openlijk heeft toegegeven, dat Amerika zijn diplomatieke vertegenwoordiging in onbe zet Frankrijk slechts heeft gebruikt voor spionnage-doeleinder.. als een middel om de Fransche elementen, die tegen een sa menwerking met Duitschland waren ge kant. te ondersteunen, spreekt boekdeelen. Met dat al is Frankrijk thans bezig in el kaar te zijgen; het is in het uur van doods gevaar volkomen machteloos iets voor eigen behoud te doen. omdat het veel van zijn eigen zonen niet meer vertrouwen kan. Fen droevig beeld van den omvang van het drama, dat zich afspeelt, vertoont ons ae omstandigheid, dat -«en grijsaard van zes-en-lachtig jaar thans gedwongen is het opperbevel der Fransche strijdkrachten nog op zich te nemen, omringd van krachten waarop het moeilijk is te vertrouwen. Hoe zielig klinkt niet ziin aan admiraal Darlan en de bevelvoerende generaals in Noord- Afrika gezonden telegram: „ik heb bevel ge geven U tegen den aanval te verdedigenf ik handhaaf mijn bevel!" Er heerscht in Vichy teleurstelling over bepaalde personen en gebeurtenissen, zekere kringen, hebben immers een weinig door zichtige rol gespeeld. Eén geval van dien aard was de houding van generaal Be- thouart in Marokko, die twee anderQ gene raals liet arresteererfT omdat zij weigerden naar het Gaullisme over te Ioopen en het waren Marokkaansche legionnairs. die de pogingen tot opstand in de kiem moesten smoren. Ook om generaal Giraud's yol heb ben tal van geruchten de ronde gedaan. Een derde twijfelachtige persoonlijkheid was admiraal Darlan. Nu het Reuterbureau ver klaard heeft, dat deze admiraal zich in Al giers bevindt als gast van een Amerikaan- schen generaal, valt er niet meer aan te twijfelen, dat hier Iets niet in den haak is. ..De teleurstelling over het falen juist van den man, op wiens energie cn absolute loyaliteit de maarschalk cn Frankrijk ge rekend hadden, is enorm, aldus meldt een Interinf-bericht. Het optreden van Darlan in de regeering gedurende meer dan een jaar moet echter ook aan hen. in een dui delijker licht komen te staan, die ziin poli tiek van laveeren tusschen samenwerken en afwachten uitsluitend daaraan meenden te moeten wijten, dat Darlan een admiraal en niet een politicus was. In kringen te Vichy steekt men ziin af wijzend oordeel over de houding van Darlan niet onder stoelen en banken. Darlan. zoo zegt men, heeft de Noord-Afrikaansche kwestie tot een persoonlijke aangelegenheid gemaakt en gebruikt om een sinds lang ge koesterde wraak te nemen. Blijkbaar heeft hij de mislukking van zijn politiek niet kunnen verkroppen en het Laval niet kun nen vergeven, dat hij in April van dit jaar door diens tusschenkomst ten val gebracht werd." Het laveeren tusschen samenwerken en afwachten, het hinken op twee Redachten, ziedaar een groote fout, waaraan ook zoo- velen in ons land laboreeren! Met het voor beeld van Frankrijk voor oogen Hikt ons de veronderstelling niet gewaagd, wanneer wil aannemen, dat eens. als ook voor ons land het uui&zal slaa!* waarop van ieder Neder lander wordt gevergd, dat hij een positieve houding aanneemt, de twijfelaars zich wel eens aan die zijde waar net belang van ons land niet gediend wordt, zouden kunnen be vinden. Intusschen blijkt gelukkig, dat Pétain in bezet Frankrijk, waar zeer velen een totaal anderen kijk op deze zaak hebben, nog vele aanhangers bezit, die bereid zijn hem te steunen. Groot opgemaakt publiceeren de Parijsche bladen het bericht, dat maarschalk Pétain het opperbevel over de Fransche strijd- krachteh op zich heeft genomen. Marcel Deat schrijft, in de Oeuvre: ieder in Frank rijk. die nog eenig bloed in de aderen heeft, kent zijn plicht en moet zweren hem te ver vullen. De Petit Parisien noemt het een leu gen. wanneer de Angelsaksers beweren, dat zij na hun overwinning Frankrijk zijn koloniën zullen teruggeven. Men heeft naar de wapens gegrepen ondanks alle afper singsmanoeuvres van den kant van de ge allieerden en ondanks de numerieke zwak heid der Franschen. ten einde de onafhan kelijkheid en trots van Frankrijk te behou den. Aldus luidt het Fransche antwoord op de leugen van Roosevelt. De Cri du Pouplc maakt er opmerkzaam op, dat de Ameri kaansche spionnageaeenten onder de tal rijke Joden in Afrika hun meest waarde volle hulp hebben gezocht en gevondi»." Frankrijk strijdt thans deir eindstrijd om zijn voortbestaan als groote mogendheid, daarin belaagd door de eigen bondgenooten en verraden door velen uit het eigen volk, die in het historische uur van hun land met blindheid geslagen zijn. Eens zal de geschiedenis over hen. die den grijzen maarschalk hun steun hebben onthouden in weifeling tijsschen samenwer ken en afwachten en hen. die eenvoudig verraad aan de zaak van Frankrijk pleeg den, een hard oordeel vellen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1