3 Nieuws uitlJmuiden, Velsen en omstreken Als de brandweer uitrukte.... BUBBELTJE EN KNOR Twee verdienstelijke vereenigingen jubileeren. Ai Fryske Trou toont haar voortvarendheid. Binnenkort een Friesche tooneelavond. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat in onze gemeente het Selskip Fryske Trou werd opgericht. Hoewel de organisatoren aanvankelijk nog onzeker waren over de resultaten, bleek al spoedig, dat de behoefte aan meer onderling contact aller verwach ting overtrof. Het aantal Friezen, dat zichi liet inschrijven, was bevredigend. Het be stuur kon dan ook met een schare enthou siaste leden zijn taak beginnen. Zoo werden er reeds verscheidene, echt gezellige Friesche avonden gegeven, waar bij allen zich als een groote Friesche familie „thuis" gevoelden. Hoe gemoedelijk en op gewekt vervulde de heer P. Dijkstra zijn functie als voorzitter en met welk een geest drift werden de mooie Friesche liederen ten gehoore gebracht. Er is ree'ds veel be reikt, doch daartoe moesten vele bezwaren worden overwonnen, want Fryske Trou werd niet voor moeilijkheden gespaard. Al lerlei factoren maakten veelal de verwezen lijking van aantrekkelijke plannen onmo gelijk. Zoo moest bijvoorbeeld het optreden van een Hilversumsch Friesch tooneelge- zelschap ter elfder ure worden afgelast. De Friesche cursus van den heer F. de Vries mag evenwel geslaagd worden genoemd; de Friezen houden hun taal in eere En thansHet is te begrijpen, dat velen zich afvragen: wat nu Opnieuw herhaalt de bekende geschiedenis zich: Fryske Trou heeft een grootsch plan en er zijn problemen. Voor een voorzitter is het in dergelijke omstandigheden moeilijk om een besluit te nemen, doch de heer P. Dijkstra toont zijn vastberadenheid. Deze karaktertrek geldt voor alle Friezen en waarom zouden de Velsenaren een uitzon dering maken Daarom worden voorberei dingen getroffen en.... wordt er gestu deerd. De heer S. Wiersma komt met znn groepje dames en heeren trouw bijeen om het blijspel Beits in te werken. Dit stuk omvat drie bedrijven en is geschreven dooi den heer V. Veenstra. Het meerendeel der spelers vertoonde zich nog nimmer op het tooneel, zoodat de verwachtingen zeer zeker niet te hoog mogen worden gesteld. De taak van den heer Wiersma is dan ook verre van gemak kelijk, doch elk doet zijn uiterste best. Zeer zeker zullen dan ook velen Donderdag 19 November om half acht in het Vereenigmgs- gebouw aan de Kalverstraat de gelegenheid gebruiken om de voorstelling gade te slaan Aan de voetballers van V. V. IJ. heeft men een dankbaar voorbeeld gehad, zoodat ongetwijfeld dit eerste optreden geen teleur stelling zal behoeven te worden. Bij De Moorberg. Clubfeestjes gaan door. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat het bestuur der speeltuinvereeniging De Moerbeis voor een kleine groep kinderen in het clubhuis aan de Cornelis Drebbel- straat zijn eerste feestavond iprganiseerde. Deze verrassing viel bij het jonge volkje uitstekend in den smaak, zoodat men ge noodzaakt was om voor de ruim duizend kinderen een lange reeks 'dergelijke club avonden te geven. .Als vanzelfsprekend is de verwezenlijking van dit plan niet gemakkelijk. In het club huis is het aantal zitplaatsen beperkt en toch kunnen elke week ruim hpnderd ze ventig jongeren zoo'n ontspanningsbiieen komst bijwonen. Wellicht zal men zich afvragen of de hui dige omstandigheden hierin nog wijzigin gen brengen. In verband hiermede ver nemen wij. dat het bestuur voorloopig nor maal het speeltuinwerk gaande houdt. De populaire feestjes hebben gewoon plaats en de heeren Arends, Van Urk en Van der Veen weten nog steeds geregeld iets nieuws te vertoonen. In het bijzonder blijken de goocheltoeren i van Oom Henk een groot succes te zijn. Elke voorstelling kunnen de verbaasde kin- deroogen weer een gloednieuwe behendig heids-,.wonder" aanschouwen. Het is een feit. dat zelfs de ouderen zich amuseeren. St. Nicolaasfeest school 2. Evenals vorige jaren bestaat het voorne men om voor de leerlingen van de openbare lagere school 2 een St.-Nicolaasfeest te or gan iseeren. Als vanzelfsprekend is eon der gelijk plan gemakkelijk gemaakt, doch bij de verwezenlijking doen zich niet zelden allerlei onvoorziene omstandigheden gelden. Zoo bestond aanvankelijk het voornemen om met de kinderen een operette in te stu- deeren. Reeds eerder werd een zangspel met succes opgevoerd, zoodat men thans het zelfde resultaat mocht verwachten. De kinderen toonen immers voor zoo'n evene ment steeds een buitengewoon animo. Hoe mooi dit plan ook kan worden ge noemd. voorloopig zal het niet in zijn oor- spronkeliiken vorm ten uitvoer worden ge bracht. Desondanks zullen de leerlingen echter ongetwijfeld met voldoening verne men. dat de geboortedag van den goeden Sint niet onopgemerkt zal voorbiigaan en de voorbereidingen voor een feestelijke filmvertooning vorderen. C.M.V. Kleine Kracht. Voorbereidingen voor Kerstfeest. De werkzaamheden der C. M. V. Kleine Kracht worden gekenmerkt door een ge zonde activiteit. Trots de tijdsomstandig heden weet mej. B. Karreman de bijeen komsten der drie groepen te handhaven en de honderden meisjes maken van de ont spanning een dankbaar gebruik. Nu staat het Kerstfeest weer voor de deur en evenals vorige jaren worden hiervoor reeds de noodige voorbereidingen getroffen. Het ligt namelijk in de bedoeling om zooals gewoonlijk voor elk der drie groepen een oijeenkomst te houden. Aanvankelijk zou er van het gebouw der Geloofsgemeenschap Het Leger des Heils gebruik worden ge maakt, doch thans wil men het Vereeni- gingsgebouw aan de Kalverstraat voor de Kerstfeestviering bezigen. Er zal getracht worden om dit hoogte punt op waardige wijze met alle meisjes te herdenken. Voorts wil men elk lid in de gelegenheid stellen om een vriendje uit te hoodigen. VOETBALSCHEIDSRECHTERS VOOR ZONDAG Voor de N.V.B.-wedstrijden, waarin clubs uil IJmuiden en Beverwijk uitkomen, zijn als scheidsrechters aangewezen: Volewijckers—Stormvogels, J. L. van Erp: V.S.V.—Emma, J. P. W, Schoteldraayer. Kennemers—HBC, Theo Bosch: KFCSantpoort, J- P, M. van Rooy. DEM—GVO. H. F. van Oosten; KW—Beverwijk, J. Sehilperoort. Terrasvogels—Helder, C. J. Mol; HFCKin helm, L. J. Smid. WB—ADO. J. C. Garskamp; Vitesse—IEV, C. G. van den Hoff. Stormvogels 2—WFC 2, N. Scheepmaker; Ken- nemers 2—VSV 2, J. J. ten Brink. Agenda TJniuiden. Thalia: Verlaten, 7.30 uur. De Pont: Geen voorstelling. VRIJDAG 13 NOVEMBER. Thalia: De mannen de baas. 7.30 uur. De Pont: ..Es war eine rauschende Ball- nacht" 7.30 uur. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: Kennemer Apo theek, Wijk aan Zeeërweg. Geldkistje met 500.— ontvreemd. Inbraak in kantoortje der Hoogovens. De politie werd er van in kennis gesteld, dat er tusschen Maandagavond en Dinsdag morgen uit een kantoortje op de terreinen der Hoogovens een geldkistje is ontvreemd. Dit bevatte een bedrag van ruim viifhon- derd gulden. Het was in een schrijfbureau opgeborgen. De dader heeft zich toegang verschaft door een kartonnen bord te ver wijderen. dat een ruit verving. Hierdoor wist hij den grendel van de deur zoo te be werken, dat hij rich toegang kon verschaf fen. Na den bodem van een der laden van het schrijfbureau te hebben vernield, kon de dader zich van het geldkistje meester maken. Het onderzoek wordt voortgezet. Dief van zes fietsen gearresteerd Goede slag van Velser politie. Ook in de gemeente Velsen worden nogal eens rijwielen ontvreemd en over het algemeen is het bijzonder moeilijk de daders aan te houden. De zwijntjes jagers gaan echter niet altijd vrij uit. Dat is dezer dagen weer eens te iJmui- den gebleken. De politie werd er van op de hoogte gebracht, dat Dinsdagavond een on beheerd aan de Zuiderkade staand rij wiel was ontvreemd. Onmiddellijk werd er een uitgebreid onderzoek in gesteld, dat een opmerkelijk resultaat had. De dader kon worden gegrepen en toen vervolgens een bezoek aan diens woning werd gebracht, werd het een ieder duidelijk, dat er een goede slag was geslagen. Het aan de Zuiderkade gestolen rij wiel werd bij de huiszoeking gevonden, maar het was niet de eenige fiets, die in de woning werd bewaard. Er ston den er nog vijf, die natuurlijk geen eigendom van den bewoner waren. Het onderzoek bracht aan het licht, dat ook deze van diefstal afkomstig zijn. De zwijntjesjager is in het hoofd bureau van politie opgesloten. Onderlinge competitie D.C.IJ- De spanning weer toegenomen. De uitslagen der deze week voor de onderlinge competitie van D. C. IJ. gespeelde partijen lui den als volgt: Hoofdklasse: M. A. Hühl—J. Snel 1—1: H. La- ros—J. v. Straten 20; T. Postma—H. Dlederlks -0 en H de Boer—K. de Jong 2—0. Eerste klasse: Koetslei^Jonker afgebr.: P. v. d, Velde—G. Visser 0—2 en Hoek—H Schaap 1—1. Tweede klasse: Visser—Beets 1—1: Riedeman— Visser 0—2: v. Duyn—Oldenburg I—1 en D Ott— Waal 2-^0. In de hoofdklasse zijn de uitslagen zooals was verwacht. In de eerste klasse heeft de ex-Stablelspeler G. Visser drie overwinningen in successie weten te boeken. De belangrijke partl} Hoek—Schaap werd na een sensationeelen strijd, waarin eerst genoemde nog materiaalvoordeel had, uiteinde lijk remise. In de tweede klasse waarin eer. dubbele ronde woidt gespeeld, hebben Ott en Waal elkaar voor de tweede ontmoeting bestreden. Wist Waal de eerste maal te winnen, thans is Ott er in ge slaagd na een mooie partij de zege te behagen Door dezen uitslag is de spanning om den titel geducht toegenomen. De stand luidt: gesp. gesv. rem. verl. pnt. B. Dukel 8 5 3 o U Postma 8 5 1 2 11 Laros 7 5 0 2 IC Smit 7 4 12 1 De Boer 5 3 111 Diederiks 7 2 3 2 1 De Jong 7 2 0 5 1 v. Straten 7 115 5 Hühl 5 0 2 S 5 v. d. Helde 10 10 1 Snel 6 0 0 6 C Eerste klasse T. Hoek 9 4 3 2 11 L. Koetsier xx) 5 4 0 1 f G. Visser 7 4 o 3 6 H. Schaap 6 3 2 1 P. v. d. Velde 8 4 o 4 T. Dukel 8 3 2 3 6 Bal x) 7 3 1 3 1 Jonker x) 6 3 0 3 6 Swler 6 1 1 4 J Schager 3 1 1 6 S x) Beteekent afgebroken partijen. Tweede klasse: J. Visser 8 5 3 0 12 D. Ott 7 5 11 II J. Waal 7 5 0 2 IC Lichtendahl 4 2 115 Beels 6 2 2 2 6 v. Duyn 7 12 4 4 Oldenburg 6 114 3 Riedeman 7 0 0 7 C Dinsdag wordt het tournool voortgezet. OVERTREDING WEGENVERKEERS REGLEMENT. Wegens overtreding van het Wegenver keersreglement is G. T„ inwoner van de gemeente Velsen, door den kantonrechter te Alkmaar tot een boete van vijf gulden of drie dagen hechtenis veroordeeld. VELSEN Hoe de elftallen spelen. Twee belangrijke wedstrijden. Het voetbalprogramma voor Zondag be vat voor de Velser clubs twee zeer belang rijke wedstrijden, namelijk H.F.C.Kin- heim en Vitesse 1922I.E.V., terwijl V.V.B. op Watervliet A.D.O. 1920 uit Heemskerk te bekampen krijgt. Kinheim, dat zich tegen Schoten niet kon handhaven en met 3—2" verloor, gaat dus volgens het programma naar Haarlem. Ook nu is Van der Wateren op de linkshalf- plaats opgesteld, terwijl het elftal der geel zwarten verder geen wijzigingen heeft on dergaan. zoodat het uitkomt met: H, B. Daniëls; W. G. Groeneveld en S de Vries; F. Cnossen, P. Rem en H. J. v. d. Wateren; W. A. Raaymakers, J. Radema ker, P. A. de Boer. A. Versteeg en O. Kui lenburg. De R.K. Sportvereeniging I.E.V. trekt naar Caslricum. waar haar zeker geen gemak kelijke taak wacht. Toch zün de Velsena ren. vol goeden moed, daar de linkshalf. G. Oorthuis, zijn plaats heeft afgestaan aan den met verlof zijnden W. Michel, die door zijn clubgenooten gaarne in het veld wordt ge zien. De grootere snelheid van dezen spe ler zal de middenlinie en daarmede het elf tal in deze zware ontmoeting zeker ten goede komen. De I.E.V.-ers vertrekken dus met: A. Lute: J. van der Zon en J. van dei- Vlies; J. Brakenhof. P. van den Berghe en W. Michel; S. Slotemaker, J. Schavemaker, G. Nieuwenhuisen, A. Verkooyen en P. Schoorl. De Breesapers krijgen na enkele weken van gedwongen rust gelegenheid op eigen terrein het „leer" te behandelen en wel tegen de ongetwijfeld taaie A.D.O.'ers. De opstelling van J. de Wit op de linkshalf- plaats voor de uitgestelde wedstrijden is nu weer van de baan en J. van der Linden heeft voor Zondag diens plaats ingenomen. Wel kunnen de V.V.B.-supporters het elftal in de reeds toegepaste gewijzigde samen stelling zien spelen, waarbij de jeugdige C. v. d. Bosch op de middenvoorplaats staat en Spruit als rechtsbinnen fungeert. V.V.B. treedt aan met: G. Olivier: H. Lantsink en P. Clots; P. de Greet'. J. Bra- venboer en J. v. d. Linden; P. de Ruiter, L. Spruit, C. v. d'. Bosch, M. de Boer en R. Nooi. OUDERAVOND. De oudercommissie der lagere school aan de Hadleydwarsstraat overweegt om nog dit jaar een ouderavond te organiseeren. Een en ander over branden, die op veler aandacht beslag legden. De gemeente Velsen heeft wat haar brand weer betreft, zeker geen reden tot klagen. Dank zij den vooruitzienden blik, waarvan in de laatste jaren dikwijls blijk werd gege ven, is het gelukt een organisatie te vormen, die alleszins voor haar taak is berekend. De brandweer is belangrijk en vooral in zoo'n uitgebreide gemeente. Op het eerste alarm dient er te worden opgetreden. Wanneer we nagaan wat er in Velsen zooal op dit gebied is gepasseerd, dan komen bran den in onze gedachten, welke langen tijd stof tot spreken hebben gegeven. Het waren van die tegenspoeden, waarbij alle beschikbare krachten zich moesten inspannen en waar aan vele moeilijkheden waren verbonden. De vuurzuilen en rookkolommen trokken reeds verre de aandacht en het voorbijdreunen der brandweerwagens droeg er mede toe bij, dat de menschen uit hun huizen snelden en zich naar de plek des onheils haastten, w weldra zooveel kijkers waren, dat de politie moeite had een behoorlijke ruimte vrij te krijgen en te houden. De brandweermannen staan over het alge meen niet in het middelpunt van de belang stelling. Maar wanneer er wel degelijk op hen werd gerekend, zijn zij paraat; dan span nen zij al hun krachten in om te redden wat er te redden is. Bewogen Nieuwjaarsnacht. Iedereen, die jarenlang in Oud-IJmuiden woont, herinnert zich nog den grooten brand in den Nieuwjaarsnacht van 1928 Ziehier wat er indertijd over werd geschreven „Het nieuwe jaar was slechts enkele uren oud, toen in onze gemeente een ramp plaats vond, zoo ernstig als we in het geheele 1927 niet gehad hebben. Een brand, waarvoor we eenige jaren terug moeten gaan om tot een vergelijking te komen vooral als we letten op de aaneengebouwde kom van woningen. Men treft in IJmuiden een soort volksgeloof aan dat zegt als er brand is dan moet dat zijn in de Visseringstraat; een kleine opper vlakte waar men tusschen verschillende pak huizen en zaken eenige volksbuurten aan treft en enkele meer aanzienlijke woningen. Inderdaad hebben de laatste 20 jaren slechts zeldzaam andere branden plaats gevonden in wijk C, het oude IJmuiden, dan in die buurt." In den Nieuwjaarsnacht was het steeds levendig in de straten van Oud-IJmuiden. Ook ditmaal was het zoo geweest en toen eindelijk de rust intrad, die men van den nacht toch mag verwachten, maakte Morpheus zich dan ook spoedig van de inwoners mees ter. Omstreeks vier uur werd er echter in het toenmalige hoofdbureau van politie op het Willemsplein alarm gemaakt. Een koop man, die slechts ten deele was gekleed, ver telde, dat er brand in zijn winkel, waarin izïch vele huishoudelijke artikelen bevonden, was ontstaan. Brandende trap. Intusschen werden de menschen wakker gemaakt door het ongewone leven op straat. Er werden steenen gegooid tegen de ruiten van de woningen boven den in gevaar ver keerenden winkel. De trap, die over den vuurhaard leidde, bleek reeds te branden Ternauwernood konden de menschen van de bovenwoningen zich in veiligheid brengen. De brand nam steeds grootere afmetingen aan. Er werd zoo'n hitte ontwikkeld, dat van de huizen aan de overzijde van de Froger- straat alle verf verschroeide. Op verscheidene plaatsen begon zelfs het houtwerk te bran den cn talrijke ruiten knapten, De brandweer was toen nog niet zoo mo dern ingericht als thans, waardoor zij het zeer moeilijk had. Ook bij den grooten brand in de garage aan het Kennemerplein in Mei had zij het te kwaad. Het vuur werd daar 's nachts kort na twaalf uur opgemerkt en nam al spoedig een flinken omvang aan. Toen de brandweer ter plaatse kwam stond het geheele perceel in lichte laaie Gepoogd werd hulp van Beverwijk en Haarlem te ver krijgen. maar dit bleek niet mogelijk te zijn Daarom werd besloten de brandweer van Amsterdam te alarmeeren. Een derde brand, welke veler aandacht heeft getrokken, was die boven de Storm vogels-garage aari het Enschedéplein in Oud- IJmuiden. waar een bovenwoning werd ver nietigd. De gevaren waren groot, aangezien er autobussen en vaten met olie en benzine stonden. Iemand, die met griep te bed lag. onderscheidde zich hierbij door zich aan te kleeden en de wagens op één na, naar buiten te brengen. Het waren wel primitieve middelen, waar mede toen moest worden gewerkt. Daarom is het verheugend, dat onze brandweer thans alleszins haar mannetje staat. MARKTBERICHT IJMUIDEN. IJMUIDEN li November 1942 Kleine gul f 1,20, kleine schol 3e s. f 0,80, idem 4e s. f 0,50, kabeljauw f2, schar ie s. f 0,60, idem 2e s. f 0,30, vischpuf f 0,10, wijting gestript f0,88, wijting dicht, f 0,80 Wielrijders, denkt aan uw verlichting. Zorgt er voor, dat Uw lamp niet te schel licht geeft. De voorschriften zijn bekend! Stelt de lamp niet te hoog. Denkt aan uw tegenligger! Een te laag gerichte stralen bundel veroorzaakt aanrijdingen met voet gangers. Het is een geringe moeite, om uw lamp even te controleeren. (Schimmelpenningh Pax Holland cl OM DE „SMEER". (Voor den economischen rechter te Alkmaar stond een vrouw terecht, die in haar winkel te Castricum luiers tegen boterbonnen had verkocht.) De Alkmaarsche rechter, ten zeerste ontstemd, Was waarlijk niet mild met zijn woorden. Toen hij déze dame, die ietwat beklemd, Ter zitting verscheen, laatst verhoorde. Ze had aan een klant in 't begin van dit jaar Textiel verkocht enzonder punten. De dame verweerde zich: het is niet waar! Haar „onschuld" had haar uit. doen munten, Toen toonde de rechter, dat hij wel iets wist, Dat men niet „onschuldig" kan noemen. Integendeel, dit was. zoo zei hij, beslist Niet van onze dame te roemen, Ze had eens een keurig stel luiers verkocht Voor 'nboterbon en ging 't herhalen. Daarom werd de vrouw keurig netjes verzocht, Een boete aan 't Rijk te betalen, Van driehonderd gulden, ze stond van den schrik Onthutst naar den rechter te turen. Na 't luier-geval zei. vermoed ik, haar blik: „Ze leggen je hier.in de luren. SANTPOORT Bedrijvige postzegel vereniging. Wat deze maand de aandacht vraagt. De postzegelvereniging Santpoort blijft actiefDat is een verheugend verschijnsel, want ontegenzeggelijk is er behoefte aan haar werk. Velen hsbben door het verzame len een aangename ontspanning, waardoor zij bovendien hun kennis van landen en volken aanzienlijk uitbreiden. Het is dan ook geen wonder, dat het bestuur van de postzegelvereeniging Santpoort geregeld voor zijn leden bedrijvig is. Zijn werk wordt immers op prijs gesteld en maakt het mo gelijk steeds meer genoegen in het verzame len te scheppen. De bijeenkomsten, die om de veertien dagen worden gehouden, dra gen daartoe veel bü. De eerstvolgende ledenvergadering heeft Zaterdag in het bekende lokaal plaats en zal als steeds een prettig karakter dragen. De heer J. Snitjer te Haarlem verzorgt „tien minuten actualiteiten", waarna ruil en handel de aandacht zullen vragen. Bo vendien zal er worden gekiend, waarvoor drie fraaie prijzen beschikbaar zijn. Als vanzelfsprekend is er gelegenheid om vra gen te stellen, die zoo goed mogelijk zullen worden beantwoord. De tweede bijeenkomst in deze maand zal Vrijdag 27 November worden gehouden. De leden zullen exposeeren, waarbij de heer W. Merten te Haarlem een uiteenzet ting zal geven. Ruil en handel leggen daar na, evenals de maandelijksche veiling, be slag op ieders aandacht. Zooals men ziet, worden van deze maand af de vergaderin gen weer de eene maal 's Zaterdagsmid dags en den anderen keer Vrijdagsavonds gehouden. Binnenkort zal de vereeniging zes jaren bestaan. Er is in dezen tiid veel gepresteerd, zoodat. men het feit niet onopgemerkt voor bij wil laten gaan. De hei'denking zal na tuurlijk slechts in bescheiden mate moge lijk zijn. Santpoort* gemengd dubbel- kwartet. Over het algemeen kan men voortdurend berichten van de actieve vereenigingen in ons blad lezen. Er kan met voldoening wor den geconstateerd, dat ermog voor talrijke liefhebberijen een gezonde belangstelling bestaat. Als vanzelfsprekend weten de be sturen van deze animo een dankbaar ge bruik te maken, zoodat er trots alle pro blemen wordt gewerkt. De bloeiende vereenigingen geven dan ook steeds blijk van hun aanwezigheid, doeh er bestaan uitzonderingen. Wanneer immers de werkzaamheden van een gezelschap in besloten kring plaats hebben, dan wordt hieraan slechts weinig bekendheid gegeven en toch zullen velen te zijner tijd de resultaten kunnen waar nemen. In dit verband dient ditmaal eens Santpoort's Gemengd Dubbelkwartet ge noemd te worden, waarvan de leden de zangkunst getrouw blijven. Dit vocaal ge zelschap herdacht onlangs haar derde lustrum en kan op een fraaie reeks succes sen terugzien. Bij concoursen en zangwed strijden werden er onder leiding van den bekenden dirigent Henk Arisz talrijke kra nige successen behaald. Hoewel de dirigeerstok sinds kort van eigenaar is verwisseld, heeft het dubbel kwartet zijn oorspronkelijk karakter be houden. De liefde voor de zang is nog on verflauwd en er wordt elke week serieus geoefend. De heer H Bekker te Haarlem, welke thans de leiding heeft, verwerkt met zijn stemmenmateriaal een uitgebreid klassiek repertoire, waarin onder meer werken van Beethoven en Bruckner voorkomen. Er wordt ijverig geoefend, doch in be- iloten kring. Uiteindelijk zal een openbaar optreden niet uitblijven. Een dergelijk vocaal ensemble zal ziin prestaties zeker niet verborgen houden Niet alleen de Sanf- poortenaren. doch ook andere inwoners dei- gemeente zien een optreden met belang stelling tegemoet. Juist dezen tiid biedt de zang een niet te onderschatten ontspannin" PERSONALIA. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens voor scheepswerktuigkundige geslaagd voor diploma A de heer R. Stada te Santpoort. Teekenlng Hessels CPax Holland m UIT BEVERWIJK. Steun aan zieken en behoeftigen. St. Vincentiusvereeniging 30 jaar. Deze week herdenken twee vereeni gingen. n.l. de St. Vincentiusvereeni ging en de Ned. Hervormde Vrouwen- krans respectievelijk het 30-jarig en 20-jarig bestaan. Wat beide vereeni gingen, die beiden in hun eigen kring en vrijwel op hetzelfde terrein werk zaam zijn. in den loop der jaren ver richt hebben aan steunenden arbeid is moeilijk te zeggen, maar vast staat, dat dit enorm veel en goed geweest is. St. Vincentiusvereeniging. Deze vereeniging blikt vandaag terug op een periode van 30 jaren van arbeid, welke steeds in breede lagen der bevolking veel waardeering genoot. De stichter was wijlen Deken A. Waare, die beter dan wie ook de nooden en behoeften van zijn parochianen kende. In samenwerking met enkele promi nente figuren uit de parochie werd de ver eeniging op 12 November 1912 opgericht. Een ^werkzame groep menschen was een mooie taak begonnen. Behalve het bezoeken en ondersteunen van zieken en behoeftigen bleek de vereeniging ook voor andere dingen een open oog te hebben, een bewijs, dat de toenmalige leiders van St, Vincentius wis ten wat er leefde in Beverwijk. Zoo werd op 12 Juni 1913'opgericht het Liefdewerk voor Kinderbescherming te Be verwijk, dat hi den loop der jaren zeer veel werk heeft verricht. Dank zii den steun van velen heeft de St. Vincentiusvereeniging tot aan den dag van heden haai' werk kunnen voortzetten, een werk, dat dit ook verdien de. Immers, steeds gingen de bemoeiingen van de vereeniging uit naar de lijdende menschheid en in dit opzicht heeft zij zicn in de .dertig jaar van haar bestaan doen kennen als een zegenrijke instelling, die ieders steun en sympathie verdient. Ned. Herv. Vrouwenkrans. Deze week was hei ook 20 jaar geleden, dat de Ned. Hervormde Vrouwenvereen:- g;ng werd opgericht. Merkwaardig was, cat hiertoe het initiatief uitging van den toen- maligen predikant der gemeente, ds. G. B. Westenburg. Later heeft evenwei mevr. Westenburg het presidium overgenomen en thans wil ook de traditie, dat de functie van leidster steeds berust in handen van de ech-tgenoote van den predikant. De Vrou- envereeniging heeft in den loop der ia™?11 dan ook verscheidene leidsters gehad. Na het vertrek van mevr. Westenburg weid er gewerkt onder leiding van mevr. Poort. Deze zag zich weer opgevolgd door mevr. Krijger, terwijl sinds drie jaren mevr. De Vries als presidente de zaken van de ver eeniging bestiert. Aanvankelijk was het de bedoeling van de vereeniging te werken voor de stichting ..De Westerburcht", doch na eenige jaren kwam hierin een verandering. Thans wordt er hoofdzakelijk gewerkt voor minderbe deelden uit de gemeente, die dan met Kerst mis een gave in kleeding ontvangen. Meestal ging hieraan vooraf een tentoonstellinkje van de vervaardigde kleedingstukken. Den bezoekers en dat waren er velen, want de vereeniging kan bogen op veler belangstelling en steun bleek dan dat in het afgeloopen jaar de handen der dames niet hadden gerust, maar dat de naaima chines hadden gesnord en de breinaalden hun werk in nijvere vingers hadden gedaan. Het bestuur bestaat uit de dames IJzelen- doorn. secretaresse. Schik, penningmeester- esse, Drenth en v. d. Berg. Ned. Herv. Vrouwenvereniging 20 jaar. Het ligt in de bedoeling van het bestuur het vierde lustrum feestelijk te herdenken. De datum kon hiervoor in verband met verschillende omstandigheden nog niet wor den vastgesteld. Mocht de herdenking van dezen mijlpaal in de geschiedenis van de vereeniging doorgaan, dan zou ongetwijfeld op dezen dag blijken, dat de jubilaresse zich in de afgeloopen jaren in de belangstelling van velen mag verheugen. Bouwnijverheid. Aan Bredero's Bouwbedrijf te Utrecht is vergunning verleend 36 woningen af te bouwen. De fundeeringen van deze huizen, welke tot de nieuwe huizenblokken achter den Arendsweg behooren, waren reeds ge legd. Deze behoorde tot de 78 woningen, waarvan er reeds -12 gereed zijn. De lood- en zinkwerken zijn opgedragen aan het loodgietersbedrijf A. Blom Hzn. alhier. Beverwijk groeit In de maand September is de bevolking van Beverwijk met 61 zielen toegenomen. De bevolking vermeerderde door vestiging met 169 personen en door geboorte met 36. In totaal dus 205. Daarentegen vertrokken 125 ingezetenen naar elders en 19 burgers overleden. Op 1 October telde Beverwijk 22669 in woners, tegen 22427 op 1 October 1941. EXAMEN. Voor het examen Fröbelonderwijzeres slaagde te Arnhem mej. W. Numan, alhier. PERSONALIA. De heer Frans Vester is benoemd tot tweeden fluitist bü het Residentie-orkest. VEILINGEN VAN SCHORSENEEREN Aan de Vereenigde Veilingen kunnen iederen Donderdag voor 11 uur schorsenee- ren aangevoerd worden. VEREENIGDE VEILINGEN „KEVNBMBRLAND" EN „VRIJE VEILING". Prijsnoteerlng van li November 1942. Andijvie per kg. 44—5; Prei l per kg. 7: Sel derij per bos 24; Peterselie per bos 3; Knollen 1 per st. t; Knollen 3 per st. 6.40: Spruiten ge schoond per kg. 26; Spruiten ongesch. per kg. 16; Tomaten 1, 2. 3. 4. 5 per kg. 25; Bloemkool 2 per st. 84; Bloemkool 3 per st. 64: Boerenkool per kg. 34; Pronkboonen per kg. 11; Koolrabi 1 per st. 3; Chineesehc kool per kg. 3: Savoye kool per kg. 4.30; Bospeen per bos 7Ij; Peen z. lof gew. 1 per kg. 74; idem 2de soort per kg. 6; idem ongew. per kg. 3; Herfst- cn Meirapen p. kg. 24. „Vreugde en Arbeid." Cabaret en variété in het Kennemer Theater. In het Kennemer Theater werd Woensdag avond door „Vreugde en Arbeid" een cabaret- variété voorstelling gegeven, waarvoor de belangstelling grooter had kunnen zijn, te meer daar het kleine gezelschap dit verdien de. Niettemin is de wensch van den plaat selijk propaganda-leider van „Vreugde en Arbeid", den heer Evers, dat het een pret tige en gezellige avond zou worden in ver vulling gegaan. In de eerste plaats was daar Max van Laar hoven die de verschillende nummers met een vlot en vroolijk praatje aan elkaar laschte Hij deed dit op een wijze, welke het publiek zeer apprecieerde. Ook in het verdere deel zijn repertoire, dat aan ernst en luim gewijd was, bevestigde hij zijn goeden Indruk met eenige aardige liedjes en eenige origi- neele moppen. Lou Marti was met recht de muzikale clown. Wat Marti met zijn vreemdsoortige instrumenten aan klanken produceerde viel dan ook bij zijn gehoor in dankbare aarde en meermalen gingen tijdens zijn optreden de handen op elkaar. Ook een woord van lof aan den begeleider ^ep Petersen, die veel tot zijn succes bij droeg. Petersen toonde zich niet alleen een waardig begeleider, maar ook een knap accor deonist. De bekende wijsjes, welke hij uit zijn zoo populaire instrument haalde, werden al gauw uit volle borst meegezongen. Tilly van Vliet, de zingende voordracht kunstenares (aldus het programma) liet zich in eenige liedjes hooren. De attractie van den avond was ongetwij feld Charles met zijn rollenden kogel, waar op hij frappante staaltjes van balanceer- cn| iongleurkunst liet zien. Ook het balnummer van hem was van goed gehalte. Het programma werd afgewisseld met en kele korte schetsjes, die nogal vaak op hel programma prijken en langzamerhand min of meer „klassiek" zijn geworden. Het was een gezellig en vlot programma, dat in een snel tempo werd afgewerkt. C. BERG Winkeliers in de schoolbanken. Cursus vakopleiding1 textielhandel. Onder auspiciën van het Centraal Bureau voor Opleiding in den Textieldetailhandel wordt hier plaatse een cursus voor vakop leiding in den textieldetailhandel georgani seerd. Deze cursus leidt op -voor het z.g. Manufacturenbrevet. Voor den middenstand is dit ongetwiifeld verheugend, daar tot nog toe de cursisten steeds naar Haarlem of Amsterdam moesten. De cursus, welke Vrijdag a.s. zal begin nen, omvat 120 lesuren en wordt gedurende twee avonden per week gegeven. Onderwijs wordt gegeven in de vakken theoretische textielwarenkennis, verkoonkunöe, etalage- leer, lakschrift en practische artikelenken nis. Dat de nieuwe cursus in Beverwijk in een behoefte voorziet, bewijst wel. dat 22 cursisten zich hiervoor hebben aang-jmeld. Het plaatselijk cursusbestuur is samen gesteld uit de heeren G. W. P. Stoutenbcek. P. Beermann en L. Gillissen. De heer P Tegel treedt als administrateur op. FEESTELIJK SLOT VAN DF FLORALIA- TENTO ONSTELLING. In de groote veilingzaal aan de Breestraa! zal Zaterdagmiddag de prijsuitreiking plaats hebben van de eenige weken geleden ge houden Floralia-tentoonstelling van pot planten. welke door de schooljeugd waren gekweekt. Ook ditmaal zal de prijsuitrei king een feestelijk tintje dragen, want er zijn twee filmvoorstellingen aan verbonden. De eerste direct na de "treiking om twee uur en de tweede om half vier. CASTRICUM VAN ALLES WAT. Bij de politic zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden en verloren voor werpen. Gevonden gebreid klompslofje, bruine dameshandschoenen, paar kinderwantjes, paar lederen handschoenen, gouden dames hals kettinkje, mapje met distributiebonnen. Verloren: deurknop van auto, paar bruine glacé handschoenen, overschoenen, gladde gouden ring. CLANDESTIEN VERVOER. Door de politie van Alkmaar en de mare- chaussée van Castricum werd hier ter plaatse een auto aangehouden welke een groote hoe veelheid groenten cn fruit vervoerde be stemd voor den clandestienen handel. De auto en de lading werden in beslag genomen, ter wijl tegen den bestuurder proces verbaal werd opgemaakt. DIEFSTAL. Bij de politie werd aangifte gedaan dat ten nadeele van een Inwoner van Bakkum, een jas is gestolen. De politie stelt een onder zoek in. LANDBOUW VOORLICHTINGSDIENST. In de tooneelzaal van den heer W. Th". Beentjes werd Dinsdagmiddag een bijeen komst gehouden. georganiseerd door den Landbouw voorlfchtingdienst. Deze was toe gankelijk voor de landbouwers van Castri cum en omliggende gemeenten. De heer Van Kouwenhoven, assistent van den voorlichtingsdienst, opende met een woord van welkom; hij betreurde echter de matige opkomst. Door hem werd een uiteenzetting gegeven over den verbouw van p dappelcn en het kweeken van pootgoed e.d. Jp duide lijke wijze toonde spr. het belang van deze cultuur. Werd voorheen 132,000 H.A. aard appelen verbouwd, thans is een oppervlakte van plm. 160 000 170.000 H.A. bezet. Spr. zeide, dat het gescheurde weiland.zich bij uitstek leent voor den verbouw van aard appelen. Dc film „Ons Volksvoedsel" werd hierna vertoond. Het was een aangename en tevens nuttige middag. Inschrijving op nieuwe staatsleening een succes. Tegen speculatie in aandeelen zullen eventueel maatregelen genomen worden. De uitgifte van dc nieuwe VA pet Staats leening 1942. waarop gisteren ten bedrage van 600 millioen de inschrijving open stond, is een groot succes geworden, aldus heeft de Secretaris-generaal van het depar tement van Financien, mr. M. M. Rost van Toniiingen, medegedeeld. Van het totale be drag ad 1 milliard was 400 millioen bij rijksfondsen cn -instellingen geplaatst. Op het overblijvende bedrag van f 600 millioen stond de vrije inschrijving open. Hierop werd ingeschreven voor een bedrag van 850 a 860 millioen. De uitslag bewijst, dat van alle betrok ken zijden voor ongeveer de vereischte portie is ingeschreven. Omtrent de toewij zing kon nog geen nauwkeurige mededee- Hng worden gedaan, al mag men aannemen, dat deze zooveel mogelijk pondspondsgewüs zal plaats hebben. Door de opbrengst van deze leening en door de zeer sterk gestegen staatsontvang- sten wordt het overgroote gedeelte van de uitgaven van den staat voor ongeveer een jaar gedekt, zoowel wat de gewone als de buitengewone uitgaven betreft. Door deze leening wordt de verhouding van de geconsolideerde tot de vlottende schuld in Nederland beduidend gunstiger dan in de meeste oorlogsvoerende landen. De Nederlandsche staat heeft daardoor een adempauze gekregen, omcat hii veel onaf hankelijker van de credietmarkt is gewor den. Tegen ondoordachte koersstijgingen van aandeelen zullen aldus de secretaris generaal zoo noodig nieuwe rigoureuze maatregelen worden genomen, o.a. door ver laging van de grens van f 100.000, als nieuw aangekocht bedrag van aandeelen in den loop van dit jaar. De aandeelen kunnen worsen gevorderd en ten detrimente van de bezitters tegen de laagste koersen van dit jaar verkocht. De Nederlandsche Bank zal er toe over gaan om door steekproeven opsporing te doen van personen, die denken zich aan den aanmeldingsplicht te kunnen onttrekken, waarbij gewezen wordt op de geldboete van onbegrensde hoogte, die kan worden opge legd bü ontduiking van de voorschriften.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3