Oproep van den Führer aan het Fransche volk. IRENE KELLER'S DUBBELE LEVEN. TREKKERS Moderne Radio Bioscoop „DE PONT" ts wat me RaustUeude BaiiuatUi ADVERTEERT IN DIT BLAD Restantaalfinks' U kunt probeeren wat U wilt Joh. Smithuis FEUILLETON Door FRED ANDREAS. 15) Voerman liet een assistent opbellen. Breem stond nog steeds voor het raam. „Eigenlijk jammer," zei hij, „van crimina- listisch standpunt dan altijd. Die Irene Keiler heeft zoo ontzettend gelogen en heeft zooveel geheimen in haar leven... ik zou het psy chologisch interessant gevonden hebben, te weten te komen, hoe het eigenlijk met Pran- ser gegaan Is of hij werkelijk bemerkt heeft, dat ze een ander had en hoe, en waar over ze ruzie gekregen hebben en of die studente niet, zooals ik vermoed, toch een motief had om Pranser van kant te maken dat komen we nu nooit te weten." „Nee", zei Voerman droog, „dat komen we niet te weten. Ik vermoed, dat er in de stad nog wel meer interessante geschiedenissen voorvallen, die wij nooit te weten komen.' HOOFDSTUK XI. Irene krijgt een nieuwen schok. Om zes uur 's middags liep Irene door het portaal van het politiebureau naar buiten en stond weer vrij op straat Die laatste tocht door het gebouw was verschrikkelijk voor haar geweest. In haar verbeelding hadden de druk bezige ambtenaren en wachten, die ze in de holle gangen tegengekomen was, niets anders te doen, dan haar als verdachte tot een bekentenis te brengen en allerlei leelijke dingen van haar te denken. Inwendig half versuft liep ze naar de tram en stapte in. Weer voelde ze aller blikken op zich gericht en ze kreeg een heftig verlangen, de stad uit te gaan, ja zoo mogelijk het land voor goed te verlaten. Eindelijk kwam ze op het idee een krant te koopen en die, al lezend, zoo voor haar gezicht te houden, dat niemand haar herkennen kon. Na een kwartier gereden te hebben steeg ze uit en ging naar de Schoolstraat. Ze belde aan op de tweede verdieping van een gewoon huurhuis. Niemand deed open. Teleurgesteld streelde ze met bevende vingers het visite kaartje. dat tegen de deur met punaises vast geprikt zat ..Silvio Barra, techn. stud." stond er op dat kaartje. Langzaam daalde ze de trap af. en stak de straat voor het huis over. Ze trad een oud, vrij armzalig gebouw binnen. Ditmaal stond op het naamplaatje kortweg en zonder bij voeging Schot. Een jonge man in lichtblauw sporthemd deed op haar bellen open. „OIreneja. kom binnen." stotterde hij verlegen. Hij liet haar voorbijgaan en hield de kamer deur voor haar open. „Ik ben alleen thuis," zei hij. toen ze de rookerige studentenkamer binnentrad. „Hilda heeft les en mijn ouders... „Ik ben niet voor Hilda of je ouders ge komen." viel Irene hem in de rede „Met Hilda heb ik niets meer te maken. ze zal trouwens niets anders verwachten, wel Op zooveel gemeenheid was ik niet voorbereid." „Nou ja," gaf de jonge man toe, nadat Irene was gaan zitten," het was niet mooi van Hilda, dat ze tegenover mijnheer Pranser zoo uitpaktetegenover wijlen meneer Pranser moet. ik eigenlijk zeggen." „Ik had niet gedacht, dat,ze zoo jajoersch was." „Dat is ze ook niet, Irene. Ze heeft het een voudig niet meer kunnen aanzien en ze had nu eenmaal zoo'n onschuldigd teeder zwak voor Silvio Irene haalde diep adem en wilde iets zeg gen Maar jammer genoeg voorkwam de jonge Schot haar „Het was dan ook niet mooi. Irene, dat jij aldoor met Silvio „Wat weet jij daarvan viel Irene vinnig tegen hem uit. „Neen ik weet niet, natuurlijk nietmaar het feit alleen, dat er "n meneer Pranser was, geeft toch.... te denken. Nou. dat is je eigen zaak en alles is goed voor je afgeloopen, het misverstand is opgelost, jij bent, zooals ik zie, weer vrijOverigens kan ik alleen maar zeggen jammer. Echt jammer Irene voelde, dat ze hier een urenlange biecht zou moeten afleggenof niets zeg gen. Ze besloot te zwijgen ..Ik ben bij Silvio geweest." zei ze tenslotte. „Hij is niet thuis. Weet jij soms. waar hij ergens zit Schot keek haar aan, als had hij haar niet goed verstaan. Silvio?" vroeg hij. „Zoek jij Silvio „Natuurlijk „Dan zul je ver moeten gaan, Irene Silvio te vinden. Hij is vanmorgen om negen uur weggereisd. Voor goed." Irene zat star. kaarsrecht, met even ge opende lippen, als tfurfde ze geen adem halen, naar hem te kijken. Schrik had haar gansche gelaat veranderd. ••WeSweggereisdWaarheen?' vroeg ze toonloos. „Om mij „Ja zeker." antwoordde Schot, die het ge val pijnlijk begon te vinden. Kwam Hilda maar thuis, zoodat hij het niet alleen be hoefde af te handelen en haar te vertellen dat Silvio vertrokken was. haar vervloekt had en gezegd, dat hij nimmer terug kwam „Maar hij moet toch." begon Irene stame lend, „hij.... moet toch.... een brief voor me achter gelaten hebben tenminste zijn adresmisschien...," Schot schudde het hoofd. „Spaar je de moeite, Irene. Silvio heeft het met jou uit gemaakt. Hij is weg, midden in het school jaarhij heeft den heelen nacht gepakt Zijn adres weten wij ook niet. Ik betwijfel of hij ons schrijven zal.... Als hem iemand gekrenkt heeft, is de heele omgeving, waarin die persoon leefde, voor Silvio besmet ge worden Irene liet het hoofd hangen. Twee groote tranen dropen langs haar wangen. Schot wist van verlegenheid geen raad. „Ja,zei hij onnoozel na een poos. „Zoo is hij nu eenmaal..., Silvio is fanatiek, alles Irene droogde haar oogen. „Gelooft hij soms, dat ik Pranser.... van kant heb ge- „De Duitsche soldaat komt ditmaal niet als vijand van den Franschen soldaatmaar als helper bij de verdediging der Europeesche cultuur maakt (Wordt vervolgd) Installatie Jhr. Mr. Dr. W. van den Brandeler tot kantonrechter te Haarlem. Nadat Dinsdagmorgen voor de Arrondisse- mentsrechtb. nk de beéediging had plaaH gehad, werd Woensdagmorgen jhr. mr. dr. B. van den Brandeler voor den aanvang van de gewone zitting van het kantongerech' tot kantonrechter geïnstalleerd. Nadat de friffier mr. A. J. M. Liesker voorlezing var. et benoemingsbesluit had gedaan, werd jhr. van den Brandeler door den kanton rechter mr. Th. F. Raedt toegesproken Deze bood zijn hartelijke gelukwenscher. aan en hoopte op een aangename samen werking. er op wijzende, dat de nieuw benoemde bij de rechterlijke macht in Haarlem geen onbekende is. Jhr. Van den Brandeler dankte voor de gelukwenschen en hoopte zijnerzijds even eens, dat er een steeds prettige samenwer king zou mogen zijn mede ook tot heil van de rechtzoekenden in dit kanton De ambtenaar van het Doenbaar Mini sterie, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman had reeds bij de opening van de installatie zün gelukwenschen aangeboden. Nadat de zit ting enkele oogenblikken was geschorst, bestond er gelegenheid om persoonlijk me4 den nieuwen Kantonrechter kennis te ma ken en gelukwenschen aan te bieden. Hierna nam de gewone zitting een aan vang. GEVONDEN VOORWERPEN. Bril, Olledam. Koedlefslaan 23. Heemstede; boorden. Ramoker. Krufierstraat 47. Zaandam; das Bekker. Wagenweg 78; halsketting. Vernout Merovingenstraat 3; pakje. Plevier, Spaansche- vaartstraat 60; rentezegels, Postkantoor. Schoter- weg; tasch met inhoud, wed. Noest, Zocher- straat 35; wantje, Caudriel, Schotersingel 127. Overleg met de Fransche regeering toegezegd. De Führer heeft een oproep van den vol genden inhoud tot het Fransche volk ge richt Franschen, officieren en soldaten der Fransche weermacht 1 Op 3 September 1939 werd door de En- gelsche regeering zonder reden en zonder menige- aanleiding de oorlog aan Duitsch- 'and verklaard. Het is toentertijd helaas aan de verantwoordelijke arrangeurs van dezen oorlog gelukt ook de Fransche regee- ing te bewegen zich van haar kant aan te sluiten bij de Engelsche oorlogsverklaring. Voor Duitschland Deteekende dit een onbe grijpelijke uitdaging. De Duitsche regeering had van Frankrijk niets geëischt en niets •erlangd. Zij had Frankrijk geen eischen gesteld, die het hadden kunnen kwetsen. Het Duitsche volk, dat toen met het bloed -•an zijn mannen dezen aanval het hoofd moest bieden, had geen haat gevoeld jegens Frankrijk. Desondanks heeft deze daarmede intketende oorlog leed en ongeluk gebracht >ver tallooze gezinnen in beide landen. Na 1e ineenstorting van het Fransch-Engelsche Tont, die met de vlucht van de Engelschen lit Duinkerken tot een catastrofe ontaardde, verd aan Duitschland het verzoek gericht tot het verleenen van een wapenstilstand. Het Duitsche Rijk heeft in dit wapenstil- ttandsverdrag niets geëischt, wat afbreuk sou hebben kunnen doen aan de eer van het Fransche leger. Er moesten echter voor borgen getroffen worden, dat, zooals in het belang is van de Britsche oorlogsaanstich ters vroeger of later de strijd weer zou cunnen beginnen. Het doel van Duitschland was echter niet Frankrijk te deemoedigen of te vernietigen, of het Fransche wereldrijk te vernielen, maar het doel was inte gendeel door een lateren verstandigen vrede een aigemeene atmosfeer van wederzijdsche overeenstemming in Europa tot stand te brengen. Sinds dien tijd hebben Engeland en thans ook Amerika getracht weer voet te vatten op Franschen bodem om den oorlog zooals in hun belang is op vreemden grond voort te zetten. Nadat deze aansla gen overal jammerlijk ineengestort waren, is nu de Engelsch-Amerikaansche overval op de West- en Noord-Afrikaansche kolo niën ondernomen. Hier kan de strijd ten gevolge van de geringe sterkte der Fran sche garnizoenen gemakkelijker gevoerd worden dan tegen de door Duitschland verdedigde kusten in het Westen. Sedert 24 uur is het de Duitsche regee ring bekend, dat ter uitbreiding van deze operaties de volgende aanval moet plaats vmden op Corsica, met het doel dit eiland in bezit te nemen en op de kust van Zuid- Frankrijk. Onder deze omstandigheden heb ik moe ten besluiten de Duitsche weermacht te bevelen, onmiddellijk door het tot dusverre niet-bezette gebied naar de door de Engelsch-Amerikaansche landingstroepen beoogde plaatsen op te rukken. Verzonnen verhaal uit de Meidagen. De laster van een fantast In Mei colporteerden een 39-jarige kleerma ker en een 44-jarige autohandelaar te Hilver sum met het blad „Volk en Vaderland' Toen de kleermaker aan een der woningen had gebeld werd hij te woord gestaan door een 22-jarigen koetsier, die hem zeide, hij aan een verkeerd adres was en dat hij er niets voor voelde een blad te koopen. Hij beweerde in Leiden te hebben gelegen en daar te hebben gezien dat Nederlandsche sol daten werden beschoten door N.S.B.-ers. Hij wist dat de daders N.S.B.-ërs waren, omdat zij N.S.B.-insignes droegen. Honderden sol daten waren als slachtoffer gevallen. De colporteur vond het een vreemde schiedenis. Hij wees er op dat het toch wel wat gek was, dat de weinige N.S.B.-ers, die niet geïnterneerd waren, met speldjes ge tooid rondliepen. Maar de man bleef bij zijn lezing. Toen de tweede colporteur in de bijheid kwam, vertelde hij op verzoek het verhaal nog eens, en hij verklaarde zich be reid, in Leiden de plek aan te wijzen waar zich het drama had afgespeeld. De colporteurs, die meenden dat de N.S.B weinig gebaat zou zijn met leden die eigen landgenooten doodschoten, stelden een onder zoek in naar de waarheid van deze geschie denis. Zij kwamen echter al spoedig tot ontdekking dat alles volkomen verzonnen was. De man bleek een fantast. Hij was nooit soldaat geweest en in de Meidagen had hij Hilversum niet verlaten. Het gevolg van een ander was dat de man zich moest verant woorden voor den vrederechter te Amster dam, mr. Van der Meiden. Hoe komt u er nu bij zulke dingen te ver tellen?" vroeg deze. ,Ik had wel eens zoo iets gehoord", zeide de man. „Ja, zoo gaat het nu", zoo merkte de vre derechter op. „Men hoort iets, vertelt het verder en men doet dat met zooveel ijver, dat het een psychose gaat worden, men denkt tenslotte dat men alles zelf heeft meege maakt". De Officier van Justitie mr. van Nouhuys, vond de beschuldiging die hier geuit is, niet gering. Feiten als deze. welke genoemd wer den door den verdachte, zijn nooit bewezen. Er blijkt altijd sprake te zijn geweest van laster. De Officier achtte deze beleediging van een groep der bevolking zeer ernstig en eischte twee weken gevangenisstraf. Nadat de colporteurs een goed woord had den gesproken voor den verdachte, die spijt had van zijn leugens, en zelf zeide dat hij straf verdiend had, veroordeelde de vrede rechter den man tot twee weken gevange nisstraf. Een 22-jarige Nederlander uit Venlo is door een Duitschen krijgsraad wegens ongeoor loofde verwijdering veroordeeld tot een ge- ngenisstraf van 4 maanden. Hij was als kleermaker werkzaam in de Instandsatzungs- werkstatt van een Fliegerhorst, behoorde dus tot het burgerlijk persftneel van de Duitsche weermacht en was onderworpen aan het Duitsche militaire strafwetboek. Hij was daarvan ook op de hoogte gebracht en had een verbintenisverklaring onderteekend, waarin deze inlichting was opgenomen. De veroordeelde bleef herhaaldelijk zonder ex cuus van zijn werk weg, meldde zich ten slotte ziek en verscheen, ondanks oproepen, niet meer op zijn werkplaats. Daarop werd hij vefoordeeld wegens ongeoorloofde ver wijdering, volgens paragraaf 74 van het mi litaire strafwetboek. De Duitsche weermacht komt derhalve niet als vijand van het Fransche volk en als vijand van de Fransche soldaten. Zij heeft niet de* bedoeling in dit gebied te re- geeren. Zij heeft slechts één doel: iedere Amcrikaansch-Engelsche landingspoging in vereeniging met haar bondgenoot af te slaan. Maarschalk Pétain en zijn regeering zijn volkomen vrij en kunnen hun verantwoor delijke plichten vervullen zooals vroeger. Ook staat van nu af aan niets meer in den weg aan een verwezenlijking van hun vroe- geren wensch, zich naar Versailles te be geven en vandaar uit Frankrijk te regee- ren. De Duitsche troepen hebben de opdracht door hun houding het Fransche volk het zoo weinig mogelijk moeilijk te maken. Moge het Fransche volk echter bedenken dat het door de houding zijner regeering in 1939 het Duitsche volk m een harden oorlog heeft gestort, die groot leed en veel zorg in honderdduizenden gezinnen heeft gebracht. Het is de wensch van de Duitsche regeering en haar soldaten, niet alleen, waar het maar even mogelijk is, tezamen met df 'eden der Fransche weermacht de Fransche grenzen te beschermen, maar vooral ook er toe bij te dragen, dat de Afrikaansche be zittingen der Europeesche volken in de toe komst voor roofovervallen gespaard blijven. \lleen daar. waar een blind fanatisme of waar door betaalde Engelsche agenten teger 1en opmarsch van onze afdeelingen tegen stand zou worden geboden, zullen de wape nen de beslissing afdwingen. Overigens zullen zeker talrijke Franschen den begrijpelijken wensch koesteren, var de bezetting verlost te worden. Maar zi allen kunnen er van overtuigd zijn, dat ooi- Ie Duitsche soldaat liever op zijn vaderland bij vrouw en kind of in het ouderlijke huis zou willen leven en vreedzaam werken. Hoe sneller dan ook de mogendheid wordt neergeslagen, die sedert 300 jaar in Eurooa staat tegen staat opzet en die ook Frankrijk in het verleden zoo vaak heeft beroofd en thans weer bezig is te berooven, des te eerder zul len de wenschen der bezette Fransche landen en van de bezettende Duitsche soldaten gezamelijk in vervulling gaan. Alle bijzondere aangelegenheden zul len in overleg met de Fransche auto riteiten geregeld en opgelost worden. In plaats van kaarten. Ondertrouwd: CORNELIS DEKKER en ANTJE BOOGAARD Huwelijksvoltrekking 26 Nov. a.s. te 9,15 uur. IJmuiden, 11 November 1942 Bik en Arnoldkade 28 B rood Duitschlands oorlogs financiering. De vraag, waar vandaan de omvangrijke middelen komen, welke de Duiische oorlogs economie vereischt, was het onderwerp van een voordracht, welke professor dr. Hett- lage, Generalreferent in het Rijksministerie voor bewapening en munitie heeft gehouden. In de eerste plaats wees spr. er op, hoe het mogelijk was om ondanks alle moeilijkheden de goederenproductie tot dusverre nog op te voeren. Van beslissenden invloed was hierbij geweest de omstandigheid, dat de natuurljjke krachten van het Duitsche bedrijfsleven meer ten nutte werden gemaakt, door dat men het nemen van maatregelen voor een groot ge deelte aan den ondernemer heeft overgelaten. Een verder blijk van de gezonde positie der Duitsche oorlogseconomie is het feit. dat in' de eerste helft van 1942 alle openbare uitga ven, dus met inbegrip der oorlogsuitgaven, voor 46 pet. uit de loopende belastingontvang sten konden worden gedekt, terwijl in den eersten wereldoorlog de oorlogskosten slechts voor 6 pet. uit de belastingen konden worden gedekt. Engeland betaalt momenteel ongeveer 35 tot 40 pet. van zijn oorlogskosten uit be lastingen en de V.S. ongeveer 15 pet. Naast dezen rechtstreekschen vorm der oorlogsfinanciering speelt in Duitschland de financiering op indirecte wijze, n.l. door het binden van de overtollige koopkracht een groote rol. Gedeelten van het inkomen, welke niet uitgegeven worden, werden aan de spaar banken toegevoerd, welke de aldus ontvan gen gelden wederom in den vorm van leenin gen aan den staat ter beschikking stelden. Op deze wijze warden tevens gevaren voor de aluta voorkomen. De rijksschuld staat thans tot het jaarlijk- sche volksinkomen in een verhouding van ongeveer 130 tot 100, hetgeen een zeer gun stige verhouding genoemd kan worden. In Japan is de verhouding dezelfde als ir Duitschland, in Engeland is deze 230 tot 100 en in Italië 180 tot 100. Geallieerd programma voor 1943. „Het tweede front in Europa zal in het jaar 1943 tot stand komen" heeft de onder staatssecretaris van het Amerikaansche ministerie van oorlog, Patterson. Maandag in een rede te Boston verklaard. Patterson heeft voorts den nadr«k gelegd op de nood zakelijkheid van nieuwe leveranties van oorlogsmateriaal aan de Sovjet-Unie, Groot- Brittannié en China. „De hoofddoelen die in 1943 moeten worden bereikt, zijn het uit den weg ruimen van het duikboot-gevaar, de herovering van Burma en het herstel van de verbinding met China via den Burmaweg." S.S. „MARéCIIAL LYAUTEY" KEERT TERUG. Het Fransche passagiersschip „Maréchal Lyautey", dat zich met 900 passagiers aan boord op zee bevond, is per radio naar zijn' haven van uitgang teruggeroepen. Beman ning en passagiers hebben de gelegenheid van hun thuiskomst aangegrepen om uiting te geven aan hun loyaliteit en trouw je gens Maarschalk Pétain. Het passagiersschip, dat op weg naar Casablanca was, is in Port Vendres aan gekomen. In plaats van kaarten. Ondertrouwd: A. BAKKER en L. DEN HOLLANDER Santpoort, Gladiolenstraat 15 IJmuiden, Bakkerstraat 11. Huwelijksvoltrekking op Don derdag 26 Nov., des nam. 2,30 u. te Velsen. Kerkelijke inzegening des namidd. 3,30 uur in de Ned. Herv. Kerk te Santpoort door den Weleerw. Heer Ds. R. H. Oldeman. (Onderstaande is reeds in een deel van de vorige oplage opgenomen) Resident-generaal van Marokko wijst ultimatum of. De zender van Lyon meldt uit Casa blanca, dat de resident-generaal van Marokko en opperbevelhebber van de Fransche troepen in Fr. Noord-Afrika, generaal Noques. het ultimatum van den opperbevelhebber der Amerikaan sche troepen tot het opgeven van den tegenstand van de hand heeft gewezen. Een „oceaan van duikbooten". Knox over den aanvoer naar N. Afrika. De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft verklaard, dat de moeilijkheden en gevaren, die de aanvoer naar Noord- Afrika zal moeten te boven komen, niet onderschat mogen worden. Er kan geen twijfel over bestaan, dat elk schip en elk convooi Afrika slechts door „een oceaan van duikbooten" kan bereiken. Dit betee- kent natuurlijk voor de Amerikaansche marine en de Amerikaansche scheepvaart een extra zware verantwoordelijkheid. Generaal Giraud. De secretaris-generaal der Fransche re peering voor de bezette gebieden, staats secretaris De Brinon. heeft, over generaal Giraud sprekende, na voorlezing van een brief van Giraud aan maarschalk Pétain. gezegd, dat de vlucht van Giraud naar de Amerikanen een eclatante woordbreuk is. De Brinon wees er op, dat Giraud tegen over hem in Vichy De Gaulle een ingebeel- den groot-spreker heeft genoemd. Twee Fransche generaals, die tezamen met Giraud op Königstein gezeten hebben, hebben een vernietigend oordeel over hem uitgespro ken. Een leger-generaal heeft Giraud een vriend en intiem adviseur van Paul Reynaud eenoemd. Het is merkwaardig en belache lijk. zoo besloot De Brinon, dat Giraud. die een der grootste tegenstanders der democra ten en republikeinen heeft willen zijn. zich thans ter beschikking stelt van Roosevelt Churchill laat de eer aan den president. Churchill heeft aan den jaarlijkschen maal tijd van den Lord Mayor van Londen met be trekking tot de operaties der Vereenigde Sta ten in Noord-Afrika verklaard, dat Roosevelt „auctor intellectualis van deze onderneming" is. Hijzelf zijn „actieve en ijverige plaatsver vanger". Overigens, zoo zeide Churchill, heeft Groot-Brittannië geen plannen tot het ver werven van gebied, noch in Noord-Afrika noch ergens anders ter wereld. De Engelschen willen echter houden wat hun toebehoort. Wat Frankrijk uit Algiers betrok. Hoe zeer de levensmiddelen-rantsoenen in Frankrijk bedreigd worden door den Anglo- Amerikaanschen aanval op Noord-Afrika, wordt door Aujourd'hui belicht met de vol gende productiecijfers van Algiers, waarvan de levensmiddelenvoorziening van Frankrijk afhankelijk was200 millioen Kg. veevoer, 100 millioen Kg. graan. 50 millioen Kg. ge droogde groenten en 20 millioen Kg. tabak Behalve groote hoeveelheden vee, heeft Al giers 300 K.M2. wijnbergen, 10 millioen olijf- boomen en 7 millioen palmen. De productie van ijzerwaren bedroeg volgens het blad jaar lijks ongeveer 2 millioen ton en de fosfaat productie een millioen ton. Bovendien zijn er in Algiers talrijke olie- en koekfabrieken. Roosevelt: UN 1912 GEEN TWEEDE FRONT MEER IN EUROPA Sinds Juni bestond plan tegen Fr. N. Afrika. Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Wash ington meldt, heeft presideni Roosevelt ver klaard. dat de bijzonderheden van het offen sief in Afrika in Ju'i waren uitgewerkt De plannen voor de actie waren tusschen hem en Churchill ongeveer twee weken na Pear! Harbour besproken toen Churchill zich in de Ver. Staten bevond Tijdens het bezoek van Churchill aan Moskou is tet offensief ook met Stalin besproken. Roosevelt gaf weliswaar als zijn meening te kennen, dat het offensief blijkbaar goede vorderingen maakt, maar waarschuwde toch voor ongerechtvaardigd optimisme en pessi misme. Zoowel de aanval in Noord-Afrika als aan valsplannen op het Europeesche vasteland zijn besproken, zoo zeicje Roosevelt. Zoo heeft men moeten Inzien, dat het oprichten van een tweede front in Europa vóór het volgend jaar niet uitvoerbaar is Met Churchill en den gecombineerden ge- neralen staf is de mogelijkheid besproken van een uitgebreide frontalen aanval over het Kanaal in verband met de kwestie der toereikende verzorging en aanvoer van troepen, munitie, schepen, en andere hulp middelen. Hoe nauwkeuriger men zich met deze kwes tie bezig hield, des te duidelijker werd het. dat een dergelijk offensief niet in het jaar 1942 zou kunnen worden uitgevoerd. Vervolgens bestempelde Roosevelt het of fensief in Noord-Afrika ais „tweede front" Omtrent het bezoek, dat Molotof destijds aan Amerika gebracht heeft zeide Roosevelt: men kan aannemen, dat de bondgenooten in zake de besluiten en acties om advies gevraagd zijn. Voorts verklaarde Roosevelt, nog geen antwoord ontvangen te hebben, voorzoover hij wist, op zijn boodschap ln zake den door tocht van Amerikaansche troepen door het gebied van Tunis. Ook over Darlan zeide hij geen berichten ontvangen te hebben. Op een desbetreffende vraag van een der journalisten heeft de president ter perscon ferentie verklaard: „Wij hebben de diploma tieke betrekkingen met Frankrijk niet afge broken, en wanneer het aan ons ligt, zullen zij ook niet worden afgebroken." Geallieerden op Guadalcanar »p nauw gebied samengedreven Luchtaanvallen op de Fidzji-eilanden en N. Australië. Naar te Tokio verluidt is het den Ja- panschen troepen den 8sten November gelukt de Amerikanen op Guadalcanar op een zeer nauw gebied samen te drii- ven. Sedert Zondagmiddag woedt over de geheele breedte van het front een hevige vernietigingsslag. waaraan ook talrijke Japansche vliegtuigen deel- I nemen. Den eersten dag van den slag lagen reeds 141 kazematten en talrijke versterkingen aan de door de Amerikanen bezette Noord kust van het eiland in puin. Dienzelfden dag vielen Japansche ge- vechtsvliegtuigen de Amerikaansche steun punten in het Zuidelijk deel van den Stil len Oceaan aan. Het haventerrein en de wijk der militaire barakken van Suva, de hoofd stad van de Fi izji-eilanden, werden op groote schaal vernield. Ook de nog steeds brandende Noord- Australische havenplaats Townsville werd door Japansche gevechtsvliegers opnieuw j aangevallen. De pakhuiswijk aan de haven, die reeds tijdens de laatste luchtaanvallen zeer groote schade had geleden, werd door de m verscheidene aanvalsgolven uitge voerde bombardementen in puin gelegd. On geveer twintig zeemijlen ten Oosten van Townsville werd een stoomschip van 6000 b.r.t., geladen met fosfaat, door bommen tot zinken gebracht. In een communiqué van het Amerikaan sche ministerie van marine wordt medege deeld. dat de Amerikaansche torpedojager die m den nacht van 11 op 12 October tot zinken gebracht is. de ..Duncan" was. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. VOEDERBIETEN VOOR KONIJNEN. De P. I. C. A. voor N.-H. brengt ter kennis van 1 belanghebbenden, dat konijnenhouders in de ste den Amsterdam, Haarlem, Zaandam. Hilversum, Den Helder en Alkmaar in de gelegenheid zul len worden gesteld om voederbieten voor hun konijnen te betrekken. Zij kunnen zich daartoa vervoegen bij de erkende ruwvoederhandelaren en de erkende kleinhandelaren in hooi en stroo i bovengenoemde steden. De prijs waarvoor de voederbieten kunnen wor-1 den betrokken zal, behoudens goedkeuring door de betrokken autoriteiten worden vastgesteld op maximaal 3 cent per K.G. De afnemers dienen bij het doen van hun be-1 stelling, hun persoonsbewijs over te leggen. Ingeschreven als Persbericht No. 148, i MEISJE voor ochtenduren of Werkster, 2 dagen p. week. Mevr. v. Popta, Molenstr. 21, Santpoort-Dorp. Wie wi] zijn Piano of Pianola in bruikleen afstaan aan muziek liefhebber? Br. K. G. 3049 Alg. Adv. Bur. A. de la Mar Azn., Amsterdam C. RADIO gevraagd, f 200,tot f 600, Brieven m. type en prijsopgave no. T 841 Bureau van dit blad. DANKBETUIGING. Voor de vele en hartelijke be wijzen van deelneming bij het overlijden van onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Groot moeder ARNOLD A WIJK F. R ons betoond, betuigen wij hier door onzen rechtgemeenden dank. Mede namens Familie C. GRAVEMAKER. IJmuiden, 12 November 1942 Kennemerlaan 13. Trekkers: voor werkzoeken- daa en aangeboden betrek kingen 2 tot 6 m.m. 24 cent, elke mm meer 4 cent. Alle andere advertenties van particulieren: ln de zelfde ru briek: 3 tot 6 mm 36 cent, elke mm meer 6 cent Personeel gevraagd Gevraagd: net DAGMEISJE. Aanmelden na 6 uur. Demmenetr. 3, IJmiuiiden-Ooet. Gevr. NET MEISJE v. d. huis- houding, hoog loon. Adres te ern. huT. van dit hlad. Gevraagd: FL, LOOPJONGEN goed k. fietsen. L. A. de Goede, Kompasstraat 38. Um. 'Diversen Ge pens. echtp. zoekt te Sant poort KAMERS m. of z. pension. Br. no. T SS3 bur. van dit blad. VERLOREN Dinsdag j.l. br. lederen portemonnale m. trék- sluiting met lmihoud, gaande Snel- Musstr. Kennemerlaan naar Em- geilmundiusweg. Teg. bel. ter. te bez. SnieHilduss&r. 2i8, IJmuiden. IN RUIL AGB.1 pr. h. rub berlaarzen m. 41. v. d. kaplaarzen 39. Na 6 u. Eükenstr. 45. IJm.- Oost Diversen te koop gevr. Te koop gevr. FRIESCHE STAART- EN STOELTJESTvLOK Br. no. T 873 bur. v. d. blad, Te koop gevraagd: MODERNE RADIO. Noord er laan 38. V eisen- Noord. Te koop gevraagd: KINDER WAGEN. Adres te veinbur. v. dit bilad. Te koop gevr. 2 BINNEN- en BUITENBANDEN. Normale maait. Tasman plein 8. IJm. Gevr. 1 of 2 lange SPORTPANT liefst do-roker, pluche gordijnen Br. met uiterste prijsopgave bur. n dit blad no. T 884. TE KOOP GEVR.: teekenbord x 100 cm. en teekenhaak. Eikenstraat 29. IJmuiden-Ooet. Te koop gevr. n« gebr. 16 els VLOERKLEED en box met loer. Br. no. T SS5 bur. v. d. bi. WINTERJAS te koop gevr., 50-52, Adres Pastoonstr. 1, Santpoort (Stat.j Diversen te koop Te koop: prima KOLEN FOR NUIS, oud Delfts blauw baro-me- anitieke houtbak v. haard. Witlebrordstx. 88. IJm.-O. VERPLEEGSTER vraagt Br. no. 8850 Bur. van dit blad. TE KOOP; Indische pakken. 2 stel wit drilü, 2 stel tussor, stel mil. grijs-groen, 1 boeken kast. old finish. 1 vaste wasch- ta fel met spiegel, alles z. g. a. n. IJmuiderstraatweg 16 E. TJm.-O. Te koon 1 pr. z g. a. n. H. SCHOENEN, m. 4 5. Carol iena- straat 12, IJm. Te koop: goed onderhouden JAAR SM A IIAARD. Konnemer, laan 138. IJm. Te koop z. g. a. n. br. DAMES MANTEL m. 44. Nieuwe Sohuip- vveg 249, Velsen -N. Te koop; z. g. a. n KINDER WAGEN o,p kogellagers. Te bevr. de Ruyterstr. 67, IJni.-O. TE KOOP: werktafel, boeken hanger, dhanbed. 3 ijzeren tuin stoelen, serviesgoed en tuinbank. Hofdijklaan SS. Driehuis. TE KOOP: 4 pr. damessch. m. 37, 38. 41. Ger. Douetraat 26 zw. IJmuiden-O. Te koop: 1 pr. lage ITEEREN SCHOENEN, v. d. TlelststraAt 16, IJmuiden-O. PRACHT KIPPEN te koop, van 1941. Hagelimgerweg 377. Driehuis. Te koop: 1 pr. DAMESSCH. Tusschen 10 en 12 uur. Adres te vem. bur. v. d. blad. pr. hooge J. SCHOENEN Rangeb. m. 38. James Wattstr. 35 IJmuiden. Te koop: 2 STOFZUIGERS, in pr. staat. Merk „Hom-er" en .Erres". Acacdastrnat 32. IJm.- )ost. Te koop: Philips RADIOTOE STEL, niet modem. Lngersstraat IJmuiden-Oost. Half zwart ASTRAKAN MAN TELTJE f 15 te koop. Adres te •n. hur. van dót blad. Te koop net gedragen MEIS- JESMANTEL leeft. 14 j. f 15. Stephen zonstraal 4. IJm. GUITAAR te koop. Edison- etraat 2S, IJm. MELKG.EIT te koon aangeb. Tromnsfraat 188. IJmuiden-O. AANGEB.: 1 p. d. kaplaarzen m. 38. m. manteltje v. 6-8 j. m. soh. m. 23. mangeltje m. hoedje en slobbr. 2 j. manteltje m. muts je 1. 3 J. Hoofdstraat 163, Sant poort. 2 x bellen Te koop: goede KINDERWA GEN. Engelmundusweg 122. IJmuiden-Oost. Te koop: crème WANDELWA GENTJE. Dennenstraat 4, IJm.- Oost. HOUT TE KOOP. 15 M. 2 x 3 25 M. 6 x 9 en 10 groote bloem potten. 4-piits oliestel, radio ac- eu met 4 lampen, H. rijwiel z. banden. Wustelaan 81, Santpoort. Van Vrijdag t.e.m. Woensdag: ZARAH LEANDER en MARIKA RöKK ln EEN SUPER FILM TOEGANG 18 JAAR Straffer maatregelen zijn voortaan het onver mijdelijk gevolg van over schrijding van uw gasrantsoen 1 U moet 1A bezuinigen op uw normale gasverbruik, volg dus onderstaande wenken op: 1 Zet alles met weinig water op 2 Kook met het deksel op de pan 3 Steek het gas aan, n&dat de pan is opgezet 4 Breng alles vlug aan de kook 5 Stel de vlam kleiner, zoodra er damp uit de pan komt 6 Gebruik den oven weinig of niet 7 Wasch eens per dag af 8 Neem geen kuipbad, maar een douche 9 Controleer geregeld den meterstand. Wie geregeld controleert kan tijdig zelf ingrijpen Haal merr -wai'««H'^iiit inïiiilor kolen Wij hebben weer heerlijke erwtensoep voor slechts 1 penning 13 ets. per portie GROOTE HOUTSTRAAT 21 HAARLEM MaarHet BESTE BROOD wordt toch gebakken door LUXE BAKKERIJ TORENSTRAAT 1 TE BEVERWIJK

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4