Nieuws uit IJmuiden, Velsen en omstreken VOETBAL S.O.S. BUBBELTJE EN KNOR Carnalenbotter in nood! UIT BEVERWIJK. Het competitie-rad draait weer op toeren. r.Z.Y. bedrijvig: IN 'T HOL VAN DEN LEEUW. Belangrijke polowedstrijd te Amsterdam. IJ muider hoofdklasser krijgt het moeilijk Zondag debuteerde onze poloploeg. zoo als bekend is. in de hoofdklasse van den Ne- derlandschen Zwembond. En met succes, want er werd een 5—3 overwinning ge boekt. Na deze fraaie prestatie zijn wij vol verwachting van de volgende resultaten. Of deze dezelfde zullen zijn? Dat weten wij wel beter; daar zijn de tegenstanders te zwaar voor. Maar dat er een behoorlijk re sultaat behaald kan worden, staat vast. Zondag gaat V.Z.V. op bezoek bii het Y, ja renlang de meest gevreesde in den lande. Den afgeloooen zomer miste deze ploeg H. Mayer en dit was voor haar een groote handicap. Zij kon de bovensle plaats dan ook niet bereiken en moest (zij het na twee beslissingswedstrijden) haar meerdere er kennen in het Heemsteedsche H.P.C. Echter is Mayer nu weer van de partij en zooals we hebben gezegd, beteekent dit een ge- duehte versterking. Velen zijn na den wedstrijd van Zondag j.l. optimistisch. Wij willen ook niet pessi mistisch zijn, maar waarschuwen toch tegen een t e groot optimisme. Er zal tegen het Y een ander spel gesDeeld dienen te worden dan tegen Nereus. Werd hier op den aanval gewerkt, nu dient men meer het zwaarte punt naar de verdediging te verleggen. Na tuurlijk kan een breed voorbereide aanval een enkele maal geen kwaad, maar toch lijkt het ons in de eerste plaats noodzakelijk om alles op de verdediging te zetten. Het Y heeft in Rootselaar een gevaarlijken schut ter. Als deze den bal krijgt, schiet hij on middellijk. Wie hem dan ook tegenover zich krijgt, hetzij Janus of Visman. late zich niet tot gewaagde ondernemingen verleiden, want dat is noodlottig. In re Amsterdam- sche achterhoede is het vooral Schopman. die het meeste onheil kan aanrichten. Ook voor dezen speler geldt, dat hem geen vrij heid mag worden gegeven. Het zal dus een spel worden van een meer verdedigend V.Z.V. tegen een aanvallend Y. Als het P Swier gelukt om één of twee doelpunten te maken, dan gelooven wij. dat V.Z.V. in de eerste plaats niet „schandelijk" van deze „groote" ploeg behoeft te verliezen, doch zelfs kans heeft een gelijk spel te bevech ten. Dat dit echter niet zal worden bereikt zonder de noodige aanmoedigingen van de supporters is logisch. Laten daarom alle V.Z.V.-supporters Zondag meegaan om hun ploeg aan te moedigen. Zij moeten beden ken, dat deze dit hebben verdiend en bo venal noodig hebben. Te kwart voor elf zal van het station VelsenIJmuiden-Oost worden ver trokken. De V.Z.V.-ers zullen de eer van sportief IJmuiden op waardige wijze hoog houden. Op voetbalgebied zijn het V.S.V. en Stormvogels, die het kampioenschap in de wacht sleepten: bij de dammers was het D.C.IJ.. dat den hoogsten titel heeft weten te beha len; bij het zwemmen waren het C. Koster en P. Swier. die eens derde van Nederland werden: bij het wielrennen houdt v. d. Voort IJmuidens naam hoog. V.£.V. kan de eerste zijn. die den naam op pologebied voorgoed in de annalen vastlegt! Ned. Hervormde Gemeente. De middagdiensten der Nederlandsch Hervormde gemeente in dc Bethlehemkerk aan de James Wattstraat zullen met ingang van 22 November om drie uur aanvangen. Zondag worden de leden nog om half vier verwacht. SCHOOLZWEMMEN r Iets, dat aandacht verdient. Een oud-Hollandsch spreekwoord luidrf: Andere tijden, andere zeden. En waar geldt dit gezegde meer dan op sportgebied. Wie onzer voorouders zou bijv. de tennis- of de voetbalsport zoo intens en enthousiast heb ben beleefd als hun nazaten het thans doen? En stel onze grootmoeders voor in badcostuum, terwijl aan den kant van het bassin de trainer, chronometer in de hand. tijden- afriep niet van uren, doch van se conden. Het kwam eenvoudig niet in de hoofden der volwassenen op. en zoo het in principe al eens opborrelde in het gemoed van de jongere generatie, het bleef ten slotte een vrome wensch. Wij, in onzen tijd. hebben veel voor waar het op een sport als zwemmen aankomt. Niet slechts dat de jeugd onze zwem inrichtingen gebruikt voor de wekelijksche reiniging, neen. gelukkig beschikt zii over hoogere aspiraties en ziet in een zwembad een plaats waar metterdaad een schoone kunst kan worden beoefend. De autoriteiten van rijk en gemeente, alsmede bevoegden op onderwijsgebied hebben zich met de lichamelijke opvoedin? der jongeren bemoeid en zoo ziet men ook te dezer plaatse, dat vele uren per week het Velserbad in beslag wordt genomen door de schooljeugd. Zoo hebben o.m. de drie U.L.O. scholen, alsmede de H.B.S. haar vaste tijden. Helaas is het zwemmen, voo? de hoogste klassen der lagere scholen nog niet ver plicht. desondanks kan men regelmatig van enkele dier instellingen de leerlingen zien oefenen. Een zeer trouw gebruik van het wekelijksch uurtje maken de jongens en meisjes der Emma-school. Voor de leer lingen der Juliana van Stolbergschool zal binnenkort een regeling worden getroffen Waar in deze gemeente een zoodanige inrichting als de overdekte „het Velserbad" bestaat met onder voortdurend medisch toezicht staand water en gelijkmatige tem peratuur, is dit zeker een voorbeeld dat navolging verdient, temeer, waar er onder zeer deskundige leiding kan worden ge oefend voor de vanaf 15 October j.l. in gestelde uniforme diploma's. Aan de eischen voor deze diploma's hopen we binnen af- zienbaren tijd nog eeriige regelen te wijden. Zwemmen staalt de zenuwen en verhoogt de energie, vooral in de jeugdjaren. We hopen daarom van harte, dat ook het schoolzwemmen een officieelc plaats op het lesrooster zal gaan innemen. (Een inwoner van Weert werd tot een boete van vijf gulden veroor deeld, omdat hij het politiebureau aldaar was binnengeslopen en een vriend uit de cel had gehaald.) De man wist zijn vriend uit de cel te bevrijden, Zoo ziet men waar vriendschap al niet toe kan leiden Hij stapte het Weertsche bureau kalmpjes binnen, En aarzelde niet zich eens goed te bezinnen, Op dat, wat hij zich lang reeds had voor genomen, Hij slaagde er in bij de cellen te komen. En wist zoo zijn vriend weer de vrijheid te geven, De mogelijkheiddie verrast ons wel evenf De rechtbank besloot óók een woordje te zeggen, En is hem dus drie weken straf op gaan leggen In hooger beroep moest 't Gerechtshof beslissen, Die, na zich de daad te zijn gaan vergewiSL— Een boete oplegde; en slechts van vijf gulden, Erg mild na den angst, die de „straf" hem vervulde In 't hol van den leeuw 'n arrestant bevrijden, "k Bedenk wat d' agenten van dit voorval zeiden D.C.IJ. wederom voor lastige taak. Uitwedstrijd tegen Zaandam. (Van onzen dammedewerkerj. Zondag zal de hoofdklasse-competitie van Noord-Holand Worden voortgezet, nadat de clubs den afgeloopen Zondag een ..rustdag" hebber, gehad. De IJmutdenaren moeten naar Zaandam Dit team was vroeger één der sterkste clubs in den lande, doch speelt de laatste tien jaren geen rol meer van beteekenls. Het is dan ook een rassing, dat Zaandam zich tot nog toe zoo stekend in deze competitie heeft geweerd. Wel was bekend, dat eenige sterke Zaansche spelers zich voor dit seizoen weer beschikbaar hebben gesteld, doch men achtte dit niet van groot ge- Wicht. Thans blijkt echter dat met Zaandam als kam- pioenscandidaat rekening moet worden gehou den. Haar twee overwinningen op St. Bavo (13—7) en Wormervveer (11—6) wijzen daar voldoen de op. Daarbij komt dat D. C. IJ. niet volledig naar Zaandam kan reizen. Het is een vraag ol B Dukel en H. v. d. Heijde, die nog ziek zijn. kun- meespelen. C. IJ. beschikt echter over uitmuntende reserves zoodat de hoop gerechtvaardigd is. dat de XJmuidenaren een kleine overwinning zullen behalèn. De Santpoorters spelen thuis tegen de R.K. damclub St. Bavo. Indien Stabiel volledig opkomt, dus met iZtman en Smidt aan de kopborden is het mogelijk, dat zij een gelijk spel bevecht. Anders zullen de dammers in Santpoort hun derde nederlaag krijgen. Verder wordt nog de wedstrijd Haarlemsche Damclub—Oosterkwartier gespeeld. Hieronder volgt de stand: gesp. gew. rem. verl. pnt. Stormtroepen in den aanval op de laatste bastions in de vesting Stalingrad. (PK Heine DV/R P.H. c) AANDACHT VOOR DE TWEEDE RONDE. V. S. V. mag zich de kans niet laten ontnemen. Stormvogels moet zich herstellen. Haarl. Damclub 4 2 1 1 5 56—2' IJmuiden 2 2 0 0 4 26—14 Zaandam 2 2 0 0 4 20—16 Wormerveer 3 1 0 2 2 26—30 St. Bavo 2 0 111 19—21 Oosterkwartier 1 0 0 I 0 5—15 Stabiel 2 0 0 2 0 9—21 Ninaber naar Santpoort. Naar wij vernemen heeft de hekende Stormvogelsspeler J. J. Ninaber, die vele malen als linksbuiten in het eerste elftal speelde, aan het bestuur van den Neder- landschen Voetbalbond toestemming ge vraagd om zich naar de R.K. Sportver- eeniging Santpoort te laten overschrijven. Stormvogels ongewijzigd. De Stormvogels hebben hun elftal, on danks het feit, dat het tegen H.B.S. een zware nederlaag leed, ongewijzigd gelaten. De volgende spelers krijgen dus gelegen heid zich te rehabiliteeren: Kraak Visser Schippers Zwemmer Schoorl Goedhart Verdam Van Pel Keur Meyer Opbergen SUPPORTERS NAAR AMSTERDAM. De Stormvogels-supporters blijven paraat. En dat is verheugend, want de vereeniging heeft vooral thans hun steun noodig. De blauw-witten hebben de laatste plaats nog steeds niet definitief onder zich gelaten en het is dus noodzakelijk, dat zij in de restee- rende wedstrijden van dit seizoen al hun krachten inspannen. Zondag zal er te Amsterdam tegen De Vole- wijekers worden gespeeld. Op eigen terrein hebben de IJmuidenaren het seizoen tegen deze club slecht geopend. Daarom wekt het bestuur van de supporters-vereeniging De Stormvogel allen op om hun spelers aan te moedigen. Er zal te twaalf uur gezamenlijk van het station IJmuiden worden vertrokken. (Van onzen voetbalmedewerker). Zondag vangt de tweede en laatste ronde dei competitie aan Bij wfeler- en athletiek- wedstrijcien klinkt vóór den aanvang dier laatste ronde een bel. ten teeken. dat de deelnemers nu wel extra op hun tellen .mogen passen. Die bel klinkt In letterlijken zin op de voetbalvelden Zondag niet, maar toch ma ken wij ons sterk, dat het aanvangssignaal van den scheidsrechter den spelers, die het wèl met hun club meenet), als „de bel voor de laatste ronde", in de ooren zal klinken. Mo gen vooral clubs als Stormvogels en Terras vogels. die angstig dicht ln de nabijheid van de onderste plaats vertoeven, het „Weest op uw hoede", ter harte nemen! V.S.V. vangt haar tweede ronde aan met den ïturn-wedstrijd tegen Emma. Deze Dordsche club. die destijds lang geen slechte entrée i: de eerste klas maakte, staat, er momenteel vern goed voor: Na 9 wedstrijden hebben de Dor- dtenaren nog maar 3 winstpunten verzameld tegen Gooi en Haarlem, óók a! geen sterke clubs, 't Mag dan ook voor Emma een geluk hee- ten, dat Ajax met 4 winstpunten er ook al bitter weinig van terecht brengt, zoodat de mogelijk heid om de onderste plaats nog te ontkomen toch altijd nog aanwezig is. Het zwakke van de Dordtsche ploeg schuilt 'oornamelijk in de defensie, die tot dusver ge middeld vier keer per wedstrijd gepasseerd is. Wel is de voorhoede ook' niet direct productief te noemen wanneer een club 15 doelpunten in 9 wedstrijden maakt, heeft zij op dit praedicaat zeker geen aanspraak doch in dit opzicht steekt het elftal toch niet zoo erg veel bij de andere clubs ultgezonde'rd dan Feijenoord, V.S.V. en V.U.C. af, dank zij het spel van den linkervleugel, die het beste deel van den aan val is. WAT DOET V. S- V.' Dat V.S.V. de ploeg van Emma „hebben" kan. heeft zij in de ontmoeting in Dordrecht bewe zen. Dit beteekent echter nog geenszins, da' Emma nu ook ln IJmuiden apo maar zonder meei lag zal moeten strijken, immers de V.S.V.'er* spelen zoo wisselvallig, of, zoo ipen liever wil: Spelen zoo constantbeneden hun vorm, als et een wedstrijd op eigen terrein geldt Wanneer zij nu eens echter van deze slechte gewoonte konden afstappen, wanneer zij nu eens ook niet. als tegen 't Gooi. bijna 3 kwartier noodig hadden om „op volle toeren" te komen, dan. ja, dan hebben zij zeker een ploeg, die in staat is Emma er onder te houden. En dat .zou zeker alweer een stapje in de goede richting beteekenen. want. het zij hier nog even geme moreerd. na de nederlaag van Feijenoord tegen Blauw Wit. heeft ook V.S.V. weer een normale kans op de bovenste plaats gekregen: Twee pun ten achterstand is niet zoo erg. vooral als je de club. welke den voorsprong heeft, zelf nog ont moeten moet. Dan heb Je je lot tenslotte nog in eigen hand! Daarom V.S.V.'ers. Zondag „alles op alles" gezet, om de punten hier te houden! Je hebt zoo van die wedstrijden, welke je eigenlijk direct na afloop weer vergeten bent, omdat het spel, dat daarin vertoond werd. geen indruk op je heeft gemaakt. Dat echter de Storm vogels-supporters, vooral degenen onder hen, die den wedstrijd hebben bijgewoond die ontmoeting tegen H.B.S. al vergeten zijn, geloo ven we niet: Daarvoor lag de nederlaag te zwaar op de maag! 't Mag ook opvallend genoemd worden, dat de Stormvogels-doelman ln dezen eenen wedstrijd zesmaal werd gepasseerd. Daarvóór toch moest hij in 8 wedstrijden slechts elf maal den bal uit het net halen. En omgekeerd: In haar vooraf gaande 8 wedstrijden scoorde het Haagsche quintet slechts 13 en in de ontmoeting tegen Stormvogels alleen 6 doelpunten! Over de oorzaak van een en ander hebben we in ons nummer van Dinsdag reeds onze meening gezegd. In het kort zij deze hier nog even her haald: Stormvogels heeft een behoorlijke ver dediging. wanneer alle verdedigers alsver dedigers op hun post blijven. Trekt er één. als Schoorl dal tegen HBS. deed. echter meer dan goed ls er lusschen uit. om de voorhoede een handje te helpen, dan is ze terstond haai hechtheid kwijt, vooral wanneer op een terrein van groote afmetingen wordt gespeeld. Daarom adviseeren we den Stormvogels dan ook den na> druk op de verdediging te blijven leggen. NIET GEMAKKELIJK. Zondag trekken de Vogels naar de Vole- wljckers. Dat zal lang geen gemakkelijke uit wedstrijd worden, Stormvogels! Reeds op eigen terrein konden jelui het niet tegen de kwieke Amsterdammers redden, immers de in de eerste klasse debuteerende Volewijckers gingen een fraaie 41 overwinning huiswaarts. En nu zullen de Amsterdammers natuurlijk Zondag gaarne deze prestatie op het Mosveld herhalen, niet alleen om weer 2 punten rijker te zijn. maar ook om hun talrijke supporters op eigen terrein eindelijk weer eens een overwin ning te laten zien. De eerste en eenige overwin ning op eigen veld behaalden zij n.l. tegen H.B.S. En toch behoeven de Stormvogels zich o.i. niet bij voorbaat bij een nederlaag neer te leggen. Wanneer zij n.l. Zondag aan hun bekende enthousiaste spel overleg paren, niet in het wilde wegtrappen dus. maar zich op zuiver plaatsen van den bal toeleggen, de spelers, die den bal niet hebben, dienen door positie-kiezen dit plaatsen mogelijk te maken dan zou het nog wel eens kunnen zijn, dat ze met één punt gingen strijken. En dat zouden we nog niet eens zoo slecht noemen! D.G.S.-Vriendenkring bijeen. Wat de vereeniging; tot stand heeft gebracht. De maandelijksche vergadering van de Vereeniging van Jonge Oud-Katholieken D.G.S welke in het Oud Kath. Vereeni gingsgebouw werd gehouden, werd goed bezocht. De voorzitter, de heer J. Wijker, noemde het toeval, dat D.G.S. deze bijeenkomst nog juist op tijd kon organiseeren, daar het ver- eenigingsgebouw waarschijnlijk reeds de volgende week gesloten zal worden. Vervolgens zeide de heer Wijker, dat het vereenigingsleven in de naaste toekomst eveneens uitgeschakeld zal zijn, hoewel de leden juist nu voelen wat D. G. S. voor hen heeft beteekend. Ingaande op de weemoed, welke thans ieder lid aanvoelt, dacht spr. terug aan de gezellige D.G.S.-bijeenkomsten in velerlei vorm, waarbij hij de zeker niet gemakkelijk geworden taak van het bestuur in het licht stelde. Teruggezien kan worden op een goeden en prettigen geest, waardoor D.G.S. zich zelfs buiten haar eigen kring bij velen populair en bemind heeft gemaakt Gedurende 23 jareri heeft D.G.S. onafge broken haar werk gedaan en haar plaats en bestaan in de Oud-Katholieke gemeente waardig getoond, daar veel voor de belan gen van de Oud Kath. jeugd is verricht en daarbij nimmer die van de Kerk uit het oog.zijn verloren. De voorzitter herinnerde voorts aan de vele wijdingsavonden, feestelijke bijeen komsten, uitstapjes en deelneming aan Bondsdagen enz., om daarbij dank te bren gen aan alle medewerkers, die dit mogelijk maakten. Hierin betrok spreker de mede bestuursleden voor de prachtige samen werking, pastoor Moleman, den heer en mevr, C v. d. PlasVis, de D.G.S.-boys, de heer K. Gouda en nog vele anderen. Wijzen- Teekening Hessels <Pax Holland m.) EEN VERHAAL VAN DE ZEE. VRIJE EVANGELISATIE. Voor de Vrije Evangelisatie zal de heer H. v. d. Brink te Bloemendaal Zondagmid dag vier uur in het gebouw Willebrord te IJmuiden-Oost voorgaan. HET GOEDE VOORBEELD. Aanvankelijk heeft het bestuur der Dam - club IJmuiden geaarzeld om onder de hui dige tijdsomstandigheden het clubwerk voort te zetten. Het enthousiasme voor deze liefhebberij blijkt van dien aard. dat men zich niet zoo spoedig laat ontmoedigen. Met voldoening kan dus worden geconsta teerd. dat deze vereeniging het goede voor beeld geeft. Agenda IJmuiden. VRIJDAG 13 NOVEMBER. Thalia De mannen de baas. 7.30 uur. De Pont„Es war eine rauschende Ballnacht" ZATERDAG 14 NOVEMBER. Dag der Nederlandsche Politie. Bioscopen Zie Vrijdag. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg. Het gebeurde op een mooien zomerdag. Op het strand bij Wijk aan Zee genoot iemand, ver van de drukte, van het mooie vergezicht. Hij tuurde naar de zee. die zich uitstrekte zoo ver het oog daar reikte. Kalm werden de golven naar het strand gestuwd, waar zij met schuimkoppen aanrolden, die eenmaal op het strand gekomen door den speelschen wind werden opgenomen en in zonderlinge flarden werden meegedragen. Het was goed de zilte lucht in te ademen, terwijl aan een strakken hemel een vriendelijke zon haar koesterende stralen als met gulle hand neer wierp. De eenzame wandelaar keerde, na er lang van te hebben genoten, zijn rug naar het golvenspel. Hij keek naar de duinenrij, met zacht deinend helm aan den \roet. Het was daar een vredige plek. bij uitstek geschikt om een vacantieganger te sterken erf af te leiden van de zorgen, die hem een jaar lang hadden bezig gehouden. Een eigenaardig geschreeuw riep den wan delaar uit zijn overpeinzingen. 't Was een ongewoon geluid, waardoor hij zóó werd af geschrikt. dat hij zich eerst niet kon realï- seeren. waar het vandaan kwam. Opnieuw werd er geroepen en nu begreep hij dan toch. waarheen hij moest turen om vast te stellen wat de oorzaak van het geschreeuw was. Weer keek hij naar de zee en wat hij toen zag is hem zijn geheele leven bijgebleven Zijn ongeoefend oog ontdekte, dat er niet ver van het vriendelijke, goedige strand, een schuitje in nood verkeerde Hij ontwaarde wee menschen. die hem door wilde gebaren aan het verstand brachten, dat zij in gevaar waren en direct hulp behoefden. De vacantie ganger kon zich later niet herinneren ooit mooien zomerdag. Hij rende naar Wijk aan Zee, waar menschen moesten zijn, die han delend zouden kunnen optreden. En die waren er. Een lid van de commissie der Noord Zuid- Hollandsche Redding Maatschappij wist, toen hij van het geval hoorde, direct wat hem te doen stond. Hij nam de telefoon van de haak en belde IJmuiden op. „Enkele palen ten noorden van het dorp is een scheepje op de banken in nood. Hulp direct gewenscht.' alarmeerde hij. En na dit bericht kon hij ge rust zijn. De IJmuider reddingboot zou zoo spoedig mogelijk uitvaren Op het in nood verkeerende scheepje werd de ongerustheid steeds klemmender. Het was een garnalenbotter. waarvan de eigenaar tevens als schipper optrad. De boot voer ge regeld bij Wijk aan Zee en bracht de vangst in IJmuiden aan de markt. Doorgaans waren er drie personen aan boord, doch een der helpers was juist voor het vertrek ziek ge worden en naar huis gegaan Er werd ge zocht naar een plaatsvervanger, maar dit bleek mogilijk te zijn Om al te veel tijd verlies te voorkomen, besloten de twee over geblevenen het maar gezamenlijk te pro- beeren. Ze zouden wat flinker aanpakken en1 dan was het wel mogelijk. Dicht bij de kust van Wijk aan Zee werd gevischt. Er waren andere garnalenbotters in de buurt, die eveneens hun geluk beproef den. De vangst was over het algemeen niet slecht, zoodat de mannen tevreden waren, vooral de twee, die alle moeite deden om de leemte, door het ziek worden van hun maat ontstaan, aan te vullen, Fortuna had er echter reeds spoedig ge noeg van hun werk te beloonen. Het pech- zoo hard te hebben geloopen als op dien duiveltje kreeg vrij spel en zorgde er voor, dat het misliep. De motor van den garnalen- botter weigerde en dit had een leelij'k gevolg. Het scheepje raakte vast op een bank Na korten tijd begon de motor weer te werken, maar het was te laat. Wat er ook werd ge probeerd. de botter kwam niet vlot, zoodat de stemming van den schipper met de minuut slechter werd. Hij voelde, dat er iets gevaar lijks aan de hand was en ging daarom naar beneden om inderhaast een onderzoek in te stellen. Een ontstellende ontdekking wachtte hem. De botter was lek geslagen en,maakte water. Er kwam veel zand naar binnen, zoo dat de motor moest worden stopgezet. Tot nu toe hadden de collega's, die toch in de buurt waren, nog niets van het gebeurde opgemerkt. Thans werd hun aandacht er ein delijk door getrokken. Onmiddellijk snelden zij te hulp en een der botters maakte een verbinding, ten einde te kunnen probeeren het gestrande scheepje vlot te sleepen. De pogingen moesten evenwel worden opgegeven. De toestand werd steeds gevaarlijker. Er kwam voortdurend meer water binnen. Toen men den vacantieganger om hulp had doen gaan. werd men even kalmer. Maar de toe stand werd zoo hachelijk, dat de opvarenden reeds overwogen of zij een kans hadden om het strand zwemmende te bereiken Traag gingen de minuten voorbij De reddingboot van IJmuiden was dadelijk uitgevaren. Door haar rijke ervaring werkte de bemanning zoo rustig, dat degenen, die haar zagen, slechts aan een oefening dachten Eenmaal buiten de pier gekomen, zwenkte de boot echter scherp naar het Noorden en zette zij koers naar den garnalenbotter. Alles was tot dan toe van 'een leien dakje gegaan, maar nu moesten de redders toonen. dat zij niet voor een kleintje waren vervaard. Het was noodzakelijk zeer voorzichtig te zijn om zelf niet in het zand vast te raken. Dank zij het deskundige optreden kon de reddingboot dicht langs den botter komen, waarna de twee vis- schers konden overspringen. Het was juist op tijd. Met. een onheilspellend lawaai werd het scheepje even later over den zandbank heengeslagen V- B. Gelijkwaardige ploegen in het Sportpark. D.E.M. kan diensten bewijzen. Verrassingen in de 4e klasse? Na een Zondag van rust voor vele clubs zal Zondag a.s. het competitie-rad weer op volle toe ren draaien. Vele aantrekkelijke ontmoetingen voor vereenigingen uit onze omgeving staan op het programma, zoodat voetballievend Kenne- ■nerland het hart weer kan ophalen. DE KENNEMERS—H.B.C. De roodzwarten treden Zondag op als de gast- heeren van de club van Kick Smit. H.B.C. heeft 'n dit seizoen nog niet zooveel gepresteerd als !n het vorige en staat met één punt verschil. naar met een wedstrijd minder gespeeld, boven De Kennemers. Ook de doelcijfers verschillen niet veel, want zoowel Kennemers' als H.B.C.'s voor hoede deden 19 maal hel vijandelijk net trillen. De Haarlemsche achterhoede toonde zich echter even „solider", de balans slaat met twee doel punten verschil naar H.B.C. over. Zoo op het oog zijn het gelijkwaardige tegenstanders, die elkaar niet veel toe zullen geven. In het Kenne- merskamp rekent men algemeen na de fraaie prestatie tegen Z.F.C. op een overwinning, doch dienzelfden Zondag speelde H.B.C. gelijk tegen het met Z.F.C. leidende O.S.V. Smit c.s. had den zelfs een 2—3 voorsprong, welke de O.S.V.'ers eerst in de tweede helft konden inloopen. Even als de Beverwijkers spelen de bezoekers in deze competitie zeer wisselvallig en een voorspelling voor dezen wedstrijd is dan ook zeer moeilijk. Misschien dat het voordeel van plaatselijken bo dem den doorslag geeft. We houden het echter op de Wljkers. DE DERDE KLASSERS. D E.M. kan Zondag niet alleen haar zelf. maar ook Beverwijk een dienst bewijzen door van G.V.O. te winnen, dat zij op eigen terrein ont vangt. Met G.V.O. zijn de beide Beverwljksche derdeklassers tot nog tot de zwaksten van de afdeeling. De club van Schram houdt volkomen het lot in eigen hand, want de G.V.O.'ers hebben nog bitter weinig gepresteerd. Hun voorhoede scoorde in Vijf wedstrijden slechts vier maal. dus nog niet eens een gemiddelde van één doelpunt per wedstrijd. Daarentegen zag de achterhoede zich per wedstrijd drie goals toegemeten. De ster ke achterhoede van D.E.M. moet dan ook in staat geacht worden dezen zwakken aanval te bedwingen en als daarbij de voorhoede nog uit een ander vaatje tapt dan tegen „Beverwijk" dan kan het niet anders dan een overwinning worden. „Beverwijk" zal het als hekkensluiter tegen K.V.V. heel wat moeilijker hebben, temeer daar de Zaansche klei het tooneel van den strijd zal zijn. De Zaankanters klopten het laatst nog H. R.C. en behielden daarmee hun kansen (één punt achter de leiders) op de bovenste plaats In de achterhoede schijnt de grootste kracht te zitten en wat dat betreft strijden de Wijkers met gelijke wapens. Een gelijk spel lijkt ons echter voor de Wijkers al een heele verrichting, manr wle weet heeft het zoet der overwinning hun Zondag J.l. zoo goed gesmaakt, dat zij nog willen snoepen van deze lekkernij IN DE VIERDE KLASSE. Het Castricumsche C.S.V. wacht door het geldig verklaren van den wedstrijd tegen Vitesse nog steeds op de eerste overwinning. Dit record zal na Zondag nog wel gehandhaafd blijven, daar zij de gasten zullen zijn van Zeevogels. De Egmonders kunnen zich na de nederlaag tegen A.D.O. geen misstap meer permitteeren, ten minste als zij in de running willen blijven de op het stimuleerende werk van D.G.S in de afgeloopen jaren, zeide de heer Wij ker, dat een groot percentage van het ge heele Oud-Katholieke kerkelijke- en ver eenigingsleven bestaat uit D.G.S.'ers of uit personen, die reeds vroeger de vereeniging hun krachten hebben gegeven. De voorzitter vroeg tenslotte, in het ver trouwen bij wijziging van de omstandig heden het werk te kunnen voortzetten, don leden om de strophe uit het Bondslied „God zal een sterkt' ons wezen, met Hem wij voor niets vreezen: Hij leide ons altijd", waar zij zich, dichtbij of veraf, mogen be vinden, voor oogen te houden en de herin nering aan deze voorloopig laatste verga dering levendig te doen zijn, welke als grondslag zal kunnen dienen voor nieuw vereenigingsleven. Nadat het vereemgingslied was gezongen, werd medegedeeld, dat 17 November dooi den O. K. Besturenbond een zangavond ter instudeering van gezangen uit het nieuwe O. K. gezangboek wordt gehouden. Tot afgevaardigde naar de Bondsvergade ring, welke Zondagmiddag te Krommenie plaats heeft, werd de heer D. van Kleef be noemd, waarna de besprekingen van de agenda en vooral het punt verkiezingen en de voorstellen tijd vroeggn. Besloten werd den huidigen bondssecretarïs, pastoor E. Wijker te Krommenie als bondsvoorzitter te kiezen; drs. Th. C. Hijzen te doen her benoemen en bij eventueele verkiezing van eerstgenoemden kapelaan A. C. van de Poll te Utrecht de vacature te doen vervullen. De serie „10-minuten-praatjes" werd ver zorgd door mej. A. Visser, die een zeer in teressante lezing hield over den grooten uit vinder Thomas Alva Edison. Diens levens loop alsmede de evolutie van zijn uitvin dingen werden uitvoerig behandeld. De heer J. Wijker las vervolgens eenige belangrijke hoofdstukken uit het boek van den ontdekkingsreiziger Eric Mjoeberg over „Borneo" en wel met betrekking tol het koppensnellen op dit eiland en over den stam der Kalabiten, hetgeen een aandachtig gehoor vond. Tot slot werd de finale gespeeld van den jjoelwedstrijd. waarvoor een groote belang stelling was. De voorzitter verwierf hierbij den eersten prijs, terwijl de heer S. Corne- lissen tweede werd. Nadat de voorzitter nog hartelijke voor- loopige afscheidswoorden tot de leden had gericht, werd de vergadering op de gebrui kelijke wijze met het bondslied gesloten VELSEN Afscheid bij den Waterstaat. Naar aanleiding van het bericht, dat df heer J. van der Veen, machinist-stoker ir vasten dienst aan het stoompontveer ter standplaats Velsen, 1 December den dienst bij den Rijkswaterstaat met pensioen gaat verlaten, kunnen wij nog de volgende Dij- zonderheden mededeelen. De heer Van der Veen werd 16 Novem ber 1877 te Watergraafsmeer geboren Reeds als dertienjarige jongen voelde hii zich tot de scheepvaart en meer in het bij zonder tot de scheepsmachinerie aangetrok ken', zoodat hii op dezen leeftijd het zeegat uitging, om de eerste jaren op de „groote vaart" door te brengen, waar hii zich air stoker bekwaamde. Daarna heeft de „meester" enkele jaren doorgebracht aan de gasfabriek te Rotter dam, waar hij de voor zijn leeftijd belang rijke functie van stoker waarnam. Opnieuw werd de heer Van der Veen echter door het water getrokken en hii kwam thans ongeveer 33 jaar geleden, in dienst bij den Rijkswaterstaat. De eerste paar jaren was hii stoker op een rivierbootje te Hoek van Holland, om deze functie te verwisselen voor die van machinist-stokei aan het stoomgemaal te Sehellingwourlc Vandaar volgde ziin overplaatsing naar he' stoompontveer te Velsen. waar hii nu ruim 25 jaar geleden met de oude en thans gc heel op non-activiteit gestelde kettingnon 'en kennis maake. Uiteraard bleef de heei Van der Veen bü de vele veranderingen bi» het pontveer in onze plaats. Hij heeft dc moderniseerine zien ontstaan en groeien. De laatste zeven jaren heeft de heer Var der Veen. behouden* erikele uitzonderingen niet meer gevaren, daar een minder goed' ■mzondhrid di* niet langer toestond. I" dezen tiid heeft hii. evenals vóór dier iidens ziin vaarjaren, als magazijnmoeste' •ele vrienden onder het Dontpersoneel ver worven. Tenslotte kunnen wij hieraan nog toe- oegen. dat de heer Van der Veen. behalve zijn goeden staat van dienst, welke hem ongetwijfeld een rustigen levensavond be 'ooft. ook in het openbare leven zijn aan deel gehad. In het R.K. kerkelijke en ver eenigingsleven nam hij een vooraanstaand' plaats in. A.D.O. gaat bij de Hoogovenmensc en kan daar op warmen tegenstand >ven de Heemskerkers de beste Het leidende Vitesse >>ntvangt I. nog toe een hartig woordje heeft n Vitesse staat er dank zij de beslis strafcommissle zelfs de een nederlaag kan veroorloven. Of l E.V het ongeslagen record van de Castricummers /al kunnen breken betwijfelen wij. Maar misschien Is middenvoor Nleuwenhuizen wel op schot. Uitgeest kan van het bezoekende Bergen een puntje afsnoepen. Verrassingen z(j» Zondag echter niet uitgesloten. DE KENNEMERS 2—V. S. V. 2. Deze wedstrijd is door den N. v. B. van het programma afgevoerd. Verstrekking Vitamine I)- tabletten. De wnd. burgemeester van Beverwijk maakt bekend, dat evenals gedurende den vorigen winter wederom aan kinderen tot 3 jaar, alsmede aan aanstaande moeders kosteloos vitamine D-tabletten kunnen wor den verstrekt. Ten einde alle hiervoor in aanmerking ko mende kinderen te bereiken zal met ingang van 16 November zoowel te Beverwijk nis te Wijk aan Zee de uitreiking plaats heb ben door den distributiedienst. n.l. voor de kinderen tegelijk met de uitreiking der maandelijksche levensmiddelenkaarten en voor de aanstaande moeders bii de verstrek king van ce hun toekomende extra rant soenen. Elke maand zullen vier tabletten worden verstrekt welke donker, koel on droog be waard moeten worden. Men dient slechts eenmaal per week één tablet te gebruiken. Groote omzet aan ,,'t Centrum" Een stijging van 17.997. Met den gang van zaken aan de bloe menveiling ,,'t Centrum" gaat het nog steeds buitengewoon naar wensch. De omzetstij ging bleef ook in de maand October aanhou den en zelfs in die mate, dat de toch al hooge omzet van October 1941 meer dan verdubbeld werd. De omzet bedroeg niet minder dan ƒ34.893,34, tegen 16.895,69 in October van het vorige jaar. Een vermeer dering dus van 17.997,65. Hoofdzakelijk zijn deze goede uitkomsten toe te schrijven aan de flinke aanvoeren en de hooge prijzen, welke voornamelijk voor chrysanten werden betaald. Het jaar 1942, waarin de veiling haar zilveren jubileum herdenkt, zal ongetwijfeld met gulden let ters in de annalen worden vermeld. Ter vergelijking laten wij hier nog een opgave volgen van omzetten, in October, van 1936 af: 1936- ƒ9.886,62: 1937: 10.251,22; 1938: ƒ9.473,81; 1939: 10.162,85. De cursus van ,,'t Nut". Voor den cursus „Het zien van schilde rijen". door den heer Otto van Tussen broek onder auspiciën van het Departement Beverwijk van de "Maatschappij tot Nut van t Algemeen, blijkt een zeer groote be langstelling te bestaan. De inschrijving over trof zelfs de verwachtingen. Het doorgaan van een cursus is hierdoor in ieder geval verzekerd. Zaterdagmiddag wordt in de Menno-zaal aan de Parklaan de eerste cur sus gegeven. Examens. Voor de examens van de Federatie voor Stenografie--.Groote" slaagden voor het di ploma kantoor-stenograaf Nederlandsch 130: mej. J. Bron. Velsen-Noord en de dames B. Haver en M. van Herlé. IJmuiden. Voor het diploma typiste slaagden de da mes M. Hommes, H. Muys en N. de Breed, Beverwijk, mej. H. Kranendonk. Heems kerk, mej. L. Konz, Wijk aan Zee, mej. J. Surendonk, Velsen-N. en mej. N. van Deyck. IJmuiden. „DE DRANKWET IN VRAGEN EN ANTWOORDEN". Van „De Drankwet in vragen en ant woorden", door den heer J. W. A. C. van Loenen, oud-secretaris van de gemeente Be- v er wijk, is bij N.V. N. Samson to Alphen a. d. Rijn een derde, gewijzigde en aange vulde druk verschenen. BRIDGEWEDSTRIJD VAN „DE GIETELING". o, ?ihet kennemer Hotel zal op Zaterdag 11 November een bridge-wedstrijd worden georganiseerd door „De Gietcling". SCHORSING BEVERWIJK-SPELERS DUURT MER WEDSTRIJDEN. Blijkens een mededeeling in de Sportkro niek zyn J. van der Steen en J. Vessies, leden der voetbalvereeniging Beverwijk, voor den duur van vier competitiewedstrij den geschorst. VOETBALPROGRAMMA 22 EN 29 NOVEMBER. Voor 22 November vermeldt het voetbal- programma: O.S.V.De Kennemers. Bcvcr- oV1 t- Jv h W.F.C. 2De Kennemers 2. C.S.V.—V.V.B., A.D.O—U S.V.U., Uit geestAlkmaar en BergenVitesse Op 29 November worden de volgende wed,;riKien gespeeldDe Kennemers— W.F.C., D.E.M.K.V.V., Q.S.C.Beverwijk. Stormvogels 2De Kennemers 2, Uitgeest A.D.O. en VitesseAlkmaar. SANTPOORT Sterk gewijzigd Santpoort- elftal. Santpoort trekt Zondae naar K.F.C. met: Van Egrnond; Nijssen, Maarschalk; Meyer, Slok, Wijker; Gerrits, Kuypers, Bakkum, Tromp, Hoenderdos. Hieruit bli.jkt, dat de oude mlddcnlinio Nijssen-Tromp-Slok totaal gewijzigd is. In de voorhoede staat Gerrits weer op zijn oude plaats en is ex-spil Tromp als links binnen opgesteld. Hoenderdos is een nieu weling uit de lagere regionen. Hoe verschijnt Terrasvogels? De elftalcommissie van Terrasvogels heeft de volgende ploeg waardig gekeurd Zondag revanche te nemen tegen Helder: Douma; Kraak. Bunschoten Sr.. De Ruyter. Dord- munth. De Jonge; Tabernal. Zaal. Bun schoten Jr., Röbken. Van Gelder Jr. Van Gelder Sr. en Klumper ontbreken dus. DOKTER J. L. WINKLER PRINS OVERLEDEN. Ir. den ouderdom van 81 jaar is in huize „Mooiland" te Heelsum over3eden de heer J. L. Winkler Prins, rustend arts. Dokier V.hnkler Prins werd in Vecndam geboren en oefende na aan de universiteit te Am sterdam gestudeerd te hebben dc arts- praktijk achtereenvolgens uit te Kampen, Schagerbrug, Zevenhuizen. Santpoort. Apel doorn, Delden en Baarn. NED. IIER^. GEMEENTE. Naar men ons mededeelt, zal er Zondag ochtend in de Ned. Herv. kapel geen gods dienstoefening plaats vinden. In dc kerk zal dan voorgaan ds. H. J. Drost te Scho ten. 's Middags om 4 uur zal ds.-J. Adr. Visser in de kapel den dienst leiden.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3