Haarlemsche Courant Strijd duurt voort in verschillende deelen van Marokko. Zware strijd aan de Libysche grens. Gevechten van vrij grooten omvang in den Kaukasus. RUST IN FRANSCH WEST AFRIKA. Bezetting van Zuid Frankrijk practisch voltooid. 28Te Jaargang No. 268 X x Abonnement p. treek 0.16, p. maand 145, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3.73, losse nummers 6 cent. AdvertentlSn 3—15 tn.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent, Reclames dubbele prUs. Advertentleabonnementcn 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1.20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Ultt-i Grafische Bedrllven Oamlate. WaS. Hoofdredactenn 2. V. BAtTOEwyn'8. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Vrijdag 13 November 1942 Bureaux Haarlem: Groote Boutstraat 13, Bijkantoor: Soendar plein 37. Tel. Directie 13082, Hoofdredactie 150S4. Redactie 10600, Administratie 10724. 14824, Soendapleln 12230. Postgiro 134358. Directie PB. A. MEES P. W. PEEREBOOM. K 12SJ Situatie ernstiger geworden. Hevige gevechten bij Port Lyautey en Safi. In omgeving van Tunesische grens gevechten tusschen Franschen en Amerikanen. Geen berichten over gevechtshandelingen in Tunis zelf. Algiers. Naar Havas-Ofi meldt, is de gouverneur- generaal van Algerije. Chatel, te Algiers aangekomen. Zooals bekend is Algiers door Engelsch-Amerikaansche troepen bezet. Te Algiers heerschte er gedurende den nacht veel bedrijvigheid in de lucht. De Fransche troepen leveren gevechten op den weg van Algiers naar Umane. In Consta- tine is het rustig. De vijand schijnt geen vorderingen te maken. Tot Donderdagavond half zeven hadden nog geen vijandelijke troepen Con- stantine bereikt. In de buurt der stad Oran zou nog worden gevochten. Het bericht, dat de Fransche strijdkrachten in Noord-Afrika>op bevel van Darlan den strijd zouden hebben gestaakt, wordt in bevoegde kringen te Parijs „on waarschijnlijk" genoemd. Tunis. Volgens berichten, afkomstig van het Geallieerde hoofdkwartier in Noord- Afrika, zijn de in de richting van de grens van Tunis oprukkende Ameri- kaansche troepen op 160 km. ten Oosten van de stad Bougie in gevechtscontact gekomen met Fransche troepen, behoo- rend tot het garnizoen vap Tunis. In militaire kringen wijst men op het strategische belang van het Italiaansche eiland Pantellaria, gelegen in de straat van Sicilië. Dit eiland is door de Italianen ge maakt tot een tweede Malta. Het heeft een aantal geheime vliegvelden en in de rotsen zijn hangars en opslagplaatsen uitgehakt. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de gebeurtenissen zich tot dusver niet tot Tunis hebben uitgestrekt. Hier heerscht tot dusverre nog volkomen rust en orde. Ook Woensdag ziin door de Geallieerden geen pogingen ondernomen te land of ter zee Tunesisch gebied binnen te vallen. Britsche bommenwerpers, zoo luidde een later ontvangen bericht, hebben voor de eerste maal vliegvelden in de buurt der stad Tunis gebombardeerd. Over dit feit worden geen nadere bijzonderheden meegedeeld. Te Parijs verklaart men, dat de Gealli eerde berichten over een snel oprukken der Amerikaansche troepen in de richting van de Tunesische grens niet kunnen worden bevestigd. Fransch West-Afrika. Radio Mondar meldde Donderdagmiddag dat in Fransch West-Afrika nog steeds vol komen rust heerscht. Het gezag berust on veranderd in de handen van generaal Bois- 6on, den g.g. van deze Fransche kolonie. Marokko. De Fransche omroep meldde gister middag, dat na het staken der gevech ten in Casablanca de strijd in de rest van Marokko voortduurt. Woensdag zijn zeer hevige gevechten geleverd in de streek van Port Lyautey en Safi. De Fransche troepen stonden daar tegen over veel sterkere strijdkrachten, die bovendien door een sterke yloot ge steund werden. Generaal Noques, de resident-generaal van Marokko, heeft een vertegenwoordiger naar Vichy gezonden, die daar Woensdag in een vliegtuig is gearriveerd. Hij is onmiddellijk na zijn aankomst door Maarschalk Pétain in audiëntie ontvangen. Italianen rukken Nice binnen. Duitsche pantserdivisies aan de Middellandsche Zee. In het officieel communiqué van het mi nisterie van voorlichting van Donderdag avond over de situatie in Noord-Afrika wordt gezegd, dat in Marokko de situatie ernstiger is geworden. Het slagschip Jean Bart is buiten gevecht gesteld. De Fran sche troepen reorganiseerden zich op eer. reis in Zuid-Oostelijke richting. Marakesj is zwaar gebombardeerd. Over de gevechten tusschen de Fransche koloniale troepen in Algiers en Marokko en het in Afrika gelande Amerikaansche expe- ditieleger, zijn in de Rijkshoofdstad bijzon derheden gepubliceerd. Er zijn slechts be richten uit verschillende bronnen bekend, die een uiteenloopende versie van den strijd in Noord-Afrika weergeven. Voor zoover een beoordeeling moge lijk is, verklaart men in militaire en po litieke knipgen te Berlijn, dat men den indruk heeft, dat de gevechten aan de kust van Algiers en Marokko zullen worden voortgezet. In Parijs en in Vichy krijgt men steeds meer den indruk, dat de onder den naam van admiraal Darlan verspreide verklarin gen en bevelen niet van hem afkomstig zijn. De Engelschen en Amerikanen maken blijk baar gebruik van het feit, dat zij den Fran schen admiraal gevangen houden om mislei dende berichten over den toestand ii Fransch-Noord-Afrika te verspreiden. Italiaansche vliegtuigen treffen een vliegkamp schip met torpedo's. Luchtgevecht ten Noorden van Tunis. Rommel behoudt vrijheid actie. Naar het D. N. B. van het opperbevel der Duitsche weermacht verneemt, zijn Duitsche pantserdivisies reeds aan de Fransche Middellandsche Zeekust aange komen. De Duitsche luchtdoel-artillerie heeft reeds Woensdag de beveiliging van alle belangrijke vliegvelden en strategisch belangrijke pun ten in Zuid-Frankrijk overgenomen. Het Fransche ministerie van voorlichting publiceert een bericht, waarin wordt gezegd, dat de bezetting van het tot nog toe vrije gedeelte van Frankrijk, tijdens den llden November, zonder eenig incident is geschied. De opmarsch der Duitsche troepen heeft zich geheel volgens de plannen van het opper bevel voltrokken. Overal heeft de Fransche bevolking de aanwijzingen van de prefecten en of van de gemeenteraden stipt opgevolgd. De opmarsch van de Italiaansche troe pen naar de stad Nizza, die Woensdag om 13.00 uur M.E.T. is begonnen, werd den zelfden avond nog in Rome bekend ge maakt. De eerste troepen die in Nizza aankwamen behoorden tot een divisie motorrijders. Volgens de Italiaansche bekendmaking heeft dc bevolking zich tijdens de intocht der troe pen ordelijk gedragen en deden er zich geen incidenten voor. In zijn commentaar over de aanwezigheid van Duitsche soldaten „die morgen de wacht zullen betrekken van de Alpen tot de Pyre neeën,, schrijft de „France Socialiste": Sedert Woensdag is de keus gedaan tusschen samen werking en attentisme. Sedert Woensdag vecht Frankrijk met Europa, voor Europa en vecht ook Europa voor Frankrijk." TROONREDE VAN ENGELSCHEN KONING. Bij de opening van de nieuwe zittings periode van het Britsche Parlement heeft de Engelsche Koning in een troonrede verklaard „Onze vijanden blijven nog machtig en wij kunnen geen gemakkelijke taak verwachten Al onze kracht en vastberadenheid zullen wij ooodig hebben om de overwinning te behalen" van Het 900ste Italiaansche weermachtbericht luidt Om de kust van Zuid-Frankrijk tegen Engelsch-Amerikaansche ontschepings pogingen te beschermen, zijn Woensdag troepen van het vierde leger het niet- bezette Frankrijk binnengetrokken. Na door Nizza te zijn getrokken, bereikten zij de Rhone. De houding der bevolking is rustig. Tezelfdertijd gingen gepantserde afdee- lingen, na op Noord- en Zuid-Corsica ge lijktijdig twee landingen te hebben onder nomen, over tot de bezetting van het eiland. Ook op Corsica bewaart de bevolking de grootste kalmte. Aan de grens tusschen Libye en Egypte heeft de vijand hevige aanvallen onderno men met aanzienlijke gepantserde strijd krachten. Zware gevechten zijn gaande. Door Duitsche jagers werden vijf vliegtui gen neergeschoten. Afdeelingen Italiaansche vliegtuigen heb ben opnieuw met succes vijandelijke vloot- strijdkrachten aan de kust van Fransch Noord-Afrika aangevallen. Een vliegkamp schip en twee groote schepen werden door torpedo's getroffen. Ten Noorden van kaap Bone heeft een onzer verkenningsvlieg tuigen in een gevecht met twee jagers er een neergeschoten. In het Oosten der Middellandsche Zee werd een groote Britsche torpedojager door onze torpedo vliegtuigen getroffen. Hij werd zinkende gezien. Nachtelijke bomaanvallen zijn gedaan op de vliegvelden op Malta. Twee van enze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van de operaties der afgeloopen twee dagen. De afgesneden Italianen. In de stellingen van het Duitsch-Italiaan- sche pantserleger in Noord-Egypte komen voortdurend Italiaansche afdeelingen aan, die drie dagen of langer in de laagte van Kattara met succes tegenstand hebben ge boden. Vaak worden deze groepen begeleid door Duitsche afdeelingen, die de Italianen door moedige operaties ontzet en van nieu we voorraden voorzien hebben. Ten Zuiden van Mersa Matroe hebben zich uit Zuidoostelijke richting komende Duitsche gevechtstroepen, die belast waren geweest met het ontzetten en terugbrengen van afgesneden afdeelingen, vereenigd mef Italiaansche formaties. Deze vereenigde groepen leverden vervolgens harde, maar succesvolle gevechten tegen de opdringende Engelschen, die. na aanzienlijke verlieren te hebben geleden, verder naar het Zuiden, in de woestijn uitweken. Daar bleven zij op de door den regen doorweekte wegen steken. Rommels tactiek. Militaire kringen te Berlijn zijn ervan overtuigd, dat het doel der landingsopera ties in N.-Afrika is geweest, de strijdkrach ten van Rommel in den rug aan te vallen, doch, zoo verklaart men, hiervan kan geen sprake zijn, en in dit opzicht heeft de En gelsch-Amerikaansche onderneming dan ook volkomen haar doel gemist. De pantserarmee van Rommel heeft ii het gebied tusschen Solloem en den Hal- faya-pas nieuwe aanvallen te verduren ge had. waarna zij zich weder in westelijke richting terug heeft getrokken. Een omsin geling, de eenige manier, waarop een be slissing kan worden afgedwongen, is het 8e Britsche leger tot dusver niet gelukt. Rom mel heeft nog steeds volledige bewegings vrijheid en hij bepaalt het tempo van den bewegingsoorlog. In tegenstelling me», vroegere Engelsche terugtochten op dit oorlogstooneel, trekt Rommel zeer langzaam terug en neemt hij iedere gelegenheid, tegenstand te bieden, te baat. In verband hiermede wordt van bevoeg de militaire zijde verklaard, dat de Duitsch- Italïaansche aanvallen op het vijandelijke ravitailleeringsverkeer nog zoodanig zullen toenemen, dat de op het oogenblik aan den gang zijnde Anglo-Amerikaansche onder neming nog een gevaarlijk avontuur zal blijken. De strijd van de Spil tegen de Amerikaansch-Engelsche landingstroepen wordt voor de voor een tegenactie in den strijd geworpen Duitsch-Italiaansche strijd krachten iederen dag, naarmate zij dit front naderen, gemakkelijker. Keuringen Waff en SS en liet Legioen. SN Tsjera! [4276) 0 rut PO LITANIE 0 too km i l I B I E (itaij kaart van Pelt De situatie van Tunis tusschen Algerye, Tripolitanië en 't zwaar versterkte Italiaan- sche eiland Pantalaria. Het plaatsje Mehdia bij Soesa niet te verwarren met Mehedia in Marokko, waarvan eenige dagen geleden sprake was. Bij onze vrijwilligers. Tijdens den opmarsch wordt een korte pauze gemaakt en de wa gen van het ergste vuil ontdaan. De man nen kunnen best met de bevolking opschie ten. SS PK. Liittmer O.H. P.H. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Le gioen zich op onderstaande data bij de ge noemde adressen kunnen vervoegen tenein de gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar te gen hebben hun dienst buiten Naderland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wacht- bataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Neder land willen toetreden. 16.11.42 10.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus. Westzeedijk. 16.11.42 16.00 uur Tilburg, Lange Schij- straat 66. 17.11.42 10.00 uur Den Bosch, hotel Noord- Brabant, Markt 45. 17.11.42 16.00 uur Eindhoven, huis Maria, Kruisstraat- 18.11.42 10.00 uur Roermond, NSDAP, Swal- merstraat 61. 18.11.42 16.00 uur Arnhem. Weverstraat 19.11,42 10.00 uur Deventer. NSDAP, Park weg 2. 19.11.42 16.00 uur Hengelo, Deutsches Haus. 20.11.42 10.00 uur Zwolle, hotel Peters. Markt. 20.11.42 16.00 uur Assen, Frieslandkazerne, Vaart. Zuidzijde. 21.11.42 10.00 uur Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 21.11.42 16.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.42 10.00 uur Amsterdam, School, Iepen- weg. 23.11.42 11.00 uur Utrecht. Wehrmachtsheim, Mariaplaats. 24 11.42 10.00 uur Amersfoort, Dienstgebouw Leusderweg. 25.11.42 10.00 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Donderdagavond is te Sofia een extratrein aangekomen met driehonderd Duitsche vrou wen en kinderen, afkomstig uit Palestina. Zij djn te Schwillengrad, aan de Bulgaarsch- Turksche grens, uitgewisseld tegen een gelijk aantal Amerikaansche en Engelsche vrouwen en kinderen uit verscheiden Europeesche landen. Wie geregeld gas. en electriciteits. verbruik controleert, kan tijdig zelf ingrijpen. Laval ontmoet den Führer te Miinchen. Onderhoud in bijzijn van Ribbentrop en Ciano. Woensdagavond werd te Vichy officieel bekend gemaakt, dat Laval door Adolf Hitier in Miinchen was ontvangen. De Rijksminister buitenlandsche zaken. Von Ribbentrop en zjjn Italiaansche collega, graaf Ciano, wa rn hierbij tegenwoordig. Over de bespreking is een communiqué uit gegeven, waarin o.m. het volgende wordt gezegd De gebeurtenissen van de laatste dagen hebben reeds verscheidene malen tot een ge dachtewisseling tusschen de Duitsche en Fransche regeering geleid. In verband met de ernst van den toestand is de Fransche eerste minister Maandagmorgen noor München ge reisd. Laval werd over de ontwikkeling in Noord-Afrika voortdurend op de hoogte ge houden en bleef gedurende zijn oponthoud te München in direct contact met Maarschalk Pétain. Een der conferenties tusschen hem, Adolf Hitler en Von Ribbentrop werd in het bijzijn van Ciano gehouden. Tegen vijf uur in den morgen waren de besprekingen geëindigd. Toen de Fransche regeeringschef op h punt stond München te verlaten, ontving hij een afschrift van den brief dien Adolf Hitler :ot den Franschen staatschef heeft gericht. Pótain en Laval op hun post. Eenige regeeringsmutaties. Naar te Vichy vernomen wordt, zouden zoowel Maarschalk Pétain als de chef der regeering Laval op ondubbelzinnige wijze verklaard hebben, dat zij in functie willen blijven en hun tot dusver gevolgde politiek willen voortzetten. Omtrent den jongsten ministerraad is een communiqué uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd: Het staatshoofd en de chei van de regeering hebben geconstateerd, dat generaal Giraud door'het aanvaarden van het bevel over Gaullistische troepen zijn woord gebroken en tegen zijn eer van offi cier gezondigd heeft. Dientengevolge mogen noch troepen noch ambtenaren of de be volking hem op eenigerlei wijze gehoor zamen. Tevens wordt in het communiqué gezegd, dat René Bousquet tot dusver secre taris-generaal van de politie, belast is met de leiding van het geheele ministerie van voorlichting en dat degene, die tot dusver iecretaris-generaal was aan het ministerie van voorlichting en als zoodanig belast me: de leiding, hem in zijn taak ter zijde zal staan. Ambassadeur De Erinon heeft Woensdag avond medegedeeld, dat noch uit het tot dusver onbezette, noch uit het bezette ge bied berichten over onlusten, incidenten of verzet tegen de Duitsche weermacht zijn binnengekomen. De Brinon heeft voorts medegedeeld dat het onderhoud tusschen Maarschalk Pétain generaal-veldmaarschalk Von Rund- stedt buitengewoon hartelijk is verloopen. Ten aanzien van de te Parijs omloopende leruchten, dat er een aanslag zou zijn ge- laan op Jaques Doriot, de leider der Fran sche volkspartij, wordt in bevoegde kringen verklaard, dat hiervan niets bekend is. Na een groote politieke activiteit van Doriot is thans een verbindingsman be noemd, die tot specialen taak heeft de be trekkingen tusschen Laval en de partij van Doriot te onderhouden. Verhouding Amerikaansche- en Japansche verliezen: 7 tot 1. Japan boorde 2.200.000 brt. handelstonnage in den grond. In een door radio Tokio verspreide samen vatting van de Amerikaansche en de Japan sche verliezen wordt gezegd: In den tijd tusschen 25 Augustus en 26 October heeft de Amerikaansche vloot in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan verloren: een slagschip, vijf vliegkampsche pen, 16 kruisers, 14 torpedojagers, negen duikbooten, een mijnenveger en een oor logsbodem van onbekend type, dus in totaal 47 oorlogsschepen, alsmede 16 transport schepen. In hetzelfde tijdvak gingen aan Japan sche zijde verloren: twee kruisers, drie torpedojagers, een duikboot, dus zes oor logsschepen, alsmede vijf transportschepen De verhouding tusschen de Amerikaan sche en de Japansche verliezen bedraagt dus 7 tegen 1. De Amerikaansche lucht macht heeft in denzelfden tijd 577 vlieg tuigen, de Japansche luchtmacht 185 vlieg tuigen verloren, hetgeen overeenkomt met een verhouding van 3 tegen 1. Domei meldt, dat het totale aantal der sedert het uitbreken van den oorlog in Oost-Azië door Japansche operaties in den grond geboorde Britsche en Amerikaansche duikbooten 89 stuks bedraagt en dat der beschadigde 39. Aan vijandelijke koopvaarders zijn vol gens Domei sinds 8 December van het vorige jaar in totaal 391 stuks van 2.200.000 ton tezamen in den grond geboord. De Aleoeten. Het Japansche hoofdkwartier heeft mede gedeeld. dat de marinestrijdkrachten, die de verschillende strategische punten op de Aleoeten bezet hebben, tusschen 22 Juni en 31 October 32 vijandelijke vliegtuigen in 81 luchtgevechten hebben neergeschoten De Japansche verliezen bedroegen in de zelfde periode: een torpedojager, die gezon ken is. twee transportschepen, die zwaar beschadigd werden en 15 watervliegtuigen. SCAVENIUS PREMIER VAN DENEMARKEN. Scavenius. tot dusver de Deensche minister an buitenlandsche zaken, is Zondagavond door den Deenschen Koning belast met de reorganisatie van de regeering. Volgens een Maandagavond uitgegeven officieele mededee- ling is Scavenius met behoud van zijn oude functie tot ministerpresident benoemd. Hun ambt hebben o.a. neergelegd de ministerpre sident Buhl (sociaal-democraat), en de minis- i financiën Alsing-Andersen (sociaal democraat). De nieuwe Deensche regeering zal het als dc belangrijkste taak van haar buitenland sche politiek beschouwen voor versterking en bevestiging van de goede buurbetrekkingen tusschen Denemarken en Duitschland te wer ken. Zij betoogt, dat zij zich in het besef der Europeesche lotsgeméenschap bewust is van •erantwoordelijkheid, die Denemarken voor den opbouw van het nieuwe Europa draagt. Een vorstelijk theesurrogaat. Frankrijk heeft een oude drank uit den tijd •an Lodewijk XIV, herontdekt. De ..temor". een soort van inlandsche thee, was tijdens de regeering van den Zonnekoning in Frankrijk zeer populair. Naderhand is deze populariteit langzamerhand verflauwd en tenslotte raakte ook de wijze van bereiden in het vergeetboek. Verleden jaar is begonnen met onderzoe kingen naar de temor te doen en thans is hei gelukt, het plantje in Zuid-Frankrijk te ont - dekken. Het aftreksel vormt een zeer sma kelijke drank, die even pittig is als koffie of thee en die zonder suiker kan worden ge dronken. Men vermoedt, dat de jaarlijksche productie van het plantje temor ongeveer 2000 ton zal bedragen. De kosten voor den oogst, de fabricage en het transport zijn zeer laag. In verbitterde gevechten vorderingen te Stalin grad. Duitsche luchtmacht en onderzeeërs be schadigen vliegkampschepen en andere oorlogs bodems der Geallieerden voor de Algerijnsche kust. Eenige koopvaarders tot zinken gebracht DUIKBOOTACTIE VOOR CASABLANCA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In den Kaukasus vonden bij Aladir gevechten van vrij grooten om vang plaats. In een sector van Toe- a p s e werden verschillende belang rijke bergtoppen stormenderhand ver overd. Gevechtsvliegtuigen vielen vijandelijke stellingen, spoorwegmstallaties en vliegvel den aan de kust aan. n Stalingrad joegen stoottroepen in verbitterde aanvalsgevechten den vijand wederom uit huizenblokken en steunpun ten. Artillerie van het leger en luchtdoel artillerie der luchtmacht brachten op de Wolga vijf groote schepen voor het over zetten van troepen en vrachtschepen to zinken. Artilleriestellingen en ravitaillee ringsverbindingen ten Oosten van de rivie: werden door luchtaanvallen zwaar getrof fen. Aan het Donfront kwam het in den sector der Roemeensche troepen tot plaat selijke afweergevechten. Tijdens het ver loop daarvan werd de vijand gedeeltelijk1 in gevechten op korten afstand teruggesla gen. Aan het geheele Oostelijk front geen ge vechtsactie behalve krachtige aanvallen der luchtmacht op transporten, troepenkwartie ren en ravitailleeringsopslagplaatsen van den vijand. De uitwerking hiervan zal ge- ruimen tijd merkbaar blijven. Een nachte lijke aanval op het belangrijke verkeers knooppunt Torskok veroorzaakte groo te branden. In de baai van Kroonstad vernie tigde een kustbatterij der marine een Sovjetduikboot door verscheidene treffers BELANGRIJK Verzending van Kerstpakketjes voor de Waf f en SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen-SS en het Legioen, die een veldpostnummer heb ben, mogen alleen verzonden worden met de speciaal voor Kerstpaketten verstrekte ze gels, z.g. Zulassungsmarken Deze zegels wor den aan de soldaten uitgereikt en door hen aan hun familieleden toegezonden. Zij zijn dus nergens anders verkrijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelijk om Kerstpak ketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1.00( gram of 2.000 gram. Voor 1 C00 gram moet men dus één zegel en voor 2.000 gram twee zegels opplakken. Voor de vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noodig en kunnen de pakjes zonder zegels verzonden worden. Het is van het grootste belang, dat de Kerstpakketten vóór 30 No vember a.s. aan de post ter verzending afge geven zijn. Van 10 November tot 25 December 1942 is het niet mogelijk, pakketjes te verstu ren zonder zegels, welke zwaarder zijn dan 20 gram. Door deze regeling ls er voor -gezorgd, dat alle kameraden ook werkelijk met Kerstmis Uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt geadresseerd worden: An das SS-Ersatzkommando Nederland Den Haag. Stadhouderslaan 132 te zenden aan: Rang: Naam: Veldpostnummer of adres Het SS-Ersatzkommando verzoekt de Ne- derlandsche bevolking, zich precies aan deze regels te houden, daar, gezien het groote aan tal Nederlandsche vrijwilligers, alleen op deze wijze een geregeld Kerstpakkettenverkeer mogelijk is. Groeiende economische onafhankelijkheid van Argentinië. Een belangrijke stap in het streven van Argentinië tot het bereiken van een eco nomische onafhankelijkheid vormt de ont wikkeling der Argentiinsche papierindu strie. Terwijl tot aan het beg:n van den oorlog vrijwel de geheele behoefte door invoer moest worden gedekt, werken thans reeds vijf fabrieken in het binnenland. Ir. 1941 werden reeds 32.000 ton papier gepro duceerd, ter waarde van 3,5 milhoen pesos. In verband met den gestegen maisuitvoer van Argentinië naar de omliggende staten heeft de Argentijnsche minister van land bouw het decreet van December 1940. waar bij het graancontrolebureau het alleenrecht voor den uitvoer had verkregen, buiten werking gesteld. Bovendien werd bepaald, dat de exporteurs voor elke 100 kg. uitge voerde mais 2 pesos en voor dezelfde hoe veelheid mais, welke als brandstof wordt gebruikt. peso aan de autoriteiten moe ten betalen. De voorraden van het mais- controlebureau bedragen thans 300.000 ton BOLIVIA ONDER DRUK VAN WASHINGTON. De V.S. hebben het Boli .laansche mini sterie van buitenlandsche zaken verzocht d3t ten spoedigste zal worden overgegaan •ot de ratificatie van de onlangs tusschen Bolivia en de V.S. gesloten overeenkom sten. Deze hielden o.m. :n. dat de V. S aan Bolivia een leening zouden verstrekken van 28 millioen dollar ter uitbreiding var den mijnbouw in Bolivia. In ruil hiervoor zou Bolivia aan de V. S. groote hoeveel heden wolframerts leveren. De Boliviaan- sche volksvertegenwoordiging weigerde echter tot dusverre deze overeenkomsten goed te keuren, daar deze in strijd werden :eacht met de belangen des lands. KORTING OP STEUNBEDRAG. De Secretaris-Generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft bepaald, dat •ergoedingen, die inwonende gezinsleden van ingevolge de Rijkssteunregeling onder steunden, op grond van hun vrijwillig dienst verband bij de Waffen S.S. ontvangen, na dat daarop de gebruikelijke aftrek van 2.— respectievelijk 4.— in mindering is gebracht, slechts v*or een derde deel op het steunbe drag zulle** mogen worden gekort. In N o o r d - A f r i ka zijn de Duitsch- Italiaansche troepen aan de Libysch- Egyptische grens in hevig gevecht ge wikkeld met sterke vijandelijke pant serstrijdkrachten. Duitsche jachtvlieg tuigen schoten vijf Britsche vliegtuigen neer. Fransch Noord-Afrika Tijdens aanvallen overdag en des nachts van de luchtmacht op Amerikaansch-Brit- sche oorlogsschepen voor Algiers wer den een vliegkampschip, een kruiser en een groot koopvaardijschip door bommen van zwaar kaliber getroffen. De haven van Al giers en een vliegveld in de nabijheid der stad. waar zich vele vijandelijke vliegtui gen bevonden, vormden het doel van an dere bomaanvallen. In de baai van J3 o u g i e werden in voort durende aanvallen twee transportschepen van tezamen 16.000 brt. tot zinken gebracht en 12 groote koopvaardij- en passagiers schepen ten deele zwaar beschadigd. In het zelfde gebied werden een vliegkampschip, een zware kruiser en twee torpedojagers ge troffen. Alle vliegtuigen keerden van deze aanvallen op hun steunpunten terug. Duitsche duikbooten brachten in een aanval op Amerikaansch-Britsche transportschepen in het Westelijk deel van de Middellandsche Zee een troe pentransportschip van 19.600 brt., een transportschip van de Blue Funnel-Lijn van 12.000 brt. en een vrachtschip van 4000 brt. tot zinken. Van een formatie oorlogsschepen, die bestond uit een vliegkampschip en beveiii- gingsvaartuigen werden twee oorlogssche pen, waaronder een torpedojager van de Tribalklasse door torpedotreffers bescha digd. Voor Algiers werd een beveiligings vaartuig getorpedeerd. In de wateren van Casablanca plaat sten duikbooten torpedotreffers op een vrachtschip en twee andere schepen van een convooL Het in het weermachtbericht van 11 No vember genoemde vijandelijke schip, dat in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan door een duikboot beschadigd was, is naar uit een aanvullend bericht met bij zonderheden omtrent den aanval blijkt, niet een slagschip van de „Queen Elizabeth- klasse", doch het passagiersschip „Queen Elizabeth" van 85.000 brt. Duitsche pantser- en gemotoriseerde troe pen hebben in de vroege ochtenduren de Fransche Middellandsche Zeekust bereikt. De bewegingen in Zuid-Frankrijk verliepen zonder wrijving. DE TOESTAND. Bs. Wie gedacht mocht hebben, dat Duitschland. na den Amerikaanschen inval n Noord-Afrika, met de handen in het haar zou zitten, heeft er slechts blijk van gegeven, dat hij omtrent de slagkracht en het militair inzicht van dat land slecht georiënteerd was en in zijn alles-verte- rend verlangen naar eindelijk-eens-een- Geallieerde-overwinning werkelijkheid en wenschdroomen door elkaar heeft gehaald. Zooals bij den aanvang van groote mili taire operaties altijd gebruikelijk is ge weest, bewaart Duitschland ook ditmaal een diep stilzwijgen over de maatregelen welke werden gelroffen. Wij behoeven ons ian ook geen illusies te maken: slechts uit de gebeurtenissen zelve zullen wij in den loop van den tijd op de hoogte komen van de militaire werkzaamheid van de Spil. Intusschen zijn reeds verschillende feiten xomen vast te staan en wel: de opmarsch der strijdkrachten van de As naar de be dreigde gebieden. Tot nog toe stond de Fransche Middellandsche Zeekust buiten het vestmgsysteem van de Spil, nu hebben de Duitsche en Italiaansche pantserdivisies er bezit van genomen, nu wordt een mili taire linie gevormd waar de vijand straks zal op stooten. maar die ook de As in de gelegenheid stelt zelf tégen den vijand aan den overkant in actie te komen. De bezet ting van Corsica is een ander feit. De Spil- mogendheden beschikken nu over strategi sche posities, waarvan het belang direct in het. oog valt, want de eilanden Corsica, Sicilië, Sardinië én Kreta zijn als vestingen en vliegvelden in de Middellandsche Zee gelegen. Generaal-veldmaarschalk Rommel voert stryd op zijn bekende wijze en de plaats waar hij met den vijand in contact is. wijst er op dat er geen sprake van kan zfjn, dat Rommel verslagen werd. Dat de gevech ten zich afspelen in het gebied Solloem- Halfaya, toont duidelijk aan. dat de Gealli eerde troepen geen vrijen doormarsch heb ben: integendeel! Inmiddels zijn de Gealli eerden er ook in de Fransche bezittingen met m geslaagd een zoodanige positie in te nemen, dat dit zou kunnen worden aan gemerkt als een militair zwaartepunt. Men moet vooral niet vergeten den enormen afstand die Casablanca van Alexandrië scheidt. Daartusschen staan de troepen van de As, waarvan men wel mag aannemen, lat zij niet werkeloos toezien. De beteekenis van den strijd op dit gebied kan trouwens nooit beslissend zijn voor de Europeesche vesting, doch slechts een aanval inleiden, die meer kans heeft tot een tweede Dieppe te worden dan de zege te brengen; van be teekenis is in dat opzicht alléén de strijd in Rusland, waar Duitschland echter geen re serves vandaan behoeft te halen, omdat het reserves genoeg heeft voor den strijd aan de kusten der Middellandsche Zee. Voorts is nog van beteekenis de strijd om de tonnage, maar die wordt door de- aan wezigheid van een front in Noord-Afrika juist heel gunstig voor de As beïnvloed. Algiers zal een voortdurend open wonde blijven, waar de Geallieerde zeemacht steeds meer bloed, d.w.z. scheepsruimto. verliest. Immers voor een dergelijke actie leent zich het bezit van de Fransche Mid dellandsche zeekust en van de eilanden uitstekend. De aanvoer die regelmatig moet geschieden trekt de vliegtuigen en de duik booten van de As aan en wij weten allen uit de eerste gepubliceerde verliezen reeds wat die kunnen presteeren. Luchtmacht en duikbootenbasis zjjn hier georganiseerd met een snelheid en zekerheid, die op een lang durige voorbereiding wijzen. De weg waarlangs het Noord-Afrikaan- sche avontuur leidt, is stellig niet met rozen beplant: het kan er eerder kritiek worden dan Roosevelt misschien wel vermoed heeft. In elk geval is het nog véél te vroeg om thans reeds te juichen, en overwinnings fanfares door de huiskamers te laten schallen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1