Stadsnieuws DE NIEUWE WEEKBONNEN. Een Ooslfront-soldaat vindt Nederland terug. Drie duizend kilometer scheiden front en vaderland. Een Ju 52 voerde my over de vlakte der Oekraine heen tot Warschau. Toen ik den volgenden morgen uit den trein stapte, had ik drie kwart van den weg achter den rug en stond midden in het gewoel van de wereldstad Berlijn. En dan s avonds weer verder: Hannover, Duis burg, 's morgens vroeg Venlo. En dan kwam Amsterdam, het Amstel- station blinkend als een pas geboende sla gerswinkel. de Handelskade met gapende oorlogslecgte, waar. eens de kranen" naar vrachten tastten, het IJ met zijn eeuwig zwoegende, pruimsap spuwende schuiten voerders en de statig drijvende ponten, het Centraal-station. de boomen op het plein, het Damrak, Rokin, de grachten, ja Amsterdam gelijk van ouds. geboorteplek en de stad van school- en jeugdherinne ringen, ditmaal doel van het verre ver langen van eiken soldaat: weer eens enke le weken thuis, by moeder thuis.... En r.u is het voorbij. Nog een etmaal en ik zal weer in den trein zitten naar het Oosten. De dagen van het verlof zijn mij als /.and door de vingers gegleden. En toch waren ze volbeladen en nuttig besteed, maar alles tot indrukken en herinneringen vervagend nu de reis van morgen de eenige werkelijkheid is. Doch ik wil Nederland niet den rug toe draaien. zonder van mijn herinneringen de balans te hebben opgemaakt. Hoe heb ik mij gevoeld te midden van mijn landge- nooten als Nederlander in het veldgroen? De overtuiging, den juisten stap te heb ben gezet, toen ik het uniform van de Waffen-SS aantrok, zal mij tegen alle uiterlijke onplezierigheden wapenen, zoo heb ik voor het begin van het verlof over legd. Maar ik heb die wapening niet noo- dig gehad. De Nederlander is vriendelijk en welwillend jegens den soldaat. In poli tiek opzicht moge hij het Derde Rijk ha ten. den Duitscher als mensch haat hij niet. En hoe is het nu als jpen zich als Neder lander ontpopt? Dan wint de nieuwsgierig heid het van den afkeer jegens den ..land verrader": „Mijnheer, hoe ziet het er in Sowjetrusland uit?", of: ..Mijnheer, is de strijd daar erg hard?". Zulke vragen zijn mij dagelijks gedaan. En by velen stond op den achtergrond der nieuwsgierigheid een stil respect voor de vrijwilligers in het Oosten, die voor hun overtuiging in den oorlog zijn gegaan. Men gaat. als men lang uit het vader land weg is geweest, onbewust vele dingen daar idealiseeren. Komt men dan terug, dan ziet de werkelijkheid er weer minder fraai uit. Andersom overschat men vaak de beteekenis van prestaties elders, en ziet dat het thuis beter kan. De volksmond zegt spbltend: „Wat je ver haalt is lekker Maar een ding staat vast: wie uit het Oos ten komt. wie de ruimte heeft leeren ken nen. wie innerlijk het gevoel heeft over wonnen. dat engheid en bekrompenheid gelijk staan aan gezelligheid en geborgen heid. hij staat in het vaderland, zooals vroeger de man die i:it Indië terug kwam: hij vindt het er benauwd en in menig op zicht zelfs benauwend. Teveel Nederlanders hebben geen zin meer voor ruimte en grootheid. Hun we reldje is begrensd tot daar waar zij ge boren en getogen zijn. Het geografisch ge brek aan omvang van Nederland drukt zijn stempel op het voorstellingsvermogen, op de begrippen-ontwikkeling van het volk. Er is een tijd geweest dat Holland de springplank was voor een energie die de wereld tot domein harer activiteit had. Er is ook een tijd gekomen, dat men het niet meer noodig had. zoo energiek te zijn. Men had immers geld voldoende. Den neergang welke uit den opgang der burgerlijkheid voortvloeide, behoef ik niet in zijn gevol gen te schilderen: hopelijk is elke Neder lander zich bewust van het definitieve ka rakter dat den ondergang van onze „Eigen- staatlichkeit" draagt. Nu zou men denken, dat de gemiddelde landgenoot door den oorlog in Mei 1940. door het verlies van Indië. door de voed sel- en goederenschaarschte. door de dui zend-en-een narigheden, die de oorlog hem oplegt, terugkeert tot de elementaire krachten, die het leven der volkeren be- Ïialen, dat in hem ontwaakt de oud-vader- andsche agressiviteit om zich boven den nood der omstandigheden uit te werken, dat hij eindelijk eens het hoofd uit het zand trekt, en weer ziet hoe groot wel de we reld is. wat daar allemaal wel gedaan kan worden door energieke menschen. Maar de vrijwilliger die in den zomer van 1942 uit het Oosten in het vaderland komt, treft geen andere geestesgesteldheid aan. dan waaraan de Indïschgast placht te vertwijfelen. Xqg erger zelfs, want uit pu ren schrik, uit wreed gestoorde wereld vreemdheid heeft de doorsnee Nederlander zich nog verder teruggetrokken in de schulp van zijn behoefte aan klein-burger- lijke behageliikheid. Meer dan ooit ge draagt hij zich als de Chinees van Europa. En helaas e:- vikkelt menige nationaal- socialist, van wien men een voorbeeldige on-klcinburgerlijke. revolutionaire aggres- siviteit mocht verwachten, zich in de cere- monieele orki elerigheid. die in het oude Nederland koddig was, en keurig paste bij het zelfverliefde residentiegedoe. Die houding thans beteekent den dood voor elke poging ons in aanleg kwalitatief zoo goede volk te activeeren. Hoogste doel van het nationaalsocialisme was en is niet de ambtsketen. Hoogste ge vaar van het nationaalsocialisme is echter, dat de noodzaak om de macht over te ne men tot een beweging in ambtsketenen voert. Ik weet. dat de Nederlanders aan het front niet de minste waardeering hoege naamd zullen blijken te bezitten Voor me nige ontwikkeling, die thans als groote successen van den opmarsch van het na tionaalsocialisme gelanceerd worden. En degenen, wien het aangaat, mogen zich er thans reeds op voorbereiden, dat deze frontstrijders het later op heel wat harti- ger wijze onder woorden zullen brengen, dan ik net thans doe. Dat de Nederlandsche nationaalsoeialis- ten fier zijn op de vrijwilligers is dezen tot steun: maar het overige is niet hun zaak, doch het is wel degelijk hun zaak als sommige thuisfronï-artisten zich op de borst slaan en tot het volk zeggen: „Ziet onze helden aan het front", om dan met een elegant gebaar op een hoog „kussen" AGENDA VRIJDAG 13 NOVEMBER. Stadsschouwburg: „Madame Bovary". door het Amsterdamsch Tooneel. 7.15 uur. Luxor Theater: „Allotria", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Rembrand'. Theater: „Wiener Blut"; 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Palace: „De model-echtgenoot". 2.00. 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Frans Hals Theater: „De roman van een dokter", 2.30, 6.36 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Moviac: „Meisjes van 17", 2.30, 7 en 9 uur. Toegang 14 jaar. ZATERDAG 14 NOVEMBER. Stadsschouwburg- „Rosé Bemd". door het Noordnollandsch Tooneel, 7.30 uur. Gem. Concertzaal: Boyi Bachman en zijn orkest, 7.30- uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyn9. Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Bin nenland: S. R Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Overmecr, Heemstede. Buitenland- J C. van der Laag. Heemstede. Haagsch Rcdncteur: B. Korsten. Heemstede. Stad en reportage: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsei, IJmul- den. Advertenties: D. A. J. Spek, Haarlem. Het Xoord-HoII. Tooneel, Intendant Jan C. de Vos, geeft Vrijdag 13 November a.s. in den Schouwburg te Arnhem de première van „Rose Bernd", tooneelspel in 5 bedrijven van Gerhart Hauptmann. Foto vierde bedrijf v.l.n.r. Mien Duymaer van Twist, Jan C. de Vos en Willy de Vos Dullemann. (Foto Peperkamp) te wippen en zich al spoedig daarna gees telijk niet heel veel meer te onderscheiden van het muffe gezelschap der tegenstan ders. Men knoope zich in het oor: de Nederlan ders aan het front strijden niet voor baan tjes, zoomin voor eigen baantjes als voor die der heeren thuis. Hun strijd is ook niet bedoeld als fraai décor voor goochelaars met de begrippen „zelfstandig", „bijna- onafhankelijk of „wel-zelfstandig-maar- niet-onafhankelijk". Zij strijden enkel en alleen maar voor de overwinning van het rijk. Dit rijk is vandaag nog het Duitsche rijk, maar morgen reeds het rijk der Ger- maansche stammen. De Nederlandsche dooden in het Oosten offerden niet hun leven om diepe kloven tusschen Vaderland en Duitschland te gra ven. Maar ongevraagd namen zij de plich ten op zich van eiken burger van het rijk. Plichten die voor den man van eenige eer trouwens een'voorrecht zijn, n.l. te mogen strijden voor de overwinning van zijn rijk, niet slechts het rijk van den Nederland- schen frontsoldaat maar ook het toekom stige rijk van eiken Nederlander. Ons rijk dus: van den Oceaan tot den Don, van Kirkenes tot Afrika. In dat rijk, in die Germaansche gemeen schap zal de Nederlandsche stam alle ge legenheid hebben van zijn capaciteiten te doen blijken. De toekomst verlangt Nederlanders van het oude slag. mannen, die groot konden worden, omdat zij naar grootsche doelein den toegroeiden, mannen, die slechts het groote vanzelfsprekend achtten, omdat cle oneindigheid der zee hun blikken verruimd had. mannen, die het vaderland als uit- valspoort in de wereld zagen, want hun vlag waaide op Nieuw-Zeeland en Nova- Zembla, op Decima en in Nieuw-Amster- dam, mannen voor wie het risico het zout des levens was, want de helft hunner, die overzee voeren, zagen het vaderland niet weer. Te worden als toen, krijgers, zeelieden, ondernemers, boeren, die zich op den wa terwolf stortten en niet alleen in het eigen vaderland, wagers maar ook winners, dat is het doel. Zulke mannen zijn noodig, voor Neder land, voor heel Germanje. voor het komen de groote rijk, ook ons rijk. SS-oorlogsverslaggever H. W. VAN OTTEN (met verlof in Nederland) Denkt om Uw verduistering. Reeds 300 afsnijdingen in 2 maanden! Het is bij zessen. Pa komt thuis, ziet zijn huis in de schemering in hellen gloed van lampen, die hun schijnsel uit ieder raam naar buiten werpen; verduisteren is zijn werk en ma laat dezen plicht aan hem over. Pa verduistert: hij laat een paar arm zalige papiertjes neer. zet slecht gemaakte golvende stukken karton voor ramen en doet over al dit fraais zijn gordijnen dicht, terwijl overal licht naar buiten kan stralen. De schande der verduistering is aan het oog der familie onttrokken en van buiten ziet men het niet. want het is daar toch donker.Buiten is het donker, geen wonder dus dat een tweetal surveilleeren- de leden van den luchtbeschermingsdienst het huis zien met overal lichtdoorlatende kieren en reeten en geen wonder dat zii aanbellen om eens te informeeren wat er aan de hand is, of men daai'binnen met weet dat verduisterd moet worden. En ook geen wonder behalve voor het gezin, dat in de stellige overtuiging leeft aan haar verduis teringsplichten voldaan te hebben dat er een bekeuring volgt. En twee dagen later wordt het licht van het gezin „zoomaar" af gesneden, voor drie dagen....! De familie vindt hat schande dat juist zii die toch verduisterdengetroffen worden met deze wreede straf. „Dan doen we de zin van die luchtbeschermingsmenschen maar", zegt pa en gaat zijn verduistering in orde maken Zoo verduisteren is geen verduisteren! Wilt U het zoo doen, laat dan Uw ramen onverduisterd en gaat U binnenshuis alle licht opsteken, het resultaat zal hetzelfde zijn. Maar bedenk, huisvader, die zoo han delt. dat U zoo Uzelf en anderen in gevaar brengt! Wilt U goed verduisteren, zorgt U er dan goed voor, dat alles in orde is. dat de gor dijnen, luiken en schotten precies passen eii geen kiertje openlaten: let in het bijzon der op de verduisteringen van de badka mers en keukens, die zooveel meer te lijden hebben door warmte en vocht, en op die van de gangen en vestibules, die nog al eens vergeten worden.. Gaat léderen avond even kijken of er werkelijk geen licht van buiten af te zien is ook aan den achterkant van het huis, waar ook lucht is! en zorgt er voor. dat alles perfect in orde is. Een goede doelmatig aangebrachte ver duistering behoedt u voor moeilijkheden en is snel in orde te brengen. Wilt U het zelf niet doen, of kunt U het niet. laat dan een vakman komen. Wat meer kosten en moëlte worden ruimschoots vergoed door het grooiere gemak, dat een goede verduistering; geeft. In Haarlem wordt streng controle gehou den op slecht verduisteren. Sinds 8 Septem ber met inbegrip van de verduisterings- week zijn reeds driehonderd menschen van het licht afgesneden voor den tijd van drie dagen. Prettig is dat niet. vooral niet nu de avonden langer zijn geworden. Houdt men zich niet aan den verduisteringsplicht zelfs na die afsnijding van drie dagen dan wacht een veel zwaardere straf U' Dan zal geen genoegen meer worden ge nomen met drie dagen lichtafsnijding plus de kosten van de aansluiting Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de nieuwe distri butiebescheiden is het morgen Zaterdag de beurt aan de letter H van Ha tot en met Heen. „Om den lieven vrede/9 Centraal Tooneel. Tot voor kort konden we met eenig recht meenen dat er twee zonderlinge heerschap pen vrij rondliepen, die zich Leonhard Hui- zinga noemen: de geestige, globetrottende auteur van „De gestroomlijnde wereld", „O, zei iken andere boeken en een onhandige H. B. S.-jongen, die in een quasi-geestige bui het prul „Adriaan en Olivier" heeft geschreven. Het blijspel, dat het Centraal Tooneel gisteren vertoonde, heeft ons de waarheid bijgebracht, dat die Leonarden in feite een en dezelfde zijn. Want „Om den lieven vrede" heeft veel van het beste werk van Huizinga en een tikje van „Adriaan". Dat tikje bestaat uit stottergrapjes, woordomdraaiingen en wat aardigheden die men het best als „faeca- lisch" kan caracteriseeren. Afgezien van die slipertjes echter is „Om den lieven vrede" een heel amusant blijspel, waar dikwijls de vonken van af vliegen en dat zes acteurs zeker zes van het Centraal Tooneel de gelegenheid biedt, een waar vuurwerk af te steken. Cees Laseur, regisseur tevens, maakt een van zijn vlotste creaties van dr. Herman van Vaassen, den man die door zijn vrouw vertroeteld wordt, omdat hij een tikje stot tert en Mary Dresselhuys geeft een juweel tje te zsen in de rol van dat vrouwtje, dat alles verkeerd doet, maar zichzelf de spil der wereld acht, omdat „haar man niet buiten haar kan". Kostelijk is hun samen spel in het tweede tafereel, als Herman, na een verblijf van een week in Parijs „op eigen beenen" plotseling als vlot causeur voor haar staat. Rie Gilhuys spreidt haar charme ten toon als Germaine de Ronsard, een „francaise" wier ware naam Aaltje Huizinga blijkt te zijn, terwijl Joan Remmelts als „Vierte im Bunde" voortreffelijk een jongen psychiater even overspannen als zijn patiënten, typeert. En dan zijn het Sara Heyblom in de ge daante van een vriendelijke oude moeder en Ko van Dijk een Huizingasche too- neel-journalist die terecht deelen in het succes, dat het Centraal Tooneel te Haar lem voor een volle zaal heeft behaald. M. SYBR. KOOPS. Haarlemsche Rechtbank DIEFSTAL VAN MANUFACTUREN. Van Augustus 1939 tot Juli van dit jaar was een twee en twintig jarige verkoopster uit IJmuiden in dienst bij een manufacturen- handel in Driehuis. Af en toe maakte zij pakjes met goederen en liet die aan bevriende adressen bezorgen. Later haalde zij de pakjes terug en verzamelde de goederen voor haar uitzet. In den loop der drie jaren zag zij kans goederen te stelen voor een waarde van 3000.en ook nam zij geld weg tot een totaal van ongeveer 1000. Wegens diefstal van vijf zijden heeren- pyama's en een aantal paren sokken in de maand Juni stond de verkoopster Donderdag terecht. De Officier van Justitie noemde haar een brutale en geraffineerde dievègge en eischte een gevangenisstraf van 8 maanden De verdediger, mr. J. Deenik, merkte op, dat het meisje te veel vertrouwen geschonken is en dat de getuige geen schade geleden heeft eerder een voordeel gekregen heeft, want alle goederen zijn in beslag genomen. PI. ver zocht clementie. De moeder van de verkoopster had zich te verantwoorden wegens heling. Haar was ten laste gelegd een aantal goederen als geschenk te hebben aangenomen, doch ontkende ge weten te hebben, dat ze van diefstal afkomstig waren. Haar dochter betaalde zij geld. maal later bleek, dat het niet afgedragen werd. Als getuige werd de dochter gehoord, waar na de Officier van Justitie opmerkte, dat een nieuw onderzoek noodig is. Daarom requi- reerde hij verwijzing van de zaak naar den rechter-commissaris en aanhouding van de moeder, om te voorkomen, dat moeder en dochter met elkaar zullen spreken. Na in raadkamer te zijn geweest, deelde de president mede, dat de rechtbank het ver zoek tot gevangenneming geweigerd heeft. Vervolgens hield de officier zijn requisitoir en eischte een gevangenisstraf van acht maan den. Mr. Deenik zeide, dat heling niet bewe zen is en pleitte vrijspraak. SUIKERBON VERVALSCHT. Een huisvader uit Nieuw-Vennep had geen suiker meer en daarom besloot hij een distributiebon te vervalschen. Aan zijn'vijf jarig zoontje gaf hij opdracht bij een krui denier een kilo suiker te koopen, doch deze bemerkte spoedig, dat de bon vervalscht was. Aangifte bij de politie volgde en de vader werd vervolgd wegens valschheid in geschrifte. Donderdag stond hij voor de rechtbank terecht; de Officier van justitie eischte een gevangenisstraf van een maand De verloving zal nu wel uit zijn Ten huize van haar ouders te Wassenaar die om assistentie verzocht hadden, trof de politie in de gang in bewusteloozen toe stand en met hoofdwonden mej. S. aan. Zij was aangevallen door haar verloofde H. uj1 Den Haag, die haar reeds eerder met een mes had bedreigd en die haar nu had ge poogd te worgen en vervolgens op het hoofd had getrapt. Een geneesheer constateerde een kaakfactuur en liet het meisje naar een ziekenhuis overbrengen. H. viel ook haar moeder aan, maar deze wist zich te bevrij den en had een pook gegrepen en om zich en haar dochter te verdedigen. De dader is aangehouden. POGING TOT MOORD OP HAAR MAN. De politie te Heerlen heeft de echtgenoote van een mijnwerker gearresteerd, verdacht van poging tot moord op haar man. Zij heeft gepoogd hem van het leven te berooven door rattenkruid op zijn boterham te smeren. De mijnwerker had reeds een stuk van de boter ham opgegeten. In zijn woning is een doosje, half gevuld met rattenkruid, door de politie in beslag genomen. AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT ERNSTIG ONGESTELD. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr J. de Jong, is ernstig ongesteld. Uit voor zorg zijn hem de Sacramenten der Ster venden toegediend. Volgens de laatste berichten is een lichte verbetering in den toestand van den aarts bisschop ingetreden. Voor de volgende week zijn de bonnen 58 aangewezen ter verkrijging van de gebrui kelijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch. aardappelen, melk en taptemelk. Tabak enz. en sigaretten (voor mannen en vrouwen ieder een doosje) kunnen wor den gekocht op de bonnen R 10. EEN KUNSTHANDEL OP H1STORISCHEN GROND Op den hoek van de Groote Markt en de Groote Houtstraat stond voor eenige eeuwen een boekdrukkerij, waar de eerste exemplaren van de „Oprechte Haarlemsche Courant", toen nog geheeten „Haarlemsche Courant" werden gedrukt. De boekdrukkerij trok weg, de cou rant trok met haar mee, tot eenige tientallen jaren terug op de plek, waar eens de druk kerij gevestigd was, de administratie van de courant, geboren op die plek, haar intrede deed. Thans is die administratie verdwenen en de courant is weer teruggekeerd tot haar oorspronkelijken naam; en heL, benedenge deelte van het perceel op den hoek stond leeg. Doch niet voor langen tijd: er werd gesloopt en gebouwd en het inwendige van de beneden verdieping van het gebouw onderging een grondige verandering. Op dezen historischen grond vestigde de Haarlemsche kunsthande laar P. Leffelaar een filiaal, dat Donderdag middag onder groote belangstelling geopend werd. De heer A. D. Huysman, directeur van de firma Enschedé, sprak een openingswoord |en wenschte den heer Leffelaar geluk met zijn nieuwe zaak. De heer Leffelaar dankte "den heer Huysman voor zijn woorden, waarmee het filiaal geopend was. De oude lokalen van het gebouw hebben een grondige metamor phose ondergaan: twee aardige zaaltjes en een kelder vormen het expositie-intérieur, dat met zijn effen gekleurde muren, fraai houtwerk en baksteenen onderwerk een smaakvollen indruk wekt. Hier wordt momenteel een ex positie gehouden van schilderijen, teekeningen en aquarellen van bekende kunstenaars, ter wijl in het achterzaaltje een gedeelte van de beroemde museum-verzameling van de firma Enschedé en Zonen wordt tentoongesteld: postzegels, bankbiljetten en boekwerken. Drie étalages bezit de kunsthandel, waarin schil derijen worden geëxposeerd, terwijl de derde étalage is gewijd aan de boekdrukkunst, waar men exemplaren kan bekijken van de oude courant, die eenmaal hier van de pers kwam. pCt. Ned. Staatsleening 1942. Verbod van handel in obligaties ingetrokken. De Vereeniging voor den Effectenhandel (Bedrijfsgroep Effectenhandel) heeft van den tvnd. secretaris generaal van het departement van financiën bericht ontvangen, dat het ver bod van handel in obligatïen der ZVz pet. Staatsleening 1942, met ingang van Vrijdag 13 November 1942 is ingetrokken. Op grond van art. 3 sub b a van het regie* ment voor den Effectenhandel is bepaald, dat de levering van obligatiën der 3V2 pet. Neder landsche Staatsleening 1942, moet plaats heb ben uiterlijk op den vierden leveringsdag na den eersten dag. waarop de stukken (recepis- sen) worden uitgegeven, derhalve uiterlijk op Maandag den 7en December 1942. Korfing van 30V> pet. op gewone inschrijvingen. De wnd. secretaris-generaal van het depar tement van financiën maakt bekend, dat de toewijzing op de bovenvermelde leening, waarop de inschrijving openstond op 10 No vember 1942, zal geschieden als volgt. a. De ingeschreven bedragen waarvoor voor keur is verzocht, worden ten volle toege wezen. b. Op de gewone inschrijvingen wordt een korting toegepast van 30 V2 pet. van het geschreven bedrag met dien verstande, dat de toegewezen bedragen op honderd gulden worden afgerond. Aangezien de vrijwillige leening is voltee- kend, zal tot de uitgifte van de in uitzicht gestelde gedwongen leening niet worden over- ;egaan, zoodat de zich aan de recepïssen be vindende stortingsbewijzen waardeloos zijn. SPORT EN SPEL. SCHAATSENRIJDEN IJSBOND HOLLANDS NOORDERKWARTIER De Provinciale Noord-Hollanösche IJsvereent- ging. voorheen Ijsbond Hollands Noorderkwar tier houdt Zaterdag 19 December in Krasnapols- ky te Amsterdam de algemeene vergadering Een uitgebreid jaarverslag geeft eenig inzicht over de vele werkzaamheden iri den afgeloopen inter. Daaruit blijkt, dat het aantal aangeslo- m vereenlgingen belangrijk groeide en opliep an 92 tqt 120 met een ledental van 25000 Er wer den vier dorpdh toch ten gehouden van 40 tot 125 K.M. waarvan de laatste werd gereden als .Schermertochl" op 1 Maart. Van de 11.775 deel- lemers werd aan 9933 een fraaie herinnerings medaille gezonden. De vereeniging werd belast met het organiseeren en reglementeeren van de kortebaanwedstrijden voor beroepsrijders. Ruim honderd wedstrijden werden gehouden en een bedrag van ruim f 2300 werd aan prijzen uitge loofd. Drie practlsche ijskaarten werden in sa menwerking met den A.N.W.B. toeristenbond in den handel gebracht: ze betreffen het gebied tusschen Amsterdam—Alkmaar en West Fries land. HANDBAl HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Het programma voor Zondag luidt: DAMES. Eerste klasse- Vriendschap— Concor dia II uur. Tweede klasse: Bato-H.O.C. 2 2.15 uur; Concordia 2—B.G.V. 9.30 uur; HOC—Rapidi- JS 2 2.15 uur: IJmond—O.S.S. 2.15 uur. HEEREN. Eerste klasse: Vooruit—Concordia 2 uur. Tweede klasse: Concordia 2—Rapidltas 10.30 uur; Bato—B.G.V. 3.15 uur; H.O.C.—O.S.S. 3.15 uur. Derde klasse: O.S.S. 2—IJmond 2 2.15 ur; B.G.V. 2—Bato 2 10 uur. In de eerste klasse kunnen de Concordia elf tallen hun wedstrijden winnen, hoewel de heeren hiervoor alle krachten zullen moeten Inspannen daar het Zaansche Vooruit de punten even hard noodig heeft als de rood-witten. In de tweede klasse dames belooft vooral de wedstrijd In Velsen tusschen Ymond en O.S.S. spannend te worden. In de overige wedstrijden zullen de reserve elftallen wel het onderspl' moeten' delven. Bij de heeren krijgt Rapiditas gelegenheid om revanche te nemen voor de onlangs geleden 8—6 nederlaag tegen de Concordia reserves en we ge- looven zeker, dat de zwart-witten ditmaal de punten zullen binnen halen. Behalve in den wedstrijd BatoB.G.V., waarbij eerstgenoemde n.i. de beste kansen heeft, zal in de overige wedstl ijden weinig verschil in kracht te bespeuren zijn. GOLF MEVR. BIJMA WINT WINTERWEDSTRIJD IN DEN HAAG. Op de Haagsche Golfclub vond gisteren de tweede Wintei wedstrijd voor dames plaats. 36 höles medalplay, welke evenals de eerste door !mevr. A. Buma—van Tienhoven (Kennsmer Golf club) werd gewonnen met een totaal van 17( (88—82). Op de tweede plaats met twaalf sla gen achterstand eindigde mevr. A. Stahl— "'ytema (UGC de Pan) met 182 (89—93). 's Morgens had mevr. Buma de leiding geno men met 88, op den voet gevolgd door mevr Stahi met 89. 's Middags viel de laatste echter terug, terwijl mevr. Buma met de beste ronde van den dag binnenkwam, een keurige 82. In de middagronde onderscheidde zich nog mej. M. van Giffen (Haagsche G. C.), wier veelbelovend spel in de elubwedstrijden bevestigd werd door een goede ronde van 88, wat deze speelster de derde plaats gezorgde. PAARDENSPORT „DOPING" VEROORZAAKT SCHANDAAL IN ONZE PAARDENWERELD. Er is opschudding in de paardensportwereld, want men heeft één der ernstigste vergrijpen, die in dit wereldje kunnen voorkomen, ge constateerd. n.l „doping", d. w. z. het toedienen van stimuleerende middelen om de snelheid van de dravers en renpaarden te bevorderen. Van zelfsprekend zijn het slechts enkelen, die tot deze praktijken zijn overgegaan om door een on verwachte overwinning van het paard in kwestie een belangrijken geldprijs in de wacht te sleepen of de verkoopswaarde van het paard er door te doen stijgen. Het overgroote deel der eigenaren verfoeit deze kwade praktijken, dié weinig spor tief en immoreel zijn tegenover de dieren en het publiek. Zooals één der bekende eigenaren ons zeide: „Je kunt ze beter wat meer haver gev„en dan zoo'n gevaarlijk tabletje, dat de paarden ge woonweg vergiftigt". De Ned. Harddraverij- en Renvereeniging heeft niet geschroomd om direct krachtig in te grijpen in het belang van ons juist den laatsten tijd uit een depressie naar voren komend draf- en ren- wezen. Voorloopig zijn de rijvergunningen in getrokken van de jockeys Mulder. Van Tol, Riem en De Coster, zoomede de trainersvergun ningen van de drie laatstgenoemden en de ver gunningen van den stal Geersen. Verder is een aantal met name genoemde paarden voorloopij, deelneming uitgesloten. Geldige bonnen in de week van 15 Nov. t.m. 21 Nov. Elk der volgende bonnen GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VANu. 15 NOV. t.m. 21 NOV. 1942 58A BROOD Brood of gebak 58B BROOD V2 Rants. 58 BESCHUIT 1 Rants. Beschuit, brood of geb. 58A VLEESCH 58B VLEESCH V? Rants. Vleesch of Vl.waren 58A AARDAPP. 2 K.G Aardappelen 1 KG Aardappelen 58 MELK Liter Melk 58 TAPTEMELK Wi Liter Taptemelk R 10 TABAK 1 Rants. R 10 CIGARETTEN 1 Rants. 1 NOV T/M 28 NOV 1942 417 ALGEMEEN 418 ALGEMEEN 419 ALGEMEEN 420 ALGEMEEN 421 ALGEMEEN 422 ALGEMEEN 423 ALGEMEEN 424 t/m 426 ALGEM. 427 t/m 430 ALGEM. 4-66, 4-67 RESERVE 3-65, 4-65 RESERVE 1 K G. 1 Rants. 125 Gram 125 Gram 125 gram 125 gram 100 Gram 100 Gram 1 Rants. 250 Gram 150 Gram Suiker Jam Peulvruchten Havermout Gort Gemengd Meel Vermicelli enz Kaas Bloem, brood of gebak Rijst Cacao met suiker 1 NOV. TM 12 DEC. 1942 56, 57 VERSNAP. I 100 Gram 58, 59 VERSNAP. I 100 Gram 4 OCT. TM 28 NOV. 1942 Suikerwerk 400 ALGEMEEN 1250 Gram. ...I Koffiesurrogaat 12 NOV. t.m. 23 NOV. 1942 57 BOTERVz Rants. 12 NOV. t.m. 10 JAN 1943 Beschikbaar per persoon: In Tl F S E Ti .2, 'Is O) .c öco "2 25 0> w In tjjdvak van één week: 5 18 22 13 Rants. 4 Rants. IV2 3 3 3 Rants. 2 6 4 K.G. 1 1 1 1 K.G. S'/a 3 Va Liter. m m Liter. 111 Rants. 2) 1 Rants. In tijdvak van vier weken 1 1 1 1 K.G. 1 1 1 1 Rants. 125 125 125 125 Gram. 12b 125 125 m Gram. 125 125 125 125 Gram. 125 125 125 12,5 Gram. 100 100 100 100 Gram. 300 300 300 300 Gram. 4 4 4 4 Rants. 500 Gram 150 150 Gram. In tijdvak va n zes weken: 200 200 200 2110 200 200 200 200 Gram In tijdvak van acht weken 250 250 250 250 Gram Gemiddeld per week: Boter 87V2 175 175 146 Gram. '/2 Rants. f GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen Geefi recht op het koopen van Van Tot en met 03 Petroleum 01 Km 05 B.V. Brandst. 06 t/m 08 B.V. Brandst. 01, 02, 03. 04. 05. K.F. Brandst. 431 Algemeen O Eenheidszeep 432 Algemeen O lVaschpoeder O Toiletzeep M Textiel (Mannen 2 liter Petroleum 1 eenh Brandstoffen 1 eenh Brandstoffen 1 eenh Brandstoffen (geen anthraciet) 1 rants Eenheidszeep 1 rants. Eenheidszeep 1 rants Waschpoeder 1 rants. Waschpoeder 75 gr Toiletzeep (oude sa menstelling) 45 gram Scheerzeep I Nov. 1942 II Mei 1942 16 Oet 1942 rse data 1 Nov. 1942 1 Nov. 1942 1 Nov. 1942 1 Nov 1942 1 Nov. 1942 1 Sept 1942 9 Jan. 1943 31 Dec 1942 28 Febr 1943 Apr 194? 30 Nov. 1942 30 Nov. 1942 30 Nov. 1942 30 Nov. 1942 30 Nov. 1942 31 Dec 1942 DE VOLGENDE BONNEN ZIJN KINNEN KORT NIET MEER GELDIG Na Zaterdag 14 Nov.. 57 Brood, Beschuit, Vleesch, Aardappelen, Melk, Taptemelk Tabak. De geldigheidsduur van de volgende bonnen Is verlengd: t/m Maandag 30 Nov.: 412, 413 Algemeen (Zeep). N-Eenheidszeep, Waschpoeder. Toi letzeep. De bonnen, waarvan de geldigheidsduur op Zondag begtnt, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdap worden gebruikt met uitzondering van den bon voor vleesch Iee.eehwaren ep aardappelen 1) Mannel. personen van 18 jaar en ouder. 2) Vrouw, personen van 25 jaar en ouder. itie Aan de burgers. Het zal morgen de dag der Nederland sche. dus ook van de Haarlemsche politic zijn. en als hoofd dezer Haarlemsche poli tie zou ik over dit nuttige instituut van Haarlem gaarne het één en ander bij U naar voren willen brengen. Een groot deei dei nsarlemsche bevol king ziet in den politieman zijn „natuur lijken vijand". En ir. deze opvatting niet eigenlijk voor de volle 100'onjuist? Want is de politieman niet juist de beschermer, de vriend der inwoners van de stad waar hij zijn functie vervult? Natuurlijk, er zijn op dezen regel uitzonderingen. De dief, de misdadiger, zal van een begrijpelijke vrees voor den dienaar van den H. Hermandad vervuld zijn en dat is maar goed ook. De eerzame burger echter zal in hem slechts den beschermer moeten zien van zijn rech ten, den bewaker van zijn eigendom, den man, die klaar staat om hem te helpen, te dienen, hem in moeilijkheden bij te staan, hem te waarschuwen, ook wanneer hij ge- vaar loopt een overtreding te begaan. Wij zijn allen slechts menschen en niets men- schelijks is ons vreemd. Wij loopen hetzij uit onwetendheid, hetzii uit onachtzaam heid. allen wel eens de kans kleine fouten te begaan, fouten, die, wanneer ze veelvul dig voorkomen, tot groote onaansenaam-&el heden voor U en Uw mede-stadgenooten tot zouden kunnen uitgroeien. Dan gaat de politioneele vinger 'omhoog, niet dreigend, maar waarschuwend, vermanend misschien. En dan moeten wij daar begrip voor hebben niet alleen, maar dat begrip ook toonen en den politiedienaar helpen door hem beleefd te woord te staan, en zijn goedgemeende waarschuwingen, die dan ook op bedaarde en rustige wijze gegpven moeten worden, niet in den wind te slaan. De politie dienaar: Inderdaad, de eoede politieman zal ook inderdaad zijn de dienaar der gemeenschap, hij is „tot Uw dienst". Dat wil zeggen, dat het politie corps dag en nacht voor U klaar staat. Merkt nu niet cynisch od: „Daar worden ze toch ook voor betaald". Jawel, U hebt gelijk, daar worden ze ook voor betaald. Doch hoevelen onder ons worden betaald en dragen bij lange na niet zooveel ver antwoordelijkheid. hebben een veel rusti ger en veel minder gevaarlijk bestaan? Want van gevaar is het zeker niet ontbloot. Als U in Uw omgeving onraad merkt en het ontbreekt U aan moed om zelf op on derzoek uit te gaan, dan roept U de hulp in der politie. De politie moet onversaagd zijn, mp" nooit wiiW>n moet soms de meest Ver: gevaarlijke elementen van de samenleving te lijf, en ,de kans op levensgevaar is voor hem lang niet altijd uitgesloten. Gij neemt dit als vanzelfsprekend aan, maar is dit eigenlijk al niet een groote lof den politie man gegeven Dat voor U vanzelfspreken de, dat deze man moedig zal zijn, trouw, hulpvaardig, onverschrokken, in alles tot Uw hulp, tot Uw bescherming. Wilt beden ken, dat ook de beste nolitieman, zoo goed als gij dit zijt. mensch is. Dat velen hunner gehuwd zijn en vader, dat zij een gezin hebben. Dat ook zii weten wat vrees is, mogen ze die niet toonen. Wat gij v moogt doen. Dat ook zii on nijn op dezelfde wijze reageeren als gij, dat zii ook men schen zijn van vleesch en bloed en zii de zelfde appreciatie hebben voor een vrien delijk woord, een beleefde en prettige ver standhouding. Die goede verstandhouding r laat, het moet met leedwezen geconsta teerd, wel eens iets te wenschen over, hoe wel, ook dit dient eerlijkheidshalve gecon stateerd te worden, ook hierin verbetering merkbaar is. Hoe vaak kwam het echter niet voor," dat, wanneer losbandige jeugd zich misdroeg en de politie ingrijpen wilde, het publiek de partij voor de jeugd opnam, tegen de politie in, onder het motto „Die arme schapen". Wanneer politie opmerk zaam maakt op verkeersovertredingen, wat toch hun eerlijke plicht is, hoe vaak voelt dan de overtreder, zelfs als hij het grootste onrecht heeft, zich niet verongelijkt en wordt boos? En in gemoede, wat zou er van het verkeer, van de veiligheid, van de open- bare orde in het algemeen, overblijven, len wanneer de politie daar-niet over waakte? Of dat daar dan allen heiligen zijn? Neen, natuurlijk niet, ook daar gebeuren wel eens ongerechtigheden, ook daar worden wel eens fouten gemaakt. Daartegenover staat, dat het overgroote deel goed is, en dat zelfs Onze Lieve Heer volgens een gangbaar ge zégde, „rare kostgangers" heeft. Wanneer hjc üi tóe htg< die nu zelfs by Onzen Lieven Heer te vin den zijnEn danwanneer een gewoon burger een overtreding begaan heeft, krijgt hij de hem daarvoor toekomen de straf. Wanneer echter een politieman zich misdraagt, dan wordt hem het vergrij zooveel zwaarder toegemeten, omdat h: j politieman is. Waarom ik dit pleidooi voor de politie heb gehouden? Omdat ik eerlijk vind, dat haar dat toekomt. Bovendienmorgen 14 November zal de Haarlemsche politie zich in zijn geheel inzetten voor een doel, dat mij na aan het hart ligt: voor de Win terhulp-Nederland. En nu zou ik weer een beroep willen doen op de Haarlemsche burgerij. Geeft gul en geeft vriendelijk, de politie zet zich in om de armsten in dezen moeilijken tijd wat levensvreugde te ver schaffen. Komt haar daarbij hartelijk tege moet. En wanneer de Haarlemsche politie morgen met volle muziek door de stad trekt, wilt dan bedenken, dat dit de menschen ziin, die waken over Uw veiligheid, van wie alles verlangd wordt, wanneer het er om gaat U te besehermen, die voor Uw hulp en voor de handhaving der openbare orde alles te geven hebben. Zelfs zullen zij, in het uiterste geval, hun leven hebben te geven. Voor U, mijne medeburgers, voor U! S. PLEKKER. Haarlem, 13 November 1942. eli: èl rapt w itte ird !ob ?|ach iert RADIOPROGRAMMA ZATERDAG 14 NOVEMBER 1042- HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Duitsche Marschmuziek (gr.pl.). 7.30 L. O Nieuwsberichten. 7 40 Een vroolijk weekeinde 'gr.pl.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 De zin van het zinlooze. lezing. 8.50 Orkestconcert (gr. pi.). 9.00 Suiteconcert (gr.pl.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.40 Suiteconcert (gr.pl.). 10.00 Orgel concert en zang. 10.30 Ja. als het zoo bekeken wordt! 10.45 Een strijkorkest. 11.30 Zang, fluit en clavecimbel. 12.00 Almanak. 12.05 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Het Amusementsorkest en solist. 13.45 De Nederlandsche Arbeidsdienst, lezing. 14.00 Dick Willebrandts en zijn dans orkest. 14.30 Europeesche tijdschriftenschouw. '5 00 Het Rotterdamsche Philharmonisch orkest en solist. 16.45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke berich ten. 17.00 Mannenkoor „Zang na arbeid". 17.30 Orgelspel. 18.00 Orkest Joan Lapcé. 18.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 19.00 Als ik 't voor 't zeggen had. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centraies die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Koor van den Neder- landschen Arbeidsdienst (opn.). 19.30 13. N. O. Nieuwsberichten. 19.4J) B. N, O. De wereldmee- ning uit den aether geplukt. 19.50 Charley and his orchestra. 20.15 Symphonlsch Zaterdavondooncert. 21.25 Lezing: „Lebendige Musik in zwei Jahr- 'ausenden". 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00— 24.00 Buiten herfst, binnen gezelligheid (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.3 M. 7 15—7 40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 Koor en orkest (gr.pl.). 3.00 Brandende kwesties, lezing (opn.). 8.15 Verdl (gr.ol.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8 40 Pianosoii (gr.pl.). 9.00 Opening van den Nederlandschen Polltiedag. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9 30 Veel film en weinig operette (gr.pl.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Kamermuziek (gr.pl.) 11.00 Voor de jeugd, tl 20 Muziek door de Politie. 11.45 Nieuwe Politie 'n een nieuwen tijd. reportage. 12.30 Programma overzicht. 12 35 Zang met orgel, viool en cello (gr.p!.). 12.45 B N. O Nieuws- en zakelijke be richten. 13 00 Tijdsein. Hierna: Inleiding tot den streekdag. 13.00 Welkom in Fryslên. 13.15 Frvs- lan boppe, bont programma. 14.00 Friesland zingt en speelt. 14.30 Wizen en teltsjes. gevarieerd pro gramma. 16.00 In Hollander op in fryske boere- nleats fen fean en sSn en klaei. 16.30 Zang met instrumentale en pianobegeleiding. 16,45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 17.00 Kunst in Fryslèn, voordracht en zang. 17.30 Luisterspel: Simmer op it Heemhóf. 18.00 Klaas Posmus en zijn dansorkest. 18.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 B. N. O. Friesch praatje 19.00 Groeten aan Nederlandsche zee lleden. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centra les die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 19.30 Cantate Minja. 20.35 It Boere- iibben yn de fryske Sknftkennlsse. lezing. 20.50 Luchtige klanken, gevarieerd programma 2140 De Friesche maagd neemt afscheid. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten 22.00 B. N. O. Militair over zicht. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hil versum I. Vri Kl< SO-3 Mvm iarl

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 6