Nieuws uit IJ muiden, Veisen en omstreken Voetbalspanning in Velsen en Santpoort. Öadet ie loune^ S „Es ivar eine rauschende Ballnacht UIT BEVERWIJK. Bloemenveiling ,/tCentrum" jubileert. BUBBELTJE EN KNOR Belangrijke wijzigingen in dammerswereldje. Twee postbestellingen. Nieuwe regeling valt mee. Korten tijd geleden heben wij medege deeld. dat er in het geheeie land een wijzi ging in de regeling der postbestellingen zou komen. Het gevolg hiervan zou een inkrim ping van het aantal zijn. Te lJmuiden is de nieuwe" werkwijze deze week ingegaan. Het zal het publiek hebben verheugd te kunnen opmerken, dat deze gelukkig geen radicale verandering heelt gebracht. L\ enals in andere plaatsen is de avondbestelling vervallen, zoodat men deze post thans 's morgens ontvangt. Het werk van de bestellers is dus 's morgens omvangrijker geworden, maar alles wordt in het werk gesteld om het publiek ter wille te zijn. Natuurlijk is het onvermijdelijk, dat de post op sommige plaatsen iets later wordt bezorgd, dan tot nu toe het geval placht te zijn. Er is echter geen reden om ernstige vertraging te vreezen. De gang van zaken in de dagen, dat de nieuwe rege ling van kracht is, heeft duidelijk aange toond, dat alles erg meevalt. Het is te hopen, dat het mogelijk zal blij ken te zijn op denzelfden voet verder te werken. Intusschen toone 'men begrip voor de bezwaren, die de posterijen hebben te ondervangen. In ieder geval kan men er van overtuigd zijn, dat steeds de noodige voortvarendheid wordt betracht. Hieruit volgt, dat men zijn post. zoolang de weers gesteldheid niet als spelbreker optreedt, ook in de toekomst ondanks alles slechts iets later dan gewoonlijk zal ontvangen. Wedstrijden der Strawberries. Jeugdelftallen in het veld. De hockeyclub Strawberries heeft ver leden week een vrijen dag gehad, want all' wedstrijden moesten worden uitgesteld Verwacht mag worden, dat de rust den Aardbeien goed heeft gedaan en dat is -ook noodzakelijk, want er zal Zondag weer veel van hen worden gevergd. Het programma vermeldt interessante krachtmetingen. He- eerste dameselftal zal tegen G.P.C. 1 een 51 nederlaag moeten wreken. De ploeg komt als volgt in het veld: v. Eek Poldervaart G. Graper A. Nijssen G. Nijssen M. Koelemeyer Lefering v. Malsen Ophoff G. Graper v. Rensen. Ook het tweede dameselftal zal geen ge makkelijke taak hebben. Het is echter op den goeden weg, zoodat men van der wedstrijd tegen B.D.H.C. 6 het beste hoopt De opstelling is aldus: R. Nijssen Hessels A. Veuger Dangermondt Loot Bakkernes Ploeger Muller Andela Voerman J. Veuger. Strawberries 3 is vrij. De vierde dames- ploeg kan misschien tegen C.H.C. 2 de eer ste overwinning behalen. De verre reis naar Wormerveer (Kraaien 3) is ditmaal het vijfde elftal beschoren. Het jeugdelftal komt heden voor net eers' in actie tegen Amsterdam e. Gezien de sterkte van het teamverwachten wij eer, goed resultaat. Hier is de opstelling: L. Eriks A. Wensink Poel M. Brunink M. Bus L. Huno N. Horman T. Kuijken W. v. Overveem M. Stil T. v. Rensen De heeren. De tegenstander van het eerste .heeren elftal komt uit Rotterdam: Victoria is een van de sterkere clubs van de afdeelmg doch pleegt haar beste spel voor de thuis wedstrijden te bewaren. We houden hei dus ditmaal toch op de Aardbeien, beschikken over: v. d. Bliek Ferment Droppelt Bangma J. Rodenberg Huiskes Schaap Maters Stada H. Brunink v. Malsen Strawberrries 2 krijgt Alliance 2 tegen over zich. Dit elftal wordt als een der zwakkere ploegen beschouwd en de Aard beien moeten dus in staat zijn de overwin ning uit het vuur te sleepen met; Pleijler v. Veen A. Rodenberg Marcelis Bekker Lefering De Nobel Holleman v. Heugten J. Brunink Vriens Het derde elftal moet slag leveren tegen den leider van de afdeeling, C.H.C. Zal het voor een verrassing zorgen door een o meer punten te veroveren? De veteranen van het vierde elftal gaan naar Den Helder (Hermes 2) en zoowel de vijfde- als de zes de ploeg krijgen een lastigen uitwedstrijd respectievelijk tegen Z.H.Z. 3 en Alkmaar 5' Tenslotte gaan de „jongens" te Heem stede Alliance b bekampen. Zij verschijnen ffiet: Benink v. Geel Erenst v. -Rensen v. Loenen De Haan Hogeidoorn Kroes Vogels Lenderink Burgerlijke Stand Geboorten: B. Dunnebier. d.. Alex. Bell- straat 54, lJmuiden; J. H Munnik. 2d., Stephensonstraat 68. IJrnuiden: J. Dekker, d.. Noorderlaan 32. Velsen; K. Zwart, z., Hyacmthenstraat 55. Santpoort: M. Sprong, z.. Trompstraat 151. IJrnuiden: J. de Boer, d Huvgensstraat 56. IJrnuiden. Overleden: M. C. Nijssen. Noorderdorp- 5 ONDERTROUWD:'' A." Bakker. Gladiolenstraat 15. Santpoort eri J. tien Hollander Bakkei straat 11 IJrnuiden. Toek. adres: Gladiolenstraat lo. Santpoort; J. Irik. Ratelsstraat 2. IJrnuiden en J. p. Janssen. Westerwijkstraat 2, Velsen-N.; W Ernens. Schuitstraat 16. Santpoort en E. A. D. Verbeek. Schuitstraat 16, Santpoort. Toek. adres. Schuitstraat 16, Santpoort: J. H. M. Beek, Ooster duinweg 58. IJmulden-O. en J. P. E. Bonker, Engelmundusweg .98. IJrnuiden. C. v. Aunch, Sportstraat 2 1. Amsterdam en J. Hartendorp. Kruidbergerweg 51. Santpoort. Toek. adres Orionweg 34. Haarlem; A. W. Wezelman, Brou werstraat 37, Den Helder en A. v. Duijn. Zout manstraat U, IJrnuiden. Toek. adres: Den Hel der; K. G. Kruse, Willebrordstraat 17; IJrnuiden en T. Standhart, Willebrordstraat 17. IJrnuiden Toek. adres: Willebrordstraat 17, IJrnuiden; C Jongeling, de Ruijterdwarsstraat 8, IJrnuiden en M. ten Have, de Rutjterdwarsstraat 8, IJrnuiden Toek. adres: IJrnuiden, de Ruijterdwarsstraat 8; C. Bekker, Bik en Arnoldkade 28, IJrnuiden en A. Boogaard, Bik en Arnoldkade 28 b rd-, IJrnui den. Toek. adres: Bik en Arnoldkade 28 b rd IJrnuidenW. Prins, Kompasstraat 58, lJmuiden en G. de Groot, Burg, Rambonnetlaan 127. IJrnui den. Toek. adres: Burg. Rambonnetlaan 127, lJmuiden; J. Oprei, Duinvlletstvaat 107, Velsen-N. en K. Duijn, Ogelwlghtslraat 9. Velsen-N.; J. v. d. Lugt. Kompasstraat 52. IJrnuiden en H. H. Jasperse, Heidestraat 10, IJrnuiden. Toek. adres. Kompasstraat 52, lJmuiden. GEHUWD: E. Krab en C. Viskil, Adnanastraat 27. lJmuiden: A. Rljkeboer en W E. Bals. Zaan- weg 109. Wormerveer; J. H. G. J. dc Roller en M. E. G. Hickmann. Bloemstraat 68. IJrnuiden: C v. Veelen en G. Romkes, Beukenstraat 38 IJrnuiden; G. Groot en J. C. Stoop. Speenkruid straat 10. Alkmaar: D. Heere en E. v. Berkum. rcennemerlaan 53. IJrnuiden: E. J. Polman en A Kleibergen. Stationsweg 64. Velsen; L de Koning en E. Bant, IJmulderstraatweg 13 c. IJrnuiden- L. Wijker en C. P. Rijkers, De Wetstraat 26 r. IJrnuiden. OPGEPAST. Zooals men nu reeds dikwijls las Moet men steeds zuinig ziin met gas Om hinder Je voorkomen Hetzelfde geldt in dezen tijd Ook voor „electra": toch worit 't feit Vaak niet in acht genomen. Een waarschuwing volgt telkens weer: Ten slotte weet men dan niet meer Een boete te ontloopen. En gaat men töch nog door dan moet Men hoewel niemand"'t gaarne doet Tot „afsnijden" wel nopen. Denkt daarom steeds aan uw rantsoen. Dan weet u wat u wè] kunt doen En wat u thans moet laten. Maar. neemt u toch bijtijds in acht. Als „afsnijden" u eenmaal wacht Dan zal berouw niet baten! Berekent wat u eiken dag Volgens 't rantsoen gebruiken mag En. gaat 't niet overschrijden. Het zal wel moeite kosten, maar Slechts dit is de manier thans, waar U last mee kunt vermijden. Uitreiking distributiebescheiden. Oud lJmuiden en lJmuiden West aan de beurt. De inwoners van Oud IJmuiren en IJrnui den West moeten de levensmiddelen- er aardappelkaarten voor de dertiende pe riode van Maandag tot en met Donderdag in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost halen. Voor kinderen van drie maanden tot rie jaar worden er tevens vitamine-tablet ten uitgereikt. Het lokaal is van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur geopend. NED. HERV. EVANGELISATIE. Voor de Nederlandsche Hervormde Evan gelisatie zal Zondag te tien- en drie uur de heer Luitjes te Oegstgeest in het lokaa Oranjestraat 8 optreden. MANNEN DER „BONNEN'* ACHTER HET LEER. Hedenmiddag om drie uur heeft het Po- litie-voetbalelftal op het Stormvogelster rein een ontmoeting met een elftal van den Distributiedienst. Beide partijen zielen zeer zeker de „bonnen" thuis laten en zich met enthousiasme aan het ronde leder wijden. van Bioscoop De Pont weer een afwisselend pakhuis. De beteekenis van de filmprogramma samengesteld. Zoo wordt erir naast de gebruikelijke journaals een aardige veiling: Centrum van bloemencultuur Lastige uitwedstrijd van Santpoort. Goede voor nemens der Terrasvogels. Kinheim heeft lastige taak I.E.V. versus ongeslagen Vitesse V,V,B. zal „de handen vol" krijgen. die De Santpoorters wilden voor de Stormvogels niet onder doen en lieten den laatsten keer even eens met 6—2 de punten aan de tegenpartij, on danks het feit. dat ze aanvankelijk zelfs de lei ding namen. De Santpoorters zitten wel in het hoekje, waar de slagen vallen en het mag voor hen een geluk heeten. dat ze in de Alkmaarsche Boys en De Kennemers nog concurrenten hebben. Zondag trekken Bakkum c.s. naar de Zaan. om daar ..de groote Koogsche", zooals K. F. c. in haar roemruchte jaren bij voorkeur door haar supporters genoemd werd. te ontmoeten. Geen gemakkelijke tegenpartij dus en, als het met het Weer tegenloopt, geen gemakkelijk veld ook. dus summa summarum: een lastige uitwedstrijd De elftal-commissie van Santpoort heeft ge meend de ploeg in een „geheel nieuwe uitgave" het licht te moeten doen zien: Slechts het achter- trio en twee spelers in de voorhoede hebben hun plaats behouden, doch voor het overige: Alge- heele opruiming, waarvan tenslotte D. Nijssen en Lunter het slachtoffer zijn geworden. We dienen af te wachten, hoe deze nieuwe op stelling zal voldoen. We hopen er het beste van! Ook de Terrasvogels behooren den laatsten tijd tot degenen, die de klappen krijgen: Zondag j.l. werd het maar eventjes 7—0. De Vogels troffen best, op zoo'n slecht terrein te moeten spelen, want daarop bleken zij zich allerminst thuis te gevoelen. Inmiddels wordt het nu toch oppassen 1 club van Van VlietVan Egten c.s.! We kunnen het weinige succes der'Santpoorters zoo slecht begrijpen, want ze hebben toch Inderdaad krachten van beteekenis in hun ploeg! Zondag kr(jgen de Vogels direct al gelegen heid revanche te nemen, want dan brengt Helder tegenbezoek. Of zij van deze gelegenheid zullen gebruik maken, Is echter een andere vraag. Vast is echter, dat de (gewijzigde) ploeg „geladen" en met de beste voornemens bezield is. Succes, Terrasvogels! DE VELSER CLUBS. Door hun nederlaag tegen Schoten zijn de Kin- heimers even van het goede pad afgedwaald en of zij reeds Zondag a.s. van de dwalingen huns weegs zullen terug keeren, is voor ons nog groote vraag. Ze gaan dan n.l. bij H. F. C. op bezoek en zoo men weet. hebben de H. F. C.'ers grootsche plannen. Op hun eigen terrein verloren de Kinheimers destijds gedecideerd, n.l. met 4—1. doen dat nog In den tijd. dat zij zin in de onderste plaats schenen te hebben. Na dien tijd zijn de Velsena- echter van koers veranderd en moest er re kening mee gehouden worden, dat ze zich den een of anderen dag bij den kopgroep zouden voegen. De niet geheel verwachte nederlaag tegen Scho ten echter heeft deze plannen eenigszins in de - •ar gestuurd. H. F. C. heeft op eigen terrein, wat dit seizoen betreft, een aardigen ..tiaat van dienst"; 5 ge speeld, 4 gewonnen. 1 gelijk. Kinheim wacht dus een zware taak. Met een gelijk spel zouden we best tevreden zijn. voor de 4de klasse speelt I. E. V. tegen Vitesse, één der weinige clubs, welke nog geen enkel verliespunt heeft en wie. practlsch gesproken, het kampioenschap bijna niet meer kan ontgaan. Haar ernstigste concurrent, U. S. V. U., heeft al 5 verliespunten. Op eigen terrein hebben de I. E. V.'ers tegen de Castricummers gfeen slecht figuur geslagen. Ze verloren slechts met 2—3. Zou :en aanwijzing zijn, dat de kans groot is. dat V. de eerste club is. welke den "Castricum mers het eerste puntje afhandig maakt? V. V. B. ontvangt op eigen terrein A. D. De Heemskerkers leverden den vorigen Zondag een goede prestatie door het sterke Zeevogels met 32 te kloppen. Daar ligt in opgesloten, dat A. D. O. een aardige ploeg op de been kan bren gen, waaraan V. V. B. de handen meer dan vol zal hebben. V.Z.V. blijft paraat. Voetbal in de komende weken. Het zal de voetballiefhebbers in deze ge meente zeker interesseeren. welke wed strijden er de volgende en de daarna ko mende week zullen worden gespeeld. Zondag 22 November wordt de aan dacht gevraagd voor: AjaxV-S.V., Storm vogelsHermes D.V.S., SantpoortR.C.H.. KinheimT.Y.B.B., Halfweg—Terrasvo gels, I.E.V.Zeevogels, C S.V.—V.V.B., V S.V. 2—E.D.O. 2, R.C.H. 2—Stormvogels 2 an Santpoort 2Watergraafsmeer 2. Voor 29 November vermeldt het programma: XerxesStormvogels, TerrasvogelsZand- voortmeeuwen. HalfwegKinheim, Zeevo gelsV.V.B., I.E.V.Bergen, Stormvogels 2De Kennemers 2, Alcmaria Victrix 2 V.S.V. 2 en Zandvoortmeeuwen 2Sant poort 2. Heden begint trainerscursus. Teneinde alle jongere leden der Velser zwemvereeniging zooveel mogelijk onder be kwame leiding te laten oefenen, heeft het bestuur der Velser Zwemvereeniging voor de oudere leden een trainerscursus georgani seerd, waarbij de heer S. P. J. Borsten, eer zeer bekend persoon in de zwemwereld, als leider en docent optreedt. De lessen welke ook uit een medisch ge deelte bestaan, nemen twee middagen en avonden in beslag en beginnen hedenmiddag om drie uur in café Royal, waar tevens eenige V. Z. V.'sters diverse slagen zullen demonstreeren. Na de laatste les zal men waarschijnlijk een uur in het Velserbad sa menkomen om het geleerde in praktijk te brengen. Het spreekt ook van zelf, dat een ieder, die zich er voor interesseert, welkom is. Het bestuur verwacht dan ook een goede op komst. DRIEHUIS Neder!Hervormde gemeente. Na afloop van de ochtendgodsdienst oefening in de Nederlandsche Hervormde Kerk te Velsen zal Zondag een stemming voor vijf leden van het Kiescollege plaats hebben. De heeren H. A. v. d. Giessen. P. v. d. Meulen. F. J. F. v. d. Plas en M. Ver sluis zijn periodiek aftredend en bovendien moet er worden voorzien in de vacature van den heer L. Tj. Kooien, die tot ouderling is benoemd. Aanvang ochtenddienst. In den rooster van de godsdienstoefenin gen, die bij de leden der Nederlandsche Hervormde gemeente is bezorgd, staat als aanvangsuur der ochtend-godsdienstoefe ning half elf vermeld. De gewone tijd, tien uur, blijft echter gehandhaafd. Dankstond voor het gewas. Zondagmiddag zal te half zes in de Ne derlandsche Hervormde Kerk een dank stond voor het gewas worden gehouden. Voor de komende dagen heeft de directie A. v. d. Wel 25 jaar lusschen de bloemen. Veilen in paardenstal en vodden- De Pont rolprent, „In het Water", vertoond, welke met een serie fraaie opnamen de zwemkunst in al haar verscheidenheid uitbeeldt. Van een geheel ander genre is de prach tige hoofdfilm, waar van vooral de lief hebbers der muziek kunnen genieten. On der regie van prof. Carl Froelich is men er namelijk in ge slaagd een bijzonder filmwerk te vervaar digen. Hierin zijn muziek, zang en spel tot een grootsch geheel samengeweven. Het ge geven is gebaseerd op een aantal historische feiten uit het leven van de^bekenden com ponist Peter Hjitsch Tschaikowsky, welke hoofdrol door Han«c Stüwe op waardige wijze wordt vertolkt.^ Zoo wordt de toeschouwer naar de Mos- kouer Adelsclub verplaatst, alwaar in 1865 voor de eerste maal een wals van den toen maals nog onbekenden Tschaikowsky wordt gespeeld. Het is een levendige scène, waar in Marika Rökk als Natasja Petrowna Ja- row. een jonge danseres, optreedt. Zij tracht het hart van Tschaikowsky te veroveren, doch Katharina Alexandrowna Murakin is er ook nog en al spoedig blijkt, dat de genegenheid tusschen beiden een diep karakter draagt. Katharina is echter getyjwd, zoodat zij slechts ongemerkt door financieelen steun oorzaak is. dat de naam van den componist vermaard wordt. Zarah Leander kan men in deze rol gade slaan en vanzelfsprekend zingt zij op de van haar bekende wijze enkele melodieën. Voor al de scène, waarin zij met haar echtgenoot Murakin speelt, geeft spannende momenten. Sribert Hascher's spel als deze tragische figuur mag evenmin vergeten worden. Er zijn echter nog meer spelers, die uitblin ken. Hoe tactisch kalm en gevoelvol zien we bijvoorbeeld Leo Slézak als prof. Maxi milian Hunsinger. Tschaikowsky's vriend, spelen, terwijl Fritz Rasp de listige Krug- likow weergeeft. Deze rolprent heeft tal van grootsch op gezette gedeelten, waarbij de boeiende com posities door het Berlijnsche Staatsopera- orkest onder leiding van Theo Macheben het werk van den componist op treffende wijze in herinnering brengt, o.a. vierde en zesde symphonie. Een dergelijke film laat ongetwijfeld bij velen iets achter. Hij geeft eenigszins een indruk uit het leven van een kunstenaar. H. J. DE VRIES. VELSEN BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 1 tot en met 7 -November kwa men in de gemeente Velsen zes gevallen diphterie voor. Veertien December 1917 hield ,,'t Cen trum" de eerste bloemenveiling, een vee'; te grootsche naam voor die dagen. En kele bossen bloemen en vier i) vijf koor pers. De omzet bedroeg op één dag wel eens 4.of 5. October 1942. Tientallen koopers, een hal vol bloemen en een omzet van 34.893.34 in een maand Voor het eerst in de geschiedenis be reikte de omzet reeds eenigen tijd ge leden de 500.000.Het jubileerende „Centrum" biedt zichzelf bij het 25- jarig bestaan dus een mooi cadeau aan Binnenkort zal in de geschiedenis van het marktwezen in Beverwijk een mijlpaal be reikt zijn, welke het eindpunt vormt een langen weg van 25 jaren vruchtbaren arbeid. Op Vrijdag 4 December a.s. bestaat namelijk de bloemenveiling ,,'t Centrum" 25 jaar en dit is door de belangrijke plaats die deze veiling in den loop der jaren in deze streek heeft ingenomen, één te belang rijk feit om dit zonder meer te passeeren. Immers haar streven naar een steeds groo- ter intensiveering van de bloemencultuur in dit gewest en daar buiten is niet zonder gevolgen gebleven. Door het stimuleerend voorbeeld van de veiling plukt thans Be verwijk de vruchten van dezen arbeid.want de aloude Kennemer Marktstede heeft zich niet alleen ontwikkeld als centrum van den tuinbouw, maar is ook reeds sinds eenige jaren te beschouwen als een middelpunt van de bloementeelt in Noord-Holland. Dat deze ontwikke ling mei in één slag of stoot tot stand is gekomen, hoeft wel geen betoog. Neen, De beroemde Duitsche dichter Gerhart Hauptmann viert Zondag zijn 80sten ver jaardag. A. P./Recla Pax Holland c) aan in 1932 toen de export vrijwel stil iegd werd. Groote aanvoeren en geen koo pers. Enorme hoeveelheden bloemen zijn in die jaren naar de vuilnisbelt gereden, wijl de overschotten voor een appel en een ei bij het pubhek tereciit kwamen. Zware jaren voor veiling en kweekers zijn dit geweest. Geleidelijk kwani ook echter weer de kentering en als nimmer tevoren werden de zaken aangepakt en met succes. Bloemen en koopers kwamen uit heel N.- Holiand. Vooral West-Friesland (Hoorn, St. Pancras) hebben in den loop der jaren enorme hoeveelheden geleverd. De hoeveel heid was er. toen kwam kwaliteit aan de beurt. En thans is het zoo, dat bloemen uit Beverwijk kwaliteitsproducten zijn, welke lang houdbaar zijn. Tijden zijn er geweest, dat er meer dan 400 koopers de veiling bevolkten en de bloemen nauwelijks in de hallen gebergd konden worden. Wel een schrille tegenstelling met vroeger, toen tien koopers en eenige bosjes bloemen de heele veiling uitmaakten 1939 was weer een belangrijk jaar voor de veiling. De Bloemkweekcrsvereeniging „Flora" nam het bedrijf over. De heer Schoehuys trad uit en de heer v. d. Wel werd bedrijfsleider. Ook in deze functie heeft de heer A. v. d. Wel zijn werk als pionier van de bloemisterij in deze streek voortgezet. Nog altijd is hij de man. die op vergaderingen of op de bedrijven de aan voerders wenken geeft: probeer het hier eens mee, zet deze soort eens op, enz. On noemelijk veel heeft de bloemisterij en „'t Centrum", dat een stuk levenswerk van hem is, aan hem te danken. 25 jaar lang heeft hii lief en leed met de veiling ge deeld. de uds en downs gekend, maar nooit versaagd. Dat zijn verdiensten erkend zul len worden, zal ongetwijfeld op den jubi leumdag wel blijken. Met hem jubileeren feitelijk ook het bedrijf van zijn vader..dat al die jaren tot de inbrengers behoorde en de Gebr. De Vries, die steeds tot de koopers behoorden. Sinds 1939 berust de leiding bij „Flora", jaren van noesten «jr-i Ook deze vereeniging behartigt de zaken beid, initiatief einder veiling en belangen der kweekers op durf zijn er voor noo- een wijze, die boven alle lof verheven is. Dankbaar en voldaan zal op den 4en De cember op een langen weg teruggeblikt worden, een weg die vaak moeilijk is ge weest. maar d:e na 25 jaar dank zij het doorzicht en leiding van A. v. d. Wel in het bijzonder. Chr. J. de Goede en wijion de heer J. Schoehuys. geleid heeft tot een toe komst voor veiling en kweekers uit dit ge west. die met vertrouwen en gezond opti misme tegemoet gezien mag worden. C. B. Teekenlng Hessels (Pa* Holland m.) Streven van plaatsgenoot vindt algemeen begrip. K. de Jong, stuwende kracht der reorganisatie. Agenda lJmuiden. ZATERDAG 14 NOVEMBER. Dag der Nederlandsche Politie. THALIA: De mannen de baas, 7.30 uur. DE PONT- „Es war eine rauschende Ball nacht". 7,30 uur. ZONDAG 15 NOVEMBER. THALIA: De mannen de baas. 3, 5 en 7,30 DE PONT: „Es war eine rauschende Ball nacht", 3 en 7,30 uur. MAANDAG 16 NOVEMBER. BIOSCOPEN: Zie Zaterdag. DIENST APOTHEKEN. Zondag-, avond- en nachtdienst: IJmuider Apotheek, Koningsplein. Sinds vele jaren behoort de damsport tot der meest beoefende bezigheden der heeren, ter wijl in enkele gevallen zelfs de dames hiervoor een ongewone belangstelling aan den dag leggen Een dergelijk verschijnsel wekt geenszins ver wondering, want vooral tijdens de lange winter avonden biedt deze liefhebberij aan velen de eer verlangde ..spannende" ontspanning. Ook gemeente telt vele dambeoefenaars en zoo kan men geregeld In ons blad de mededeelingen an onzen dammedewerker lezen Daar er echter op damgebied ln het algemeen belangrijke veranderingen plaats hebben, wend den wij ons eens tot een der leidende figuren var de organisatie dei damsport en wel onzen be kenden plaatsgenoot, den heer K. de Jong. In de damwereld bekleedt de heer De Jong verscheidene functies, zooals het voorzitterschap van het Dlsctrict Noord-Holland en de Damclub lJmuiden. terwij! hij eveneens ex-hoofdbestuur- en ex-voorzitter der reorganisatie-commis sie is. Onwillekeurig belandde het onderhoud bij zijn werkzaamheden als lid van het hoofd bestuur van den Nederlandschen Dambond. Aanvankelijk heeft de heer De Jong in dit college getracht om onder de duizenden dam mers een grooter eensgezindheid en een doel treffender competitiewezen te ontwikkelen. Voor dit streven bestond destijds niet de noo dige samenwerking. Er doet zich thans evenwel een verrassende kentering voor. waardoor zijn visie lang zamerhand geheel wordt verwezenlijkt. Zijn vaak geuite leus: „Nederland kan tiendui zend georganiseerde damliefhebbers tellen is geen holle phrase gebleven. De Nederlandsche Dambond scheen achteraf de waarde van den pioniersarbeid in deze richting te beseffen en benoemde den heer De Jong tot voorzitter der Reorganisatie-commissie, waarin hij zich met al zijn energie voor zijn ideaal kon geven. Familieomstandigheden noopten hem even wel tijdelijk ook deze functie neer te leggen. Maar het begin is er. VERRASSEND RESULTAAT. De verplichte aansluiting bij den N leverde reeds een verrassend resultaat op. Het ledental toonl een flinke toeneming van drie tot zevenduizend en steeds komen de aanmel dingen nog binnen. Er gaan belangrijke dingen gebeuren. Zoo iï daar bijvoorbeeld het reglement, dat een nieuwe wijziging ondergaat. Verder zal geheel Noord- Holand tol een district worden omgevormd. Voorheen beschikte Amsterdam over een aantal sterke vereenigingen terwijl Haarlem. Kenne merland en dc Zaanstreek de overige aangesloten clubs bevatten. Thans komen alle vereenigingen de orde. waardoor de „verborgen" krachten hun kans zullen krijgen om iets te presteeren. In dit verband dient reeds te worden opgemerkt, dat de damclub St. Bavo te Haarlem als sterke vereeniging een bijzondere rol gaat vervullen Voorloopig wordt pm kampioenschappen van Amsterdam en den Districtsbond Noord-Holland (Haarlem, Kennemerland en de Zaanstreek) nor maal gespeeld. De winnaars van deze groepen komen uit in den landelljken eindstrijd. Eerst daarna zal de nieuwe competitie voor alle clubs ln Noord-Holland worden toegepast. De indeeling der klassen zal eveneens worden herzien, „Hoofdklassers", welke dezen titel niet verdienen, verlagen Immers het peil der ontmoe tingen en zoo gaven uitslagen als 17—3, 18—2 en dergelijke duidelijk de zonderlinge verhoudingen weer, waardoor het effect en de spanning van een wedstrijd vrijwel tot nul werden terugge bracht. Bovenal is de kans groot dat er veran dering komt in de krachtmetingen om het kam pioenschap van Nederland en de meesterwed- strijden. DE MEESTERWEDSTRIJDEN de populaire voorzitter der Damclub IJrnuiden, dig geweest om de bloemenveiling die plaats te laten be- kleeden. die zü thans inneemt. Ver moeten de Beverwiikers hun herinneringen te ruggaan om aan de A. v. d. WEL eerste jaren van de (Familiefoto) veiling terug te den ken, herinneringen, welke ze in gedachten terugbrengen aan een Breestraat met kleine winkeltjes, een dubbele rij boomen en een stoomtram en de heel andere en gemoedelijke wijze waar op toen het marktwezen geschoeid was. Tuinders en tuinderszoons maakten in die dagen meerdere keeren in een week met de „Kennemerland" een reisje naar Am sterdam om daar zelf de kostelijke produc ten van Kennemerland's grpnden aan den man te brengen. Onder hen was ook een zoon van een tuindersfamilie van den ouden stempel. Het was Aat v. d. Wel, die evenals vele andere tuinders zoo af en toe met de groenten enkele bosjes bloemen meenam naar de hoofdstad en ze daar uitventte. Het werd beschouwd als een meevallertje, maar meer ook niet. De jonge v. d. Wel zag in dezen bloemenhandel meer dan een meeval lertje. want bloemen gingen grif van de hand. Al gauw was hij niet meer tevreden wat er aan bloemen uit het bedrijf van zijn vader kwam. want bij andere tuinders kocht hij bloemen op. Dit was in het eerste jaar van den wereld oorlog en niemand zal toen wellicht het vermoeden gehad hebben, dat uit dezen kleinen handel iets groots zou groeien. In 1916 begon V. d. Wel te grossieren in bloe men en toen dit ook „ging" kwam bij hem het denkbeeld op een veiling te stichten Het liet hem niet meer los en hier en daar wierp hij een balletje over deze kwestie op. Bijna een jaar later wist hii de heeren J. Schoehuys en Chr. J. de Goede voor zïin plannen te winnen en het gevolg was. dat op 4 December 1917 de bloemenveiling officieel werd opgericht. De eerste veiling. Tien dagen later, op 14 December, werd de eerste veiling gehouden in het toen zoo bekende café „Dc Zon" aan de Breestraat. Maar wat had hel toen nog weinig te bc- tcekenen. In de geheeie omgeving waren vijf kleine broeikassen, welke bovendien nog hoofdzakelijk voor de groenten be stemd waren. De bloemencultuur stond hier nog in de kinderschoenen en op de eerste veilingen bleek dit duidelijk. n" initiatiefnemer en afslager, de heer A. Wel. had *Iechts enkele bosjes bloemen af te slaan Moeilijk zijn die eerste jaren geweest, want er waren zelfs geen bloemen om hel geheeie jaar door te veilen. Naast deze moeilijkheden kwam nog het feit, dat de veiling van het kastje naar den muur werd gestuurd. Drie jaar werd in de bovenzaal van café „De Zon" geveild. De bloemen moesten naar boven gesjouwd worden en was de zaal bezet, dan werd de markt in den paardenstal gehouden De K. S. A. in de Peperstraat was he: volgende onderkomen van de veiling, maar ook daar ging het niet. Een voddenpakhu>s in den Slangenweg heeft nog eenigen tijd onderdak verleend en daarna weer een ge bouwtje in den Patersweg De hoop op betere uitkomsten bleef bii de ondernemers echter leven eri onvermoeid werkten zij met den heer v. d. Wel aan het hoofd voort om de veiling vopruit te brengen. Langzaam maar zeker wist men door steeds maar op hetzelfde aambeeld te hameren de cultuur van bloemen in de om geving uit te breiden. Voorlichting en ad viezen werden gegeven en de stem van t Centrum" bleef niet die van een roepende in de woestijn. Enkele tuinders durfden het zelfs aan hun bedrijven geheel of gedeel telijk om te schakelen. Na vier jaren kon ,.'t Centrum" voor het eerst een heel jaar door onafgebroken veilen en langzamerhand kon het driemanschap zelfs plannen voor uitbreiding op stapel zetten. De aanvoeren namen toe, er kwam meer belangstelling, kortom de veiling kreeg der. wind in de zeilen. Het eischte niettemin een vaardige stuurmanskunst om de zeilen gebold laten staan. Veranderingen een tota™ van veertig punten, zoodat elk j slechts één nieuweling een kans kreeg. Thans zullen de jonge spelers zich op gelijke wijze kun nen weren. De kampioenen der districten zullen elkaar namelijk onderling kunnen bekampen, waardoor de uitslag ongetwijfeld zuiverdei wordt. Het systematisch tegenhouden van nieuwe krachten zal tot het verleden behooren en deze regeling geeft 'aan de districtskampioenschappen een actueele wending en een grootere teekenis. Zoo zouden we door kunnen gaan. want d- heer De Jong was nog' lang niet aan het einde van zijn gloedvol betoog, doch de ruimte dwing' tot beperking. Een ieder zal evenwel moeten erkennen, dat ei ln de damwereld „nieuw leven" tot ontwlkke ling komt, waarbU alle dammers van hun kunnen blijk zullen geven. JFlt beknopt overricht toom aan, dat er door samenwerking zeer veel be reikt kan worden. De heer De Jong ls als van zelfsprekend zeer tevreden over den huldigen gang van zaken. Zeer zeker zal hl) dan ook in de toekomst als steunpilaar en stuwende kracht zoo spoedig mogelijk actief aan de reorganlsatit deelnemen. Zijn liefde voor de damsport I; groot en hierdoor kunnen de belangen der duf zenden dammers Intensiever worden behartigd. Een Ideaal ging in vervulling en vond weerklank vertelde ons Interessant^ bijzonderheden over bU dammend Nederland. De verdere voltooltng de reorganisatie op damgebied. Is een taak, waaraan de heer De Jong al zijn1 (cliché Archief H. C.). I krachten zal gevent Zes jaren na de oprichting, dus in 1923 weid de oude Christelijke School aan de Koningstraat door de bloemenveiling en bloembollenveiling aangekocht. De eerste groote uitbreiding was er Evenals nu werd er toen reeds drie maal per week geveild De bloemencultuur beleefde in die jaren een groote vlucht, welke haar hoogtepunt vond in 1927 Het broeien (forceeren) van bloemen in kassen deed steeds meer op geld Tuinders, die deze groote stap niet durfden wagen, maakten van hun bedrijven gemengde, door een hoekie land te reser veeren voor bloementeelt. Steeds was de veiling er op uit dit te animeeren door eer ïuiste voorlichting en het houden van ten toonstellingen. Het eerste jaar. dat m hei nieuwe gebouw werd geveild, werd o.a, een groote dahlia- en sniibloementen- toonstelling georganiseerd door den hepr A v. d. Wel. die zich op dit gebied buRongc- woon actief toonde Vier maal achtereen moest in een korte spanne tiïds het houw en inventaris uitgebreid worden kwam een tribune voor de kooners. he» veilingsysteem werd veranderd door de aanschaffing van een electriseh afmijn- toestel. In 1931 trad de heer De Goede uil en werd door de heeren v, d. Wel Schoehuys de veiling voortgezet. Het pad der veiling is niet altijd over rozen gegaan. De moeilijke jaren braken Uili-eikin» nieuwe bonkaarten. In het tijdvak van 16 tot en met. 28 Novem ber zullen te Beverwijk de volgende bonkaar ten worden uitgereikt' levensmiddelenbon kaarten 13e periode, aardappelkaarten, toe- slngaardappelkaarten voor houders van „L"- inlegvellen en groentenkaarten. Bij de uit reiking dient men mede te brengen stamkaart met inlegvel. Houders van „L"-inlegvcllcn ontvangen een „K"-bonkaart. Zelfverzorgers van brood, vleesch, melk en/ of aardappelen moeten hun distributiebeschei den afhalen op Maandag 16 en Dinsdag 17 November. Op de andere dagen kunnen de zelfverzorgers niet worden geholpen. Als men dus niet op tijd komt moet men wachten op de na-uitreiking. De uitreiking aan de overige personen (niet zelfverzorgers) geschiedt van 18 tot en met 28 November Deze personen kunnen dus niet op Maandag en Dinsdag geholpen worden. Wan de bescheiden afgehaald kunnen worden slaat op de rugzijde van het inlegvel aange geven De uitreiking heeft plaats in het ge bouw ..De Harmonie" aan de Groenelaan. telkens van 9 tot 12.30 uur en van 14 tot 16.30 uur. Te Wijk aan Zee zal de uitreiking geschie den op Zaterdag 21 November in hotel „Ken- nemerduin" aan de Verl. Voorstraat van 9 tot 12 uur. Zware en zeer zware arbeid. De uitreiking van toeslagkaarten voor zwa- ren en zeer zwaren arbeid heeft voor Bever wijk en Heemskerk plaafs op Woensdag 18 November in het gebouw „De Harmonie" aan de Groenelaan van 9 tot 12.30 uur en van 14 tot 16.30 uur. De aandacht van de werkgevers wordt er op gevestigd, dat men verplicht is op don vastgestelden dag de toeslagkaarten af te halen, daar na-uitreiking hiervan niet meer plaats heeft. De kaarten moeten door den werkgever worden aangevraagd. Stam kaarten, werkgeversverklaringen en naam lijst medenemen. Naamlijsten kunnen alleen Maandagmorgen 16 November aan het distributiekantoor wor den afgehaald. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD; H. F Schoenmakers. Mau- is weg 219 Rijsoord en J A. Olsthoorn. Alk- i .arscheweg 37. a C. van Wijck. Bleckstraat 41. Vlaarclingen en J. Hutter. Alkinaarscheweg 81: P. Heidoorn. Kastanjelaan 24 en C. Schoon. Kostan- jelaan 24. Toek adres: Populierenlaan 66; S Ter- braak. Groote Houtweg 78 en E. Gorel. Romer- kerk weg 61. Toek. adres: Groote Houtweg 78. GETROUWD: J. C G. Swart en J. P. Pom- pert; F. Berkhout en J. M. Lnngendtjk: C. H. M. an Baas en J. C. van Veen; H. H. Muys en M. Rurnplng; A. Scheerman en A. W. van Well; Deyle en M. J. Hey. GEBOORTEN M. Schoenmaker—v. d. Mast. d., Kulkensweg 15 A; C. van Straten—Welage, z.. Jan Vermeyenstraat 40; L. A l-ngrand—Wclbo- Heemskerkkerweg 261: P. C. Heven- Zwart. 7. Verlengde Voorstraat 52; M J. ban der Kolk—Maks. z.. Vondellaan 13; T. Klein—Docve, Breestraat 11; C. M. van Egmond—Witten berg. d., Arendsweg 193. OVERLEDEN: Tj. Willems. 69 jaar, echtgenoot an T. Bleeker. Hoflanderwcg 117; M. Durge Res, 73 jaar, voorstraat 26; G. de Bruin, 21 jaar. Lint, Teeling, D. v. Lint, v. d. Stroom en Hol- De elftallen voor Zondag. Voor de wedstrijden van Zondag zijn dc elf tallen als volgt samengesteld: De Kennemers— H.B.C. Bosman; v. d Putten en Rijndeis; Six, Steeman en Hoen; Verbeek, J. Albers, Koldewijn, C. Albers cn Bleeker, K.v.v.—Beverwijk: Grapendanl; Korrldon en N.N.: Woortman, Bennlnk, en Mnenhout; H. v. int. Teeling, D. v. Lint, v. d. tSroom en Hol- D.E.M.—G.V.O.: Pels: Does en De Vries Jr.; Jansen. Schram Sr. en Zoutman, Tervoort. War- femtus, De Vries Sr., Schram Jr. en Dekker. Prysnoteering van 13 November 104?. Natuursla per krop Andijvie per kg. 4'i—5; Prei 2 per kg. 7; Radijs per bos 2!_; Selderij per bos 2'j: Peterselie per bos 3: Knollen 1 per st. 8. Knollen 2 per st. 4'-.-: Knollen 3 per st. 2>4; Spruiten geschoond per kg 26. Spruiten on- gesch per kg. 16: Tomaten 1. 2. 3, cn 4 per kg. 16—25: Bloemkool 2 per st 8'.-: Boerenkool per kg. J'i: Pronkboonen per kg. 1!: Koolrabi 1 per ï'i; Chlneesche kool per kg. 2'-: Savoye kool per kg. 4'a. Bospeen per bos 7'Peen z lof gew. 1 per kg. 7\'i: Koolrapen per kg. 2; Sntjblct per kg. 7; Ramenas per kg. 6.40. 8TEMMING VOOR HF.T KIESCOLLEGE. Donderdag 19 November wordt in de con sistorie de Ned. Hervormde Gemeente van Beverwijk in de gelegenheid gesteld de ge machtigden in het kiescollege te stemmen. De heer J. H. van Leeuwen stelt zich niet meer herkiesbaar. De volgende heeren zijn candidaat gesteld: E. ter Hoeve, H. F. Schut ter. Ir. H. v. d. Kolk. D. den Ouden. J. Wel bedacht en D. H. Tressel. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 1 tot en met 7 November kwa men in de gemeente Beverwijk 2 gevallen van roodvonk en 6 gevallen van diphterie voor.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3