de vuuttaade sckaeuijes Stadsnieuws (Archie! H.C.) Half Wall begon zijn loopbaan als slangenmensch. De Deensche filmkomiek Harald Madsen vertelt. ,,'t Klinkt misschien een beetje vreemd" zegt de kleine dikke Half Watt als we in een hoekje van de koffiekamer van Carré met hem zitten te praten, ,,'t Klinkt mis schien een beetje vreemd, maar ik ben als slangenmensch mijn loopbaan begonnen. Ik zou het nou niet graag meer doen. Ik heb er mijn figuur niet voor mee. Daar om speel ik maar clown, zooals ik dat ver der ongeveer mijn heele leven heb gedaan". Het is ons gelukt Harald Madsen, over heel de wereld beroemd als de kleinste van het filmkomiekenpaar Watt en Half Watt uit zijn stilzwijgendheid te wekken. Mad sen is. ondanks ziin enorme populariteit, een stil en bescheiden mensch. Hii praat in het algemeen niet veel. Hij zit rustig in zijn hoekje o? wandelt door di straten van Am sterdam. met dien «•enigszins kinder lijken glimlach, die hem altijd verge noegd doet lijken. Maar nu is de klei ne man, die eiken dag opnieuw de talrijke bezoekers van het circus Mik- kenie-Strassbui ger in het groote ge bouw van Carré te Amsterdam koste lijk vermaakt, aan het praten gerekt en hij vertelt een ongewektheid. die precies past by den vriendelijken clown. „Ja", zegt hij, „ik werd geboren in Sil- kepurg in Jutland en toen ik veertien jaar was trad ik al op in bet circus. Ik was toen wel klein, maar ook heel wat slanker. An ders zou het me nooit gelukt ziin in die dagen te debuteeren als slangenmensch. En toch begon ik zoo. Eerst slangenmensch. toen ruiter en daarna clown. Ik was in de eerste twee beroepen niet mislukt, maar het clownspak paste me toch het best en dat had tot gevolg dat ik bij Schumann in Ko penhagen een goede kans kreeg. Ik bleef daar als clown werken. In 1920 echter kreeg ik. na een voorstelling te Kopenha gen. bezoek van een Deenschen filmregis seur, die erg veel plezier in mijn optreden had gehad. Hii vroeg me of ik niet bereid zou ziin om aar. een film mee te werken Ik had dat in 1916 in Zweden al eens ge daan en ik wist dus wat het was. Ik ging op het voorstel in en teekende een contract. Dat is het begin van een heele filmcarrière geworden. Ik meldde me aan de filmstudio en toen ik zat te wachten,, zag ik een mijnheer zitten, die bezig was een wipneus van stopverf te maken. Die mijnheer stel de zich aan me voor als Carl Schendström. Ik had nooit van hem gehoord en hij nooit van mii. Maar we traden samen in deze Deensche film op en van dat oogenblik af bestonden Watt en half Watt. Meer dan zestig films hebben we samen gemaakt. We hebben grappen bedacht en situaties on' worpen om die grappen tot hun recht te doen komen. We heooen geschaafd aan de figuren en zoo ziin we vergeef me wan neer ik onbescheiden over mezelf spreek beroemd geworden over de geheele we reld In de Scandinavische landen kende iedereen „Furtornic und biwognen" (vuur toren en bijwagen), in Duitschlimd, Frank rijk, Engeland en andere landen „Pat und Patachon" en in Nederland „Watt en Half Watt". Ongeveer twintig jaren hebben Séhendström en ik samengewerkt. Wij heb ben films gemaakt in Denemarken. Zwe den. Hongarije en Engeland. Wij hebben ook Duitsche films gemaakt en vooral toen de sprekende film de plaats van de zwij gende innam, waren wij, in verband niet de taal, aangewezen op de Duitsche film. Met Hans Moser, Adele Sandrock, Leo Slezak, Theo Lingen en Paul Kemp heb ben wij samen gearbeid. In 1940 traden wij voor het laatst op in een Deensche spre kende film. Wjj hadden nog meer plannen gehad, maar helaas heeft de dood een ein de gemaakt aan onze samenwerking. Schendström is gestorven en het duo Wad en Half Watt is daarmee verdwenen. Dat wil echter niet zeggen dat ik niet meer fil men zal. Wanneer de gelegenheid komt, treed ik weer op. Maar of ik dan een com pagnon zal hebben, weet ik niet. Dat zullen we moeten overlaten aan het inzicht van een regisseur. Eens heb ik bij toeval Schendström op mijn pad ontmoet. Waar om zou ik niet nog eens een maat vinden, die bij mij past? De film heeft me nooit kunnen afhouden van mijn eigenlijk beroep. Ik ben altijd circusclown gebleven en ik treed nu sinds Juli met veel plezier op bij het circus Strassburger, dat mij in Kopenhagen ge ëngageerd heeft. Het bevalt me geweldig in Nederland en er bestaat een mogelijk heid dat ik later hier een tourneé ga ma ken. Ik zou dan op het tooneel optreden met een nieuw clownsnummer. En wat de Amsterdammers betreft, die schijnen me allemaal te kennen. Iedereen lacht me op straat toe en kleine jongens roepen tegen me ..Ah. die Half Watt". „Er zit in bekend zijn toch wel wat ple zierigs. als de menschen zoo vriendelijk ziin als de Nederlanders", zegt Harald Madsen en hii lacht weer ziin kinderlijke, blijmoedige glimlach tegen den circusre gisseur, die hem komt waarschuwen, dat de tyd voor het optreden nadert. Bezuiniging op licht in de Zonder ongerief uitkomen met het rantsoen. Heeft u wel eens den geheelen nacht in een niet gebruikte kamer het licht laten branden Indien dit het geval is en u den volgenden ochtend aan uw verzuim om bij het naar bed gaan het licht uit te draaien werd herinnerd, dan zult u zeer zeker het gevoel hebben gehad kwistig met de elec- triciteit te hebben omgesprongen. Wy dur ven gerust te veronderstellen, dat u naar den electriciteitsmeter bent geloopen om te constateeren hoeveel u noodeloos had ver bruikt. Hetzelfde gevoel moet u thans be kruipen, wanneer u des avonds meer licht punten jn uw kamer ziet branden dan strikt noodzakelijk is. Want nietwaar, zoo goed als u vroeger het teveel verbruikte een over bodige belasting vond, zoo goed is het laten branden van niet beslist noodzakelijke lichtpunten een overbodige belasting van Nederlands electriciteitsverbruik. In slaapkamers, gangen, portalen, kei ders, in toiletten en op zolders, kan de lichtsterkte van de lampen sterk vermin derd worden. Besparing kan ook verkregen worden door er op toe te zien. dat men het radiotoestel niet onnoodig ingeschakeld laat. En welk een bezuiniging kan er niet worden toegepast bij het gebruiken van electrische apnaraten, zooals strijkijzer, stofzuiger, warmwaterketel. geyser, enz. Men zal deze huishoudelijke apparaten nog meer dan gewoonlijk met overleg moeten gebruiken. Het is in ieders belang sterk te bezuinigen. Men bespaart zich daardoor het ongerief wegens overschrijding van het rantsoen te worden afgesneden. Waar is Klaas de Graaff Amsterdamsche groentehandelaar na cafébezoek spoorloos verdwenen. Namens de echtgenoote verzoekt de poli ty opsporing van de verblijfplaats var Klaas de Graaff, geboren in 1899. groente handelaar, wonende Torresstraat 34II. t' Amsterdam, die sedert 3 November spoor loos is. Hij zou zich dien dag naar Ouden bosch begeven voor handel, doch is daar niet geweest, zoodat thans een ongeval «vordt gevreesd. Misdrijf wordt niet uit gesloten geacht. Bij onderzoek is gebleken dat De Graaff op 3 November j.L in het T.fe van „Jaapie" aan de Reehtboomslool e Amsterdam is geweest en daar met Oudenbosch heeft getelefoneerd. Vandaar 's hij p.aar een café aan den Langen Niezel gegaan, waar een vechtpartij heeft plaats gehad. Daarna is hij niet meer gezien. Hei gnalement is als volgt: 1,65 M.. schraal postuur, zonder baard of knevel, dun blom naar, grijs-blauwe oogen. dikke neus. iet afstaande ooren. gekleed in bruin colbert jasje, grijze fantasiebroek, grijze pet, iag aruine schoenen, katoenen hemd. flanelier hemd, jaeger onderbroek, blauw gestreept overhemd en groene geruite das. Hij wa in het bezit van een bedrag aan geld, ver- ncedelijk f3000.Hun, die inlichting':-, kunnen verstrekken, wordt verzocht, ziet e willen-vervoegen aan het bureau Admi- aal de Ruyterweg 226 tc Amsterdam. Buisje 20 tabletten 50 cl. Zakje 6 2 tabletten 6ct. „Prettig gedroomd?" ,JVou! Ik droomde, I dal ik nog 'n heele voorraad Echfalon Sinte Maarten. De gezondheidstoestand van Mgr. dr. J. de Jong. Omtrent den toestand van den aartsbis schop van Utrecht, Mgr. dr. J. de Jong, werd gemeld, dat de gunstige keer aanhoudt en de patiënt vooruitgaande is. AGENDA ZATERDAG 14 NOVEMBER. Stadsschouwburg: .Rose Bernd", door het Noordhollandsch Tooneel, 7.30 uur. Gem. Concertzaal Boyd Bachman en zijn orkest. 7.30 uur. Luxor Theater ..Allotria", 2.30, 6.30 en 845 uur Toegang 18 jaar. Rembrandt Theater „Wiener Blut", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Palace „De model-echtgenoot", 2 00. 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar Frans Hals Theater ..De roman van een dokter". 2.30, 6.30 en 8.45 uur Toegang 14 jaar. Moviac „Meisjes van 17". 2.30, 7 en 9 uur Toegang 14 jaar ZONDAG 15 NOVEMBER. Stadsschouwburg..Rose Bcrnd". door het Noordhollandsch Tooneel. 2.00 en 7 30 uur Gem. Concertzaal Betje regeert", door de Schouwspeler*. 745 uur. Bioscopen Middag- en avondvoorstellingen MAANDAG 16 NOVEMBER. Bioscopen Middag- en avondvoorstellingen. NACHTDIENST APOTHEKEN. Nachtdienst van 's avonds 7 uur af: Th A Kiinkhnver, Koninginneweg 69. telef. 11596 Grijseels en Van Hees. Lange Veerstraat 19 telef. 11000 Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1. telef 11180 Heemstede Geopend Aootheek Schotsman Binnenweg 206. telef. 28320 W.n. Hoofdredacteur: J. V Baudewyns. Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad F. C. Derks Haarlem Chef vaft Dienst en Bin nenland: S. R Kuiper. Haarlem Sport en S:ad A. Overmcer. Heemstede Buitenland J C var. der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: b Korsten, Heemstede. Stad en reportage: J. A Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Vel sen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmul- den. Advertenties: D. A. J. Spek, Haarlem. Een der historische feesten, dat pas de laatste jaren in onbruik is geraakt, feest van Sint Maarten, dat gevierd wordt als aanvang van de rustperiode, die winter heet. De oogst is binnen, het varken is ge slacht .November Slachtmaand) en de win ter doet zijn intrede in ons land. Op dien dag, 11 November, den ouden Germaanschen Nieuwjaarsdag, vierde men in Christelijke tijden het feest van Sint Maarten, bisschop van Tours, die op een kouden winterdag van het jaar 332 een bedelaar zag, die door voldoende kleeding geheel was blootgesteld aan de koude. De heilige bisschop halveerde met zijn zwaard zijn purperen bisschops mantel en gaf den bedelaar de helft, zoo vér- haalt de oude legende van den. edelen bis schop. Op St. Maartensdag werden groote vreugde aren gestookt van brandstoffen, die de jeugd al lawaaimakend had bijeengezameld, terwijl voortdurend het bekende liedje „Sinte Maarten is zoo koud geef een turfje en geen hout, om hem wat te warmen met zijn bloote armen" zongen. In Limburg zag men veel van dergelijke vuren. Ook waren er speciale lekkernijen eewijd aan St. Maarten: hoefijzervormige koeken, die de herinnering aan de hoefijzers van bisschop Maarten's ros levend moesten houden. Misschien was deze lekkernij nog een overblijfsel van het oude Germaansche Nieuwjaarsfeest en was het hoefijzer van Wodan's paard en niet van dat van St. Maarten. Ook op andere wijze wordt de herinnering aan den heiligen bisschop levend gehouden De gemeenten St. Maarten en St. Maartens dijk zijn naar hem genoemd en in hun. wapen komt de bisschop nog voor, zittend op zijn paard en bezig met zijn zwaard zijn mantel te halveeren. Öok in andere landen treft men deze afbeelding van den heilige aan. De bekende Martini-toren van Groningen ont leend zijn naam ook aan den heilige, even als de Utrechtsche Domkerk. Niet voor niets deed men dit. want de heilige was zeer machtig hij had de macht over goed en kwaad en wie onder zijn wapen stond was veilig. Ook de vruchthaarheid werd door hem beschermd. evenals het voortbrengen der vruchten. Vele oude volksgebruiken, die op den elfden November werden gevierd zijn thans aan "t verdwijnen of reeds geheel verdwenen, doch de herinnering aan den bisschop van Tours leeft voort in de legende en in de naar hem genoemde plaatsen en gebouwen. Misschien echter, dat zijn feest weer eens [evlerfl zal worden allerwegen. Bakker probeerde controleur om te koopen. De bakker A v. d. H. te Helvoirt had 500 Kg. rogge clandestien gekocht. Het vermoe den bestond, dat hij van de clandestiene rogge brooden bakte die dan weer tegen te hooge prijzen verkocht werden. Toen een controleerend ambtenaar hem deswege ver baliseerde, haalde de bakker de domme streek uit den controleur te willen omkoopen met een biljet van duizend gulden. Tevens bood hij den man e;en stuk vleesch aan De inspec teur van de Prijsbeheersching heeft den bakker thans veroordeeld tot een boete van 2500 gulden, daarbij rekening houdend met de poging tot omkooping. Het in beslag ge nomen graar. en een maalmachine werden verbeurd verklaard. Verdrinkingsongevallen door de duisternis. Twee vrouwen verdronken in de hoofdstad. Donderdagavond ziin ten gevolge van de duisternis twee vrouwen, een van 41. de ander van 39 jaar. waarvan de jongste blind was, in de Bloemgracht te Amster dam te water geraakt. Hoewel de vrouwen door een buurtbewoner, die zich daartoe gekleed te water begaf, met behulp van an deren spoedig op het droge werden ge bracht en de beide drenkelingen levend het Westergasthuis waarheen de geneeskun dige dienst haar overbracht bereikten, is de blinde vrouw later overleden. De red der is bij zijn menschlievende daad ziin portemonnaie met ƒ33 kwijtgeraakt. Vrijdagmorgen is uit de de Gouverneur kade het lijk van een naar schatting 25 jarige vrouw opgehaald, die daar waar schijnlijk Donderdagavond op de fiets te water is gereden. Ernstig geval van dieren mishandeling. Ziek paard mishandeld en daarna achtergelaten. Te Wijk aan Zee heeft zich één dezer dagen een ernstig geval van dierenmishandeling voorgedaan, dat wel een schril beeld werpt op de mentaliteit van den betrokkene. Midden in den nacht werd aan de politie van de bad plaats telefonisch bericht, dat een paard, dat vermoedelijk ziek was, aan den kant van den weg lag Onmiddellijk toog de politie naar de opgegeven plaats en inderdaad vond zij daar een paard. Uit het ingestelde onderzoek bleek aat het arme dier niet meer kon of wilde- trekken en reeds den vorigen middag door den voerman op deze plaats onverzorgd was achtergelaten. Het paard had bij de pogingen om weer overeind te komen bloedige verwondingen opgeloopen. Voorts constateerde een door de politie ontboden dierenarts, dat het paard aan een ernstige ziekte leed. Uit verklarin gen van getuigen is bovendien nog komen vast te staan, dat do voerman het dier heeft mis handeld toen het niet meer verder kon Op advies van den dierenarts is het dier ter plaatse afgemaakt. Eerst laat in den morgen arriveerde de eigenaar van het paard, een inwoner van Santpoort en de voerman, die te I.Tmuiden woonachtig ls, Commentkar overbodig De politie maakte tegen beide„dlerenvrien- den" proces-verbaal op wegens overtreding artikel 254, Wetboek van Strafrecht. ZIJDERUPSENTEELT IN EIGEN WONING. Wanneer men over zijde hoort spreken, denkt men in de eerste plaats aan de glan zende stof,waarmee de vrouwen zich plegen te tooien, wanneer zij zich op haar „mooist willen laten zien: zijde, echte natuurzijde, afkomstig van de cocons van de zijderupsen. Men ziet voor zich Zuidelijke landen, het 'verre China, waar de bladeren van de De geschiedenis van dezen dokter is inder daad nogal romantisch: dr. Uding neemt een moord op zich om zijn vrouw te beschermen en als hij vergrijsd uit de gevangenis ont slagen wordt, treft hem een nieuwe slag zijn zoontje blijkt intusschen gestorven t< zijn. Het leven schijnt geen waarde meer voor den ontgoochelden dokter te hebben, m -■ ---- •;-|gelukkig ontmoet hij een jonge weduwe moerbeiboomen tot voedsel dienen voor de|haar a00nt)e, waard(;or „ieiwe perspectieven Anton Strikkers 25 jaar bij de H.O.V. Op 20 November zal het 25 jaar geleden zijn dat de solo-klarinettist van de H.O.V.. de heer Anton Strikkers, in dienst van het orkest trad. Hij kwam uit 's Hertogenbosch, waar hii ziin leer- en eerste praktijkjaren doorgebracht had bij het Stedelijk Orkest aldaar, onder leiding van Marinus Ogier. wat als waarborg kon gelden voor degelijke vakopleiding. Hij wist zich onder Kriens direct de plaats in ons orkest waardig te toonen. En onder de opvolgende dirigenten Boer, Gerharz, Van Beinum, Schuurman. Verhey en Adam, is hij steeds gebleken de musicus die zijn taak wist te vervullen, niet enkel met plichtmatige orkestroutine, maar ook met den oprechten musiceergeest van iemand die muziek maken altijd iets heerlijks vindt. Dit laatste heeft hij ook vaak getoond als kamermuziekspeler, als hoedanig hij zich altijd graag vinden liet. Met de jaren is de kwaliteit van ziin toon en van zijn vaardigheid er niet op achteruit gegaan. Met zijn delicaat pianissimo weet hij steeds prachtige effecten te bereiken, wanneer hij in orehestraal verband solis tisch op den voorgrond mag komen. Dv bescheiden musicus heeft vaak een extra compliment verdiend. Zijn vijf-en-twintig dienstjaren zullen door velen dankbaar worden gewaardeerd. J. de K. H. O. V. PAEDAGOGISCHE CONCERTEN Dinsdagavond 17 November a.s. zal de O. V. het eerste van de reeks Paedagogi- sche concerten geven. Voor dezen avond is een programma samengesteld dat deh toe- lichter Marinus Adam de gelegenheid geeft een bespreking te houden over programma muziek uit de 18e en tweede helft 20e eeuw. Daarvoor ls gekozen de Don Quichotte Suite van G. Ph. Telemann (een tijdgenoot van Bach) en de bekende Peer Gynt-muziek bij het groote tooneelwerjt van Henrik Ipsen, van Ed. Grieg De cembalo-partij in de Don Quichotte Suite wordt vervuld door den heer Jan Booda, die zijn eigen instrument bespeelt. Van het laatste werk zal aan de hand van het tooneelstuk de beteekenis van de muziek verklaard worden. Tevens leent deze muziek zich uitstekend om verschillende instrumenten en instrument-groepen, speciaal te belichten. Dat de beteekenis van de Paedagogische concerten voor het muziekleven in Haarlem, zeer groot is, bewijst de groote belangstelling die in onze stad voor concerten bestaat Bioscopen Palace: De Model-Echtgenoot. Na het groote succes, dat de model-echt genoot Heinz Riihmann te Haarlem reeds heeft geoogst, lijkt het overbodig nog eens de loftrompet te steken over dit heerschap, wiens correctheid sterker is dan de zenu wen van zijn vrouw en die daarmee zijn toeschouwers tot ware lachorkanen heeft gebracht. Er vloeit in deze film veel humor en iro nie, maar het allermeest nog en dat wel in een onverwachte situatie, het geestrijk vocht, dat zelfs schoensgewijs getapt wordt en datmaar enfin: goede wijn behoef: geen krans. VAN DER LAAG Derde premietrekking der Winterhulploterij. ƒ10.000.— op No. 757557. In Diligentia in Den Haag is gisteravond de derde premietrekking gehouden van de Winterhulploterij Nederland. De oremie van 10.000 viel op nummer 757557 Iedere bezoeker kreeg een Winterhuipiot van de serie D, zoodat men nog kans had, een der premies te winnen. SPORT EN SPEL. BOKSEN Luc van Dam wint van Fleury In het Concertgebouw In Amsterdam bokste de Rotierdammer Luc van Dam candldaat voor d' Europeeschen titel middengewicht tegen den be kenden Zwitser Fred Flury Reeds In de eersti ronde toonde Luc van Dam zijn bijzonden kracht. Terwijl de Zwitser nog terrein verkend' moest hij reeds direct kennis maken met de ge vaarlijke llnksche van Van Dam. In de tweede ronde kwam het overwicht van Van Dam nog beter tot uiting, toen Flury als gevolg van een linksche van Van Dam enkele seconden versuft raakte. De Zwitser herstelde zich evenwel zee snel. doch geraakte in de derde ronde nog mee: achter op punten. De overwinning was toen reed rijwel zeker in handen van Van Dam. In de lerde ronde werd de'puntenvoorsprong nog groot, waarna in de vijfde de Zwitser opnieuw kennis maken met een harde linksche van Van Dam. welke hem opnieuw enkele seconden versufte. Nog hield de Zwitser stand. Hij pro beerde vergeefs met zijn gevaarlijke rechtsche door de voortreffelijke dekking van Van Dam heen te komen Evenwel zonder het gewenschte resultaat. Wie nu verwacht had, dat Van Dam de laatste ronden zijn meesterschap duidelijk i demonstreeien. werd ln dit opzicht wel te leurgesteld. Hij geloofde het verder wel en nam genoegen met een goede puntenoverwlnning Flury kwam ln deze laatste ronden nog wel her haaldelijk flink opzetten, doch kreeg tegenover Van Dam geen schijn van kans. Flury was na afloop vol lof over de capaciteiten van onzen langenoot. Hij vond het jammer, dat hij niet sneller reageerde; pas later kwam hij tot de conclusie, dat hij Van Dam niet moest afwach ten. Het was toen evenwel reeds te laat Van Dam Is in uitstekenden vorm en zal het volgens Flury wel klaarspelen tegen Besselmann. Luc van Dam was natuurlijk ook best te spre ken. doch deelde mede vrij spoedig benadeeld zijn geweest door een bekneusd beentje in zijr, rechterhand. Zijn promotor Theo Hulzenaar was van oordeel, dat zijn pupil zich in dezen strijd niet van zijn beste zijde heeft laten zien, onge acht wat hiervan de oorzaak kan zijn geweest In een dergelijk gevecht moet men zich volledig geven en dat heeft Van Dam volgens Hulzenaar niet gedaan. Van den heer G. E. v. d. Werff Jr. vernamen wij dat de directie van de Deutschlandhalle hem heeft bericht, dat Besselmann niet bereid is op 13 De- ber a.s. in Berlijn uit te komen tegen Luc Dam ter verdediging van zijn titel van Euro- peesch kampioen middengewicht. De heer Van der Werff' heeft zich telegrafisch tot den Duit- ;chen Boksbond gewend met het verzoek in te jrfjpen en Besselmann alsnog te bewegen hel door hem geteekende contract gestand te doen VOETBAL TWEEDE HELFT BEGINT. \loviacMeisjes van 17. Als hoofdfilm is voor de komende dagen aangekondigd „Meisjes van 17". een film, die bij de eerste vertooningen sterk de aan dacht op zich gevestigd heeft. De hoofd rolspelers zijn Dorothea Wieck en Karl Lud- wig Diehl. Daar deze film Vrijdag echter nog niet op de plaats van bestemming aan gekomen was, werd in de plaats daarvan „De familie Schimek" gedraaid, een kluch tige historie met Hans Moser, die hier de familieaangelegenheden van een moeder met drie kinderen bedisselt en wel met zoo veel voortvarendheid, dat er tal van inge wikkeldheden en misverstanden ontstaan daar waar het in het geheel niet noodig was. In het voorprogramma een onderhoudend filmpje over oude volksgebruiken in de Harz. H. VOSKUIL. Frans Hals: De roman mn een dokter. rups, die deze schoone stof in eerste in stantie vervaardigt. Aan Holland als land, waar zijderupsen geteeld kunnen worden, denkt men niet. En toch wordt hier in ons land zij het op bescheiden voet echte zijde vervaardigd en wel door een drie honderd rupsentelers, die dit doen in eigen woning. Het klinkt eigenaardig, en toch is het zoo. In Haarlem in de Brouwers straat staat de woning van de propagandiste van de Nederlandsehe Vereeniging voor Zijdeteelt, mevr Wielart. die in haar wo ning in de zomermaanden runsen opfokt, hen coconnen laat vervaardigen en hen 'enslotte den zachten noodzakelijker) dood jven heeten stoom laat sterven. Duizenden rupseneitjes, verstrekt door de Vereeniging. heeft zij dezen zomer tot ont wikkeling gebracht, duizenden rupsen ziin onder haar leiding opeegroeid en hebben zich ingeDopt. Van een hoeveelheid van drie tram eitjes heeft zij tenslotte één kilogram •ocons gehaald, die zii weer heeft opge- tuurd naar de Vereeniging, die de cocon* •eröer behandelt: den draad afwikkelt en er ziidedraden van vervaardigt in haar fa briekje Dat is de zijdeteelt in eigen woning Nederlandsehe zyde-cultuur op zeer kleine schaal In den Stadsschouwburg: te Haarlem wordt heden door het Noordhollandsch Tooneel Gerhart Hauptmann's ..Rose Bcrnd" opge voerd ter gelegenheid van den 80sten ver jaardag van den beroemden dichter. Een tafereeltje uit de eerste acte. Willy de Vos Dunselman als Rose Bemd en Jan C. de Vos als Christian Flann. J. C. Stevens/Pax Holland c) geopend worden In deze voortreffelijk gespeelde film ver tolken Camilla Horn. Maria Andergast en Albrecht Schönhals te voornaamste rollen. SJ. KUIPER RembrandtWiener Blut. Ook deze week zal in het Rembrandt Theater de nieuwste film van Willy Forst „Wiener Blut" vertoond worden; aan het scheppen van de Weensche sfeer werken mee Maria Holst, Willy Fritsch, Hans Moser, Theo Lingen. Dorit Kreysler en Paul Hen- ckels. De binnen- en buitenlandsche jour naals gaan aan de film vooraf. Luxor: Allotria. In Luxor draait deze week „Allotria" waarin o.m. Heinz Rühmann het publiek van de eene lachbui naar de andere voert Het iournaal brengt de Japansche vloot op het doek en toont straatgevechten in Stalingrad Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de nieuwe distri butiebescheiden is het Maandag de beurt aan het restant van de letter H vanaf Heer TERAARDEBESTELLING A. v. EKEREN In allen eenvoud is Vrijdagmiddag op de algemeene begraafplaats aan de Klever laan ter ruste gelegd het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. van Ekeren. vroe ger hoofd der Openbare Lagere school aan de Nassaulaan. Onder de aanwezigen waren eenige oud-collega's. Toen de kist in de groeve was neerge laten. trad de heer A. A. J. Ridderhof naar voren, om als secretaris van de Haarlem- sche Schaakclub een woord van afscheid te spreken en dank te zeggen voor hetgeen de overledene voor de club beteekend heeft. Daarna dankte een zoon voor de blijken an deelneming. PERSONALIA. Bij het dezer dagen te Den Haag gehou den examen voor het getuigschrift voor spreekonderwijs, uitgaande van de vereeni ging voor logopaedie en phoniatrle, is ge slaagd C. van Huyzen te Haarlem. LEGAAT CHR. GER. KERK. Wijlen mevr. UchtmanBeekering te Haar lem heeft aan de Theologische school der Chr Ger. kerk te Apeldoorn een bedrag van 865.— gelegateerd. KORT NIEUWS Gedurende de wintermaanden zullen de conductrices van de Gooische Tramwegmaat schappij een cursus volgen op het gebied van toerisme, waardoor zij de weetgierigheid der passagiers ln dit opzicht volkomen zullen kunnen bevredigen. de meeste clubs begint Zondag de tweede helft en dat beteekent, dat het programma den eersten wedstrijddag vastgesteld Is. EDO dat de competitie tegen Xerxes begon, gaat op bezoek bij deze club in Rotterdam, doch de Haarlemmers moeten er op rekenen, dat zij het niet gemakkelijk zullen krijgen. De Rotterdam mers zijn lastige tegenstanders op eigen terrein. Stormvogels, dat het seizoen opende met een nederlaag tegen De Volewijekers, krijgt gele genheid revanche te nemen. Van belang verder in dit district is de Haagsche plaatselijke ont moeting ADO.H.B.S. In district 2 vraagt de ontmoeting Haarlem— Feijenoord de aandacht van de Haarlemmers. Theoretisch moet een Rotterdamsche zege voor speld worden, maar het is te verwachten, dat de roodbroeken zich zullen inspannen en voor een| verrassing zullen zorgen. V.S.V krijgt het tegen Emma gemakkelijker, doch toch moet opgepast worden. Spannend zal de strijd worden in he' Stadion, waar Blauw Wit en D.H.C. elkaar ont moeten De clubs hebben nog een kans op het kampioenschap. R.C.H.—West Frisia in de tweede klas kan in teressant worden, waarbij de thuisclub de beste kans heeft. In Beverwijk komen De Kennemeiv, en H.B C, tegenover elkaar en de Hcemstedena- zullen hun best moéten doen. willen zij ge lijk spelen. Santpoort trekt naar K.F C. en ook zijn nog vastgesteld: W.F.C.—Z.F.C. en Alcmaria VictrixAlkmaarsche Boys. Voor de derde klas vermeldt het progiv Terrasvogels—Helder; Zandvoortmeeuwen—D.T. 5.; ScholenBloemendaal; H.F.C.Klnheim T.y.B.B.Halfweg. In het algemeen hebben de thuisclubs de beste kansen. Het programma van de andere clubs uit Ken- nemerland luidt: D.E.M.—G.V.O.; K.V.V.—Bever wijk; V.V.B.—A.D.O.; Vitesse—I.E.V T.H.B.- B S.M.; - SpaarnevogeLs— E.H.S.; Onze Gezellen- Ripperda; Vliegende VogelsDC.O.; D.S.S.H.- H.V.C. 2—Haarlem 2; Stormvogels 2—W F.C. 2; Kennemers 2—V.S.V. 2; H.F.C. 2—E.D.O Helder 2—R.C.H. -2; Volewijekers 4T.Y.B.B. H.B.C. 2—D.W.S. 4; R.C.H 3—Haarlem 3; Bloe mendaal 2—Santpoort 2; Watergraafsmeer Zandvoortmeeuwen 2; S.C.A. 2Zandvoortmeeu wen 3. JUBILEUM „BLOEMENDAAL". Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van e B. V. C. „Bloemendaal" heeft de feestcom missie het volgende programma samengesteld 15 Nov.: 9.30 uur: hijschen van de bondsvlag door den Eere-voorzitter, den heer Adr. Casseé. 10 uur: Bloemendaal 3—E.H.S. 2; Bloemendaal in.—R.C.H. e. 12 uur: Bloemendaal 4B.B C. 4. 12.30 uur: Bloemendaal Veteranen—H.F.C. Vete- 2 uur: Bloemendaal 2—Santpoort 2. 22 Nov. 2 uur: jubileumwedstrijd Bloemendaal -H. F. C. De veteranenwedstrijd tusschen Bloemendaal i H.F.C. belooft iets bijzonders te worden volgende „oudjes" zijn uitgenoodigd: M. Strik, ÏJfs, J. Sunter. J. Beijk. P. Parson, G. Strik. M. Jansen, D. Kroon. Ph. Immer, J. Huyer, A. Donkervoort, P. Sabells, G. Metz, C. Strik. Bij de H.F.C.-veieranen doet o.m. voorzitter, SpoeTder mede. De jubileumswedstrijd van het eerste elftal te gen H F. C. kan eerst Zondag 22 November ge peeld worden. HOCKEY B.M.H.C. ONTVANGT AMSTERDAM. B.M.H.C, is drie wedstrijden achter op Laren, naar begint reeds aan de tweede helft Op be zoek komt Amsterdam.- waarvan twee maanden geleden met 20 werd gewonnen. De Bloemen dalers zijn op den goeden weg. Van meer belang is de strijd LarenH.D M waarbij het aan spanning niet zal intbreken. Verliezen de gasten, dan raken zij achterop Verder zijn vastgesteld voor de eerste klas: Kil- srsumH.O.C. en T.O.G.O.H.H.Y.C. In de damescompetitie zal Rood Wit het onge slagen record op H.D.M. in Heemstede voon- 3.D.H.C trekt naar Amsterdam en zal het niet gemakkelijk krijgen. DAMMEN DISTRICTSBOND NOORDHOLLAXD. n verband' met de in voorbereiding zijnde plannen tot oprichting van één Provincialen Districtsbond voor Noordholland, waardoor alle in deze provincie gevestigde dambonden tot een bond zullen worden vereenigd, is de a s. jaarvergadering van den Districtsbond Noordholland, welke op 22 November a.s. Alkmaar zou worden gehouden voorloopig uitgesteld. De Competitie-commissie van den Ned Dambond heeft in verband hiermede het verzoek van „Oosterkwartier" ingewilligd de voor Zondag a.s. vastgestelde ontmoeting tegen Haarlemsche Damclub uit te steller? en op nieuw vast te stellen op Zondag 22 November. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Aardappelen Aardappelen Beschuit Brundst. Bon Kaart 58A Aard. 5SB Aard. 58 Besch. 4 30 Algem Hoevoelh. tun. 1 2 log. 21 Nov, 1 kg. 21 Nov. 75 gr. 21 Nov. 7 0 gr. 28 Nov. Bol/Vet 125 gr. 23 Nov. Bot/Vet 125 gr. 10 Jam. '43 0 5 BV Brandst 1 eenih. 31 Dec. 01 t.m. 04 KF 1 eenJ» 30 Aug. '4 3 Oil t.m. 08 BV 1 een». 28 Fe.br. '43 Brood ftsA Brood 400 gr. 21 Nov. 5.SB Brood 50 gr. 21 Nov. Cacao 3-65. 4-«5 Reserve 150 gr. 28 Nov. Cigarotten Rlü Tabak 20 st. 21 Nov. CigareUcn R 1 tl Clg. 20 at. 21 Nov. Chocolade 56. 57 Veran. 100 gr. 12 Dec. Eenheltlszcep NO Eenheids®. 1 ïamts. 80 Nov. 412 Algem. 422 Algem. 421 Algom. 4 20 Afeem. 418 Algem. 426 Alge-m. 40(1 Algem. 58 Melk Gein, Meel Gort Havermout Jam Kaas 4 24 t.i Koffiesurr. Melk 1 rants. 30 No' 125 gr. 2 8 Nov. 125 gr. 28 Nov. 125 gr. 2S Nov. 500 gr. 2 8 Nov. 100 gr. 28 Nov. 250 gr. 28 Nov. 13/4 L. 21 Nov. 125 gr. 28 Nov. 4-86.4-67 Reserve 250 gr. 28 Nov. .'I> M Text.(m.) 45 gr. 31 Dec. 417 A If em. 1 kg. 28 Nov. rk 58. .v.i Versn. 100 gr. 12 Dec. R 10 Ta-bak 5 at. 21 Nov. Rio Tabak 25 gr. 21 Nov. k 58 Tap tem. 1 3/4L. 21 Nov. I» NO Eenheldsz, 1 rants. 30 Nov. II 423 Alpem. 100 gr. 28 Nov. 58A Vleesch 100 gr. 21 Nov. 5SB Vleesch 50 gr. 21 Nov. Was (ill poeder NO Waschp l rants. 30 Nov. 432. 413 Algem. 1 rants. 30 Nov. Pculvr. H'rit Suiker Suiker\vi Sigaren Ta hak Tnptcino Tollet zee Bonnen beteekenen voedsel mits er geld isZorgt voor geld Steunt Winterhulp Giro 5553. Aan onze lezers Het aan de kinderen van velen onzer lezers welbekende verhaal „DE VUURROODE SCHOENTJES", waarnaar zij iederen dag met span ning uitzagen, is thans in boek vorm verschenen. Op fraaie wijze uitgevoerd, de tekst op iedere blad zijde met gekleurde illustraties om geven, is het een ST. NICOLAAS- GESCHENK bij uitnemendheid voor Uw kinderen. ï£""*"*37 i Het boekje is van Maandag 16 Nov. a.s. af uitsluitend verkrijgb. aan onze bureaux: GR. HOUTSTRAAT 95, HAARLEM SOENDAPLEIN 57, HAARLEM.NRD. KENNEMERLAAN 102, I3MUIDEN (De boekjes kunnen niet thuis bezorgd worden) Sport-allorlei In Helsinki is op 52-jarlgen leeftijd overleden de eens wereldberoemde Finsche discuswerper er kogelstooter Elmer Niklander: hij 'crreger. woordlgde Finland reeds bij de Olympische Spe len Jn Londen in 1908. In 1920 verwierf h:j met discuswerpen de gouden medaille in Antwerpen de tweede plaats met kogelstooten. RADIOPROGRAMMA ZONDAG 15 NOVEMBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.30 Het Zondagochtendconcert (gr.). 8.15 Har- moniemuziek (gr). 8.30 De zin van het boer zijn. 8 45 Koorzang (gr.). 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 9.15 Volksmuziek, lezing. 9 30 Zondagmorgen zon der zorgen. 10.30 Deutsche Stunde. 11.30 De stem der S S. 11.45 Neerlands stem van het Oostfront. B. N. O Nieuwsberichten en populair ac tueel praatje. 12.15 Leden van het Nederlandsch Kamerkoor. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche volks concert 14.00 Het Omroepsymphonie-orkest. 15.00 Gerhardt Hauptmann, lezing 15.20 Lichte muziek. 16.00 Omroeporkest en solist. 17.00 Het Zondag middagcabaret. I7.è45 Melodieën uit een uitstal kast. 18.30 B. N. O. Nieuwsberichten en sportuit slagen. 18 45 Gramofoonmuziek, afgewisseld met sportreportages. Vanaf 19.15 alleen voor de radio- centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken 19.15 Gramofoonmuziek. 19.30 Ptanovoordracht. 20.00 De Melodlsten, solist en orgelspel. 21.00 Gramofoonmuziek. 21.45 „Van Stad tot Front", gramofoonplatenprograinma. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Balletmuziek uit „Faust" (gr.). 22.00 Bonte Melodieënreeks (gr.). 23 15—24.00 Piatenbal (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.30—9.15 Voor de jeugd 9.45 De instrumenten van het orkest, voordracht met muziekvoorbeel den 10.30 Studiodienst. 11.30 Gewijde muziek (opn.). 11.45 Cyclus „De kerk ln zonde en heer lijkheid". 12.00 B, N. o. Nieuwsberichten en po pulair actueel praatje. 12.15 Programma-overzicht. 12 20 Amusementsorkest. 12.30 Een solda&t spreekt tot de 1eugd. 12.45 Amusementsorkest en soliste. 13 00 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: Wie en wat waren onze voorouders. 13.15 Het Amusementsorkest, soliste en het gitaarduo „De Waraa's" met pianobegeleiding. 14.00 „De zoon van den Padischah van Indlë", sprookje. 14.50 Primaballerina (gr15.00 Opera „Manon". 17.00 Nederlandsehe boekenschouw. 17.20 Omroep- pianotrio. 17.45 Spiegel van den dag en B. N O. Militair weekoverzicht. 18.00 Theo Uden Masman zijn dansorkest en gramofoonmuziek. 18.40 De Nederlandsehe taalclub. 19.00 B. N. O. Engelsche uitzending' Dutch News Reel. Voor de radio- centrales: Liederen uit het zuiden (gr.). Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19 15 Lichte muziek. 19.45 B. N O Nieuwsberichten. 19.55 Gramofoonmuziek. 20.00 Concertgebouw orkest (opn.). 21.00 Voordracht. 21.15 Clavecimbel, fluit, viola da gamba (gr.). 21 45 B. N. O. Nieuws berichten. 22.00 B. N. O. Militair overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. MAANDAG 16 NOVEMBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7 15 Gramofoonmuziek. 7.30 B. N. O. Nieuwsbe richten 7 40 Licht ochtendspel (gr.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8,40 Spreken en zingen, lezing. 8 50 Concerto grosso van Handel (gr.). 9.00 Ber- lljnsch Opera Orkest (gr.). 9.30 Spiegel van den dag (opn 9.40 Berlijnsch Opera Orkest. 10.00 Koorzang (gr), 10.30 Voordracht. 10.45 Otto Hen driks en zijn orkest. 11 30 Zang met pianobege leiding en twee vleugels. 12 00 Almanak. 12.05 Theo Uden Masman en zijn dansorkest en gramofoon muziek. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke be richten. 13.00 B N. O. Politiek of militair over zicht. 13 10 Omroeporkest. 14.00 „Elck wat wils", gevarieerd programma. 15.00 Voordracht. 15.15 „Elck wat wils", gevarieerd programma. 16 45 B N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.qo Orgelconocert. 17.30 Van heinde en verre klinkt^, het nieyws. 17.45 Amusementsorkest, solist en gramofoonmuziek. 18.30 B N. O Nieuwsberlch- en 18.40 Amusementsorkest en solist. 19.00 Poli- lek weekpraatje. Vanaf 19 15 alleen voor de adlo-centrales. die over een lijnverbinding met de sudio beschikken. 18.15 Vertrouwde wijzen in bonte rij. 20 45 Eigen opnamen 21.45 B N. O. Nieuwsberichten. 22.00 De Poeszta roept (gr.). hart (gr* 23.05—24 00 Popu- Verduisteren van 16.52 tot 7.58 tiur 14 Nov.: zon op 7.58, onder 16.50 uur maan op 13.31, onder 23.04 uur 15 Nov.: zon op 7.59. onder 16.49 uur maan onder 23,04, op 14.05 uur (7.56 uur E.K.) 22.20 Liederen uit lair orkestconcert (gr.) HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—7.40 Z:e Hilversum I. 7 40 Ochtendgymnas tiek. 7 50 Sportnieuws S 00 Actueel nieuws voor hoer en tuinder. 3 15 Muzikale ochtendgymnas- 'lek. (gr.). 8.30 B N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Viool en piano (gr.). 9.00 Vroolljke werkers inspi- rceren de lichte muze (gr). 9.15 Voor de huis vrouw 9 20 Vervolg van 9.00 10 00 Godsdienstige uitzending 10.30 Arnhemsche orkestvereeniglng (opn 11 00 Voor de kleuters. 11.20 Volksliedjes (gr 11.30 Orkes' Rentmeester en gramofoonmu ziek. 12.30 Op bezoek bij de familie de Boer. 12.45 i- N. O Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Door opera en ope rette (gr 13 15 Stedelijk orkest van Maastricht, 14 on Godsdienstige uitzending. 14.30 Stedelijk orkest var. Maastricht en soliste. 15 30 Voordracht. 15.45 Symphonie-orkesten spelen Strauss walsen isr 00 Strijkkwintet. 16 45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke en beursberichten. 17 00 „Emma van Haarlem", luisterspel voor de jeugd. 17 15 Lichte muziek 17 45 Spiegel van den dag en B. N. O Frisch praatje. 18.00 Marschmuziek (gr.) ïs.is De N. S. B. antwoordt. 18 30 Omroepsymphonie-orkest en het Omroep-pianotrio (opn.) Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een :ynverbln- dlng met de studio beschikken. 19.15 Ul! Neer lands Gouwen 19 30 Lichte gramofoonmuziek. 19.4.7 B N O. Nieuwsberichten. 19.55 Lichte sra- mofoonplaten 20.15 „Varia", gevarieerd program ma. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B N. 3. Politiek praatje. 22.10 Avondwijding. 22.20- 1400 Zie Hilversum I 6

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2