Haarlemsche Courant TRIJDKREET VAN DE AS: SCHEPEN! Nog steeds Fransch verzet in Marokko. Rommel trekt ten Westen van Tobroek terug. DARLAN, .GIRAUD EN DE GAULLE. GENUA WEDEROM GEBOMBARDEERD. Plaatselijke gevechten aan het Oostelijk front. 1 87e Jaargang No. 270 x ij fconnement p. treek 0,28, p. maand UU, p. kwartaal 3,0, y ianco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentien tl hap k®* f s'~ ell£0 m,m' meer 20 cent- Reclames dubbele prUs. >p i frertentleabonnementen isoo m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer -rszi jjtjj j15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. e cent p. m.m- K|,i Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur! 9. BAtTDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt d&celiJks behalve op Zon» en feestdagen. Maandag 16 NovemUer 1942 Bureau* Haarlemi Groote Houtstraat OJ, Bükantoor» Soendas plein 37. Tel. Directie 1J0S2, Hoofdredactie 1S054, Redactie 10600, Administratie 1072». I»i25. Soondapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PH. A. mees P. W. peebeboom. di Duitschers en Italianen brengen voor de "N oordafrikaan- )he kust 3 kruisers, 4 kleine oorlogsschepen, 14 koop- aarders en een tankschip tot zinken, beschadigd, ten deele reddeloos: 67 schepen, waaronder nh« 5 oorlogsbodems. Ui al. duikboot vernietigt 1U dagen 30.000 ton. de Gistermiddag maakte het Duitsche opper- vel in een extra-bericht het volgende kend Bij de gemeenschappelijke actie van je Italiaansche en de Duitsche lucht- „Nj macht en van de Italiaansche en de I n-f)uitsche marine werden bij den strijd gen de vijandelijke convooieering aan Noord-Afrikaansche kust in het ..'estelijke deel der Middellandsche Zee We volgende successen behaald, ee II Vernietigd of beschadigd werden in totaal schepen en wel 14 Koopvaarders en groote transport- ze* iepen met een gezamenlijken inhoud van mne .000 ton werden tot zinken gebracht; een lot tankschip (ongeveer 10.000 ton) werd orpedeerd en in zinkenden toestand ach -elaten: 7 koopvaarders en groote isportschepen met een gezamenlijken tbc boud van 71.000 ton werden zoo zwaar ip. ischadigd, dat hun verlies .zeker geacht worden. Daarmede werd in totaal „.000 ton van de waardevolste vijande- sl®| ke vracht-, tank- en transportscheeps- imte vernietigd. Hiervan zijn reeds 8 gev iepen met een gezamenlijken inhoud van n te 000 ton in het extra-bericht van 14 No- vijz nber vermeld. (Zie Duitsche weermacht- richten elders in deze editie. Red.) andere koopvaarders en transport eoen met een gezamenlijken inhoud van .000 ton werden beschadigd, ten deele zwaar, dat verwacht kan worden, dat geruimen tijd niet voor transportdoel- iden gebruikt kunnen worden. Bovendien werd een slagschip bescha- d, 3 vliegtuigkampschepen werden be- udigd, waarvan één zoo zwaar, dat aan- nomen kan worden, dat het geruimen geen dienst zal kunnen doen. 3 kruisers zinken gebracht, 14 kruisers en groote pedojagers beschadigd, 4 torpedojagers bewakingsvaartuigen tot zinken gebracht 7 torpedojagers en bewakingsvaartuigen ichadigd. Italiaansch weermachtbericht. OHet Italiaansche weermachtbericht luidt )e ftaiiaansch-Duitsche troepen bleven rdnekkig tegenstand bieden tegen den op- rsch der vijandelijke strijdkrachten in de renaica en dwongen den vijand herhaal- ijk tot zware gevechten. Levendige be- ivigheid der luchtmacht boven de Mid- Jandsche Zee en Fransch-Noord-Afrika. gen vliegtuigen werden door jagers der 1 neergeschoten, een tiende werd door l afweergeschut van het eiland Pantel- ia neergehaald. Italiaansche gevechts- egtuigen ondernamen in scheervlucht een ilaagden aanval op een vliegveld in ansch Noord-Afrika en schoten daarbij rijke vliegtuigen, die kort tevoren ge- ald waren, in brand. De aanvallen uit de lucht en ter zee op Engelsche en Amerikaansche schepen in Algerijnsche wateren werden voortgezet den vroegen ochtend van Zondag plaat- een Italiaansche duikboot onder bevel n den luitenant ter zee Rino Erler, in de lai van Bougie twee torpedotreffers op Engelschen kruiser van de Leander- je (7200 ton). De kruiser is gezonken. In het Oosten der Middellandsche Zee bben Italiaansche torpedovliegtuigen mei cces een vlootformatie aangevallen. Een rpedojager werd ernstig getroffen en kan s tot zinken gebracht worden beschouwd. Van de operaties der laatste dagen zijn totaal 10 Iteliaansehe vliegtuigen niet op in basis teruggekeerd. De laatste lucht- mval op Genua heeft 5 dooden geëischt. rvvijl 14 personen gewond werden. (Zie aliaansche weermachtbericht van Zater- ig in deze editie. Red.) De namen der slachtoffers zullen in de aatselijke pers gepubliceerd worden. De duikboot, die opereert onder bevel van en luitenant ter zee Gianfranco Gazzana, left op den Atlantischen Oceaan nieuwe iccessen behaald. Zij bracht een gewapend Engélsch motorschip van 10.000 ton en door ge schutvuur het gewapende stoomschip Veerhaven van 3500 ton tot zin ken. Daarmede heeft deze duikboot in tien igen in het geheel meer dan 30.000 ton andelijke of voor rekening van den and varende scheepsruimte tot zinken ibracht. Eenigen der bemanningen onder eer een kapitein, werden gevangen geno- De woordvoerder van het hoofdkwartier t Geallieerden heeft verklaard, dat de likbooten van de As naar Noord-Afrika Js door een magneet" getrokken worden i dat zij thans „zeer talrijk en sterk in tie zijn". De woordvoerder weigerde ge- vens te verstrekken over scheepsverlie- m der Geallieerden. De Daily Mail heeft een artikel gepubli- erd over het duikbootgevaar en meent in verband, dat Smuts gelijk heeft wan- Berlijn de bescherming van de ravitailleering is voorden vijand het probleem, waar van de afloop van zijn avon tuur afhangt. Schepen, schepen, is niet alleen de roep van Smuts, doch ook de strijdkreet van het Duitsche, Italiaansche en Japansche duikbootwapen. neer hij in zijn rede op dit gevaar wijst. Wat doet men om dit gevaar op te hef ten vraagt het blad. Men heeft gezegd, dat er eigenlijk nog niets gebeurt. Wel heeft men voorgesteld een oppersten staf van deskundigen der marine en luchtmacht te vormen. Wanneer Smuts in zijn rede zich zoo uitvoerig met het duikbootgevaar bezig houdt, dan kan men terecht vermoeden, dat zijn verklaringen berusten op prima in lichtingen. Het gebied waarin duikbootaan- vallen voorkomen, verandert voortdurend. Hieruit kan men concludeeren, dat de Geal lieerden de duikbooten van de eene plaats op den Atlantischen Oceaan naar de andere jagen, zonder dat het tot een offensieve actie komt. Tenslotte verklaart het blad, dat van Ge allieerde zijde een stelselmatige strijd tegen het duikbootgevaar niet gevoerd wordt. in den Kaukasus. Een bataljon der Waffcn- S.S. trekt over de Terek. <SS PK Altstadt O.H. P.H. c) De grootste staatsleeningen der geschiedenis in de V.S. verwacht. De „New York Times" publiceerde Vrij dag een bericht, volgens hetwelk het Ameri kaansche ministerie van financiën den der tigsten November een financieele aangele genheid zal behandelen, die eenig is in de geschiedenis der Vereenigde Staten. Men verwacht, dat dan staatsleeningen ten be drage van 4.000.000.000 dollar zullen wor den uitgegeven. Kolchossysteem in den Kaukasus verdwijnt. De persdienst van de Nederlandsche Oost Compagnie meldt: De nieuwe ordening op agrarisch gebied, welke de boeren bevrijdt van het bolsjewis tische Kolchossysteem. is nu ook in de Kau kasus ingevoerd. Bij de onlangs genomen be sluiten is rekening gehouden met de bijzon dere omstandigheden, welke in verband daar mede in het betreffende gebied gelden. De nieuwe agrarische ordening beoogt in plaats van het Kolchossysteem (collectieve bedrijf) via de zgn. Gemeinwirtschaft (waar bij de boeren 1 ha hofland in eigendom heb ben) en de Landbaugenossenschaft de erf- hoeve weer in te „R.K. KERK EN NAT.-SOCIALISME" Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum 1 in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „R.K. kerk en nationaal-socïalisme". Modder en moeras in het Oosten. Duitsche nieuwe gercedzijnde stellingen. infanterie-geschut bij den opmarsch naar (PK Freckmann-Transo/F P.H. c) Vichy weer in contact met generaal Noguès. Geheime missie voor Weygand. Amerikaansche luchtaanvallen op Tunis. Volgens een communiqué van het Fransche ministerie van informatie is een vliegveld bij Tunis Vrijdagmorgen twee maal door Gealli eerde .vliegtuigen aangevallen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Tunis éénmaal licht alarm gegeven. Op de persconferentie van Vrijdag heeft president Roosevelt medegedeeld, dat hij nog geen antwoord heeft ontvangen op zijn ver zoek aan den Bey van Tunis, den Amerikaan sche troepen vrijen doorgang naar het aan grenzende Italiaansche koloniale gebied te verleenen. Reuter heeft een bericht verspreid, dat generaal Noguès zich na zijn terugkeer uit Algiers te Rabat met de houding van admi raal Darlan solidair zou hebben verklaard. Noguès had, zooals gemeld, te Algiers lang durige besprekingen met Darlan gevoerd. Naar men echter uit welingelichte bron te Vichy verneemt, heeft generaal Noguès een oproep gericht tot de Marokkaansche legionnairs, waarin hij hen opwekt, rust en discipline te bewaren en de bevelen van maarschalk Pétain op te volgen. De Fransche troepen bieden in het binnen land van Marokko nog steeds tegenstand, zei- de de woordvoerder van het Fransche mini sterie van voorlichting. Verder deelde hij mede, dat de generaal Noguès zijn troepen op de lijn Marakes MeknêsFez heeft gecon centreerd. De drie genoemde steden bevinden zich nog steeds stevig in Fransche handen. De gebeurtenissen in Frankrijk. Alle strategische punten aan de Zuid-Fran- sche Middellandsche Zeekust staan thans, naar het D.N.B. verneemt, onder de bescher ming van de Duitsche en Italiaansche wapens. De doortocht door het onbezette Frankrijk heeft zich verrassend snel en zonder wrijving voltrokken. Het zakenleven gaat ongestoord zijn gang. Naar Havas-Ofi uit Toulon meldt, heeft de bemanning van het aldaar in de haven lig gende Fransche eskader bevel gekregen in de haven te blijven. Overeenkomstig een appèl van den commandant van het eskader De- laborde hebben alle admiraals en officieren ■an de vloot den eed van trouw jegens maar schalk Pétain afgelegd. Te Vichy werd een officieel communiqué uitgegeven, dat luidt: „De aanwezigheid van troepen der Asmogendheden in het tot dusver onbezette gebied van Frankrijk is geen schen ding van de souvereinitetï der Fransche re geering. Wij zijn in staat te verklaren, dat de politieke aangelegenheden en alle bestuurs zaken volkomen onafhankelijk in Fransche handen zullen blijven en onder strikte auto riteit van de Fransche regeering zullen wor den voortgezet. De Fransche gezant De Brinon legde voor de vertegenwoordigers der Fransche bladen eenige verklaring af. Hij begon zijn uiteenzetting met te zeggen, dat de Duïtsch-Fransche samenwerking nu werkelijkheid was geworden. Volgens spreker was de toestand in Fransch Noord-Afrika nogal duister De regeering heeft echter weer contact gekregen met gene raal Nogués. In aansluiting hierop zeide De Brinon nog, dat de generaal de Fransche re geering belangrijke inlichtingen had verstrekt, doch dat hij de pers niet verder mocht in wijden. Tenslotte sprak De Brinon nog over ge raai Weygand en zeide. „Momenteel voert Weygand een zeer belangrijke missie uit. Ik kan u echter niet zeggen wat deze missie om vat". Dissidenten. Naar officieel wordt medegedeeld is de commandant van het militaire district Mont- pellier, generaal Delattre de Tassigny, wegens dissidentiepogingen gearresteerd. Generaal Delattre heeft den 9en November, nadat hij had vernomen dat generaal Giraud naar Afrika was ontkomen, zijn post verla ten, terwijl verscheidene officieren en man schappen zich bij hem hadden aangesloten. Hij beschikte over twee stukken geschut. Hij had het plan in Frankrijk een dissidente groep te vormen. Na dagenlang te hebben rondge doold, heeft hij zich ter beschikking van den eersten officier der gendarmerie gesteld, dien hij ontmoette. Zijn aanhangers hadden zich intusschen verstrooid. Delattre werd onmid dellijk gearresteerd en is thans aan de mili taire justitie overgeleverd. Radio Vichy heeft de volgende boodschap van Maarschalk Pétain aan het Fransche leger in Afrika bekend gemaakt: Generaal Giraud, die heeft gehandeld in strijd met zijn eerewoord en zijn eer van of ficier, eischt voor zichzelf het opperbevel over de Gaullistische troepen in Afrika op en voert een titel, die hij slechts van een buiten- landsche mogendheid gekregen heeft. Tk ver bied generaal Giraud, zich op mij en mijn naam te beroepen. Officieren, onderofficie ren en soldaten, ge moogt aan dit verraad, niet mede-schuldig worden. Ge moet elke ge hoorzaamheid weigeren. Ik alleen ben en blijf uw chef". Zondagavond laat heeft de Fransche regee ring het volgende bekend gemaakt: „Volgens buitenlandsche radio-uitzendingen heeft generaal Giraud die zoojuist door Roo sevelt tot „opperbevelhebber in Afrika be noemd is", een oproep uitgevaardigd, die een rechtstreeksch appèl beteekent tot afvallig heid. De Fransche regeering moet derhalve constateeren, dat hij zijn eerewoord van offi cier op ondubbelzinnige wijze en ernstig ge broken heeft. Admiraal Darlan. Admiraal Darlan heeft volgens radio-Vichy aan hel hoofd der regeering, Laval, een tele gram gericht, dat door het staatshoofd, maar schalk Pétain. persoonlijk is beantwoord Dit antwoord luidt Ik heb kennis genomen van uw telegram aan het. hoofd der regeering. U moest Noord- Afrika tegen den Amerikaanschen aanval verdedigen. De beslissing, die u met over treding van mijn bevelen hebt genomen, is precies het tegendeel van de opdracht, die u hebt gekregen. Ik geef aan het leger in Afrika het bevel onder geen voorwaarde eenigerlei actie tegen de strijdkrachten der Spil te ondernemen en het ongeluk van het vaderland niet nog te vergrooten. Door den Franschen omroep is de volgende mededeeling voorgelezen „Nadat de heldhaftige tegenstand van onze marine en onze troepen aan de kusten van Marokko en Algiers gebroken was heerschte in Noord-Afrika een zeer verwarde toestand. Als gevolg van de moeilijkheden, die het tot stand brengen van een verbiding met admi raal Darlan in den weg stonden, wisten de maarschalk en zijn regeering niet precies, of admiraal Darlan onder den druk van geweld slechts onderhandeld had over het neerleggen van de wapens, of dat hij zich had ingelaten met andere overeenkomsten met de Ameri kanen, die zijn bevoegdheden te buiten gin gen en in elk geval niet overeenkwamen met het bevel van den maarschalk. Een radiorede, die Darlan heeft gehouden, en zijn antwoord op het telegram van den chef der regeering. waarin deze om een ver klaring verzocht, hebben bewezen, dat hij een initiatief heeft genomen, dat in tegenstelling is met de ontvangen instructies. Daarop heef! de maarschalk hem het gepubliceerde tele gram gezonden Volgens Svenska Dagbladet worden de te Algiers met Darlan gevoerde onderhandelin gen in verschillende Engelsche kringen met verwondering en ergernis gadegeslagen. Het Britsche publiek begrijpt niet, dat Darlan weer zoo spoedig als persona grata en als vertegenwoordiger der Fransche belangen is aanvaard. Men wijst er in deze kringen op. dat het een hoogst pijnlijken indruk moet maken op de beweging van de Gaulle, als de Geallieerden Darlan in genade aannemen. Te Londen zou men bij Darlan slechts belang gehad hebben, indien hij er in geslaagd zou zijn de Fransche vloot mede te brengen De Fransche ambassade te Ankara spreekt het in het buitenland verspreide gerucht, als zou de ambassadeur. Gaston Bergerey. tot De Gauille zijn overgeloopen. tegen. De am bassade bevestigd het bericht, dat een secre taris der ambassade zich bij De Gaulle heeft aangesloten. Duitsche vrouwelijke vlieger ontvangt IJzeren Kruis Ie kl. De Fiihrer heeft aan de bekende ka- pitein-vliegster Hanna Reitsch wegens de bijzondere verdiensten, die zij zich met voortdurend gevaar voor haar le ven heeft verworven voor de ontwik keling van het Duitsche vliegmateriaal, het IJzeren Kruis le klasse verleend. Rijksmaarschalk Hermann Göring heeft tegenover de dappere vliegster zijn er kentelijkheid en gelukwenschen uitge sproken. Hierdoor is voor het eerst een Duit sche vrouw onderscheiden met het IJze ren Kruis le klasse. Hanna Reitsch werd in 1937 als eerste Duitsche vrouw ka- pïtein-vliegster. In 1938 verleende Gö ring haar als tot nog toe eenige vrouw het vliegtuigbestuurdersinsigne der Diiitsche luchtmacht. Wie geregeld gas- en electriciteits- verbruik controleert, kan tijdig zelf ingrijpen. Militaire objecten der stad vernietigd, voorraden weggevoerd. Groote prestaties der Italiaansche luchtmacht. Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag luidt als volgt In de Marmarische woestijn heeft de vijand Vrydag over een uitgestrekt front pressie uitgeoefend. Tobroek, dat door de Italiaansch-Duitsche afdeelin- gen was ontruimd, nadat deze waren overgegaan tot verwijdering van de voorraden en vernietiging van instal laties met militaire beteekenis, werd door vijandelijke colonnes bereikt. Tijdens aanvallen op Benghazi trof en vernietigde het plaatselijke luchtafweerge schut 2 Britsche vliegtuigen, Luchtformaties bleven vijandelijke vaar tuigen in de Algerijnsche wateren besto ken. Vrachtbooten en oorlogsschepen wer den herhaaldelijk getroffen en zwaar be schadigd door Duitsche bommenwerpers Een vijandelijk vliegtuig werd neergescho ten. Een onzer duikbooten onder bevel van luitenant ter zee Roberto Rigoli. die door een stoutmoedige manoeuvre tot de reede van Bougie was doorgedrongen, heeft een schip van 18.000 ton getorpedeerd en -doen zinken. Genua is Vrijdagnacht door talrijke Brit sche formaties gebombardeerd. Aanzien lijke schade werd aangericht, vooral aan huizen in de centrale en Oostelijke wijken der stad. Het aantal slachtoffers is nog niet nauwkeurig bekend. In de eerste week van November zijn belangrijke successen behaald door Italiaansche duikbooten. die onder bevel van fregattenkapitein Carlo Liannazza en luitenant ter zee Gianfranco Gazzana op den Atlantischen Oceaan opereerden en de schepen Dagombra, Empire Seal, Franthall en Andreas met een totaal van 22.451 ton tot zinken brachten. Tobroek. Het D.N.B. verneemt nog Met de gemelde ontruiming van 'Bobroek, die eerst geschiedde nadat alle militaire in stallaties waren vernield, wordt het zich' van den vijand losmaken in Westelijke rich ting door de Duitsch-Italiaansche formaties voortgezet. De Engelschen hebben tijdens hun groote offensief belangrijke terrein winst behaald, doch het is hun tot nu toe niet gelukt het gros van het Duitsch-Ita liaansche pantserleger te vernietigen, en te verhinderen, dat dit nieuwe, voorbereide verzetlinies bereikte. Bovendien brengen vliegtuigformaties der Spil den achtervol genden Britschen voorhoeden dagelijks zware verliezen toe. De Berl. Nachtausgabe schrijft: „De wet ten van den woestijnoorlog, wiens onver biddelijke hardheid Rommels divisies en de Italiaansche troepen in Noord-Afrika, de beide laatste jaten van den oorlog voldoen de hebben leeren kermen, hebben ertoe ge dwongen Tobroek tijdelijk te ontruimen voor de oprukkende Britsche en Amerikaan sche pantsertroepen. De tactiek zich voort durend van den vijand los te maken, die door een massalen aanval van vijandelijke 119.000 ton in diverse wateren vernietigd. De Duitsche weermachtberichten. Het Duitsche weermachtbericht van Za terdag luidde In het Westen van den Kaukasus zijn bij plaatselijke aanvalsacties domineerende bergstellingen en talrijke gevechtsverster- kingen stormenderhand veroverd. Gevechts vliegtuigen bestormden stad en haven Toe- apse. In den Tarek-sector werden krachtige aanvallen met vernietiging van vijandelijke tanks afgeslagen. Duitsche gemotoriseerde troepen vernietigden in de Kalmukken- steppe een vijandelijk steunpunt en haalden gevangenen en buit binnen. Ten Zuiden van Stalingrad strandden locale aanvallen der bolsjewisten door het afweervuur der Roemèensche troepen. Te Stalingrad naman stormtroepen in zware gevechten nieuwe blokken huizen. Vijande lijke tegenaanvallen werden afgeslagen en concentraties door gebundeld artillerie- en luchtdoelgeschutvuur en door duikbommen werpers uiteengeslagen. Aan het Donfront hebben Duitsche en verbonden troepen plaatselijke aanvallen van den vijand afgeweerd en hem in een tegenaanval naar ziin uitgangsstellingen te ruggedreven. Duitsche en Roemeensche luchtstrijdkrachten deden overdag en des nachts aanvallen op vijandelijke troepen concentraties. In den midnensector hebben stormtroep-, jes een aantal gevechtsversterkingen ver nietigd. De luchtmacht zette haar hevige aanvallen op het achterland van den vijand voort. Aanvallen van den vijand ten Zuidoosten van bet Ilmenmeer en aan de Wolchof mis lukten. De bolsjewieken hebben van 1 tot 10 No vember 282 vliegtuigen verloren, waarvan 218 in luchtgevechten, 33 door luchtafweer geschut der luchtmacht en 11 door leger- formaties. De rest werd op den grond ver nield. In dezelfde periode gingen 18 eigen toestellen verloren. In de Marmarische woestijn heeft de vijand met onverminderde kracht over een breed front aangevallen. De Duitsch-Ita liaansche troepen hebben na vernieling van alle militaire installaties Tobroek ordelijk ontruimd. Gevechtsvliegtuigen bombar deerden colonnes op den Halfaiapas. In de wateren van Bougie hebben ge vechtsvliegtuigen een koopvaarder van 6000 ton in den grond geboord. Twee vijande lijke kruisers en 5 groote transportschepen werden meermalen getroffen. De vernieti ging van een kruiser is waarschijnlijk. Laadinstallaties en opslagplaatsen in de haven van Bougie werden verwoest. Extra-bericht. Zooals reeds in een extra-bericht is be kend gemaakt, hebben Duitsche duikbooten in een aanval od de Amerikaansch-Brit- sche landingsstrijdkraehten in Noord-West- Afrika en in den slag op den Atlantischen Oceaan den viiandeliiken oorlogs- en transportvlo ten opnieuw ongewoon groote verliezen berokkend. Zij hebben in de Noordelijke IJszee, in het Noorden van den Atlantischen Oceaan, aan de Canadeesche kust, in de Caraibische Zee, bij de Kaap-Verdische eilanden, in de Golf van Guinea en in de wateren ten Oosten van Kaapstad van geescorteerde convooien en in afzon derlijke achtervolging 20 schepen in den grond geboord van 119.000 ton in totaal, benevens een torpedojager. Twee andere schepen werden getorpe deerd. In het Westelijk deel der Middellandsche Zee hebben zij van de Britsch-Amerikaan- sche transportvloot weer 2 transportschepen en een groote tankboot van 20.000 ton in totaal vernietigd, benevens een torpedo jager. zoodat de successen der onderzeeëers aan de kust van Algiers en Marokko zijn gestegen tot 11 transportschepen van 99.100 ton in totaal. Na het extra-bericht van 9 November hebben de duikbooten in de Middellandsche Zee en op het Atlantische oorlogstooneel 31 koopvaarders van 218.100 ton tot zinken gebracht en nog 6 door torpedotreffers be schadigd. Bovendien werden na 9 Novem ber 2 Britsche kruisers en een torpedojager in den grond geboord, een vliegtuigmoeder schip, een torpedojager en een korvet be schadigd. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag. Het Duitschesweermachtbericht van Zon dag luidt Duitsche en Roemeensche troepen sloegen Zaterdag overdag in het Kaukasusgebied hevige vijandelijke aanvallen af. In het stadgebied van Stalingrad werden vijande lijke tegenaanvallen afgeslagen. De lucht macht steunde de gevechten op doeltref fende wijze door aanvallen op artillerie stellingen en vliegvelden der bolsjewisten ten Oosten van de Wolga. Veldstellingen en vijandelijke concentra ties aan den benedenloop van den Don wer den in duik- en scheervluchten aangevallen Aan het overige front werden door acties van stoottroepen kazematten en gevechts stellingen van den vijand opgeblazen, ge vangenen en buit gemaakt. Plaatselijke aanvallen der bolsjewisten in het gebied van het Ilmenmeer en aan de Wolchof mis lukten door de Duitsche afweer. Door eskaders gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers werden stations en treinen van den vijand overdag en 's nachts zwaar ge troffen. In de Cyrenaica boden de Duitsch-Ita liaansche troepen aan den onveranderden vijandelijken druk taai verzet. Zij trokken onder gevechten, die vele verliezen oplever den. verder naar het Westen. In den strijd tegen de Amerikaansch- Britsche landingsstrijdkrachten in Noord- Afrika brachten Duitsche duikbooten het transportschip Warwick Castle met een in houd van 20.107 brt.. alsmede een vracht schip van 6000 brt. tot zinken. Bovendien kregen vier groote transportschepen torpe dotreffers. In het gebied van Bougie wer den een vliegveld en de haven met succes aangevallen, vóór Bougie werden twee groote, geheel geladen transportschepen door bommen beschadigd. Een vijandelijke duikboot werd door bommen vernield. Duit sche jachtvliegtuigen en jachtkruisers scho ten voor de kust van Tunis drie vijandelijke vliegtuigen neer. pantserwagens en zware wapens maar schalk Rommel werd opgedrongen, moest er toe leiden, dat Tobroek tijdig ontruimd werd, voor het geval niet uit de strategi sche positie een mogelijkheid bleek van verzet aan een barrière ten Oosten van To broek. Rommel heeft het in zijn hem eigen superieure leiding van den woestijnoorlog juist geacht de barrière van verzet niet ten Oosten ^an Tobroek te .leggen, doch ■op een ander terrein. Verder, aldus de Nachtausgabe. is To broek zoodanig achtergelaten, dat de En gelschen geen kans meer hebben er een steunpunt achter hun front of een verdedi gingspunt van te maken voor het geval dat, volgens de wet van den woestijnoorlog er weer een Duitsch-Italiaansche troepen beweging van het westen naar het oosten plaats vindt. Tusschen de inneming van Tobroek in Juni van dit jaar door de Duitsche en Ita liaansche troepen en deze tijdige ontruiming bestaat dus zoowel strategisch als tactisch gezien een belangrijk onderscheid. In de Marmarische woestijn heeft, naar het D.N.B. verneemt, op 13 November een gemengde Duitsch-Italiaansche troepenfor matie het bevolen doel bereikt. Het betreft hier Duitsche pantser- en Italiaansche in- fanterie-eenheden, die zich van den vijand hadden losgemaakt. Zonder noemenswaar dige verliezen en met alle zware wapens benevens den tros legde deze formatie een inspannenden marsch van verscheidene dagen door de woestijn ten uitvoer. De Duitsche tanks brachten als achterhoede den Britten zware verliezen toe en maak ten voor de Italiaansche infanterie ver scheidene malen in bedreigde situaties den weg vrij. ZES KRUISERS VERNIETIGD Lijst van in totaal door Tokio gemelde Geallieerde verliezen. Weer een zeeslag bij de Salomonseilanden. Naar het Japansche hoofdkwartier be kendmaakt. is het bij Guadalcanar weder om tot een zeeslag van vrü grooten omvang gekomen. Op 12 November is de slag begonnen en hij duurt nog steeds voort. Japansche ma- rinevliegers hebben een vijandelijken krui ser van vrij nieuw type tot zinken gebracht. Een andere kruiser van de B-klasse en drie transportschepen werden in brand gescho len en 19 vliegtuigen vernietigd. In een daarop volgenden nachteliiken aan- al van Japansche vlootonderdeelen werden nieuwe successen geboekt: twee kruisers van vrü nieuw type in den-grond geboord, nog twee groote kruisers tot. zinken gebracht be nevens een torpedojager. Japansche verliezen: een slagschip zwaar beschadigd. Twee torpedojagers gezonken, meer dan 10 vliegtuigen niet teruggekeerd. Door deze successen is bijna de helft der vijandelijke vloot bij het eiland Guadal canar vernietigd. Vrydagavond maakte het Amerikaansche ministerie van marine bekend, dat een zware kruiser en een torpedojager idens de ge vechten zü'n beschadigd. Het betreft hier den kruiser „San Fran cisco", die ongeveer 10.000 ton meet, en den torpedojager „Buchanan". In kringen, die in nauw contact staan met de Japansche marine wordt medegedeeld, dat sedert het uitbreken van den Groot- Aziatischen oorlog tot aan het communiqué van Zaterdag de Japansche vlootstrijd- krachten 370 oorlogsschepen tot zinken heb ben gebracht of zwaar beschadigd en dat zij 897 transportschepen tot zinken gebracht, beschadigd of buitgemaakt hebben en meer dan 3.744 vijandelijke vliegtuigen hebben vernietigd. Gespecificeerd ziet deze lijst er uit als volgt: Tot zinken gebrachte oorlogsschepen: 9 slagschepen, 13 vliegtuigmoederschepen. 38 kruisers, 37 torpedojagers, 3 vaartuigen voor speciale doeleinden. 89 duikbooten. 8 kanonneerbooten. 5 mijnenleggers, 7 mij nenvegers, 9 torpedobooten, 16 andere kleine vaartuigen, 3 hulpschepen en 2 schepen van onbekenden aard. Beschadigde oorlogsschepen: 9 slagsche pen, 4 vliegtuigmoederschepen. 20 kruisers, 18 torpedoj'agers. 2 vaartuigen voor speciale doeleinden, 39 duikbooten, 6 kanonneer booten, 2 mijnenleggers, 1 mijnenveger. 2 torpedobooten, 24 andere kleine vaartuigen en 2 hulpschepen. Opgebrachte schepen: 2 kanonneerbooten, 2 münenvegers, 2 torpedobooten. 2 andere kleine vaartuigen. Het. aantal der tot zinken gebrachte of beschadigde transportschepen bedraagt 394. Het aantal gekaperde schepen 503. Keuringen Waffen SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt mede. dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Le gioen zich op onderstaande data bij de ge noemde adressen kunnen vervoegen tenein de gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar te gen hebben hun dienst buiten Naderland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wacht- bataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zaL Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS i het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS In Neder land willen toetreden. 17.11.42 10.00 uur Den Bosch, hotel Noord- Brabant. Markt 45. 17.11 42 16.00 uur Eindhoven, huis Maria, Kruisstraat 18.11.42 10.00 uur Roermond. NSDAP, Swal- merstraat 61. 18.11.42 16.00 uur Arnhem, Weverstraat 16b. 19.11.42 10.00 uur Deventer. NSDAP. Park weg 2. 19 11.42 16.00 uur Hengelo. Deutsches Haus. 20.11.42 10.00 uur Zwolle, hotel Peters. Markt. 1.11.42 16.00 uur Assen, Frieslandkazerne, Vaart. Zuidzijde. 21.11.42 10 00 uur Groningen. Concerthuis, Poelestraat. 21.11.42 16.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.42 10.00 uur Amsterdam. School. Iepen- weg 23.11.42 11.00 uur Utrecht Wehrmachtsheim, Mariaplaats. 24.11 42 10.00 uur Amersfoort Dienstgebouw Leusderweg. 25.11.42 10.00 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1