IRENE KELLER'S DUBBELE LEVEN. Vormingsbijeenkomst der N.S.D. AP- en N.S.B. Nasleep van aardbeien-invasie in Kennemerland. Alle pijn verdwenen! FRANKE. GOUD en ZILVER J. J. Heijnen, Zijlweg 111. FEUILLETON Door FRED ANDREAS. S" Een beetje zwaar," zei Dacl. Hij kon niet --'ter luisteren. „Maar ik neem ze toch. Geeft 'die maar." Vv Hij wist nu genoeg, eigenlijk te veel. Hy n n "lct langer blijven. Als had hij opeens ast, keek hij op zijn horloge, legde het geld de toonbank en stak de sigaren in den v i Mergel vond die plotselinge verkoeling v mmer. Was zijn klant misschien toch een jniiielid en had hij te veel verteld v° Dael ging te voel naar huis. Eerst nu be- v ftc hij. hoe ontzettend weinig Pranser voor Kjrl hntoolzonrt Cl\rf>r PratlSPr hart hli ,r_. had beteekend. Over Pranser had hij b geen oogenblik ongerust gemaakt. Maar dien Silvio was het iets anders. Van hield y.e wel 1 San men. mag men wel aan een vrouw den- TiLfc. die een ander zoo hartstochtelijk lief eft Hij trachtte zich voor te stellen, wat '^jdoen zou. als hij zeven en twintig in plaats 1 twee en veertig was. Dan legt men zich niet bij neer Dan vecht men. Maar mocht ^Ln dat op zijn leeftijd doen Maakt men 1 i dan niet bespottelijk voor de vrouw, N„ or den mededinger, voor zich zelf En is afgezien daarvan, niet dom en zonder nig uitzicht If Desondanks scheen het hem onzin, Irene .Ij», te geven, alleen omdat ze iemand anders i Had ze hem nog Hij had er niet het nste vermoeden van. wat zich na den dood 3 Pranser tusschcn hen had afgespeeld tebano had vast niets van dien beschermer gil boord en zeker niet geloofd, dat deze ge- te rechten had. Als hij zich nu eens ver waardigd van haar afgetrokken had om =r dubbelhartigheid Dan was ze vrij jj, zooals Dael haar. Pranser of geen Pran- r, altijd beschouwd had HOOFDSTUK XIV-. In een vreemde stad. Irene Keiler was 's nachls in Milaan aan- ïomen. In een vreemde stad, waar ze nie- m kende en de taal nauwelijks verstond was naar een groot hotel, dichtbij het ilion gegaan, omdat het in haar reisgids nbevolen werd. Zindelijk en goedkoop was tmaar het was van boven tot beneden dag nacht rumoerig, luid praten, lachen, zin- n, roepen, schellen en zware soldaten- ippen door de gangen zonder loopers. Het is voor Irene een nieuwe physieke marte- sf na de phychische. welke zij reeds had idergaan, Een geheelen dag bleef ze te bed liggen in n soort verstijving, met de handen tegen arooren. onmachtig op te staan. Een kamer- asje gaf haar eindelijk den raad. of naar 3 duur. of naar een kieiner hotel te gaan jar in een klein zou allicht geen personeel n. dat ook vreemde talen verstond Toch os Irene een klein hotelletje van slechts j kamers uit in een zijstraat van het Corso Itorio Emanuele Daar ging ze tegen den id heen, vond op een halfdonkere kamer zindelijk bed en was tevreden Ze was ar Milaan gekomen om Silvio Barra te eken, die. naar zij vermoedde, hier bij zijn tders was. Ze had eens op een brief het zijner familie zien staan, maar wist zich n langen straatnaam niet meer precies te flaneren. Ze wist slechts dat zijn vader wocato" was en dat zich gelijkvloers een bevond, volgens Silvio's beschrijving in koffiehuis]e. waar men na het diner een jipje zwarte koffie'ging drinken. Ze had dus het telefoonboek slechts te zoeken naar een vocaat Barra en als er in dat huis dan een iffiehuis was, moest ze daar wezen. Ongelukkigerwijze vermeldde de telefoon- '—•«s vier advocaten van dien naam en geen r straten daar genoemd, scheen een zoo ngen naam te hebben, als Irene zich van it adres meende te herinneren Ze moest is alle vier die adressen nagaan en naar het ille- té zoeken. Het was reeds donker, toen ze ch op weg begaf. Het wemelde op straat van I tnschen. kinderen, voertuigen, katten en enden. Toch had de rumoerige drukte iets 3ori oolijks. Die scheen bij de mooie stad en den ilderen sterrenhemel te hooren en bij de Zuiderlingen. eerste adres was op de Via Torino 61, laar dat kon het goed niet zijn, want ner- tns was een café te bespeuren. Doch bij het olgende had ze geluk. Via Correnti-Carrob- la 11 had een advocaten naambord met den aam Barra en een echt Italiaansch koffie- „Bar Sabaudo". Op straat stoelen en éine marmeren tafeltjes en binnen heeren, Ie hun kleintje „nero" of een glaasje „grap- i" dronken. Ze ging buiten zitten en bestelde limonade, oen de kellner het glas bracht, vroeg ze em, of hij den advocaat kende en of diens con Silvio soms thuis was. Nadat de kellner RA, rene's Italiaansch In Italiaansch omgezet had, ertelde hij, dat hij den advocaat goed kende, laar van een zoon niets afwist. ..Dank u, dat is genoeg,'1 zei Irene. Toch gaf ze de hoop niet op. Al was Silvio iet thuis, dan zouden zijn ouders haar toch rel zijn adres willen geven. Ze bladerde wat een tijdschrift. Toen ze even later opkeek, 'aren alle heeren uit de bar naar buiten ge komen en hadden aan de tafeltjes plaats ge- omen. Ze hadden sigaretten in hun mond n bekeken Irene nieuwsgierig. Ze schrok, loon ze die gevaarlijke opmerkzaamheid ont- tkte. Silvio had haar meermalen verteld, it een mooie vrouw niet alleen in een open bar lokaal behoorde te komen, wilde ze niet frstond een begeerige menigte om zich heen rijgen. Alleen in de groote restaurants voor isemdelingen kon een vrouw als Irene onge- bord gaan zitten. Was het werkelijk zoo erg' (Wordt vervolgd). •to" {BADHUIZEN „WITTE KRUIS", HAARLEM Het aantal genomen baden in de afgeloo- maand October was: Badhuis Kouden- :orn 1210 mannen, 700 vrouwen, 20 werkl. aden, totaal 1930: badhuis Leïdscheplein: «0 mannen, 1180 vrouwen, 406 schóól- iaden, 70 werkl. baden, totaal 4066: bad- ims Schotersingel: 2284 mannen, 1805 vrou wen, 1039 schoolbaden. 57 werkl. baden, btaal 5185: badhuis Hofdijkplein: 2440 tannen, 1698 vrouwen, 670 schoolbaden. 16 ferkl. baden, totaal 4824: badhuis Van Eg- wndstraat: 2909 mannen. 2176 vrouwen. "18 schoolbaden, 29 werkl.baden, totaal Ü32. GEVONDEN VOORWERPEN. Actetasch met Inhoud, Vollaarts, Anagang 12; "loped. Hennipman. Leidschevaart 252; boek. v Bijl. Burgwal 62 rd.; broek. Zieren, v. Oosten Bruijnstraat 99; colbertjasje. Bureau van Po- e. Smedestraat 9: étui met Inhoud. Bureau van blltle, Smedestraat 9; bankpapier, portier Dia- önessenhuls; bankpapier. Gruter, Lombokstraat I: bankpapier. Bosma. Smedestraat 41; hand- R'noen, Collins. Brederodestraat 8; horloge. Wilms fioet, N. Stationsweg 10. Bloemendaal. mutsje oes, Wouwermanstraat 50: portemonnaie met in- wd. Scholte. Donkere Begijnehof 8 rd.; porte- «nnale met inhoud. Theelen, Wickev. Cromme- aslraat 35; portemonnaie met Inhoud, Post byghaverstraat 3: portemonnaie met inhoud blak. Ie Zuidpolderstraat 38; paraplu'.e, Boon, ÏKherstraat 43; rozenkrans. Vis. Linschoten- '•raat i zw.; schoen. Okker. Sumatrastraat 15. «hoentje. Vis. Linschotenstraat 1 zw.; stoelen. Steenbergen. Ged. Raamgracht 21 rd.; sleutel loos. Const. Huygenstraat 52. Boek. Hartgers. Wolstraat 13 zw boek. Joosten. ''oorduinstraat 17; handschoen. Charbort. Zijl- beg 65; handschoen. Hoogendoorn. Hagcstraat 5 alïketting. v. Dam. Thomsonlaan 57; geld. de 'eerd. wagenweg 248; moer. Koppen, Spaarn- hovenstraat 93; portemonnaie met inhoud. Wie- tnga, Teslastraat 45: portemonnaie met inh-. Snel, Sisselaerplein 20; portemonnaie met inh.. Roes' Sier. v. Alphensiraat 29: portemonnaie met inh.. Bareau van Pohtie. Smedestraat 9; tasch De "'aaf, Schalkwtjkerweg 55; vulpenhouder. Klu if, Betje Wolffstraat r»; -wanten, Duijn. Diepen- bockstraat loi; wantjes, Dweelaart, Berckheijde- ittaat 22 rd,; wantje. Kloosterman. Marnlxstraat Hl; wanten. Gussenhoven, Boogstraat 56; want, Overbeek, OJycanstraat 13. Redevoeringen van Hauptdienstleiter Schmidt en Van Geelkerken Te Assen is een gemeenschappelijke vormingsbijeenkomst der N.S.D.A.P. en N.S.B. gehouden, waar de leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. Hauptdienst leiter Schmidt en de plaatsvervangende leider der N.S.B. Van Geelkerken, het woord hebben gevoerd. Over de landing der Engelschen en Ame rikanen in Afrika zeide Hauptdienstleiter Schmidt, dat men lang genoeg op een lan ding gewacht heeft doch dat men, gezien de kracht waarop de Amerikanen zich beroe men, er niet op had gerekend, dat zij juist de zwakst verdedigde plaats zouden uit zoeken. Zij hebben bereikt, dat thans ook Frankrijk tot het Europeesche front is toe getreden. Onder* stormachtigen bijval van de toe hoorders herinnerde Hauptdienstleiter Schmidt aan het woord van den Führer bij het uitbreken van den oorlog, dat hij den veldgrijzen rok eerst dan zou uittrek ken. als wij de definitieve overwinning hadden bevochten. Dat is het parool voor de Duitschers. Een langere duur van den oorlog behoeft ons ook geen schrik aan te jagen, daar de tijd voor ons werkte, nadat de noodige grondstoffen in ons bezit zijn gekomen. Indien de tegenpartij erop wijst, dat de Duitschers reeds sedert jaren ont beringen op zich moesten nemen, dan kun nen wij slechts zeggen, dat wü inderdaad aan ontberingen gewend zijn en het daar om ook langer uithouden. De Ncderlandsehe vrijwilligers. Sprekende over de kameraden van het Nederlandsche Vrijwilligerslegioen en de YVaffen-SS verklaarde Haupt dienstleiter Schmidt, dat wij wellicht in den eerstvolgenden tijd de vrijwilligers hier te lande kunnen begroeten. „Wij zullen hen dan begroeten zooals zij het verdiend hebben, want zij hebben het niet gemakkelijk gehad". In dit verband waarschuwde hij dringend, dat men den Xederlandschen vrijwillgers in hun land het noodige respect niet mag wei geren. Tegen degenen, die de eer kwetsen van dengene, die in de Duit- schc gelederen strijdt, zal met de scherpste middelen opgetreden worden, want de Nederlandsche vrijwilligers zijn de eerste soldaten en de eerste burgers van hun volk. Het gemeenschappelijke front, waarin de soldaten der verbonden naties strijden staat thans onwrikbaarder dan ooit in de be scherming van deze groote Europeesche ruimte. In deze ruimte ligt ook de toekomst van het Nederlandsche volk. Het is onze meest dringende taak die ruimte 'n nieuwen vorm te geven. Met de gelofte den Führer onwrikbaar te volgen, besloot Hauptdienstleiter Schmidt zijn uiteenzettingen. De nauwe kameraadschap tusschen Duit- sche en Nederlandsche nationaal-socialisten die in het verleden de proef heeft door staan en die nog in de toekomst doorstaan zal, was het onderwerp waarover de plaats vervangende leider der N.S.B. Van Geel kerken het woord voerde. De Nederland sche nationaal-socialisten zullen hun weg gaan aan de zijde van de Duitsche kamera den. Deze weg moet naar de germaansche eenheid leiden, waarin het Nederlandsche volk weliswaar zijn tot dusver in acht ge nomen isoleering opgeeft, maar daarvoor iets grooters.zal terugkrijgen. De oorlog moet gewonnen worden. Daartoe moet ieder volk zijn deel bijdragen. Het is derhalve niet meer dan recht en billijk, dat honderd duizenden arbeiders naar Duitschland gaan om zij aan zij met de Duitsche arbeiders voor de overwinning te werken. Van Geel kerken noemde het de plicht van het Neder landsche volk ook met de wapens in de hand aan te treden tegen het bolsjewisme. Hij sprak hierbij de verwachting uit, dat de dag zal komen, waarop 50.000 Neder landers aan het front zullen staan. De N. S. B. mag voor het geheele Nederlandsche volk beslissingen nemen, omdat zij in dit volk gelooft en omdat zij steeds voor het volk geijverd heeft. „Wij verbinden ons lot" zoo verklaarde Van Geelkerken, „voor alle tijden met Duitschland. Wij hebben den moed gehad het bloed van onze beste men- schen op te offeren. Wij willen bewijzen, dat wij een volk van germaanschen bloede zijn, dat gelijkwaardig wil zijn en niet een tweede- of derderangsrol speelt." Met welke aanspraken legt Duitschland de kolonisatie van het Oostelijke gebied van Europa ten uitvoer Deze vraag be antwoordde de stellvertretende Schulungs- leiter des Arbeitsbereiches Kullmann, die herinnerde aan het groote kolonisatiewerk, dat reeds in de vroegste historische tijden door germaansche stammen is verricht. Thans is de levensruimte van de Europee sche volkeren uitgebreid. Deze levens ruimte thans definitief te beveiligen, ten einde bevrijd te zijn van de afhankelijkheid der markten der wereldeconomie is de groote taak, die thans gesteld is aan de germaansche volken, een taak, waartoe niet in de laatste plaats het Nederlandsche volk is opgeroepen. De waardevolle krachten van de Neder landsche boeren voor de pas verworven Oostelijke ruimten te mobiliseeren, noemde de afdeelingsleider in de N.S.B. Reydon, de meest dringende taak. Het nationaal-socia- lisme is de uitdrukkingsvorm van de ger maansche boerenziel. Wanneer in Duitsch land het hoerendom is verheven tot funda ment van de nieuwe volksche orde, moeten ook de Nederlandsche boeren zich ervan bewust zijn, dat op hun schouders een groote verantwoordelijkheid rust. Op de eerste Nederlandsche boeren, die in het Oosten aan het werk gezet zijn, moeten andere volgen, teneinde de levensmiddelen voorziening van Europa te helpen beveili gen. Aan het Nederlandsche hoerendom is thans gelegenheid gegeven een historische missie te vervullen door de kolonisatie, want geschiedenis wordt thans slechts in het Oosten gemaakt. Noteering 3% Staats- Ieeningen 1942 en 1941. De voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel (Bedrijfsgroep Effectenhandel) heeft het volgende bepaald: Overeenkomstig het laatste lid van artikel 6 van het regle ment voor de noteering worden de 3%*li obligatiën Nederland 1942 tijdelijk aangewezen voor noteering van fractiën van l/32°/o, zoo dat voor dit fonds een noteering kan worden verkregen van fractiën van 1'320/#, mits deze koers tusschen de reeds totstandgekomen laag ste en hoogste koersen van gedane affaires ligt. De aanwijzing van de S^#/o obligatiën Ne derland 1941. voor deze noteering (bepaling van den voorzitter no. 14 dd. 14 Februari 1942) komt met ingang van 17 November 1942 te vervallen, zoodat voor dit fonds geen teering meer kan worden verkregen van fractiën van 1/32 DE VOORRANGSKAARTEN VAN DEN NED. VOLKSDIENST. Naar aanleiding van onze eerste berichten over de voorrangskaarten. die door den Nederlandschen Volksdienst zullen worden uitgereikt, deelen wij nog mede, dat in de toekomst niet alleen de aanstaande en jonge moeders deze kaarten zullen ontvangen, doch ook t.z.t. de ouden van dagen en an dere. daarvoor in aanmerking komende vrouwen, bijv. moeders van groote gezin nen. Deze uitreikingen zullen echter nog niet meteen plaatsvinden. Verordening van burgemeesters stichtte verwarring. Zooals men zich zal herinneren had in den voorzomer van 1942 in stad en dorp van Noordholland een ware aard beien-invasie plaats. Overal waar men zag in Kennemerland, het waxen steeds uitpuilende sloffen sappige hoog-rood gekleurde aardbeien. On bagagedragers van fietsen, op de trambalcons. in de treinen, overal aardbeien en nog eens aardbeien. Het was in vele huisgezin nen een ware tractatie en een prettire afwisseling op het menu. Het aard- beiencentrum Beverwijk beleefde drukke tijden. Maar mocht dat alles wel? Ondanks tijden van oorlog- en voedselproblemen moet de wet gehandhaafd blijven. En al zullen de hoogmogende heereh van de rechterlijke macht in ons arrondisse ment niemand een gezonde boterham met aardbeien misgunnen, waardoor mede het vitamine-areaal een welkome aanvulling en versteviging ontvangt, er zijn grenzen. Ita lex scripta! Voor den economischen rechter in Haar lem had hedenmorgen de eerste behande ling plaats van een „aardbeien-zaak" welke binnenkort nog wel door meer ge volgd zal worden. Terecht stond een zekere Teunis Str„ venter te Beverwijk terzake van overtreding van het tuinbouwafzet- besluit. Hij had n.l. 53 sloffen aardbeien verkocht op 30 Juni van dit jaar en een politieagent had hem daarvoor het bekende bonnetje uitgereikt. De verdachte was het er echter met mee eens. Kiik eens edelachtbare heeren zei hij in alle gemoedsrust eens rechtvaar digen. Ik heb hier in mijn zak een cou rant (Het Noordhollandsch Dagblad) ei daar staat een bekendmaking in van der burgemeester van Limmen, Castricum en Beverwijk, waarin gezegd wordt, dat he* met ingang van 1 Juli 1942 verboden om aardbeien te vervoeren zonder de ver eischte toestemming. En ik ben op 30 Jun verballseerd. dus ik heb geen schuld. Daar zal ik U direct wel op antwoor den was het rustige bescheid van dn Off'cier van Justitie. Mr Besier. Nadat de economische rechter, mr, Biile- veld, nog enkele vragen aan den verdachte had gesteld en de betrokken courant van den verdachte had doorgelezen, gaf hii het woord aan den officier van justitie voor het nemen van zijn requisitoir. Mr. Besier zeide. dat het hier de eerste behandeling betrof van een der vele aard beien-overtredingen. Het is een raar geval met die aard beien. Het publiek wist niet meer waar het aan toe was en ook de handelaren niet meer. Er was een groote verwarring waar te nemen, welke voor een niet gering deel uit de verschillende uitgevaardigde voor schriften en verordeningen waren af te leiden. De bekendmaking van de burgemeesters in deze courant bepaalde, dat met ingang van 1 Juli 1942 geen aardbeien meer ver voerd mochten worden. Dat is hoogst eigenaardig, want er bestond reeds een rijksregeling, die omstreeks 8 Officier van Justitie contra burgemeesters. Juni werd uitgevaardigd en waarin bepaald werd, dat er gerekend vanaf dien dag geen warmoezerijgewassen vervoerd mochten worden. Wanneer we nu in het tuinbouwafzetbe- sluit doorlezen welke gewassen onder deze regeling vallen, dan zien we, dat aardbeien ook tot de groenten gerekend worden en dus geen fruit zijn. Ergo was het reeds ver boden om aardbeien te vervoeren. Om streeks half Juni is deze regeling bindend verklaard voor het geheele land. dus was niet meer beperkt tot enkele deelen. De officier merkte hierna op, dat hij dus mei de verordening van de burge meesters niets te maken heeft. Deze courantenberichten zijn misleidend ge weest en het publiek kan er de dupe van worden. Over het algemeen zullen de burgemeesters goed doen niet zelf standig verordeningen uit te vaardigen, omdat deze veelal in strijd komen met de wet. temeer waar men den laatslcn tijd steeds meer verordeningen van burgemeesters het licht doet zien. In dit geval in het bijzonder zijn de burge meesters buiten hun boekje gegaan. Rekening houdende met deze omstandig heden wilde de officier tegen den ver dachte Teunis Str. geen hoóge straf eischen en vorderde 10.of zes dagen. De po litierechter veroordeelde den verdachte conform dezen eisch. LAATSTE NIEUWS GROOTE JAPANSCHE VLOOT UITGEVAREN. Op weg haar Z. Oostelijk deel der Salomonsarchipel. Uit het hoofdkwartier vnn generaal Mac- Arthur wordt meegedeeld, dat een zeer groote Japansche vlootmacht is gesigna leerd. op weg zijnde naar het Zuidooster» van de Salomonsarchipel. Zii bestaat ui' slagschepen, kruisers, vliegtuigmoeder- schepen, torpedojagers, onderzeeërs er transportschepen. Dc Geallieerde luchtmacht heeft het con- ooi aangevallen. Het bleek zeer moeilijk, de schepen dicht te naderen daar de oor logsbodems een geweldig spervuur legden Het Amërikaansche ministerie van ma rine maakt bekend, dat sterke Janansrtr leestrijdkrachten ten Zuiden van Guadal- ranar actief zijn. Dit staat in verband met Tapansche pogingen om de Japansche lan- dingsformaties op het eiland te versterken "n de Amerikaansehe etappelinies te ver breken. Naar de Britsche berichtendienst meldt 'erluidt uit het. hoofdkwartier der Geal'i- ■erden op Nieuw Guinea, dat generaa' MacArthur het opperbevel op zich heef' genomen van de daar opereerende Austra- 'ische en Amerikaansehe troepen. Londen gereserveerd jegens Darlan. De door de Amerikanen in Noord-Afrika aan Darlan ingeruimde positie schijnt in Londen weinig voldoening gewekt té heb ben, want nog steeds bewaren de officieele kringen in Londen het stilzwijgen. Opnieuw is er op gewezen, dat een uitvoerige ver klaring van Washington of generaal" Eisen hower moet worden gegeven, die licht werpt op den waren stand van zaken. Om echter duidelijk te zijn, zoo schrijft de Times moet gezegd worden, dat slechts weinig lieden in Engeland in het huidige stadium der ontwikkeling het gaarne zouden zien wanneer een man een positie gegeven werd, die hem in de oogen van het publiek niet toekomt. President Roosevelt heeft heden den plaatsvervangenden opperbevelhebber der Geallieerde strijdkrachten in Fransch Noord- Afrika, generaal-maioor Clark, bevorderd tot luitenant-generaal. Nog twee transporten Fransche krijgsge vangenen uit Duitschland zijn, naar uit Lyon gemeld wordt, op de thuisreis in Nevers en Bourges aangekomen. HANDEL EN INDUSTRIE MOETEN VOORRADEN OPGEVEN BIJ EVACUATIE. In de Staatscourant van 13 Novembe- 1942 is een beschikking van den Secreta ris-generaal van het departement va*- Landbouw en Visscherii opgenomen, di" °lken ondernemer, werkzaam op het ge bied der voedselvoorziening, verplichtingen oplegt in geval van evacuatie. Elke van gemeentewege voor evacuatie aangewezen ondernemer op het gebied van de voedsel voorziening is verplicht opgave te ver strekken van de bii hem in voorraad ziinde goederen aan het bedriifschap. waaronder hij ressorteert Deze verplichting geldt, be halve voor de producten, ook voor de in het bedrijf aanwezige distributiebescheiden bonnen, toewiizineen. e.a.. ook die. waar van de geldigheidsduur is verstreken Kleinhandelaren dienen hun ongave tc ver strekken aan het Centraal Distributie kantoor of een andere door den Secretaris generaal aangewezen instantie. Zoo moeten slagers hun ongave indienen bii het be drijfschap voor vee en vleesch. kleinhande laren in aardappelen bii „Centraal Belang" en handelaren in gedistilleerd bii de a'dee- ling spiritus en dranken van het Rijks bureau voor Voedselvoorziening in Oor logstijd. De goederen moeten ter beschik king van het desbetreffende bedriifscha— worden gehouden. Deze verplichting geldt echter niet. zoolang en voorzoover tegen afgifte van d:stributiebonnen productc door kleinhandelaren aan. particuliere'- worden afgeleverd, mits daartoe vergun ning is verleend door of namens het Cen traal Distributiekantoor, LEZING VAN Dr. C. ROTELLI OVER VENETIE, VOOR „DANTE ALIGHIERI". Talrijk waren de leden die ter gelegen heid van de opening van het nieuwe seizoen van de Vereeniging .JDante Alighieri" wa ren opgekomen Dr. RoteLü. directeur van de Emt, het Italiaansche reisbureau in Ne derland, sprak over Venetië en lichtte zijn voordracht toe met talrijke lichtbeelden. Voor den aanvang der lezing, wijdde de vice-presidente der vereeniging, mëj. L. L. Bierens de Haan eenige woorden aan de nagedachtenis der onlangs overleden pre sidente en stichteres der Haarlemsche ver eeniging, mevr. L. G. Vandervelden-Vijgh. Zij herinnerde aan alles wat de overledene had gedaan voor de goede verstandhouding en den vlotten gang van zaken, aan haar zeldzame eigenschappen, inzicht en mensch- lievendheid. Zij sprak de hoop uit dat de Haarlemsche Dante-vereeniging haar geest getrouw een goede toekomst tegemoet zal gaan. Daarna gaf de nieuw benoemde voor zitter dr. Jos. Vandervelden, het woord aan dr. Rotelli, die het eerste deel zijner lezing wijdde aan een overzicht van Venetië's ge schiedenis. In breede forsche trekken schet ste spreker de verschillende hoogtepunten der staatkundige en artistieke ontwikkeling om daarna over te gaan tot het illustratieve gedeelte zijner uiteenzetting. Helder en overzichtelijk ontvouwde zich in het panorama der stad, Venetië's ge schiedenis en bezochten de aanwezigen de voornaamste gebouwen waarin de cultu- reele en politieke wisselvalligheden der stad zich weerspiegelen. Dit bezoek aan een der schoonste steden van Italië werd opgefleurd door tal van pittige opmerkingen, typische verwijzingen naar kunsthistorische en ar ch tectonische merkwaardigheden, plaatse lijke gebruiken en folksloristische bijzonder heden. Voor het gebodene dankte de voorzitter den spreker op harteliike wijze. KORT NIEUWS De echtgenoote van den heer T. H. J. Kuster te Dieren heeft het leven geschonken aan een drieling. De kinderen, drie gezonde, flinke meisjes, maken het allen best. De toe stand van de moeder is minder gunstig. De marechaussée te Oss heeft weer een aantal personen aangehouden, die van clan destiene slachtingen in het groot verdacht worden. Er werd een inval gedaan bij een zekeren van H„ van wien men vermoedde, dat hij in clandestien vleesch handelde, waarbij bleek, dat de man ook regelmatig clandestien bereide boter verkocht. Tevens werd tegen een groot aantal afnemers proces-verbaal op gemaakt. De Haagsche politie heeft een monteur en een grondwerker aangehouden, die den laatsten tijd een groot aantal fietsen hadden gestolen. In hun woningen vond men tal- looze gedemonteerde en complete fietsen, alsmede een belangrijke partij rijwiel banden. Twee jongelieden uit Hilversum had den in Mei in Loosdrecht een zeilboot ter waarde van 2000 gehuurd en deze over geschilderd en van een andere tuigage voor zien, met de bedoeling de boot te behouden. Wegens diefstal zijn beiden tot twee maan den gevangenisstraf veroordeeld. Na een langdurig ziekbed is te zijnen huize op 65-jarigen leeftijd overleden de in Groningen zeer bekende dr. L. van den Berg, oud-apotheker van het Academisch Zieken huis, welke functie hij gedurende 30 jaren met groote toewijding heeft vervuld. „Edelsortie-blad", een waardeloos surrogaat. Verkooper krijgt thans 15000.boete. In hooger beroep is thans een beslissing gevallen in de zaak tegen J. W. Roelofs te Den Haag, die door den inspecteur voor de veroordeeld tot 2500 tegen ongeoorloofden prijs verkoopen van „Edelsortieblad". Tevens prijsbeheersching w; boete wegens het tej werd hem voor den tijd van drie jaren ver boden vervangingsmiddelen te vervaardigen of er in te handelen. In hooger beroep werd dit verbod be- .estigd. De boete werd evenwel verhoogd tot 15000, aangezien de prijsbeheerschings autoriteiten het in den handel brengen van een volkomen onbruikbaar vervangings middel als een ontoelaatbaren aanslag op het goed vertrouwen van het publiek be schouwen. Roelofs werd bovendien veroordeeld tot betaling der proceskosten ad 2500. Een vonnis, dat een ernstige waarschu wing inhoudt voor al diegenen, die waar- delooze surrogaten fabriceeren en op de markt brengen. De verstrekking van insuline. Met ingang van l December 1942 zal Insuline uit sluitend verstrekt worden tegen inlevering van bonnen. Deze Jnsuünebonnen worden aan Insu- lineverbruikers verstrekt door het Rijksbureau voor Genees- en Verbandmiddelen, nadat een vol ledig ingevuld aanvraagformulier. In te zenden door den behandelenden medicus, door dit bureau Is ontvangen. Insullneverbrulkers, die nog geen blancokaart met stamblad in ontvangst hebben genomen, wordt aangeraden zich ten spoedigste te wenden tot hun apotheker om genoemde formulieren aan te vragen en deze zoo spoedig mogelijk den behandelenden geneesheer ter hand te stellen. De directeur van het Rijksbureau voor Genees- en Verbandmiddelen, van wien ln overeenstem ming met den geneeskundig-hoofdinspecteur van de volksgezondheid bovenstaande regeling af komstig is. wijst bovendien patiënten van apo- theekhoude.nde geneeskundigen er op. dat zij zich onverwijld met deze ln verbinding dienen te stellen, die dan voor verdere afwikkeling zorg dragen. Van aanvragen, die na 21 November 1942 het Rijksbureau voor Genees- en Verbandmiddelen bereiken, kan niet worden gegarandeerd, dat zij tijdig in behandeling worden genomen. Patiënten, die aan de hier genoemde verplich ting reeds hebben voldaan, behoeven niets meer aan te vragen en krijgen vóór 1 December a.s. hun bonnen thuis gestuurd. NED. HERV. KERK. Synodale voorstellen goedgekeurd. Door de provinciale kerkbesturen werden de synodale voorstellen inzake de predi- kantstractementen, verplicht emeritaat enz. thans goedgekeurd. Zij treden 1 Januari 1943 in werking. Op 65-jarigen leeftijd en bii 40-jarige ambtsvervulling is men nu verplicht met emeritaat te gaan. Het gevolg hiervan is da*, meer dan Ï00 predikanten binnenkort eme ritaat moeten nemen- „VREUGDE EN .ARBEID" BESTAAT TWEE JAAR. In het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Den Haag is gisteravond het tweejarig bestaan van de gemeenschap ..Vreugde en Arbeid" herdacht. Medewer king verleenden het Residentieorkest onder leiding van Toon Verhey en het ballet van de- Stedelijke Opera te Amsterdam. De avond werd o.a. bijgewoond door den plaatsvervangend leider der N.S.B. Van Geelkerken en de secretarissen-generaal Rost van Tonningen. Schrieke en Verwey. Voort waren o.a. 300 sociale voormannen uit verschillende provincies aanwezig. De leider van het Ned. Arbeidsfront. H. J. Woudenberg, hield een rede, waarin hij uitvoerig de werkzaamheden van „Vreugde en Arbeid" besprak. ZWEMMEN De ploeg van cle Zwemclub ..Haarlem" welke te Leeuwarden uitkwam op de wedstrijden, ge organiseerd door de L. Z. C. ..Groote Wieten", heeft goede overwinningen geboekt. In totaal werden drie bekers en elf medailles gewonnen. Wegens ziekte kon de kampioen v. Merkeateyn de tour niet meemaken. De deelnemers hebben een voorspoedige en zeer gezellige reis gehad. Allen werden Ingekwartierd bij leden van de L. Z. C. „Groote Wielen", bij welke sportvrienden enkele prettige dagen werden doorgebracht., De wedstrijden werden gehouden in het Leeuwarder Overdekt Zwembad. De deelnemers zoowel als het bestuur van „Haarlem", kunnen op een slaagde tour terugzien. De uitslagen waren als volgt: 100 M. rugslag dames: l. M. Jansen fHaarlem) 1,25.4; 2. M. Mook (G.Z. P.C.) 1.29.1. 100 M. rugslag Heeren: 1. R. Smilde (G.Z. Se P.C.) 1.16.2; 2. P. Terpstra (zelfde ver.) 1.17.8; 3. F. Mans (Haarlem) 1.18.6. 100 M. schoolslag Dames: 1. C. Kraft (Haarlem) 1.32.4; 2. P. Bisschop (G.Z. Se P.C.) 1.33.2; 3. H. d, Zon (Haarlem) 1.37.2. 100 M schoolslag Heeren: 1. J. Bals (Haarlem) 1.21; 2. M. Spaanderman (Haarlem) 1.24; 3. J. Dijk (G.Z. Se P.C.) 1.29. 100 M. borstcrawl Dames: 1. M. Mook (G.Z, P.C.) 1.15.1; 2. T. Kamp (Haarlem) 1.21.6; 3, C. van Daatselaar (Haarlem) 1.22.8. 100 M. Borstcrawl Heeren: l. R. Luytlng (Z.C. G.) 1.7.4; 2. R. Smilde (G.Z. Se P.C.) 1.9 2; 3 G. Jongert (Haarlem) 1.10. 3x50 M - wisselslag est. dames: 1. G.Z. Se P.C. 1.57.8; 2. Haarlem 1.58.4; 3. G.D.Z. 2.04. 3x50 M. wisselslag est. Heeren: 1. Haarlem 1 1.41.1 ;2. Haarlem II 1.44,9; 3. G.Z. Se P.C. 1.47. 5x50 M. Vrije slag est. Heeren: 1. Haarlem 2.38.1; 2. G.Z. Se P.C. 2.42.2; 3. Groote Wielen 2.49.4. Ik gevoelde mij als herboren. Do Heer O.M. te K. schrijft, d <L 23-1-'41: „Met mijn 83 jaren leed ik aan een buitenge woon pijnlijken aanval van ischias. Niets hielp, zoodat ik tenslotte al leen nog kromgebogen, leunende op een stok, rondkroop. Van slapen was geen 'sprake. Toen nam ik Uw Ovaaltjes; reeds den eersten dag ver minderden de pijnen twi sliep ik 6 uren. Ik ge voelde mij den volgenden morgen als herboren en reeds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uit voorzorg neem ik ook verder nog Ovaaltjes en beveel deze iedereen ten zeerste aan." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 as. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373. Amsterdam. EERSTE CONCERT „SOLISTEN- CYCLUS' OP 4 DECEMBER. Daar de gemeentelijke concertzaal op 20 November niet beschikbaar is, kan het eer ste concert van de „Solistem-cyclus" met Louis Zimmermann en Piet van Egmond, op dien dag niet doorgaan. Als datum is nu vastgesteld 4 December. George Robert zal op het eerste concert zijn medewerking verleenen. Piet van Egmond zal op het laatste concert van de cyclus spelen. Geldkistje met 5000.— ontvreemd. Zondagavond werd uit een woning te IJmuiden-Oost een geldkistje met ongeveer f 5000,ontvreemd. De inbreker verschafte zich toegang met een valschen sleutel. Hij werd niet gestoord, aangezien de bewoner zich met zijn echtgenoote naar een bioscoop had begeven. HEEMSTEDE HANDEL IN DISTRIBUTIEGOEDEREN. De vorige week heeft de Heemsteedsche politie G. aangehouden, die zich, zooals uit een onderzoek bleek, met twee inwo ners der gemeente, genaamd L. en R. schul dig maakte aan handel in suikerbonnen, in de woning van G. is huiszoeking ge daan en het resultaat was. dat distributie- artikelen, zooals gortmoüt, en kaas werden gevonden. De bedoeling van G. was ze langs clandestienen weg te verkoopen. De goederen zijn in beslag genomen. Tegen G-, L. en R. is proces-veroaal opgemaakt. Burgerlijke Stand. HAARLEM 17 November 1942. BEVALLEN: 13 Nov,, L. G. BoogerdDaamcn, tl.; 14 Nov.. J. T. Boerrigter—Bruines, z.; J H. MullerTelkamp. z.; 16 Nov., A. Stoop—Teeuwen, i. F. A. Rinses—Westerveld, d.: M. H. van Don selaar—Dicks, z.; 17 Nov., A. C. M. Franke—van der Welden. <L; A van Steyn—Kees. d. OVERLEDEN: 15 Nov., A.. 15 m., z. v. A. J. Ko- per Kleverparkweg; W. C. A. M.. 13 m., z. v. W. W. Elslgeest. Kamperlaan; J. J. Steen, 55 j., Gen. Bothastraat; W. J F Spijkers. 65 j., Leïdsche plein; 16 Nov.. D. Verschuur, 68 j.. Gasthuis- vest: E„ 5 j., d. v. J, IJfs, Hasselaerspleln; A. J. P. Vrlesekoop—van der Aar, 64 j„ Kamperlaan. GEHUWD: 17 Nov. M. L. H. Slabbers en J. T. J. C. Brlnkmann; J. D. van Dijck en M. Daemcn. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN De P.I.C.A. voor N.H. deelt mede, dat In Ja-' nuari 1943 zal worden bekend gemaakt op welke wijze de volkstulnders en andere niet L.C.O. leden het benoodigde pootgoed kunnen betrek ken. Zoolang de desbetreffende regeling niet in werking is getreden. Is het dus niet mogelijk, dat door deze kléine aardappelverbouwers pootgoed wordt betrokken. N. GEKEURD POOTGOED BOVEN 45 M/M. De P.I.C.A. voor N.H deelt mede, dat van de rassen Zeeuwsche Bonte en Blauwe, Roode Star, Ultlmus en Voran het In de N. klasse goedgekeur de pootgoed boven de maat 45 m/m. vierkants- maat desgeweijscht door de telers voor consump tie (of fabriekmatige verwerking) mag worden afgeleverd. DISTRIBUTIEDIENST BLOEMENDAALZAND VOORT. WINTERBE VOORRAD ING AARDAPPELEN. De uitreiking van de machtigingen voor de wlnterbevoorrading aardappelen heeft ln de ge meenten Bloemendaal en Zandvoort plaats ln de distributiekantoren op de gewone kantooruren. Medegebracht moeten worden de stamkaarten met Inlegvellen van het gezin, voor zoover door gezinsleden van de regeling gebruik wordt ge maakt. Uitgereikt wordt: aan houders van inlegvel K of L 4 een machtiging ann houders van Inlegvel K of L 3 twee mach tigingen aan houders van inlegvel K of L 2 drie mach tigingen aan houders van Inlegvel K of l twee mach tigingen. ZIJ. die van deze regeling gebruik maken, ont vangen voor de lste en 2de periode 1943 geen aard- appelkaarten. MILLI0ENEN VROUWEN ZIJN HEM DANKBAAR STAATSLOTEN Verkrijgbaar: 1/1 h ƒ72.—, 1/2 a ƒ36.—, 1/4 k 118.—, 1/10 h f 7.20, 1/20 k 3.60. Naar buiten fr. na ontv. v. postw. en porto of giro 33602. Trekking Maandag 23 Nov. Kant. geopend 9-5 uur. Zaterdags 9-1 uur. Met het oog op de trekking Zaterdag 21 Nov. geopend van 9-4 uur. Coll. J. WENTHOI.T WAGENWEG 50 HAARLEM TELEFOON 12555 Verkoop Uw JUWEELEN zonder tusschenpersoon RECHTSTREEKS RACHITIS bedreigt Uw kind Geef het een WEERSTANDSPANTSER 1 Het Rachitisgevaar wordt nu dreigender! Geef Uw kinderen V+E! Vitamine D. mineralen èn Eiwit, die samen de weerstand ver- hoogen. Geef ze eiken dag twee theelepels, dat is 4 a 5 gramprecies de voorbehoedende dosis! V -f- E is het weerstands pantser tegen Rachitis! Vraagt inlichtingen bij Apothekers en Drogisten. DIOPHA N.V.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3