Nieuws uit IJmuiden, Velsen en omstreken In den mist vergaan UIT BEVERWIJK. BUBBELTJE EN KNOR V.Z.V. krijgt hel druk. Alle polowedstrijden in November. Deze week drie ontmoetingen Voor de meeste sportvereenigingen in de gemeente Velsen is het een open vraag hoe de competities voor haar zullen "eindigen. Het laat zich aanzien, dat vele spelers naar elders zullen ver trekken, terwijl er nog geen enkele zekerheid bestaat inzake de terreinen e.d. De Velser Zwemvereeniging heeft een en ander onder oogen gezien en is tot de conclusie gekomen, dat het aan beveling verdient voorloopig rustig ver der te werken. Intusschen wordt ech ter alles gedaan om de toekomstige be zwaren zooveel mogelijk te voorkomen. Dank zij de medewerking, die van het bondsbestuur werd ondervonden, is V.Z.V. er in geslaagd te bewerkstelli gen, dat de geheele waterpolo-compe- litie, waaraan zij deelneemt, in Novem ber zal worden uitgespeeld. Er is van een verstandig inzicht blijk ge geven. Voorop staat immers, dat de lande lijke polocommissie uit de resultaten van dezen winter haar conclusies zal trekken ten aanzien van de samenstelling der hoofd klasse voor den volgenden zomer. Wanneer onze plaatsgenooten deze maand een goed figuur slaan, zullen zij ongetwijfeld ook dan in de hoofdklasse worden onderge bracht. Laten zij daaraan steeds denken en dus hun uiterste best doen om in November het resultaat te bereiken, waartoe zij de kracht bezitten Het programma ziet er als volgt uit Heden: D.W.R.—V.Z.V., 8 uur. Sportfond- senbad; Donderdag: H.P.C.V.Z.V., 9 uur, Sportfondsenbad; Zondag: V.Z.V.Het IJ, 12 uur, Velserbad; 26 Nov.: V.Z.V.—H.P.C. 9 uur, Sportfondsenbad; 29 Nov.: V.Z.V.— D.W.R., 4 uur, Velserbad. Alleen de wedstrijd NereusV. Z, V. nog niet vastgesteld, aangezien hiervoor nog geen geschikte datum kon worden gevon den. Ook in dit opzicht zal een bevredigen de oplossing echter niet uitblijven. Wedstrijden van deze week. -Ongetwijfeld zullen de V.Z.V.'ers tevre den zijn over dit snel verwerken van de resteerende wedstrijden, maar zij zullen begrijpen, dat hun taak des te moeilijker is geworden. Deze week moeten er, zooals uil bovenstaand programma blijkt, niet minder dan drie wedstrijden worden gespeeld! Heden komt de ploeg tegen D.W.R. uit. Na Nereus kan deze als de zwakste tegenstan der worden beschouwd, en wij verwachten dan ook, dat onze jongens een goed resul taat zullen behalen. Het is natuurlijk moei lijk reeds nu na te gaan of er zal worden gewonnen. Het is 'voor de eerste maal, dar in de hoofdklasse met deze tegenstanders wordt gespeeld. Afwachten is dus de bood schap. Gaan wij de resultaten na, die m tournooien werden bereikt, dan moeten wij alllereerst vaststellen, dat er nog nooit een zege op D.W.R. werd bevochten, doch wel goede successen.werden bereikt. Het is dus zeker gerechtvaandigd op een overwinning der IJmuidenaren te hopen. Zoo is het niet precies met den wedstrijd tegen H.P.C., die Donderdag de aandacht vraagt. Van de ploeg werd wel eens gewon nen, doch de menschen uit Heemstede zijn belangrijk in kracht toegenomen. De kans op een zege is dan ook kleiner dan bij den wedstrijd tegen D.W.R. het geval is. En hoe staat het met den wedstrijd tegen Het IJ, die Zondag in het Velserbad veler belangstelling zal trekken Wij gelooven niet, dat V.Z.V. revanche zal nemen, maai wel zijn wij er zeker van, dat de ploeg een beter resultaat zal behalen. En dat is ook noodzakelijk. In ieder geval is de mogelijk heid beslist aanwezig. Het „veld" is kleiner dan dat van het Amsterdamsche Sportfond senbad, waar Het IJ zich zoo goed thuis voelt. Dit alleen reeds is we zouden wil len zeggen: een strategisch voordeel. Aan de V.Z.V.'ers de taak dit voordeel ten volle uit te buiten. Zij moeten in het water springen met de zekerheid te willen en te moeten winnen. Dan gaat het! En laten de supporters be grijpen, dat hun vereeniging juist nu hun aanmoediging hard noodig heeft. Deze heb ben onlangs bij den eersten wedstrijd voor de hoofdklasse getoond, dat zij daar langs het lijntje heel wat in de melk hebben te brokkelen. Welnu, èn de poloploeg en de supporters dienen Zondag op de bres te staan om nu dit nog mogelijk is voor huh vereeniging te doen wat zij kunnen. En dat is veel Trainingscursus Zwemmen Uiting van een verstandig inzicht. Aandacht voor de E.H.B.O. Eerste wedstrijd van den kring een succes. De Kring Kennemorlancl van de Neder) Vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken", welke eenigen tijd geleden is opgericht en de afdeelingen Beverwijk, IJmuiden. Hoog ovens, Santpoort, Castricum, Uitgeest en Heemskerk omvat, hield Zaterdagmiddag ln het gymnastieklokaal van de Da Costasehool aan de Noorderlaan de eerste onderlinge wedstrijden, waarvoor van de zijde van het publiek groote belangstelling was. De jury- werd gevormd door de dokters A. J. van Leusen, M. A. de Ruiter en W. J. Royaards, terwijl verder nog aanwezig waren de dok- t'-rs mej. dr. L. van Heist, L. J. V'reeling en H. B. Beeker. Nadat niededeellng van verhindering der afdeeling Heemskerk was gedaan en vast gesteld was, dat de afdeeling IJmuiden ii geheel niet tegenwoordig was. verwel komde de heer J. Schik, secretaris van de egelingscommissie. alsmede van het be tuur van den Kring, de vele aanwezigen. 1-lij zette uiteen, dat het het voornemen is der bij den Kring aangesloten vereeni- gingen beurtelings een dergelijken wedstrijd te laten organiseeren. welke eer die der Hoogovens als eerste te beurt viel. Vervolgens werden de uitvoeringsopdrach ten bekend gemaakt. „Een bominslag in een huls. waarin zich vele geleidingen be- inden veroorzaakt twee Slachttoffers. De een /erkeert in bewustejoozen toestand en heeft een onderkaakfractuur, terwijl bloed uit den id vloeit. Het andere slachtoffer ver toont aan het hoofd een 4 c.M. langen, bloe denden wond. Van de linkerhand zijn vier vingers afgescheurd, terwijl de duim even- 5 ernstig verwond is. Beide slachtoffers moeten worden vervoerd". De loting had tot gevolg, dat de ploeg van Hoogovens, welke bestond uit de heeren Wees, leider, Kroese en Kuiper, no. één as. Daarna kregen achtereenvolgens de beurt de ploegen uit Beverwijk met de hee- J. Knap. leider, W. van Amstel en H. Meyer; uit Santpoort met den heer Westera. leider en de dames Auf den Kampe en Zuid- vijlc; uit Castricum met den heer S Veen- tra. leider, en de dames N. Veenstra en N Duyn. terwijl als laatste afdeeling die van Uitgeest met den heer P. W. Kalkman, ider en de dames Tuinman en Twaalfho- n de oefeningen uitvoerde. Met ernst en toewijding werden de slacht offers „bewerkt", hetgeen groote aandacht de aanwezigen trok. De jury zag zich i niet voor een gemakkelijke taak geplaatst doch beoordeelde het werk van de E.H.B.O - i met groote nauwkeurigheid tot in de| kleinste bijzonderheden. Alvorens tot het bekend maken van den uitslag van den wedstrijd over te gaan, wees dokter Van Leusen op de voorgekomen fou- maar ook op de op juiste wijze toege paste behandeling. Van het E.IT.B.O.-werk zeer veel goeds uitgaan, Indien de cur- Te Utrecht werd Zaterdag de tweede Land dag gehouden van het Nationaal Socialis tische Studentenfront. De ieider der Natio naal Socialistische Beweging der Nederlan den, ir. Mussert, overhandigde tijdens de bijeenkomst in de aula van de Rijksuniver siteit aan den leider van het Studenten front, dr. B. F. Saris, een fraai oud platen boek betreffende het studentenleven. (Polygoon-Fotodienst N.S.B./Cino- Pax Holland c) sisten echter niet de. kunde van een arts als de hunne beschouwen. Zijn voldoening uitsprekende over de goe de samenwerking, waarvan juist in dezen tijd veel kan uitgaan, noemde spreker deze wedstrijden een groolen stap in de goed richting voor het E.H.B.O.-werk. Dokter i Leusen sprak tenslotte den wensch u: dat vele van de aanwezige toeschouw© spoedig zelf E.H.B.O.-er zouden zijn. Met 127 punten werd de eerste prijs, bi staande uit een zilveren medaille en wissel beker, toegekend aan de afdeeling Uitgeest Castricum werd nummer twee met 100 pun ten en verwierf een zilveren medaille. Di bronzen medaille viel ten deel aan de I-loog- a-groep met S5 punten als derde in den wedstrijd. Aan de afdeelingen Santpoort en Bever wijk werden respectievelijk 80 en 73 punten toegekend, hetgeen ver beneden de wachte prestaties was. daar het totaal te behalen aantal punten 200 bedroeg. Uit een en ander blijkt, dat deze wed strijden een goeden spiegel vormen ten aan zien van de resultaten en vorderingen bij de individueele E.H.B.O.'ers. Niet alleen wat de waterpolocompetitie betreft, geeft de Velser Zwemvereeniging i blijk van een verheugende voortvarendheid, ook aan den internen opbouw wordt veel aandacht gewijd. Aangezien het laatste on danks de ongunstige omstandigheden ge schiedt, behoeft er geen twijfel aan den goeden wil te bestaan. Zooals wij hebben medegedeeld, is het -de bedoeling alle jon gere leden zooveel mogelijk onder bekwame leiding te laten oefenen. Daarom besloqt het bestuur voor de andere leden een trai nerscursus te organiseeren. waartoe het zich de medewerking van den heer S. P. J. Borsten wist te verzekeren. Zaterdag werd het eerste en het tweede gedeelte van dezen belangrijken cursus ge houden, waarbij duidelijk tot uiting kwam, dat er goede vruchten van kunnen worden geDlukt. Aanslaande Zaterdag volgt het derde en vierde gedeelte, waarmede een en ander zal worden besloten. Vooral het laat ste gedeelte belooft zeer interessant te wor den. Dan zal namelijk in medisch opzicht het noodise worden behandeld. De Velser Zwemvereeniging toont haar hechtheid en activiteit en verdient daarvoor te worden beloond. Verrichtingen der Strawberries Starwberries I (dames) heeft een gelijk weten te forceeren tegen G P. C., welk resultaat hoofdzakelijk te danken is aan de keepster, die er heel wat balletjes uitgehouden heeft De rust stand was 2—0 voor G. P. C. Vijf minuten vooi het einde bracht Bep v. Malsen den stand op 2—1, terwijl direct daarop Hannie Graeper nog eens scoorde 2—2. Dames II liet het er leelijk bij zitten en ver loor met S—1 van B.D.H.C VI. Behoudens enkele lutzonderlngc nwerd er slecht gespeeld. Strawberries IV kon het tegen C H.C. II niet bolwerken en verloor met 51; ook het vijfde elftal, dat met slechts negen dames uitkwam, werd door Kraaien III met. een nederlaag naar huis gestuurd. Het eerste heerenelftal speelde gelijk tegen Victoria. Bij de rust stonden de Rotterdammers met 1—0 voor, terwijl in het begin der tweede helft de stand zelfs 2—0 werd. maar toen vonden de Aardbeien het welletjes en Huiskes, die links buiten was gaan spelen, zette twee fraaie goals. Het was een wedstrijd met veel pech aan den kant. van Strawberries. Het tweede elftal der heeren heeft het er beter afgebracht, het heeft met 6—1 gewonnen van Alliance II. De ruststand was 2—0. De wedstrijd was over het geheel genomen rommelig. De Nobel en Van Veen namen ieder een doelpunt voor hun rekening. Van Heugten en Brunink wisten elk tweemaal m het vijandelijke doel door te dringen. Het derde elftal der heeren slaagde er in C. H. C. een punte afhandig te maken (1—1). In Zand- voort moest Strawberrels 5 het onderspit delven tegen Z.H.C. 3 (2—0). Strawberries 6 weerde zich met negen man dapper tegen Alkmaar 5, doch kon een -debacle niet voorkomen. Zooals wij voorspelden behaalden de dames- junioren te Amsterdam een overwinning. Zij wisten het zelfs met. tien speelsters tot 51 te brengen. De heerenjunlores brachten het er niet best af; zij verloren met 6—1 van Alliance G. Met intensieve training is er zeker wel Iets te bereiken. MARKTBERICHT IJMUIDEN. IJMUIDEN 16 November 1942. Tarbot f 6—f 3,50, tong f7,50—f2.50. groote gul fl,20. kleine gui f 0.80, kleine schol 2e soort f2, 3e soort f o.RO. 4e soort f 0,50, pufschoi f 0.30. mid- delsehól fó, kl. middelschol f2,50, bot f 1, kleine schar fo.30. wijting dicht 10,80, alles per kg. «■SSBBIBHBWBMHM - A i'-V" Voor een uitverkocht Concertgebouw te Amsterdam voerde Zaterdagavond de ban 937 der Hitlerjugend met groot succes het sprookjesspel „Rumpelstilchen" (Repelsteeltje) op. Foto Peperkamp, EEN VERHAAL VAN DE ZEE. De Terminus was als steeds voor een reis op de Noordzee uitgevaren. In IJmuiden was de trawler op de gebruikelijke wijze uitge leide gedaan, Even was er een flinke drukte aan de Zuidzijde geweest, waar familieleden en kennissen van de bemanning in groepjes bijeen waren en voor het laatst enkele woor den met de opvarenden wisselden. Dan was het fluitsignaal nadrukkelijk gegaan, de tros was losgesmeten, de trawler voer naar het, midden van de haven, draaide en.de lange reis was begonnen. Het weer was goed. Dat kikkert een mensch op, want als je bij het uitgaan al last. van kwaad weer hebt, gaat je stemming zak ken. Daar was ditmaal dus geen sprake van. Opgeruimd praatten de mannen over ditjes en datjes, voor zoover deze uitdrukking bij zeelieden mag worden gebruikt. Zou de vis- scherij goed zijn Zij hoopten het, maar konden er natuurlijk niet op rekenen. De zee 's even wisselvallig als de vangst Het weer bleef goed tot de trawler bij de Westkust" voer. Maar toen kwamen de tegenslagen. De schipper zag het nut van directe maatregelen in en zette zijn men schen aan het werk. Hij behoefde er later geen spijt van te hebben. Er kwam een dikke mist, 'die het schip al spoedig zoo dicht om gaf. dat men bijna geen hand voor oogen kon zien. Alle opvarenden begrepen, dat hun moeilijke uren wachtten. Het was zaak goed op te passen, want er konden schepen in de nabijheid zijn. En een aanvaring in den mist., is een der ernstigde ongelukken, welke een' zeeman kunnen overkomen. Vooral 's nachts was de spanning benau wend. Voortdurend werden de voorgeschre ven mistsignalen gegeven. Gelukkig bleef de zee kalm, hetgeen den schipper ietwat ge rust stelde. De toestand bleef echter gevaar lijk en daarom werd er met de uiterste voor zichtigheid gevaren, Zoo nu en dan kregen de wachten den ndruk, dat er een schip in de buurt was.- Zij dachten zelfs signalen te hooren. Dan ging er een bevel naar de machinekamer, de machine werd stopgezet en in onzekerheid werd er gewacht. De stemming had onder dit alles te lijden. Er ging geweldig veel tijd verloren, die niet meer was in te halen. En dat be- teekende wellicht éen geringere vangst, met als waarschijnlijk gevolg een kleinere besom ming. De visscherij kan ondankbaar zijn.... Omstreeks middernacht werd men door een eigenaardig geluid opgeschrikt. Er klonk een misthoorn, zoo duidelijk, dat de trawler dichl bij de kust moest zijn De schipper schrok er danig van, maar liet er zich niet door over- heerschen. Vlug gaf hij de noodige aanwij zingen, die inderhaast werden opgevolgd. De boot was in een hachelijke positie en moest onmiddellijk van koers veranderen. Nog boopte de schipper op zijn goed gesternte' bet geluk kan nog aan ziin zijde blijken te :ijn. Maar zijn illusies verdwenen als sneeuw 'oor de zon. Enkele oogenblikken later liep het schip op rotsen vast. Het leed was niet te overzien Wat kan er in den stikdonkeren nacht, temidden van een alles verbergenden mist worden gedaan De schok had het geheele schip doen trillen. De mannen waren, het ergste vermoedend, op gesprongen en naar het dek gesneld. Alleen i de machinekamer bleef ieder op zijn post. De trawler begon te zinken Het ging lang zaam, maar zoo zeker, dat er geen twijfel aan kon bestaan. Het kwam er nu op aan het hoofd koel te houden. Wanneer de angst het won zou er een paniek ontstaan. Geluk kig waren de visschers niet voor een kleintje vervaard en wisten zij kalm te blijven. De trawler was niet meer te behouden. De bemanning voelde er weinig voor om de boot in den steek te laten, te meer, daar de om standigheden zoo gevaarlijk v^aren. Maar er zat niets anders op. De reddingsboot moest worden gebruikt Dit was echter gemakke lijker gezegd dan gedaan. Het was immers zoo donker, dat er op eenigen afstand niets was te zien. Bovendien zonk het schip vlug, waardoor er haast moest worden gemaakt. Na veel moeite werd de reddingboot over boord gezet. Het was om wanhopig te wor den toen deze werd teruggeslagen. Tot drie maal toe moest ze opnieuw te water worden gelaten. Intusschen was de boot beschadigd, omdat een der deelen was gespleten, met het benauwende gevolg dat zij veel water maakte. Bovendien bleek er geen prop te zijn Nog waren de schipbreukelingen niet uit het veld geslagen. Trouwens, het was geenszins over dreven, wanneer zij voor oogen hielden, dat hun leven op het spel stond. Een der mannen maakte vlug een prop van een oude bezem steel. Toen waren de dollen echter zoek. Na veel oponthoud werden zij in een vergeten hoekje gevonden.,.. De visschers sprongen over. Ze grepen de riemen en roeiden de boot van den trawler weg. Voor een groot deel werd er op goed geluk gestuurd, daar de mist nog steeds niet was verdwenen. De gezichten stonden strak. De toestand was nu het gevaarlijkst ge worden. Urenlang zwierf de boot over de schier oneindige zee. Bezorgd vroegen de inzittenden zich af hoe lang zij het zouden kunnen uit houden. Maar eindelijk liet de pech hen vrij en kon Fortuna een handje helpen. Na vijf moeilijke, onvergetelijke uren kwam er een schip in zicht, hetwelk tenslotte zoo dicht bij de boot kwam, dat deze werd opgemerkt, ook al door het geschreeuw van de schipbreuke lingen. Deze zaten toen reeds tot aan hun knieën in het water. Steeds hadden zij met een emmer moeten hozen om de boot drij vende te houden. Doodelijk vermoeid waren de mannen, toen zij werden gered. „Dat nooit meer namen ze zich voor. Maar eenigen tijd later gingen zij er weer met een trawler op uitv. B. BRUIKBARE KR ACHTEN (Uit Berlijn wordt gemeld, dat op de Lüneburger Heide twee Indische oli fanten van Hagenbeek worden ge bruikt om een verwaarloosd bosch te rooien. Zij rukken dikke stammen uit den grond en stapelen deze netjes op) Ze helpen graag een handje mee. Al werd het werk niet „aangenomen"; Bedrijvig weren deze twee Zich bij het rooien van de l Ze rukken dikke stammen uit Den grond; u mag het óók probeeren En stapelen dan graag hun buit Heel netjes op. 't Is te waard eer en. Zij zijn van circus Hagenbeek, En konden velen reeds vermaken In 't circus; dat was hun „bestek". Waarbij geen mensch hen kon genaken. Ze kwamen zonder werk en toen Werd hun deze karwei gegeven, Welk werk zij steeds met graagte doen, Zooals hierboven is beschreven. Wat dit betreft wilde men niet Van 'n mug een olifantje maken. Men kan dus, zooals ieder ziet, Wel tegen muggenziften waken. Hun werk is zeker „extra zwaar". Als „bonnen-mensch durf 'k 't niet te wagen Naar 't aantal extra-bonnen, waar Zij recht op hebben, eens te vragen D.C.IJ. is nog niet kansloos. Spelverloop van wedstrijd tegen Zaandam. De wedstrijd Zaandam—IJmuiden zal ln de analen van D. C. IJ. op een zwarte bladzijde ..orden aangeteekend. Of de spelers zich niet voldoende hebben kunnen concentreeren zal wel een raadsel blijven, maar een feit was het. dat er vrijwel aan alle borden slecht werd gespeeld. Bijna overal was materiaal-achterstand op ds borden van IJmuiden te bespeuren. Het eerste was het spel aan bord tien uit. In het middenspel kreeg de voorzitter van D. C. IJ., De Jong, gelegenheid om een damcombinatie te nemen. De opstelling van de dam was niet geluk kig. Dekker kreeg gelegenheid na een handige manoeuvre de dam af te nemen en de iJmuide- aar mocht in het eindspel blij zijn met remise. Toen moest Hühl, die door een zetje van licht kaliber, een stuk was achtergekomen opgeven, Reeds stond J. Smit, die voor. H. v. d. Heijde ingevallen, een stuk achter, toen De Boer. welke toch een uitmuntende wedstrijdspeler is, ln een eenvoudige combinatie liep en ineens op gaf. De stand was 5—t voor Zaandam! Dukel heeft vele malen met May gespeeld, waar van het overwicht. verreweg aan de zijde van den i. Daarom mocht hij wel eenig risico nemen doth. ditmaal liep het mis. Het wilde maar niet kloppen en ln het vergevorderd mid denspel moest hij capituleeren. Toen ook Smi: verloor was de stand 91 in het voordeel van de Zaandammers. LICHTPUNTJE Het eerste lichtpuntje was voor IJmuiden aan bord drie. Suyk speelde een prachtige correcte positiepartij tegen v. d. Holst. In een voordeelige positie beging de Zaandammer nog een foutje, waardoor meester Suyk den stand op 9—3 kon brengen. Meester Ligthart had intusschen op Lenstra prachtig positievoordeel veroverd in een „oerklassieke" partij. Keurig dreigend met „cou pe de Royal" moest Lenstra onder dezen druk een stuk offeren, waarna het afspel Ligthart geen moeilijkheden meer opleverde (9—5). Daarna kreeg D. C. IJ. aan bord 8 weer iets meer dan haar toekwam. Snel had een gelijken stand toen het eindspel inging. De IJmuidenaar deed echter zóó vreemd dat Mankor eenvoudig kon winnen. Ook deze verzuimde de kans en de stand was 106. Nadat Beunder en Postma tot remise hadden besloten was het 11—7 en D. C. IJ had verloren. La ros heeft het beste gespeeld. In de geheele partij bleef het spel klassiek en eerst in het ver-j gevorderd middenspel viel eenige kentering waar te nemen. Fraai spelend had Laros het tempovoordeel ver overd. Bos maakte nog een klein foutje, en Laros •on het eindspel in grootschen stijl. Daarmede werd de achterstand tot 11—9 ver kleind. D. C. IJ. HEEFT NOG KANSEN. Voorloopig heeft D. C. IJ. de leiding Zaandammers moeten afstaan, doch mogelijk ls dit van korten duur. Hoewel de damclub Zaandam over een uit muntende ploeg beschikt, kan het er bij ons niet in, dat deze het kampioenschap zal veroveren, D. C. IJ. heeft immers een ongelukkigen wed strijddag gehad, maar is met het verdere pro gramma voor déh boeg nog lang niet kansloos Zaandam moet nog spelen tegen Haarlemsche Damclub, Oosterkwartier en Stabiel, terwijl IJmuiden een heel wat lichter programma heeft Stabiel, Wormerveer en St. Bavo. Met spanning zal dan ook het verdere verloop der competitie worden tegemoetgezien. Hieronder volgt de stand: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t Zaandam Haarl. Damclub 4 IJmuiden 3 Wormerveer 3 Oosterkwartier 1 Stabiel 3 De wedstrijd StabielSt 37—23 51—29 35—25 26—30 5—19 16—34 Bavo eindigde met 7—13 en H D. C.—Oosterkwartier werd tot November uitgesteld. Zondag wordt het tournooi voortgezet met Oosterkwartier—Zaandam; St. Bavo—Wormerveer. De wedstrijd IJmuiden—Stabiel wordt 24 No vember gespeeld. SANTPOORT WIJDINGSSAMENKOMST. In de Ned. Hervormde kerk wordt Woens- igavond een wijdingssamenkomst georgani- :erd. NED. HERVORMDE GEMEENTE. Zondagmiddag zullen van 11.45—1 uur de jaarlijksche verkiezingen voor leden van het kiescollege der Herv. kerk worden gehouden. Zij vinden plaats in de consistorie der kerk. UITGEEST WIJZIGING KANTOORUREN. De kantooruren van het Distributiekan toor zijn met ingang van heden als volgt: Maandag en Donderdag van 912.30 uur. En voor detaillisten Dinsdag van 912 uur en van 1415 uur. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria Anna, d. van N. P. Kap- tein en M. C. Konijn. Ondertrouwd: G. W. Rutte te Velsen en J. du Croco alhier. Gehuwd: J. Teeling en J. C. Heijnis, beiden alhier. VELSEN Wat Hotac presteerde. De Hoogoven-Tafeltennisvereeniging „Ho tac" heeft Zaterdag weer eenige competitie wedstrijden gespeeld. De uitslagen waren als volgt Hotac I—Barna II 10—0; Shot IV—Hotac 7—3; Shot V—Hotac III 7—3 en Shot (dames)Hotac (dames) 19. Voor den komenden Zaterdag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld Oosterkwartier IVHotac I, Hotac II T.O.G. Ia, Oosterkwartier VI<Hotac III en Hotac (dames)—T.O.G. III. De eerste heerencombinatie blijkt er zin in te hebben om met groote cijfers te win nen, want de vorige week werd de tweede combinatie clubgenooten met 91 versla gen, waardoor Hotac I thans de leiding heeft. Het gelijke spel van I.E.V. Prettige wedstrijd tegen Vitesse. In een zeer spannenden wedstrijd en voor namelijk gedurende het laatste half uur heef I.E.V. duidelijk laten blijken, dat het de nog ongeslagen Gastricumsche club Vitesse 1922 gevaarlijk dwars heeft gezeten, zelfs zoodanig, dat de bezoekers met de rust een 20 voor sprong hadden. Deze werd echter door de gastheeren prachtig ingeloopen, waardoor de ontmoeting tot tevredenheid van belde par tijen tenslotte in de laatste minuten in een 33 gelijk spel eidigde. Na den aftrap door I.E.V. trokken de Vel- senaren reeds onmiddellijk ten aanval, v op de achterhoede van Vitesse behoorlijk reageerde. De strijd was slechts enkele minuten oud, toen de bal bij een van de I.E.V. aanvallen door doelman Zonneveld slecht werd wegge werkt en Nieuwenhuisen hem wist te bemach tigen (01). Enkele oogenblikken later kreeg Nieuwen huisen het leer opnieuw, waarna hij doorgaf aan Schoort. Deze schoot een afgemeten hoo- gen voorzet naar binnen en Nieuwenhuisen kopte onberispelijk en fraai in (02). Dit was het eenige mooie doelpunt van den wedstrijd. In 10 minuten hadden de I.E.V.-ers dus een prachtigen voorsprong, wat heel niet naar den aard van de gastheeren was. Vitesse kwam thans gevaarlijk opzetten, doch voor het doel had zij geen geluk met schieten waaraan het werk van de verdedigers en doelman Lute niet vreemd was. De gasten werden nagenoeg geheel ingesloten, maar doelpunten bleven uit, hoewel de gastheeren zeker wel tien hoekschoppen over links kregen toegewezen. De rust kwam met 02 voor I.E.V. Direct na de hervatting moesten beide doel- verdedigers reeds handelend optreden. Een kogel van Nieuwenhuisen werd door den Vitesse-doelman gekeerd. Lute deed dit op dezelfde wijze bij een Vitesse-aanval. Een schermutseling voor het I.E.V.-doel werd den Velsenaren noodlottig (1—2). Even later werd zelfs via een I.E.V -been de lijkmaker, die zeker verhinderd had kunnen worden, gescoord (2—2). Slechts 10 minuten restten nog, Vitesse probeerde, luide aange moedigd door de aanwezigen, het winnende doelpunt te fabriceeren, doch zag juist aan den anderen kant nu een succesvollen bal, van de lijn af door Schoorl ingeschoten, hot derde doelpunt in het net verdwijnen (2—3). De spanning steeg nu ten top. Vitesse trok in de resteerende minuten nogmaals ten aanval om het verloren terrein te herwinnen. Dit vond zijn belooning in een laag schot den Vitesse-Iinksbinnen Res, waarmede Lute werd gepasseerd. Hoe is de stand in 3A en 4C Vitesse ongenaakbaar. Beverwijk en D.E.M. verbeterden hun positie Na zes wedstrijden is het eindelijk aan ,,Be- erwijk" gelukt de onderste plaats vaarwel zeggen, maar of het een vaarwel voor goed sullen we maar in het midden laten. Het is in ieder geval te .wenschen. Niettemin verkeeren Maenhout c.s. en D.E.M. nog steeds in de gevaar lijke zóne, waar oppassen de boodschap blijft.Veel krachtsverschil ls er in deze afdeeling, waarin blijkbaar allemaal zwakke zusjes zijn onderge bracht, niet, want het verschil in punten met de laagste en de leiders bedraagt nog maar zes en nog één wedstrijd minder gespeeld. Schagen In casseerde de eerste nederlaag van H. R. C. en daar Succes haar ongeslagen record tegen Q. S. C. handhaafde namen de Wleringers met twee punten voorsprong de leiding over Spanning ls er in deze afdeeling niet tekort, wat wel blijkt uit het ranglijstje. 7 3 4 0 10 19—14 7 2 4 1 8 16— 7 8 3 2 3 8 21—20 5 3 117 10— 7 7 2 3 2 7 10— 7 7 2 3 2 7 14—12 Q. S. C. 7 2 3 D. M. 7 1 3 3 5 12—18 Beverwijk 6 2 0 4 4 1210 G. V. O. 6 1 2 3 4 6—18 In de vierde klasse C veranderde heel weinig, daar geen der clubs in de kopgroep zich liet ver rassen. Vitesse boekte tegen I.E.V. het eerste ver- hespuntje, maar de positie van de Castricum- mers is zoo fraai, dat het van geen invloed was Zeevogels klopte volgens de regelen der kunst het zwakke C. S. V.. dat daardoor nog steeds op de eerste overwinning zit te wachten. Het Heems- kerksche A. D. O deed het beter dan haar groote Haagsche zuster, Door met 2—1 van V. V. B. te winnen behield zij haar kansje. Na het goede be gin zijn de Hoogovenaren nu wel erg afgezakt. lUtgeest liet haar aanhang weer minder somber de toekomst inzien door het bezoekende Bergen met 5—2 naar huis terug te sturen. De stand ln deze afdeeling luidt thans als volgt Vitesse Zeevogels A. D. O. U. S. V. U. T. E. V. V. V. B. Bergen Uitgeest Alkmaar 10 1 21—11 26—12 29—12 21—12 27—25 12—14 11—17 11—17 10—23 6—21 Amatcurfotografen bijeen. De Beverwijksche Amateurfotografenver- eeniging houdt Woensdag a.s. in het ge bouwtje van „Nieuw Leven" een club avond, waarin o.a. een collectie foto's van den heer D. Jansen het critisch oog van de leden zal passeeren. Binnenkort zal de voorzitter van den Nederlandschen Bond, de heer Hens, voor de vereeniging een lezing houden over Michel Angelo. Deze bijeenkomst zal ver moedelijk op een Zondagmorgen gehouden worden. Tuinbouw Studieclub. De Tuinbouw Studieclub „Beverwijk en Omstreken" houdt op Donderdag 19 No vember in de bovenzaal van het veiling gebouw „Kennemerland" aan de Breestraat haar maandelijksche ledenvergadering. Zoowel voor het puntenstelsel als voor een prijsvraag worden weer inzendingen ge vraagd. Voorts heeft hei bestuur voor de zen avond de medewerking verkregen van den heer R. M. v. d. Hart uit Haarlem, die zal spreken over het onderwerp „Hybridi- seeren en waarom gelijken de nakomelin gen op de ouders". Examens. Bij de door den Centralen Bond van Lee raren en Leeraressen in Stenografie en Ma- chineschrijven gehouden examens slaagden voor het diploma stenografie Duitsch de dames Rie van Someren, J. Starkenburg, L. ■lansen, C. van Harn, M. Weterings en de h'eeren J. de Boer en S. v. d. Wal. Voor het diploma kantoortynist(e) slaag den de dames J. Alberts, R. Wesselingh, C. Neyssel. T. van Vuuren en de heeren A. Timmer en P. Spanjaard. Voor de examens van de Federatie voor stenografie „Groote" slaagde voor het di ploma kantoorstenografie Duitsch mej. W, E. A. Swalve en voor Machineschrijven mej. G. Boon en de heer P. C. Kok. GEREF. KERK. Bij de kerkelijke verkiezingen in de Ge reformeerde kerk werden tot ouderlingen ge kozen de heeren N. Passchier en T. Rorneyn en tot diaken de heer G. Teusink. Teekening Hessela (Pai Holland t Vrouwen Zendingsbond. Zendeling P. N. Legène sprak. In het Ned. Hervormd Verecniginewc- bouw aan ce Populierenlaan hield de Vrou wen Zendingsbond Maandagavond een ver gadering. waarin de zendeling P. N. Legene een inleiding heeft gehouden over het on derwerp „Het ontstaan van de Broederge meente en haar Wereldzending". Voor het optreden van dezen bekenden zendeling be stond veel belangstelling, waarover de pre sidente haar blijdschap uitsprak. Ze hoopte; dat deze groote belangstelling zou leiden tot een toename van het aantal leden van den Bond. Zendeling Legène begon met te zeggen, dat als er iets ter wereld klein begonnen is het zeker wel de zending is. Twee eeuwen geleden begon de groote zendingsperiode, die wü thans ook nu nog mee maken. Deze periode, die later van zooveel bëteekenis bleek te zijn, vond haar oorsprong in de kleine broedergemeenten in Bohemen en Moravië. de kleinste waren zij van alle ker ken. Wat is hieruit gegroeid? Van een zaadje is het een boom geworden, die zijn takken over alle deelen van de wereld ver spreidt. De stichter van de broedergemeente was eigenlijk Johannes Hus. in 1415. De kleine groep werd echter al gauw aan de ergste vervolgingen bloot gesteld, waardoor de volgelingen in de bergen en spelonken schuilplaatsen moesten zoeken. Ook later werden zij van de eene plaats naar de an dere gedreven- en vooral dit is van zeer groote beteekenis geweest. Immers overal bleef wat zaad achter, dat tot ontkieming kwam. Aan de hand van een zeer uitgebreide collectie lichtbeelden verduidelijkte zende ling Legène het verhaal hoe de broeder gemeente en de wereldzending ontstonden. Zelden zal de zendeling een aandachtiger gehoor gehad hebben. De presidente van den Vrouwen Zendingsbond sprak dan ook on getwijfeld namens allen, toen zii hem dank bracht voor zijn interessant en boeiend be toog. -c Wat gevonden werd. O.a. vier rijwielen. Aan het politiebureau zijn in de wéék van 8 tot en met 15 November de volgende gevonden voor werpen aangegeven. Bus Inhoudende 5 liter machineolie, vulpot lood, lederen dameshandschoen, rechter hand schoen, kinderwantje, heerenrijwiel, parapluie, jongensrfjwlel, paar grijze wanten, twee kanton nen frultbakjes, heerenrijwiel, vulpenhouder zonder dop, bril In étui, paar blauwe wanten, vulpen, linker want, kinderwantje, bruine hand schoen, oud heerenrijwiel, donkerbruine kinder- portemonnaie met inhoud. Inlichtingen worden alleen gegeven op de daar voor vastgestelde uren. „De verloren Zoon". Op Donderdag 19 November zal in het K.S.A.-gebouw het gezelschap „Willem Goossens' Volkstooneel" ten tooneele bren gen, „De verloren zoon". Medewerkenden zijn Willem Goossens in de rol van den ver loren zoon, Christine van Meeteren als Moeder Hanne, Louis Vervoorn. Greta Goossens, Jaap Engelberts, Annie Frauen- felder, Jacq Grevink en Anton Muus. Huishoudelijke voorlichting. Het is voor de organisatoren en in het algemeen een verblijdend teeken, dat voor de cursussen in huishoudelijke voorlichting immer zoo'n flinke belangstelling bestaat. Ook de nieuwe cursus, welke op het oogen- blik in één der lokalen aan de Zeewijkscnool ;egeven wordt, maakt hierop geen uitzon dering. De deelneemsters hebben zelf ge zorgd. dat het benoodigde aantal niet alleen bij elkaar kwam, maar belangrijk is over schreden. Een tweede cursus is in voorbereiding en ook hiervoor zal ongetwijfeld weer veel animo bestaan. Men kan zich opgeven bij de dames Moens, Kemp en Capelle. Wat op verbetering wacht. Het stiefkind: de Kuikenswcg. Onder de wegen,' welke in Beverwijk het stiefmoederlijkste bedeeld worden, be hoort ongetwijfeld de Kuikensweg. Deze weg was reeds onder de voormalige ge meente Wijk aan Zee en Duin het stief kindje. dat aan het lot werd overgelaten. Sindsdien is er aan den Kuikensweg vrij veel gebouwd, maar ondanks de toenemen de beteekenis van dezen weg is er nog niet veel aan gedaan om de bewoners een behoorlijk wegdek voor hun huizen te geven. Als de kuilen en gaten een beetje erg groot geworden zijn dan worden ze wat opgevuld met zand of grint. Het zijn echter lapmiddelen, maar geen afdoende verbeteringen. Niet alleen het wegdek vormt een bron van klachten, maar ook de water-afvoer laat alles te wenschen over. Bij regenachtig weer staat de weg vol met plassen van modderig water. Op den dag is 't dan ook al geen pretje om langs deze hindernissen zijn weg te vervolgen, dus laat staan tijdens de verduistering. Een radicale verbetering zou zijn het ver harde grintdek te vervangen door een be strating. In dezen tijd zal dit echter wel niet mogelijk zijn, maar waar een wil is is een weg. Iedere verbetering zou dan ook al door de bewoners van den Kuikensweg met vreugde begroet worden. PERSONALIA. Tot assistent in werktuigbouwkundig tee kenen aan de inrichtingen voor dagniiver- heidsonderwijs te Groningen is benoemd de heer W. F. H. Regenboog, alhier. CASTRICUM BEHANDELING VAN POOT- AARDAPPELEN. Deze week zullen door de „Warmwater installatie" alhier pootaardappelen in be handeling worden genomen tegen Rhizoc- toniaziekte. Dbor toepassing van deze be handeling wordt de opbrengst aanmerkelijk verhoogd. Vooral is toepassing thans ge- wenscht, daar in het voorjaar meestal veel kiem ontstaat. DIEFSTAL VAN KONIJNEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden bij twee inwoners van Bakkum konijnen ontvreemd. De rijksspeurhondge- leider stelde in samenwerking met de po litie een onderzoek in. GASTRICUMSCHE HOCKEY CLUB. Hoewel C. H. C. nog steeds zonder neder laag is, heeft deze club toch niet meer het maximum aantal punten, daar de wedstrijd tegen Strawberries 3 slechts een gelijk spel (11) opleverde. Gezien de kracht van dit Strawberries-elftal was het geen kwaad resultaat. Met slechts één verliespunt uit 8 van de 14 te spelen wedstrijden staat C.H.C. er nog steeds schitterend voor. Het was over het algemeen een goede wedstrijd, die in hoog tempo werd gespeeld. De Beverwijkers hadden een zeer goeden doelverdediger, die zich mede door eenig geluk schitterend heeft geweerd en de groote sta-in-den-weg voor een C. H. C.- overwinning was. Over het algemeen waren de Castricummers wat in de meerderheid, zonder dit nochtans ln doelpunten te kun nen uitdrukken. Tien minuten vóór tijd stond het nog 00, toen maakte Straw berries een zeer goed doelpunt, dat Reyn- ders prompt even fraai beantwoordde. De C.H.C.-dames behaalde een prachtig resultaat dor het nog ongeslagen B.D.H.C. 5 met een 20 nederlaag naar huis te sturen na een wedstrijd, waarin 'net tempo wel niet hoog was, maar die toch vrij goed werd gespeeld. Het tweede dameselftal van C.H.C. be haalde een royale 5l overwinning op Strawberries 4, zoodat C.H.C. van de zes te veroveren punten er Zond3g in totaal vijf behaalde. Het kon inderdaad slechter.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3